PDA

Pogledaj Full Version : Privatizacija uživo

Grunf
19-12-2013, 19:45
Zadnjih dana se počelo užurbano privatizirati preostale vrijedne firme u državnom vlasništvu. Počelo je s Croatia osiguranjem, a uskoro će HPB otići u privatne ruke pa autoceste i sve ostalo kaj se može prodati da se pokrpa proračun. Ovdje ćemo raspravljati o dobrim i lošim stranama privatizacije. Ovaj post s druge teme mi je zapeo za oko.

Evo slušam kako će CO u rukama Adris grupe postati regionalni lider :rofl Koji obmanjivači

:misli

Po čemu su obmanjivači? Croatia osiguranje je već sad druga najveća osiguravajuća firma u bivšoj Jugi, a s obzirom da ih je sad kupila firma koja ima dovoljno love na računu da sutra kupi prvu najveću to je realan razvoj situacije. Pogotovo zato jer se Triglav uskoro prodaje.
Mislim da je prodaja CO-a Adrisu odličan potez. :)

Grunf
19-12-2013, 20:03
http://www.poslovni.hr/domace-kompanije/adris-na-pragu-top-5-domacih-korporacija-259505

O postupku privatizacije CO-a:

Hrvatska Vlada, većinski vlasnik Croatia osiguranja, u srijedu je konačno zaključila višegodišnju trakavicu oko privatizacije najstarije i najveće domaće osiguravateljne kompanije koja je prvi puta na prodaju bila ponuđena još prije desetak godina. Između prispjele dvije obvezujuće ponude, one Adrisa i poljske osiguravateljne korporacije PZU, Vlada je radi značajno bolje ponude jučer prednost dala Adrisu.

Adris će uduplati prihode:

Podaci za aktualnu godinu još nisu zaključni, no za ilustraciju, što za lokalno tržište znači spomenuta transakcija, mogu poslužiti rezultati obje grupacije iz financijskih izvješća za 2012. Ukupan prihod Adrisa u toj kalendarskoj godini iznosio je 2,89 milijardi kuna, a Croatia osiguranja 3,5 milijarde. Sa gotovo 6,4 milijardi kuna prihoda, analizira li se učinak prošlogodišnjeg poslovanja svih hrvatskih poduzetnika, novonastala grupacija Adris & Croatija izborit će vjerojatno petu poziciju među najvećim domaćim tvrtkama.

Adris ima pričuvu od milijardu eura. :naklon

Novac obećan u ponudi za Croatia osiguranje Adrisu je također najmanja briga budući da kompanija, prema financijskom izvješću za 2012. godinu, na bankarskim računima u pričuvi drži više od sedam milijardi kuna zadržanih iz dobiti ostvarivane u proteklom razdoblju. S tom količinom kuna i kreditno neopterećeni vlasnici Adrisa mogu itekako ciljati i znatno veće mete od Croatia osiguranja.

O budućnosti:

Rovinjska kompanija podsjetimo, još u siječnju 2012. dala je do znanja kako je zainteresirana za ulaganja u biznis osiguranja te da ‘skenira’ ne samo Croatiju nego i slovenski Triglav. I ta je kompanija u većinskom vlasništvu države i zapravo je samo pitanje dana kada će biti oglašena i prodaja Triglava.

pdv
19-12-2013, 21:01
Zadnjih dana se počelo užurbano privatizirati preostale vrijedne firme u državnom vlasništvu. Počelo je s Croatia osiguranjem, a uskoro će HPB otići u privatne ruke pa autoceste i sve ostalo kaj se može prodati da se pokrpa proračun. Ovdje ćemo raspravljati o dobrim i lošim stranama privatizacije. Ovaj post s druge teme mi je zapeo za oko.
:misli

Po čemu su obmanjivači? Croatia osiguranje je već sad druga najveća osiguravajuća firma u bivšoj Jugi, a s obzirom da ih je sad kupila firma koja ima dovoljno love na računu da sutra kupi prvu najveću to je realan razvoj situacije. Pogotovo zato jer se Triglav uskoro prodaje.
Mislim da je prodaja CO-a Adrisu odličan potez. :)

Triglav je u većinskom, čini mi se, državnom vlasništvu i ako se bude prodavao prodavat će se svojim igračima, isto kao i CO. Objema osiguravajućim kućama predviđam pad u poslovanju iz jednostavnog razloga, a to je da više neće imati podršku države kao vlasnika i tek kada se nađu u pravoj tržišnoj trci vidit ćemo kvalitetu. Već sada su im dobar kolač preuzeli Allianz, Grawe i Generali i ostali tako da čisto sumnjam u neki bajni uspjeh.

No bumo vidjeli. Bojim se da bi mogli putevima Euroherca i Jadranskog. Priča se kako im se gazda okreće turizmu i ulaganju u splistki hotel Marjan, a osiguranja napušta zbog sumnjivih transakcija. A, i CO i Triglav na sličan način funkcioniraju.

Inkvizitor
19-12-2013, 21:07
Ukrupnjuje UDBA svoje tnrtke. Znaju da lete s vlasti pa da imaju love za daljnje djelovanje. CO su uzeli sa sitnu siću. A tko je vlasnik Adrisa. Treći najveći dioničar je šifriran u zagrebačkoj banci. Prva privatizacija TDR još za vrijeme Markovića. Monopolom se obogatili , ušli u rat čak sa BT. Znači sve se može kad se hoće.

Grunf
19-12-2013, 21:09
Triglav je u većinskom, čini mi se, državnom vlasništvu i ako se bude prodavao prodavat će se svojim igračima, isto kao i CO. Objema osiguravajućim kućama predviđam pad u poslovanju iz jednostavnog razloga, a to je da više neće imati podršku države kao vlasnika i tek kada se nađu u pravoj tržišnoj trci vidit ćemo kvalitetu. Već sada su im dobar kolač preuzeli Allianz, Grawe i Generali i ostali tako da čisto sumnjam u neki bajni uspjeh.

No bumo vidjeli. Bojim se da bi mogli putevima Euroherca i Jadranskog. Priča se kako im se gazda okreće turizmu i ulaganju u splistki hotel Marjan, a osiguranja napušta zbog sumnjivih transakcija. A, i CO i Triglav na sličan način funkcioniraju.

To je istina da bi Slovenci najradije prodali svojim igračima, ali je isto tak istina da nijedna njihova firma nema dovoljno love da kupi Triglav. Adris ima dovoljno love da ponudi premiju na cijenu, a sumnjam da će ijedan stranac dati više nego što Triglav vrijedi.

Ako misliš da CO neće imati određene protekcije sad kad je pod Adrisom onda se varaš. Pogledaj samo primjer Adrisa. :)

pdv
19-12-2013, 21:09
Ma bar ja nikad nisam krila kako bi sve privatizirala :zubo ali na ovakav način ne. Ovo nema veze s transparentnošću i privatizacijom. Ovo je gospodarski kriminal.

Grunf
19-12-2013, 21:11
Ma bar ja nikad nisam krila kako bi sve privatizirala :zubo ali na ovakav način ne. Ovo nema veze s transparentnošću i privatizacijom. Ovo je gospodarski kriminal.

Pa favoriziralo se domaću firmu, to nije kriminal nego domoljublje. :)

pdv
19-12-2013, 21:13
To je istina da bi Slovenci najradije prodali svojim igračima, ali je isto tak istina da nijedna njihova firma nema dovoljno love da kupi Triglav. Adris ima dovoljno love da ponudi premiju na cijenu, a sumnjam da će ijedan stranac dati više nego što Triglav vrijedi.

Ako misliš da CO neće imati određene protekcije sad kad je pod Adrisom onda se varaš. Pogledaj samo primjer Adrisa. :)

Odakle ti ovo? Zašto misliš da ne postoji u Sloveniji firma koja može kupiti Triglav?

Triglav je trenutno prvi i njegov profit je dva puta veći od CO koja je druga. Zašto Adris nije kupio Triglav, već ima lidera, nego CO? Triglva ima razvijeno tžište i u Srbiji, i u BiH, Makedoniji itd. Sve su barijere srušene, zašto onda baš Co? Jel prodana onda ispod vrijednosti?

Adris je tvrtka nastala na monopolu i političkim protekcijama. Onog trenutka kada protekcije olabava pada i njen prihod. Pa je unazad nekoliko godina jedan njen dio npr. TDR drmao,a kada su napokon morali popustit ulasku konkurencije i prihod pada. I ne bi me čudilo da se pomalo počinju micati iz te djelatnosti.

pdv
19-12-2013, 21:15
Pa favoriziralo se domaću firmu, to nije kriminal nego domoljublje. :)

U poslu domoljublja nema. U poslu se gleda najbolja ponuda.

Ali sačuvaj me Bože domoljublja koje dolazi iz vladajućeg sistema.

Grunf
19-12-2013, 21:19
Odakle ti ovo? Zašto misliš da ne postoji u Sloveniji firma koja može kupiti Triglav?

Triglav je trenutno prvi i njegov profit je dva puta veći od CO koja je druga. Zašto Adris nije kupio Triglav, već ima lidera, nego CO? Triglva ima razvijeno tžište i u Srbiji, i u BiH, Makedoniji itd. Sve su barijere srušene, zašto onda baš Co? Jel prodana onda ispod vrijednosti?

Adris je tvrtka nastala na monopolu i političkim protekcijama. Onog trenutka kada protekcije olabava pada i njen prihod. Pa je unazad nekoliko godina jedan njen dio npr. TDR drmao,a kada su napokon morali popustit ulasku konkurencije i prihod pada. I ne bi me čudilo da se pomalo počinju micati iz te djelatnosti.

Zato jer pratim događanja u Sloveniji i regionu. :D

Triglav je u većinskom državnom vlasništvu i zbog rupe u financijama Slovenije će uskoro ići na prodaju. Adris nije kupio Triglav jer se nije prodavao, ali će ga kupiti tj. jako će se potruditi da ostvari kupnju kad za to dođe vrijeme.

Adris ima godišnju dobit na razini od 500 milijuna kuna, a zadržanu dobit od milijardu eura. Neće se oni maknuti iz duhanske industrije sve dok im donosi tu ogromnu dobit, ali je istina da su uvidjeli kako neće još dugo imati toliku korist od te grane pa su krenuli u druge vode. :)

Grunf
19-12-2013, 21:19
U poslu domoljublja nema. U poslu se gleda najbolja ponuda.

Ali sačuvaj me Bože domoljublja koje dolazi iz vladajućeg sistema.

Pa izabrana je najbolja ponuda. :)

pdv
19-12-2013, 21:27
Zato jer pratim događanja u Sloveniji i regionu. :D

Triglav je u većinskom državnom vlasništvu i zbog rupe u financijama Slovenije će uskoro ići na prodaju. Adris nije kupio Triglav jer se nije prodavao, ali će ga kupiti tj. jako će se potruditi da ostvari kupnju kad za to dođe vrijeme.

Adris ima godišnju dobit na razini od 500 milijuna kuna, a zadržanu dobit od milijardu eura. Neće se oni maknuti iz duhanske industrije sve dok im donosi tu ogromnu dobit, ali je istina da su uvidjeli kako neće još dugo imati toliku korist od te grane pa su krenuli u druge vode. :)

Ali odakle to znaš, iz novinskih naslova ili si uspoređivao financijske rezultate pojedinih slovenskih firmi? ;)

Slovenija će vjerojatno postupiti kao i RH u slučaju prodaje državnih firmi. Prodat će onome tko je za političare najbolja ponuda jer ipak trebaju oni osigurati svoje račune i živit od nečega :D I u svjetlu toga Adris nema veze sa tržišnim natjecanjem.

Ali poživili mi još koju godinu i bumo vidjeli što će biti. Nego, daj mi reci zakaj se miču iz duhanske industrije,a pušača nikad više i ne znam koja industrija više obećava od te? :slajo

Pa izabrana je najbolja ponuda. :)

Nije zlato sve što sja.

Grunf
19-12-2013, 21:37
Ali odakle to znaš, iz novinskih naslova ili si uspoređivao financijske rezultate pojedinih slovenskih firmi? ;)

Slovenija će vjerojatno postupiti kao i RH u slučaju prodaje državnih firmi. Prodat će onome tko je za političare najbolja ponuda jer ipak trebaju oni osigurati svoje račune i živit od nečega :D I u svjetlu toga Adris nema veze sa tržišnim natjecanjem.

Ali poživili mi još koju godinu i bumo vidjeli što će biti. Nego, daj mi reci zakaj se miču iz duhanske industrije,a pušača nikad više i ne znam koja industrija više obećava od te? :slajo

Nije zlato sve što sja.

Čitao sam samo naslove. :rolleyes: Pa ti velim da pratim, kaj moram nabrojati sve njihove i naše medije i top ljestvice firmi poput deloitteove? Ne postoji nijedna firma koja bi bila zainteresirana, a da ima love. Imaju oni firme sa živom lovom poput Krke npr., ali oni su nezainteresirani.
Adrisu i pogoduje to što će političari gledati iz čega će izvući najvišu korist jer Adris tu može najviše ponuditi. Plus, da ne zaboravimo jedan bitan argument, Adris je odsad firma iz branše. :)

Ne miču se iz duhanske industrije nego šire biznis. Kad i ako duhanska industrija presahne oni će izaći iz nje. A i ti bi mogla malo pratiti razvoj situacije u duhanskoj industriji i sve silne namete koje im države nameću. I tak. :D

Grunf
19-12-2013, 21:39
Nije zlato sve što sja.

Kaj sad ovo znači? Odabrana je financijski najbolja ponuda, a dodatan plus je kaj je to domaća firma koja ima dovoljno kapitala za jačanje CO-a i daljnje širenje. Sve sami plusevi. :)

pdv
19-12-2013, 21:46
Grunfek, bili mi živi i zdravi pa o ovome pričali i za koju godinu i vidjeli što će biti :kez

Kažem ti, ovo nema veze s najboljom ponudom. Nego, što kaže ministar kako tako jedna privatna tvrtka pristaje ostaviti Vladi oko 30% udjela u vlasništvu :pink

Grunf
19-12-2013, 21:54
Grunfek, bili mi živi i zdravi pa o ovome pričali i za koju godinu i vidjeli što će biti :kez

Kažem ti, ovo nema veze s najboljom ponudom. Nego, što kaže ministar kako tako jedna privatna tvrtka pristaje ostaviti Vladi oko 30% udjela u vlasništvu :pink

Pa moreš ti reći i da je to najgora ponuda svih vremena, ali činjenice govore drugačije. A kak to da MOL pristaje ostaviti vladi 44% udjela u INA-i? :kava

Inkvizitor
19-12-2013, 21:57
Grunf misli da je super da je domaća tvrtka kujpila CO al ne gleda po kojoj cijeni i tko stoji iza te "domače" tvrtke. Tko je toj "domaćoj tvrtci uopće vlasnik.

I kako se to 39% jedne tako uspješne tvrtke s velikim udjelom na tršištu prodaje za takvu siću.

Bile su usporedbe sa Baslerom koji je gubitaš pa prodan za 70 miliona eura i nema ni blizu tolki tržišni udjel

Jednostavno je CO skoro poklonjen i to na način da su drugovi sami sebi prodali.

Pa sva struka govori da će se ovom privatizacijom morati pozabaviti DORH. Naravno ako ikad bude neovisan i bez Bajića.

pdv
19-12-2013, 22:01
Pa moreš ti reći i da je to najgora ponuda svih vremena, ali činjenice govore drugačije. A kak to da MOL pristaje ostaviti vladi 44% udjela u INA-i? :kava

Tak kak je riječ o sličnim korupcijskim transakcijama. Ne želim te uvjeravati ništa ali s vremenom ćeš vidjeti na koji način će sve završiti.

Grunf misli da je super da je domaća tvrtka kujpila CO al ne gleda po kojoj cijeni i tko stoji iza te "domače" tvrtke. Tko je toj "domaćoj tvrtci uopće vlasnik.

I kako se to 39% jedne tako uspješne tvrtke s velikim udjelom na tršištu prodaje za takvu siću.

Bile su usporedbe sa Baslerom koji je gubitaš pa prodan za 70 miliona eura i nema ni blizu tolki tržišni udjel

Jednostavno je CO skoro poklonjen i to na način da su drugovi sami sebi prodali.

Pa sva struka govori da će se ovom privatizacijom morati pozabaviti DORH. Naravno ako ikad bude neovisan i bez Bajića.

Ma da, pa Basler je jedvo 5% udjela na tržištu imao, a CO oko 30%.

Grunf
19-12-2013, 22:03

Jedina struka koja govori da će se time morati pozabaviti DORH je ona s Indexa. Prejaka struka. :D Oni su i pisali te nebulozne usporedbe s Baslerom. To je kao da ja velim da je neki lik kupil duplo manji stan za pola milje eura. Znači moj vrijedi milijun eura. :naklon
To ak je netko budala pa precijeni neki stan ne znači da drugi stanovi imaju nebulozne cijene.

pdv
19-12-2013, 22:08
Jedina struka koja govori da će se time morati pozabaviti DORH je ona s Indexa. Prejaka struka. :D Oni su i pisali te nebulozne usporedbe s Baslerom. To je kao da ja velim da je neki lik kupil duplo manji stan za pola milje eura. Znači moj vrijedi milijun eura. :naklon
To ak je netko budala pa precijeni neki stan ne znači da drugi stanovi imaju nebulozne cijene.

Kako ga je prodao ako je budala i precijenio ga? ;)

Grunf
19-12-2013, 22:08
Kako ga je prodao ako je budala i precijenio ga? ;)

Govorim o kupcu. :D Vas dvoje kao da prvi put vidite da netko kupuje uhodanu firmu za veću lovu da se ne zafrkava s dugogodišnjim velikim ulaganjima i minusevima. :naklon

pdv
19-12-2013, 22:11
Govorim o kupcu. :D

Nitko nije toliko glup :kez Možeš se zeznuti za neki mali postotak cijene ali baš za duplo...teško.

Ali to i nije bitno. Ne znam uopće koliko su prije prodaje kotirale dionice CO jer je to nemoguće znati kada su državne firme u pitanju i kada uvijek friziraju i napumpaju situaciju. Niti znam da li je preplaćena ili kupljena ispod cijene ali znam da mi se ne sviđa politička pozadina ove priče.

Orgasmatron
20-12-2013, 06:38
Ukrupnjuje UDBA svoje tnrtke. Znaju da lete s vlasti pa da imaju love za daljnje djelovanje. CO su uzeli sa sitnu siću. A tko je vlasnik Adrisa. Treći najveći dioničar je šifriran u zagrebačkoj banci. Prva privatizacija TDR još za vrijeme Markovića. Monopolom se obogatili , ušli u rat čak sa BT. Znači sve se može kad se hoće.

meni je nevjerojatna ta pričao Zagrebačkoj banci, gdje god čovjek zagrebe naiđe na banku za koju kad je Tuđman čuo tko joj je na čelu zatražio je da ga se odmah makne da bi mu rekli da RH od prije par dana više nije vlasnik ZBe, halo!! UDBa privatizirala sebi banku. ZaBa je s vremenom postala vlasnik svih tiskanih medija koji ne donose profit. Zamisli da banka drži na životu niz tvrtki koje svaki dan donose gubitak. Nadam se da će se netko u ovoj državi pozabaviti tom pričom u skoro vrijeme.