PDA

Pogledaj Full Version : ex yu-nastajanje navijačkog pokreta i navijačkih grupa

Tornado
08-12-2013, 16:23
o osnivanju i nastajanjem imena fukare dali namjerno grijesis ili je nesto drugo sjeti se univerzitetske znas ko ti pise

Fukare, nikakve dodirne točke nemaju sa 1987.g
Red black killers takoreći nisu ni postojali, nego je kad se zakotrljala ta navijačka priča preko Sprinta, napisano je bezvezno pismo za Sprint u vezi tog RBK i tako je to krenulo o tim nekim famoznim Red black killers. Znam i tko i kada je pisao pismo, a pisano je krajem 1988.g.
Fukare su dobile ime 1989.g.!!!
Za Horde zla i Manijake ništa ne mogu tvrditi iako sam već prije izrazija sumnju za tu 1987.g. Doduše, ovi iz Hordi zla su me još i koliko toliko uvjerili da je to bilo 1987.g., ali za Manijake 1987.g. hm,hm,hm...
Fukare 1989, a ne 1987 !!!

Torcida, 1968.g., broj gostovanja: ?

Tornado
08-12-2013, 19:05
Već sam pisao o tome, pa ću ponoviti.
U sedmom misecu 1988.g., nekoliko BBB koji su litovali na Molatu, Ugljanu i Pašmanu, su mi rekli da ih je kontaktira neki tip iz redakcije (uredništva) Sprinta koji je dobija zadatak pisati o navijačima. Kao, prva jugoslavenska nogometna liga ima 18 klubova i oni bi iz broja u broj radili reportažu o njihovim navijačima, plus bi objavljivali i pisma navijačkih skupina. Kako taj iz Sprinta nije zna ništa o navijačima, povlačija je neke veze da uspostavi kontakt sa svim tim prvoligaškim navijačima. Problem je bija, što ni ja ni ti iz BBB nismo znali za više od pet,šest imena navijačkih skupina u bivšoj Jugoslaviji. Reka je da mu za prvu ruku nije ni bitno toliko informacija, jer ima Zagreb, Split, Beograd i Rijeku, a da dalje može ići prema Sarajevu, Mostaru... Pita nas je kako se zovu navijači Željezničara i Sarajeva i nitko nije zna odgovor. Pošto je Hajduk u Splitu igra ubrzo protiv Čelika u prvom kolu prvenstva, reka san da ću se raspitati doli kod ovih, pa ću javiti. Na utakmici protiv Čelika prošli smo cili sjeveroistok i posli toga sjeverozapad i niko nije zna, osim što je par njih dobacilo da Pitari nemaju navijače. Dakle, na lito 1988.g. niko u Torcidi, a ni među BBB, ne zna ni za Horde zla, ni za Manijake. Ja nazoven ovoga iz BBB u Zagreb i rečen mu da nisan sazna ništa, a on odgovara da možda može nešto izvući preko Grobara i Cigana, a i valjda će se javiti u Sprint sa nekim pismom i ovi iz Sarajeva. Nakon toga, u Splitu su igrali Hajduk-Dinamo 4:1, pa san srea ove i Zagreba i pita što ima. Rekli su mi da nemaju pojma ništa.
Dakle, to je bilo u lito 1988.g., a nitko od konkurentskih navijačkih skupina nije zna kako se zovu navijači Sarajeva i Željezničara. Posli su mi Sava i Horde zla koliko toliko argumentirano objasnili da je to ipak bila 1987.g., ali ostala mi je velika sumnja za Manijake i 1987.g., pogotovo s toga što sam dva puta bio na Želji u Sarajevu i nisan vidio nigdi ni spomena o Manijacima.
A Pivobip, bio sam u vojsci iliti armiji u Tuzli, tako da mi je ta godina, Fukare 1987, za odvalit od smiha...

GrOF.
08-12-2013, 20:24
http://www.youtube.com/watch?v=KpKAO2QHAaE

Tornado
08-12-2013, 20:57
Slušaj Grofe. Sve je to lipo i krasno, ali ja nigdi nisan vidija transparent ili nešto slično, na kojem je pisalo Manijaci ili Horde zla. A nije baš da nisam bija na utakmicama Željezničara i Sarajeva. A i već san ti opisa ovu situaciju sa Sprintom, a nije baš da se ne bi pročulo po drugim navijačkim skupinama, pa ti "verovao" ili ti to bilo "prosto neverovatno"...
Niti me je ko demantira nekom slikom s natpisom imena grupe iz te famozne 1987.g.!!!

SaHools
09-12-2013, 02:11
Sredinom osamdesetih, tačnije 1987. godine, najvatrenija navijačka grupa koja se okupljala na utakmicama fudbalskog kluba Sarajevo, na stadionu Koševo, vjerno bodreći svoje ljubimce u bordo dresovima, odlučila je da potvrdi svoj identitet istitucionaliziranjem grupe sa konkretnim imenom.Bila je dilema koje ime dati ovoj navijačkoj grupi.O tome nije bilo jedinstvenog sporazuma, pa se dolazilo da različitih prijedloga. U opticaju su bila imena kao "Valtersi", po kultnom sarajevskom filmu "Valter brani Sarajevo", pa "Torpeda", "Tornada"... a onda je neko donio crtani roman koji je nosio naziv "Horde zla". Pogled na roman i na njegov naslov, nosio je neku čudnu asocijaciju, koja je na prvi pogled bila odbojna i ružna, jer je u sebi nosila negativni kontekst. Ipak najveći fanovi navijačke grupa FK Sarajevo: Amir Puzić - Džine, njegov brat Almir - Puza, Sijarić Enes - Sirko, Lutvikadic Almir - Luto, rahmetli Čelik Edin, rahmetli Lilić Kemo i ostali, odlučili su da ime navijaca FK Sarajevo bude "Horde zla", prema istoimenom crtanom romanu. Ime se, prema riječima Amira Puzića - Džineta učinilo interesantnim, jer je bilo nekako zvučno. Osnovni motiv za osnivanje navijačke grupe "Horde zla" bio je ogromna ljubav za FK Sarajevo, da naprave nešto novo u ovom gradu, zatim želja za putovanjima, avanturama, novim poznanstvima...

Odmah po osnivanju Hordi zla, organizovano smo odlazili na sva gostovanja FK Sarajevo. Sva ta naša gostovanja finansirana su putem kluba i Ferijalnog saveza, koji se uključio da nam pomogne. Posebno ističem jednog velikog čovjeka, koji nam je neizmjerno pomogao. Bio je to pokojni Svetozar Vujović, bivsi dugogodišnji igrač i direktor kluba. Sjećam se da su u pethodnoj Jugoslaviji prvi organizovani navijači bili fanovi splitskog Hajduka, popularna "Torcida", a poslije njih osnovane su i druge navijačke grupe. Inače, na mnogobrojnim gostovanjima na koja smo odlazili bodriti naš omiljeni "bordo" tim, doživljavali smo svašta - od raznih uvreda i psovki, pa do otvorenih fizičkih napada. No, ni mi nismo "mačiji kasalj", pa smo znali žestoko uzvratiti po domaćim navijačima. Najveći belaj imali smo u Novom Sadu, mislim 1990. godine na stadionu Vojvodne, kada su nas domaći navijači vrijeđali na nacionalnoj osnovi, upućujući nam i druge pogredne riječi. Kao navijači, imali smo velike probleme na stadionu JNA u Beogardu, kada smo napadnuti od navijača Partizana i, na intervenciju policije, dio nas je vraćen u Sarajevo, tako da i nismo gledali utakmicu. Gusto je bilo i na stadionima u Mostaru, Subotici, Zagrebu, Nikšiću, gdje se pucalo iz pištolja, ali, na sreću, sve je završeno bez većih posljedica. Na utakmicama sa Crvenom Zvezdom u Beogradu, policija bi uvijek bila spremna i u startu bi preventivno djelovala na sprečavanju sukoba između navijača Sarajeva "Hordi zla" i navijača Crvene Zvezde "Delija", te bi na vrijeme, prije utakmcie, ove dvije navijačke grupe bile bezbjedno razdvojene, tako da nikad nije bilo gužve i sukoba. Sjećam se i pokojnog ratnog zločinca, Željke Ražnatovića Arkana, koji je tada bio vođa Zvezdinih navijača i često smo ga gledali na sjevernom dijelu stadiona Marakana. Inače, uvijek smo nastojali, zbog prestiža, nadjačati navijače "velike četvorke", koji su za sebe mislili da su najbolji, ali smo i mi sebe smatrali najboljima.

U posljednjem ratu, najveći broj pripadnika navijačke grupe "Horde zla" uključio se u odbranu svoje domovine, Bosne i Hercegovine, a mnogi su dali i ono najvrijednije - svoje živote. Ne mogu nikada zaboraviti rahmetli Edina Čelika i rahmetli Kemu Lilića, koji su poginuli kao specijalci MUP-a. Oni su pripadali krugu osnivača navijačke grupe "Horde zla".
"Horde zla" su, u anketi navijačkog lista "Ćao Tifo" i sportskog lista "Tempo" zauzeli četvrto mjesto, u konkurenciji svih navijačkih grupa u prethodnoj Jugoslaviji.

http://www.youtube.com/watch?v=O-99sr_XOIg&feature=c4-overview&list=UUV5sE3tPktQWR7myjoB7cPw

http://www.youtube.com/watch?v=fYv580hSwqU

Tornado
09-12-2013, 02:26
SaHools, slušaj momak, ponoviti ću ono što san reka onom Manijaku, sve je to lipo i krasno, ali ja nisan vidija niti jedan natpis, transparent ili nešto slično, di je pisalo Horde zla ili The Maniacs. Niti ste mi igdi to pokušali dokumentirati nekom slikom. A koliko su mi objasnili, te zastave, transparenta ili nečeg sličnog s imenog grupe tada nije ni bilo. Malo čudno, jer svaka navijačka grupa koja se osnuje, prvo što napravi je to da napiše svoje ime na transparentu. Meni dovoljno da posumnjam u tu 1987.g.
p.s. I koliko su meni neke Sarajlije opisivale događaje, rekle su mi da su Horde zla nastale kad se prominila navijačka tribina na Koševu. A koliko san ja pratija navijanje, navijači Sarajeva su prominili tribinu 1988.g., a ne 1987.g.?!?

SaHools
09-12-2013, 02:45
Iz 1987 godine ja licno ne posjedujem nijednu sliku HZ. Jedino ovaj tekst:
Horde zla je naziv za navijačku grupu FK Sarajeva. Navijačka grupa je osnovana 1987. godine nakon utakmice protiv Crvene Zvezde, kada su navijači sa istoka prefarbali zmiju poskoka u bordo bijelu boju i ubacili ga među navijače Crvene Zvezde - Delije. Osam osoba je privedeno zbog ovog događaja, te je istima bio zabranjen ulaz na istočnu tribinu.
A najstarija sliku, koju ja posjedujem je iz 1988 godine. Utakmica Sarajevo-Hajduk.
http://imageshack.us/photo/my-images/840/zoks4.jpg/
Ako neko od starijih drugova sa tribine ima slike iz 1987 neka ih postavi.

Tornado
09-12-2013, 03:25
Iz 1987 godine ja licno ne posjedujem nijednu sliku HZ. Jedino ovaj tekst:
Horde zla je naziv za navijačku grupu FK Sarajeva. Navijačka grupa je osnovana 1987. godine nakon utakmice protiv Crvene Zvezde, kada su navijači sa istoka prefarbali zmiju poskoka u bordo bijelu boju i ubacili ga među navijače Crvene Zvezde - Delije. Osam osoba je privedeno zbog ovog događaja, te je istima bio zabranjen ulaz na istočnu tribinu.
A najstarija sliku, koju ja posjedujem je iz 1988 godine. Utakmica Sarajevo-Hajduk.
http://imageshack.us/photo/my-images/840/zoks4.jpg/
Ako neko od starijih drugova sa tribine ima slike iz 1987 neka ih postavi.

E sad, da li je bija poskok ili bjelouška i da li je ubačen među navijače Crvene zvezde ili u teren isprid klupe sa igračima Crvene zvezde, nije toliko bitno...
Ako vi tvrdite da ste se tada zvali Horde zla, a ne kad ste se prebacili na drugu tribinu, ok.

Velez Mostarski
09-12-2013, 04:32
Izgleda da ovdje ljudi neshvataju da je citava Bosna i Hercegovina bila zahvacena ratom, ljudi su jedva svoje glave sacuvali i kome ce naum da padne kad ti upadnu u stan sa oruzjem ona "tvoja kolekcija novinskih clanaka i fotografija, slicica, salova, ulaznica...." i sa te strane nije isti kurac nekom u zagrebu, beogradu gdje se nije osjetio rat za razliku od mostara i sarajeva koji su sravnjeni sa zemljom. Cao!

Tornado
09-12-2013, 13:30
Izgleda da ovdje ljudi neshvataju da je citava Bosna i Hercegovina bila zahvacena ratom, ljudi su jedva svoje glave sacuvali i kome ce naum da padne kad ti upadnu u stan sa oruzjem ona "tvoja kolekcija novinskih clanaka i fotografija, slicica, salova, ulaznica...." i sa te strane nije isti kurac nekom u zagrebu, beogradu gdje se nije osjetio rat za razliku od mostara i sarajeva koji su sravnjeni sa zemljom. Cao!
A u Zadru eto nije bilo rata ?!? I to skoro godinu dana prije Mostara i Sarajeva.
Dok su nama zatvorili vodocrpilište i ostali smo bez vode u sedmom misecu 1991.g., neki su još uživali u jugoslavenskim vodama. Možeš li zamisliti kakva je radost kad dobiješ vodu nakon četiri godine ?!?
Dok su nama izminirali dalekovod i ostali smo bez struje u osmom misecu 1991.g., neki su uživali u jugoslavenskoj elektifikaciji. Možeš li zamisliti kakva je radost kad nakon tri, četiri godine upališ televiziju ?!?
I mi smo kao započeli rat, bar su meni na telefon tako rekli tada neki iz Sarajeva i Mostara, dok su telefoni još radili, mi smo započeli rat, a nema veze što smo mi imali lovačke puške, a oni topove i tenkove ?!? Da li su granate padale po Benkovcu, Obrovcu, Kistanjama... ili po Zadru ?!? S ćin smo uopće mogli tući po Benkovcu ili Obrovcu ? Sa lovačkim puškama ???
I još kad ti nakon sve patnje grad nazovu Bježigrad, a jednostavno nisi ima di pobići, jer je grad bija opkoljen i u okruženju. Kuda smo mogli doći do Ancone, ako je zadarska luka bila blokirana i ako su isprid Zadra bile raketne topovnjače JNA koje su pucale po Zadru ?
Ne znan da li si ikad bija u Zadru, ali nama je linija bila na potezu Bokanjac, Bili brig, Musapstan, Crno, Dračevac..., a to skoro pa i nisu djelovi Zadra ?!?
Nisu padale stotine granata dnevno na grad ?!?
A JEBIGA ! PRIČAMO O NAVIJAČIMA I UVIK ME NEKO POTEGNE O TOM RATU !!!

Addict
09-12-2013, 14:30
Ja fakat ne kontam koji ti kurac više hoćeš i šta ti imaš od toga da nekome "otvaraš oči" nakon 25 godina? Je li misliš da je neko dužan da se tebi pravda i objašnjava kada je i kako nastalo ovo ili ono, ti si kako neki eminentni stručnjak na polju navijačke kulture Balkana i neprikosnoveni poznavalac prilika pa o svakoj grupi znaš više nego sami njeni pripadnici?

Tornado
09-12-2013, 14:40
Ja fakat ne kontam koji ti kurac više hoćeš i šta ti imaš od toga da nekome "otvaraš oči" nakon 25 godina? Je li misliš da je neko dužan da se tebi pravda i objašnjava kada je i kako nastalo ovo ili ono, ti si kako neki eminentni stručnjak na polju navijačke kulture Balkana i neprikosnoveni poznavalac prilika pa o svakoj grupi znaš više nego sami njeni pripadnici?
Hehehehe, jak si, nema tu dileme...
A ja mislio da forum i služi za otvaranje očiju...
Niti sam neprikosnoveni poznavalac navijačkih prilika na Balkanu, niti se kurčin po tipkovnici ka ti.
A na vama je da me demantirate ili ne. A koliko ste se ovdi folirali da vam je fotodokumentacia radila sve u šesnajst, niste baš fotodokumentirali tu 1987.g.
FUKARE 1987 !!!

Tornado
09-12-2013, 15:23
Ej Addict, znaš di je problem ?
Problem je što su vas pumpali ovi vaši stariji da ste bili na trećem mistu jugoslavenske top liste navijača. Jači i od BBB i od Grobara. A onda kad neko ispriča priču o litu i jeseni 1988.g. i o tome kako nitko nije zna kako se zovu navijači u Sarajevu, onda je to šok za vas, jer ipak ste vi bili marka jača i od BBB i od Grobara. Imali ste prvi fotosekciju u Jugoslaviji !!!
Slušaj Addict, najvjerojatnije ste i osnovani 1987.g., ali ako san ja bija tada u Sarajevu i nisan vidija ništa u vezi Hordi zla i Manijaka, zar ja ne smin posumnjati ? Iako san ja i dalje uvjeren da su Horde zla nastale kad su prešle na drugu tribinu. A na vama je da me demantirate i da vidim rad te prve fotosekcije u Jugoslaviji.
I ja kao pišem gluposti ?!? A malo san vrtija po internetu i kad vaš neki legenda Peđa kaže da ima više od 200 gostovanja u bivšoj Jugoslaviji, onda bi ja triba uzimati za mjerodavne te vaše pripadnike i virovati van na rić. A taj Peđa, pazi ovo, rođen 1973.g.i prvo gostovanje mu je bilo 1988.g.
Ajmo sad računati. U prvoj jugoslavenskoj ligi je bilo 18 klubova, dakle moga je ići na 17 gostovanja godišnje. Dakle, 4 sezone po 17 gostovanja, odnosno 4 puta 17, koliko je to. Aj pridodajmo tome još i kup utakmice i Bosnu na košarci, koliko je to ? Više od 200 gostovanja ? A da bi uvatija sto gostovanja mora je ića na sva gostovanja. Hm, a nikad niste bili u Splitu. Koliko ste puta bili u Zagrebu, Rijeci, Osijeku...? Ali taj Peđa je tuka bez problema ta Skoplja, Titograde, Niš... Što je nekom mulcu od 15 godina, Peđi, opaliti sva gostovanja u sezoni. A i da je iša na sva gostovanja, opet nemoguće. To je i 1981, Vox-u, Zgblueu..., bilo pičkin dim.
I onda bi ja te tvoje mjerodavne triba uzimati za ozbilnjno ?!?

Tornado
09-12-2013, 15:48
I Željezničar je gostovanje ?!?
Addict, javi mi molim te mišljenje od Peđe, on je ipak bija treći čovik Hordi zla i on je mjerodavan...
Zamisli da je u Torcidi, BBB, Delijama, Grobarima..., neko ko je 1973.g. i treći je čovik grupe ?!?

Grbavica
09-12-2013, 17:39
Decko je li tebi propuh u glavi ?

...
09-12-2013, 20:34
Tornado prestani s provokacijama.

Tornado
10-12-2013, 00:02
Decko je li tebi propuh u glavi ?
Diječko, a ja mislio da se kod vas kaže promaja ?
Propuhalo me kad san bija s vašima tamo kod Oštrelja prema Bosanskom Petrovcu.
I diječko, kad san ja dolazija u Sarajevo na poziv tvojih Manijaka i kad su se transportirale baklje od BBB, nekako su oni tada imali više stila kad su tili nekome nešto spustiti.
I umisto propuha bilo bi bolje da si stavija koju slikicu iz 1987.g.
TM87, aha, da, da , je, je, da, da...

Tornado
10-12-2013, 14:10
Jebiga, sad je ispalo da imam nešto protiv Manijaka, a te san Manijake prije rata iskreno volija. Ali makar san bija dobar s njima, sad ne bi smija reći svoje mišljenje i izraziti sumnju za tu 1987.g.
Isto kao i kad sam bio u Titogradu na Budućnost-Hajduk i tamo ne da nije bilo niti jednog transparenta ili zastave, nego nitko uopće nije navija. Svi side i niko ne navija, a Varvari 1987.g. ?!? Ovi navijači Sarajeva i Željezničara su bar imali nekakve zastave i transparente i imali su neke grupe navijača, a sad nije važno baš da li su imali ime. A u Podgorici ništa. I onda Varvari 1987.g. ?!?

Tornado
11-12-2013, 01:57
Evo samo jedne informacije iz Sarajeva...
Sad ne znam točno ko je broj jedan, a tko broj dva, Hordi zla. Ali izvor kaže da je informacija "stopostotna". Makar se meni taj broj gostovanja učinio malo nategnut, ali hajmo povjerovat...
- 8 Mostara
- 8 Tuzli
- 8 Beograda
- 5 Banja Luka
- 4 Zagreba
- 4 Zenice
- 3 Nova Sada
- 3 Osijeka
- 2 Splita (?!?)
- 2 Rijeke (?)
- 2 Ljubljane
+ plus još poneko gostovanje tipa Skoplje, Podgorica, Niš... i dodatak odlazak u Italiju na SP 1990.g.
Uračunato je FK Sarajevo i KK Bosna.
Brat, bratu, neka je i 60, makar neki gradovi uopće nisu igrali toliko prvu ligu ili da je netko osam sezona zaredom iša u Mostar ili Horde zla u Splitu (?), Rijeka..., ali, aj neka, šezdeset. Više od 60, 60 +...
A Peđa je nekoliko godina mlađi od njih i on je do raspada Jugoslavije uspija skupiti više od 200 gostovanja ?!?
Hej Peđa...

rabies urbana
11-12-2013, 02:32
zašto neko od moderatora ne briše postove ove budale ?

Tornado
11-12-2013, 02:57
zašto neko od moderatora ne briše postove ove budale ?
A čigov si ti ?
Čiji si ti rabies urbana ?
A što češ sa budalom ?
Mene su ti jedno dvadesettri puta brisali i sedam puta banirali, ali dosadno mi u životu, što češ...
A zašto Horde zla ne brišu ovu svoju legendu Peđu s 200 gostovanja ?
Da ste lipo dokumentirali tu 1987.g., sve bi bilo u redu.
Nego se vi bahatite, a imali ste prvu navijačku fotosekciju u Jugoslaviji sa članskim kartama.
Zašto ta prva navijačka fotosekcija nema dokaza o 1987.g. ?

caporegime
11-12-2013, 13:35
pošto vidim da nema druge, nek sve ide u novu temu

Tornado
11-12-2013, 14:13
Caporegime, znam da ti izgledam nenormalno, ali štaš...
A meni ne izgleda nenormalno ako dođem u Podgoricu na Budućnost-Hajduk 2:0 u sezoni 1987/88 i ne da ne vidim niti jednu zastavu ili transparent, nego uopće ne vidim da itko navija, a Varvari postoje od 1987.g. I još koliki sam glupan, izvrtim na ovom jutjubu sve utakmice Budućnosti da se uvjerim da nisam slučajno što falija.
Fukare su isto osnovane 1987.g. ?!? A ja bija tamo u JNA i znam točno kako je počela priča oko Red black killers krajem 1988.g.
Lešinari, ne znam, jer je Borac bija u drugoj ligi, pa nisam tamo bija, ali ovi su mi rekli da je to bilo kad su igrali finale kupa sa Crvenom zvezdom, a osvojili su taj kup 1988.g. I tek onda nastaje euforija i u sezoni 1988/89 su bili prvi u drugoj ligi i 1989.g. ušli u prvu ligu. A i oni sad tvrde da je to bilo 1987.g.
Tornado nije 1965.g., nego 11.2.1984.g.
Šibenski Funcuti nisu 1983.g., nego u sezoni 1988/89.
Red Army nisu 1981, nego negdi sredinom osamdesetih......
A slave se rođendani i pušu se svjećice sve u šesnajst.
Pa je li normalno da ja dođem tamo na njihovu utakmicu i ne vidim niti jedan transparent s imenom njihove grupe. Neke sam čak i pita kako im se zove navijačka grupa, pa su ogovarali Mi sa juga (Šibenik), Željovci, Rođeni..., a sad je to sve 1981, 1983, 1987...
Malo san grunija, pa ću to evo sad rješiti jednom tableticom...
Ja sam puka, a ovi što se pucaju raznim godinama i sa 200 gostovanja, oni su normalni...
TORNADO 1965

Đeneralije: Torcida, 1968., broj gostovanja: ?

Florida
11-12-2013, 14:43
Slažen se s Tornadovcem ako ko ima dokaze neka demantira.Eto npr. za funcute je istina što je rekao.Ime je nastalo te navedene sezone 88-89 a za godinu se uzima 1983 radi povijesnog finala s Bosnom.Šta je tu je ta se godina neće prominiti. U biti postavlja se pitanje da li je nastanak imena i rođenje grupe jer koliko znamo čovik se prvo rodi pa mu se onda dodijeli ime.

bandira
11-12-2013, 18:51
Evo samo jedne informacije iz Sarajeva...
Sad ne znam točno ko je broj jedan, a tko broj dva, Hordi zla. Ali izvor kaže da je informacija "stopostotna". Makar se meni taj broj gostovanja učinio malo nategnut, ali hajmo povjerovat...
- 8 Mostara
- 8 Tuzli
- 8 Beograda
- 5 Banja Luka
- 4 Zagreba
- 4 Zenice
- 3 Nova Sada
- 3 Osijeka
- 2 Splita (?!?)
- 2 Rijeke (?)
- 2 Ljubljane
+ plus još poneko gostovanje tipa Skoplje, Podgorica, Niš... i dodatak odlazak u Italiju na SP 1990.g.
Uračunato je FK Sarajevo i KK Bosna.
Brat, bratu, neka je i 60, makar neki gradovi uopće nisu igrali toliko prvu ligu ili da je netko osam sezona zaredom iša u Mostar ili Horde zla u Splitu (?), Rijeka..., ali, aj neka, šezdeset. Više od 60, 60 +...
A Peđa je nekoliko godina mlađi od njih i on je do raspada Jugoslavije uspija skupiti više od 200 gostovanja ?!?
Hej Peđa...

Čovik najnormalnije postavlja pitanja,a ispada redikul.
Koliko vidim o svemu piše iz prve ruke i koliko vidim u svojoj "ludosti" ima fotografsko pamćenje.

evo ja ću pitat tko je to iz Sarajeva bia 2 puta u Splitu?

Tornado
11-12-2013, 19:33
Čovik najnormalnije postavlja pitanja,a ispada redikul.
Koliko vidim o svemu piše iz prve ruke i koliko vidim u svojoj "ludosti" ima fotografsko pamćenje.

evo ja ću pitat tko je to iz Sarajeva bia 2 puta u Splitu?

Neću sad čovika omalovažavat. Makar mi i ovo izgleda prenapregnuto, bar je reka skromno 50 gostovanja. Ovaj bar za razliku od Peđe ne tvrdi da je u četiri sezone bija na više od 200 gostovanja.
Ja nikad nisan vidija navijače Sarajeva u Splitu, ali moguće je da je netko možda bija u masi naprimjer kad su se Hajduk i Sarajevo tukli za prvaka, na nula nula 1985.g. ili tako nešto...?

Torcida, 1968.g.

caporegime
11-12-2013, 20:08
čekajte ljudi, ja nisam rekao da se o ovakvoj temi ne bi imalo razgovarati, štoviše, ali ovakvom tematikom ne bi trebalo zatrpavat teme sa domicilnih scena za tekuću sezonu.
to mi je jedino sporno, da se remete teme, a svakako da bi ovdje mogli puno toga reći i rasvijetliti kad je tko počeo.
najbolje bi bilo da sve te grupe koje uz svoje ime vežu godinu, podastru kakvu sliku ili neki drugi dokaz o svome postojanju kao grupa.
osobno mislim da je tu raskorak između prvih navijanja i davanja imena formiraoj grupi ali ajde.
navijačka kultura kao i grupa u zagrebu postoji daleko prije 86' ali to je godina kad je grupa dobila svoje zvanično ime iako su ti ljudi već dugog godina bili ekipa i išli na tekme.
sa ciganima je još zorniji primjer jer oni nose godinu 1989, s debelo prije su postojale navijačke grupe unutar zvezdinih navijača.
možda neki manji žele postati veći i "drevniji" nego što to zaista jesu.
nek se i to jednom utvrdi. argumentirano naravno.

1981
12-12-2013, 16:18
Neću sad čovika omalovažavat. Makar mi i ovo izgleda prenapregnuto, bar je reka skromno 50 gostovanja. Ovaj bar za razliku od Peđe ne tvrdi da je u četiri sezone bija na više od 200 gostovanja.
Ja nikad nisan vidija navijače Sarajeva u Splitu, ali moguće je da je netko možda bija u masi naprimjer kad su se Hajduk i Sarajevo tukli za prvaka, na nula nula 1985.g. ili tako nešto...?

Torcida, 1968.g.

Nebi se tija mišat jer mi se neda ponavljat.
Nažalost puno ljudi je pisalo o navijačkoj sceni exYU po razno raznin forumima a veze sa životon nemaju niti su proŽivili to vrime ka navijači.
Šta se tiče gostovanja, rijetki su oni koji su u exYu imali 50 nogometnih gostovanja a 99,9% san siguran da niko nema 100 gostovanja.Da se ispravin, ja neznan takvoga a dozvoljavan da griješin i da je moguče da takvi i postoje tipa Muje iz Doboja ili Tome iz Vinkovaca kojima su svaki Beograd ili Split bili gostovanje.
p.s

Tornado je nenormalan jer piše o onin stvarima o kojima bi se zapravo tribalo pisat normalno i iz prve ruke a normalni su izgleda oni koji su su pisali lovačke priče 10-15 godina po razno raznin forumima i onda onaj normalni koji se pojavi i pokuša pisat normalno ispdne nenormalan jer kako ti moš bit normalan kad su nenormalni sve napisali prije tebe i to nenormalno je postalo normalno.))))))))))))

Blefer
12-12-2013, 16:48
Tornado je u pravu ne može se za četri godine nabiti 200 gostovanja pa ne znam za koga da navijaš
ja mogu da kažem samo da u Prištini u verme kad je 80-tih godina igrala u prvoj ligi nisu gostovali navijači "manjih" klubova bili su zvezdini, partizanovi.dinamovi(većinom janjevci)i hajdukovci kojih je uvek bilo dosta na kOsovu + vojnici JNA
ostali ništa možda po koji pojedinac

clash
12-12-2013, 18:03
ok tema ...al nisu omladinci krivi šta pišu 'gluposti' več stariji što su ih lagali..
200 gostovanja u 4 godine... Možda bi u NBA ili NHL tolko skupio. u onoj ligi sigurno ne.

1981 - pričao je kele da ima i više od 100...

1981
12-12-2013, 18:50
ok tema ...al nisu omladinci krivi šta pišu 'gluposti' več stariji što su ih lagali..
200 gostovanja u 4 godine... Možda bi u NBA ili NHL tolko skupio. u onoj ligi sigurno ne.

1981 - pričao je kele da ima i više od 100...

Ova tema je odlična ali očito ne odgovara večini navijača.
Tornado je lipo posložija kockice a s obziron da su se večina navijačkih grupa osnivale u drugoj polovici osandesetih nije da je to bilo prije 100 godina pa da se nezna odprolike šta je i kako je bilo.
P.S
Da,da moguče da Kele ima 100 nogometnih gostovanja ukupno ali samo sa Hajdukon teško.Njemu je otić u Zagreb na Dinamo-Zvijezda ili u Zenicu na Čelik-Partizan bilo ka dobar dan a ja osobno u exYU nikad nijednu utakmicu nisan gleda a da Hajduk nije igra.

Tornado
12-12-2013, 19:48
Nije odgovaralo odma u startu Grobarima.
Kako to da se kod Delija sve zna i kad su osnovani Red devils i kad je bija Ultras, Zullu warriors...
Kad je počelo to prepucavanje s Grobarima, ovi Zvezdaši su mi odma poslali sve do u detalja i godine i nabrojanih deset,dvadeset likova koji su bili u kojem điru. Sve i u najsitnije detalje. Evo čak nisan ni zna da kad su tili ujediniti sve navijače Crvene zvezde u jedno ime, da su se zvali ULTRA RED DEVILS. Ka ujedinile su se dvi najveće grupe, Red devils i Ultras. Znači, to nisu bili ni Cigani, ni neka podgrupa, nego zvanično ime navijača Crvene zvezde, Ultra Red devils. Ali to je trajalo kratko dok se opet nisu podilili u podgrupe.
E sad, kad ja napišem da se nešto slično događalo u Grobarima sa BWA, nađe se neki mjerodavni, kojemu svaka čast, ali u vrimenu u kojem pričamo, on je iša u šesti osnovne i on sve zna. Ili u vrimenu Commanda, on je iša u osmi razred osnovne škole.
I nije to sve, nego se prvi usudim spomenuti da nikad nisan čua za tu Kaznenu ekspediciju i onda se na mene obruše svi, od Grobara do BBB. Jer jebiga, oni su to gledali na jutjubu i ono znaju. Možeš pričati o Kaznenoj ekspediciji, jer je to kao činjenica, a BWA i Commando to je tabu tema. I onda se javi taj iz osmog osnovne i napiše na dvi stranice sve i svašta, ali ništa prije 1986.g., kad su se taj BWA i Commando pretvorile u podgrupe Grobara.
Problem je što ni ja ne znam najbolje što se gore događalo, ali ovi iz šestog i osmog osnovne znaju još manje od mene i onda iskonstruiraju to u svašta. Niti sam dobija odgovarajući odgovor u vezi tog BWA i Commanda, a dobija san detaljno sve o nepostojećoj Kaznenoj ekspediciji.
Kako to da se Cigani u isto vrime zovu i ULTRA RED DEVILS, a Grobari nemaju nikakve veze sa Commandom ?
Ovdi ne pričamo o onom Commandu, podgrupi iz 1988.g., nego o Commandu iz 1985.g., kad među Gobarima nema podgrupa.
Slušaj, ne tvrdim ja da sam sveznajući, ali ako ti postavim pitanje, a ti ne znaš odgovoriti na to pitanje, nego mi uvaljuješ neku priču o izmišljenom imenu Kaznene ekspedicije, kako da ti ja virujem bilo što ?
One Delije imaju sve do u detalja, a ovi sve nekakva "magla", Kaznena ekspedicija, 1970...
Eno taj Pampi je još živ. Ja ga u životu nisan vidija izbliza, a kamoli da san priča sa njim. Pa je li ga problem pitati što je bilo s tim BWA i Commando. I ako on izjavi nešto, tko san ja da sumnjan u to što je on reka. A dok on ništa ne izjavi, virovati ću ovim Grobarima što san s njima razgovara. A nisan razgovara sa njim jednim, ni sa dvojicom ili trojicom.
Ali nije to ništa, prisustvova sam jednom slučaju di su mi tili prijatelja linčovat masa njih radi toga što je reka nešto u vezi Kule i 1980. A tili su ga linčovati, jer su bili godinama pumpani glupostima, pa je to tad bilo ka da si taka u sveto pismo. A evo sad kad su Vox i 1981, rekli neke stvari o tome, ostali su vjerojatno šokirani.
Malo sam udavija, ali neka...

Torcida, 1968.g.

Florida
12-12-2013, 22:54
Bilo bi lipo da gospodin pod nickom Tornado malo napiše o nastanku svoje grupe mislim na Tornado, godinu, tko je dao ideju i ime. Bija bi red da čujemo tu priču kad vidimo da je upučen vrlo dobro u zbivanja svih ostalih yu grupa onda bi bija red i da napiše malo o svojoj grupi u najmanju ruku bar to.

Tornado
12-12-2013, 23:44
Bilo bi lipo da gospodin pod nickom Tornado malo napiše o nastanku svoje grupe mislim na Tornado, godinu, tko je dao ideju i ime. Bija bi red da čujemo tu priču kad vidimo da je upučen vrlo dobro u zbivanja svih ostalih yu grupa onda bi bija red i da napiše malo o svojoj grupi u najmanju ruku bar to.
Florida, vriđa si me di god stigneš, ali, eto, uslišiti ću tvom zahtjevu.
Nisam bio direktno učesnik tog događaja, ali su me obavjestili odmah po povratku iz Splita. Naime, jedna grupa navijača Zadra bila je ugošćena od tada istaknutih pripadnika Torcide, prilikom utakmice Jugoplastika-Zadar 11.2.1984.g. Po priči svih sudionika, sam događaj kad se prvi put spomenulo ime Tornada, zbio se u Prlinoj konobi u splitskoj Radunici. Prilikom razgovora između Kule i Lafa, Kule je predložija Lafu da zašto navijači Zadra ne bi sebi dali neko ime ka naprimjer Tornado. Prisutnim Zadranima se to ime svidilo, ali su rekli da ipak moraju viditi sa drugim navijačima Zadra bi li im to ime leglo. Pravo osnivanje Tornada dogodilo se posli isprid Donata, tamo na Muzeju, koje je bilo tadašnje okupljalište Zadrana, kada se ta ideja sa Tornadom prenila i drugima. Naravno da je to triba blagosoviti i Boro Poštar, numero uno zadarskih navijača. I tako je to krenulo.
Ja nisam toliko direktan sudionik događaja, osim ovo isprid Donata, ali 1981 je tu više upućeniji.

Torcida, 1968.g.

Florida
13-12-2013, 00:03
Kakvo vriđaje brate Tornado a ako je i bilo ljudski je oprostiti.
Pa dobro ako je Boro to blagoslovio zašto onda 1965 godina se slavi kao rođendan i ko je glavni pobornik te teorije?

Tornado
13-12-2013, 00:20
Kakvo vriđaje brate Tornado a ako je i bilo ljudski je oprostiti.
Pa dobro ako je Boro to blagoslovio zašto onda 1965 godina se slavi kao rođendan i ko je glavni pobornik te teorije?
Pa bilo je pičke od čovika, smeća, psihopate, manijaka, totalnog luđaka...
Što misliš da ja ne pratim fejsbuk mističare ?
A ko će ti zabiti nož u leđa nego Šibenčanac, hehehe.
Kad se osnivala Udruga navijača Tornado, 1994.g., onda su neki momci koje ja uopće ne poznajem, niti su bili u điru u Tornadu prije 1987.g., niti su znali što o 1984.g., niti su pitali koga, odlučili u stilu, ajmo biti što stariji. Sramota i ništa drugo.
U vezi Bore, pitaj 1981, koliko je Kula ima problema. Problem je što je numero uno rebambija i on je bija itekako aktivan kad se osnivala UN Tornado i onda mu nije smetala ta 1965, da bi nakon određenog vrimena poludija i počea tvrditi da je to bilo 1978.g., jer kao Tomica Bibinjac je bija na Golom otoku posli, pa nije moga biti u Prlinoj konobi i slično. A ima je priliku kad se formirala Udruga raditi što oće sa godinom osnivanja. Uglavnom, tu je sa numerom unom bilo svašta.

Torcida, 1968.g.

Florida
13-12-2013, 00:25
Pa bilo je pičke od čovika, smeća, psihopate, manijaka, totalnog luđaka...
Što misliš da ja ne pratim fejsbuk mističare ?
A ko će ti zabiti nož u leđa nego Šibenčanac, hehehe.
Kad se osnivala Udruga navijača Tornado, 1994.g., onda su neki momci koje ja uopće ne poznajem, niti su bili u điru u Tornadu prije 1987.g., niti su znali što o 1984.g., niti su pitali koga, odlučili u stilu, ajmo biti što stariji. Sramota i ništa drugo.
U vezi Bore, pitaj 1981, koliko je Kula ima problema. Problem je što je numero uno rebambija i on je bija itekako aktivan kad se osnivala UN Tornado i onda mu nije smetala ta 1965, da bi nakon određenog vrimena poludija i počea tvrditi da je to bilo 1978.g., jer kao Tomica Bibinjac je bija na Golom otoku posli, pa nije moga biti u Prlinoj konobi i slično. A ima je priliku kad se formirala Udruga raditi što oće sa godinom osnivanja. Uglavnom, tu je sa numerom unom bilo svašta.

Torcida, 1968.g.:rofl:rofl:rofl a šta ima veze sve je to za ljude.Fala na odgovoru i pridruži nam se.

Tornado
13-12-2013, 00:36
:rofl:rofl:rofl a šta ima veze sve je to za ljude.Fala na odgovoru i pridruži nam se.
Zvalo me do sada bar njih sedam, osam čak san i krenija...
Ali vi u Šibeniku nemate Boru Poštara, pa je bolje stati u miru.
A i nema nešto posebno zanimljivo. Jedino bi malo volija peglati ove Srbe.

Torcida, 1968.g.

Florida
13-12-2013, 00:40
Zvalo me do sada bar njih sedam, osam čak san i krenija...
Ali vi u Šibeniku nemate Boru Poštara, pa je bolje stati u miru.
A i nema nešto posebno zanimljivo. Jedino bi malo volija peglati ove Srbe.

Torcida, 1968.g.Šta fali Bori on je istinska legenda. U šibeniku se toliko izminilo generacija da malo tko zna o prošlosti Šibenskog navijanja.Pa dođi brate na fejsbuk šta ima veze?

Tornado
13-12-2013, 00:52
Šta fali Bori on je istinska legenda. U šibeniku se toliko izminilo generacija da malo tko zna o prošlosti Šibenskog navijanja.Pa dođi brate na fejsbuk šta ima veze?
Lako za mene, a što da kažem mojima doma kad mi numero uno po jubilarni put pokuca na vrata ? Da sam odlepio ?

Torcida, 1968.g.

Florida
13-12-2013, 01:13
Neču dalje zagađivati temu pozdrav i skužaj na uvridama.

srdjan67
13-12-2013, 22:09
Tornado, necu da te hvatam za sitnice, ali ovo nije sitnica! Nisu se svi navijaci Zvezde ujedinili pod imenom ULTRA RED DEVILS, nego te dve grupe u jednu. Trajalo par meseci, razisli se mirno, svaka grupa ponovo za sebe i tako do ujedinjenja pod imenom Delije. Ne znam da li ovo namerno previdjas ili ti je bas promaklo, mada ..... PS, ajd na fejs, haha

GOTIER
15-12-2013, 15:48
Kad se vec spominju godine,i ja bi da mi neko objasni Grobarsku 1970
Ja bih rekao da to nema veze sa zivotom?!

Ercov
15-12-2013, 18:12
Vec su o tome pisali ovde ljudi sa Grobarske tribine,prelistaj malo Mistik...ili cak mozda i na temi Srbija,sad nisam siguran,ali znam da to ima negde...

Bozo
16-12-2013, 10:31
Fukare, nikakve dodirne točke nemaju sa 1987.g
Red black killers takoreći nisu ni postojali, nego je kad se zakotrljala ta navijačka priča preko Sprinta, napisano je bezvezno pismo za Sprint u vezi tog RBK i tako je to krenulo o tim nekim famoznim Red black killers. Znam i tko i kada je pisao pismo, a pisano je krajem 1988.g.
Fukare su dobile ime 1989.g.!!!
Za Horde zla i Manijake ništa ne mogu tvrditi iako sam već prije izrazija sumnju za tu 1987.g. Doduše, ovi iz Hordi zla su me još i koliko toliko uvjerili da je to bilo 1987.g., ali za Manijake 1987.g. hm,hm,hm...
Fukare 1989, a ne 1987 !!!

Manijaci su nastali u zimu 1987, to ti je buraz moj 100%.

Tornado
16-12-2013, 16:36
Manijaci su nastali u zimu 1987, to ti je buraz moj 100%.

Okej, ako je to istina. Samo zima zna biti i na početku i na kraju godine. Znači sezona 1986/87 ?!?
Stariji ste od Hordi zla ?!? A ja bija uvjeren da su Horde zla prije od vas sebi dale ime !
Nemaš pojma koliko je to meni teško povirovati, ali aj, ajde, aj neka bude...
I samo jedno pitanje, zašto vam je onda prvi transparent s natpisom The Maniacs iz 1989.g. ili kraj 1988.g. ili se možda varam ?
Ima tona, a imali slike za dokaz na sudu ?!?

Osijek United
16-12-2013, 23:42
slažem se sa Tornadom..i sam sam to jednom napisao..jedina i prava istina o nastanku grupa je kad su stale iza transprenta sa imenom svoje grupe..sve ostalo su priče za malu djecu...btw. Hordi se sjećam samo jednom u Osijeku i to neke male grupice od desetak ljudi ili tako nešto..Kohorta je po tom pitanju bila možda i najiskrenija..uzela se 1988. godina mada je grupa postojala i prije 1988. kao "Osijek-Torcida"...1988. se samo promijenilo ime...

1981
17-12-2013, 00:06
Dobrodošlica našem najnovijem članu: commando bwa

Registrirale su se jake snage commanda bwa.

1981
17-12-2013, 00:09
Zasad su još u međusobnin dogovorima šta i kako.:)

Tornado
17-12-2013, 00:24
Može baba trlati dlan ili lan i može se mlatiti prazna slama, ali svi navijači znaju koliko je trasparent uvik bija bitan za bilo koju grupu. I svako normalan zna da je prva stvar kad se osnuje neka navijačka skupina ili čak podgrupa, prva stvar je što ti pada na pamet, je da se napravi transparent sa imenom grupe, u stilu, evo nas, mi smo ti. Da se zna za nas.
Ali ja mislim da ne postoji nigdi slučaj ka i što je kod Grobara, da tako velika grupa NEMA NITI JEDAN TRANSPARENT SA NATPISOM NA KOJEM PIŠE GROBARI, sve do kraja osamdesetih i transparenta na kojem piše Undertakers. Iako su baš na ovom forumu potomci Kaznene ekspedicije pisali kako će objavti dokaze da me demantiraju i za uzvrat ću ja zauvik nestati sa foruma. ..., a prođe otad trinajst Bajrama, a babo Atif se ne vrati, kažu da ga je zgazio voz negdje kod Hadžića,... Zaboravija san spomenuti da je tom babi Atifu, na reveru bila značka FK Sarajeva. Pa eto nema babe Atifa, ali nema ni grobarske arhive sa neoborivim dokazima.
Ne znam ko je ovdi nešto gori spomenija kako je već pisano o Grobarima 1970 i da se već sve zna. E moj čovik, ne znaju oni ništa ni o BWA, ni o Commandu i što je bilo u prvoj polovici osamdesetih, a kamoli će znati o nekakvoj 1970.g. Znaju isto onoliko koliko znaju o nepostojećoj Kaznenoj ekspediciji. A u pičku materinu ali to moćno zvući, Kaznena ekspedicija. Kako li se samo grobari nisu sitili toga u osandesetima, nego je tribalo doći DOBA JUTJUBA da smisle to famozno nenadjebivo ime ?!?
Ili ti transparenti ništa nisu značili, niti su bili potrebni ?!? Što nas je bilo briga za transparente ? Te transparente sa imenom svoje grupe su imale samo seljačine !!!

Tornado
17-12-2013, 00:40
Doduše, ni Cigani nisu imali niti jedan transparent s natpisom Cigani. Da li je razlog isti, tko li će ga znati.
Mistik birtijaši, može li odgovor zašto niste imali niti jedan transparent sa imenom Cigani ?
A nije da se nije skandiralo: Mi smo Cigani, najjači smo najjači...
Najjači smo mi Cigani, ali nekako mi bolje stoji kad na transparentu piše, Red devils, Ultras ili Zullu warriors, nego Cigani ?!?

ja manijak
17-12-2013, 12:59
negdje 2004 ili 5te sam se zadesio u drustvu starijih manijaka tako reci legendi juga zoke traleta i jos par njih i bila je prica o tom nastanku manijaka i uglavnom ideja da se zovemo manijaci je nastala u zimu 1987me na nekoj pijanci i zato se ta godina uzima za godinu nastanka manijaka a sada za taj prvi trans the maniacs nemam pojma kada se pojavio e sada neka nam neki strucnjak za navijacki svjet napise dali je uredu uzimat ideju i dogovor za nastanak grupe i njeno ime ili da se uzme godina prvog transa pa da mijenjamo onda godinu nastanka na salovima majicama i udarnom naravno prosvijetli nas molim te

1981
17-12-2013, 13:42
negdje 2004 ili 5te sam se zadesio u drustvu starijih manijaka tako reci legendi juga zoke traleta i jos par njih i bila je prica o tom nastanku manijaka i uglavnom ideja da se zovemo manijaci je nastala u zimu 1987me na nekoj pijanci i zato se ta godina uzima za godinu nastanka manijaka a sada za taj prvi trans the maniacs nemam pojma kada se pojavio e sada neka nam neki strucnjak za navijacki svjet napise dali je uredu uzimat ideju i dogovor za nastanak grupe i njeno ime ili da se uzme godina prvog transa pa da mijenjamo onda godinu nastanka na salovima majicama i udarnom naravno prosvijetli nas molim te

Naravno da si u pravu i da bi se godina osnutka neke grupe tribala uzimat ona kad se ekipa skupila i organizirala grupu pod xy imenon bez obzira kad se u budučnosti napravija transprent.Virujen da iz svake grupe ima živih aktera iz prve ekipe koji su grupe i organizirali i da oni najbolje znaju kad i kako je bilo.
Problem nastaje jer su neki uzimali godine osnutka koje nemaju veze sa događajima kad se ekipa organizirala ni kad je napravljen prvi transparent (npr. Funcuti,Tornado ili Grobari 1970).Funcuti su stavili godinu osnutka kad se igrala ona utakmica Šibenka-Bosna šta nema veze sa životon a npr. 90% mlađih Grobara misli da su Grobari osnovani 1970 a Unchained je lipo objasnija da je to godina kad se ime Grobari počelo spominjat a ne da se grupa osnovala).Ili Tornado 1965???? Ta godina je kad se u Zadru navodno počelo organizirano navijat a sa grupon Tornado ta godina apsolutno nikakve veze nema.
Sad šta je tu je, godine se neče prominit ali eto može se bar malo komentirat a bilo bi ok ako ima navijača iz Sarajeva koji znaju iz prve ruke priču oko manijaka i hordi zla da nan je ispričaju.

Bozo
17-12-2013, 14:32
U zimu 1987, pred Bozic. Skupila se raja i dogovorili. 1988 se sasio transparent a 1989 se sastaje moja raja i dogovaramo joint union.

Picaferaj
17-12-2013, 20:48
Bacija sam pogled onako površno na sve tri stranice i ne kužim ovo. Svi pizde nešto u smislu da su osamdesete desetljeće kad je to krenulo. Ja sam pridružio navijačkoj grupi u prvoj polovici sedamdesetih čiji članovi su svi bili pun kurac stariji od mene sa dugogodišnjim navijačkim stažom i pun kurac gostovanja iza sebe. Visili smo u "Sarajeva", u ulici koja ide od Pisture prema Pjaci. S vrimenom su stariji otpadali a mlađi se priključivali, "evoluirali" u "nesvrstane" (koji su doživili sudbinu Torcide iz pedesete) koji su kasnije, početkom osamdesetih obnovili Torcidu pod originalnim imenom.

Sava04
18-12-2013, 00:24
Kako se razvijalo zvezdaško navijačko jezgro
Crvena zvezda nebi bila to što jeste da nije bilo Mitića, Džajića, Cvetkovića, Pižona, Slavnića, Topića, Arbutine... Ne bi postala institucija da iza nje nije stajala verna publika, hiljade i hiljade ’’običnih’’ ljudi čija se imena nikada nisu stavljala u prvi plan, a koji su u svaki uspeh voljenog kluba utkali svoj neizmerni doprinos. Iza tih odanih poklonika ostale su stotine neprespavanih noći, hiljade kilometara, milioni kišnih kapi i snežnih pahuljica širom sportskih arena Evrope i Sveta. E, da zna Zvezda koliko samo neopravdanih školskih časova prouzrokovala i koliko ljubavi rastavila...
Od osnivanja Sportskog društva Crvena zvezda, gradio se profil pravog zvezdaša. Već 1948. godine osnovana je sekcija ’’Članovi – prijatelji’’, koja je brojala 120 upisanih. Možda je strukturu Zvezdine publike tih godina najbolje opisao Bogdan Tirnanić u svojoj knjizi ’’Beograd za početnike’’. Najstariji zvezdaši, malo u zbilji, malo u šali kažu da je stvar domaćeg vaspitanja bila navijati za Zvezdu.
http://imageshack.us/a/img585/7193/0bst.jpg
Pedesetih i šezdeseth godina, tribine našeg stadiona dekorisala je tek po neka crveno bela zastava. Vođe navijača još nisu postojale, ali bilo je onih koji su se isticali svojim ponašanjem privrženošću klubu. Najpoznatiji bio je Pera Zvezdaš, koga je poznavao ceo Beograd. Pera je svako jutro uredno pripremao svoja, crveno-belo ofarbana zvona i kretao sa nima na posao koji se sastojao u tome da pešačeći dolazi do najzabačenijih ulica grada i usput vrši prenos samo njemu znanih utakmica, koje su se uvek završavale ubedljivom Zvezdinom pobedom. Svaki gol oglašavao se gromoglasnom zvonjavom, što je posebno oduševljavalo decu, koja su bila stalna Perina publika i pratnja. I zaista, kada se pogleda sa ove vremenske distance pokojni čika Pera je možda najveći misionar zvezdaštva. Na ’’severu’’ gde se i danas izležu najvatreniji zvezdaši, od onih najstarijih najviše se pamti Mile Ajdarić. On je bio na izvestan način, instruktor, od Mileta se učilo kako se navija za Zvezdu. Svi se rado sećaju i obućara Lale, koji je redovno posećivao utakmice svog kluba kako na starom Zvezdinom stadionu tako i na ’’Marakani’’. Pored velike crveno-bele zastave, sastavni deo Laline navijačke opreme bile su i bombone uvijene u papir, koje je poklanjao najmlađim navijačima na severu. Krajem šezdesetih godina, stalni posetioci fudbalskih utakmica Crvene zvezde sečaju se i Stručnjaka koji je na svakoj utakmici dolazio sa dve ogromne zastave, po jedna u svakoj ruci.
http://imageshack.us/a/img22/1429/pf2m.jpg
Sedamdesete godine donele su nove navijačke trendove i prve pokušaje samoorganizovanja. Pored zastava, navijači su počeli da donose transparente i da ih kače po ogradi tribina, pojavili su se i šalovi, kape, doboši, pištaljke, rakete... Redovnije se putovalo sa klubom na gostovanja, kako u zemlji tako i u inostranstvu. Oni najodaniji klubu počeli su da se međusobno druže i tokom nedelje, u intrmecu velkih fudbalskih svetkovina. U slučaju da se bilo ko od viđenijih zvezdaša zaticao u centru grada, obavezno je svraćao u čuvenu ’’Rupu’’i nema pravog zvezdaša iz tog vremena koji se ne seća tog jedinstvenog svratišta. ’’Rupa’’ se nalazila u jednom suturenu u Bezistanu, kod bioskopa ’’Kozara’’. Tih godina Rupa je bila jedno od retkih mesta u Beogradu gde je čovek mogao da odigra fliper ili stoni fudbal i zbog toga je bila veoma popularna. U svako doba, osim kada su se igrale utakmice, više od polovine posetilaca Rupe činili su razume se, zvezdaši. Vođe navijača bili su Limun i Mirko-Italijan. Oni su bili ti koji su diktirali ritam velike navijačke mašinerije severa, a veliki su ugled uvažavali i Kapica, Boža-Robija, Kelner, Geza, Parizer, Jaga, Mića, Siroče, Goran, Top, Pop, Zeka, Dejan, Rajko, Lepi-Bora, Žgolja, Dule-Borozan, Savke, Krca, Mime, Lale, Burek, Fiks, Mile-Svinja, Narkos, Žota, Muslija, Rakovica, Pegla, Split, Železnik, Ciga, Branko-Božana, Sajam, Šljok, Tuca, Robot, Kiza, Matke, Žorž, Damir, Toda, Student, Travolta, Češalj, Riki, Mali-Dule, Đinđa, Sarajevo, Jefta, Paki, Raja, Komšija, Koskica, Kuma, Ringo, Branko, Šnuta... oni su činili jezgro severa, onaj njegov najjči deo. Navijački ritual pred svaku važniju utakmicu počinjao je rano ujutru, na zbornom mestu ispred kafane Beli grad na Zelenom vencu. Oni sa najdužim navijačkim stažom i šmekeri koji su se isticali snagom i hrabrošću obavezno su sedeli u restoranu, dok se mladi navijači i pridošlice iz drugih mesta stajali na platou ispred Belog grada. Da uđete unutra i sednete za sto sa glavnim likovima mogli ste samo ako ste bili spremni da platite piće, ili ako bi neko od navijačkih čelnika pokazao dobru volju da vas uvede u društvo. Sesti za sto u famoznom Belom gradu bio je prvi korak u izgradnji imidža. Kko je želeo da ga jednog dana smatraju ’’velikim zvezdašem’’ morao je da stane i na taj stepenik. Kako u restoranu tako i napolju, jedina tema razgovora bila je Zvezda. Nekoliko sati pre početka utakmice, vođe bi davale znak za pokret stajale na čelo kolone i tako kretao marš ka stadionu kroz centar Beograda. U slučaju da se kolona sretne sa pripadnicima suparničkog tabora, obavezno je dolazilo do sukoba i kao u svakom ratu, najveća čast je bila oteti neprijateljsku zastavu. Na samom severu, vođe su se penjale na zidić i ogradu, negde između istoka i sredine severa i dirigovale ostalim navijačima. Kasnije kada je postavljena krovna konstrukcija na stadionu, udarno navijačko jezgro, ili se seli ispod samog krova na severnoj tribini u onom delu bliže istočnoj dok se lideri zvezdaša penju na sigurnosne šipke i sa te pozicije komanduju ostalima. U pčetku je nedostajalo pravih pesama i uglavnom se skandiralo Zvezdino ime. Ubrzo su kao dežurni stihotvorci isplivali Narkos i Žota, koji su sastavili većinu novih pesama, unoseći tako svežinu i zvučni kolorit u sivilo koje je već počelo da zamara...
http://imageshack.us/a/img689/5070/ehin.jpg
Onda stiže vreme kada je, širom tadašnje Jugoslavije zavladala nova navijačka moda: ko će imati najdužu zastavu, ko će tim, najimpresivnijim, znamenjem svog voljenog kluba zaseniti sve ostale. Zvezdaši su bili ponosni na svoju kreaciju grupe navijača iz Vršca, koja je bila najduža u zemlji 170 metara. U septembru 1977. godine Kapica, Žgolja, Parizer, Savke, Goran, Jaga, Robot, Narkos i društvo dolaze na ideju da osnuju klub navijača koji će nositi ime tragično preminulog golmana Boška Kajganića (jedan od prvih organizovanih navijačkih klubova na ovim prostorima) Tako je sašiven veliki transparent sa natpisom Klub Boško Kajganić, a organizacija je brojala pedesetak članova. Ideja je bila da se uz pomoć ljudi iz kluba, organizuje navijački autobus koji bi pratio Yveydu na svim gostovanjima, a finansirao bi se od članarine. I pored mnogih lepih reči i pune verbalne podrške, u klubu nisu učinili praktično ništa da se ta ideja i realizuje. Klub navijača Boško Kajganić prestao je da postoji posle finalne utakmice Kupa Jugoslavije, sa Dinamom u Beogradu u sezoni 1979/80.
http://imageshack.us/a/img546/8378/3rwr.jpg
Početak osamdesetih godina severu je doneo nešto zaista novo. Od Limuna i Talijana štafetu su preuzeli Toda, Matke, Žorž i Peca Panker. Pjer i Gandra su bili pravi vitezovi severa u bliskim kontaktima sa navijačima drugih klubova. Tih godina zabranjen je ulaz na tribine stadiona sa zastavama na koplju, tako da je sever polako počeo da zaboravlja svoje običaje. Zastave su zamenili šalovi, u igru su ušle nove pesme, sve duže i duže. Pored onih starih navijača, koji su i dalje delom ostali na severu, stasavala je neminovno, nova navijačka generacija, čiju su motornu snagu činili: Ćela, Aca-Robija, Ješko, Draško, Zogi, Milenko, Mare, Jenki, Pekar, Duca, Žika-Injekcija, Ječa, Boško, Zare, Lala, Mifke, Toša, Panda, Uške, Peca-Debeli, Kajman, Crv, Crvko, Ciga, Tima, Dule, Krle, Sima, Gangula, Jaša, Mića, Maneken, Miki-Dunja, Bane-Mutavi, Brada... Godine 1983, po ugledu na italijanske navijače, manja grupa srednjoškolaca sa Slavije pokušala je da osnuje grupu Ultras. Prve akcije svodile su se na šivenje zastava, naravno što većih dimenzija, transparente, noćno ispisivanje grafita na zidovima zgrada, prikupljanje pirotehnike i papira. Zbog nedovoljnog ugleda među starijim zvezdašima, ideja, u samom početku, nije naišla na masovniji odziv.
http://imageshack.us/a/img10/9634/j83o.jpg
Od proleća 1986, sve počinje da se razvija puno brže Tima i Zelja prvo prave transparent sa natpisom Ultras, a samo koji dan kasnije, ugledajući se na navijače slavnog Man. UTD, i Red Devils. Oni drugi, na koje je veći uticaj od italijanskog imalo ovo, englesko navijanje, pridružili su se Crvku i Zelji i postali Devilsi. Celog tog proleća na severu je vladala prava euforija. Putovalo se na svim gostovanjima, sad već u osetnom broju, a na Marakani je iz meča u meč bilo sve više navijača, čak i na onim utakmicama koje ne bi mogle poneti epitet značajnih. Zvezdine dobre igre i sve veća masovnost navijača nametali su potrebu da se Devilsi i Ultrasi ujedine u jednu grupu. Nekoliko nedelja pre poslednjeg kola tog Prvenstva, grupe su se integrisale u jednu, ULTRA RED DEVILS. Nastale su prve članske karte, a organizacija, odmah po osnivanju, brojila više od dve stotine članova. Za poslednje kolo i utakmicu u Sarajevu kada je odlučivano o prvaku države, nabavljene su prvi put baklje i to iz Grčke. Na put iz Beograda krenulo je preko 500 vatrenih zvezdaša. Tog dana Koševo je izgledalo kao neka mala Marakana potpuno predato Zvezdinim obožavateljima. Gromoglasno navijanje i perfektna bakljada dali su ogroman doprinos pobedi od 4:0, ali nedovoljno da se na tabeli prešiša koji je na svom terenu igrao sa takođe sarajevskim Željezničarom uz laganu prednost u gol razlici. Tada su razočarani zvezdaši krenuli u rušilački pohod do sarajevske železničke stanice...
Posle kup utakmice sa OFK Beogradom 13. Avgusta 1986, godine grupa od dve stotine navijača krenula je beogradskim ulicama i na svom putu jedan kiosk i dve poslastičarnice čiji su vlasnici bili Albanci. Pored prosrpske orjentacije, koja se uvek oseća la među Zvezdašima, razlog za ovakvu akciju bilo je i predhodno gostovanje u Prištini gde su URD naišli na loš prijem. Riki, Peca-Panker, Stane, Vlada-Četnik, Šuca, Tima i Zelja uhapšeni su i osuđeni na po pet meseci i dvadeset dana zatvora. Posle ovog događaja grupa URD se raspala na manje frakcije. Povratkom na sever Šuca, Stane, Tima i Zelja donose novi entuzijazam među navijače, a Ultrasi i Red Devilsi iz ilegale u kojoj su bili ponovo se vraćaju na scenu. Najpoznatiji Devilsi su bili: Crvko, Zelja, Šicko, Šuca, Simona, Staniša, Slaviša, Stane, Drlja, Tesla, Kadika, Bili, Žiža, Indijanac, Čelzi, Aleksa, Nestaško, Stoja, Aca-Skakavac, Zeka, Daja, Zuba, Spasa...Među Ultrasima pored Time najveđi uticaj su imali: braća Joca i Mile Antić, Džipsi, Mikica, Maul, Radule, Knele, Markoni, Milovan, Bugarin, Galonja, Fus, Andrea...Za utakmicu sa Partizanom sašivena je dotad najveća zastava 22x35 metara spektakl je bio dovoljno inpresivan da izazove erupciju oduševljenja. U drugoj polovini 1987 godine došlo je do pojave novih grupa na severu. Po ugledu na navijače Birmingema nastaju Zulu Warriors, najpoznatiji pripadnici grupe su: Sima, Zvezdan, Rene, Bleki, Filip, Gema, Srle, Joca, Meda, Kovač, Arke, Grubač, Čaprić, Šile, Raša, Mitar... Skoro svake nedelje nastaje po neka manja grupa. One ozbiljne, vredne pomena koje su ostavile traga za sobom su: Winners kojima su vođe bili Vojvoda, Aca-Marinda, Đoka, Zoki. Potom Red White Angels – Dule, Žorž, Bora, Krle, Kale, Guliver, Šiki, Ilke. Zatim Fighters – Lale, Saša Lukić, Staša, Fedayn iz Zemuna – Fus i Sloba, Brigate – Drča i Bane, Red Maligans – Peca, Mare, Miki, Dunja, Rafa i Goks. Osim ovih grupa izvesno vreme pojavljivali su se i Leaders, Crazy Boys, Cult Angels, Destroyers, Yenkee, Combat Troops, Eagles, Rangers, Bitange, Kamikaze, North Army, Animals, Red Star Clan, Gipsy Horde, C.U.C.N. Maniacs, Supporters, Street Worriors, Bad Boys, Ultra Wild Boys, Magic Boys, Front, Gipsies R.S. Stars Tigers, Stars Army, Red White Army, Nort Fist, Hammers, pored frakcija na severu pojavile su se i dve grupe na zapadu West Coolers predvođeni dekijem Manekenom, Gavrom, Mićom, Magilom, Mikicom i braćpm Ršumović i Buržoazija.
http://imageshack.us/a/img36/5220/5j3a.jpg
Tokom cele 1988 godine navijanje među Zvezdinim navijačima bilo je u ekspanziji, veliki potencijal, ali rascepkanost po manjim grupama odlika su ovog perioda. Zajedničkim snagama kupljeno je sedam bubnjeva putovalo se u sve većem broju na gostovanja, pirotehničke mogućnosti bile su sve veće i veće... Najznačajnija utakmica odigrana je sa Milanom na stadionu San Siro. Iz Jugoslavije doputovalo je više od pet stotina navijača. Bubnjevi, baklje, velike zastave, po prvi put u inostranstvu. U aprilu 1988 uspostavljeni su ozbiljni odnosi sa Upravom kluba. Dogovoreno je bilo da na utakmici sa Partizanom Uprava obezbedi nesmetan prolaz, zastavama, konfetama, bakljama... Svemu je dato zeleno svetlo, samo je ideja o unošenju baklji kategorički odbijena, na detektovanju ovih rekvizita milicija je najodanije radila... Razočarani navijači odlučili su da bojkotuju navijanje i u znak protesta poskidali su sve transparente. Već na sledećoj utakmici sa Slobodom u Beogradu, bojkot je nastavljen, na tribini nije bilo nikakvih obeležija sem jednog jedinog transparenta na kome je pisalo Uprava napolje!!! Posle toga bojkot je nastavljen i ispred prostorije Kluba. Tek tada uvidevši da su pogrešili, predstavnici Uprave odlučuju da na sastanak pozovu vođe navijača. Od tog trenutka međusobni odnosi kreću uzlaznom linijom. Za uzvratnu utakmicu sa Milanom napravljena je do tada neviđena fešta. Milovan (jedan od najmisterioznijih navijača) nabavlja 120 baklji. Ljudi iz Uprave su blagovremeno obavešteni, ali zbog nedovoljnog poverenja u navijače (strah od prekida i oštrih kazni UEFA) nalažu miliciji da zapleni materijal. Veče pred utakmicu u stanu Zorana i Dejana Čaprića, pored njihdvojice uhapšeni su i Fus, Tima, Zvezdan i Đani, a sva pirotehnika je oduzeta. Željni da ostvare svoja prava, mada teška srca navijači bojkotuju navijanje na stadionu. U ponovljenoj utakmici, iako ljutti na Upravu zvezdaši donose odluku da odlože bojkot na izvesno vreme i iz sve snage bodre svoj tim. Kraj osamdesetih doneo je skoro potpuno zaboravljanje Zelenog venca, navijači su se okupljali pred utakmice u blizini Marakane dok su uveče najčešće izlazili u kafe Mala Marakana. Međutim najznačajnija u to vreme bila je kuća Jovana i Milivoja Antića koji su svoj dom pretvorili u štab, magacin i svakodnevno sastajalište zvezdaša. Milivoje je redovno video-kamerom snimao sve zanimljivosti koje su se događale na tribinama.
http://imageshack.us/a/img812/3551/gzqc.jpg
Organizacija severne tribine bila je sve bolja i bolja ali je među vođama različitih grupa vladala opšta konstatacija da snaga i potencijal nisu dovoljno iskorišćeni . Želja za ujedinjenjem u jednu veliku i pravu organizaciju bila je sve jača .Na inicijativu Ultrasa svim značajnijim navijačima poslato je pismo s pozivom na sastanak ujedinjenja gdje su obrazloženi razlozi iz kojih bi bilo mudro i dobro ujediniti se i napraviti konačno pravu stvar : toj ujedinjenoj grupi dati srpsko ime , napraviti rekvizite s imenom grupe kako se više ne bi koristili u to vreme popularni strani šalovi i kape , izgraditi ozbiljniji odnos s Upravom , povezati se sa Zvezdašima iz unutrašnjosti ... Sastanak je održan na Božić 1989. godine , prisustvovao je veliki broj navijača, a iz mnoštva predloga izdvojio se jedan - tog dana su rođene Delije ! Odmah se prionulo na posao , tačno se znalo ko je zadužen za pravljenje šalova , nalepnica , majica , ko za sastanke s Upravom , ko za kontakte s navijačima izvan Beograda , ko za propagandni rad . Sastanci su održavani svakog četvrtka na stadionu - tu su se učile nove pesme , novi navijači primani su u Delije , raspravljalo se o aktualnim pitanjima i pravljeni su planovi za naredne utakmice . Prva veća utakmica na kojoj su Delije imale svoju prezentaciju bio je prolećni derbi 1989. Iz dana u dan organizacija navijača postaje sve bolja . U to vreme bilo je normalno da kada se podudaraju termini nekih važnih košarkaških i fudbalskih utakmica i na jednim i na drugim bude veliki broj Delija . Na stadionu , između severne i istočne tribine završena je prostorija za navijače , putovalo se redovno na sva gostovanja , pravljeni su spektakli na svakoj važnoj utakmici , proradio je i marketing Delija.
http://imageshack.us/a/img856/3204/olmf.jpg

Blefer
18-12-2013, 11:44
sjajna analiza navijača Zvezde samo nedostaju tj vrlo malo su spomenute značajne grupe iz gradova širom bivše države jer su na severu vrlo značajnu ulogu uvek imali zvezdini navijači iz Sarajeva,Knina,Nevesinja,Niša i Kruševca pa se moralo naći malo mesta u ovoj analizi i za njih jer je njihov doprinos tribini na severu vrlo velik

EkstremnaDesnica
18-12-2013, 12:00
Ne kuzim samo cemu tolika prepirka oko godine nastajanja ?! Zar je neka sramota priznati da je grupa mladja nego se to navodi ? Inace navijacki pokret u Vinkovcima je uvijek postojao, ali je, recimo tako-buknio ulaskom Dinama Vk u prvu Yu ligu 1982. Danas nas mnogi navode kao grupu osnovanu te godine, sto je donekle tocno. Donekle, zato sto je od te 82. pa do osnutka HNL-a 92. grupa imala vise nekih ideja od imenu... Od Aurelia Boys(Aurelia- staro ime za najduze konstatno nastanjeno naselje u Europi-Vinkovce, osobno mi je zao sto to ime nije opstalo), Carugini momci(po slavnom slavonskom odmetniku), pa i Ekipa smrti je bilo u kombinacijama, na kraju se sve svelo na jednostavno Ekipa Vinkovci odnosno Vinkovcani, bez nekog imena... U HNL 1992. se tek ulazi pod tim imenom koje nam je opstalo do danas, jednostavno Ultras. Uzgred budi receno, stariji ce znati da su prvu bakljadu(dinamo-cibalia) i prvi prekid (varteks-cibalia) u HNL-u priredili upravo pripadnici Ultrasa. Ponavljam, nije nikakva sramota reci ni da je vasa grupa osnovana 2013. Mi se nase povijesti ne sramimo, 1982; 1992; 2012... Nama je potpuno svejedno. zivio Joe Simunic !

bandira
18-12-2013, 23:09
[QUOTE=Sava04;297491]Kako se razvijalo zvezdaško navijačko jezgro
http://imageshack.us/a/img689/5070/ehin.jpg

odlična slika,meni osobno je najdraže vidit masu zastava na tribini

Osijek United
19-12-2013, 21:11
govori se o osnivanju navijačkih grupa na prostorima bivše YU...ne o nekakvom navijačkom pokretu, kad je kome pala ideja na pamet i sl. jedina istina je pojavljivanje transparenta s imenom grupe..sve ostalo su priče za malu djecu..naravno da je i prije transparenta svaki klub imao navijače..ali tko normalan to može povezivati s grupom? kakve veze ima što je NK Osijek imao "vatrene" navijače recimo od početka 70. koji su navijali, imali zastave, palili piritehniku, išli na gostovanja, pravili nerede a osječki novinari su ih zvali "osječka torcida"...jel to onda npr 1971. godina kad se osnovala Kohorta? neki pričaju da su osnovani 1982. a do 1992. nisu imali transparent sa svojim imenom..WTF?

Bozo
19-12-2013, 22:44
Moras imat transparent da bi bio osnovan?

Bozo
19-12-2013, 22:48
Znam ja sta ti hoces reci i kontam te ali sad da bas moras imat transparent s imenom grupe i datum kacenje transparenta uzimat kao datum osnivanja grupe je malo glupo. Malo se previse to gleda i ravna po tome.

1981
19-12-2013, 23:02
Osijek United

Nemožeš osnivanje svih grupa strpat u isti koš i po istin kriterijima.Svaka grupa se veže za neki datum a večina ni nema neki datum.Delije npr. su se osnovale na pravoslavni božić 1989 i nema veze jesu li napravili transparent misec dana ili dva iza toga.Ako se ekipa skupila na božić 1987 u Sarajevu i odlučila da če osnovat grupu koja se zove Manijaci onda je to to a ne kad su napravili transparent i kad su ga donili na prvu utakmicu.Moguče da su manijaci napravili transprent 1988 npr. u treći misec i donili ga na utakmicu jer je bila zimska pauza u prvenstvu..........karikiran.A i to za transprent je diskutabilno jer u stvari mislin da večina grupa i ne zna kad su donili prvi transparent i na koju utakmicu.Ako se zna neka se stavi slika koja je to utakmica bila jer me baš i inače zanimaju stare old school slike.

P:S
Zapravo sad kad san pročita još jedan put post Osijek United mislin da pričamo zapravo o istoj stvari.Naravno on misli o transparentu pod navodne znake jer se predpostavlja da se neko osnova i napravija transparent u 2-3-4 miseca razlike a ne u 10 ili 20 godina.

Osijek United
19-12-2013, 23:14
1981

ja stvarno ne vidim što bi bilo poštenije od toga? možda reći, ej mi smo tad i tad smislili ime grupe a transparent se pojavio godinu kasnije ili ne znam kada? ne kužim..teško je nešto dokazivati kad se iz tog vremena ima slabo foto ili video materijala..al neke stvari ipak postoje pa se mogu rekonstruirati..ne govorim o točnom datumu ali se godina ipak može rekonstruirati...i sam znaš koliko je oprečnih mišljenja u jendoj grupi što se toga tiče a kamoli nešto drugo..od svjedoka iz tog vremena čuo sam kojekakvih priča a to su ljudi koji su sve pokrenuli pa jedni pričaju jedno, a drugi drugo..pojava transparenta je jedini opipljivi dokaz postojanja jedne grupe..to je moje mišljenje..a tko će sebi prišiti koju godinu, zaboli me ona stvar..

1981
19-12-2013, 23:24
1981

ja stvarno ne vidim što bi bilo poštenije od toga? možda reći, ej mi smo tad i tad smislili ime grupe a transparent se pojavio godinu kasnije ili ne znam kada? ne kužim..teško je nešto dokazivati kad se iz tog vremena ima slabo foto ili video materijala..al neke stvari ipak postoje pa se mogu rekonstruirati..ne govorim o točnom datumu ali se godina ipak može rekonstruirati...i sam znaš koliko je oprečnih mišljenja u jendoj grupi što se toga tiče a kamoli nešto drugo..od svjedoka iz tog vremena čuo sam kojekakvih priča a to su ljudi koji su sve pokrenuli pa jedni pričaju jedno, a drugi drugo..pojava transparenta je jedini opipljivi dokaz postojanja jedne grupe..to je moje mišljenje..a tko će sebi prišiti koju godinu, zaboli me ona stvar..

Nisan te odma skužija ali san naknadno nadoda dvi rečenice pod P.S.
logika je ako je neko odlučija osnovat grupu i ako su rekli da če se zvat tako i tako onda mi je sasvin logično i da naprave transprent u 2-3-4 miseca a ne deset godina kasnije.

Osijek United
19-12-2013, 23:47
Nisan te odma skužija ali san naknadno nadoda dvi rečenice pod P.S.
logika je ako je neko odlučija osnovat grupu i ako su rekli da če se zvat tako i tako onda mi je sasvin logično i da naprave transprent u 2-3-4 miseca a ne deset godina kasnije.

upravo to! ako je netko odlučio osnovati grupu, u idućih 1-2-3 mjeseca napravio je transparent, izvjesio ga na prvoj utakmici i to je to..a ne priče tipa osnovani smo 1984. a do 1988. ne postoji transparent grupe i sl.

Bozo
19-12-2013, 23:53
Ma ja, to je glupo svakome. Kao Red Army 1981. Meni je to smijesno i uvijek kada naletim na neku njihovu sliku i to, nasmijem se. Al ovo je 100%, u zimu '87 su manijaci osnovani. Tad se ekipa skupila i dogovorila ime i od tada se krenulo bas onako momacki i kako treba. Jebiga slika nemam nikakvih, ako neko od manijaka ima sliku nek stavi.

1981
20-12-2013, 00:06
Ma ja, to je glupo svakome. Kao Red Army 1981. Meni je to smijesno i uvijek kada naletim na neku njihovu sliku i to, nasmijem se. Al ovo je 100%, u zimu '87 su manijaci osnovani. Tad se ekipa skupila i dogovorila ime i od tada se krenulo bas onako momacki i kako treba. Jebiga slika nemam nikakvih, ako neko od manijaka ima sliku nek stavi.

Evo prvi put čujen da su Red Army osnovani 1981.Uša san u Wiki i stvarno piše da su osnovani 1981 ka Šejtani da bi ubrzo prominili ime u Red army.Nebi tija bucat ali ja navijače Veleža iz toga perioda znan pod imenon Rođeni i tako smo ih zvali ova dva stvarno se nesičan a moguče i da je istina možda san neupučen dovoljno.

Tornado
20-12-2013, 00:12
upravo to! ako je netko odlučio osnovati grupu, u idućih 1-2-3 mjeseca napravio je transparent, izvjesio ga na prvoj utakmici i to je to..a ne priče tipa osnovani smo 1984. a do 1988. ne postoji transparent grupe i sl.
Evo ja se ne slažem s tobom i ulažem prigovor sa replikom i povredom poslovnika. Zajebavan se.
Kako nije moguće ?
Moguće je, jer svi smo znali za Grobare i Cigane.
A Grobari su osnovani ko zna kad i prvi transparent Undertakers su napravili u drugoj polovici osamdesetih.
A Cigani nikad nisu ni imali transparent.
A s druge strane imali su brdo transparenata, Red devils, Ultras, Zullu warriors, BWA, Commando...
Sve je moguće !

Torcida, 1986.g.

1981
20-12-2013, 00:20
Evo ja se ne slažem s tobom i ulažem prigovor sa replikom i povredom poslovnika. Zajebavan se.
Kako nije moguće ?
Moguće je, jer svi smo znali za Grobare i Cigane.
A Grobari su osnovani ko zna kad i prvi transparent Undertakers su napravili u drugoj polovici osamdesetih.
A Cigani nikad nisu ni imali transparent.
A s druge strane imali su brdo transparenata, Red devils, Ultras, Zullu warriors, BWA, Commando...
Sve je moguće !

Torcida, 1986.g.

Ma to nisu bile grupe nego su se tako zvali svi navijači tih klubova.Za navijače hajduka govorilo se Tovari ili blitvari, za Zvjezdaše Cigani za Partizanovce grobari,Dinamovce purgeri,veležovci Rođeni itd.
U Mostaru san bija bar 7-8 puta od 79-89 i evo sad prvi put čujen da su red army osnovani 1981.Svašta.Ja brate niti san čuja za njih niti san zna u tome vrimenu.

Osijek United
20-12-2013, 00:40
naravno, neke grupe su imale druga imena prije ujedinjenja pod jedno zajedničko ime..zato sam i rekao da su se recimo navijači NK Osijek još 1986. nazvali "Osijek-Torcida" kao ujedinjeno i zajedničko ime više grupa koje su egzistrale prije tog imena Osijek-Torcide..(recimo "Osijek-Scorpions", "G.G. Coyots", "Šokci-Osjek")..dobar dio grupa su jednstavno iz "navijači xy" postali "xy grupa"...

Tornado
20-12-2013, 00:44
Ma to nisu bile grupe nego su se tako zvali svi navijači tih klubova.Za navijače hajduka govorilo se Tovari ili blitvari, za Zvjezdaše Cigani za Partizanovce grobari,Dinamovce purgeri,veležovci Rođeni itd.
U Mostaru san bija bar 7-8 puta od 79-89 i evo sad prvi put čujen da su red army osnovani 1981.Svašta.Ja brate niti san čuja za njih niti san zna u tome vrimenu.

Ja sam ima neki dogovor sa ovom grobarskom brigadom da će oni objaviti transparent sa natpisom Grobari, a za uzvrat ću ja nestati sa foruma. Pa san evo još u fazi nestajanja...
Moga bi i malo o Purgerima, ali bi opet taka Zgblea, a ne bi tija čovika živcirat. Evo reći ću samo nešto što masu sadašnjih BBB nezna, a to je da je i taj naziv Purgeri, među navijačima bija posprdan i nisu ga sebi dali BBB, nego su im to prišili drugi. Slično ala Cigani, Grobari, Tovari...
Purgeri su bili u stilu, ka vi ste purgerska zagrebačka gospoda i nikakve dodire s navijačima nemate. Posli su to BBB prihvatili i BBB su se ponosili s tim Purgeri, jer kao to označava pravog rođenog zagrepčanina.
U vezi ovog Tovari ili Blitvari, to je purgerska fora, ovi iz Beograda nikad nisu čuli za te Tovare.

Torcida, 1968.g.

EkstremnaDesnica
20-12-2013, 00:47
govori se o osnivanju navijačkih grupa na prostorima bivše YU...ne o nekakvom navijačkom pokretu, kad je kome pala ideja na pamet i sl. jedina istina je pojavljivanje transparenta s imenom grupe..sve ostalo su priče za malu djecu..naravno da je i prije transparenta svaki klub imao navijače..ali tko normalan to može povezivati s grupom? kakve veze ima što je NK Osijek imao "vatrene" navijače recimo od početka 70. koji su navijali, imali zastave, palili piritehniku, išli na gostovanja, pravili nerede a osječki novinari su ih zvali "osječka torcida"...jel to onda npr 1971. godina kad se osnovala Kohorta? neki pričaju da su osnovani 1982. a do 1992. nisu imali transparent sa svojim imenom..WTF?

Vidim pucaju te kompleksi prema našem malom "selu". Jedan momak je tu na forumu bio i prozvan(nisam siguran da li s tvoje strane ili nekog drugog kohortaša) kako je jedan od osnivača naše grupe srbin. Malo je licemjerno prozivati za takvu stvar ako nas VI prvi ne smatrate grupom osnovanom 1982. Jer ako nismo tad osnovani, nego 1992. onda si svakako u krivu da je jedan od osnivača srbin. Mi se svoje povijesti ne sramimo, dok bi se vi draga Torcido Os svoje trebali sramiti, kao i sadašnjosti.

Osijek United
20-12-2013, 00:54
Vidim pucaju te kompleksi prema našem malom "selu". Jedan momak je tu na forumu bio i prozvan(nisam siguran da li s tvoje strane ili nekog drugog kohortaša) kako je jedan od osnivača naše grupe srbin. Malo je licemjerno prozivati za takvu stvar ako nas VI prvi ne smatrate grupom osnovanom 1982. Jer ako nismo tad osnovani, nego 1992. onda si svakako u krivu da je jedan od osnivača srbin. Mi se svoje povijesti ne sramimo, dok bi se vi draga Torcido Os svoje trebali sramiti, kao i sadašnjosti.

bez da ulazim u neke velike priče s tobom, pokaži jednu jedinu fotku ili bilo šta kao dokaz da ste postojali od 1982. kao navijačka grupa..i da malo bolje čitaš vidio bi da je pisalo kako vam je Srbin bio vođa navijača Dinamo Vinkovci a ne vođa grupe jer grupu niste imali do 1992. ..to nisam ja pisao ali sam čitao taj upis..i to nije izmislio taj koji je to pisao..to ste vi pisali u svojoj knjizi "Najvjerniji"..i ne znam samo čega bi se to mi trebali sramiti..

EkstremnaDesnica
20-12-2013, 00:58
bez da ulazim u neke velike priče s tobom, pokaži jednu jedinu fotku ili bilo šta kao dokaz da ste postojali od 1982. kao navijačka grupa..i da malo bolje čitaš vidio bi da je pisalo kako vam je Srbin bio vođa navijača Dinamo Vinkovci a ne vođa grupe jer grupu niste imali do 1992. ..to nisam ja pisao ali sam čitao taj upis..i to nije izmislio taj koji je to pisao..to ste vi pisali u svojoj knjizi "Najvjerniji"..i ne znam samo čega bi se to mi trebali sramiti..

I to je opet greška, jer Srbin nije bio vođa nego jedan od osnivača. Šta: grupu osnuje 10 ljudi, okupi navijače i svih desetorica su vođe ? Ne baljezgaj gluposti. Znači mi nismo postojali, a vi jeste, od 71.- pod 71 različitim imenom. Smiješni bili, smiješni ste ostali. Uživaj, pozdrav.

Osijek United
20-12-2013, 01:01
I to je opet greška, jer Srbin nije bio vođa nego jedan od osnivača. Šta: grupu osnuje 10 ljudi, okupi navijače i svih desetorica su vođe ? Ne baljezgaj gluposti. Znači mi nismo postojali, a vi jeste, od 71.- pod 71 različitim imenom. Smiješni bili, smiješni ste ostali. Uživaj, pozdrav.

opet ti ponavljam..to ste vi pisali u svojoj knjizi da vam je taj bio glavni..kad je počeo rat pobjegao je u Srbiju a u kući su mu našli oružje..sve to piše u vašoj knjizi..da, do 1992. vi niste postojali kao navijačka grupa sa svojim imenom..ja ni nisam napisao da smo postojali od 1971. nego sam se upravo suprotno sprdao s tim..čitaj malo s razumijevanjem..

1981
20-12-2013, 01:04

Aj daj prestani.Taj Srbin se zva Đuro i bija je jedan ako ne od vođa onda među glavnin navijačima Dinama vinkovci.To neznan iz te knjige jer je nisan ni čita nego ga znan iz Vinkovaca sa utakmica.Inače smo bili najviše u kontaktu sa Kijon i starin Tomon iz Vinkovaca.Kija je iša i par puta sa nama u Beograd.zapravo neznan ni za koga je navija.ima bit za sve Hrvatske klubove.

dalton
20-12-2013, 01:15
kad je izasla ta knjiga najvjernij ,,,,
a bbb osnovani na dan sv patrika ,,slucajno ili ???

Osijek United
20-12-2013, 01:17
kad je izasla ta knjiga najvjernij ,,,,
a bbb osnovani na dan sv patrika ,,slucajno ili ???

2006. .......

1981
20-12-2013, 01:26
E jbg kad god očeš nešto konstruktivno rješit da se sazna šta di i kako mora se u priču provuč neki srbin da razjebe temu.
A ovo da su bbb osnovani na sv Patrika je odprilike istina ka da napišen da san ja rođak od Baraka Obame.aj laku noć.

Osijek United
20-12-2013, 01:31
E jbg kad god očeš nešto konstruktivno rješit da se sazna šta di i kako mora se u priču provuč neki srbin da razjebe temu.
A ovo da su bbb osnovani na sv Patrika je odprilike istina ka da napišen da san ja rođak od Baraka Obame.aj laku noć.

:)
jebiga, čovjek ničim izazvan počne pisati o nekom Srbinu koji im je bio vođa navijača Dinama Vinkovci..a tema je kad je koja grupa osnovana..Ultrasi su klasičan primjer izmišljanja svoje povijesti..na svojoj službenoj stranici pišu da su osnovani 1982. a prvi transparent se pojavio 1992. nebitno ni to, do tamo kraja osamdesetih, početka devedesetih nisu uopće postojali kao grupa..pod nikakvim nazivom..al eto, osnovani su 1982. :)

EkstremnaDesnica
20-12-2013, 02:00
:)
jebiga, čovjek ničim izazvan počne pisati o nekom Srbinu koji im je bio vođa navijača Dinama Vinkovci..a tema je kad je koja grupa osnovana..Ultrasi su klasičan primjer izmišljanja svoje povijesti..na svojoj službenoj stranici pišu da su osnovani 1982. a prvi transparent se pojavio 1992. nebitno ni to, do tamo kraja osamdesetih, početka devedesetih nisu uopće postojali kao grupa..pod nikakvim nazivom..al eto, osnovani su 1982. :)
Sam si rekao, transparenti govore za sebe, a ova šetalica dovoljno govori o našem "izmišljanju povijesti". Živio naš Staljingrad i vaš Folk grad !
http://i39.tinypic.com/2qmg12q.jpg

Fatih
20-12-2013, 02:21
slažem se sa Tornadom..i sam sam to jednom napisao..jedina i prava istina o nastanku grupa je kad su stale iza transprenta sa imenom svoje grupe..sve ostalo su priče za malu djecu...btw. Hordi se sjećam samo jednom u Osijeku i to neke male grupice od desetak ljudi ili tako nešto..Kohorta je po tom pitanju bila možda i najiskrenija..uzela se 1988. godina mada je grupa postojala i prije 1988. kao "Osijek-Torcida"...1988. se samo promijenilo ime...

Bas tako ta grupa navijaca FK Sarajeva je vec bila HZ ti se sjeti koja je to bila godina ako mozes ?

Igrom slucaja nismo imali neku zastavu Hz sa sobom jer je vec jedna bila oduzeta od strane policije u jednom gradu u BiH.

Al kad ste toliko navalili evo vam slika nase prve zastave. Djavo sa vilama na kojima je fudbalaska lopta koji rukom gnjeci plavu lokomotivu (aludirajuci na gradskog rivala)

http://www.zaslike.com/files/afvps888ztitgdowebz5.jpg

Mislim da je sezona 87/88 i gradski derbi na Kosevu bila prvi puta donesena na sjever.

Tornado
20-12-2013, 02:25
Nije sveti Patrik, ali bi moglo pasti na peti osmoga, 5.8., pa je i tu nekakav blagdan..., makar mi je Badnji dan najdraži dan u godini, ni taj peti osmoga mi nije daleko...

Tornado, 1968.g.

Osijek United
20-12-2013, 02:40
Službene stranice udruge "Ultras Vinkovci"....toliko o izmišljanju povijesti..

O udruzi Ultras Vinkovci

Ultrasi su navijačka skupina nogometnog kluba Cibalia iz Vinkovaca. Osnovani su 1982. godine, koja je možda i najznačajnija godina u povijesti kluba, kada se Cibalia izborila za ulazak u Prvu saveznu ligu. Tradicionalno su smješeni na istočnoj tribini Stadiona HNK Cibalia.

EkstremnaDesnica
20-12-2013, 02:43
Službene stranice udruge "Ultras Vinkovci"....toliko o izmišljanju povijesti..

O udruzi Ultras Vinkovci

Ultrasi su navijačka skupina nogometnog kluba Cibalia iz Vinkovaca. Osnovani su 1982. godine, koja je možda i najznačajnija godina u povijesti kluba, kada se Cibalia izborila za ulazak u Prvu saveznu ligu. Tradicionalno su smješeni na istočnoj tribini Stadiona HNK Cibalia.

"Navijačka publika HNK Cibalia se može podijeliti u dvije skupine. Prvu čine tradicionalisti, nešto umjereniji, smješteni na zapadnoj tribini stadiona, te one temperamentniji s istočne tribine koji su ujedno najvažnija podrška klubu i igračima, ali i najveća kritika.
Ovi drugi djeluju od 1992. pod imenom "ULTRAS – VINKOVCI"." Zar je tebi toliko teško shvatiti da je taj info neki bezvezni copy/paste ?

Picaferaj
20-12-2013, 03:15
Podsjetnik za sve mlađe, a i starije, da je bespremetno raspravljat o osnivanju navijačkih ili bilo kojih drugih grupa prije Titove smrti. Jer to jednostovno nije bilo moguće. Sudbina Torcide 1950. i Nesvrstanih krajem sedamdesetih su dokazi za ovu tezu. Pretpostavljam da bi negdje drugdje moglo bit drugačije, posebno u Srbiji koja je uživala puno veće građanske slobode od zapadnih krajeva Juge.

Picaferaj
20-12-2013, 03:21
Sam si rekao, transparenti govore za sebe, a ova šetalica dovoljno govori o našem "izmišljanju povijesti". Živio naš Staljingrad i vaš Folk grad !
http://i39.tinypic.com/2qmg12q.jpg

Nisam baš siguran da mi je jasno šta to ova slika "govori" pa ne znam jel dovoljno il' nije. Jer ja vidim logo HRT-a u gornjem livom kantunu i iako sam osamdesete proveja na drugom kraju svita moga bi se zaklet da HRT nije tada postojao.
A na transparentu piše, ako nisam totalno oćoravia, 1992

EkstremnaDesnica
20-12-2013, 03:37
Nisam baš siguran da mi je jasno šta to ova slika "govori" pa ne znam jel dovoljno il' nije. Jer ja vidim logo HRT-a u gornjem livom kantunu i iako sam osamdesete proveja na drugom kraju svita moga bi se zaklet da HRT nije tada postojao.
A na transparentu piše, ako nisam totalno oćoravia, 1992

Ja i pokušavam objasniti da si mi ne pripisujemo 1982. nego 1992. za godinu osnivanja. Samo pokušavam reći da po tome nama taj dotični Đ.G. nije mogao biti nikakav vođa zar ne "lega" ? Jer kako će biti vođa navijača koji do 1992. nisu postojali, a čovjek tada bio s druge strane nišana.

Osijek United
20-12-2013, 14:18
"Navijačka publika HNK Cibalia se može podijeliti u dvije skupine. Prvu čine tradicionalisti, nešto umjereniji, smješteni na zapadnoj tribini stadiona, te one temperamentniji s istočne tribine koji su ujedno najvažnija podrška klubu i igračima, ali i najveća kritika.
Ovi drugi djeluju od 1992. pod imenom "ULTRAS – VINKOVCI"." Zar je tebi toliko teško shvatiti da je taj info neki bezvezni copy/paste ?

možeš se ti pravit blesav koliko hoćeš..taj "info" je sa vaše službene stranice...

Osijek United
20-12-2013, 14:29
nešto te gadno žulja taj Đuro..uporno ga spominješ iako ga nitko ne spominje dok ga ti ne uključiš u priču..i opet ti ponavljam, on nije bio vođa nikakve grupe jer grupu niste imali do 1992. on je bio vođa ili jedan od vođa navijača Dinama Vinkovci...to je jako velka razlika..dakle jedan od glavnih vaših navijača do rata...al zaboli me k. za vašeg Đuru ili ne znam koga...povijest svoje grupe ste izmislili jer do 1992. niste ni postojali pa vas pucaju kompleksi prema svima drugima jer ste zadnji sa područja ex-yu osnovali svoju grupu...the end...

EkstremnaDesnica
20-12-2013, 15:00
nešto te gadno žulja taj Đuro..uporno ga spominješ iako ga nitko ne spominje dok ga ti ne uključiš u priču..i opet ti ponavljam, on nije bio vođa nikakve grupe jer grupu niste imali do 1992. on je bio vođa ili jedan od vođa navijača Dinama Vinkovci...to je jako velka razlika..dakle jedan od glavnih vaših navijača do rata...al zaboli me k. za vašeg Đuru ili ne znam koga...povijest svoje grupe ste izmislili jer do 1992. niste ni postojali pa vas pucaju kompleksi prema svima drugima jer ste zadnji sa područja ex-yu osnovali svoju grupu...the end...

Ne vrijedi s tobom raspravljat. Pozivas se na info s nase sluzbene stranice a upravo ovo sto sam kopirao je s te iste. Zasto ne kopiras do kraja sve sto pise? O navijacima u Vinkovcima prije rata dovoljno sami u superlativima govore istocni susjedi. A o vama ni tada, a ni sada nitko nece reci jednu respektabilnu rijec. Novska vam je jedina svjetla tocka u zadnjih 10 godina, za to vam svaka cast, u svemu ostalom ste nula-bili i ostali. pa u Sibeniku vam ljudi bjeze i sakrivaju se u tudje stanove. Ako vam to nije sramota, stvarno ne znam sto je. Nemam volje za ovim forumom vise, pa ni vremena. Zivili, pozdrav do daljnjega.

SAMO OSIJEK
20-12-2013, 15:24
Nisam se htjeo miješati u ovu vašu raspravu ali se osjećam pozvanim da kažem par rijeći o navijaćima Dinama(v), vođa vam je bio onaj Đuro , o njegovom utjecaju u grupi govori to , da se na jednoj utakmici protiv Hajduka sa zapada gdje su bili smješteni navijaći D.V.orilo IGRALE SE DELIJE NASRED PARKA LENIJE, Torcida je tada bila smještena na istoku njih oko 300 i koji su bili dobro su to ćuli.O tućnjavama sa istoćnim komšijama, istina je to da su se tukli navijaći D.Z.i Torcidaši .

Osijek United
31-01-2014, 22:01

evo slučajno danas naletim na izvještaj Željo-Partizan 3:3 datuma 15.05.1988. nekoliko plavo-bijelih krpa, Željo, Forza-Željo i to je to...ni M od Manijaci...malo je čudno da netko tko je osnovan 1987. sredinom 1988. na derbiju protiv Partizana nema transparent sa svojim imenom na tribini... ;)