PDA

Pogledaj Full Version : Preživljavanje u dolini suza

pdv
19-10-2013, 21:48
Čitala sam neka zanimljiva razmišljanja o mjesečnom novcu koji je potreban za preživljavanje. Pa tako neki smatraju kako je 4000 kn sasvim solidno za mjesec, a netko smatra da je to rub siromaštva.

Što mislite koliko je mjesečno novca potrebno prosječnoj obitelji za troškove života? Da li je stvar u nedostatku novca ili krivoj raspodjeli? Da li je normalno zahtijevati nekretninu u vlasništvu prije napunjenog 30-og rođendana? Štede li Hrvati uopće?

Raspravljajmo malo i o vašim navikama, štednji i razbacivanju :D

galija
19-10-2013, 21:52
4 tisuće kuna je solidno za jednu osobu:zubo
nije normalno zahtjevati vlastitu nekreatninu prije 30-te al je normalno i poželjno već tada istu imati:cheer

pdv
19-10-2013, 22:00
4 tisuće kuna je solidno za jednu osobu:zubo
nije normalno zahtjevati vlastitu nekreatninu prije 30-te al je normalno i poželjno već tada istu imati:cheer

:rofl

Pa čitala sam tamo, što Grunf kaže na konkurentskom forumu, o samcu i životu za 4000 kn. Sad ne znam kakva je situacija u ostalim dijelovima RH ali tamo gdje ja živim ova cifra nije dovoljna ni za samca ako živi u podstanarstvu. Pa makar jeo samo zobene pahuljice. :D

Posjedovanje vlastite nekretnine je trošak, a to će većina ljudi shvatiti kad budu imali neke nekretnine u posjedu ( npr. nasljeđene kuće po selima) koje su zapravo mrtvi kapital. Stan za življenje u vlastitom posjedu je ok ali kupnja po ovim cijenama je suluda odluka.

galija
19-10-2013, 22:17
:rofl

Pa čitala sam tamo, što Grunf kaže na konkurentskom forumu, o samcu i životu za 4000 kn. Sad ne znam kakva je situacija u ostalim dijelovima RH ali tamo gdje ja živim ova cifra nije dovoljna ni za samca ako živi u podstanarstvu. Pa makar jeo samo zobene pahuljice. :D

Posjedovanje vlastite nekretnine je trošak, a to će većina ljudi shvatiti kad budu imali neke nekretnine u posjedu ( npr. nasljeđene kuće po selima) koje su zapravo mrtvi kapital. Stan za življenje u vlastitom posjedu je ok ali kupnja po ovim cijenama je suluda odluka.

baš si pravi porez..tj.poreznica:cheer:cheer
ona na posjedovanje nekretnine odmah gleda u množini:zubo
Stanovi po većim gradovima u Hrvatskoj su stvarno precjenjeni,kupiš stan uz lihvarski kredit i mrtav si godinama...toliko te ubiju da nemaš ni za grobno mjesto kad ga otplatiš.Užas:zubo
A opet i najamnine za stanove su ogromne pa se ljudi vode onom "bar će mi djeci nešto ostati"
Najgore u svemu je što najviše novca ode za najosnovnije ljudske potrebe..hrana je definitivno preskupa...tako da nema puno prostora za štednje,bar ne ako gledamo prosječnu obitelj i prosječna primanja.E sad šta je nekome prosječno..to je pitanje

pdv
19-10-2013, 22:24
baš si pravi porez..tj.poreznica:cheer:cheer
ona na posjedovanje nekretnine odmah gleda u množini:zubo
Stanovi po većim gradovima u Hrvatskoj su stvarno precjenjeni,kupiš stan uz lihvarski kredit i mrtav si godinama...toliko te ubiju da nemaš ni za grobno mjesto kad ga otplatiš.Užas:zubo
A opet i najamnine za stanove su ogromne pa se ljudi vode onom "bar će mi djeci nešto ostati"
Najgore u svemu je što najviše novca ode za najosnovnije ljudske potrebe..hrana je definitivno preskupa...tako da nema puno prostora za štednje,bar ne ako gledamo prosječnu obitelj i prosječna primanja.E sad šta je nekome prosječno..to je pitanje

:kez

Meni je najluđe kad dignu kredit za stan i kažu bar će mi djeci ostati :kez I onda se dogodi da se zacementiraju za taj kredit 30 godina, jedva spajaju kraj s krajem i kada dođe vrijeme djetetu za fakultet nemaju mu čime to priuštiti jer su sve utukli u stan, kuću. Meni je to tako tužno i ne znam zašto su naši ljudi toliko ludi za tim posjedovanjem nekretnine. Kao da će dijete odbaciti keš ako mu ostaviš :D Ono, baš kuća mora bit jel kakvi je to ćaća ako kuću nije ostavio nasljedniku. A, da pri tom uopće ne štede sebi za mirovinu koja će bit jadna i nikakva i na taj način olakšaju djeci nego se na kraju svi skupe u taj stančić i jedva funkcioniraju.

Hrana je defionitivno najskuplja.

zlatna ribica
19-10-2013, 22:42
4000 kn mjesečno je dovoljno za jednu osobu, koja ne mora plaćat najamninu/kredit za stan ili kuću, a po mogućnosti i radi dovoljno blizu da ne mora imat velike troškove prijevoza :D

pdv
19-10-2013, 22:50
4000 kn mjesečno je dovoljno za jednu osobu, koja ne mora plaćat najamninu/kredit za stan ili kuću, a po mogućnosti i radi dovoljno blizu da ne mora imat velike troškove prijevoza :D

Pa da, tako nekako i ja gledam :D

Mislim, preživjet se može ali to je životarenje.Inače, najskuplji život je samcima. Zato, udajite se i ženite :cheer

moonlight
19-10-2013, 23:33
Samcu treba 6 tisuća , i to ak plaća samo režije, s podstanarstvom to se penje na tisuću eura.
N i ja ne kužim tko danas, ako je normalan ulazi u stambeni kredit bez učešća, bar pola:zubo, rijetki su ti...
Nije niti čudno da imamo koliko ono ovrha na primanja, čini mi se preko 300 tisuća...
Mora se naučiti štediti, stariji to znaju i u krizi i kad je u se, na se...imamo štednje koliko ono milijardi u bankama?
Bar kvalitetno životno osiguranje...

Stiliana
20-10-2013, 20:57
ovisi što hoćeš imat i kako živit za 4 000 kn... ako ćeš bit podstanar ili plaćat kredit za stan i auto i benzin, onda nije dovoljno... ako ne moraš ništa od toga tj. imaš stan, imaš auto, onda možeš ok živjet, bez nekih prohtjeva, izleta i hirova... ja bar mislim. ali to je ono, imaš za pojest i obuć/obut se... a sad ovisi koje neko ambicije ima :D

sagitarius
21-10-2013, 13:01
Životne troškove je teško analizirati sa aspekta osobnih afiniteta i potreba, jer to su promjenjive veličine u konstanti koja se zove minimum za preživljavanje u kojeg su uključeni i stanoviti režijski troškovi, pa radilo se to o otplati stana ili klasičnim komunalnim režijama ili pak o oboma zajedno sa hranom koja podrazumijeva tri obroka sa zastupljenim svim namirnicama neophodnim za kvalitetno održavanje zdravlja.

Takođe, ako se govpri o standardu, onda u matematiku se uključuje četvoročlana obitelj, sa djecom na školovanju i sa svim potrebama koje to školovanje prati te nekakvom razinom odjevenosti te obitelji.

Gospodarstvenici nas po pravilu bombardiraju krivim informacijama o tzv " potrošačkoj korpi" u koju nisu uključeni troškovi školovanja i odijevanja, troškovi liječenja ili troškovi koji se odnose na duhovne potrebe čovjeka...

Sve se svodi definitivno na reducirani, rekao bih iskasapljeni broj promjenjivih u jednadžbi koja se zove životni standard i potrošačka korpa.

Tih 4000 kuna je neka cifra koja je negdje reda veličine oko 700 eura, popravite me ukoliko griješim i taj iznos je dovoljan da se plate nekakve redovne režije (dakle ne i stambeni kredit) i da s tim preostalim novcem četvoročlana obitelj u gradu nategnuto preživi 30 dana, ukoliko školuju dvoje djece još im je teže, a odijevaju se najjeftinijom robom i ne mogu uštedjeti niti jedan cent...
Po meni je to sama granica preživljavanja.

Na selu je stvar dosta povoljnija sa istim novcem i nešto stoke i peradi, te baštom i s voćnjakom može se dosta dobro živjeti i tih 4000 kuna je tu negdje taman..., pogotovu jer se znatne uštede stvore na ishrani, koja je, kako znamo u gradovima skupa kao samo zlato...

Ne smije se zaboraviti da školovanje djece sa sela unatoć svemu predstavlja ozbiljan atak na kućni budžet, pogotovu ako studiraju kada roditelji treba da snose troškove njihovog smještaja, ishrane, odijevanja i literature...

Generalno 4.000 kn je donja granica za obitelj...

Mladi bračni par koji zarađuje 1500 eura može da plaća 500 eura mjesečno za kupovinu stana, kojeg će tim tempom isplatiti za 15 godina zajedno sa kamatama i da ima jedno dijete što bi bio i domet ovakvog jednog domaćinstva, koje bi moglo da živi mirno ali bez rasipanja i sa uključenim odlaskom na odmor uz štednju.

kiša
23-06-2014, 13:15
moguće nije vezano posve uz temu al tekst je zanimljiv pa ga prenosim ,

Grad u kojem je plaća 1.200 eura, kirija 15 eura, a kriminala nema!
http://www.pogled.ba/storage/uploads/novosti/9/4/4/3/eCmBiNFy_Marinaleda_1024x680.jpg
Marinaleda je gradić u Andaluziji na jugu Španjolske koji na površini od 25 kilometara četvornih broji oko 2.700 stanovnika. Stanovnici Marinalede ne boje se izraziti svoja politička uvjerenja. Umjesto blještavih reklama i brendova – ulična umjetnost u obliku grafita i murala s porukama podrške i solidarnosti sa zemljama poput Kube i Venecuele. Ulice nose nazive slavnih boraca za radnička prava kao što su Federico Garcia Lorca i Pablo Neruda.

Dok se ostatak Španjolske bori sa domaćom oligarhijom i stranim bankama koje su preuzele zemlju, odluke u ovom gradiću donose se izravno demokratskim putem na nedjeljnim sastancima koje obično posjećuje oko 300-400 ljudi. Dok je nezaposlenost u Španjolskoj 27 posto, u Marinaledi je ostvarena gotovo puna zaposlenost.

Navala za useljenjem je tolika da je uvedena lista čekanja – a čeka se i po dvije godine. Do sada je izgrađeno oko 350 kuća, a u naredne dvije godine trebalo bi se izgraditi oko još 250. Prosječna mjesečna plaća za zaposlene iznosi 1.200 eura mjesečno. Možda vam se ne čini puno, ali kad se pogleda cijena stanovanja koja kod njih iznosi 15 eura mjesečno, jasno je da se sa takvom plaćom može sasvim pristojno živjeti.

Grad stanovnicima omogućava pristup besplatnom internetu. Fascinantan je i sportski sadržaj u ovom gradu s jedva 2.000 stanovnika – dva nogomtena terena, košarkaški teren, teren za tenis, skvoš i odbojku, bazen. Svi su oni besplatno na raspolaganju stanovnicima (osim bazena za koji se plaća godišnja karta). Marinaleda ima i svoju crkvu, ali je sudjelovanje u crkvenim aktivnostima veoma slabo.

U ovom gradu ljudi sami sebi grade kuće, a jedan od njih je i David Gonzalez Molina. Nakon što je najmanje dvije godine proveo kao registrirani građanin Marinalede, od lokalnih vlasti dobiva materijal potreban za izgradnju kuće, a tek nakon što je izgradi, počet će plaćati 15 eura mjesečno toj istoj vladi kako bi se refundirali troškovi korištenog materijala.

Naravno, budući da ne znaju svi graditi kuću, vlasti u pomoć šalju profesionalne građevinare i arhitekte koji pomažu u izgradnji. Kuće se ne mogu prodati, čime se sprječava mogućnost da se tako profitira. Jednom mjesečno u gradu se obilježava tzv. “crvena nedjelja”, kada netko na plenumu iznese ideju o tome kako bi grad mogao postati još bolji ili ljepši. Ukoliko ideja bude prihvaćena, volonteri obave taj posao. Nekad se radi o čišćenju ulica ili popravcima na kućama.
Grad ima i svoju televiziju i radio-kanale, a nedavno je gošća u studiju bila i kći Che Gevare. Policija ovdje ne postoji.

"Prema španjolskom zakonu, mi bismo, prema broju stanovnika, trebali imati između četiri i sedam policajaca. Ali mi ih ne želimo ovdje. Jer baš zato što se sve zasniva na dobrovoljnoj bazi, jer se zajedno borimo i zajedno krojimo naše živote, postoji vrlo visok stupanj koegzistencije", objašnjava gradonačelnik. - See more at: http://www.pogled.ba/