PDA

Pogledaj Full Version : Bosanska posavina 1992. rat, poraz, izdaja....

Stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]

blodisej
10-05-2017, 14:25
Ti, ZGabrijel nikom nevjeruješ sa druge strane,imaš svoje mišljenje i slijepo ga slijediš.Tebi je čudno da je Gavrin SKPJ dijelio oružje Hrvatima i Muslimanima ? Bilo je i medju njima ljudi koji su vjerovali u Jugoslovenstvo i zajednički život. Ako je Gavro bio toliki četnik što mu "četnici" miniraše kuću ? Ne branim nikog patako ni njega . Čovjek je napisao knjigu "KAD ZATAJI LJUDSKA SAVJEST" u kojoj je po mom skromnom mišljenju prilično realno i istinito opisa ljude i dogadjaje iz 91-92 godine . U knjizi su data imena i prezimena,datumi rodjenja,vrsta i broj naoružanja i broj svojeručno potpisane potvrde o prijemu oružja. Knjiga je se prodavala u centru kod onog prodavca knjiga. Ako želiš da pročitaš kad dodješ u Modriču ja ću ti dati moju da pročitaš,ima opisano zanimljivih dogadjaja i razgovora. U Srpsku crkvu nije uzidan ni jedan kamen iz Katoličke crkve jer za to nije bilo potrebe,nije bilo rušenja zidova.Što se tiče "paučine", u pravu si.Srbi su bili budale,jugosloveni,bratstvo i jedinstvo,mješoviti brakovi,hapse svoje sveštenike.Hrvati nedeljom ujutru iz Kladara i Dobrinje pješke u crkvu i ja nikad neču da je neko reko,zašto oni idu a mi u svoju ne.Zato su naši popovi sada bogatiji od vaših sveštenika.

Čovjek vjerovao u jugoslovenstvo kada niko nije.
Jugoslovenstvo se vidjelo da je propalo još 1990 kao i SKJUG.
Raspao se Sovjetski Savez a Savez Komunista Pokret za Jugoslaviju postoji. Odakle njima oružje, eto sada se vidi da je to paravojna formacija. Čudna je njegova uloga u svemu tome a to šta je on napisao to samo mogu da vjeruju oni koji su se sa njime i borili a ni sami neznaju zašta!

ledenobrzi
04-06-2017, 10:47
Ima ljudi vratilo se, ja licno znam neke iz Garevca, Kornice, Kladara.
Bili kod mene kuci, od mog starog kupovali neke svinje za klanje u jesen. Bili neki ljudi iz Modrickog Luga i iz Balegovca.
O povratku pričati ne da je kasno nego je čista utopija,ne mislim samo za hrvate nego i za srbe na prostore gdje su nekada živjeli.Nedavno sam poslom boravio u NJemačkoj i dočekao me jedan od vodećih ljudi te firme,naravno očekivao sam nijemca,ali dočekao me čovjek sa prostora općine Odžak,po nacionalnosti srbin,tako da smo više u ta tri dana pričali o prošlosti nego o poslu,on je mlad bio je dijete kad je bio rat ali i on govori isto gdje da se vrati njegov otac koji će uskoro u mirovinu,kaže staroga primi nostalgija i kaže da ide a i sam je svjestan da od toga nema ništa,kuća srušena,nigdje nikoga u to zaseoku,uglavnom istu priču čujem i od hrvata,pomirimo se sa činjenicama i tamo gdje imaš egzistenciju to smatrajmo domom.

sanja
03-12-2017, 20:58
:hrhb:hrhb
HV je u Posavinu počeo prelaziti tek kad je JNA pokušala preuzeti i kontrolirati ceste i sam grad Bosanski Brod. Do tada HV nije prelazila tamo. Znači, tek kad su Srbi krenuli u napad na grad, dovoljno govori to da je crta odbrane bila formirana na "semaforu", a to je od mosta udaljeno 50-ak metara.

"Specijalci" iz Sarajeva su poslani tek poslije Sijekovca. Njihova uloga je bila da stanu između dvije strane i da ne dozvole daljnje razvijanje sukoba. Međutim, oni uopće nisu pružili nikakav otpor srpskim snagama kad su pokušavali nadzirati puteve i kad su postavljali kontrolne točke na mnogo mjesta u općini. Oni su samo kontrolirali most, ništa drugo.

HV nije razoružao specijalce, to su učinili ljudi od A.P., a oni nisu bili pripadnici HV, "razoružali" su i robnu kuću mislim da se zvala "Vesna".

Napominjem, i kad je počeo sukob, HV nije išla tamo, već samo dragovoljci porijeklom s tog područja. Robna kuca se zvala ,,Beograđanka,, a HV nije prelazio do napda...zapravo prvo se prelazilo na osnovu dobrovoljne prijave jer ih je cetiri petine obiteljski bilo vezano za Bosanski Brod a poslije se prelazilo i organizirano po zapovjedi....dakako to su vec bile jedinice iz svh krajeva Hrvatske tako da ne znam d apostoji i jedna brigada i jedna bojna cije znakovlje nosmo vidjeli u ulici....zivjela sam tamo u centru grada i bila do 5.10 zajedno sa svojima

sanja
03-12-2017, 21:02
ne mogu otvoriti a zanima me jer sam osobni prijatelj sa AP i hocu da znam tko je uopce on...

Inkvizitor
03-12-2017, 21:06
Što hoćeš znati..???

master
26-03-2018, 20:01
Pozdrav iz Posavine. Jos uvijek sam ziv.

Bozo
08-04-2018, 16:51
Pozdrav iz Posavine. Jos uvijek sam ziv.

Pozdrav i Sretan Uskrs. Da si mi živ i zdrav!

dobrinjac
08-04-2018, 19:52
Pridruzujem se cestitkama!!!!

dijete81
20-04-2018, 10:10
ponešto znam o ovoj vašoj temi od Cera pa nadalje,drage volje ću vam odgovoriti iz prve ruke da ne nagađate,što da se istina ne sazna s obe strane duge.

Bog narode i dobri ljudi.
Imao sam 11 godina kad je Cer (zupa Cer, Derventa) pao. Ako nitko nema nista protiv, rado bih cuo od slavonca kako se to odvijalo na Ceru, pad, zauzimanje, daljnji napadi i tijek preko Mišinaca prema Maloj Sočanici i ostalim pravcima. Trazim slike i videozapise jer je to moje rodno mjesto i gdje sam se krstio 1981. Jedino sto sam naso je srpski video na YouTube zvani "Koridor zivota 92". Na jednom drugom videu sam cuo kako srpski vojnik (ili nesto vise) prica da su na Ceru zatekli serpe na sporetima jer su nase Hrvate tako iznenadili. Inace Cer i pripadajuca sela su do kraja popaljena.

@master - nikad u zivotu nisam cuo na jednom mjestu od jedne osobe toliko vaznih i zanimljivih podataka. Knjiga - ako je ikako moguce, bilo bi steta da se propusti ta prilika.

Zivi i zdravi bili.

master
30-04-2018, 12:06
@master - nikad u zivotu nisam cuo na jednom mjestu od jedne osobe toliko vaznih i zanimljivih podataka. Knjiga - ako je ikako moguce, bilo bi steta da se propusti ta prilika.

Zivi i zdravi bili.

Jednom kada zivot, moje oci sklopi,... Knjiga, netko ce ju objaviti.

PS Peric, Matic, prezime je s tog podrucja. S pojedincima sam bio rame uz rame.

ogledalce
05-05-2018, 13:49
Jednom kada zivot, moje oci sklopi,... Knjiga, netko ce ju objaviti.

PS Peric, Matic, prezime je s tog podrucja. S pojedincima sam bio rame uz rame.

pozdrav master
sklopi ti oči kad oćeš nego reci kako će se knjiga zvati, da znamo koju će mo kupiti,,, naslov knjige reci :)

dobrinjac
11-05-2018, 05:36
[QUOTE=master;467772]Jednom kada zivot, moje oci sklopi,... Knjiga, netko ce ju objaviti.

Nedaj se prijatelju...u zadnje vrijeme su mnogi oci sklopili-nemoj sada i ti tako..

"Hijena"nije isto vise medju nama ali je ipak objavio 2-3 knjige-nazalost koliko sam vidio samo na madjarskom...

Nebi stvarno bilo lose da i ti nesto objavis..poz..

Dobor Kula
23-05-2018, 22:35
Zdravo Dobrinjac,
moze se naci od pokojnog Hijene nesto i na nasem jeziku,nazalost neznam dali je ugledala svjetlost dana knjiga o Bos.Posavini.
Nadam se da ce to da uradi nas zemljak Master i da ce nas zvati na promociju��
Pozdrav za obojicu

master
22-04-2019, 13:21
Na danasnji dan, 92.g., sam drugi put tesko ranjen, jos jedan prijatelj je ostao 100 posto invalid, treci je poginuo...

master
22-04-2019, 17:02
U medjuvremenu, za ove 3 godine, i dalje sam bio aktivan... Napravio sam 3 sina i kcerkicu...

master
22-04-2019, 17:48
https://d.facebook.com/krajiskiborci2/photos/a.2031526787135857.1073741829.2031437643811438/2110799365875265/?type=3&__tn__=%2AsH-R

Pronadjite poveznicu...

Svilajac
05-07-2019, 10:32
Kad "Bosanac" piše o Slavoniji...

Prisjetiću se priča svoje bake po ocu...

Slavonija ... bogata i plodna ravnica...

Bosna ... Siromašna i uništena u ww2, gladna, neimaština...

Pričala mi, malo je muškaraca preživjelo ... većinom su bili u ustašama i domobranima i kao takvi, nestali su, ne zna im se grob, nema niti traga da su postojali ... osim u sjećanjima njihovih najbližih. I sama je imala četiri brata. Kažem imala, jer im za grob nikad nije saznala...

Preživjeli su ww2 bježeći pred svim vojskama, partizani, četnici, ustaše ... tko god naiđe, otima i pljačka, i ono malo sirotinje što su imali. Djed je bolovao tifus, nije bio pripadnik niti jedne vojske. To ga je vjerovatno spasilo da preživi... Jedno dijete su izgubili u ratu, moj stric, dijete od 6-7 godina, ubijen je na kućnom pragu od četnika...

I ... "oslobođenje" ... od njihovih najbližih...

Nema se tko brinuti za udovice i djecu koja su preživjeli katarzu...

Nema se šta jesti ... Glad i boleštine vladaju tim podnebljem... umiranja i poslije ww2... nema se gdje niti zaraditi ... "država" uvodi razne obveze, materijalne i radne "dobrovoljne"...

Preživjeli odlaze u "nadnicu" raditi u Slavoniju. Za njih je to bilo "inostranstvo", mogućnost da svojim radom prehrane djecu, koja su bila gladna...

Nadnica. Pričala mi, bila je, par kilograma kukuruza, u zrnu... Znalo je biti i "skut", tako se zvala današnja panceta, slanine... one bijele, sapunjare, kako su je zvali...

Pričala mi i o tadašnjim "gazdama", kako su ih iskorištavali, ucjenjivali, otimali... i opet, nikad nije proklinjala Slavoniju, prisjećala se, ali je i govorila da ih je prehranila...

Djeca. Moj otac je generacija iza ww2, 1946. godište... Njegovim odrastanjem, stasanjem u dječaka od 13-14 godina, neškolovan zbog siromaštva, iako jedan od najboljih učenika te generacije, prinuđen neimaštinom, ide "trbuhom za kruhom".

Gdje? Opet u Slavoniju. Šta može raditi dijete tog uzrasta? Čuvati svinje, biti "čordaš"... Prehraniti se, a ako je moguće, te ako je dobar "gazda", nešto poslati i kući...

Priča mi, bilo je svakakvih trenutaka, svakakvih "gazda"... Opet, niti on ne proklinje Slavoniju. Slavonija mu je omogućila da preživi. Često mi je spominjao Perkovce, selo u kojem je radio kod nekog lokalnog "gazde". Bilo je lijepih i ružnih trenutaka, većinom ih spominje po lijepim, njegovom odrastanju u tom selu ... kao "čordaš"...

Zahvalan je Slavoniji, ona ga je othranila...

Ja...

Bio sam jedan od najboljih učenika generacije... Mnogo pohvala i knjiga sa posvetom sam dobio od svojih učitelja i nastavnika... Ništa od toga nisam uspio sačuvati...

Život... Kakav život može imati dijete kojemu su generacije prije bile uništene svim dešavanjima i kojem su roditelji "postali siromašni", zahvaljujući i raznim "komasacijama", oduzetoj zemlji i šumama, čiji su roditelji "nepodobni", jer nose "zvučno" prezime sustavu, a koje je najstarije od osam braće i sestara, živih...? Težak...

Opet Slavonija... Završio sam peti razred osnovne škole kad sam prvi put zaradio svoju plaću. Gdje? Pa u Slavoniji... Selo Treštanovci, Trenkovo, Ovčare... Dijete... radio sam kao "sezonac" na poljoprivrednim poslovima u sezoni kopanja, metlica, duhana... i ... imao sam plaću ... kao svi odrasli ljudi... Bio sam ponosan... I zahvalan Slavoniji...

Radio sam tako godinama, "ferije" sam provodio radeći i zarađujući. Trebalo je pomoći roditeljima. Mislim da sam doprinijeo tomu, osmoro nas braće i sestara smo se školovali i zahvaljujući Slavoniji... Šlolovao sam se i dalje, završio sam ono što sam htio, zaposlio se i nekoliko godina radio prije rata...

I... rat... Opet Slavonija...

Nisam nikakav "veliki hrvat", nikada nisam mrzio, čak niti u ratu... imao sam, i imam i dalje prijatelje svih naroda i narodnosti... ne odvajam niti gledam na nacionalnu pripadnost nikoga... Za mene postoje samo dobri i loši, nebitno na nacionalnu pripadnost. Nisam niti nekakav veliki vjernik, poštujem vjeru i vjeroispovijesti svih, jer ako ne poštuješ tuđe, siguran sam, da ne poštuješ niti svoje... Ne ističem se niti na slavljima, proslavama, dovoljno mi je ono što imam. Svojim radom sam stekao sve, nisam dužan nikomu, to je moje i moje obitelji, zadovoljan sam s tim. Ne treba mi više...

Uključio sam se u rat u Hrvatskoj, ja, "Bosanac"... Ne iz mržnje, jednostavno sam shvatio da se moram opredijeliti... Učinio sam to u trenutku kad današnja RH nije niti postojala kao država... možda sa današnjeg pogleda to i nije bilo pametno u tom trenutku, ali...bio sam mlad... braća još su bila mlađa... i njih dvojica su bili uz mene... dvojicu, koji su bili djeca, ostavili smo da prežive ... ako mi nastradamo...

Ponovo Slavonija ... Zapadna ... i tamo sam kao dijete zarađivao kruh svagdašnji, Dragalić... sezonski poslovi ... poljoprivreda... Poznat mi je djelimično taj teren iz djetinjstva.

Odrađivali smo ju pošteno. Nismo imali ništa. Danas žalim za tim, mogao sam još više učiniti, ali nisam imao s čim. Gledao sam svakodnevno parkirane tenkove na udaljenosti 600-700 metara, a jedino oružje koje smo imali tada je bio RPG-7, a njim tada i na toj udaljenosti nismo mogli ništa učiniti.

Dao sam, zajedno s braćom, prilično sebe a i njih, i ranjen sam tamo... nismo se obrukali, to "moji" Slavonci dobro znaju. Mislim da sam zato i izabran tada i u tom trenutku da vodim prvo desetinu, a kasnije i vod ljudi... ja... kao došljak, u "nepoznatu sredinu". Zapadna Slavonija je još uvijek velika nepoznanica, vidjećete, doći će vrijeme kad će se i ta priča otvoriti...

Zahvalan sam "svojim" Slavoncima, što su mi vjerovali i dali mi u ruke svoje živote, tamo smo ih i sačuvali, ... većinom... a djelovali smo jako dobro... to preživjeli mogu potvrditi i posvjedočiti. Bitno mi je, da su nas "susjedi" jako poštovali i tražili da im mi budemo "susjedi". Tko je bio u ratu, shvatiće o čemu pričam...

Posavina... Opet Slavonija ... i ja sa njima,... i moja braća, ... i prilično "Bosanaca" iz ZNG... I ... Slavonaca...

Slavonci... vrijedni i pošteni ljudi... barem oni koje sam poznavao... Ratari i radnici, koji svojim rukama zarađuju svoj kruh... hrabri i požrtvovani...

Odrađivali smo, ... i odradili, ... Bosanski Brod... Većinom ljudi koji nose porijeklo iz BiH, ali... i Slavonci...

Poznavao sam ih prilično, mnogi od njih su svojom krvlju natopili ravnicu s desne strane rijeke Save, mnogi su i dali najviše što su mogli... svoje živote... Hvala im SVIMA...

Znam tko je tada obnašao civilnu i vojnu "vlast" u to vrijeme, gledao sam svojim očima koliko je Slavonija dala za Bosansku Posavinu, i ja kao vojnik, mogu samo reći ... HVALA SLAVONIJO, ne daj Bože, ako bude trebalo, vratiću... opet...

Ako čovjek ima još imalo obraza, ne može prigovoriti ništa, Slavoniji, Slavonskom Brodu, te svim ostalim gradovima i ljudima koji su dali svoj doprinos, onoliko koliko je u tom trenutku bilo moguće. Ako ima savjesti još u onima koji tvrde suprotno, upitajte se, KOLIKO STE VI DALI???

Živim u Slavonskom Brodu, svjestan sam, zauvijek ću ostati "Bosanac", čak i moja djeca koja su rođena ovdje, ali ja u svoje ime, te ime svoje braće, mogu samo reći "HVALA TI SLAVONIJO, preživjeli smo" ... NEĆEMO ZABORAVITI...

Slavonijo, povezani smo, jako... u dobru i zlu ... u dobru i zlu...

Ovaj post sam napisao danas, neću se vraćati ovdje, podijeliću ga na razna mjesta, a Vi se pronađite u njemu.

Svaka čast, sve potpisujem, još da većina, a ne samo mala manjina slavonaca imaju isto mišljenje o nama Hrvtaima iz Bosanske Posavine gdje bi nam bio kraj. Ja sam dijete rata, 83 godište, osjetio sam rat jer sam živio u Bosanskom Brodu za vrijeme rata, otac na ratištu, majka s nas troje sama u stanu, prvi susjedi Srbi, njihov otac na ratištu ali ljudi kod kojih smo se skrivali za vrime granatiranja jer njihov stan nije bio izložen, pobjegli prije pada u Slavonski Brod preko mosta sa 2 vrećice u ruci gdje je isto bilo veselo s ratom, pa se vratili u rodni Svilaj kraj Odžaka, pa opet bježi sa skelom prije pada. Znam što je rat iako nisam nosio pušku. I znam što je mržnja jer sam je osjetio najviše u Hrvatskoj na svojoj koži, nažalost. Nigdje se nisam osječao kao veći stranac nego u svojoj Hrvatskoj. Bio sami u Švicarskoj i Sloveniji ali ovdje samo to najviše osjetio. Zašto, ne znam ni dan danas. Većina Slavonaca mi je rekla da nas Hrvate iz Bosne (ne kotiraju bolje niti Hercegovci) ne mogu vidit očima, zato čast iznimkama. Jer za isto razloga nema. Nitko nije doživio kroz povijest to što su ljudi sa naših prostora, a uvijek je srce kucalo za Hrvatsku i čemu onda mržnja vlastitog naroda nejasno je. Ne izmišljam, govorim iz iskustva, a i čitajući komentare koje ljudi ostavljaju po raznim portalima. Mene je to samo ojačalo, kao i većinu našeg naroda, zato smo i uspješni kao ljudi. To je moje skromno mišljenje. Isprika svim Slavoncima koji se ne nalaze u mojim riječima.

Inkvizitor
05-07-2019, 11:16
Moram priznati da je mene ta mržnja Slavonaca prema Posavljacima i uopće BiH Hrvatima iznenadila.

Tim više jer potječu, bar većina iz BIH

Svilajac
05-07-2019, 11:22
To je davo ispričana priča. Nikada nećeš uvjeriti teoretičare zavjere da Posavina nije prodana kao ni one koji to iz političkih interesa guraju. Dovoljno je čitati svjedočenja boraca koji govore da prodaje nije bilo ali je bilo neorganizacije i samovolje kao i mitskih bitaka i nadljudskih borbi.

Prijatelju dragi što znači da svjedoče borci da prodaje nije bilo. Pa u tome je poanta da su se borci borili dok su političari dogovarali. Svima je jasno da je podrška Hrvatske mogla i morala biti jača, a izostala je. Pa šta misliš da se i zapadna Hercegovina mogla obraniti, da se trebala braniti, od Srba i JNA, pa nemojte bajke pričati, borci su se borili srcem, njima svaka čast, dali su sve što su mogli od sebe u tome nema sumnje, svatko tko pljuje po borcima sa posavskog ratišta je budala jer uz vukovarso ratište to je jedno od najtežih. Naše ljude slali su da brane mjesta po Hrvatskoj, srednjoj Bosni, Hercegovini, a koga su slali u posavinu, slavonci su dolazili ali u malom broju jer većina ih je bila opet naših posavljaka, Riječke brigade isto tako... kaže Prkačin da mu picamajstor Šušak telefonom govori šta češ ti u posavini, odi malo tamo vidi šta ima pa nazad.. diže se most u brodu po naredbi koga?? tko je mogao izdati zapovijed pitam se... podmeće se generalu Stipetiću najuspješnijem generalu domovinskog rata koji i sam priznaje propuste... šalju se postorjbe ali ih bedem ljubavi zaustavlja-dajte molim Vas... ravna se sa zemljom muslimanski Mostar od strane HV postrojbi, zašto?? oslobađa se Kupres 94-95, a posavina se ne smije i ne može braniti?? uzima se Glamoč i Grahovo sa 5 Hrvata, daje se posavina sa 150.000,00 Hrvata Srbima na poklon, a borce se ostavlja da ginu do zadnjeg... ubijaju se hosovci kao stoka po hercegovini jer ne žele rat s muslimanima, nitko od strane Hrvata ništa nije mogao obraniti u cijeloj BIH bez pomoći HV-a, a istim je rukovodio Šušak te ih slao samo tamo gdje je on imao interes. neka me netko uvjeri u suprotno... rat s muslimanima u srednjoj Bosni, pa kome je to bilo u interesu pitam se, traženje istoga u posavini, to može samo budala..:hrv

Svilajac
05-07-2019, 11:30
Moram priznati da je mene ta mržnja Slavonaca prema Posavljacima i uopće BiH Hrvatima iznenadila.

Tim više jer potječu, bar većina iz BIH

prijatelju ni meni to ne ide u glavu, nekakav kompleks, ljubomora, mržnja, zašto, Bog zna, što kažeš i sami su većinom iz našeg kraja, uzmi moj Svilaj, Donji i Gornji u Bosni, a preko Save Svilaj slavonski i tako duž cijele posavine, ljudi išli trbuhom za kruhom ili pred Turcima i osnivali sela po slavoniji, isto kao što su hercegovci dolazili nama u posavinu jer su bili kruha gladni, danas oni kao mrze ljude iz bosanske posavine, pa tko je tu lud? ja njih ne mrzim i kao što kaže master hvala im na svemu, kao i cijeloj Hrvatskoj ali brate mili nemojte raditi budalu od nas...

Inkvizitor
05-07-2019, 12:25
prijatelju ni meni to ne ide u glavu, nekakav kompleks, ljubomora, mržnja, zašto, Bog zna, što kažeš i sami su većinom iz našeg kraja, uzmi moj Svilaj, Donji i Gornji u Bosni, a preko Save Svilaj slavonski i tako duž cijele posavine, ljudi išli trbuhom za kruhom ili pred Turcima i osnivali sela po slavoniji, isto kao što su hercegovci dolazili nama u posavinu jer su bili kruha gladni, danas oni kao mrze ljude iz bosanske posavine, pa tko je tu lud? ja njih ne mrzim i kao što kaže master hvala im na svemu, kao i cijeloj Hrvatskoj ali brate mili nemojte raditi budalu od nas...

Isto tako ima puno Posavljaka koji mrze Hercegovce iako su opet većina Posavljaka hercegovačkog porijekla.

Inkvizitor
05-07-2019, 12:37
Prijatelju dragi što znači da svjedoče borci da prodaje nije bilo. Pa u tome je poanta da su se borci borili dok su političari dogovarali. Svima je jasno da je podrška Hrvatske mogla i morala biti jača, a izostala je. Pa šta misliš da se i zapadna Hercegovina mogla obraniti, da se trebala braniti, od Srba i JNA, pa nemojte bajke pričati, borci su se borili srcem, njima svaka čast, dali su sve što su mogli od sebe u tome nema sumnje, svatko tko pljuje po borcima sa posavskog ratišta je budala jer uz vukovarso ratište to je jedno od najtežih. Naše ljude slali su da brane mjesta po Hrvatskoj, srednjoj Bosni, Hercegovini, a koga su slali u posavinu, slavonci su dolazili ali u malom broju jer većina ih je bila opet naših posavljaka, Riječke brigade isto tako... kaže Prkačin da mu picamajstor Šušak telefonom govori šta češ ti u posavini, odi malo tamo vidi šta ima pa nazad.. diže se most u brodu po naredbi koga?? tko je mogao izdati zapovijed pitam se... podmeće se generalu Stipetiću najuspješnijem generalu domovinskog rata koji i sam priznaje propuste... šalju se postorjbe ali ih bedem ljubavi zaustavlja-dajte molim Vas... ravna se sa zemljom muslimanski Mostar od strane HV postrojbi, zašto?? oslobađa se Kupres 94-95, a posavina se ne smije i ne može braniti?? uzima se Glamoč i Grahovo sa 5 Hrvata, daje se posavina sa 150.000,00 Hrvata Srbima na poklon, a borce se ostavlja da ginu do zadnjeg... ubijaju se hosovci kao stoka po hercegovini jer ne žele rat s muslimanima, nitko od strane Hrvata ništa nije mogao obraniti u cijeloj BIH bez pomoći HV-a, a istim je rukovodio Šušak te ih slao samo tamo gdje je on imao interes. neka me netko uvjeri u suprotno... rat s muslimanima u srednjoj Bosni, pa kome je to bilo u interesu pitam se, traženje istoga u posavini, to može samo budala..:hrv

Meni se čini da si ti neki Muslimanski provokator.Bolje da ti tu nije master jer bi te poslo tko zna gdje nakon ovog dreka od posta.

Znaš što je drek

Grunf
05-07-2019, 12:48
Plače što je izgubljena većina hrvatske bosanske Posavine, a veliča čovjeka koji je odgovoran za to, a to je Stipetić. Šizofrenija. :silud

Grunf
05-07-2019, 12:51
Nitko od BH Hrvata nije ništa mogao obraniti bez HV-a, a obranili Žepče, Vitez, Busovaču, Novi Travnik, Usoru, Kiseljak, Kreševo bez da je HV bio na 100 km blizine. :silud

Svilajac
05-07-2019, 13:12
Isto tako ima puno Posavljaka koji mrze Hercegovce iako su opet većina Posavljaka hercegovačkog porijekla.

većina posavljaka nisu hercegovačkog porijekla, nemoj ovdje mitomaniju prosipat, dosta ih je ali većina nije, ja sam posavljak pa ih ne mrzim ali sam svjestan što je politika ljudi iz tog kraja napravila mojim prostorima i vidi čuda svojim ljudima gledajući porijeklo...

isto tako sva sreća pa hercegovci ne mrze posavljake odnosno ne misle za nas da smo manji Hrvati od njih, samo zato što ne mrzimo muslimane s kojima smo rame uz rame branili Posavinu za ovog rata ali i za II svjetskog rata

nego daj me prosvijetli, odaklem si ti, ja sam iz bosanske posavine i vidi čuda Hrvat

Inkvizitor
05-07-2019, 13:36
većina posavljaka nisu hercegovačkog porijekla, nemoj ovdje mitomaniju prosipat, dosta ih je ali većina nije, ja sam posavljak pa ih ne mrzim ali sam svjestan što je politika ljudi iz tog kraja napravila mojim prostorima i vidi čuda svojim ljudima gledajući porijeklo...

isto tako sva sreća pa hercegovci ne mrze posavljake odnosno ne misle za nas da smo manji Hrvati od njih, samo zato što ne mrzimo muslimane s kojima smo rame uz rame branili Posavinu za ovog rata ali i za II svjetskog rata

nego daj me prosvijetli, odaklem si ti, ja sam iz bosanske posavine i vidi čuda Hrvat

Ti si kurac od ovce a sad dimiš odavde.

crni bombarder
05-07-2019, 15:50
muslimanski mostar pa ga ravnaju zlikovci iz HV

odakle izranjaju ovakve budale

juanpablom
05-07-2019, 22:57
Nitko od BH Hrvata nije ništa mogao obraniti bez HV-a, a obranili Žepče, Vitez, Busovaču, Novi Travnik, Usoru, Kiseljak, Kreševo bez da je HV bio na 100 km blizine. :silud
sere govna, tri brigade HV bile u Bosanskoj Posavini, više od 20 tenkova bilo na raspolaganju za obranu Posavine. mjesecima se brani Posavina.kako ako nema podrške Hrvatske

dobrinjac
06-07-2019, 15:58
sere govna, tri brigade HV bile u Bosanskoj Posavini, više od 20 tenkova bilo na raspolaganju za obranu Posavine. mjesecima se brani Posavina.kako ako nema podrške Hrvatske

Modrica,25.ili 26.06.92 borbe za koridor su u punom tijeku,srbi probijaju liniju i spajaju se sa B.Samackim snagama,nasi u panici,trci se tamo vamo da se linija ustabili.
Na lijevu stranu Bosne tj.na modricku starnu prelaze 3 tenka,sto za taj prostor od par km2 i nije malo(mozda tada i neprijatelj nije vise uveo u borbu).
Mi dobivamo 1 koji zauzima polozaj na jednoj visoravni ili brdu i imao je sve kao na dlanu.
Dolaze i dijelovi jedne HV brigade ciji ljudi zauzimaju polozaje prema liniji koja je bila ugrozena..
Nadamo se nasoj kontri-medjutim da bi sutra dan stiglo nekakvo naredjenje da se sve napusta i povlaci prema Odzaku.
Tenkisti hoce da ostave tenk ljudi nepoznaju teren.Vozac kaze "ja ako se pojavim na cistini ja sam u tren oka gotov"Na inicijativu domacih uspijeva se nekako pored sume spustiti u grad i napusta taj dio bojisnice sa mozda 10tak ispaljenih projektila.
Dijelovi HV brigade su u toku noci napustili polozaje (valjda isto po necijoj naredbi)ljudi su frustrirani-ljuti...taj dan se vodi jos odsudna obrana da bi se 28.06.kompletna lijeva strana rijeke bosne prepustila bez nekih jakih borbi neprijatelju..

... bilo je podrske sa hrvatske strane,ali bilo je i nekakvih misterioznih "zapovijedi "pogotovo kada smo bili ojacani i spremni i voljni da predjemo u kontru..od koga su te zapovijedi dolazile to sam bog zna..

juanpablom
08-07-2019, 23:38
Modrica,25.ili 26.06.92 borbe za koridor su u punom tijeku,srbi probijaju liniju i spajaju se sa B.Samackim snagama,nasi u panici,trci se tamo vamo da se linija ustabili.
Na lijevu stranu Bosne tj.na modricku starnu prelaze 3 tenka,sto za taj prostor od par km2 i nije malo(mozda tada i neprijatelj nije vise uveo u borbu).
Mi dobivamo 1 koji zauzima polozaj na jednoj visoravni ili brdu i imao je sve kao na dlanu.
Dolaze i dijelovi jedne HV brigade ciji ljudi zauzimaju polozaje prema liniji koja je bila ugrozena..
Nadamo se nasoj kontri-medjutim da bi sutra dan stiglo nekakvo naredjenje da se sve napusta i povlaci prema Odzaku.
Tenkisti hoce da ostave tenk ljudi nepoznaju teren.Vozac kaze "ja ako se pojavim na cistini ja sam u tren oka gotov"Na inicijativu domacih uspijeva se nekako pored sume spustiti u grad i napusta taj dio bojisnice sa mozda 10tak ispaljenih projektila.
Dijelovi HV brigade su u toku noci napustili polozaje (valjda isto po necijoj naredbi)ljudi su frustrirani-ljuti...taj dan se vodi jos odsudna obrana da bi se 28.06.kompletna lijeva strana rijeke bosne prepustila bez nekih jakih borbi neprijatelju..

... bilo je podrske sa hrvatske strane,ali bilo je i nekakvih misterioznih "zapovijedi "pogotovo kada smo bili ojacani i spremni i voljni da predjemo u kontru..od koga su te zapovijedi dolazile to sam bog zna..
ostaje činjenica da je u Bosanskoj Posavini više od 20 konkretno 27
tenkova,ako su podaci u transkriptu točni a nema razloga da ne budu kad to kaže Šušak u razgovoru s Praljkom i Tuđmanom. Ne bi se Posavina branila 7 mjeseci da nije bilo podrške iz Zagreba. Podrške je falilo od strane Sarajeva. Kako je to bilo na nižim razinama, tu je sve moguće. Da je prodana onda bi palo i Orašje a ne da bude još vraćen i Odžak. kod Orašja je koridor najtanji.

Grunf
08-07-2019, 23:58
Puna vojska nam je bila dvostrukih igrača, Stipetić je vodio taj dio, trebalo je njega pitati što se dogodilo da mu je u vojsci bilo puno pokvarenog telefona i zašto se određeni dio napuštao. Ako nema zadovoljavajućeg odgovora onda na galge. :kava

juanpablom
09-07-2019, 00:29
Puna vojska nam je bila dvostrukih igrača, Stipetić je vodio taj dio, trebalo je njega pitati što se dogodilo da mu je u vojsci bilo puno pokvarenog telefona i zašto se određeni dio napuštao. Ako nema zadovoljavajućeg odgovora onda na galge. :kava

nema tu puno pametovanja,Srbima je to bilo od životne važnosti, HV se nije mogao skroz uključiti jer su ALija i Haris srali, a sami nisu kurcem mrdnuli da se nešto napravi.

borac3k
28-07-2019, 18:59
https://imgur.com/bllUBt4 Obećao sam prije par godina doduše.

borac3k
28-07-2019, 19:00
https://i.imgur.com/bllUBt4.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:07
https://i.imgur.com/BFjiwUD.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:10
https://i.imgur.com/EYOeTA0.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:11
https://i.imgur.com/vPoLCzA.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:12
https://i.imgur.com/90LvG1s.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:14
https://i.imgur.com/gUwQf3D.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:15
https://i.imgur.com/cbtRsOK.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:16
https://i.imgur.com/dpSr57T.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:17
https://i.imgur.com/qxYQm1w.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:18
https://i.imgur.com/EHx8HUf.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:19
https://i.imgur.com/PyfX5ME.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:20
https://i.imgur.com/V1T9Zli.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:21
https://i.imgur.com/Tulbt8A.jpg

borac3k
28-07-2019, 19:22
https://i.imgur.com/uE7rHIT.jpg

Grunf
29-07-2019, 19:27
Daj molim te ukratko prepričaj o čemu se radi, to je dio internetskog bontona.

borac3k
31-07-2019, 22:46
Daj molim te ukratko prepričaj o čemu se radi, to je dio internetskog bontona. Ako nikog ne interesuje nek admin obriše ili ću ja. Koja glupost, treba nekom ukratko prepričat nečiji dnevnik koji je vodio desetak dana.

dobrinjac
01-08-2019, 06:26
Koga interesuje taj i procita...gdje si to "zarobio"??

Grunf
01-08-2019, 11:27
Ako nikog ne interesuje nek admin obriše ili ću ja. Koja glupost, treba nekom ukratko prepričat nečiji dnevnik koji je vodio desetak dana.

Obično kad ljudi stavljaju linkove bez opisa to nikoga ne interesira, zato je dio pravila na netu da se ukratko opiše o čemu se radi. Nije teško napisati rečenicu: Ovo je ratni ili civilni dnevnik iz tog i tog mjesta, radi se o ratu ili ratnoj svakodnevnici iz te i te godine. Kontekst je bitan i svakoga zanima.

borac3k
01-08-2019, 15:37
Došao sam u posjed dnevnika jednog Modričanina iz Juna 92.piše kako je bilo u gradu ,šta je radio,šta je se pričalo,sa kim se vidjao.Ako budem znao postaviću sliku od par dana dnevnika. 25.04.2017 sam obećao objavit dnevnik mog sugrađanina iz 1992, na stranici broj 100.

borac3k
01-08-2019, 15:44
U kući gdje je bila izmještena policija posle proboja koridora među mojim stripovima koji su mi ostali kod kuće. Mojim pošto sam ih lično kupovao i skupljao od početka 80-ih godina.

borac3k
01-08-2019, 16:35
za dobrinjca Bio sam cijelo vrijeme od noćnih straža u Mendosinu prije sukoba do sjedenja pred Bucinom prodavnicom i gledanja kako Srbi u pretovarenim autima bježe iz Modriče posle Gavrinog fijaska u kom hvala Bogu nisam učestvovao a oružje sam dobio posle tog događaja (papovku), do 3 maja i početka sukoba. U maju sam bio par dana na liniji prema SŠC-u u 2-3 kuće od kuće Koste Ristića prema Trafo stanici, a 6-7 dana maja sam bio u kući kraj koje se završava asvalt na putu prema Straževcu a sa kog se skrene desno i spusti se do raskrsnice do limara Hurtića. Naravno, učestvovao sam i u proboju Koridora do Pećničkog groblja odakle se vraćam u Modriču i pristupam Policiji gdje se kratko zadržavam jer idem u radnu obavezu kao čuvar do oktobra 93 kad me mobilišu u VRS, do 30.06.1996.

dobrinjac
04-08-2019, 11:47
borac 3k..zasto ste vi bjezali poslije gavrinog fijaska??
on je nekako polovinom aprila upao u grad..putem radija je davao ultimatume za predaju oruzja (kladari,dobrinja..i ostala hrv.sela)i navodno se proculo da od Odzaka ide 2000 zengi i HOS-ovaca na Modricu..mozda zbog toga??

..nakon povlacenja iz sela negdje oko 6-7 maja u garevac i mi zaposjedamo liniju prema srednjoj skoli i babica mostu..

borac3k
06-08-2019, 15:03
Nije niko pobjego, po priči ljudi iz vrha tadašnjeg SK-PJ, jedinici iz Skugrića koja je bila raspoređena duž Marikačića puta prema PD-u i Garevcu, nije došla smjena iz sela i ljudi su jednostavno otišli svojim kućama. Nakon toga šta drugo očekivat nego rasulo, pogotovo kad je otišla vojska koja je bila sa pragom i BOVom. Nisu samo putem radija već je kišao auto i preko razglasa pozivao da se preda nelegalno oružje. Nisu išli samo u Hvatska sela, bili su i u Tarevcima i kroz Islam varoš a lično sam sa prijateljom prošetao kroz centar Modriče i čuo poziv o predaji oružja. Nije ovo za Hosovce iz Gavrinog debakla, to je iz majskog nikad rasvjetljenog povlačenja. Vojska koja je bila na liniji Bakulić-Dom zdravlja i gdje je bilo pomjeranja i vraćanja položaja je pustila tu priču o tih 2000 Hosovaca. Kod SŠC nisam ispalio ni metka jer nisam nikog ni vidio sa druge strane a i posle pucanja treba i čistit oružje.

Dobor Kula
10-08-2019, 17:46
Mislim da si ipak pobrkao neke stvari. Taj fiasko Gavrinih se desio tacno poslije priče o dolasku HOS-a. To sto su ti pričali učesnici sa tvoje strane je jednostavno laž.
Činjenica je da su bukvalno pobjegli bacajući oruzje, sa silosa su pobjegli ostavivsi prilično oruzja. Izmedu ostalog mitraljez M84 i vojni snajper. 84- tvorka je donesena početkom maja u Jakes a snajper je takođe zavrsio kod nas.

dobrinjac
11-08-2019, 16:26
....tako je bilo sigurno,nakon sto je Gavro polovinom aprila zauzeo vitalne dijelove u gradu i davao ultimatum za predaju oruzja je kod nas sastavljena "delegacija"od 2-3 covjeka koja su sisli do SUP-a na pregovore..
Receno je da se oruzje nece predavati a ako dojde do nasilnog ulaska u selo da ce biti rafinerija granatirana..

Nakon toga je ja mislim umjesto do 12 sati ultimatum produzen do 14 sati i onda je pukla ta caura o 2000 Hosovaca i ZNG od Odzaka i Garevljana da su krenuli nasipom kanala prema rafineriji.Nakon toga je isti ili sutra dan doticni napustio glavom bez obzira grad..

A ti vasi sto su bili oko doma zdravlja krajem maja su mogli biti samo u kontaktu sa Hijeninim ljudima i bio je jos nekakav "Cavka" sa svojom grupom ljudi koji je vas putem megafona pozivao na predaju..

borac3k
14-08-2019, 19:49
Činjenica je da je u maju 92, u Modriči bilo od 800 do 1000 što vojnika što policajaca, koji su bili u 4-5 jedinica i još mi koji smo ostali u Srpskoj varoši. Svako je imao svoju komandu a kordinacija između istih čista 0. Nismo se mi povukli iz grada zbog nekih žestokih napada "neprijatelja" već zbog katastrofalne komunikacije među jedinicama. To pokazuje i vrijeme dolaska prvih vaših vojnika do Dobrinje, tačnije nekih 16-17 sati od izlaska poslednje naše jedinice iz Modriče.

borac3k
14-08-2019, 20:04
Mislim da si ipak pobrkao neke stvari. Taj fiasko Gavrinih se desio tacno poslije priče o dolasku HOS-a. To sto su ti pričali učesnici sa tvoje strane je jednostavno laž.
Činjenica je da su bukvalno pobjegli bacajući oruzje, sa silosa su pobjegli ostavivsi prilično oruzja. Izmedu ostalog mitraljez M84 i vojni snajper. 84- tvorka je donesena početkom maja u Jakes a snajper je takođe zavrsio kod nas.

Znam lično ljude koji su bili na silosu i nisu "pobjegli" i pobacali oružje već su ga jednostavno ostavili. Šta su trebali uradit kad su čuli da su se ostali povukli a oni gore čame 3 dana okruženi ne baš prijateljski, naoružanim građanima. Ti bi možda išao u proboj da si bio na njihovom mjestu ? Gavrini se nisu povukli zbog Hosovaca, pitaj Gavru, živi u Dugom polju. Priča o 2000 "crnokošuljaša" a ne Hosovaca je iz maja, a ne aprila, znam to sigurno, izišo sam iz Modriče sa poslednjom vojskom.

Dobor Kula
15-08-2019, 00:05
Borac 3k, ili si posenilio ili nisi uopšte bio tu kad se pucalo.
Kakva crna 3 dana, pobjegli poslijepodne prvi dan.
Ako se nisu povukli zbog propagande o HOS-u onda su pobjegli zbog toga sto tadasnja vojska nije došla u pomoć.

Dobor Kula
15-08-2019, 00:10
E jbg, ako to nije jak napad e onda sta je, odšetali ste samo tako��. Prvi put ste osjetili artiljeriju na svojoj koži.

Dobor Kula
15-08-2019, 00:19
Borac 3k
Znaci pobjegli ste sa prvim granatama, ako je tako kako ti kažeš(16-17sati)
Napad je počeo ranom zorom a vec poslije podne su nase snage stigle do gradskog groblja tj do Dobrinje.
Oko 15 sati je se zaviorila Hrvatska zastava na vodovodu.
Sta je sa onim magacinom municije sto je eksplodirao u kući oko kafića u Srpskoj varoši?
Postaješ nerevelantan diskutant.