PDA

Pogledaj Full Version : Tko smo, odakle dolazimo, koja nam je krva slika....geneza naroda

caporegime
15-06-2011, 12:30
http://www.vecernji.hr/vijesti/prezivjeli-ledeno-doba-hrvati-su-prastanovnici-europe-clanak-300151

od ovih poplava genetskih istraživanja manje više svaki narod pronalazi argumente kako su oni zapravo tu od pamtivijeka.
kakvi su to genetski tipovi, s kim se uspoređuju te može li se napraviti kakva realna i razumljiva poveznica sa povijesno migracijskim kretanjima?

NorthStand
15-06-2011, 12:55
Bosanski Hrvati europskiji od Hrvata i Srba

Analizirajući gensku sliku stanovnika susjednih država, prof. dr. Marjanović, prof. dr. Primorac i drugi autori dokazali su još veću učestalost haplogrupe I (odnosno podrijetlo starih Europljana) u bosanskih Hrvata nego što je to bio slučaj kod Hrvata iz Hrvatske. Utvrđeno je da bosanski Hrvati imaju učestalost haplogrupa (Hg I) oko 73 posto, Bošnjaci oko 48, a bosanski Srbi 34 posto. Na temelju ovih istraživanja nedvojbeno je utvrđeno da od svih do tada istraženih europskih populacija upravo na području današnje Hrvatske i Bosne i Hercegovine postoji najveća učestalost haplogrupe Hg I.

Vidiš ti ovo, da da to je pokazatelj tko se nije previše mješao s turcima. Srbi su dokazano koliko ja znam, i dobrano poprimili turske gene u onih 300 godina okupacije. Jer su im ovi jebali žene na veliko, ja kad vidim neke od njih izgledaju ko Kurdi. Npr Vlade Divac, na prosto ne mogu vjerovat da jedan Slaven može izgledat tako. Tipični Slaveni npr Rusi i Poljaci, su puno svijetlije puti, a pola srba je tamnoputo. Što jasno ukazuje da nisu čisti Slaveni, pogotovo ne u onoj mjeru u kojoj bi oni to htjeli. A i ovo istraživanje, očito to potvrđuje. Samo zanimljivo, da se ti "mješanci" nisu odmetnuli u tursku, već su ostali u srbiji i velika većina njih se izjašnjava kao Srbi. Dakle nije bio slučaj BiH, gdje jedan veliki dio stanovništva prešo na Islam, dakle Srba i Hrvata više Hrvata naravno, i praktički se odreko svog podrijetla i vjere. U svakom slučaju zanimljivo je pratit ovakva istraživanja, jer ipak mogu ukazat na neke stvari, a mislim da je najpametnije slušat glas "stručnjaka".

Graničar Jozo
15-06-2011, 15:37
Evo jedan tekst koja sam našao u arhivi :)

189

imam još jedan, ali je prevelik za staviti u privitke

Graničar Jozo
15-06-2011, 15:42
A ovu tema je već obrađena u knjizi genetsko podrijetlo hrvata - ne mogu se sjetiti imena autora

u njoj se navodi da je najstarija haplotip baskiijski (Eu18) star oko 20.000 godina. drugi po redu je hrvatski haplotip (Eu7) koji je star oko 18.000 godina

Graničar Jozo
15-06-2011, 16:02
190

ovo je tekst o narodima u BiH

Škutor Mate
25-06-2011, 19:51
Što se tiče ovi genetički istraživanja nakon deset godina zna se,... zapravo jedva da se išta zna. Konkretno za Hrvate dinarce moguće da su najvećma potomci Delmata i ostali ilirskih bliskih plemena, a moguće i da su najslavenskija skupina u široj okolici. Pače i na svitu. Eto koliko se zna.

Vepar
18-09-2011, 13:43
Što se tiče ovi genetički istraživanja nakon deset godina zna se,... zapravo jedva da se išta zna. Konkretno za Hrvate dinarce moguće da su najvećma potomci Delmata i ostali ilirskih bliskih plemena, a moguće i da su najslavenskija skupina u široj okolici. Pače i na svitu. Eto koliko se zna.

Točno to. Ja tim genetskim istraživanjima ne dajem veliki značaj. Sve te haplogrupe, genetski markeri itd. su nastali još u vrijeme dok su ljudi živjeli u špiljama i nisu postojali ni Slaveni, ni Iliri, ni ostali. Seobe su se događale i u ta najstarija vremena, miješale se razne skupine, jedino bi se moglo zaključiti da gotovo svatko od nas ima porijeklo od različitih zajednica. Ono što se sa sigurnošću može reći da su svi indoeuropljani došli iz Azije.

Škutor Mate
19-09-2011, 11:56
Ja genetskim istraživanjima pridajem pozamašan značaj no smatram da ona trenutno nisu dosegla toliki stupanj preciznosti da bi mogli decidirano tvrdili ovo ili ono. U skoroj budućnosti vridit će puno više, ali triba strpljivo dočekati te dane. Novotkriveni markeri se zadnji godina spuštaju u recentnija doba i upravo to uvodi velike zabune. Ili ne valjaju metode računanja starosti (priko STR-a) ili su muške populacije lako prominjive. Pitanje i na koje načine se sve mogu prominiti. Ne mora uzrok biti samo seoba. A što se tiče indoeuropljana moguće da je jezik stiga iz Azije, ali stanovništvo našeg kraja je dominantno europsko još od paleolita. Dakle većina naših muških dinarskih predaka je lovala spiljske medvide i mamute po Europi, a ne po Aziji.

Graničar Jozo
29-11-2011, 21:40
Primorac: Slavenske korijene ima manje od trećine današnjih hrvatskih muškaraca

Povijesni udžbenici morat će se mijenjati jer dugogodišnja znanstvena istraživanja nepobitno pokazuju kako slavenske korijene ima manje od trećine današnjih hrvatskih muškaraca, dok većina stanovnika današnje Hrvatske potječe od takozvanih starih Europljana, koji su s Bliskog Istoka zakoračili na europsko tlo prije 25.000 godina i zadnje ledeno doba preživjeli u utočištu na zapadnom Balkanu.

Istaknuo je to, među ostalim, istaknuti stručnjak u području forenzičke genetike prof. dr. Dragan Primorac na predavanju "Analizom DNK do istine", koje je održao u utorak u prepunoj dvorani u splitskoj Sveučilišnoj knjižnici i na kojem je prvi put javno govorio o rezultatima 13-godišnjeg rada tima stručnjaka, u kojem je bio i on, o podrijetlu Europljana, a među njima i Hrvata.

Rezultati njihovih istraživanja objavljivani su u najprestižnijim svjetskim znanstvenim časopisima, a rad objavljenu "Sciencu" 2000. godine citiran je preko 500 puta.

Konkretno, naveo je dr. Primorac, genetska struktura 45 posto današnjih muškaraca u Hrvatskoj pokazuje da potječu od spomenutih starih Europljana koji su stigli s Bliskog istoka prije ledenog doba.

Nadalje, 30 posto muškaraca ima pretke koji su na ova područja stigli iz sjevernog dijela istočne Europe, uglavnom s područja današnje Ukrajine i okolnih država, i to kao dio šireg migracijskog procesa koji je počeo otapanjem ledenjaka prije 5200 godina, a trajao je sve do seobe Slavena između 5. i 8. stoljeća.

Međutim, kako je ukazao dr. Primorac, nije moguće točno odrediti koliki dio od tih 30 posto pripada isključivo slavenskim migracijama, no već sada, potvrdio je, neki povjesničari pripremaju promjenu činjenica u udžbenicima o slavenskom podrijetlu Hrvata i njihovom dolasku na ovo područje u 7. stoljeću.

Migracija iz zapadne Azije, koja se najvjerojatnije odvijala preko Levanta (Libije) nakon zadnjeg ledenog doba prije 10.000 tisuća godina, odgovorna je za oko 10 posto genetskog materijala današnjih Hrvata.

Od preostalih 15 posto današnjih muškaraca u Hrvatskoj dio je stigao s područja koja se smatraju ishodištem neolitika, konkretno s Bliskog (današnja Turska) i Srednjeg istoka (Irak i Sirija), Perzije i Levanta (dio Sirije, dio Egipta, Libanon, Izrael, Palestina i zapadni Jordan), a smatra se da se taj period zbio prije otprilike 9000 godina.

Drugi dio od 15 posto ima podrijetlo u specifičnoj liniji koja se širila grčkom kolonizacijom, a ne preko Bliskog istoka. Ta je linija u Europi vjerojatno nastala kao lokalno specifična balkanska linija, prije 8000 do 10.000 godina.

http://slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/156690/Default.aspx

Mrav
29-11-2011, 22:12
Iz pouzdanih izvora znam da nam je domovina bila Atlantida. Otud smo mi svi:D

Škutor Mate
01-12-2011, 09:33
Primorac se malo reklamira, a glavni problem je što oni nova istraživanja s novijim markerima već godinama ne rade tako da nije upitno samo onih 30% "sjevernjačkih" nego i 45% "domicilinih". Pošto su markeri iz Primorčeva istraživanja podosta stari ljudi s tim markerima mogli su tri puta otići s Dinarida do Karpata i natrag. I namnožiti se usput.

Ilirk@
01-12-2011, 09:38
mogli su tri puta otići s Dinarida do Karpata i natrag. I namnožiti se usput.

samo ti sanjaj.

Škutor Mate
01-12-2011, 10:38
o čemu, razmnožavanju? :)

Ilirk@
01-12-2011, 10:40
o čemu, razmnožavanju? :)

i to sveudilj, do karpata i natrag, i tako pešest puta... božesačuvaj..

Škutor Mate
01-12-2011, 10:49
evo već sanjarim

Romantik
26-10-2013, 01:44
Nadam se da i dalje pratite ovakva istrazivanja :)

http://www.vestinet.rs/tema-dana/zagreb-u-panici-naucno-potvrdeno-da-su-hrvati-potomci-srba

NorthStand
26-10-2013, 04:21
i onda će se čudit, kada ih svi mrze. pa ovakve gluposti uzimat za ozbiljno, i proglašavat hrvate Srbima Katolicima, je stvarno vrhunac bezobrazluka. a to rade konstantno već više od 100 godina, zato jer im je milije tumačit hrvate ko srbe, i da su ih zapravo Srbi samo nesvijesni svoje "prave nacionalosti" potukli u ratu, i natjerali u bežaniju. ja na ovo gledam, ko na neku vrstu tiješenja za sve one poraze koje su im Hrvati kroz povijest napravili. jer lakše je gledan iz njihove prizme, na Hrvate ko na nekakve potomke srba, nego ko na narod koji ima svoju posebnost i tradiciju, i koji je njih bez obzira na njihove razno razne analize stavio u određene granice u kojima su i dan danas. jer da nije bilo Hrvata, Srbija bi poprilično sigurno bila do Karlobaga Karlovca Virovitice, prema tome ovakve analize zapravo služe tome, da se otupi negativni stav hrvata prema srbima i srbiji. ne mogu se otet dojmu, da je o tome riječ, a pošto ima previše kretena u hr koji se i danas kunu u jugoslavenstvo i tita, ne bi me začudilo da mnogi popuše ovakvo nešto pod normalno. ionako mnogi u nacionalizmu vide problem, i nešto što treba pošto poto zamrznut zbog multikulturalnosti i jače povezanosti južnih slavena. stara demagogija, koju provode veleizdajničke snage na ovim prostorima.

Romantik
26-10-2013, 12:36
Diciti se pobedama izvojevanim pod tudjom komandom je osobina malih naroda. Tacnije, nije mi bas jasno na koje srbske poraze mislis, magao bi da pojasnis to malo, nadam se da ne mislis na ono nad cime se zgraza celo covecanstvo, a Vatikan to uspesno prikriva.
Daleko od toga da hrvatski narod nema tradiciju, najveci dokaz toga su gradiscanski hrvati, da li mislis da su oni genetski slicniji danasnjim "hrvatima" ili npr. madjarima? Da li se tu krije avarsko poreklo hrvata? Pitanje za diskusiju.
Ja ne bezim od toga da verovatno imam turske krvi, vazno je kako se ja osecam, drago mi je da i ti osecas pripadnost, ali cinjenice su cinjenice.
O jugoslovenstvu i Titu ne zelim ni da pricam, jer socijalizam je skoro u potpunosti unistio srbski duh, odvojio ga od pravoslavlja i svetosavlja, sto je ranije bilo nezamislivo,(slicno se dogodilo i u Rusiji) dok je Hrvatskoj dao drzavnost, na kraju krajeva, zna se kad su ucrtane danasnje granice Rh, Slovenije, Makedonije, itd... Beogradski pasaluk je realnost. Sve je to bilo proizvod nekih jacih, podmuklijih i pametnijih naroda i organizacija, drustava koji su upravo u Hrvatskoj nasli plodno tlo za realiziranje svojih ideja. Samo budala moze posle Jasenovca da udje u savez sa drzavom koje te je samo par godina ranije klala i prognala, e te budale je Tito napravio od Srba.

ogledalce
28-01-2014, 12:41
Postoje dokazi da Hrvati nisu Slaveni, već jedini narod koji je svoje korijene sačuvao 6500 godina

INTERVJU: Mr. sc. KREŠIMIR GALIN

http://www.hazud.hr/?p=517

putokaz
21-05-2014, 02:26
Mi koji živimo na Balkanu smo sve i Starosjedioci,i Iliri, i Grci i Kelti i Rimljani i Goti i Avari i Huni i Bugari i Turci i Slaveni i Mađari i Talijani i Germani i Romi i Jevreji i dr. Oni koji imaju plave oči i kosu su više Germani ili Slaveni.

NorthStand
21-05-2014, 04:13
Diciti se pobedama izvojevanim pod tudjom komandom je osobina malih naroda. Tacnije, nije mi bas jasno na koje srbske poraze mislis, magao bi da pojasnis to malo, nadam se da ne mislis na ono nad cime se zgraza celo covecanstvo, a Vatikan to uspesno prikriva.
Daleko od toga da hrvatski narod nema tradiciju, najveci dokaz toga su gradiscanski hrvati, da li mislis da su oni genetski slicniji danasnjim "hrvatima" ili npr. madjarima? Da li se tu krije avarsko poreklo hrvata? Pitanje za diskusiju.
Ja ne bezim od toga da verovatno imam turske krvi, vazno je kako se ja osecam, drago mi je da i ti osecas pripadnost, ali cinjenice su cinjenice.
O jugoslovenstvu i Titu ne zelim ni da pricam, jer socijalizam je skoro u potpunosti unistio srbski duh, odvojio ga od pravoslavlja i svetosavlja, sto je ranije bilo nezamislivo,(slicno se dogodilo i u Rusiji) dok je Hrvatskoj dao drzavnost, na kraju krajeva, zna se kad su ucrtane danasnje granice Rh, Slovenije, Makedonije, itd... Beogradski pasaluk je realnost. Sve je to bilo proizvod nekih jacih, podmuklijih i pametnijih naroda i organizacija, drustava koji su upravo u Hrvatskoj nasli plodno tlo za realiziranje svojih ideja. Samo budala moze posle Jasenovca da udje u savez sa drzavom koje te je samo par godina ranije klala i prognala, e te budale je Tito napravio od Srba.

tako i ja tebi mogu reći, da samo budala može ratovat u partizanima(skupa s srbima) nakon što ste nas ubijali tokom Kraljevine Jugoslavije. vidiš kako je to, nije da nema materijala i s naše strane. isto tako, samo budala može pomješat 7 nacija, s totalno razlitičitim pogledima i vjerskim svijetonazorom, Tito Kralj i tu se vidi ta belosvetska žabokrečina koja ih je i instalirala ovdje da rade ono što su radili. prema tome, suvišno je o tome i pričat više. ono što je bit cijele priče, je to da ste vi Srbi uvijek žrtve, Hrvati naravno nemaju žrtve ni u tom ni u bilo kojem drugom ratu. samo jadni Srboslavci potamanjeni do zadnjeg. u redu je oplakivat sebe i lizat svoje rane, ali ovo kako vi Srbi to radite nije niti najmanje kršćanski. odnosno umnožavate svoje žrtve puta 100, negdje i 1000, a naše odnosno od neprijatelja umanjujete u istom postotku. puta 100 puta 1000, tako se ne može naprijed. Jasenovac je zločin i tu nema dileme oko toga, ali pričat da su tamo samo djeca i nevini starci ubijani je isto priča koja je šuplja svakom razumnom čovjeku. u jeku najvećeg rata, ne stigne se boga mi samo bavit djecom i nejači, već treba i lovit vojna lica koja ugrožavaju neku vojsku i neku državu, dakle partizani i četnici su bili najveći neprijatelj Ustaša i opstanka NDH. prema tome, masa njih je upravo u Jasenovcu nadrljala, nije ni to neko opravdanje ali je razumljivo. oko civila i progona po rasnim osnovama, je naravno suvišno i raspravljat to je za osudu, ali da me nešto pretjrano brine mišljenje Mesića i ovog zapadnog šljama o tome naravno da me ne brine jer oni su radili 100 puta gore stvari od Ustaša i to po cijelom svijetu a ne samo na svom vlastitom teritoriju, Jasenovac je u HR nije u Srbiji to isto ne uzimaš u obzir. nismo mi poput nacista logore otvarali na tuđim teritorijama, već na svom vlastitom i to itekako igra ulogu pri ocijenjivanju tih događaja. kome ne igra, njegov problem. Vatikan ništa nije zataškavo, jer Vatikan nije ni priznao NDH a samim time ni Ustaški režim odnosno pokret. malo prouči povijest, bez vaših svima znanih mitomana pa možda i shvatiš neke stvari malo realističnije. i nisu svi fratri i svećenici iz hrvatske, bili koljači u jasenovcu i bavili se klanjem, neki su to i spriječavali i osuđivali. npr nadbiskup Stepinac i mnogi drugi, 5000 djece iz Jasenovca s kozare je spašeno na njegovu inicijativu, da je nije bilo svi oni udomitelji i "pravednici među narodima" mogli bi samo sanjat da bi jedno od te djece mogli udomit! prema tome, niz je tu nelogičnosti onih koji seru po hrvatskoj katoličkoj crkvi i "klerofašistima" u hr. puno i previše laži je izgovoeno na račun hrvata, i hrvatske države pogotovo u periodu 1945-1991 a sve zbog potreba komunističke i velikosrpske ideologije.