PDA

Pogledaj Full Version : Članak: Imati sve i nemati ništa- karakteristike naroda

Inkvizitor
11-01-2014, 13:37
Članak možete pročitati na sljedećoj poveznici

http://www.hrhb.info/content.php?r=3560-Imati-sve-i-nemati-ni%C2%9Ata-karakteristike-naroda

ogledalce
11-01-2014, 14:24
Hrvati u Srbiji nemaju na vlasti svoje Hrvate kao Srbi u Hrvatskoj na vlasti SVOJU BRAĆU HRVATE da ih štite,,
gamad četnička na vlasti i u Srbiji i u Hrvatskoj,,

sagitarius
11-01-2014, 20:10
Zaista, postavljeno je pravo pitanje koliko prava Hrvata u Srbiji, o kojem se šuti i puno ne govori, toliko i da se zna da se o tom narodu ovdje misli i da nije zaboravljen.
U domaćem tisku posebice ovom EPH-zijskom puna su usta prava Srba, ćirilice, Pupovca, Vladika i njihovih poslanica..., a o dijelu našeg naroda koji i kako živi u Srbiji ni riječi...
Volio bih da nam se oglasi i neki Hrvat iz Srbije, da negdje na forumu ispriča viđenje Hrvata u toj susjednoj zemlji o njihovom položaju, jeziku, udžbenicima u školama, slavljenju blagdana, onako kako to vidi obični puk, obični mali čovjek.

skater
12-01-2014, 01:52
Citirat ću Tomislava Sunića:

Hrvatska je izišla iz komunističke Jugoslavije, ali komunistička Jugoslavija nije izišla iz Hrvatske. Cijena će za Hrvate biti vrlo visoka u narednim mjesecima i godinama.

sagitarius
13-01-2014, 16:06
Mi Hrvati koji živimo u BiH pogotovu preko lokalnih medija nemamo nikakvih informacija o prekodrinskim Hrvatima, o njihovom životu, pravima, problemima...
U BiH se to gotovo i ne spominje, zapravo ne spominje se, jer mada pratim tisak i elektronske medije ne sjećam se da sam negdje našao i jedne riječi o brači u Srbiji.
Utoliko više poštujem osjećaj za ovu temu koju je njen autor iskazao ovim tekstom.

Je li bar sad djelomice jasno zašto Hrvatima u BiH treba njihov TV kanal...

zaba1111
14-01-2014, 18:22
Kakva su prava i status Hrvata u Srbiji možemo samo nagađati mi koji nemamo prave informcije, ali sigurno možemo reći da su prava Srba u HR na većeoj razini, međutim ja tu ne bih davao takve poveznice o geografski bliskim narodima, a tako različitim jer geografija u ovom slučaju nije presudna, važnija stvar je politička prošlost i političko okruženje.

Srbi su donedavno u Hr zbog broja i jugoslvenskog poretka imali veća prava , nego sad pa je i očekivano da zbog navike, nakon gubitka prava, stalno teže većim pravima, a zbog prošlosti, HR se kod pristupanja EU morala dokzivati da će svi njeni građani biti zaštićeni, što u ovoj specifičnoj situaciji podrazumjeva i neka posebna prava( u očima EU) .

E sad pravo pitanje je tko je tu više profitirao, odnosno izgubio HR ili SR, je li za HR bolje to što je Srbima dala takva prava ili lošije, znače li ta prava da će preostali Srbi bolje prihvatiti HR, hoće li s njima brže doći do zatvaranja srpskog pitanja , asimilacije...
Osobno ne vidim ništa loše u trenutnim srpskim pravima u HR, dok bi HR trebala više učiniti za prava Hrvata u Srbiji ukoliko su ona nedostatna da Hrvati tamo zadrže svoj identitet i žive kao i svi ostali građani Srbije...

skater
14-01-2014, 20:08
Srbi su donedavno u Hr zbog broja i jugoslvenskog poretka imali veća prava , nego sad pa je i očekivano da zbog navike, nakon gubitka prava, stalno teže većim pravima, a zbog prošlosti, HR se kod pristupanja EU morala dokzivati da će svi njeni građani biti zaštićeni, što u ovoj specifičnoj situaciji podrazumjeva i neka posebna prava( u očima EU) .

Nisu izgubili prava nego privilegije. Ljudi koji žive u Hrvatskoj nisu "građani" nego državljani Republike Hrvatske. Nisam čuo za potvrdu o građanstvu ali sam čuo za potvrdu o državljanstvu.
"Građani" su liberalna novogovorna politički ispravna riječ kojom se pokušava zatomiti svijest o narodu i naciji koji čine neku državu.

E sad pravo pitanje je tko je tu više profitirao, odnosno izgubio HR ili SR, je li za HR bolje to što je Srbima dala takva prava ili lošije, znače li ta prava da će preostali Srbi bolje prihvatiti HR, hoće li s njima brže doći do zatvaranja srpskog pitanja , asimilacije...

Etničke ("nacionalne") manjine trebaju imati jednaka prava kao i narod koji čini tu državu, ništa više niti manje. Srbi su jedina etnička manjina koja rovari protiv hrvatske države i hrvatskog naroda.

http://republika.eu/novost/21775/kolonom-vozila-zapocela-proslava-pravoslavnog-bozica?fb_action_ids=10201932088878169&fb_action_types=og.recommends&fb_source=other_multiline&action_object_map=[557085581050343]&action_type_map=[%22og.recommends%22]&action_ref_map=[]

http://www.youtube.com/watch?v=Gvdqzfi0m28

Inkvizitor
14-01-2014, 20:14
Kakva su prava i status Hrvata u Srbiji možemo samo nagađati mi koji nemamo prave informcije, ali sigurno možemo reći da su prava Srba u HR na većeoj razini, međutim ja tu ne bih davao takve poveznice o geografski bliskim narodima, a tako različitim jer geografija u ovom slučaju nije presudna, važnija stvar je politička prošlost i političko okruženje.

Osobno ne vidim ništa loše u trenutnim srpskim pravima u HR, dok bi HR trebala više učiniti za prava Hrvata u Srbiji ukoliko su ona nedostatna da Hrvati tamo zadrže svoj identitet i žive kao i svi ostali građani Srbije...

Ajd pročitaj ovo

http://www.vecernji.hr/svijet/srbija-nece-vratiti-imovinu-oduzetu-hrvatima-za-komunistickog-rezima-914748

Re-ci-pro-ci-tet kužiš..

zaba1111
14-01-2014, 21:12
Kuzim ja sto ti hoces reci, cak sam i predpostavio ovaj tvoj post, ali ja govorim nesto drugo, govorim o hrvatskom interesu koji je takav kakav je, bez obzira na Srbiju, u datim okolnostima , pregovrima, nedavnoj proslosti, odnosu Srba prema hr drzavi, broju Srba... stvari su takve da je za Hr dobro da je manjinama dala takva prava jer realno nece to drzavi nastetiti, a ima odredjenih koristi.
I sad ici kontra svojih interesa samo zbog Srbije ne bi bilo pametno, a opet ne znam koliko je u skladu sa zakonskim i europskim standardima raditi diskriminaciju odredjenih manjina jer neka druga drzava ne daje prava Hrvatima, sumnajm da bi bilo moguce Srbe izuzeti iz prava manjina ,a ostalima ih dati.
A ni reciprotitet nije karta na koju mozemo igrati jer Hrvata je reciprocno puno manje u Srbiji, reciprotitet bi se mogao koristiti kao sredstvo ucjene, ali treba zapravo vidjeti koje su stvarne potrebe Hrvata u Srbiji, sumnjam da je to Hrvatima tamo potrebno, npr ne mozes ti osnovati skolu na svom jeziku ako nemas djece koja bi isla u te razrede...
Tako da reciprotitet ovdje nema rezona, drugo su ekonomija ili novcane transakcije, povratak imovine...

Da ne bude zabune mislim da Hr treba stati iza potreba Hrvata svugdje u svjetu , ali dosita ne znam koje su konkretne potrebe Hrvata u Srbiji koje bi bile i domenu utjecaja i mogucnosti HR.

Inkvizitor
14-01-2014, 21:26
Ne vidim koji je interes Hrvatske da financira velikosrpske novine tipa Novosti ili njima slične. To se zove mazohizam a ne interes.

Reciprocitet je uobičajen i Srbi ga se drže gdje god njima odgovara,

Čak se stipendiraju studenti koji studiraju u Srbiji pa čak i taj apsurd da ih se financira kad idu u vojne kampove u Srbiji.

Dakle, nikakav interes, samo goli mazohizam.

sagitarius
14-01-2014, 21:49
Mislim da nije jedinica mjere koje nacionalne manjine ima više ili manje u Hrvatskoj ili Srbiji.
Naprosto riječ je o općim pravima manjina, o sprovođenju tih prava, o odnosu društva i države o tim pravima i konačno zastupljenosti u vlasti pripadnika hrvatske odnosno srpske nacionalne manjine u ovim dvjema susjednim državama.

Vidovi pomoći matičnih država svojim manjinama u susjedstvu, a ovdje prevashodno mislim na Hrvate u Srbiji, imaju široku gamu opcija, od financiranja škola koje pohađaju, financiranja kulturnih manifestacija i sadržaja, pa sve do stipendiranja đaka i studenata...

Međutim, ponekad je vrijednije od novca izraziti na državnoj razini brigu za sunarodnjacima, tražiti za njih ostvarivanje punih prava nacionalne manjine, i ukratko iskazati političku brigu, pa i zabrinutost ukoliko se osjeti ili markira diskriminacija ili forsira niži građanski status...

Dakle, načina ima.
Pitanje je ima li se volje, ili je aktualna vlast u Hrvatskoj, ali jednako tako i ništa manje i u BiH ipak narcisoidno zaokupljena sama sobom i nastavkom borbe za vlast i fotelje, da su naše manjine gdje god one bile prepuštene same sebi.
Jedino ih se politika sjeti oko izbora i ako može da iz dijaspore iščupa koji Euro.

zaba1111
15-01-2014, 00:48
Ne vidim koji je interes Hrvatske da financira velikosrpske novine tipa Novosti ili njima slične. To se zove mazohizam a ne interes.

Reciprocitet je uobičajen i Srbi ga se drže gdje god njima odgovara,

Čak se stipendiraju studenti koji studiraju u Srbiji pa čak i taj apsurd da ih se financira kad idu u vojne kampove u Srbiji.

Dakle, nikakav interes, samo goli mazohizam.

Ma daj, kakav mazohizam, reciprotitet je besmislen, Hrvata tamo pola posto, tek četvrta ili peta manjina i ti bi sad da oni imaju prava kao Srbi u HR gdje su najveća manjina i gdje su donedavno bili narod.
Ponavljam da ne znam kako žive Hrvati u Srbiji, ali da je nešto posebno loše vjerujem da bi se čulo, druga je stvar kakve uopće Hrvati tamo imaju potrebe, nerealno je tražiti određena prava ako te nema u nekom potrebnom broju, šta će ti škola ako nema djece, šta će ti kulturni centri ako nema grupiranih zajednica, a iskreno sumnjam da Hrvati u Vojvodini nemaju neke svoje centre...
Uglvnom da ne govorim napamet recite vi koje Hrvati tamo imaju potrebe, a uskraćeni su za njih.

Što se tiče mazohizma, srpskih novina... pa da je HR organizirana i ustrojena država to bi bilo sredstvo utjecaja na njih, a kako će HR to uskoro postati sve će to doći na svoje, a Srbi su od naroda postali folklorna manjina, dalo im se par pozicija u vlasti, a oni kao narod na terenu ustvari nemaju ništa, da se nismo zajebali s procjenom da ih u VUkovaru nikad više neće biti 30% , ne bi sigurno bilo ni dvojezičnosti.

Ovo me podsjeća na raspravu sa perecima HB , čak se i Raspudić na to naivno pozivao, kako bi se bh Hrvati trebala ugledati u Srbe, a istina je da Srbi osim folklora i par pozicija nisu dobili ništa, dok su u Bih otišle milijarde i idu još uvijek.

Inkvizitor
15-01-2014, 10:03
Ti si očito potpuno neupućen u tome koja prava Srbi imaju u Hrvatskoj i koliko love dobijaju te je svaki daljni razgovor bespredmetan i tipični si Hrvat mazohist.

sagitarius
15-01-2014, 12:30
Broj Hrvata u Srbiji i nije tako nebitan i mali, moguče prema nekim podacima čak i 150.000 pa i više, vidi poveznicu i kalkuliraj:

http://www.hnv.org.rs/hrvati_statistika.php

iako izgleda postoji i nešto drugačija slika u ovisnosti od izvora podataka i godine prezentiranja:

http://www.makroekonomija.org/demografija/etnicke-promene-u-srbiji-izmedu-popisa-2002-2011-5-hrvati/

mada i dalje tvrdim da brojnost nacionalne manjine u nekoj državi nema apsolutno nikakve veze sa ljudskim pravima, pravima manjina i ostalim zakonskim regulativama, koje mogu, ali i nemoraju biti diskriminatorne, pošto ima dosta i svijetlih, ali i loših primjera.

Život i uz najbolju zakonsku regulativu neke nacionalne manjine može biti jako loš, bez prava na škole na maternjem jeziku, bez adekvatnih udžbenika, biblioteka, kulturnih, nacionalnih i vjerskih sadržaja, klubova, sa lošim kontaktima prema matici itd.itd.

Ponavljam da mi zaista nije poznato stanje hrvatske nacionalne manjine u Srbiji i bilo bi, pretpostavljam, ne samo meni, nego i svima nama drago da nam se javi neki Hrvat iz Srbije i prenese svoja iskustva i zapažanja.

O tome kako živi srpska nacionalna manjina u Hrvatskoj i na koji način ostvaruje svoja prava, mislim da nam je uglavnom svima poznato.

skater
15-01-2014, 17:18

http://s29.postimg.org/o47y7kth3/novosti.jpg (http://postimage.org/)

http://img180.imageshack.us/img180/6366/20101007181901.jpg

dalo im se par pozicija u vlasti

Više nego zaslužuju ili im pripada. Zapravo ne pripada im ništa. Na prvom mjestu treba biti stručnost a ne etničko ili "rodno" (spolno, seksualno) podrijetlo i opredjeljenje. Ne muče ih prava nego povlastice.

da se nismo zajebali s procjenom da ih u VUkovaru nikad više neće biti 30% , ne bi sigurno bilo ni dvojezičnosti.

Za to je odgovorna komunjara i izrod Račan Jova.

Život i uz najbolju zakonsku regulativu neke nacionalne manjine može biti jako loš, bez prava na škole na maternjem jeziku, bez adekvatnih udžbenika, biblioteka, kulturnih, nacionalnih i vjerskih sadržaja, klubova, sa lošim kontaktima prema matici itd.itd.

Što čini australska država ili malo bliže austrijska, u pogledu tih pitanja prema Hrvatima u Australiji i Austriji? EU šakom i kapom dijeli novce ciganskim (romskim) udrugama ali nisam tako nešto slično vidio kada se radi o drugim etničkim zajednicama u Europi i svijetu.

zaba1111
15-01-2014, 17:28
Brojnost manjina je bitna u smislu organizacije i realizacije vlastitih potreba, a prava proizilaze iz tih potreba.

Ispravio bih Sagitariusa kad kaže da bi nam dobro došao netko iz Srbije tko zna, jer džaba ti ako zna ako neće reći,
Evo INkvizitor to sve zna ali neće reći i moš se slikat, a stvano bi bilo dobro kad bi znali jer ovako pričamo napamet, zanimljivo bi bilo vidjeti stanje reciprotiteta, ima li 0,8% Hrvata u SR petinu prava koje ima 4% Srba u HR, imaju li Hrvati u SR kao peta manjina barem približno prava kao što ih ima peta manjina, Albanci u HR...
A interesantan podatak bi bio i koliko Srbi dobivaju iz proračuna, što je sve HR mogla s tom lovom i koliko nas sve to košta...

Ajde bolan Inkvizitore nemoj bit taki, reci nam, em nemamo informacija iz sredstava informiranja , a još nam ti nećeš reć.

Inkvizitor
15-01-2014, 17:29
Brojnost manjina je bitna u smislu organizacije i realizacije vlastitih potreba, a prava proizilaze iz tih potreba.

Ispravio bih Sagitariusa kad kaže da bi nam dobro došao netko iz Srbije tko zna, jer džaba ti ako zna ako neće reći,
Evo INkvizitor to sve zna ali neće reći i moš se slikat, a stvano bi bilo dobro kad bi znali jer ovako pričamo napamet, zanimljivo bi bilo vidjeti stanje reciprotiteta, ima li 0,8% Hrvata u SR petinu prava koje ima 4% Srba u HR, imaju li Hrvati u SR kao peta manjina barem približno prava kao što ih ima peta manjina, Albanci u HR...
A interesantan podatak bi bio i koliko Srbi dobivaju iz proračuna, što je sve HR mogla s tom lovom i koliko nas sve to košta...

Ajde bolan Inkvizitore nemoj bit taki, reci nam, em nemamo informacija iz sredstava informiranja , a još nam ti nećeš reć.

ja sam o tome pisao x puta i nije moj problem što ti to ne čitaš..

zaba1111
15-01-2014, 17:40
Poštujem Inkvizitorov stav da se neće ponavljti jer i meni se neda ponavljati pa eto ako ima koja dobra duša koja je pratila njegove upise da nas uputi na linkove o tome, bio bih zahvalan.

sagitarius
15-01-2014, 20:54
od Scater:

Što čini australska država ili malo bliže austrijska, u pogledu tih pitanja prema Hrvatima u Australiji i Austriji? EU šakom i kapom dijeli novce ciganskim (romskim) udrugama ali nisam tako nešto slično vidio kada se radi o drugim etničkim zajednicama u Europi i svijetu.

Iskreno ne znam što radi Austrija ili Australija sa svojim hrvatskim nacionalnim manjinama, ali znam da su to razvijene demokracije kod kojih je valjda taj odnos uređen i nije upitan jer Srbija o kojoj govorimo, zasigurno nije bastion demokracije...

S druge strane, mislim, a ispravi me ako nisam u pravu, da je RH dozvoljeno da neograničeno pomaže svoje manjine u tim zemljama od formiranja njihovih klubova, kulturnih centara, radio postaja, ako ima novca i TV kanala, pa sve do nekakvih kulturnih razmjena, počasnih titula, bratimljenja gradova, dopreme udžbenika, knjiga i literature na maternjem jeziku, tiskanju novina, čuo sam, dakle nisam vidio, da imaju u Australiji i specijalni kursevi za učenje engleskog u organizaciji naših ljudi, da naši svećenici održavaju mise na hrvatskom itd. itd.
Da li je to tako sređeno u Srbiji, da li je to uopće dozvoljeno, to ne znam i zbog toga pitam i priželjkujem da nam se javi neki forumaš iz Srbije, bilo bi interesantno saznati te stvari iz prve ruke, zar ne?

skater
15-01-2014, 23:08

Ne samo Srbi nego i "nevladine" "neprofitne" "udruge" i "mediji".

Potpisani ugovori s 14 neprofitnih medija

30.9.2013. - U ponedjeljak, 30. rujna 2013., u Ministarstvu kulture RH, zamjenik ministrice prof. dr. Berislav Šipuš potpisao je s četrnaest neprofitnih medija ugovore o dodjeli bespovratnih sredstava za rad u ovoj i idućoj godini. Korisnicima, među kojima su tri novopokrenuta medija, bit će raspoređeno 2.994.928 kuna, a pojedinačni se iznosi kreću od 85 do 400 tisuća kuna. Sredstva su im dodijeljena na Javnom pozivu koje je Ministarstvo, želeći podržati neprofitni medijski sektor, ove godine raspisalo po prvi put.

Dobitnike je u dva kruga rasprave i ocjenjivanja izabralo sedmeročlano povjerenstvo u kojem sjede ugledni medijski stručnjaci: Sanja Sarnavka, Đurđica Klancir, Nada Zgrabljić Rotar, Mima Simić, Dejan Kršić, Stojan de Prato i Željko Blaće. Birani su između više od devedeset pristiglih prijava; već je ta brojka potvrdila veliku potrebu neprofitnog sektora za javnom potporom koja bi omogućila bolje i utjecajnije tematiziranje sadržaja i promoviranje pristupa kakvi nerijetko nedostaju u takozvanoj srednjoj struji domaćih medija. Članice i članovi povjerenstva u ocjenjivanju su se vodili iscrpnim setom kriterija, izrađenim kroz višemjesečnu raspravu svih zainteresiranih aktera medijskog polja i šire javnosti. Taj će proces, kao i kriteriji – čulo se na sastanku predstavnika medija, povjerenstva i Ministarstva kulture koji je slijedio potpisivanju ugovora – svakako trebati evaluirati u javnoj raspravi, kako bi ih se dodatno približilo interesima i potrebama korisnika.

Dobitnici bespovratnih sredstava su: portali „H-alter“ (400.000 kuna), „Forum.tm“ (400.000 kuna), „Kulturpunkt.hr“ (200.000 kuna), „VoxFeminae.hr“ (200.000 kuna), „Lupiga.com“ (200.000 kuna), „Booksa.hr“ (85.156 kuna), „Crol.hr“ (180.000 kuna), „In-portal.hr“ (180.000 kuna), televizijski sadržaji „Treći sektor – civilno društvo na malom ekranu“ (400.000 kuna), TV-emisija „Cenzura“ (95.000 kuna), „Radio Student“ (120.000 kuna), javni radijski servis „Radionet“ (200.000 kuna) i časopisi „Nepokoreni grad“ (150.000 kuna) i „Crveni kotač“ (100.000 kuna).

najveća organizacija srpske manjine, osim proračunskog novca preko Savjeta za nacionalne manjine kojim se financiraju izdavački i kulturni projekti manjinskih organizacija, od 2008. godine primila je i 18,4 milijuna kuna iz proračunske zalihe.

ni mi u SNV-u nismo s njom bili najsretniji jer također smatramo kako nije u redu da dobivamo novac iz pričuve koji bi trebao biti za štetu do poplava, požara i slično.

Moguće samo u Hrvatskoj.

Milorad Pupavac: "Beograd je glavni grad naše matične države, Srba u Hrvatskoj."
http://www.dnevno.hr/vijesti/regija/106730-video-razmisljanja-jednog-pupovca-beograd-je-glavni-grad-srba-u-hrvatskoj.html

http://www.abh.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=3002:ako-je-srbima-neugodno-to-su-dobili-milijune-iz-priuve-zato-ne-vrate-novac-seljacima&catid=43:iz-drugih-medija&Itemid=177

Isto je tako istina da je Vlada Zorana Milanovića na svojoj otvorenoj sjednici održanoj 19. travnja iz državne pričuve dala Pupovčevom SNV-u 1, 89 milijuna kuna. Tom je prilikom sam Milanović rekao da tu praksu treba prekinuti.

Od 2008. godine Srpsko narodno vijeće Milorada Pupovca dobilo je od hrvatske države za svoje aktivnosti ukupno 18,4 milijuna kuna. I Sanader, i Kosorica, ali i Milanović dali su srpskoj manjini toliki novac iz pričuve Republike Hrvatske.

O tome je svaka od triju Vlada uglavnom odlučivala na zatvorenim sjednicama bez prisustva novinara, odnosno, hrvatske javnosti.

Milošević: Nismo bili sretni zbog takve prakse

Umjesto iz proračuna, hrvatski su Srbi namirivani novcem iz fonda koji je, prvenstveno, namijenjen saniranju posljedica od elementarnih nepogoda. Zbog toga četiri godine nakon tajnog ali ustrajnog isisavanja novca iz pričuve koja je namijenjena za posve druge stvari od životne važnosti za Hrvatsku, licemjerno zvuči izjava zamjenika predsjednika SNV-a Saše Miloševića:

- Otkad je uvedena takva praksa, ni mi u SNV-u nismo s njom bili najsretniji jer također smatramo kako nije u redu da dobivamo novac iz pričuve koji bi trebao biti za štetu od poplava, požara i slično.

Je li gospodin Milošević slučajno zaboravio izgovoriti da je taj novac namijenjen i za sušu koja je, zanimljivo, baš ove godine teško poharala cijelu Hrvatsku, ostaje nejasno ali je zapravo nebitno.

Uglavnom, dosad je i Sanaderova i Kosoričina Vlada hrvatskim seljacima pomagala u slučajevima elementarnih nepogoda. Istina je da su iz pričuve financirali i Srpsko nacionalno vijeće. Milanovićeva vlada sada, u godini kad nas je pogodila stoljetna suša, ne želi sanirati štete na poljima jer, tobož, država za to više nema novca. Isto je tako istina da je Vlada Zorana Milanovića na svojoj otvorenoj sjednici održanoj 19. travnja iz državne pričuve dala Pupovčevom SNV-u 1, 89 milijuna kuna. Tom je prilikom sam Milanović rekao da tu praksu treba prekinuti.

Iskreno ne znam što radi Austrija ili Australija sa svojim hrvatskim nacionalnim manjinama, ali znam da su to razvijene demokracije kod kojih je valjda taj odnos uređen i nije upitan jer Srbija o kojoj govorimo, zasigurno nije bastion demokracije...

S druge strane, mislim, a ispravi me ako nisam u pravu, da je RH dozvoljeno da neograničeno pomaže svoje manjine u tim zemljama od formiranja njihovih klubova, kulturnih centara, radio postaja, ako ima novca i TV kanala, pa sve do nekakvih kulturnih razmjena, počasnih titula, bratimljenja gradova, dopreme udžbenika, knjiga i literature na maternjem jeziku, tiskanju novina, čuo sam, dakle nisam vidio, da imaju u Australiji i specijalni kursevi za učenje engleskog u organizaciji naših ljudi, da naši svećenici održavaju mise na hrvatskom itd. itd.

To sam želio reči, izuzevši Aboridžine koje iz poznatih povijesnih razloga kao i slične primjere u Americi glede Indijanaca itd. financira država, nacionalne to jest etničke manjine u spomenutim državama su osuđene na vlastita sredstva ili jednim dijelom vanjsko financiranje od strane matičnih država, u što u hrvatskom slučaju sumnjam s obzirom kako se jedva pomaže ili skoro ništa Hrvatima u BiH a kamoli iseljenicima ("ustašama", "neprijateljska emigracija") u ostalim državama.
Sve što su Hrvati u iseljeništvu izgradili to je bilo vlastitim sredstvima i radom što si i ti spomenuo.

zaba1111
16-01-2014, 00:15
Skater, da ti nisi trol po dužnosti?
Vezano za tražene informacije, zahvaljujem, nisam se nadao od HR takvom postupanju, koda su nas Britanci direktno podučavali, za malu siću smo kupili nekoliko poznatijih Srba i stvorili dojam da su Srbi važni, skoro pa glavni, od toga smo imali značajne političke koristi, a Srba u HR je sve manje i sve su kao narod beznačajniji, a za njih se ne radi gotovo ništa, stvarno se nisam tomu ni ja nadao od HR.
S druge strane opet plus za HR, stekao se dojam da HR ništa ne čini za dijasporu, a istina je da HR čini mnogostruko više od svih svojih susjeda, političkih konkurenata, a u vrhu je čak i u svijetu.

skater
16-01-2014, 15:44
Skater, da ti nisi trol po dužnosti?

Zaba1111, da ti nisi ti budala po dužnosti?

Vezano za tražene informacije, zahvaljujem, nisam se nadao od HR takvom postupanju, koda su nas Britanci direktno podučavali, za malu siću smo kupili nekoliko poznatijih Srba i stvorili dojam da su Srbi važni, skoro pa glavni, od toga smo imali značajne političke koristi, a Srba u HR je sve manje i sve su kao narod beznačajniji, a za njih se ne radi gotovo ništa, stvarno se nisam tomu ni ja nadao od HR.

Da su Srbi toliko beznačajni, nebi Pupavac postrojio cijeli Sabor, držao "vaspitne" lekcije i propovijedi Hrvatima i nebi Srbi toliko srbovali po Hrvatskoj što se moglo vidjeti zadnjih dana.

http://www.braniteljski-portal.hr/var/ezflow_site/storage/images/novosti/drustvo/video-borovo-selo-badnjak-2014-nepregledna-kolona-srpske-zastave-turbo-folk/49439-1-cro-HR/VIDEO-Borovo-selo-Badnjak-2014-nepregledna-kolona-srpske-zastave-turbo-folk_article.jpg

http://www.braniteljski-portal.hr/Novosti/Drustvo/VIDEO-Borovo-selo-Badnjak-2014-nepregledna-kolona-srpske-zastave-turbo-folk

S druge strane opet plus za HR, stekao se dojam da HR ništa ne čini za dijasporu, a istina je da HR čini mnogostruko više od svih svojih susjeda, političkih konkurenata, a u vrhu je čak i u svijetu.

Zato su smanjili broj zastupničkih mjesta u Saboru s pet na tri za iseljeništvo kada im je toliko stalo do iseljeništva, ulaganja (čitaj pljačkanja) iseljenika u Hrvatsku i povratka iseljenika u svoju domovinu.
Zanimljiva je činjenica da u pretvorbi i privatizaciji nema nijednog čovjeka iz iseljeništva.

http://amac.hrvati-amac.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1568

Re-ci-pro-ci-tet kužiš..

Mi se moramo pokazati i dokazati da smo papskiji od pape. Da držimo do "prava manjina" bez obzira što srpska strana ne čini isto za Hrvate u Srbiji.

zaba1111
16-01-2014, 16:14
Kažem ja, dojam je jedno, a činjenice drugo i to oboje je na hrvatskoj strani, zahvaljujem što si potvrdio ovo o čemu pišem, dakle Srbi nestaju iz HR, siromaše, u svakom smislu propadaju, nekad srpski krajevi pustoše i ekonomski i demografski, s tim da imaju nekolicinu istaknutih pripadnika da se ostvari lažni dojam , a njihov vrhunac je ustvari ovo što si naveo,... da sam Srbin ovo sve bih doživio tragično.

iako video zapis ne bilježi značajnije incidente i ispade, po društvenim mrežama munjevito se podijelila fotografija automobila vukovarskih registracija iz kojeg "razdragani" slavljenik diže tri prsta, piše dnevno.hr.

Što se tiče dijaspore, opet se radi o dojmu, naime tvoj dojam i ostalih neupućenih je da je broj zastupnika smanjen, a on je zapravo povećan .

Inkvizitor
16-01-2014, 16:17
Pa kakve veze ima što Srbi nestaju u Hr. Nestaju i u Srbiji. Nestaju i Hrvati u Hrvatskoj. Svake godine nas ima manje za preko 10 000 samo na osnovu odnosa mortalitet-natalitet. A tek kako nestaju u Srbiji.

Ali kakve veze to ima sa kolektivnim pravima koje Srbi u Hrvatskoj imaju, sva moguća a Hrvati u Srbiji nitijedno.

zaba1111
16-01-2014, 16:36
Eto nema veze kako zaista Žive Srbi u "svojim" općinama i krajevima i što zaista država čini za njih , nego je stvarni pokazatelj kako je Pupovac ko fol nešto postrojio i kako tamo neki dižu 3 prsta.
"Srpski" krajevi su potpuno devastirani, u nekad njihovim gradovima su Hrvati većina i nema nikakvih izgleda da se to promijeni, a sela su im potpuno propala sa perspektivom potpunog nestanka.

Srbi su u HR bili narod, a danas u najbrojnija manjina, Hr je prošla kroz pristupne pregovore u poslijeratnom vremenu kada joj je bila namjenjena sudbina zapadnog Balkana, sa kojega je unatoč svemu trajno pobjegla, Hrvati su u SRbiji tek 5. manjina po brojnosti i sumnjam da imaju nešto konkretno manje prava od Albanaca u HR koji su 5. manjina, mada za ovo nisam siguran jer rekoh nemam informacija a ti si odlučio da nam nećeš reći.

Inkvizitor
16-01-2014, 16:41
Nisam ja ništa odlučio nego se rasprava o tome vodila na nekoliko tema a ti upadaš svako mjesec dana, ko padobranac pa se isčuđavaš.

Brojnost manjine i njihova prava se ne gradiraju isključivo po brojnosti. Države koje drže do sebe uvode reciprocitet. Koliko ti daš mom narodu prava u svojoj zemlji toliko ja dam tvom narodu u svojoj zemlji.

Tvoje lamentiranje o devastiranim krajevima gdje su živjeli Srbi ne vrijedi ništa u tom smislu. Devastirani su i krajevi gdje su Hrvati živjeli. Pa...?'

Ako ih je taka malo i tako nestaju što će im onda tolika prava.

sagitarius
16-01-2014, 16:46
Pa kakve veze ima što Srbi nestaju u Hr. Nestaju i u Srbiji. Nestaju i Hrvati u Hrvatskoj. Svake godine nas ima manje za preko 10 000 samo na osnovu odnosa mortalitet-natalitet. A tek kako nestaju u Srbiji.

Ali kakve veze to ima sa kolektivnim pravima koje Srbi u Hrvatskoj imaju, sva moguća a Hrvati u Srbiji nitijedno.

Upravo ovo je to pitanje svih pitanja...
I ako netko ima odgovor ili može reći nešto suprotno ovoj gornjoj premisi, molit ću da izvijesti ovaj forum o tome...

zaba1111
16-01-2014, 16:48
Koje države su uredile prava manjina po načelu reciprotiteta?

Ne znam okojim "tolikim pravima" govoriš, srpska prava se ne razlikuju od prava ostalih manjina, razlika je što ih zbog brojnosti i organiziranosti oni više konzumiraju, ali ništa od toga nije u takvoj mjeri da bi naštetilo HR, a s druge strane to je pomoglo bjegu sa Balkana, iako je tako u najznačajnijim centrima moći bilo zapisano.

zaba1111
16-01-2014, 16:53
Upravo ovo je to pitanje svih pitanja...
I ako netko ima odgovor ili može reći nešto suprotno ovoj gornjoj premisi, molit ću da izvijesti ovaj forum o tome...

Ne znam što se posebno ima za izvjestiti, u većini država svijeta autohtone manjine koje su prelazile 10 posto, kao i one koje prelaze 5% imaju određena prava, dok i one kojih ima 0,8% ili su 5. manjina po brojnosti uglavnom imaju nešto manja posebna prava.

Inkvizitor
16-01-2014, 17:00
Ne znam što se posebno ima za izvjestiti, u većini država svijeta autohtone manjine koje su prelazile 10 posto, kao i one koje prelaze 5% imaju određena prava, dok i one kojih ima 0,8% ili su 5. manjina po brojnosti uglavnom imaju nešto manja posebna prava.

Pa to je zato jer ne znaš.

Imaju zagarantirana tri zastupnika u saboru pa sve da za njih glasa pet ljudi.

Imaju pravo na školovanje na svom jeziku, financira im se i pravoslavna gimnazija u Zagrebu.

Država im financira sve udžbenike na maternjem jeziku.

Država im financira onaj četnički list Novosti

Dobijaju mimo toga pare na svim razinama, od županijskih do lokalnih

da ne govorim o političkom utjecaju na ovu smušenu zemlju.

Hrvati od toga u Srbiji nemaju ništa.

Osim što imaju prva disat zrak i hodat po zemlji.

Inkvizitor
16-01-2014, 17:05
Koje države su uredile prava manjina po načelu reciprotiteta?

Ne znam okojim "tolikim pravima" govoriš, srpska prava se ne razlikuju od prava ostalih manjina, razlika je što ih zbog brojnosti i organiziranosti oni više konzumiraju, ali ništa od toga nije u takvoj mjeri da bi naštetilo HR, a s druge strane to je pomoglo bjegu sa Balkana, iako je tako u najznačajnijim centrima moći bilo zapisano.

Maloprije si rekao da nestaju a sad su brojni i organizirani.

zašto bi joj to pomoglo u bijegu s Balkana. Jel Francuska Balkan.

To je mantra jugolevice u Hrvatskoj. dajmo prava svim manjinama nek nas jebu u mozak pa tako pokažimo koliko smo glupi i autodestrukltivni, samo da nas ne vide kao Balkance

Kao da je nekoga briga što ćeš ti biti ..

Manjinaca ima 8 komada. Oni mogu biti vaga svakoj vladi čovječe.

Hrvatska država je talac manjina..pogotovo jedne..a ionako se svi udruže i utale ..pa dolazimo do apsurda da onaj Hodžić i Pupovac ...ližu se..Srbin i musliman iz BiH samo ako je kontra Hrvata..apsurd nad apsurdima..ovaj čita neko prijeteće pismo poslato Hodžiću..on Pupovac čita.

Hrvatska je tragikomedija..

zaba1111
16-01-2014, 17:41
Imaju 3 zastupnika i to je srazmjerno ostalim manjinama koje imaju po jednog, ti ne doživaljavaš da je HR bila namjenjna sudbina ZB, a ona je usprkos i masonima i englezima i kralaljici majci i srpskim vezama... u EU, probaj shvatiti da se HR morala dokazivati. Zastupnici manjina uvijek idu uz pobjednika i nikad ne presuđuju o izboru vlasti, takvo je načelo bilo dosad , naravno to se može promijeniti, ali može se promijeniti pravo manjina.

NJegovanje vlastitog jezika kroz školovanje imaju gotovo sve veće manjine u svijetu, pravoslvna gimnzija je samo jedna od gimnazija i kako bi se drugačije financirala , nego kao i katolička i sve ostale gimnazije, četnički list je danas takav kakav je zbog specifičnih okolnosti kroz koje prolazi HR, ali uskoro će i to postati list kroz koji će HR na njih utjecati.

Hrvatska država naravno nije nikakav talac manjina niti s njima ima ikakvih problema, štoviše u HR su manjine daleko bolje uklopljene, nego npr u Francuskoj , tako da iako Frncuska ima drugačiji model prema manjinama to ne znači da je on bolji ili da je hrvatski loš, u svakom slučju je bolji nego francuski, ti bi znači mijenjao hrvatske manjinske probleme s francuskima?

Da , rekao sam da nestaju, da slabe da gube svaki utjecaj... , ali i da su zbog brojnosti organiziraniji od drugih, ne znam što je nejasno.

Inkvizitor
16-01-2014, 18:07
Šta mene briga kakva je sudbina bila namjenjana Hrvatskoj. Ako smo pobijedili u ratu onda se i ponašajmo shodno tome ili se ponašajmo kao gubitnici do kraja.

jer mi se ponašamo kao da smo napola izgubili rat.

Ako Hrvati u Srbiji nemaju nijedno pravo ne mogu ni Srbi u Hrvatskoj imati sva pa i više od toga.

E pa Hrvati u Srbiji nemaju to pravo...čak ni pravo na školovanje na svom jeziku..s kamoli da im netko tj država Srbija to sve financira

Ne smiju se javit da su živi.

Uopće me nije briga ni za njihovu brojnost ( Srba u Hrvatskoj) ni dal nestaju ili ne nestaju ni sve te priče.,.nije znaš sve onako kako se čini..

Da postanemo talac, da nas drže ko zadnje budale..i točka.

skater
16-01-2014, 21:09
Srbi su u HR bili narod, a danas u najbrojnija manjina

Ponovi gradivo:

http://blog.vecernji.hr/zvonimir-despot/2011/02/23/srbi-nikad-nisu-bili-konstitutivni-narod-u-hrvatskoj/

sa kojega je unatoč svemu trajno pobjegla

Nije, Slavoservi na vlasti i mediji cijelo vrijeme guraju Hrvatsku u "region" i govore kako je Hrvatska "regionski lider" koja je zadužena za guranje Srbije i ostatka jugoslovenskih republika u EU.

probaj shvatiti da se HR morala dokazivati.

Vrijeme je da se prestane(mo) "dokazivati" i počne(mo) se ponašati kao pobjednici, ugledajmo se na Izraelce koji "ne jebu živu silu", ili i dalje budimo ovce spremne za neko novo klanje i propast.

štoviše u HR su manjine daleko bolje uklopljene, nego npr u Francuskoj

Hrvati nemaju ekstremne muslimane, imigrante Magreba koji se nikada ne će smatrati Francuzima osim na papiru kojim dokazuju francusko državljanstvo i time imaju neke povlastice kao francuski "građani", ali u nijednom pogledu nisu etnički Francuzi, ni duhom i tijelom ne pripadaju Francuskoj i francuskom narodu koji su potomci Normana (Vikinga) i Gala, ista stvar s Turcima u Njemačkoj ili afričkim i azijskim imigrantima koji masovno dolaze u Švedsku srkati socijalnu pomoć a da nisu sudjelovali u stvaranju takvog društveno-ekonomskog poretka, očito je Šveđanima bilo unatrag par desetljeća predobro pa su odlučili razjebati svoju državu "sve u šesnaest". Zadnja vijest je da su Šveđani odlučili primiti 50 000 afričkih izbjeglica koje su Izraelci odlučili protjerati iz svoje države (Izrael "ne može sebi priuštiti upijanje nekoliko desetaka tisuća Afrikanaca jer bi to moglo utjecati na židovski ustroj države,", "Ako ne zaustavimo njihov ulazak, problem koji trenutno iznosi 60 000, mogao bi narasti na 600 000, a to narušava naš opstanak židovske demokratske države," rekao je Netanyahu.). Samo, nikad se ne zna što nam mogu priuštiti "naši" političari kada se pokušaju dodvoriti gazdama iz sjene.

Naravno da su bolje uklopljene kada kod nas manjine pripadaju europskom kulturološkom i etničkom krugu, Cigani su izuzetak. Ali polako se i ostale europske države, članice EU upoznavaju sa Ciganima i njihovim posebnostima zbog otvaranja granica, mislim na Cigane iz Bugarske, Rumunjske, Mađarske, Slovačke itd. koji odlaze u članice EU koje nisu previše poznavale Cigane.

zaba1111
16-01-2014, 23:55
Eh, kad bi to bilo tako jednostavno, samo prepišeš od Izraela, Švicarske , NOrveške i evo te na vrhu, kad može Obama , može i Josipović,... kako ne!

Niti je to moguće niti različite države imaju iste okolnosti, uvjete, kapacitete... niti imaju iste potrebe.

Poanta je ponašati se u skladu sa svojim interesima u specifičnim okolnostima i upravo je to pobjednički..., Hr je dala određena prava manjinama od čega je imala daleko više koristi , nego štete, od direktne koristi jer su manjine uklopljene prilično dobro i s njima nema nikakvih problema, kao rijetko gdje na svijetu, a i kroz ubrzan bijeg sa Balkana u EU, iako neki kažu da to nije istina ja ipak mislim da HR je u EU.

Inkvizitor
17-01-2014, 00:06
Ovdje ionako govorimo o jednoj manjini.

A to da je Hrvatska imala korist..ako je mazohizam i trošak korist, onda je.

Te manjine bi sasvim bile lojalne i uklopljene u hrvatskoj državi i bez tih zastupnika ( osim jedne poznate,a ona što joj više daješ to je nelojalnija, dakle čisti fail u zaključku)..može im se dati da imaju dvojezičnost i očuvanje kulture..a i to neforsirano..

skater
22-01-2014, 16:59
Jovanovićeva sramota: Hrvatima u dijaspori ne dajemo stipendije da studiraju u Hrvatskoj, a Srbima plaćamo da studiraju u inozemstvu!

http://dnevno.hr/vijesti/hrvatska/112472-jovanoviceva-sramota-hrvatima-u-dijaspori-ne-dajemo-stipendije-da-studiraju-u-hrvatskoj-a-srbima-placamo-da-studiraju-u-inozemstvu.html

Željko Primorac: Vesna Pusić zaustavila, po drugi put, invaziju Hrvata na BiH!

http://www.hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=30971:eljko-primorac-vesna-pusi-zaustavila-po-drugi-put-invaziju-hrvata-na-bih&catid=116:eljko-primorac&Itemid=388