PDA

Pogledaj Full Version : Upitni rezultati turističke sezone ???

sagitarius
14-07-2013, 11:27
Da li je radi smanjenog priliva gostiju iz BiH na Makarskoj rivijeri na pomolu jedna od najslabijih turističkih godina u posljednjem desteljeću na ovom dijelu Jadrana?
U BiH tisku se zadnjih dana mogu pronaći ovakvi natpisi koji sugeriraju da je ulaskom Hrvatske u EU i neadekvatno riješenim prelaskom granice za BiH državljane, kojim se potencijalno mogu zatražiti onih 100 eura za svaki dan boravka u RH na međudržavnoj granici, te radi opće situacije, ekonomske krize, ali i zbog bojkota BiH građana, turistička sezona u Hrvatskoj doživila totalni fijasko.
Raspolaželi netko kakvim pokazateljima i što vi mislite o ovome svemu...

ogledalce
14-07-2013, 11:38
mislim da i dalje ne mogu preko granice,
a da moram imat tih 100 e svaki put kad moram prilaziti granicu,nek to svežu mački za rep,,
napraviti jednu krivotvorinu i držat je samo za prelazak granice,,al to kad dobijem putovnicu,,
a do tada nema ulaska u EU

a što se tiče gostiju iz HB, to je točno da je manje nego do lani,,,
a neka tako im i triba,,kad im mi nevaljamo,,

pdv
14-07-2013, 23:16
Nisu još izašli nikakvi pokazatelji da bi mogli na temelju toga nešto zaključiti tako da je još prerano govoriti o sezoni. Neke županije bilježe porast ali je do kraja još dugo i preostaje nam vidjeti kako će se razviti sve to skupa. Zasad nije baš obećavajuće i čini mi se da nije špica kao prošlih godina ali to je samo moj osobni dojam koji se odnosi na odokativne pokazatelje :D tako da je teško tome vjerovati.

Znam da mi je kroz ruke prošao spis makarskih ugostitelja kada su odbacivali narudžbu novih televizora u srpnju jer su im hoteli već bukirani pa odgađaju to za zimu da ne bi naštetili turizmu i komoditetu gostiju. Koliko je loš ili dobar nedolazak gostiju iz BIH ćemo opet tek na kraju vidjeti jer svaki gost ne znači prihod u turizmu. No, koliko ja znam mislim da naši Hrvati iz BIH ne bi trebali imati problema prilikom dolaska na ljetovanje niti im traže onih garantiranih 100 eura. Ispravite me ako griješim.

galija
15-07-2013, 09:43
Ma prelazak granice ni za koga nije problem...kao i obično novinari su to prenapuhali .Mi s hrvatskom putovnicom prelazimo brže i jednostavnije nego prijašnjih godina, oni s bosanskim dokumentima dobiju samo pečat i to je to...a pričao o 100 eura je normalna,pa takav zahtjev te mogu tražiti i Slovenci i traže ponekad...tako i tu možda ih provjere ponekad.Moguć problem je u tome što su se ljudi naviknuli prelaziti s osobnom pa većina uopće nije ni imala putovnice(ni hrvatske,ni bosanske),što je rezultiralo strahovitim gužvama i u konzulatu i na mjestima izdavanja bosanskih putovnica...Znači samo ljudski nemar i nepripremljenost.

crni bombarder
18-07-2013, 00:19
Ja bi rekao da bosnjacki mediji sebi pridaju preveliki znacaj po pitanju hrvatskog turizma.

Naravno, tu je i ogromna doza pakosti i ljubomore, standardnog osjecanja u bosnjaka kada je rijec o Hrvatima.

Da eto, propada turizam na Jadranu, jer plejada paradajz turista iz Zivinica i Olova odlazi u Crnu goru.

NorthStand
18-07-2013, 03:12
ma rezultati na kraju sezone neće biti poražavajući, već sigurno solidni. možda neće nadmašit lanjske, ali neće biti ni toliko loši koliko se sada misli. meni je kuća popunjena ko i lani, uglavnom švabe tako da ne vidim da je neka kriza kako oni pričaju iako na cesti istina je manje auta nego lani, ali ne nešto pretjerano manje. tako da, ne vjerujem da će nam sezona podbacit to su jednostavno klasični hrvatski crni prognozisti. mene je više strah Linića, i koji nama novi porez smišlja nego nedostatka turista. :D

sagitarius
19-07-2013, 22:31
ma rezultati na kraju sezone neće biti poražavajući, već sigurno solidni. možda neće nadmašit lanjske, ali neće biti ni toliko loši koliko se sada misli. meni je kuća popunjena ko i lani, uglavnom švabe tako da ne vidim da je neka kriza kako oni pričaju iako na cesti istina je manje auta nego lani, ali ne nešto pretjerano manje. tako da, ne vjerujem da će nam sezona podbacit to su jednostavno klasični hrvatski crni prognozisti. mene je više strah Linića, i koji nama novi porez smišlja nego nedostatka turista. :D

Pretpostavljao sam da je to što pišeš nekako najbliže istini, a i upis PDV mi se učinio dosta objektivnim.
Naime pitao sam se otkuda "Avazu" podaci o stanju turizma na Makarskoj rivijeri, (ni 15 dana po ulasku RH u EU), a po osnovi toga da se navode i podaci da je prekogranični ulaz u Hrvatsku za 340.000 manji nego prošle godine za isti period i da to ukazuje na katastrofu u hrvatskom ovogodišnjem turizmu, gdje su gosti iz BiH ove godine u znatno manjem broju...
Iskreno, to je i bio razlog da otvorim ovu temu i pokušam saznati stvarno stanje stvari, jasno, u okviru saznanja forumaša iz RH...

NorthStand
20-07-2013, 03:46
Pretpostavljao sam da je to što pišeš nekako najbliže istini, a i upis PDV mi se učinio dosta objektivnim.
Naime pitao sam se otkuda "Avazu" podaci o stanju turizma na Makarskoj rivijeri, (ni 15 dana po ulasku RH u EU), a po osnovi toga da se navode i podaci da je prekogranični ulaz u Hrvatsku za 340.000 manji nego prošle godine za isti period i da to ukazuje na katastrofu u hrvatskom ovogodišnjem turizmu, gdje su gosti iz BiH ove godine u znatno manjem broju...
Iskreno, to je i bio razlog da otvorim ovu temu i pokušam saznati stvarno stanje stvari, jasno, u okviru saznanja forumaša iz RH...

iskreno, bolje da se ostavimo turizma, ako ćemo ovisiti o turistima iz BiH, Srbije, Slovenije itd.

nama treba što više turista s dubokim džepom, koji neće pitati za cijenu. Rusi su nam u padu, zbog viza. ali ne treba se sve centirirat na njih, imamo i nijemce francuze belgijance nizozemce talijane engleze, treba se fokusirat na tu zapadnu europu, jer tamo je više manje klijentela koja našem turizmu može biti od velike pomoći.

prema tome, nema se šta očajavat, moje je mišljenje da su ovi iz turističke zajednice odradili loš posao u marketinškom smislu, a i kriza je djelomično uzrokovala manji dolazak čeha slovaka i tih ajmo reći slabije platežne moći turista. prema tome, ne treba očajavat, ja bih uvijek bio za manji broj turista ali kvalitetniji, dakle da imaju dublji džep i da se dobro istroše u tih tjedan dva tri, koliko su već na odmoru kod nas. to je poanta turizma, pa ja kad god odem negdje je da nemam puno para oko 200-300 eura uzmem kad idem negdje na put u europu, ali boga mi doma se vraćam praznih džepova. e to mora i nama biti cilj, da gosti koji dođu su ajmo reći jače platežne moći i da ne štede pare dok ne odu van naše zemlje.

ove godine sam imo grupu poljaka, pa to je sačuvaj bože, ostavili prljavo, iskreno ću vam reći čehe i poljake nemojte slučajno primat u kuću jer su neuredni nenormalno. brišu podove s ručnicima, troše puno vode, mi nemamo vodovod već imamo šternu pa tankamo svako malo. upale tri bojlera, voda vrela ko da će se cijela vojska ljudi tuširat a ne njih 12 budala. sve u svemu, nijemci su najpouzdaniji gosti, i nema meni do gospode iz bavarske. kakva je to divota, kada vidim da je iz nekog bavarskog grada i mjestašca, odmah znam da mogu mirne duše dati ključeve. :D

sagitarius
20-07-2013, 14:45
iskreno, bolje da se ostavimo turizma, ako ćemo ovisiti o turistima iz BiH, Srbije, Slovenije itd.

nama treba što više turista s dubokim džepom, koji neće pitati za cijenu. Rusi su nam u padu, zbog viza. ali ne treba se sve centirirat na njih, imamo i nijemce francuze belgijance nizozemce talijane engleze, treba se fokusirat na tu zapadnu europu, jer tamo je više manje klijentela koja našem turizmu može biti od velike pomoći.

prema tome, nema se šta očajavat, moje je mišljenje da su ovi iz turističke zajednice odradili loš posao u marketinškom smislu, a i kriza je djelomično uzrokovala manji dolazak čeha slovaka i tih ajmo reći slabije platežne moći turista. prema tome, ne treba očajavat, ja bih uvijek bio za manji broj turista ali kvalitetniji, dakle da imaju dublji džep i da se dobro istroše u tih tjedan dva tri, koliko su već na odmoru kod nas. to je poanta turizma, pa ja kad god odem negdje je da nemam puno para oko 200-300 eura uzmem kad idem negdje na put u europu, ali boga mi doma se vraćam praznih džepova. e to mora i nama biti cilj, da gosti koji dođu su ajmo reći jače platežne moći i da ne štede pare dok ne odu van naše zemlje.

ove godine sam imo grupu poljaka, pa to je sačuvaj bože, ostavili prljavo, iskreno ću vam reći čehe i poljake nemojte slučajno primat u kuću jer su neuredni nenormalno. brišu podove s ručnicima, troše puno vode, mi nemamo vodovod već imamo šternu pa tankamo svako malo. upale tri bojlera, voda vrela ko da će se cijela vojska ljudi tuširat a ne njih 12 budala. sve u svemu, nijemci su najpouzdaniji gosti, i nema meni do gospode iz bavarske. kakva je to divota, kada vidim da je iz nekog bavarskog grada i mjestašca, odmah znam da mogu mirne duše dati ključeve. :D

U BiH to sa odlaskom na godišnji odmor na Jadran je stvar nekakve kulture i općenito navike.
Gosti koji su odavde dolazili i koji će i dalje dolaziti su ljudi koji prije svega štuju kulturu godišnjeg odmora, kao vremena kojeg čovjek daje sebi i svojoj obitelji s jedne strane da ga provedu skupa uz relativnu blizinu destinacije i u uvjetima koji su naj idealniji za zdrav odmor : na slanom morskom zraku, suncu i moru, a s druge strane da se pobjegne iz gradske vreve, obveza posla, jer ne kaže se uzalud :dok se ne ode iz grada gdje se radi, čovjek i ne zna da je bio na odmoru i jasno tu su ljudi koje ne opterećuju nikakve političke ili politikantske gluposti van cjenovnika destinacije i najbližeg mjesta za odmor.
To su dakle stalni gosti na Jadranu među kojim je dakako i moja malenkost, koja zahtijeva puni komfor, a kojeg sam spreman da platim pa i više da dam, ukoliko su ispunjeni neki moji posebni uvjeti...

Tvoje opservacije su jako zanimljive i mada sam dosta ljudi slušao o odnosu prema prema turistima u ovisnosti o zemljama odakle dolaze, stekao sam dojam da su ipak na cijeni stalni gosti, koji ti dođu s telefonskom rezervacijom, koje poznaješ, koji nisu konfliktni, mi bismo rekli ovdje : Koji su o sebi - pri sebi, dakle, koji te ne uznemiravaju i koje ti ne uznemiravaš, koji su uredni, kulturni i OK.

Prošle godine, gospodin, vlasnik hotela gdje sam ja odsjeo, iako je bio prebukiran, otkazao je nekim "švabama" samo da bi mene uklopio, jer me je ugostio unazad pet godina dva puta...
No malo sam ušao u off topic, ali hajde sezona je odmora, a ovo je sve nekako srodno s temom...:D

NorthStand
20-07-2013, 22:27
nisam mislio na hrvate iz BiH, naravno da je logično da vi dolazite na naše more kad je to i vaše more. već na srbe i muslimane, po meni ako hoće neka dođu, ali neka ne očekuju nešto pretjerano bolji tretman nego što ga imaju svi ostali turisti. ja sam za to da se svakog gosta tretira jednako, bez obzira odakle je, ali je činjenica da se svi ne znaju ponašat u skladu s nekim bontonom. kako među švabama ima "padobranaca", tako ima u malo većem postotku kod čeha poljaka talijana i tih malo razuzdanijih nacija koje kad dođu na godišnji odmor, misle da mogu pola svijeta uništit i ništa ne platit. godišnji odmor je za dušu, a ne da bi se radilo svakakve van pameti stvari, da bi se u tuđoj kući ponašalo kao u svojoj, dapače čak i gore. to jednostavno ne ide jedno s drugim, gost mora biti pristojan i odnosit se pream tuđim stvarima, i običajima kao i prema svojim. kada ideš negdje na odmor, nije na odmet informirat se gdje ideš na odmor. i prilagodit se domaćinu, a ne da se domaćin prilagođava tebi. ta nadutost, i bahatost kod pojedinih turista me malo je reći raspizdi. jednom mi je agencija skinula 100 eura, kao kaznu što sam se nepristojno obraćao gostima. :D ali iskreno, ti su zaslužili i puno gore stvari od "nepristojnog obraćanja". ali ne možeš ti agenciji to objasnit i bok, nisu na licu mjesta i ne razumju i ne vide šta se sve događa i kako se pojedini turisti koji dođu na naše more ponašaju. hvala bogu ja sa svojim švabama nemam problema, čak su mi i rumunji bili ok ove godine, ali najveći problem su česi poljaci pa i židovi imali smo prije jednog 5 godina grupu židova koji su napravili neviđeni svinjac i pobjegli, ugurali u wc školjke svakakve svinjarije, tampone i šta sve ne moro sam to rukama odštopavat, i onda kažu manje turisti, kad su takvi turisti u pitanju najbolje da nam ni ne dolaze na more i u goste! za takvima ne treba žalit, treba žalit za pravim gostom koji je spreman potrošit brdo para i pristojno se ponašat, a nije iz nekog razloga najviše našom krivnjom i nemarom došao na naše more. takve goste moramo privlačit, i zato sam reko gosti "dubljeg džepa", ne zato što volim bogate više od siromašnih već zato što više troše odnosno mogu više potrošit, a i realno kulturnije se ponašaju od većine ovih što broje komarce po zidu i za to prigovaraju a nisu u stanju u dva tjedna što su na moru otić ni na jedan susjedni otok, jer im je eto ferry preskup. prigovori da, ali samo ako su razumni, a ne izmišljanje tople vode i traženje mrvica u lavandinu da bi se finoguzi mogao žalit i čupat si 100 eura uštede tako što će mu agencija na konto prigovora meni uzet tih 100 eura, a upravo takvi su uglavnom ovi što hodaju i goli i bosi u svojoj zemlji a dođu nama glumit neke velike modne i europske veličine. u našu zemlju, na naš jadran, odnosno našu kuću i apartman ili hotel. takvi turisti nam ne trebaju, i bolje da nam ni ne dolaze pa makar imali 20.000 vozila manje, isplati se imat manje gostiju ali da su kvaliteniji. kvaliteta, isprijed kvantitete.

pdv
21-07-2013, 15:06
Sinoć sam se zatekla u društvu s nekim dubrovačkim ugostiteljima i uhvatili smo se malo ove priče o turizmu. Svi se žale kako im je promet u strahovitom padu, a neki od njih navode da im je promet manji oko nekih 70% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Iako ne volim pričati ni prognozirati dok nemamo nekakve pokazatelje no sinoć sam se neugodno iznenadila primjetivši kako je u Dubrovniku Stari Grad skoro prazan. Sjećam se da sam prijašnjih godina izbjegavala taj dio Dubrovnika baš zbog nesnošljivih gužvi ali ove godine toga nema. Po broju gostiju ne bi čovjek nikad rekao da se radi o svjetskoj turističkoj destinaciji. Još gora situacija je u manjem mjestašcu pokraj Dubrovnika gdje se često kupam i gdje se još jače osjeti ovaj nedostatak turista. Kada sam u petak išla na plažu prolazila sam kraj jednog malog, obiteljskog kampa koji je bio zatvoren i prazan :( Prošle godine je sve vrvilo od gostiju. Baš je nekako tužno gledati ovaj podbačaj sezone koji se može golim okom vidjeti bez obzira što oni s tv-a pričali.

Ukoliko se nastavi ovakakv trend, a optimistična nisam s obzirom da je ovo špica sezone tj. onaj period kada se i nedugo nakon rata tražio krevet više, treba tražiti odgovornost u ključnim ljudima zaduženima za turizam. Da li je presudila nekakva uljuljkanost kako smo mi turistički jaki pa se nije ulagalo u oglašavanje niti lobiranje po svijetu ili je riječ o neiskustvu ministra turizma, Darka Lorencina, i predsjednice turističke zajednice Meri Matešić. Jednostavno, ljudi koji ne znaju raditi niti imaju veza vani za nekakvo lobiranje. Bačeni su u vatru i vjerojatno nam je sezona takva kakva je upravo zahvaljujući neiskustvu vodećih ljudi. Konkretno, Meri je stjecala iskustvo u turizmu na recepcijama hotela i radeći u prodaji turističkih aranžmana. Takva osoba nema dovoljno konakata niti prepoznatljivo ime što je najvažnije u svakom poslu koji se direktno tiče prodaje.

Stiliana
21-07-2013, 15:13
Sinoć sam se zatekla u društvu s nekim dubrovačkim ugostiteljima i uhvatili smo se malo ove priče o turizmu. Svi se žale kako im je promet u strahovitom padu, a neki od njih navode da im je promet manji oko nekih 70% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Iako ne volim pričati ni prognozirati dok nemamo nekakve pokazatelje no sinoć sam se neugodno iznenadila primjetivši kako je u Dubrovniku Stari Grad skoro prazan. Sjećam se da sam prijašnjih godina izbjegavala taj dio Dubrovnika baš zbog nesnošljivih gužvi ali ove godine toga nema. Po broju gostiju ne bi čovjek nikad rekao da se radi o svjetskoj turističkoj destinaciji. Još gora situacija je u manjem mjestašcu pokraj Dubrovnika gdje se često kupam i gdje se još jače osjeti ovaj nedostatak turista. Kada sam u petak išla na plažu prolazila sam kraj jednog malog, obiteljskog kampa koji je bio zatvoren i prazan :( Prošle godine je sve vrvilo od gostiju. Baš je nekako tužno gledati ovaj podbačaj sezone koji se može golim okom vidjeti bez obzira što oni s tv-a pričali.

Ukoliko se nastavi ovakakv trend, a optimistična nisam s obzirom da je ovo špica sezone tj. onaj period kada se i nedugo nakon rata tražio krevet više, treba tražiti odgovornost u ključnim ljudima zaduženima za turizam. Da li je presudila nekakva uljuljkanost kako smo mi turistički jaki pa se nije ulagalo u oglašavanje niti lobiranje po svijetu ili je riječ o neiskustvu ministra turizma, Darka Lorencina, i predsjednice turističke zajednice Meri Matešić. Jednostavno, ljudi koji ne znaju raditi niti imaju veza vani za nekakvo lobiranje. Bačeni su u vatru i vjerojatno nam je sezona takva kakva je upravo zahvaljujući neiskustvu vodećih ljudi. Konkretno, Meri je stjecala iskustvo u turizmu na recepcijama hotela i radeći u prodaji turističkih aranžmana. Takva osoba nema dovoljno konakata niti prepoznatljivo ime što je najvažnije u svakom poslu koji se direktno tiče prodaje.

Znači koma a?

e jebiga... ja mislim da čak i nije do lobiranja i reklama (iako se, naravno, možda varam) nego ove strke s EU i visokih cijena... zapravo, imam feeling da je pretjerivanje s cijenama najviše utjecalo na to, pogotovo u Dbk gdje su se neki ponašali kao da sutra ne postoji i kao da ne treba osigurat da se ti turisti ili opet vrate ili doma prošire glase kako je ovdje lijepo i dobro.

S druge strane, bar će bit mjesta na plaži više za mene :slajo

:zubo

sagitarius
21-07-2013, 15:25

Posve se slažem s tvojim gornjim upisom gdje konačne rezultate ostavljaš da se sumiraju na koncu sezone i to je bez dileme najkorektniji stav u cijeloj ovoj prići, no, u okviru pitanja kojeg sam postavio iz razloga, kako sam to Northu i objasnio, da se ne ponavljam, teško mi je znati strukturu dubrovačkih gostiju prema državama iz kojih dolaze, a ipak najinteresantniji mi je ovaj dio o apstinenciji gostiju iz BiH sa BiH putnim ispravama, za koje znam da im je Makarska rivijera najinteresantniji dio Jadrana, dok mi nije poznato koliko im je interesantna dubrovačka rivijera, a to bi ti mogla "odokativno" znati...
Pa eto interesantne bi mi bile i te neprecizne "statistike" ili pak ako ih imaš za ranije godine, to bi jako koristilo ovoj temi i s njom mojoj radoznalosti...:011

Takođe da li su vršene neke korekcije i zahvati ranijih godina ako se vidi da stvari ne idu kako treba s turizmom ili, možda se sada ipak čekaju italijani i njihov čuveni odmor i najezda u kolovozu...

NorthStand
21-07-2013, 17:07
iskreno govoreći meni paše da je manje turista, znam da ne paše Liniću jer će morat smislit još koji porez da napuni proračunski manjak zbog toga. ali to je njegov problem, meni je drago vidjet manje gužve na cesti, iako po jadranskoj magistrali kojom sam se jučer vraćao i nije baš nešto pretjerano manja gužva, voze debili 60-70 km na sat, a ja po istoj cesti kad nije gužva pičim i do 120km h. i dođem za jedno sat vremena prije doma, nego kad me oni uhvate jebat svojim tempom vožnje.

tako da, što se mene tiče što manje turista to bolje. :D

i nemojte misliti da za podbačaj nije kriva i nova vlada, dakle Ostojić i ovaj novi ministar, kako to da za Bajsa bila rekordna sezona? ali ne valja raji HDZ, i partneri, pa eto vam onda ovi debili pametnjakovići pa se s njima koprcajte u mulju i blatu.

NorthStand
21-07-2013, 17:11
ps.... sezonu ne treba proglasti podbačajom dok nije gotovoa, a to je tamo negdje iza 10.09, iako jasno je da će se teško ponovit rezultati iz 2012.

isto tako moram reći, da je žalosno da nam cijela ekonomija i država živi samo od turizma. turizam je samo jedna grana gospodarstva, i ekonomije neke zemlje, a kod nas je praktički primarna i kad tu podbacimo posljedice osjeća cijela država. zato ova naša nesposobna vlast, kao i ona prije jednostavno ne razumje da se ne može sve vrtit oko napucavanja cijena u turizmu, jer nisu ni turisti glupi da će ići tamo gdje je skuplje, kada za iste pare negdje mogu dobiti nešto jeftinije. a kod nas se svi ponašaju, kao da je Turizam jedina stvar kojoj se treba posvetit, a proizvodnja i stvaranje novih radnih mjesta to gotovo nitko nema u planu, niti ima ikakve zamisli kako to sve pokrenut s mrtvog mjesta. i dok je tako, i dok god se budemo većinski oslanjali na rezultate turističke sezone neće biti dobro.

dakle, ako podbaci turistička sezona, neće podbacit industrija. tako moramo formatirat stvari, i onda nećemo imati glavobolje kada primjetiom manje turista na moru. iako ponavljam, ja osobno sam uvijek za manje gostiju nego za više, i da oni koji dođu da su bolje platežne moći. i da troše nemilice, ko pijani rusi. :D razumjem da nam svi gosti ne mogu biti takvi, ali ono treba tome težit privuć takve goste, a ne nekakve kapere i ostale koji samo rade gužve po cesti.

ljuta trava
21-07-2013, 20:42
Samo nek se dizu cijene u priobalju , to je odlican pokazatelj za dogodine ...Samo naprijed , ide vam odlicno majstori ....

sagitarius
22-07-2013, 11:55
Samo nek se dizu cijene u priobalju , to je odlican pokazatelj za dogodine ...Samo naprijed , ide vam odlicno majstori ....

Ma da. Konkurentnost turističke ponude i tržišta se mora održavati ne vezano za turiste odakle dolaze, osim ako baš nekomu nije u interesu da "svali" ovu granu gospodarstva na koljena stravičnim i nerealnim cjenikom...
Turizam je jedina grana privrede gdje su podjednako važni kada govorimo o gostima i kvantitet i kvalitet, jer prvi rade besplatnu promidžbu i donose malo sredstava, dok na druge ta promidžba djeluje i tako oni donose sredstva.
Najodgovornije osobe koje vode turizam u Hrvatskoj nisu uradili sve da se izvrše adekvatne priprave za novu sezonu, a čini mi se i za nove uvjete ulaska RH u EU i teško mi je povjerovati da je ta ista garnitura sposobna iznaći instrumente da u pola sezone izvrše značajniji zaokret u pozitivnom smjeru...

Duvanjka
22-07-2013, 12:45
U Hrvatskoj je samo smjestaj preskup, ostalo nije, ali je usluga nikakva. Bio sam u par mjesta na i uz more i pola sadrzaja u hotelima jos nije bilo u ponudi, a turista ni upola kao prosle godine. Do cega je nemam pojma, kao ni oni koje sam pitao. Moze bit do nove vlasti..

sagitarius
22-07-2013, 14:34
U Hrvatskoj je samo smjestaj preskup, ostalo nije, ali je usluga nikakva. Bio sam u par mjesta na i uz more i pola sadrzaja u hotelima jos nije bilo u ponudi, a turista ni upola kao prosle godine. Do cega je nemam pojma, kao ni oni koje sam pitao. Moze bit do nove vlasti..

Da li misliš da je možda uzrok tome apstinencija gostiju iz BiH, ili je ipak to samo do loše pripravljenosti i procjena za prvu turističku sezonu u EU, a možda i jedno i drugo ?

NorthStand
22-07-2013, 15:35
ma po meni, svi ovi što se žale za uvijete turizma u hrvatskoj su kreteni. bili domaći bilo gosti, svaki gost bio hrvat, nijemac, švicarac, bosanac, srbin ima iste uvijete u hr i praktički se prema svima odnosi jednako. naravno tu i tamo ispadne neki incident, kad su u pitanju gosti iz susjednih država ali uzevši u obzir u kojem je to malom obujmu o tome ne treba ni pričat. a ratovali smo prije nekih 15+ godina, što i nije baš tako daleko tako da generalno još je to sve i dobro i s te gostoprimske strane.

Hrvati su svašta, ali su izvrsni domaćini, nitko me ne može uvjeriti da se Hrvati prema gostima ne odnose kraljevski. normalno, ima i onih hrvata koji ne znaju da je ljubaznost i uslužnost ono što svaki turist cijeni, i što ga motivira da dođe i dogodine i takvi su najodgovorniji za nedolazak istih turista ponovo u našu zemlju. ali generalno, Hrvati su odlični domaćini, jako ljubazni i uslužni uvijek spremni pomoć turistu u nevolji ili nekom nesporazumu.

što se tiče uvijeta, naravno da uvijeti u našem turizmu i sadržaj prije svega mogu biti osjetno bolji, to nitko ne osporava kada su te vrste kritika u pitanju. naš turizam, može biti puno bolji i puno više novca se može okrenut, ali za taj "dodatni" sadržaj trebaju doći veliki ulagači koji će izgradit više hotela, i više zanimljivih sadržaja na moru koji će privlačiti dodatne turiste. što se tiče cijena, možemo ih minimalno spustit ali one su po meni još uvijek korektne bez obzira što se Srbi i ostali žale da je naš jadran skuplji nego Grčka, Turska i Azurna Obala. to je njihov problem, tko nije u stanju s svojom obitelji iz EU potrošit 3-3.5 tisuće eura za dva tjedna turizma ne mora ni dolazit na more. tamo su prosiječne plaće 2.-3 tisuće eura. kako koja zemlja, neka svaki mjesec stavi sa strane 500 eura u 6 mjeseci, skupit će si bez beda dovoljno novca za vrhunsko ljetovanje u hrvatskoj. prema tome, ovi što seru da je preskupo ne moraju ni dolazit što se mene tiče.

naravno, da nama u hr i općenito cijeloj ovoj regiji plaće su osjetno niže pa si jako malo ljudi može priskrbit ljetovanje od 2 tjedna, ali zašto bi to moralo biti dva tjedna? može biti i 3 dana, ili tjedna dana. i to je ljetovanje, samo u kraćem vremenskom razdoblju.

skupi jesmo, ali nismo preskupi, zato mi ide na nerve kada netko radi dramu oko cijena na hrvatksom jadranu. a realno britanski turisti, cijenu hrane i pića, mogu samo sanjat ovakvu kakvu imaju u hr u velikoj britaniji. smještaj kao što je rekla duvanjka, je jedino što je malo skuplje u odnosu na našu konkurenciju sve ostalo smo praktički u egalu, a negdje smo i jeftiniji od konkurencije. prema tome, ne vidim zbog čega se uvijek ističe samo negativne strane našeg turizma?

ono što ja moram reći je sljedeće, veliki problem hrvatskog turizma su radovi, koji se redovito odvijaju u jeku turističke sezone. moram reći da i meni koji sam "domaćin", to jebački ide na živce a mogu mislit kako na to gledaju turisti. godina ima 12 mjeseci, i ja bih osobno uveo zabranu svih radova na cijelom jadranu od istre do Dubrovnika, za 6, 7, i 8 mjesec! ta tri mjeseca, su nam najvažnija i nema se šta radit u tom periodu bez obzira na "lijepo vrijeme"! ima lijepog vremena, i prije 6 mjeseca, a boga mi i ma i poslje 8!!!!! stvarno mi nije jasno, da ti naši smradovi svake godine moraju raskopat nešto i na taj način slat ružnu sliku o hrvatskoj. u šibeniku su raskopali centralnu plažu u jeku sezone, na nekom otoku rade noću pa su rastjerali turiste iz poljske koji su rekli da više nikada neće doći u hr i da će svima reći za ovo što su tu doživjeli. na jadranskoj magistrali od novog vinodolskog do senja, raskopana cijela cesta, jedan dio je izasfaltiran drugi dio će valjda završit na kraju sezone, jer su radovi stali ali još nije sve gotovo i izasfaltirano.

dakle, svakako da treba ukazat na neke idiotske poteze, koji se mogu vidit s naše strane, i da to treba definitivno promjenit i spriječit ako se želi i dalje privlačit goste u dobrom, ako ne i većem broju.

ali generalno gledano, koliko ulažemo u turizam mi odlično stojimo i odlično zarađujemo, jer nam ulaganja nisu velika a zarada je.

NorthStand
22-07-2013, 15:40
Da li misliš da je možda uzrok tome apstinencija gostiju iz BiH, ili je ipak to samo do loše pripravljenosti i procjena za prvu turističku sezonu u EU, a možda i jedno i drugo ?

ja mislim da je to do nesposobne vlasti, oni ulazak hrvatske u EU uopće nisu iskoristili, tek dva tjedna prije ulaska su počeli se nekim marketingom tako da pola europe nema ni pojma da smo ušli u EU. jednostavno, hrvatska nonšalancija ovaj puta nekoga će skupo stajat, odnosno one koji nisu bili dobar dio 7 mjeseca popunjeni, već je skupo stajala. prema tome, marketing je u zapadnom svijetu jako jako bitna stvar, a moje je mišljenje da mi u tom segmentu podbacujemo. iako treba reći, da je i kriza kriva za nedolazak masovniji čeha , talijana, austrijanaca dojma sam da ih ima manje nego prijašnjih godina, ali zato mislim da su nijemci ostali jednako brojni a oni su nam sigurno najvažniji i najpouzdaniji gosti, ma koliko se ljutili ovi iz ostalih država. to je jednostavno tako, još iz vremena jugoslavije švabo se najviše voli brćkat u našem moru. jer smo im bliže od grčke, italije, turske, i tko nije izrazito bogat rađe dođe na naš jadran nego na navedene destinacije. e da i moram reći, da puno više slovačkih registracija vidim nego lanjskih godina, izgleda da je za njihov masovniji dolazak "kriv" ulazak hrvatske u EU.

sagitarius
23-07-2013, 13:27
Sinoč u emisiji Reflex televizije OBN Nino Raspudić na upit voditeljas emisije o stanju na Makarskoj rivijeri u pogledu turističke posjete je odgovorio s osmjehom da na ovoj lijepoj obali ima dovoljno mjesta i da su svi koji tu žele da ljetuju dobro došli...
Za sada, do prvih ozbiljnijih analiza, neka ovaj odgovor ostane i odgovor na ovu temu u ovom trenutku.

caporegime
03-08-2013, 12:27
u makarskoj bosance i bosanke možeš povećalom tražiti.
sezona je barem 35% slabija.
malo mi se požalili znanci ugostitelji.
loše.

NorthStand
08-08-2013, 23:28
financijski gledano, stvari i nisu tako crne. zaradit ćemo otprilike koliko i lani, ja iznajmljujem dva stana i bukiran sam do kraja ljeta. jedni mi dolaze početkom 10og. tako da, ne znam meni osobno i drago da je manje ovih pašteta turista. a više onih, koji imaju dublji džep. odmah bi potpisao da nam dođe šta ja znam, par miliona bogatih turista, umjesto 15 miliona sparsamera. odnosno štedljivaca, koji prevrću svaki euro u rukama.

što se tiče regionalnih turista, neće nam falit. trebamo pojačat marketing u SAD, Kanadi, Britaniji, beneluksu skandinaviji, na veću pomamu rusa ne možemo računat zbog viza. a i očito su im primarnije neke druge destinacije, dakle okrenimo se onima od kojih možemo imat koristi. talijane i nijemce ne treba forsirat pod svaku cijenu, ima i drugih gostiju koji su voljni doći ovdje ali jednostavno ne znaju kako je hrvatski dio jadrana i mediterana kvalitetan. pola europlja ode na azurnu obalu, koja je skuplja i sigurno manje atraktivna od našeg mora. ali je usluga, ruku na srce svestranija i kvalitetnija. ne znam, moje je mišljenje da smo ovaj ulazak u EU mogli puno bolje marketinški iskoristit u smislu turizma. ne toliko ekonomski, koliko marketinški za turizam. ali polako, tek smo prvu godinu načeli u Uniji. imamo još ohoho vremena, da se predstavimo u najbolje svijetlu i da privučemo kvalitetnije turiste. šta će nam kamperi, i tome slična klijentela koja samo plati hranu i smještaj kamp kućice. nama trebaju ljudi koji će odlazit u hotele, restorane, kafiće, koji će trošit pare ovdje a ne gledat kako će na ljetovanju uštedit koju stotinu eura od plaće.

mala mjesta jesu "rijeđe" napučena, ali vjerujte mi sada u špici sezone je poprilična gužva na cesti i vidim hrpu ljudi ko i lani. tako da ne vidim razlog, ovom silnom pesimizmu. svima je u interesu, da imamo uspješnu turističku sezonu tako da se nadam da će konačne brojke biti pozitivne.

sagitarius
09-08-2013, 15:42
financijski gledano, stvari i nisu tako crne. zaradit ćemo otprilike koliko i lani, ja iznajmljujem dva stana i bukiran sam do kraja ljeta. jedni mi dolaze početkom 10og. tako da, ne znam meni osobno i drago da je manje ovih pašteta turista. a više onih, koji imaju dublji džep. odmah bi potpisao da nam dođe šta ja znam, par miliona bogatih turista, umjesto 15 miliona sparsamera. odnosno štedljivaca, koji prevrću svaki euro u rukama.

što se tiče regionalnih turista, neće nam falit. trebamo pojačat marketing u SAD, Kanadi, Britaniji, beneluksu skandinaviji, na veću pomamu rusa ne možemo računat zbog viza. a i očito su im primarnije neke druge destinacije, dakle okrenimo se onima od kojih možemo imat koristi. talijane i nijemce ne treba forsirat pod svaku cijenu, ima i drugih gostiju koji su voljni doći ovdje ali jednostavno ne znaju kako je hrvatski dio jadrana i mediterana kvalitetan. pola europlja ode na azurnu obalu, koja je skuplja i sigurno manje atraktivna od našeg mora. ali je usluga, ruku na srce svestranija i kvalitetnija. ne znam, moje je mišljenje da smo ovaj ulazak u EU mogli puno bolje marketinški iskoristit u smislu turizma. ne toliko ekonomski, koliko marketinški za turizam. ali polako, tek smo prvu godinu načeli u Uniji. imamo još ohoho vremena, da se predstavimo u najbolje svijetlu i da privučemo kvalitetnije turiste. šta će nam kamperi, i tome slična klijentela koja samo plati hranu i smještaj kamp kućice. nama trebaju ljudi koji će odlazit u hotele, restorane, kafiće, koji će trošit pare ovdje a ne gledat kako će na ljetovanju uštedit koju stotinu eura od plaće.

mala mjesta jesu "rijeđe" napučena, ali vjerujte mi sada u špici sezone je poprilična gužva na cesti i vidim hrpu ljudi ko i lani. tako da ne vidim razlog, ovom silnom pesimizmu. svima je u interesu, da imamo uspješnu turističku sezonu tako da se nadam da će konačne brojke biti pozitivne.

U eri ekonomske krize malo kome je općenito u svijetu do rasipanja novaca, ako izuzmemo izuzetno bogate ljude, a vjerovatno je da i oni pogotovu radi nedostatka gotovine i poslovanja papirima paze na svaki novčić, pa stoga radije idu vlastitim jahtama, gdje imaju sve već pripravljeno.

Prosjećan turista, kad govorimo o europskom turizmu je spreman da plati svoj odmor u mjeri računa kojeg je prethodno načinio i koji se kreće između 1500 i 5000 eura u ovisnosti o atraktivnosti destinacije, te asortimanu i kvaliteti ponude: da li je odmor planiran na Jadranu, Azurnoj obali, španskoj rivijeri ili grčkim otocima...

Ono što se sigurno neće dogoditi, to je da se bez računa nekomu plaća očajno loša ponuda nekakvih zastarjelih zabavnih i rekreativnih sadržaja:posebice nekakve "ville" sa krevetima po sobama kao u ribjim konzervama i namještajem iz doba Napoleona, pedaline kao jedini "morski" sadržaj, a ponajmanje će turisti neograničeno trošiti na kićeraj po suvenirnicama...

Jasna je logika onih koji izdaju apartmane, sobe, krevete..., da se što više uzme - za prenočište i tu je sva pamet one bakice koja ljude lovi za rukave na autobuskoj postaji i vuče k svojoj "villi"...

Dakle, ako govorimo o visokom turizmu i posebice gostima koji će dobro platiti, moramo znati da moramo imati i adekvatnu ponudu, a ne samo oči veće od guzice...
jer vino u bocama koje se kupuje po samoposlugama nije dobra ponuda po primorskim konobama i restoranima, jednako kao ni i prepržena ranije smrznuta riba sa krompirićima...

Moj ili bilo čiji odmor nije da me neko napravi budalom za moje vlastite novce, kako bi me zvao "dobrim turistom", nego, ako ću platiti apartman 100 Eura i današnju hranu 70 Eura, onda za tih dnevnih cca 1000 kuna ili 500 USD treba da nešto i dobijem u kvaliteti...

Plaža koja lići na smetljište, je u najmanju ruku bezobrazluk, posebice ako su tu i tuševi koji su neispravni... ili ono bacanje peškira preko noči da bi se rezervirala hladovina narednog dana...

Northe, razumijem logiku biznisa i baš radi toga nipošto ne želim da razumijem aljkavluk, ljenost, bezobrazluk i k tomu nemuštost u organiziranju kvalitetnih sadržaja...
Turistička zajednica ima obvezu ne samo da od vas koji izdajete uzima prihod za sebe, nego da i postavi cjenik koji će odgovarati konkretnom mjestu, razini ponude i opcijama koje može osigurati turistima u tom mjestu.

Ako je to ležaljka i pedalina na plaži bez hladovine..., onda cjenik treba da je prilagođen tom mjestu i njegovim turističkim kapacitetima.

S druge strane ako u konkretnom mjestu postoji solidna ponuda kvalitetne hrane, ribe tog dana izvađene iz mora, a onda sadržaji kao što su sportski centri, sale za joging, masaže, rekviziti za ronioce s trenerima, krstarenje rivijerom u tri dana, električni auti za kretanje rivom, iznajmljivanje bicikla, paraglajding, izlazak na more s ribarima, avanturistički turizam, organizirani obilazak znamenitosti mjesta... e tu treba s pravom očekivati zaradu i elitistički turizam sa sjajnim rezultatima.

Da zaključim, bez namjere da generaliziram: regionalni turisti su još kako bitni hrvatskom turizmu radi onih turističkih ponuđača sa srednje kvalitetnom ili nižom kvalitetom ponude, a to je pretežito izraženo na makarskoj rivijeri i tu su, ne previše izbirljivi i nezahtjevni gosti iz BiH, još kako rješavali egzistenicjalna pitanja velikog broja primorskih domaćinstava...

Stoga mislim da nisi u pravu kada favoriziraš elitistički turizam, zasnovan na turistima sa dubljim džepom, za kojeg je pripravljeno jedva nekih 7% hrvatskog primorja, obzirom da je sa nekakvom srednjom ponudom cca 15%, a sa onom nižom i najnižom ostatak...
Zapravo i ti sa dubljim đepom će radije doći ako je hrvatska obala jeftinija..., jer nitko nema novaca na bacanje.

Treba biti realan i nastojati da se stanje ponude popravi, dignu standardi, pa je tek onda opravdano očekivati bogatu europsku klijentelu i dobre rezultate budućih turističkih sezona, a od ove treba nešto naučiti.

Za sada, prije konačnih rezultata ove turističke godine, treba loptu spustiti na zemlju i sačekati te rezultate koje treba poslije dobro proanalizirati i što je najbitnije nešto iz njih polučiti, ma kakvi oni bili.

NorthStand
09-08-2013, 19:58
pa slažem se ja s tobom, nitko ni ne govori da turisti trebaju rasipat novce. ali ja osobno mrzim škrtice, i ljude koji prebiru svaki euro. zato jer sam sam takav, da uvijek dam više ako imam love u džepu. ako nemam, onda ne mogu ni dat.

što se tiče kvalitete turista, svijestan sam da moramo imat i ove sparsam turiste, ali bi bilo dobro da oni budu manjina. a čini mi se da su sada oni većina, iako mi kad se generalno gleda koliko ulažemo u turizam odlično zarađujemo pa se nemamo pravo ni bunit nešto pretjerano na turiste koje imamo. da bi podigli kvalitetu turista, odnosno privukli imućnije voljne većoj potrošnji, moramo uložit daleko više nego što ulažemo. iako ne mogu se složit s onima, kojia galame da smo skupa destinacija i da imamo premalu ponudu. jer to nije istina, od rata na ovamo ipak se naš turizma razvio na ozbiljan način, i postao ozbiljna konkurencija ostalim mediteranskim zemljama. tako da, ne slažem se da je kvaliteta hrvatskog turizma loša, samo još nije na onoj razini na kojoj bi mi mogli i trebali biti. jer imamo odličnu perspektivu, da prešišamo većinu konkurenata s mediterana u smislu kvalitete i zarade na kraju sezone. samo da bi to postigli, trebat će uložit još koju miljardu eura u infrastrukturu i sadržaj. to je posao države, zato i jesam sumnjičav u svezi toga svega. jer sumnjam da Linić, i oni koji barataju našim proračunom imaju mozga u glavi da shvate koliko je to važno. kao što je važno, da se cijela ekonomija hrvatske ne bazira na "uspješnoj turističkoj sezoni". već i na industralizaciji, koja će otvorit nova radna mjesta i omogućit veći rast ili manji pad BDP-a i manje zaduživanje države. odsnono smanjit povećavanje, vanjskog i unutarnjeg duga.

http://www.hgk.hr/gospodarska-kretanja-novo-2/dug-sredisnje-drzave-i-ukupni-vanjski-dug-rh

i što se tiče nekakve pouke, bojim se da mi nećemo nikakve pouke izvući bez obzira kakvi bili konačni rezultati turističe sezone.

NorthStand
09-08-2013, 23:15
http://webtv.dnevno.hr/zagreb-ce-zivjeti-od-turizma

sagitarius
11-08-2013, 15:17
http://webtv.dnevno.hr/zagreb-ce-zivjeti-od-turizma

Mislim da je sadržaj na postavljenoj poveznici posve realan, a s obzirom da živim u Sarajevu koji je postao veliki turistički centar, koji ima iz godine u godinu multipliciran broj gostiju, što je fantastičan rezultata, ako se zna da je veliki uspjeh u turizmu općenito kada se porast gostiju mjeri u promilima...

Ono što je bilo nezamislivo da se može dogoditi na "kontinentu", eto ove godine događa se u Sarajevu, o čemu najzornije govore natpisi na svakom koraku : hoteli, hosteli, sobe, apartmani sve na izdavanje, sve u eurima i na svim svjetskim jezicima...

Gradskim ulicama teku kolone turista, a u starom dijelu grada se čeka na red da bi se prošlo najprometnijim šetnicama Baščaršije...
Na Vrelu bosne na Ilidži se već naplaćuje ulaz, a očekivati je da se to dogodi već naredne godine i na ulazu na Baščaršiju...

Turistički rezultati i financijski efekti, to je već sad razvidno, su van svih očekivanja.

Veliki broj je tranzitirajućih gostiju koji tu ostaju par dana i koji idu dalje prema Dalmaciji, Grčkoj ili Turskoj su i najzahvalniji gosti koji traže odmor, atraktivne sadržaje, obilazak povjesnog jezgra grada i konzumaciju relativno jeftinih domaćih specijaliteta, kojih se može naći u dosta ujednačenoj kvaliteti manje više u cijeloj užoj gradskoj jezgri...

Mogao bih dosta toga navesti iz turističke ponude grada, prepunog bogatih sadržaja, izletišta i atrakcija i koji se već par godina nalazi među prvih 10 najpoželjnijih europskih destinacija, pa radi toga mislim da je posve realno očekivati sličnu situaciju i u Zagrebu, koji na svoj način ima prednosti, sadržaje i ljepote kao veoma poželjna turistička destinacija u ovom dijelu Europe.
Zagreb je prelijep grad i zaslužuje mjesto među 10 najpoželjnijih turističkih destinacija u Europi, stoga mu želim sve najljepše i najbolje, puno uspjeha u plasmanu svojih ljepota i puno, puno turista.

Duvanjka
11-08-2013, 16:47
Imas li kakve podatke za ovo o Sarajevu? Posebno ovo za top 10 destinacija u Europi.

sagitarius
11-08-2013, 18:50
"Best in Travel 2010": Sarajevo među top 10 svjetskih destinacija ... 3 stu 2009 ... "Best in Travel 2010": Sarajevo među top 10 svjetskih destinacija koje vrijedi posjetiti. www.24sata.info/vijesti/bosna-i-
her...

sagitarius
11-08-2013, 19:08
Izvinjavam se iz nekog razloga je poveznica prenesena nekompletno i nije je moguće otvoriti, ali evo da popravim stvar: http://www.klix.ba/forum/sarajevo-medu-top-10-gradova-svijeta--t69717.html-f=25&start=0

http://www.radiosarajevo.ba/novost/120630/sarajevo-medu-10-evropskih-gradova-koje-odmah-treba-posjetiti

http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i-hercegovina/sarajevo/19185-Best-Travel-2010-Sarajevo-medju-top-svjetskih-destinacija-koje-vrijedi-posjetiti.html

Duvanjka
12-08-2013, 13:38
Opa- izgleda ne nalazi se GODINAMA medu najpozeljnijim turistickim destinacijama Europe, nego je jedne godine od strane neke agencije UVRSTEN u zanimljiva mjesta za posjetu TE GODINE.
Vecinu turusta u Sarajevu cini BiH dijaspora ka ddolazi na odmor, plus exYu gradani, kao recimo oni iz Hrvatske koji odu vikendom u SA, jer je hvaljeno po medijima. Rijetki to ucine dva puta, jer se u stavri enma sto vidjeti osim jeftino jesti cevape i burek. :D
Isto, ne vjerujem u tranzitne turiste koji idu u Grcku ili Tursku, jer je to malo cudan tranzit. Vecinom su to turisti s ruksakom koji stopaju ili idu biciklima, obicno studenti. Takvih ja svako ljeto povezem 20ak. Vecinom su Poljaci, Cesi, Francuzi i Ameri. Jedne sam cak dva puta povezao- prvi put sam ih pokupio na Plitvicama do Zadra, a drugi put me ustopali od Metkovica do Mostara.

ogledalce
12-08-2013, 14:30
podbacilo ove godine u Hrvatskoj,nema slaboooo turista,,, malooooo,
ma nema, di nas nema nema ni turizma,,

Duvanjka
12-08-2013, 15:12
Izgleda kako je Milanoviceva vlada ove godine pobacila s turistickom promicbom, posebno u Nejmackoj, mozda tomu kumuje i Lex Perkovic.
Sto se tice exYu turista- samo neka ih je manje, "dabogda propo cevap turizam" i cevapi skupa s njim.

totalna steta
12-08-2013, 15:58
prošle godine su bili nemiri u grčkoj i arapskim zemljama sjeverne afrike.to je tržište koje je direktna konkurencija hrvatskoj.tako da su nam ove godine ta tržišta sigurno uzela dio kolača.
sudeći po gužvi u splitu,split sigurno raste posjetom iz godine u godinu,općenito je tendencija rasta u većim gradovima a sve manje turista koji vole mir i tišinu dalmatinskih pripizdina.

Duvanjka
12-08-2013, 16:19
Jos kad bi imali dovoljno zabave za turiste, a ne svakih 100kilometara disco, to bi vec bilo nesto. IKEA dolazi pa je se nadati i novom namjestaju u privatnom smjestaju. :D

totalna steta
12-08-2013, 16:30
dovoljno je vidit to da baltazar u splitu tjera jahte sa zapadne obale.kao šta će nama bogati šetat gole guzice ispred banovine:facepalm

umjesto da im naplati duplu eskluzivu vezivanja u centar velikog grada.
isto kao i žnjan koji može biti novo zrće u srcu splita,skoro više od tri kvarta godine,lokalne siledjije i kriminalci grade ciganske barake pompoznog naziva beach bar ..

Inkvizitor
12-08-2013, 18:51
Ti krimosi bi mogli ko i na pravom Zrču napravit pokoji akvapark..

NorthStand
12-08-2013, 19:29
prošle godine su bili nemiri u grčkoj i arapskim zemljama sjeverne afrike.to je tržište koje je direktna konkurencija hrvatskoj.tako da su nam ove godine ta tržišta sigurno uzela dio kolača.
sudeći po gužvi u splitu,split sigurno raste posjetom iz godine u godinu,općenito je tendencija rasta u većim gradovima a sve manje turista koji vole mir i tišinu dalmatinskih pripizdina.

pa to je i bolje, neka se ova mala mjesta bolje organiziraju i neka provedu kanalizaciju i vodovod, jer evo npr ja nema ni jedno ni drugo. a šta bi ja nekome trebao polagat račune, i plaćat državi koja nije u stanju takvo nešto omogućit, pa to je osnovno.

a gotovo nijedno manje mjesto, nema navedeno. samo ova veća naselja, i gradovi. kao što sam reko, treba prvo uložit solidnu lovu u infrastrukturu i sadržaj pa će onda biti i više turista. bez toga ne ide, još dobro i mlatimo pare koliko ulažemo.

sagitarius
13-08-2013, 13:54
Opa- izgleda ne nalazi se GODINAMA medu najpozeljnijim turistickim destinacijama Europe, nego je jedne godine od strane neke agencije UVRSTEN u zanimljiva mjesta za posjetu TE GODINE.
Vecinu turusta u Sarajevu cini BiH dijaspora ka ddolazi na odmor, plus exYu gradani, kao recimo oni iz Hrvatske koji odu vikendom u SA, jer je hvaljeno po medijima. Rijetki to ucine dva puta, jer se u stavri enma sto vidjeti osim jeftino jesti cevape i burek. :D
Isto, ne vjerujem u tranzitne turiste koji idu u Grcku ili Tursku, jer je to malo cudan tranzit. Vecinom su to turisti s ruksakom koji stopaju ili idu biciklima, obicno studenti. Takvih ja svako ljeto povezem 20ak. Vecinom su Poljaci, Cesi, Francuzi i Ameri. Jedne sam cak dva puta povezao- prvi put sam ih pokupio na Plitvicama do Zadra, a drugi put me ustopali od Metkovica do Mostara.

Ma da, ima i u tome što kažeš neke istine, no treba shvatiti da Sarajevo nije nikad bilo neka ekstra turistička destinacija, a sada najednom grad vrvi od japanaca, koreanaca, kineza, njemaca, talijana, rusa, čeha, poljaka, pa i komšija - gostiju iz susjedstva, istina puno je i domaćih turista i onih prolaznih, pa i tih klinaca sa vrećama na leđima, koji moraju da bi prespavali platiti prenočište...
Ima i dosta povratnika iz inozemstva, u pravu si Duvanjka...

Ipak, neosporno se je dogodio turistički bum i svake godine sve je više i više gostiju...
Evo za par dana kreće i Sarajevo film festival, koji je do sada bio uvijek turistički veoma posjećen i jako bitan regionalni filmski događaj...
Opravdano je očekivati da će se hotelski kapaciteti uz sadašnju posjetu u potpunosti popuniti...

Meni to nešto govori.
BiH turizam nije ni blizu hrvatskoga, koji je stvarno izvanredan u odnosu na sve zemlje ovog dijela Europe, ali nešto je krenulo sa Sarajevom i to je dobro, ne samo za sarajlije, i županijsko gospodarstvo, nego u biti BiH u cjelini ima od toga koristi i to malo prihoda je dobar stimulans da se na tom planu ustraje... i mislim da je to dobro i pozitivno.

Duvanjka
13-08-2013, 17:33
Ma da, ima i u tome što kažeš neke istine, no treba shvatiti da Sarajevo nije nikad bilo neka ekstra turistička destinacija, a sada najednom grad vrvi od japanaca, koreanaca, kineza, njemaca, talijana, rusa, čeha, poljaka, pa i komšija - gostiju iz susjedstva, istina puno je i domaćih turista i onih prolaznih, pa i tih klinaca sa vrećama na leđima, koji moraju da bi prespavali platiti prenočište...
Ima i dosta povratnika iz inozemstva, u pravu si Duvanjka...

Ipak, neosporno se je dogodio turistički bum i svake godine sve je više i više gostiju...
Evo za par dana kreće i Sarajevo film festival, koji je do sada bio uvijek turistički veoma posjećen i jako bitan regionalni filmski događaj...
Opravdano je očekivati da će se hotelski kapaciteti uz sadašnju posjetu u potpunosti popuniti...

Meni to nešto govori.
BiH turizam nije ni blizu hrvatskoga, koji je stvarno izvanredan u odnosu na sve zemlje ovog dijela Europe, ali nešto je krenulo sa Sarajevom i to je dobro, ne samo za sarajlije, i županijsko gospodarstvo, nego u biti BiH u cjelini ima od toga koristi i to malo prihoda je dobar stimulans da se na tom planu ustraje... i mislim da je to dobro i pozitivno.

Iako Sarajevo nema blage veze s turizmom u Hrvatskoj, ali kad smo vec poceli onda i zavrsimo.
Evo ti podaci za knaton Sarajevo, koji je puno veci od samog grada i jos moras znati kako su i ovi sto se racunaju pod strancima vecinom domaci, koji imaju strane papire:
Znaci, stranih turista ima 31 000, i nocili su u prosjeku dvije noci.

U strukturi noćenja stranih turista u istom periodu najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske (28,5%), Turske (10,1%), Srbije (7,1%), Slovenije (5,5%) i Njemačke (4,0%), što je ukupno 55,2%. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 44,8% noćenja.

Kao sto sam rekao, najvise turista je iz exYu, vjerojatno se radi o onima koji su porijeklom iz BiH. Skoro 9 000 je iz Hrvatske, iz koje dolazi najvise turista i vjerojatno se radi o zimskom turizmu, skijanju.
Jos ako Kantonu Sarajevo oduzmemo Hadzice, Ilidzu, Vogoscu, Trnovo i Ilijas, onda dobijes 20% manje brojka, ako cemo biti podatne ruke. :D

Vjerojatmo vacina ostalih turista je tu poslovno i kao medunarodni politicari. Ai medu njima je veliko broj "Svedana, Norvezana, Svicaraca., Amera" i ostalih Bosanaca koji slete u Sarajevo.

Vjerujem kako i mali broj turista stvara guzvu po sarajevskim ulicama, posebno po Bascarsiji, jer je sve usko u uskoj kotlini.

Inace, u Sarajevu se nema sto ni vidjeti ni dozivjeti. Jos je ostao taj FF, a i on gubi na ugledu. Ne moze nista trajati na ulozi lazne zrtve. ;)
Tebi zelim sve najbolje u SA i pozdravi mi svecenike na Kaptolu. :)

Zaboravio sma staviti poveznicu za ove brojke koje sma stavio

http://www.sarajevo.ba/ba/article.php?pid=906

sagitarius
14-08-2013, 12:55
Iako Sarajevo nema blage veze s turizmom u Hrvatskoj, ali kad smo vec poceli onda i zavrsimo.
Evo ti podaci za knaton Sarajevo, koji je puno veci od samog grada i jos moras znati kako su i ovi sto se racunaju pod strancima vecinom domaci, koji imaju strane papire:
Znaci, stranih turista ima 31 000, i nocili su u prosjeku dvije noci.

Kao sto sam rekao, najvise turista je iz exYu, vjerojatno se radi o onima koji su porijeklom iz BiH. Skoro 9 000 je iz Hrvatske, iz koje dolazi najvise turista i vjerojatno se radi o zimskom turizmu, skijanju.
Jos ako Kantonu Sarajevo oduzmemo Hadzice, Ilidzu, Vogoscu, Trnovo i Ilijas, onda dobijes 20% manje brojka, ako cemo biti podatne ruke. :D

Vjerojatmo vacina ostalih turista je tu poslovno i kao medunarodni politicari. Ai medu njima je veliko broj "Svedana, Norvezana, Svicaraca., Amera" i ostalih Bosanaca koji slete u Sarajevo.

Vjerujem kako i mali broj turista stvara guzvu po sarajevskim ulicama, posebno po Bascarsiji, jer je sve usko u uskoj kotlini.

Inace, u Sarajevu se nema sto ni vidjeti ni dozivjeti. Jos je ostao taj FF, a i on gubi na ugledu. Ne moze nista trajati na ulozi lazne zrtve. ;)
Tebi zelim sve najbolje u SA i pozdravi mi svecenike na Kaptolu. :)

Zaboravio sma staviti poveznicu za ove brojke koje sma stavio

http://www.sarajevo.ba/ba/article.php?pid=906

Zaista si se potrudila Duvanjka i drago mi je da zaključujemo ovaj dio priće na način kako predlažeš, jedino što bih morao da učinim jednu malu intervenciju, koja se sastoji u jednom pojašnjenju i novoj poveznici...

Naime podaci koje si uzela sa stranice grada Sarajeva su točni , ali za najmanje 30% umanjeni (bit će pojašnjeno) i k tomu odnose se na siječanj, veljaču i dio ožujka, dakle zimski period, kada je broj gostiju drastično smanjen.

Savjetujem stoga da pogledaš poveznicu i ti i oni koje to interesira:

http://vakat.ba/index.php/vijesti/bih/item/2918-sokantni-podaci-o-gubicima-na-turizmu

gdje je u 2012 u Sarajevu zabilježeno oko pola milijuna nočenja a u BiH oko milijun.
Ove godine predviđanja idu, obzirom na pravu najezdu turista i do 750.000 u Sarajevu i 1.300.000 u BiH...

Poznajem nekoliko svečenika no ne bih znao od koga da im prenesem lijepe pozdrave, obzirom da te nažalost ne poznajem, ali veoma štujem tvoju dobru volji i svakako da ću još jednom skrenuti pažnju ovim dobrim ljudima na ovaj portal...

Hvala ti i za osobne lijepe želje, koje ti uzvraćam i lijepo te pozdravljam.

Duvanjka
14-08-2013, 13:30
Evo i podataka za prvo polugodiste ove godine za kanton Sarajevo

http://www.sarajevo.ba/ba/stream.php?kat=424

Sad ih nemam vremena uvecavati za te postotke.

Bilo bi dobro kad bi netko od njih ovde malo i pisao, meni bi bilo drago kad bi to bio bivsi ravnatelj katolickog skolskog centra.

LP

sagitarius
14-08-2013, 13:38

Bilo bi dobro kad bi netko od njih ovde malo i pisao, meni bi bilo drago kad bi to bio bivsi ravnatelj katolickog skolskog centra.

LP

Misliš li na vlč Meštrovića ?

sagitarius
14-08-2013, 13:40

LP

Dosta točni podaci koje opet treba uvečati radi nočenja na "crno" ne prijavljenih gostiju itd itd... za solidnih 30- 40%. :)

Duvanjka
14-08-2013, 17:00
Misliš li na vlč Meštrovića ?

Bas na njega, mog duhovnika u mladosti.

sagitarius
15-08-2013, 15:47
Bas na njega, mog duhovnika u mladosti.

fini čikica..., malo ga godine grickaju, ali otima se...:)

Duvanjka
15-08-2013, 17:46
znam, znam, vidamo se mi godisnje..

NorthStand
15-08-2013, 23:45
http://www.jutarnji.hr/-hotel-necemo-tuziti--a-u-hrvatsku-cemo-se-vratiti-/1120034/

Jučer me jedan prijatelj pitao hoćemo li se ikad više vratiti u Hrvatsku. Šokiralo me njegovo pitanje: naravno da ćemo se vratiti. Ovdje smo ponovno rođeni, ovdje su nas ljudi srdačno primili i pomogli nam kao da smo obitelj. Moramo se vratiti. Taj me prijatelj pitao još nešto: hoćemo li Agustina i ja ikad više dozvoliti Delfini da pliva u bazenu? Nasmijao sam se i rekao mu da će zaplivati čim izađe iz bolnice. Ona obožava vodu, a najbolji način da preživi nešto jest da se suoči sa strahom. Nesreće se događaju, ali ne možemo se zato bojati života - kaže Fernando i pogledava prema bolnici. Žuri se vratiti obitelji.

Duvanjka
16-08-2013, 01:22
Cuj nece ih tuziti, ili su im vec dali ostetu? Svakako se radi o propustu hotela i trebali bi za to odgovarati. Ili ovo Jutarnji prica bajku- Linic sit i turisti na broju?

sagitarius
20-08-2013, 11:26
Cuj nece ih tuziti, ili su im vec dali ostetu? Svakako se radi o propustu hotela i trebali bi za to odgovarati. Ili ovo Jutarnji prica bajku- Linic sit i turisti na broju?

Ma para je garant "tiho" legla... ili će leći...;)

Inkvizitor
20-08-2013, 18:01
Evo krenulo i kod nas. Građani Hvara i Komiže protestiraju i pišu peticije zbog ponašanja mladih turista koji dolaze u organizaciji nekakvih tulumarenja..kako se sve to naziva. Ono što je Čehe sablaznilo prije nekoliko godina , uriniranje po Waclavski namesty, bacanje smeća, povraćanje po trgovima, seksanje na javnom mjestu pojavilo se i na našem lijepom plavom Jadranu.

Duvanjka
20-08-2013, 18:18
Sta, di, ko kaze?

NorthStand
20-08-2013, 21:11
Evo krenulo i kod nas. Građani Hvara i Komiže protestiraju i pišu peticije zbog ponašanja mladih turista koji dolaze u organizaciji nekakvih tulumarenja..kako se sve to naziva. Ono što je Čehe sablaznilo prije nekoliko godina , uriniranje po Waclavski namesty, bacanje smeća, povraćanje po trgovima, seksanje na javnom mjestu pojavilo se i na našem lijepom plavom Jadranu.

bilo je i vrijeme... :rofl

sagitarius
23-08-2013, 11:37
Prve analize i pregledi podataka za lipanj i srpanj, prema izjavi ministra turizma, dobit će se u kolovozu, a prije oficijelnih podataka, već neslužbeno cirkuliraju podaci iz kojih se mogu izvesti zaključci da će turistička sezona podbaciti ali ne u mjeri kako se to predviđalo.

Interesantan je članak na poveznici : http://www.soundset.hr/vijesti/hrvatska/umjesto-u-makarsku-rusi-i-bosanci-idu-u-crnu-goru
koji nosi neke pokazatelje interesantne za temu na koju komentiramo.

Na Internetu se daju iščitati podaci da će turistički efekti podbaciti, ali ne više od 10%.

sagitarius
25-09-2013, 15:54
izgleda da su crne slutnje BiH tiska i medija o propasti Hrvatske turističke sezone 2013 ipak bili samo dnevnopolitikantski pamfleti namjenjeni konzumentima informacija koji još nisu došli sebi od šoka da je RH ipak ušla u EU...

interesantna je i znakovita informacija koju sam pronašao na više poveznica ali sve se svode na ovo što sam prošitao na poveznici:
http://www.dalmacijanews.com/Hrvatska/View/tabid/77/ID/127740/Odlicni-rezultati-turisticke-sezone.aspx

Općenito bilo je tu i tamo nekih padova i gubitaka, ali definitivno ovogodišnja turistička sezona u prvoj godini RH u EU nije podbacila.

sagitarius
02-01-2014, 21:18
Na kraju balade i sarajevski portali su konačno izrekli, nakon silne halabuke i dezinformiranja BiH javnosti u svrhu odvraćanja ljudi od ljetovanja u RH, da je turistička sezona 2013 bila izrazito uspješna i da je Hrvatska inkasirala fantastičnih 6,6 milijardi Eura.

http://www.klix.ba/biznis/privreda/hrvatska-od-turizma-zaradila-6-6-milijardi-eura/140102067

Bismarck
07-01-2014, 12:58
Da nije tih 7 miljardi eura koje nam stranci svake godine donesu, sa ovakvim likovima na vlasti Kosovo bi za Hrvatsku bilo - Švedska. A da nisu takvi na vlasti ne bi bilo 7 nego 17. Naš turizam je u usporedbi sa nekim drugim destinacijama nula. Nula. Ponuda je iznajmi mu apartman, ako staviš klimu to ti je još 5 eura dnevno ( majke ni doživio ja) i tamo nek tuče ćevape i kebab za 25 kuna ili oborite ribe za 300 kuna kilo. Je ima i sladoleda :bravo

sagitarius
07-01-2014, 20:22
Da nije tih 7 miljardi eura koje nam stranci svake godine donesu, sa ovakvim likovima na vlasti Kosovo bi za Hrvatsku bilo - Švedska. A da nisu takvi na vlasti ne bi bilo 7 nego 17. Naš turizam je u usporedbi sa nekim drugim destinacijama nula. Nula. Ponuda je iznajmi mu apartman, ako staviš klimu to ti je još 5 eura dnevno ( majke ni doživio ja) i tamo nek tuče ćevape i kebab za 25 kuna ili oborite ribe za 300 kuna kilo. Je ima i sladoleda :bravo

Ma da, ima tu slabosti koliko hoćeš, što nije prijeporno, ali ovu sam temu otvorio svojevremeno zapanjen onim što su mediji u BiH pisali o totalnoj katastrofi hrvatskog turizma negdje koncem 6 i početkom 7 mjeseca.
Čisto u želji da saznam istinu otvorio sam ovu temu i krenuo u istraživanje.
Podaci koje sam vremenom dobijao apsolutno su demantirali ta crna predviđanja, da bih na kraju, kada sam već imao sve parametre i znao objektivno stanje, to pročitao na gore upisanoj poveznici, gdje se daju iščitati komentari koji osuđuju ovakvo lažno predstavljanje stvari.

sagitarius
02-07-2014, 16:15
Bošnjački mediji i ove godine vrlo pozorno prate zbivanja na jadranskoj obali i vrijedno kao i uvijek broje i prate procente pada posjete jednoj od najljepših obala svijeta.
Aktualno se ističu loši rezultati predsezone i početka sezone i prilježno pregledaju stranice koje izvješćuju o stanju posjete.
Tako na sarajevskom portalu Klix, možemo probnači ponovo vrlo pesimistične prognoze turističke sezone u Hrvatskoj i ove 2014. godine.

http://www.klix.ba/vijesti/regija/hrvatska-ulazi-u-spicu-sezone-ali-s-mrsavim-rezultatima-u-predsezoni/140702044

zaba1111
02-07-2014, 16:31
http:// https://trzistakapitala.files.wordpress.com/2014/07/kolaps-sezone.jpg
Ista prica kao i svake godine, JL vadi podatke za 5 mjeseci, sto nema veliki prakticni znacaj, jer je sve to predsezona sa malim udjelom u ukupnom godisnjem turistickom rezultatu, a Klix samo rado prenosi lose vijesti.

sagitarius
15-07-2014, 15:37
Zanimljivo je da je u Sarajevu po banderama uličnih svjetiljki ovih dana veoma izražena ponuda jeftinih privatnih aranžmana na Jadranskoj obali, na prvom mjestu na Makarskoj rivijeri gdje se penzićima nudi npr u Drveniku put u oba smijera i pet nočenja za samo 100 eura...
Tu se naravno radi o sobama niske treće ili četvrte klase, kako bi se i taj dio ponude popunio, ali to u biti penzićima ne smeta, jer sa još maksimalno pedesetak eura za hranu, mada se jeftinih konzervi može nakupovati i ovdje doma, rješavaju za sebe vrlo solidan i jeftin odmor...
Zadovoljni ponuđači, zadovoljni gosti i svima dobro.

S druge strane ove godine je veoma agilna u Sarajevu i ponuda koja dolazi iz Crne Gore, kao nekakav konkurent hrvatskoj obali, bar kad su u pitanju turisti slabijeg imovnog stanja...
Na isti način se nude aranžmani u Ulcinju i nekim manjim mjestima na crnogorskom primorju, samo za nešto jeftiniji iznos, dakle vjerovatnih 8-10 eura po ležaju u istoj nižoj smještajnoj kategoriji...
Imam saznanja da se radije ide u Hrvatsku, ali se o tome iz nekog razloga, da sad ne idem u politiku, javno malo ili uopće nevoljko prića...

sagitarius
18-08-2014, 15:13
Kako promiću dani ovog ljeta već prema prvim preliminacijama i izvješćima turističke zajednice u Hrvatskoj, turistička sezona u Hrvatskoj je u okvirima predviđenog, dakle, zasigurno ne podbacuje...
U Sarajevu je s druge strane nepopularno govoriti o ljetovanju u Hrvatskoj, mada su granični prijelazi odavde zatrpani dvosatnim čekanjem na ulazak u RH, što znaći da ljudi ljetuju tu, a kada se vrate prićaju da su bili ili u Crnoj Gori ili na Crnom Moru ili u Egiptu...
Politika je nevjerovatna stvar u ovoj državi.
Iz ovog dvostrukog morala proistiću sve moguće negativnosti koje se nastoje pripisati RH, pa tako se u tiskanim i elektronskim medijima u sklopu te bjesomučne antihrvatske propagande u BiH prenose isključivo rubrike crne kronike iz hrvatskog tiska: tu se upoznajemo kako je puljanin kablom izmlatio zagrepčanina, kako je pronađen mrtav čovjek u moru itd itd..., ali zasigurno se neće naći niti jedan natpis o nekoj pozitivnoj stvari iz Hrvatske..., da ne kažem o prelijepom moru, obali, sadržajima i atraktivnim turističkim destinacijama...
Dapače, da bi oni koji putuju u Hrvatsku saznali kakvo ih vrijeme očekuje na moru, tu informaciju moraju potražiti na internetu....
Nevjerovatno.

sagitarius
24-06-2015, 15:30
Ovogodišnja turistička sezona u Hrvatskoj se zahuktava, ali u ovoj ranoj fazi po običaju iz BiH dolaze veoma negativni komentari iz kojih se daju iščitati uistinu turistički irelevantni, ali u svakom slučaju politički nabrušena mišljenja jednog dijela BiH javnosti.
Za zgodan primjer navest ću informaciju koju svojim čitateljima prezentira sarajevski portal Klix koji nevjerovatno neprofesinalno s jedne strane glorificira turističku ponudu Turske, u više zasebnih, moguće i plaćenih natpisa, a s druge strane paušalno i neutemeljeno kritizira i profilira javno mnijenje prema ovogodišnjem odmoru na hrvatskom Jadranu.
Za ilustraciju evo interesantne poveznice kritike hrvatskog turizma, pa koga interesira neka pročita ne samo tekst, nego i bar nekoliko komentara, tek da stekne sliku i uvid što se to i na koji način radi.

http://www.klix.ba/lifestyle/putovanja/visoke-cijene-sokiraju-turiste-u-hrvatskoj-naplacuju-i-postavljanje-stola/150623108

Grunf
24-06-2015, 17:30
Index i klix, mogu ruku pod ruku.

Inace, ove godine bumo imali 14 milijuna turistickih dolazaka i oko 70 milijuna nocenja. Slovenci i Hercegovina imaju velikih koristi od HR turizma, npr. Korejanci koji dolaze do Zg-a produze i do Ljubljane. Da su Bosnjaci snalazljiviji i oni bi dio kolaca uzeli.

sagitarius
02-07-2015, 14:30
U medijima u BiH se mogu pročitiai informacije da ove godine na Hrvatskom Jadranu nema više od 40% turista iz Rusije, koji su prethodnih par godina bili u velikom broju prisutni na moru i činili značajan procenat u ukupnom turističkom saldu RH, što predstavlja udar na hrvatski turizam, koji će ove godine neosporno prema tim medijima duboko podbaciti i biti najgora sezona u prethodnih 15 godina...

sagitarius
08-07-2015, 14:51
Zanimljivo je da je u Sarajevu po banderama uličnih svjetiljki ovih dana veoma izražena ponuda jeftinih privatnih aranžmana na Jadranskoj obali, na prvom mjestu na Makarskoj rivijeri gdje se penzićima nudi npr u Drveniku put u oba smijera i pet nočenja za samo 100 eura...
Tu se naravno radi o sobama niske treće ili četvrte klase, kako bi se i taj dio ponude popunio, ali to u biti penzićima ne smeta, jer sa još maksimalno pedesetak eura za hranu, mada se jeftinih konzervi može nakupovati i ovdje doma, rješavaju za sebe vrlo solidan i jeftin odmor...
Zadovoljni ponuđači, zadovoljni gosti i svima dobro.

S druge strane ove godine je veoma agilna u Sarajevu i ponuda koja dolazi iz Crne Gore, kao nekakav konkurent hrvatskoj obali, bar kad su u pitanju turisti slabijeg imovnog stanja...
Na isti način se nude aranžmani u Ulcinju i nekim manjim mjestima na crnogorskom primorju, samo za nešto jeftiniji iznos, dakle vjerovatnih 8-10 eura po ležaju u istoj nižoj smještajnoj kategoriji...
Imam saznanja da se radije ide u Hrvatsku, ali se o tome iz nekog razloga, da sad ne idem u politiku, javno malo ili uopće nevoljko prića...

Za razliku od prethodnih godina i ovakvog vida oglašavanja jeftine ponude u Hrvatskoj, ove godine nisam zapazio u takvom broju ove oglase, zapravo iskren da budem nisam vidio niti jednoga, mada ne isključujem da van Centra i Starog grada, dviju najatraktivnijih općina u Sarajevu i po sadržajima i po turističkoj ponudi, na nekim drugim općinama toga nema...zanimljivo.

Grunf
22-07-2019, 15:49
Svake godine ista priča u protuhrvatskim medijima. Oko 5. mjeseca kreću s vijestima viđenjima morskih pasa po Jadranu, velikim zagađenjima mora, iglama po plažama. U 6. mjesecu bombardiraju s vijestima o skupoći po moru. U 7. mjesecu propada sezona.

Trebamo li jugosoroševske i udbokosovske medije koji subverzivni potkopavaju hrvatski terorizam početi tretirati kao terorističke skupine?

Inkvizitor
22-07-2019, 16:46
kao i u svemu drugome oni nas tako tretiraju.

crni bombarder
22-07-2019, 17:31
Neki sarajevski erdoganist, navodno novinar, napisao post na FB kako je hrvatsko more skupo i nikakvo, a kako je u Turskoj raj... naravno, tipicni jalijaski lazov poredi turske hotele sa 5 zvjezdica i cimer fraj sobe na Jadranu, slikovito receno poredi Messija i Borju Mayorala, iako i RM ima svog Messija ili nekoliko njih.

Sve to ne bi bilo posebno interesantno, a sta ce sarajevski erdoganist nego pljuvati hrvatsko more, da njegovo misljenje ili sranje koje je ispisao, hrvatski mediji nisu masovno prenijeli kao nekakvu relevantnu informaciju.

A na sve to, pojedini se pitaju "zasto hrvatski mediji pridaju znacaj misljenju sarajevskog novinara".

Komedija na vise nivoa. Niti su to hrvatski mediji, niti je posebna misterija zasto Yutarnji ili Index daju znacaj misljenju nekakvog Denijala Hadzovica... jasno je valjda i djetetu da su na istim valovima, i on i oni imaju mokre snove propasti hrvatskog turizma.

O cemu yutarnji ili index pisu svakog svibnja, lipnja, nego o preskupom Jadranu, ekstremistima koji love nevine srbe, silovatelju sa Marjana, velikim bijelim ajkulama oko Makarske, cudovisnim paucima kod Zadra (interesantno kako te ajkule i cudovisni pauci ne posjecuju drugu stranu Jadrana, mozda imaju zabranu pristupa u talijanske vode, tko zna) opcenito o krahu hrvatskog turizma.

Hadzovic im dosao kao kec na desetku.

Ovih dana pretucen neki lik u Istri, medju napadacima navodno i hrvatski branitelj, logicno sorosevski mediji vriste o tom slucaju.
U Drveniku pretucen hrvatski branitelj iz Gunje, napadaci Senad i jos trojica bosnjaka ba, o slucaju informirala samo SD i to slucajno vjerojatno je novinar kaznjen zbog iznosenja vijesti... a komentatori se slozili da ustaski kockastoglavi zlikovac laze, da je bio pijan i da je vjerojatno provocirao nevine muslimane pa je dobio batine.

Grunf
22-07-2019, 22:02
Kad će SOA razbiti subverzivni lanac koji pokušava oduzeti kruh Hrvatima preko turizma? Lanac Index-Net-N1-Nova-RTL-Jutarnji-Večernji-24sata-Telegram?

crni bombarder
22-07-2019, 22:09
U utorak :D

Grunf
23-07-2019, 19:13
Odlično, jer nam gadovi potkopavaju sezonu. :kava Nijemac čita index i veli gle jbt, velika bijela psina u Dalmaciji. Ostajem ove godine doma. :D

teenager
24-07-2019, 00:32
Odlično, jer nam gadovi potkopavaju sezonu. :kava Nijemac čita index i veli gle jbt, velika bijela psina u Dalmaciji. Ostajem ove godine doma. :D

Natürlich :de

Ja dok nisam sad pročitao Sagijeve komentare o bh medijima i hr turizmu iz 2015, sve sam pomislio da ovaj članak u slobodnoj dalmaviji o ogorčenim bosancima ima uporište u stvarnosti...

Grunf
24-07-2019, 11:02
Izgleda da ove godine svi imaju problema, Španjolci isto blagi pad broja turista. Nijemci i Talijani su pred krizom pa šparaju i slabije putuju.

crni bombarder
24-07-2019, 12:14
Nece Svabo odustati od Hrvatske zbog indexa, naravno.

Ali stvaranje apatije i beznadja u Hrvatskoj je poseban rat koji vode zna se koje struje. Nije to samo turizam, postoji sira slika koju svi vidimo. Od banalnih primjera, sporta recimo, ti danas ne mozes hrvatske sportase gledati na hrvatskoj televiziji nego je
hrvatskim medijskim prostorom zavladala Srbija, Sport Klub je kragujevacki a Arena Sport prakticno televizijski projekt Aleksandra Vucica.

Hrvatska nikada nije ni imala pravu hrvatsku televiziju, sada nema prakticno nikakvu, samo se pitam kada ce i HRT privatizirati neki Jovan iz Smedereva.
Dok Vucic kontrolira sve u Srbiji, kupio je preko svojih ljudi sve relevantne privatne tv kuce, mediji su pod njegovom kontrolom, portali poput Telegrafa o Hrvatima pisu otvoreno "ustase", Ivanisevic im je ustasa, Oliver i tako dalje... u Hrvatskoj imamo sta, srbijanske medije, imamo ustavni sud koji zapovjeda vracanje cirilicnih ploca u Vukovar, imamo medijske lazi i manipulacije, citav spektar antihrvatskog djelovanja.

Dobro je i recena ona usporedba sa pocetkom prve Jugoslavije, kada su po Zagrebu ordinirale (veliko)srpski mediji, banke i slicno. Danas imamo sve to, samo u malo modernijem izdanju. Imamo i srpskog gubernatora, a uz sve to jos nas prave i debilima pricom kako su Srbi u Hrvatskoj (opet) ugrozeni, gradjani drugog reda, kad konacno Hrvati urade jedan film o svom Generalu (ne ulazim u kvalitet istog, nisam gledao) pocinje rafalanje kako je film skandalozan jer se nigdje ne spominju nevine srpske zrtve, i sve to dobija klimanje glavom praznoglavih glupih idiotskih Hrvata.

Pogledajte samo sport, hrvatski klubovi afirmiraju tudje igrace, dok nasi propadaju, kosarka, nogomet. Emil Tadeshi za kojeg i male bebe znaju kako je dosao do bogatstva, on i njegov otac, orgija kako mu se svidi. Sad je odvukao cergu u Ljubljanu a kako na to reagiraju Hrvati? ne sa olaksanjem sto je kretenski klub koji je unistio vise hrvatskih talenata otisao iz Zagreba, vec zale za njim i sad prate Cedevitu Olimpija. Kao sto su i mnogi kmecali za Bozom Maljkovicem, iako su znali da je srbo pobjegao zbog Gotovine i osloboadjajuce presude. Za to vrijeme nekad slavni hrvatski klubovi propadaju, i nitko se ne pocese zbog toga.

Hrvati nemaju trunke sampostovanja, i to je takav narod.

juro
24-07-2019, 12:52
mislim da je to djelomično i posljedica klima-histerije koja trenutačno dominira javnim prostorom širom europe.
https://i.postimg.cc/28b8Hp7S/shot-20190724-20373-1m8opv3.jpg

Grunf
24-07-2019, 13:00
Kod nas zračne luke obaraju rekorde tak da nije do toga.

Grunf
24-07-2019, 13:03
Nece Svabo odustati od Hrvatske zbog indexa, naravno.

Ali stvaranje apatije i beznadja u Hrvatskoj je poseban rat koji vode zna se koje struje. Nije to samo turizam, postoji sira slika koju svi vidimo. Od banalnih primjera, sporta recimo, ti danas ne mozes hrvatske sportase gledati na hrvatskoj televiziji nego je
hrvatskim medijskim prostorom zavladala Srbija, Sport Klub je kragujevacki a Arena Sport prakticno televizijski projekt Aleksandra Vucica.

Hrvatska nikada nije ni imala pravu hrvatsku televiziju, sada nema prakticno nikakvu, samo se pitam kada ce i HRT privatizirati neki Jovan iz Smedereva.
Dok Vucic kontrolira sve u Srbiji, kupio je preko svojih ljudi sve relevantne privatne tv kuce, mediji su pod njegovom kontrolom, portali poput Telegrafa o Hrvatima pisu otvoreno "ustase", Ivanisevic im je ustasa, Oliver i tako dalje... u Hrvatskoj imamo sta, srbijanske medije, imamo ustavni sud koji zapovjeda vracanje cirilicnih ploca u Vukovar, imamo medijske lazi i manipulacije, citav spektar antihrvatskog djelovanja.

Dobro je i recena ona usporedba sa pocetkom prve Jugoslavije, kada su po Zagrebu ordinirale (veliko)srpski mediji, banke i slicno. Danas imamo sve to, samo u malo modernijem izdanju. Imamo i srpskog gubernatora, a uz sve to jos nas prave i debilima pricom kako su Srbi u Hrvatskoj (opet) ugrozeni, gradjani drugog reda, kad konacno Hrvati urade jedan film o svom Generalu (ne ulazim u kvalitet istog, nisam gledao) pocinje rafalanje kako je film skandalozan jer se nigdje ne spominju nevine srpske zrtve, i sve to dobija klimanje glavom praznoglavih glupih idiotskih Hrvata.

Pogledajte samo sport, hrvatski klubovi afirmiraju tudje igrace, dok nasi propadaju, kosarka, nogomet. Emil Tadeshi za kojeg i male bebe znaju kako je dosao do bogatstva, on i njegov otac, orgija kako mu se svidi. Sad je odvukao cergu u Ljubljanu a kako na to reagiraju Hrvati? ne sa olaksanjem sto je kretenski klub koji je unistio vise hrvatskih talenata otisao iz Zagreba, vec zale za njim i sad prate Cedevitu Olimpija. Kao sto su i mnogi kmecali za Bozom Maljkovicem, iako su znali da je srbo pobjegao zbog Gotovine i osloboadjajuce presude. Za to vrijeme nekad slavni hrvatski klubovi propadaju, i nitko se ne pocese zbog toga.

Hrvati nemaju trunke sampostovanja, i to je takav narod.

Da, tragedija je da smo dopustili da nam stranci i Srbi zavladaju medijskim prostorom i da HTV ne vrši svoju javnu funkciju praćenja hrvatskog sporta. Treba uložiti u HTV i Sportsku televiziju kako bi Hrvati mogli redovito pratiti hrvatski sport, reprezentaciju i klubove. Srbi preko svojih SK i AS guraju svoje škart lige, a naših nigdje za vidjeti. Od košarke do nogometa. Za Cedu sam ja navijal, otkad je gad otišel u Ljubljanu bojkotiram ga gdje stignem. Cedu pijem s gorčinom u ustima. :D

Humphrey
24-07-2019, 13:44
Branimo hdz do zadnjeg luftića.

Grunf
13-11-2019, 13:36
Lijepi grafikon.

http://www.rba.hr/documents/20182/499737/graf-2019-11-13.png/30e2fb30-b81a-2fdd-201f-a9a504cd8e12?t=1573633767542