PDA

Pogledaj Full Version : Najdraži književnik - knjiga

sagitarius
30-07-2013, 15:15
Još jedna lagana ljetnja tema, koja baš i nije samo ljetnja, ali to je nesumnjivo vrijeme kada se zasigurno najviše družimo s knjigama i kada imamo konačno malo vremena da pročitamo nešto što smo tijekom godine odgađali.
Dakle, tema je vaš omiljeni književnik ili knjiga koja je na vas u životu najviše utjecala...

galija
30-07-2013, 21:40
U pravilu čitam sve što mi dođe pod ruku...opsjednutost knjigama traje i traje.
Najdraži pjesnik definitivno Tin Ujević...mogu ga čitati nanovo bezbroj puta:pink
Najdraža knjiga Selimovića Tvrđava,jedina knjiga koju sam pročitala dva puta.Lik Ahmeta Šabe neponovljiv!Neusporedivo mi je bolja od "derviša" iako je ova popularnija pod navodnike.
Trenutno čitam "Parfem-povijest jednog ubojice"..malo morbidna ali neloša:bokic

Stiliana
31-07-2013, 21:56
Imam puno omiljenih književnika... najdraži bi mi valjda bili Dan Simmons i Lois McMaster Bujold. Ali to su SF autori, pa bih od ovih mainstream rekla William Faulkner, Tolstoj, Dostojevski, Pelevin, Jane Austen... mogla bih tako nabrajat do sutra... volim te 'klasike', ali Faulknera izdvajam kao osobito dragog pisca, i 'Rat i mir' (i svu silu ruskog realizma) kao jako, jako dragu knjigu...

Ne smijem zaboravit ni Orkanske visove, koji je to gušt bio za čitat... :love

Ne znam koja je najviše utjecala na mene... previše sam čitala i čitam da bih se mogla odlučit na brzinu.

NorthStand
01-08-2013, 00:14
http://www.hkv.hr/izdvojeno/komentari/d-dijanovi/10429-domoljubne-misli-i-poruke-a-g-matoa.html

galija
01-08-2013, 10:55
Orkanski visovi:pink:pink

North-pročitaj "uzroci rata" od Lučića

kiša
05-08-2013, 19:17
U pravilu čitam sve što mi dođe pod ruku...opsjednutost knjigama traje i traje.
Najdraži pjesnik definitivno Tin Ujević...mogu ga čitati nanovo bezbroj puta:pink
Najdraža knjiga Selimovića Tvrđava,jedina knjiga koju sam pročitala dva puta.Lik Ahmeta Šabe neponovljiv!Neusporedivo mi je bolja od "derviša" iako je ova popularnija pod navodnike.
Trenutno čitam "Parfem-povijest jednog ubojice"..malo morbidna ali neloša:bokic

čitaš parfem ? neloša što kažeš, a ima opise za ubit čini ti se miris izvire iz svakog slovca ;)

kiša
05-08-2013, 19:21
omiljena spisateljica M.J Zagorka , njena Grička vještica -Siniša i Nera su mi naj naj ;)

kiša
05-08-2013, 20:31
http://www.hkv.hr/izdvojeno/komentari/d-dijanovi/10429-domoljubne-misli-i-poruke-a-g-matoa.html

Matoš je bio zanosni propovjednik kulta nacionalne energije :)

" Hrvatska okolica je najbolja škola patriotizma jer bilje, brda, zvijezde i mjesečina govore u Hrvatskoj istim jezikom kao Hrvati "
"Znajući da narodi mogu izvojštiti sve, samo ne ime ako ga izgube, čist sam Hrvat. Ako je to nešto konzervativno onda sam konzervativac " ( Matoš )

sagitarius
06-08-2013, 12:45
omiljena spisateljica M.J Zagorka , njena Grička vještica -Siniša i Nera su mi naj naj ;)

Ima dugo da nisam čuo da neka dama preferira Zagorku, inaće jako lijep, pa eto rijedak i vrlo interesantan izbor. :)

kiša
06-08-2013, 16:09
Ima dugo da nisam čuo da neka dama preferira Zagorku, inaće jako lijep, pa eto rijedak i vrlo interesantan izbor. :)

kad sam pročitala Gričku vješticu ( praktički je progutala bez daha ) oduševila me Zagorka njen stil romantičara rodoljuba i domoljuba :)

nego viš ti moj sagi nitko se ni pofalit kako je čitao Sve nijanse sive , jelde ?:))
pa nam malo ispričat kako je to djelovalo, jelte mislim jel se što mjenjalo i takve fore :))
a lito je a vrućinaaaaaa
:))

Stiliana
06-08-2013, 17:26
kad sam pročitala Gričku vješticu ( praktički je progutala bez daha ) oduševila me Zagorka njen stil romantičara rodoljuba i domoljuba :)

nego viš ti moj sagi nitko se ni pofalit kako je čitao Sve nijanse sive , jelde ?:))
pa nam malo ispričat kako je to djelovalo, jelte mislim jel se što mjenjalo i takve fore :))
a lito je a vrućinaaaaaa
:))

Pa nije tema Najgluplje knjige da bi se pisalo o nijansama sive... :zubo

uostalom, ako ćemo gledat kvalitetu knjige, nije Zagorka tako daleko do šunda... samo eto, kod nas je nekako profurana pod neku kvalitetu, a zapravo je plitki i pitki povijesni ljubić za ženskice. Inače, i ja je volim čitat :zubo

kiša
06-08-2013, 17:29
Pa nije tema Najgluplje knjige da bi se pisalo o nijansama sive... :zubo

uostalom, ako ćemo gledat kvalitetu knjige, nije Zagorka tako daleko do šunda... samo eto, kod nas je nekako profurana pod neku kvalitetu, a zapravo je plitki i pitki povijesni ljubić za ženskice. Inače, i ja je volim čitat :zubo

aj sad ti ospori inspiraciju nijansama sive ....:kez

ogledalce
07-08-2013, 21:14
Marija Jurić Zagorka, definitivno roman Inkvizitori,,meni najbolji,,

mirr.or
08-08-2013, 13:26
e fakat, otkud tolika frka oko tih pedeset nijansi? :misli jel to neka masonerija?

kako otvorim bilo koje novine, naletim na neku priču o tom, ono, pohvale, nastavci, sloboda, ovo, ono.. hm. a uglavnom ljudi koje znam koji su uopće pomislili to pokušati čitati su odustali nakon par strana. ono, loše napisano, književno nula, ne treba uzet u ruke uopće i slično. naravno, ne pada mi na pamet trošit vrijeme na tako nešto, obzirom da vjerujem preporukama tih ljudi, ali mi je neobična medijska frka oko toga. hoće to na kraju ući u lektire? :misli

sagitarius
08-08-2013, 15:48
e fakat, otkud tolika frka oko tih pedeset nijansi? :misli jel to neka masonerija?

kako otvorim bilo koje novine, naletim na neku priču o tom, ono, pohvale, nastavci, sloboda, ovo, ono.. hm. a uglavnom ljudi koje znam koji su uopće pomislili to pokušati čitati su odustali nakon par strana. ono, loše napisano, književno nula, ne treba uzet u ruke uopće i slično. naravno, ne pada mi na pamet trošit vrijeme na tako nešto, obzirom da vjerujem preporukama tih ljudi, ali mi je neobična medijska frka oko toga. hoće to na kraju ući u lektire? :misli

Svaka čast, rezon za 10...:naklon

Poodavno se pitam što stvarno vole da čitaju ljudi, ne iz nekakve poze da bi bili inn, ne radi toga što će im proćitana literatura odrediti nekakvo mjesto na nekakvoj ljestvici "obrazovanih" ili "upućenih", nego, ono, stvarno što je to što se čita iz radosti, ljubavi, oduševljeno, intimno...
Zbog toga me je Kiša oduševila, pisala je iskreno, sjajno..., radi toga mi se dopada i tvoj upis jer mislim da je iskren...:)

mirr.or
08-08-2013, 16:14
Kad je riječ o najdražoj knjizi ili književniku, ne mogu se lako odlučiti. Knjige koje sam najveći broj puta čitala, i uvijek mogu još su zbirka pjesama Cvjetovi zla od Charles Baudelairea, i Lewis Carrollove Alise. No, ne bih mogla reći da su mi najdraže te knjige. Možda su utjecale na mene i previše, ali sam čitala i bolje.

Posljednjih mjeseci gutam jednog japanskog književnika, Haruki Murakamija, i odličan mi je. Ali ne mogu za njega reći da mi je najdraži.

Rusi su mi uglavnom dosadni. Imaju predugačka imena i dok ja skužim tko je tko u romanu prođe me volja za čitanjem. Ok, i tu ima izuzetaka, ali nikako da mi mogu biti najdraži pisci, dok mi je njihova poezija uglavnom odlična, ima mi snagu koju po meni treba imati, posebno romantičari.

Thomas Mann mi je super. Njega mogu uvijek čitati. Budenbrookovi, Faustus, pripovijetke...uvijek je zadovoljstvo čitati ga.

Hesse mi je isto odličan, mada mu se sve manje vraćam što sam starija.

Od angažiranih književnika volim čitati Brechta i Sartrea, iako ponekad ispisujem cijele stranice raspravljajući s njima. I druge stvari kad čitam isto to radim, trolam na marginama knjiga, umišljajući kako živo raspravljam i kako sam pametna. :rofl

Kafka mi je ok za čitat.

Krležu isto mnogo volim.

Od srpskih književnika mi je najdraži Pavić.

Eto, ako se još nečeg sjetim a budem blizu kompa u to vrijeme, reći ću vam. :misli

Stiliana
08-08-2013, 17:01
Kad je riječ o najdražoj knjizi ili književniku, ne mogu se lako odlučiti. Knjige koje sam najveći broj puta čitala, i uvijek mogu još su zbirka pjesama Cvjetovi zla od Charles Baudelairea, i Lewis Carrollove Alise. No, ne bih mogla reći da su mi najdraže te knjige. Možda su utjecale na mene i previše, ali sam čitala i bolje.

Posljednjih mjeseci gutam jednog japanskog književnika, Haruki Murakamija, i odličan mi je. Ali ne mogu za njega reći da mi je najdraži.

Rusi su mi uglavnom dosadni. Imaju predugačka imena i dok ja skužim tko je tko u romanu prođe me volja za čitanjem. Ok, i tu ima izuzetaka, ali nikako da mi mogu biti najdraži pisci, dok mi je njihova poezija uglavnom odlična, ima mi snagu koju po meni treba imati, posebno romantičari.

Thomas Mann mi je super. Njega mogu uvijek čitati. Budenbrookovi, Faustus, pripovijetke...uvijek je zadovoljstvo čitati ga.

Hesse mi je isto odličan, mada mu se sve manje vraćam što sam starija.

Od angažiranih književnika volim čitati Brechta i Sartrea, iako ponekad ispisujem cijele stranice raspravljajući s njima. I druge stvari kad čitam isto to radim, trolam na marginama knjiga, umišljajući kako živo raspravljam i kako sam pametna. :rofl

Kafka mi je ok za čitat.

Krležu isto mnogo volim.

Od srpskih književnika mi je najdraži Pavić.

Eto, ako se još nečeg sjetim a budem blizu kompa u to vrijeme, reći ću vam. :misli

To što pišeš za Ruse me je podsjetilo na Marqueza i 100 godina samoće ... :rofl

ne znam, nemam problema s imenima... ičijim. Ljudi su se isto žalili na skandinavske krimiće, da ne mogu popamtit imena likova :smijeh

Rusi i Židovi mi najbolje pišu. Bez daljnjeg.
dobro ajd, i Englezi... viktorijanski roman :cerek

Stiliana
08-08-2013, 17:05

Nije masonerija nikakava :D
Knjiga je obrada Sumraka. Samo što glavni junak više nije vampir, nego prakticira sado-mazo odnose. I ljudi su se valjda raspametili kako je to cool i fora i kako je on sjeban i kako će ga ljubav 'izliječit' (što se na kraju i dogodi).

Kvaliteta pisanja je ispod šrota. Praktički nabrajanje događaja i izuzetno glupi razgovori izuzetno plitkih, klišeiziranih i apsurdnih likova. Gore ne može. U obranu Sivih nijansi jedno mogu reć da je to sklepano od blog upisa, pa samim tim i ne treba očekivat nešto koncizno, homogeno i vrijedno. Treši, erocki fan fic koji je doživio fenomenalan uspjeh.

mirr.or
08-08-2013, 17:17
To što pišeš za Ruse me je podsjetilo na Marqueza i 100 godina samoće ... :rofl

ne znam, nemam problema s imenima... ičijim. Ljudi su se isto žalili na skandinavske krimiće, da ne mogu popamtit imena likova :smijeh

Rusi i Židovi mi najbolje pišu. Bez daljnjeg.
dobro ajd, i Englezi... viktorijanski roman :cerek

:kez ja sam isuviše lijena za predugačka imena i imam užasno pamćenje, čak sam jedno vrijeme pokušavala čitat preskačući imena, onda bude super za čitanje, ali gubi smisao, svede se na traženje lijepih rečenica. :smijeh

Nije masonerija nikakava :D
Knjiga je obrada Sumraka. Samo što glavni junak više nije vampir, nego prakticira sado-mazo odnose. I ljudi su se valjda raspametili kako je to cool i fora i kako je on sjeban i kako će ga ljubav 'izliječit' (što se na kraju i dogodi).

Kvaliteta pisanja je ispod šrota. Praktički nabrajanje događaja i izuzetno glupi razgovori izuzetno plitkih, klišeiziranih i apsurdnih likova. Gore ne može. U obranu Sivih nijansi jedno mogu reć da je to sklepano od blog upisa, pa samim tim i ne treba očekivat nešto koncizno, homogeno i vrijedno. Treši, erocki fan fic koji je doživio fenomenalan uspjeh.

ma mislila sam na masoneriju u smislu poturanja narodu nečeg loše napisanog pod dobar roman. koji će nas uz to šokirati eroCkim sadržajem. ono, ko, uživat ćemo čitajući, i još ćemo čuti nešto novo. da, novo. :rofl

Stiliana
09-08-2013, 01:17
ja sve to pozaboravljam ionako kad pročitam, ali dok čitam nije mi bed nimalo...

hehe, ma nije masonerija, ljudi to zbilja vole iako ni meni nije jasno kako ni zašto... čak i nije toliko šokantno, najgore što se dogodi je nekakav spanking, ali eto... ta žena ne bi uspjela da se inicijalno ekipa nije zapalila za njezin fan fic u kojem su stajala imena junaka iz Sumraka, Edward i Bella, koje je poslije zbog aut. prava promijenila u Christian i Anastasia. I tako mi ogadila dva inače sasvim cool imena :cerek

mirr.or
09-08-2013, 01:23
srećom nisam čitala. :rofl

navodno žene to masovno "tajno" čitaju i poslije im je seksualni život bolji. :smijeh :nezna

Stiliana
09-08-2013, 23:12

navodno žene to masovno "tajno" čitaju i poslije im je seksualni život bolji. :smijeh :nezna

nisam stekla taj 'tajni' dojam, svi oko mene su priznali da su čitali ako su čitali... a to drugo :rofl
ne znam... meni je lejm i na tom planu knjiga :nezna

moonlight
12-08-2013, 17:17
http://www.najboljeknjige.com/assets/images/books/193_big.jpg

http://mmc.bolha.com/1/image/146999/149300/CAROBNA-GORA-1-2-del-----Thomas-Mann--Prevedel-Janez-Gradisnik_51c3706035f66.jpg

http://www.njuskalo.hr/image-bigger/knjige-knjizevnost/jadnici-knjiga-iii-marius-victor-hugo-slika-2083416.jpg

http://www.hrvatskauljudba.hr/web-ducan/components/com_virtuemart/shop_image/product/420796432a8874187fa57b1766be97f0.jpg

http://www.staraknjiga.com/images/product/f5dd29efd77d861f66772a2e03ce880f.jpg

http://geekosfera.files.wordpress.com/2011/06/ime-ruc5bee.jpg

Duvanjka
12-08-2013, 19:03
Je li to lektira za samoubojice?

moonlight
12-08-2013, 21:04
Je li to lektira za samoubojice?

Je, nikako nije preporučljiva za tebe.

ZGabriel
12-08-2013, 22:23
Još jedna lagana ljetnja tema, koja baš i nije samo ljetnja, ali to je nesumnjivo vrijeme kada se zasigurno najviše družimo s knjigama i kada imamo konačno malo vremena da pročitamo nešto što smo tijekom godine odgađali.
Dakle, tema je vaš omiljeni književnik ili knjiga koja je na vas u životu najviše utjecala...

ima ih. :D

Sto godina samoće, GG Marquez.
Zapisi iz mrtvog doma - Dostojevski
Stepski vuk - Hesse, drastična razlika između prvog čitanja sa 17 godina i drugog s duplo više. :rofl

ovom prilikom zanemarit ću Krležu i Baraku 5b, koji mi je ogadio zavoj za sva vremena. :rofl

galija
12-08-2013, 22:37
ima ih. :D

Sto godina samoće, GG Marquez.
Zapisi iz mrtvog doma - Dostojevski
Stepski vuk - Hesse, drastična razlika između prvog čitanja sa 17 godina i drugog s duplo više. :rofl

ovom prilikom zanemarit ću Krležu i Baraku 5b, koji mi je ogadio zavoj za sva vremena. :rofl

vidiš meni je to fantastična knjiga i uopće ne znam kako je dobila tu klasifikaciju "čitanja u mlađim danima"
"ulaz nije za svakoga
samo za luđake"

ZGabriel
12-08-2013, 22:41
"ulaz nije za svakoga
samo za luđake"

pa da. sa 17 si totalno u Weltschmertzu i nađeš se na prvih pet strana. onda je opet pročitaš sa 30+ i smiješ se sama sebi. :D

galija
12-08-2013, 22:48
pa da. sa 17 si totalno u Weltschmertzu i nađeš se na prvih pet strana. onda je opet pročitaš sa 30+ i smiješ se sama sebi. :D

nisam ti ja baš tip romantičara u "svjetskoj boli"....to su meni samo pomodarska sranja...al mi je knjiga fantastična

ZGabriel
12-08-2013, 22:49
nisam ti ja baš tip romantičara u "svjetskoj boli"....to su meni samo pomodarska sranja...al mi je knjiga fantastična

pa rekoh ti, ovisi kako je čitaš. :nezna i u kojoj dobi :zubo

Svarog
12-08-2013, 23:02
Clockwork Orange. Jebena knjiga. I "1985." isto od Burgessa.
Zatim epska fantastika, horor, SF i te izmišljotine - Tolkien, Martin, King, Barker, Bemmann, Rothfuss, Clarke...
Pekić i "Besnilo", Mihailović i "Kad su cvetale tikve" (old school Dušanovac), uvek prisutan Bukowski...Čak i Simmons sa odličnim "Drood"-om.
Istorijska tematika me takođe veoma privlači, sa velikim žarom sam pročitao skoro kompletan opus Cornwella ("Saxon Stories" pa na dalje).
Ne jebem ja te klasike, ruske, francuske, čitao sam ali mi je smrtno dosadno.

Duvanjka
12-08-2013, 23:02
Je, nikako nije preporučljiva za tebe.

Znaci, samo za samoubojice..

sagitarius
19-08-2013, 15:19
Znaci, samo za samoubojice..

Rekao bih radije - možda za melanholike...:D

Duvanjka
19-08-2013, 16:10
Rekao bih radije - možda za melanholike...:D

Jesi li gledao film Melancholie? Lijep prikaz melankolije kao samoubojstva iz ljubavi prema zivotu- pasivno samoubojstvo. :)

Najdraze knjige su mi povijesne, posebno ove novije, a trenutno citam 'Vikinzi i Slaveni' od Claudie Banck.

sagitarius
19-08-2013, 19:55
Jesi li gledao film Melancholie? Lijep prikaz melankolije kao samoubojstva iz ljubavi prema zivotu- pasivno samoubojstvo. :)

Najdraze knjige su mi povijesne, posebno ove novije, a trenutno citam 'Vikinzi i Slaveni' od Claudie Banck.

Gledaj molim te kako ti samo nabacujem dobre asocijacije...:D

Duvanjka
19-08-2013, 20:14
Ako ovako nastavimo, postat cemo ubojit napad.

Humphrey
19-08-2013, 21:37
Čini se ovo zanimljivo,morat ću i sam provjeriti tu cijelu famu oko čitanja i knjiga.

Duvanjka
19-08-2013, 23:59
Čini se ovo zanimljivo,morat ću i sam provjeriti tu cijelu famu oko čitanja i knjiga.

Trebas li preporuku

sagitarius
20-08-2013, 11:20
Ako ovako nastavimo, postat cemo ubojit napad.

Bio bi to horor, nočna mora...:toljaga:evil

Tandem snova...:D

pdv
20-08-2013, 17:28

I Barbara Cartland u rozom pufastom ogrtaču s bijelom pudlicom čudna pogleda isijava više seksipilnosti. :kez

Stvarno ne kužim na temelju čega je pobrala toliki uspjeh i nemam ništa protiv loših djela, i sama ih znam čitati :zubo ali ovo je stvarno do kraja glupo.

Duvanjka
20-08-2013, 18:25
Knjiga je tipicna zenska..

mirr.or
20-08-2013, 20:43
I Barbara Cartland u rozom pufastom ogrtaču s bijelom pudlicom čudna pogleda isijava više seksipilnosti. :kez

žene s pudlicama su neodoljive. :cerek kao i ti ogrtači. :kez

:misli

hm, ili je tajna u čudnom pogledu. :zubo

sagitarius
22-08-2013, 18:47
žene s pudlicama su neodoljive. kao i ti ogrtači.

Sjajan kroki, mada pomalo lud, valjda su te dame uvijek u nekoj frci i lakiraju nokte u vječitoj žurbi.... :D

posavina100
09-10-2013, 23:12
http://verbum.hr/knjige/autor-bosmans-phil/

posavina100
09-10-2013, 23:16
http://www.zupa-glamoc.site90.net/literatura/Nasljeduj%20Krista%20u%20prijevodu%20bl.Alojzija%2 0Stepinca.pdf

posavina100
09-10-2013, 23:21
http://www.youtube.com/watch?v=VcQLF1Rr36w

posavina100
10-10-2013, 14:16
Okreni lice i pogledaj na me
i blago mojim koracima sudi
jer život pun je zasjeda i tame,
a svi slabi svi smo samo ljudi.

Ko sjene tonu stoljeća i puci
i srce često za prolaznim luta,
a Ti tek znadeš svrhu moga puta
i pravi život u Tvojoj je ruci.

I ništa nemam što čuvati mogu
od prolaznosti u kucanju sata.
Gorku sam čašu već ispio mnogu
i strah je često kucao na vrata.

...i zato blago kada klonem sudi
jer svi smo slabi, svi smo samo ljudi...

A. B. Šimić

Indigo
10-11-2013, 01:44
Dostojevski "Idiot", Monterlan "Devojke", Cvajg "Pismo nepoznante žene" ...

sagitarius
04-02-2014, 15:43
Remark, Marija Erih... za sva vremena i sve od njega..:D

Picaferaj
04-02-2014, 18:28
Poslije Dostojevskog nema više gušta u čitanju. Samo snovi njegovih fikcijskih likova su skoro stvarniji i od same stvarnosti

Picaferaj
04-02-2014, 18:33
THE SONG OF THE SOUL

I am neither ego nor reason, I am neither mind nor thought,
I cannot be heard nor cast into words, nor by smell nor sight ever caught:
In light and wind I am not found, nor yet in earth and sky -
Consciousness and joy incarnate, Bliss of the Blissful am I.

I have no name, I have no life, I breathe no vital air,
No elements have molded me, no bodily sheath is my lair:
I have no speech, no hands and feet, nor means of evolution -
Consciousness and joy am I, and Bliss in dissolution.

I cast aside hatred and passion, I conquered delusion and greed;
No touch of pride caressed me, so envy never did breed:
Beyond all faiths, past reach of wealth, past freedom, past desire,
Consciousness and joy am I, and Bliss is my attire.

Virtue and vice, or pleasure and pain are not my heritage,
Nor sacred texts, nor offerings, nor prayer, nor pilgrimage:
I am neither food, nor eating, nor yet the eater am I -
Consciousness and joy incarnate, Bliss of the Blissful am I.

I have no misgiving of death, no chasms of race divide me,
No parent ever called me child, no bond of birth ever tied me:
I am neither disciple nor master, I have no kin, no friend -
Consciousness and joy am I, and merging in Bliss is my end.

Neither knowable, knowledge, nor know-er am I, formless is my form,
I dwell within the senses but they are not my home:
Ever serenely balanced, I am neither free nor bound -
Consciousness and joy am I, and Bliss is where I am found.

NorthStand
23-06-2015, 19:41
http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=1087&yyyy=2015&mm=06&dd=23&nav_id=1007527

jedan od "najdražih", tim više što je dobio nobelovu nagradu, za tebe je glupane hitler kao i tvoje istomišljenike, to dobro zapamti bio i ostao gospodin čovjek. kao i svi nacionalisti svijeta, i da te pitam jel te boli kad primaš nacionalistički novac za svoja sranja ? jel su na valutama nacrtani nacionalisti uglavnom, i oni koji su kreirali moderne nacije, jebo te onaj tko ti je dao tu nobelovu nagradu degeneriče glupi.

Grunf
23-06-2015, 23:01
Northe koji ti je najdraži književnik? :raspa

Grunf
23-06-2015, 23:01
Poslije Dostojevskog nema više gušta u čitanju. Samo snovi njegovih fikcijskih likova su skoro stvarniji i od same stvarnosti

Hehe, skoro pa se i slažem. :D

NorthStand
24-06-2015, 01:02
Northe koji ti je najdraži književnik? :raspa

AGMatoš, AŠenoa, Dostojevski, Tolstoj, A.Harambašić, ima ih još koji su mi dragi za čitat, ali ih se ne mogu trenutno sjetit. :D

Prenimo se, braćo mila,
Hrvatska nas vila zove,
Predivno je udesila
Skladne gusle javorove,
Pa nam uz nju pjesmu poje
Snagom dosad nepoznatom:
Neka bude svakom svoje,
Hrvatska Hrvatom!

Trista ljeta već je dosta
Što smo krv za drugog lili,
Te nam jedva duša osta,
Prem smo nekoć divi bili;
Složimo se sin sa sinkom,
Rod sa rodom, brat sa bratom,
Složimo se pod lozinkom:
Hrvatska Hrvatom!

skater
26-06-2015, 18:51
http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=1087&yyyy=2015&mm=06&dd=23&nav_id=1007527

jedan od "najdražih", tim više što je dobio nobelovu nagradu, za tebe je glupane hitler kao i tvoje istomišljenike, to dobro zapamti bio i ostao gospodin čovjek. kao i svi nacionalisti svijeta, i da te pitam jel te boli kad primaš nacionalistički novac za svoja sranja ? jel su na valutama nacrtani nacionalisti uglavnom, i oni koji su kreirali moderne nacije, jebo te onaj tko ti je dao tu nobelovu nagradu degeneriče glupi.

Još jedan idiot koji puše u internacionalistički utopijski građanin svijeta rog.

Dobro ste to primetili, nacionalizam u Evropi je u velikom porastu

Što je tu čudno? Kada ti dolaze na tisuće uskoro na milijune afroazijatskih uljeza, naravno da se počinje javljati instinkt za samoočuvanje kod nativnih naroda Europe. To jedino bivši leftard sada libtard poput tebe nije sposoban razumijeti.

Toliko ljudi je pobijeno zbog nacionalizma i potpuno je neprihvatljivo da se ljudi danas pronalaze sigurnost tako što se ’vraćaju svom plemenu’.

Zato postoje granice budalo da svatko uređuje svoje dvorište po svojem nahođenju i da se ne miješa u tuđa posla ili određuje kako bi trebali živjeti. I svaka ptica svome jatu leti, neki ljudi, poput tebe to nauče na teži način.
Sviet i priroda se ne vrte onako kako bi leftardi i antifašisti željeli.

Američki Indijanci i brojna primitivna plemena Afrike nisu bili nacionalisti ali je svatko od njih pripadao određenom plemenu i borili su se za životni prostor međusobno, tako je dok je svieta i vieka. Nacionalizam je političko samoodređenje naroda za vlastitom državom to jest uređenim životnim prostorom.

Nije pobijeno zbog nacionalizma nego zbog šovinizma.

sagitarius
30-06-2015, 16:13
U zadnje vrijeme ponovo Biblija.
Kao da nikad nisam pročitao tu veliku jedinstvenu neponovljivu i Duhom Svetim nadahnutu knjigu iz koje znam gomile citata napamet i kao dijete oduševljavam se prićom o nastanku svijeta koja zrači tolikim veličanstvenim mirom i poredkom da nesvjesno stvari ulaze u glavu i znam ih napamet...
Čitam knjigu Otkrivenja tražim u njoj odgovore, uživam u Evanđelju po Luki i za svaki Božić toliko prigodnom prićom o Kristovom rođenju i jaslicama u Betlehemskoj štalici...
Neznam, nešto me nosi dok sve ovo čitam i ne više odjednom, nego lagano s ćeifom, polako ona najdraža i najpjevnija poglavlja.
Juče sam čitao onaj čuveni Davidov psalm Gospodin je pastir moj koji se citira gotovo u svakom američkom holivudskom filmu...

moonlight
02-07-2015, 00:08
Umrla je Marija Braut...

Ponovno listam monografije nje i Dabca...nepresušni...samo gledaš i sklapaš vlastite priče.

Žao mi je zbog njezinih neostavrenih ljubavi, i zbog toga što ju većina poznaju kao cugericu iz Krole.

Velika umjetnica, znala je držati fotoaparat i učila od boljih.

Pokoj joj duši.

PrusPrusic
17-08-2015, 21:13
Prikladno mjesto za prvi post!

Na prvom mjestu je, sasvim izvjesno, Junak našeg doba, Mihaila Jurjeviča Ljermontova.

Drugo je već neriješeno između Thackeraya, Dostojevskog, Tolstoja, Puškina, Stendhala, Hugoa, Dürenmatta, Pasternaka, Bulgakova i Gribojedova (makar mi s odmakom vremena postaje sve grublji i grublji u svom ismijavanju)...

Trenutno čitam Doppelgängera... i Uskrsnuće, koje valjda nikada neću dovršiti ;)