PDA

Pogledaj Full Version : Spasimo hrvatsku wikipediju

mholjevac
23-09-2013, 14:35
http://fizzit.net/vijesti-i-politika/komentari-i-kolumne/4616-novi-denuncijantski-projekt-jutarnjeg-zaustavite-wikipediju

sve tu piše

sagitarius
23-09-2013, 22:07
http://fizzit.net/vijesti-i-politika/komentari-i-kolumne/4616-novi-denuncijantski-projekt-jutarnjeg-zaustavite-wikipediju

sve tu piše

Pročitao sam tekst na ponuđenoj poveznici, sjajan je nema dileme, ali bih volio i da je autor ove teme za nas ovdje dao par uvodnih napomena ili neki kratki komentar, obzirom da bih to od njega i očekivao kao autora teksta na poveznici ili bar nešto kao nekakvu malu "ekskluzivu", svojim prijateljima na HRHB-u, ali i kao sitnu formalnu obvezu pri otvaranju nove teme.
Svi komplimenti za kolumnu i topla preporuka za čitanje ostalim forumašima....

mholjevac
23-09-2013, 22:43
Pročitao sam tekst na ponuđenoj poveznici, sjajan je nema dileme, ali bih volio i da je autor ove teme za nas ovdje dao par uvodnih napomena ili neki kratki komentar, obzirom da bih to od njega i očekivao kao autora teksta na poveznici ili bar nešto kao nekakvu malu "ekskluzivu", svojim prijateljima na HRHB-u, ali i kao sitnu formalnu obvezu pri otvaranju nove teme.
Svi komplimenti za kolumnu i topla preporuka za čitanje ostalim forumašima....

Ispričavam se zbog kratkoće, to sam samo nabacio onako usput u žurbi.

U međuvremenu sam malo skratio tekst da bude čitkiji. Nema se tu što mnogo napomenuti, mislim da bismo se ipak svi koji imamo što reći o ovom trebali malo akivirati u grupama na wiki, logirati se, dati pojašnjenja, jer dečki su u dosta lošoj situaciji.

Grunf
23-09-2013, 23:19
Ukratko iz teksta:

Dakle, da rezmiramo. Imamo situaciju da profesionalni falsifikatori stvarnosti i revizionisti povijesti iz Jutarnjeg, manipulacijom, spletkom, i uz pomoć dva domaća Srbina, ili ako hoćete građanina Hrvatske srpskog porijekla - jednog ministra i jednog teoretičara zavjera s ozbiljnim hate issue-om spram katoličanstva i usađenom fobijom spram Hrvata - pokušavaju ukinuti hrvatsku Wikipediju, jer je to jedan od rijetkih preostalih informacijskih kanala na hrvatskom jeziku koji nije pod striktnom cenzurom "antifašista" u Hrvatskoj, kako sebe već te obavještajne strukture vole zvati. I to pod izlikom da admini falsificiraju činjenice i revidiraju povijest, po principu "optuži ti njih prvi za ono za što misliš da bi mogli optužiti tebe".

moonlight
24-09-2013, 01:38
Wikipediju ne treba spašavati, nego ju treba dokinuti, u potpunosti, ne postoji manipulativnija ideja od Wiki za mladog čovjeka.
Knjižnica, godišnja članarina, časopisi prema uzrastu, ozbiljnija literatura, prema pokazanom afinitetu.
Wiki ljude onepismenjuje, ne čini ih istraživačima ili pasioniranim ljubiteljima znanosti, nego konformistima i mediokritetima.
Dolje Wikipedija!
Knjigu u ruke!

d celjski
24-09-2013, 07:17
je, moon, slažem se s tobom u potpunosti..ali danas su ljudi već programirani da klikanjem dolaze do informacija...knjiga kao relevantan izvor je umrla...to je još samo za nas možda- našu generaciju, uostalom nekad ni knjigu ili članak u časopisu, nije mogao napisati bilo tko, a danas piše tko hoće i šta hoće i do čovjeka je šta će pokupiti od toga...nažalost mnogi "beru" teške gluposti...

Inkvizitor
24-09-2013, 10:58
dobro nije rekao..pergamenu u ruke i guščje pero..

antifašisti nagrnuli na wikipediju ko na Tv Kalendar..nema tu dok ihe se ne pomete s društvene scene..evo Angela dobila izbore..

Stiliana
24-09-2013, 14:08
Wikipediju ne treba spašavati, nego ju treba dokinuti, u potpunosti, ne postoji manipulativnija ideja od Wiki za mladog čovjeka.
Knjižnica, godišnja članarina, časopisi prema uzrastu, ozbiljnija literatura, prema pokazanom afinitetu.
Wiki ljude onepismenjuje, ne čini ih istraživačima ili pasioniranim ljubiteljima znanosti, nego konformistima i mediokritetima.
Dolje Wikipedija!
Knjigu u ruke!

slažem se s celjskim, za to je prekasno. uostalom, ne moraju svi biti istraživači i pasionirani ljubitelji znanosti, niti to većina ljudi jest. Većina jesu mediokriteti (čudna li čuda) i konformisti. Ali kad već postoji koncept neke besplatne i svima dostupne e-enciklopedije onda bi trebao postojati i neki sustav kontrole tih članaka, ovako je sve cirkus. Ljudi se ulogiravaju da bi pisali sranja o Judith Reisman i sl.... dječja posla

caporegime
24-09-2013, 16:05
u tom slučaju oni koji su zaduženi za funkcioniranje fb profila bi mogli poslati poruke svim normalnim grupama i profilima u svrhu okupljanja i zaštite i hr wikipedije.
nije jugofašstima do tumačenja ndh i nob nego im je cilj potjerati dosadašnju wiki ekipu da bi u miru mogli krivotvoriti noviju povijest.

moonlight
24-09-2013, 16:59
je, moon, slažem se s tobom u potpunosti..ali danas su ljudi već programirani da klikanjem dolaze do informacija...knjiga kao relevantan izvor je umrla...to je još samo za nas možda- našu generaciju, uostalom nekad ni knjigu ili članak u časopisu, nije mogao napisati bilo tko, a danas piše tko hoće i šta hoće i do čovjeka je šta će pokupiti od toga...nažalost mnogi "beru" teške gluposti...

Kaj mi hoćeš reći, da današnji studenti u fusnotama svojih referata navode wikipediju...:)

Ja se donekle mogu složiti da se ona popravila obzirom na početak, ali pisanje pod nickovima, bulažnjenja koja se tamo mogu pročitati, a ponuđeni su kao relevantni jer na dnu svake teme postoji i literatura, kad se govori o povijesti, obratite pozornost da bi stvar funkcionirala navode se djela priznatih povjesničara, a ponegdje i izvora dok sam tekst progovara kroz mišljenje pojedinca, a ne kroz kompilaciju izvora i djela...naravno da je cijela stvar manipulativna.
Ovo oko pitanja hr wiki pokrenuli su likovi sa srpske wiki, naravno još je debilnije da se na to osvrće onakav mutavi ministar prosvjete, po inerciji.
Uspoređivati wiki i tv kalendar je pa čak bi rekao i "bezobrazno", tv kalendar je kulturno nasljeđe HRT-a, wiki je lošiji oblik forumskih rasprava kad je povijest u pitanju.
Da ne govorim da mlađe generacije često i ne prave razlike između vikipedija, nego poberu sa svih ponešto, baš tako klikajući, pa onda suza, suzu stiže jer moraju klikati ponovno da bi ispravili ocjene...:014

d celjski
24-09-2013, 17:23
Pustimo sad studente. Oni imaju svoju propisanu literaturu, koja btw isto zna biti dvojbena...teško da oni na wp mogu pronaći nešto a da nema u knjigama njihovog smjera obrazovanja. Više se tu radi o svima ostalima, koji lunjaju netom i izvlače i izvrnjuju podatke i činjenice...u tom smislu mislim.da je potrebno osigurati relevantnost eto toj wikipediji Hr ili kako god se zvala neka nakupina informacija na mrezi...samo to...

caporegime
24-09-2013, 17:48
wikipedija jest priručnik za najednostavnije ali ima utjecaj.
barem daje onaj prvi impuls, prva saznanja koja se kasnije obogaćuju daljnjim pretraživanjem i proučavanjem.
dakle, taj prvo dojam se ne smije dati jugofašističkom izmetu ni pod koju cijenu.

jutarnji list je još gori pamflet, koncipiran za najgluplji i najprimitivniji dio društva ali je još uvijek upravo zbog te prve lopte na koju ljudi idu, ipak relevantan medij u društvu.

NorthStand
24-09-2013, 20:07
kako ono ide, najezda crvenoguzih majmuna. :rofl

blago nama, s ovoliko komunjaretina, nećemo ih se riješit vjerojatno još pola stoljeća.

i pitanje moje glasi, kako to oni mogu preuzet wikipediju, pa na wikipediju može svatko pisat što hoće pa tako i ustaše i ostali. prema tome, mogu oni srat što hoće internet ne mogu cenzurirat, jer je internet oslobođen cenzure. nije im to jebeni HRT, gdje mogu prodavat svoje priče, i puštat partizanske filmove. i hvala bogu da nije, jer bi u protivnom i na internetu imali presliku HRT. ovako ipak ima dosta prostora za desničare i sve one koji razmišljaju prohrvatski, da internet osiguraju ko sredstvo neovisnog informiranja građana. jer internet još uvijek nije posto ničija prčija, već je svačija, i tako i treba da ostane! onog momenta kad i od interneta naprave svoj servis, otkazat ću pretplatu T.comu. i odselit u onu meterološku stanicu na zavižanu, i gore mjerit temperaturu daleko od ovih kretena koji upravljaju hrvatskom i zaglupljuju široke mase.

jutarnji je smeće, i nikako to ne može biti relevantan medij, on može biti relevantan jedino onima koji su i danas jugonostalgični i koji i danas jednako strastveno ideološki podržavaju ono što i novinari jutarnjeg lista u tim novinama propagiraju. prema tome, nitko normalan to ne može čitat, kao ni novi list i slična komunistička glasila, namjerno kažem komunistička jer ona to upravo i jesu. drug Tito njima bi se jako ponosio, kada bi vidio na koji način u 2013 u srcu demokracije i EU pričaju o povijesnim i tekućim događajima.

Rimokatolik
24-09-2013, 20:21
To je izuzetno debilna stranica ! Pametan covjek je koristi da dobije informacije tipa koliko je grand slam naslova osvojo Nadal ako ides na wiki da saznas nesto relevantno debil si

NorthStand
24-09-2013, 20:59
da, baš to tako i ja, kada me zanima ko je ostvario neke sportske uspjehe, neka reprezentacija ili klub onda idem na wiki, u protivnom ne čitam ništa o titi paveliću hitleru napoleonu i ostalim povijesnim ličnostima i događajima, jer znam da nije neovisno tumačenje. a na kraju krajeva, nitko ne može biti neovisan, svi smo mi subjektivni o nečemu. npr dinamovac kad priča o dinamu, ne može biti neutralan i nesubjektivan. ali opet, treba se držat nekih činjenica. ja kada proučavam nešto, pokušavam što više činjenica proučit i onda donosim zaključak. problem je što većina ljudi tako ne radi, već površno nešto prošvrljaju od tko zna kakvih autora, i na konto toga zaključuju.

Humphrey
25-09-2013, 11:27
Spašavajmo ostatke ostataka.

Prepustili smo im obrazovanje djece,prepustili smo im medije,pravosuđe,ma prepustili smo im državu.

sagitarius
25-09-2013, 13:00
Wikipedia kao izvor podataka uvijek je primana sa velikom rezervom i to je činjenica koju potvrđuje cijela akademska zajednica, koja neće ozbiljno shvatiti bilo čiji rad koji u literaturi sa interneta navodi kao izvor Wikipediu.
No, kada se već govori o tome što se u političkom smislu sa aspekta RH i njene povjesti tu piše, sigurno je da u toj dvobojnoj gami crnog i bijelog, kako s čijeg aspekta, nedostaje u velikoj mjeri stanovita povjesna zrelost, da ne kažemo odgovornost prema istini i tu dolazimo u ishodište priće.
Država preko svoje aktualne vladajuće postave nemože zabraniti nikome da tamo piše ono što misli i što na koncu želi da kroz svoju prizmu iznese, ma koliko to odudaralo od "zvaničnog državnog stava" ili "kursa", a s druge strane niti druga strana ne može osporiti državnim "aparatčicima" da iznose svoje stavove ma koliko bili neistiniti i netočni.

Internet, takav kakav je sve više postaje poprište sukobljavanja dviju ideologija, kada je o Hrvatskoj riječ i u tome i jeste draž, mada onim koji tragaju za dubinskom istinom, Wikipedija kao takva, kao otvorena enciklopedija u koju svatko može da upiše što misli i želi, nažalost nikad neće moći pružiti adekvatan i cjelovit odgovor.

To i jeste bit filozofije autora Wikipedije da ona donosi tim veću zaradu koliko je više zauzela podatkovnog prostora, s jedne strane, a s druge služi mnogim koji prate pojedine teme da dođu i do stavova, ali i do kontrastavova kako bi bolje razumjeli određeno političko pitanje, jer Hrvatska nije jedinstven i usamljen primjer na Wikipediji.
Ako o ovome govorimo i na ovaj način promatramo stvari tada sociološki aspekt Wikipedije postaje razumljiviji i cjelovitiji što su stavovi opremljeniji točnijim podacima.
U tom smislu treba pisati jer statistička količina podataka je tim vrjednija što ih je više.
Dakle pišimo i ne dopustimo da i po wikipediji komunistički majstori sive propagande svojim oblandama i celofanima maskiraju zločine komunističkog totalitarizma, nego recimo onim koji imaju znanja i volje u povjesnoj nauci, neka pišu i doprinose povečanju statističkih i relevantnih pokazatelja o istini hrvatske, njenoj prošlosti i sadašnjosti.

moonlight
25-09-2013, 17:09
Spašavajmo ostatke ostataka.

Prepustili smo im obrazovanje djece,prepustili smo im medije,pravosuđe,ma prepustili smo im državu.

Presvetli, nisam skužio da nam ideologija obrazuje djecu, može malo pobliže, od kada, gdje, tko...?
Nemoraš preblizu, samo malo približi, zanima me :cheer

NorthStand
25-09-2013, 22:08
mene nitko nije trebao učit povijesti, sam sam je naučio, i to poprilično suprotno od želja onih koji danas pišu udžbenike povijesti.

gerilac
26-09-2013, 12:52
Sad nam isti Pavle Močilac Jovanovićev urednik hr.Wikipedije tumači na stranicama Jutarnjeg i događaje iz Međugorja .
A sukobio sam se s njima na njihovim stranicama no bio sam budala jer nisam sve kopirao.

Rizični
03-11-2013, 19:29
http://www.jutarnji.hr/sramotna-hrvatska-wikipedia-zadrzala-pro-fasisticke-admine-ekstremni-desnicari-zadrzali-/1137207/

Ujkan
03-11-2013, 19:45
http://www.jutarnji.hr/sramotna-hrvatska-wikipedia-zadrzala-pro-fasisticke-admine-ekstremni-desnicari-zadrzali-/1137207/
kakvo kmečanje crvenih... hahaha to to :naklon

teenager
03-11-2013, 19:50
:cita

Administratori hrvatske Wikipedije, prozivani za desničarenje i obračune s drugim neistomišljenicima, večeras su preživjeli glasovanje za skidanje ovlasti.

skandalozno!!!

NorthStand
03-11-2013, 20:21
buahaha jebem vam m crvnokmerašku, dobili ste ga u guzicu i sada plačete, e pa plači stoko napaćena, nema više jugoslavije nema više vašeg maršala da nas vodi na streljanje stoko smrdljiva grmečka.

NorthStand
03-11-2013, 20:30
grmečki ovcojebi, još jednu bitku izgubili, a po partizanskim filmovima sve bitke dobili. buahahaha a jesu jadni mali i bijedni, pa tko još ide u te partizane? tko još u ovom napaćenom svijetu slavi svoje koljače, samo hrvati. e zato neka kubure, da ideološki u ruhu zmijskog legla malo dočara povijest malim hrvatima i hrvaticama, čisto da ne ide sve po planu pete kolone u hr. KUBURA, ne daj na se i sve ih satri podase. :D

teenager
06-11-2013, 14:52
Wikipedija:Administratori/Prijedlozi za ukidanje ovlasti/SpeedyGonsales, Kubura i Zeljko
http://hr.wikipedia.org/wiki/Wikipedija:Administratori/Prijedlozi_za_ukidanje_ovlasti/SpeedyGonsales,_Kubura_i_Zeljko

Zanimljivo :kava

NorthStand
06-11-2013, 16:38
ustaše-partizani 3-0 :D

idemo dalje, za iste pare, jedino im se internet izmaknuo kontroli. :rofl

teenager
06-11-2013, 17:49
zapravo je bilo prilično gusto, ali demokratski kako i priliči wikipediji u jednoj demokratski uređenoj zemlji kao što je hrvatska...

u principu je odlična stvar da postoje dvi tri wikipedije koje govore o istoj stvari sa tri različita "gledišta" (hrv, srb i bošnj), jer i u ove druge dvije količina laži i subjektivno opisanih događaja ne samo da je višestruko veća, već tamo za razliku od hrv wiki ne postoje dvije struje. tamo bi ovakvo glasovanje vjerojatno naišlo na debakl, pogotovo u bošnjačkoj koja je vrlo koristan medij u komponiranju bošnjačke povijesti... što se sve tamo da saznat o starim bošnjacima koji su ispijali kahve i nikada nisu imali nikakve veze sa današnjih hrvatima i srbima već su isključivo vezani uz svoju jedinu bosnu gdje u miru žive već tisućama godina...
može se uzet bilo koji politički članak koji se podjednako tiče hrvata i bošnjaka recimo i uvijek će hrvatski članak bit objektivniji i diskrentiji u pokazivanju pristranosti, dok se bošnjaci često ni ne trude biti objektivni, već samo naglašavaju svoje žrtve o čemu god da se radilo... :kahva

sve u svemu, wikipedija kao izvor povijesnih činjenica može služiti ili potpunom laiku koji se samo želi upoznati sa nekom temom ili potpunom idiotu koji je uvjeren da wikipediju pišu neki tamo ozbiljni ljudi a ne idioti poput recimo nas ovdje :D

NorthStand
06-11-2013, 18:20
to si u pravu, ni bošnjaci ni srbi nemaju ni četvrtinu ovih petokolonaša koliko ih ima hrvatska. ni četvrtinu!

baš zato je dobro da se ljudi mogu informirat, i od "kubure" ma koliko radikalan bio po nekima.

a poprilično sam siguran da dostojno prenose povijesne činjenice, možda u nekim djelovima kažu i neku svoju osobnu percepciju ali to je neizbježno. poslušajte malo tvrtka jakovinu, to je naš "mladi povijesni talent" pa ćete shvatit da je nemoguće o povijesnim događajima pričat do kraja objektivno i bez subjektivnog dojma. ali kada je riječ o njihovom subjektivnom dojmu, da je Tito bio veliki jebač vojskovoađa konjanik šta sve ne, a ne notorni zločinac i čovjek koji je proveo možda i najveći genocid nad hrvatskim narodom u povijesti, onda o tome nema ništa odnosno nema govora o "subjektivnom" prenošenju povijesnih činjenica, pa nema ni ovih koji se bune. jer tobože je sve regularno, a naravno da nije regularno, kao što je trenutna vlast u hrvatskoj sve samo ne hrvatska vlast.

ali reći će neki, da je i to subjektivno pored svih činjenica koje nam se iz dana u dan ukazuju pred zdravim očima i ušima, i koje Milanović i Josipović samo zorno potvrđuju svojim ponašanjem i političkim djelovanjem.

tada nema ovih što napadaju, "subjektivnu" vlast i subjektivnu percepciju stvarnosti od dotičnih. kojima se uviđaju ustaške zmije, i crnokošuljaši ko i davne 1945.

normalno da wikipedija kao i ostala internet glasila, moraju imat objektivno i činjenično tumačenje povijesti i povijesnih događaja. i općenito karakteristike, koje su stvarne za pojedine osobe a ne izmišljene odnosno lažne, bez obzira sviđale se one nekome ili ne.

i ja to podržavam, ali smiješno je kada ti jugo dječica ili preciznije djeca razno raznih partizana i udbaša što su kasapili hrvate u vrijeme jugovine pričaju o "subjektivnosti", to je stvarno krajnje smiješno.