PDA

Pogledaj Full Version : Srebrenica - zlocin i mit

DzoniBG
10-07-2013, 22:25
Na sutrasnji dan navrsava se 18 godina od kad su snage vojske Republike Srpske usle u Srebrenicu, do tada zasticenu enklavu UN, i u narednim danima pocinile nesto sto se u presudama medjunarodnog suda karakterise kao genocid...sto je predmet mnogih znakova pitanja...

Prvo treba razjasniti da ubijanja nije bilo ni u samom gradu Srebrenici, niti u njegovoj neposrednoj okolini...tako da sam naziv je sporan po lokaciji...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2f/Srebrenica_massacre_map.jpg

Kao sto se vidi na slici, srpska armija probija sa juga, ulazi u grad...nailazi na slab otpor, vojno sposobni muskarci su vec krenuli sa izvlacenjem, okupili su se oko Susnjara, i krenuli u proboj prema Tuzli. Zene, deca i starci krecu prema Potocarima, gde se nalazilo sediste UN, holandskog bataljona... tu ih okupljaju, dovode se autobusi, odakle ih vecinu prebacuju u Kladanj...procenjuje se da je broj tranpotovanih ljudi bio oko 25.000... u gradicu koji je brojao sa sve izbeglicama oko 40.000 ljudi, to je natpolovicna vecina...

E sad, postavlja se tu jedno veoma vazno pitanje... dal su napadi na kolonu naoruzanih bosnjackih vojnika ratni zlocin... Srpske snage su im postavile nekoliko zaseda, i tu ih je dosta izginulo... na brdu Kamenica, Snagovo... do Tuzle je uspelo da dodje 3.175 bosnjackih vojnika, clanova 28. divizije ABIH... 2.628 je smatrano tada poginulim...

Znaci duz tog puta, marsha od 60 kilometra prema Tuzli Bosnjaci su se susretali sa zasedama, koje su probijali, njihov porucnik Becirovic kaze da je to dizalo moral... kolona nije bila kompaktna, neki su zalutali, neki su krenuli prema Drini i Srbiji, neki su odseceni...a neki zarobljeni...

E tu onda dolazi do ratnog zlocina... zarobljeni muslimanski vojnici nisu odvedeni u logor, ili na razmenu...nego je naredjeno da se svi streljaju... okupljani su na fudbalskom igralistu kod Nove Kasabe, odvodjeni posle na razne lokacije, na poljoprivredna dobra, neki do Zvornika... malo ko se tada od tih zarobljenih izvukao...

Da ne bi previse isao u detalje u uvodnom postu...ovde cu stati...

Koje je vase misljenje, zasto se ovo desilo, kako objasnjavate pojam genocida u ovom slucaju, koja je uloga stranih sila, vodjstva u Sarajevu...implikacija svega toga na danasnje odnose...

caporegime
10-07-2013, 22:40
ti džoni i nakon višestrukih pojašnjenja što je genocid i dalje upireš na nebitnije dijelove onoga što se smatra genocid.

dakle;

KAZNENA DJELA PROTIV VRIJEDNOSTI ZAŠTIĆENIH MEĐUNARODNIM PRAVOM

Genocid

Članak 156.

Tko s ciljem da potpuo ili djelnomice uništi neku nacionalnu, etničku, rasnu ili vjersku skupinu zapovijedi da se članovi skupine ubijaju ili da im se nanose teške tjelesne ozljede ili da im se teško narušava tjelesno ili duševno zdravlje, ili da se pučanstvo prisilno raseljava, ili da se skupina stavi u takve životne uvjete koji bi doveli do njezina potpuna ili djelomična istrebljenja, ili da se primijene mjere kojima se sprječava rađanje između pripadnika skupine, ili da se vrši prisilno preseljavanje djece u drugu skupinu, ili tko s istim ciljem počini neko od navedenih djela,

kaznit će se kaznom zatvora najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora.

dakle ubijenja tih ljudi samo zato jer su muslimani, plus tjeranje žena i djece = genocid.
kao što je kompletno djelovanje na području rs i tzv. rsk jednako genocid.
na tom području biti hrvat ili muslimna je značilo ili smrt ili progonstvo.
na bilo kojem dijelu.
bilo u mjestu koje bi bilo osvojeno kao npr. brčko ili doboj ili jajce ili vukovar ili u mjestu u kooemu nije bilo ratnih događanja kao što je npr. knin, banja luka ili trebinje.
kako je ista politika djelovala na cjelokupnom području pod kontrolom srba, genocid je bio komplewtan na cijelom području.

iz istih razloga u hrvatskoj ili bih pod kontrolom drugih strana nije počinjen genocid ne ulazeći u broj i opseg pojedinačnih zločina.

iz istih razloga, u ndh je genocid počinjen samo prema židovima dok prema srbima nije, bez obzira na opsege pojedinačnih zločina budući su ustaše i četnici surađivali a srbi koji bi se nalazili na područjima na kojima nije bilo pobunjeničkih partizanskih snaga nisu bili izloženi progonu.
istodobno, događanja kolokvijalno nazivana bleiburška tragedija se isto tako ne mogu nazvati genocidom.

dakle, kvalitativno gledano u srebrenici a i šire, jest počinjen genocid

DzoniBG
10-07-2013, 22:45
ti džoni i nakon višestrukih pojašnjenja što je genocid i dalje upireš na nebitnije dijelove onoga što se smatra genocid.

dakle;

dakle ubijenja tih ljudi samo zato jer su muslimani, plus tjeranje žena i djece = genocid.
kao što je kompletno djelovanje na području rs i tzv. rsk jednako genocid.
na tom području biti hrvat ili muslimna je značilo ili smrt ili progonstvo.
na bilo kojem dijelu.
bilo u mjestu koje bi bilo osvojeno kao npr. brčko ili doboj ili jajce ili vukovar ili u mjestu u kooemu nije bilo ratnih događanja kao što je npr. knin, banja luka ili trebinje.
kako je ista politika djelovala na cjelokupnom području pod kontrolom srba, genocid je bio komplewtan na cijelom području.

iz istih razloga u hrvatskoj ili bih pod kontrolom drugih strana nije počinjen genocid ne ulazeći u broj i opseg pojedinačnih zločina.

iz istih razloga, u ndh je genocid počinjen samo prema židovima dok prema srbima nije, bez obzira na opsege pojedinačnih zločina budući su ustaše i četnici surađivali a srbi koji bi se nalazili na područjima na kojima nije bilo pobunjeničkih partizanskih snaga nisu bili izloženi progonu.
istodobno, događanja kolokvijalno nazivana bleiburška tragedija se isto tako ne mogu nazvati genocidom.

dakle, kvalitativno gledano u srebrenici a i šire, jest počinjen genocid

Ako racunamo taj kriterijum, u koliko opstina u BiH je pocinjen genocid...

Ajde da uzmemo da si u pravu... jel isto to vazi i za muslimansko-hrvatski sukob... u cemu je razlika...koliko opstina je etnicki ocisceno, sela sravnjeno...pojam "opstinskog" genocida mi je neprihvatljiv kao takav...

DzoniBG
10-07-2013, 22:46
http://www.youtube.com/watch?v=2iHcFbZS4Vc

Kvalitetan dokumentarac napravljen od RTS-a pre par godina...

Inkvizitor
10-07-2013, 22:47
Meni je iznenađujuće zazvučala činjenica koju sam kasnije doznao da Srbi uopće nisu imali namjeru zauzimati Srebrenicu, nego skratiti linije oko grada. tek kad su vidjeli da nema otpora ulaze u grad. Osvojili su Srebrenicu sa jednom brigadom i par tenkova

Zaprepašćujuće je da se mjesto nije branilo. Od predaje nema ništa gore ako se predaješ nekome za koga znaš da je brutalan.

Začudilo me i masovno ubijanje na kraju rata, pogotovo što nije bilo žrtava u osvajanju.

Pobiti zarobljene ljude je degutantno. Zagovornik sam teorije da kad ti se čovjek preda, on prelazi u status zarobljenika i nema ga tko što ubijat, maltretirat, mučit a ako je tko zločinac, tu su sudovi.

Nema tu nikakvog opravdanja, to su ubilački nagoni pogotovo jer su ubijani u jedva stasali momci, djeca maltene.

DzoniBG
10-07-2013, 22:54
Meni je iznenađujuće zazvučala činjenica koju sam kasnije doznao da Srbi uopće nisu imali namjeru zauzimati Srebrenicu, nego skratiti linije oko grada. tek kad su vidjeli da nema otpora ulaze u grad. Osvojili su Srebrenicu sa jednom brigadom i par tenkova

Zaprepašćujuće je da se mjesto nije branilo. Od predaje nema ništa gore ako se predaješ nekome za koga znaš da je brutalan.

Začudilo me i masovno ubijanje na kraju rata, pogtovo zato jer nije bilo žrtava u osvajanju.

Pobiti zarobljene ljude je degutantno. Zagovornik sam teorije da kad ti se čovjek preda, on prelazi u status zarobljenika i nema ga tko što ubijat, maltretirat, mučit a ako je tko zločinac, tu su sudovi.

Nema tu nikakvog opravdanja, to su ubilački nagoni pogotov jer su ubijani u jedva stasali momci, djeca maltene.

Ova prva recenica postavlja pitanje kako nesto sto se branilo 3 godine, i odakle su slati napadi na okolna srpska sela...tako lako padne...a u samom gradu bilo je bar nekoliko hiljada naoruzanih i spremnih vojnika da brane grad...

MOj stav je da je to namerno predato, kao finalni potez pred krojenje Dejtona... a da je osveta nad Bosnjacima posle toga posledica velikog gneva zbog njihovih zlocina pre toga...a i nacin da se oni nikada tu vise ne vrate...

Inkvizitor
10-07-2013, 22:59
Ova prva recenica postavlja pitanje kako nesto sto se branilo 3 godine, i odakle su slati napadi na okolna srpska sela...tako lako padne...a u samom gradu bilo je bar nekoliko hiljada naoruzanih i spremnih vojnika da brane grad...

MOj stav je da je to namerno predato, kao finalni potez pred krojenje Dejtona... a da je osveta nad Bosnjacima posle toga posledica velikog gneva zbog njihovih zlocina pre toga...a i nacin da se oni nikada tu vise ne vrate...

Ma kakvi zločini njihovi prije toga. To je samo srpska isprika za zločine nakon toga. Kako može jedno mjesto gladno, golo i boso činiti takve napade na okolna mjesta.

To je kao da kažeš stanovnici opkoljenog Lenjingrada su činili zločine.

kad si opkoljen kidaš zubima, to je očaj, posebno stanje svijesti, uma, čula, osjećaja, svega.

Mogao je Alija i političko Sarajevo predati i boliti ih briga ali same ljude čija je sudbina bila u pitanju imalo je što brigati. O njihovim se životima radilo.

Oni su se trebali boriti, za sebe svoje živote i na kraju krajeva ako s enema druge i poginut u borbi. jer znaš da onaj kome se predaješ da će te ubiti i tako i tako.

Ajde barem taj pokušaj proboja daje naznake da se barem svi nisu htjeli predat.

DzoniBG
10-07-2013, 23:03
Ma kakvi zločini njihovi prije toga. To je samo srpska isprika za zločine nakon toga. Kako može jedno mjesto gladno, golo i boso činiti takve napade na okolna mjesta.

To je kao da kažeš stanovnici opkoljenog Lenjingrada su činili zločine.

kad si opkoljen kidaš zubima, to je očaj, posebno stanje svijesti, uma, čula, osjećaja, svega.

Mogao je Alija i političko Sarajevo predati i boliti ih briga ali same ljude čija je sudbina bila u pitanju imalo je što brigati. O njihovim se životima radilo.

Oni su se trebali boriti, za sebe svoje živote i na kraju krajeva ako s enema druge i poginut u borbi. jer znaš da onaj kome se predaješ da će te ubiti i tako i tako.

Ajde barem taj pokušaj proboja daje naznake da se barem svi nisu htjeli predat.

Nije to bila samo bitka za hranu...bilo je i toga...ali bilo je Oricevih divljaka koji su ubijali i klali seljake, zene i decu... oni se sa vojskom skoro nisu nisu ni susretali...

Inkvizitor
10-07-2013, 23:09
Nije to bila samo bitka za hranu...bilo je i toga...ali bilo je Oricevih divljaka koji su ubijali i klali seljake, zene i decu... oni se sa vojskom skoro nisu nisu ni susretali...

Dokumentiran je samo napad na Kravice, nisam vidio da su neki drugi napadi dokumentirani, možda ih je i bilo, ne znam.

Ali nemoguće mi je da muslimnska vojska iz Srebrenice vrši takve izlete. Onda nije bila opkoljena.

Što je radila srpska vojska oko Srebrenice.

Zamisli ti sad situaciju da je neka srpska općina ili mjesto bila u okruženju HV-a tri godine, ljudi spavaju na ulici, umiru od gladi, bosi i goli što bi ti rekao na neke njihove ispade, neke zločine. Rekao bi. Jadni jadnici borili su se za goli život. Ionako ih nazivaš jadnima a nisu nikad bili ni u približnoj situaciji. Očistili sve nesrpsko što su zauzeli, spalili, pobili, protjerali i kad je HV napao, otišli su sami, bez tjeranja i opet su za tebe žrtve.

To jednostavno nije dosljedno.

Vi kao da tražite ispriku za srpski masakr. Pa kao..eto oni radili zločine pa eto nije lepo ali osveta je to bila znaš, kao da je muslimanska vojska u Srebrenici bila neka silna armija naoružana dominatna a ne hrpa izbezumljene gladne i žedne rulje koja gleda kad će biti poklana zajedno sa civilima.

A na drugom mjestu skroz drugi kriteriji.

DzoniBG
10-07-2013, 23:18
Dokumentiran je samo napad na Kravice, nisam vidio da su neki drugi napadi dokumentirani, možda ih je i bilo, ne znam.

Ali nemoguće mi je da muslimnska vojska iz Srebrenice vrši takve izlete. Onda nije bila opkoljena.

Što je radila srpska vojska oko Srebrenice.

Zamisli ti sad situaciju da je neka srpska općina ili mjesto bila u okruženju HV-a tri godine, ljudi spavaju na ulici, umiru od gladi, bosi i goli što bi ti rekao na neke njihove ispade, neke zločine. Rekao bi. Jadni jadnici borili su se za goli život. Ionako ih nazivaš jadnima a nisu nikad bili ni u približnoj situaciji. Očistili sve nesrpsko što su zauzeli, spalili, pobili, protjerali i kad je HV napao, otišli su sami, bez tjeranja i opet su za tebe žrtve.

To jednostavno nije dosljedno.

Vi kao da tražite ispriku za srpski masakr. Pa kao..eto oni radili zločine pa eto nije lepo ali osveta je to bila znaš, kao da je muslimanska vojska u Srebrenici bila neka silna armija naoružana dominatna a ne hrpa izbezumljene gladne i žedne rulje koja gleda kad će biti poklana zajedno sa civilima.

A na drugom mjestu skroz drugi kriteriji.

http://www.youtube.com/watch?v=Wemw7TqWazs

Pogledaj ovo...

Kao sto kaze onaj brka Srbin iz prvog dokumentarca...otvorena rana ne moze biti razlog za cinenje zlocina... ja ti samo kazem da su vecinu jedinica oko Srebrenice cinili Srbi Podrinja...a pogledaj ovo sto sam sad postavio, pa ce ti biti jasno da je u srcima samih vojnika bila osveta... to ne mogu opravdati, al ne moze se reci da su iz cista mira streljali tolike ljude... nosili su i Srbi svoje rane...nad tom podrucju jos iz proslih ratova...

caporegime
10-07-2013, 23:21
Ako racunamo taj kriterijum, u koliko opstina u BiH je pocinjen genocid...

Ajde da uzmemo da si u pravu... jel isto to vazi i za muslimansko-hrvatski sukob... u cemu je razlika...koliko opstina je etnicki ocisceno, sela sravnjeno...pojam "opstinskog" genocida mi je neprihvatljiv kao takav...

tu se slažem. da je mz imala muda proglasili bi kompletno djelovanje srba u ratu genocidom.
ovako, nisu ni srebrenicu trebali ako im je to služilo tek kao smokvin list.

na tragu priče o dogovorenom kraju rata?
fikcija.
valja reći da je srebrenici do tada bio priličan mir u zadnjih barem godinu dvije.
a bih razoružana a nije baš lako od nekog prividnog mira odjednom uzeti oružje i navrat nanos pokušati organizirati obranu.
međutim, o kakvoj se osveti zbog "bivših zločina" radilo u događajima na drini 92' u prijedoru, brčkom, po logorima omarska, keraterm i ostalo?
osveta turcima i ustašama za razdoblje od prije 50-500 godina?

ali bilo je Oricevih divljaka koji su ubijali i klali seljake, zene i decu

naravno da je bilo. međutim, kad netko gleda kako mu mjesecima kolju, pale, protjeruju narod onda prorade najniži nagoni.
ne želim ni zamisliti što bi si sve srbi uzimali za pravo drugima radit da je njih netko tako startao iz čista mira.
i ovo su opravdavali jasenovcem, spahijama i slično a najbliži zločin je bio mlad svega 50ak godina.

nosili su i Srbi svoje rane...nad tom podrucju jos iz proslih ratova...

ja nosim vrlo blisku žrtvu iz rata. misliš li da imam moralno pravo praviti čeke srpskim turistima ili srbima povratnicima i satirat im glave štangama?
ja mislim da ipak nemam.

Inkvizitor
10-07-2013, 23:21
Ako itko nosi rane iz prošlih ratova onda su to muslimani. Prvenstveno oni. Klani su kao ovce dvaputa u 50 godina.

Kakva osveta, nema to veze sa osvetom. To je isplanirani zločin. Nije to stihijski bilo.

Odnosno u poremećenim umovima uvijek ima razloga. Takvi razlog uvijek nađu.

milky way
11-07-2013, 01:10
Ako itko nosi rane iz prošlih ratova onda su to muslimani. Prvenstveno oni. Klani su kao ovce dvaputa u 50 godina.

Da li moze neka literatura za ovu tvrdnju?Vecina povjesnicara tvrdi da je najvise srba stradalo u 2 svjetskom ratu ali veliki broj "istoricara" tvrdi da je srba stradalo vise nego svih ostalih iz bivse yu zajedno.

Da li je moguce da su hrvatske snage ubile vise muslimana nego srba u ratu bosni?

milky way
11-07-2013, 04:57
Naknadno sam vidio post od bandire na topicu "U potrazi za istinom" sa popisom zrtava iz drugog svijetskog rata od tog kocovica pa sam isao pretrazivati i tek me sad zanima obrazlozenje o "ranama muslimana"...

http://i42.tinypic.com/349crvp.jpg

U zadnjem ratu muslimani odskacu po broju zrtava,sad ko da pricam o krumpirima ali nemozes drukcije kad pricas o statistici.

http://i44.tinypic.com/vs19wj.jpg

ako dodamo zrtve iz domovinskog rata broj zrtava je sljedeci:

muslimani - 64,431(31,270 vojnika i 33,071 civila)
srbi - 32,763 (26,344 vojnika i 6419 civila)
hrvati - 23,572 (14,804 vojnika i 8768 civila)

NorthStand
11-07-2013, 05:47
mi smo bili najpošteniji, ubili srba koliko i bošnjaka, što bi neki rekli fifty-fifty. :rofl

milky@ po meni treba uzet u obzir i brojnost naroda, dakle muslimana je oko 2 miliona, srba 8, nas 4.5 dakle proporcionalno po postotku, u svakom slučaju muslmiani su bili topovsko meso za srbe. tu nema nikakve dileme, kao što nema dileme da se u drugom svijetskom ratu puno masovnije ubijalo i osvećivalo. to pokazuju i brojke ubijenih, kada uspoređuje one iz drugog svijetskog rata i ove iz prošlog.

isto tako, o Srebrnici ne treba pričat na način kako je Naser Orić potamanio par srpskih sela u njezinoj okolici. već na način, kako je rat počeo. Srbi uvijek zaboravljaju, da su u praksi uvijek bili oni prvi koji su počeli s ubijanjem. i po masovnosti ubijanja, nitko u regiji im ne može parirat. normalno da će se oni žalit na svoje žrtve rata, i optuživat hrvate i muslimane. pa šta netko može nešto drugo i očekivat od njih? ali poanta je ta, da su oni bili ti koji su zakurili frku i proizveli sve te žrtve rata. a oni to ne priznaju, već uvijek traže neke manje zločine i incidente s druge strane, kako bi oprali svoju krivnju. a to tako ne ide, kao što se ni nacisti ne mogu žalit na bombardiranje Berlina i Dresdena, jer oni su bili ti koji su prvi krenuli razarat tuđe gradove i države. a onda logično, osveta dolazi po svoje. kao što neki znaju reći, poslje jebanja nema kajanja.

NorthStand
11-07-2013, 06:17
ovo oko pravne teze genocida mi je jasno, ali generalno gledano za mene je genocid kada se na terenu pobije oko 50 posto stanovništva naroda kojeg se stvarno želi istrijebit ili potisnut s nekog teritorija. a po meni takvih primjera, nije baš toliko koliko se neki stalno razmeću i galame genocid genocid, a zapravo stradalo par stotina tisuća ljudi, daleko je to od ovog što ja smatram genocidom. iako realno, i sto ljudi je puno ako pogine zbog rata, a kamoli ne milion ili par stotina tiusća.

poštujem da se to rezonira i drugačije, ali ja govorim kako ja na to gledam.

Srbi definitivno najviše teže nekakvoj osveti, ja osobno nikad se ne bi svetio nekom srbinu samo zato jer je srbin. ali ako bi došo s nekim provokatorskim namjerama, ne bi se dobro proveo u mojoj blizini. dakle mlatit nekakve turiste srpske, samo zato jer su srbi za mene je kretenizam neviđenih razmjera. ali ako provociraju, i bude ratne uspomene onda neka se ne čude kada poljube asfalt. tako da tu se apsolutno slažem s capom, iako većina Srba sigurno to ne rezonira ovako već upravo ovako kako on reče, da bi svakog hrvata nebitno koje je konstitucije i političkih uvjerenja počastili šipkom po sred lubanje samo zato jer je Hrvat. toga moraju biti svijesni svi oni, koji prelaze hrvatsko srpsku granicu, jer kao što sam reko poslje će biti kasno za plakanje ili budi spreman za fajt i obračun ili nemoj ni prelazit u tu zemlju koja gaji ogromne simpatije prema hrvatima. :D

gerilac
11-07-2013, 10:09

Kakva osveta, nema to veze sa osvetom. To je isplanirani zločin. Nije to stihijski bilo.
Odnosno u poremećenim umovima uvijek ima razloga. Takvi razlog uvijek nađu.
Drugi svjetski rat i poraće najviše stradali Hrvati, Domovinski rat isto tako.Kako ću ja izdvojeno Srebrenicu gledati .Na ovom prostorima najveće žrtve i posljednjeg rata Hrvati .
Da ne govorimo o nemogućnosti povratka nekažnjavanju zločina .

O Srebrenici znam da je bila genocid i nemam je ja što drugačije kvalificirati i tu si u pravu.

Ali Inkvi jako mi je čudno da u vrijeme svih tih događaja u Srebrenici Alijina vlada zasjeda u Zenici i niti jednom rječju ne pominje Srebrenicu.Raspreda se o mjestima koje će poslušnici zauzimati nakon što rat stane o previranjima u politici itd itd.Te sam transkripte čitao baš na njihovoj FTV-teletekstu uklonjeni su sada .

Dobro se sjećam piše kako je i jedan od ministara izašao iz dvorane za sastanke a vozač mu rekao "šefe pala Srebrenica" .

Inkvizitor
11-07-2013, 10:12
Da li moze neka literatura za ovu tvrdnju?Vecina povjesnicara tvrdi da je najvise srba stradalo u 2 svjetskom ratu ali veliki broj "istoricara" tvrdi da je srba stradalo vise nego svih ostalih iz bivse yu zajedno.

Da li je moguce da su hrvatske snage ubile vise muslimana nego srba u ratu bosni?

Riječ je o istočnoj Bosni.

gerilac
11-07-2013, 10:52
Meni doista stotine puta dođe u glavu da ne prekapam po kostima i žrtvama tako mi je to postalo morbidno.Ali natjera čovjeka da reagira jednostavno.

O drugom svjetsskom ratu toliko toga ispisano ali je i poraće dio toga rata .A zna se sve gdje su Hrvati pobijeni i u kojemu broju.Ali propaganda čini svoje .

Pokušajte krenuti od zločina u Borovu selu pa do kraja rata 1995.Pobrojati sve zločine pa ćete vidjeti ko su najveći stradalnici oba rata.To je jednostavno.

Isto tako pogledajte brojke protjeranih Hrvata i od Srba i muslimana ali i brojke o povratku što je jako važno pa će tek onda izaći na vidjelo sve. Evo sam nešto na brzinu povadio .Malo i o etničkom čišćenju jer osim etničkog čišćenja u RS trebalo bi spomenuti još jedno etničko čišćenje:

Bugojno - prije rata 16031, danas oko 4000 Hrvata,
Kakanj - prije rata 16556 danas oko 2000 Hrvata,
Vareš - prije rata 9016 danas oko 2000 Hrvata,
Fojnica -prije rata 6623 danas oko 1000 Hrvata,
Zenica - prije rata 22510 danas oko 5000 Hrvata,
Travnik - prije rata 26118, danas oko 13000 Hrvata, ali samo zahvaljujući činjenici da je jedan dio općine bio etnički homogen i naslonjen na općinu Vitez, pa ga je bilo i lakše braniti. Jedina sretna okolnost u nekim općinama u Srednjoj Bosni, koja nisu doživljela sudbinu gore navedenih općina jest činjenica da je u tim sredinama djelovalo HVO i koje se uspjelo othrvati silovitim napadima ABiH.
Dodajte Konjic ,Jablanicu.

Najćešće se i poseže za tvrdnjom kako ih je iselio HDZ i naselio u Hercegovinu,pogrešna politika dr.Tuđmana no tako bi previše proširio temu .No ni to ne stoji .Zašto.Zato što je većina Hrvata trajno napustila BiH.Neki se jesu naselili u Hercegovinu no ne svi protjerani tako da je to još jedna besramna laž.

NorthStand
11-07-2013, 16:40
Drugi svjetski rat i poraće najviše stradali Hrvati, Domovinski rat isto tako.Kako ću ja izdvojeno Srebrenicu gledati .Na ovom prostorima najveće žrtve i posljednjeg rata Hrvati .
Da ne govorimo o nemogućnosti povratka nekažnjavanju zločina .

O Srebrenici znam da je bila genocid i nemam je ja što drugačije kvalificirati i tu si u pravu.

Ali Inkvi jako mi je čudno da u vrijeme svih tih događaja u Srebrenici Alijina vlada zasjeda u Zenici i niti jednom rječju ne pominje Srebrenicu.Raspreda se o mjestima koje će poslušnici zauzimati nakon što rat stane o previranjima u politici itd itd.Te sam transkripte čitao baš na njihovoj FTV-teletekstu uklonjeni su sada .

Dobro se sjećam piše kako je i jedan od ministara izašao iz dvorane za sastanke a vozač mu rekao "šefe pala Srebrenica" .

po meni za tragediju u srebrenici kri je nitko drugi nego Alija, i državno vodstvo muslimana. više nego Srbi, da su svoje ciljeve ratne bazirali samo na pravcu potiskivanju srba oslobili bi tu eknlavu i spasili je tog masakra. pošto nisu, već su svoje oružje velikim djelom rata usmjerili u pravcu hrvata, puca mi ona stvar za njih i srebrenicu. još najbolje da ću njima pokazivat solidarnost nakon svega, za mene su isti ko i Srbi. ja im sigurno neću preći, preko onoga što su radili našem narodu u srednjoj bosni. i to neka uvijek imaju u vidu, a pogotovo kada vidim na koji način sada u mirnodobsko vrijeme tretiraju hrvate u federaciji. i nabacuju se stalno blatom, i očekuju šta? pomoć od hrvatske i hrvata, nakon što su na krajnje kurvinjski način izigrali povjerenje od istih. nema nazad musavci, sada plačite tamo po srebrenici i molite boga da neki novi Ratko ne krene s koljačima. jer neće vam ovaj puta, hrvati biti asistencija za razbijanje srba. kako ste sijali, tako ćete i požnjeti. baš me zanima, na koji način i kako ćete ratovat sarajlije kada vam ne budu kalašnjikovi iz irana stizali preko hrvatskog jadrana. kada vam sve izbjeglice, budu morale biti stisnute na malom prostoru bez da ih hrvatska ugosti o vlastitom trošku? hoćete li i onda pričat, o agresiji RH na BiH u maniri Bakira IZMETbegovića?

moje je mišljenje da se hrvati moraju okrenuti sebi, i ostavit se briga o bošnjacima. oni su sami sebi skuhali sve ove svoje pokolje, Srbi jesu bili ti koji su bili okidač rata i žrtava tog rata, ali isto tako politika koju je vodio IZMETbegović njie mogla završiti drugačije nego kako se završila po njegov narod. taj kreten je uvelike doprinjeo, četničkoj agresiji i trenutnom nefunkcionalnom stanju BiH. tako da ne vidim, šta bi mi s takvima tikve sadili i onda se poslje čudili kako nas to sve skupo košta. Bošnjaci su od rata na ovamo pokazali šta misle o nama, i da ne misle imat normalan partnerski odnos i stoga ko ih jebe. oni misle da oni nama trebaju, a prava je istina da oni bez nas nestaju s ove planete. kao što bi i nestali u vrijeme rata, da nije bilo Tuđmana i RH. i još nakon svega, imaju obraza nas nešto prozivat, i onda naši državnici odlaze u Srebrenicu i pričaju o velikoj tragediji, a šta ne pričaju i ne odlaze u mjesta gdje su poklani hrvati od strane istih tih bošnjaka? i svih onih talibana i islamista, ajde ljudi dosta mi je propagande bratstva jedinstva s notornim mrziteljima hrvata i hrvatske države. to kod mene ne prolazi, za mene su ko i Srbi, a takvo mišljenje su uvelike sami kreirali o sebi svojim postupcima prema hrvatima.

crni bombarder
11-07-2013, 17:13
Cuj osveta, pa prvi su Srbi poceli ubijati muslimane na tom podrucju, jos u proljece `92 je smaknuto na stotine muslimana u Bratuncu, pa zatim Vlasenica, logor Susica pored Vlasenice gdje je ubijeno navodno 1600 ljudi jos pocetkom rata.

Ko se tu kome svetio...

Muslimanski zlocini nad srpskim civilima su sigurno zlocin, ali ne moze to biti izgovor za likvidaciju 8.000 ljudi.

NorthStand
11-07-2013, 17:32
http://www.youtube.com/watch?v=Wemw7TqWazs

Pogledaj ovo...

Kao sto kaze onaj brka Srbin iz prvog dokumentarca...otvorena rana ne moze biti razlog za cinenje zlocina... ja ti samo kazem da su vecinu jedinica oko Srebrenice cinili Srbi Podrinja...a pogledaj ovo sto sam sad postavio, pa ce ti biti jasno da je u srcima samih vojnika bila osveta... to ne mogu opravdati, al ne moze se reci da su iz cista mira streljali tolike ljude... nosili su i Srbi svoje rane...nad tom podrucju jos iz proslih ratova...

kakav srceparajući video, i koja je poanta njega?

jel možete vi Srbi shvatit, da vi koljete i palite po HR i BiH? šta vi imate bunit se, i klat na tuđem teritoriju na koji ste naseljeni silom mača, i to da bude stvar gora onih smradova turskih čijim se kao velikim protivnicima predstavljate.

naravno da se rat vodio zbog teritorija, pošto vi od trenutka od kad ste se naselili u krajeve zapadno od Drine i Dunava radite na tome, da taj teritorij pripojite srbiji. nađi mi, gdje to hrvati kolju pale po centralnoj srbiji ili pokušavaju anektirat bilo koji dio srbije u cijeloj svojoj povijesti. kada to nađeš, onda možemo dalje pričat o ustaškim i ostalim hrvatskim progonima i pokoljima. vas se progonilo, i ubijalo samo zato jer ste to vi radili nama i to redovno prvi, na našem zapamti ovo na našem teritoriju, na koji ste naseljeni povijesnim procesima od osmanlija do dana današnjeg. kako to da danas 200.000 hrvatskih srba nitko ne ugrožava niti kolje, kako ih se klalo 1941 i 1991? imaš li jedan jedini logični argument, naravno da nemaš. dobro vi znate, da su pokolji i stvaranje velike srbije u vašim genima. toga se vi nite ne stidite, niti to skrivate. prema tome, ja osobno ne odobravam zločine ali sam duboko svijestan da motivi ustaških zločina, kao i zločina iz ovog prošlog rata nad srbima nisu pali s neba, i nisu plod nekakve nenormalne mržnje prema srbima već upravo ponašanja srba, i svojatanja teritorija koji nikada nije bio srpski. meni da netko dođe, i kaže mi za moju zemlju da je srbija ja bi ga upuco istog momenta sada u miru a kamoli ne u ratu. prema tome, nemoj ti meni ovdje provlačit teze da su hrvati nešto pretjerano radikalni bili, a svojim ponašanjem nikada nisu ugrožavali srbiju i srbe na teritoriju koji je oduvijek bio vaš, i oko kojeg u hr nikada nije bilo političke grupacije koja je negirala vaše pravo na državu kako ste vi to negirali, a negirate i dan danas za teritorij koji je nedvojbeno naš, a koji ste vi nastanili u periodu osmanlijski haračenja ovim prostorima. to su povijesne činjenice, koje vi nikada nećete prihvatiti. ali to je isključivo vaš problem, naravno da su i muslimani bili žedni osvete kada ste ih klali ko piliće. šta ćeš ti ili bilo tko drugi, nešto Naseru Oriću prigovarat kada je Ratko Mladić od muslimana radio mljeveno meso? mislim, odakle vam obraz uopće njih nešto prozivat. ja ih prozivam, jer hrvati njih nisu niti napali niti im radili ovo što ste im vi radili, a oni su nas napali na način ko da jesmo. ko da smo se prema njima odnosili, ko taj vaš dženeral Mladić opjevani srpski junak. i tu je problem, kada ja njih pljujem i samo zato ih i pljujem. a nedvojbeno je da su oni žrtve, vaših pokolja u dva rata, da ste vi prešli Drinu s namjerom da uklonite sve nesrpsko stanovništvo, to ste radili i za vrijeme NDH, ali tada su bili Pavelić i crnci a oni su takve provokacije i pokolje riješavali Jasenovcem pa kome milo kome krivo. meni je jasno, da vi kao što sam već reko u ranijem postu, imate potrebu tražit svoje žrtve i preko njih ukazivat na to da nisu samo Srbi bili ti koji su činili zločine, ali vi si nikada niste zapitali šta vi imate raditi duboko unutar granica Hr i BiH? i dok se to ne zapitate, dok se dičite "RS" nastalom na zločinu vjerojatno i većih razmjera nego što je bio Jasenovac, ja i vi Srbi na tu temu nemamo šta pričat.

Rizični
11-07-2013, 18:28
@nortstand
Nemoj ovo shvatit kao cimanje,ali bi meni osobno bilo draže kad bi svoje upise smanjio volumenom,jer mislim da se izgubi poanta,meni ovako djeluje kao drobljenje. Drago mi je tvoja stajališta pročitati (ovo je od srca),ali me ponekad j..e što odeš u širinu,a uvjerenja sam da bi sa kraćim upisima dobio poantu kojoj imaš cilj,koju možda neki ne shvate inače.
U ovoj temi ne želim sudjelovati jer se u naslovu nalazi "mit",da je tema srpsko junaštvo i izvojevane pobjede u "slavnoj istoriji srpskog naroda",i da se spominje mit i mitomanija,onda da,a ovako ne,pogotovo na današnji dan.
Nek im je pokoj vječni.

Humphrey
11-07-2013, 19:45
POništena je odluka raspravnog vijeća i Karadžiću će se ipak suditi za genocid počinjen 1992. nad Hrvatima i Bošnjacima u općinama Bratuncu, Foči, Ključu, Prijedoru, Sanskom Mostu, Vlasenici i Zvorniku.

dnevnik.hr/vijesti/svijet/uzivo-haag-odlucuje-o-karadzicevoj-odgovornosti-za-genocid---294243.html

Barem nešto pozitivno iz Haaga, barem malo pravde,ako bude osuđen, mogu očekivati i Hrvati.

Humphrey
11-07-2013, 19:49
Treba iz naslova izbaciti ovo "mit", o svemu bi se trebalo otvoreno raspravljati,pa i Srebrenici i genocidu koji se dogodio,ali meni sam naslov ispada više provokatorski nego kao poziv na konstruktivnu raspravu.

NorthStand
11-07-2013, 20:12
@nortstand
Nemoj ovo shvatit kao cimanje,ali bi meni osobno bilo draže kad bi svoje upise smanjio volumenom,jer mislim da se izgubi poanta,meni ovako djeluje kao drobljenje. Drago mi je tvoja stajališta pročitati (ovo je od srca),ali me ponekad j..e što odeš u širinu,a uvjerenja sam da bi sa kraćim upisima dobio poantu kojoj imaš cilj,koju možda neki ne shvate inače.
U ovoj temi ne želim sudjelovati jer se u naslovu nalazi "mit",da je tema srpsko junaštvo i izvojevane pobjede u "slavnoj istoriji srpskog naroda",i da se spominje mit i mitomanija,onda da,a ovako ne,pogotovo na današnji dan.
Nek im je pokoj vječni.

to mi svi govore, ali ja ne mogu u kratko stari kad su ovo vrlo kompleksne teme da bi ih se moglo objasnit u pet rečenica. mogu ja i tako, ali onda ovo što je tebi drobljenje će izostat a ja ta smatram jako bitnim zato i pričam o tome. a ne da bi ja nekome pametovao, po meni sve što sam reko je jako bitno da bi se dobila neka slika o onome o čemu pričam. ne možeš sve objasnit u pet rečenica, pogotovo ne u ovakvim temama. već sam ranije reko, kome se ne da čitat neka ne čita, nikoga ni na što ne tjeram ali neke stvari ne mogu objasnit u kratko i gotovo. ima ljudi koji su prelijeni za raspravu, pa ni ne pišu na forumima, a ima i ljudi koji su skloni prejednostavnom komuniciranju, ni u te ne spadam. dakle teoretski mogu objasnit u tri rečenice, ali to onda neće biti to. puno važnih stvari bi ispustio, a to mi nije cilj u nijednoj raspravi.

NorthStand
11-07-2013, 20:17
Treba iz naslova izbaciti ovo "mit", o svemu bi se trebalo otvoreno raspravljati,pa i Srebrenici i genocidu koji se dogodio,ali meni sam naslov ispada više provokatorski nego kao poziv na konstruktivnu raspravu.

ma naslov je sačuvaj bože, kao ono malo se zaigrali srbeki pa pobili desetke tisuća ljudi, i to sve opravdali nekakvim pokoljima hrvata i muslmana koji su se dogodili tek nakon što su oni dobrano isterorizirali krajeve u kojima većinski žive hrvati i muslimani.

a Srbi po običaju, događaje i priču moraju okrenut u svoju korist.

NorthStand
11-07-2013, 20:26
e da, i "razmake" između rećenica mi se ne da radit, u stilu one "da bi bilo preglednije". pišem u šutu kako me ide, i nemam vremena za preglednost tečnost i točke i zareze. jebo pravopis, bitno da se kaže ono što se ima za reći. to je bitno za raspravu, a ne cijepidlačenje i traženje rupa u tekstu.

Rizični
11-07-2013, 23:27

Potpisujem,a to sam naveo i u prethodnom upisu. Usput da napomenem kako se od pokretača teme,kojem je u neku ruku razmišljanje,ako se uzmu najbitnije činjenice,dosta realno (opet navodim činjenice tipa tko,što),da primjetiti da prvi video kojeg je stavio,nije sam sebi bio cilj,nego opravdanje drugom videu,a na istu temu Srebrenice,inače drugi video na temu Srebrenice počinje sa slikama 41-45,no kao što Capo reče (otprilike-ne citiram) ako sam ja dudao 90-ih jako,daje li mi to za pravo da po moreni sa štangom ganjam brabonjke.
Ajmo izbacit ovo mit iz teme,pa da svi sudjelujemo,jer je jedini mit da se to nije dogodilo,a za to nadam se da nemamo ni obraza,ni srca,a ni duše.

Rizični
11-07-2013, 23:31
@northstand
Udarao ti razmake ili ne,ja ću te čitat,ali sam narednih metar dana na mobu,pa sam pokušao "doći na svoje" da mi bude lakše čitat tvoje upise. Ponavljam,nije cimanje,nego mi je drago čitat što napišeš,ali me na mob.bez razmaka malo ubija,i još more,i piva,i čekinje.....kuiš?

DzoniBG
12-07-2013, 00:25
Potpisujem,a to sam naveo i u prethodnom upisu. Usput da napomenem kako se od pokretača teme,kojem je u neku ruku razmišljanje,ako se uzmu najbitnije činjenice,dosta realno (opet navodim činjenice tipa tko,što),da primjetiti da prvi video kojeg je stavio,nije sam sebi bio cilj,nego opravdanje drugom videu,a na istu temu Srebrenice,inače drugi video na temu Srebrenice počinje sa slikama 41-45,no kao što Capo reče (otprilike-ne citiram) ako sam ja dudao 90-ih jako,daje li mi to za pravo da po moreni sa štangom ganjam brabonjke.
Ajmo izbacit ovo mit iz teme,pa da svi sudjelujemo,jer je jedini mit da se to nije dogodilo,a za to nadam se da nemamo ni obraza,ni srca,a ni duše.

Cilj ove teme nije ni opravdavanje zlocina...jer prva rec je zlocin u temi... da sam hteo sve to da okrenem naopacke, koristio bi druge reci...

Izneo sam stav sta je bio zlocin...streljanje vise hiljada zarobljenih muslimanskih vojnika... kao i naravno prisilna deportacija zena i dece...

Otvorio sam temu znajuci kakve sve mogu komentare videti...u redu, svako nek iznese svoj stav, pa oni koji citaju nek prosude sami... svako nek iznese argumente...ja sam mogao da preskocim ovu temu, jer je ona negativna za moj narod, ali upravo iz razloga da iznesemo sta je tu sve bilo sam pokrenuo raspravu, nikada ne bezeci od toga da su pripadnici mog naroda uradili nesto sto nije smelo da se radi...

Neki Srbi misle da je upravo tako trebalo, neki su u dilemi, neki ne znaju pojedinosti...a neki poput mene ostro osudjuju takvo ponasanje. Iznosenjem drugog videa, koji govori o zlocinima nad Srbima na tim prostorima, ja isto osvetljavam jedan deo istine... negiranje i nipodastavanje toga je svesno sklanjanje pogleda sa necega sto se bas i ne uklapa u stereotip...

Isto tako mislim da presuda za genocid nije vodjena cisto pravnim merama, nego je to politicka volja da se od toga napravi jedino poznato stratiste u tom ratu, a Srbi jedini optuze za zlodela... nema dileme da je to bio najtezi zlocin u ratu, ali uzevsi u obzir sta je jos samo proglaseno za genocid, a to je Holokaust, 800.000 ubijenih Tutsa u Ruandi, 1.5 miliona ubijenih Jermena u Turskoj 1915...ovo je neuporedivo manjih gabarita u svakom smislu, i ako cemo se voditi tim merilima, u svakom vecem ratu bi moglo biti proglaseno stotine genocida.... Rusi su streljali 20.000 Poljaka u Katinskoj sumi, Amerikanci su pobili vise stotine hiljada Iracana i Afganistanaca, spalili po 100.000 ljudi u Hirosimi i Nagasakiju u nekoliko sekundi... gde su tu presude...i jedna?!

Znaci napraviti jasnu demarkaciju izmedju zlocina, i politickog pakovanja toga od zapadnih sila... I dan danas mnogi mufljuzi koriste tu Srebrenicu za svoje politicke interese...

http://www.youtube.com/watch?v=RUuhSGnLvv8

Pogledajte i ovo... nisu pravili Srbi, ni prijatelji Srba... pravila je norveska televizija koja nikad nije gajila simpatije prema Srbima, i u tom smislu ne moze se spocitati pristrasnost... ovo nije sve, nego pogled iz drugacijeg ugla...pa onaj koji sve ovo pogleda treba dobro da se zamisli o cemu se tu radi...

Nema abolicije, svi oni koji su izdavali naredbe na terenu, i izvrsavali naredbe, trebaju biti kaznjeni...ali ajde da otvoreno vidimo sta je tu sve bilo....

Inkvizitor
12-07-2013, 00:35
Džoni. Tvoj stav je pravdanje, samo ne eksplicitan. Pa nismo toliko glupi da ne znamo čitati između redova.

Rizični
12-07-2013, 00:42
Gle nitko tebi ne uzima ništa za zlo,jer modovi odlučuju što je u dure a što ne,evo recimo iz tvog upisa iznad šta meni "upada u oko",citiram "STRELJANJE VIŠE HILJADA ZAROBLJENIH MUSLIMANSKIH VOJNIKA,KAO I NARAVNO PRISILNA DEPORTACIJA ZENE I DECE.... Šta se iz ovoga isčitava????? Da ste pobili "muslimanske vojnike",a "deportirali žene i decu",pa majstore danas je sahranjeno oko 40 "dece",ako ste ih deportovali kako to da su oni mrtvi? O čemu ti pričaš??????? Nemoj mi reći da imaš iznad 25god.i da stvarno vjeruješ u ovo što pišeš? :facepalm:

DzoniBG
12-07-2013, 00:46
Džoni. Tvoj stav je pravdanje, samo ne eksplicitan. Pa nismo toliko glupi da ne znamo čitati između redova.

Nije tacno... samo necu da prihvatim ono sto smatram da nije istina... zasto bi?! Kao kad smo govorili o srpskim zrtvama, nikad nisam svesno preuvelicavao, i zastupao nesto sto nije bilo tako...

DzoniBG
12-07-2013, 00:49
Gle nitko tebi ne uzima ništa za zlo,jer modovi odlučuju što je u dure a što ne,evo recimo iz tvog upisa iznad šta meni "upada u oko",citiram "STRELJANJE VIŠE HILJADA ZAROBLJENIH MUSLIMANSKIH VOJNIKA,KAO I NARAVNO PRISILNA DEPORTACIJA ZENE I DECE.... Šta se iz ovoga isčitava????? Da ste pobili "muslimanske vojnike",a "deportirali žene i decu",pa majstore danas je sahranjeno oko 40 "dece",ako ste ih deportovali kako to da su oni mrtvi? O čemu ti pričaš??????? Nemoj mi reći da imaš iznad 25god.i da stvarno vjeruješ u ovo što pišeš? :facepalm:

Manje cinizma i verbalnog bahacenja...ako hoces da pricas samnom...

Ubijena su i neka deca, i neke zene, ali taj broj je tako mali, ni 1% ukupnih zrtava... i nije relevantno za temu o kojoj pricamo... niti za zakljucak da su ubijani svi, odnosno da je postojala intencija da se svi pobiju...jer je 60% ljudi izvuceno srpskim autobusima...

Upristoji malo obracanje, ili nemoj da me citiras...

Inkvizitor
12-07-2013, 00:51
Mene npr zanima kako bi Džoni okarakterizirao situaciju da je neko srpsko mjesto bilo u okruženju par godina, prenatrpana izbjeglicama iz okolnih općina, gladni žedni, goli bosi, očajni izbezumljeni..bi li onda bilo oni su radili zločine..pa osveta..ma kakvi, tko bi to spomenio ispao bi okrutni besćutni itd..

Nema smisla zaplićat se u te Džonijeve zamke razvodnjavanja.

On kao osuđuje a stalno traži opravdanja.

Inkvizitor
12-07-2013, 00:52
Nije tacno... samo necu da prihvatim ono sto smatram da nije istina... zasto bi?! Kao kad smo govorili o srpskim zrtvama, nikad nisam svesno preuvelicavao, i zastupao nesto sto nije bilo tako...

ma nemoj..nije 700 tisuća u Jasenovcu al je stotine tisuća..ili stotinu tisuća i više po tvojim saznanjima ..a tvoja saznanja su na osnovu čega.

ničega..

DzoniBG
12-07-2013, 00:56
Mene npr zanima kako bi Džoni okarakterizirao situaciju da je neko srpsko mjesto bilo u okruženju par godina, prenatrpana izbjeglicama iz okolnih općina, gladni žedni, goli bosi, očajni izbezumljeni..bi li onda bilo oni su radili zločine..pa osveta..ma kakvi, tko bi to spomenio ispao bi okrutni besćutni itd..

Ti razvodnjavas Inkvi...dao sam ti snimke sta su sve radili Oricevi maroderi... ti to opravdavas...eto bili gladni, zedni i bosi...ne, njegovi ziloti nisu bili nista od toga, on se obogatio u tom ratu, bio je gospodar zivota i smrti u tom gradu... obican kriminalac, a pre toga Slobina gorila koja je tukla po Kosovu...

E pa kad on udje u okolna srpska sela, pobije sve zivo... u cemu da ga razumem, pogledaj one snimke sta je sve radio, pa ako ti mislis da je to normalna reakcija, malo o cemu imamo na ovoj temi da diskutujemo...mnogi su bili gladni i bosi, a malo ko je radio takve stvari...a on i njegovi ustvari nista od toga nisu ni blii....

Koga sam ja to pravdao od Srba u slicnim situacijama, gde sam rekao da izivljavanje nad civilima se mogu opravdati...nigde...

DzoniBG
12-07-2013, 01:01
ma nemoj..nije 700 tisuća u Jasenovcu al je stotine tisuća..ili stotinu tisuća i više po tvojim saznanjima ..a tvoja saznanja su na osnovu čega.

ničega..

Ajde precizno da govorimo...rekao sam ukupno oko 100.000, racunajuci poimenacni spisak zrtava, one koji nisu na spisku i naglasio da medju njima nisu svi bili Srbi...a da tacne podatke verovatno nikad necemo znati...

Uvek prica dodje do toga...nije uopste tema, uzmi i najmanju brojku i zlocin ce biti ogroman...

Drugi video koji sam stavio nisi ni pogledao...verujem da nisi, jer ako jesi, a kazes da je zlocin u srpskim selima oko Srebrenice plod gladnih i bosih ljudi...nesto tu opasno ne stima...

Opet kazem...pogledaj, pa ces barem ustuknuti od takvih opisa... covek milioner danas, a pre rata bio shaner i gorila...al eto, bio je bos...nije nego...

gerilac
12-07-2013, 01:04
@nortstand
Nek im je pokoj vječni.

Ne znam hoćete li ti i Humprey povjerovati ali prvo što mi je zasmetalo je ovo u naslovu mit.Ali jednostavno nisam htio da ja opet ispadnem kao neko zakeralo.

Jednostavno i mene uhvati mučnina koliko su spremni negirati zločine.A Bošnjaci isto još i više.

Da ukratko Ahmići su zločin ,Sijekovac je zločin Jasenovac isto.Ali i Srebrenica .Već sam ovdje pisao da mi se i u obitelji dogodio zločin u Grabovici na drugom mjestu svi prijatelji neko bi rekao što me briga za tuđe zočine ,neko bi likovao ja ne mogu.

I zanimljivo opet Hrvati najmanje likuju .Najmanje, rijetkost tek kada su izazvani.

Inkvizitor
12-07-2013, 01:06
Ajde precizno da govorimo...rekao sam ukupno oko 100.000, racunajuci poimenacni spisak zrtava, one koji nisu na spisku i naglasio da medju njima nisu svi bili Srbi...a da tacne podatke verovatno nikad necemo znati...

Uvek prica dodje do toga...nije uopste tema, uzmi i najmanju brojku i zlocin ce biti ogroman...

...

Nemaš ti pojma o ničemu samo nabacuješ riječi i tvrdnje bezveze.

Uzmi i ti najmanju brojku u Srebrenici i zločin će biti ogroman.

NorthStand
12-07-2013, 01:07
@northstand
Udarao ti razmake ili ne,ja ću te čitat,ali sam narednih metar dana na mobu,pa sam pokušao "doći na svoje" da mi bude lakše čitat tvoje upise. Ponavljam,nije cimanje,nego mi je drago čitat što napišeš,ali me na mob.bez razmaka malo ubija,i još more,i piva,i čekinje.....kuiš?

ma gle stari, ja se trudim pisat kraće, ali nekad me jednostavno emocije ponesu. šta da ti velim. kuim sve, bez brige. :D

i moram se nadovezat na đonija, nije normalno ni ono što se dogodilo srbima od strane HV-O i Armije BiH u nekim mjestima i gradovima, ali druže pa ne možemo ne uzet u obzir ko je krenuo na koga, i zašto. to jednostavno se ne može pomest pod tepih, a naravno da kada se ratno klupko počne odmotavat normalno je da će i ona strana koja je zakuhala kašu imati gubitke, i odmazde nad svojim narodom. pa imali su i nijemci u dva svijetska rata, ali nitko ne plače za njihovim žrtvama pogotovo ne zemlje i narodi koji su brutalno napadnuti od strane istih. mi vas nismo napadali, niti smo pokušali napast na teritoriju vaše zemlje. niti je itko ikada planirao, da pripoji neki dio srbije prema tome to su dva svijeta đoni. iako meni je jasno, da vi sasvim normalno pokušavate svoju krivnju isprat raznim tezama. ali nema nijedne teze, koja može naći logično uporište za ono što ste vi pokrenuli na ovim prostorima u više navrata u posljednjih 100 godina. dakle, krivite albance, muslimane, hrvata pa i mađare za nekakve zločine nad srbima, a u isto vrijeme debelo umanjujete odgovornost za svoje zločine nad istima. to jednostavno ne ide jedno s drugim, dok god se vi sami ne pogledate u ogledalu i sami sebi ne priznate gorku istinu neće tu biti nekakvih normalnih odnosa između nas. jednostavno, za početak bilo kakvih normalnih odnosa potrebno je suočit se s činjenicama, kao što su se švabe suočile s onim svojim devijacijama iz dva svijetska rata na vrlo bolan i skup način. i tek tada, Francuzi su s njima otvorili suradnju i partnerstvo. a ne ovo što imamo prilike gledat u režiji, Josipovića i ostalih regionalnih prodavača magle.

DzoniBG
12-07-2013, 01:11
Ne znam hoćete li ti i Humprey povjerovati ali prvo što mi je zasmetalo je ovo u naslovu mit.Ali jednostavno nisam htio da ja opet ispadnem kao neko zakeralo.

Jednostavno i mene uhvati mučnina koliko su spremni negirati zločine.A Bošnjaci isto još i više.

Da ukratko Ahmići su zločin ,Sijekovac je zločin Jasenovac isto.Ali i Srebrenica .Već sam ovdje pisao da mi se i u obitelji dogodio zločin u Grabovici na drugom mjestu svi prijatelji neko bi rekao što me briga za tuđe zočine ,neko bi likovao ja ne mogu.

I zanimljivo opet Hrvati najmanje likuju .Najmanje, rijetkost tek kada su izazvani.

Mit je zbog toga sto se pravi velika manipulacija od toga...

"Najveci zlocin u Evropi posle ww2"... klasican spin...a posle ww2 nije bilo ni jednog rata u Evropi... lazna presuda o genocidu, potpomugnuta onima koji nekim danima pobiju vise ljudi nego sto je ukupno poginulo u Srebrenici...

Evo imas gore svedoke kako su se Alija i Ameri dogovorala da se to prepusti, to nije bilo u planu da zadrze...a odgovarao im je zlocin koji ce uvesti NATO svom snagom u sukob, i polako zavrsavati rat...

Krivica srpskih generala i politicara je sto su se u to upecali, i dozvolili da ih tako nameste... bas je trebalo suprotno odigrati od toga...i zato nemam ni gram suosecanja prema Mladicu i Karadzicu, potezom u Srebrenici su pokazali koliko oni nista od toga nisu shvatili...

gerilac
12-07-2013, 01:12

Drugi video koji sam stavio nisi ni pogledao...verujem da nisi, jer ako jesi, a kazes da je zlocin u srpskim selima oko Srebrenice plod gladnih i bosih ljudi...nesto tu opasno ne stima...

Opet kazem...pogledaj, pa ces barem ustuknuti od takvih opisa... covek milioner danas, a pre rata bio shaner i gorila...al eto, bio je bos...nije nego...

Na koji se poimenični spisak žrtava pozivaš.

Je li to teško napisati.Par redaka i kažeš to je taj poimenični spisak žrtava .Pa da vidim što ću ja staviti.

NorthStand

pa u Oluji je stradalo 600, alo 600 srba i oni su od toga napravili genocid. pa to nije za vjerovat, koliko napuhavaju svoje žrtve toliko bezobrazno tuđe umanjuju.

DzoniBG
Nemaš ti pojma o ničemu samo nabacuješ riječi i tvrdnje bezveze.

Uzmi i ti najmanju brojku u Srebrenici i zločin će biti ogroman.

Druga recenica je tacna...a ti nikad to neces reci na primeru Jasenovca...i u tome je razlika izmedju mog i tvog stanovista...i to znacajna razlika, jer ces ti sve uraditi da minimalizujes Jasenovac, a ja to necu raditi sa Srebrenicom...niti dozvoliti da od toga naprave vecu stvar nego sto je u realnosti bila...

DzoniBG
12-07-2013, 01:15
Na koji se poimenični spisak žrtava pozivaš.

Je li to teško napisati.Par redaka i kažeš to je taj poimenični spisak žrtava .Pa da vidim što ću ja staviti.

Pisao si vec o tome... neki nisu pobijenu tu, neki su zivi...i taj spisak ima manjkavosti...

Interesantno je kako najveci minimalizatori Jasenovca su u isto vreme oni koji se gade insinuacije da neko minimalizira Srebrenicu... vrlo interesantno, da ne kazem dvolicno...

gerilac
12-07-2013, 01:21
Mit je zbog toga sto se pravi velika manipulacija od toga...

"Najveci zlocin u Evropi posle ww2"... klasican spin...a posle ww2 nije bilo ni jednog rata u Evropi... lazna presuda o genocidu, potpomugnuta onima koji nekim danima pobiju vise ljudi nego sto je ukupno poginulo u Srebrenici...

Evo imas gore svedoke kako su se Alija i Ameri dogovorala da se to prepusti, to nije bilo u planu da zadrze...a odgovarao im je zlocin koji ce uvesti NATO svom snagom u sukob, i polako zavrsavati rat...

Krivica srpskih generala i politicara je sto su se u to upecali, i dozvolili da ih tako nameste... bas je trebalo suprotno odigrati od toga...i zato nemam ni gram suosecanja prema Mladicu i Karadzicu, potezom u Srebrenici su pokazali koliko oni nista od toga nisu shvatili...

Čuj ako Velika Britanija nije uspjela izlobirati da ne bude genocid onda je posve jasno u kakovo ste blato upali.Da ne pišem sada opet kilometarske tekstove citate pojašnjavam.

Ne zbilja mi se ne da .

Za primjer taj sud je sigurno kod vas super ono negdje u jednom kutku svijesti kada pušta Simatovića i Stanišića ili kada na sramotnu kaznu osudi Šljivančanina .

I još silu toga .Da sada ne nabrajam .

Možeš ti pisati što god hoćeš.Ali Ratko Mladić ni spomenuo nije Naserove zločine a da prije nije rekao da je to osveta Turcima .
Vi se nekakvih osveta nikada nećete rješiti.Krenuli bi vi u osvete i za Domovinski rat .Lako se vi pretvorite iz agresora u žrtvu.

Lako .

Pogledaj što je Srebrenica bila u stvari.

https://www.youtube.com/watch?v=edFQTZpf8yM

A čak recimo i Dodik i mnogi vaši akademici u stanju su Srebrenicu i sa Jasenovcem povezati.

Džoni vi ste jednostavno takovi od Nemanjića .Skočio si meni davno na prvi upis kada sam ja rekao da vas vaša mitologija hrani.Nisam ja to rekao na pamet.

Skywalker
12-07-2013, 01:31
dakle, krivite albance, muslimane, hrvata pa i mađare za nekakve zločine nad srbima, a u isto vrijeme debelo umanjujete odgovornost za svoje zločine nad istima. to jednostavno ne ide jedno s drugim, dok god se vi sami ne pogledate u ogledalu i sami sebi ne priznate gorku istinu neće tu biti nekakvih normalnih odnosa između nas. jednostavno, za početak bilo kakvih normalnih odnosa potrebno je suočit se s činjenicama
Ovako kad bi se citiralo...tvoja tvrdnja bi mogla da bude obrazac ponasanja svakog naroda ovde...samo zameni redosled imena u prvoj recenici.
I onda skapiras koliko smo mi svi slicni,a trudimo se da budemo razliciti...Ili drugim recima ...Po cemu se razlikuju Naser Oric i Arkan ???

Ako malo razmislis,videces da tu nema razlike...samo pripadnost razlicitim narodima.
Takav obrazac primeni na politicare,dobices isti rezultat...primeni i na obicnog coveka,i videces da je opet isti rezultat.

Za mene,to je sustina.

Sto se tice Srebrenice,nije smela da se desi,nikad.

DzoniBG
12-07-2013, 01:32
Čuj ako Velika Britanija nije uspjela izlobirati da ne bude genocid onda je posve jasno u kakovo ste blato upali.Da ne pišem sada opet kilometarske tekstove citate pojašnjavam.

Ne zbilja mi se ne da .

Za primjer taj sud je sigurno kod vas super ono negdje u jednom kutku svijesti kada pušta Simatovića i Stanišića ili kada na sramotnu kaznu osudi Šljivančanina .

I još silu toga .Da sada ne nabrajam .

Možeš ti pisati što god hoćeš.Ali Ratko Mladić ni spomenuo nije Naserove zločine a da prije nije rekao da je to osveta Turcima .
Vi se nekakvih osveta nikada nećete rješiti.Krenuli bi vi u osvete i za Domovinski rat .Lako se vi pretvorite iz agresora u žrtvu.

Lako .

Pogledaj što je Srebrenica bila u stvari.

https://www.youtube.com/watch?v=edFQTZpf8yM

A čak recimo i Dodik i mnogi vaši akademici u stanju su Srebrenicu i sa Jasenovcem povezati.

Džoni vi ste jednostavno takovi od Nemanjića .Skočio si meni davno na prvi upis kada sam ja rekao da vas vaša mitologija hrani.Nisam ja to rekao na pamet.

Treba prvo da znas da Velika Britanija je mnogo zla nanela Srbima...u mnogo navrata, jos od podrzavanja Turaka u 19. stolecu, preko zlovolje da se pomogne srpskoj vojsci u ww1, ucestvovanja u kreiranju Jugoslavije, negativnih stavova na Versajskoj konferenciji, uvlacenje Srba u rat 1941...preko ponasanja u zadnjem ratu i posle toga, ukljucujuci i najveceg jastreba Blera u bombardovanju Srbije 1999. godine...

Oni nesto da sprece...pa oni su u vecini primera grobari nasih interesa...

O sudu u Hagu sam rekao sta mislim, tako da mi sta god oni presude, ne znaci bas nista...osim mozda kao maslo da ih jos vise ismevam...

Ove dalje konstrukcije ne bi komentarisao...

gerilac
12-07-2013, 01:32
Pisao si vec o tome... neki nisu pobijenu tu, neki su zivi...i taj spisak ima manjkavosti...

Interesantno je kako najveci minimalizatori Jasenovca su u isto vreme oni koji se gade insinuacije da neko minimalizira Srebrenicu... vrlo interesantno, da ne kazem dvolicno...

Ja sam tebe za ovo točno pitao :

"Ajde precizno da govorimo...rekao sam ukupno oko 100.000, racunajuci poimenacni spisak zrtava, one koji nisu na spisku i naglasio da medju njima nisu svi bili Srbi...a da tacne podatke verovatno nikad necemo znati..."

Ne postoji poimenični spisak 100 000 žrtava .Jednostavno relevantan ne postoji.Ponavljam relevantan jer recimo na onome jednom koji je pravljen u srpskoj kuhinji i izlobiran našlo se na stotine imena koji nisu u Jasenovcu ni stradali .Stradali na drugome mjestu ljudi nudili relevantne dokaze .

Stavljena je ovdje hrpa dokumenata .

Ali to je i vaša boljka .Kada je zločin u pitanju koji su Srbi napravili odmah se ide na to da se krene sa Jasenovcem itd otd.Ti to i sada radiš ali me nećeš ovdje uvući u to.Imaš temu o Jasenovcu Bandira je to postavljao i tamo možeš o Jasenovcu.

A i muslimani su slični.

Pa nemoj Džoni pa prihvatilo se na nacionalnoj tv sve one laži o ustašama pa i bacanje djece lavovima itd itd.

NorthStand
12-07-2013, 01:33

ja nigdje nisam to reko, Jasenovac je veliki zločin, ali isto tako je i Bleiburg i niz drugih mjesta i gradova koji su stradali što pod čizmom komunista srpske nacionalnosti, što pod čizmom četnika. ali o tome nema rasprave kod vas, niti itko kada je drugi svijetski rat u pitanju raspravlja o hrvatskim žrtvama tog rata, kao da se nisu dogodile. a evo ti ova tablica na prvoj strani najbolje govori, da su postotno gledano Hrvati bili veće žrtve rata od srba. jer smo brojčano gledano manji narod, a imali smo oko 200.000 žrtava rata dok ste vi imali 300.000 s time da je vas osjetno više. prema tome, postotno gledano naše žrtve su ogromne a vi od toga radite sprdnju i uopće ne pričate o tome, a masu tih žrtava upravo je plod vaše ruke. ali ne, to vas ne zanima treba napuhavat brojku o 700.000 zaklanih srba u jasenovcu. pa naravno da mi se sere od toga, kada znam koliko ste zla napravili s tom propagandom našoj državi i narodu. Jasenovac je bio oružje, s tim žrtvama se ratovalo od kraja 1945, a ratuje se i danas protiv hrvata. zato ljudi na taj Jasenovac gledaju s odbojnosti, jer ga se nije prezentiralo na pravi način kada je trebalo. a to je bila Jugoslavija, sada ispravljat krive drine je nemoguće jer se puno zla s lažima i mitovima proizvelo zla koje ne može tek tako izblijedit iz naših glava. zato je opasno, kada se Srebrenica minimalizira, kao i Jasenovac ili Bleiburg sve su to stratišta ljudi, koje netko očito želi prikazat zvijerima i reći da su zaslužili takvu sudbinu. to naravno, nema veze s mozgom. za Bleiburg se priča, pa šta to su ionako sve ustaše koljači iz jasenovca, gore je bilo možda 10 posto koljača, svi ostali su bili regularna vojska koja je ratovala legalno, bez nepotrebnih pokolja kako opravdat njihovo klanje i streljanje? i dal se uopće takvo nešto, itko normalan može usudit pravdat.

sva ta stratišta, moraju biti dostojno obilježena i kulturno tumačena onako kako se stvarno i dogodilo. koljači djece, nikome ne trebaju biti uzor. kao što ni oni koji su vični nekakvim osvetama, na konto nekih prošlih ratova ne smiju biti uzor, jer će to rezultirat novim ratom i šta ćemo onda opet pričat o pokoljima i genocidima 50 godina do novog rata? ja ne kužim, da se neki ljudi ne mogu dozvati pameti nikada to mi jednostavno ne ide u glavu.

NorthStand
12-07-2013, 01:36
Ovako kad bi se citiralo...tvoja tvrdnja bi mogla da bude obrazac ponasanja svakog naroda ovde...samo zameni redosled imena u prvoj recenici.
I onda skapiras koliko smo mi svi slicni,a trudimo se da budemo razliciti...Ili drugim recima ...Po cemu se razlikuju Naser Oric i Arkan ???

Ako malo razmislis,videces da tu nema razlike...samo pripadnost razlicitim narodima.
Takav obrazac primeni na politicare,dobices isti rezultat...primeni i na obicnog coveka,i videces da je opet isti rezultat.

Za mene,to je sustina.

Sto se tice Srebrenice,nije smela da se desi,nikad.

pa nisam ja ni reko, da je Naser Orić bio nevinašce. po onome što sam čito, i on je ratni zločinac. ali poanta je, da ne bi bilo Orića da nije bilo Mladića. o tome ja pričam, da nije bilo onih koji su nameračili od tuđeg teritorija napraviti nekakvu Srbiju i to veliku. ali razumjem ja jako dobro, da se mi oko toga nikada nećemo složit i imat isti pogled na te događaje. jednostavno, to je tako, najbolje bi možda bilo i ne diskutirat o tome jer sumnjam da se oko ičega možemo složit kad su ovakve teme u pitanju.

gerilac
12-07-2013, 01:40
Treba prvo da znas da Velika Britanija je mnogo zla nanela Srbima...u mnogo navrata, jos od podrzavanja Turaka u 19. stolecu, preko zlovolje da se pomogne srpskoj vojsci u ww1, ucestvovanja u kreiranju Jugoslavije, negativnih stavova na Versajskoj konferenciji, uvlacenje Srba u rat 1941...preko ponasanja u zadnjem ratu i posle toga, ukljucujuci i najveceg jastreba Blera u bombardovanju Srbije 1999. godine...

Oni nesto da sprece...pa oni su u vecini primera grobari nasih interesa...

O sudu u Hagu sam rekao sta mislim, tako da mi sta god oni presude, ne znaci bas nista...osim mozda kao maslo da ih jos vise ismevam...

Ove dalje konstrukcije ne bi komentarisao...

Vidiš kako ti vješto trolaš kada nemaš izlaza.Pa po mnogima u Srbiji i to u velikoj većini je Srebrenica sasvim opravdana jer su streljani muški žene su evakuirane mada je i to laž.

Prvo namjera je jasna .Drugo nije to bilo u borbi pa hajde izlude ljudi.To je bilo sustavno i planirano ubijanje .

DzoniBG
12-07-2013, 01:41
ja nigdje nisam to reko, Jasenovac je veliki zločin, ali isto tako je i Bleiburg i niz drugih mjesta i gradova koji su stradali što pod čizmom komunista srpske nacionalnosti, što pod čizmom četnika. ali o tome nema rasprave kod vas, niti itko kada je drugi svijetski rat u pitanju raspravlja o hrvatskim žrtvama tog rata, kao da se nisu dogodile. a evo ti ova tablica na prvoj strani najbolje govori, da su postotno gledano Hrvati bili veće žrtve rata od srba. jer smo brojčano gledano manji narod, a imali smo oko 200.000 žrtava rata dok ste vi imali 300.000 s time da je vas osjetno više. prema tome, postotno gledano naše žrtve su ogromne a vi od toga radite sprdnju i uopće ne pričate o tome, a masu tih žrtava upravo je plod vaše ruke. ali ne, to vas ne zanima treba napuhavat brojku o 700.000 zaklanih srba u jasenovcu. pa naravno da mi se sere od toga, kada znam koliko ste zla napravili s tom propagandom našoj državi i narodu. Jasenovac je bio oružje, s tim žrtvama se ratovalo od kraja 1945, a ratuje se i danas protiv hrvata. zato ljudi na taj Jasenovac gledaju s odbojnosti, jer ga se nije prezentiralo na pravi način kada je trebalo. a to je bila Jugoslavija, sada ispravljat krive drine je nemoguće jer se puno zla s lažima i mitovima proizvelo zla koje ne može tek tako izblijedit iz naših glava. zato je opasno, kada se Srebrenica minimalizira, kao i Jasenovac ili Bleiburg sve su to stratišta ljudi, koje netko očito želi prikazat zvijerima i reći da su zaslužili takvu sudbinu. to naravno, nema veze s mozgom. za Bleiburg se priča, pa šta to su ionako sve ustaše koljači iz jasenovca, gore je bilo možda 10 posto koljača, svi ostali su bili regularna vojska koja je ratovala legalno, bez nepotrebnih pokolja kako opravdat njihovo klanje i streljanje? i dal se uopće takvo nešto, itko normalan može usudit pravdat.

sva ta stratišta, moraju biti dostojno obilježena i kulturno tumačena onako kako se stvarno i dogodilo. koljači djece, nikome ne trebaju biti uzor. kao što ni oni koji su vični nekakvim osvetama, na konto nekih prošlih ratova ne smiju biti uzor, jer će to rezultirat novim ratom i šta ćemo onda opet pričat o pokoljima i genocidima 50 godina do novog rata? ja ne kužim, da se neki ljudi ne mogu dozvati pameti nikada to mi jednostavno ne ide u glavu.

Opet ti razgovaras sa nekim imaginarnim Srbinom, a ne samnom...

Jel sam pre par dana pokrenuo pitanje Bleiburga... jel smo pisali o tome na par strana...bila je samo dilema ko je od koje nacionalnosti u partizanskim odredima ucestvovao u streljanju...pa smo dosli do zakljucka da je bilo svih tamo, i da ustvari ideologija je bila ispred nacije...

Ako hoces da repliciramo i razgovaramo, ono sto si citirao, na to odgovori, i nemoj da mi ubacujes neke stvari koje nemaju veze sa mojim misljenjem...

DzoniBG
12-07-2013, 01:44
Vidiš kako ti vješto trolaš kada nemaš izlaza.Pa po mnogima u Srbiji i to u velikoj većini je Srebrenica sasvim opravdana jer su streljani muški žene su evakuirane mada je i to laž.

Prvo namjera je jasna .Drugo nije to bilo u borbi pa hajde izlude ljudi.To je bilo sustavno i planirano ubijanje .

Ovo sto ti radis je trolanje...

Kazes u postu koji sam citirao, kao, kad vas Britanija nije izvukla... a ja ti na to odgovorim sta mislim o britanskoj politici prema Srbima, i da nije bilo ni za ocekivati da nam drze stranu...pogotovo u danasnje vreme kad su pudlica Amerike...

Nije tacno da je po mnogima Srebrenica opravdana, pogotovo sto su kroz godine gledali kako sta se tamo radilo... za jedan deo naroda jeste, za drugi nije, treci ne znaju... to je posebna tema... ali po forumima gde ti cunjas, sigurno imas takvih stavova, ali ja sam rekao da ja tako ne mislim, i da je Srebrenica bila nepotrebna i stetna u svakom smislu...pa ako hoces, odgovori na to, a ne ovako...

bandira
12-07-2013, 12:17
pa u Oluji je stradalo 600, alo 600 srba i oni su od toga napravili genocid. pa to nije za vjerovat, koliko napuhavaju svoje žrtve toliko bezobrazno tuđe umanjuju.

odakle ti brojka 600?

Ujkan
12-07-2013, 12:57
Krivica srpskih generala i politicara je sto su se u to upecali, i dozvolili da ih tako nameste...
Upecali se u šta? Činjenica je da ste tamo počinili genocid , a to je samo bio vrhunac srpskih zločina koje ste radili 1991 do 1995. Nije Srebrenica bila izuzetak ,nego samo nastavak vaših zločina nad drugim nacijama.

boni
12-07-2013, 13:46
Upecali se u šta? Činjenica je da ste tamo počinili genocid , a to je samo bio vrhunac srpskih zločina koje ste radili 1991 do 1995. Nije Srebrenica bila izuzetak ,nego samo nastavak vaših zločina nad drugim nacijama.

Apsolutno točno. Srebrenica bi bila incident kada bi bila jedinstveni događaj u više-manje čistom ratovanju, ali to što se tiče srpskih zločina nije slučaj. Klaonice poput Prijedora, Višegrada, Vukovara, pogroma na Kosovu 99. sa tisućama mrtvih Albanaca u periodu od 100 dana, to dokazuje da se radi o sistemu, dakle o politici sistematskog činjenja masovnih ratnih zločina. Čede su najviše civila pobili 1992., u Bosni, a ne 1995. kada je bila Srebrenica.

NorthStand
12-07-2013, 15:15
odakle ti brojka 600?

pa na internetu u raspravama se spominje ta brojka, oko 650 srba ubijeno, tu se valjda misli i na vojnike ne samo na civile. Srbi tvrde da je 2000, ali mislim da je to napuhana brojka.

ja ne znam jel ta informacija točna, ali pretpostavljam da je. ako i je veća brojka, sigurno nije drastično veća.

NorthStand
12-07-2013, 15:33
Opet ti razgovaras sa nekim imaginarnim Srbinom, a ne samnom...

Jel sam pre par dana pokrenuo pitanje Bleiburga... jel smo pisali o tome na par strana...bila je samo dilema ko je od koje nacionalnosti u partizanskim odredima ucestvovao u streljanju...pa smo dosli do zakljucka da je bilo svih tamo, i da ustvari ideologija je bila ispred nacije...

Ako hoces da repliciramo i razgovaramo, ono sto si citirao, na to odgovori, i nemoj da mi ubacujes neke stvari koje nemaju veze sa mojim misljenjem...

ne znam zašto ti misliš, da razgovaram s imaginarnim srbinom?

pa ubijali su i jedni i drugi, nitko ne spori da su i hrvati komunisti bili vrlo dobrog raspoloženja kada su streljali ustaše i domobrane.

ali ja sam ipak dojma, da su Srpske jedinice bile te koje su prednjačile u iživljavanju. npr u "oslobođeni" Zagreb, su prve ušle srpske jedinice. i hrvatske, tzv 10 korpus nije smio ni prismrdit zagrebu dok se isti nije dobrano "očistio" od "neprijateljskog sadržaja".

i nemoj mi pričat da nisam pričao o onome što sam citirao, točno sam pričao o onome što sam citirao, jer ti si taj koji je rekao da se minimalizira Jasenovac. a ja sam ti reko da to nije točno, jer Jasenovac s hrvatske strane nikada nije bio minimaliziran. nama mozak s njime ispiru već 65+ godina.

a evo ti i ovdje jedan citat, koji će ti najbolje dočarat kako je teklo "oslobođenje hrvatske" tih nesretnih 1940ih.

Kako je zapravo teklo "oslobođenje" Zagreba.

Snage poražene NDH napuštaju Zagreb 6. i 7. svibnja.
8. svibnja nebranjeni Zagreb "oslobađaju" I. jugo Armija (zapovjednik Peko Dapčević)
II. jugo Armija Koča Popović (mislim da su obojica Crnogorci)

Pridružuju im se 6. Lička pod zapovjedništvom srbina Đoke Jovanića.
(Partizan Đoko Jovanić 1941. sa četnicima "oslobađa" Srb u famoznom četničkom ustanku, gdje uz 70% četnika sudjeluje 30% partizana, kad je ubijen čak i hrvatski partizan Orešković. Zatim potpisuje "Otrićki" sporazum u kolovozu 1941., on kao predstavnik partizana, sa četnicima i talijanskim fašistima, u smislu zajedničke borbe protiv Hrvata u Lici)
U Zagreb također ulazi "28." pod zapovjedništvom Radojice Nezenića.
Na sva usta hvaljeni Zagrebački korpus tih dana nalazi se na području Varaždina, a dobili su dozvolu za ulazak u Zagreb, odnosno Sesvete tek 9. svibnja, spavaju pod otvorenim nebom u Sesvetama, i 10. ulaze u Zagreb, gdje spavaju na nogometnom stadijonom Sparta (danas Panorama hotel).
Razlog: Srpsko-crnogorske jedinice "Čišćenja" su zauzele sve šta se moglo zauzeti u Zagrebu.
Najtrgičnije za tu "hrvatsku" partizansku jedinicu je činjenica da su već 15. svibnja raspušteni i stavljeni pod zapovjedništvo ni manje ni više nego Koči Popoviću i njegovoj II. Armiji.

Za "Guvernera" Zagreba je izabran Mijalko Todorović iz Kragujevca.

Najtužnije je što je Tito 11. svibnja 1945 pohvalio jedinice koje su "oslobodile" Zagreb:
Pogledaj popis:
I. Jugo armija - Peko Dapčević - rođ. u Ljubotinu, Crna Gora
II. Jugo Armija - Koču Popovića - rođ. u Beogradu, Srbija
general majore: Ljubu Vučkovića - rođ. u Cetinju, Crna Gora
Milutin Morača - Srbin iz Glamoča
Mijalka Todorović - rođ. u Kragujevcu, Srbija
pukovnik: Blaž Lampar - rođ. u Cetinju, Crna Gora.

Komandant tadašnje parade Jugoarmije, održane 13. svibnja u Zagrebu je bio Vaso Jovanović, - Podgorica, Crna Gora.

Dakle, nitko, ama baš ni jedan jedini nije bio Hrvat, a hrvatska se jedinica nije puštala u "oslobođeni" Zagreb dok je trajala Akcija čišćenja.
O masovnim prelascima četnika u partizane govori partizanski dopukovnik i politički komesar, koji je u svojoj Knjizi, (Rat je završio sedam dana kasnije) detaljno opisao prelazak Prozorskih četnika u partizane:
Milan Basta (Partizan) u Prozoru kad je isti pao 1944:
"Braćo četnici! Hvala vama da ste pomogli na pobjedi nad Ustaškim okupatorom! Drug Tito vam prenosi svoje čestitke!"
Okupljeni četnici:"Živeo drug Tito!!!"
Basta: "Drugovi! Skinite sa svojih šinjela i šubara znakove maloletnog kralja Petra. Zvezde će da vam podeli drugarica Milinka Stanojković zadužena za političko vaspitanje. Živeo drug Tito!!!!"
Četnici i partizani, zagrljeni: "Živeo!!!"

Pa samo nastajanje 25. srpske divizije dovoljno govori sama za sebe.
Nastala je 21.6.1944. sa ukupno 3000 boraca.
Njemci bježe iz Beograda oko listopada 1944. a partizani tamo podižu centar vlade. Već u 12. mjesecu 1944 imaju 13.000 boraca. Dakle svi "Nedićevci" i ostale četničke garniture ulaze u Partizane.
Treba naglasiti da je tome najviše pridonio Titov dogovor sa englezima i srpskim kraljem Petrom II., kad je srpski kralj zapovjedio 12.09.1944, preko radia BBC-a da svi čhethnici pređu u partizane.

Poanta je ista: Zagreb definitivno nije oslobođen! Zamjenio je jedan režim drugim. Nikad lakše srpske snage nisu ušle u Zagreb, niti će, kao što su ušli u nebranjeni Zagreb 08. svibnja 1945.

bandira
12-07-2013, 17:03
pa na internetu u raspravama se spominje ta brojka, oko 650 srba ubijeno, tu se valjda misli i na vojnike ne samo na civile. Srbi tvrde da je 2000, ali mislim da je to napuhana brojka.

ja ne znam jel ta informacija točna, ali pretpostavljam da je. ako i je veća brojka, sigurno nije drastično veća.

Haški sud je ustvrdio 44 srpske žrtve koje podliježu ratnom zločinu nakon dugogodišnje istrage,veritasa,documente,hho,stipe mesića,transkripata,izdajica...Krenulo je suđenje za preko 80 žrtava a tokom suđenja sud je odbacio polovicu.Ukratko: presuda se ukupno bavi slučajevima 86 (slovima: osamdeset šest) ljudskih žrtava.

Od toga, haaški suci ne prihvaćaju valjanim dokaze za 42 (slovima: četrdeset dvije) žrtve, odnosno, prihvaćaju da ima dokaza za 44 (slovima: četrdeset četiri) žrtve ratnih zločina.

: od te prihvaćene 44 žrtve, jedan dio su nesporno bili vojnici “krajine” (tužiteljstvo se složilo), ili su bili zatečeni u vojnim uniformama, ili u njihovim dijelovima, ili su na ovaj ili onaj način imali dodir s oružjem. Naravno, ni vojnike se ne smije ubijati nasuprot ratnom pravu, ali… HHO tvrdi da se radilo o “civilima”.

Dakle – 44 (slovima: četrdeset četiri) dokazane žrtve ratnih zločina u vojnoj akciji u kojoj je samo na hrvatskoj strani sudjelovalo preko 100.000 vojnika (Mate Granić neki je dan rekao čak 183.000), vođenoj na više stotina kilometara bojišnice.

Ante Nazor:
... informacija o "više od 600 ubijenih civila" tijekom i nakon Oluje u najmanju je ruku nedorečena, jer se uz broj ubijenih ne navodi tko ih je ubio, pa mnogi automatski ta ubojstva pripisuju hrvatskih snagama, što nije točno. Uz to što nije riječ samo o "ubijenim civilima" (što je manje važno), posebice treba naglasiti da pripadnici hrvatskih snaga nisu odgovorni za sva stradanja građana srpske narodnosti i njihove imovine u Oluji, kako se to sugerira. Dokumenti to izričito potvrđuju za dio stradalih, a za dio ubojstava nije poznat počinitelj, niti su poznate okolnosti u kojima su se ubojstva dogodila, pa nije moguće ni pouzdano zaključiti tko ih je ubio. Primjeri koji će se navesti u ovom serijalu neće umanjiti odgovornost pojedinaca na hrvatskoj strani koji su tijekom i nakon Oluje počinili zločine, ali će upozoriti da smrt dijela stradalih Srba tijekom Oluje nije uzrokovana djelovanjem hrvatskih snaga.

Primjerice, tijekom Oluje neki pripadnici srpskih snaga pregaženi su tenkovima ili su ubijeni prije dolaska HV-a; takva sudbina zadesila je čovjeka kojeg je u "milicijskom" autu u Kninu prije dolaska Hrvatske vojske pregazio tenk SVK: ... Na desnoj strani putića (prema upravi Dizel depoa) našao sam jedan milicijski "stojadin". Tragovi su ukazivali da ga je pregazio tenk. Bio je potpuno spljošten, a iz auta je virila ljudska noga. ... Krenuo sam dalje prema Komandi korpusa ... Ugledao sam jedan automobil "lada" ... u ladi su sjedila dva čovjeka u maskirnim uniformama Vojske RSK, stari oko 25-30 godina... Automobil je bio sa strane izrešetan mecima u visini grudnog koša. Tada još HV nije ušla u grad, pa ne znam kako su poginuli. Sigurno je da su ubijeni rafalnom paljbom. (HHO, Vojna operacija Oluja i poslije, str. 27). Poznata je i priča da su tenkovi srpske vojske u povlačenju pregazili kolonu vozila srpskih izbjeglica na Banovini. Tako je, govoreći o "tužnoj koloni od 32.000 izbjeglica", dopisnik Večernjih novosti iz Zagreba Milenko Predragović naveo da: "očevici tvrde da je tu tužnu kolonu izgazio tenkovima srpski general Mile Novaković, prilikom bežanja sa Petrove gore". Dakako, on smatra da hrvatski mediji interpretiraju tu verziju s ciljem okrivljavanja "srpskog rukovodstva za sudbinu izbeglica". Čak sugerira da je kolona pregažena "srpskim, ali zarobljenim tenkovima". (Milenko Predragović, "Kolona izgažena tenkovima", Večernje novosti, 14. VIII. 1995.) Da ta konstrukcija nije točna, odnosno da su srpski vojnici pregazili kolonu vozila srpskih izbjeglica, potvrđuju i sjećanja sudionika Oluje.

Izvori potvrđuju i primjere samoubojstva osoba srpske narodnosti u tom kaosu. U prilog tome je i razgovor novinarke sa Srbinom izbjeglim iz Hrvatske: ... Dok mi priča (op. izbjegli Srbin) o brojnim samoubistvima na putu, pomrlim bebama i starcima, nedostatku hleba i vode, njegov strogi i vidno raspoloženiji kolega upozorava i njega i mene da to ništa nije za objavljivanje napominjući da je sve u redu, ali da je zabranjeno da se bilo šta o tome piše. Ko je zabranio, pitam, gospodin sleže ramenima i odlazi. Dalje se navodi: Jedan se stari ubio, dvadeset drugo godište. ... Sišao s puta u kukuruz i ubio se bombom... Srušen je most na Novoj Gradi (?) i tu se jedna žena ubila. Kad smo naišli na most, ona se samo uhvatila za ogradu i bacila se jadna u vodu ("Progoni istočno od raja", Intervju, br. 367, 25. 8. 1995., 5).

Rizični
13-07-2013, 15:35
Manje cinizma i verbalnog bahacenja...ako hoces da pricas samnom...

Ubijena su i neka deca, i neke zene, ali taj broj je tako mali, ni 1% ukupnih zrtava... i nije relevantno za temu o kojoj pricamo... niti za zakljucak da su ubijani svi, odnosno da je postojala intencija da se svi pobiju...jer je 60% ljudi izvuceno srpskim autobusima...

Upristoji malo obracanje, ili nemoj da me citiras...

Ja da upristojim obraćanje? Komu? Tebi? Pa ti si u naslovu teme napisao "mit"'?!? Ti si stavio link na video koji počinje sa Maxom,i Jurom a tema je Srebrenica.... Kakve veze Max ima sa 8000ubijnih ljudi pun mi je kurac ovog prijetvornog šatro liberalzma gdje smo svi pod slogom bratstva i jedinstva,e nismo idiote i ne stavljaj onaj prvi video da bi drugom dao svrhu,jer mi je pun kurac vaše "realnosti". Da se mene pita i ovu granicu koju imamo,zamijenio bih sa Filipincima,nek vam je kuća daleko od moje.

crni bombarder
13-07-2013, 19:21
Cinjenica je da je taj zlocin u Srebrenici brizno planiran, pobijeno je preko 8000 ljudi, neki tokom proboja, vecina nakon zarobljavanja, strijeljani na brojnim lokacijama.

Nakon toga angazirani bageri, rovokopaci, kamioni, ljudi su pokopani u masovne grobnice koje su kasnije zbog pokusaja uklanjanja tragova, prekopane, a lesevi transportirani na zabacene lokacije.
To nije bilo moguce uraditi bez ucestvovanja tisuca ljudi, bagerista, vozaca, kopaca, na stranu sad egzekutori...

I niko od njih nije imao toliko savjesti da izadje i kaze e tu i tu su ljudi ukopani, tu smo ih vadili, tamo smo ih ponovo kopali, ovdje sam kopao jamu bagerom, tamo sam vozio leseve kamionom... zid sutnje kao i u Vukovaru, nigdje nijednog svjedoka, pokajnika, nekog sa obrazom, sa savjescu. Da kaze eto tamo su vam kosti najmilijih.

Znam da ni "druga strana" nije 100% cista, ali ovi... oni su ubjedjeni da su uradili pravu stvar. Samo im je krivo sto zlocin nije ostao sakriven od ociju svjetske javnosti. Vukovar jesu u dobroj mjeri sakrili, zna se za Ovcaru a to je samo kap u moru, puno vise ljudi je pobijeno na Veleprometu ali o tome nitko nista ne zna, osim ljudi koje ta tema zanima.

Muslimani ne daju Srebrenicu zaboravu, ulozili su silne pare, skrenuli paznju cjelokupne svjetske javnosti, zgrnuli i dosta novaca na toj prici, koriste Srebremnicu u dnevnopoliticke svrhe, da se pita muslimanske politicare oni bi 365 dana godisnje pricali o Srebrenici, odlican spin ili dimna zavjesa iza koje se moze stosta smuljati... ali nista od toga nebi bilo, da Ratko Mladic nije krajem rata odlucio likvidirati tolike tisuce ljudi.

Ima logike, koliko god suludo izgledalo na prvu, ako se pogleda cinjenica da je Srbima pojas uz Drinu biti ili ne biti, ako to nije etnicki cisto, nemaju nista zapadno od Drine. U Srebrenici nisu bili samo muslimani iz Srebrenice, tamo se skupilo svo muslimansko stanovnistvo iz tog kraja Srednjeg Podrinja, od Vlasenice, Bratunca, Srebrenice pa do Zvornika i cak je navodno bilo izbjeglica i iz Visegrada, negdje sam citao da su u ratu u toj enklavi bili ljudi iz 15 opcina. Znaci, pobiju ih sto vise, i nikada vise to podrucje nece dolaziti u pitanje tijekom crtanja granica. Tako je i bilo.

Jedino mi nije jasno, zasto nisu masovno strijeljali muslimane iz Zepe.

SarajkaDjevojka
03-08-2013, 12:17
Ovi Srbi su tragikomičan narod.Svake godine u julu mjesecu prelistaj portale naći ćeš hiljade tekstova izmišljenih srpskih isprika, laziranja povijesti i relativizacije dogadjaja.
Ista situacija je i za obljetnicu stradanja Vukovara.

Misleći valjda kako će umanjujući broj zrtava, genocid, zločina, silovanja i etničkog ćišćenja biti manji evropski varvari / barbari redovito svake godine plasiraju umobolna opravdanja.

- Osporavaju broj od 8000 pobijenih Bošnjaka ili ga umanjuju sa 3000 pobijenih Srba.Računajući da 8000-3000=5000 i nije tako crna brojka, kao kad pominješ samo 8000 ubijenih civila.Jer bitan je razlog srpskog gnjeva, što istrijebiše goloruk narod.
-Nigdje se ne pominju a i ne pronalze masovne grobnice pobijenih srpskih civila iz okoline Srebrenice odnosno podrinjskih sela, obzirom da se ta srpska golgota od Orićevih dzihadlija sad godinama poslije propisuje cjelokupnom području.Oriću gdje si sakrio 3000 ljudi ?Da ih ni 20g poslije ne mogu pronaći, dok skrivanje masovnih grobnica Srbima ni uz svu logistiku nije bilo uspješno ?
-Najveća srpska zabluda medju cijelom balkanskom tragedijom je upravo to prikrivanje i polušaji laziranja povijesti.Da su prije 20g predali ratne zločince dosad bi im se tri put presudilo.Isto tako masovne grobnice odnosno lokalitete na kojim se nalaze, trebalo je nakon rata odmah locirati.Ti propusti srpske strane upravo su najveći okidači za loše medjunacionalne odnose.
-kad čovjek vidi kovčeg neduznog djeteta koje je ubijeno i ono zelenilo prekriveno, a svjesno si siguran kako se sahranjuju samo dijelovi kostiju zrtava logično je da ga obuzme bijes i netrepeljivost.Da se zapita zašto, bez obzira na vrijeme koje je prošlo ?
-Presuda Karadziću otvoriće pandorinu kutiju, u to nema sumnje po ko zna koji put.Mladiću takodje.Ako se Srbi nadaju nekim novim otkrićima koja će ublaziti njihova zlodjela devedesetih u grdnim su zabludama.

Zato bi im bilo najbolje da ovakve teme paćeničkih opravdanja zaobidju ubuduće zarad samih sebe i zigosanog srpskog naroda ( pa i onog neduznog dijela posebito)genocidom, zločinima, silovanjima i etničkim čiščenjem.

Lakše će ljudi zaboraviti i oprostiti.