PDA

Pogledaj Full Version : Svijet bez novca

zlatna ribica
18-07-2013, 13:15
U Star Trek svijet tako funkcionira :D Zato su i došli do takve razine razvoja da je čovječanstvo krenulo u osvajanje svemira... :)

Jeste li kad razmišljali o tome?

Kako bi funkcionirao svijet bez novca?

Probuditi se ujutro, ići raditi kao i inače, ali ne dobivati plaću... Otići u dućan i jednostavno uzeti ono što želimo i koliko želimo... Bi li to bilo moguće?

Svjedoci smo svaki dan sve težeg života običnih ljudi, sve većeg utega državnog duga nad glavama, ne samo nama... svima. Kad bi se bankari svijeta u nekom utopijskom scenariju dogovorili i jednostavno izjavili da se otpisuju svi dugovi i da se ukida monetarni sustav... kakve bi to posljedice imalo, kakav bi svijet postao? Kakvo bi bilo školstvo, zdravstvo, pravni sustav, bi li bilo policije? Bi li bilo ljudi voljnih raditi sve te stvari? Kako bi se razvijala znanost i bi li bilo tehnološkog napretka, ili bi tehnološki nazadovali?

Bi li ljudi bili sretniji?

S jedne strane, riješili bi se glavnog uzroka stresa, a to je nezadovoljstvo zbog financijskog stanja... Svi smo uvučeni u dugove koji nas opterećuju i kad više ne bi morali o tome brinuti, osjećali bi se sasvim sigurno slobodniji. Novac je uzročnik mnogih zala, on daje moć i tko ga više ima, moćniji je... Zbog novca se pokreću ratovi i ljudi porobljavaju, čak i prodaju. U zemljama trećeg svijeta čak se i djecu tjera na prisilan rad za crkavicu... Uništavamo prirodu. Prostitucija, droga... sve zbog novca. Spremni smo uništiti i sebe i druge, zbog novca, zato da bi ga imali više.

S druge strane, kad ga više ne bi bilo, odnosno kad bi ga imali jedino još numizmatički entuzijasti u svojim zbirkama... kakav bi svijet napravili sa svom tom slobodom? Bi li uspjeli kao čovječanstvo održati neki red, ili bi nastao nekontrolirani kaos?

U kojem bi se smjeru dalje razvijala znanost? Bi li i dalje istraživali svemir?

Bi li i dalje proizvodili sintetičke lijekove, GMO hranu i slično... Ili bi se vratili prirodnom načinu liječenja i organskoj hrani?

Bi li opet našli zamjenu za novac tj. vratili se robnoj razmjeni i tako ponovo pokrenuli isti ciklus ispočetka? Kakvo bi bilo društveno uređenje? Bi li uopće postojale više države u današnjem smislu riječi? Ili bi bile samo zemljopisna odrednica, bez nekog stvarnog značenja?

Je li današnje čovječanstvo uopće spremno na takvu ekstremnu promjenu načina života? Bi li ovaj svijet to podnio ili bi ga do kraja upropastili?

Pretpostavimo sad da svijet funkcionira ok nakon ukidanja monetarnog sustava... i dalje postoje škole i fakulteti, bolnice i doktori, tvornice i dućani itd... Što bi vi osobno radili u ovakvom svijetu? Znači nema više pritiska da morate zaraditi određenu količinu novca da bi si mogli priuštiti određeni stil života... ne morate ići raditi. Dostupno vam je sve što vam treba... Bi li svejedno išli raditi i što bi radili? Čime bi se bavili? Bi li ljudi imali više djece, sad kad bi imali više vremena?

Toliko pitanja koja otvaraju opet nova pitanja, a još je više odgovora..

Pa što mislite? :)

zlatna ribica
18-07-2013, 13:16
Osobno sam mišljenja da čovječanstvo trenutno nije spremno na ovakvu ekstremnu promjenu, i nastao bi kaos... Državne službe bi nastojale održavati red, međutim to bi bilo jako teško, gotovo nemoguće, jer i oni imaju svoje obitelji koje bi nastojali zaštititi i bilo bi veliko smanjenje broja aktivnih policajaca, liječnika... i bio bi veliki porast kriminala... Ljudi bi jednostavno prestali odlaziti na posao i ostajali bi doma, nastojeći po svaku cijenu sačuvati svoju obitelj i ono što imaju, pogotovo oni na selu, koji proizvode svoju hranu. Ljudi u gradovima opustošili bi sve trgovine bojeći se da ne ostanu bez ičega... a kad bi to potrošili došlo bi do građanskog rata, nastali bi razni klanovi/bande koji bi se borili jedni protiv drugih. Razne skupine bi se "specijalizirale" za razne proizvode kojima bi mešetarili i razmjenjivali za druge proizvode... I na taj način bi našli zamjenu za novac, razmjenjivali bi robu... to bi bio svojevrstan pokušaj očuvanja današnjeg sustava vrijednosti... ako daš više, dobiješ više... samo što se ne bi plaćalo novcem, nego robom.

S vremenom bi međutim ipak došlo do promjene, jer bi uvidjeli da je takav kaos i raspad sistema kontraproduktivan i nastojalo bi se obnoviti red... Pa sve dok ne bi ponovno profunkcioniralo školstvo, zdravstvo, proizvodnja... Međutim put do toga bio bi jako trnovit i dugotrajan, ne bi se desio preko noći. Morali bi učiti živjeti ispočetka na potpuno drugačijim osnovama, učiti da što je bolje drugima, bolje je i nama samima, i da nema potrebe da itko gladuje, da ikome bude zima i da nema krov nad glavom. Učiti ne biti prelakomi i škrti..

Bi li bili spremni pretrpjeti takvo razdoblje kaosa, kako bi jednog dana dočekali svjetlo na kraju tunela?

U idealnom svijetu bez novca ljudi su slobodni i ne moraju brinuti hoće li ostati gladni ili hoće li imati gdje živjeti, jer sve je dostupno svima. I dalje postoje tvornice, dućani, auti i avioni... I dalje postoje škole, knjižnice i fakulteti. Međutim više nema tajkuna koji ne prezaju pred ničim kako bi povećali svoje bogatstvo. Nema više tajkuna, jer nema više ni novca, simple as that. Ni tajkuni ni svi korumpurani političari i suci, narko dileri i svodnici, trgovci robljem itd... Nema više one najosnovnije stvari zbog koje su prodavali svoje duše vragu... nema više novca. I kao posljedica toga, čovječanstvo je slobodno razvijati se u smjeru stvarnog boljitka za sve ljude, a ne samo za povlaštene, najbogatije pojedince. Nema više razloga da nas farmaceutske megakompanije nastoje održavati bolesnima, kako bi na nama zarađivali milijarde i bilijarde, pa se proizvodnja lijekova može preorijentirati na prirodnije, zdravije metode. Razne biljne čajeve, liječenje hranom, aromama, glazbom, meditacijom... Nema više od malena kljukanja mnogobrojnim umjetnim sintetičkim lijekovima i cjepivima i svim onim raznim proizvodima koje danas konzumiramo kao hranu, iako oni to nisu. Pa dolazi i do boljeg općeg zdravstvenog stanja ljudi. Nema više razloga postojanja demonskog Monsanta i sl. I tako dalje.

U idealnom svijetu bez novca ipak postoje i osnovne državne službe koje i sad imamo, kao što su vlast, policija, liječnici, školstvo, pravni sustav... bez toga se ne možemo nadati nekom napretku. Sasvim sigurno postoje i određene "kvote" za potrebna zanimanja koja se traže na određenom području, međutim sve je besplatno i dostupno svima. Nitko ne mora raditi ako ne želi, a svejedno može otići u "dućan" i uzeti sve što mu je potrebno. Međutim ljudi ipak idu raditi, jer ne žele sjediti besposleno doma, i osjećaju potrebu vratiti društvu, jer i društvo njima daje. Jednostavno čovječanstvo je slobodno ići stvarno naprijed za naš boljitak, i u biti, nema više onog što bi nas sputavalo... možemo doseći i zvijezde.

Što mislite je li to sve uopće moguće i hoćemo li ikad takav svijet doživjeti, ili naša jdeca/unuci/praunuci? :)

Humphrey
18-07-2013, 14:13
Ako nema novca,može i zlato.

Kad bi sutra netko izmislio replikator koji nam daje svu hranu,vodu,odjeću,ma sve potrebno za život ljudi bi i dalje radili,ambicija bi i dalje vodila mnoge.Naravno neki bi se jednostavno prepustili tim blagodatima,imamo za to primjer u nekim država zapada gdje je socijalna država dovela do toga da ljudi jednostavno žive od pomoći države i ne pokušavajući nešto postići.Osnovne potrebe su im zadovoljene i oni sretni.

Na takav način bi i star trek replikator djelovao na mnoge.Ostali bi i dalje težili stjecanju moći,uspjeha-jednostavno ostvarenju svojih ambicija.

Tko zna,možda bi oni koje i dalje vodi neka ambicija na ove koji su zadovoljni hranom i pićem gledali kao na manje vrijedne pa bi mogli zaključiti kako im jednostavno ne trebaju i pokušali bi ostvariti neko konačno rješenje.

Ja ne bih mogao pisati scenarij za star trek, moje ideje nekako dovedu do genocida.:D

Stiliana
18-07-2013, 14:15
Sve si rekla u svom odgovoru. Mislim da mi to nećemo doživjet, a bome ni naši praunuci... ta ideja je ideal, isto kao i komunizam i nacional-socijalzam, koji u stvarnosti nemaju šansu da se ne izvitopere u nešto nakaradno zbog ljudske prirode koja je sklona ne toliko škrtosti i lakomosti već stjecanju moći i zadržavanju iste. Nema ko je okusio moć a da mu se ista nije osladila, novac je tu samo jedno od sredstava.

S druge strane kao katolkinja prezirem svjetovne institucije, ekonomske i državne jer su proizvod straha i nesigurnosti među ljudima kojima je izuzetno lako manipulirati upravo zbog toga - no bez njih zasada ne ide. Ne bi ni anarhija trenutno bila ništa bolje rješenje.

Da ne moram radit za novac, radila bih ono što volim jer umjeren rad ispunjava, veseli i jača ljudski karakter. Provesti život bez stvaranja i privređivanje je em nemoguće em nije ni dobro za psihu. Velika većina najizopačenijih jebivjetara na ovom svijetu je takva baš jer nisu imali pametnijeg posla od smišljanja pizdarija i gluposti.

Ne znam bi li zapadnjaci imali više djece, jer se kod većine ne radi o novcu (kao kod nas u RH) nego o osobnom komforu... a naša je kultura od kršćanske 'uspješno' postala kultura udobnosti, sebičnosti i manjeg otpora.

Stiliana
18-07-2013, 14:18
Ako nema novca,može i zlato.

Kad bi sutra netko izmislio replikator koji nam daje svu hranu,vodu,odjeću,ma sve potrebno za život ljudi bi i dalje radili,ambicija bi i dalje vodila mnoge.Naravno neki bi se jednostavno prepustili tim blagodatima,imamo za to primjer u nekim država zapada gdje je socijalna država dovela do toga da ljudi jednostavno žive od pomoći države i ne pokušavajući nešto postići.Osnovne potrebe su im zadovoljene i oni sretni.

Na takav način bi i star trek replikator djelovao na mnoge.Ostali bi i dalje težili stjecanju moći,uspjeha-jednostavno ostvarenju svojih ambicija.

Tko zna,možda bi oni koje i dalje vodi neka ambicija na ove koji su zadovoljni hranom i pićem gledali kao na manje vrijedne pa bi mogli zaključiti kako im jednostavno ne trebaju i pokušali bi ostvariti neko konačno rješenje.

Ja ne bih mogao pisati scenarij za star trek, moje ideje nekako dovedu do genocida.:D

Baš sam prije par mjeseci raspravljala s meni dragom osobom o tome što bi bilo kad bi ovi 3d printeri mogli printat hranu i sve drugo što ti treba... vjerujem da većina ne bi išla na posao, doma bi si printali sve što im treba, propala bi trgovina, propale bi tvornice, menadžmenti, promijenila bi se kultura, mentalitet ljudi, obrazovni sustav, sve živo...

uf, kompleksna je to tema...

NorthStand
18-07-2013, 14:36
slažem se da je novac glavni uzrok svih zala i anomaljia u čovječanstvu, i po meni trebalo bi ga ukinut i stvorit neki drugi sistem gdje bankari i ostali koji njime sada drmaju svijetom neće biti privilegirani sloj društva već ravnopravni s svima ostalima.

normalno neko idealno riješenje ne postoji, i to kao što si rekla se ne bi smjelo napravit preko noći ali postepeno ukinut valute ili jednostavno promjenit model funkcioniranja s parama, da svi imaju određenu svotu novca u startu od rođenja a ostalo kako mu poslovno zanimanje dozvoli. odnosno koliko se sam izbori, za izdašnu plaću. ali kažem da se mene pita, ukinuo bi valute i sve stavio džabe struju vodu nekretnine sve džabe pa neka se ovi mešetari i bankari misle. kako bi to bilo lijepo, gledat njihov očaj koji osjećaju sada svi oni kojima oni određuju sudbinu preko kamata i kredita.

Humphrey
18-07-2013, 18:36
Ja sam skeptičan prema svim idejama,sustavima,ideologijama koje obećavaju život lišen patnje i boli.

To nam ni Krist nije obećao.

sagitarius
18-07-2013, 21:02
Ja sam skeptičan prema svim idejama,sustavima,ideologijama koje obećavaju život lišen patnje i boli.

K tomu toliko mi je poznata utopijska sintagma : "Radi koliko možeš -uzmi koliko ti treba", gdje li sam je ono samo čuo..??:kez

pdv
18-07-2013, 21:13
Svijet bez novca je svijet bez ikakvog motiva. Jedna je stvar pričati o održivosti sustava gdje fiat novac ima glavnu riječ i težiti nekom boljem ali ukidanje novca tj. nečega što nas tjera naprijed i što je zapravo dovelo do ovolikog čovjekova razvoja je utopija i mislim da bi u takvim uvjetima svijet završio u ogromnom kaosu. Sve ove stvari koje danas imamo bi i u tom svijetu bez novca trebali proizvesti samo se postavlja pitanje tko bi to proizvodio s obzirom da bi ljudi pali pod djelovanje moralnog hazarda. Gdje nema zdrave konkurencije i potrebe čovjeka da zaštiti svoje najdraže nema sreće niti normalnog života. Ovaj svijet bez novca bi vjerojatno funkcionirao da smo nekakvi hipiji i 24 sata dnevno na travi te totalno inertni prema svemu:zubo Nezamislivo mi je oduzeti čovjeku želju za radom i napretkom jer rad da bi ispunjavao čovjeka mora biti korisan bez obzira da li ta korist dolazi u vidu novca ili u vidu zaštite i stvaranja obitelji ili najobičnijeg osmjeha na licima najdražih. Kada bi sve radili bez ikakvog očekivanja i nagrade koja nas veseli što je opet individualno od čovjeka do čovjeka, živjeli bi kao biljke.

Odlično napisano!

Stiliana
18-07-2013, 21:41

to pokretačica teme nije ni napisala :013

tvoj je cinizam valjda samom sebi svrha ionako :slajo :kruna

NorthStand
18-07-2013, 22:56
patnje i bola će uvijek biti, a ja sam svakako za ukidanje svih valuta osim da nam one budu onako fore radi u džepu da uz karte imamo koju paru iz zajebancije bacit na stol. ali općenito, sve džabe dakle struja voda auti svima dostupno sve, a pogotovo novi nastavci Diabla, a ne da u redu moram čekat i 400 kuna potrošit da bi među prvima zaigrao, ovako neka mi odmah džabe pošalju doma na adresu da se ništa ne sekiram. :rofl

kratko rečeno, šta bi se zamarali problemima kad ih jednostavno možemo ukinuti. :D

NorthStand
18-07-2013, 22:58

pa dobro druže, nisam ja mazohista da mi je u životu potrebna patnja i bol. :D

Grunf
18-07-2013, 23:43
Mogu si to zamisliti. Dojdem u dućan i stanem u red za kruh i salamu. Žena s pogledom mrguda je upravo nabacila smiješak jer je saznala da radi badava. Odlučila je raditi brže i uljepšavati ljudima dan sa satarom iz obližnje mesnice. Rekli ste mješani kruh? Pružite ruku gospon. Cap!

zlatna ribica
18-07-2013, 23:53
Svijet bez novca je svijet bez ikakvog motiva. Jedna je stvar pričati o održivosti sustava gdje fiat novac ima glavnu riječ i težiti nekom boljem ali ukidanje novca tj. nečega što nas tjera naprijed i što je zapravo dovelo do ovolikog čovjekova razvoja je utopija i mislim da bi u takvim uvjetima svijet završio u ogromnom kaosu. Sve ove stvari koje danas imamo bi i u tom svijetu bez novca trebali proizvesti samo se postavlja pitanje tko bi to proizvodio s obzirom da bi ljudi pali pod djelovanje moralnog hazarda. Gdje nema zdrave konkurencije i potrebe čovjeka da zaštiti svoje najdraže nema sreće niti normalnog života. Ovaj svijet bez novca bi vjerojatno funkcionirao da smo nekakvi hipiji i 24 sata dnevno na travi te totalno inertni prema svemu:zubo Nezamislivo mi je oduzeti čovjeku želju za radom i napretkom jer rad da bi ispunjavao čovjeka mora biti korisan bez obzira da li ta korist dolazi u vidu novca ili u vidu zaštite i stvaranja obitelji ili najobičnijeg osmjeha na licima najdražih. Kada bi sve radili bez ikakvog očekivanja i nagrade koja nas veseli što je opet individualno od čovjeka do čovjeka, živjeli bi kao biljke.

Odlično napisano!

Hmh :D S ovim se i slažem i ne slažem.

Ne mislim da je novac zlo sam po sebi, ali mislim da je monetarni sustav kakav danas imamo neodrživ i vodi nas u propast. U najmanju ruku će se morati iz temelja mijenjati, ako ne i ukinuti. Ovakav kakav je, pogoduje samo određenim pojedincima, najbogatijim poduzetnicima i vlasnicima banaka i vrlo je podložan korupciji.

U samom temelju mu stoji prijevara koja i je uzrok svih zala na globalnoj razini, a ta gospođa se zove - kamata. Kamata je najobičnija prijevara, jer nema stvarno pokriće u novcu, nego je izmišljena, a novac kojim bi trebala biti vraćena, ne postoji. Na taj način smo vječno osuđeni na dug koji nikad ne može nestati. Ako ti banka posudi 1000 jedinica neke valute, kako joj možeš vratiti 1001? Ne možeš. Mogla bi da je ta 1 jedinica viška stvarno izdana i negdje u opticaju, ali nije. I onda ti zaračunaju opet kamatu na tu kamatu, i tako se stalno povećava dug, koji je uvijek nemoguće vratiti. Odnosno možda možeš ti vratiti, jer novac cirkulira, pa ako je neka druga banka izdala nekom drugom 1000 jedinica valute i od tih 1000 tebi dođe ta 1, onda ćeš ti vratiti svoj drug, međutim ova druga osoba svoj neće, nego će dugovati 2 jedinice, 1 za glavnicu koju je dobio, a 1 za kamatu. I to neće moći nikad vratiti, kad od ukupno 2000 kolko na nekom tržištu novaca ima, ti si iskoristila 1001. Znači njemu je ostalo 999. I otkud da onda uzme preostalih 2 koje mu fale? Zato ovakav monetarni sustav nije pošten. A u današnjem svijetu, ni 1% ukupnog novca kojim se trguje, stvarno ne postoji. Ostatak je jednostavno - izmišljen.

Što se tiče nestanka motivacije za radom i napretkom, pa ne mislim da bi do toga došlo do te mjere da bi svijet stao ili otišao u propast... Sigurno bi se na jedno određeno vrijeme smanjila gospodarska aktivnost, ne bi taj prelazak bio lak, došlo bi do velikog kaosa i nereda... ali s vremenom bi se morali prilagoditi i organizirati društvo. I opet bi proizvodili sve što treba, ali tad bi ljudi koji nam sad podvaljuju razne otrove pod lijekove i hranu, koji tjeraju djevojčice i djevojke na prostituciju, koji nam mlade truju drogama itd... izgubili najosnovniji motiv zbog kojeg to sve rade, a to je zgrtanje bogatstva. Jer što bi im značilo kad s tim ne bi mogli ništa. I tad bi kao društvo mogli povećati stvarno kavlitetu života, okrenuti se više prirodi, razviti jeftinije izvore energije, sve ono što se sad namjerno sprečava, jer nije određenim pojedincima i grupacijama u interesu, jer bi izgubili puno novaca koje zarađuju na skupljim izvorima energije, i ne žele se tog prihoda odreći. To što danas imamo nije zdrava konkurencija.

Ovo boldano ne razumijem što si htjela reći :nezna Kako bi i zašto ukidanjem novca netko izgubio želju za zaštitom svoje obitelji :nezna

Ne mislim ni da bi ljudi izgubili motivaciju za napretkom. Dapače.. pa i danas su znanstvenici većinom entuzijasti i ne postaju znanstvenici zbog novca, nego zbog želje za znanjem i otkrićima.

Sve je to naravno nemoguće u današnjim vremenima, i smatram da mi nismo na takvoj razini svijesti da bi ovakav način života mogao danas funkcionirati. Dugo dugo bi trajalo dok bi počeli optimalno koristiti svoje mogućnosti i talente na opću dobrobit.

Svarog
19-07-2013, 00:11
Kad bi nestalo novaca, pojavila bi se druga valuta poput dragocenih metala ili nafte ili vode (kao u Mad Max-u). Ili ljudi.
U svakom slučaju, dok je sveta i veka, uvek će biti i ljudi željnih moći i vlasti, tako da... koliko god to utopijsko društvo bez novca lepo zvučalo-naći će se neka ambiciozna i/ili harizmatična jajara da bude predsednik, predvodnik ili vođa čopora :D

mirr.or
19-07-2013, 00:13
Mogu si to zamisliti. Dojdem u dućan i stanem u red za kruh i salamu. Žena s pogledom mrguda je upravo nabacila smiješak jer je saznala da radi badava. Odlučila je raditi brže i uljepšavati ljudima dan sa satarom iz obližnje mesnice. Rekli ste mješani kruh? Pružite ruku gospon. Cap!

mene je više strah što će radit one fine gospoje iz banke koje uvaljuju kredite. :D

DzoniBG
19-07-2013, 00:34

Poreznice, znaci majka svih motiva na ovoj zemlji je novac?!:zbunjen:

Kad bi novac bio ukinut, po tebi niko ne bi imao volje bilo za cim... ovo je bas pogresna tvrdnja, jer su mnoga najveca dela, i saznanja dobijena od ljudi kojima novac nije bio prioritet, vec su bili pokretani sopstvenom motivacijom da nesto ostave covecanstvu iza sebe, i time postanu besmrtni...a i svim drugim ljudima ili olaksaju, ili ulepsaju zivot...

Sta je novac...jel to cilj...ili samo sredstvo?! Sta ti mozes sa nekada zlatnicima, a danas papircicima nastampanim u kovnicama bez realne podloge... jel mozes time kupiti srecu... tesko, novac kao sredstvo moze da ispuni samo najnize materijalisticke ciljeve...

Najveci umovi covecanstva u proslosti su bili ljudi koje nije krasilo veliko materijalno bogatstvo... filozofi, naucnici, knjizevnici, kompozitori... retko ko od njih je ziveo na visokoj nozi... ali ih to nije sprecilo da iza sebe ostave unapredjen svet...

Vec imamo tehnologiju da zadovoljimo osnovne potrebe svakog coveka... da ima krov nad glavom, da ima sta da jede i pije, da zivi "normalno"...a pored toga milijarde ljudi je na rubu egzistencije...

A zasto...upravo zbog te silom forsirane trke za novcem , i moci koju onda imas... surova borba za profitom je i uzrok najvecih nesreca, zato sto tu nema etike, nema ljudskosti, nema pravila igre... tako nas uci zapadna kultura, i zato se tako evidentno tone u krizu...

Nemoguce je potpuno ukinuti novac...barem za ljudsku rasu u danasnjim okolnostima, o nekim utopijskim vremenima za 100 hiljada godina izlisno je govoriti... jer tad i necemo biti ljudi, nego kiborzi, nesto sto sad ne mozemo ni da pojmimo...

Al ono sto je vazno, novac sam po sebi nije nikakava motivacija, nego komad ofarbanog papira(u bukvalnom smislu)... motivacija bi trebala biti stvoriti bolji svet, unaprediti ga ne tako sto podrzavas nepravedan poredak koji vlada sad... mozda ti to ne primecujes, ali videces kroz neko vreme...

Treba razvijati mirnodopske tehnologije, traziti nove energije, spreciti klimatske promene, osloboditi ljude teskih poslova koje mogu mashine da rade... svo znanje uloziti u proucavanje tehnologija za proizvodjenje jeftinije i zdravije hrane, zastiti izvore vode, proucavati kosmos i spremati se za kolonizaciju novih planeta...

To je jedini put ljudi sa vishom svescu... drugacije nam sledi sigurna propast... dal cemo i dalje placati nekim papircicima, karticama...ili ce to u buducnosti biti mnogo modernije...tehnicko je pitanje...glavna stvar je sta sa tim novcem radimo...

Duvanjka
19-07-2013, 00:45
Novac ce biti ukinut, to je sigurno, placat ce se karticama, elekrtonskim novcem. Sto imamo vise slobode vise se zrtvujemo, za nju. A slobode imamo jer ne znamo sto zelimo, pa nas vode za rucicu.
Ili se zaista ti "slobodni" pojedinci udruze u slobodno covjecanstvo.
Sto stvarno moze pojedinac?
Ako se ceka pojedinac mora li on biti despot i diktator?

Najvjerojatnije vise pojedinaca treba cekati same sebe.

milky way
19-07-2013, 06:11

Kad bi novac bio ukinut, po tebi niko ne bi imao volje bilo za cim... ovo je bas pogresna tvrdnja, jer su mnoga najveca dela, i saznanja dobijena od ljudi kojima novac nije bio prioritet, vec su bili pokretani sopstvenom motivacijom da nesto ostave covecanstvu iza sebe, i time postanu besmrtni...a i svim drugim ljudima ili olaksaju, ili ulepsaju zivot...

@Malo si se zeznuo,umjesto mnoga trebao si napisati SVA.

Sta je novac...jel to cilj...ili samo sredstvo?! Sta ti mozes sa nekada zlatnicima, a danas papircicima nastampanim u kovnicama bez realne podloge... jel mozes time kupiti srecu... tesko, novac kao sredstvo moze da ispuni samo najnize materijalisticke ciljeve...

Najveci umovi covecanstva u proslosti su bili ljudi koje nije krasilo veliko materijalno bogatstvo... filozofi, naucnici, knjizevnici, kompozitori... retko ko od njih je ziveo na visokoj nozi... ali ih to nije sprecilo da iza sebe ostave unapredjen svet...

Vec imamo tehnologiju da zadovoljimo osnovne potrebe svakog coveka... da ima krov nad glavom, da ima sta da jede i pije, da zivi "normalno"...a pored toga milijarde ljudi je na rubu egzistencije...

@Nemogu se zadovoljiti potrebe svakog covijeka sve dok nepostoji spoznaja svakog pojedinca o njegovoj odgovornosti za planet.Prije manje od 1000 godina na zemlji je zivjelo 300 milijuna ljudi ,danas 7 milijardi a do 2050 ce biti vise od 10 milijardi.Covijek(precizniji izraz bi bio evropljanin) je nasao nacin da zezne prirodu i prirodne zakone(opstanak najjacih) izumom ljekova i tehnologije ali jos nije nasao nacin kako to ogromno povecanje ljudi(azijati i afrikanci) popratiti u resursima,mozda danas to i nebi bio nerjesiv problem ali sta mislis za 100tinjak godina kad na planeti bude 30+ milijardi ljudi ili kad bi se drzali etike ko pijan plota mozda i 50+ ???Etika bi mogla u buducnosti dovesti do izumiranja ljudske vrste pa je nekada pametnije biti neetican.

A zasto...upravo zbog te silom forsirane trke za novcem , i moci koju onda imas... surova borba za profitom je i uzrok najvecih nesreca, zato sto tu nema etike, nema ljudskosti, nema pravila igre... tako nas uci zapadna kultura, i zato se tako evidentno tone u krizu...

Nemoguce je potpuno ukinuti novac...barem za ljudsku rasu u danasnjim okolnostima, o nekim utopijskim vremenima za 100 hiljada godina izlisno je govoriti... jer tad i necemo biti ljudi, nego kiborzi, nesto sto sad ne mozemo ni da pojmimo...

Treba razvijati mirnodopske tehnologije, traziti nove energije, spreciti klimatske promene, osloboditi ljude teskih poslova koje mogu mashine da rade... svo znanje uloziti u proucavanje tehnologija za proizvodjenje jeftinije i zdravije hrane, zastiti izvore vode, proucavati kosmos i spremati se za kolonizaciju novih planeta...

@Da bi se to dogodilo potrebno je totalno nova tehnologija,znaci ne usavrsavanje postojece nego totalno nova tehnologija.Pazi sad ovo da se svi novci svjeta i svi ljudi svijeta podrede samo tome da ljudska noga stane na neki planet dalje od marsa ili max. jupiterovog mjesec Europa to bi bila trenutno a i bit ce sve dok se neotkrije(ako se uopce otkrije) nova tehnologija mission impossible.Price o spustanju covijeka na bilo koju drugu planet izuzev ovih spomenutih sa max. usavrsenom postojecom tehnologijom su price za malu djecu i podizanje gledanosti dokumentaraca

To je jedini put ljudi sa vishom svescu... drugacije nam sledi sigurna propast... dal cemo i dalje placati nekim papircicima, karticama...ili ce to u buducnosti biti mnogo modernije...tehnicko je pitanje...glavna stvar je sta sa tim novcem radimo...

.............................

Humphrey
19-07-2013, 11:53
to pokretačica teme nije ni napisala :013

tvoj je cinizam valjda samom sebi svrha ionako :slajo :kruna

Gdje sam ja to nju optužio za to?Ona je otvorila temu i ponudila je dobre i loše strane takvog svijeta. Ja mislim da takva ideja nudi ljudima laž,a ta laž je obećanje svijeta bez boli i patnje.

Na koji cinizam misliš? Jer osim "ako nema novca,može i zlato" ništa što sam napisao ovdje nema ni trnku sarkazma ili cinizma.

zlatna ribica
19-07-2013, 12:05
Gdje sam ja to nju optužio za to?Ona je otvorila temu i ponudila je dobre i loše strane takvog svijeta. Ja mislim da takva ideja nudi ljudima laž,a ta laž je obećanje svijeta bez boli i patnje.

Na koji cinizam misliš? Jer osim "ako nema novca,može i zlato" ništa što sam napisao ovdje nema ni trnku sarkazma ili cinizma.

Ne bih rekla da se radi o obećanju svijeta bez boli i patnje, nego čisto o nekakvoj... nadi... da bi ga mogli postaviti na zdravije temelje od ovih klimavih na kojima sad stoji. Monetarni sustav kakav sad imamo nije pošten..

Zlato je dobar argument. Da se ukine monetarni sustav, vjerojatno bi se opet uvelo zlato kao sredstvo plaćanja.

Onaj utopistički scenarij koji sam opisivala neće bit moguć još dugo vremena...

Humphrey
19-07-2013, 12:26
Ne bih rekla da se radi o obećanju svijeta bez boli i patnje, nego čisto o nekakvoj... nadi... da bi ga mogli postaviti na zdravije temelje od ovih klimavih na kojima sad stoji. Monetarni sustav kakav sad imamo nije pošten..

Zlato je dobar argument. Da se ukine monetarni sustav, vjerojatno bi se opet uvelo zlato kao sredstvo plaćanja.

Ja sam uzeo utopistički scenarij i njega sam komentirao.

E sad,sustav danas ne funkcionira zbog korupcije u samom sustavu. Po meni posve je nevažno radi li se o novcu ili zlatu jer oboje bi iskorištavali isti ljudi. Pitanje je kako riješiti pitanje korupcije i nesposobnosti u sustavu.Samo ukidanje monetarnog sustava bi samo donekle popravilo neke stvari,ali u globalu malo toga bi se promijenilo.

Tu opet dolazim do čovjeka, ljudska priroda je nesavršena i zbog toga ne postoje savršena rješenja.

zlatna ribica
19-07-2013, 13:14
Ključno bi bilo ukinuti kamatu. Da samo to naprave, lakše bi prodisali i ljudi i države.

Razlika je sa zlatom ta što se zlato ne može izmislit iz zraka, kao što se može današnji novac. Napišu ti da si dužan tolko i tolko, i to je to. Pa si ti misli zašto i kako... Zlato je ipak manje pogodno za takve malverzacije.

Iako u onom mom utopističkom scenariju, i zlato isto nije novac, nego služi za ukrašavanje :D

Humphrey
19-07-2013, 13:19
Ključno bi bilo ukinuti kamatu. Da samo to naprave, lakše bi prodisali i ljudi i države.

Razlika je sa zlatom ta što se zlato ne može izmislit iz zraka, kao što se može današnji novac. Napišu ti da si dužan tolko i tolko, i to je to. Pa si ti misli zašto i kako... Zlato je ipak manje pogodno za takve malverzacije.

Iako u onom mom utopističkom scenariju, i zlato isto nije novac, nego služi za ukrašavanje :D

Sad kad nemaJU nikakvu vrijednost draga,obasut ću te zlatom i dijamantima.:D

Inkvizitor
19-07-2013, 14:12
David Icke kaže da će ionako ukinit novac ,tek će onda, on veli, bit ajme i kuku..

NorthStand
19-07-2013, 14:15

radi novca ljudi ratuju, ubijaju, i rade najveće gadosti. zato sam protiv novca, ali opet razumjem da nekako ovaj svijet mora funkcionirat i imat neka pravila ponašanja, ali ne kužim zašto bi nam novac za to bio potreban? zašto je stvorena percepcija, da se bez novca ne bi moglo živjet, već da bi zavladala "anarhija"? ja mislim da treba ukinut novac, ko trenutno jedinu stvar na svijetu koja je važnija od čovjeka. samo zato, a ne zato da bi bili lišeni odgovornosti i rada. jer uvijek će trebat radit, ako hoćeš normalno živjeti.

zlatna ribica
19-07-2013, 14:36
David Icke kaže da će ionako ukinit novac ,tek će onda, on veli, bit ajme i kuku..

U tom slučaju će nastat ono što sam pisala u drugom postu...

Čitao si Ickea?

zlatna ribica
19-07-2013, 14:38
radi novca ljudi ratuju, ubijaju, i rade najveće gadosti. zato sam protiv novca, ali opet razumjem da nekako ovaj svijet mora funkcionirat i imat neka pravila ponašanja, ali ne kužim zašto bi nam novac za to bio potreban? zašto je stvorena percepcija, da se bez novca ne bi moglo živjet, već da bi zavladala "anarhija"? ja mislim da treba ukinut novac, ko trenutno jedinu stvar na svijetu koja je važnija od čovjeka. samo zato, a ne zato da bi bili lišeni odgovornosti i rada. jer uvijek će trebat radit, ako hoćeš normalno živjeti.

E pa to je ono što sam rekla... zbog novca radimo razne gadarije, uništavamo i sebe i ovu jedinu nam planetu...

Al da se novac odjednom ukine, onda bi imali druge izazove za prevladati, ne bi nam bilo lako.

milky way
19-07-2013, 14:42
Mislim da je novac potreban i stvarno nemogu zamisliti kako bi svijet funkcionirao bez njega,pocevsi od nekih banalnih primjera npr. tko bi dobrovoljno bez novcane naknade radio kao cistac ili sl.?Po meni je kapitalizam skoro pa savrsen drustveni sustav ali neoliberalni kapitalizam i svijet gdje najvece novce zaradjuju bankari,manageri i ostali financijski mesetari tipa sorosa je pet puta gori nego komunizam.

http://i44.tinypic.com/s16a1l.jpg

Inkvizitor
19-07-2013, 15:04
U tom slučaju će nastat ono što sam pisala u drugom postu...

Čitao si Ickea?

Šta čito...gledo..

zlatna ribica
19-07-2013, 15:10
Šta čito...gledo..

Di? U nekoj emisiji ili si bio na predavanju kad je bio u Zagrebu? :D

Al mislim da je on mislio na papirnati i kovani nivac, šta ne? A ne ovo što sam ja pisala.. Ukinut će se gotovina, a ostat će virtalni novac. O kojem ćemo samo imat predstavu u glavi, a neće više postojat u opipljivom obliku.

NorthStand
19-07-2013, 15:32
E pa to je ono što sam rekla... zbog novca radimo razne gadarije, uništavamo i sebe i ovu jedinu nam planetu...

Al da se novac odjednom ukine, onda bi imali druge izazove za prevladati, ne bi nam bilo lako.

nikada neće biti lako, ali svijet se mjenja, i uvijek će se mjenjati. pa ne vidim šta se ne bi ukinulo novac, ako je to jamstvo da ćemo svi bolje živjeti i da će se riješiti više problema nego stvoriti novih tim potezom. ja sam za svako riješenje, koje je bolje od prethodnog. zašto bi se striktno držali samo jednog, i ponavljali ko papagaji da od tog boljeg nema? stalno treba težit promjenama, i to promjenama na bolje naravno. a sad, to što je u čovjekovoj prirodi da kada ima ogromni novac i moć, nije sklon nikakvih promjenama jer mu je upravo ovaj sustav zacementirao zvijezdani status to je drugi par rukava, ali nisu svi te sreće, dapače debela većina nije te sreće. evo čitam da je Detroit bankrotirao, i da ne može plaćati svoje nagomilane dugove. ako se to dogodi jednom gradu, u najvećoj industrijskoj sili svijeta SAD, to govori dovoljno samo za sebe koliko se precijenjuje novac i ono što on znači danas. definitivno treba uvest neke promjene, jer po meni i kapitalizam ima mjesta za napredak na bolje. samo što ga većina koristi, ko oružje za svoje privatno jačanje i uzdizanje iznad ostalih i tu vidim problem, ne očekujem da će svi imat jednaki status ali po meni trebalo bi težit tome da su svi ljudi ravnopravni, i da imaju jednaku priliku za uspjeh. novac na žalost to u startu sjebe, jer netko tko je rođen bogat ima bogate roditelje, on je u startu "privilegiran" u odnosu na onog, tko nema ništa ili kome su roditelji ajmo to tako reći siromašni. znam da nikada na svijetu neće ništa biti idealno, ali treba radit na tome i težit k tome da bude barem blizu tog nekakvog idealnog života za sve ljude a ne samo za neke koji su za sebe odredili da budu privilegirana grupacija. i koji novac koriste, upravo za pokazivanje mišića ostalima. znam da nisu svi bogati takvi, ali velika većina ih novac koristi na neprimjeren način, da bi likovali i drugima pokazivali da im nisu ravni u ničemu. to mene osobno smeta, jer novac ne bi smio buditi te najsirovije strasti kod ljudi, a on to radi. i onda mnogi rade drugima, ono što ne bi voljeli da drugi rade njima.

no bit će kako bude, ništa se nije promjenilo preko noći pa se neće ni novac ukinut preko noći.

Inkvizitor
19-07-2013, 15:32
Di? U nekoj emisiji ili si bio na predavanju kad je bio u Zagrebu? :D

Al mislim da je on mislio na papirnati i kovani nivac, šta ne? A ne ovo što sam ja pisala.. Ukinut će se gotovina, a ostat će virtalni novac. O kojem ćemo samo imat predstavu u glavi, a neće više postojat u opipljivom obliku.

kod Mišaka a gdje bi drugo..

To što ti pričaš, to je utopija..ljudi nisu na takvoj razini svijesti..ti pričaš o ljudima kao da su svi kandidati za Nobelovu nagradu za mir.

pa ni komunizam kao puno manja i blaža utopija nije uspio zbog sebičnosti ljudi a kamoli ovo tvoje.

zlatna ribica
19-07-2013, 15:40

To što ti pričaš, to je utopija..ljudi nisu na takvoj razini svijesti..ti pričaš o ljudima kao da su svi kandidati za Nobelovu nagradu za mir.

pa ni komunizam kao puno manja i blaža utopija nije uspio zbog sebičnosti ljudi a kamoli ovo tvoje.

Pa ja i kažem da je utopija i da nismo na toj razini svijesti... Ali trebali bi početi na njoj raditi konačno :D

Inkvizitor
19-07-2013, 15:41
Pa ja i kažem da je utopija i da nismo na toj razini svijesti... Ali trebali bi početi na njoj raditi konačno :D

Ribice..bolje razmišljaj kad ćeš na godišnji..i kuda se na Jadranu motaju najbolji ženici :liza

NorthStand
19-07-2013, 15:43

promjene kreću iz glave, nigdje drugdje. kada čovjek promjeni svoju svijest o novcu, i njegovoj važnosti, odnosno kada ga počne shvaćat ko obično sredstvo a ne cilj tada će moći i doći do ovih promjena o kojima pričamo ovdje. do tada, i dalje ćemo imat razno razne Soroše koji će s svojim kapitalom puno zla raditi, i za to biti nekažnjeni. ne znam kome je to cilj, ali ja svakako nisam za taj novac jer on u pogrešnim rukama puno zla proizvodi. najbolje bi bilo da se vratimo u paleolitiki, uhvatimo koplja i branja bobica. :D

Humphrey
19-07-2013, 17:58
Ostavi vas se malo same i već ste na drugim planetima.

Od planeta i svemira meni je zanimljivije vidjeti kako bi se ponašala većina kad bi im sve osnovne potrebe bile osigurane i više ne bi morali raditi za život.Bi li onda radili ono što vole ili bi samo životarili?

Stiliana
19-07-2013, 18:05
Ostavi vas se malo same i već ste na drugim planetima.

Od planeta i svemira meni je zanimljivije vidjeti kako bi se ponašala većina kad bi im sve osnovne potrebe bile osigurane i više ne bi morali raditi za život.Bi li onda radili ono što vole ili bi samo životarili?

malo jedno, malo drugo... :zubo

radila bih ono što volim po par sati dnevno i ono što moram (kuhanje, spremanje i sl)... i par sati odmora i uživancije i puno spavanja.

pdv
03-08-2013, 01:41
Hmh :D S ovim se i slažem i ne slažem.

Ne mislim da je novac zlo sam po sebi, ali mislim da je monetarni sustav kakav danas imamo neodrživ i vodi nas u propast. U najmanju ruku će se morati iz temelja mijenjati, ako ne i ukinuti. Ovakav kakav je, pogoduje samo određenim pojedincima, najbogatijim poduzetnicima i vlasnicima banaka i vrlo je podložan korupciji.

U samom temelju mu stoji prijevara koja i je uzrok svih zala na globalnoj razini, a ta gospođa se zove - kamata. Kamata je najobičnija prijevara, jer nema stvarno pokriće u novcu, nego je izmišljena, a novac kojim bi trebala biti vraćena, ne postoji. Na taj način smo vječno osuđeni na dug koji nikad ne može nestati. Ako ti banka posudi 1000 jedinica neke valute, kako joj možeš vratiti 1001? Ne možeš. Mogla bi da je ta 1 jedinica viška stvarno izdana i negdje u opticaju, ali nije. I onda ti zaračunaju opet kamatu na tu kamatu, i tako se stalno povećava dug, koji je uvijek nemoguće vratiti. Odnosno možda možeš ti vratiti, jer novac cirkulira, pa ako je neka druga banka izdala nekom drugom 1000 jedinica valute i od tih 1000 tebi dođe ta 1, onda ćeš ti vratiti svoj drug, međutim ova druga osoba svoj neće, nego će dugovati 2 jedinice, 1 za glavnicu koju je dobio, a 1 za kamatu. I to neće moći nikad vratiti, kad od ukupno 2000 kolko na nekom tržištu novaca ima, ti si iskoristila 1001. Znači njemu je ostalo 999. I otkud da onda uzme preostalih 2 koje mu fale? Zato ovakav monetarni sustav nije pošten. A u današnjem svijetu, ni 1% ukupnog novca kojim se trguje, stvarno ne postoji. Ostatak je jednostavno - izmišljen.

Sam fiat novac je prijevara jer nema uporište u stvarnoj vrijednosti. Dok je bio vezan za zlato i značio je nešto, a danas je samo igrica u rukama državnih moćnika. Tiskaju ga kako hoće i kada hoće, a ostalo se zna.

Što se tiče nestanka motivacije za radom i napretkom, pa ne mislim da bi do toga došlo do te mjere da bi svijet stao ili otišao u propast... Sigurno bi se na jedno određeno vrijeme smanjila gospodarska aktivnost, ne bi taj prelazak bio lak, došlo bi do velikog kaosa i nereda... ali s vremenom bi se morali prilagoditi i organizirati društvo. I opet bi proizvodili sve što treba, ali tad bi ljudi koji nam sad podvaljuju razne otrove pod lijekove i hranu, koji tjeraju djevojčice i djevojke na prostituciju, koji nam mlade truju drogama itd... izgubili najosnovniji motiv zbog kojeg to sve rade, a to je zgrtanje bogatstva. Jer što bi im značilo kad s tim ne bi mogli ništa. I tad bi kao društvo mogli povećati stvarno kavlitetu života, okrenuti se više prirodi, razviti jeftinije izvore energije, sve ono što se sad namjerno sprečava, jer nije određenim pojedincima i grupacijama u interesu, jer bi izgubili puno novaca koje zarađuju na skupljim izvorima energije, i ne žele se tog prihoda odreći. To što danas imamo nije zdrava konkurencija.

Ljudi bi upali u zamku moralnog hazarda. Primjer toga su ti većina radnika u državnim i privatnim firmama. Onaj tko ima siguran posao uglavnom nema veću produktivnost jer on svejedno ima kruh na stolu dok je kod onog tko radi npr. na proviziju ta produktivnost na jako visokom nivou. Dakle, sam osjećaj u čovjekovoj glavi da ima sve osigurano ga tjera na ljenčarenje i gubitak kreativnosti.

Ovo što pričaš kako bi se iskorijenilo zlo....teško. Problem su ljudske potrebe i želje. Nismo svi isti i nisu svi zadovoljni istim. Ovaj sustav bi se mogao održati jedino dikraturom i nametanjem.

Ovo boldano ne razumijem što si htjela reći :nezna Kako bi i zašto ukidanjem novca netko izgubio želju za zaštitom svoje obitelji :nezna

Ne mislim ni da bi ljudi izgubili motivaciju za napretkom. Dapače.. pa i danas su znanstvenici većinom entuzijasti i ne postaju znanstvenici zbog novca, nego zbog želje za znanjem i otkrićima.

Pa u svijetu u kojem bi sve bilo savršeno čovjek ne bi imao potrebu štiti svoju obitelj :) Vremenom bi postao indiferentan prema svemu. Život je borba i drugačije shvaćanje obično vodi u nekakave utopije. Život bez borbe i spoznaje vlastite psihičke i fizičke snage je nikakav. U radu je spas :)

Inače sva znanstvena otkrića i entuzijazam svih znanstvenika svijeta bi ostao samo to da nije bilo nekoga tko će sve te projekte financirati i po svijetu ga plasirati :) Dovoljno je pogledati razvoj zemlalja u kojima ima i u kojima nema kapitala.

Sve je to naravno nemoguće u današnjim vremenima, i smatram da mi nismo na takvoj razini svijesti da bi ovakav način života mogao danas funkcionirati. Dugo dugo bi trajalo dok bi počeli optimalno koristiti svoje mogućnosti i talente na opću dobrobit.

Oduvijek iznimno sposobni i nadareni ljudi koriste svoje talente sa svima nama, za dobrobit cjelokupnog društva, i najmanje što možemo jest odužiti im se za to u obliku plaćanja te usluge.

Ne, nekoga motivira i zlato. :kez

Sva ta djela su se počela koristiti na dobrobit čovječanstva tek kada je netko u tome vidio zaradu. Da je po vašem još ne bi stigli ni do pisaćih mašina.

Ne možeš. Predrasude su da novac kupuje sreću ali olakšava život.

Glupost. Dolazili su iz jada i bijede kao i iz aristokrastkih obitelji. Čak ih imaš više iz bogatih obitelji što je i normalno s obzirom da im je naobrazba bila dostupnija.

Zapadna kultura definitivno nije bajna ali trenutno najbolja. Djeci po Africi nije Zapad kriv za probleme u njihovim državama iako se to stalno nameće kao neka univerzalna istina.

Najveći problem je što su ljudi sve uvjereniji kako su kapital i rad na suprotnim stranama i kako su oni bogomdani, a ovi bogataši samo lakiraju nokte i ništa ne rade, a lova im pada s neba. Želja za profitom ne mora isključiti ljudske osjećaje ni humanost. Među mojim prijateljima najžešći kapitalisti se uvijek prvi hvataju za novčanik dok se socijalisti obično ne bave tim prizemnim stvarima :D

Al ono sto je vazno, novac sam po sebi nije nikakava motivacija, nego komad ofarbanog papira(u bukvalnom smislu)... motivacija bi trebala biti stvoriti bolji svet, unaprediti ga ne tako sto podrzavas nepravedan poredak koji vlada sad... mozda ti to ne primecujes, ali videces kroz neko vreme...

Nije novac kao komad papira motiv već ono što pruža tebi i tvojoj obitelji,a to je na prvom mjestu sigurnost i zaštita, a zatim i sve ostale stvari koje nas vesele.

Zdravu hranu uopće nije teško proizvodit. Svi imaju nasljeđenu nekakvu livadu i bez problema si mogu posaditi za svoje potrebe određene količine voća i povrća ali svima teško uzet motiku u ruke ali su prvi kad triba pričat o organizaciji. Ovo o seljenju na nove planete ne smatram nečim bliskim niti ostvarivim pa ne mogu ni komentirati. Ne vjerujem u takav oblik daljnjeg razvoja ljudskog života.

Jedini put za ostvarivanje neke više svijesti je rad i razvijanje sebe kao osobe u duhovnom i intelektualnom smislu. Sve ostalo je naklapanje. Nikad nisam volila rečenice koje počinju sa ''mi ćemo'', ''mi možemo'' itd. Treba sebe iz korijena promijeniti i nadati se da će ostali isto napraviti. Krv, znoj i suze...to ti je život. Ostalo su budalaštine i sanjarenje.

SarajkaDjevojka
03-08-2013, 11:52
Ljudska vrsta bi trebala predhodno " evoluirati " nekoliko stoljeća da bi scenario koji si ti Ribice osmislila, bilo uspješno provoditi.Neke ljudske osobine poput sebičnosti i pohlepe mogle bi biti pogubne za velikodušne.Novac, moć i uspjeh su najbolji stimulansi ljudskom rodu.Ako izuzmeš novac kao stimulans gubi se i osjećaj moći, a uspjeh postaje beznačajan.Ambicija je takodje bezvrijedna.Čemu ?Ako je ne mozeš iskoristiti ?Uzaludan trud.Većini ljudi humanitarna priznanja su bezvrijedna.

Opet bi se dakle morao osmisliti neki sistem vrednovanja koji bi zamijenio postojeći.Uvesti nove " mjerne jedinice " bilo bi neophodno.Tako da bi opet bili na istom.

kiša
05-08-2013, 21:02
K tomu toliko mi je poznata utopijska sintagma : "Radi koliko možeš -uzmi koliko ti treba", gdje li sam je ono samo čuo..??:kez

znaš tako ti je u naših svećenika, oni doprinose koliko mogu a "troše " koliko im triba :)

kiša
05-08-2013, 21:07

ima onaj film u kome su minute života mjerilo vrijednosti bogatstva svega ;)

očito je raj "dosadan" pa svi volimo malčice gricnut jabučice -zabranjene

motivacija to je ono što pokreće ljude očekujući nagradu -zasluženu