PDA

Pogledaj Full Version : Što nam slijedi nakon objavljivanja službenih rezultata popisa u BiH ???

SarajkaDjevojka
14-01-2014, 10:51
Ovih dana pojavili su se prelminarni rezultati popisa u BiH.

Po tim podacima Hrvati su najbolje prošli sa oko 15% ( više manje ) udjela u ukupnoj populaciji. Srbi očekivano sa preko 30%, a Bošnjaci po svemu sudeći nisu uspjeli prebaciti postavljenu psihološku barijeru od zacrtanih 50%.

Da li će ovaj popis konačno razbiti iluzije najokorelijih zagovornika stvaranja bošnjačke drzave na prostorima BiH?
Hoće li imati utjecaja na sredjivanje političkih i medjunacionalnih odnosa u FBiH?
Da li će konačno sarajevski političari uvidjeti da prava Hrvata treba riješiti na obostrano zadovoljstvo i po pravednom principu?
Obzirom da će se zagovornici bošnjačke drzave osjećati izmanipulirani rezultatima izbora, mogu li se odnosi u FBiH izmedju Hrvata i Bošnjaka dodatno zakomplicirati?

Koja su vaša najsmjelija predvidjanja?

Ja mislim da bosanskohercegovačke stranke sa bošnjačkim predznakom stavljene su pred konačan izbor, bukvalno rečeno zid.
Da rezultati popisa pokazu 50,01 Bošnjačke populacije " mitomanska ideja jednonacionalne drzave" podrzavala bi se do iznemoglosti.

Ovako će popis nadam se imati psihološki učinak, uvjeriti Bošnjake da Hrvati neće nestati nikuda, iscuriti ili ispariti.

I konačno će naši vrli političari biti prinudjeni da postignu neki kompromis.
Jesam li suviše optimistična?

Što se Hrvata pak tiče obzirom da Dodik u RS trenutno stoji jako loše, postoji mogućnost da ujedinjena opozicija na čelu sa SDS-om osvoji naredne izbore, samim tim i Čović gubi podršku i saveznika.
Bosić se otvoreno ogradio od bilo kakvih mozebitnih ustupaka Hrvatima, a HDZ 1990 i HDZ razišli su se otvoreno i trenutno nastupaju samostalno kao vodeće HR stranke.
Lično Raguz sa devedesetkom mi se čini mnogo fleksibilniji za nove pregovore i riješenja.
Kakvu on ulogu moze odigrati?

Na kraju u tih famoznih 15% hrvatske populacije sigurno ne oslikava pravo stanje na terenu. Dakle koliko je onih u SDP-u, sarajevskih Hrvata odnosno HSP-ovaca i sl?

Ako bi Bošnjaci i Hrvati postigli dogovor u BiH kako bi se on mogao odraziti na postojanje RS?

Da li bi mogli u nekoj budućnosti pod Bosićevim vodjstvom polako ugasiti i oslabiti institucije u RS?
Naravno taj proces ne bi bio za dan dva, no par godina odnosno jedan mandat omrzenog zločinačkog SDS-a bi mozda bio dovoljan.

Ili ne?

galija
14-01-2014, 11:07
Da..baš su Hrvati najbolje prošli??? Misliš prošli su najbolje usprkos bošnjačkih očekivanja?
Ne vidim kako bi rezultati popisa mogli utjecati na bošnjačke političare jer i do sad postotak nekog naroda nije trebao određivati prava nekog naroda.
U ovom slučaju Hrvata...po stoti put konstutitivnost nije uvjetovana postotkom!!!
Druga stvar:kakve veze ima postotak hrvatske populacije sa stranačkom pripadnosti???
Treća stvar:isuviše ste optimistični:kez i banalizirate

ps.mala ispravka naslova ne bi bila loša

SarajkaDjevojka
14-01-2014, 11:13
Nije mi namjera nabacivati negativne vibracije galia. Post sam napisala nakon jako dugo vremena. Naslov ne mogu korigirati dok ne dodje neki nadlezan isteklo mi vrijeme.
No to nije razlog da dociraš s visoka a takodje i postavljaš pitanja na isti način.

Ako ne mozeš korigirati svoju netrepeljivost mozemo ograničiti komunikaciju na teme poput sexy sportaša.

Lijep pozdrav.

Stvarno bi bilo pozeljno da se očitujete kakve ja to negativne emocije u vama izazivam pojedincima i pored svog mog truda da se ponašam normalno?

Simboliziram hrvatsku obespravljenost u BiH na forumu? Nešto deseto?

galija
14-01-2014, 11:20
Nije mi namjera nabacivati negativne vibracije galia. Post sam napisala nakon jako dugo vremena. Naslov ne mogu korigirati dok ne dodje neki nadlezan isteklo mi vrijeme.
No to nije razlog da dociraš s visoka a takodje i postavljaš pitanja na isti način.

Ako ne mozeš korigirati svoju netrepeljivost mozemo ograničiti komunikaciju na teme poput sexy sportaša.

Lijep pozdrav.

Zaboga..Saro.. ja nemam ni mrvicu netrpeljivosti prema Sari..ni mrvicu
Prema bošnjačkoj politici sam kritična do srži
I u tom svijetlu gledaj moj post...što se tiče korekcije naslova...zbilja sam mislila da imaš još vremena za ispravak
Dalje...meni fali Sara na temama iz BIH..tako da ne tribaš odmah stati u obrambeni stav jer te ja ni ne napadan niti sam ikad

SarajkaDjevojka
14-01-2014, 11:23
Nekako mi bezveze raspravljati iskreno galia ako zauzmeš onakav gard. Odmah se stvori negativna atmosfera. Ti mozda nesvjesno imaš takav način komunikacije, ne kazem da je nemoguće, no negativci to obično shvate kao plodno tlo za izljeve frustracija i dokazivanje sebe.

Sorry, no morala sam pojasniti.

galija
14-01-2014, 11:31
poslala sam ti pp
mene ne zanimaju negativci niti bilo čije frustracije
Moj "gard" ima veze isključivo sa bošnjačkom politikom i načinom na koji se prezetira položaj Hrvata po bošnjačkim kriterijima.

SarajkaDjevojka
14-01-2014, 11:31
Da..baš su Hrvati najbolje prošli??? Misliš prošli su najbolje usprkos bošnjačkih očekivanja?
Ne vidim kako bi rezultati popisa mogli utjecati na bošnjačke političare jer i do sad postotak nekog naroda nije trebao određivati prava nekog naroda.
U ovom slučaju Hrvata...po stoti put konstutitivnost nije uvjetovana postotkom!!!
Druga stvar:kakve veze ima postotak hrvatske populacije sa stranačkom pripadnosti???
Treća stvar:isuviše ste optimistični:kez i banalizirate

ps.mala ispravka naslova ne bi bila loša

Mislim dakle obzirom na SVA predvidjanja pa i ona najcrnja da ćete biti ispod 10% da ste dobro prošli. A psihološki učinak je nemjerljiv. Ja znam da vas u BiH kao najmalobrojnijeg naroda nedostaje preko 200 tisuća, dosta je raseljenih no u prednosti ste jer je većina tih ljudi u HR. HR ne mozeš usporediti sa Swedskom recimo.
Gdje nas Bošnjaka ima i previše ili USA gdje smo počeli zajednice osnovati i praktično gradove drzati.

Što se tiče prava i konstitutivnosti slazem se. Najbolji primjer su kako naša tako i vaša prava u RS-u, a i vaša prava u FBiH.

Postotak hrvatske populacije ima veze sa stranačkom pripadnosti itekako Galia.
Pa to je odlično demonstrirano stvaranjem platforme i HSP-ovom izdajom.
Ta lazna slika koju su sarajevski mediji plasirali o vašoj zastupljenosti na razini FBiH mnoge je zavarala.

galija
14-01-2014, 11:48
Postotak hrvatske populacije ima veze sa stranačkom pripadnosti itekako Galia.
Pa to je odlično demonstrirano stvaranjem platforme i HSP-ovom izdajom.
Ta lazna slika koju su sarajevski mediji plasirali o vašoj zastupljenosti na razini FBiH mnoge je zavarala.

Ne,ne i ne...to ide u sklopu onog bošnjačkog podmetanja o "certificiranim Hrvatima",klasična bošnjačka priča kojom kao diskreditiraju Hdz i obmanjuju javnost ide ovako:"zar su Hrvati samo oni iz Hdz-a"
A time prikrivaju da je Hdz dobio hrvatske glasove!
Nisu Hrvati u HSP-u ili SDP-u zbog stranačke pripadnosti postali Ne-Hrvati,nego su zbog platforme postali izdajice vlastitog naroda!

SarajkaDjevojka
14-01-2014, 11:54
Ne,ne i ne...to ide u sklopu onog bošnjačkog podmetanja o "certificiranim Hrvatima",klasična bošnjačka priča kojom kao diskreditiraju Hdz i obmanjuju javnost ide ovako:"zar su Hrvati samo oni iz Hdz-a"
A time prikrivaju da je Hdz dobio hrvatske glasove!
Nisu Hrvati u HSP-u ili SDP-u zbog stranačke pripadnosti postali Ne-Hrvati,nego su zbog platforme postali izdajice vlastitog naroda!

Pa njih je vlastita korist Galia usmjerila prema tom putu. Nije nijedan bošnjački političar stavio nikom pištolj na čelo da udje u platformu. Mogli su nastupati zajedno sa HDZ-ovima.
Nego je Lijanović mislio na plasiranje svojih proizvoda i fotelju a tako i Bludimir :D
Nisu oni zavedene nevine osobe nego proračunati manipulatori kojim je novac jedina mjera patriotizma.

galija
14-01-2014, 11:58
Pa njih je vlastita korist Galia usmjerila prema tom putu. Nije nijedan bošnjački političar stavio nikom pištolj na čelo da udje u platformu. Mogli su nastupati zajedno sa HDZ-ovima.
Nego je Lijanović mislio na plasiranje svojih proizvoda i fotelju a tako i Bludimir :D
Nisu oni zavedene nevine osobe nego protačunati manipulatori kojim je novac jedina mjera patriotizma.

Sve točno ali ja ne govorim o njima...govorim o serviranoj priči "pravi Hrvati su samo oni iz Hdz-a" koju plasira bošnjačka politika s ciljem opravdavanja platforme!
A to nije točno...nisu Hrvati samo u Hdz-u ali je Hdz dobio hrvatske glasove!

SarajkaDjevojka
14-01-2014, 11:59
Nisu samo oni takvi .. Da se razumijemo. Ja očekujem i koaliciju Tihić-Bosić u RS-u :D

Medjutim ni vaši HDZ-ovi nisu neduzni. Ono prošlogodišnje Čovićevo pojavljivanje da danu obiljezavanja genocida nad Nesrbima u RS-u koje je ove godine izostalo takodje je ogavno.

Ove godine vidim Domića samo.

SarajkaDjevojka
14-01-2014, 12:02
Sve točno ali ja ne govorim o njima...govorim o serviranoj priči "pravi Hrvati su samo oni iz Hdz-a" koju plasira bošnjačka politika s ciljem opravdavanja platforme!
A to nije točno...nisu Hrvati samo u Hdz-u ali je Hdz dobio hrvatske glasove!

Politika je kurva :D

Pa oni su tako i SDA izbacili ( vidjela si ), tu je interes pa tek onda nacionalno opredjeljenje u pitanju.

ljuta trava
14-01-2014, 13:18
Hrvati najbolje prošli ????????

Koji zaključak , nevjerojatno !!!!!!!!!!

Bit će zanimljivo kad stignu konačni podaci , tek tada će se moći po naseljima pratiti krvavi trag multietničnosti i muslimanskog shvaćanja demokracije .
Taj krvavi trag će pokazati etničko čišćenje Hrvata od strane ,,multietniĆara,, , po nekim podacima čak je broj veći od onog što Srbi učiniše Hrvatima na današnjem području tz.RS , i to je taj podatak koji Sarajevo krije kao i vjeru svojih pradjedova .

SarajkaDjevojka
14-01-2014, 13:33
Ne govorim o poslijedicama rata nego o trenutnom stanju. Dakle, što se moze u političkom smislu iskalkulirati s tom cifrom.

Što Hrvati mogu dobiti obzirom da je evidentno da će izgubiti dodikovu podršku a popis je obzirom na predvidjanja dobitak.

Što se tiče tudjih djedova i vjere ne bih ulazila u komentiranje obzirom na burnu povijest ovih prostora.

Tako da trava, svoje pokušaje prenesi negdje drugo.

ljuta trava
14-01-2014, 14:24
Ne govorim o poslijedicama rata nego o trenutnom stanju. Dakle, što se moze u političkom smislu iskalkulirati s tom cifrom.

Što Hrvati mogu dobiti obzirom da je evidentno da će izgubiti dodikovu podršku a popis je obzirom na predvidjanja dobitak.

Što se tiče tudjih djedova i vjere ne bih ulazila u komentiranje obzirom na burnu povijest ovih prostora.

Tako da trava, svoje pokušaje prenesi negdje drugo.

Kad su to Hrvati imali Dodikovu podršku ???? Dodik ima samo jedan cilj , otcjepiti tzv.RS , i ne bira sredstva za to .Stalo je njemu do Hrvata kao i do lanjskog snijega .

U političkom smislu je status ni sim ni tam , stvaranje nove super bosanske nacije nije uspjelo , već naprotiv , podjela nikad nije bila toliko izražena , i sad se vidi kristalno jasno , da ovakvu BiH , ne žele ni Hrvati , ni Srbi , a ni muslimani .

kiler
14-01-2014, 16:13
Sarajko,jesi li ti naivna ili si bezobrazna?
Koliko sam shvatio,HSP-ovce si svrstala među 'sarajevske' Hrvate,odnosno kao neke multietniĆare?Na temelju čega,na temelju zadnje 3 godine u FBiH?
I još svašta si napisala,uglavnom smrdi mi sve to na pokušaj nekog novog savezništva između Hrvata i Bošnjaka pred izbore u listopadu.
Da ja odmah prognoziram još veći postotak izlaznosti među Hrvatima i još veći postotak glasova za HDZ BiH ,odnosno jedinstvenu listu HNS-a (sa ili bez HDZ 1990).

zaba1111
14-01-2014, 19:32
Podržavam Sarajkin optimizam da će se Bošnjaci dozvati pameti i da ćemo tako napokon krenuti ka konačnom rješenju jer trenutno su Bošnjaci i njihovi mitovi tomu najveće prepreka, a oni su sad razbijeni.
Slažem se i s time da Hrvati mogu biti najzadovoljniji rezultatima popisa, ima nas više od procjene, ima nas daleko više od Ostalih, dobro smo raspoređeni, na strateškim mjestima imamo izvrsne rezultate, preuzeli smo MOstar, u Srednjoj Bosni ne padamo, većina smo u svim dosad nejsanim općinama, pokazali smo mz da smo jedini multietnični, da je daleko najmanji progon bio s naših područja, da je kod nas daleko najbolji povratak, da smo ustvari osnovni i ključni garant opstanka Bih, s druge strane pali su svi bošnjački mitovi o multitetničnosti, pokazalo se da su Hrvati očišćeni s njihovi teritorija, da nema povratka, pao je mit o bošnjačkom natalitetu, snovi o demografskom poklapanju su nestali i što je najvažnije da je demografski trend za Bošnjake loš ...

Što se tiče dogovora Hrvata i Bošnjaka, mislim da za to još nije vrijeme jer Bošnjaci su izigrali sve doogovore, pokazali da ne poštuju ustav, da ne žele ravnopravnu Bih i da žele dominaciju, zato sada, nakon rezultata popisa koji je snažno ošinuo Bošnjake, treba sa Srbima na državnoj razini formirati građansku koaliciju ili barem njome zaprijetiti i tako udariti dodatno na najveći politički problem BiH , Bošnjake, i to sa njihovim najubojitijim, dugogodišnjim oružjem, građanskom državom i uz pomoć nekih Bošnjačkih marginalaca poput našeg HSPa potpuno istisnuti Bošnjake iz stvarne vlasti na razini države, a mislim da ni SDS nije glup da od takve prigode naivno odustane.
Na kraju ipam mislim da nakon svega ovoga ni Bošnjaci nisu tako glupi i da će odustati od rušenja Bih i da će pristati na dogovor.

sagitarius
14-01-2014, 19:45
Unaprijed se izvinjavam što će ovaj post biti nešto duži, ali mi se čini da to zavrijeđuje njegov sadržaj.

Prije svega svi komplimenti autorici za jednu ovakvu otvorenu temu, jer evidentno nam manjka sadržaja i autora kvalitetnih tema i postova iz BiH.

Postavljena tema je jako slojevito, usudio bih se reći i ambiciozno postavljena jer razmatra nekoliko segmenata međusobno organski povezanih, ali i čitav niz inducirajućih pod segmenata, koji bi svaki ponaosob mogao biti tema za sebe, mada s druge strane i odlazak u dublje razine diskusije, što je možda bio njen plan.
Ne znam da li je autorica ciljala baš na ovu dimenziju multiznačnosti teme, ali kako kažu naši stari „rodilo se valja ga ljuljati“.

Za popis iz 1991. godine, kada se pravio, nitko nije ni pretpostavljao da će njegovi rezultati prohvatiti gotovo četvrt stoljeća i da će biti do besvijesti eksploatirani i tumačeni uvijek onako kako to nekom odgovara za cijelo ovo vrijeme od rata, političkih previranja i svih nestabilnosti dejtonske BiH, do ovih dana kada nažalost mnoge stvari izlaze na vidjelo.

Popis kao popis i njegovi rezultati u BiH predstavljali su oruđe za prepucavanja, namicanja političkih rješenja, kojekakvih statističko logičkih zavrzlama , smutnji i pomutnji i karakteristično svi su u tomenalazili nekakve svoje dokaze za neku svoju tezu, iako Dejton nije baš uvažio demografsku sliku BiH, nego je uglavnom entitete zaokružio prema onome što je osvojila čija vojska na terenu.

Popis iz 2013.godine osigurao je mnogo korisnih stvari, a na prvom mjestu stvorio je bazu podataka za općenito privrednu analizu i analizu općeg stanja, rekao bih siromaštva cjelokupnog BiH društva.

Kada podaci ovog zadnjeg popisa budu kompletirani i ozvaničeni moči ćemo razgovarati o konačnim efektima tog popisa, razvojnim planovima, poticajima klonulom gospodarstvu i svemu onome što je bitno u dugoročnom smislu za razvoj jednog društva, jasno ukoliko se to društvo prethodno ne raspadne ili pak što bi bilo bolje, uredi na zadovoljstvo svih njenih naroda i građana...

Mada se ne operira sa konačnim demografskim podacima popisa struktuiranih prema spolnoj, vjerskoj, nacionalnoj, kao i drugim značajkama (pismenih nepismenih, opismenjenih na računalima itd), nitko ne može osporiti da se pretpostavlja, predviđa, pa i špekulira.

U nekakvoj široj slici procenata koji su „procurili“ u javnost, pomalo ishitreno pokušavamo naći odgovore na pitanja kako će se odraziti na BiH činjenica da Bošnjaka nema više od 50%, ili da Hrvata ima 14 ili 15 % i koliko je to dobro, pri tome pretpostavljam da se nije zanemarila činjenica da aktualno stanje nije posljedica popisa ili njegovog odsustva, nego čitavog niza međusobnih interakcija koje su državu, ali i Federaciju na prvom mjestu, pozicionirale u kritične zone za koje The Economist predviđa da su to prostori sa posebno izraženim mogućnostima nastanka nemira ili ograničenih sukoba u 2014.godini.

Gospodarstvena slika u BiH je katastrofalna, da ne ulazim u procente zaduženja, likividnosti, uvoza i izvoza, razvoja poljoprivrede ili privrede općenito itd itd., dakle svih onih pokazatelja koji govore da pad proizvodnje generira povečan broj nezaposlenih, da u uvjetima tri pobjedničke vojske valja namiriti više od 300K mirovina, iako se zna da umirovljenika po osnovi rada ima jedva 180K...

I onda taj popis, koji počinje da zvuči vrlo marginalno, kao i njegovi rezultati i refleksije, čime se ne negira da ih možda u nekim drugim uvjetima neće biti.

Rekoh već da je politika zakasnila i da gubi utrku pred ekonomijom, a najsvježiji primjer je smjena federalnog ministra financija, čime se dodatno generira još dublja kriza, jer ako mirovine ili osobna primanja ne budu radi toga isplaćene samo jedan mjesec, ne treba sumnjati da će se početi ispunjavati dijelovi najcrnjeg scenarija, prema kojem se neminovno srlja u naručje nereda i glomaznih općih štrajkova.

Ne treba zaboraviti da su u BiH u ovoj godini predviđeni da se održe i opći izbori, što donosi neke nove mogućnosti, ali i političke saveze među strankama koje su bile u najljučoj zavadi...

Značaj popisa i njegovih rezultata i time gube i onu još do nedavno očekivanu, vrelu politikantsku dimenziju, jer kako rekoh, u prvom planu je održanje institucija sustava, čijim raspadom bi BiH krenula u svoju novu i vrlo neizvjesnu avanturu.

Davanje značaja popisu ne treba sporiti, ali u vremenu kada država bukvalno ovisi o kreditima, koji već sutra mogu biti obustavljeni, taj značaj neminovno pada u drugi ili čak i treći plan.

Predviđanja o budućim uzajamnim međunacionalnim odnosima mislim da u velikoj mjeri ovisi upravo o rezultatima narednih izbora.

Hrvatska strana u cijeloj ovoj prići ima svoje strateške ciljeve, od kojih su neki snažno apostrofirani i definirani na zadnjoj sjednici HNS-a, a koji su manje više poznati javnosti i odnose se na punu ravnopravnost bez alternative sa druga dva konstitutivna naroda, bez mogućnosti da drugi Hrvatima kao do sada Bošnjaci biraju Predsjednika ili parlamentarce ili ministre ili da se nastoji, što je nedopustivo, od Federacije praviti bošnjački entitet, kako se to intenzivno pokušava učiniti, a posebice u ovom međuizbornom periodu od 2010. do 2014.god.

Svi oni koji budu na fonu podrške legitimnim hrvatskim zahtjevima dobro su došli i stoga u tom svjetlu treba promatrati problematiku koja se odnosi na Hrvate iz BiH, kojima je definitivni cilj puna ravnopravnost i puna zastupljenost u svim strukturama vlasti u Federaciji, bez koje jasno, nema ni Federacije.
U tom smislu Hrvate puno ne zanimaju rezultati popisa i koga je više, jer demografska brojnost nije u federalno organiziranom entitetu nikakva „premoč“, nego tek brojčani pokazatelj i ništa drugo.

To bi moralo biti jasno na prvom mjestu komšijama Bošnjacima, a onda i svim ostalim u BiH...

SarajkaDjevojka
14-01-2014, 23:31
Podržavam Sarajkin optimizam da će se Bošnjaci dozvati pameti i da ćemo tako napokon krenuti ka konačnom rješenju jer trenutno su Bošnjaci i njihovi mitovi tomu najveće prepreka, a oni su sad razbijeni.
Slažem se i s time da Hrvati mogu biti najzadovoljniji rezultatima popisa, ima nas više od procjene, ima nas daleko više od Ostalih, dobro smo raspoređeni, na strateškim mjestima imamo izvrsne rezultate, preuzeli smo MOstar, u Srednjoj Bosni ne padamo, većina smo u svim dosad nejsanim općinama, pokazali smo mz da smo jedini multietnični, da je daleko najmanji progon bio s naših područja, da je kod nas daleko najbolji povratak, da smo ustvari osnovni i ključni garant opstanka Bih, s druge strane pali su svi bošnjački mitovi o multitetničnosti, pokazalo se da su Hrvati očišćeni s njihovi teritorija, da nema povratka, pao je mit o bošnjačkom natalitetu, snovi o demografskom poklapanju su nestali i što je najvažnije da je demografski trend za Bošnjake loš ...

Što se tiče dogovora Hrvata i Bošnjaka, mislim da za to još nije vrijeme jer Bošnjaci su izigrali sve doogovore, pokazali da ne poštuju ustav, da ne žele ravnopravnu Bih i da žele dominaciju, zato sada, nakon rezultata popisa koji je snažno ošinuo Bošnjake, treba sa Srbima na državnoj razini formirati građansku koaliciju ili barem njome zaprijetiti i tako udariti dodatno na najveći politički problem BiH , Bošnjake, i to sa njihovim najubojitijim, dugogodišnjim oružjem, građanskom državom i uz pomoć nekih Bošnjačkih marginalaca poput našeg HSPa potpuno istisnuti Bošnjake iz stvarne vlasti na razini države, a mislim da ni SDS nije glup da od takve prigode naivno odustane.
Na kraju ipam mislim da nakon svega ovoga ni Bošnjaci nisu tako glupi i da će odustati od rušenja Bih i da će pristati na dogovor.

Ovo znači da bi ti ustvari zelio obrnuti uloge i osigurati dominaciju Hrvatima uz podršku Srba. VI " koketiranjem" sa Srbima niste dobili do sad ništa konkretno osim onomad blokade Kukućevog izbora.
Ujedinjena koalicija na čelu sa Bosićem ima velike šanse za pobjedu na idućim izborima. Dodikova era je gotova a samim tim i podrška HDZ-ovima. Ustvari ni sami HDZ-ovi ne funkcioniraju na zajedničkoj razini tako da si ti presmbiciozno postavio neku sliku koja uopće nema temelja da se pretvori u stvarnost. HNS vam vegetira.
Bosić se već deklarirao otvoreno da Čoviću neće oprostiti šurovanje sa Dodikom i da ga problemi Hrvata u BiH uopće ne dotiču. Dakle o bilo kakvim dogovorima na toj razini nema ni govora.
Uostalom sama ta " ujedinjena koalicija" u RS-u na čelu sa zločinačkim SDS-om imaće niz problema ako osvoji izbore nakon Dodikove ere.
Da ih ne nabrajam nebitni su detaljno no jedan od njih tj onaj najvazniji biće svakako podjela vlasti.
Malo ili nikako će se oni baviti federacijom. A i ako budu sklapali neke " paktove" sam Bosić je izjavio da su Bošnjaci povoljniji strateški partneri. Ja se stvarno ne mogu načuditi tvom pretjeranom optimizmu i odakle crpiš ideje? :D

Hvala Bogu pa su bošnjački mitovi o nacionalnoj drzavi razbijeni i nas svakako očekuje tezak period otreznjenja od istih. No da će se bilo što po tvom scenariju dogoditi tako radikalno zaba, uvjerena sam da neće.

SarajkaDjevojka
14-01-2014, 23:41
@Sagi, definirala sam odredjena pitanja i postavila mogućnosti koje su po mom mišljenju realne u nekoj skorijoj budućnosti.

Nisam previše ulazila u detalje, nadala sam se da ćemo konverzaciju razviti te obraditi svaku stavku ponaosob. Ne znam koliko je to bilo ambiciozno, no pokušala sam.

Ja volim HR kao drzavu, no mene lično politička situacija ne zanima tamo previše. To je jednonacionalna drzava i politička scena je poprilično dosadna. Volim biti u toku, no u dublje rasprave ne bi se usudila ulaziti.

Mislim takodje da je i Hrvatima koji zive u BiH vaznije razmijeniti mišljenja sa susjedima i medjusobno nego se posvetiti politici isključivo aktuelnog Zagreba.

I hvala lijepa, ljubazno od vas za podršku. Mislila sam da temu treba zaključati.

zaba1111
15-01-2014, 00:06
Ovo znači da bi ti ustvari zelio obrnuti uloge i osigurati dominaciju Hrvatima uz podršku Srba. VI " koketiranjem" sa Srbima niste dobili do sad ništa konkretno osim onomad blokade Kukućevog izbora.
Ujedinjena koalicija na čelu sa Bosićem ima velike šanse za pobjedu na idućim izborima. Dodikova era je gotova a samim tim i podrška HDZ-ovima. Ustvari ni sami HDZ-ovi ne funkcioniraju na zajedničkoj razini tako da si ti presmbiciozno postavio neku sliku koja uopće nema temelja da se pretvori u stvarnost. HNS vam vegetira.
Bosić se već deklarirao otvoreno da Čoviću neće oprostiti šurovanje sa Dodikom i da ga problemi Hrvata u BiH uopće ne dotiču. Dakle o bilo kakvim dogovorima na toj razini nema ni govora.
Uostalom sama ta " ujedinjena koalicija" u RS-u na čelu sa zločinačkim SDS-om imaće niz problema ako osvoji izbore nakon Dodikove ere.
Da ih ne nabrajam nebitni su detaljno no jedan od njih tj onaj najvazniji biće svakako podjela vlasti.
Malo ili nikako će se oni baviti federacijom. A i ako budu sklapali neke " paktove" sam Bosić je izjavio da su Bošnjaci povoljniji strateški partneri. Ja se stvarno ne mogu načuditi tvom pretjeranom optimizmu i odakle crpiš ideje? :D

Hvala Bogu pa su bošnjački mitovi o nacionalnoj drzavi razbijeni i nas svakako očekuje tezak period otreznjenja od istih. No da će se bilo što po tvom scenariju dogoditi tako radikalno zaba, uvjerena sam da neće.

Sta je bona radikalno, samo ponovio tvoje.

Naravno da ja nisam za nikakvu dominaciju niti nam to treba niti su Hrvati tomu ikad kroz povijest težili, složili smo se da su trenutno najveći problem i kočnica funkcionalnoj državi i konačnom rješenju Bošnjaci i njihova mitomanija , zablude i generelano i sustvno ispran mozak kod većine čak i kod obrazovanih, vrlo je malo kvalitetnih sugovornika...

Dakle , ne vjerujem da će doći do predizborne sh koalicije, ali takvu opciju stalno treba puštati u javnost jer je to jedini način da se Bošnjaci osvjeste i shvate da bi po svom zakletom principu građanske države na taj način mogli ostati bez ikakve vlasti.

Kao što si rekla rezultat od 48% prilično je značajan, kao i rezultat u Mostaru i Srednjoj Bosni, ne bih da se ikoga plaši ili da se prijeti, ali u ovom slučju je nužno da Bošnjaci vide da od dominacije nema ništa i da bi u slučaju nastavka dosadašnje politike mogli samo stradati.

I uglavnom je to razlog približavanja Dodika i Čovića, a u budućnosti , u slučaju bošnjačkih napada na BiH kao dosad, ta će suradnja samo jačati .

SarajkaDjevojka
15-01-2014, 00:16
Sta je bona radikalno, samo ponovio tvoje.

Naravno da ja nisam za nikakvu dominaciju niti nam to treba niti su Hrvati tomu ikad kroz povijest težili, složili smo se da su trenutno najveći problem i kočnica funkcionalnoj državi i konačnom rješenju Bošnjaci i njihova mitomanija , zablude i generelano i sustvno ispran mozak kod većine čak i kod obrazovanih, vrlo je malo kvalitetnih sugovornika...

Dakle , ne vjerujem da će doći do predizborne sh koalicije, ali takvu opciju stalno treba puštati u javnost jer je to jedini način da se Bošnjaci osvjeste i shvate da bi po svom zakletom principu građanske države na taj način mogli ostati bez ikakve vlasti.

Kao što si rekla stoga je rezultat 48% prilično značajan, kao i rezultat u Mostaru i Srednjoj Bosni, ne bih da se ikoga plaši ili da se prijeti, ali u ovom slučju je nužno da Bošnjaci vide da od dominacije nema ništa i da bi u slučaju nastavka dosadašnje politike mogli samo stradati.

I uglavnom je to razlog približavanja Dodika i Čovića, a u budućnosti , u slučaju bošnjačkih napada na BiH kao dosad, ta će suradnja samo jačati .

Nisam ja nigdje pomenula radikalizaciju :D

Mislim tvoju u mišljenju.

Slazem se da Bošnjacima slijedi period otreznjenja. Psihološka barijera od 50% nije predjena a VI ste uspjeli svoja očekivanja i nadmašiti :D

No kao što već rekoh Dodikovoj eri je kraj. Ako i kad Bosić progura zakon o porijeklu imovine, mislim da je Dodik sebi stvorio dovoljno neprijatelja da ga čak pošalju i u posjetu Zenici.

Na podršku Srbije ne moze više računati. Nijedan čelnik Srbije od Dačića, preko Vučića i Nikolića mu nije došao. Srbija ispituje spornih 50 privatizacija i njegov glavni tajkun je priveden :D

Tako da bih ja preporučila Čoviću i Raguzu da vaše interese ne vezu ni uz kakve propale sisteme i ere.

Pametno je bilo što se Čho ove godine i distancirao od proslave RS.

sagitarius
15-01-2014, 12:02
@Sagi, definirala sam odredjena pitanja i postavila mogućnosti koje su po mom mišljenju realne u nekoj skorijoj budućnosti.

Nisam previše ulazila u detalje, nadala sam se da ćemo konverzaciju razviti te obraditi svaku stavku ponaosob. Ne znam koliko je to bilo ambiciozno, no pokušala sam.

Ja volim HR kao drzavu, no mene lično politička situacija ne zanima tamo previše. To je jednonacionalna drzava i politička scena je poprilično dosadna. Volim biti u toku, no u dublje rasprave ne bi se usudila ulaziti.

Mislim takodje da je i Hrvatima koji zive u BiH vaznije razmijeniti mišljenja sa susjedima i medjusobno nego se posvetiti politici isključivo aktuelnog Zagreba.

I hvala lijepa, ljubazno od vas za podršku. Mislila sam da temu treba zaključati.

Za Hrvate iz BiH je jako bitno što misle njihovi susjedi u BiH, jer tu se nalaze njihovi domovi, obitelji, njihovi mrtvi.
Sa susjedima valja graditi državu, okvir u kojem nikome ne bi trebalo biti tijesno, niti da se osjeća na bilo koji način ugroženo, okvir koji bi osigurao život dostojan čovjeka i u kojem bi se poštovala ljudska prava, prava kolektiviteta, naroda, građana...

S druge strane treba shvatiti da su Hrvati iz BiH posve istobitan narod sa Hrvatima iz Hrvatske, da je to jedan narod, koji je do nedavno živio u jednoj državi, a sada sticajem okolnosti taj narod je izdijeljen u dvije države razdvojene rijekom Savom kuda ide međudržavna granica.

Već ova činjenica govori da je Hrvatima iz BiH, koji su uzgred i građani EU, vrlo značajno ono što se događa u Republci Hrvatskoj i općenito u cijeloj EU, ali prevashodno u RH.
To je nešto što se mora razumjeti, a što je u velikoj mjeri nejasno nekim našim susjedima u BiH, koji tu vrstu narodne svijesti tumače na način da je to nekakvo "sluganstvo" Zagrebu, ne razumijevajućo da sami sebi nemožemo biti sluge.

S druge strane, postoje pokušaji da se to hrvatstvo Hrvata iz BiH zanegira konstrukcijom da je tu riječ o nekakvim "bosancima" katoličke vjeroispovijesti, što je stupidarija proistekla iz nekakvih povjesno - revizionističkih eksperimenata BANU i minderaških intelektualnih posijela, koji bi trebali osporiti narodonosnu bit hrvatskog pučanstva i svezu sa nekakvim "pravim Hrvatima" iz RH.

Jasno, to je u funkciji dekonstituiranja i pokušaja nacionalnog demontiranja Hrvata iz BiH, što je pristup koji onemogućava funkcioniranje Federacije, a kao posljedica sprovođenja spomenutog velikobošnjačkog projekta, koji je kuliminirao Lagumdžijinom "platformaškom" koalicijom u kojoj nije bilo mjesta za predstavnike Hrvata izabrane večinskom voljom ovog naroda, čime je Federacija kliznula u največu krizu od 1991.godine do danas,a izborom Željka Komšića u dva mandata Bošnjaci su hrvate pokušali anektirati i od Federacije izgraditi ekskluzivno svoj entitet.

Dakle, Hrvati iz BiH su građani EU, kojoj nije bilo potrebno objašnjavati da je riječ o jednom narodu izdijeljenom u dvije države u nedavnoj prošlosti i radi toga je uistinu veliko čudo što to neće ili pak ne žele da shvate i naše komšije...

O tome koliko su Hrvati iz BiH „sretni“ sa 14,6% od ukupnog stanovništva u BiH zorno govori poveznica:

http://www.vecernji.hr/popis-sokirao-nestala-jedna-trecina-hrvata-u-bih-etnicko-ciscenje-914920

Popisni rezultati i dalje ostajem pri tom stavu, neće se odraziti u tekućoj godini u većoj mjeri na političko-gospodarstvena kretanja u BiH, ali kada ti podaci dođu "na dnevni red", trebat će se suočiti sa nekim istinama, koje su se mogle zamagljivati prethodnih godina i "od čibuka" praviti kalkulacije o žrtvama, o "etničkom čišćenju" i štampati knjige koje bi trebale da budu nekakvi "dokazi za povjest"..., a u biti su u službi još dublje indoktrinacije i posebice igranja sa intelektualnom čitateljskom populacijom, čiji umni kapaciteti treba da se troše u poluistinama, za koje nisu ni svjesni da su im servirane poluistine.

Mislim da je u ovom momentu najracionalnije da se okrenemo kao ljudi izborima koncem 2014.godine, proučavanju gospodarstvenih programa, a da pri tom pratimo što se radi na rješavanju izbornog zakona, pitanju ravnopravnosti Hrvata, te implementiranju presude Sejdić-Finci.
U međuvremenu obje države s nestrpljenjem iščekuju Svjetsko nogometno prvenstvo u lipnju, nakon kojeg dolazi sezona godišnjih odmora i potom "vruća jesen". sa izborima u BiH.

SarajkaDjevojka
15-01-2014, 12:25
Što se tiče prvog dijela mog posta mislim da si me pogrešno shvatio. Ja ne sporim da ste VI jedan narod i u BiH i u RH. Ono što je sporno je činjenica da ljudi iz krajeva uz granicu sa HR i općenito u Hercegovini imaju dojam da ne zive u BiH.
Ovo je dakle dobronamjerna kritika.

Kad to kazem mislim da su više fokusirani na probleme u HR nego na sopstvene u BiH. Koji dotiču upravo njih. Jer HR je druga drzava članica EU i pitanje ćirilice u Vukovaru jeste bitno, no svakako je takodje isto tako bitno i pitanje vaše ravnopravnosti u BiH.

Hoću reći da se ponekad sa razlogom ili ne fokus na probleme u HR favorizira pa time trpe Hrvati u BiH.
Iskreno da definiram koji, meni najomiljeniji dio Hrvata iz Bosne.

Znači nikakvo dijeljenje nije u pitanju bar s moje strane, iznosim mišljenje. Hercegovci ( Hrvati )koliko toliko su u povoljnijem polozaju od Bosanaca ( Hrvata )
Imaju zaokruzenu teritoriju, blizu su HR.
Svoje egzistencijalne probleme mogu prije riješiti radom u HR, po Dalmaciji i sl.

galija
15-01-2014, 12:41

Saro ako mogu ja?:)

Šta znači ovo "koketiranje" sa Srbima?
Ili misliš da je bilo kakav političi dogovor Srba i Hrvata koji je u interesu oba naroda "koketiranje sa četnicima"(ovo četnici obično svi prešute).
Zar misliš da Hrvati i njihove političke vođe nisu svjesni da Srbe baš boli za položajem Hrvata u BIH?
Ipak oko nekih pitanja Hrvati u BIH trebaju partnere.
Sad tko će to biti vidjet ćemo...i da priupitam ....Da li bi ti Bosićevo kolairanje sa "boljim strateškim partnerima" nazvala "koketiranjem" ili pametnim potezom Bošnjaka za boljitak zemlje!

SarajkaDjevojka
15-01-2014, 12:41
Popisni rezultati i dalje ostajem pri tom stavu, neće se odraziti u tekućoj godini u većoj mjeri na političko-gospodarstvena kretanja u BiH, ali kada ti podaci dođu "na dnevni red", trebat će se suočiti sa nekim istinama, koje su se mogle zamagljivati prethodnih godina i "od čibuka" praviti kalkulacije o žrtvama, o "etničkom čišćenju" i štampati knjige koje bi trebale da budu nekakvi "dokazi za povjest"..., a u biti su u službi još dublje indoktrinacije i posebice igranja sa intelektualnom čitateljskom populacijom, čiji umni kapaciteti treba da se troše u poluistinama, za koje nisu ni svjesni da su im servirane poluistine.

Mislim da je u ovom momentu najracionalnije da se okrenemo kao ljudi izborima koncem 2014.godine, proučavanju gospodarstvenih programa, a da pri tom pratimo što se radi na rješavanju izbornog zakona, pitanju ravnopravnosti Hrvata, te implementiranju presude Sejdić-Finci.
U međuvremenu obje države s nestrpljenjem iščekuju Svjetsko nogometno prvenstvo u lipnju, nakon kojeg dolazi sezona godišnjih odmora i potom "vruća jesen". sa izborima u BiH.

Popisni rezultati svakako će pokazati pravu sliku etničkog čišćenja, koje ja ne pokušavam osporiti.

Ne bi kalkulirala koji je narod najviše protjeran, to je nezahvalna zadaća. Plus bilo kakva nasilna ili dogovorena preseljenja ne podrzavam.

U prilog povratka Bošnjaka mogu reći da svi oni koji su otišli u inostranstvo teško da će se vratiti .. No svi oni koji su protjerani na teritorije drugih općina koje je kontrolirala ABiH mahom se vraćaju. Ako naravno nisu uspjeli da se snadju i dobiju dobar posao, osiguraju kuće. Primjer je Konjević Polje i dio Podrinja pa čak i Srebrenica gdje smo pretrpjeli najveći genocid. Za vratiti se u mjesta gdje su ti ubijeni članovi porodice treba itekako hrabrosti. No ako se nema izbora...
A mi ga pošteno govoreći imamo najmanje u BiH od druga DVA naroda.
Nemamo ni Srbiju ni HR, kao matice. Mogućnost nekog dvojnog drzavljanstva kao Hrvati, odlazak u ravnu Vojvodinu kao Srbi.
Pa koliko dugo VI Hrvati imate već bezvizni rezim? To je pogodnost koja je spasila sigurno stotine porodica u materijalnom smislu.
Sad ste i gradjani EU. Otvaranje trzista rada slijedi vam za 5 do 7 godina a mislim da Skandinavija i neke druge zemlje su to već uvele.
Taj luksuz Bošnjaci nemaju. Neće ga nikad ni imati, dok ne udjemo u EU.
Zato te tvrdnje o multietničkim sredinama su totalno iskrivljena slika koja se plasira bez temelja.
Ako si toliko očajan da se vratiš u Srebrenicu nakon genocida, ne vidim što ne bi u Ljubuški ili Vitez i Busovaču.

SarajkaDjevojka
15-01-2014, 12:53
Saro ako mogu ja?:)

Šta znači ovo "koketiranje" sa Srbima?
Ili misliš da je bilo kakav političi dogovor Srba i Hrvata koji je u interesu oba naroda "koketiranje sa četnicima"(ovo četnici obično svi prešute).
Zar misliš da Hrvati i njihove političke vođe nisu svjesni da Srbe baš boli za položajem Hrvata u BIH?
Ipak oko nekih pitanja Hrvati u BIH trebaju partnere.
Sad tko će to biti vidjet ćemo...i da priupitam ....Da li bi ti Bosićevo kolairanje sa "boljim strateškim partnerima" nazvala "koketiranjem" ili pametnim potezom Bošnjaka za boljitak zemlje!

VI ste bili prisiljeni zbog politike Sarajeva okrenuti se Srbima. Tu nema spora i taj politički dogovor koji ste imali nazalost vama Hrvatima osim deklarativne podrške i lupetanja onog traktoriste iz Laktaša ništa bitno nije donio.
Opet kazem nazalost..
Jer bi lično voljela da ste profitirali.

Plus toga neke stvari su bile ponizavajuće na koje vaši čelnici nisu reagirali.

Recimo Dodik zagovara treći entitet koji VI svakako zasluzujete kao treći konstitutivan narod, no jasno na znanje daje da se u RS neće dirati. Dakle Posavina za deklarativnu podršku?
Ili kako to protumačiti?

Bosić nije koalirao sa Bošnjacima Galia nego su koalirale opzicione stranke iz RS-a. Protiv Dodika.
A onaj uhonja Tihić bi bio u stanju s vragom koalirati da uhljebi par idiota.
Mozda i drugi..

ogledalce
15-01-2014, 13:00
evo čitajuć vas , sve sbrda i zdola

mene jedno zanima, ovaj popis je čisti promašaj bio , jer nije ni točan ni regUlaran,,

ali mene zanima , pošto je Hrvatska i Hrvatsko bilo do Drine,,,,,,,

mene zanima Oće li biti opet RATA,???

SarajkaDjevojka
15-01-2014, 13:01
Ogledalce, je li to zagovaraš NDH-ziju u evropskim okvirima?:))

Ambiciozno!

Inkvizitor
15-01-2014, 17:52
predvidljivo, svi su na popisu varali pa je sam popis kako se i predviđalo..nerelevantan.

Tu svatko gleda samo kako da koga zajebe i prevari.

Samo ne znam kako će to pomoći BiH.

Nisam ni znao a i šokiralo me, kad sam prije par mjeseci prešao nakon dugo vremena Kupreška vrata i zaprepastila me količina nereda, prljavštine, ruiniranosti.

Bugojno se vidi da je velik i jak grad ali je cijeli odrpan i sav nekako depresivan kao sve dalje. Čak i onaj centar oko Viteza izgleda ofucano.

Tom dojmu je doprinosila i magla cijelim putem ali kako se Bih srozala u izgledau svojih naselja, to je žalosno.

Ovi krajevi ispod Kupreških vrata, što zbog klime, što zbog konfiguracije terena ali i same uređenosti izgledaju drugi svijet.

Aleksa
15-01-2014, 18:20
VI ste bili prisiljeni zbog politike Sarajeva okrenuti se Srbima. Tu nema spora i taj politički dogovor koji ste imali nazalost vama Hrvatima osim deklarativne podrške i lupetanja onog traktoriste iz Laktaša ništa bitno nije donio.
Opet kazem nazalost..

Recimo Dodik zagovara treći entitet koji VI svakako zasluzujete kao treći konstitutivan narod, no jasno na znanje daje da se u RS neće dirati. Dakle Posavina za deklarativnu podršku?
Ili kako to protumačiti?

Bosić nije koalirao sa Bošnjacima Galia nego su koalirale opzicione stranke iz RS-a. Protiv Dodika.
Mozda i drugi..

Ispada da Hrvati drže Posavinu, pa će se iz nje povući zbog deklarativne podrške...
Ustvari Srbi daju deklarativnu podršku, a Hrvati ne daju ništa.

Aleksa
15-01-2014, 18:24
evo čitajuć vas , sve sbrda i zdola

mene jedno zanima, ovaj popis je čisti promašaj bio , jer nije ni točan ni regUlaran,,

ali mene zanima , pošto je Hrvatska i Hrvatsko bilo do Drine,,,,,,,

mene zanima Oće li biti opet RATA,???

Ako Drina,
teče oko Knina,
onda tu jeste hrvatska granica. :D

Inače, to "do Drine" izraz je hrvatske skromnosti koju Inkvi opeva u svom tekstu. Po pravdi božijoj trebalo bi do Crnog mora. :D

Iako, Hrvata i na Uni, s obe njene strane nema koliko ima Srba, niti koliko ima Bošnjaka.

DzoniBG
15-01-2014, 18:26
A sta je popis mogao da pokaze, nego stvari koje su jasne jos od 1992... ako hocemo da idemo dalje u proslost, docicemo do 1941... a da ne bi rat bio izgovor, svedok je Maks Levenfeld, Austrijanac koji se rodio i ziveo u Bosni, pre nego sto je otisao, i poslao ovo pismo Andricu 1920. godine:

http://www.nezavisne.com/umjetnost-zabava/knjizevnost/Procitajte-Andricevo-Pismo-iz-1920-Bosna-je-divna-zemlja-mrznje-i-straha-162232.html

Popis je samo kvantifikacija podela koje nikad i nisu prevazidjene... ono sto stoji u ovom pismu je sustina problema, koji i uz najbolju zelju tesko da moze biti prevazidjen.

Sta dalje... u kratkorocnom smislu bice ove godine opsti izbori... tu cemo dobiti SDA sa bosnjacke strane, HDZ sa hrvatske, i moguce SDS sa srpske, cime bi simbolika bila potpuna, jer upravo su ove stranke i dobile vlast posle izbora 1990. godine. Okolnosti su drugacije, sigurno nece biti novog rata... ali taj fakat ne negira duboke, nepremostive podele koje postoje...

Ono sto je ustvari i najznacajnija istina ovog popisa je sto ljudi koji su u nacionalnom smislu identifikovani sa drzavom - Bosanci i Hercegovci... su na nivou statisticke greske... dal postoji i jedna uspela drzava gde se znacajan procenat stanovnistva ne identifikuje u tom smislu... cak tamo gde su podele izrazene, u Belgiji, i Flamanci i Valonci su ipak Belgijanci... Svajcarci u svakom od jezickih kantona su ipak na pocetku, ili kraju Svajcarci... Katalonci i Baski su ipak manjinsko stanovnistvo... Skoti su Skoti, i traze svoju nezavisnost...

Srbin u BiH je pre svega Srbin, Hrvat u BiH je pre svega Hrvat... i to je tako, nema alhemije koja ce to promeniti... znaci u toj temeljnoj stvari, identifikacije sa drzavom, koja bi bila osnov za izgradnju zajednicke nacionalne svesti, pa na osnovu toga zajednickih interesa i ciljeva... duboka je jama razdora... sve ono sto je jednima svetinja, drugima je suprotno, nema praznika oko koga ce se svi okupiti i reci - ovo je nase...nema...

Srbiji nije u kratkorocnom interesu da podrzi podelu BiH... niti ce to raditi... prava mera srpskih interesa je postojanje RS, i ingerencije koje ona ima... proslo je vreme sanjanja nekih velikih drzava, anahrona ideologija sve-nacionalne drzave nam je donosila uglavnom vise loseg nego dobrog... mi imamo interes da sacuvamo i osnazimo pre svega srpski narod u BiH, ali i da ekonomski saradjujemo i sa Federacijom... stalna tenzija i kriza, eventualan konflikt bi celo ovo podrucje jos vise izolovali, i napravili poligon za ekstremne politike.

Koncepcija treba da bude - ako je vec BiH takva, negde falicna drzava bez integrativnog faktora... nek 3 cinioca vode koliko god mogu samostalne politike, a tek oko nekih krovnih pitanja da se napravi koncenzus... nema pokusaja promene identiteta, unitarizovanja drzave, pokusaja majorizacije, izbornih i popisnih inzenjeringa sa ciljem nametanja svoje volje... ako prevlada ta svest...bice podnosljiv zivot... ako se nastavi po starom... padace se...i na kraju udariti u dno jame... nadam se da toga nece biti, ali nisam veliki optimista...

Aleksa
15-01-2014, 18:29
predvidljivo, svi su na popisu varali pa je sam popis kako se i predviđalo..nerelevantan.

Nisam ni znao a i šokiralo me, kad sam prije par mjeseci prešao nakon dugo vremena Kupreška vrata i zaprepastila me količina nereda, prljavštine, ruiniranosti.

Bugojno se vidi da je velik i jak grad ali je cijeli odrpan i sav nekako depresivan kao sve dalje. Čak i onaj centar oko Viteza izgleda ofucano.

Tom dojmu je doprinosila i magla cijelim putem ali kako se Bih srozala u izgledau svojih naselja, to je žalosno.

Ovi krajevi ispod Kupreških vrata, što zbog klime, što zbog konfiguracije terena ali i same uređenosti izgledaju drugi svijet.

Meni je nelogično da Bošnjaka u procentima više nego na prethodnom popisu. Budući da su najviše raseljeni po Evropi, i da su imali najveće ljudske gubitke u ratu. Nemoguće da je to natalitetom sve nadomešteno i čak uvećano.
Ili su se popisivali masovno iz inostranstva. Ali onda su i drugi mogli isto iz inostranstva, pa tako opet dođemo na 1991. Uopšte, to uverenja da će ih biti preko 50% kao da je počivalo na tome da će samo oni da popisuju inostranstvo, a da drugi neće.
Sad, razni demografi tvrde da Avazove cifre još moraju da se skrešu, kad se krene uvtrđivati stalno prisutno stanovništvo, pa računam da će konačan rezultat više odgovarti onome što si upravo opisao.

Inkvizitor
15-01-2014, 18:33
Meni je nelogično da Bošnjaka u procentima više nego na prethodnom popisu. Budući da su najviše raseljeni po Evropi, i da su imali najveće ljudske gubitke u ratu. Nemoguće da je to natalitetom sve nadomešteno i čak uvećano.
Ili su se popisivali masovno iz inostranstva. Ali onda su i drugi mogli isto iz inostranstva, pa tako opet dođemo na 1991. Uopšte, to uverenja da će ih biti preko 50% kao da je počivalo na tome da će samo oni da popisuju inostranstvo, a da drugi neće.
Sad, razni demografi tvrde da Avazove cifre još moraju da se skrešu, kad se krene uvtrđivati stalno prisutno stanovništvo, pa računam da će konačan rezultat više odgovarti onome što si upravo opisao.

Svi su se popisivali masovno. Svi redom.

Uopće nije nemoguće da bosanski muslimani dobiju čak na postotku. Imali su najbolji natalitet. Srpski je katastrofalan. Samo u deset godina izgubljeno je tim putem oko 50 000 ljudi. Muslimani su natalitetom dobili najmanje toliko . To je 100 000 razlike.

A 100 000 ljudi nisu izgubili u ratu. S tim da su gubili i Srbi. A isto tako se i iseljavali.

Hrvatski natalitet nešto malo bolji ali ne puno od srpskog.

Uopće nije nemoguće da bosanski muslimani prebace 50%. I ako nisu prebacit će.

DzoniBG
15-01-2014, 18:50

Nije nelogicno...

Njih ima u realnosti oko 1.6 miliona... sve ovo ostalo su gasteri, ili neke druge varijante mutljavine... u BiH od 1991. fali citavih milion ljudi... 100k je poginulo u ratu, ostalo se iselilo, ili nestalo kroz demografske minuse...

Bosnjaka je najvise u rasejanju...ali ne zaboravi i poveci broj Srba...sto otislih na zapad, sto iseljenih u Srbiju... bilo bi Srba i manje, da odredjena rupa nije popunjena Srbima iz Krajine... demografija je danas svima losa... Srbi su posle ww1 imali drugi natalitet u Evropi, 17 promila... Bosnjaci koji su harali 70-ih i 80-ih, pocinju da ulaze u minus, mi smo u minusu oko 10k godisnje, Hrvati dobro stoje u Hercegovini, slabije u Bosni, ali imaju odliv mladog stanovnistva za Hrvatsku... sve u svemu, znacajna depopulacija, sto je negativan faktor ciji ce se problemi tek pojavljivati...ne samo kod nas, nego sirom Evrope...oni uvoze sa strane crnce i arape kao radnu snagu... mi ni to necemo moci ovde...

Zato je prioritet da se ljudima omoguci sigurniji zivot...to je osnova rasta populacije... ne sme biti nikakvih sukoba i tenzija, to ce samo da nam tera ljude... pa kad za 50 godina jednih ima 1 milion, drugih 500.000, trecih 300.000, mozda ce neko i tad crtati granice... ali na sta lici takva malobrojna drzava i region u kome niko nece hteti da zivi?!

Mi moramo kao najblizi sused, sa znacajnim brojem sunarodnika da delujemo integrativno i moderno... ne da zanemarimo nase interese, vec da ih drugacije osmislimo i formulisemo... sa svima moramo da budemo prijateljski nastrojeni, jer samo u takvoj postavci mozemo da napredujemo...

galija
15-01-2014, 19:14
Opet kazem nazalost..

Ili kako to protumačiti?

Mozda i drugi..

Ne znam na koji politički dogovor između Hrvata i Srba misliš, ni gdje ga vidiš!
Nekoliko puta se interes Srba i Hrvata poklopio ali isto tako imaš primjera kad je upravo Dodik glasao za zakone koji direktno štete Hrvatima (što je i normalno jer prvenstveno gleda interes republike Srpske).
Ovo o Posavini u zamjenu za deklarativnu podršku neću ni komentirati jer nekako slutim gdje vodi ta priča!

ogledalce
15-01-2014, 19:35
Ogledalce, je li to zagovaraš NDH-ziju u evropskim okvirima?:))

Ambiciozno!

eh Saritaaaaa, nije krv voda:zubo ZDS !!!

ogledalce
15-01-2014, 19:39
Ako Drina,
teče oko Knina,
onda tu jeste hrvatska granica. :D

Inače, to "do Drine" izraz je hrvatske skromnosti koju Inkvi opeva u svom tekstu. Po pravdi božijoj trebalo bi do Crnog mora. :D

Iako, Hrvata i na Uni, s obe njene strane nema koliko ima Srba, niti koliko ima Bošnjaka.

hehehehehe Alexa da ti znaš kako bi ja sad tebi lipo tu zapivala ,i da vidiš kako imam lip glas :zubo
al jebga nesmim,, a sad ne do Drine nego do Zemuna,,:zubo kad može srbija do Kine moremo i mi do Zemuna:raspa

sagitarius
15-01-2014, 20:28
Što se tiče prvog dijela mog posta mislim da si me pogrešno shvatio. Ja ne sporim da ste VI jedan narod i u BiH i u RH. Ono što je sporno je činjenica da ljudi iz krajeva uz granicu sa HR i općenito u Hercegovini imaju dojam da ne zive u BiH.
Ovo je dakle dobronamjerna kritika.

Kad to kazem mislim da su više fokusirani na probleme u HR nego na sopstvene u BiH. Koji dotiču upravo njih. Jer HR je druga drzava članica EU i pitanje ćirilice u Vukovaru jeste bitno, no svakako je takodje isto tako bitno i pitanje vaše ravnopravnosti u BiH.

Hoću reći da se ponekad sa razlogom ili ne fokus na probleme u HR favorizira pa time trpe Hrvati u BiH.
Iskreno da definiram koji, meni najomiljeniji dio Hrvata iz Bosne.

Znači nikakvo dijeljenje nije u pitanju bar s moje strane, iznosim mišljenje. Hercegovci ( Hrvati )koliko toliko su u povoljnijem polozaju od Bosanaca ( Hrvata )
Imaju zaokruzenu teritoriju, blizu su HR.
Svoje egzistencijalne probleme mogu prije riješiti radom u HR, po Dalmaciji i sl.

Dakle, moram ovdje intervenirati jer ne vidim ništa sporno u tome da ljudi koji žive uz granicu i ostvaruju neka prava iz tog statusa, posebice ukoliko imaju zemlju koja im se nalazi s druge strane ili pak zaposljenje itd da nabrajam, valjda je i jasno da su im osobni interesi vezani više za RH nego za BiH.

Što se tiče Hercegovine, to je upravo objašnjeno u onom dijelu mog prednjeg gore posta, gdje objašnjavam koliko su Hrvati iz BiH vezani za svoj narod u Hrvatskoj, ne samo politički nego i rodbinskim vezama.
Unatoč svemu to nimalo ne umanjuje njihovo znanje i osječaj gdje žive i zbog čega treći entitet vide u BiH a ne u nekoj samostalnoj dražavi...
To i jeste bit razumijevanja Hrvata kao naroda u BiH.

Osobna stvar je inters za zbivanja u jednoj ili drugoj državi i to je elementarno ljudsko pravo i na informaciju i na informaciju na svom maternjem jeziku, što Hrvati u BiH još uvijek nemaju, o čemu je upoznat i parlament EU...

Treba razumjeti senzibiliziranost BiH Hrvata događajima u Hrvatskoj i da je to neodvojivi dio nacionalnog bića, što nipošto ne negira da se ljudi još kako zanimaju za stvari i stanje u BiH, i što ne znači da se nema volje izgrađivati jedno normalno pravedno federalno društvo u BiH.

Što se tiče zemljopisnih odrednica i pitanja tko je u povoljnijoj poziciji, to je možda imalo značaja do ulaska RH u EU, međutim te stvari u globalnom europskom selu postaju irelevantne, pa bi odgovor na tezu tko je eventualno u boljoj poziciji tražio u nekim drugim činjenicama, a tada bi bilo upitno nisu li ipak Hrvati iz središnje Bosne možda u povoljnijoj situaciji ili su to možda Hrvati iz Posavine..., ukratko zemljopisne odrednice nemogu biti mjerilo u ovom smislu.

Egzistencijalna pitanja Hrvata se rješavaju generalno na Federalnoj razini, kroz institucije i jednakopravnost sa ostalim narodima u BiH, a ako to nije modus, onda definitivno trećim entitetom, koji bi činili Posavina i Hercegovina povezane hrvatskim općinama središnje Bosne.
Uostalom ni Bošnjački entitet u tom slučaju ne bi bio kompaktan i on bi bio u diskontinuitetu, što bi sve u ukupnom opet bila nekakve dvije ili tri federalne jedinice, ma kako se stvar u biti bude dogovorila, a to je pitanje vremena i sazrijevanja svijesti u BiH da su tri entiteta nužnost za opstojnost BiH i njen konačni put ka gospodarstvenom oporavku i izlasku iz ove krize koja može trajati u ovom stanju decenijama.

HVO-110
15-01-2014, 21:41

Taj potez Bugojno, D. Vakuf, Travnik stvarno užasno izgleda. Sve je totalno zapusteno, prljavo...
Često sam do prije godinu dana išao u D. Vakuf, vukojebina samo takva, prljava, bezperspektivna.
Standard katastrofa, kava s mlijekom u "centru" grada dođe pola marke.
Ove svoje iz Usore kada počnu kukati, kako ništa nevalja uvijek, bi ih plašio D. Vakufom, kako ću ih odvesti tamo da vide da smo mi za njih New Y.

Što se teme tiče, nadam se da će Bosnjacima što prije doći iz guzice u glavu,
jer ova sadašnja politika najviše će se njima obiti o glavu!

Inkvizitor
15-01-2014, 21:44
Taj potez Bugojno, D. Vakuf, Travnik stvarno užasno izgleda. Sve je totalno zapusteno, prljavo...
Često sam do prije godinu dana išao u D. Vakuf, vukojebina samo takva, prljava, bezperspektivna.
Standard katastrofa, kava s mlijekom u "centru" grada dođe pola marke.
Ove svoje iz Usore kada počnu kukati, kako ništa nevalja uvijek, bi ih plašio D. Vakufom, kako ću ih odvesti tamo da vide da smo mi za njih New Y.

Što se teme tiče, nadam se da će Bosnjacima što prije doći iz guzice u glavu,
jer ova sadašnja politika najviše će se njima obiti o glavu!

Kako stoji Usora..daj neke info..

Ali meni i hrvatski krajevi tamo..pa i onaj poslovni centar oko Viteza izgleda ofucano, za razliku od prije 10 godina kad je sav sijao. Govorim uz prometnicu..u sam grad doduše nisam ulazio..

salvador
15-01-2014, 21:53
pa nisu se još otplatili krediti ni za izgradnju a ti bi već renovirao.
srećom, promet je još uvijek dobar ali pitanje je dana kad će i zenica i okolica izgraditi poslovne centre.
da su naši pametni, ono što su uspjeli stvoriti trgovinom i zaraditi, sad treba u proizvodnju.
tako je i hercegovina cvjetala od 1996-2001 na trgovini.
ali uložilo se u ciglu, skladišta, dućane, aute, velike kuće, bazene a u proizvodnju , ne.

(pola marke za kavu u donjem vakufu?)
znači, u lokalnomo noćnom klubu si baja sa 100 maraka?)

HVO-110
15-01-2014, 21:57
Mi smo teški ljudi, vječito nezadovoljni...
Slobodno mogu reći da se živi bolje nego u 90 posto BiH
Od nule smo krenuli poslije rata, sada imamo općinu, srednju školu, d. zdravlja, policijsku stanicu, industrijsku zonu, poštu, banke, osiguranja, motele... Dosta malih obrta... Uredne kuće i okućnice, jaku dijasporu koja je uglavnom, austrija, svica i njemačka.
Probleme s Tesnjem oko granica, sa Kantonom oko prenošenja nadležnosti školstva, ljude koji vode općinu bez muda
S obzirom na sve nije loše, ali se moglo puno, puno više...
U zadnjih godinu dana mladi su počeli odlaziti na zapad, i to oni koji su jako dobro živjeli, ali to pogađa i tesanjske Bošnjake i dobojske Srbe

caporegime
15-01-2014, 22:02
Svi su se popisivali masovno. Svi redom.

Uopće nije nemoguće da bosanski muslimani dobiju čak na postotku. Imali su najbolji natalitet. Srpski je katastrofalan. Samo u deset godina izgubljeno je tim putem oko 50 000 ljudi. Muslimani su natalitetom dobili najmanje toliko . To je 100 000 razlike.

A 100 000 ljudi nisu izgubili u ratu. S tim da su gubili i Srbi. A isto tako se i iseljavali.

Hrvatski natalitet nešto malo bolji ali ne puno od srpskog.

Uopće nije nemoguće da bosanski muslimani prebace 50%. I ako nisu prebacit će.

kakav crni natalitet?
masovno se popisivali iz inozemstva a ne treba zanemariti niti puno ljudi iz sandžaka koji su se doselili u bih.
ne treba ni zaboravit ida se puno srba iz hr naselilo u bih.
jedino nije bilo hrvata od negdje drugdje da se doseli.
i srbi i muslimani su nekako amortizirali ratne gubitke doseljenim ljudima.
s tim da se doduše, oni u najvećem broju i iseljavaju.
bilo kako bilo, brojke s popisa su nevjerodostojne, ali kod sva tri naroda se nadopisivali i prijavljivalo.
ako po popisu u grabovniku ne bude barem 2000 stanovnika, sjeciteme po vratu, gdje sam najtanji

HVO-110
15-01-2014, 22:04
pa nisu se još otplatili krediti ni za izgradnju a ti bi već renovirao.
srećom, promet je još uvijek dobar ali pitanje je dana kad će i zenica i okolica izgraditi poslovne centre.
da su naši pametni, ono što su uspjeli stvoriti trgovinom i zaraditi, sad treba u proizvodnju.
tako je i hercegovina cvjetala od 1996-2001 na trgovini.
ali uložilo se u ciglu, skladišta, dućane, aute, velike kuće, bazene a u proizvodnju , ne.

(pola marke za kavu u donjem vakufu?)
znači, u lokalnomo noćnom klubu si baja sa 100 maraka?)

Ja sam svojim nosio račune kao dokaz, posto mi nitko nije vjerovao!
Sa sto maraka si baja i u Doboju, a da nisi u D. Vakufu!

Ovo što si napisao za Vitez sve si upravu...
Busovača je najžalosniji grad srednje bosne, koji ima hrvatsku većinu, totalna depresija...
Kolega i koji radi sa mnom, a iz Busovače je, nije mogao vjerovati što smo mi napravili u Usori iz ničega, a oni sve upropastili

SarajkaDjevojka
16-01-2014, 09:56

Postidila sam se stvarno.

Što ti je reći kad čovjek iz EU ogoli tuznu bosanskohercegovačku stvarnost :(

Inkvizitor
16-01-2014, 09:58
Postidila sam se stvarno.

Što ti je reći kad čovjek iz EU ogoli tuznu bosanskohercegovačku stvarnost :(

Ti se bečlijko ne javljaj..:P

SarajkaDjevojka
16-01-2014, 09:59
Ispada da Hrvati drže Posavinu, pa će se iz nje povući zbog deklarativne podrške...
Ustvari Srbi daju deklarativnu podršku, a Hrvati ne daju ništa.

A kako ste došli do te Posavine? Čija je ustvari? Gdje je jedan srpski grob tu je srpska zemlja reče Aleksa

SarajkaDjevojka
16-01-2014, 10:00
Ti se bečlijko ne javljaj..:P

Kako si opisao Dalmatinac taj naš bosanski kokošinjac :(

Inkvizitor
16-01-2014, 10:01
Kako si opisao Dalmatinac taj naš bosanski kokošinjac :(

realno......

SarajkaDjevojka
16-01-2014, 10:05
Ne znam na koji politički dogovor između Hrvata i Srba misliš, ni gdje ga vidiš!
Nekoliko puta se interes Srba i Hrvata poklopio ali isto tako imaš primjera kad je upravo Dodik glasao za zakone koji direktno štete Hrvatima (što je i normalno jer prvenstveno gleda interes republike Srpske).
Ovo o Posavini u zamjenu za deklarativnu podršku neću ni komentirati jer nekako slutim gdje vodi ta priča!

VI nikad niste ništa konkretno osim slučaja Kukić i dvije ili tri sitnice izvukli iz tih srpskohrvatskih dogovora. Deklarativnom podrškom trećem entitetu Dodik je faktički uništavao FBiH. No nije dakako on sam kriv a ni VI .. Krivci sjede i u Sarajevu i njihova pohlepa da vas Hrvate obesprave. No glupo je bilo odrzavati nešto tako vještačko pa i taj dogovor izmedju vas bez konkretnih rezultata i pomoći.

Što se Posavine tiče stvari su tu jasne. Ako bi došlo do bilo kakve druge teritorijalne e administrativne podjele Posavina i Podrinje ulaze u taj dogovor.
Na to sam mislila.

SarajkaDjevojka
16-01-2014, 10:06
realno......

Hoćeš reći da ne natrpaš hurmašica, baklava, suhog mesa i sira, sudzuke i sl? Kad kreneš u ZG?

Ono po bosanski.

Inkvizitor
16-01-2014, 10:14
Hoćeš reći da ne natrpaš hurmašica, baklava, suhog mesa i sira, sudzuke i sl? Kad kreneš u ZG?

Ono po bosanski.

Pazi, ja nisam obišo cijelu BiH: Govorim samo za taj pravac..Bugojno- N Travnik- Vitez- Visoko.

SarajkaDjevojka
16-01-2014, 10:22
:D

Pa trebao bi. Obzirom da ljeto provodiš zagledajući dupeta turistkinjama po Splitu, jedno DVA mjeseca odvojiti i za BiH.

galija
16-01-2014, 10:23
VI nikad niste ništa konkretno osim slučaja Kukić i dvije ili tri sitnice izvukli iz tih srpskohrvatskih dogovora. Deklarativnom podrškom trećem entitetu Dodik je faktički uništavao FBiH. No nije dakako on sam kriv a ni VI .. Krivci sjede i u Sarajevu i njihova pohlepa da vas Hrvate obesprave. No glupo je bilo odrzavati nešto tako vještačko pa i taj dogovor izmedju vas bez konkretnih rezultata i pomoći.

Što se Posavine tiče stvari su tu jasne. Ako bi došlo do bilo kakve druge teritorijalne e administrativne podjele Posavina i Podrinje ulaze u taj dogovor.
Na to sam mislila.

U nekim trenutcima su i sitnice bile bitne...to se dušo draga zove politika a ne "koketiranje"
Treći entitet je iluzija ali drukčija administrativna podjela FBIH istu ne bi uništila nego ojačala.
Krivci za sadašnje stanje sjede u Sarajevu...tu se slažemo

Inkvizitor
16-01-2014, 10:29
:D

Pa trebao bi. Obzirom da ljeto provodiš zagledajući dupeta turistkinjama po Splitu, jedno DVA mjeseca odvojiti i za BiH.

od gledanja nema selameta..

SarajkaDjevojka
16-01-2014, 10:31
To ja ne sporim Galia. Uopće!

Ja samo hoću reći da Čovićeva neka sluganska politika nije nagradjena adekvatno. To je sve. Da ste VI Hrvati izvukli bilo što, njemu bi trebalo počast odati. Ovako...

Jedino pametno što je sad uradio je vezivanje hrvatskih interesa za presudu Sejdić Finci.

Inkvizitor
16-01-2014, 10:32

Ja samo hoću reći da Čovićeva neka sluganska politika nije nagradjena adekvatno. To je sve. Da ste VI Hrvati izvukli bilo što, njemu bi trebalo počast odati. Ovako...

Jedino pametno što je sad uradio je vezivanje hrvatskih interesa za presudu Sejdić Finci.

šta je to sluganska politika.

Sluganska politika bi bila da se slugani nekom stranom elementu...

Ne misliš valjda da tzv RS nije dio Bih.

galija
16-01-2014, 10:34

Nemoj me ljutiti na uranku:(
koja sluganska politika?
ali dobro...nećemo dalje o tome

SarajkaDjevojka
16-01-2014, 10:40
Pa zar nije bilo ogavno ono njegovo šetanje po RS prošle godine poput lutka na koncu i obiljezavanje obljetnice genocida, progona i ubijanja Hrvata?

RS jeste dio BiH no ako Dodik već podrzava Hrvate zašto kreće od FBiH i tih teritorija. Imamo mi što podijeliti i u RS-u.

Logično bi bilo da sve stavimo na stol. Oglasi li se ijedan vas zvaničnik povodom toga?

Nisu se ni naši pretjerano oglašavali no makar sve te bošnjačke stranke drze se jedne političke opcije " unitarne BiH"

Inkvizitor
16-01-2014, 10:51
Pa zar nije bilo ogavno ono njegovo šetanje po RS prošle godine poput lutka na koncu i obiljezavanje obljetnice genocida, progona i ubijanja Hrvata?

RS jeste dio BiH no ako Dodik već podrzava Hrvate zašto kreće od FBiH i tih teritorija. Imamo mi što podijeliti i u RS-u.

Logično bi bilo da sve stavimo na stol. Oglasi li se ijedan vas zvaničnik povodom toga?

Nisu se ni naši pretjerano oglašavali no makar sve te bošnjačke stranke drze se jedne političke opcije " unitarne BiH"

Što ih ne sprječava da idu na poklonjenje Dodiku i smješkaju se ispod srpske zastave.

Zato okani se tih priča o unitarnoj BiH. Jer da ju oni stvarno žele ne bi išli na noge Dodiku.

Znači kad Hrvati razgovaraju sa Srbima onda je to sluganstvo a kad se Tihić i Lagumdžija smješkaju Dodiku u brk onda je to neupitna suradnja.

ček da nađem onu izjavu Dodika kad divani o RS ko o najrođenijom..

Inkvizitor
16-01-2014, 10:58
Znaš ono kad je reko da je tztv RS izraz narodne volje koju ništa ne može poništit..to reče Sulejman Tihić..prvi čo'ek u bosanskih muslimana

pa sam tada prigodno..nadahnut napisao

Tihovanje nad Banjalukom

Sad kad su Bošnjaci došli tobe govoriti o nak'om srpskom stolnom gradu malo je reć' da je bezobrazno. Ja s takvim stavovima ne pregovaram. Na ucjene ne pristajem."

Poznato vam zvuči zar ne? Naravno, treba umjesto Banjaluka napisati Mostar i govor će biti istinit. Izgovori ga Tihić Sulejman omanji čovječuljak koji slovi za najmerhametliju Bošnjaka na vascjelom dunjaluku i šire. Osupnut činjenicom da mu SDP sa sve Sejdom Bajramovićem u liku sarajevskog jalijaša Želje, čiji je lik davno oživotvorio Bekim Fehmiu u "Sakupljačima perja", otima titulu najbošnjačkije stranke na braniku jedne i jedine, razgalamio se Tihić. Da bi skinuo sa sebe neugodnu stigmu mlakonje i kompromisera, zagrmio je ledene riječi tako jake da se i Neretva načas smrzla. Ne da Tihić ništa Hrvatima. Zasuko rukave i galami jače nego Murat Šabanović na drinskoj brani kad je prijetio sa upaljenom kordom u vreći brašna da će potopit sve nizvodno od Drine. Razgalamio se Suljaga onako sitan, al dinamitan. Ne da Hrvatima kaže - ništa, nema, nestalo na lageru.

A kad ne da Hrvatima logika nalaže da ne da ni Srbima.

Da vidimo, da malo pročeprkamo po arhivi, šta je beskompromisni Tihić rekao, kad su mu pravo u jazbini Milorada Dodika - najmržeg Srbina u takozvanih Bošnjaka danas, jučer i akobogda sutra, u Laktašima dodijelili nagradu za političara godine na što se žacnuo Bakir, al ne sin, nego onaj što vodi onu emisiju kalibra 60 minuta odakle vazdan puca po jazbini, a i šire. Reče Tihić Suljaga da je Republika Srpska činjenica koju nitko ne može ignorirati. Da je nitko ne može ukinuti. Da je to tvorevina koju narod želi i narodna volja je takva.

Nigdje osionosti, nigdje nadmoći, nigdje ledenih poruka, Suljaga u Republici Srpskoj prede ko maca. Fascinantno je to. Republika Srpska je brutalno očišćena od Suljaginih sunarodnjaka. Masakrima, logorima, Srebrenicama, Omarskom, Prijedorom, Zvornikom, Fočom, Višegradom, Zvornikom, Keratermom, Bijeljinom, Bratuncem, Brčkom,..uf, tu ću stati, ne mogu više nabrajati.

800 srušenih džamija, masovna silovanja, protjerivanje. Ne smeta Suljagi ništa da Republiku Srpsku nazove izrazom narodne volje. Ne smeta "uopšte". Ali zato će brojati svaki šamar koji je dobio neki nazovi Bošnjak u Čapljini ili Ljubuškom. Suljo Tihić i svaki muslimanski nazovi bošnjački političar, zna za svaki žulj muslimanski od Livna do Stoca. Ne znam drugačije objasniti taj fenomen, ali valjda je svaki musliman na potezu od Livna do Stoca najmanje akademik, nobelovac. Jer je vrjedniji on jedan, nego 20.000 muslimana iz Prijedora. Ili Zvornika naprimjer.

Nedavno se saznalo da je u općini Vlasenica (općinu za koju je malo tko čuo izvan Bosne) pobijeno 2000 civila. Toliko ili malo više je poginulo u cijeloj Herceg Bosni za vrijeme muslimansko-hrvatskog rata. Tko zna za to. Da su to Hrvati uradili, to bi se eksploatiralo do ludila.

Na potezu od Livna do Stoca (bez Mostara), po zadnjem popisu živjelo je 26 000 Muslimana. Manje nego Hrvata samo u Travniku. To nije niti 2% muslimanskog korpusa u BiH. Ali su najvrijedniji. Njihova se muka eksploatira najviše, oni su poslije Srebreničana najveći stradalnici rata. Na svaki srpski zločin gdje je ubijeno na tisuće ljudi ubaci se neki incident iz Livna il Stoca gdje se jedva može naći mrtvac i sarajevska klika to izjednači. Rade to bez imalo srama, pokvareno, perfidno, neljudski.

Sad bi netko rek'o . Pa dobro izjednačili su vas, šta da se radi? E pa nisu.

Suljaga priznaje Republiku Srpsku, a ne priznaje Herceg Bosnu. Hmm. To je bošnjačka politika. Njihov urođeni, u koštanu srž ugrađeni panični strah od Srba, proizvodi takvu suludu i neljudsku reakciju da se umiljuju svojim krvnicima, a žeste se na manje od sebe. Oj Hrvati, ala ste bedaci, nama Bosna, a vama Bosanci, tako zlokobno odzvanja pjesma srpskih vojnika s početka rata. Mi ćemo ih klati, ali nama će se uvijek vraćati, a vas će mrziti iako im pomažete.

Sve je rečeno u tih par rečenica. Objašnjava Tihićeve i ne samo njegove nebulozne izjave kojima svjedočimo ovih dana. Nema tu obraza. Samo odvratno licemjerje. Gdje su Tihiću muda da se izdere kako nema Banjaluke kao srpskog stolnog grada? Pa da mrtvi i silovani nađu mir, da barem načas dašak vjetra pređe preko mezarja obraslog u sasušenu travu, u korov i draču. Da se izađe na ulice, ponosno u stroju, da odzvanjaju zvučnici ko za Olimpijade, da se zlatni ljiljan zablista na reveru najboljeg i jedinog odijela. Nema toga u Suljinom scenariju. Tihić u Laktašima prima nagradu za političara godine. To je Tihić, to je muslimanska politika.

Brale, boj se Srba, a na Hrvatima se namiruj. Tako nas zapalo. Vlah je ionako Vlah, svejedno.

Suljaga opet ispade Bošnjak po mjeri. Ne da Mostar ustašama. Kad bi netko kleo rekao bi..dabogda ga ne d'o ko što nisi Banjaluku četnicima. E taman tako. Osjeća Suljo ledeni dah za vratom. Dahće ga Lagumžija Zlatko. Koji taman po prezimenu prijeti da će dignuti Bosnu u lagum. Ko biva on će nešto na Dodika nasrnut, onako žentile vas.

Zasukanih rukava uz njega Željko Bajramović. I nosi u ruci nogaru od stola iz koje viri brokva. Šef stranke, inače Željkov najbolji prijatelj, je preko nakog Hadžića tražio mito od Suljinog biznismena, a ovaj to snimio. Rečeno mu je da ako 'oće i ima želju gradit nakav centar, neka fino donese crnu torbu i u njoj preko dvije milje maraka, a Zlajo će njemu vrati istu taku torbu, samo praznu. Malo se sudilo, malo se pilo, a sad će Željina pjana glava u Suljino krilo. Jerbo turski ministar donese sultanov ferman, s Bospora dođe haber da se bošnjačke stranke trebaju ujediniti.

Okle SDP muslimanska stranka, ma samo što Titina slika ne spade sa zida u Sejdinoj radnoj sobi. Ja cirkusa, ja meraka. Jednom rečenicom spade sva prašina, sva mimikrija postade budalasta. I ona kaznena prijava će na dno ladice. Ujedinit će se Muslimani. Pa nako gledam, izabraše babinog sina Bakira ko da će nedajbože zaratit. Gluho bilo. On onako žmirkavih očiju, falše prepreden i lukav, imitirajući oca preko svake mjere, do karikiranja, rasteže rečenice sa onim stankama koje daju dramaturgiju, vas onako saburli, čovjek mira i kompromisa, ma jašta bezbeli da je tako.

Muslimani se žele namiriti na nama, to je jasno. Svoje frustracije koje dobiše od Srba izbaciti na nama. Negdje u podsvijesti ih peče šeher Banjaluka, al ne smiju avaza. Ne smiju naglas. Pa se istresaju na nama. Nemaju oni obraza, u to se ne treba uzdat. Ujedinjeniji su nego ikad u cilju da se treba rješiti Hrvata u Federaciji. Nestale su sve razlike i međustranačke razmirice. Jesmo li svjesni te činjenice? Imaju li hrvatski političari snage i pameti da stanu na crtu muslimanskim planovima?

Pa da jednom akobogda Suljaga Tihić dođe po svoju nagradu, penzionera sa najljepšom okućnicom u kantonu i šire, drito u Grude i pusti avaza da je Herceg Bosna činjenica koju nitko ne može ignor'sat i narodna volja. Bujrum Čoviću, Ljubiću i ekipo. Narod štonobisereklo...gleda.

delminium vulgaris ofkors..

SarajkaDjevojka
16-01-2014, 10:58
Daj molim te jesam ja na predhodnoj strani opisala Tihićevu spremnost da koalira i sa zločinačkim SDS-om ako bi postojala mogućnost da uljebi neke svoje kadrove.

A Zlaja i Dodik su više no bliski .. Pa prije DVA mandata tko je pruzio Dodiku potporu da ostane na vlasti?

Tko pomoze Dodiku da smijeni Šarovića?

S što se tiče ostalih ubleha da pro bošnjačke stranke zele podjelu BiH pa RS bi nam sigurno ustupila dio teritorije od 7%do10% za neovisnost.
Mislim kakve su ti to kontrukcije?

Plus toga Dodik ne bi nikad spomenuo Čovića i treći ili bilo koju HR opciju.

O Bosiću da ne govorim.

Inkvizitor
16-01-2014, 11:00
Daj molim te jesam ja na predhodnoj strani opisala Tihićevu spremnost da koalira i sa zločinačkim SDS-om ako bi postojala mogućnost da uljebi neke svoje kadrove.

A Zlaja i Dodik su više no bliski .. Pa prije DVA mandata tko je pruzio Dodiku potporu da ostane na vlasti?

Tko pomoze Dodiku da smijeni Šarovića?

.

Pa no..u čemu je onda problem..zašto vaši političari provode takvu slugansku politiku..

vi možete ali mi jok..jel to..

sad ispadaju Srbi ko udavače..ko najbolje seoske cure pa ljubomorno predbacujete što mi ašikujemo s njima..ko biva vama su obećani..

SarajkaDjevojka
16-01-2014, 11:11
Pa no..u čemu je onda problem..zašto vaši političari provode takvu slugansku politiku..

vi možete ali mi jok..jel to..

sad ispadaju Srbi ko udavače..ko najbolje seoske cure pa ljubomorno predbacujete što mi ašikujemo s njima..ko biva vama su obećani..

Problem je u tome da bi nama seoska udavača rado dala, a sa vama samo hofira. Jer ta seoska udavača ne zeli brak u biti nego slobodu odnosno razvod pa da se kara s kim stigne poslije :D

Skuzajte na slikovitosti. Inkvi je kriv.

HVO-110
16-01-2014, 11:28
Pazi, ja nisam obišo cijelu BiH: Govorim samo za taj pravac..Bugojno- N Travnik- Vitez- Visoko.

Ista situacija je i od Lasve pa do Žepča, pa od Žepča do Tesnja...
S obzirom da je Tesanj jedna od najrazvijenijh općina u BiH i on ne izgleda bajno, kao što bi trebao, ali je za Maglaj, Zavidovice i ostale kasabe, druga dimenzija!