PDA

Pogledaj Full Version : Institucije protiv Hrvata

caporegime
09-06-2011, 16:36
http://www.vecernji.ba/vijesti/invalidi-hvo-a-sudu-dobili-ministarstvo-branitelje-clanak-298349

kad tijela upravne vlasti ne šljive ni dva posto tijela sudbene vlasti kraj je blizu.

Borna Bekijski
11-06-2011, 11:51
http://www.ljportal.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1070:na-reviziji-invalidnina-12-085-hrvata-i-542-bonjaka&catid=4:politika&Itemid=8
Odavno je na ovo upozoravano,ali nitko nije htio čuti.

NorthStand
12-06-2011, 17:44
Samo pokazatelj, kako Bošnje rovare i kopaju jamu sve dublje i dublje, dok jednog dana i sami u nju ne upadnu.

caporegime
13-06-2011, 22:32
http://www.vecernji.ba/vijesti/nije-istina-da-je-ubijeno-26-hrvata-nego-50-clanak-300042

otkriva li ova priča da vlasti zapravo suđenjima najnižim počiniteljima žele zapravo baciti dimnu zavjesu na mnogo veće stvari?

Borna Bekijski
23-06-2011, 23:25
http://www.vecernji.ba/vijesti/nije-istina-da-je-ubijeno-26-hrvata-nego-50-clanak-300042

otkriva li ova priča da vlasti zapravo suđenjima najnižim počiniteljima žele zapravo baciti dimnu zavjesu na mnogo veće stvari?
Mislim da je upravo to.Dati će nekoliko pijuna da sačuvaju lovca i topa.Dok se ti zabavljaš jedući pijune,ono sakrilo kralja ne možeš ga nikako dohvatit.

caporegime
23-06-2011, 23:59
treba stalno inzistirati i na nadređenima. pa do vrha.

crni bombarder
25-06-2011, 14:49
U principu, logika nalaze, samo se treba strpiti (i istrpiti) i oni ce sami sebe na kraju progutati.

Neodoljivo podsjecaju na politiku Slobodana Milosevica, cak je i "nacional(ni) socijalizam" podudaran.

Znamo da je onaj idiot sa sobom povukao tisuce zrtava, na Hrv atima je da se paze zrtava, cemu se tuci protiv neceg sto samo sebi jamu kopa.

A kad tresnu od pod, ona "traktorijada" ce liciti na luna park. Kakve ce nevolje snaci ove hegemoniste. I njhove sluge.

Vepar
25-06-2011, 17:01

Ovo je užasan zločin, ali dobro je vidjeti da ima hrabrih ljudi koji su spremni boriti se za istinu. Ako se ovaj čovjek ne osjeća više sigurno u Austriji, Hrvatska bi trebala njemu i njegovoj obitelji dati azil.

caporegime
25-06-2011, 20:23
nažalost, davno je hrvatska pokazala da nema muda ni za svoje stat u zaštitu.
di god okreneš svileni jazavci i salonski pederčići koji misle da je politika djelatnost u kojoj se guza stavlja u meke fotelje a za održanje tih guza u mekom niti jedan kamen nije dovoljno oštar da se na njega ne klekne i ljube nečiji tabani.
fuj.

Gala
14-07-2011, 12:52
http://www.posusje-online.info/index.php?option=com_content&view=article&id=756:muslimanski-obavjetajci-prijetili-silovanoj-hrvatici-iz-varea-koja-se-sklonila-u-hrvatsku&catid=34:drutvo&Itemid=54

caporegime
14-07-2011, 13:53
da barem imamo neke insajderske ljude, pa da dobijemo foto i ovog silovatelja smrada kao i njegovih ljudi.
pa ih polijepiti svuda. od mora do zaleđa.
ako mu već sigurnosne službe puštaju da rade što hoće uvijek će se naći netko bijesan, tek izašao iz kafića.....

Graničar Jozo
14-07-2011, 14:12
treba sve njihovce ratne zločince tako objaviti na portalu.

pa kome krivo kome pravo.

Gala
18-07-2011, 13:12
Idemo dalje .....
http://www.posusje-online.info/index.php?option=com_content&view=article&id=772:ekskluzivno--zbog-ulaska-u-eu-rh-pokree-procese-protiv-130-bivih-pripadnika-hvo-a-iz-bugojnatu-nije-kraj&catid=43:politika

Graničar Jozo
18-07-2011, 14:56
Idemo dalje .....
http://www.posusje-online.info/index.php?option=com_content&view=article&id=772:ekskluzivno--zbog-ulaska-u-eu-rh-pokree-procese-protiv-130-bivih-pripadnika-hvo-a-iz-bugojnatu-nije-kraj&catid=43:politika

evo već 3 put pokušavam nešto smisleno na ovo napisati i nikako mi e uspijeva. da nije žalsono bilo bi smiješno.

očito da hrvatske institucije ne postoje (HR). niti postoje hrvati u institucijama (BiH).

:(

Borna Bekijski
18-07-2011, 15:08
evo već 3 put pokušavam nešto smisleno na ovo napisati i nikako mi e uspijeva. da nije žalsono bilo bi smiješno.

očito da hrvatske institucije ne postoje (HR). niti postoje hrvati u institucijama (BiH).

:(
Mislim da si svojim postom rekao apsolutno sve !
Žalosno da žalosnije ne može biti.

Ilirk@
18-07-2011, 15:24
hrvatska pokreće postupke protiv vojnika hvo-a?
može li mi netko objasniti kako i što hrvatska ima s tim?
iskreno, sve mi je jasno, ali mi je to nejasno ostalo.

zlatni_ljiljan
18-07-2011, 15:32
Ovo je užasan zločin, ali dobro je vidjeti da ima hrabrih ljudi koji su spremni boriti se za istinu. Ako se ovaj čovjek ne osjeća više sigurno u Austriji, Hrvatska bi trebala njemu i njegovoj obitelji dati azil.

U Hrvatskoj mu dati azil???? Hrvatska je bila leglo islamskog terorizma i ujedno logistichka baza mundjosa u toku rata na celu sa Cengicem,sve i jedan mundjos je dosao preko hrvatske u BIH uz aminovanje tadasnjeg SIS-a na celu sa Tudjmanom juniorom,umalo me i ne ubise mundjare pred policijskom postajom u RI 1995-e godine,prezivih cijeli rat i umalo ne izgubih glavu dok sam predavo zahtjev za putovnicu...u hrvatskoj nisu sigurni njeni gradjani kamoli azilanti

Gala
18-07-2011, 15:49
Iz pouzdanih sudsko-istražiteljskih izvora u BiH, dobili smo informacije i dokumente, po kojima će se morati postupati prilikom ulaska u EU. U RH postoje tzv. prioritetni slučajevi (više stotina) koji će se morati odraditi do samog ulaska u EU, ali će također i u BiH morati biti koordinirano odrađivano, pa da sutra ne bude „Nismo znali“.

Također doznajemo iz istih izvora, da je bilo nekih intervencija iz RH za neke osobe, da ih se izostavi sa popisa progonjenih, međutim od toga neće biti ništa, jer je cjelokupna dokumentacija već davno od mjerodavnih dostavljena na nekoliko mjesta u EU i u Haag.

Zanimljivo je da sud posjeduje i mnogobrojne dokumente iz HVO-a, za koje se nikada ne bi pomislilo da su ''procurili''. Kada smo analizirali dio obavještajnih dokumenata Armije BiH, spoznali smo kako je ''ispario'' veliki broj dokumenata.

Naime obvještajci Armije su u redovima HV-a i HVO-a imali ugrađene suradnike i obavještajce, koji su im dostavljali sve do čega su došli, a da ih nitko nije otkrio, što služi na ''čast'' onima koji bili postavljeni da to spriječe kao ''stručan'' kadar, a i sada nam svima prodaju ''muda za bubrege'' svojim pametovanjima.

Oni koji poznaju ove postrojbe i osobe, analizom krivične prijave, mogu izvući interesantne zaključke. Da ne bi bilo zabune, ovakve krivične prijave postoje i sa druge strane, koje će naravno morati biti odrađene, i objavit ćemo ih u više nastavaka.

Ne pokreće Hrvatska protiv HVO-a već kordinirano sa BiH odrađuju ovaj predmet uz velikodušno dostavljanje sve potrebne dokumentacije o osobama koje su vršile bilo kakvu funkciju u to vrijeme.HV i HVO u je u nekim situacijama nerazdvojiv tj.obnašanje nekih funkcija.

Ilirk@
18-07-2011, 15:57
promijenite onda naslov. zvuči kao da hrvatska pokreće procese u svom sudstvu protiv hvo vojnika kako bi odradila sve za ulazak u eu.

Da ne bi bilo zabune, ovakve krivične prijave postoje i sa druge strane, koje će naravno morati biti odrađene, i objavit ćemo ih u više nastavaka.

s koje strane prema kome? hvo-a prema armiji bih ili hvo-a prema hrvatskoj ili... ?

Gala
18-07-2011, 16:15
Nisam ni ja sigurna ,što mu znači taj dio "druga strana"???

Borna Bekijski
18-07-2011, 16:16
s koje strane prema kome? hvo-a prema armiji bih ili hvo-a prema hrvatskoj ili... ? Hrvatske komponente prema muslimanskoj,ali će oni doći na obradu tek kada BiH dobije datum ulaska u EU točnije na Sveto Nigdarjevo , a obrada bivših pripadnika HVO-a koju je zatražila muslimanska strana kreće urgentno , po nekim informacijama radi se o oko 2 - 2 500 pripadnika HVO-a.RH će dati punu potporu,svu dostupnu dokumentaciju i u cijelosti izaći u susret muslimanima uključujući i hapšenja,izručenja i suđenja u RH

Ilirk@
18-07-2011, 16:18
valjda hvo protiv abih, ipak je bugojno sinonim za stradanja ondašnjih hrvata... a ko će znat, zločinci im se šetaju i po hrvatskoj.
jednog lika iz moje šire obitelji su ranili i mučili, otkinuli mu pečenicu (hercegovci znaju šta je to), a sada ljetuju na moru. on ih čak sreo neke godine... i nikom ništa.

Ilirk@
18-07-2011, 16:19
vidite kad je datiran onaj dokument. 1994.
tada još rat bio.

Borna Bekijski
18-07-2011, 16:19
zvuči kao da hrvatska pokreće procese u svom sudstvu protiv hvo vojnika kako bi odradila sve za ulazak u eu.
Ne zvuči nego upravo tako i jeste,svi koji trenutno žive u RH a protiv kojih su podignute ove optužnice biće obrađeni i procesuirani u RH.

Ilirk@
18-07-2011, 16:21
to je druga stvar. znači, hrvatska postupa po dokumentu iz 1994. godine?
mašala.
najebali su. bolje bi im bilo da im miuslimanska vlast u bih sudi. naši hrvati imaju više utjecaja na nju, nego pravda na hrvatsko pravosuđe.

Ilirk@
18-07-2011, 16:22
zar nema izručenja iz hrvatske?
takozvani 'zločin' nije se ni desio na teritoriju hrvatske, niti protiv hrvatskih građana.
hvo je imao svoju zapovjednu liniju...
sad sam opet u nedoumici.

Borna Bekijski
18-07-2011, 16:23
Optužnica je podignuta 13.4.1994.par dana (19.3.1994.) nakon oslobađanja 284 logoraša "Stadion"Bugojno koji su bili pripadnici HVO Bugojno.Većina ljudi na ovoj optužnici ( ima ih i pokojnih ,na žalost) je odselila u RH da izbjegne kazneni progon pred muslimanskim sudovima.Otuda da RH pokreće postupke

Borna Bekijski
18-07-2011, 16:24
zar nema izručenja iz hrvatske?
takozvani 'zločin' nije se ni desio na teritoriju hrvatske, niti protiv hrvatskih građana.
hvo je imao svoju zapovjednu liniju...
sad sam opet u nedoumici.
Potpisan sporazum između RH i BiH.Nema izručenja,da te podsjetim ,Glavaš,onaj doktor iz rijeke......
Osude muslimani Hrvatska hapsi i u zatvore,što BiH pravosuđe ustupi,sudi Hrvatska.U oba slučaja,kadija te tuži,kadija ti sudi

Gala
18-07-2011, 16:32
Ovo je za pop..zdit ispričavam se, ali tako glupu vlast svit nije vidio.:mad:

Ilirk@
18-07-2011, 16:35
ako postoji optužnica u drugom pravcu, znaš li jel i ona prioritetna ili smo mi zadnja rupa na europskoj svirali?

caporegime
18-07-2011, 16:38
ljudi, bez uvrede ali čim članak počinje sa "pouzdanim izvorima" i navođenjem nekih uopćenih pojmova bez iaikve razradbe problematike, ili auztor ni sam ne zna o čemu piše, ili su mu ti izvori također malo čudno pouzdani.
sjećam se kad sam jednom obavljao neke poslove 1996 u sarajevu, pa tražio savjet u hrv. veleposlanstvu, to što mi je neka žena napričala je spadalo u naučnu fantastiku. srećom našao se neki stari pravnik pa mi u 3 rečenice sve objasnio.
da je hrvatska odavno izgubila vjerodostojnost znamo ali pričekajmo s optužbama dok netko konkretno ne napiše te opiše u jasnim slikama to o čemu govori.

ovi mi na neki način smrdi na neku kuhinju koja papagajski ponavlja kako je rh po prirodi stvari tu da zajebe hrvate hercegobosne i da će ih se na konto ulaska u eu riješiti bez puno emocija, sve sa ciljem da bez ijednog dokaza ili barem opipljivih indicija pojasni to čemu priča.
ja iz ovog teksta, a pravnik sam, malo šta mogu zaključiti.
s druge strane, tekst je intoniran tako da pošten hercegobosanski hrvat u sekundi poludi od muke i bijesa.
možda je sve ovo točno a možda netko za ime i račun nekih drugih podgrijava atmosferu.

kritika rh mora biti funkcionalna i precizna a ne stihijska osobito jer oni koji je najviše, pod svaku cijenu kritiziraju, dovode vodu na mlin, onoj ekipi kojoj se klanjaju i guzicu ližu a ta ekipa jede one spojene ćevape specifičnog imena.

Borna Bekijski
18-07-2011, 16:42
ako postoji optužnica u drugom pravcu, znaš li jel i ona prioritetna ili smo mi zadnja rupa na europskoj svirali?

Mi smo zadnja rupa na planeti,a ne u europi,imam takav osjećaj.Te optužnice će se "možda"razmatrati kad BiH dobije datum ulaska ukoliko "netko" iz EU do tada ne zaključi da je dosta bilo optužnica i procesuiranja.Muslimani imaju svoj lobi,koga mi imamo?Nikoga,što reče Glasnović na obljetnici "Bušića" HVO je danas kao ružna sestra,svi je vode u krevet a nitko na večeru.Bolna istina.

Borna Bekijski
18-07-2011, 16:47
ovi mi na neki način smrdi na neku kuhinju koja papagajski ponavlja kako je rh po prirodi stvari tu da zajebe hrvate hercegobosne

Ne treba nama Hrvatska da nas zajebe,već smo dovoljno puta dokazali kako smo maistori u tome kako zajebati sam sebe.RH nam u tome malo pomogne tu i tamo

caporegime
18-07-2011, 16:48
niti jedna država neće izručivati svoje državljane drugoj ako se radi o krimenima iz poidručja ratnih zločina.
ako postoji, pravomoćna optužnica, treba vidjeti sporazum i način postupanja u tom smislu.
ako rh preuzme progon, onda ga provodi po svom postupku i na svoj način.
uostalom, ako takvi ljudi budu u tom postupku oslobođeni, može im bih poslije stavit soli na rep.
ko rh šljivančaninu za već presuđene krimene.

Borna Bekijski
18-07-2011, 16:55
ako rh preuzme progon, onda ga provodi po svom postupku i na svoj način.
uostalom, ako takvi ljudi budu u tom postupku oslobođeni, može im bih poslije stavit soli na rep.
ko rh šljivančaninu za već presuđene krimene.
Sa ovim se slažem ali postoji međudržavni sporazum u kojem optuženi ukoliko ima pravomoćna presuda može samo birati u kojoj državi će izdržavati kaznu.(Slučaj Glavaš,osuđen u RH za ratni zločin izdržava kaznu u BiH )

Gala
18-07-2011, 16:59
Možda je sve ovo za ne povjerovat ,ali ako se dozvoljava dvojici viskorangiranih Bošnjaka da maltretiraju jednu Hrvaticu koja je silovana i mučena da je bez ikakvih problema je maltretiraju i u Hrvatskoj ,pa tko je tu lud više.
Pa tako da Bošnjacima prolazi i to da su njihovi logori bili zatvori a ne koncetracijski logori onda ,što se tu ima više pričati .

Borna Bekijski
18-07-2011, 17:11
Možda je sve ovo za ne povjerovat ,ali ako se dozvoljava dvojici viskorangiranih Bošnjaka da maltretiraju jednu Hrvaticu koja je silovana i mučena da je bez ikakvih problema je maltretiraju i u Hrvatskoj ,pa tko je tu lud više.
Pa tako da Bošnjacima prolazi i to da su njihovi logori bili zatvori a ne koncetracijski logori onda ,što se tu ima više pričati .
Upravo tako ,još će ih na kraju proglasiti odmaralištima u kojima su držali krvoločne Hrvate da se malo odmore u pauzi između dva genocida.

Graničar Jozo
18-07-2011, 17:14
ja nisam pravnik, ali mi neke stvari imaju logike (ostavimo na tren sa strane papagajsku kuhinju koja dodatno pojačava dojam).

Ako se sve radi na tome da područje bivše jugoslavije opet funkcionira po zakonima spojenih posuda onda mi ovo što piše posušje ima itekako smisla. evo par crtica na temelju čega sma ja to sebi složio priču (iako sam ovo već davno očekivao).

- evo je neki dan i hebrang iznio podatke koliko je optuženih hrvatskih branitelja a koliko srpskih agresora. tako da nekoliko pripadnika HVO-a ne čini razliku. a i veterani HVO-a su nekako manje glasni od veterana HV-a.

- u onom članku o silovanoj curi iz vareša se jasno naglasilo da je karamarko bliži sa "načelnikom AID-a" od bilokojeg hrvatskog obavještajca ili policajca iz BiH.

- slučaj nestale antonije bilić nije poslužio ničemu (pa ni problematici dvojnih državljanstava) već tome da se represivni sustavi na području bivše jugoslavije što više povežu. baš sam neki dan čitao u VL-u (BiH izdanje) da se na zajedničkom sastanku (u dubrovniku čini mi se) razgovaralo o osnivanju dodatnog tijela za kriminal, jer je dosadašnjim zajedničkim tijelom bili obuhvaćen samo ratni zločini i org. kriminal.

Ilirk@
19-07-2011, 09:26
politika vodi hrvatsko pravosuđe i ako politika naginje 'regionu', a jest, onda tim smjerom ide i pravosuđe.
u nas pravosuđe nikad nije bilo niti će biti neovisno.
meni nije jasno kako eu može inzistirati na točno specificiranim slučajevima??
zar postoje prioriteti?
recimo, musliman ubijen od strane hvo-a je teže mrtav, a hrvat ubijen od strane abih je lakše mrtav??
srbin ubijen od strane abih je perolaka kategorija pa se još ne razmatra.

caporegime
19-07-2011, 09:35
Sa ovim se slažem ali postoji međudržavni sporazum u kojem optuženi ukoliko ima pravomoćna presuda može samo birati u kojoj državi će izdržavati kaznu.(Slučaj Glavaš,osuđen u RH za ratni zločin izdržava kaznu u BiH )

to da, ali ovdje mi se učinilo da će rh preuzeti kazneni progon od bih, ukoliko do njega dođe, odnosno ukoliko se postavi zahtjev u tom smislu.

Borna Bekijski
19-07-2011, 13:07
politika vodi hrvatsko pravosuđe i ako politika naginje 'regionu', a jest, onda tim smjerom ide i pravosuđe.
u nas pravosuđe nikad nije bilo niti će biti neovisno.
meni nije jasno kako eu može inzistirati na točno specificiranim slučajevima??
zar postoje prioriteti?
recimo, musliman ubijen od strane hvo-a je teže mrtav, a hrvat ubijen od strane abih je lakše mrtav??
srbin ubijen od strane abih je perolaka kategorija pa se još ne razmatra.
Pa ovo si odlično detektirala:)

srbin ubijen od strane abih je perolaka kategorija pa se još ne razmatra
Primjer prvi Ahmići,zločin,genocid i svašta nešto,Trusina tako-tako aj ko bio je i neki zločin.
Primjer drugi,3 000 poklanih ljudi u srpskim selima oko Srebrenice su junačka borba dobrih bošnjana za preživljavanje,nitko ih ne spominje,8 000 poklanih srebreničana jeste genocid što jest-jest,ali nitko se ne pita zašto baš Srebrenica i ima li uzročno-posljedične veze između ovih 3 000 srba i 8 000 muslimana.
Naravno,to ni u kom slučaju ne može opravdati zbivanja u Srebrenici poenta je da se u BiH ništa slučajno ne dešava,baš ništa.
A u prilog tvojoj tezi ide da više po nekoj skali ratnih zločina vrijedi parsto pobijenih muslimana u Ahmićima nego par tisuća srba oko srebrenice.

Gala
19-07-2011, 13:19
Samo malo ,postoji li mogućnost ,pošto je logor u Bugojnu bio koncetracijski logor,da se ide u tom smjeru nazovimo dokazivanje da je bio zatvor podižući istog trenutka , kada su osobe oslobođene preko Crvenog križa, optužujući ih za neke zločine da bi sebe pokrili .
Da nije ova međudržavna suradnja, REKOM na djelu ??

Borna Bekijski
19-07-2011, 13:42
Da nije ova međudržavna suradnja REKOM na djelu ??
Bravo Gala ,niti je mrtav REKOM niti su mrtve Yugo-obavješttajne službe.Ovo je nastavak te politike

Gala
19-07-2011, 14:28
Ja sam za to da se svaki zločinac kazni ,svaki branitelj koji je vršio zločine nad civilima trebao se davno procesuirati ,zašto to sudstvo nije činilo na vrijeme ,zašto su ti ljudi zaštićeni ,meni nije jasno !?
A ovako sada su zločini kolektivna stigma svih branitelja i same Hrvatske ,kako u Hrvatskoj tako i u BiH .:012

caporegime
19-07-2011, 14:32
Primjer drugi,3 000 poklanih ljudi u srpskim selima oko Srebrenice su junačka borba dobrih bošnjana za preživljavanje,nitko ih ne spominje,8 000 poklanih srebreničana jeste genocid što jest-jest,ali nitko se ne pita zašto baš Srebrenica i ima li uzročno-posljedične veze između ovih 3 000 srba i 8 000 muslimana.

uzmemo li zdravo za gotovo srpske tvrdnje o 3000 poklanih srba u okolici srebrenice onda počnimo uzimati zdravo za gotovo 700 000 u jasenovcu, 40 000 u jadovnom ili pokolje u vukovaru, sisku, osijeku kao opravdani razlog za njihovu pobunu (odnosno agresiju) a i slične priče imaju za potrebe nabijanja hrvatima hercegbosne sličnih brojki na nos.

kako su srbi manje više gdje god su imali prilike radili stvari slične srebrenici, ne vidim da je srebrenica posebna po tome a pogotovo ne zbog zločina nad srbima.
bilo ih je, u to nema sumnje ali brojke i sistematičnost u počinu, na čemu srbi inzistiraju, mi se ne čine uvjerljivi.

imamo mi dovoljno svojih argumenata za muslimane, dovoljno da ne trebamo a priori usvajati srpske priče oko osveti za te tisuće kao ni one priče o tisućama pobijenih u sarajevu kao savršena izlika za opravdavanje 4 godišnje opsade i svega onoga čemu su kumovali.

Škutor Mate
19-07-2011, 14:54
kad su Srbi u pitanju uvik triba podilt njijovu brojku bar s deset

Gala
02-09-2011, 12:45
Institut za nestale osobe BiH odustaje od potrage za 20 Hrvata Bugojna

Potraga za tijelima ubijenih Hrvata iz Bugojna traje već skoro 18 godina. Uhićenje glavnih aktera zločina sprječava službena politika u BiH

Bez uhićenja i priznanja ključnih osoba koje su 1993. godine izdale zapovijed o likvidaciji 20 Hrvata iz Bugojna, stručnjaci iz Instituta za nestale osobe BiH teško će uspjeti pronaći njihove posmrtne ostatke. Aktivnosti na traženju nestalih bugojanskih Hrvata, koje su intenzivirane u prvoj polovici ove godine, bit će do daljnjeg, kako doznajmo, stopirane.
Prvi potez trebaju povući Sud i Tužiteljstvo BiH i uhititi ključne čelnike ratne bugojanske vlasti, koji jedini znaju kad su, kako i gdje likvidirani Hrvati. To se, prije svega, odnosi na Dževada Mlaću, ratnog načelnika općine Bugojno. On se početkom godine na suđenju bugojanskim zapovjednicima Armije BiH suočio s ozbiljnim dokazima iz tog ratnog razdoblja koji ga terete za smrt i nestanak bugojanskih Hrvata. Okrivljeni Enes Handžić, čovjeka koji je osuđen na osam godina zatvora za zločine počinjene nad bugojanskim Hrvatima, prvi put je pred sucima i tužiteljima otkrio informaciju da je u lipnju 1993. od optuženog Senada Dautovića, bivšeg visokog zapovjednika Armije BiH, dobio zapovijed “da istraži i napravi popis od 100 ‘najekstremnijih’ zarobljenih pripadnika HVO-a”. Nekadašnji pomoćnik načelnika za sigurnost 307. brigade Armije BiH Enes Handžić sudskom vijeću, kako prenosi agencija BIRN, predao je na uvid svoj ratni dnevnik u kojem je, među ostalim, navedeno kako je njegov zadatak bio da “ispituje zarobljenike koji će se prebaciti u Zenicu ili Travnik radi procesuiranja”. “Teško je bilo saznati tko je civil, a tko ne.
Zapovjednike sam stavljao na popis, a oni koji nisu vojno djelovali, pušteni su”, otkrio je Handžić. Na popisu najekstremnijih Hrvata iz Bugojna, za koji je znao i tadašnji ratni načelnik Bugojna Dževad Mlaćo, nalazilo se i 26 hrvatskih zarobljenika koji nikada nisu prebačeni na procesuiranje u Zenicu.
“Čuo sam da je Dževad Mlaćo tako odlučio. Imali smo informaciju da je to iz sigurnosnih razloga i da će izmještanje zatvorenika biti kasnije dogovoreno”, kazao je Handžić. Tijekom svjedočenja Handžić je potvrdio da su zarobljenici bili smješteni u više objekata u gradu, odakle su premješteni na nogometni stadion Iskra u Bugojnu, gdje su zarobljenici HVO-a bili brutalno premlaćivani i zlostavljani.

VLM

NorthStand
02-09-2011, 17:20
uzmemo li zdravo za gotovo srpske tvrdnje o 3000 poklanih srba u okolici srebrenice onda počnimo uzimati zdravo za gotovo 700 000 u jasenovcu, 40 000 u jadovnom ili pokolje u vukovaru, sisku, osijeku kao opravdani razlog za njihovu pobunu (odnosno agresiju) a i slične priče imaju za potrebe nabijanja hrvatima hercegbosne sličnih brojki na nos.

kako su srbi manje više gdje god su imali prilike radili stvari slične srebrenici, ne vidim da je srebrenica posebna po tome a pogotovo ne zbog zločina nad srbima.
bilo ih je, u to nema sumnje ali brojke i sistematičnost u počinu, na čemu srbi inzistiraju, mi se ne čine uvjerljivi.

imamo mi dovoljno svojih argumenata za muslimane, dovoljno da ne trebamo a priori usvajati srpske priče oko osveti za te tisuće kao ni one priče o tisućama pobijenih u sarajevu kao savršena izlika za opravdavanje 4 godišnje opsade i svega onoga čemu su kumovali.

Točno tako, ne treba bit odvjetnik krvniku!

Daleko od toga da su mi Bošnjaci pri srcu, ne volim ih ko ni srbe, al je realno za nas hrvate glupo stajat na stranu bilo koga u ovom slučaju. Jer su i jedni i drugi, iskoristili našu slabost u datom trenutku protiv nas. A Bošnjaci da bude stvar gora, nakon svega svijesno idu protiv nas, iako su debelo svijesni da BiH danas ne bi bilo bez hrvata. Ne samo u smislu vojne i humanitarne pomoći hrvata Sarajevu i BiH, već na samom referendumu o proglašenju nezavisnosti BiH, bez glasa hrvata referendum ne bi bio važeći jer Srbi nisu ni izašli na taj referendum, dakle bez hrvata bio bi nevažeći. To je samo pokazatelj, da uvijek treba gledat sebe, i ne pružat ruku nikome. Srbi su itekako gledali svoja posla, pa su se zato i uspjeli dočepat 49 posto teritorija BiH. Da smo i mi tako nastupali, danas bi zasigurno postojala HRHB, i ove velikobošnjačke ambicije za nas bi bile ko ubod komarca. A sada su realno, itekako velika prijetnja i opasnost za naš opstanak u BiH i tzv Federaciji. Želim reć to, da trebamo gledat sebe i svoje žrtve, a Bošnjaci i Srbi neka se zabavljaju sa svojima i svojim problemima. Mi imamo dovoljno svojih, ne trebaju nam i njihovi.

Gala
05-09-2011, 12:36
Želim reć to, da trebamo gledat sebe i svoje žrtve, a Bošnjaci i Srbi neka se zabavljaju sa svojima i svojim problemima. Mi imamo dovoljno svojih, ne trebaju nam i njihovi.

Slažem se !

caporegime
07-09-2011, 10:26
http://www.vecernji.ba/vijesti/state-department-marginaliziranje-hrvata-zaustaviti-clanak-324668

nije više očito, nigdje upitno da se hrvati politički marginaliziraju i majoriziraju ali je li ova izjava tek formalno očitovanje iz kojeg neće doći ništa ili bi se ipak moglo očekivati neko novo pozicioniranje?
dosadašnji razvoj događaja ipak ne daje previše razloga za optimizam.

mardar
07-09-2011, 10:58
Ma sva ta silna priopćenja služe samo za mazanje očiju.Evo presuda Perišiću u Hagu radi Sarajeva o bošnjaka.Za Mostar i Hrvate nije uopće važno.09.rujna je godišnjica masakra u Grabovici.Osuđenih za Grabovicu 2 .Doljani,Bugojno,Uzdol Srednja Bosna niz je stratišta Hrvata sa svim podatcima o zločinima i jednostavno niti se procesuiraju niti kažnjavaju.Da oni baš žele bilo što popraviti u pogledu konstitutivnosti Hrvata prvo bi davno rasčistili sa ratnim zločinima i to ne sada već odmah kada i sa ostalim zločinima.Pa čitav vojni i politički vrh Hrvata je odavno u Hagu i kažnjavaju se i procesuiraju da bi se baš pokazalo da Hrvati i nemaju nikakva prava ovdje.Ako se i procesuira bilo koji bošnjački vojni zapovjednik onda je to na sramotno niske kazne.Bošnjački političar nije baš ni jedan procesuiran.Ni jedan.Kod njih su svi zločini bili ili opravdani kao osveta ili djelo skupina koje nisu bile pod kontrolom ABIH.Ali kada bi pogledali gdje su se sve dogodili zločini(Zenica Bugojno ,Konjic ,Jablanica ,Srednja Bosna,Doljami,Grabovica ,Uzdol.)Kako Zenica recimo i Konjic pa zločin su i logori.

NorthStand
07-09-2011, 18:55
A da ne govorimo o tome, da su Srbi od istih tih amerikanaca nagrađeni s 49 posto teritorija BiH. Nabijem ih na k, njih njihovu pravdu zakone, i moralne packe koje stalno djele hrvatima. Ponavljam, taj zapad stalno se čudi nama hrvatima kako u većini ratova borili protiv njih, a ne vide da su oni svojim ponašanjem uzrokovali takvo političko i vojno pozicioniranje hrvata, u svakom ratu do sada!

Oluja 1995, koliko god je amerikanci pripisivali sebi, je prvenstveno produkt kabineta F.Tuđmana i našeg heroja A.Gotovine i svih branitelja, a tek onda amerike. Daleko od toga da mi nismo imali određenu potporu amerike za tu akciju, al to je realno zanemarivo sve, jer smo mi morali razbit srbe a ne oni. Nisu američki vojnici ratovali niti sudjelovali u oluji, već je amerika dala mig da operacija može krenut, i to je to to je nama bilo ključno. Al oni to nikad ne bi napravili, da nisu shvatili da je jedina šansa da se na "zapadnom balkanu" postigne mir, taj da Hrvati zadaju udarac Srbima, i samo zato je i došlo do njihove kakve takve potpore nama, jer su oni u svemu tome vidjeli i svoj interes. A žalosno je da se danas ovako kurvinjski ponašaju i ograđuju od nas, kako po pitanju oluje tako i po pitanju hrvata BiH, jer dobro znaju da su upravo Hrvati prisilili srbe na povlačenje iz RH, i na potpisivanje primirja u BiH preko nepravednog Daytona koji je opasni povijesni i prije svega politički presedan, da se agresoru na jednu zemlju praktički poklanja država u državi, i da se agresora nagrađuje za sve zlo koje je napravio u toj zemlji sa svojom agresijom s 49 posto teritorija te zemlje. To je ko da je netko Hitleru na kraju 2.ww ponudio, 49 posto npr francuske, ili poljske, uz naravno uvjet da se procesuiraju ratni zločinci. Da nije žalosno, bilo bi smiješno.

Svi problemi BiH danas, po meni leže u Americi i EU koje misle da znaju riješit problem BiH, al očito je da ne znaju i da riješenje koje će zadovoljit srbe hrvate i bošnjake još dugo dugo neće pronaći.

Graničar Jozo
08-09-2011, 13:56
Vlast FBiH razvija općine RS-a u kojima žive Bošnjaci

http://www.vecernji.ba/vijesti/vlast-fbih-razvija-opcine-rs-a-kojima-zive-bosnjaci-clanak-325048

ne mogu vjerovat.

caporegime
08-09-2011, 14:06
ja, s druge strane itekako mogu vjerovati.
izgleda da se besramnici uopće ne srame javno raditi kontra hrvata a istodobno pričati šuplje priče.
svaki ovakav postupak je šamar više hrvatskim podguzima u platformi.
e sad nek me zvonko tuži, al kad će više od običnog hrvatskog čovjeka početi dobivati konretne šamare.

Borna Bekijski
08-09-2011, 14:46
Važno je da na sjednicama Vlade Federacije nema preglasavanja.Sve su rukice u zraku i sve odluke se donose jednoglasno.
To je politika HSP-a i njihovih ministara.Šuti i radi šta ti se kaže.

Graničar Jozo
08-09-2011, 14:53
Važno je da na sjednicama Vlade Federacije nema preglasavanja.Sve su rukice u zraku i sve odluke se donose jednoglasno.
To je politika HSP-a i njihovih ministara.Šuti i radi šta ti se kaže.

konjušarstvo.

nema tu nikakve koristi dok se narodu ne uzme kruh iz usta. ali pomalo će i to doći na red. Pražnjenje javnih poduzeća, poništavanje ugovora hrvatskim poduzećima, i još svašta će pomalo dovest hrvate u situaciju da se ili dignu ili isele iz BiH, zbog gole egzistencije. ostat će samo trgovina na malo i kafići. perjanice razvoja... a koliko će svijeta od toga živit vidit ćemo.

caporegime
08-09-2011, 15:04
naravno, kažemo li da hrvatski dio platformaške gamadi ima najprljavije ruke zato jer svojim nastupom kao šatro hrvatskih predstavnika, ubijaju volju u narodu i želju da se bori za svoje i time potiče na odlazak, izložit ćemo se opasnosti da nas ružni zvonko boljševik optuži za poticanje na fizički obračun.
a nije poticanje kad netko samo konstatita da su najodgovorniji za sadašnje stanje duha i da svako daljnje ponižavanje naroda može dovesti do toga da ne padnu samo batine na svadbi nego da padne cipelarka do smrti.
glupi zvonko će možda sad već skočiti na noge pobjedonosno našavši huškanje i poticanje ali ako nekome kažem nemoj ulaziti u lavlji kavez pojest će te, to ne znači da lava potičem na ubojstvo nego da vidim ono što je svima vidljivo.
naravno već ionako prirodno glupi zvonko uslijed težeg napada sujete to nikad neće shvatiti.

Borna Bekijski
08-09-2011, 15:14
konjušarstvo.

nema tu nikakve koristi dok se narodu ne uzme kruh iz usta. ali pomalo će i to doći na red. Pražnjenje javnih poduzeća, poništavanje ugovora hrvatskim poduzećima, i još svašta će pomalo dovest hrvate u situaciju da se ili dignu ili isele iz BiH, zbog gole egzistencije. ostat će samo trgovina na malo i kafići. perjanice razvoja... a koliko će svijeta od toga živit vidit ćemo.
Već dolazi ovo vrijeme što si opisao Jozo,barem u ZHŽ-u,ovuda Zvonko i njegovi kako ih ti nazva "konjušari" (prikladniji naziv je vazali) pustoše već petu godinu.Gospodarstvo je već na koljenima.
@capo

naravno već ionako prirodno glupi zvonko uslijed težeg napada sujete to nikad neće shvatiti.
Mislim da je on shvatio ali još neki oko njega nisu

Graničar Jozo
08-09-2011, 15:18
on ima najprljavije ruke u svemu tome, ali ja bih isto tako spomenuo HDZ (oba) koji u hrvatskim županijama nisu formirali vlade zbog svojih sitnih sujeta.

ovo nejedinstvo koje se ogleda i u županijama također tišti narod i ubija mu volju u borbi za ravnopravnost.

opet ću napomenut da to ne amnestira platformaške jadnike

Graničar Jozo
08-09-2011, 15:20
Već dolazi ovo vrijeme što si opisao Jozo,barem u ZHŽ-u,ovuda Zvonko i njegovi kako ih ti nazva "konjušari" (prikladniji naziv je vazali) pustoše već petu godinu.Gospodarstvo je već na koljenima.

znam da dolazi i to ne samo u ZHŽ. znam za firmu koja je trebala zapošljavati dodatne ljude, ali zbog toga što im je platformaška vlada raskinula ugovor, u biti poništila dobiveni natječaj, firma će morati otpustiti 30-50 ljudi.

p.s. firma ima oko 150 zaposlenih. pa sad, jel 50 ljudi malo illi ne ne znam

NorthStand
08-09-2011, 17:06
Proklet bio dan kad je Tuđman potpiso Dayton, i proklet bio dan kad je HRvatska primila bošnjačke izbjeglice, slala vojnu pomoć i sve ostalo Sarajevu, ponavljam proklet bio taj dan! Isto tako, proklet bio dan kad smo ukinuli HRHB i pristali uć u Pederaciju s Bošnjacima, to jasno i nedvosmisleno kažem, jer hvala bogu dobro vidim što nam tobožnji prijatelji i saveznici rade, unutar te divne i krasne "zajednice dva naroda"! Gdje jedan ima pravo terorizirat onaj drugi, a samo zato jer je kako je to Bakir Izetbegović ustvrdio na HRT-u kad je gostovo, "znate Bošnjaka ima 4 puta više nego hrvata, pa znate zato i institucije tako i funkcionišu". Dakle jasno javno na našoj televiziji bošnjo dođe i opali, kako je u redu da Hrvati nemaju ravnopravnost, jer Bošnja je čak četri puta više.....koja stoka, koja bagra, ne do bog više da mi njima pomognemo kad ih Srbi napadnu, a vjerujte mi bit će toga puno prije nego što oni misle!

Borna Bekijski
09-09-2011, 13:24
Proklet bio dan kad je Tuđman potpiso Dayton, i proklet bio dan kad je HRvatska primila bošnjačke izbjeglice, slala vojnu pomoć i sve ostalo Sarajevu, ponavljam proklet bio taj dan! Isto tako, proklet bio dan kad smo ukinuli HRHB i pristali uć u Pederaciju s Bošnjacima, to jasno i nedvosmisleno kažem, jer hvala bogu dobro vidim što nam tobožnji prijatelji i saveznici rade, unutar te divne i krasne "zajednice dva naroda"! Gdje jedan ima pravo terorizirat onaj drugi, a samo zato jer je kako je to Bakir Izetbegović ustvrdio na HRT-u kad je gostovo, "znate Bošnjaka ima 4 puta više nego hrvata, pa znate zato i institucije tako i funkcionišu". Dakle jasno javno na našoj televiziji bošnjo dođe i opali, kako je u redu da Hrvati nemaju ravnopravnost, jer Bošnja je čak četri puta više.....koja stoka, koja bagra, ne do bog više da mi njima pomognemo kad ih Srbi napadnu, a vjerujte mi bit će toga puno prije nego što oni misle!

Potpisujem od slova do slova

caporegime
09-09-2011, 16:22
u svom nastupu prema hrvatima, muslimanska vrhuška kao da nije svjesna da ništa nije vječno pa tako niti stav međunarodne zajednice po kojemu je sadašnje stanje optimalno rješenje.

English: Europska unija mogla bi prihvatiti raspad Bosne i Hercegovine

Miroslav Lajčak ostavlja OHR slabijim nego što ga je zatekao kada je stupio na dužnost. Kredibilitet i autoritet OHR-a postao je još gori zbog Lajčakovog nesnalaženja tijekom krize u listopadu 2007. godine, kada je radio sve, a nije primijenio bonska ovlašćenja prema Miloradu Dodiku i rukovodstvu Srba u BiH.

Navodi se to u depeši američkog veleposlanika u BiH Charlsa Englisha State departmentu iz sijerčnja 2009. godine, koju je objavio Wikileaks, prenosi Glas Srpske.

Neodgovorni Lajčak

U tog depeši English optužuje Lajčaka da se "neodgovorno ponašao prilikom razgovora o reformi policije i da je bio potpuno pasivan u nastojanjima za ispunjenje formule 5+2".

Navodi da je "Lajčaku nedostajao smisao za komunikaciju i sposobnost internog rukovođenja".

- Osim najbližih članova Lajčakovog ureda, osoblje OHR-a se raduje njegovom odlasku. Lajčakovo slabo obavljanje dužnosti je u najmanju ruku političko pokriće za narušeni kredibilitet OHR-a - navodi English u depeši u kojoj obavještava SAD o odlasku Lajčaka s dužnosti visokog predstavnika.

On dodaje i to da "Lajčakova ostavka znači politički vakuum u BiH, što će domaći političari zasigurno pokušati iskoristiti".

- Zbog neuspjeha BiH u ispunjenju uvjeta za europske integracije, mogućnost dobijanja članstva u EU nije dovoljna za prevladavanje dubokih političkih razlika u BiH ili sprovođenje reformi. Milorad Dodik se sve više suprotstavlja europskim perspektivama, izjavljujući da članstvo u EU za RS nije cilj ukoliko je njegova cijena nadogradnja BiH - navodi English.

On dodaje da je, "uprkos činjenici da se Lajčak pokazao 'mlakim', njegova odluka da podnese ostavku i ode na mjesto šefa slovačke diplomacije stvorila politički vakuum u BiH, zbog čega što brže mora biti pronađena zamjena".

- Nama je potrebna sposobna ličnost, koja će moći uraditi najmanje dvije stvari: da se beskompromisno zalaže za ispunjenje formule "5+2" i da bude spremna za obranu države i reformi koje su pod stalnim napadom domaćih političara, u prvom redu Srba. To znači da Lajčakov nasljednik mora biti spreman na uporabu "bonskih ovlašćenja" kako bi otklonio sve prepreke - piše English

Europa i Rusija

On upozorava administraciju da "EU, kao ni njen budući specijalni predstavnik nisu u stanju popuniti tu prazninu", te da SAD moraju brzo djelovati kako bi pronašle zamjenu za Lajčaka.

- Novi visoki predstavnik trebao bi biti iz neke od jakih europskih zemalja čija vanjska politika ne teži momentalnom zatvaranju OHR-a. Drugim riječima, nama je potreban Britanac, a ni u kom slučaju Francuz, Italijan ili Šveđanin - piše u depeši.

English ističe da Amerika i dalje treba insistirati na potpunom ispunjenju formule "5+2", naročito u vezi s Brčkim.

- Dvije godine europskog naglašavanja "odgovornosti" domaćih političara ohrabrilo je one koji žele da se BiH raspadne, naročito Srbe. Već smo čuli uznemirujuće glasine od predstavnika nekih europskih zemalja da bi EU mogla prihvatiti raspad države i integraciju u Europu tri zasebne države nastale po etničkom principu - piše English.

On smatra da je Lajčakov odlazak šansa za sveobuhvatno sagledavanje politike SAD prema BiH.

- Za kakav god da se odlučimo pravac djelovanja, možemo očekivati izazove na međunarodnom, kao i domaćem terenu u BiH, naročito od strane Rusa i Srba u BiH. Lajčakov odlazak Moskvi će poslužiti kao argument za brzu tranziciju s OHR-a na specijalnog predstavnika EU. Rusija će insistirati na vlastitom tumačenju prenosa ovlašćenja OHR-a na specijalnog predstavnika EU, međutim najvjerojatnije će tražiti izmjenu mandata visokog predstavnika ili određivanje datuma zatvaranja OHR-a - piše English.

Navodi i da bi Milorad Dodik mogao primijeniti kurs i prihvatiti sporazum o državnoj imovini i rješenje statusa Brčkog, što bi za Washington značio pritisak u pravcu zatvaranja OHR-a.

- Dodik će se i dalje suprotstavljati BiH kao državi sve dok ne doživi potpuni politički poraz - piše English i dodaje da se "Bosnom već tri godine upravljalo na pogrešan način".

Navodi da bi zato "pronalaženje prave osobe koja bi zamijenila Lajčaka mogao biti prvi korak u povratku BiH na kolosijek napretka".

English smatra da je potrebna snažna akcija i angažman SAD i pojačano učešće OHR-a za ispunjavanje uvjeta 5+2, ali dodaje da novi visoki predstavnik nikako ne smije biti Amerikanac.

Vladika Grigorije

- Vladika Grigorije je najlukavija politička zvjerka. On je za razliku od većine političara u BiH sposoban za dalekosežna predviđanja i planiranja. On će još dugo vremena biti naš značajan sugovornik, bilo da je riječ o njegovoj eparhiji ili o nekom još moćnijem položaju u Beogradu. Nedavni izbori u Svetom sinodu SPC to su i potvrdili.

Navodi to u depeši iz 2009. godine veleposlanik SAD u BiH Charls English

- Njegove namjere su daleko od demokratskih, i zato naš pristup prema njemu treba biti srdačan i korektan, ali ne pretjerano prijateljski - piše English.

da su bili pametni, pa se ne borili toliko grčevito protiv prava hrvata na svoju jeidnicu, mogli su lijepo svoje slaganje s hrvatskom jeidnicom uvjetovati podrškom hrvata za novim preustrojem bih, u kojemu bi tražili neke dijelo rs-a koji su nedvojbeno bili većinski muslimanski.
ovako, kad dođu vile pred oči, kad MZ digne ruke od bih, džaba će im bit sve ovo kabadahijanje.
tek tada će shvatiti da su priče o veličanstvenoj obrani bosne od dva agresora, šuplje priče i da su oni, odnosno njihova mitska snaga, zapravo najmanja prepreka hrvatskoj emancipaciji.
samo što će tada biti prekasno. a mogli smo sasvim lijepo urediti stvari da oni nisu poželili biti novi srbi u novoj jugoslaviji (bosni i hercegovini)

caporegime
10-09-2011, 18:22
http://www.vecernji.ba/vijesti/platformasi-zakonom-cestama-stete-hrvatima-clanak-325802

pa majku im poganu, zar je došlo vrijeme da nas otvoreno i bez skrivanja skidaju i čerupaju a da nitko ni kaže ni "a"?
pa jebemu, šta nam to u suštini mogu?
poslat vojsku? malo teže?
poslat specijalnu murju?
malo štangi i molotovljevih koktela pa da vidiš kako hvataju šturu.
svi zaziru od nečega a zapravo da se skupi 10 000 ljudi i kaže"e sad nema dalje" i ili da se otvoreno počne s bojkotom institucija, centralna vlast zapravo nema ni sile ni drugog represivnog argumenta da bilo šta postigne.

mardar
10-09-2011, 20:51
Capo malo mi nije jasno zašto ne odete s ovim na naslovnicu.?Vrijedilo bi.

Graničar Jozo
21-09-2011, 17:03
Zakoni o referendumima su spremni: Uvod u ustavnu krizu Federacije

http://sredisnjabosna.ba/vijesti/64-vijesti-iz-bosne-i-hercegovine/4133-zakoni-o-referendumima-su-spremni-uvod-u-ustavnu-krizu-federacije.html

caporegime
28-09-2011, 11:48
http://www.vecernji.ba/vijesti/platformaski-ministri-mostar-navracaju-slucajno-clanak-331003

ignorancija i nebriga na najjače.
samo, sad kad je sve, ali baš sve jasno, koji kurac se ništa ne događa?

caporegime
02-10-2011, 11:48
http://www.vecernji.ba/vijesti/sdp-sda-obmanuli-diplomate-clanak-332054

Čelnici dva HDZ-a u Bosni i Hercegovini Dragan Čović i Božo Ljubić imali su posljednjih dana niz sastanaka sa stranim diplomatima kako bi objasnili da su bošnjački političari Zlatko Lagumdžija i Sulejman Tihić najodgovorniji za krizu oko neuspostavljanja državnog Vijeća ministara. Istovjetne tvrdnje iznijela su i dvojica sugovornika iz Brčkog, čelnici SNSD-a Milorad Dodik i SDS-a Mladen Bosić tvrdeći da više ne vrijede ustupci za dvije bošnjačke stranke SDP i SDA.

Hrvati već popustili

No, unatoč tome što su usamljeni u tvrdnjama Zlatko Lagumdžija i Sulejman Tihić, strani diplomati akreditirani u Sarajevu nasjeli su na istovjetne obmane bošnjačkih stranaka, uostalom kao i pri uspostavi federalne Vlade kada je čak dopušteno i da se prekrši Ustav i Izborni zakon te ponište odluke Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) i Suda BiH koji je odbio ovjeriti mandate izaslanicima federalnoga Doma naroda prije popune gornjeg doma. Tada su pravni ‘eksperti’ ocijenili kako trećina od 17 hrvatskih izaslanika iznosi pet. Naime, samo pet Hrvata glasovalo je za nelegalnu vladu i predsjednika, a ne Ustavom propisanih šest. Po istome se receptu nastoji krivotvoriti politička volja Hrvata u Vijeću ministara. Tako je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović optužio u razgovoru s njemačkim diplomatom Nikolausom Graf Lambsdorffom čelnika većinskog bošnjačke stranke SDP-a BiH Zlatka Lagumdžiju da je najodgovorniji za propast pregovora oko uspostave novog Vijeća ministara BiH na sastanku održanom u Brčkom. “Mi smo učinili sve da se razgovori završe u Brčkom.

Hrvatski ustupci

Hrvatske stranke napravile su ustupak prihvaćajući najlošije resore u Vijeću ministara. I kada se činilo da je sve dogovoreno, onda je gospodin Lagumdžija dodatno zatražio da popuni hrvatska mjesta, na što mi nismo pristali”, rekao je Čović. Lambsdorff je, inače, posebni izaslanik za jugoistočnu Europu, Tursku i države EFTA-e u njemačkom ministarstvu vanjskih poslova. Čović je dodao da dva HDZ-a koja sudjeluju u razgovorima više neće dopustiti da Lagumdžija, koji predvodi bošnjački politički blok sa SDA, po uzoru na izbor hrvatskog člana bh. Predsjedništva (Željko Komšić) ili Vladu FBiH nakon posljednjih izbora isključi Hrvate iz Vijeća ministara.

Graničar Jozo
02-10-2011, 11:58
capo capo

cccc

http://hrhb.info/content.php?r=907-SDP-i-SDA-obmanuli-diplomate!

caporegime
05-10-2011, 10:38
http://www.vecernji.ba/vijesti/platformasi-nastavljaju-pljackati-hrvate-graditi-ceste-bosni-clanak-332810

Gala
10-10-2011, 14:38
OBJAVLJUJEMO : Aneks VI platforme.YUrišiću , jeftino si prodao narod ( FOTO )

http://www.posusje-online.info/index.php?option=com_content&view=article&id=1205:objavljujemo--aneks-vi-platformeyuriiu--jeftino-si-prodao-narod--foto-&catid=43:politika

Graničar Jozo
11-10-2011, 10:04
Hrvati i Bošnjaci se dogovorili u S. Bosni: Blizu rasplet političke krize u BiH!?

http://www.hrvatska-rijec.com/2011/10/hrvati-i-bosnjaci-se-dogovorili-u-s-bosni-blizu-rasplet-politicke-krize-u-bih/

Borna Bekijski
11-10-2011, 10:30
Zakoni o referendumima su spremni: Uvod u ustavnu krizu Federacije

http://sredisnjabosna.ba/vijesti/64-vijesti-iz-bosne-i-hercegovine/4133-zakoni-o-referendumima-su-spremni-uvod-u-ustavnu-krizu-federacije.html

Predobro da bi bilo istinito.
Ovaj tekst je aktivistička ntervencija Poskoka na koju su naletili između ostalih i Oslobođenje i Avaz.

Graničar Jozo
11-10-2011, 10:32
Predobro da bi bilo istinito.
Ovaj tekst je aktivistička ntervencija Poskoka na koju su naletili između ostalih i Oslobođenje i Avaz.

:rofl:rofl:rofl

samo to

:rofl

Borna Bekijski
11-10-2011, 10:36
Cirkus je to jači bio.Politički analitičari Avaza i Oslobođenja i nekih portala se razletili pisati kako je to dijeljenje BiH jedno dva dana dok nisu skontali,onda sve ušutalo kao da ništa bilo nije :)

Graničar Jozo
11-10-2011, 11:29
Cirkus je to jači bio.Politički analitičari Avaza i Oslobođenja i nekih portala se razletili pisati kako je to dijeljenje BiH jedno dva dana dok nisu skontali,onda sve ušutalo kao da ništa bilo nije :)

dosta to govori o nekada respektabilnom oslobođenju... :)

a avaz kao avaz.

caporegime
24-10-2011, 11:17
http://www.vecernji.ba/vijesti/sdp-je-uspostavio-vlast-ustavnim-udarom-protiv-hrvata-clanak-339316

je li prihvaćanje hrvatskih argumenata i suočavanje s istinom kod nekih muslimanksih istaknutih osoba početak novog smjera i mogući dogovor koji ne bi išao na štetu hrvatskog naroda?

zaba1111
24-10-2011, 11:36
Možda je ovo smišljeno zametnuta kriza kao triger za konačno rješenje.

caporegime
24-10-2011, 11:44
a koje je konačno rješenje?
raspad?
ako je raspad onda ni to nije dobro jer ovako politički sjebani hrvati, koji nisu pokazali ni minimalnu sposobnost da se makar slabi, odluče za borbu do kraja ne mogu puno toga izvući.
opcije su od federacije kao posebnog subjekta u kojemu će hrvati , odnosno ono što je ostalo od njih glumiti nužno zlo kao sprječavatelj muslimanske homogenosti i pretvaranje ostatka bih u islamističko područje ili će potez od livna do čapljine ići u samostalnot a sve izvan toga kao i sjeverno od makljena otići u sjećanje da su tamo nekoć živjeli hrvati.

vjerovali ili ne, s ovako slabim i nikakvim političkim elitama, općoj beznadežnosti i letargiji ništa ne bi bilo dobro rješenje.
čak bi i s ovakvim kadrovima i treći entitet, postao kaljuža, smanjena teritorija u kojoj bi politički gladuši čerupali narod.
nažalost, kao jedina opcija ostaje radikalizacija. i prema federalnoj vlasti i prema domaćim političkim elitama.
a to je isto loše.
kao skakanje u ledenu vodu da se skine temperatura.

zaba1111
24-10-2011, 12:08
Srpsko pitanje je riješeno i oni su uglavnom po straani ovdje, mislio sam na rješenje u federaciji, koliko ćemo uspjeti izvući vidjet ćemo, nažalost mnogi bi se zadovoljili i s trećim bez sb, nemam nikakve informacije o Prudu, ali kako je Tihić na to Pristao olako, vjerujem da je tada bilo dogovoreno da jedan kanton budu ove naše homogene općine s cijelim Mostarom,a da SB pripane kantonu Sarajevo koji bi kao bio multietnički i najrazvijeniji čime bi se otupio otpor Hrvata SB, dakle ovo je samo nešto što mi je tada padalo na pamet.

caporegime
25-10-2011, 22:52
http://www.vecernji.ba/vijesti/hrvatima-vezane-ruke-radu-federalne-policije-clanak-339807

teror se nastavlja.

caporegime
28-10-2011, 10:06
http://www.vecernji.ba/vijesti/satnik-hvo-a-vijest-da-je-ostao-bez-vojne-mirovine-saznao-novina-clanak-340592

netk oje rekao da bi se u hrvatskoj bitnije promjene s jačim učešćem bivših branitelja mogle dogoditi jedino da im se ditrne u materijalna prava.
može li se očekivati veći bunt ljudi obzirom na ovo jasno vidljive partikularne zahvate u samo hrvatska prava, odnosno prava hrvatskih branitelja u bih?

Graničar Jozo
28-10-2011, 12:04
svaka neimaština potencijalno vodi u radikalizam. To smo imali priliku svih ovih godina gledati kod federalnih partnera.

a kako će se sve ovo odraziti na hrvatski položaj u BiH ne znam. Nekako mi se čini da je premalo branitelja "skresano" da bi se nešto spektakularno dogodilo. ali me začuđuje činjenica da se ovi slobodno Hercegovinom šeću kao da su je oslobodili. doduše, oni su si umislili da jesu. samo se pitam od koga.

Graničar Jozo
03-11-2011, 18:31
čudi me jedna stvar koja mi je pala na pamet u ovim postizbornim rošadama.

kako da se nitko nije sjetio, da od mjesta koje muslimani traže u ime hrvata, netko to jedno ministarsko mjesto nije ponudio HSP-u (dakle isključivo njima) jer su oni ionako potpisnici platforme. time bi se, ajmo reć, začepila gubica onim koji pričaju o eksluzivitetu na predstavljanje hrvata, a ujedno se ne bi na grubi način kršila ustavna prava hrvata. to bi bila jedna win-win situacija za hrvate :)

caporegime
08-11-2011, 14:50
Sutra će, kako su izvijestili iz Ureda za odnose s javnošću, paltformaška Vlada FBiH usvojiti odluku o kadrovskim promjenama unutar revizijskih timova koji ispituju tko od pripadnika braniteljske populacije nezakonito prima novčane naknade.

Rješavanje nepodobnih

U pojašnjenju stoji kako su se na personalne promjene odlučili zbog pogrešaka koje su napravili pojedini članovi revizijskih timova. Za ovakvu akciju Federalnog ministarstva za pitanja branitelja i invalida rata glasovali bi svi da je ona točna. Iza ograde o pogreškama krije se zapravo kadrovska čistka revizijskih timova prema podobnosti, točnije bit će postavljene one osobe koje će raditi po direktivama koje daje resorni ministar Zukan Helez. To tvrdi i Miro Grbavac, sad već bivši član revizijskog tima broj četiri, kojeg je nedavno ministar Helez smijenio jer je otvoreno na više sastanaka kazao kako se revizija braniteljske populacije radi selektivno. “Na jednom od sastanaka održanih u Sarajevu”, tvrdi Grbavac, “ministar Helez me otvoreno pred svima optužio kako štitim interese HVO-a.” Kad mu je kontrirao “da ne štiti nikoga već da radi svoj posao prema postojećim pravilima koja su loša”, ministar Helez mu je uručio razrješenje. Na mjesto Mire Grbavca, bivšeg časnika HVO-a sa završenom vojnom akademijom JNA, ministar Helez u revizijski tim broj četiri postavio je umirovljenog pukovnika Armije BiH Nedeljka Veraju.

Krivi su i uredi obrane

Naš sugovornik tvrdi da u svom radu nije napravio nikakvu pogrešku, već da se radi o osveti resornog ministra. Za slučajeve u kojima su neki umirovljeni satnici HVO-a nezakonito ostali bez svojih mirovina, Grbavac krivnju svaljuje na bivše urede obrane, koji ne prikupljaju dokumentaciju o primateljima novčanih naknada, koje će revizijski timovi naknadno provjeravati. To je, tvrdi on, njihov zadatak, jer po Zakonu o reviziji timovi nemaju pravo zvati bilo kojeg korisnika.

VL

teror se nastavlja

caporegime
07-01-2012, 22:59
da čovjek ne povjeruje

Ministar za pitanja branitelja u Federaciji BiH Zukan Helez krenuo je u konačni obračun s hrvatskim logorašima. Naime, prema naredbi koju je izdao nedavno, do 13. siječnja izmjene rješenja o stradavanju za oko 80 hrvatskih logoraša koji su podnijeli tužbu protiv Federacije BiH i traže odštetu za pretrpljena zlostavljanja i torture. Također, u istoj naredbi se ističe kako istu proceduru treba provesti i u svim ostalim slučajevima do 1. travnja ove godine.

Prekrajanje povijesti

- Ovo je još jedan pokušaj prekrajanja povijesti. Ako se ovaj proces dovede do kraja, ispada da Hrvati nisu bili u logorima, da ih nitko nije zlostavljao i da Armija BiH nije imala logore. Sigurno je kako nećemo dopustiti da bilo tko na ovaj način prekraja povijest. Status zatočenika/logoraša je neoboriv. Ovdje je ponovno fašizam na djelu - rekao nam je predsjednik Hrvatske udruge logoraša Domovinskog rata Mirko Zelenika. S druge strane, naši izvori iz Ministarstva branitelja Federacije BiH ističu kako je istu stvar pokušao uraditi i bivši ministar Zahid Crnkić, ali kako taj njegov plan prije nekoliko godina nije uspio. - Na rješenja u kojima su promijenjene okolnosti stradavanja hrvatskih logoraša prije četiri godine su uložene žalbe. O istom je obaviještena Glavna upravna inspekcija koja je svojim rješenjem izvršila poništavanje spornih rješenja, odnosno, cijeli postupak je označen kao nezakonit. Na taj način je okončana ova aktivnost prije tri godine i od tada nije bilo nikakvih aktivnosti po ovom pitanju do studenog prošle godine kada je od strane Federalnog pravobraniteljstva dostavljen novi popis od 89 stradalnika iz Konjica i Jablanice kojima se pokušavaju promijeniti okolnosti stradavanja., Nije uspjelo prije tri godine, neće ni sada - rekao nam je naš izvor iz Ministarstva branitelja Federacije BiH. Inače, Večernji list je u posjedu jednoga od 85 rješenja kojim su neovlašteni djelatnici na nezakonit način pokušali osporiti činjenice koje uopće nisu sporne i koji su naložili postupke koji nisu u skladu sa zakonom o upravnom postupku, a sve u cilju da se stradalnike HVO-a ostavi bez statusa ratnog vojnog invalida i negiraju činjenice da je Armija BiH imala logore pod svojom kontrolom.

Nelegalna rješenja na sudu

- Nelegalna rješenja su već dostavljena sudu u Konjicu 20. prosinca. 2011. Kako se radi o nelegalnim rješenjima govori i činjenica da ista nisu dobili logoraši tj. ljudi na koja se ta rješenja odnose. Ista se stvar događa i s revizijom branitelja, gdje se donose rješenja, a da ljudi koji su podvrgnuti reviziji uopće ne znaju sadržaj rješenja koje se donese - istaknuli su naši sugovornici. Svi oni su bili jedinstveni u ocjeni kako Helez nema nikakvo zakonsko uporište za ovakve aktivnosti, kako se stvara pritisak na logoraše zbog njihovih tužbi protiv Federacije te kako je status zatočenika u logorima neoboriv bez obzira na sve protuzakonite aktivnosti da Hrvati ostanu bez takvih statusa. Također, smatra se kako mijenjanje i brisanje podataka za potrebe Pravobraniteljstva predstavlja samo izgovor, a prava pozadina priče su napori kojima se želi doći do brisanja tragova zločina koje je počinila Armija BiH tijekom rata, osobito u dolini Neretve i srednjoj Bosni. Logoraši su poruči Helezu kako ih zadnji potezi neće preplašiti i kako ne odustaju od tužbi koje su podnijeli.

NorthStand
08-01-2012, 13:36
A jasno je sve, HRHB je morala zadržat svoje granice, a sada kad tih unutarnjih granica nema, nema ni institucija koje će štitit hrvatske nacionalne interese unutar BiH. Ja stvarno ne razumjem potrebu razno raznih stručnjaka i političara, da negiraju logičnost trećeg entiteta koji je jedino jamstvo stabilnosti, i ravnopravnosti unutar BiH. Jer je očito, da su Bošnjaci privatizirali tzv. Federaciju BiH, i jasno je da to ovako više ne ide, i neće dobro završit ova priča ako je se i dalje nastavi tolerirat, što od međunarodne zajednice, što od hrvatske politike.

ivica
08-01-2012, 14:57
A jasno je sve, HRHB je morala zadržat svoje granice, a sada kad tih unutarnjih granica nema, nema ni institucija koje će štitit hrvatske nacionalne interese unutar BiH. Ja stvarno ne razumjem potrebu razno raznih stručnjaka i političara, da negiraju logičnost trećeg entiteta koji je jedino jamstvo stabilnosti, i ravnopravnosti unutar BiH. Jer je očito, da su Bošnjaci privatizirali tzv. Federaciju BiH, i jasno je da to ovako više ne ide, i neće dobro završit ova priča ako je se i dalje nastavi tolerirat, što od međunarodne zajednice, što od hrvatske politike.

Dobro je netko napisao već, mi smo pod okupacijom...

NorthStand
08-01-2012, 15:26
Zato se ja zalažem, da se vi podhitno osamostalite, i proglasite nezavisnost, ko albanci na kosovu! :rofl

ivica
08-01-2012, 15:33
Zato se ja zalažem, da se vi podhitno osamostalite, i proglasite nezavisnost, ko albanci na kosovu! :rofl
Ovo će sve otići u honduras..., polako i stihijski...

caporegime
14-01-2012, 15:55
Nakon što je imenovan na dužnost federalnog ministra za pitanja branitelja, Zukan Helez javno se po rodnom Bugojnu hvalio kako će se obračunati s hrvatskim logorašima. Krivi su jer su preživjeli torture bošnjačkih logora u Bugojnu, a sudeći po najnovijim potezima ministra Heleza, došlo je vrijeme da im se taj “grijeh“ i naplati. Naime, po nalogu ministra Heleza, selektivno se po općinskim uredima, radi navodne revizije, izuzimaju predmeti bivših logoraša “Gimnazije”.

Sporan Besim Hodžić

Nije teško pogoditi tko ministra Heleza savjetuje čije predmete točno treba izuzeti. Riječ je naravno o Besimu Hodžiću, ratnom upravitelju logora “Gimnazija” kojeg je Helez ustoličio za svojega savjetnika. Tko bolje od Hodžića zna tko su bili zatočenici logora “Gimnazija”? Naravno, nitko, osim samih logoraša koje Helez, uz pomoć svojeg savjetnika, namjerava uskoro dokrajčiti. Iako još nije na redu za famoznu reviziju po Zukanu Helezu, djelatnici ministarstva na čijem je čelu Helez, ovih su dana boravili u Bugojnu te izuzeli isključivo predmete bivših logoraša “Gimnazije”.

Doznajemo da su na isti način izuzeti predmeti bivših logoraša “Gimnazije” i u drugim općinama, od središnje Bosne do Hercegovine. Krenulo se s predmetom Ivana Keškića, a nastavilo s izuzimanjem dokumentacije Miroslava Zelića i Gordana Rajića kojega je upravo Besim Hodžić mučio te pokušao živog zapaliti.

Miroslav Zelić, predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Bugojna, jedan je od onih čiji je predmet izuzet radi navodne revizije. Zelić je bio zatočenik “Gimnazije”, a kasnije i “Stadiona” u kojemu je proveo punih osam mjeseci. Kao logoraš je i ranjen, a o okolnostima stradavanja kao i boravka u logorima ima urednu dokumentaciju. No, nije siguran da će mu ona pomoći jer Helezu kaže nije važno ukinuti prava lažnim već stvarnim stradalnicima, pogotovu hrvatskim zatočenicima Bugojna s kojima je na početku mandata najavio obračun. “Mi preživjeli logoraši smo kategorički protiv ovakve revizije jer smo potpuno sigurni da joj je cilj prije svega ukinuti prava nama hrvatskim logorašima Bugojna“, kaže Zelić te dodaje da se među hrvatske logoraše Bugojna posljednjih dana uvukao poseban strah.

“Ljudi koji su doznali da je moj predmet izuzet radi revizije, a znaju što sam sve prošao, strahuju da će svi ostat bez invalidnina. Iskreno, i ja to mislim i ništa im dobrog ne mogu kazati kako bi ih umirio“, pojašnjava Zelić. S njim se u potpunosti slaže i Gordan Rajić, Mostarac koji se za vrijeme rata zadesio u Bugojnu te je prošao torture bošnjačkih logora. „I ja strahujem za sebe i smatram da iza svega stoji Besim Hodžić“, kazao nam je Rajić. S ovakvom revizijom, kažu hrvatski logoraši, Zukan Helez obavlja još jednu prljavu zadaću, vrši pritisak na svjedoke u procesima koji se pred Sudom BiH vode zbog zločina nad Hrvatima.

Pritisak na svjedoke

“Naravno da je ovo jedan vid pritiska na svjedoke kako bi ublažili iskaze ili odustali od svjedočenja. Ja sam o tomu izvijestio tužiteljicu Slavicu Terzić i tražit ću od Tužiteljstva BiH poduzimanje konkretnih mjera na zaptiti nas svjedoka, ali i povratnika u Bugojnu kad nas već vlasti u FBiH nisu u stanju zaštiti“, zaključuje Zelić. Najnovije žrtve Helezove reviziju kažu kako ne znaju jesu li više razočarani zbog hrvatskih predstavnika u federalnim tijelima vlasti koji ništa ne poduzimaju kako bi ih zaštitili ili čelnika Udruga proisteklih iz Domovinskog rata koji o svemu sramno šute!

NorthStand
16-01-2012, 18:21
Božo Ljubić: Hrvatsko-bošnjačka Federacija postala je bošnjačka replika Republike Srpske
Ponedjeljak, 16 Siječanj 2012 10:49
E-mail Ispis PDF

"Istina je da dio bošnjačkih političkih, vjerskih i intelektualnih krugova smatra da bi Bosna i Hercegovina trebala biti nacionalna država većinskog naroda Bošnjaka-muslimana obrazlažući to time da Hrvati i Srbi imaju svoje nacionalne države. Takva politika, zavisno od promotora, od prilike do prilike ima različite manifestacije, jednom je to nametanje tzv. državnog bosanstva kao nadnacije, drugi je put nametanje bosanskog jezika kao zajedničkog ili pokušaj preustroja države i promjene Izbornog zakona po modelu dominacije većine", kazo je Božo Ljubić, predsjednik HDZ-a 1990, u razgovoru za današnje bh izdanje Večernjeg lista.

Tumačeći situaciju u BiH Ljubić je otvoreno progovorio i o izravnom miješanju u politiku dijela islamske zajednice i njenog koketiranja s radikalnim islamskim elementom čije je tumačenje i prakticiranje islama, kako je kazao "nesukladno domaćem umetu i tradiciji".

-"Ipak želim vjerovati i smatram da takvi elementi nisu i neće postati dominantni među Bošnjacima muslimanima. Svaki radikalizam radi o glavi i Srbima i Hrvatima i Bošnjacima a ako je netko zaboravio, neka u sjećanje prizove nedavnu prošlost. Na kraju ono najvažnije Bosna i Hercegovina može se razvijati i opstati samo kao država tri ravnopravna konstitutivna naroda. Ovdje nije spomenuto i nedovoljno se spominje destruktivno djelovanje i sijanje međunacionalne mržnje dijela medija među kojima ima nažalost i javnih elektroničkih. Kad vidim sijanje međunacionalne mržnje kroz neke medije i kad to usporedim sa sličnim djelovanjem nekih medija s prostora bivše države prije i tijekom rata, biva mi žao što niti u Den Haagu niti na domaćim sudovima ne vidjesmo optužene za ratni zločin niti jednog, direktora, urednika ili novinara koji su bili izravni akteri generiranja mržnje", kazao je Ljubić.

Govoreći o mogućnosti korijenitih ustavnih promjena Ljubić je naglasio kako pravedan i koherentan ustavnopravni ustroj nije moguć bez ustavne reforme Bosne i Hercegovine kao cjeline, navodeći "da u ovom trenutku nema konsenzusa unutar države niti podrške u međunarodnoj zajednici za jednu takvu korjenitu reformu".

"U Federaciji BiH živi preko 95% Hrvata koji su preostali u BiH nakon rata i poraća te uzimajući u obzir neracionalan administrativni ustroj Federacije spremni smo razgovarati o ustavnoj i administrativnoj rekonstrukciji Federacije. Znajući da je Federacija u Washingtonu nastala i u Daytonu “slijepljena“ s Republikom Srpskom kao bošnjačko-hrvatski entitet i njena rekonstrukcija mora uvažavati ustavnu ravnopravnost ova dva naroda uz poštivanje konstitutivnost trećeg konstitutivnog naroda i prava svih ostalih građana. [B]Jasno je da Hrvati danas nisu ravnopravni i Federacija sve više postaje bošnjačka replika Republike Srpske", zaključio je Ljubić.

caporegime
30-01-2012, 14:51
Po planu grada Mostara koji još uvijek vrijedi, Gradsko groblje Sutina je uređeno tako da je podijeljeno na više zasebnih odjela u kojemu se pokapaju osobe ovisno od pripadnosti vjeroispovijesti. 
Sve je to vrijedilo donedavno kada se, prema svjedočenju našega čitatelja, a u što smo se i osobno uvjerili, nije dogodila prava privatizacija dijela gradskoga groblja od strane poduzeća Komos koje funkcionira u istočnom, većinskom bošnjačkom dijelu grada i ravna ovim grobljem. Naime, više od trećine katoličkog dijela Gradskog groblja Sutina koji se nalazi uz samu magistralnu cestu M-17 je pretvoren u groblje, odnosno harem za osobe muslimanske vjeroispovijesti.

Zloporaba ovlasti

Kako nam je rekao jedan od čitatelja, a u što smo se i uvjerili i sami na licu mjesta u Sutini više od stotinu muslimanskih grobnica i posmrtnih ostataka nalazi se u katoličkome dijelu groblja, a da nije došlo do promjene plana o rasporedu odjela unutar groblja. To se međutim nije moglo napraviti bez znanja uprave tvrtke Komos kojoj je na čelu Vesna Mrgan Karanović budući da se radi o masovnoj pojavi a nastavlja se s očitim kršenjem propisa i zloporabom ovlasti. Prema proceduri za bilo kakvu eventualnu promjenu odjela koji su namijenjeni pojedinim vjerskim zajednicama potrebno je donijeti odluku Gradskog vijeća Mostara. No, u ovome slučaju postupilo se logikom ono što je naše sami ćemo određivati, a što je zajedničko to ćemo dijeliti. Gradsko vijeće Mostara moralo je o tome donijeti valjanu odluku. O tome problemu je u dva navrata postavljano pitanje na sjednicama Gradskog vijeća no nikada nije stigao suvisao odgovor.

Financijsko pitanje

Raspodjela grobnih mjesta je i značajno financijsko pitanje za brojne obitelji budući da grobna mjesta u ostalim grobljima imaju puno veću cijenu. Zanimljiv je i još uvijek vrijedeći raspored odjela za pokapanje preminulih osoba ovisno o tome pripadaju li Katoličkoj ili Pravoslavnoj crkvi, odnosno Islamskoj zajednici. Prema postojećem planu usvojenom u vrijeme prijeratnog sustava, koji i dalje vrijedi, službeno još uvijek postoji i dio partizanskog groblja, dio Sutine je za ateiste te za ostale kao i obiteljske grobnice. 
Prema navodima našega sugovornika dio groblja i drugih vjerskih skupina kao i ateista je privatiziran i služi isključivo za potrebe pokapanja muslimanskih vjernika iz Mostara.

Graničar Jozo
21-02-2012, 20:24
ISTRAŽUJEMO: Uloga Lige humanista i fra Marka Oršolića u razbijanju hrvatskog nacionalnog bića u BiH

http://www.hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=20200%3Aistraujemo-uloga-lige-humanista-i-fra-marka-orolia-u-razbijanju-hrvatskog-nacionalnog-bia-u-bih&catid=24%3Abih-vijesti&Itemid=100

caporegime
21-02-2012, 23:15
hrvati su uvijek imali brojne i dobro organizirane izdajnike.
od mađarona, preko orjunaša, komunista a sad kao da doživljavaju procvat.
u bih je još gore jer imamo i probosanske guzolisce kao i njihove antipode čiji se jezik zalijepio za brabonjke na srpskoj guzici.
zajedničko im je samo to da imaju potrebu bacakat se nogama iz tuđe guzice. a sve šatro za prosperitet bih hrvata

caporegime
25-02-2012, 21:03
- Osjećao sam se poniženim nakon ‘pregleda’ dvije liječnice, Sadete Karić, spec. med. rada i Vesne Lučić, spec. fiz. med. i rehabilitacije, članica liječničkog Povjerenstva za medicinsko vještačenje u postupku provođenja korištenja prava iz braniteljsko-invalidske zaštite. O rezultatima pregleda na kojemu sam bio 9. siječnja, saznao sam 15-ak dana kasnije kada sam dobio rješenje na koje se nemam pravo ni žaliti, nego tek imam pravo na pokretanje spora tužbom kod Vrhovnog suda FBiH, kazao je invalid Domovinskoga rata Zrinko Beljan (54) iz Novog Travnika.

Tri minute pregled

Kako kaže, već na pregledu koji je trajao tri-četiri minute, bilo mu je jasno da je to, kako su mu govorili prijatelji - samo formalnost. Kada je riječ o ponižavanju, ističe da mu članice povjerenstva nisu dale ni govoriti, da nisu htjele pogledati nalaze koje je nudio, a koji govore o pogoršanju zdravstvenog stanja. - Njima je, sve bilo ‘jasno’, a uz sve to nisu mi dale ni minutu-dvije za oblačenje, nego sam morao napustiti ured noseći u rukama odjeću. Jer, liječnice, kako su rekle, nemaju vremena za gubljenje, čekajući me da se obučem. Rješenje po kojemu mi se postotak invalidnosti smanjuje sa 60 na 50 posto, a ukida mi se pravo na ortopedski dodatak, te smanjuju primanja s 300 na 100 KM nije me iznenadio.

Svjedoci ponižavanja

Gore od mene prošao je svjedok mog oblačenja na hodniku Vlado Slišković, kojemu je invalidnost od 50 posto potpuno ukinuta, pa je sada valjda ‘zdrav’. Treba reći da je status i postotak invalidnosti Zrinka Beljana u proteklih 18 mjeseci prošao provjere, povjerenstva i revizije osam puta i ništa nije mijenjano do revizije koju provodi Povjerenstvo po nalogu ministra Zukana Heleza. Ministar zabranjuje koristiti riječ MOS (muslimanske oružane snage) kao da vojne formacije s tim nazivom nikada i nisu postojale, zabranjuje i korištenje termina ‘logori’ kada je u pitanju teritorij pod nadzorom ABiH u kojima su ponižavani, mučeni, ubijani i nestajali brojni Hrvati tijekom rata u BiH.

dokle više.....

NorthStand
26-02-2012, 17:48
hrvati su uvijek imali brojne i dobro organizirane izdajnike.
od mađarona, preko orjunaša, komunista a sad kao da doživljavaju procvat.
u bih je još gore jer imamo i probosanske guzolisce kao i njihove antipode čiji se jezik zalijepio za brabonjke na srpskoj guzici.
zajedničko im je samo to da imaju potrebu bacakat se nogama iz tuđe guzice. a sve šatro za prosperitet bih hrvata

od a do ž, sve bitno navedeno.

Graničar Jozo
23-03-2012, 14:30
Brčanski HDZ: Na popisu se nalaze osobe koje niti jesu niti su kada bili Hrvati!

Organizacija HDZ-a za Brčko distrikt oglasila se danas priopćenjem za javnost u kojem oštro reagira na sadržaj liste kandidata hrvatske narodnosti za odrađivanje pripravničkog staža u institucijama Distrikta. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

OO HDZ-a BiH Organizacije za Brčko distrikt potaknut skorašnjim događajem koji je po ko zna koji put na najgrublji i najdrskiji način Hrvatima u Brčko distriktu poslao poruku da svoja prava u ovom gradu ne mogu ostvarivati kao ostala dva konstitutivna naroda, upućuje priopćenje javnosti Brčko distrikta.

Zavod za zapošljavanje Brčko distrikta BiH imao je zadatak sačiniti listu pripravnika na temelju dužine čekanja na Zavodu za zapošljavanje i nacionalne pripadnosti. Svjesni da može doći do ovakve situacije hrvatski članovi Vlade su izdejstvovali zaključak Vlade da se prilikom sastavljanja liste pripravnika nacionalna pripadnost određuje na temelju dokumentiranog izjašnjavanja o nacionalnoj pripadnosti zaključno sa 31.12.2009.godine.

Na popisu pripravnika iz reda Hrvatskog naroda koji je objavio Zavod za zapošljavanje 19.03.2012.godine našla su se imena osoba koja su uzburkala cjelokupno hrvatsko pučanstvo brčanskog kraja. Ova uznemirenost je opravdana kada se vidi da se na popisu nalaze osobe koje niti jesu niti su kada bili Hrvati.

Predsjednik OO HDZ BiH Organizacije za Brčko distrikt dr. Anto Domić odmah je uputio protest i žalbu Zavodu za zapošljavanje Brčko distrikta BiH, a to je učinio i u svojstvu dogadonačelnika, tražeći od istog da ispoštuje zaključke Vlade brčko distrikta od 13.03.2012. godine.

Ukoliko Zavod za zapošljavanje ne poduzme konkretne radnje i ne podastre adekvatna dokumenta kojima će dokazati da su osobe sa popisa pripravnika Hrvati, načiniti će se šteta svim pripravnicima, jer članovi vlade iz reda Hrvatskoga naroda neće dozvoliti da se ova farsa oko odabira pripravnika dovede do kraja na štetu Hrvatskoga naroda.

Predsjednik HDZ-a
za Brčko distrikt BiH
Dr. Anto Domić

http://radio-brcko.co.ba/brcanski-hdz-na-popisu-se-nalaze-osobe-koje-niti-jesu-niti-su-kada-bili-hrvati/