PDA

Pogledaj Full Version : Nacionalnost glumaca i kvaliteta glume

Stiliana
06-01-2014, 13:54
Evo baš gledam novu epizodu BBC-va Sherlocka i pade mi na pamet kako oba glavna glumca imaju ujedno i uloge u Hobitu Petera Jacksona. Martin Freeman ( dr. Watson) glumi Bilba Bagginsa, a Benedict Cumberbatch daje glasu nekromantu tj. Sauronu. Onda me to pak sjetilo kako se za originalnu glumačku postavu Gospodara prstenova biralo praktički sve osim američkih glumaca i kako je Jackson namjeravao glavnu ulogu dat nekom engleskom glumcu, ali ga je Elijah Wood moljakao da mu da priliku i vježbao dan-noć britanski nagalasak. Tu je i J. K. Rowling koja je snimanje filmova uvjetovala time da svi glumci budu Britanci, što je donekle i logično.

No ako i stavimo na stranu te britanske knjige čije ekranizacije podrazumijevaju prikladan govor/štih/itd, zar vam se ne čini da su britanski glumci na većoj cijeni od američkih? Da nekako lakše postižu kultni status i više se cijene kao umjetnici od svojih američkih kolega?

Je li to do veće kvalitete brit. serija/filmova ili možda Britanci generalno imaju više čorbe u glavi od Amerikanaca pa jednostavno i bolje shvaćaju priču/ulogu?

Ili ja samo brijem? :006

ZGabriel
06-01-2014, 15:16
B.C. je dao glas Smaugu.
u Americi ima dobrih glumaca, čak i u Hollywoodu :zubo ali vjerojatno je Jackson išao za tim da u filmovima ne glume poznate holivudske face. engleske serije nisu toliko poznate prosječnom kino posjetitelju, a u njima ima izvrsnih glumaca.
a možda i zbog budžeta filma, zvijezde bi tražile masne honorare kakve inače dobivaju (iako ne sumnjam da su i ovi dobro zaradili, posebno nakon uspjeha prvog nastavka LOTR-a).

Humphrey
06-01-2014, 16:06
Amerikanci su fascinirani britancima,posebno naglaskom,misle da sa tim naglaskom sve zvuči inteligentnije.

Ipak, razlog zašto se stječe dojam kako su britanski glumci svi odreda vrhunski je taj što oni koji dospiju do hollywooda to i jesu,ali postoje stotine,tisuće loših i osrednjih za koje nitko i ne zna.Dok je naravno američkim glumcima,čak i onim lošim , lakše uspjeti u hollywoodu.

Tako je i sa serijama,do nas dolazi sve iz amerike,ono loše i vrhunsko,dok nam iz britanije dolaze samo one serije koje imaju kvalitet za probiti se na međunarodno tržište.

ZGabriel
06-01-2014, 17:14
Amerikanci su fascinirani britancima,posebno naglaskom,misle da sa tim naglaskom sve zvuči inteligentnije.

Ipak, razlog zašto se stječe dojam kako su britanski glumci svi odreda vrhunski je taj što oni koji dospiju do hollywooda to i jesu,ali postoje stotine,tisuće loših i osrednjih za koje nitko i ne zna.Dok je naravno američkim glumcima,čak i onim lošim , lakše uspjeti u hollywoodu.

Tako je i sa serijama,do nas dolazi sve iz amerike,ono loše i vrhunsko,dok nam iz britanije dolaze samo one serije koje imaju kvalitet za probiti se na međunarodno tržište.

osim Ubojstava u Midsomeru koje ponekad pogledam, ja uopće ne pratim tv serije. ali imam prijatelje Engleze...kad oni krenu nabrajati gdje je tko glumio :rofl manje-više svi glumci iz Hobbita su etablirani a nisu toliko poznati po svijetu. mislim da je to prednost. i to što ih maske i kostimi čine neprepoznatljivim. :zubo
skinula sam si par epizoda Sherlocka, moram to pogledati ovih dana. :D

Humphrey
06-01-2014, 17:36
Dobar je Sherlock

Stiliana
06-01-2014, 20:48

ima i u tome puno istine... pogotovo ameri vole sve europsko jer misle da je to automatski umjetnički vrednije i pametnije.

inače mi se zbilja čini da su brit. serije uvijek za koplje bolje od američkih. mislim, mućke, crna guja, the misfits, itd...

Dobar je Sherlock

genijalan je. jel gledaš novu sezonu?

Humphrey
06-01-2014, 21:02
ima i u tome puno istine... pogotovo ameri vole sve europsko jer misle da je to automatski umjetnički vrednije i pametnije.

inače mi se zbilja čini da su brit. serije uvijek za koplje bolje od američkih. mislim, mućke, crna guja, the misfits, itd...

genijalan je. jel gledaš novu sezonu?

Ne gledam,ali namjeravam.
Sve nabrojane su odlične serije,a ima ih još,ali isto tako amerikanci imaju remek djela poput sopranosa,seinfelda,mad men, breaking bad,the wire.

meni se čini da mi imamo takav dojam jer do nas ne dolazi britansko smeće nego samo stvarno kvalitetne serije,dok amerikanci prodaju sve,od smeća do remek djela.

Stiliana
06-01-2014, 21:15
Ne gledam,ali namjeravam.
Sve nabrojane su odlične serije,a ima ih još,ali isto tako amerikanci imaju remek djela poput sopranosa,seinfelda,mad men, breaking bad,the wire.

meni se čini da mi imamo takav dojam jer do nas ne dolazi britansko smeće nego samo stvarno kvalitetne serije,dok amerikanci prodaju sve,od smeća do remek djela.

meni sopranosi nisu bili zanimljivi, seinfeld odličan, mad men opet bezveze, bb nisam gledala, kao ni the wire... ali da, imaju ameri vrhunskih serija, pogotovo tih ozbiljnih... englezi kao da snimaju samo humoristične :cerek

Humphrey
06-01-2014, 21:15
Večeras na hrt 2 počinje "Motel Bates",serija o psihu,ne zokiju nego Normanu.

Humphrey
06-01-2014, 21:18
meni sopranosi nisu bili zanimljivi, seinfeld odličan, mad men opet bezveze, bb nisam gledala, kao ni the wire... ali da, imaju ameri vrhunskih serija, pogotovo tih ozbiljnih... englezi kao da snimaju samo humoristične :cerek

Baš tako,iako imaju britanci i odličnih krimi serija. Preporučujem Luthera,a iako nisam neki fan tog žanra dr.Who je odličan.

Croglish
09-01-2014, 13:14
Pogledao sam nastavak Hobita u kinu i za dan dva prvu epizodu Shelocka, cijelo vrijeme me kopkalo di to Watson glumi još? Gdje sam ga vidio....? I sad pročitam tu i smijem se. Čorav pored zdravih očiju. Jedna stvar što se tiče Cumberbatcha, ako ste gledali novi Star Trek film odmah nakon Shelocka, dalo se primjetit da u jednom trenutku nije izašao potpuno iz uloge Sherlocka, te je to prenio u Star Trek. :)

Stiliana
09-01-2014, 14:10
Pogledao sam nastavak Hobita u kinu i za dan dva prvu epizodu Shelocka, cijelo vrijeme me kopkalo di to Watson glumi još? Gdje sam ga vidio....? I sad pročitam tu i smijem se. Čorav pored zdravih očiju. Jedna stvar što se tiče Cumberbatcha, ako ste gledali novi Star Trek film odmah nakon Shelocka, dalo se primjetit da u jednom trenutku nije izašao potpuno iz uloge Sherlocka, te je to prenio u Star Trek. :)

U kojem trenutku? :)
ja nisam skužila ništa...

bio mi je C. genijalan kao Khan.

Stiliana
09-01-2014, 16:55
http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2013/5/20/1369057628349/Tom-Hiddleston-009.jpg

evo još jednog gospara Engleza koji rastura i koji je luđački popularan zbog svoje uloge Lokija u Thoru.
Mislim da žene više fangirlaju oko njega nego Chrisa Hemswortha koji je hodajući poster za teretanu.

ZGabriel
11-01-2014, 22:27
Dobar je Sherlock

I am sherlocked. :pink

skater
12-01-2014, 01:45
Je li to do veće kvalitete brit. serija/filmova ili možda Britanci generalno imaju više čorbe u glavi od Amerikanaca pa jednostavno i bolje shvaćaju priču/ulogu?

Bez obzira što je The Office ("U uredu") smišljen od "Britanca" (Engleza) Rickya Gervaisa i u originalu je britanska humoristična serija, moram priznati da mi je draža i bolja američka verzija, Steve Carell je bio kralježnica serije.
Uz ostalo sviđa mi se što nema lažnog smijeha u pozadini što je inače rijetkost u humorističnim serijama, pogotovo američkim.

Pogledaj na što liči "remake" Arthura u glavnoj ulozi Englez, Kevin Russel ali ne može nadmašiti drugog Engleza, Dudleya Moorea. Usput, Hobsona (Arthurov sluga) u originalu je glumio legendardni i neponovljivi John Gielgud a u "remakeu" je njegovu ulogu preuzela Helen Mirren što je apsolutna politički korektna glupost jer se radi o ženi kao osobnom slugi muškom aristokratu što je nemoguće i još se odnekud pojavljuje "cigo" Luis Guzmán. Može li netko zamisliti "remake" Jeevesa i Woostera gdje bi žena bila osobni sluga Jeevesu? Ali Stephena Frya kao Woostera je teško zamijeniti, kao i Hugha Lauriea u ulozi Jeevesa.
Spomenut ću i očajan pokušaj Stevea Martina u glumljenju inspektora Clouseaua, užas. Peter Sellers je obilježio tu ulogu za sva vremena, a Steve Martin je živi očaj od glume, kada se radi o ovoj ulozi. Peter Sellers je oživio Clouseaua i imaš dojam kao da se radi o stvarnoj osobi a Steve Martin ne da glumi, nego preglumljava, trudi se biti duhovit.

Baš tako,iako imaju britanci i odličnih krimi serija. Preporučujem Luthera,a iako nisam neki fan tog žanra dr.Who je odličan.

David Tennant s onim grimasama i luđačkim pogledom i u većini kadrova podignutim obrvama kao da je stalno začuđen je neopisivo iritantan, poput glasova Daleka.
Slika govori više od tisuću riječi:

http://s15.postimg.org/hurt660jr/who.jpg (http://postimg.org/image/hurt660jr/)

Humphrey
12-01-2014, 13:26
Meni je Tennant najbolji dr.Who,ali istina,gledao sam samo tri glumca u toj ulozi tako da ne mogu one starije ocjenjivati.

Stiliana
12-01-2014, 13:41
skater, slažem se s napisanim... U uredu nisam gledala ni jedne ni druge, ali i meni je S. Martin bio žešće bezveze kao Clouseau. Baš kao karikatura, a ne lik.
S. Fry i H. Laurie su isto legende i nemoguće ih je zamijenit u bilo kojoj ulozi ikad.

Men se čini da su Englezi ipak bolji glumci :cerek

skater
12-01-2014, 17:59
Men se čini da su Englezi ipak bolji glumci :cerek

Jesu li Amerikanci kao glumci koji su irskog, velškog, škotskog ili velškog podrijetla jednako dobri? :kez

Stiliana
12-01-2014, 18:48
jesu :kez ...

Humphrey
12-01-2014, 19:07
Koji ti je glumac najbolji? Neki englezić ili?

caporegime
12-01-2014, 20:51
I am sherlocked. :pink

pa kad si njegov suvremenik.

ogledalce
12-01-2014, 21:16
meni su najbolji Hrvatski glumci srpske nacionalnosti

Milanović, Josipović, Pusić, Pupavac itd da ih ne nebrajam jer cili sabor je jedna serija,,, dugometražna...

a naziv je još zanimljiviji PLAN 21 KUKURIKU,, e toliko su genijalni da ih niko ne može kopirat ni američki glumci ni engleski,,

oni su unikatni, a serija,-" kako državu i narod uništiti do temelja", tako kad je gledaš neznaš ili bi se smijao ili plakao,,,,

a ja oplačem svaki put kad ih gledam,,

Inkvizitor
15-01-2014, 14:08
Možda nije pravo mjesto na ovoj srpskoj humorističnoj seriji Ravna Gora primjetio sam koliko užasan režiser može upropastiti odličnog glumca.

naime taj Radoš Bajić je toliko smiješnim učinio inače meni odličnog glumca Nebojšu Glogovca da je to karikaturalno

pa se mislim..moožda i među "plejadom" naših negledljivih glumaca ima koji talent..no tko će ih učinit glumcem il glumicom..Brešan, Matanić, Hribar, i ostali komedijnti koji kod nas režiraju najviše državnim parama jer im istomišljenici drže kulturu i pare od iste

SarajkaDjevojka
15-01-2014, 14:39
Taj Nebojša Glogovac i meni je bio simpatičan lik. Kvalitetan glumac, no iskreno poslije njegovog intervijua u BH gdje maltene pravda četnički pokret poput nekog retarda kojih sam se nagledala na forumu, bukvalno mi se ogadio.
Glumi ti Nebojša gdje hočeš no nemoj povjesničara izigravati.
Nego zinulo mu dupe u HR glumi u seriji " Stella" sad ovaj projekt pa eto da ga komšije ne osude. Da, četnici su bili dobri ljudi.
Uostalom kakav je Radoš to ekspert? Zašto bi jedan ozbiljan i talentiran mlad čovjek poput Glogovca pristao učestovati u " projektu " ne mogu prevaliti umjetničkom ni filmskom četničke kreature Bajića?

Što taj lik osim one lude serije o selu i babi koja se češlja i " Sekule" ima iza sebe kao temelj?

Ma ogavno totalno.

Humphrey
15-01-2014, 15:15
Možda se nebojša previše družio sa miljenkom.

Inkvizitor
15-01-2014, 15:16
On je ovom svojom ulogom poništio deset odličnih..

ne što je glumio Dražu, nego je scenarij, i dijalozi..ono na razini priredbe za Dan Republike u nekom selu..pa čak i ispod toga..

Humphrey
15-01-2014, 17:19
Njemu je očtio novac ispred neke kvalitete filma ili serije.

Nego,ako je govorio pozitivno i draži mene je sad strah da će i o Jeleni Veljači početi govoriti pozitivno.

skater
15-01-2014, 17:33
Taj Nebojša Glogovac i meni je bio simpatičan lik. Kvalitetan glumac, no iskreno poslije njegovog intervijua u BH gdje maltene pravda četnički pokret poput nekog retarda kojih sam se nagledala na forumu, bukvalno mi se ogadio.
Glumi ti Nebojša gdje hočeš no nemoj povjesničara izigravati.
Nego zinulo mu dupe u HR glumi u seriji " Stella" sad ovaj projekt pa eto da ga komšije ne osude. Da, četnici su bili dobri ljudi.
Uostalom kakav je Radoš to ekspert? Zašto bi jedan ozbiljan i talentiran mlad čovjek poput Glogovca pristao učestovati u " projektu " ne mogu prevaliti umjetničkom ni filmskom četničke kreature Bajića?

Što taj lik osim one lude serije o selu i babi koja se češlja i " Sekule" ima iza sebe kao temelj?

Ma ogavno totalno.

Zamisli da se neki hrvatski glumac pozitivno izjasni u vitezu Juri Francetiću, Rafaelu Bobanu, Vjekoslavu Luburiću ili Ante Paveliću, kako će nakon toga vodeći mediji i dežurni moralisti (Puhovski, Goldstein, Jakovina, Markovina, Hajdarović, Građanska akcija itd.) reagirati ("reagovati")? Ili da se napravi serija koja ne prikazuje crno-bijelo ustaše, domobrane i NDH. Svaka čast Srbima, alal vera. Srbi su shvatili da je promičba u stilu Hollywooda vrjednija od stotina povijesnih knjiga.
Hrvati, i dalje budite ovce, p(j)evajte "po šumama i gorama" i budite papskiji od pape da se "dokažete svijetu" koliko ste "antifašisti".

Stiliana
16-01-2014, 10:45
Koji ti je glumac najbolji? Neki englezić ili?

ma nije, ne znam... to se stalno mijenja, ima ih više za koje smatram da dobro glume i biraju dobre uloge, samo primijećujem da kod mene bolju prođu imaju engleske serije i filmovi.

SarajkaDjevojka
16-01-2014, 10:47
Zamisli da se neki hrvatski glumac pozitivno izjasni u vitezu Juri Francetiću, Rafaelu Bobanu, Vjekoslavu Luburiću ili Ante Paveliću, kako će nakon toga vodeći mediji i dežurni moralisti (Puhovski, Goldstein, Jakovina, Markovina, Hajdarović, Građanska akcija itd.) reagirati ("reagovati")? Ili da se napravi serija koja ne prikazuje crno-bijelo ustaše, domobrane i NDH. Svaka čast Srbima, alal vera. Srbi su shvatili da je promičba u stilu Hollywooda vrjednija od stotina povijesnih knjiga.
Hrvati, i dalje budite ovce, p(j)evajte "po šumama i gorama" i budite papskiji od pape da se "dokažete svijetu" koliko ste "antifašisti".

Najbolji ti je primjer upravo zadnji incident sa Šimunićem. Nije gluma no sport je.