PDA

Pogledaj Full Version : Article: Kolumna - Mišo Relota: Porazne brojke o nastavku trenda iseljavanja Hrvata iz BiH

caporegime
14-06-2011, 09:20
You can view the page at http://hrhb.info/content.php?r=227-Kolumna-Mišo-Relota-Porazne-brojke-o-nastavku-trenda-iseljavanja-Hrvata-iz-BiH

Geronimo
14-06-2011, 10:31
Pitanje je koliko su ti crkveni popisi relevantni.

Naime, koliko ja znam promijenila se i metodologija popisa. Prije su se blagoslivljali i pšrazni stanovi a danas se više ne blagoslivljaju. Tako da se taj broj može protumačiti i na taj način. Tako da blagoslov obitelji zaista znači blagoslov obitelji, a ne praznih zidova.

E sad, znam da je blagoslov obitelji tradicionalno između Nove godine i Sveta tri kralja, ali zar se Crkva ne može malo prilagoditi vremenu i početi blagoslivljati već od Božića kada je našeg svijeta rasutoga po svijetu najviše doma.

Gala
14-06-2011, 10:45
Pitanje je koliko su ti crkveni popisi relevantni.

Naime, koliko ja znam promijenila se i metodologija popisa. Prije su se blagoslivljali i pšrazni stanovi a danas se više ne blagoslivljaju. Tako da se taj broj može protumačiti i na taj način. Tako da blagoslov obitelji zaista znači blagoslov obitelji, a ne praznih zidova.

E sad, znam da je blagoslov obitelji tradicionalno između Nove godine i Sveta tri kralja, ali zar se Crkva ne može malo prilagoditi vremenu i početi blagoslivljati već od Božića kada je našeg svijeta rasutoga po svijetu najviše doma.

:(:(:012

Zašto ,pa vjerovatno zato što za vrijeme blagdana i prije samih blagdana svećenici imaju toliko posla da ne mogu se ni naspavati ...eto zašto!
Najrelevantniji izvori su ipak svećenički popisi !

Geronimo
14-06-2011, 12:22
najlakše je napisati da se nešto ne može, da se nema vremena da su drugi krivi itd.

Bar u crkvi muslimani ne smetaju.

Što se tiče blagoslova njega ne moraju raditi župnici i vikari. To mogu obaviti i đakoni, bogoslovi, a oni nisu zauzeti pripremanjem župa za blagdane.

A što se tiče iseljavanja ovakvi članci i jesu problem jer potkopavaju i ono malo nade što je Hrvatima ostalo. Znači osipamo se, pa šta ću i ja onda tu. Idem u Zagreb, Dalmaciju i dr.

pa će opet biti netko drugi kriv.

Gala
14-06-2011, 14:13
e ,pa kad bi nam sve instistucije funkcionirale kao župni uredi sve bi procvitalo!
Šest svećenika ,vodi mise,podučava vjeronauk,vjenčavaju,
krste,vode sahrane,obnavljaju crkvu ,grade novu,popisuju ,blagoslivljaju!
A 120 uposlenih oko 120 uposlenih u općini imaju jednog zaposlenika koji radi sve a to je Mića ,žena kojoj bi trebalo dat općinu u ruke ,ima ih još nekolicina koji rade! A ostalo skoro ništa,institucije su te koje trebaju raditi svoj posao ,okani se ti crkve i svećenika i minjanja!Malo sam oštra ,oprosti, ali se stvarno ne okanjujete crkve u svim svojim prigovorima ,ne Vi nego većina!

Geronimo
14-06-2011, 15:39
ha neke župe bi mogle sanjati o tom broju svećenika.

ma da odmah na početku kažem da mi nije namjera kritika crkve eto zato što je ne volim. li kako je to već pomodno. dapače, branim je i kad nije u pravu.

poanta mog posta je da se ni Crkva ne može ponašati kao prije 30-ak godina. drugačija su vremena. uzajamna borba naroda i crkve je nužna. pa rekao bih čak i politike. sprega rekli bi zlobnici. al to je to. nema tu filozofije. malo i njima treba lucidnosti, mudrosti. barem kada su ove svjetovne stvari u pitanju.

članak je napisan tako da je uzeto sarajevo i sada se to preslikava na razinu BiH. a nije svaka župa ista. nije ista župa u RS i srednjoj bosni odakle su hrvati potjerani i župa u zap. bosni i zap. hercegovini. Razumiješ šta ti hoću reć? Sigiuran sam da popis te razlike pokazuje.

sad je opet pitanje šta ju tu iseljavanje, a šta je normalno odumiranje. jer ni muslimani, a ni srbi nisu na to imuni.

demografija je dinamična kategorija, a s obzirom na politiku koja se sustavno vodi prema hrvatima ovakvi popisi zadiru u vrlo osjetljivu temu i zapravo su dvosjekli mač. da ima netko tko bi hrvatima na temelju toga dao stvarnu podršku OK, ali ovako...

pozdrav

p.s. ajmo se ne persirat

mery
15-06-2011, 10:51
@Gala , šest tačno ali od tih šest ,jedan je u dubokoj starosti ,drugi je u pripravi za svećenika.