PDA

Pogledaj Full Version : Gospodarska situacija u zemljama ex yu-kako se živi

caporegime
16-12-2010, 19:26
Mjesto za razmjenu podataka o standardu života, visini primanja, uvjetima rada na području zemalja bivše jugoslavije.
prosječna primanja u RH su otprilike, službeno po podacima zavoda za statistiku oko
5300 kuna http://rds.yahoo.com/_ylt=A0oG7kcEWQpN3SABHNpXNyoA;_ylu=X3oDMTBybnZlZnR lBHNlYwNzcgRwb3MDMQRjb2xvA2FjMgR2dGlkAw--/SIG=13avqk6eg/EXP=1292610180/**http%3a//rep.hr/vijesti/zaposljavanje/prosjecna-hrvatska-placa-u-prosincu-5277-kuna/154/

dakle u pravnim osobama što znači samostalne djelatnosti otpadaju iz uzorka.
u zagrebu u lipnju oko 6.260 kuna http://rds.yahoo.com/_ylt=A0oG7mBjWQpNeCgAzghXNyoA;_ylu=X3oDMTByMTNuNTZ zBHNlYwNzcgRwb3MDMgRjb2xvA2FjMgR2dGlkAw--/SIG=13sojn1p5/EXP=1292610275/**http%3a//www.nacional.hr/clanak/92821/prosjecna-neto-placa-zaposlenih-u-zagrebu-za-srpanj-iznosi-6260-kuna

ako je jedan euro otprilike 7.25-7.40, tako se nekako kreću rasponi tečaja lako se izračuna vrijednost u eurima.
koliko je to realne vrijednosti u odnosu na kupovnu moć odnosno cijene u drugim dijelovima ex yu?

zlatni_ljiljan
18-12-2010, 10:23
Nije to lose u Hrvatskoj,mislim 6 milja kuna plaja je skoro 1000 eura,kad vidim da jedan automehanicar u austriji zaradi smijesnih 1200 eura ili jedna frizerka mizernih 900 eura netto,onda to nije lose za jednu zemlju koja je ne tako davno bila u ratu,gdje je sve bilo sjebano...

Graničar Jozo
20-12-2010, 10:59
ma sve to stoji ljiljane, al kad moraš 300 EUR izvalit za stanarinu (i to je neka minimalna cijena) onda se ta plaća svede na siću na kraju. jer dok platiš struju cca 300-400 kn, pa vodu, pa internet i telefon i TV pretplatu, grijanje itd. ostane ti na kraju 1500-2000 kn za hranu. štednju da ne spominjem. Al zato sa dvije takve plaće se može jako dobro živiti.

Inkvizitor
20-12-2010, 11:50
Ma nije ni prosječna plaća 6000 kuna..di to..

to kad se uračunaju mendžerski bonusi..pa ono ja jedem meso a ti kupus a u prosjeku jedemo sarmu..

masa ljudi prima ispod 3000 kn.

zlatni_ljiljan
20-12-2010, 15:40
Realno od svih republika bivse SFRJ Hrvatska najvise lichi na ozbiljnu drzavu,naravno Slovenija je uvijek bila i u onoj drzavi najbolja...ako nista u hrvatskoj postoje radnicki sindikati koji se koliko toliko bore za prava radnika,u Bosni se po platu ide s pajserom kod gazde...

caporegime
20-12-2010, 16:26
Sindikati su nažalost produžena ruka politike i djeluju po sistemu društvenih reketara.
umjesto organizacija koje bi trebale djelovati isključivo po kriterijima borbe za randička prava i to koje bi se zalagale za poteze koje u konačnici imaju ostvarenje u boljem životu radnika, sindikati su u hrvatskoj svedeni na sredstvo pritiska kjim se služe pojedine političke opcije u borbi protiv drugih.

caporegime
22-12-2010, 12:42
http://www.vecernji.hr/biznis/u-listopadu-porasle-neto-place-isti-se-trend-ocekuje-kraja-godine-clanak-230972ž
sjajno, prema najnovijim podacima prosječna primanja su porasla za čak 51 kunu i to je ohrabrujući podatak.
ovim tempom ćemo tamo negdje 2045 godine napokon od povišice uspjeti u jednom potezu, bez razmišljanja moći kupiti novu košulju za svečani doček vanzemaljaca koji bi se tada mogli i pojaviti

caporegime
24-12-2010, 11:17
http://www.vecernji.ba/vijesti/kozaric-sljedeca-godina-nece-donijeti-izlazak-krize-clanak-231958

ne cvijeta bome nigdje.
doduše minimalan rast ove godine i rast nešto veći iduće nije loša vijest ali za običnu raju manje vipše ne znači ništa.
ode još jedna godina u vjetar

caporegime
30-12-2010, 14:17
http://www.jutarnji.hr/slovenci-jos-uvijek-za-trecinu-bogatiji-nego-hrvati/914200/

mateb
01-01-2011, 22:25
Problem je što se svaka interesna skupina bori za svoj partikularni interes i nateže na svoju stranu. Onda nije ni čudno da je proračunski deficit 2 mld EUR. Jebiga, nitko ne želi početi od sebe, Isto je s korupcijom.

Političari su samo odraz tog narodnog mentaliteta.

caporegime
01-01-2011, 22:34
Problem je što se svaka interesna skupina bori za svoj partikularni interes i nateže na svoju stranu. Onda nije ni čudno da je proračunski deficit 2 mld EUR. Jebiga, nitko ne želi početi od sebe, Isto je s korupcijom.

Političari su samo odraz tog narodnog mentaliteta.

si vidio kako sdp to radi?
s jedne strane galame da se previše troši, da se treba kresati, a kad se nešto stegne, uvede krizni porez onda plaču nad sudbinama radnika, onih koji su zahvaćeni tim mjerama.....
dvoličnost kao školski prikaz.
jednom su dali neki svoj plan i program, pa su mnogi stručnjaci ismijali taj njihov plan upravo jer ništa ne bi skresali a svima bi dali.
vrlo brzo su mediji prebacili pažnju na druge teme, ipak nije zgodno da njihovi favoriti trpe kritike i ismijavanja od strane struke.
ipak, kad dođu na vlast, vidjet će se sva raskoš njihove neposobnosti i licemjerja.

mateb
01-01-2011, 22:48
Ma da, ali to je dublji problem od SDP-a. Narod je takav, a to sam spomenuo jer je riječ o istom mentalnom sklopu koji stoji iza nedostatka solidarnosti prema Hrvatima BiH.

Jednostavno, kod nas se vrlo lako može igrati na najniže strasti, jer smo kao narod neobrazovani i iracionalni, a nacionalne intelektualne elite nema. "Državotvorni" su, uglavnom, kapitulanti koji daju guzice i ulaze u dilove rado vlastitih sinekura.

Uz to, desnica je potpuno anakrona i opsjednuta davno prevladalim idejama kao što je Hrvatska do Drine, simbolika itd. Važniji su afera Hypo, monetarna politika i slične stvari čak i od Haaga. Samo, i desnica tu skuplja jeftine bodove na populizmu.

caporegime
01-01-2011, 22:56
da se razmijemo. i hdz najbolje lupa draču s tuđom kitom.
i zahtijeva snažne poteze kad je u opoziciji, poteze koje se ne usude učiniti dok su na vlasti.
još uvijek nema one snage koja će narodu objasniti što valja a što ne valja bez obzira na ppulizam i jeftino dobivanje bodova.

mateb
01-01-2011, 23:02
da se razmijemo. i hdz najbolje lupa draču s tuđom kitom.
i zahtijeva snažne poteze kad je u opoziciji, poteze koje se ne usude učiniti dok su na vlasti.
još uvijek nema one snage koja će narodu objasniti što valja a što ne valja bez obzira na ppulizam i jeftino dobivanje bodova.

Jebiga, dok su vlasti koalicijske to dočekati ni teoretski ne možeš. Za to moraš mijenjati izborni sustav (formalnopravno), a (politički) moliti Boga da se pojavi netko tko ima ono nešto. Takvih trenutno nema, a mladi su još gori od starijih.

Tu je najveći Sanaderov grijeh, radi kojega mu želim da institucije zbilja odrade svoj posao. Kadrovski je unazadio državu za 10 godina, postavljajući najgore, naprimitivnije i najneobrazovanije kadrove koje je mogao naći (takvi najbolje klimaju glavom).

Inkvizitor
07-01-2011, 13:20
kad pogledaš ekipu iz 90-tih, to su bili ljudi s karizmom.

Pa čak i onaj nesretni Mesić ima neku karizmu.

Ovaj se okružio bljutavcima, ljigavcima, ljudima koji nemaju nikakvu osobnost.

caporegime
07-01-2011, 13:30
čini mi se i da su ti ljudi 90ih godina bolje upravljali s državnim novcima u kudikamo kritičnijim okolnostima nego ovi danas.
ali eto, za prsoječnog hrvatskog duhovnog proletera to je bilo doba lopova.
sjećam se takvih istih proletera koji bi na spomen sankcija srbiji galamili kako oni žive bolje nego mi, kako u zbilji nema nikakvog utjecaja tih sankcija.
a isti ti ljudi bi,kad bi MZ zaprijetila zbog nekih hrvatskih poteza pogotovo u odnosu na zbivanja u BiH, počeli kevtati kako moramo sve odjebati i šutit jer...uvest će nam sankcije :009:009

NorthStand
14-01-2011, 04:06
ali eto, za prsoječnog hrvatskog duhovnog proletera to je bilo doba lopova.

To uglavnom pričaju crveni, njihova borba protiv tuđmanove hrvatske nikad neće prestati. A jasno je ko dan, da se tad kralo, samo dosta manje nego danas. Uvjeren sam, da je Tuđman kud i kamo manje odgovoran za pljačku našeg naroda, od njegovih nasljednika Račana, Sanadera, Kosorice, i ostalih koji dolaze. Nema dvojbe da se i u njegovo vrijeme na žalost pljačkalo narod, al ipak je postojala doza morala i neka granica, danas tog morala i granice više nema, najbolji primjer je Ivo Sanader, a nisu bolji ni ovi iz oporbe iako se prave jako fini posljednjih dana, a dalo bi se i njih pohapsit samo tako, i to ne za neke bezvezne "afere". Jakovčić, Linić, Čačić, samo su neki od prvih koji mi padaju na pamet ko politički profiteri. Na žalost, tema ustaše partizani je zanimljivija od silne pljačke koju provode i jedni i drugi. Narod nikako da shvati, da je razlika između navedenih samo u tome, što jedni kradu "lijevom" a drugi "desnom" rukom.

caporegime
14-01-2011, 08:35
naravno da se kralo, ali krali su svi, jer smo očito pogan narod.
ali ne prihvaćam tezu, koju neki pripadnici i političkog i društvenog života žele provući a to je da je hrvatska stvorena na zamisli o pljački radi koje pljačke je i pokrenut i dogovren rat samo s ciljem da političke elite opljačkaju zemlju.
to naviše spominju što sami bivši komunistički moćnici što njihova djeca koji su dugo godina kao pripadnici nedodirljive kaste pljačkali ovu zemlju i ovaj narod živeći kao paraziti i pijući krv narodu.

NorthStand
15-01-2011, 20:55
Slažem se, Hrvatska je hvala bogu stvorena iz ljubavi, i trebala je bit stvorena puno puno ranije. Pa bi smo se poštedili ovih zabluda, tipa jugoslavija1-2, austro ugarska SHS, i sad na red dolazi EU. Nikako da izvučemo neku pouku, iz sranja koje nam se dogodilo, uvijek srljamo u nove "unije" koje ništa dobroga ne donose našoj državi i narodu. Uvijek mislimom, kako će nam drugi riješit probleme, a jedina istina je ta, da ako ih si sami ne riješimo, nitko ih neće riješit umjesto nas.

caporegime
16-01-2011, 19:58
http://www.vecernji.ba/vijesti/gradani-bih-kupovnoj-moci-sa-europskom-dnu-clanak-239761

bih i dalje u banani

zlatni_ljiljan
16-01-2011, 20:10
http://www.vecernji.ba/vijesti/gradani-bih-kupovnoj-moci-sa-europskom-dnu-clanak-239761

bih i dalje u banani

Jebi ga evo citam danas u Avazu,karaju ljude koji su uzeli kredite u svicarcima i sad CHF skochio,i ljudi se guse u dugovima...plus pola ljudi nezaposleno,ono sto radi zaradi taman da moze kupiti shtrika da se objesi...jebeno pravo...da hoce jos jedan rat da izbije da potamanimo gamad koja nas vodi,ili barem da izbiju neredi ko u Tunisu

caporegime
16-01-2011, 21:01
u zagrebu znam dosta ljudi što su uzeli krede u švicarcima i vidim im po facama da su u banani.
ali nitko im nije kriv do oni sami.
sami su procijenili da im je kamata u švicarcima manja, riskirali su.

caporegime
07-02-2011, 14:04
http://www.vecernji.ba/vijesti/za-stan-bih-500-2900-maraka-cetvornom-metru-clanak-249285

kolike su zapavo cijene nekretnina u bih?
zna li tko iz prve ruke?
npr. stan u mostaru.

caporegime
12-02-2011, 16:49
http://www.vecernji.ba/vijesti/notar-bih-zaradi-jedan-sat-kao-tekstilac-radeci-cijeli-tjedan-clanak-251766

caporegime
15-06-2011, 12:41
http://hrhb.info/content.php?r=232-Prosječna-plaća-u-BiH-dovoljna-samo-do-13.-u-mjesecu

a cijene u dućanima skoro pa iste kao u hrvatskoj. zajebano.

Graničar Jozo
04-07-2011, 13:01
Rergionalni lider u lag(j)anju

Građani Srbije najviše izgubili raspadom SFRJ

Na začelju - Sa prosečnom platom od 345 evra zaposleni u Srbiji nalaze se ispod svih bivših sunarodnika iz SFRJ, osim Makedonaca. Nezaposlenost - Stopa nezaposlenosti u Srbiji jako je visoka jer iznosi čak 22,2 odsto, lošiji smo od Hrvatske, Slovenije i Crne Gore

Srbija je najviše izgubila na kvalitetu života građana u prethodnih 20 godina od raspada SFRJ u odnosu na ostale bivše jugoslovenske republike, pokazuje istraživanje koje je Press sproveo u saradnji sa nekoliko vodećih medija u regionu.

Građani Srbije sa prosečnom platom od 345 evra nalaze se ispod svih bivših sunarodnika iz SFRJ, osim Makedonaca, koji su od nas lošiji za 12 evra. Apsolutni šampion je Slovenija, koja je u kategoriji prosečnih mesečnih primanja ispred nas za čak 630 evra!

Kupovna (ne)moć

Istrživanje pokazuje da po platama prednjači Slovenija sa 975 evra. Na drugom mestu je Hrvatska sa 742 evra, na trećem Crna Gora sa prosečnom platom od 479 evra, sledi Bosna i Hercegovina sa 406 evra, zatim Srbija sa 345 evra, dok je na začelju Makedonija, u kojoj građani mesečno zarade ravno 333 evra.

Loš pokazatelj je i to što je za prosečnu potrošačku korpu od 557 evra u Srbiji neophodna čak 1,5 plata. U Hrvatskoj potrošačka korpa iznosi 908 evra, u Crnoj Gori 770, a u Makedoniji 200 evra. Slovenačka statistika ne barata istom potrošačkom korpom kao i mi, a u BiH se ona više ne izračunava.

Kada se uporede ekonomski podaci zemalja bivše SFRJ, uočava se i da je stopa nezaposlenosti u Srbiji jako visoka jer iznosi čak 22,2 odsto, pa smo po broju nezaposlenih gori od Hrvatske, Slovenije i Crne Gore. Veću muku od nas muči BiH sa 27,2 odsto građana koji ne rade i Makedonija sa 31,2 odsto nezaposlenih.

Od svih bivših republika benzin je najskuplji u Srbiji, ali je i izlazak u restoran stavka za koju se izdvaja isto novca kao kod komšija. Ručak u restoranu srednjeg kvaliteta u Beogradu košta oko 10 evra, slično kao u Makedoniji, dok je u Zagrebu i Ljubljani taj račun manji za oko šest evra. U BiH možete da ručate za 10 do 12 evra po sobi, a u Crnoj Gori za 12.

Iznajmljivanje stana od 50 kvadrata u širem centru Beograda košta oko 250 evra, identično kao i u Sarajevu i Skoplju. Najviše novca na iznajmljivanje daju Slovenci, čak 500 evra, zatim stanovnici Crne Gore - 350, pa Hrvatske, u kojoj najam košta 300 evra. Interesantno je da posle Slovenije, u kojoj se na vrtić izdvaja čak 250 evra mesečno, sledi Srbija, gde državna obdaništa koštaju 85 evra, što je skuplje nego u ostalim republikama.

Ekonomisti: Sve je jasno

Ekonomista Bečkog instituta Vladimir Gligorov smatra da ovo istraživanje jasno ocrtava da Srbija značajno zaostaje za Hrvatskom i Slovenijom, a da je manje-više izjednačena sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom, zemljama od kojih je ekonomski u prošlosti mnogo bolje stajala.

- U poslednjih 20 godina Srbija je prošla daleko najgore u odnosu na sve ostale republike bivše Jugoslavije. To se sada vidi i po stanju na tržištu rada, broj nezaposlenih izuzetno je veliki. Srbija za svoju situaciju može da okrivi pogrešnu ekonomsku politiku. Pre svega politiku kursa, rđavu fiskalnu politiku, ali i oslanjanje na strane kredite, posebno u periodu vlade Vojislava Koštunice. Tu je u stvari i nagomilan taj veliki spoljni dug koji imamo. Ali, ako hoćemo istini da pogledamo u oči, moramo da kažemo da se glavna destrukcija svega u Srbiji desila '90-ih godina sa propadanjem industrije. Tako da plaćamo danak tim godinama - tvrdi za Press Gligorov.

Ekonomista Miroljub Labus kaže da je posle raspada zemlje Srbija izgubila tržište i dugi niz godina nije investirala u razvoj.

- Imali smo višak zaposlenih, koje umesto da smo uposlili kroz razvoj industrije, mi smo otpuštali. Delimično smo razvijali i ulagali u nekretnine, trgovinu, bankarski sistem i usluge. Sve ono što nije proizvodnja. I sada imamo problem jer nemamo robu za izvoz. To je naša sumorna situacija. Rešenje su ozbiljne reforme državne administracije i regulative, finansiranje privrednog razvoja i kontrola cena. Tako bismo mogli da se takmičimo sa drugima - ističe za Press Labus.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/167266/Gra%C4%91ani+Srbije+najvi%C5%A1e+izgubili+raspadom +SFRJ.html

zlatni_ljiljan
04-07-2011, 14:13
Ja znam da od Srba i Srbije nema vece sirotinje barem ovdje u Evropi,ovi bosanski Srbi su OK sto se tiche standarda barem u Evropi,Srbijanci su na ekonomskoj ljestvici tik uz Etiopljane,znam masu dobrih treba mladih Srpkinja koje su dosle iz Srbije i ovdje ih trpaju neki shezdesetogodishnji svabski djuturumi sa pivskim trbushinama,jebaji ga sirotinja ko sirotinja samo nek ima komide

Inkvizitor
04-07-2011, 15:18
A koja je razlika došao iz Bosne il iz Srbije ili Hrvatske što se standarda tiče. Ako si već došao tu došao za zaradit onda ćeš radit. Da si mogao u svojoj zemlji ne bi ni odlazio.

zlatni_ljiljan
04-07-2011, 15:22
Velika razlika jarane!Pa nije to bas tako crno-bijelo,neki su otjerani,protjerani,neki su dosli studirati,neki su dosli krasti,baviti se krimogenim radnjama,neki su dosli sisati drzavu,nisu svi dosli sa fanglom i mistrijom u sportskoj Yassa torbi kako ti mislis...

Graničar Jozo
04-07-2011, 15:23
Velika razlika jarane!Pa nije to bas tako crno-bijelo,neki su otjerani,protjerani,neki su dosli studirati,neki su dosli krasti,baviti se krimogenim radnjama,neki su dosli sisati drzavu,nisu svi dosli sa fanglom i mistrijom u sportskoj Yassa torbi kako ti mislis...

dobro, onda je razlika samo u tome "otjerani i protjerani"

zlatni_ljiljan
04-07-2011, 15:41
Joka moj imas politichku emigraciju tj njihovu djecu koji su se asimilirali,normalno zive ,imaju zavrsene skole itd,imas one mazlume s kraja sezdesetih koji su vecina vec pokrepali od raznih boleshchuga koje su prouzrokovane kopanjem kanala i slicnim manualnim poslovima imas njihovu djecu koja su veoma slabo obrazovana maximalni domet frizerka,kasirka ili KFZ mehanichar,imas kriminalni yugo underground,imas talas izbjeglica iz devedestih mahom dobro situirani za razliku od djece klasichnih "zulufasha"(gasteri)...ne da mi se nabrajati ,ali da rezimiramo ne mozes svrstavati srpskog cigana koji je doshao iz Loznice skupljati staro gvozdje po bechkim otpadima i jednog Borisa Nemshica sarajliju,to su nemoguce komparacije :)

Inkvizitor
04-07-2011, 15:46

pa znam ja to nemoraš mi crtat ali nisu iz Srbije došle samo kurve..niti ima velike razlike u mentalitetu ni u standardu izmneđu Bosne i Srbije a bome i Hrvatske.

oću reć ako je nekto došao radit došao je radit..i šta ima veze odakle jetko došao, ista im je plaća došao on iz Srbije ili iz Italije..pa štagod rade..

što bi se samo ove kurvale..pa ne plaćaju njih više nego druge kurve..

Inkvizitor
04-07-2011, 15:50
Joka moj imas politichku emigraciju tj njihovu djecu koji su se asimilirali,normalno zive ,imaju zavrsene skole itd,imas one mazlume s kraja sezdesetih koji su vecina vec pokrepali od raznih boleshchuga koje su prouzrokovane kopanjem kanala i slicnim manualnim poslovima imas njihovu djecu koja su veoma slabo obrazovana maximalni domet frizerka,kasirka ili KFZ mehanichar,imas kriminalni yugo underground,imas talas izbjeglica iz devedestih mahom dobro situirani za razliku od djece klasichnih "zulufasha"(gasteri)...ne da mi se nabrajati ,ali da rezimiramo ne mozes svrstavati srpskog cigana koji je doshao iz Loznice skupljati staro gvozdje po bechkim otpadima i jednog Borisa Nemshica sarajliju,to su nemoguce komparacije :)

koje poštovanje, koji obzir..

vjerujem da tebi bolje šmekaju šaneri i oni koji kupe socijalu od 15 saveznih dražava od poštenih šljakera..a ond aćeš ne drugoj temi vaziti o lopovima i nepravdi..

vake postove nemoj pista jer ovdje ima dosta potomaka "mazluma" iz 60-tih.

Ružno je, neodgojeno, prostački i bezobrazno.

zlatni_ljiljan
04-07-2011, 15:52
pa znam ja to nemoraš mi crtat ali nisu iz Srbije došle samo kurve..niti ima velike razlike u mentalitetu ni u standardu izmneđu Bosne i Srbije a bome i Hrvatske.

oću reć ako je nekto došao radit došao je radit..i šta ima veze odakle jetko došao, ista im je plaća došao on iz Srbije ili iz Italije..pa štagod rade..

što bi se samo ove kurvale..pa ne plaćaju njih više nego druge kurve..

Ja jos nisam sreo kurabu iz Hrvatske,bosanku jesam u Rotterdamu,sve sto sam konzumirao po puffovima bile su istochni blok prvenstveno Moldavija,Rumunija,Srbija,nesto jadnica Filipinki,i od garavih mahom Dominikanke...i odgovorno tvrdim da Srbin iz Srbije radi za manje satnicu nego recimo Spanjolac,pa jebo ga ti Poljaci majstori pravi rade za po 4 eura po satu ovdje svabo radi za 45 eura mislim plochice,kupatila i te budaleshtine ...to ti govorim brate mili

zlatni_ljiljan
04-07-2011, 15:53
koje poštovanje, koji obzir..

vjerujem da tebi bolje šmekaju šaneri i oni koji kupe socijalu od 15 saveznih dražava od poštenih šljakera..a ond aćeš ne drugoj temi vaziti o lopovima i nepravdi..

vake postove nemoj pista jer ovdje ima dosta potomaka "mazluma" iz 60-tih.

Ružno je, neodgojeno, prostački i bezobrazno.

Nishta izbrishi sto ti ne pashe,isprichavam se ako se ko nashao uvrijedjen!

Inkvizitor
04-07-2011, 16:08
Ja jos nisam sreo kurabu iz Hrvatske,bosanku jesam u Rotterdamu,sve sto sam konzumirao po puffovima bile su istochni blok prvenstveno Moldavija,Rumunija,Srbija,nesto jadnica Filipinki,i od garavih mahom Dominikanke...i odgovorno tvrdim da Srbin iz Srbije radi za manje satnicu nego recimo Spanjolac,pa jebo ga ti Poljaci majstori pravi rade za po 4 eura po satu ovdje svabo radi za 45 eura mislim plochice,kupatila i te budaleshtine ...to ti govorim brate mili

I Talijani su bili jefitni od Jugosa u građevini..to kakvu su cijenu jugovići imali na građevini..hoću reć gledalo se tko kako radi a ne odakle je došao.

Poljaci bi sfušali pa bi zato bili i jefitniji.

i talijanska gospoda su bili jeftiniji..i portugalci..

zlatni_ljiljan
04-07-2011, 16:32
Yugovici su inache cijenjeni kao dobri majstori,Poljaci su unazad deset godina preplavili radilishta,ljudi solidno rade za solidnu paru,jeboga ti u Zagrebu shishanje u malo solidnijem salonu kosta za mushkarca 150 do 200 kuna,ovdje bugarka shisha ima svoj salon za 7 eura

Inkvizitor
04-07-2011, 16:37
Yugovici su inache cijenjeni kao dobri majstori,Poljaci su unazad deset godina preplavili radilishta,ljudi solidno rade za solidnu paru,jeboga ti u Zagrebu shishanje u malo solidnijem salonu kosta za mushkarca 150 do 200 kuna,ovdje bugarka shisha ima svoj salon za 7 eura

Ma gdje je to u Zagrebu šišanje obične muške tintare 200 kuna..ja od 70 više nisam platio, doduše nemam neku čupu..ali ako nećeš da te šmirgla neki peško iz Red Carpeta 100 kuna je plafon. A i to je puno.

Graničar Jozo
04-07-2011, 19:49
Ma gdje je to u Zagrebu šišanje obične muške tintare 200 kuna..ja od 70 više nisam platio, doduše nemam neku čupu..ali ako nećeš da te šmirgla neki peško iz Red Carpeta 100 kuna je plafon. A i to je puno.

u centru splita šišanje 50kn

zlatni_ljiljan
04-07-2011, 21:40
Dje se vi shishate kod Idriza brice kad su cijene tako pristupachne :rofl

caporegime
05-07-2011, 13:35
jeste li vi normalni? pa u zagrebu imate hrpu salona, i to ne onih gdje te šiša starac-pred smrt- s parkinsonom ili nakinđurena babuskara koja je do 75' izgledala poželjno, sa cijenom od 35-50 kuna.
meni frizer ne treba ali ne znam kome bi to platio od 50-70 kuna kad se može ošišati i jeftinije.
pa kompletno pranje auta na mnogim mjestima dođe od 60-70 kuna a traje em duže, em je napornije em po par ljuid čisti i pere.

Inkvizitor
05-07-2011, 13:48
pa to se obrati ljiljanu , on se šiša za 200 kuna. Kod stilista..koji ga i uštipnu možda na kraju za zadnji dio tjela..

nego pustimo šišanje, gdje odošmo a tema je..mene zanima od čega i kako živi crnogorski rod.

Od poljoprivrede, od teške industrije, od turizma..od čega.

Graničar Jozo
05-07-2011, 13:53
šverca cigaretama :)

tako je meni rečeno :D

http://www.economywatch.com/world_economy/montenegro/structure-of-economy1/

http://www.monstat.org/userfiles/file/GDP/SAOPSTENJE%20ZA%202009.pdf

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/mj.html

Inkvizitor
05-07-2011, 14:19
Pa ne može se samo od šverca živit..mislim..jes mala zemlja..ai i Rusi tamo kažu..ulažu hrpu para..

Graničar Jozo
05-07-2011, 14:31
Pa ne može se samo od šverca živit..mislim..jes mala zemlja..ai i Rusi tamo kažu..ulažu hrpu para..

ma znam, zato sam i stavio ove podatke o BDP-u.

u prvom linku vidi se da žive od usluga, a u drugom je to puno detaljnije.

caporegime
05-07-2011, 14:33
pa to se obrati ljiljanu , on se šiša za 200 kuna. Kod stilista..koji ga i uštipnu možda na kraju za zadnji dio tjela..

nego pustimo šišanje, gdje odošmo a tema je..mene zanima od čega i kako živi crnogorski rod.

Od poljoprivrede, od teške industrije, od turizma..od čega.

ne mora biti stilist. može biti i stilistica.
kod nene u zagrebu su bile uvijek najveće cijene jer su pametni znali kako privući ljude. bilo je tu svega za svakoga. tko hoće da ga šiša peder dobio ga je a cijena je bila visoka jer su šišačice uvijek, ko u sklopu pedantnosti i pravila struke, napadno naslanjale svoje impozantne sise na mušterije dok bi ih šišale.
znam za hrpu ljudi koji su radi toga dolazili tamo na šišanje, naravno, svi bi se vadili na to da ih dobro šišaju.
pa i jesu ih dobro šišali, osobito po novčaniku.

kako crnogoraca ima manje od zagreba bez novog zagreba mogu oni solidno živjeti i od turizma samo.
onaj sjeverniji dio malo teže ali njima ionako nije do rada, njima je dovoljno nabacit koju o čojstvu i borbi protiv turaka a ti trenuci im više vrijede nego da ih potroše u privređivanju.

west
05-07-2011, 20:03
kako se zivi?

cekam kad ce penzija starcima od 300 maraka da upitam cenera za grada :D

Braco
20-02-2012, 04:09
Hrvatska ekonomski ubjedljivo najjača u trouglu BH - SRB - Cro, to treba iskoristiti i za značajno popravljanje političkog položaja Hrvata u BiH

caporegime
25-04-2012, 09:25
koliko ima utjecaja ova kampanja na privlačenj stranih investicija u srbiji?
isplati li se s onolikim iznosima subvencionirati ulagače, je li to tek predstava za javnost i je li održi takav način rada?
kako je u ostalom državama?
kolika su primanja i koliko ljudi od toga mogu živjeti?

MidnighT
26-04-2012, 20:57
Sto se tice tih investicija naravno da ih ima ali nazalost samo sluze da bi politicari pravili razne kombinacijemobican covek od toga nema nista.Isto je kao i kod vas u Hr,sve je prodano,nekolicina uzela velike pare a narod niko nista ni nepita,nazalost uskoro cemo svi ziveti u iznajmljenim drzavama.Sa moje tacke gledista jedna velika laz pred izbore.Sto se tice primanja sve zavisi,Beograd je drzava za sebe po mnogo cemu na ostatak Srbije,tako da u bg-u mozes raditi za 300-400 evra za neku pocenu platu do 4 ili cak 5000msve zavisi koja je firma i slicno.Ostali deo srbije su znatno manja primanjamne racunajuci Novi Sad,oni su tu negde na nivou Bg-a,ali su i troskovi znatno jefinisji nego u Bg-u.Meni je rec imo sto se tice nekih dnevnih potrepstina,iznajmljivanje stana i slicno jefitniji Solunmili neki drugi gradovi nego Bg.U sustini slicno kao i kod vas,jedino sto kod vas vise nama rada na crno tj pare na ruke a kod nas to jes uvek koriste pa onda novokomponovane gazde drze radnika 6 mseci bez prijave,dobija neku sicumgazda neplaca porez i posle 6 meseci zameni ga samo drugim radnikom,to je jedino sto je bolje kod vas trenutno po ovom pitanju.....

farcry
26-01-2013, 16:37
Rergionalni lider u lag(j)anju

Građani Srbije najviše izgubili raspadom SFRJ

Na začelju - Sa prosečnom platom od 345 evra zaposleni u Srbiji nalaze se ispod svih bivših sunarodnika iz SFRJ, osim Makedonaca. Nezaposlenost - Stopa nezaposlenosti u Srbiji jako je visoka jer iznosi čak 22,2 odsto, lošiji smo od Hrvatske, Slovenije i Crne Gore

Srbija je najviše izgubila na kvalitetu života građana u prethodnih 20 godina od raspada SFRJ u odnosu na ostale bivše jugoslovenske republike, pokazuje istraživanje koje je Press sproveo u saradnji sa nekoliko vodećih medija u regionu.

Građani Srbije sa prosečnom platom od 345 evra nalaze se ispod svih bivših sunarodnika iz SFRJ, osim Makedonaca, koji su od nas lošiji za 12 evra. Apsolutni šampion je Slovenija, koja je u kategoriji prosečnih mesečnih primanja ispred nas za čak 630 evra!

Kupovna (ne)moć

Istrživanje pokazuje da po platama prednjači Slovenija sa 975 evra. Na drugom mestu je Hrvatska sa 742 evra, na trećem Crna Gora sa prosečnom platom od 479 evra, sledi Bosna i Hercegovina sa 406 evra, zatim Srbija sa 345 evra, dok je na začelju Makedonija, u kojoj građani mesečno zarade ravno 333 evra.

Loš pokazatelj je i to što je za prosečnu potrošačku korpu od 557 evra u Srbiji neophodna čak 1,5 plata. U Hrvatskoj potrošačka korpa iznosi 908 evra, u Crnoj Gori 770, a u Makedoniji 200 evra. Slovenačka statistika ne barata istom potrošačkom korpom kao i mi, a u BiH se ona više ne izračunava.

Kada se uporede ekonomski podaci zemalja bivše SFRJ, uočava se i da je stopa nezaposlenosti u Srbiji jako visoka jer iznosi čak 22,2 odsto, pa smo po broju nezaposlenih gori od Hrvatske, Slovenije i Crne Gore. Veću muku od nas muči BiH sa 27,2 odsto građana koji ne rade i Makedonija sa 31,2 odsto nezaposlenih.

Od svih bivših republika benzin je najskuplji u Srbiji, ali je i izlazak u restoran stavka za koju se izdvaja isto novca kao kod komšija. Ručak u restoranu srednjeg kvaliteta u Beogradu košta oko 10 evra, slično kao u Makedoniji, dok je u Zagrebu i Ljubljani taj račun manji za oko šest evra. U BiH možete da ručate za 10 do 12 evra po sobi, a u Crnoj Gori za 12.

Iznajmljivanje stana od 50 kvadrata u širem centru Beograda košta oko 250 evra, identično kao i u Sarajevu i Skoplju. Najviše novca na iznajmljivanje daju Slovenci, čak 500 evra, zatim stanovnici Crne Gore - 350, pa Hrvatske, u kojoj najam košta 300 evra. Interesantno je da posle Slovenije, u kojoj se na vrtić izdvaja čak 250 evra mesečno, sledi Srbija, gde državna obdaništa koštaju 85 evra, što je skuplje nego u ostalim republikama.

Ekonomisti: Sve je jasno

Ekonomista Bečkog instituta Vladimir Gligorov smatra da ovo istraživanje jasno ocrtava da Srbija značajno zaostaje za Hrvatskom i Slovenijom, a da je manje-više izjednačena sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom, zemljama od kojih je ekonomski u prošlosti mnogo bolje stajala.

- U poslednjih 20 godina Srbija je prošla daleko najgore u odnosu na sve ostale republike bivše Jugoslavije. To se sada vidi i po stanju na tržištu rada, broj nezaposlenih izuzetno je veliki. Srbija za svoju situaciju može da okrivi pogrešnu ekonomsku politiku. Pre svega politiku kursa, rđavu fiskalnu politiku, ali i oslanjanje na strane kredite, posebno u periodu vlade Vojislava Koštunice. Tu je u stvari i nagomilan taj veliki spoljni dug koji imamo. Ali, ako hoćemo istini da pogledamo u oči, moramo da kažemo da se glavna destrukcija svega u Srbiji desila '90-ih godina sa propadanjem industrije. Tako da plaćamo danak tim godinama - tvrdi za Press Gligorov.

Ekonomista Miroljub Labus kaže da je posle raspada zemlje Srbija izgubila tržište i dugi niz godina nije investirala u razvoj.

- Imali smo višak zaposlenih, koje umesto da smo uposlili kroz razvoj industrije, mi smo otpuštali. Delimično smo razvijali i ulagali u nekretnine, trgovinu, bankarski sistem i usluge. Sve ono što nije proizvodnja. I sada imamo problem jer nemamo robu za izvoz. To je naša sumorna situacija. Rešenje su ozbiljne reforme državne administracije i regulative, finansiranje privrednog razvoja i kontrola cena. Tako bismo mogli da se takmičimo sa drugima - ističe za Press Labus.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/167266/Gra%C4%91ani+Srbije+najvi%C5%A1e+izgubili+raspadom +SFRJ.html

Ovo je netacno, podaci iz 2012 god decembar mesec, prosecna plata u Srbiji 425e.

http://www.ekapija.com/website/sr/page/681128/Prose%C4%8Dna-decembarska-plata-u-Srbiji-46-923-dinara

izvestaj mmf-a :
http://www.naslovi.net/2012-09-26/biznis-novine/imamo-bolji-standard-od-bih/3896195

dakle Bosna nikako ne moze biti iznad Srbije po standardu.

farcry
26-01-2013, 16:54
Inace sisanje u Srbiji je 2,5 e a hleb 50 centi :D u sustini nije to neka razlika u standardu svih zemalja ex yu sem Slovenaca kojima je i hrana jeftinija nego ostalim zemljama.

alekgreat
26-01-2013, 19:51
loshe loshee :(

caporegime
29-05-2013, 16:20
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/384802/Pijaca-nikad-skuplja-Tresnje-i-mladi-krompir-200-dinara

moram reći da sam iznenađen.
pa ovo je ko u hrvatskoj.
šta je reć da su cijene tako odletile u nebo?

pdv
29-05-2013, 18:56
Ništa čudno, godina je nikakva bila. Nema dovoljno robe i normalno je da je odmah skuplja.

bandira
29-05-2013, 21:59
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/384802/Pijaca-nikad-skuplja-Tresnje-i-mladi-krompir-200-dinara

moram reći da sam iznenađen.
pa ovo je ko u hrvatskoj.
šta je reć da su cijene tako odletile u nebo?

kumpir 10 kuna a jagode 8 ,ko je tu lud

Svarog
29-05-2013, 22:07
Pa ja to pričam neki dan, pa me napušiše da sam katastrofičar.
Sve što se zaradi ide na hranu.
A biće verovatno i skuplje. Neki dan je grad ojadio Mladenovac i okolinu, zatim Aleksinac i zaboravih gde još.
Uvozićemo i vazduh kako je krenulo.

putokaz
21-05-2014, 02:38
U Bosni i Hercegovini se grozno živi bez obzira kojem narodu pripadate,jedini koji dobro žive su Predsjednici,Načelnici(koji su na tim pozicijima u prosjeku 15 godina),Ministri te njihove obitelji.

Knight79
14-07-2015, 14:36
U Srbiji (a NAROČITO u Beogradu) se danas 2015 FENOMENALNO zivi.....(neverovatno ali tako je)

Ko mi ne veruje neka se proseta ulicama Beograda (i drugih vecih gradova) i OBAVEZNO ce primetiti sledece:

1. PRILICNO veliko mnostvo skupocenih i novijih automobila.Ne samo da se vidjaju noviji Audi A4,BMW-i serije 3,(raznorazne novije opele,fijate,pezoe da i ne spominjem) nego se sve vise po beogradskim ulicama vidjaju Porsei...

2. Velika vecina zena i devojaka izgleda kao da je upravo sisla sa neke modne piste,nakindjurena raznim markiranim krpicama,tasnama,mobilnim telefonima itd,itd...

3. Grcka je APSOLUTNO ovog leta 2015 "osvojena" od strane srpskih tursta.Gde god u grckoj da zadjete videcete GOMILU automobila sa srpskim tablicama,ARMIJE srba po svim mogucim Grckim mestima,plazama,gradovima itd,itd...

4. U sred bela dana (tj u sred radnog vremena) kafici u centru Beograda su P U N I.Ogroman broj ljudi (i starih i mladih) sedi,bleji,pije 10 kafa itd.Znaci vecina od tih ljudi uopste nema ni potrebu da radi,niti da bude na nekom poslu,oni imaju (NEKAKO) sasvim dovoljno para i bez posla...

5. Kada sednete da popricate sa tim ljudima,VECINA ce se necim hvaliti kako ce ovog leta negde putovati,kako su kupili neki skup komad namestaja/tehnike ili novi (polovan) auto,kako ce preuredjivati stan,kupiti novi stan itd,itd....

I da je nabrajam dalje,ovo sve tesko da bi bilo moguce da je zemlja u nekakvoj krizi i da vecina ljudi tesko zivi...

Ovo sve kada neko iz regiona cita (ili mozda Evrope) deluje neverovatno,ali je ZAISTA tako....znaci u Srbiji danas imate jedno 30-40 % stanovnistva koje vrlo tesko zivi (mahom po ruralnim podrucjima) i imate jedno 60-70% stanovnistva koji zivi po principu "IMA SE MOZE SE" i to su svi ljudi koji ucestvuju u onim prethodno pobrojanim aktivnostima,i imaju sasvim dovoljno para ne za neki dobrostojeci zivot,vec za zivot sa elementima poprilicnog luksuza....

Opet ponavljam,i ja se extremno iscudjavam kako je to moguce,ali tako je.......ko ne veruje neka proveri...:)

Skywalker
15-07-2015, 11:24
Nije to bas tacno...
Slazem se da su kafici u centru puni,pa i nocni klubovi...Vec sam pisao da je nocni zivot u BGu verovatno najkvalitetniji na Balkanu...Stvarno dosta dobrih svetskih imena ove godine,jakih festivala,zurki...to dovlaci ljude iz okruzenja...npr za Robija Vilijamsa..
Tu ima dosta turista iz cele Srbije koji dodju na jedan dan iz NSa npr,dosta stranaca...bogati klinci vise po kaficima,drzavni sluzbenici,bankari,polukriminalci,itd...slabo po tim kaficima ima "obicnog sveta".A taj obican svet nema ni za kartu u gradskom prevozu.
Mozda se to tako i cini da ljudi imaju para,ali treba imati u vidu da je u BG u poslednjih 10 godina doslo dosta ljudi iz unutrasnjosti,posebno oni imucniji iz manjih sredina,pa su kupili stan,lokal...ili su poslali decu na studiranje koja su navikla na luksuz......pa onda je normalno da ako ima dovoljno kinte da dodje u prestonicu da se zajebava,nego npr u Leskovcu da se smara sa kintom...ili dodju nasi gastosi na nedelju dana,pa nemilice trose....isto mislim i za dobra kola...uvek pogledam registraciju...ima tu i NS i KG tablica...ali ima i BG,ali opet kazem,ko god dodje sa strane,zuri da se oseti prihvacenim od nove sredine..pa se pokazuju statusni simboli,tj kola..odmah se tablice prebacuju na BG,itd...
Siguran sam da dosta tog gotovog novca koji se vrti u BGu,zapravo dolazi sa strane.

Ovde kod nas ne mozes na posteno da se obogatis...i ljudi su svesni toga...Ja sam licno slusao price od kojih mi je muka...pocev od ulaska u politiku,premlacivanja,otimanja odbornika,samo da bi se ljudi docepali drzavne plate...kupovinu diploma da ne spominjem...
Pogledaj malo obicne ljude...retko ko se leci kako treba,vecina matoraca ide krezuba...hrane se jos losije..ima ljudi koji mesecima ne pale kola...smanjene im penzije,nije povezan radni staz...gomila problema...Dolaze ljudi iz unutrasnjosti koji godinama snizavaju cenu rada,tipa radi na kasi za 20 000 dinara...30-35 000 dinara je neki prosek ako si neprijavljen...malo jace firme daju 40-45 000,i to ako imas vezu....Sve iznad 45-50 000 se smatra pravim bogatstvom ovde,i mnogo dobrom platom...Vecina mojih prijatelja radi za oko 30 000-40 000,i to jedva sastavljaju kraj sa krajem ako imaju porodicu...naravno,ima ljudi koji ne rade uopste,ceo zivot imaju kintu...itd...I logicno je da u centru grada vidjas bogate ljude..ali prosetaj malo po predgradju,pa ces videti da je sve losije kako se odmices ka jugu Srbije npr..

Knight79
15-07-2015, 12:04
Nije to bas tacno...

pa cek,sta nije tacno?

mislim,koju od onih pobrojanih situacija ne mozes videti NAROCITO u Beogradu,Novom Sadu,Subotici,Kragujevcu,Nisu...uopste u svim vecim gradovima Srbije....a ponavljam,naroctio u Beogradu...

nedavno sam bio u Grckoj,Atini,Solunu i njihov vozni park SE NIKAKO ne moze porediti sa npr beogradskim voznim parkom......kao navodno i u Grckoj je kriza,pa time objasnjavaju pad standarda,ali i u Srbiji je kriza zadnjih 25 godina,a beogradjani imaju vozni park malte ne kao u Becu...

Tu ima dosta turista iz cele Srbije koji dodju na jedan dan iz NSa npr,dosta stranaca...bogati klinci vise po kaficima,drzavni sluzbenici,bankari,polukriminalci,itd...slabo po tim kaficima ima "obicnog sveta".A taj obican svet nema ni za kartu u gradskom prevozu.
Mozda se to tako i cini da ljudi imaju para,ali treba imati u vidu da je u BG u poslednjih 10 godina doslo dosta ljudi iz unutrasnjosti,posebno oni imucniji iz manjih sredina,pa su kupili stan,lokal...ili su poslali decu na studiranje koja su navikla na luksuz......pa onda je normalno da ako ima dovoljno kinte da dodje u prestonicu da se zajebava,nego npr u Leskovcu da se smara sa kintom...ili dodju nasi gastosi na nedelju dana,pa nemilice trose....isto mislim i za dobra kola...uvek pogledam registraciju...ima tu i NS i KG tablica...ali ima i BG,ali opet kazem,ko god dodje sa strane,zuri da se oseti prihvacenim od nove sredine..pa se pokazuju statusni simboli,tj kola..odmah se tablice prebacuju na BG,itd...
Siguran sam da dosta tog gotovog novca koji se vrti u BGu,zapravo dolazi sa strane.

Pa odakle dolazi da dolazi novac,cinjenica je da ga u Beogradu (a i Srbiji) IMA...znaci i ti sto dolaze iz unutrasnjosti u Bg imaju dovoljno para da kupe sebi,deci stanove,automobile itd,itd.....a stanovi po Beogradu u odnosu na stanove u gradovima unutrasnjosti nisu nimalo jeftini,a eto vidis,ljudi iz unutrasnjosti ih kupuju....

Inace,ako su svi oni ljudi koji u sred radnog vremena bleje po kaficima bogati klinci,drzavni sluzbenici,bankari,polukriminalci onda bar jedno 30 % stanovistva Srbije (2,5 miliona i vise) cine bogati klinci,drzavni sluzbenici,bankari,polukriminalci....

A automobili su posebna prica (narocito po Beogradu)....jedino,ako neko negde BESPLATNO deli one silne audije,bmw-ove i mercedese,onda se moze objasniti taj FENOMEN...ali tesko da neko danas nekome poklanja novije automobile....a njih ima JAKO PUNO po ulicama Beograda i Srbije,sto znaci da ti ljudi imaju para za takve automobile...mislim,sta drugo reci??

Pogledaj malo obicne ljude...retko ko se leci kako treba,vecina matoraca ide krezuba...hrane se jos losije..ima ljudi koji mesecima ne pale kola...smanjene im penzije,nije povezan radni staz...gomila problema...Dolaze ljudi iz unutrasnjosti koji godinama snizavaju cenu rada,tipa radi na kasi za 20 000 dinara...30-35 000 dinara je neki prosek ako si neprijavljen...malo jace firme daju 40-45 000,i to ako imas vezu....Sve iznad 45-50 000 se smatra pravim bogatstvom ovde,i mnogo dobrom platom...Vecina mojih prijatelja radi za oko 30 000-40 000,i to jedva sastavljaju kraj sa krajem ako imaju porodicu...naravno,ima ljudi koji ne rade uopste,ceo zivot imaju kintu...itd...I logicno je da u centru grada vidjas bogate ljude..ali prosetaj malo po predgradju,pa ces videti da je sve losije kako se odmices ka jugu Srbije npr..

pa rekoh,ima u Srbiji jedno 30%-40% stanovnistva koje tesko zivi,kako ti kazes jedva sastavlja kraj sa krajem,ja sam ocekivao da takvih ljudi ima i vise,ali U PRAKSI nije takvo stanje u Srbiji.....vecina od onih drugih 60 % stanovnistva zivi po vec navedenom principu IMA SE,MOZE SE.....nije da su to neki bogatasi,ali za normalan i dobrostojeci zivot imaju sasvim dovoljno...

inace,to je vec ovde postalo URBANA LEGENDA kako se juzno od Beograda sve losije zivi,da ima jako puno nezaposlenih itd,itd.....pa price da tamo ko ima platu 20-30 hiljada,taj je "bogatas" i slicno.....ali evo,pre nekoliko nedelja licno sam bio svedok OGROMNOG broja tih srpskih "juznjaka" na SVIM grckim morima....znaci,Leskovcana,Nislija,Vranjanaca i ne znam vise koga tamo ima KOL'KO HOCES......gotovo da su oni i najcesci srpski turisti tamo...i sad,ako je tamo tolika nezaposlenost,nema se para,"bogatasi" imaju maxx 30000 platu,kako jedna cetvoroclana porodica iz takve situacije sebi moze da priusti letovanje na koje mora da potrosi MINIMUM MINIMUMA 700,800 eura?

i sto sam takodje primetio,a to je znak da se u Srbiji prilicno dobro zivi,sve vise ljudi u Srbiji ima po troje dece.....dva deteta je standard vec zadnjih 10 godina.....secam se onih 90tih godina,gomila ljudi se dvoumila da li uopste da ima dece zbog krize,a danas devojke od 20-25 godina kao od sale izrode dvoje-troje dece.....po toj Grckoj ARMIJE srpskih mama sa malom decom.... u BILO KOM vecem sprskom gradu ne mozes proci centrom grada,parkovima,setalistima od BESKONACNOG mnostva dece,majki sa decom i bebama itd,itd...

bgstreeter86
15-07-2015, 19:57
jesi li ozbiljan ili se zajebavas

Skywalker
15-07-2015, 20:57
@Knight
Ja stvarno ne znam da li se zajebavas...da ljudi imaju po troje dece ? Molim te reci mi gde ti zivis...mozda ti stvarno imas dosta love,ali 90 % ljudi koje ja ne poznajem su u dugovima,ili jedva sastavljaju kraj sa krajem,i vecina ih ima tu prosecnu platu.

Ima se moze se...sta za tebe to znaci ? Da imas posao,da ides na letovanje svake godine,da ne stedis narednih godinu dana,da vozis auto do posla,da izlazis svaki vikend ako nisi ozenjen,ili da izlazis sa zenom po restoranima bar jednom nedeljno,da kupujes tehniku,odecu redovno...itd itd..sta za tebe znaci ima se moze se ?

Ja ti kazem za automobile...vecina imucnijih ljudi dodje u jednom trenutku u BG poslom,ili ima decu ovde koja studiraju pa oni trose,pa je najveca koncentracija bogatasa logicno u glavnom gradu...ja izadjem na pauzu u TC Delta City,pa stvarno moze da se pomisli kako se lagodno zivi,ali to ljudi dolaze sa strane,pre neki dan sam video BMW iz Skoplja,PG tablica koliko hoces...i oni trosakaju tako...a pitaj te radnike po Delta City-u...kasirke po 20 000,a ove klinke po buticima isto toliko...Pa valjda vidim sta se kupuje na pauzi,najveca guzva na suhomesnatom u marketu,i onoj pekari glupoj...max 100-150 din..Retko ko od tih radnika jede gore u McDonaldsu,KFCu itd...A to je npr u Americi hrana za sirotane,a kod nas je opet luksuz..

Grunf
15-07-2015, 21:14
To ti je po onoj: sit gladnom ne vjeruje. :D Ljudi kad imaju para misle da svi lagodno žive, a kad nemaju onda misle da svi teško žive.

Knight79
16-07-2015, 09:36
@Knight
Ja stvarno ne znam da li se zajebavas...da ljudi imaju po troje dece ? Molim te reci mi gde ti zivis...mozda ti stvarno imas dosta love,ali 90 % ljudi koje ja ne poznajem su u dugovima,ili jedva sastavljaju kraj sa krajem,i vecina ih ima tu prosecnu platu.

Ja zivim u Beogradu,i ne znam na osnovu cega si zakljucio da JA imam dosta love (doduse,nije bas i da nemam,ali NIKAKO ne mogu da se poredim sa ljudima iz onih skupocenih automobila po BG ulicama)...imam tek nesto vecu od tih prosecnih plata koje si spominjao...

Sve one situacije sam nabrajo,ne zbog toga sto ja imam puno para,vec zato sto se to primecuje i vidja po nasim ulicama,tj to je REALNOST oko nas koju svako moze da vidi samo ako se proseta po tim mestima (bg kaficima,ulicama,ulicama drugih vecih srppskih gradova,na letovalistama u Grckoj itd,itd)

Sto se tice dece,prosetaj se vikedom (mada i radim danima) prepodne po Tasmajdanskom parku (narocito kada je lepo vreme) pa mi reci koliko si dece video?

Ne znam koliko godina imas i da li se secas 90tih godina,ali ja se toga vrlo dobro secam i kako je tada izgledala situacija sto se tice dece Beogradu (uopste i Srbiji)....znaci BUKVALNO je bila retkost da se vidi majka koja gura kolica sa bebom ili da vodi dvoje troje male dece...a sada (tj tamo negde od 2004-5) ta situacija se TOTALNO promenila....i dece ima PUUUNO vise nego 90 tih godina......

sad,sta se tu sustinski promenilo,zasto su onda 90tih mladi ljudi oklevali da radjaju decu i stvaraju porodicu,a 2000tih i sada bez problema radjaju dvoje dece,STVARNO NE ZNAM,ali je tako....

uostalom,iz moje generacije (i par godina pre i posle) a polako zalazim u 30te,poznajem svega par ljudi koji nisu u braku i koji nemaju decu....dobro,nemaju bas svi po troje dece,ali neki prosek je otprilike dvoje dece.....(a kazem,zadnjih godina sve vise vidjam ljude koji se odluce da dobiju i trece dete)

Ima se moze se...sta za tebe to znaci ? Da imas posao,da ides na letovanje svake godine,da ne stedis narednih godinu dana,da vozis auto do posla,da izlazis svaki vikend ako nisi ozenjen,ili da izlazis sa zenom po restoranima bar jednom nedeljno,da kupujes tehniku,odecu redovno...itd itd..sta za tebe znaci ima se moze se ?

Pa to ima se moze se,je "relativan" pojam....na prvu loptu,to se odnosi na bas bogate ljude (nebitno na koji su nacin stekli bogatstvo) i koji mogu da kupe,maltene,sve sto pozele....(a takvih ima u Srbiji,narocito po Beogradu)

Ali ja vise pod tim pojmom podrazumevam neki dobrostojeci zivot,ne da sad neko "pliva" u parama,vec da moze sasvim normalno ziveti,da ne sastvalja kraj sa krajem,da ne mora paziti na svaki dinar,da nije u nekim nenormalnim dugovima i dozivotnim kreditima i slicno...

A upravo takvi ljudi zaradjuju bar 50 -100 hiljada din mesecno (i to,uglavnom,puta 2,tj muz i zena),imaju neki solidniji i noviji auto,OBAVEZNO svake godine idu na more,imaju reseno stambeno pitanje(kucu,stan koju su uglavnom nasledili od roditelja,nekog rodjaka ili su im roditelju kupili stan),i sve u svemu nemaju nekih egzisentcijalnih problema...iako zive u Srbiji

Ja ti kazem za automobile...vecina imucnijih ljudi dodje u jednom trenutku u BG poslom,ili ima decu ovde koja studiraju pa oni trose,pa je najveca koncentracija bogatasa logicno u glavnom gradu...ja izadjem na pauzu u TC Delta City,pa stvarno moze da se pomisli kako se lagodno zivi,ali to ljudi dolaze sa strane,pre neki dan sam video BMW iz Skoplja,PG tablica koliko hoces...i oni trosakaju tako...

pa ok,slazem se da dosta ljudi sa strane (iz drugih gradova u Srbiji) dolazi u BG,a ima i gastarbajtera,ali NEMOGUCE je da su takvi automobili u VECINI,tj oni su u manjini........vecina automobila po BG-u ima BG tablice...

i pitao si me za predgradja Beograda....ako ne racunas Ovcu,Borcu,Ritopek,Ripanj itd,itd u drugim vecim predgradjima Beograda nista nije losija situacija nego u centru.....npr pogledaj kakvi su automobili parkirani ispred zgrada po Novom Beogradu (nisu svi noviji BMW-ei itd,ali DALEKO od toga da su takvi automobili tamo retkost,tj DALEKO od toga da su po tim parkinzima jugici,stojadini i automobili stari 20-30 godina)...slicno je i po Vozdovcu,Vracaru itd,itd.....(dedinje i senjak da ne spominjem)

a pitaj te radnike po Delta City-u...kasirke po 20 000,a ove klinke po buticima isto toliko...Pa valjda vidim sta se kupuje na pauzi,najveca guzva na suhomesnatom u marketu,i onoj pekari glupoj...max 100-150 din..Retko ko od tih radnika jede gore u McDonaldsu,KFCu itd...A to je npr u Americi hrana za sirotane,a kod nas je opet luksuz..

Poznato je da kasirke (po SVIM megamarketima u Srbiji),radnice po buticima itd imaju slabe plate(u suprotnom vlasnici tih marketa i VECIH butika (npr u Knez Mihajlovoj) ne bi mogli da imaju automobile od 50000 eura) ali...

...da li znas koliko ljudi po Beogardu radi u kojekakvim (bespotrebnim i besmislenim) vladinim agencijama (i republickim i gradskim) a gde je standardna plata MINIMUM 60 hiljada mesecno (a dostize i do 300000 din)?.....Radnici po BU univerzitetu (ne srednjim skolama,nego fakultetima) profesori,docenti,asistenti lagano mlate po 100-200 hiljada,tetkice i cistacice po 50 hiljada.....radinici po svim BG opstinama i raznoraznim opstinskim sluzbama (sa srednjom skolom) opusteno mlate 50-60ahiljada mesecno....advokati,radnici po sudovima,bankama (narocito Narodnoj banci srbije) takodje imaju daleko vece plate od proseka....

mislim,da ne nabrajam sad dalje,nema smisla,a ima puno takvih primera......e sad,kako si naveo,tacno je da se na veliku vecinu od takvih radnih mesta ne mozes zaposliti bez veze,potplacivanja i ne znam cega sve,tj ne mozes se na POSTEN nacin obogatiti,ali eto NA ZALOST danas u Srbiji (a verujem i celom balkanu) u trendu jhe NEPOSTEN nacin zivota,i oni koji tako zive mogu da zive po principu "ima se moze se".....(cast izuzecima)

btw,ja kada god odem u Delta City,ne mogu da se nacudim odakle bas TOOLIKE "armije" ljudi (u bilo koje doba dana,a narocito popodne i uvece) koji se tamo setaju,bleje,kupuju sve i svasta itd,itd,ako je neka kriza i ako se nema para?.......mislim,jedno od objasnjenja je da se oni samo tamo setaju,i nista ne kupuju ali mi onda nije jasno kako tamo opstaju toliko butuci i prodavnice svega i svacega vec godinama...(?!)

takodje,da bi se parkirao u podzemnoj garazi tog delta sitija (narocito popodne i uvece) treba ti (bar meni) PUUNO srece,jer uveke je PREPUNO automobila......naravno NE jugica,stojadina i drugih old i jungtajmera...

Skywalker
16-07-2015, 11:15
...da li znas koliko ljudi po Beogardu radi u kojekakvim (bespotrebnim i besmislenim) vladinim agencijama (i republickim i gradskim) a gde je standardna plata MINIMUM 60 hiljada mesecno (a dostize i do 300000 din)?.....Radnici po BU univerzitetu (ne srednjim skolama,nego fakultetima) profesori,docenti,asistenti lagano mlate po 100-200 hiljada,tetkice i cistacice po 50 hiljada.....radinici po svim BG opstinama i raznoraznim opstinskim sluzbama (sa srednjom skolom) opusteno mlate 50-60ahiljada mesecno....advokati,radnici po sudovima,bankama (narocito Narodnoj banci srbije) takodje imaju daleko vece plate od proseka....

.
Ovde se slazem,i to potvrdjujem...SNS bagra je pricala da ce ukinuti sve te agencija,ali nisam siguran da su ih ukinuli...Cak izmisljaju nove nacine kako da doture novac svojim poslusnicima(Afera Vulin i 2 miliona evra shatro nevladinim organizacijama,a ustvari njihovi pajtasi)...
Ja sam 2007 godine radio nesto kratko u upravnoj zgradi Gradskog zelenila,i kafe akuvarica je tad imala skoro 40 000 dinara ?!
U mojoj firmi(privatna,strani gazda) danas je prosek 350e + prevoz ovo ono..izadju ljudi na 42 000 plus malo nesto vise...Ja nisam za stalno primljen,pa nemam toliko,ali ima isto ljudi koji bleje ceo dan,pa dobijaju od 60 000-120 000 bukvalno ni za sta..A opet,od nas 6 u kancelariji,rukovodilac ima 60-70 000,ostali na proseku od 40 000-45 000-50 000(ako je skuplji prevoz)..Ja manje od toga..Kapiras..
Gomila ljudi koji rade po drugim firmama,npr vozaci,dostavljaci,magacioneri su max 35 000,i to uz ostajanje duze,i tako to...
Opet,cuo sam za PTT da imaju super plate,i JKP Gradska cistoca...EPS da ne spominjem,lokalne Opstine(i njihove lokalne kojekakve agencije)..prakticno,sva ta drzavna preduzeca,dok je kod privatnika drugacije...Imas privatnika koji ceni radnika,i cuva radnika,a imas privatnika koji ti kaze ono standradno:"Ako ti neces za te pare,ima ko hoce",i prakticno im nije bitan kvalitetan radnik,nego da se posao otaljava bzvz..

Naravno da ce najbolji automobili biti na Vracaru,Dorcolu,Bez.Kosi,delovima NBGa,Zemun,itd...Prigradski delovi opet mesano,imas bogata domacinstva,ljude koji se bave npr.poljoprivredom,pa nekako nadomeste manju platu i taj zaostatak,itd.

Grunf
17-07-2015, 08:58
btw,ja kada god odem u Delta City,ne mogu da se nacudim odakle bas TOOLIKE "armije" ljudi (u bilo koje doba dana,a narocito popodne i uvece) koji se tamo setaju,bleje,kupuju sve i svasta itd,itd,ako je neka kriza i ako se nema para?.......mislim,jedno od objasnjenja je da se oni samo tamo setaju,i nista ne kupuju ali mi onda nije jasno kako tamo opstaju toliko butuci i prodavnice svega i svacega vec godinama...(?!)

takodje,da bi se parkirao u podzemnoj garazi tog delta sitija (narocito popodne i uvece) treba ti (bar meni) PUUNO srece,jer uveke je PREPUNO automobila......naravno NE jugica,stojadina i drugih old i jungtajmera...

Kaj je tu čudno? Beograd ima 1,2 milijuna ljudi, a tebi je čudno kaj je jedan šoping centar pun ljudi. Kad pogledaš, vi još imate malo tih velikih šoping centara. Zagreb ih ima više, a ima oko 400.000 ljudi manje.

caporegime
18-07-2015, 11:57
čitajući srpske medije uvijek se provlače dvije zabrinjavajuće stvari za društvo u srbiji. niska primanja i zastrašujući mortalitet.
sad ispada da nije tako već da je srbija visoko prosperirajuće društvo.
pa ako je tako-aferim. ali je li doista tako.

i kod mene u kvartu je zadnjih 4-5 godina vidljiv nagli porats male djece.
ali ne zato jer se nešto promijenilo u društvu nego zato jer se u kvart doseljavaju mladi ljudi zbo povoljnih cijena stanova, koji se kupuju najčešće od nasljednika staraca koji su ostali u kvartu nakon što su djeca otišla od njih u potrazi za svojom samostalnošću.
u najboljim danima kvarta (kad su se tek doseljavali ljudi u njega) bilo je oko 3-4 puta više školske djece.

i po zagrebu sve vrvi od dobro odjevenih ljudi, novih auta, ljudi idu na ljetovanje ali ja to ne bi povezao s ekonomskim prosperitetom nego s (grčkim) mentalitetom.

NorthStand
18-07-2015, 20:37
tako je, nismo ni mi daleko od grka, dapače mi smo sigurno blizu grče, ipak Grčka nije nastala ko država 1991, pa kad se to uzme u obzir i koliko smo se mi zadužili u ovih 25 godina, tko smo to mi da se sprdačimo s njima i njihovom lezilebović politikom ?

pa imamo i mi svoje konje za trku, druga ljubičicu belu i famozne ljubitelje žikine dinastije.

tako da samo pomalo s kritikom grka, nismo ni mi baš neka Švicarska, volimo živjet raskalašeno ali na kredit tj na tuđi račun, naravno dok nam to sve jednog dana ne dođe na naplatu kao i grcima.

marija
22-07-2015, 07:54
Beograd ima 1,2 milijuna ljudi
Beograd ima barem 2 miliona stanovnika, cak blize 3.
Jos malo pa ce 50% Srbije da zivi u Beogradu.
Ljudi odlaze i iz Srbije i iz Hrvatske skoro kao devedesetih, ako ne i vise. Raspad

NorthStand
22-07-2015, 11:12
Beograd s širom okolicom nema 2 miliona ljudi, o čemu pričaš ti ?

ne možeš pol srbije računat pod BG, što je očito vaša praksa u Srbiji samo zato da bi napumpali dojam o svom velebnom prljavom gradu Beogradu.

dakle, 2 miliona u vrh glave, Zagreb ima s širom okolicom 1,2 miliona. zato ne seri, a nije zagreb tri puta manji od Beograda, već jedanput. BG je duplo veći, najviše iz razloga jer ga je "omraženi" Tito Jovankin mecena dao pretvorit u metropolu.

ima da mu spomenik radite ko najvećem Srbinu, a šta vi radite pljujete po njemu jer je ubio Dražu, a on je napravio SFRJ tako da Srbi budu dominantni i da drže sve konce u svojim rukama, pa mi nije jasno šta to vi Titu imate pravo predbacivat ?

to da mu mi Hrvati predbacujemo to mi je jasno, niti je vama gasio SPCrkvu kao našu HKCrkvu, niti je pobio i napravio genocid nad vašim stanovništvom kako je to napravio u hrvatskoj, niti je privilegirao ZG i hrvate na uštrb BG i Srbije, dakle šta točno to vi zamjerate Titu ? pa Tito je napravio Jugoslaviju još jače nalik onoj prvoj Kraljevini, Srbi su imali bolji položaj u njegovoj SFRJ nego u Kraljevini Jugoslaviji, a znamo koliko Hrvata je ginulo u ratu da bi izašlo iz te šugoslavije i da ne bi bili pod kontrolom BG i komunista. dakle, stvari su jasne a vi i dans kukate i pričate o nekakvoj gospodarskoj situaciji, a 45 godina su vas hranili i uzdržavali Hrvati, i ni to vam nije bilo dovoljno već ste morali i agresiju na nas izvršit 1991. i još imate obraza od sebe nakon svega, radit žrtve, po tome ste vi Srbi prvaci svijeta, nema većih foliranata lažova i dvoličnjaka od vas. neki kažu bizantinci, ma koji bizantinci, vama ni Turci ne mogu parirat u toj podmuklosti.

zato ne laži, i ne pričaj bajke o BG kao 3 milionskom gradu, Atena ima blizu tri miliona i usporedi malo veličinu atene i Beograda, pa mi objasni na koju foru BG može biti ko Atena ?

kad je Atena gusto naseljena i znatno veća, prestanite mitomizirat oko svake teme koje se uhvatite, marija nisi li ti slučajno zlatni orao ? tako mi mirišiš.

Skywalker
22-07-2015, 13:00
Nije Tito bio cvecka za Srbe...Koliko je ljudi pobijeno u Bgu odmah nakon WWII,i dovedeni komunisti iz cele Jugoslavije...Tito je postavio temelje kasnijem razbijanju Jugoslavije,tacnije nakon njegove smrti,mislim na Ustav iz 1974....Mislim da su Slovenci toga oduvek bili svesni...

Zasto je Tito uklonio Rankovica ?
http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/pravo_danas/zasto_je_rankovic_smetao_titu_.1118.html?news_id=2 91157

Može li se poverovati da je Ranković kao tako svemoćan čovek bio iznenađen onim što mu se dve godine spremalo?

- On je slepo verovao Titu u partiji i bio je siguran da Tito neće dozvoliti, kako sam kaže, "podvale i podmetanja". Ranković kaže da je neke promene u odnosu Tita prema njemu uočio "veoma, veoma kasno", a da nekim povremenim reagovanjima nije pridavao značaj, smatrajući ih "trenutnim i prolaznim".

Da li je moguće da mu niko nije ukazao na to?

- U novembru 1965. Tito je pozvao Dobricu Ćosića i rekao mu da se plaši Rankovićeve i Kardeljeve frakcije, ali je srpski pisac shvatio da Tito u Rankoviću vidi najopasnijeg protivnika. Ne znajući za ovo, Ranković je 2. januara 1966. pozvao Ćosića u Dobanovce i nagovestio mu sukob sa Titom. Posle dva-tri meseca ponovo ga je pozvao i rekao da je sve u redu.

Tito je u februaru 1966. na Brionima rekao Stamboliću i Veselinovu da Ranković "zna da se prisluškuju Titovi telefoni. Stambolić je sugerisao Veselinovu da o ovom ne upoznaje Rankovića, ali je to Veselinov ipak uradio. Međutim, Ranković nije reagovao ni na ovo upozorenje. U knjizi smo naveli sve indikatore postojanja sukoba i Rankovićeve reakcije na njih, pošto je i on mnoge uočio, ali im je kasno pridavao značaj.

marija
22-07-2015, 20:23
Beograd s širom okolicom nema 2 miliona ljudi, o čemu pričaš ti ?

ne možeš pol srbije računat pod BG, što je očito vaša praksa u Srbiji samo zato da bi napumpali dojam o svom velebnom prljavom gradu Beogradu.

dakle, 2 miliona u vrh glave, Zagreb ima s širom okolicom 1,2 miliona. zato ne seri, a nije zagreb tri puta manji od Beograda, već jedanput. BG je duplo veći, najviše iz razloga jer ga je "omraženi" Tito Jovankin mecena dao pretvorit u metropolu.

ima da mu spomenik radite ko najvećem Srbinu, a šta vi radite pljujete po njemu jer je ubio Dražu, a on je napravio SFRJ tako da Srbi budu dominantni i da drže sve konce u svojim rukama, pa mi nije jasno šta to vi Titu imate pravo predbacivat ?

to da mu mi Hrvati predbacujemo to mi je jasno, niti je vama gasio SPCrkvu kao našu HKCrkvu, niti je pobio i napravio genocid nad vašim stanovništvom kako je to napravio u hrvatskoj, niti je privilegirao ZG i hrvate na uštrb BG i Srbije, dakle šta točno to vi zamjerate Titu ? pa Tito je napravio Jugoslaviju još jače nalik onoj prvoj Kraljevini, Srbi su imali bolji položaj u njegovoj SFRJ nego u Kraljevini Jugoslaviji, a znamo koliko Hrvata je ginulo u ratu da bi izašlo iz te šugoslavije i da ne bi bili pod kontrolom BG i komunista. dakle, stvari su jasne a vi i dans kukate i pričate o nekakvoj gospodarskoj situaciji, a 45 godina su vas hranili i uzdržavali Hrvati, i ni to vam nije bilo dovoljno već ste morali i agresiju na nas izvršit 1991. i još imate obraza od sebe nakon svega, radit žrtve, po tome ste vi Srbi prvaci svijeta, nema većih foliranata lažova i dvoličnjaka od vas. neki kažu bizantinci, ma koji bizantinci, vama ni Turci ne mogu parirat u toj podmuklosti.

zato ne laži, i ne pričaj bajke o BG kao 3 milionskom gradu, Atena ima blizu tri miliona i usporedi malo veličinu atene i Beograda, pa mi objasni na koju foru BG može biti ko Atena ?

kad je Atena gusto naseljena i znatno veća, prestanite mitomizirat oko svake teme koje se uhvatite, marija nisi li ti slučajno zlatni orao ? tako mi mirišiš.

A to si video na wikipediji ili znas jedno 100 ljudi koji zive u Atini pa su ti svi rekli da ima 3 miliona?! :skartoc

sagitarius
23-07-2015, 13:49
Po zadnjem popisu u Srbiji 2011. godine Beograd ima nešto više od 1,6 milijuna stanovnika.
Detaljnije vidjeti na poveznici:
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1201

Grunf
23-07-2015, 14:47
Je, al gradske općine imaju 1,2 milijuna ljudi. U ovo ostalo spada Obrenovac, Mladenovac i takvi gradovi koji su udaljeni od Beograda kao Karlovac od Zagreba skoro. :D

NorthStand
23-07-2015, 17:41
nevjerojatno je što oni sve vode pod Beogradom, da mi tako računamo, Zagreb bi imao 1,7 miliona ljudi, a ne 1,2 s širom okolicom. barem još pola milje bi se navuklo da se računa sve gradove i sela u krugu od 100+ kilometara, kako to oni rade.

Grunf
23-07-2015, 20:09
Ne bi, Zagreb bi imao 1,1 ili 1,2 milijun ljudi.

Skywalker
23-07-2015, 20:56
http://static.politika.co.rs/uploads/rubrike/198309/i/1/Broj-stanovnika-po-opstinama.jpg

Ni meni nije jasno otkud Mladenovac,Lazarevac,i Obrenovac spadaju ovde,ali ajde...

NorthStand
23-07-2015, 22:53
Ne bi, Zagreb bi imao 1,1 ili 1,2 milijun ljudi.

pogledaj šta sve Srbi vode pod Beograd, pa onda opet provjeri jel ne bi imao blizu 1,5 miliona .

oni računaju sve u krug od 50+ kilometara pod BG. ZG bi u tom slučaju sigurno imao blizu 1.5 miliona ljudi, no dobro ja sam rekao ZG ima 800.000, s okolicom širom 1,2 to je realno ovo ostalo je već napuhavanje brojki u stilu BG.

Knight79
24-07-2015, 09:20
pogledaj šta sve Srbi vode pod Beograd, pa onda opet provjeri jel ne bi imao blizu 1,5 miliona .

oni računaju sve u krug od 50+ kilometara pod BG. ZG bi u tom slučaju sigurno imao blizu 1.5 miliona ljudi, no dobro ja sam rekao ZG ima 800.000, s okolicom širom 1,2 to je realno ovo ostalo je već napuhavanje brojki u stilu BG.

Ne radi se o krugu od 50-100 km,vec o SIROJ TERITORIJI grada,a to ukljucuje BG opstine udaljene najvise 10-20km od centra Beograda...i sa svim tim opstinama BG ima skoro 1,7 miliona stanovnika...

Ali danas je u Srbiji IN (iz nekog razloga) ziveti u Beogradu,tako da dosta ljudi iz ruralnijih podrucja i manjih gradova (narocito juzne,istocne i zapadne Srbije) dolazi (i pokusava) da se preseli u BG..

I onda onom broju od skoro 1,7 miliona stanovnika treba dodati i na desetine,ako ne i stotine hiljada "stranih" učenika,studenata,radnika,udavača,stranaca (i NEZAOBILAZNU armiju Crnogoraca i Hercegovaca) koji zive u BG,ali nisu zvanicno prijavljeni u opstinama u kojima zive,pa ne ulaze u onaj spomenuti broj stanovnika...

Tako,da bih ja rekao da svakodnevno na siroj teritoriji Beograda orbitira i cela 2 miliona stanovnika....

U principu,ruralna podrcija i manji gradovi Srbije se prazne,a Beograd postaje sve veci,dok jednom bar 50% stanovnistva Srbije ne bude zivelo u Beogradu...a ja mislim da Beograd nema infrastrukturu da izdrzi i ovih 1,5-2 miliona stanovnika...

Grunf
24-07-2015, 14:16
http://static.politika.co.rs/uploads/rubrike/198309/i/1/Broj-stanovnika-po-opstinama.jpg

Ni meni nije jasno otkud Mladenovac,Lazarevac,i Obrenovac spadaju ovde,ali ajde...

Taj Lazarevac je udaljen od Beograda 48 km, isto kao Sisak i Karlovac od Zagreba. Ovak kak je Beograd natukel 1,6 milijuna ljudi Zagreb bi natukel sigurno 1,2. :D

Grunf
24-07-2015, 14:18

Vode puno toga, ali ipak je to područje Beograda gušće naseljenije od područja Zagreba, koju god metodologiju uzeo. Zagreb na području Beogradovih 1,6 milijuna stanovnika može natuć 1,2 milijuna.

NorthStand
24-07-2015, 16:03
Vode puno toga, ali ipak je to područje Beograda gušće naseljenije od područja Zagreba, koju god metodologiju uzeo. Zagreb na području Beogradovih 1,6 milijuna stanovnika može natuć 1,2 milijuna.

a dobro, neka bude onda 1,2m da ne cijepidlačimo. :D

caporegime
24-07-2015, 19:04
jebote pa vi ko da ste u pakistanu a ne na balkanu.
ljudi bježe, nitko se rađa a vi povećavate broj stanovnika kao da je bombay a ne beograd.
begeš ima uvr glave 1.5 milje i to na širem području.
kad bi zagreb zahvatio toliku okolicu možda bi nategnuo do cca 1000 000.
ovo što ide preko toga nije ozbiljno. pa nemožeš u zagreb uračunavat krašić, vrbovec ili zelinu.
zg županija i grad zagreb imaju zajedno 1 100 000.
ako je jakovlje, vrbovečka dubrava, ivanić grad ili pokupsko zagreb, ja sam pop

Grunf
24-07-2015, 21:53
Zagreb s bližom okolicom tj. prigradskim prstenom satelitskih gradova (Zaprešić, Samobor, Velika Gorica, Dugo Selo) ima oko 970.000 ljudi.

NorthStand
24-07-2015, 22:37
jebote pa vi ko da ste u pakistanu a ne na balkanu.
ljudi bježe, nitko se rađa a vi povećavate broj stanovnika kao da je bombay a ne beograd.
begeš ima uvr glave 1.5 milje i to na širem području.
kad bi zagreb zahvatio toliku okolicu možda bi nategnuo do cca 1000 000.
ovo što ide preko toga nije ozbiljno. pa nemožeš u zagreb uračunavat krašić, vrbovec ili zelinu.
zg županija i grad zagreb imaju zajedno 1 100 000.
ako je jakovlje, vrbovečka dubrava, ivanić grad ili pokupsko zagreb, ja sam pop

Zagreb se stalno širi, to što smo metropola nam daje samo vjetar u leđa, i naš cilj mora biti okupirat sve do Siska. :D

marija
25-07-2015, 09:29
Beograd ima blizu 3 miliona stanovnika. Samo centar Atine (Αθήνα) ima milion, ako se racunaju i imigranti. Ne razumem sta to vama smeta, ko da je to nesto dobro, klasicna centralizacija?! Izgleda da muskarcima se sve svodi na ciji je veci.. a na ovom forumu Srpsko ne sme biti nista vece i bolje od Hrvatskog.

Inkvizitor
25-07-2015, 10:37
Toliko možda ima beogradski pašaluk a Beograd teško.

Nije toliko bitno koliki je grad nego kakav je.

sagitarius
25-07-2015, 13:33
Beograd ima blizu 3 miliona stanovnika. Samo centar Atine (Αθήνα) ima milion, ako se racunaju i imigranti. Ne razumem sta to vama smeta, ko da je to nesto dobro, klasicna centralizacija?! Izgleda da muskarcima se sve svodi na ciji je veci.. a na ovom forumu Srpsko ne sme biti nista vece i bolje od Hrvatskog.

Da ponovimo lekciju.
Po zadnjem popisu u Srbiji 2011. godine Beograd ima nešto više od 1,6 milijuna stanovnika.
Detaljnije vidjeti na poveznici:
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1201

Naravno da smije da srpsko bude veće, ali ovo je baš onako srpski preuveličano bar x 2...o Bgd i broju stanovnika...

marija
25-07-2015, 21:08
Nije toliko bitno koliki je grad nego kakav je.
bravo ! ! ! ! tako je!
najbolji na svetu! za mnoge, samo da takvih ne bude previse.
sagitauruse ti onda veruj "popisu stanovnistva" to je najrealnije.

caporegime
03-08-2015, 17:06
bravo ! ! ! ! tako je!
najbolji na svetu! za mnoge, samo da takvih ne bude previse.
sagitauruse ti onda veruj "popisu stanovnistva" to je najrealnije.

i kako da te onda, brkati čovječe, itko ozbiljno shvati kad ti je osnovna misaona metoda ne vjerovati službenim podacima samo zato jer su službeni.
bez postavljanja ikakve pa makar i alternativne argumentacije.

Ne razumem sta to vama smeta, ko da je to nesto dobro, klasicna centralizacija?! Izgleda da muskarcima se sve svodi na ciji je veci.. a na ovom forumu Srpsko ne sme biti nista vece i bolje od Hrvatskog.

pa upravo ti natežeš glistu ko žvaku da bi pokazao veličinu.
zar na svijetu ne smije ništa postojati a da nije manje veliko, hrabro, jako, muževno i zajebano kao srpsko.
kad si deficitaran u nečemu kao vi, onda se barem nešto malo navuče, tek da ne bude sumnjivo.
a ti brko, svima okolo pokazuješ kolektivne neizlječive komplekse.