PDA

Pogledaj Full Version : Josip Frank

Humphrey
10-08-2013, 21:05
Josip Frank je rođen 10.travnja 1844.u Osijeku u židovskoj obitelji.Očito je od rođenja sudbinski povezan sa stvaranjem hrvatske države.

Doktorirao je pravo na Bečkom sveučilištu,a u Zagrebu se neuspješno natjecao za ulazak u Sabor. Frank je uvelike utjecao na pravaštvo i do kraja je ostao protiv jugoslavenstva i povezivanja sa Srbima.Nije pristajao na kompromise kao Radić.

Zbog svog židovskog porijekla tijekom cijele karijere su ga pratile glasine iako je prešao na katoličanstvo.

Izvukao je pravaše iz ilegale,stvorio od njih jaku stranku, bio je uspješan poslovni čovjek,uvijek kontra jugoslavenskih udruživanja.

Cijenimo li mi dovoljno doprinos Josipa Franka borbi za slobodnu,nezavisnu Hrvatsku?

bandira
10-08-2013, 21:41
Kčerka mu se udala za Slavka Kvaternika

Duvanjka
11-08-2013, 00:12
Roden je 16.travnja, pa "ocitost" otpada. Bio je i zastupnik u Saboru i nije izvukao pravse iz ilegale, otkud ti to- pa on im se prikljucio u Saboru, na nagovor Folnegovica. Ostaje mu jedino onda sudbinska povezanost za Hrvatsku kroz kcerku Slavka Kvaternika. :D

Humphrey
11-08-2013, 11:56
Roden je 16.travnja, pa "ocitost" otpada. Bio je i zastupnik u Saboru i nije izvukao pravse iz ilegale, otkud ti to- pa on im se prikljucio u Saboru, na nagovor Folnegovica. Ostaje mu jedino onda sudbinska povezanost za Hrvatsku kroz kcerku Slavka Kvaternika. :D

U mojim izvorima piše 10.travnja, sad tko griješi,to ne znam.

Naravno da je izvukao pravaše iz ilegale jer su oni bili proganjani,a on je od njih stvorio stranku koja je bila legitimna oporba i borac za hrvatske interese.Zbog toga su ga proglašavali izdajnikom jer je pokušao preko Beča izboriti hrvatsku slobodu.Dok su drugi,danas cijenjeniji, težili jugoslavenštini.

Duvanjka
11-08-2013, 12:38
Evo par izvora koji su na mojoj strani :D
http://www.hsp.hr/povijest-hsp-a/josip-frank/

http://hr.wikipedia.org/wiki/Josip_Frank

http://en.wikipedia.org/wiki/Josip_Frank

Bio je nezavisni saborski zastupnik, i prikljucio se Stranci prava, koja je tada(1890.) imala 24 zastupnika, tako da ne vidim tu bas neku ilegalu.

Humphrey
11-08-2013, 13:06
hcsp.hr/dr-josip-frank

amac.hrvati-amac.com/index.php?option=com_content&task=view&id=3905

www.hkv.hr/izdvojeno/komentari/d-dijanovi/9635-dr-josip-frank-estoki-protivnik-jugoslavensko-velikosrpske-geopolitike.html

Evo i mojih.:D

U prvom razdoblju Frankova angažmana u Stranci prava, ona je bila na niskoj razini. Kao „veleizdajnička stranka" trpjela je svakodnevne udarce Khuenova režima. Na izborima 1884. dobili su 24 zastupnika, a 1892. samo osmero. Zbog nesmiljenih progona stranka je bila organizacijski i financijski pred kolapsom. Frankovim djelovanjem to se počinje lagano mijenjati. Naročito je važna modernizacija pravaškog dnevnika Hrvatska. Sve će to kasnije koristiti Frankovi protivnici u stranci tvrdnjom da je to radio iz posve sebičnih razloga: stavljanje stranke pod svoju kontrolu. Premda Frank sigurno nije bio „svetac", prethodne tvrdnje su neutemeljene.

Duvanjka
11-08-2013, 13:19
Ok, uzet cemo da je roden 13. travnja. :D

On je pristupio Stranci prava 1890. godine, kad je imala 24 zastupnika u Saboru, a nakon njegova ulaska, na sljedecim izborima su dobili samo 8 zastupnika- ako je to njegova zasluga onda je obrnuta onom sto ti kazes. On ih nije izveo iz ilegale nego ih oslabio i bio sudionik raspadanja Stranke prava na strancice, nesto kao Ante Dapic, koji je isto iz Osijeka. :D
Sve to pise i na svakoj tvojoj poveznici, pa ne znam otkud ti to o njegovom dizanju SP iz ilegale i mrtvih- oni nakon njegova dolaska slabe i raspadaju se.

NorthStand
11-08-2013, 14:27
više vrijedi židov srbin musliman odan hrvatskoj nacionalnoj ideji, nego milion i po hrvatskih izroda koji glasaju za Jovu Josipoviću.

bez zajebancije, ima srba u hr koji kvalitetnije zastupaju naše nacionalne interese od velikih hrvatina. žalosno, ali istinito.

Duvanjka
11-08-2013, 15:44
Nevjerojatan si- svaku temu pretvoris u svoje "drvljenje" o jednom. Ber stavi koji su to srbi, ako vec ne mozes protiv sebe. Bolje nemoj, jer nema veze s ovom temom.

NorthStand
11-08-2013, 16:23
ajde ti meni popuši kurac. da skratimo priču. ti ćeš meni govorit šta ću pisat a šta neću, imaju ovdje moderatori pa neka me baniraju ako smatraju da uništavam temu-e. ti sigurno nećeš biti mjerodovan oko toga, šta ću ja drvit ili ne. jel frank bio židov, je, i moj komentar je glasio da je bolje i židov s nacionalnom svijesti, nego hrvat s jugoslavenskom svijesti. a ti uvijek moraš nešto mudrovat, i meni sugerirat kako bi ja trebao nešto tumačit. ajde odjebi od mene druže, kada budem trebao tvoj savijet pitat ću te do tada me poštedi svoje velike pameti.

NorthStand
11-08-2013, 16:26
i šta ima veze s temom, šta bi ti da se raspravlja ovdje, o kruškama i jabukama? pa to i je bit ove teme kretenu, da se Židov više zalagao za hrvatsku nego neke velike hrvatine, i neki veliki "antifašisti". ali kome da je to pričam, tebi i ovim ostalim kretenima koji mozga u glavi nemaju, kojih je 90 posto hrvatskog naroda zatrovana propagandom komunjara i ostalih naprednih snaga koje u ime vladavine prava, sotoniziraju sve hrvatsko gdje god stignu.

Duvanjka
11-08-2013, 17:24
Zar si homic? Pa onda mi je sve jasnije.. Eto, sad kad si se outenio mozes se opustiti i pokusati biti on-topic. Pozivam i ostale sudionike neka budi homofriendly. :D
Ti u jednoj recenici nazoves Franka zidovom i dodes do Josipovica,a izmedu ubacis milijunipo izroda. :rofl

Zelim s nekim raspravljati a ne citati tvoja trabunjanja.

Evo, reci, gdje si izvukao tih milijunipo "josipovicevaca"- i kakve veze to ima s Frankom?
Osim sto je Frank zidov. :rofl

NorthStand
11-08-2013, 21:40
i ja želim da ti na svaki moj post ne reagiraš, a ti opet ko papiga stalno uljećeš i mene učiš kako ču pisat poruke. svatko ima svoj stil, i karakter a tvoj je problem što to ne možeš razumjet. još najbolje da ću se zamarat s likovima, koji se ne slažu s mojim zapažanjima. imam i pametnijih briga, od udovoljavanja svakoj budali koja misli da je pobrala svu pamet svijeta.

NorthStand
11-08-2013, 21:40
Ti u jednoj recenici nazoves Franka zidovom i dodes do Josipovica,a izmedu ubacis milijunipo izroda.

točno, još kad bi ti imao mozak za zaključit, da to jedno s drugim itekako ima veze bilo bi super.

Duvanjka
11-08-2013, 22:52
Nema nikakve veze, apsolutno nikakve- ovo je podforum Povijest, tema je Josip Frank, i tu nikako ne spada Josipovic niti milijunipo icega. Ti i na nogometu, i na politici i na povijesti pises o istom..
Meni je drago s tobom raspravljati ako se drzis teme, ali ovo nema smisla.

NorthStand
12-08-2013, 00:27
ti si debil, i zamoli bi te ako je ikako moguće da mi se više ne obraćaš. nemamo ja i ti šta komunicirat, kako nema veze da nam se židov mora zalagat za nezavisnu državu jer hrvata nema dovoljno za to? kako Josipović nema veze s time, kada je on zorni primjer zašto nismo imali 900+ godina države. ti si preglup da bi povezao ono o čemu ja pričam, da gledaš širu sliku onog što govorim shvatio bi. ne kažem da si ti jedini s pilećim mozgom, ali okani me se u širokom luku ako je ikako moguće. ako nemaš ništa normalno za reć na moj komentar, onda nemoj rađe ništa ni komentirat.

ostavi se glumatanja pred nekim drugim, pun mi je kurac kretena koji izigravaju nekakvu veličinu i to još na internetu. ja normalno komuniciram, i nikoga ne prozivam niti ne vrijeđam osim ove bagre političarske koja zaslužuje da je oslovljavam kako ju oslovljavam. isto tako, ako nekad i malo odem off topic nije tolika greda, a ako je neka moderatori pobrišu.

forum ionako nije nešto pretjerano masovnog karaktera, a iskreno i bolje da nije jer bi se moro s još više ovakvih budalaša tvog kalibra prepucavat i nastavljat oko totalno nebitnih stvari. ti umjesto da shvatiš poantu moje poruke, ti se hvataš gluposti i na njoj pilaš drva. i mene optužuješ nakon svega, da ja nešto drvim. daj odjebi stari, ako ne želiš normalno komunicirat nemoj me ni citirat. važi i za ostale. tko god sa mnom normalno komunicira, sigurno je da ga neću nazvat kretenom ili debilom kao što sam tebe. da se normalno ponašaš, budi uvjeren da ti ne bi ovako oštro replicirao. najviše mi na želudac idu likovi, koji se negdje ulogiraju i onda počnu glumit dežurne barabe i djelit svima pamet i savijete šta trebaju radit i kako bi trebali komunicirat. to ne dozvoljavam svojim roditeljima, a da ću dozvolit vama ovdje. daj si malo smanjite važnost svog lika i djela, pa vam neće biti problem shvatit ovo o čemu pričam.

nikome ja ovdje ne djelim savijete niti mudrujem o njegovom životu i kako će shvaćat Franka ili nekog drugog, ja sam ovdje na ovoj temi jasno reko svoj stav. da je žalosno da nam Židov pored tolikih hrvata, mora biti prvi u borbi za samostalnost. a to što si ti preglup, da bi shvatio o kakvim ja debilima pričam i zašto sam baš Jovu Josipovića tu natuknuo, e da ga jebeš neću ti još i to pojašnjavat. reko sam ti već i na onom drugom profilu, da neću više s tobom polemizirat i sada stvarno neću. najgori su mi diskustanti, koji jedva čekaju da nešto kažeš pa da se oni naprave pametni, i da ti spuste nešto na tvoj račun. da ga jebeš, takvima ću uvijek pokazat srednji prst i potjerat ih u kurac. jer drugo ni ne zaslužuju, ti si s ovim svojim gore mudrovanjem upravo isprovocirao takvu moju reakciju i nije me ni najmanje briga šta će tko o tome mislit. moderatori su tu, neka brišu i baniraju ako smatraju da sam prekršio pravila foruma, ali puzat i gmizat pred nikime neću zato jer sam se drznuo na napad odgovorit protunapadom. kada god me netko bude prozivao za kurac, može očekivat identičnu reakciju. na forum.hr sve vrvi takvim papcima, a uživo bi se u rupu zavukli kada bi povisio ton ili krenuo s gardom za šutiranje. nema ništa gore, od ovih internet preseratora i glumaca koji prozivaju za svaki kurac ljude kojima mogu samo cipele brisat.

Duvanjka
12-08-2013, 08:36
Hvala sto si se ovak opsirno opisao, iako nije bilo nepoznato. :D
Josip Frank nije bio prvi u borbi za samostalnost, on se slepao Stranci prava, u koju kad je usao izgleda da ju je rasturio, pa su ga i suvremenici za izdaju okrivljivali. Cudi me kako nisi spomenuo i Mladena Schwarza kao borca za samostalnost, jer Hrvata nema.

Kad budes nesto znao o povijesti onda o njoj i pisi. Do tad izbacuj zuc bez pzivanja na mene, to je tvoja zuc i s tim nemam nista. Lijepo sam te zmolio, kad vec upadas u raspravu, da se drzis teme i podforuma. Ako neces, nemoras.

NorthStand
12-08-2013, 12:50
ja o povijesti znam više od tebe, kretenu jedan.

a kada mi budu trebali, tumači povijesti tvog kalibra skočit ću s vrha zagrepčanke na glavu.

isto tako, ti se tu sprdaš i ironiziraš činjenicu da su Hrvati jedan izrazito glup narod generalno gledano. dakle ne pričam ja o Franji Tuđmanu, braniteljima i svima onima koji su stvorili ovu banana državu. ja pričam o onima, koji glasaju za Jovu i Milančeta. vidiš, dam se kladit bez da ulazim u biografije njihovih glasača, da debela većina njihovih glasača nije htjela hrvatsku 1991. kao ni 1941. i sada mi ti tu dođeš, i kažeš nadobudno kako to nije tema!?

ma jel, nije tema da su Hrvati sami sebi najveći neprijatelj, da sami sebi najviše rade o glavi, da sami mrze najviše svoju državu, da mnogi od njih rade sve u svojoj moći da poraze vlastiti narod i zemlju u kojoj žive. da vode politiku, u interesu zapada a ne u interesu svoje zemlje i naroda. takvi su ako još hrvatoljupče nisi shvatio, u hrvatskom narodu većina. manjina su komunisti, ali oni koji glasaju i idu niz dlaku komunistima i zapadu, su u debeloj većini. zato imamo vlast koju imamo, i da izađe 80 posto hrvata na izbore, sumnjam da bi rezultat tih izbora bio drugačiji. to je realnost današnje hrvatske, glupost. a i ti sam si najbolji primjer, te i takve gluposti. zato te molim da me se okaniš u širokom luku, nije tema samo Josip Frank već ono čemu je on posvetio svoj život a to je borba za hrvatsku samostalnost. Mladen Swartz iako mi puca kurac za njega, je daleko veći borac za hrvatsku samostalnost od tebe. to sam poprilično siguran, čitajući tvoje komentare dolazim do tog zaključka.

i za kraj, nećeš ti meni konjino oronula, sugerirat šta ću ja pisat i raspravljat! i čega ću se ja držat, na temama i podforumima, naravno da neću se držat toga što mi ti sugeriraš. jer ja pišem ono što mislim, a ne ono što bi ti htio da mislim. ili ono, što bi nekome bilo simpatično da ja kažem. jer onda ja ne bi bio ja, već bi bio olinjala kujica koja bi se prilagođavala svakome ko i naši dragi "državnici" kada puše kitu svim onim europejcima i amerikancima, kada im dođu s "uputama".

jebiga, ja nisam "fleksibilan" tip, i teško se prilagođavam tuđim muzičkmi željama. moja zadnja poruka tebi na ovoj temi, nisi dostojan nijedne rasprave ni komentare ali stalno moraš glumit dežurnu veličinu. ne bi da si Budha, toliko sebi davao na važnosti.

Duvanjka
12-08-2013, 13:05
Kakve veze ovo tvoje trabunjanje ima s temom i povijescu?

Zakasnio si, crni sinko, ove tvoje fore nam je prodavao Mesic kad je glumio ustasu. Stoga, ako zbilja znas puno o povijesti onda nam bar reci koji je tocan nadnevak rodenja Josipa Frank. Zeljan sam ucenja, posebno kad cinjenice koje znam su suprostavljene.

Iako se ti istices gluposcu, ja cak ni zbog tebe ne bih svoj narod nazvao glupim, i rade cu se s tim sprdati, jer sto drugo reci na takve tvrdnje. A, ako si ti, u nekom sumraku razuma, ipak u pravu- opet GENERALNO si glupan. Tako si se sam zatvorio u krug gluposti iz kojeg nemas izlaza. :D

Et, sad sam pristao na tvoju definiciju, pa mozes o povijesti: Sto ti znas o Josipu Frank?