PDA

Pogledaj Full Version : Osveta

Humphrey
18-06-2013, 11:24
Kad god se dogodi neki strašni zločin najčešći komentari ljudi su kako bi oni sami presudili počinitelju.

Najkrvoločniji smo kad su u pitanju zločini nad djecom,"ako bi samo i taknuo moje dijete,ja bih ga..."

Ali sve su to samo puke prijetnje bez uporišta u stvarnosti.

Stvarnost je drugačija,strašni se zločini događaju, krivci prolaze nekažnjeno ili najčešće sa smiješnim kaznama,ali nema uzimanja pravde u svoje ruke od strane žrtava.

Bilo bi divno kad bi se tu radilo o djelovanju kršćanstva na ljude,ali sumnjam da je do toga, prije će biti da se radi o kombinaciji straha od kazne i konformizma.

Smatrate li ovo točnim ili ste vi iznimka koja bi uzela pravdu u svoje ruke?

NorthStand
18-06-2013, 13:17
ja sam za smrtnu kaznu, za teške zločine. ako SAD mogu imat smrtnu kaznu, za najmonstruoznije zločince zašto ne bi i mi uveli? meni je smiješno, da jedan Paravinja dobije nagradu od 40 godina kad može dobit metak u čelo. i svi ko on, lijepo metak u čelo pa ti ubijaj djecu po autoputu. ili nekog čovjeka iz čiste zlobe, jer si eto taj dan bio nadrkan pa si odlučio nekoga ubit. tom smrtnom kaznom bi se utjerivao strah u kostima većini psihopata, a normalno da bi bila i ona manjina koja bi radila svinarije i mimo nje. ali bi debela većina, počela pazit što radi jer bi znala da iza takvog ponašanja stoji najstroža kazna.

Humphrey
18-06-2013, 14:18
Dobro North,nije tema kazna za te zločince, tema je o osveti o uzimanju pravde u svoje ruke. Bi li ti, kad bi se ne daj Bože dogodio neki zločin nad nekim članom tvoje obitelji, uzeo stvar u svoje ruke ako bi pravosuđe zakazalo?

Većina bi dala potvrdan odgovor,ali stvarnost nas sve opovrgava. Zašto je to tako? U ime čega trpimo nepravdu?

NorthStand
18-06-2013, 19:47
ako bi pravosuđe zakazalo, ja sam poprilično siguran da ja ne bi zakazao.

to što drugi govore, pa ne naprave je njihova stvar i problem. ja svoju riječ poštujem, i nikad ne bih dozvolio da netko nekažnjeno počini neki zločin. za svaki zločin mora postojat adekvatna kazna, ako je nema to je nepravda, a dok god postoji nepravda postoji i Osveta. prema tome, tu su meni stvari kristalno jasne a zašto drugima nisu to trebaš njih pitat. ja da mi dijete netko teže isprebija, tražio bi ga po cijelom gradu a kamoli ne da mi ga ubije. za dijete, bi sto posto bio u stanju i poginut a kamoli ne nekome presudit. trenutno nemam dijete, ali govorim za budućnost. kad sam ja osobno u pitanju nisam toliko vičan osveti, ali za meni drage ljude sam spreman krenut u rat ako treba u slučaju da ih netko teže povrijedi ili ne daj bože ubije.

Humphrey
18-06-2013, 20:01
Upravo je to ono o čemu govorim, i ja razmišljam poput tebe, svi tako razmišljaju,ali ostaje nepobitna činjenica da se zločini događaju,prave tragedije, zločinci ostaju nekažnjeni,ali nema osveta.

pdv
18-06-2013, 20:11
Koliko god ljuta bila ne vjerujem da bi imala snage nauditi nekome. Eventualno, kada si u nekoj ratnoj situaciji pa kada imaš izbor on ili ti. Sve drugo mi je nepojmljivo. Pravni sustav , kakav god bio, je tu da se nosi s tim stvarima, a mi kao vjernici bi trebali suzbiti taj bijes u sebi i vjerovati u neki drugi sud. Jasno mi je da je teško podnijeti nepravdu koja je učinjena vama, vašem djetetu i slično ali baš to civilizirano ponašanje i normalna glava je nešto što nas razlikuje od tih počinitelja zločina.

Osveta i mržnja su loše i ''ubijaju'' onoga tko mrzi i tko se želi osvetiti.

gerilac
19-06-2013, 19:08
Upravo je to ono o čemu govorim, i ja razmišljam poput tebe, svi tako razmišljaju,ali ostaje nepobitna činjenica da se zločini događaju,prave tragedije, zločinci ostaju nekažnjeni,ali nema osveta.

Dogodila su se dva teški zločini tamo od kuda sam ja.U jednom je na svirep način ubijena tetka moje žene.Nikada mi nije palo na pamet da se svetim.Čak sam tu ženu molio da krene sa mnom dok je mogla .Nije se dala natjerat.Jedino sam sebe osuđujem što je nisam svezao i strpao u auto.

Rođak mi je sa bratom od generala Glasnovića razmjenjen poslije dugih 14 mjeseci logora među Srbima .Pušten nikada se nije oporavio.
Dvije godine poslije kod Jajca mi se predalo sedam Srba .Naišao je i Zulu bio i njegov pratilac.Ali su došli i neki dečki "padobranci" iz Švicarske i krenuli tući te Srbe.U to su došli i moji iz gardijske razoružali smo baš te pizde koji su u Jajce došli pizdarije praviti ali sedam dana od oslobađanja.

Imao sam prilike na Bočacu mislim da je to bila posljednja akcija i HVO-a i HV-a za par dana je potpisan Dayton.Poginuo mi je dozapovijednik a u istoj akciji je učestvovao i njegov brat i živ ostao.Vjerovali ili ne mogli smo pizdariju napraviti ali nismo.

Više smo bili ljuti na naše koji su zbog nemara i opuštanja dan prije izgubili taj vrh.A bilo nas je ranjenih eto i taj nam je T...i poginuo.

Saznam i da mu je brat umro prije dvije godine satnik.Čitav rat prošao kao od brda odvaljen.Ne mogu vam opisati koliki je bio ali koja duša od čovjeka .

Kada smo ga izvukli već mrtva ja sam bojniku u tom trenutku rekao dosta toga da ću se osvetiti istog trena on nije reagirao što je i mogao reći. Ali nismo a imali smo prilike.Jesmo u kući u kojoj smo spavali dok nismo krenuli u Mostar samo sjedili kao mulci .Pili smo ali i šutili .Bilo je i plača jebga i muški plaču barem ja jesam.

Ali se svetili nismo.

Da sam ogorčen nekažnjavanjem naravno da jesam.Ali tako ipak u osveti ne bi mogao nešto počiniti.Ne morate mi vjerovati nije ni važno.Ali često čovjek kaže da bi nešto napravio a nije ni došao u situaciju da baš to može napraviti.