PDA

Pogledaj Full Version : HDZ 1990 izbori u stranci

sagitarius
06-07-2013, 11:40
Sabor HDZ 1990 održat će se danas u Sarajevu, u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine s početkom u 11 sati. Organizacije HDZ 1990 izabrale su 601 izaslanika za sudjelovanje na Saboru.

Sabor će usvojiti Političku deklaraciju i izmjene i dopune Statuta HDZ 1990 te izabrati novo vodstvo.
Na Saboru će se izvršiti izbor predsjednika HDZ 1990, zamjenika predsjednika, članova Predsjedništva, članova Središnjega odbora te Nadzornoga odbora.

Najozbiljniji kandidat za novog Predsjednika ove druge po snazi političke partije u BiH Hrvata je Martin Raguž, čovjek koji kod nekih izaziva kontroverze i dileme, ali zasigurno pragmatik i umjereni optimist.
Koncem dana znat će se pouzdano tko je nasljednik Dr. Boži Ljubiću.

Iz CV-a:
Martin (Ivan) Raguž je rođen 2. marta 1958. u Stocu gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju 1975. godine. Diplomirao je 1980. godine na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, gdje trenutno pohađa postdiplomski studij.

Bio je član Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH od 1993. do 2006. godine i u njoj je obnašao funkciju člana Predsjedništva i dopredsjednika između 2000. i 2006. godine. 2006. godine, zajedno sa nekoliko drugih članova, prelazi u novoformiranu stranku HDZ 1990, u kojoj trenutno obavlja funkciju zamjenika predsjednika i predsjednika Povjerenstva za ustavna pitanja.
Nakon završetka fakulteta bio je angažovan kao stručni suradnik u tadašnjoj omladinskoj organizaciji, a kasnije se zaposlio u Skupštini općine Stolac, također, kao stručni suradnik.

Inkvizitor
06-07-2013, 11:53
Smiješno je da uopće postoje dva HDZ-ea. Čuj HDZ 1990. Sad bi trebalo osnovati još jedan HDZ 1991 uinat.

To je čisto strančarenje namjenjeno uguzivanju u vlast radi kojekakvih povlastica.

sagitarius
06-07-2013, 11:58
Sve više se govorka da bi se ove dvije stranke najzad trebale ujediniti, no duža je prića zašto ti procesi stoje.
Bez dileme je riječ o vlasti i slasti koju ona nosi i nažalost to su danas dvije stranke koje su na svu sreću djelovale ujedinjeno, mada su radi prepucavanja na lokalnim izborima izgubljene neke općine u središnjoj Bosni...

Inkvizitor
06-07-2013, 12:03
Pa o tom pričamo. Taština, taština i samo taština...podebljana nekim konkretnim materijalnim interesima.

Del Boy
06-07-2013, 12:46
sluša sam par puta Raguža, sasvim solidno govori, međutim malo je ono što je govorio šteklo u praksi. možda je razlog što tada nije bio predsjednik stranke? on mi se čini jedini hr političar u bh koji ne laprda nego razmišlja i zna kad treba stat na loptu i odigrat pametno. s druge strane teško će doći do ujedinjenja dva hdz-a jer unatoč padanju teških riječi s vrha (vrijeme kad je 1990 bio u koaliciji s hsp-om) dosta su zategnuti odnosi na terenu i dan danas. jako su teško sastavili vlade u par županija, a položaji u dvima strankama su im osigurali i položaje u vlasti koje ne bi imali da su svi u jednoj stranci.

sagitarius
06-07-2013, 14:36
Martina Raguža neki kritičari insajderi smatraju američkim "igračem", koji ima stanovitu popularnost i u bošnjačkom Sarajevu, no s druge strane kontra kandidat vrlo lako bi mu mogao biti prezimenjak Slaven Raguž, koji ima dosta svojih pristalica među izaslanicima..., a spominju se još neka imena...

zaba1111
06-07-2013, 15:03
Martin je defenitivno inteligentan i sposoban, međutim problem je što mu se ne može 100% vjerovati, mada ni sam ne znam zašto jer ne znam za neke kompromitirajuće stvari po njega, neki dan pitam jednog njihovog značajnog iz stranke baš to pitanje, može li se Martinu vjerovati, a on veli " a kome se danas može 100% vjerovati" i on će glasati ipak za njega.
Protukandidat mu je pisao i ponekad svrati na forum hb org i iz njegovih upisa je jasno da on nije kapacitet za predsjednika ozbiljne stranke.

Što se tiče ujedinjenja, ne znam zašto bi se ujedinjavali, ja sam protiv toga jer je jako loše kad postoji samo jedna stranka koja se ne boji za svoj ostanak na vlasti. Danas postoji HNS i sve što ide na više razine se može i mora donositi unutar njega demokratskom većinom .
Zar da nam jedina alternativa bude HSP, nama je najbolja opcija HDZ kojemu ozbiljna stranka, kakva bi devedesetka trebala biti , stalno puše za vrat. A kvalitetna oporba, odnosno alternativa danas podrazumjeva i govoronje onoga što vlast ne smije reći, pogotovo po pitanju nacionalne politike, znači nama je nužno da se kroz višestranačje postigne stanje gdje se vlast proziva zbog nečinjenja po pitanju nacionalnih interesa, a ne kao što je dosad bilo da nekave kvazialternative zagovaraju potpuno druge koncepte.
Stoga je jasno da je devedesetka potrebna i da mz bude jasno da su oni jedina alternativa i da u Hrvata po pitanju nacionalnih tema nema bitno drugačijeg stajališta, a izdjanici trebaju postati politički marginalci, a ukoliko bi se HDZ ujedinio izdajnici i budale bi uvjek imali dio porške u onima koji nisu zadovoljni sa HDZom .

Del Boy
06-07-2013, 15:16
a on ima populrnost u Sarjevu jer je napravio par hvale vrijednih stvari za Sarajevo u ratu. i po meni mu je veliki plus to što zna vagat situaciju i reć ono šta treba, a ne bez veze laprdat o stavrima za koje unaprijed zna da su nemoguće. slušajući ga više puta što u javnim nastupima što neformalno zna on biti itekako oštar prema svima. da li on i zbog toga ima plus u Sarajevu teško je reći. možda i je američki grač iako čisto sumnjam, ako ima nekog kontakta izmeu te dvije strane prije bi reka da su oni njemu pristupili zbog nastupa. s druge strane, poznajem dobro neke članove te stranke i potpresjednika i mislim da neće bit nikakvih problema oko izbora. a što se tiče ovog drugog Raguža, on je više vojnik stranke zadužen za prljavije poslove, bar se meni čini i po meni nema kapacitet vodit drugu stranku u bh Hrvata. možda sam u krivu, ali Mostar je njegov domet.

što se tiče ujedinjenja, uz ono šta sam gore napisa, ujedinjenje bi bilo neozbiljno i značilo bi ponovno pokoravanje hdz bih, a bilo je itekako oštrih tonova kad su se razilazili pa čak i razmišljanja oko prelaska u hsp, a ne samo koaliciju s njima na predprošlim izborima.

Inkvizitor
06-07-2013, 15:23
Raguž, ovaj stariji je elokventan. ima nastup što je kod hrvatskih političara i BiH rijetkost.

Dovoljno je pomisliti na Jerku i onog Jurišića :facepalm.

Stari je to kadar još iz komunizma mislim..a to američki igrač..to je po meni pretenciozno..

sagitarius
06-07-2013, 20:07
Interesantan je podatak da je Martin Raguž zapažen član internacionalne lige humanista na čijem čelu je Stjepan Mesić, a još interesantnije je da se sabor HDZ 1990 održava u Sarajevu, a ne u npr. Mostaru...
Zanimljivo je da mediji još uvijek ništa ne izvješćuju u svezi sa ovim saborom... iako su neki od izaslanika viđeni kako šetaju danas Sarajevom - možda na nešto dužoj pauzi za ručak...

sagitarius
06-07-2013, 20:09
Upravo je na BHT-u objavljeno da je Martin Raguž novi predsjednik HDZ 1990.

galija
07-07-2013, 21:21
Upravo je na BHT-u objavljeno da je Martin Raguž novi predsjednik HDZ 1990.

Ništa iznenađujuće....nerealno je bilo očekivati ikog drugog
Osobno ne vidim baš neki oštar stav M.Raguža ni neku posebnu retoriku ali eto...
Što se tiče priča o ujedinjenju one traju od razjedinjenja i s izborom Raguža su definitivna prošlost.Stranka koja je možda nastala iz pravih razloga(travanjski paket) definitivno nije nastavila pravim putem,previše foteljaša i karijerista i sitnih interesa su obilježili HDZ 1990.Koliko je čvrst sporazum između dva HDZ-a i koliko im je nacionalno iznad svega pokazali su lokalni izbori(primjer općina Vitez).A tek kad se sjetim 2010 godine i velike ljubavi između devedesteke i HSP-a:facepalm .Srećom tadašnji izborni rezultat ih je malo vratio u stvarnost.
Što se tiče pluralizma,naravno da je poželjan ali Hrvati u BIH si ga teško mogu priuštiti.
Hrvatski narodni sabor je jedno izvanredno rješenje ali više puta se upravo od čelnika Hdz 1990 čulo nezadovoljstvo saborom i primjedbe da je sabor u službi HDZ-a BIH ,pa ne znam baš kako će to u budućnosti s novim vodstvom funcionirati.
Nekako se pribojavam nove "platforme".

gerilac
08-07-2013, 12:18
Kako o Martinu imam potpuno iste stavove tako ću i samo copy paste dva komentara .Uz jednu opasku.Kakav god bio Božo Ljubić da njega nije bilo Martin bi već sjedio u platformi sa HSP-om.

A ja nisam zaboravio njegovu predizbornu kampanju.Nisam ni zaboravio ni gubljenje načelničkog mjesta u srednjoj Bosni baš zbog HDZ-a 1990 .U stvari lokalnih političara iz srednje Bosne.

Prvo Martinovo oglašavanje:

SARAJEVO - Želimo reći da smo, kao jedna od ključnih hrvatskih stranaka, i srcem i bićem opredijeljeni da gradimo ovu zemlju kao našu zemlju, zajedno sa svim drugim i narodima i građanima, da joj osiguramo europsku budućnost, prekinemo lanac konfrontacija i manipulacija i da se okrenemo dijalogu i suradnji. Da, sad kad nam je Europa bliže, iskoristimo taj povijesni momenat i ozbiljno se prihvatimo posla u institucijama – kazao je novinarima Martin Raguž, nakon što je izabran za novog predsjednika HDZ-a 1990.

Istaknuo je da će, kao novoizabrani predsjednik i Stranka u cjelini, dati tome doprinos te pozvao “da svi zajedno gradimo bolju budućnost, a ne da se ova agonija i dalje nastavlja”. Naglasio je da je dokaz za to činjenica da je upravo izborni Sabor organiziran u zgradi najvišeg zakonodavnog tijela u BiH što, kako je kazao, ima ne samo simboličnu nego i političku težinu.

Raguž je naglasio da će njegova nastojanja ići u pravcu suradnje i sa HDZ-om BiH i sa svim drugim političkim strankama, ne samo sa hrvatskim predznakom.

- Sve stranke koje su spremne beskompromisno ući u taj proces suradnje, mi ćemo podržati, surađivat ćemo. Ovaj Sabor pokazuje da mi imamo snagu da budemo predvodnici jednog takvog procesa – kazao je.Raguž je u izjavi novinarima kazao i to da će se u narednom periodu fokusirati na promjenu političkog ambijenta.

Mi se sigurno nećemo nastaviti valjati u jednom ovakvom političkom stanju, nego ćemo se fokusirati na promjenu političkog ambijenta i nove odnose sa strankama koje su spremne, novim principima, 2014. prije izbora, dogovoriti pravila igre i program da birači dobiju povjerenje u određenu vrstu političkih stranaka koje, nakon izbora, neće potrošiti godinu i pol da dogovore fotelje kao što je to dosad bilo – kazao je i izrazio uvjerenje da će to javnost i birači znati prepoznati.

Martin Raguž mišljenja je da Hrvati u BiH treba da budu “most između Europe i BiH, jer ovo je naša zemlja, kroz povijest smo tu ostajali”.

- Vrijeme je da dokinemo to stanje privremenosti, da ne kalkuliramo i da čvrsto gradimo ovu zemlju, damo svoj doprinos za mir i stabilnost BiH. Tek ako damo doprinos onda da tražimo nešto i za sebe – poručio je Martin Raguž.

Na Četvrtom Saboru HDZ 1990 u zgradi Parlamenatrne skupštine BiH u Sarajevu Martin Raguž je većinom glasova izabran za novog predsjednika te stranke. Na Saboru je bilo 538 izaslanika , glasalo ih je 533, a važeći je bio 531 listić. Martin Raguž osvojio je 395 glasova, a drugi kandidat Slaven Raguž 136 glasova.

zanetti • a day ago −
Cestitke Slavenu Raguzu, iako bez ikakve logistike , novca i podrške stranaca, osvojio je cetvrtinu glasova, ne mali broj, s obzirom da martin vise od godinu dana obljeće , potkupljuje, obećava i podmeće za svoj izdajnicki naum.Malo bi podsjetio na ostatak kadra ove jadne strancice, ciji se vodja i na samom kraju pokazao u prepotentnom svijetlu kao sto je i cijelo vrijeme (mislio da) vodi stranku. Cuj Zinadine Z.. taman kao da je on najmanje Helmut Kol-kalibar politicara ne igrac razine sammira ili razgravaca zvezde iz gradacca. Blago njemu jer ocito nije svjestan kakvu je stetu napravio svojim politickim izletom. Osim sto je dao krila martinu i bratiji, ne zaboravimo da je 4 godine mandata sa hsp ta strancica unistila puno toga sto je davalo hrvatima nekakvu perspektivu za prezivljavanje ;hrvatski mediji- muslimanski lutak srecko boras je uspjesno pogasio sve sto je mogao; zarad svoje fotelje zauvijek je promjenjen odnos snaga u vladi hnz; ljubo zovko- ozakonio mnoge akte u 16! godina mandata u skupstini koji su bili pogubni za hrvate hercegovine; stjepan i rodjo mu zoran kresic- o ovome prvom muka mi ga i spominjat, al ovaj drugi je prica posebna, pa pri samom kraju ovog ministra mupa hapse mu nekolicinu visoko pozicioniranih inspektora zbog kriminala a čovjeka nagrade sa mjestom svajetnika u ministarstvu branitelja; koliko još bi moglo se pisat al zavrsit cu sa glavnom facom ovog jada a to je jedan i jedini, neponovljivi damir ljubic, covjek koji je cijelo vrijeme vukao konce i koji je i ovaj put( kad je vidio da nece moci potkupiti slavena) u zadnji momenat pod pritiskom americke prevoditeljice i njene vulve( koju on misli da kara, a u stvari ona njega cijelo vrijeme), okrenuo leđa bozi, mostaru i hrvatima i otplovio na nekoj novoj platformi za svojim drugom iz socijalisticke omladine. Upravo taj lik, koji je svojim poticajima podigao lijanovice, budimire, jurisice je najodgovorniji za ovaj jad, a bozo je debil koji ni dan danas nema pojma sto su mu radili iza ledja sve ovo vrijeme.

Slaven Raguz je je veliki gospodin i covjek, uradio je nesto sto ce bit prekretnica u politickom zivotu,(pojavit ce se slaveni i kod bosnjaka i kod srba) izasao je sam na mejdan sa vukovima i casno je izgubio, ali strah kod pobjednika od sljedeci izbora je opipljiv.

Quo vadis' sred.bosna • 18 hours ago
Ti si jedan od onih koji ništa ne razumiju.Samo si vojnik partije.Ništa ti ne shvataš,prava si pošast na potralu.Ne lupetaj gluposti.Čovjek nije ni zasjeo u fotelju predsjednika stranke,a odmah panika.A radi se samo o jednoj stranci,a njena snaga je upitna sa i bez Martina.ZNA se da Hrvati ko ovce glasuju,šta si se prepao,opet će tvoj HDZ imati najviše glasova,samo neće mu HDZ 1990. bit6i prirepak.
2 •Odgovori•Podijeli ›

noname Quo vadis' • 17 hours ago
Krečiš, đaba krečiš.:)))
2 •Odgovori•Podijeli ›

OMG Quo vadis' • an hour ago −
Poznato je koja ga linija podržava Martina Raguža, čista platformaška, poznati su i rezultati izbora u HDZ 1990 odavno. Ljubić je otišao dostojanstveno, i sa finim izlazom sa predsjedničke pozicije, jer da je kojim slučajem na Saboru bio Martinov protukandat, bio bi potučen do nogu. Poznato je i tebi i nama da je teren odrađen još od nepotpisivanja platforme i zašto zaključci HNS-a nisu sprovedeni na terenu, jer su ovi kadrovi ostali vjerni i u čvrstoj koliziji sa platformašima, direktna neposlušnost predsjedniku stranke Ljubiću i HNS-u, na neki način su vam ti kadrovi umireni nezasluženim ministarskim pozicijama, kako bi koliko toliko udobrovoljili apetite boraca za "nacionalne interese Hrvata" i tako je za jedno kratko vrijeme kupljen mir. Dojam demokracije ostavlja vam samo Slaven Raguž i Božo Ljubić, a vi ostali bivši komunistički kadrovi, navikli na izdašne proračunske poticaje morate se vratiti među hrvatski narod i pokušati prikupiti koji glas . Kao što si napisao - Zna se kako Hrvati glasaju, opet će HDZ imati najviše glasova, jer su Hrvati ovce!!

Preporuka ti je kad ste tako sigurni da su Hrvati ovce, potražite svoje biračko tijelo u druga dva naroda i među ostalima. Ovce Hrvate, ostavite čobanima, partijski vojniče ;)

A meni.Meni je dovoljno da otvorim Dnevni list .Dosta toga se može isčitati.

Martinu je odavno još iz predizborne kampanje glavna meta a i glavni protivnik HDZ i Dragan Čović a to nije dobro.

U svakom slučaju bio sam za Raguža.Ali Slavena .

Del Boy
08-07-2013, 16:12
sluša sam Raguža i u puno nastupa je napada hdz bih i čovića, posebno kad su bili u ratu što je razumljivo jer ni ovi drugi nisu ostajali dužni. nakon toga čovik sebi postavi pitanje "pa šta ovaj stalno napada?", ali okreni pilu naopako pa vidi da ni druga strana nije bezgrašna. uzmeš u obzir da su do jučer bili skupa u stranci, a valjda nešto i znaju jedni o drugima. božo ljubić je puno više uzima u usta čovića u to vrime pa se pokunjio ko pas kad dobije kost. raguž je poziva i čovića i krišto na sučeljavanje, nikad nisu stali nasuprot njega i uvjeren sam da bi ih razbio argumentima. s druge strane raguž očito smatra da je čovićeva politika pogubna po bh hrvate jer ništa, ali apsolutnno ništa nije učinio za "svoj" narod, a obećanja su mu bila na razini pjanaca u kafiću. i na kraju prozivat nekog za partiju i komunizam, a podržavat čovića je apsurdno...

Inkvizitor
08-07-2013, 16:14
Mene samo zanima kako će se postaviti prema sarajevskoj čaršiji.

ivica
08-07-2013, 23:46
Šteta za mlađeg Raguža, vjerojatno bi malo mlađi kadrovi dobili zamaha, druga ekipa druga postava, a i kritike upućene HDZu imale bi više odjeka time bi ih tjerali da korigiraju ponašanje.
Ovako po običaju vedrit će i oblačit stara provjerena, duboko ukopana u koješta, ekipa.

gerilac
09-07-2013, 23:22
sluša sam Raguža i u puno nastupa je napada hdz bih i čovića, posebno kad su bili u ratu što je razumljivo jer ni ovi drugi nisu ostajali dužni. nakon toga čovik sebi postavi pitanje "pa šta ovaj stalno napada?", ali okreni pilu naopako pa vidi da ni druga strana nije bezgrašna. uzmeš u obzir da su do jučer bili skupa u stranci, a valjda nešto i znaju jedni o drugima. božo ljubić je puno više uzima u usta čovića u to vrime pa se pokunjio ko pas kad dobije kost. raguž je poziva i čovića i krišto na sučeljavanje, nikad nisu stali nasuprot njega i uvjeren sam da bi ih razbio argumentima. s druge strane raguž očito smatra da je čovićeva politika pogubna po bh hrvate jer ništa, ali apsolutnno ništa nije učinio za "svoj" narod, a obećanja su mu bila na razini pjanaca u kafiću. i na kraju prozivat nekog za partiju i komunizam, a podržavat čovića je apsurdno...

Smješno je i od Martina koje je sve ove godine bio u vlasti kao i Čović napadati samo HDZ i čak sada tvrditi da Hrvati trebaju mjenjati politiku.Što su to Hrvati pogrešno činili?Ako je borba za jednakopravnost u BiH pogrešna politika onda zbilja ja ne znam što je prava politika .

Pazi ovo sada .Zahvaljujući baš onima koji su se priklanjali Sarajevi Hrvati su tu gdje jesu.Pa idemo redom .

E pazi sada .Sada će se Martin odlično uklopiti u ovo.

Ovakav izborni zakon nije rezultat nikakovih dogovora niti pristanka Hrvata kao konstitutivnog naroda .(Znači nije pristanak posebice Čovića i HDZ-a )

To je izborni zakon sa svojim izmjenama i dopunama kojeg je nametnuo visoki predstavnik, a pravila za izbor poslanika u Dom naroda FBiH predložio Robert Barry, u žargonu nazvani BERIJEVI AMANDMANI.

Naime, Dom naroda kao drugi dom ima mandat da potvrdi ili odbije sve akte prvog doma koji ih donosi ili da prihvati odnosno odbije imenovanje izvršne vlasti tog entiteta, a tko kontrolira 1/3 delegata u nacionalnim kolektivima (koji broji 17 izaslanika) ima punu kontrolu na oba doma parlamenata FBiH. Ta čarobna brojka iznosi 6 poslanika koji se biraju iz županijskih skupština i tu je sva nelogičnost i kontradiktornost, odnosno sve je prilagođeno preglasavanju Hrvata.

U deset županija/kantona u FBiH predviđen je sljedeći odabir hrvatskih poslanika;

Srednjobosanska županija koja prema procjenama ima 90.000 Hrvata bira 3 poslanika, Livanjski županija koja ima 50.000 Hrvata bira 2 poslanika, Hercegovačko-neretvanski županija koji ima 150.000 Hrvata bira 3 , Zapadnohercegovačka županija koja ima 80.000 Hrvata bira 2 , Zeničko-dobojski kanton koji ima 40.000 Hrvata bira 2 , Posavska županija koja ima 50.000 Hrvata bira 1 poslanika, Unsko-sanski kanton ima 3.000 Hrvata bira 1 , Bosansko-podrinjski kanton koji ima 83 Hrvata bira 1 .Tuzlanski kanton koji ima 20.000 Hrvata bira 1 poslanika i Kanton Sarajevo koji ima 15.000 Hrvata bira 1 .

Evidentan je nesrazmjer u broju stanovnika i poslanika koji se biraju. Zanimljiva je paralela između Posavske županije i Bosansko-podrinjskog kantona. Na osnovu ove analize sasvim je jasno da bošnjačke stranke mogu iz 5 kantona gdje su dominantna većina osigurati 5 "hrvatskih" poslanika u Domu naroda, te osigurati podršku još jednog u izbornoj trgovini ministarskim foteljama.

U donošenju ovih izbornih pravila HDZ BiH nije sudjelovao, ona su donesena za vrijeme vladanja Alijanse za promjene kada ja HDZ istisnut iz vlasti, a podršku istima dale su stranke koje su ušle u vlast mimo izborne volje hrvatskog naroda.

Dovoljno je da bošnjaci samo izaberu s kim će koalirati.Uvjek se nađe neko ko će lupati po HDZ-u radi par ministarskih mjesta .Izgleda da su ga sada našli u Martinu.

I da dodam matemariku visokog predstavnika i to je to.

.A znamo kakova je ona .

17:3 = 5

Kada kažeš da su Čovićeva obećanja na razini pjanaca u kafiću daj mi molim te pojasni što je to Martin sada izrekao posebno.Nešto zaboravljaš da je i Čović mogao za HDZ uzeti par ministarskih mjesta i gotova priča.

Ovaj put nije.I još nešto svako razbijanje ove koalicije i udaljavanje od HNS-a ne donosi ništa dobra .

Ali eto preživjet će Hrvati.Relativno brzo će i izbori pa neka Martin gleda što će.

A nešto ja mislim da ćemo baš mi morati biti mnogo radikalniji u odnosu spram bošnjaka.Morali smo i do sada .A ne ustupke praviti.

Trebat će i nešto razbijenih glava u najmanju ruku.

Del Boy
10-07-2013, 18:32
gerilac, s ovim dijelom oko raspodjele brojaa stanovništva i poslanika se slažem. međutim, sjeti se da je HDZ BiH participira u vlasti praktički od 90-e izuzev on krtke alijanse (tragedije) i sad, ali na nivou Federacije i da svo to vrijeme nij ništa konkretno napravio. postali su glasni tek zadnjih par godina kad su izgubili jedne lokalne izbore i sad kad su ih u Federaciji zajebali Platformaši. ok, 90% tog vrimena i Martin je bio u tom HDZ-u i nije 100% čist, ali "razilaženjem" i osnivanjem 1990. ima psihološku prednost udaljavanja od "nečeg što nije valjalo". zašto je po meni HDZ BiH loš za Hrvate? zato šta je u vrime konsolidacije BiH iz rata kao predstavnik Hrvata moga puno više tražit i uvjetovat, a nije! forsirali su izjave po Hercegovini o opstanku HB, a jasno je da se odluke ne donose u Hercegovini i da je tu podrška skoro 100%. sad su forsirali priče o Trećem entitetu dok su bili izostavljeni iz vlasti i odjednom su utihnuli kad su im vraćene fotelje. vidiš iz tih razloga po meni jedan Martin ima kredit za Hravte jer ruku an srce nije do sad dogura do pozicije jednog Čovića, mada ni sad nije za usporedbu jer je Čović na poziciji ipak financijski najjače stranke u Hrvata. evo danas je Čović dao izjavu o formiranju 4 teritorijalne jedinice, ali to je kao njegov stav, a konkretno ništa i na to se javio dodik koji ne želi čut o diranju RS, a sjeti se da mu je dodik glavni saveznik. po meni je to nedopustivo. mi se ne moramo slagat, ali je činjenica da je Martin Raguž čovjek koji je sposoban vodit 1990 pa i participirat u vlasti, sad u kojem obliku nek odluči većina.

sagitarius
14-07-2013, 11:49
Mene samo zanima kako će se postaviti prema sarajevskoj čaršiji.

A još je interesantnije obrnuto - kako će se čaršija postaviti prema njemu...:kez

NorthStand
15-07-2013, 16:27
nije tema, ali me zanima kad ističe mandat onom govnu Komšiću? vidim da ga i dalje zovu na skupove u ime hrvatskog naroda, ko predstavnika našeg člana predsjedništva. bio je i u zagrebu, s Bakirom i Nebojšom, dakle kad ističe mandat tom takozvanom hrvatu oženjenom za muslimanku. gdje će on biti realan, kad mu je žena iz čaršije, a on kao predstavlja hrvate imali veće sprdačine od tog primjera kako danas BEJHA funkcionira?

HDZ mora žešće krenut u zahtjevima za promjenom ustava, i ustroja Federacije jer ovo više nema smisla. tu nas neki muslići ismijavaju, i poigravaju se s našim zdravim razumom. očekujući valjda ko i Srbi, da će na kraju svega oni biti pobjednici. ako smo mogli srbe naučit pameti, e onda ćemo sigurno i ove iz Sarajeva. ako neće milom, onda će silom naučit lekciju kad tad. svaki narod ima određenu dozu strpljenja za izrugivanje na njegov račun, pa tako i Hrvati. svaka igra, ima svoj početak i kraj, pa će tako i ova u Federaciji ako se ovako nastavi gurat muslimanske ideje doživjet svoj neslavni kraj. kao što ga je doživjela i Jugoslavija, puno veća i zajebanija zajednica odnosno politčka tvorevina od današnje BiH tj. Federacije BiH.

NorthStand
15-07-2013, 16:30
Smiješno je da uopće postoje dva HDZ-ea. Čuj HDZ 1990. Sad bi trebalo osnovati još jedan HDZ 1991 uinat.

To je čisto strančarenje namjenjeno uguzivanju u vlast radi kojekakvih povlastica.

šta kažeš na Kujundžićevu "hrvatsku zoru", ima li tu kruha i mlijeka?

Inkvizitor
15-07-2013, 16:35
šta kažeš na Kujundžićevu "hrvatsku zoru", ima li tu kruha i mlijeka?

Sumnjam. A i dao je ime stranci. Jel to gotovo, osnovo stranku.

Jel to po uzoru na grčku "Zoru".

NorthStand
15-07-2013, 17:07
Sumnjam. A i dao je ime stranci. Jel to gotovo, osnovo stranku.

Jel to po uzoru na grčku "Zoru".

a nemam pojma, mislim dobro zvuči, onako desničarski. ali mislim da od togan eće biti kruha, ja ne kužim zašto se ljudi ne inflitriraju u HDZ i jednostavno malo pomalo očiste stranku od debila. to mi je jedino logično riješenje, jer sve druge stranke odnosno nove desničarske pa i ljevičarske stranke nemaju šanse pored mašinerije koju ima HDZ odnosno SDP. dakle, ako si desničar u HDZ i tamo se borit za normalniji HDZ, dovoljno da se pojavi netko imalo nalik Tuđmanu i stvari će doći na svoje. a ne da se osniva milion novih strančica, od kojih se unaprijed zna da neće biti ništa. to je moje mišljenje.

Inkvizitor
15-07-2013, 17:46
Stara je to priča. Tri Hrvata četri stranke.

sagitarius
15-07-2013, 22:01
Stara je to priča. Tri Hrvata četri stranke.

teorijski tri Hrvata 7 stranaka...
1. prvi sam jedna stranka
2. drugi sam jedna stranka
3. treći sam jedna stranka
4 prvi i drugi jedna stranka
5 drugi i treći jedna stranka
6. prvi i treći jedna stranka i specijalan slučaj, ali samo kao teorijski
7. sva trojica jedna stranka - daj milostivi veliki Bože.

sagitarius
17-07-2013, 11:56
nije tema, ali me zanima kad ističe mandat onom govnu Komšiću? vidim da ga i dalje zovu na skupove u ime hrvatskog naroda, ko predstavnika našeg člana predsjedništva. bio je i u zagrebu, s Bakirom i Nebojšom, dakle kad ističe mandat tom takozvanom hrvatu oženjenom za muslimanku. gdje će on biti realan, kad mu je žena iz čaršije, a on kao predstavlja hrvate imali veće sprdačine od tog primjera kako danas BEJHA funkcionira?

HDZ mora žešće krenut u zahtjevima za promjenom ustava, i ustroja Federacije jer ovo više nema smisla. tu nas neki muslići ismijavaju, i poigravaju se s našim zdravim razumom. očekujući valjda ko i Srbi, da će na kraju svega oni biti pobjednici. ako smo mogli srbe naučit pameti, e onda ćemo sigurno i ove iz Sarajeva. ako neće milom, onda će silom naučit lekciju kad tad. svaki narod ima određenu dozu strpljenja za izrugivanje na njegov račun, pa tako i Hrvati. svaka igra, ima svoj početak i kraj, pa će tako i ova u Federaciji ako se ovako nastavi gurat muslimanske ideje doživjet svoj neslavni kraj. kao što ga je doživjela i Jugoslavija, puno veća i zajebanija zajednica odnosno politčka tvorevina od današnje BiH tj. Federacije BiH.

Član Predsjedništva gosp.Željko Komšić trenutno obnaša drugi mandat, kao izbornim inžinjeringom i bošnjačkom majorizacijom te zlouporabom duha i slova Dejtona, nametnuti "predstavnik" hrvatskog naroda, koji se cinično osobno izjašnjava kao bosanac, nalazi se na kraju drugog mandata, koji mu istiće sa listopadom 2014.godine.

HDZ nemože samostalno učiniti ništa na promjeni federalnog Ustava na način kojim bi Hrvatima bila zagarantirana jednakopravnost.
Tome je uzrok u činjenici da do nikakve promjene ne može doći bez konsenzusa, a pogotovu jer Bošnjaci ravnopravnost Hrvata u BiH doživljavaju paradoksalno kao ozbiljno narušavanje njihovih vitalnih nacionalnih interesa.

Bilo kako bilo, a to sam i jučer napisao na svom blogu u jednom tekstu, da sazrijeva vrijeme da će i Hrvati već sad, a Srbi za koju godinu ući u EU i da će Bošnjaci ako nastave sa ovakvom politikom na koncu završiti u islambosanskom getu i mada će više od pola BiH građana biti u EU, da BiH nikad na ovaj način neće biti članica EU.

NorthStand
17-07-2013, 14:42
Član Predsjedništva gosp.Željko Komšić trenutno obnaša drugi mandat, kao izbornim inžinjeringom i bošnjačkom majorizacijom te zlouporabom duha i slova Dejtona, nametnuti "predstavnik" hrvatskog naroda, koji se cinično osobno izjašnjava kao bosanac, nalazi se na kraju drugog mandata, koji mu istiće sa listopadom 2014.godine.

HDZ nemože samostalno učiniti ništa na promjeni federalnog Ustava na način kojim bi Hrvatima bila zagarantirana jednakopravnost.
Tome je uzrok u činjenici da do nikakve promjene ne može doći bez konsenzusa, a pogotovu jer Bošnjaci ravnopravnost Hrvata u BiH doživljavaju paradoksalno kao ozbiljno narušavanje njihovih vitalnih nacionalnih interesa.

Bilo kako bilo, a to sam i jučer napisao na svom blogu u jednom tekstu, da sazrijeva vrijeme da će i Hrvati već sad, a Srbi za koju godinu ući u EU i da će Bošnjaci ako nastave sa ovakvom politikom na koncu završiti u islambosanskom getu i mada će više od pola BiH građana biti u EU, da BiH nikad na ovaj način neće biti članica EU.

meni to nije paradoksalno, ja od muslimana nikada ništa dobroga ne bih očekivao. kao ni od srba. sve su to vrlo slična govna, koja imaju isti cilj "hrvate marginalizirat i svest na minimum". to su jedni i drugi radili za vrijeme rata, pa ne vidim šta je čudno u tome da to rade i nakon njega?

mi kao što sam već reko, trebamo u hr pravu vlast koja će potakntu promjene, i to ne iznutra već izvana. dakle Zagreb mora ići u Washington Bruxell Berlin, i tamo potakntu promjene unutar BiH. muslimani su spokojni, dok god su u hrvatskoj na vlasti "socijal demokrati" jer znaju da oni neće poticat promjene koje će ići na štetu čaršije. kažem na štetu, jer sve što bi bilo prihvatljivo hrvatima kao što i sam kažeš za muslmane je nepojmljiva šteta. pošto uživaju u preglasavanju hrvata, i brijem da im se to pravo ukine ostali bi bez jaja. tako ti je to, s tim novopočenim nacijama koje do prije nekog vremena nisu znale ni tko su ni što su, a sada se kurče nad narodom koji u toj bosni živi već punih 800+ godina. ali sve će to doći na svoje, pa kao što sam reko i ratom bude li trebalo jer ovakvo stanje sigurno neće moći još dugo funkcionirat. po meni, to je trebalo riješit još 1990ih vojnim udarom, i trajno zacementirat naš entitet odnosno našu samoupravu s jasnim razgraničenjem u odnosu na srbe i muslimane. pa pod cijenu međunarodnih sankcija, teza da smo izvršili genocid i etničko čišćenje itd. i srbe terete za isto, i šta im tko može? jel ih bole te teze, kada imaju "RS"? to su sve parole koje nikome ništa ne mogu naštetit, a oni koji su mogli naštetit srbima su im blagoslovili RS. kao i muslimanima Federaciju, za koju sam poprilično siguran unaprijed znali da će se pretvorit u muslimanski entitet jer će muslimani radit ovo što rade upravo sada.

prema tome, da bi plivao u tim vodama, moraš igrat prljavo. u politici se nikada ništa nije dobilo, bez udaranja ispod pojasa. pa je tako trebalo malo s više muda, riskirat u proteklom ratu i ni pod koju cijenu ne pristat na ukidanje našeg entiteta odnosno HRHB dok god postoji srpski, ili muslimanski. a zajednički s bilo kojim od ova dva naroda, ne dolazi u obzir. tako se trebalo u startu postavit, pa sada ne bi bili u ovim problemima to sam poprilično siguran.

no ima naznaka, da će se politika Zagreba ipak promjenit, i da će se pozicija ulaska u EU baš u tom smislu dobro iskoristit ako je vjerovati Karamarku, nadam se da mu ovo nisu samo predizborni trikovi kojima samo želi pobrati glasove.

http://slobodnadalmacija.hr/BiH/tabid/68/articleType/ArticleView/articleId/215892/Default.aspx

sagitarius
21-07-2013, 15:44
Položaj Hrvata u BiH će u velikoj mjeri i dalje ovisiti o odnosima između dva HDZ-a i politike koju će u budućnosti voditi izmijenjena postava u HDZ 1990, prema s jedne strane "hrvatskom pitanju u BiH", a s druge eventualnim novim koaliranjima...
Zanimljivo će biti pratiti aktualnu situaciju u rujnu kada se krene u aktivnija politička preustrojavanja u BiH i što će se događati sa međuodnosima dvaju HDZ....

NorthStand
11-08-2013, 01:21
Postoje određene trzavice u najužem vodstvu. Traje to već par mjeseci. Mislim da je posrijedi to da Karamarko sve teže podnosi moć koju Milijan Brkić ima u stranci. Iskreno govoreći, Brkić je taj koji je najzaslužniji za konsolidaciju HDZ-a. On je čovjek koji je najviše hodao po terenu, mobilizirao ljude, lobirao i u konačnici omogućio Karamaraku pobjedu. Slično se ponašao i kad su bili izbori. Može mu se, možda, prigovoriti štošta, ali on je izniman operativac, spretan i poduzetan. Samo što to sada predsjedniku više ne odgovara - priča još jedan HDZ-ovac iz vrha stranke. Dodaje kako su Brkićevu poziciju kod Karamarka otežale i priča oko plagijata diplome te afera Karlovačka banka.

No, te afere ipak su u drugom planu. Ono što Karamarku najviše smeta je utjecaj koji Brkić ima među HDZ-ovcima. Zato smatram da sve ono što se događa vodi, zapravo, k jednom - Brkićevoj smjeni s mjesta glavnog tajnika stranke, jer Karamarko na to mjesto želi postaviti svog imenjaka Čuljaka. On je sada Karamarkov čovjek broj jedan - uvjereno je nekoliko naših sugovornika koji za to imaju i svoje argumente.

On je čovjek koji je navikao raditi sasvim druge stvari. Mjesto glavnog tajnika mu odgovara, jer tu se odlično snalazi. S druge strane, za njega je boravak u Saboru gubitak i vremena i energije. Uostalom, teško ga je zamisliti kako u sabornici ulazi u polemike s političkim protivnicima oko bilo koje teme. Jednostavno nije taj tip osobe. Ono što mu najbolje ide je organizacija. Ako dođe do smjene Brkić-Čuljak na mjestu glavnog tajnika, onda smo svi ispravno pročitali Karamarkovu namjeru - da je tu riječ o pokušaju detronizacije Brkića u stranci. Sve to još nije gotovo. Slučaj je ostavljen za jesen, no poznavajući Brkića ne vjerujem da će on to samo tako pustiti i čekati. A i Čuljak je mudar i igra neke svoje igre - pričaju naši izvori iz HDZ-a.

ako karani makne Vasu Brkića, ništa od trećeg. on je najjači kadar ovog HDZ-a, i sada ga karani majmun miče iz samo sebi znanih razloga. a vidi mu se na faci, da je pravi desničar i da bi zaveo reda i u hr i u bih što se tiče obespravljenosti. ali očito karani majmum, ima neke druge planove čim miče Vasu Brkića, i marginalizira ga bez ikakvog razloga. vjerojatno se boji njegovog sve jačeg utjecaja, papčina karani marko. tako ću ga ubuduće oslovljavat.

sagitarius
11-08-2013, 20:03
Uvijek je simpatizerima i članstvu teško prihvatiti "trvenje" unutar favorizirane stranke, ali to je u biti jedna neminovnost koja prati nekakav politički pluralizam i promjene koje se događaju u stranci jednako kao i u svakom živom organizmu.
Vrh stranke u mnogome doprinosi općenito stanju u stranci, odnosima prema koalicionim partnerima i odgovoran je za imidž i popularnost stranke u ciljanoj populaciji prema kojoj se referira.
Hrvati u BiH su najveći broj glasova dali HDZ BiH i HDZ 1990, koji su koalirajući zahvatili oko 90% hrvatskog glasačkog tijela u BiH.

Promjene na čelu HDZ 1990 sa eventualnim reperkusijama na stanje ove koalicije u negativnom smijeru, u značajnoj mjeri može da utiće na položaj BiH Hrvata u BiH i da izravno utiće na gubitak konstitutivnosti posebice u nekim opcijama koje se moraju uzeti u razmatranje nakon popisa stanovništva u listopadu ove godine.

Ovako crnu sliku s jedne strane potpomažu neki međunarodni čimbenici, a s druge nacionalističke perjanice federalnih partnera iz F BiH, no i u konačnici i partner iz susjednog entiteta nije se nešto istaknuo posebice ukoliko su i u naznaci bili u pitanju nekakvi njegovi interesi...

Odnosi u HDZ-u Hrvatske su stoga jako bitan čimbenik od kojeg ovisi, prije svega, ozbiljnija potpora Hrvatima iz BiH, prostom puku u vidu kojekakvih beneficija, pomoći u pokretanju biznisa ili obimnijem stipendiranju đaka i studenata, čija budućnost, ukoliko se ovako stanje nastavi, će biti u trećim zemljama, dakle gubljenjem najproduktivnijeg dijela nacionalne supstance hrvata iz BiH, jer je bjelodano jasno da se od kukuriku koalicije ta potpora neće dobiti i da u ovom smijeru čak i nakon ulaska Hrvatske u EU nije došla niti jedna ohrabrujuća vijest od strane aktualne vlasti u Hrvatskoj.

To i je razlog što Northov post ovako konotiran izaziva zebnju i nikako nije dobra vijest da se unutar HDZ-a Hr vode nekakvi "rovovski ratovi" uz neminovan pad popularnosti šefa stranke gosp.Tomislava Karamarka..., ukoliko stvar jeste takva kako je North predstavlja.

NorthStand
12-08-2013, 02:11
moje je mišljenje, da realno od HDZ-a kao ni od jedne druge hrvatske stranke ne treba očekivat ništa konkretno u svezi riješavanja hrvatskog problema u BiH. dokazli su sve ove godine, da su njima hrvati BiH kao i Milanoviću i Josipoviću samo teret. dadu par stotina milinoa kuna iz proračuna, i misle da je to to, da više od toga hrvatima ništa ne treba. e da i malo se prošeću svake godine, reda radi da pokažu da znaju da ste živi i da živite u BiH. ali obespravljenost hrvata u toj zemlji, i dalje ostaje, ništa se ne riješava niti se ima plan riješiti po tom pitanju. hrvati u srbiji također ne uživaju ništa bolji status, iako se stalno naši vrli političari kunu u normalizaciju odnosa s srbijom i bih, šta god to značilo, realno hrvatski čovjek pogotovo seljak koji živi u nekom mjestašcu u srbiji ili bih, ništa od toga nema niti osjeća bilo kakve promjene na bolje. a to je ono jedino bitno, i jedino što bi trebalo biti mjerodavno kada je naša politika u pitanju. rezultati, a ne lažna obećanja i hodočašća od kojih nitko tko živi u tim krajevima nema nikakve koristi.

ja ne izazivam zebnju, ja samo prenosim vijest s ovih novina mislim večernjeg lista, koji je eto imao neki svoj izvor koji je njemu potvrdio da Karani Marko iz neke svoje taštine ima potrebu promjenit odličnog Vasu Brkića s mjesta tajnika stranke. ja svakako osobno, najviše preferiram Vasu u novom HDZ-u jer eto dolazi iz "nezgodnog" kraja po naše komuniste, i sve one koji mrze hrvatsku i koji se nadaju da će se proces dehrvatizacije zemlje nastaviti u punom zamahu. položem veliku nadu u Vasu, jer mi on jedini djeluje ko osoba koja poput pit bula prvo grize a tek onda laje!

nadam se da ovo što večernji priča nije istina, i da će pit bul Vaso ostat udarni krilnik stranke, prije svega jer je to dosadašnjim radom i zalaganjem zaslužio.

sagitarius
15-08-2013, 16:22
moje je mišljenje, da realno od HDZ-a kao ni od jedne druge hrvatske stranke ne treba očekivat ništa konkretno u svezi riješavanja hrvatskog problema u BiH. dokazli su sve ove godine, da su njima hrvati BiH kao i Milanoviću i Josipoviću samo teret. dadu par stotina milinoa kuna iz proračuna, i misle da je to to, da više od toga hrvatima ništa ne treba. e da i malo se prošeću svake godine, reda radi da pokažu da znaju da ste živi i da živite u BiH. ali obespravljenost hrvata u toj zemlji, i dalje ostaje, ništa se ne riješava niti se ima plan riješiti po tom pitanju. hrvati u srbiji također ne uživaju ništa bolji status, iako se stalno naši vrli političari kunu u normalizaciju odnosa s srbijom i bih, šta god to značilo, realno hrvatski čovjek pogotovo seljak koji živi u nekom mjestašcu u srbiji ili bih, ništa od toga nema niti osjeća bilo kakve promjene na bolje. a to je ono jedino bitno, i jedino što bi trebalo biti mjerodavno kada je naša politika u pitanju. rezultati, a ne lažna obećanja i hodočašća od kojih nitko tko živi u tim krajevima nema nikakve koristi.

ja ne izazivam zebnju, ja samo prenosim vijest s ovih novina mislim večernjeg lista, koji je eto imao neki svoj izvor koji je njemu potvrdio da Karani Marko iz neke svoje taštine ima potrebu promjenit odličnog Vasu Brkića s mjesta tajnika stranke. ja svakako osobno, najviše preferiram Vasu u novom HDZ-u jer eto dolazi iz "nezgodnog" kraja po naše komuniste, i sve one koji mrze hrvatsku i koji se nadaju da će se proces dehrvatizacije zemlje nastaviti u punom zamahu. položem veliku nadu u Vasu, jer mi on jedini djeluje ko osoba koja poput pit bula prvo grize a tek onda laje!

nadam se da ovo što večernji priča nije istina, i da će pit bul Vaso ostat udarni krilnik stranke, prije svega jer je to dosadašnjim radom i zalaganjem zaslužio.

Mislim da smo u potpunosti u suglasju, no treba shvatiti da Hrvatima iz BiH je HDZ Hrvatske jedina opcija u kojoj vide eventualnu potporu svojoj borbi za ravnopravnost, potporu i u financijskom smislu ali i na prvom mjestu razumijevanje s neizostavnom potporom u Vijeću Europe, u iznošenju istine o neravnopravnom položaju Hrvata iz BiH prema ostalim narodima u toj državi.
Jako je bitno da se očuva jedinstvo, koliko unutar dva HDZ-a u BiH, toliko i sa sestrinskom strankom u Hrvatskoj.

Hrvati iz BiH su dali povjerenje glasujući u europskom parlamentu upravo opciji HDZ-a Hrvatske i to je, smijem li tako reći, u bitnoj mjeri prevagnulo da "naši" parlamentarci danas budu tu gdje jesu u parlamentu EU.
Stoga, mada se držimo pravila da u BiH sami ostvarimo svoja prava, ipak računamo na potporu svojih sunarodnjaka, koja je u nekim smislovima bila izdašna, ali u nekim je posve izostala.

Trebam li podsjećati na Milanovićev debakl u Sarajevu kad mu se smijala cijela BiH, jer mu je Lagumdžija opalio diplomatski šamar, na koju imenovani nije smio ni "kvrknuti", nego je otišao u Hercegovinu da pojede pećenu janjetinu, kod dobrih Hercegovaca i zbriše u Hrvatsku, ko da ga Bog nije ni dao...
I zbog takvog premijera Hrvati u BiH se samo stide, jer su nas još više "stisli" naši susjedi, pošto su shvatili da mogu "otpiliti" premijera Hrvatske ko zadnju slinu ili pak sterilitet s kojim predsjednik Josipović ne smije niti pomisliti da kaže da će Hrvatska dati jasnu i nedvojbenu potporu Hrvatima iz BiH.

Stoga je jako bitno da se HDZ Hrvatske očituje u mjeri političkog smisla i mjere, rezona i logike i konačno obveze Hrvatske kao potpisnice Dejtona u potpori svojim sunarodnjacima s ove strane rijeke Save, posebice sada nakon ulaska RH u EU, a razumijevajući činjenicu da su Hrvati BiH u Federaciju utisnuli svoju Hercegbosnu u tom istom Dejtonu, definitivno ludo vjerujući da gašenjem HB nisu pogašena prava hrvatskog pućanstva u ovoj nestabilnoj balkasnkoj državici, dapače, da će ih imati u ravnopravnom iznosu i da će živjeti u ravnopravnosti, sreći i blagostanju...

Vrlo pažljivo motrimo što će učiniti vođstvo HDZ 1990, ali i Karamarko Tomislav kojeg za sada doživljavamo kao velikog prijatelja.

NorthStand
15-08-2013, 17:39
slažem se, vidjet ćemo sve uskoro, ako Karani preuzme vlast za dvije godine a mislim da hoće, kako će se to sve odvijat. i dali će se nešto konkretno poduzet, po pitanju Pelješkog mosta i hrvata u BiH što ja osobno smatram izuzetno važnim pitanjima, koji spadaju u opciju riješavanja "HITNO".

nego da te pitam, koji čevap je bolji sarajevski li banjalučki? :D

sagitarius
15-08-2013, 21:14
slažem se, vidjet ćemo sve uskoro, ako Karani preuzme vlast za dvije godine a mislim da hoće, kako će se to sve odvijat. i dali će se nešto konkretno poduzet, po pitanju Pelješkog mosta i hrvata u BiH što ja osobno smatram izuzetno važnim pitanjima, koji spadaju u opciju riješavanja "HITNO".

nego da te pitam, koji čevap je bolji sarajevski li banjalučki? :D

Ma kad si gladan dobri su i jedni i drugi...
U principu to je nezdrava hrana, ali ponekad uz pivo meni dobro sjednu oni koje ja napravim...:)

NorthStand
15-08-2013, 23:02
Ma kad si gladan dobri su i jedni i drugi...
U principu to je nezdrava hrana, ali ponekad uz pivo meni dobro sjednu oni koje ja napravim...:)

u principu, "domaće" je najbolje. :D

sagitarius
22-08-2013, 14:27
Jedan od prvih intervjua novog Predsjednika HDZ 1990 Martina Raguža i njegove poglede na BiH, suradnju sa strankama "šestorke" kao i buduće odnose sa HDZ BiH možete pročitati na poveznici:

http://www.nezavisne.com/novosti/intervju/Martin-Raguz-Sestorka-radi-bez-programa-i-kriterija-201694.html

sagitarius
30-12-2013, 13:48
Martin Raguž, aktualni predsjednik HDZ 1990, stranke, koja je nastala na pomalo čudan način, za kojeg bi mi u Bosni rekli „inat stranka“, dakle, stranka koja je nastala od kadrova HDZ-a BiH nezadovoljnih svojom pozicijom u toj stranci i uz obilnu moralnu i financijsku potporu Zagreba tog 8. travnja 2006.godine, kada su i utemeljeni i u čijoj pozadini leži pokušaj da se destabilizira HDZ BiH, koji kao jaka nacionalna stranka nikako nije odgovarala politici u to vrijeme aktualnog predsjednika RH, koji je sa nekim od današnjih čelnika HDZ-a 1990 imao jako prisne osobne odnose, te je preko tih veza ohrabrio njihovo cijepanje HDZ-a BiH na dvije stranke, s ciljem da zauvijek zatvori knjigu zvanu Hrvati iz BiH koje se želi odgurati u granice građanske bošnjačke Federacije BiH i sa tada upućenom im „toplom“ preporukom da se „okrenu k Sarajevu“...

Koliko je bilo financijskih inputa iz pravca Zagreba prema novonastaloj stranci u BiH u tom periodu, ostat će nepoznanica, jer novac nije išao preko računa da bi se išta pouzdano moglo tvrditi, dapače, to će ostati tajna, no jedno je sigurno da je novca bilo dovoljno za novačenje kvalitetnijih kadrova i isplatu rukovodstva novonastale partije, sa financiranjem predizborne kampanje, što će biti neupitna činjenica o kojoj su svojevremeno s mnogo pompe i ekskluziviteta pisali mediji s obje strane rijeke Save.

Martin Raguž je bio član HDZ-a BiH od 1993. do 2006.godine kada je i konvertirao sa grupom ljudi u novu partiju kao jedan od najbližih Mesićevih istomišljenika i prijatelja iz BiH, gdje je njihovo prijateljstvo poodavno ovjereno u organizaciji „Internacionalna liga humanista“, sa sjedištem u Sarajevu u ulici M.Spahe, gdje Mesić inaće obnaša funkciju Predsjednika stalnog komiteta, a Raguž funkciju Predsjedavajućeg vijeća lidera lokalne zajednice ove organizacije.

Što je obečavano u to vrijeme Ragužu i u kojoj mjeri je ovaj aktualni zagrebački student postdiplomskog studija imao nekakav pouzdan agreman, u vrijeme dok je strankom ravnao Božo Ljubić, teško je reći, ali recimo da je mogao biti djelomice zadovoljan kao drugi čovjek u stranci sa obećanjem da će jednog dana biti i prvi.

Na nedavnoj izbornoj konvenciji stranke, postaje Predsjednikom HDZ 1990., a nakon što se zbog iscrpljenosti sa ove funkcije povukao dotadašnji šef Božo Ljubić i kada se Ragužu nenadano otvorio put prema čelnoj poziciji, što je zatim kvalitetno izlobirao i tako ostvario jednu od svojih najvećih osobnih i političkih ambicija.

Ovaj diplomirani politolog, rođeni Stočanin, danas pedesetpetogodišnjak, otac četvoro djece, imao je neosporno zanimljivu i upečatljivu političku karijeru kroz koju je stekao respektabilna iskustva, predstavljajući se uvijek kao jednostavni pragmatik, sklon timskom radu, uvijek dobro postavljenog garda i smisla za istaknuti ono što je u njegovom političkom interesu.

To su neosporno kvaliteti političara koji je uspio doći i do stanovite karizme, smirenog i odmjerenog stava i sa karakterističnim smislom za blagi pesimizam.

Predstavljao je Hrvate u federalnim organima dosta kvalitetno, ali ne treba zaboraviti da su mu u pozadini bili uvijek močni šefovi, u prvo vrijeme Čović, a poslije Ljubić koji su pratili njegov rad i uglavnom na određen način bili njegovi korektori, tako da tu nije mogla doći do izražaja neka prevelika Raguževa inicijativnost ili prezentacija zasebnih političkih stavova, koji mu nisu nedostajali, dapače.

Političko Sarajevo ga je prihvatilo i nikada o Ragužu nije bilo loših komentara na ovoj strani, držali su da je skroman i „nagodan“ te da je s njim moguće postići u svemu povoljan dogovor, što mu kod Hrvata u BiH i nije bila baš neka preporuka, tako da je do pozicije predsjednika stranke došao izlobiranim unutarstranačkim izborom, a ne po osnovi stava glasačke baze, koju da se pitalo on nikad ne bi došao na ovu poziciju.

Očigledno patroniziran, Raguž pokušava svoj politički angažman ojačati i u par navrata koketira sa Sarajevom, ali i Zagrebom kako bi mogao parirati svojim dotadašnjim šefovima, što mu se konačno ispunilo, ali tek kada je zasjeo na kormilo „devedesetke“ i kada je za vrlo kratko vrijeme pokazao Čoviću, ali i BiH javnosti svoju političku orjentaciju i viziju budućih odnosa dviju sestrinskih stranki u BiH.

Čovićevu ponudu da se razmotre tri opcije uzajamnih odnosa dvaju HDZ-a među kojima je i ona o ujedinjenju, Raguž je ostavio na čekanju neodgovorivši ništa određeno vrdajući diplomatski uvijenim riječnikom da su sve opcije otvorene uz uzajamno poštivanje, mada mu niti u pripomisli nije bilo nikakvo ujedinjavanje, kojim bi izgubio toliko željno čekanu poziciju šefa stranke, koja je u međuvremenu, što valja reći, izrasla u solidnu partiju sa čvrstim hrvatskim predznakom.

Nakon nedavne intervencije HDZ-a BiH da se izvrši smjena čelnog čovjeka HBŽ Rimca, inače člana HDZ 1990 i čovjeka od Raguževog povjerenja, sa Ivkovićem iz HDZ-a BiH, radi, kako se navodi u saopćenju koje prenose mediji, Rimčeve tvrdoglavosti i nepoštivanju teško postignutog sporazuma vladajuće četvorke, Raguž je mirno zaprijetio raskidom koalicije dva HDZ-a, čime je izravno „napao“ i onako lošu hrvatsku poziciju u BiH u situaciji u kojoj se rješavaju najbitnija pitanja od nacionalnog interesa za ovaj narod, jer narušavanje odnosa na čelnoj ravni neminovno dovodi do nekonzistentnog i neprincipijelnog zastupanja interesa naroda koji ih je birao. (detalji na poveznici http://www.dnevno.ba/vijesti/bih/962...vrsen-cin.html )

Iznenadni preokret odnosa dvaju do juče najbližih partnera koji su bili garant borbe za hrvatsku poziciju ravnopravnog konstitutivnog naroda sa ostala dva u BiH, u situaciji koju je Raguž definitivno ishitrio, manirom neiskusnog junoše ili pak moguće i posve svjesno sa ciljem i namjerom znanim samo njemu, tek ostaje da se analizira u stožerima ovih dviju stranaka, mada u krugovima političkih analitičara ovaj događaj za sada se tumači kao znakovit zaokret, koji ukoliko bi eskalirao, imao bi čak mogući smijer i analogiju sa onim između Dodikovog SNSD-a i Bosićevog SDS-a kod Srba.

To nije nemoguće da se dogodi, jer kontroverzni Raguž u cijeloj BiH priči postaje nepredvidljivi čimbenik, kojem osim što nije na kraj pameti da se odrekne pozicije šefa stranke, a pogotovu ne sada kada je u mogućnosti da dobije svoju punu političku satisfakciju i eto da se kapricira nekadašnjim šefovima i Čoviću i Ljubiću, u čijim sjenama je proboravio veliki dio svoje karijere, a što je ipak za njega, ma koliko to on priznavao ili ne, bilo jako frustrirajuće.

Odnos između njega i Bože Ljubića, koji obnaša funkciju Predsjednika HNS, ipak još nije do kraja izdefiniran, bar ne javno, jer ova asocijacija hrvatskih stranaka u BiH je još kako bitna poluga s kojom bi Raguž volio ovladati i s kojom je u slučaju Rimac „zazveckao“Čoviću, ističući da je ovaj navodno prekršio jedan od zaključaka HNS-a, mada stvar nije primjenjiva na spornu situaciju na terenu.

I konačno, ako se imaju u vidu Ragužove veze u Zagrebu, koje su ga svojevremeno, što izravno što neizravno i instalirale, ali bez sumnje ohrabrivale u novi HDZ 1990., koji je u to vrijeme na fonu kritike HDZ-a BiH dobivao glasove, ali i članstvo u toj prvoj utemeljiteljskoj 2006., a tada izbornoj godini u BiH, onda se možemo zapitati koja je Raguževa misija danas, sedam, skoro osam godina poslije i kada su sa političke scene maknuti neki akteri među kojima Sanader i djelomice Mesić, mada ne i svi, što ipak ostaje tek da se vidi, pošto se Raguž bude jasnije očitovao i sa više postupaka bolje izdefinirao.

Za sada je posve sigurno da Raguž neće ići u ujedinjenje stranaka mada oslabljivanjem sprega sa HDZ BiH ozbiljno riskira na izborima koji se primiću za desetak mjeseci ili da ih katastrofalno izgubi ili da podijeli Hrvate iz BiH i oteža i onako prekompliciranu situaciju sa rješavanjem njihovog statusa.

Najveća opasnost koja prijeti je da se već nakon ovog njegovog poteza pojave oštre polarizacije kod Hrvata iz BiH, čime bi bez sumnje dosta toga što je izgledalo izvjesnim nepovratno „otišlo na doboš“.

galija
30-12-2013, 23:06
Sagi pisao si ovo nedavno..a sad je potpuno jasno da od ujedinjenja dva Hdz-a neće biti ništa...nažalost.
Već sam na blogu rekla da je suludo postojanje dva Hdz-a i da Hdz 1990 nema neku značajniju podršku hrvatskog naroda ali zato prevrtljivi Martin ima podršku međunarodne zajednice i to koristi dosta dobro.Uopće me ne bi iznenadila neka koalicija između boljitka,Budimirove nove stranka i Hdz-a 1990:facepalm nova platforma
M.Raguž prevrtljivac,karijerista i miljenik multikulturalnog Sarajeva-opasan po hrvatski narod

Inkvizitor
31-12-2013, 11:57
A ovaj Slaven Raguž..on je kao novi u ekipi..već i pozicioniran koliko sam vidio..

galija
31-12-2013, 12:30
A ovaj Slaven Raguž..on je kao novi u ekipi..već i pozicioniran koliko sam vidio..

Kako misliš pozicioniran?
Kandidirao se za šefa stranke i izgubio od M.Raguža.
Žestoko se lobiralo za Raguža mladog kolumnistu koji je onako malo volio pričati o Hercegovini kao hrvatskoj koloniji..znači potenciranje prebacivanja krivnje na Hrvatsku za sve i svašta
Meni onako lagano "smrdi" ali meni je općenito cijela devedesteka odvratna.Toliki skup nezadovoljnika i karijerista ne bi podnijela ni Amerika

Inkvizitor
31-12-2013, 13:27
Kako misliš pozicioniran?
Kandidirao se za šefa stranke i izgubio od M.Raguža.
Žestoko se lobiralo za Raguža mladog kolumnistu koji je onako malo volio pričati o Hercegovini kao hrvatskoj koloniji..znači potenciranje prebacivanja krivnje na Hrvatsku za sve i svašta
Meni onako lagano "smrdi" ali meni je općenito cijela devedesteka odvratna.Toliki skup nezadovoljnika i karijerista ne bi podnijela ni Amerika

Zar on nije predsjednik GO HDZ 1990 Mostara

sagitarius
31-12-2013, 14:40
Slaven Raguž je Predsjednik GO HDZ 1990 Mostar:

http://www.hercegovina.info/vijesti/hercegovina/mostar-hercegovina/odrzana-izborna-skupstina-go-mostar-hdz1990

No bio je i ozbiljan protukandidat za predsjednika te stranke i smatralo se da bi on nastavio politiku Bože Ljubića blisku HDZ BiH, čak se govorilo da bi on radio na ujedinjenju ove dvije stranke...
Radi toga se za Slavena smatralo da je bolji kandidat od Martina, posebice među običnim ljudima kojima je bilo stalo do jedinstva kod Hrvata u vremenima rješavanja pitanja opstanka, konstitutivnosti i kompletnog paketa "hrvatskog pitanja" u BiH.

S druge strane, to ujedinjenje je smetalo struji M.Raguža unutar stranke, koji su bili stroga opozicija u tom smislu, smatrajući da će do određenih pozicija lakše doći ukoliko su u zasebnoj stranki nego u HDZ BiH, što će se kao njihov plan potvrditi nešto kasnije po Martinovom izboru s kojim konačno opet nisu zadovoljni smatrajući da bi njegova politika trebala biti još oštrija prema HDZ BiH i opčenito Draganu Ćoviću, kao osobi koja im u biti u svemu najviše i smeta.

zaba1111
31-12-2013, 14:47
Sagi pisao si ovo nedavno..a sad je potpuno jasno da od ujedinjenja dva Hdz-a neće biti ništa...nažalost.
Već sam na blogu rekla da je suludo postojanje dva Hdz-a i da Hdz 1990 nema neku značajniju podršku hrvatskog naroda ali zato prevrtljivi Martin ima podršku međunarodne zajednice i to koristi dosta dobro.Uopće me ne bi iznenadila neka koalicija između boljitka,Budimirove nove stranka i Hdz-a 1990:facepalm nova platforma
M.Raguž prevrtljivac,karijerista i miljenik multikulturalnog Sarajeva-opasan po hrvatski narod

Mislim da ustvari ne bi bilo dobro da se ujedini HDZ jer nije dobro da HDZ nema oporbu, a trenutno je osim Devedesetke nema, a izgleda da ni oni nisu dorasli, mislim kad im je Slaven bio kandidat za predsjednika to sve govori.
Inače Martin propituje teren da se ujedini s otpadcima iz HSPa, što ne mora nužno porazumjevati izdaju i nečasne radnje jer su jednostavno takve okolnosti da im svima prijeti nestanak, Martin nije glup i dobro će procijeniti raspoloženje naroda po tom pitanju, a s druge strane, budući da nije glup, sumnjam da će se upustiti u avanturu u kakvoj su bili platformaši, em se to ne može baš tako jednostavno naplatiti, em je dugoročno neisplativo, em ne vidim ni razumni motiv da se ulazi u takvu avanturu kad se može putem HNSa biti uz HDZ i participirati u vlasti i ostati trajan politički faktor.

Svi platformaši zaista jesu zaslužili političku smrt, međutim prilično je opasna situacija kada nema oporobe i kad se vlast ne boji smjene, a takva je situacija trenutno u Hrvata HB, HDZ je potpuno nedodirljiv.

Što se tiče Slavena Raguža, već sam pisao da je svraćao na HB org i ulazio u rasprave, ali da čovjek ,iako dobronamjeran, jednostavno nije kapacitet za ozbiljnu politiku.

zaba1111
31-12-2013, 14:53
Slaven Raguž je Predsjednik GO HDZ 1990 Mostar:

http://www.hercegovina.info/vijesti/hercegovina/mostar-hercegovina/odrzana-izborna-skupstina-go-mostar-hdz1990

No bio je i ozbiljan protukandidat za predsjednika te stranke i smatralo se da bi on nastavio politiku Bože Ljubića blisku HDZ BiH, čak se govorilo da bi on radio na ujedinjenju ove dvije stranke...
Radi toga se za Slavena smatralo da je bolji kandidat od Martina, posebice među običnim ljudima kojima je bilo stalo do jedinstva kod Hrvata u vremenima rješavanja pitanja opstanka, konstitutivnosti i kompletnog paketa "hrvatskog pitanja" u BiH.

S druge strane, to ujedinjenje je smetalo struji M.Raguža unutar stranke, koji su bili stroga opozicija u tom smislu, smatrajući da će do određenih pozicija lakše doći ukoliko su u zasebnoj stranki nego u HDZ BiH, što će se kao njihov plan potvrditi nešto kasnije po Martinovom izboru s kojim konačno opet nisu zadovoljni smatrajući da bi njegova politika trebala biti još oštrija prema HDZ BiH i opčenito Draganu Ćoviću, kao osobi koja im u biti u svemu najviše i smeta.

Mislim da nisi u pravu, Slaven Raguž je upravo prozivao sve one koji su se približili HDZu za foteljaštvo, a Čovića otovoreno proziva za lopovluk, a to je ustavri njegov domet, priča o lopovluku , foteljama , a tek ovo o koloniji i glupostima koje je prosipao na HB org ...

sagitarius
31-12-2013, 15:00
Mogao bih se složiti sa Zabom da nisu vremena kakva jesu.
Naime, čini se neracionalnim strančariti ili praviti opoziciju na način kako to čini "devedesetka" dok traju intenzivni pregovori oko rješavanja presude Sejdić-Finci i razrješavanja "pitanja Hrvata", što skračeno podrazumijeva čitav onaj set stvari od jednakopravnosti, preko izbora člana predsjedništva, itd.itd.
Jeste opasno biti bez opozicije slažem se i tu, ali ako bismo stvari stavili na vagu, mislim da bi prevagnuo opći i zajednički interes.
Ako si gledao sinoč Refleks na OBN-u Dervo Sejdić je izjavio da u BiH ima 125.000 Roma, i da ima "ostalih" više nego Hrvata u BiH.
Istina je da mu je Finci oponirao smatrajući da je popis ipak homogenizirao narode i da ne misli da će tako biti, ali ovo govorim u kontekstu potencijalno mogućeg izbora nekog novog Komšića, preko tih "ostalih", jer kod Hrvata nema koncenzusa oko jedinstvenog kandidata.
U tom smislu mislim da bi kod Hrvata trebalo da prevagne manje zlo...to jedinstvo i da, svakako vidim HNS kao mjesto koje bi trebalo i moralo biti mjesto gdje bi se rješavala sva pitanja od značaja za hrvatski narod iz BiH, sa stanovito promijenjenim sustavom delegiranja i zastupanja hrvatskog naroda iz svih dijelova BiH.

Inkvizitor
31-12-2013, 15:01
Mislim da ustvari ne bi bilo dobro da se ujedini HDZ jer nije dobro da HDZ nema oporbu, a trenutno je osim Devedesetke nema, a izgleda da ni oni nisu dorasli, mislim kad im je Slaven bio kandidat za predsjednika to sve govori.
Inače Martin propituje teren da se ujedini s otpadcima iz HSPa, što ne mora nužno porazumjevati izdaju i nečasne radnje jer su jednostavno takve okolnosti da im svima prijeti nestanak, Martin nije glup i dobro će procijeniti raspoloženje naroda po tom pitanju, a s druge strane, budući da nije glup, sumnjam da će se upustiti u avanturu u kakvoj su bili platformaši, em se to ne može baš tako jednostavno naplatiti, em je dugoročno neisplativo, em ne vidim ni razumni motiv da se ulazi u takvu avanturu kad se može putem HNSa biti uz HDZ i participirati u vlasti i ostati trajan politički faktor.

Svi platformaši zaista jesu zaslužili političku smrt, međutim prilično je opasna situacija kada nema oporobe i kad se vlast ne boji smjene, a takva je situacija trenutno u Hrvata HB, HDZ je potpuno nedodirljiv.

Što se tiče Slavena Raguža, već sam pisao da je svraćao na HB org i ulazio u rasprave, ali da čovjek ,iako dobronamjeran, jednostavno nije kapacitet za ozbiljnu politiku.

Mlad je. Ima kad naučit. Ako hoće.

Preba se samo čuvati onih "vukova u janjećoj koži". Da nam se ne bi dogodilo ono što se dogodilo u Hrvatskoj. Da ti pod janjećim runom ulijeću vukovi. Sve fino govore, puna im usta slobode i pravde a kad zasjednu na vlast onda se tek vide što su i tko su.

Pa sad u Hrvatskoj imaš situaciju gdje se sve imalo nacionalno proglašava fašizmom i imaš sumrak demokracije i goebelsovske medije. Imaš Milanovića, prije Mesića sad Josipovića. Imaš Vesnu Pusić, imaš Jovanovića..itd

Eto što je donijela alternativa. Ako je to oporba, bolje da je nemamo mi Hrvati u Bih. Nadam se da nećemo ponoviti epohalnu glupost Hrvata iz Hrvatske i nasjest na dječje folove.

zaba1111
31-12-2013, 15:20
HDZ nema alternativu danas, ali poanta je da ne valja ako se opuste, ako postanu sigurni da su nezamjenjivi, ne valja ni kad se političari ne mjenjaju jer se prirodno stvaraju interesni klanovi...
Ponavljam da ne vjerujem da bi Martin izdao jer nije glup, nema tu dugoročnog interesa, kao da su i ovi tukci platformaši na kraju dobro prošli, da su znali ne bi se u to upuštali, još će i po zatvoru završiti... ali to su ljudu redom ograničeni, a ustvari nemamo mi ni ukupno puno kvalitetnih ljudi, nema ih ni u HR, a pogotovo kod nas jer je premala baza, a to nešto malo što imamo je u HDZu i zato bi bilo dobro da opstane devedesetka i da se profilira u barem ozbiljnu oporbu.

Mislim da HNS od strane devedesetke pod Martinom nije upitan, a da se Čović i Raguž trenutno pozicioniraju unutar HNSa, tj. kao što je i logično i HNS je odraz političke moći pojedine straneke u određenom trenutku, ako bi Devedesetka prihvatila odpadnike i zamuljala kao da su se oni uvijek bili protiv platforme i tako osnažena ušla u HNS, mislim da ih Čović ne bi odbacio jer bi to onda bila smrt HNSa, a ne vjerujem da bi Čović zbog nešto malo više moći prokockao povijesnu šansu da HNS tada doista postane to što mu ime kaže, Sabor Hrvata HB gdje će se donositi sve odluke koje hrvatski predstavnici moraju poštivati.

sagitarius
31-12-2013, 15:33
Mislim da nisi u pravu, Slaven Raguž je upravo prozivao sve one koji su se približili HDZu za foteljaštvo, a Čovića otovoreno proziva za lopovluk, a to je ustavri njegov domet, priča o lopovluku , foteljama , a tek ovo o koloniji i glupostima koje je prosipao na HB org ...

Nisam upoznat sa tim izjavama o kojim govoriš - čovjek uči i saznaje dok je živ, ali sjećam se izbora u "devedesetki" kada je bila istaknuta jasna polariziranost između ove dvojice protukandidata, gdje je Slaven imao vrlo jaku potporu desno orjentiranih struktura i unutar HDZ 1990, ali i van stranke, dok je za Martina u startu bilo prejasno da će ići na opće nezadovoljstvo svih opcija autokratski i u uistinu jednom jako napornom stilu uvrijeđene primadone.

sagitarius
31-12-2013, 15:48
Mislim da HNS od strane devedesetke pod Martinom nije upitan, a da se Čović i Raguž trenutno pozicioniraju unutar HNSa, tj. kao što je i logično i HNS je odraz političke moći pojedine straneke u određenom trenutku, ako bi Devedesetka prihvatila odpadnike i zamuljala kao da su se oni uvijek bili protiv platforme i tako osnažena ušla u HNS, mislim da ih Čović ne bi odbacio jer bi to onda bila smrt HNSa, a ne vjerujem da bi Čović zbog nešto malo više moći prokockao povijesnu šansu da HNS tada doista postane to što mu ime kaže, Sabor Hrvata HB gdje će se donositi sve odluke koje hrvatski predstavnici moraju poštivati.

Preslaba je izborna baza koja stoji iza Raguža i njegove "devedesetke" da bi on bio taj koji može u punom kapacitetu kontrirati premočnom HDZ-u BiH, a osim toga, ruku na srce, Raguž je kao političar nižeg formata od Čovića.

Izborni rezultati 2014 u mnogome će diktirati opće stanje kod Hrvata u BiH, koje nikako ne ide u prilog "devedesetki", jer ili će, kako negdje rekoh, Raguž rascijepiti hrvatsko glasače tijelo ili će biti katastrofalno poražen, pa sve da i prikupi neke HSP-ovce i s njima koalira.

Bit problema ne treba smještati u HNS, koji u aktualnom stanju nije kadar apsolutno ništa da riješi bez temeljite promjene njegove strukture.
HNS bi mogao, po meni morao biti organiziran ne na bazi pariteta stranaka i njihove političke snage mjerene glasačima, da ostavimo po strani ozbiljne razmirice koje su raskinule koaliciju dvaju HDZ-a, nego bi trebao biti formiran od predstavnika hrvatskog naroda iz svih dijelova BiH prema brojnosti i zemljopisnoj poziciji, neovisno o stranačkoj pripadnosti, što bi bio garant nepristrane politike, a što bi onda bio i korektor ponašanja stranačkih vođa, dakle obavljen bi bio i posao "opozicije".
Ovako sve van toga je utopija i interpersonalni odnos koji u svakom slućaju više škodi Ragužu nego li Čoviću.

Inkvizitor
31-12-2013, 16:16
HDZ nema alternativu danas, ali poanta je da ne valja ako se opuste, ako postanu sigurni da su nezamjenjivi, ne valja ni kad se političari ne mjenjaju jer se prirodno stvaraju interesni klanovi...
Ponavljam da ne vjerujem da bi Martin izdao jer nije glup, nema tu dugoročnog interesa, kao da su i ovi tukci platformaši na kraju dobro prošli, da su znali ne bi se u to upuštali, još će i po zatvoru završiti... ali to su ljudu redom ograničeni, a ustvari nemamo mi ni ukupno puno kvalitetnih ljudi, nema ih ni u HR, a pogotovo kod nas jer je premala baza, a to nešto malo što imamo je u HDZu i zato bi bilo dobro da opstane devedesetka i da se profilira u barem ozbiljnu oporbu.

Oni platformaši su sramota hrvatskog naroda uzurpiranja volje hrvatskog naroda, zbog toga naravno najviše, nego i zbog svog nastupa radi kojeg Hrvati izgledaju nepismeni i priprosti. kad vidiš jednog Lijanovića, jednog Jurišića.

Pa taj Jurišić je u Bujici pričao, kad se svadio s Budimirom kako mu je pomagao dok je ovaj bio u nekim financijskim problemima, u nekim kreditima, tako da je čak i Bujanecu bilo neugodno

Pa gdje te ide da to pričaš na TV.

Martin Raguž je sigurno političar s iskustvom..on je baš prototip političara, kao i čović..ostali su sitnež..meni se npr sviđao nastup Marinka Ćavare. Elokventan i jasan.

Treba oporba ali ne politikanstvo. Nismo mi u situciji da se trošimo na politikanstvo. taj luksuz imaju narodi sa svojim osiguranim, neupitnim statusom. Mi tja luksuz nemamo. Druga je stvar što smo pričično politički zapušten narod, malobrojan, pa tu isto igraju interesne i rođačke priče. Da nas ima milion u Bih bila bi druga priča.

Smiješna je situacioja da je HDZ-eu oporba HDZ 1990. To ko da je Bayernu najveći konkurent Bayern2

galija
31-12-2013, 16:29
Ok je da postoji oporba u recimo hrvatskim županijama ali da na razini države pričamo o oporbi Hdz-u je smješno i pogubno za hrvatski narod.
HNS je odlično rješenje samo što HNS nikad nije zaživio...još ni jednom nisu reagirali ni našto a imali su povoda!
Bojim se da je izgledniji scenarij neka čudna nova platforma nego HNS

i upravo u razjedinjenom političkom djelovanju dva Hdz-a je na sceni foteljaštvo i politikanstvo a trebala bi biti na sceni jaka nacionalna politika.
I tu isključivo vidim krivnju devedesetke jer HDZ BIH ima većinsku podršku Hrvata i ima pravo biti lider!
A većina onih koji glasaju za devedesetku glasaju iz interesa...takve glasače ima i HSP.
Kad se rješi nacionalno pitanje Hrvata onda imamo pravo pričati o formiranju kvalitetne oporbe Hdz-u!Tek tada
Sve ostalo je uništavanje naroda! Zločin je podjela Hdz-a!

zaba1111
31-12-2013, 17:37
Vi postavljate stvari kao da je Raguž napustio HNS kao dio programa stranke, kao i borbu za nacionalne interese, a ja vam pišem da u taj scenarij ne vjerujem, očekivano je da će se Raguž boriti za svoje interese pa i pogaziti principe da se ne kontaktira sa ičim što ima veze s platformom, međutim da će preći crtu i pogaziti nacionalne interese , ja vjerujem ,da neće, ali tu je sad na potezu Čović, da u ime povjesnog jačanja i davanja nadstranačke važnosti HNSu pruži ruku i njima, iako mu to danas zbog snage HDZa nije potrebno, ali kao što vjerujem da Raguž neće prijeći crtu tako isto vjerujem i u Čovićeve državničke kapacitete i da će Čović osnažiti HNS, a kad bi samo kroz jedan izborni cilus HNS zaživio kao mjesto gdje demokratski izabrani predstavnici raspravljaju i donose odluke koje Hrvati na višim razinama moraju poštovati bez obzira na stranku i kad bi taj koncept javnost prihvatila tada bi HNS zaživio i postao barem institucija koja se uvažava iako bi i dalje bio bez ikakvih izvršnih ovlasti.
Danas i kad HNS da neki proglas, a više od toga ni ne može, to ne samo da se ne doživljava nego i ismijava.

A to da je nelogično da su dva HDZa jedan drugom oporba ne stoji, to je baš ono što je prirodno jer programi HDZova su oni koje podržava 98% Hrvata HB, tj. Hrvati HB imaju samo jedan nacionalni program pa je stoga i logično i dobro da se stranke natječu tko će bolje braniti i ostvariti taj program, a svi koji iskoče iz programa da ostanu nebitni marginalci i da ne smetaju, npr HSP, HSS i svi ostali su dosad samo smetali i za njihove su se gluposti hvatali svi oni koji žele razbiti hrvatski program.

sagitarius
05-02-2014, 11:46
Raguž nije formalno napustio HNS, ali se je ozbiljno odmaknuo od politike zajedništva unutar hrvatskih stranaka.
Taj iznenadni politički zaokret je prepoznao Rudo Vidović dopredsjednik "devedesetke", radi čega je podnio neopozivu ostavku, a pošto su i on i Slavica Josipović i ranije imali oziljne primjedbe na Raguževu politiku...
Oporbeni odnos dvaju HDZ-a nikome neće donijeti dobra, a najmanje Hrvatima iz BiH koji na narednim izborima više nego ikad prije moraju pokazati visoku nacionalnu svijest i slogu, jer od toga bukvalno ovisi opstojnost ovog najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda u BiH.

galija
05-02-2014, 21:04
Raguž nije formalno napustio HNS, ali se je ozbiljno odmaknuo od politike zajedništva unutar hrvatskih stranaka.
Taj iznenadni politički zaokret je prepoznao Rudo Vidović dopredsjednik "devedesetke", radi čega je podnio neopozivu ostavku, a pošto su i on i Slavica Josipović i ranije imali oziljne primjedbe na Raguževu politiku...
Oporbeni odnos dvaju HDZ-a nikome neće donijeti dobra, a najmanje Hrvatima iz BiH koji na narednim izborima više nego ikad prije moraju pokazati visoku nacionalnu svijest i slogu, jer od toga bukvalno ovisi opstojnost ovog najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda u BiH.

Sagi...danas sam pročitala da se stranke HNS slažu i dogovaraju oko zajedničkog nastupa na izborima.Nitko nije spomenuo da je HDZ 1990 istupio iz HNS.
Ništa to nije sigurno ali kao načelni dogovor su postigli!

http://www.vecernji.ba/prvi-korak-ucinjen-nacionalni-interesi-stavljeni-u-prvi-plan-919240

ljuta trava
05-02-2014, 22:45
Sagi...danas sam pročitala da se stranke HNS slažu i dogovaraju oko zajedničkog nastupa na izborima.Nitko nije spomenuo da je HDZ 1990 istupio iz HNS.
Ništa to nije sigurno ali kao načelni dogovor su postigli!

http://www.vecernji.ba/prvi-korak-ucinjen-nacionalni-interesi-stavljeni-u-prvi-plan-919240

Koliko znam nakon sastanka u Međugorju ipak je postignut dogovor oko zajedničkog nastupa u mjestima gdje Hrvati mogu izgubiti ako budu razjedinjeni

sagitarius
13-04-2014, 13:51
HDZ 1990 neće zajednički nastupiti sa strankama Hrvatskog narodnog sabora na predstojećim izborima, zaključeno je nakon sjednice Predsjedništva HNS-a održane jučer u Mostaru.
HDZ 1990 nije istupio iz HNS-a ali, kako ističe njen lider Martin Raguž, želi da predstavlja zdravu konkurenciju unutar hrvatskog bloka stranki koje bi trebale izići na naredne izbore u listopadu ove godine.

Nešto više o ovoj nevjerovatnoj odluci i politici HDZ1990, može se pročitati u komentaru na poveznici:

http://www.obican.ba/hdz-1990-nece-s-hns-om-sve-glasnija-suskanja-o-novoj-platformi-2/

Čović je rekao kako je ovo gotova priča, da nema više kupovine vremena te da je sada je cilj ”uvjerljivo dobiti izbore i tako spriječiti bilo kakvu kalkulacije da ponovno netko drugi bira hrvatskog člana Predsjedništva ili da na bilo kojoj drugoj razini u vlast uđu nelegitimni predstavnici hrvatskog naroda”.

sagitarius
17-04-2014, 21:56
Raguž nastavlja progon kadrova koji ne misle kao on i kojih se pribojava da bi mu mogli biti konkurenti u slučaju vanrednih izbora u stranci, a i onih redovnih.
Protiv Slavice Josipović poveo je stjegovni postupak, čime si je zabio teški politički autogol...

kiša
17-04-2014, 22:21
HDZ 1990 neće zajednički nastupiti sa strankama Hrvatskog narodnog sabora na predstojećim izborima, zaključeno je nakon sjednice Predsjedništva HNS-a održane jučer u Mostaru.
HDZ 1990 nije istupio iz HNS-a ali, kako ističe njen lider Martin Raguž, želi da predstavlja zdravu konkurenciju unutar hrvatskog bloka stranki koje bi trebale izići na naredne izbore u listopadu ove godine.

Nešto više o ovoj nevjerovatnoj odluci i politici HDZ1990, može se pročitati u komentaru na poveznici:

http://www.obican.ba/hdz-1990-nece-s-hns-om-sve-glasnija-suskanja-o-novoj-platformi-2/

Čović je rekao kako je ovo gotova priča, da nema više kupovine vremena te da je sada je cilj ”uvjerljivo dobiti izbore i tako spriječiti bilo kakvu kalkulacije da ponovno netko drugi bira hrvatskog člana Predsjedništva ili da na bilo kojoj drugoj razini u vlast uđu nelegitimni predstavnici hrvatskog naroda”.

Nesloga političkih stranaka oko vitalnih nacionalnih interesa dovest će do još veće apstinencije birača.Ne vidim načina kako motivirati bilo koga za izlazak na izbore?

kiša
17-04-2014, 22:23
Raguž nastavlja progon kadrova koji ne misle kao on i kojih se pribojava da bi mu mogli biti konkurenti u slučaju vanrednih izbora u stranci, a i onih redovnih.
Protiv Slavice Josipović poveo je stjegovni postupak, čime si je zabio teški politički autogol...

A i protiv Slavena pušta probne spinove.
Dobro je napisa Marin : "Smrdljivi Martin "
http://www.pogled.ba/clanak/marin-topic-smrdljivi-martin-pentatoma-baccarum/48596

galija
18-04-2014, 10:24
Nesloga političkih stranaka oko vitalnih nacionalnih interesa dovest će do još veće apstinencije birača.Ne vidim načina kako motivirati bilo koga za izlazak na izbore?

meni je upravo ovo i motiv...devedesetka ne zeli zajednički nastupati....fino....nek idu sami pa nek opet pričaju o greškama i o razjedinjenosti...i opet će neki koristoljupci i samoljupci glasati za njih! pa stvarno više di nam je ta nacionalna svijest o kojoj pričamo.Našli se Hrvati u BIH igrati pluralizma a nad glavom visi nestanak.

inače Pešorda je napisao dobar tekst pa evo ulomak:

U Hrvatskoj je antihercegovački žar ponešto splasnuo, no stereotipi koji su uhvatili korijena trajat će po inerciji još dugo. U Bosni međutim žar ne splašnjava. A i kako bi, kad su im Hrvati smetnja na putu do potpunog posjedovanja Federacije Bosne i Hercegovine!? Da je tomu tako, dokaz je i način na koji premijer Federacije Nermin Nikšić na službenoj sjednici entitetske vlade govori o Hrvatima iz Hercegovine: ''Halo, ba … Ti Hrvati iz Posušja, Širokog, Ljubuškog, Gruda su banda …'' Kada predsjednika vlade tako nastupa prema jednoj regiji države koju vodi, onda nema mjesta sumnji da je samo pitanje vremena kada će takva vlada početi primjenjivati silu da stane ''banditima'' na kraj. Zanimljivo je da se nitko od zagrebačkih intelektualnih ''posvuduša'' nije osjetio pozvanim osuditi Nikšića za ''nacionalizam, rasizam, fašizam itd.''. Stereotipi, izgleda, vrlo uspješni djeluju kao moralni anestetik.

Što sada? – pitanje je koje se postavlja pred bosanskohercegovačke Hrvate. Jer ne treba se zavaravati, nema Nikšić ništa bolje mišljenje o Hrvatima iz Viteza, Kiseljaka, Orašja ili Odžaka, zapadnohercegovački Hrvati samo su mu nešto veća smetnja jer žive na etnički kompaktnom području i u zaleđu im je kakva-takva Hrvatska. U situaciji kada Dodik neuvijeno najavljuje da su Srbi spremni na ''krimski scenarij'', bosanskohercegovačkim Hrvatima krajnji je trenutak da imaju vlastiti plan oko kojega bi se složile sve relevantne političke snage bosanskohercegovačkih Hrvata. Na žalost, ni dva tamošnja HDZ-a ne uspijevaju se dogovoriti oko zajedničkog nastupa na izborima.

sagitarius
18-04-2014, 11:57
meni je upravo ovo i motiv...devedesetka ne zeli zajednički nastupati....fino....nek idu sami pa nek opet pričaju o greškama i o razjedinjenosti...i opet će neki koristoljupci i samoljupci glasati za njih! pa stvarno više di nam je ta nacionalna svijest o kojoj pričamo.Našli se Hrvati u BIH igrati pluralizma a nad glavom visi nestanak.

inače Pešorda je napisao dobar tekst pa evo ulomak:

Nemože se osporiti da u hrvatskom narodu u BiH nema disonanci, neslaganja i stavova koji se nalaze u poširokoj lepezi političkih opredijeljenja.
Međutim ne može se poreći i da večini u ovom narodu nije jasna situacija oko trenutnog statusa Hrvata iz BiH u BiH i da to ne shvataju kao veliki i ozbiljan problem državne zajednice u kojoj dva naroda ostvaruju sve prerogative vlasti, ma kakva ona bila i ma koliko efikasna ili loša bila, dok treći narod visi na granici totalne majorizacije, asimilacije i očaja, a pripada EU koja nije još uvijek ništa poduzela da se to stanje promijene.
No to su, ma koliko vezane stvari bile, ipak na neki način odaljene od pitanja nacionalne svijesti Hrvata u prijelomnom povjesnom trenutku i potrebi zbijanja glasačkih redova da bi se očuvala opstojnost, ravnopravnost, pa ako ćemo i konstitutivnost u uvjetima još uvijek jednakih izbornih pravila kao i 2006 ili 2010 kada su Bošnjaci izabrali Hrvatima člana Predsjedništva države, a 2010 i zastupnike u Federalnom parlamentu i ministre u Vladi Federacije.

Da su svi Hrvati glasački sposobni u zemlji i inozemstvu s pravom glasa izišli i glasovali za svog jednog kandidata, matematički je jasno da Željko Komšić ne bi 8 godina sjedio na mjestu hrvatskog člana Predsjedništva u Predsjedništvu BiH, niti bi SDP uz asistenciju SDA mogao instalirati lijanovićevce, jurišićevce i ostale Jude hrvatskog naroda, zbog kojih je toj nakaznoj, na koncu i nelegalnoj nakupini samozvanaca, bankarski lobiranik Valentin Incko dao koristeći gubernatorske ovlasti Visokog predstavnika MZ u BiH legitimitet i legalitet derogirajući odluku CIK-a kao najvišeg državnog izbornog organa. ...

Na tragu starih ali i novih opasnosti koje prijete i na narednim izborima u listopadu 2014. da se Hrvati definitivno dekonstituiraju kao politički subjekt, previše izbora i razmišljanja nema i nesmije biti.
HDZ BiH sa svim svojim manjkavostima u bloku sa malim hrvatskim strankama članicama HNS-a definitivno nema trenutnu alternativu, naprotiv ima samo uvečan broj protivnika - uvečan za HDZ1990 na čelu sa svojim narcisoidnim šefom.
Tek kad Hrvati razriješe pitanja svog statusa u BiH i Federaciji BiH , možemo razgovarati o političkim opcijama i o tome kako profilirati nacionalnu politiku u BiH i kome dati povjerenje za to, do tada nema opcija, nema pluralizma, nema divergentnih stavova, nema i nesmije biti osobnih interesa...
Eto to je motiv za moj izlazak na izbore.

Motiv za glasovanje je ovoga puta veći nego ikad

sagitarius
25-04-2014, 11:46
Na pomolu je novi veliki raskol u HDZ 1990 do kojeg dolazi radi Raguževe politike ujedinjavanja "devedesetke" sa Zubkovom poodavno preminulom NHI i Jurišićevim HSP-om što se tumači kao anti HNS blok, što da bi se omogučilo zahtjeva priomjenu Statu stranke na čemu Raguž intenzivno inzistira.

koga interesira može više naći na poveznici:
http://www.vecernji.ba/dio-hdz-a-1990-protiv-sporazuma-sa-zubakom-i-stvaranja-anti-hns-bloka-934970

NorthStand
25-04-2014, 16:41
ovo su najbolji primjeri, zašto su Hrvati tu gdje jesu u bosni. dok i Srbi i Muslimani imaju jasnu stragiju, šta i kako i svi zajednički udaraju po "neprijatelju" odnosno hrvatima. mi se djelimo i imamo ova kukavičja jaja u svojim redovima, koja uvijek rade o tuđem interesu.

NorthStand
25-04-2014, 16:48
HDZ 1990 je stvorio masonski isprdak Sanader, i to je napravio svijesno nemojte mislit da i ovo nema veze s vanjskim utjecajima i interesima, govna britanska su kumovala i ratu u bosni podržavali srbe podržavali sukob muslimana protiv hrvata, i sada podržavaju ove debile od 2000 u hr na vlasti koji svijesno ne rade ništa u korist hrvata u bosni, da ne govorim o tome da su i ovaj HDZ 1990 osnovali samo da razvodne jedinstvo hrvatskog naroda u bosni, mislim stvar treba biti jasna treba odjebat te platformaše, i ne dat im potporu ne mogu vjerovat da postoje debili koji će takvima dat svoj glas, ako je to slučaj onda naš narod ni ne zaslužuje drugo nego da bude u raljama politike masona i unitarsta iz sarajeva. a ovaj britanski šljam, stvarno toj stoki iz londona želim da ih pogodi jedan poveći meteor pa da se malo zabavljaju s sranjima u svom vlastitom dvorištu, mater im više jebem pokvarenu i podlu. nema gdje se ne guraju, i nema gdje taj šljam engleski svoj nos ne zagura a ja im se kunem neka ga ja budem vidio negdje dobro ću ga izmasakrirat. pravo nacistički.

ali najveći problem u svemu ovome je taj prokleti balkanski mentalite, i laka potkupljivost ljudi. nemojte mislit da ova govna izvana ne financiraju sva ta naša govna, da rade ovo što rade. šta je njima dat par miliona, ili par stotina miliona eura da kontroliraju stanje u nekoj državi? o čemu mi pričamo, pa vidite šta se događa u ukrajini. većina ljudi uopće nema pojma, za što su sve ti zapadni propaliteti spremni kada je riječ o njihovom interesu. a Bosna im je od rata zanimljva destinacija, i u njoj je lako vašarit kad se ne zna tko pije a tko plaća. ona im je idealna destinacija, samo koriste još i to ogromno siromaštvo i duboku političku podjeljenost zemlje. njima super, ali Srbima ne mogu uvalit ta kukavičja jaja, nama mogu i to je problem. kod nas se uvijek nađe kretena, koji će za malo pinke radit o tuđem računu, ko ovi mamićevi plaćenici na sjeveru maksimira što su se tobože aktivirali zbog navijanja za dinamo, a pravo je pitanje gdje su bili do sad ? nema šta bijednici neki neće napravit zbog love, kao tšo sam reko potkupljivi balkanski sindrom je kriv za sve. jebo narod koji ima ovakve političare, može si sam pucat u glavu u protivnom to će napravit njegovi politički predstavnici umjesto njega.

i ovaj HNS mi djeluje ko nekakav fikus, osnovan je a ne radi ništa, s takvom pasivnosti se neće ništa promjenit u korist hrvata u bih.

NorthStand
25-04-2014, 16:55
http://www.katolicki-tjednik.com/vijest.asp?n_UID=2947

sagitarius
26-04-2014, 14:49
Glavni tajnik HDZ-a 1990. Josip Merdžo podnio neopozivu ostavku na ovu poziciju nezadovoljan politikom Martina Raguža prema HNS-u i izdvajanjem HDZ-a 1990 za izbore van HNS-a.
Na ovaj način trakavica oko raskola u "devedesetki" se nastavlja još žešće.
Poslušnost Ragužu otkazuje i Mostarski županijski odbor ove stranke na čelu sa Damirom Ljubićem...
Raguž igra jako opasnu igru i sve je upitnije tko mu je nalogodavac, ne ima li nalogodavca, nego tko mu je sufler.
Špekulira se da je riječ o londonskoj vezi preko orjune u RH.

sagitarius
26-04-2014, 15:19
Pljušte nove ostavke, a mediji su objavili da je i Slaven Raguž, predsjednik mostarskog Gradskog odbora HDZ-a 1990, podnio ostavku na tu dužnost i napustio stranku.
Slaven je izjavio:

”Ja više nisam i neću biti predsjednik GO Mostar HDZ 1990”, i to samo dva dana pošto mu je Gradski odbor dao potporu.

U obrazloženju zašto daje ostavku i napušta stranku, Raguž tvrdi kako HDZ 1990 nije više ona stranka u koju se učlanio...
Raguž napominje da neće preći u HDZ BiH.

MoSTaR
26-04-2014, 20:44
Pljušte nove ostavke, a mediji su objavili da je i Slaven Raguž, predsjednik mostarskog Gradskog odbora HDZ-a 1990, podnio ostavku na tu dužnost i napustio stranku.
Slaven je izjavio:

”Ja više nisam i neću biti predsjednik GO Mostar HDZ 1990”, i to samo dva dana pošto mu je Gradski odbor dao potporu.

U obrazloženju zašto daje ostavku i napušta stranku, Raguž tvrdi kako HDZ 1990 nije više ona stranka u koju se učlanio...
Raguž napominje da neće preći u HDZ BiH.

”Razlog je taj što sam se učlanio u demokratsku i hrvatsku stranku, a ova stranka nakon ovog Središnjeg odbora postaje sve samo ne demokratska, a veliko je pitanje koliko je hrvatska”, rekao je S. Raguž...

http://www.bljesak.info/rubrika/vijesti/clanak/slaven-raguz-napustio-hdz-1990/83417

Matin Raguz pokazuje pravo lice, sto nije ni lose. Mnogi su imali izluzije glede njega.... :-)

http://www.bljesak.info/rubrika/vijesti/clanak/hdz-1990-izbacio-raguza-iz-stranke-i-ljubica-iz-hnsa/83440

''Da smo na ispravnom putu potvrđuje i takvo stajalište ljudi iz intelektualnih i crkvenih struktura'', navodi se u priopćenju HDZ-a 1990.

Kukic i slicni intelekutalci :P,
navodno ga podrzavaju Amerikanci i "sluzbeni" Zagreb - mahala prica :)))).

galija
26-04-2014, 20:47
pozdrav Mostar :)
ne znam tko je uopće imao iluzije u vezi njega,slijepci neki valjda
već sam rekla davno na nekoj temi : od njega me ne bi iznenadila nova "platforma"

MoSTaR
26-04-2014, 20:54
već sam rekla davno na nekoj temi : od njega me ne bi iznenadila nova "platforma"

Pozdrav Galiji (s mocnim potpisom :-))!

sagitarius
27-04-2014, 12:40

Nažalost, još uvijek postoje oni koji će radi oslabljivanja opće hrvatske pozicije u BiH inzistirati na podjelama unutar biračkog korpusa ovog naroda, postojat će i oni kojima smeta jak HDZ BiH, a takvih ima i u Hrvatskoj, iz koje je i potekla ideja o formiranju "devedesetke", u cilju oslabljivanja HDZ-a, ali nije nepoznato da i vani raznim lobijima ne odgovara entitet sa dva naroda, i najradije bi taj entitet predali samo jednom i to onom brojnijem.
Postoji nažalost i među Hrvatima u BiH podijeljenost, koja se je generirala iz nekoliko propagandnih centara koji su imali prevashodan cilj da upravo to postignu, a kako bi lakše ovladali Hrvatima i do kraja ih dekonstiituirali vješto prikrivajući bit koju zamagle lokalni interesi pojedinaca, ponegdje grupa...
Najbolji i najsvježiji primjeri dolaze iz HSP-a, koji, ako mu apstrahiramo smišljenu zlonamjernost prema svom narodu, definitivno predstavlja instrumentaliziranu grupu ljudi kojima su se zadovoljili osobni interesi, ali iza kojih nisu vidjeli da je zapravo svrha njihovog udjela u nelegalnoj vlasti isključivo u dekonstituiranju i majoriziranju njihovog naroda.

Analogno tome stvorio se svojedobno 2006.g. i HDZ 1990 utemeljen na platformi opozicije HDZ-u BiH, gdje su u upravu stranke situirani bivši kadrovici upravo tog HDZ-a BiH koji su nezadovoljni gubljenjem fotelja bili laka meta Mesićevom planu "skidanja Hrvata iz BiH sa dnevnog reda u RH i njihove perjanice desničarskog HDZ-a".

Na nezadovoljstvu sa HDZ BiH prikupljeno je članstvo u "devedesetki", koje je profilirano tako da po defaultu sve što dolazi iz HDZ-a BiH a priori odbacuju.
Negdje sam na jednom portalu pročitao da sve, ama baš sve što dolazi od Dragana Čovića i HDZ BiH treba u startu odbaciti, ma kako bilo to dobro, konstruktivno ili pragmatično.
HDZ 1990 ma koliko bio gubitnik na opće hrvatskom planu, nosit će u sebi ne opozicione elemente, koji bi u biti u nekom vremenu dobro došli radi pluralizma, ali dakako ne sad 6 mjeseci prije izbora, nego nosi isključivo antagonizam, koji nije i nemože biti politički program, a još manje njegov cilj.

Iz spomenutih propagandnih centara dolaze i priće o "prodaji" Posavine, na koju se još uvijek hvataju neki zatvoreni krugovi među Hrvatima, kako bi se raslojavanje pojačalo, a posebice se stvari zatežu kada se treći entitet floskularno smješta u zapadnu Hercegovinu, pa kao središnja Bosna i Posavina se ostavljaju jedni srbima, a drugi muslimanima na milost i nemilost.

Uz sarajevske dajđe, kao i ljude na terenu dezinformirane u smijeru da ne sagledavaju cjelinu od njihovih lokalnih tegoba, te bjesomučne ali očekivane napade drugih političkih subjekata iz drugih naroda, te medijsko generaliziranje "kako su svi oni lopovi", ponegdje uz glorificiranje bratstva i jedinstva i titovih tekovina antifašističke socijalističke revolucije dobijamo spektar onih koji u Ragužu među Hrvatima vide ovapločenje svojih želja, težnji, mokrih snova i dakako, realiziranje osobnih interesa na prvom mjestu.
Ti će biti uz Raguža i to ne treba podcjenjivati...

Inkvizitor
27-04-2014, 12:54
Nije li taj Martin Raguž u komunizmu bio neka omladinska zvijezda.

sagitarius
27-04-2014, 13:06
Nije li taj Martin Raguž u komunizmu bio neka omladinska zvijezda.

Zar si sumnjao u ovog komitetliju.
1980.god, učlanio se u Savez komunista BiH gdje je djelovao kao stručni suradnik republičke Omladinske organizacije, a kasnije je u tom svojstvu bio zaposlen i u Skupštini općine Stolac...

Inkvizitor
27-04-2014, 13:08
Zar si sumnjao u ovog komitetliju.
1980.god, učlanio se u Savez komunista BiH gdje je djelovao kao stručni suradnik republičke Omladinske organizacije, a kasnije je u tom svojstvu bio zaposlen i u Skupštini općine Stolac...

Sjećam se da sam jednom pročitao nešto o tome..inače djeluje mladoliko ..ako se još 1980 učlanio u SK.

Ovaj prezimenjak Raguž daje otpor koliko se vidi..

A taj stariji Raguž baš je ono političar..može sve. može sa svima..

MoSTaR
27-04-2014, 13:13
Slaven Raguž: No hard feelings HDZ1990

U dvodimenzionalnom svijetu ne postoji siva zona. Ako nisi s nama, s njima si.
Bipolarni konformizam. Ne dva prsta jedne ruke, nego vrh jezika iste zmije podijeljen na dvoje. Takva je politika kod nas Hrvata i naša situacija u BiH je danak te i takve politike.

Govore mi da su se određeni ljudi dobro nasekirali radi nekih mojih izjava. Ja koji politiku vidim kao sredstvo, nisam prosvijetljen ili bar nisam dosegao tu razinu prosvjetljenja da vidim kako sve ovo što se događa kod nas općenito je u biti za dobro sviju nas. Nedavno su mi za zlo uzeli što sam institucionalno napao ljude koji su digli ruku u Domu Naroda da se danas omogućilo da tamo neki načelnik za financije grada Mostara može ucjenjivati cijeli grad da se odobri oko 7 mln KM za komunalu, zbog čeka niti krajem 4. mjeseca Mostar nema proračuna. Uzeli mi za zlo što sam institucionalno napao ljude koji su digli ruku za komercijalno zaduživanje HNŽ-a, kojim se prethodni dugovi uvećavaju za dodatni dug. Tobože, ako sam protiv toga, protiv svojih sam, a samim tim s njima sam. Ti tamo neki „Oni" me plaćaju, instruiraju, lože, itd. Nemam, dakle, svog mišljenja. Ja sam samo izvršitelj tuđih misli i govornik tuđih riječi.

U trenutku kada ti politiku vode pseudonimi iz jednog dnevnog marketinškog biltena, a ako nisu pseudonimi, onda su „neimenovani izvori bliski vrhu stranke", teško da netko može prihvatiti i percipirati mišljenje i riječi s imenom i prezimenom. Imam ja tu (po)grešnu naviku da se ispod svake svoje izjave ili teksta potpišem. Kada stavove iznosite skriveni iza pseudonima, izvora bliskih vrhu stranke ili tijela stranke, sve je ok, ako se kojim slučajem potpišeš, ne samo da ne valjaš ti, nego ne valja nitko tebi drag i blizak. Zato su radi mojih osobnih izjava ovih dana meni bliski ljudi doživjeli određene neugodnosti, samo radi bliskosti sa mnom, i ja im se od srca ispričavam. I ubuduće ću se potpisivati, ali više nećemo biti formalno bliski, pa onda neće biti tih problema. Koji su stavovi bili zadnji problem u nizu?

Prva je bila vezana za nastup na izborima. Par mjeseci je trajala trakavica hoće li se ići skupa u sklopu HNS-a, neće li, šta će biti s nama ako bude, šta ako ne bude. U međuvremenu, Aluminij galopira prema propasti, županije se zadužuju više nego su se ikada zaduživale, federalni partneri parazitski sišu sve što se posisati može, a da nitko ne zna kamo odoše novci, sve je to manje bitno, bitno je bilo hoće li se skupa ili neće. I sada kad se neće, pljušte slavodobitne naslovnice tog mostarskog dnevnog biltena, jer tobože stalo se u kraj strahovladi vožda iz Bara.

Zašto ne dijelim tu euforiju radi „odlučnog ne"? Iz prostog razloga što ta odluka nije niti taktična, niti strateška, niti je plod neke političke smjelosti, nego, dapače, plod je političkog oportunizma grupacije ljudi koji smatraju da samostalnim nastupom mogu ušićariti i kasnije istrgovati više pozicija. Da se tu radilo o neslaganju oko strategije delegiranja u Dom Naroda, kako bi se onemogućilo da nam delegate drugi delegiraju, da se radilo primjerice o neslaganju političkih koncepata oko kreiranja administrativne federalne jedinice sa hrvatskom većinom, neslaganja u viziji kako riješiti problem odlaska mladih iz hrvatskih krajeva u vidu kreiranja neke održive perspektive, neslaganja o tome kako riješiti problem Aluminijskog, kako stvoriti okolnosti kako sutra se ne bi pored Aluminijskog dogodio još neki Aluminijski, itd., čovjek ne bi riječi rekao. Jedni nude jedno, drugi nude drugo, nema dogovora, ali se poštuje institucija koja je temelj zajedništva. Na ovaj način na koji se to odigralo, politika ispade trgovina za što više pozicija u vlasti gdje se za nerad može i dalje neometano primati po 5/6 tisuća KM, a izbori su način podjele plijena javnog sektora.

Sad kada je definitivno da od zajedničkog izbornog stava nema pod krilom HNS-a nema ništa, sarajevski režimski mediji koji su do jučer pljuvali po HNS-u, danas su najveći borci za njegovu tobožnju reformu. Zar to nekome nije čudno?! Prvo ide Dnevnik u 19.30 gdje se proklamira reforma HNS-a, pa onda ide dokumentarac o ratu u Mostaru koji „dokazuje" da su u biti Hrvati najkrivlji sa svu krv prolivenu na ovim prostorima početkom 90ih prošlog stoljeća.

Druga moja „kriminalna izjava" je moj stav oko odluke o „prisajedinjenju" Zubakovog NHI-a, koji se sad nekako drugačije zove, sa HDZom 1990 u neku novu stranku, i to bez da se igdje o tome omogućila demokratska diskusija. „Prisajedinjenje" minorne strančice i promoviranje tog čina kao tobožnje okrupnjavanje scene jednako je smiješno kao i dovođenje onih obiteljskih strančica u predsjedništvo HNS-a gdje se oni kao nešto pitaju. To nije ništa drugo nego davanje političke slamke spasa čovjeku koji je jedan od najodgovornijih za dekonstituiranje Hrvata u BiH za vrijeme Alijanse i koji to dekonstituiranje želi zapečatiti prijedlogom izmjena Ustava Federacije kroz tzv. stručno povjerenstvo američke ambasade. Ne samo to, osobe iz Zubakovog NHI-a ili kako li se već sada zovu, koje sebe vide u novoj stranci „europske pučke orijentacije", dio su upravnog odbora HNV-a. To je ona nekakva strančica fra Luke Markešića koji sotonizira sve sa hrvatskim predznakom.

Kažu mi da su neki dobili zadatak da se prikupljaju ove moje „blasfemične" izjave radi nekakvog stegovnog postupka, naravno, i to iza leđa, te skriveno iza „tijela stranke", jer nitko u lice ništa ne govori. Nema potrebe za bilo kakvim prikupljanjem dokumentacije, evo imaju ovdje sve na jednom mjestu. Što se tiče stranke, ja više nisam i neću biti predsjednik GO Mostar HDZ1990. Prema tome, selam tijelima stranke, selam europskim tračnicama, selam europskoj perspektivi BiH!

Izvor blizak Slavenu Ragužu :-)

http://hercegovina.info/vijesti/vijesti/bih/slaaven-raguz-no-hard-feelings-hdz1990#news_view

sagitarius
27-04-2014, 13:24
Prilog @Mostar je sjajan, pročitao sam već taj tekst, koji na neki način pojašnjava dosta toga.
A Martin je negdje koliko se sjećam 1956 godište, ma ima on godina, mada kažu da su za političara najbolje godine od 55 do 75...:D

galija
28-04-2014, 09:57
Analogno tome stvorio se svojedobno 2006.g. i HDZ 1990 utemeljen na platformi opozicije HDZ-u BiH, gdje su u upravu stranke situirani bivši kadrovici upravo tog HDZ-a BiH koji su nezadovoljni gubljenjem fotelja bili laka meta Mesićevom planu "skidanja Hrvata iz BiH sa dnevnog reda u RH i njihove perjanice desničarskog HDZ-a".

Na nezadovoljstvu sa HDZ BiH prikupljeno je članstvo u "devedesetki", koje je profilirano tako da po defaultu sve što dolazi iz HDZ-a BiH a priori odbacuju.
Negdje sam na jednom portalu pročitao da sve, ama baš sve što dolazi od Dragana Čovića i HDZ BiH treba u startu odbaciti, ma kako bilo to dobro, konstruktivno ili pragmatično.
HDZ 1990 ma koliko bio gubitnik na opće hrvatskom planu, nosit će u sebi ne opozicione elemente, koji bi u biti u nekom vremenu dobro došli radi pluralizma, ali dakako ne sad 6 mjeseci prije izbora, nego nosi isključivo antagonizam, koji nije i nemože biti politički program, a još manje njegov cilj.

pa devedesetka se na početku profilirala pod parolom "nismo kao Hdz"
Pa i nisu...niti imaju snagu kao Hdz niti su po bilo čemu zaslužni da budu druga stranka Hrvata u BIH,imali su taj neki početni uspjeh koji je došao na krilima nezadovoljstva ljudi sa Hdz-om ali bome i na krilima zadovoljstva osobnim interesima.U devedesetci zaboravljaju kakve su izborne rezultate imali 2012 na lokalnim.Jedini dobar potez te stranke za koji ja znam je što je Ljubić odbio platformu i priklonio se Hdz-u,tvrdim da ih je to spasilo od totalnog pada i gašenja stranke.
M.Raguž, kao osoba koju redovno reklamiraju sarajevski mediji i koji u njemu vide nekog lidera ,može samo koristiti daljnjem slabljenju hrvatskih pozicija i to će vjerojatno dobro iskoristiti,osobno iskoristiti jer on je ona vrsta političara koji još ni jednom nije dao konkretnu izjavu,koji proklamira neki stav da se brine o svima a zapravo samo jedan veliki "narcis".
Devedesetki želim samostalan izlazak na izbore a Hrvatima želim da konačno kazne narcisoidne spodobe,takav scenarij će vjerojatno značiti još jedan mandat baz stvarnih hrvatskih predstavnika jer naravno Bošnjacima su najbolji oni Hrvati kojima su Hrvati najmanje bitni,ali bar im ne trebamo dozvoliti da se busaju u domoljubna prsa!

kiša
28-04-2014, 10:11
pa devedesetka se na početku profilirala pod parolom "nismo kao Hdz"
Pa i nisu...niti imaju snagu kao Hdz niti su po bilo čemu zaslužni da budu druga stranka Hrvata u BIH,imali su taj neki početni uspjeh koji je došao na krilima nezadovoljstva ljudi sa Hdz-om ali bome i na krilima zadovoljstva osobnim interesima.U devedesetci zaboravljaju kakve su izborne rezultate imali 2012 na lokalnim.Jedini dobar potez te stranke za koji ja znam je što je Ljubić odbio platformu i priklonio se Hdz-u,tvrdim da ih je to spasilo od totalnog pada i gašenja stranke.
M.Raguž, kao osoba koju redovno reklamiraju sarajevski mediji i koji u njemu vide nekog lidera ,može samo koristiti daljnjem slabljenju hrvatskih pozicija i to će vjerojatno dobro iskoristiti,osobno iskoristiti jer on je ona vrsta političara koji još ni jednom nije dao konkretnu izjavu,koji proklamira neki stav da se brine o svima a zapravo samo jedan veliki "narcis".
Devedesetki želim samostalan izlazak na izbore a Hrvatima želim da konačno kazne narcisoidne spodobe,takav scenarij će vjerojatno značiti još jedan mandat baz stvarnih hrvatskih predstavnika jer naravno Bošnjacima su najbolji oni Hrvati kojima su Hrvati najmanje bitni,ali bar im ne trebamo dozvoliti da se busaju u domoljubna prsa!

galija ja načula da su Martineza postavili iz zegeja ? jel znaš što o tomu?

galija
28-04-2014, 10:26
galija ja načula da su Martineza postavili iz zegeja ? jel znaš što o tomu?

nemam pojma,ma ima tih priča koliko hoćeš,de postavili ga ovi de postavili ga oni,mislim da je on sve to dobro iskoristio pa se nekako sam nametnuo kao neki politički oponent Čoviću i iz toga crpi adute za lobiranje!
A kad onako zdravorazumski hrvatski razmisliš Hrvatima u BIH ne triba oponent Čoviću!

Inkvizitor
28-04-2014, 10:37
Ne mora nam uvijek za sve bit kriv "Zegej". To bi impliciralo da smo mi eto dobri, samo primamo loše naredbe. Daleko od istine

galija
28-04-2014, 10:47
Ne mora nam uvijek za sve bit kriv "Zegej". To bi impliciralo da smo mi eto dobri, samo primamo loše naredbe. Daleko od istine

tako nekako.....lakše bi bilo reći da je Hsp-u netko naredio da se pridruži platformi...ali eto nije
isto i devedesetka...postoji tih priča koliko hoćeš a kad pogledaš sve sami probisviti i osobni profiteri...nama urote ni neprijatelji ne tribaju,sve sami sjebemo

zaba1111
28-04-2014, 23:03
Raguz je za sutra najavio konferenciju, vidjet cemo sto ce reci, ja mislim da ce ponoviti kako podrzava legitimitet hr predstavnika i da u kriticnim mjestima podrzva svehrvatsku koaliciju.

Mislim da je kao politicar spreman na trgovinu, ali da bude nelegitimni predstavnik mislim da nije, jer nije on ograniceni glupan poput sadasnjih nelegitimnih predstavnika , mislim da nema mjesta ni teorijama zavjere, pogotovo je smjesna da ga je instalirao "Zgay", koji je inace za bh Hrvate napravio cuda i vise nego sto je itko razuman mogao ocekivati.

Uglavnom , najvjerovatnije se radi o tome da je Raguz shvatio da mu je stranka politicki mrtvac sa losim kadrovima i kapacitetima , da je sadasnja opozicija HDZu katastrofalna i prezrena u narodu i on najbolju sansu vidi u opoziciji HDZu, odnosno jedinoj preostaloj opciji onima koji nisu za HDZ.

Inkvizitor
28-04-2014, 23:23
Raguž mi je uvijek djelovao kao političar. Ima šlifa, zna pričat, dobri živci, ne možeš ga izbaciti iz takta.

Uz Čovića jedini hrvatski političar od formata..uz onog mladog iz Srednje Bosne..kako se zove..na Č se preziva..Marinko Marinko..

Ne mogu se sjetit..taj isto ima stav i gard a ne lupeta ko oni klaunovi Jurišić il onaj Jerko Lijanović kojemu je krajnji domet najavaljivač borbe bikova..a Jurišiću ni to..

zaba1111
28-04-2014, 23:36
Cavara, njega treba stavljati u prvi plan jer ne djeluje pokvareno, narod bi mu vjerovao pa i ja osobno, a i mislim da bi se i kao jedan od rijetkih primjera pokazao kao dobar izbor za ispunjavanje sveprisutne i promamasene parole o dovodjenju mladih ljudi.

Kad uporedis njega i Slavena Raguza, protukandidata za predsjednika devedesetke, onda vidis da je devedesetka stranka bez kadra , kapaciteta i buducnosti i da im je jedina opcija biti vjecna opozicija HDZu.

galija
30-04-2014, 10:18
Raguz je za sutra najavio konferenciju, vidjet cemo sto ce reci, ja mislim da ce ponoviti kako podrzava legitimitet hr predstavnika i da u kriticnim mjestima podrzva svehrvatsku koaliciju.

Mislim da je kao politicar spreman na trgovinu, ali da bude nelegitimni predstavnik mislim da nije, jer nije on ograniceni glupan poput sadasnjih nelegitimnih predstavnika , mislim da nema mjesta ni teorijama zavjere, pogotovo je smjesna da ga je instalirao "Zgay", koji je inace za bh Hrvate napravio cuda i vise nego sto je itko razuman mogao ocekivati.

Uglavnom , najvjerovatnije se radi o tome da je Raguz shvatio da mu je stranka politicki mrtvac sa losim kadrovima i kapacitetima , da je sadasnja opozicija HDZu katastrofalna i prezrena u narodu i on najbolju sansu vidi u opoziciji HDZu, odnosno jedinoj preostaloj opciji onima koji nisu za HDZ.

ovo boldano...ne znam baš ali vidjet ćemo.
Što se tiče kadrova u devedesetci to si u pravu...stranka i kadrovi politički mrtvaci
čitam da je i Ljubić otišao iz stranke...znači potop
i sve to mi smrdi na jedini spas fotelja a to znači novi nelegitimni predstavnik u Hrvata
http://www.bljesak.info/rubrika/vijesti/clanak/ljubic-hdz-1990-vise-ne-postoji/83686

kiša
30-04-2014, 10:23
ovo boldano...ne znam baš ali vidjet ćemo.
Što se tiče kadrova u devedesetci to si u pravu...stranka i kadrovi politički mrtvaci
čitam da je i Ljubić otišao iz stranke...znači potop
i sve to mi smrdi na jedini spas fotelja a to znači novi nelegitimni predstavnik u Hrvata

to bi tribalo biti tako, ali nažalost u nas jednostavno nema političkih mrtvaca, nemamo političke zrelosti.

ne znam si vidila ali jaako zanimljiv tekst na tu temu:
http://narod.hr/kolumna/konceptualna-kirurgija-sto-hrvatski-politicar-treba-uciniti-da-bude-politicki-mrtav/

galija
30-04-2014, 10:38
to bi tribalo biti tako, ali nažalost u nas jednostavno nema političkih mrtvaca, nemamo političke zrelosti.

ne znam si vidila ali jaako zanimljiv tekst na tu temu:
http://narod.hr/kolumna/konceptualna-kirurgija-sto-hrvatski-politicar-treba-uciniti-da-bude-politicki-mrtav/

dobar tekst

Štoviše, pronalaze svoj mali djelić biračkog tijela pod okriljem hrvatskog boga političke gluposti i žive vječno

i ovdje je sve rečeno,samo na razini BIH ja bi uz političku glupost dodala i osobnu korist!
sve me to ljuti pa mi je mrsko i pisati
pitam ja jednom jednog poznanika koji je pravaš i znam ga,pošten,branitelj čovik prva liga,daj mi reci čime ti sebi opravdaš postupke Hsp-a?
on meni krene ,čović,lopovi,ćirilica...ma čovječe pusti to sad...Čime ti Sebi opravdaš postupak izdaje tvog naroda i kako možeš uopće još uvjek stajati uz tu stranku??
odgovora nema ali stida ima

kiša
30-04-2014, 10:50
dobar tekst

i ovdje je sve rečeno,samo na razini BIH ja bi uz političku glupost dodala i osobnu korist!
sve me to ljuti pa mi je mrsko i pisati
pitam ja jednom jednog poznanika koji je pravaš i znam ga,pošten,branitelj čovik prva liga,daj mi reci čime ti sebi opravdaš postupke Hsp-a?
on meni krene ,čović,lopovi,ćirilica...ma čovječe pusti to sad...Čime ti Sebi opravdaš postupak izdaje tvog naroda i kako možeš uopće još uvjek stajati uz tu stranku??
odgovora nema ali stida ima
dobro ti nije reka ma kakav narod gledaj sebe :D, takav im je najčešći odgovor.

sad kad pogledaš nako, politika sama po sebi nije niti loša niti dobra, neg je onakva kakvi se ljudi njome bave.
Kod nas je odgoj takav u naslijeđu uvik se govorilo -ma de nemoj ti u politiku nije to zate, aj ti štogod svojim rukama zaradi.
Jednostavno nije se prepoznavala važnost tog segmenta u ukupnom biću naroda, a niti se unatoč svemu pripoznaje i u ovo vrime .
Sve ovo oko devedesetke je dobra škola tko želi učiti i vidjeti.
Slaven, Božo i ostala ekipa su pokazali što znači biti politički dosljedan,od njih očekujemo suradnju s HNS
Martin je pokazao što znači biti politička k....a od njega možemo očekivati svašta

ivica
30-04-2014, 14:46
http://www.abcportal.info/clanak/cijeli-oo-hdz-1990-siroki-brijeg-napustio-devedesetku

Šteta osipanja, jedna stranka sa već izgrađenom infrastrukturom, solidnim kadrovima, pretvara se u sarajevski podrepak, mizerija...Čovću je sad samo nebo granica

Za obaranje Travanjskog paketa bi negdje trebali podignut spomenik Boži Ljubiću.

sagitarius
02-05-2014, 15:20
Za manje od godine dana svog "predsjednikovanja" Martin Raguž je uspio razvaliti "devedesetku", koju su napustili najistaknutiji ljudi i to u svim županijama, gdje su imali svoj ogranak, pa čak i u Sarajevu, gdje je sramota koju je prouzročio Raguž dižući iz političke smrti sada već zombije Krešu Zubka i Zvonku Jurišića, odjeknula čak i među Bošnjacima kao vrh farse zvane bivši HDZ 1990.
No istini za volju treba nadopuniti da će u situaciji istih zakonskih okvira glede izbora iz 2006 i 2010 koji će važiti i 2014, bošnjačka strana još kako zdušno podržati Raguževu rušilačku i po Hrvate iz BiH destruktivnu politiku.
Ukoliko bi se Raguž našao na predsjedničkoj listi, bošnjačkim glasovima uz potporu MZ i Visokog predstavnika on bi zamijenuo Željka Komšića, tako da ma koliko loše stajao HDZ 1990 Raguiž je u dobroj prilici da u slučaju dijeljenja hrvatskih glasova zasigurno zasjedne u fotelju člana Predsjedništva BiH.
Raguž računa na potporu Zubka koji je radio u onoj čuvenoj "komisiji" Patrika Muna američkog građanina, bivšeg ambasadora USA u BiH, osobu koju treba kazneno goniti radi pokušaja rušenja ustavnopravnog poredka države u kojoj je zlouporabio svoje veleposlaničke agremane i koji je komisiju plačao "naftnim novcem" u korist štete hrvatskog naroda u BiH.
Prava je sreća da se Raguž sam provalio na vrijeme, dakle prije samih izbora i da Hrvati u BiH treba da imaju u vidu kako je ovaj političar kanio sjediti na dvije stolice : biti član HNS-a , a voditi neovisnu politiku protivnu hrvatskim interesima u BiH, podvajanjem glasačkog tijela i reformom HNS-a na način jačanja uticaja onih snaga kojima hrvatska monolitnost na teritoriji BiH nije u interesu, a ti su već odavno prokazani krugovi sarajevskog HNV-a i "dajdži" čiji background je utemeljen u Udbi i program rada baziran na kritici stranki kojim hrvatski narod daje plebiscitarnu potporu.

Raguž se očigledno "zaletio" i očekivati je da racionalizira pričom gubitke koje je "devedesetka", koja izgleda mijenja i ime, imala u prethodnom periodu sa tendencijom još večeg osipanja članstva.

sagitarius
03-05-2014, 15:55
Najnovija floskula koja dolazi iz Raguževog stožera je da vraća HDZ-u BiH njihove kadrove "zalutale" u "devedesetku"...
Raguž dodiruje dno dna i od, do juče respektabilne stranke, koju je maestralno vodio Dr.Božo Ljubić, uspio je za manje od godine dana napraviti političko ruglo od te stranke...

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 16:41
Ja ne vidim razlog zašto se osipa devedesetka. Ovo stvarno nije hinjska konstatacija, da ja uzivam jer je po vašim riječima uništena jedna hrvatska respektabilna stranka.
Po meni ( Pokušaću biti neutralna ) to nije istina.

Politika Dragana Čovića je htjeli VI to priznati ili ne dozivjela fijasko. Blefirao je dobro vezući hrvatski nacionalni interes sa presudom Sejdić-Finci i izgubio.
U svim zemljama svijeta šef takve vodeće stranke ponudio bi ostavku.
Zašto kriviti Raguza što zeli da se distancira od propale politike HDZ? To bi svako iole politički nastrojen uradio.
Plus svega toga HDZ i Dragan Čović su devedesetku uvijek smatrali neravnopravnom opozicijom i nikad ih nisu gledali kao ravnopravne političke partnere.
Mogla bi do sutra nabrajati pozicije gdje je HDZ krao devedesetki političke pozicije po zupanijama. Pa red je tome stati na kraj jednom.
Mislim da je Martinu ujedno i to jedan od ciljeva. Vjerujem da će izgubiti dio tvrdolinijaša u ovom preformansu ali svakako će dobiti na drugoj strani.
Time naravno ne mislim na bošnjačke glasove i neku Novu majorizaciju.
No iskreno rečeno Čović je za ovakav Raguzev nastup najvise sam kriv.
Razumijem ja nacionalni interes i zajednički nastup no stranke funkcioniraju po principu da se zadovolje izmedju ostalog i dobitak odnosno pravedna podjela osvojenih funkcija na svim nivoima do drzavnog.
Kao što rekoh Čović devedesetku nikad nije shvatao ravnopravnim političkim partnerima i ovo je Raguzev odgovor i na to dugogodišnje tlačenje.
Ovi kadrovi koji napuštaju vjerovatno će preci u HDZ.

Mislim da Raguz nije osoba s kojom se ne bi mogao postići politički sporazum na ravnopravnom nivou. No svakako nije ni marioneta i budala da vječno bude druga violina slobodnim pristankom na hrvatskoj političkoj sceni BiH.
Ima on itekako potencijala ..

Grunf
03-05-2014, 16:55
Ovo je dobro, ionak 2 HDZ-a nemaju smisla. Nek se HDZ 1990 utopi u SDA ili SDP, ovisno kaj im je draže. :D

Ovo je samo pokazatelj da Bošnjaci ne posustaju od svoje politike hegemonije, a i da u hrvatskim redovima uvijek ima onih koji se lako prodaju. :) Mislim da bi naši zastupnici u Bruxellessu, koji jedini brane naše interese, mogli opet malo dodati gas. :D

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 17:26
To je hrvatska stvar svakako kad su vaše nacionalne stranke u pitanju, no ja bih svakako Martinu pruzila priliku.
Eto Čović nije zelio kompromisa i pauzirao je od udjela u vlasti na nivou FBiH, što je to dobra donijelo Hrvatima?
I ova zadnja prilika je prokockana sa Sejdić-Finci.

Mislim da će Raguz koliko toliko dobra donijeti ako se ubaci u vlast na nivou FBiH i pokupi sve ono što Hrvatima pripada. Nije Raguz Lijanović mesar, niti je zubar, a bogami ni Buda.

Promijenio je Raguz dosta pozicija u svojoj političkoj karijeri.
To što tvrdolinijašima odgovara isključivo Čovićeva politička opcija radi nekih imaginarnih obećanja o trećem drugi je par opanaka.
Raguz namjerava valjda raditi na EU integracijama.
Koliko je vremena izgubljeno da smo u EU čitava priča oko majorizacije bila bi odavno prošlost.

I nema Hrvata 5 miliona u BiH pa da se tako lako u izdajnike odbaci Raguz.
Mislim da u BiH taj luksuz sebi ne bi trebali dozvoliti.

Inkvizitor
03-05-2014, 17:35
Ako je stranku napustio mlađi Raguž onda to govori dosta.

Nisam u toku sa situacijom oko HDZ1990 ionako mi je samo ime stranke apsurd..ali po pričama želi biti Lijanović br 2. Ili onaj retard Jurišić. Bar takvih u Hrvata nikad nije falilo.

Inkvizitor
03-05-2014, 17:37
Ne znam ko im je ovo piso al napokon nešto duhovito od njih :D

HB.org: Gospodine Raguž, prije svega zahvaljujemo Vam na izdvojenom vremenu za intervju za najveći forum Hrvata Bosne i Hercegovine. Kako se osjećate ?
Martin Raguž: Nije loše, elhamdulillah, sve u dure... Hvala i Vama i neka Vam dragi Allah dž.š. podari sreće i sabura.

HB.org: Otvorimo razgovor, ako nemate ništa protiv, uz najvažniju sporednu stvar na svijetu - nogomet. Približava se kraj Premijer lige BIH, tko je Vaš favorit?
Martin Raguž: Moji favoriti su svi građani BIH.

HB.org: Martine, molim Vas nismo na predizbornom skupu SDP-a u Kalesiji i nemate turban na glavi... Otvorite dušu slobodno...
Martin Raguž: Majke mi tako je, uz njih još simpatišem i FK Velež - klub raje i pravih Mostaraca i svih građana koji su nezadovoljni.

HB.org: A na Svjetskom prvenstvu u Brazilu za koga ćete navijati ? Saudijsku Arabiju, BiH, Urugvaj koga simpatizirate ?
Martin Raguž: Moram priznati da mi u NHI ups, HDZ '90 simpatišemo našu muslimansku braću (op.a. ne Muslimansku Braću - zabranjenu terorističku organizaciju u Egiptu) - dakle Arabija ili BIH (al samo ako je prvih 11 sve muslimani, bez kjafira).

HB.org: A Hrvatska ?
Martin Raguž: Za agresora nikad.

HB.org: Prijeći ćemo malo na ozbiljnije teme sada, najnovija događanja u HDZ '90... Otišli su Vam glavni tajnik Merdžo i šef najjače gradske organizacije Mostar - Slaven Raguž. Također Božo Ljubić bivši predsjednik Vas kritizira.
Martin Raguž: E ovako, Merdžo je običan ustaša i ne želi raditi na dobrobit svih građana musl, ovaj BIH. Slaven Raguž je jedan obični skinhead, fašist, ustaša i siledžija. A za Božu Ljubića imam samo jedno za reći - fotelja je moja ha ha ha.

HB.org: Kod Vas svi ustaše gospodine Raguž osim Vašeg koalicijskog partnera Zubara Jurišića koji u svojim stranačkim prostorijama drži bistu Ante Pavelića.
Martin Raguž: (zacrvenio se, meškolji se, gleda u pod)

HB.org: Što je bilo gospodine Raguž jeste li u redu ?
Martin Raguž: Jesam
HB.org: Pa onda hoćete li odgovoriti na pitanje ?
Martin Raguž: Neću.
HB.org: Hrvatska javnost u BIH želi znati zašto koalirate sa Ustašama, Dragom Fatihom Džumbusom i Krešimirom Fikretom Zubakom? Recite nešto
Martin Raguž: To su sve fini ljudi neka ih dobri Allah dž.š. dugo poživi.

HB.org: Gospodine Raguž imate vrlo zanimljiv politički put - od predratnog komunista, preko nacionalista do "građanina". Što je sljedeće, planirate li možda u Siriju s oružjem branit "braću", ili ćete odigrati na kartu "Free Tibet", možda Greenpeace i zaštita životinja, obnovljivi izvori energije, što je sljedeće ?
Martin Raguž: (opet gleda u pod, popiškio se)
HB.org: Gospodine Raguž jeste li dobro ? Jel sve u redu ?
Martin Raguž: Jesam.
HB.org: Treba li pozvati liječnika ili imama ?
Martin Raguž: Ne treba hvala.
HB.org: Odgovorite onda na pitanje molim Vas.
Martin Raguž: Što dobri Allah dž.š. i još bolji ambasador USA u Sarajevu kažu - tako će ga bit.

HB.org: Pa kako će to primiti Vaša biračka baza, HDZ '90 ipak ima hrvatsko biračko tijelo - očekuje li Vas izborni debakl ?
Martin Raguž: Debakl očekuje protivnike Allaha dž.š. i Muhammeda s.a.w.s.
HB.org: A Hrvatsku Demokratsku Zajednicu 1990 ?
Martin Raguž: Promjenili smo ime.
HB.org: Molim ?!
Martin Raguž: Halal Demokratska Zajednica 1990. Al skraćenica je ostala ista hi-hi-hi. Ljubiću, Slavene, Merdžo fotelja je moja hi hi hi.

HB.org: Možete li par riječi nešto više o Vašem predizbornim programu ?
Martin Raguž: Može u 4 riječi ?
HB.org: Slobodno...
Martin Raguž: Da te nije Alija.

HB.org: Inače slušate Dinu Merlina ?
Martin Raguž: Apsolutno, Merlin moj najdraži pjevač.

HB.org: Što kažete na optužbe Dragana Čovića da ste izigrali dogovor o zajedničkom kandidatu HNS-a?
Martin Raguž: Kažem da je Čović jedan obični fašist i da ću kad tad sagradit veću kuću od njega.
HB.org: Gospodine Raguž pa ne možete i Čovića nazvat fašistom kad se čovjek nekoć deklarirao kao Jugoslaven i komunist, pa onda Hrvat. Sličan put kao Vi, samo bez ove zadnje "građanin" faze (op.a. zasad)...
Martin Raguž: U Sarajevu rekli da je Čova fašist i da ću ja dobit kuću. Tako će ga i bit, elhamdulillah.
HB.org: A šta ako ne bude ?
Martin Raguž: Presvući ću dres, ko i dosad.

HB.org: Kakve su Vaše prognoze za izbore, Slaven Raguž je rekao da idete u ropotarnicu povijesti ?
Martin Raguž: Idem ja u New York na studijsko putovanje vodi ambasada, a Slaven nek se misli... Platili sve i posjetu kipu slobode, vidit ćemo i zoološki vrt žirafu. Volim žirafe. I NBA utakmicu isto, slikat ću se s nekim crncem, otvorit će mi twitter profil imat ću lajkove. Treba ići naprijed za sve građane ove napaćene zemlje naše BIH.
HB.org: Pa kako će građani BIH profitirati od Vašeg putovanja u New York i žirafe u zoološkom ?
Martin Raguž: Pa prenijet ću im svoja iskustva. Koliko žirafa rastegne vrat, oni nek rastegnu kućni budžet.

HB.org: Mnogi Vas nazivaju ljigavcem sa lošom frizurom, političkim i moralnim beskičmenjakom, čovjekom za svaki sistem i svačiji rektum. Kako to komentirate ?
Martin Raguž: Moja frizura je sjajna, a ljubomornim ljudima poručujem da su kovrče uvijek in.
HB.org: A ne komentirate ovaj dio o političkom beskičmenjaštvu i ljigavštini ?
Martin Raguž: Džennet treba zaslužiti, dobri Allah dž.š., stavio izazov ispred svakog od nas. A bogami i Čovićevu kuću treba "nadzidati".

HB.org: Komentiraju također da ste se okružili političkim mrtvacima u hrvatskom korpusu - ekipom bosanskih daidža tj.prolupalih sarajevskih popova u kombinaciji sa recikliranim Zubakom te spodobom Džumbusom za kojeg ne glasa ni vlastita obitelj ?
Martin Raguž: To su fini ljudi, kazali su i Bakir i Zlaja i čitava čaršija.

HB.org: Hvala gospodine Raguž na odgovorima, idemo na 5 blic pitanja...
Martin Raguž: Hvala i Vama, idemo...

HB.org: Prva simpatija ?
Martin Raguž: Fra Luka Markešić
HB.org: Prvi poljubac ?
Martin Raguž: Fra Drago Bojić
HB.org: Omiljena manekenka:
Martin Raguž: Fra Petar Jeleč
HB.org: Omiljeni sportaš ?
Martin Raguž: Edin Džeko
HB.org: Omiljena političar ?
Martin Raguž: Željko Komšić

HB.org: Gospodine Raguž, hvala još jednom na intervjuu. Želite li još nešto poručiti ?
Martin Raguž: Slavene - F kao fotelja, N kao New York, Ž kao žirafa, H kao hi hi hi. Allahu ekber.

Grunf
03-05-2014, 17:41
To je hrvatska stvar svakako kad su vaše nacionalne stranke u pitanju, no ja bih svakako Martinu pruzila priliku.
Eto Čović nije zelio kompromisa i pauzirao je od udjela u vlasti na nivou FBiH, što je to dobra donijelo Hrvatima?
I ova zadnja prilika je prokockana sa Sejdić-Finci.

Mislim da će Raguz koliko toliko dobra donijeti ako se ubaci u vlast na nivou FBiH i pokupi sve ono što Hrvatima pripada. Nije Raguz Lijanović mesar, niti je zubar, a bogami ni Buda.

Promijenio je Raguz dosta pozicija u svojoj političkoj karijeri.
To što tvrdolinijašima odgovara isključivo Čovićeva politička opcija radi nekih imaginarnih obećanja o trećem drugi je par opanaka.
Raguz namjerava valjda raditi na EU integracijama.
Koliko je vremena izgubljeno da smo u EU čitava priča oko majorizacije bila bi odavno prošlost.

I nema Hrvata 5 miliona u BiH pa da se tako lako u izdajnike odbaci Raguz.
Mislim da u BiH taj luksuz sebi ne bi trebali dozvoliti.

:rofl

Kaj ti malo prodaješ maglu? :D Ak je vama Bošnjacima dobar onda glasajte za njega, zapravo ne sumnjam da i budete. Raguž bu očito novi hrvatski član predsjedništva. I to je bošnjački odgovor na hrvatsku molbu da prestanu s hegemonijom, nastavak po starom. Nemojte se samo čuditi kad se jednog dana probudite u državi koja bu se protezala od Tuzle do Sarajeva i s carinom kod Kiseljaka. :D

Grunf
03-05-2014, 17:44
Halal demokratska zajednica :rofl :rofl

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 17:52
Meni je Raguz jedan od najboljih trenutno hrvatskih političara.

Ti Grunfe ako nisi svjestan, situacija u RS-u se takodje zakomolicirala. Dodik ako izgubi ( a vjerovatno hoće ) Bosić se javno ogradio i od deklarativne podrške Hrvatima u BiH.

Za propalu Čovićevu dugogodišnju politiku nisu Bošnjaci krivi. On jednostavno mora nešto novo pokušati odnosno nakon fijaska sa Sejdić-Finci izbaciti plan B.

Ima li ga on? Ne oglašava se.. Znači ne.

Upravo je Vesna Pusić osmišljavala i lobirala skupa sa ministrom vanjskih poslova BiH ovu Novu politiku priblizavanja BiH EU.
Ja mislim da u HR jednostavno postoji problem i da sadašnje vladajuća koalicija ne moze se uzdignuti iznad stranačkih interesa.
Oni su u principu svojim uplitanjem odnosno Pusićka osujetili Čovićev plan da se hrvatsko pitanje riješi sa implementacijom presude.
Dakle u tom grmu lezi zec.

Što kod vas Hrvata svaki pokušaj kompromisa prestavlja izdaju to vjeruj mi da nije dobro.
Ili ovi u BiH trebaju usaglasiti politiku sa vodećim strukturama u RH..

SARAJEVO - Komentarišući činjenicu da su određeni članovi napustili HDZ 1990, ali i da su neki od njih sankcionisani, predsjednik ove stranke Martin Raguž istakako je da se time zapravo završava proces profiliranja HDZ 1990 u demokratsku stranku evropske narodnjačke orijentacije i da stranka proživljava katarzu.

Kako je istakao, prema zaključcima izbornog Sabora stranke, svi članovi HDZ 1990 mogu sudjelovati u procesima donošenja odluka, te iznositi svoje stavove, no kada odluke budu usvojene, moraju se poštovati i braniti.

"No, nakon donošenja odluka, počeli su se dešavati određeni procesi u kojima pojedini ljudi nisu mogli prihvatiti snagu HDZ 1990, jer su ukalkulisali da će ova stranka biti u poziciji očuvanja statusa quo i političkih relacija i odnosa sa kojima smo raskinuli na Saboru", rekao je Raguž za TV1.

Poručio je da je HDZ 1990 dobila novi profil i novi metod u vođenju stranke.

"Dakle, prilikom procesa donošenja odluka svi mogu izraziti stavove, ali kada odluke budu usvojene, moraju se poštovati i braniti, a ne polemizirati u medijima. No, na to pojedinci nisu bili spremni", ponovio je predsjednik HDZ 1990.

U zaključcima središnjeg Odbora navodi se da će HDZ 1990 samostalno nastupiti na izborima, te Hrvatima i svim drugim građanima ponuditi alternative i bjeg iz trenutnog vrtloga degradacija i manipulacija.

"Od Dejtonskog mirovnog sporazuma prošlo je 19 godina i mogli smo vidjeti na koji način se formiraju parlamentarne većine, te kakvi su rezultati takvog slaganja vlasti. Uvidjeli smo da vlast ne polaže račun građanima i biračima, da se krivica prebacuje na druge, te da se ne nude jasni programi, kao ni novi, kvalitetni i nekorumpirani ljudi na izbornim listama. Spremnost da se prihvati drugi nije slabost nego vrijednost. Treba biti spreman na kompromis i dijalog, a ne na svađu. Takođe, moramo iskoristiti ovaj istorijski trenutak kada je Evropa zagrlila BiH kako bismo zaustavili ovaj slobodni pad i pokrenuli zemlju naprijed", pojašnjava Raguž.

Inkvizitor
03-05-2014, 18:02
To jel Čovićeva politika doživjela fijasko to će procjenit Hrvati na izborima i nitko više.

A to što prdi Raguž da se stranka proflira tolikim odlascima to je automat priča iz političkih frazetina. Nažalost malo nas ima pa će mu ostat nešto uhljeba. Jer inače meni nije janso kako funkcioniraju Lijanovići, Jurišići, Budimiri. Kako. pa lako.

Uvijek ćeš naći određen psototak ljudi koji će za sitne privilegije i egzistenciju prodat obraz. I nek to učini par tisuća ljudi po općinama eto ti ulaska u vlast.

Da nas ima milion to ne bi bilo moguće.

A sarajevska čaršija će uvijek tražiti hrvatske izrode da im malo bace lokuma i pokoju datulju u zamjenu za gaženje prava Hrvata. Deja vu..što bi reko Milić Vukašinović..

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 18:04
To jel Čovićeva politika doživjela fijasko to će procjenit Hrvati na izborima i nitko više.

A to što prdi Raguž da se stranka proflira tolikim odlascima to je automat priča iz političkih frazetina. Nažalost malo nas ima pa će mu ostat nešto uhljeba. Jer inače meni nije janso kako funkcioniraju Lijanovići, Jurišići, Budimiri. Kako. pa lako.

Uvijek ćeš naći određen psototak ljudi koji će za sitne privilegije i egzistenciju prodat obraz. I nek to učini par tisuća ljudi po općinama eto ti ulaska u vlast.

A sarajevska čaršija će uvijek tražiti hrvatske izrode da im malo bace lokuma i pokoju datulju u zamjenu za gaženje prava Hrvata. Deja vu..što bi reko Milić Vukašinović..

MOBILNA|DESKTOP
SARAJEVO
Pusić i Lagumdžija za 'nov pristup' Europske unije BiH
Z.S. | 28.03.14 | 14:16 | Bljesak.info

Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić i ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija potvrdili su petak u Sarajevu kako će se nastaviti tragati za novim pristupom Europske unije BiH koji bi pomogao bržem približavanju te zemlje Uniji ali i provedbi nužnih reformi.

Pusić, koja boravi u jednodnevnom radnom posjetu BiH, kazala je kako približavanje cijele regije EU postaje sve važnijim u novim geopolitičkim okolnostima potvrdivši kako to sa stajališta hrvatskih interesa posebice vrijedi za BiH s kojom je trajno povezana, prenosi Hina.

"Stabilnost jedne zemlje ima velikog utjecaja i na stabilnost druge", kazala je Pusić dodajući kako upravo stoga valja mijenjati odnos EU prema BiH.

"Dosadašnji pristup nije pomogao da se BiH pomakne s mjesta, a mi smo zainteresirani da se BiH pomakne s mjesta i da napreduje prema članstvu u Uniji", izjavila je Pusić dodajući kako "apsolutno svi" u EU prepoznaju potrebu za nekim novim pristupom.

"Rasprava o tome mora biti nešto što države-članice EU zajednički pokreću i to će onda biti prava inicijativa", kazala je Pusić.

Po njezinim riječima to nikako ne znači snižavanje kriterija za članstvo, nego pretvaranje pregovora u proces stabiliziranja što čak može značiti i "dodatna mjerila i poglavlja".

"Visoki kriteriji nemaju smisla ako je očigledno da se neće dostići i ispuniti", kazala je Pusić dodajući kako je stoga potrebno pomoći BiH da se ti kriteriji dosegnu.

Stanje u Ukrajini, kako je potvrdila, zasjenilo je probleme u BiH, no to može pomoći shvaćanju da je važno reagirati na vrijeme jer se pokazalo da se iz malog problema može stvoriti veliki pa je stoga važno upravo sada otvoriti pitanje približavanja BiH Uniji.

Na upit o raspravama o "trećem entitetu" u BiH, koje su se vodile i u Hrvatskoj, Pusić je kazala kako je to stvar slobodnog izražavanja mišljenja različitih ljudi koja ne odražavaju službenu politiku Hrvatske.

Lagumdžija je izjavio kako se zajednički traga za "kreativnijim pristupom" Europske unije prema BiH, ali i Bosne i Hercegovine Uniji. Ministricu Pusić je nazvao "promotorom bosanskohercegovačke europske budućnosti" kazavši kako na taj način vidi i hrvatsku inicijativu za novim europskim pristupom BiH, kojega žele vidjeti i u Sarajevu.

"Nama je važno da što više članica EU na predstojećem sastanku Vijeću za vanjske poslove Unije u travnju podrži potrebu za novim pristupom BiH", kazao je Lagumdžija podsjećajući da i osobno zagovara "novi pristup". BiH je trebala biti na dnevnom redu Vijeća ranije ovog mjeseca no rasprava o stanju u BiH je odgođena zbog krize u Ukrajini koja je trenutačno vanjskopolitički prioritet Unije.

"Naši stavovi su komplementarni", kazao je Lagumdžija konstatirajući kao novi pristup već dobija "obrise".

Podsjetivši kako idući mjeseci u BiH donose i predizbornu kampanju pa bi bilo dobro da se ona vodi oko što bržeg približavanja BiH EU, Lagumdžija je kazao kako njegova zemlja ne traži "popust" od EU jer je spremna obaviti svu "domaću zadaću", no valjalo bi razmisliti koja pitanja prioritetno rješavati.

"Možda bi nov pristup EU otvorio novu stranicu u kojoj bi ljudi umjesto besperspektivnosti i crnila vidjeli nadu", kazao je Lagumdžija sugerirajući kako bi do izbora u listopadu valjalo hitno rješavati socijalne i gospodarske probleme kao i pitanje vladavine prava.

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 18:06
Znači nije sarajevska čaršija izlobirala odgodu implementacije presude nego hrvatska ministrica vanjskih poslova. Čović je sve ulozio na tu presudu i izgubio. Sejdić -Finci odgodjen a odgodjeno i rješenje spornih hrvatskih tema.
Naravno ne zauvijek ali trenutno i pred izbore..
VI u HR trebate prvo usaglasiti svoj politički stav prema BiH.

Mozda je Raguz upravo od Pusićke dobije instrukcije.

Inkvizitor
03-05-2014, 18:08
Pa ne bi čudilo ona je protuhrvatski raspoložena. Ova vlast u Hrvatskoj ne može smislit vlastitu državu a kamoli će najveće svoje ideološke neprijatelje. Bh Hrvate.

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 18:11
Pa ne bi čudilo ona je protuhrvatski raspoložena. Ova vlast u Hrvatskoj ne može smislit vlastitu državu a kamoli će najveće svoje ideološke neprijatelje. Bh Hrvate.

Čović je perfektno igrao i drzao se. Najednom dodje Pusićka i lobira suprotno od onoga što vama treba. I MZ se slozi.
Radimo na gospodarstvu, socijalnoj skrbi itd..

I onda Raguz isto stranački se distancira..

Što će ??

Inkvizitor
03-05-2014, 18:13
Pusićka će otići ubrzo. I EU je osudila tzv bošnjački hegemonizam i nametnanje svoje volje Hrvatima..pa što..

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 18:19
Pusićka će otići ubrzo. I EU je osudila tzv bošnjački hegemonizam i nametnanje svoje volje Hrvatima..pa što..

Pa kakve sad to veze ima?

Ne kontam?

Znači ministrica spoljnih poslova RH lobira protiv svega što je HDZ stavio na kocku i Ti osudjuješ bošnjački hegemonizam.
Kao što rekoh sama RH nema uzvrdjenu politiku prema Hrvatima u BiH.

Ovo njeno uplitanje suprotno od vaših interesa kako bi ti shvatio?
(Uvijek je politički Puls RH naspram BH Hrvata bio od presudne vaznosti. Još sad kad su dio EU posebno.)

Zelenim svjetlom.

Ja mislim da je i Raguz na toj trasi. Ogradio se i fura proevropsku priču. Postaće pozeljan politički čimbenik i Evropi i Bošnjacima.

Grunf
03-05-2014, 18:19
Meni je Raguz jedan od najboljih trenutno hrvatskih političara.

Ti Grunfe ako nisi svjestan, situacija u RS-u se takodje zakomolicirala. Dodik ako izgubi ( a vjerovatno hoće ) Bosić se javno ogradio i od deklarativne podrške Hrvatima u BiH.

Za propalu Čovićevu dugogodišnju politiku nisu Bošnjaci krivi. On jednostavno mora nešto novo pokušati odnosno nakon fijaska sa Sejdić-Finci izbaciti plan B.

Ima li ga on? Ne oglašava se.. Znači ne.

Upravo je Vesna Pusić osmišljavala i lobirala skupa sa ministrom vanjskih poslova BiH ovu Novu politiku priblizavanja BiH EU.
Ja mislim da u HR jednostavno postoji problem i da sadašnje vladajuća koalicija ne moze se uzdignuti iznad stranačkih interesa.
Oni su u principu svojim uplitanjem odnosno Pusićka osujetili Čovićev plan da se hrvatsko pitanje riješi sa implementacijom presude.
Dakle u tom grmu lezi zec.

Što kod vas Hrvata svaki pokušaj kompromisa prestavlja izdaju to vjeruj mi da nije dobro.
Ili ovi u BiH trebaju usaglasiti politiku sa vodećim strukturama u RH..

Nismo ni sumnjali da će ti najbolji hrvatski političar biti onaj koji će provoditi hegemoniju nad Hrvatima. To govori malo o tvjoim stajalištima.

Ti nisi svjesna da Hrvati u BiH ne ovise o Srbima ili Bošnjacima nego sami o sebi. S bijednim kopijama srpske hegemonije, koja je bila puno duža i daleko gora od vaše, ih samo iritirate i tjerate da im raspad BiH bude cilj što znači da sami sebi režete granu na kojoj sjedite.

Veliš da je Pusićka dogovorila s MVP-om BiH politiku približivanja Europskoj uniji u jednom retku, a par redaka ispod ljutito pitaš kaj bi BiH trebala usuglasiti politiku s vodećim strukturama RH? Istovremeno i hvališ i kudiš usuglašavanje BH politike s vodećim strukturama RH. :rofl Koja ti načela zastupaš? Bitno je da je hegemonija? :D

I trebala bi se malo informirati. EU je već poslala šamar Pusićki jer je već usvojena rezolucija o putu BiH prema EU, a tamo je jasno vidljivo da će se hrvatska ravnopravnost morati riješiti, na očaj tebe i Pusićke. :kava

Grunf
03-05-2014, 18:23
Znači nije sarajevska čaršija izlobirala odgodu implementacije presude nego hrvatska ministrica vanjskih poslova. Čović je sve ulozio na tu presudu i izgubio. Sejdić -Finci odgodjen a odgodjeno i rješenje spornih hrvatskih tema.
Naravno ne zauvijek ali trenutno i pred izbore..
VI u HR trebate prvo usaglasiti svoj politički stav prema BiH.

Mozda je Raguz upravo od Pusićke dobije instrukcije.

Nije ona ništ izborila. Ona isto kak i Lagumdžija, a i ti, živi u nekoj bajci koja nema veze sa stvarnošću. EU je jasno rekla da BiH mora poštovati put koji su imale ostale zemlje i prava svojih građana. To kaj su njezine želje da strpa BiH i Srbiju odmah sutra u EU je ismijano od EU-a.

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 18:24
Nismo ni sumnjali da će ti najbolji hrvatski političar biti onaj koji će provoditi hegemoniju nad Hrvatima. To govori malo o tvjoim stajalištima.

Ti nisi svjesna da Hrvati u BiH ne ovise o Srbima ili Bošnjacima nego sami o sebi. S bijednim kopijama srpske hegemonije, koja je bila puno duža i daleko gora od vaše, ih samo iritirate i tjerate da im raspad BiH bude cilj što znači da sami sebi režete granu na kojoj sjedite.

Veliš da je Pusićka dogovorila s MVP-om BiH politiku približivanja Europskoj uniji u jednom retku, a par redaka ispod ljutito pitaš kaj bi BiH trebala usuglasiti politiku s vodećim strukturama RH? Istovremeno i hvališ i kudiš usuglašavanje BH politike s vodećim strukturama RH. :rofl Koja ti načela zastupaš? Bitno je da je hegemonija? :D

I trebala bi se malo informirati. EU je već poslala šamar Pusićki jer je već usvojena rezolucija o putu BiH prema EU, a tamo je jasno vidljivo da će se hrvatska ravnopravnost morati riješiti, na očaj tebe i Pusićke. :kava

Imaš Ti kakve izvore za svoje navode?

A na tvoje konstrukcije ne namjeravam uopće reagirati, jer nigdje nisam bilo što ni slično tvojim
tvrdnjama izjavila.

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 18:26
Nije ona ništ izborila. Ona isto kak i Lagumdžija, a i ti, živi u nekoj bajci koja nema veze sa stvarnošću. EU je jasno rekla da BiH mora poštovati put koji su imale ostale zemlje i prava svojih građana. To kaj su njezine želje da strpa BiH i Srbiju odmah sutra u EU je ismijano od EU-a.

Poštovati da i BiH mora ispuniti uvjete no ne SAD. Dakle ona povoljna pat pozicija koju je dugo Čović vukao vezujući hrvatski interes sa presudom Sejdić - Finci biće riješena nekad u budućnosti..

Ali ne sad. Dakle izgubljena partija Grunfe.

Uz blagoslov Ministrice vanjskih poslova RH.

A zamalo ste dobili HR federalnu jedinicu. Zamalo.

Zato kazem da je Čović dobro igrao ali izgubio.

Grunf
03-05-2014, 18:30
Poštovati da i BiH mora ispuniti uvjete no ne SAD. Dakle ona povoljna pat pozicija koju je dugo Čović vukao vezujući hrvatski interes sa presudom Sejdić - Finci biće riješena nekad u budućnosti..

Ali ne sad. Dakle izgubljena partija Grunfe.

Uz blagoslov Ministrice vanjskih poslova RH.

A zamalo ste dobili HR federalnu jedinicu. Zamalo.

Zato kazem da je Čović dobro igrao ali izgubio.

Velim ti, samo se vi držite Pusićke. Ušli bute u EU nikad. A i držite se hegemonije, to će poboljšati život cijele BiH. ;)

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 18:32
Velim ti, samo se vi držite Pusićke. Ušli bute u EU nikad. A i držite se hegemonije, to će poboljšati život cijele BiH. ;)

Ja samo neutralno komentiram zašto je Raguz napravio mozda zaokret u svojoj politici. Nisam ja za tlačenje Hrvata nikad bila.
Ako jesam izvoli citirati.

Sve stranke funkcioniraju na principu kako uhljebiti svoje kadrove i zgrnuti što više vlasti. Zna se gdje i kako.

Mislim da je Raguz po ovoj mozda gesti Ministrice Pusić shvatio da treba da napravi jedan veći otklon i bude fleksibilan. Neznam..
Tako mi se čini.

zaba1111
03-05-2014, 19:25

Griješiš, uhljebi su ovi od Jurišića i isključivo će oni podržati takve opcije, ali takvih ipak nema dovoljno i to je mrtva stranka, Lijanović opstaje jer kupuje glasove, 100 km glas i ima dovoljno da uz pomoć mz uđe u koalcije. Kako je to moguće? Jednostavno, Lijanović se toliko zadužio kod stranih banaka da to nije u stanju vraćati, njegova propast bi ozbiljno uzdrmala i banke i posljedično cijelu državu, mz štiteći banke podržava taj kriminal sa kupovinom glasova jer Lijanović na vlasti znači i uzimanje, ne postotka nego često i polovicu svih državnih poticaja, Lijanović blokira sve projekte dok ne dobije svoj dio, kod nas su godinama na čekanju projekti za koje su pare osigurane... i sve je to , kao što rekoh uz podršku mz, kako bi on mogao krasti i takoi servisirati dugove bankama.

Raguž neće postati novi član predsjeništva jer za njega nitko neće glasovati, Muslimani su glasovali za Komšića jer su ispranog mozga i jer vjeruju da je patriot, takva opcija za Raguža je nemoguća.
Raguž neće ući u nelegalnu vlast, ovo što radi je pokušaj da od ,također mrtve stranke, napravi nekakv rezultat jer postoji dosta ljudi koji su protiv HDZa, a nemaju za koga, uglavnom sljedeće izbore HDZ dobiva premoćnije nego ikad dosad i neće biti uopće pokušaja da se stvori nova platforma, jedina opasnost je Lijanović iz navednih razloga.

sagitarius
03-05-2014, 20:45
HDZ BiH ništa nije više ili manje izgubio od svih drugih stranaka u BiH time što se stavlja implementacija glose Sejdić - Finci na čekanje, zapravo na taj način se je jedan problem cijele BiH gurnuo pod tepih.
Dakle cijela BiH je time oštečena a ne samo Dragan Čović, pa sva priča oko ovoga djeluje kao ona čuvena narodna nek komšiji crkne krava makar meni skapalo cijelo stado...

Činjenica je da su svi utemeljitelji "devedesetke" napustili ovu stranku i da bez obzira odakle priča dolazila svi do jednog su suglasni u tome da je Raguž povukao odvratno loš potez vračajući na političku scenu Krešu Zubka i Zvonka Jurišića, što je stvar očigledno za naknadnu elaboraciju, te da je ušao u gomilu stegovnih procesa, čineći stvar zanimljivijom radi toga što stav stranke nije bio poziv na koaliciju, nego njegov - Ragužev, da bi se on onda ogradio u medijima riječima da se stranačka disciplina mora poštovati, ako se jednom nešto izglasa...
Dakle, Raguž je iskrivio i zamijenuo teze po ovom pitanju...
No priča o njegovoj unutarstranačkoj autokratiji time se ne iscrpljuje, posebice radi s njegove strane forsiranog stegovnim postupcima, u maniri Staljina, raspada pojedinih županijskih odbora koje će teško biti ponovo uspostaviti.

Čitava priča se nadalje dopunjuje njegovim pokušajem sjedenja na dvije stolice prema HNS-u u kojem želi ostati, ali u izbore krenuti samostalno van zajedničkih kandidatura, što je i protustatutarna radnja, radi koje će vjerovatno njegova "devedesetka" izići iz HNS-a.

Konačno ovakvim djelovanjem neosporno će Raguževa ovako vođena politika dovesti do podjele u hrvatskom biračkom tijelu, što ovom najmalobrojnijem narodu uopće nije u interesu pogotovu ne jer se pravila izbora nisu promijenula te i dalje postoji latentna, ali i posve realna opcija da i ovoga puta Hrvatima iz BiH netko drugi izglasuje člana Predsjedništva.
Činjenica je da u posvemašnjoj slozi Hrvati svom kandidatu mogu dati cca 350.000 glasova u idealnim uvjetima, što je objektivno garancija da se ne ponove izbori iz 2006 ili 2010.god.i da Hrvati konačno sami sebi svojom večinskom voljom izaberu svoje predstavnike u Federaciji.
U tom smislu čisto retorička je stvar da li treba da stranka koja je do sada imala velinsku narodnu volju treba da se povinuje stranki koja u najboljoj opciji moše da dobije 1/4 hrvatskih glasova, što dakako nije malo, ali je posve dovoljno da se gornja cifra umanji za cca 100.000 glasova i priča o majorizaciji se ponavlja unatoč tome što je HDZ BiH dobio 250.000 glasova... i onda tu netko prića o tvrdolinijašima, ne razumijevajući da sloga Hrvata u BiH u trenutku kada više nije u pitanju majorizacija nego dekonstituiranje najmalobrojnijeg naroda u BiH jednostavno nema alternativu...
Za one najnaivnije treba reći da nema tvrdolinijašenja u činjenici da relativni pobjednik kod Hrvata, pa tko god to bio, nema garantiranu predsjedničku fotelju..., jer izborna pravila su ista kao i na predhodna dva izborna ciklusa !

Ne treba se zavaravati nekakvim "dogovorima" prijatelja Hrvata iz BiH jer će Lagumdžijin SDP pasti na narednim izborima, pa time i politika s kojom je bez pitanja i suglasnosti Hrvata iz BiH pravljen sa Pusićkom račun bez krčmara.

Konačno izbori i jesu radi toga da se netko bira... i izabere, pa makar i po treči put Hrvati bili jeftino nasamareni.

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 23:34
Presuda Sejdić - Finci bila je direktno povezana sa nacionalnim predznakom prilikom izbora člana presjedništva BiH. Taj probleme oko legitimiteta svojih prestavnika pri izboru jedino ima najmalobrojniji konstitutivni narod u FBiH, Hrvati.

Dakle konkretno mislim da uslovljavanje HDZ-a u toj situaciji je bilo kontraproduktivno. Mogu razumjeti taj pokušaj no te dvije stvari trebalo je riješiti odvojeno.

Presudu u političkom segmentu na koji se ona odnosi, a to znači isključiti nacionalni predznak kod članova presjedništva i time bi ona bila ispunjena.

Medjutim HDZ je u kontekstu riješavanja te presude uključio i pitanje izbora HR člana presjedništva BiH iako se presuda direktno nigdje ne referira na taj problem.

Pitanje nacionalnog predznaka trebalo se riješiti putem izbornog zakona BiH.

Medjutim RS je insistirao na neposrednom izboru članova presjedništva BiH dok su drugi politički prestavnici trazili simetrična rješenja.

E sad ako idemo neposredno u FBiH bošnjačka populacija je brojnija i teško je postići da recimo Hrvati imaju odlučujuću ulogu kod izbora člana presjedništva koji njih legitimno prestavlja. ( tim slučajevima smo već svjedočili )

Onda je HDZ sveo sve na situaciju da u FBiH treba napraviti dvije izborne jedinice ( većinsku bošnjačku i većinsku hrvatsku )
To su bošnjački politički prestavnici okarakterizirali kao uvodjenje trećeg entiteta na mala vrata.

Kako onda ostvariti nacionalnu ravnopravnost?

Nacionalnu ravnopravnost bi bilo vrlo lako ostvariti da je RS pristala na posredan izbor člana presjedništva u Parlamentu BiH.

Naravno ta opcija iz RS-a nikad nije dobila ni minimum podrške jer njima upravo odgovara nesredjeno stanje kako u FBiH tako i u BiH.

zaba1111
04-05-2014, 11:03
Sva pitanja treba rješavati odvojeno, međutim Bošnjaci ne žele rješenja , nego žele dominaciju i Čović nije imao drugu mogućnost.
Čoviću svaka čast na tome što je dosljedan i ne odstupa, unatoč pritiscima mz i nevjerovatnom ponašanju Bošnjaka gdje se svaki pokušaj rješavanja porblema nelegitimnih predstavnika okarakterizirao kao stvaranje Trećeg entiteta, najluđi primjer je bio onaj kad je u jednoj izbornoj jedinici trebao biti , pored hr općina, i Bihać i Travnik i gdje su Bošnjaci bili većina, ali je bošnjačka javnost skočila da je to treći entitet i od toga kompormisnog prijedloga se odustalo.
Znači Bošnjaci uopće ne žele dogovor , nego dominaciju, tako su vam argumenti bili da će u slučaju izborne jedinice gdje bi Hrvati sami birali svoje predstavnike , to značilo da hr glas 4 puta vrijedi više od bošnjačkog.

Budući da svakodnevno kontaktiram sa Bošnjacima i s njima imam dobre kolegijalne odnose, mogu slobodno reći da je to narod najispranijeg mozga, kojega je zahvatilo kolektivno ludilo, gdje se doista svaki prijedlog i svaki stav koji odstupa od njihovg smatra podjelom BiH i fašizmom, nešto nevjerovatno i neodrživo, da se čovjek pita žele li Bošnjaci uopće opstanak Bih.

Inkvizitor
04-05-2014, 11:51
Nisu oni u svemu takvi. Npr tzv RS su fino prihvatili i pomirili se s njom. Kako samo fino izgovaraju Republika Srpska..bez grča..a na spomen HercegBosne..koja je ništa drugo doli modificirnai naziv za Bosnu i Hercegovinu..rastu im očnjaci..

zaba1111
04-05-2014, 12:09
Ma nisu, RS je ipak u ustavu i ne mogu tek tako protiv ustava, a zlo broj jedan kod Bošnjaka je bez konkurencije ipak Dodik.

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 12:10
Ja sam već navela kako se moze ostvariti nacionalna ravnopravnost HR naroda. Posrednim izborom člana presjedništva. Ako Čović već toliko ima na umu dobrobit HR naroda zašto se u tom pravcu ne pokuša naći kompromis. Jer Bošnjaci su bili pristali na te uvjete i politički pravac.

No RS nije, jer je odgovara ovaj kolaps u zemlji.
Ja ne razumijem Čovićevu politiku i odnose s Dodikom i RS? Navodno oni su neki politički saveznici u borbi protiv bošnjačke hegemonije. I iz takvog njihovog odnosa i potiče strah Bošnjaka i ne samo strah nego rezerviranost.
Ta RS uslovno rečeno nastala je na kostima našijeh naroda. Nije ni HR narod bio poštedjen.
Dobro politika je nešto drugo i interese treba gledati kroz odvojenu prizmu. No čini mi se da ta priča o nekom navodnom poklapanju interesa HDZ-a i SNSD-a je velika šarena laza za Hrvate.

Dodik podrzi Čovića deklarativno recimo u stvaranju trećeg entiteta jer zna da Bošnjaci na takav politički akt nikad neće pristati. Evo konkretno ovaj prijedlog stvaranja većinske dvije izborne jedinice ( sa hrvatskom i bošnjačkom većinom ) i naravno i budali je jasno da je to ustvari treći entitet. Bošnjaci odbiju.
Onda Dodik minira namjerno kompromisno rješenje koje bi moglo u potpunosti uspjeti i zadovoljilo bi HR zelje a to je posredan izbor člana presjedništva u parlament BiH.

Dakle ja sam mišljenja da Bošnjaci bez sumnje štite nešto svim mogućim srestvima ( recimo i moralno upitnim ) dobijanje trećeg entiteta odnosno neke federalne jedinice sa HR većinom jer bi po njihovom mišljenju to značilo konačnu podjelu zemlje.
Srbi imaju entitet i kod Srba je entitet samo prelazna faza do samostalnosti. Čim bi ga Hrvati dobili oni bi trazili novu teritorijalnu odnosno političku raspodjelu a to je neovisnost RS.
Ako nekome to nije jasno onda je naivan.

Zato kod Srba ne dolazi u obzir podrška Hrvatima bez fige u dzepu. Dakle Dodik koristi Čovića za stvaranje nacionalne i političke netrepeljivosti u FBiH i ne smatra ga ravnopravnim političkim partnerom nego srestvom za ostvarenje svog cilja.

Posredan izbor člana presjedništva bio je hrvatska karta za ravnopravnost. Upravo Dodik ju je minirao.
Za to i pored svega ne mozete optuziti Bošnjake.

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 12:13
Nisu oni u svemu takvi. Npr tzv RS su fino prihvatili i pomirili se s njom. Kako samo fino izgovaraju Republika Srpska..bez grča..a na spomen HercegBosne..koja je ništa drugo doli modificirnai naziv za Bosnu i Hercegovinu..rastu im očnjaci..

Vas je Čović bio na 20 obljetnici upriličenoj povodom stvaranja genocidne tvorevine. Komarica takodje?
Bogami kao da Hrvate nisu Srbi protjerivali?

Kod nas je pozivnicu na tu paradu pijanstva i kiča čak i banjalučki muftija odbio. Da je koji političar se pojavio ja mislim da bi mogao jedino promijeniti profesiju!

Inkvizitor
04-05-2014, 12:22
Vas je Čović bio na 20 obljetnici upriličenoj povodom stvaranja genocidne tvorevine. Komarica takodje?
Bogami kao da Hrvate nisu Srbi protjerivali?

Kod nas je pozivnicu na tu paradu pijanstva i kiča čak i banjalučki muftija odbio. Da je koji političar se pojavio ja mislim da bi mogao jedino promijeniti profesiju!

Da al mi se ne dižemo na zadnje noge niti govorimo o jednoj i nedjeljivoj niti trećem narodu uskraćeujemo njihova prava pod krinkom čuvanja jedinstvene Bosne..a onda fino u dnevniku pričamo u Republici Srpskoj ovo u Republici Srpskoj ono..

bez ikakvih problema..ko da je riječ o kulturnom društvu

A na spomen Herceg Bosne očnjaci rastu i puške se vade.

zaba1111
04-05-2014, 12:25
Srbi su politički zadovoljni svojim položajem i nemaju razloga za promjene tako da je traženje ustupaka od njih nerealno.
Jeftina je fora reći da RS blokira rješenje, jer izbor predsjednika je samo manji dio problema, glavni problem je nelegitimna i nasilno i protuustavno inastalirana vlast u federaciji i Čović ne smije pristati na SF dok se to pitanje ne riješi.

A jeftina fora je i tvrdnja da je uvod u entitet izborna jedinica sa USK i SBK, znači IZ sa također bošnjačkom većinom ni u kom slučaju nije treći, nego je to najbjedniji izgovor za nerješavanje problema nelegitmnih predstavnika i to pokazuje da Bošnjaci ne žele odustati od dominacije i to pokazuje kako Bošnjaci ruše BiH koja će zbog vas i propasti.

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 12:30
Da al mi se ne dižemo na zadnje noge niti govorimo o jednoj i nedjeljivoj niti trećem narodu uskraćeujemo njihova prava pod krinkom čuvanja jedinstvene Bosne..a onda fino u dnevniku pričamo u Republici Srpskoj ovo u Republici Srpskoj ono..

bez ikakvih problema..ko da je riječ o kulturnom društvu

A na spomen Herceg Bosne očnjaci rastu i puške se vade.

Ne dramatiziraj. Mislim da u zadnjim pregovorima uopće nije bilo posrijedi osujećivanje HR ravnopravnosti od strane bošnjačkih političkih prestavnika nego nisu bili spremni na uvodjenje trećeg entiteta na taj način.
Jednostavno mislim da ti pokušaji nikad neće proći.
Zato treba iznalaziti druga rješenja kao garanciju vaše ravnopravnosti.
I bilo je ponudjeno rješenje na pladnju .. Koje je upravo vaš politički partner na nivou BiH Milorad Dodik minirao.
Znači njemu je vaša navodna dobrobit srestvo preko kojeg će ostvariti raspad drzave.
To nijedan bošnjački političar ne smije u reali odobriti.
Zato Čović ako je pametan treba raditi na planu B. O kojem sam govorila. Valjda zaba111 zna što oni mogu ponuditi u stranci.
I problem vaše ravnopravnosti biće prošlost a otvoriće se put i za rješenje Sejdić-Finci, smanjiti nacionalna netrepeljivost, poboljšati ekonomija i utvrditi drugi uvjeti te steći se polazna osnova za pristupnicu EU.

sagitarius
04-05-2014, 12:32
Presudom Sejdić - Finci riješilo bi se pitanje da u predsjedništvu osim predstavnika Bošnjaka i Srba bude izgrađena mogućnost da to mogu biti i predstavnici drugih naroda, a ne njihovi pripadnici, kao npr. u slučaju Komšić i preglasavanja Hrvata, na način da taj izbor učinu Bošnjaci ne samo Hrvatima nego i svim drugim o čemu zapravo univerzalno govori sporna presuda.
To je ta bolna finesa kojom Bošnjaci izravno gube mogućnost unitarizacije federalnog entiteta i to je razlog o kojem je govorio Zaba zašto bošnjačka strana ne želi da prihvati niti jedan prijedlog koji ide u tom smijeru, radi čega je uostalom i došlo do deklaracije o BiH preko Parlamenta EU, kojom se kritizira i osporavaju centralistička i secesionistička politika u BiH.
No odlazeći od teme na ovaj jedan posve drugi plan priča se zarotirala u smijeru koji otkriva i interese bošnjačke strane u sporu dviju, recimo to uvjetno, hrvatskih političkih opcija.
Činjenično, jedini kojim ne odgovara hrvatsko jedinstvo u BiH su upravo Bošnjaci, koji u uvjetima hrvatskog raslojavanja s jedne i još uvijek ne promijenjenih izbornih zakona s druge strane i te kako vide mogućnost za nastavak svoje velikobošnjačke politike, pa je stoga posve jasno da će podržati Raguževu opciju, koja se kako vidimo žestoko konfrontira, njima - bošnjačkom političkom miljeu, omrženom HDZ-u BiH, u kojem vide hrvatsko jedinstvo, snagu i jedinu realnu opasnost po njihov projekat unitarističke BiH.

Prejasno je da se vrlo pomno prati razvoj ove situacije ne samo u BiH nego i u Hrvatskoj, gdje SDP-u Hrvatske uopće ne odgovara kurs politike HDZ-a BiH i Dragana Čovića, pa je istupima ministrice Pusić i predlaganje nekakvog posebnog pristupa prijamu BiH u EU i NATO zapravo izvršen pokušaj da se derogira istup hrvatske delegacije u Parlamentu posebice Davora Steira, koji su ishodovali rezoluciju o BiH, koja ide na ruku Čoviću i HDZ-u BiH, ali na prvom mjestu Hrvatima kao građanima EU.

Stoga se nije čuditi iznenadnoj ljubavi između dva SDP-a onog kojeg vodi Lagumdžija i ovog Hrvatskog i nekakvom sinkronom predlaganju nekakvog "novog puta", čija je zapravo bit u "smirivanju Hrvata" uz dodatnu Raguževu akciju usitnjavanje glasačke mase, gdje Pusićkinim poslodavcima odgovara oslabljen HDZ BiH pa time slabljenje njihovih izravnih suparnika na izborima, dakle, njihovog jedinog pravog rivala HDZ-a Hrvatske., dok Lagumdžija dobiva garanciju da će lakše centralizirati Federaciju sa preko EU "smirenim" Hrvatima iz BiH, kojim bi se mogao slično Komšiću ovoga puta instalirati Raguž, mada i tu ima alternativa, ako se što promijene (Dr Slavo Kukić) i s time naredne četiri godine mirno metodom svršenog čina dekonstituirati Hrvate preko demontiranja aktualnog federalnog i državnog Ustava.

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 12:38
Srbi su politički zadovoljni svojim položajem i nemaju razloga za promjene tako da je traženje ustupaka od njih nerealno.
Jeftina je fora reći da RS blokira rješenje, jer izbor predsjednika je samo manji dio problema, glavni problem je nelegitimna i nasilno i protuustavno inastalirana vlast u federaciji i Čović ne smije pristati na SF dok se to pitanje ne riješi.

A jeftina fora je i tvrdnja da je uvod u entitet izborna jedinica sa USK i SBK, znači IZ sa također bošnjačkom većinom ni u kom slučaju nije treći, nego je to najbjedniji izgovor za nerješavanje problema nelegitmnih predstavnika i to pokazuje da Bošnjaci ne žele odustati od dominacije i to pokazuje kako Bošnjaci ruše BiH koja će zbog vas i propasti.

Pa ako je nerealno trazenje ustupaka od Srba u kakvom ste to VI političkom partnerstvu?
Pazi Dodik je za treći entitet no granice RS ostaju nepromjenjive a Posavina?
Nikad neće doći na dnevni red..
Dodik podrzava opet deklarativno Hrvate jer bi preko trećeg mogao izvršiti pritisak i dobiti neovisnost. Pa mislim jer VI zbilja mislite da promjenom trenutnog stanja u BiH odnosno FBiH i nekog političkog razgraničenja Srbi bi ostali nijemi i gluhi kad su njihovi zahtjevi u pitanju?
To su gluposti..

Posredan izbor člana presjedništva u parlament BiH bio je hrvatska karta za ravnopravnost. Upravo Dodik ju je minirao. To ne mozete poreći i tu je kraj po meni svim opravdanjima.

Čović treba podnijeti ili ostavku ili neku drugu političku opciju.
I razumijem Raguza što se distancirao. S pravom.

Sad što tvrdolinijaši odlaze iz devedesetke to je drugi par opanaka.

zaba1111
04-05-2014, 12:45
Sve ti je to već objašnjenjeno , i to da povratak Posavine nije u interesu Hrvata jer kontroliramo 4 puta više bivšeg srpskog teritorija, nego oni hrvatskog, na tom teritoriju nam živi 10 puta više Hrvata nego u Posavini,... glavni problem nije predsjedništvo, nego federalna vlast koja ima daleko značajnije ovlasti... Srbi su partneri onoliko koliko im odgovara , što se i podrazumjeva, i traženje da oni daju ustupke koji bi smanjivali elemente državnosti RSa je neozbiljno.

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 12:47
Presudom Sejdić - Finci riješilo bi se pitanje da u predsjedništvu osim predstavnika Bošnjaka i Srba bude izgrađena mogućnost da to mogu biti i predstavnici drugih naroda, a ne njihovi pripadnici, kao npr. u slučaju Komšić i preglasavanja Hrvata, na način da taj izbor učinu Bošnjaci ne samo Hrvatima nego i svim drugim o čemu zapravo univerzalno govori sporna presuda.
To je ta bolna finesa kojom Bošnjaci izravno gube mogućnost unitarizacije federalnog entiteta i to je razlog o kojem je govorio Zaba zašto bošnjačka strana ne želi da prihvati niti jedan prijedlog koji ide u tom smijeru, radi čega je uostalom i došlo do deklaracije o BiH preko Parlamenta EU, kojom se kritizira i osporavaju centralistička i secesionistička politika u BiH.
No odlazeći od teme na ovaj jedan posve drugi plan priča se zarotirala u smijeru koji otkriva i interese bošnjačke strane u sporu dviju, recimo to uvjetno, hrvatskih političkih opcija.
Činjenično, jedini kojim ne odgovara hrvatsko jedinstvo u BiH su upravo Bošnjaci, koji u uvjetima hrvatskog raslojavanja s jedne i još uvijek ne promijenjenih izbornih zakona s druge strane i te kako vide mogućnost za nastavak svoje velikobošnjačke politike, pa je stoga posve jasno da će podržati Raguževu opciju, koja se kako vidimo žestoko konfrontira, njima - bošnjačkom političkom miljeu, omrženom HDZ-u BiH, u kojem vide hrvatsko jedinstvo, snagu i jedinu realnu opasnost po njihov projekat unitarističke BiH.

Prejasno je da se vrlo pomno prati razvoj ove situacije ne samo u BiH nego i u Hrvatskoj, gdje SDP-u Hrvatske uopće ne odgovara kurs politike HDZ-a BiH i Dragana Čovića, pa je istupima ministrice Pusić i predlaganje nekakvog posebnog pristupa prijamu BiH u EU i NATO zapravo izvršen pokušaj da se derogira istup hrvatske delegacije u Parlamentu posebice Davora Steira, koji su ishodovali rezoluciju o BiH, koja ide na ruku Čoviću i HDZ-u BiH, ali na prvom mjestu Hrvatima kao građanima EU.

Stoga se nije čuditi iznenadnoj ljubavi između dva SDP-a onog kojeg vodi Lagumdžija i ovog Hrvatskog i nekakvom sinkronom predlaganju nekakvog "novog puta", čija je zapravo bit u "smirivanju Hrvata" uz dodatnu Raguževu akciju usitnjavanje glasačke mase, gdje Pusićkinim poslodavcima odgovara oslabljen HDZ BiH pa time slabljenje njihovih izravnih suparnika na izborima, dakle, njihovog jedinog pravog rivala HDZ-a Hrvatske., dok Lagumdžija dobiva garanciju da će lakše centralizirati Federaciju sa preko EU "smirenim" Hrvatima iz BiH, kojim bi se mogao slično Komšiću ovoga puta instalirati Raguž, mada i tu ima alternativa, ako se što promijene (Dr Slavo Kukić) i s time naredne četiri godine mirno metodom svršenog čina dekonstituirati Hrvate preko demontiranja aktualnog federalnog i državnog Ustava.

Je Sagi. Teorija zavjere.. Bošnjaci su razlupali devedesetku da rasloje hrvatski korpus.
Što se ne osvrnu na onaj moj post gdje sam Ti lijepo objasnila kako je Čović i HDZ vezao HR nacionalni interes odnosno pitanje izbora legitimnog ( po vama ) člana presjedništva sa implementacijom presude Sejdić-Finci?
Nisi riječ rekao.
Niti si riječ rekao za prijedlog koji je bio općeprihvaćen od svih političkih prestavnika a jedino su ga Srbi minirali.

Posredan izbor člana presjedništva.

Mislim meni ni u dzep ni iz dzepa VI mozete Bošnjake optuzivati za to što kiša pada ili ne. No samo se zavaravate.
Jer HDZ realno SNSD-u nikad nije bio politički vazan čimbenik i partner, već samo srestvo.

I tu prestaje svaka daljnja priča ..

Posredan izbor člana presjedništva u parlamentu BiH = je ravnopravnosti HR naroda u BiH.
Usmjerite energiju prema tome, jer očigledno da priča o bilo kakvoj političkoj podjeli nikad neće biti realizirana.

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 12:49
Sve ti je to već objašnjenjeno , i to da povratak Posavine nije u interesu Hrvata jer kontroliramo 4 puta više bivšeg srpskog teritorija, nego oni hrvatskog, na tom teritoriju nam živi 10 puta više Hrvata nego u Posavini,... glavni problem nije predsjedništvo, nego federalna vlast koja ima daleko značajnije ovlasti... Srbi su partneri onoliko koliko im odgovara , što se i podrazumjeva, i traženje da oni daju ustupke koji bi smanjivali elemente državnosti RSa je neozbiljno.

Pa ako ne mozete traziti ustupke od svojih političkih partnera Srba odnosno partnerstvo na relaciji HDZ-SNSD ne fercera jer ste Dodiku srestvo za podjelu BiH, kako mozete traziti od Bošnjaka da vam tu podjelu aminuju i zadovolje Dodika?

galija
04-05-2014, 12:50
Sva pitanja treba rješavati odvojeno, međutim Bošnjaci ne žele rješenja , nego žele dominaciju i Čović nije imao drugu mogućnost.
Čoviću svaka čast na tome što je dosljedan i ne odstupa, unatoč pritiscima mz i nevjerovatnom ponašanju Bošnjaka gdje se svaki pokušaj rješavanja porblema nelegitimnih predstavnika okarakterizirao kao stvaranje Trećeg entiteta, najluđi primjer je bio onaj kad je u jednoj izbornoj jedinici trebao biti , pored hr općina, i Bihać i Travnik i gdje su Bošnjaci bili većina, ali je bošnjačka javnost skočila da je to treći entitet i od toga kompormisnog prijedloga se odustalo.
Znači Bošnjaci uopće ne žele dogovor , nego dominaciju, tako su vam argumenti bili da će u slučaju izborne jedinice gdje bi Hrvati sami birali svoje predstavnike , to značilo da hr glas 4 puta vrijedi više od bošnjačkog.

Budući da svakodnevno kontaktiram sa Bošnjacima i s njima imam dobre kolegijalne odnose, mogu slobodno reći da je to narod najispranijeg mozga, kojega je zahvatilo kolektivno ludilo, gdje se doista svaki prijedlog i svaki stav koji odstupa od njihovg smatra podjelom BiH i fašizmom, nešto nevjerovatno i neodrživo, da se čovjek pita žele li Bošnjaci uopće opstanak Bih.

Potpis na post...
nema se tu šta više reći,svaki pokušaj bilo čega se okarakterizira kao pokušaj stvaranja Trećeg,neki dan gledam na federalnoj neku emisiju..Lagumdžija drži predavanja mladima i glavna poruka je ali glavna:svaki pokušaj djeljenja BIH i stvaranja Trećeg će biti žestoko odbačen! i on mladima puni glavu s tim i ispire mozak...još spominje i rezoluciju EU kako to Bošnjaci nikada neće prihvatiti jer i rezolucija pogoduje separatistima.
Ja isto puno surađujem s Bošnjacima,svakodnevno...čak na nekoj ljudskoj i poslovnoj razini imam izuzetno korektne odnose ali ako se dotaknemo politike to u pravilu znači
"šta vi Hrvati oćete,malo vas je i nemate šta tražiti a posebno ne vi "škuturi" vi ste izrodi"

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 12:51
Presuda Sejdić - Finci bila je direktno povezana sa nacionalnim predznakom prilikom izbora člana presjedništva BiH. Taj probleme oko legitimiteta svojih prestavnika pri izboru jedino ima najmalobrojniji konstitutivni narod u FBiH, Hrvati.

Dakle konkretno mislim da uslovljavanje HDZ-a u toj situaciji je bilo kontraproduktivno. Mogu razumjeti taj pokušaj no te dvije stvari trebalo je riješiti odvojeno.

Presudu u političkom segmentu na koji se ona odnosi, a to znači isključiti nacionalni predznak kod članova presjedništva i time bi ona bila ispunjena.

Medjutim HDZ je u kontekstu riješavanja te presude uključio i pitanje izbora HR člana presjedništva BiH iako se presuda direktno nigdje ne referira na taj problem.

Pitanje nacionalnog predznaka trebalo se riješiti putem izbornog zakona BiH.

Medjutim RS je insistirao na neposrednom izboru članova presjedništva BiH dok su drugi politički prestavnici trazili simetrična rješenja.

E sad ako idemo neposredno u FBiH bošnjačka populacija je brojnija i teško je postići da recimo Hrvati imaju odlučujuću ulogu kod izbora člana presjedništva koji njih legitimno prestavlja. ( tim slučajevima smo već svjedočili )

Onda je HDZ sveo sve na situaciju da u FBiH treba napraviti dvije izborne jedinice ( većinsku bošnjačku i većinsku hrvatsku )
To su bošnjački politički prestavnici okarakterizirali kao uvodjenje trećeg entiteta na mala vrata.

Kako onda ostvariti nacionalnu ravnopravnost?

Nacionalnu ravnopravnost bi bilo vrlo lako ostvariti da je RS pristala na posredan izbor člana presjedništva u Parlamentu BiH.

Naravno ta opcija iz RS-a nikad nije dobila ni minimum podrške jer njima upravo odgovara nesredjeno stanje kako u FBiH tako i u BiH.

evo Sagi tog posta, mada si tvrdio suprotno od mojih navoda pa prelistaj i svoje predhodne postove

galija
04-05-2014, 12:57
Pa ako ne mozete traziti ustupke od svojih političkih partnera Srba odnosno partnerstvo na relaciji HDZ-SNSD ne fercera jer ste Dodiku srestvo za podjelu BiH, kako mozete traziti od Bošnjaka da vam tu podjelu aminuju i zadovolje Dodika?

:009:009
ovo ozbiljno pišeš? ali ono fakat ozbiljno?
Pričamo o FBIH...

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 12:58
Potpis na post...
nema se tu šta više reći,svaki pokušaj bilo čega se okarakterizira kao pokušaj stvaranja Trećeg,neki dan gledam na federalnoj neku emisiju..Lagumdžija drži predavanja mladima i glavna poruka je ali glavna:svaki pokušaj djeljenja BIH i stvaranja Trećeg će biti žestoko odbačen! i on mladima puni glavu s tim i ispire mozak...još spominje i rezoluciju EU kako to Bošnjaci nikada neće prihvatiti jer i rezolucija pogoduje separatistima.
Ja isto puno surađujem s Bošnjacima,svakodnevno...čak na nekoj ljudskoj i poslovnoj razini imam izuzetno korektne odnose ali ako se dotaknemo politike to u pravilu znači
"šta vi Hrvati oćete,malo vas je i nemate šta tražiti a posebno ne vi "škuturi" vi ste izrodi"

Da ste VI u bošnjačkoj poziciji :bi ste li VI nama na pladnju dali treći entitet iako postoji drugo rješenje vaše neravnopravnosti. Naravno da ne biste! To je jasno.
Zašto dakle isključivo svoju ravnopravnost vidite kroz stvaranje trećeg i zaookruzivanje neke teritorije iako se iznašlo i par drugih rješenja za vaše sporno pitanje?

Evo ovo zadnje "Posredan izbor člana presjedništva"
Zašto uporno ignorirate sve druge pokušaje ostvarivanja ravnopravnosti? Obzirom da ovim kuršlusom sa HDZ-ovima i kuršlusom u RS-u gdje će vas strateški partner Dodik vjerovatno izgubiti, VI i dalje podrzavate tvrdolinijašku opciju koja realno nema načina da bude uspješna.

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 13:00
:009:009
ovo ozbiljno pišeš? ali ono fakat ozbiljno?
Pričamo o FBIH...

Pa dobili ste iz FBiH prijedlog. RS ga je minirao.

Posredan izbor člana presjedništva. To je sigurna garancija vaše ravnopravnosti na drzavnom nivou?
Ti bi Galija da Zlajogul ili Baki zaokruze treći. Pa to lutko ne smiju!

galija
04-05-2014, 13:04
Pa dobili ste iz FBiH prijedlog. RS ga je minirao.

Posredan izbor člana presjedništva. To je sigurna garancija vaše ravnopravnosti na drzavnom nivou?
Ti bi Galija da Zlajogul ili Baki zaokruze treći. Pa to lutko ne smiju!

Pusti ti izbor za člana predsjedništva...to je samo jedan segment,mali segment vrlo mali
ravnopravnost Hrvata znači nešto posve drugo a to je drukčije administrativno uređenje FBIH a to opet nema nikakve veze s Trećim kakvog ti i ostali Bošnjaci zamišljate!
ajde nismo dica....pusti dičije priče

zaba1111
04-05-2014, 13:07

Kakvu podjelu, mi tražimo stvarnu ravnopravnost u modalitetu koji god vi izaberete, ali vi to , što je potpuno suludo, proglašavate korakom ka podjeli BiH i tako ustvari rušite BiH.
Mi smo sporazumno pristali na federaciju gdje smo samo htjeli da se poštuje sporazum i da Hrvati budu ravnopravni, ali ste vi dogovor izigrali i dokazali da federacija zbog vas ne može funkcionirati i sad kad mi tražimo garancije za ravnopravnost po vašem izboru vi to proglašavate podjelom i tako smo i dalje u neodrživoj pat poziciji gdje se isrcpljujemo na račun ko će koga i tako zajedno propadamo, Srbi se s druge strane ništa ne iscrpljuju nego im to čak i odgovara i nigdje im se ne žuri.
Neozbiljno bi bilo i od vas tražiti ustupke koji bi bili isključivo na vašu štetu i zato je donedavno to i bilo nerealno i nije se za ozbiljno ni pokušavalo, međutim popis stanovništva, naše pruzimanje Mostara, naš, za vas neočekivani, dobar opstanak u SB i općenito demografski trendovi, su pokazali da ni vama nikako ne odgovara ovakva situacija, jer u i igri "ko će koga" vi više niste siguran pobjednik kao što ste donedavno vjerovali.

Nije mi jasno kako je uopće moguće vjerovati da je izborna jedinica gdje Hrvati biraju svoje predstavnike ili diskontinuirani entitet se 4-5 neodvojivih enkklava podjela države, a da vam gori pod petama pokazuje vaša panika u Mostaru gdje ste do jučer fašizmom proglašavali sve ono što nije za ujedinjenje, a danas kad ste shvatli da vas je manje, ste čak i odustali od dobropoznate, a ustvari lažne, vaše multietničnosti i karte na koju ste skupljali poene kod mz, Mostar vas je najviše kod njih iskompromitirao, ali unatoč takvoj šteti ne odustajete od podjele Mostara i time utirete put podjeli bih kao nitko dosad jer Mostar i SB su najveći čuvari BIH, a vi radite upravo suprotno, umjesto da SB Hrvate držite kao kap vode na dlanu vi činite sve da oni nestanu, a ako nestanu oni ne daj Bože onda je sigurno nestala i BiH, a mi ćemo preuzeti Mostar... kad smo kod toga taj scenarij zahvaljujućo Bošnjacima postaje realan, SB njima, Mostar nam i to je kraj.

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 13:07
Pusti ti izbor za člana predsjedništva...to je samo jedan segment,mali segment vrlo mali
ravnopravnost Hrvata znači nešto posve drugo a to je drukčije administrativno uređenje FBIH a to opet nema nikakve veze s Trećim kakvog ti i ostali Bošnjaci zamišljate!
ajde nismo dica....pusti dičije priče

Ne, ne draga moja izvoli pa se informiraj što je taj prijedlog za vas značio. Meni je zao pa nije zazivio. No sasvim sigurno ja nemam trenutno vremena ulaziti u neke dalje polemike. Pa ćemo nastaviti nekad drugi put.
Dakle istrazi malo tu opciju kako bi sve konačno bilo poslozeno jer ovo što sipaš su floksule na kvadrat :D

Lijep dan.

galija
04-05-2014, 13:08
Da ste VI u bošnjačkoj poziciji :bi ste li VI nama na pladnju dali treći entitet iako postoji drugo rješenje vaše neravnopravnosti. Naravno da ne biste! To je jasno.
Zašto dakle isključivo svoju ravnopravnost vidite kroz stvaranje trećeg i zaookruzivanje neke teritorije iako se iznašlo i par drugih rješenja za vaše sporno pitanje?

Zašto uporno ignorirate sve druge pokušaje ostvarivanja ravnopravnosti? Obzirom da ovim kuršlusom sa HDZ-ovima i kuršlusom u RS-u gdje će vas strateški partner Dodik vjerovatno izgubiti, VI i dalje podrzavate tvrdolinijašku opciju koja realno nema načina da bude uspješna.

ovo su dvije klasične laži kojima je bošnjačkom narodu ispran mozak!
ali neka...koliko god da smo malobrojni još uvjek možemo blokirati štošta....zapitaj se KOLIKO JE DOBRA DONIJELO BOŠNJAČKOM NARODU FORMIRANJE NELEGALNE VLASTI?

Inkvizitor
04-05-2014, 13:08
Ne dramatiziraj. Mislim da u zadnjim pregovorima uopće nije bilo posrijedi osujećivanje HR ravnopravnosti od strane bošnjačkih političkih prestavnika nego nisu bili spremni na uvodjenje trećeg entiteta na taj način.
Jednostavno mislim da ti pokušaji nikad neće proći.
Zato treba iznalaziti druga rješenja kao garanciju vaše ravnopravnosti.
I bilo je ponudjeno rješenje na pladnju .. Koje je upravo vaš politički partner na nivou BiH Milorad Dodik minirao.
Znači njemu je vaša navodna dobrobit srestvo preko kojeg će ostvariti raspad drzave.
To nijedan bošnjački političar ne smije u reali odobriti.
Zato Čović ako je pametan treba raditi na planu B. O kojem sam govorila. Valjda zaba111 zna što oni mogu ponuditi u stranci.
I problem vaše ravnopravnosti biće prošlost a otvoriće se put i za rješenje Sejdić-Finci, smanjiti nacionalna netrepeljivost, poboljšati ekonomija i utvrditi drugi uvjeti te steći se polazna osnova za pristupnicu EU.

Pa kako vam je prošlo uvođenje tzv Republike Srpske. Kako ste to dopustili?

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 13:10
Kakvu podjelu, mi tražimo stvarnu ravnopravnost u modalitetu koji god vi izaberete, ali vi to , što je potpuno suludo, proglašavate korakom ka podjeli BiH i tako ustvari rušite BiH.
Mi smo sporazumno pristali na federaciju gdje smo samo htjeli da se poštuje sporazum i da Hrvati budu ravnopravni, ali ste vi dogovor izigrali i dokazali da federacija zbog vas ne može funkcionirati i sad kad mi tražimo garancije za ravnopravnost po vašem izboru vi to proglašavate podjelom i tako smo i dalje u neodrživoj pat poziciji gdje se isrcpljujemo na račun ko će koga i tako zajedno propadamo, Srbi se s druge strane ništa ne iscrpljuju nego im to čak i odgovara i nigdje im se ne žuri.
Neozbiljno bi bilo i od vas tražiti ustupke koji bi bili isključivo na vašu štetu i zato je donedavno to i bilo nerealno i nije se za ozbiljno ni pokušavalo, međutim popis stanovništva, naše pruzimanje Mostara, naš, za vas neočekivani, dobar opstanak u SB i općenito demografski trendovi, su pokazali da ni vama nikako ne odgovara ovakva situacija, jer u i igri "ko će koga" vi više niste siguran pobjednik kao što ste donedavno vjerovali.

Nije mi jasno kako je uopće moguće vjerovati da je izborna jedinica gdje Hrvati biraju svoje predstavnike ili diskontinuirani entitet se 4-5 neodvojivih enkklava podjela države, a da vam gori pod petama pokazuje vaša panika u Mostaru gdje ste do jučer fašizmom proglašavali sve ono što nije za ujedinjenje, a danas kad ste shvatli da vas je manje, ste čak i odustali od dobropoznate, a ustvari lažne, vaše multietničnosti i karte na koju ste skupljali poene kod mz, Mostar vas je najviše kod njih iskompromitirao, ali unatoč takvoj šteti ne odustajete od podjele Mostara i time utirete put podjeli bih kao nitko dosad jer Mostar i SB su najveći čuvari BIH, a vi radite upravo suprotno, umjesto da SB Hrvate držite kao kap vode na dlanu vi činite sve da oni nestanu, a ako nestanu oni ne daj Bože onda je sigurno nestala i BiH, a mi ćemo preuzeti Mostar... kad smo kod toga taj scenarij zahvaljujućo Bošnjacima postaje realan, SB njima, Mostar nam i to je kraj.

Ja u klin ti u ploču..

Zao mi je već sam pojasnila koje je srestvo za vašu ravnopravnost dostupno i tko ga je osujetio.
Nemam vremena više a Ti se vrati na post koji sam kopirala Sagiju sa predhodne strane. Ako imaš zelju razumjeti..

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 13:10
Pa kako vam je prošlo uvođenje tzv Republike Srpske. Kako ste to dopustili?

Isto kao i vama. Taj propust nam je zajedniči nazalost!

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 13:14
ovo su dvije klasične laži kojima je bošnjačkom narodu ispran mozak!
ali neka...koliko god da smo malobrojni još uvjek možemo blokirati štošta....zapitaj se KOLIKO JE DOBRA DONIJELO BOŠNJAČKOM NARODU FORMIRANJE NELEGALNE VLASTI?

To nisu lazi ni floskule to je jednostavna istina izrečena laičkim jezikom. No svakako sve moje tvrdnje na ovoj temi imaju pravno i političko uporiste i više su nego precizno definirane.

Dakle treba raditi na posrednom izboru člana presjedništva. Mislim trebate. Odnosno HDZ vaši legitimni prestavnici jer je valjda i Raguz izgubio legitimnost. Ne znam..

zaba1111
04-05-2014, 13:17
Ja u klin ti u ploču..

Zao mi je već sam pojasnila koje je srestvo za vašu ravnopravnost dostupno i tko ga je osujetio.
Nemam vremena više a Ti se vrati na post koji sam kopirala Sagiju sa predhodne strane. Ako imaš zelju razumjeti..

Sarajko djevojko sredstvo za našu ravnopravnost nije to što ti kažeš, ti po bošnjčkom običaju provališ svoje viđenje ravnopravnosti i onda tvrdiš da je to ravnopravnost iako to veze stim nema, to je samo kozmetika. Ravnopravnost znači nešto drugo i stvarna ravnopravnost ne znači podjelu, nego je garant opstanka, ali ti to znaš, nisi glupa, samo je pitanje želite li vi uopće opstanak BiH.

sagitarius
04-05-2014, 13:17
Hrvati su svoju suverenost i teritorij unijeli u Federaciju Bosne i Hercegovine ulazeći u Federalne odnose sa Bošnjacima koji su sa svoje strane unijeli u Federaciju svoju teritoriju i svoj suverenitet.
Ako govorimo o Trećem entitetu on će se izuzeti iz onog dijela BiH kojem su Hrvati predali svoj suverenitet i svoju teritoriju.

Simptomatično je da Rušenje Federacije pokušajem dokidanja županija/Kantona su pokušali da izvedu bošnjački političari instrumenatlizirajući prosvjede od 07 veljače, tako da je vrlo brzo postalo jasno tko razvrgava federaciju zahtijevajući ukidanje županija, jasno na fonu unitariziacije i centralizacije, koje je ekonomsko socijalna dimenzija prosvjeda trebala da maskira.

Ako govorimo o "karti za jednakopravnost" putem indirektnih izbora, govorimo o dvije stvari.
Prva je pitanje , zar Hrvati nisu jednakopravni jer zašto bi "kupovali kartu za jednakopravnost", dakle evidentno je da su majorizirani i da je na djelu aktivan pokušaj unitarizacije, o čemu upravo i govori rezolucija Parlamenta EU, a drugo izbor predstavnika bilo kojeg naroda ili manjine na poziciju predsjednika nije moguć ukoliko će to obavljati indirektni izbori.
Uzmimo primjer Derve Sejdića koji je izrazio želju da se kandidira za člana Predsjedništva.
To je moguće izvesti jedino tako da Sejdića izaberu Romi, a ne Bošnjaci ili Hrvati, zatim da se promijene Ustav i omogući mjesto u Predsjedništvu i tom članu, što automatski znači da bez promjene Ustava i prihvatanja činjenice o izboru prema večinskoj volji naroda, nema ni promjene niti pomaka u rješavanju ovog problema.
Hrvatima je u biti bilo svejedno da li će glasovanje biti elektorsko ili prosto prema županijama ili indirektno, ali da se u svakom slučaju to zabilježi u Ustav.
To je ono što nije prihvačeno i o tome govorimo ne samo kroz promjenu u Ustavu nego i kroz Izborni zakon...
Status quo odgovara opet samo Bošnjacima, jer im se i u ovom izbornom ciklusu pruža prilika da nasamare nesložne Hrvate.

Inkvizitor
04-05-2014, 13:25
Isto kao i vama. Taj propust nam je zajedniči nazalost!

Pa nismo vi branitelji Bejha nego vi. Mi smo agresori ako si zaboravila. U vašim očima, većine Bošnjaka mi smo agresori.

Dakle nećete dopustit treći entitet a dopustili ste prvi, ili drugi..svejedno. Kako to.''

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 13:26
Odgovore na svoja pitanja Sagi moraćes da potrazis kod onih koji su napravili rupu u izbornom zakonu na štetu HR naroda.
Znaš tko su oni?

Naravno..

Bošnjaci su tu rupu iskoristili za svoje interese ali svakako nisu idejni tvorci iste. To znamo oboje.
Zato sam i podvukla taj prijedlog trenutno dostupan i prihvatljiv.

Pa ako tko od vaśih ima zelje i volje vjerovatno bi se mogao postići politički kompromis na obostrano zadovoljstvo.

Inkvizitor
04-05-2014, 13:27

Kojih par rješeenja se iznašlo mimo trećeg entiteta za hrvatsko pitanje..

Biranje Komšića za hrvatskog člana predsjedništva..pokušaj ukidanja županija..koje rješenje..što preciziraj?'

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 13:28
Pa nismo vi branitelji Bejha nego vi. Mi smo agresori ako si zaboravila. U vašim očima, većine Bošnjaka mi smo agresori.

Dakle nećete dopustit treći entitet a dopustili ste prvi, ili drugi..svejedno. Kako to.''

I vas se pitalo isto ako ne i više kad je taj " nesporazum" aminovan o opstanku genocidne tvorevine.
Ja osudjujem onog Bošnjaka koji je učestvovao u potpisivanju. Za vas ne znam osudjujete li vaše? :D

I ako mozeš malo bez tih dječijih podbadalica.. Da ozbiljno diskutiramo kad se vratim :D

Spremi Elaborat o BiH da imaš argumenata :D

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 13:30
Kojih par rješeenja se iznašlo mimo trećeg entiteta za hrvatsko pitanje..

Biranje Komšića za hrvatskog člana predsjedništva..pokušaj ukidanja županija..koje rješenje..što preciziraj?'

Bilo je. Bilo..

Promjene u izbornom zakonu... Nekoliko puta!

Inkvizitor
04-05-2014, 13:31
I vas se pitalo isto ako ne i više kad je taj " nesporazum" aminovan o opstanku genocidne tvorevine.
Ja osudjujem onog Bošnjaka koji je učestvovao u potpisivanju. Za vas ne znam osudjujete li vaše? :D

ne, nije stvar u tome, nego vi tvrdite a i ti tvrdiš da nećete dopusti stvaranje trećeg entiteta a dopustili ste stvaranje RS-a Mi smo tu nebitni jer se vi stavljate kao jedini koji će nešto dopustit ili neće. Ne govorimo to mi..pusti ti nas..to je vaša priča. Kad mi budemo govorili da nećemo dopusstit ovo ili ono onda nas možeš pitat..zašto..sad ja tebe pitam..što vi nećete dopustit stvaranje trećeg entiteta a dopustili ste stvaranje RS-a.?

Inkvizitor
04-05-2014, 13:32
Bilo je. Bilo..

Promjene u izbornom zakonu... Nekoliko puta!

To mi je ništa..imaš što konkretno..osim povika.. bilo je bilo je..

sagitarius
04-05-2014, 13:38
Odgovore na svoja pitanja Sagi moraćes da potrazis kod onih koji su napravili rupu u izbornom zakonu na štetu HR naroda.
Znaš tko su oni?

Naravno..

Bošnjaci su tu rupu iskoristili za svoje interese ali svakako nisu idejni tvorci iste. To znamo oboje.
Zato sam i podvukla taj prijedlog trenutno dostupan i prihvatljiv.

Pa ako tko od vaśih ima zelje i volje vjerovatno bi se mogao postići politički kompromis na obostrano zadovoljstvo.

Ja zapravo diskutiram sve ono što Hrvati mogu radi nesloge izgubiti i u ovom izbornom ciklusu, a u prvom planu teme je "devedesetka", kojoj se neosporno moramo vratiti kroz daljnji tok diskusije, koja je u ovom dijelu pojasnila neke čisto unutarhrvatske ideološke rezone u interakciji sa našim federalnim partnerima ( Bošnjacima, ali i građanima Bosancima te Romima, Jevrejima, kao i pripadnicima drugih manjinskih naroda i narodnosti u F BiH).

Osobno ne okrivljujem Bošnjake radi iskorištavanja "rupe" u Izbornom zakonu, nego za to prevashodno kritiziram unutar hrvatsko trvenje, strančarenje i stavljanje sopstvenih interesa iznad općenarodnih ali i uz destrukciju koja dolazi iz MZ, raznih amandmana i gluposti sve do zadnjeg derogiranja odluke CIK-a od strane V.Incka i formiranja takve vlasti...
U tom svjetlu sam postavio temu još od izbora u "devedesetki" do njenog prolapsa i osipanja, nastojeći u biti samo da dam informaciju o tome što se događa na hrvatskoj političkoj sceni u BiH.

Bio bih prepotentan da tvrdim da znam odgovore na sva pitanja, ali po osnovi razvoja i tijeka stvari, te poznavanja situacije i trendova usudim se ponekad dati i neko predviđanje pa i tumačenje, za koje uvijek decidno napominjem da je riječ o isključivo mom rezonu i promišljanju.

SarajkaDjevojka
04-05-2014, 13:41
To mi je ništa..imaš što konkretno..osim povika.. bilo je bilo je..

Imam dakle ovako :

Riješenje nacionalnog predznaka kod članova presjedništva:

-Putem izbornog zakona je bila jedna od opcija. U ustavu BiH bi se trebali izbrisati nacionalni predznaci jer je onda taj zakon lakše donijeti. Pošto je za to potrebna prosta većina samo, dok je za Ustav potrebna dvotrećinska većina..

To je jedna od ono prostih opcija narodskim jezikom :D

Sad begam!

Inkvizitor
04-05-2014, 13:43
Dakle imaš rješavanje nacionalnog pitanja tako da se ponište nacije. Slatko.

Rješavanje pitanja sobova, tako da se pobiju sobovi.

sagitarius
04-05-2014, 13:55
Još jedna karakteristika u cijeloj ovoj priči je da sa hrvatske strane prijedlozi su u pregovorima šestorke dolazili isključivo od strane HNS-a, odnosno HDZ-a i sjajnog dvojca Ljubić - Čović.
Za svo ovo vrijeme Raguž je ili politizirao ili diskutirao te prijedloge kroz medije, ili se s njima prosto slagao, ali koliko mi je poznato on osobno nije dao niti jedan cjelovit i konzistentan prijedlog u tim pregovorima.
Mrštio se pred kamerama vrtio glavom i uopčenom frazeologijom izbjegavao da podrži opciju kojoj je formalno do tada pripadao...

Milsim da i ovo govori o formatu jednog političara koji ima ozbiljne političke pretenzije.
Kao predsjednički kandidat iz reda Hrvatskog naroda imao je oko 60.000 glasova, skoro duplo manje od Borjane Krišto, na prošlim izborima, a što je ukupno sa ostalim izgubljenim glasovima više od 200.000 glasova.

To je matematika o kojoj sam gore već nešto govorio...
Da se udružimo imali bismo 350.000 glasova optimalno (komšić je pobijedio sa negdje oko 300.000 uglavnom bošnjačkih glasova ) i u naredne četiri godine mogli bismo se okrenuti gospodarstvu i profiliranju zahtjeva koje stavljamo pred naše političare, pa i nekakvom pluralizmu i omasovljenju i uređenju HNS-a da fakat to bude sve hrvatski sabor u BiH.