PDA

Pogledaj Full Version : Neoliberalni kapitalizam

milky way
18-06-2013, 00:33
"Koliko smo zapravo desničari u ekonomskom smislu odnosno da li je uopće moguće biti desničar bez stavova o vođenju države u najvažnijem smislu. Da bi naš program bio desničarski morao bi se zasnivati , bar većim dijelom, na liberalnom kapitalizmu. Iako se svima diže kosa na glasi od liberalnog kapitalizma prvo treba pojasniti kako liberalni kapitaizam nije ono što trenutno imamo u
Hrvatskoj."

Odlucio sam se pokrenut temu zbog gore pokazanog neznanja osnove osnova politike!Liberalni kapitalizam je politicko ekonomski sustav a nastao je na temeljima liberalne politicke ideologije.Kako neko moze biti nacionalista ako se zalaze za ukidanje drzavnih ovlasti?Liberalni kapitalizam karakterizira uvjerenje da je privatni vlasnik najbolje i jedino rjesenje o cemu god se radilo jednako kao sto komunjare smatraju da sve treba biti u vlasti drzave,potpuno se zanemaruje opce dobro.Drzave,nacije i moralne vrijednosti su u potpunoj suprotnosti sa liberalnim kapitalizmom i mislim da negrijesim ako napisem da nacionalisti NIKADA nisu imali veceg neprijatelja od ovoga nakaznog sustava.

pdv
18-06-2013, 00:41
Glupost. Postojanje države nema veze s privatnim vlasništvom. Ovo o čemu ti pričaš je anarhija i totalno ukidanje svakog nacionalnog identiteta. Međutim, micanje države tj. političkih elita iz sustava gospodarstva i poduzetništva nema veze s uništavanjem države već njenim prosperitetom. Država ne propada zato što privatnik proizvod npr. struju. Ne mora se država miješati u tokove gospodarstva da bi postojala.

milky way
18-06-2013, 00:47
Naravno da se drzava mora mjesati u tokove gospodarstva do neke granice jer na taj nacin ogranicava odredenom broju ljudi da pruzmu apsolutnu kontrolu nad tim istim trzistem ;-).Samo bi te malo ispravio i umjesto anarhija i totalno ukidanje identiteta napisao vladavina korporacija i totalno ukidanje ientiteta.

NorthStand
18-06-2013, 02:06
moje je mišljenje da ovaj svijet ide nenormalno nizbrdo, i znam da će me mnogi proklet zbog ovoga ali sam mišljenja da je Hitler pobjedio puno stvari bi bilo manje devijantno nego što je to sada s ovim liberalnim nakazama koje nas jebu u sve otvore na tijelu. Hitler, barem ne bi dozvolio šepuranje svakom šonji, i glumatanje demokracije koja je danas samo mrtvo slovo na papiru. stoga, moj je stav bolje imat diktaturu nego ovakvu demokraciju. a i davno je netko reko, nije za hrvate demokracija. da smo mi za demokraciju, ne bi morali krvarit svakih 50 godina za slobodu. i onda kad nam tobože dođe ta sloboda, onda nam ovi smradovi komunistički zakormilare državom i prićaju o suživotu o pederima i čemu sve ne, majku im jebem svima. ovo nisam napisao u efetku, samo da se zna ovo sam napisao vrlo smišljeno i sprema sam i pred sudom branit svoje stavove ako treba. nisam pička, da se skrivam iza forumskog nadimka neka odgovorne službe rade svoj posao. :D

milky, Thomas Bauer se s tobom ne bi složio, kad je u pitanju liberalni kapitalizam(si mu vidio sliku Regana u avataru?). :rofl meni osobno se gadi sve što počinje s slovom L, pa tako i taj liberalni kapitalizam. sere mi se od tog glumatanja, kao bitna je ekonomija ovo ono ma biton je stari jedino da radiš nešto od čega možeš normalno živjet ti i tvoja obitelj, i da ne dozvoljavaš nikome da te jebe u zdrav mozak, pa bio u ekonomskom smislu komunizam ili liberalni kapitalizam sasvim svejedno. ;)

milky way
18-06-2013, 02:31
Slazem se da svijet ide totalno nizbrdo a upravo najveci krivac za to je liberalni kapitalizam koji je stvorio potrosacko drustvo u kojem su moralne vrijednosti totalno marginalizirane a vazno je imati,posjedovati biti poznat itd.Mislim nisam ni ja neki pretjerani moralista ali kad vidim razno razne nakaze koje je izbacilo to "zapadno" drustvo vrti mi se u glavi pa cak i totalni ekstremizam mi postaje prihvatljiv.Takodjer ova nasilna globalizacija i agresivni multikulturalizam su produkt tog liberalnog kapitalizma koji marljivo radi na povecanju potrosackog drustva sa laznim stavom da je to u cilju napredka covjecanstva a istina je ta da u zadnjih 25 godina od pada zeljezne zavjese covjecanstvo nije napredovalo ni kurca pa cak je i internet iz doba hladnog rata.

Inkvizitor
18-06-2013, 09:14
Neoliberalni kapitalizam se nije pokazao kao najbolji sistem. To je ustvari anarhistički pokret. Dokidanje države a na tržištu ostaju samo najjači i pogotovo najbeskrupulozniji. Umjesto kontrole države imaš kontrolu trustova i kartela. A po čemu su oni bolji od države. Totalni darwinistički pristup sličan životinjskom svijetu. opstaju samo najjači i najbrži i najbezobzirniji.

Pa se taj sistem kao što vidimo ruši jer svijetom vladaju špekulanti. Oni koji svojim malverzacijama mogu poništiti trud jednog društva od 50 godina.

Pa ti dođe Soros i svojim spekulacijama ruši države i valute.

Po meni država mora imati jedna vid kontrole i prvenstveno zaštite sebe a i naroda od raznih špekulantskih jebivjetara. Ostaviti ljudima da se snalaze na tržištu ali pod određenim pravilima. Ali to je iluzija. Pogotovo male države, one ne vladaju ničim. Njih se ucjeni jednim kreditinim rejtingom.

Kad velike države padnu a one imaju odgovonost i za ove male onda je to znak da svijet ide u pogrešnom pravcu.

Domobran
18-06-2013, 10:33
Vjerojatno su ljudi tako pricali i kad je vatra "pripitomljena", pa nisu se vise stiskali jedno uz drugo, nego uz ognjista i peci..
Svi vanjski pokazatelji kazuju kako covjecanstvo napreduje, i to kao nikad u svojoj povijesti. Samo kad se uporedi danasnji zivot i onaj prije 30 godina vidi se ogroman pomak, neshvatljiv cak.

Liberalna ekonomija najvise koristi onima na vrhu, sto je i logicno, jer su ju oni i osmislili za sebe i dovoljno su sposobni i jaki za nametnuti ju.
Sto bi vi radili da vam je obitelj stara stotinama godina i isto toliko zgrcete bogatsvo, koje zelite uvecati i osigurati? Radili bi na svojoj propasti kako bi pruzili priliku Domobranu nek se i on obogati i bude cak iznad vas? Hocete ako ste se pozdravili s pamecu..

Dok je god ljudi bit ce i razlicitosti, bez obzira na Darwina- prje njega je bilo jos krvolocnije. Dok je on to skuzio vec je bilo prevazideno, sto pokazuje i srpska: "Dva losa, ubise Milosa".

Predocite si samo feudalizam, i kako je tad sve bilo, ako vam je tesko- odite u BiH, tamo je vidljiv prelazak iz feudalizma u industrijalizaciju, ili obrnuto, tamo se nikad ne zna.

Humphrey
18-06-2013, 10:39
Ja sam nacionalist i uvjeren sam da je kapitalizam najbolji za moju naciju. Država je tu da donese zakone koje će pravosuđe provoditi i to je to. U međuljudske odnose,a tu spada i tržište, država se ne bi trebala mješati.

Evo imamo primjer gdje država spašava svoje medije,je li to ono što želite? Zašto ne bi EPH propao? Želite da Linić odlučuje tko je važan,a tko nije?

Država se treba brinuti da imamo snažnu vojsku koja će čuvati naše granice(kojih smo se odrekli ulaskom u EU),policiju koja će štiti njene državljane i zakone i sudove koji će donositi pravedne i u zakonu utemeljene presude.

NorthStand
18-06-2013, 13:11
Domobran, o kakvom božjem napretku ti pričaš? 90 posto ljudi, u turskoj brazilu i svim tim državama koje imaju rast BDP-a ne prosvijeduje sigurno zato jer dobro živi, već baš suprotno. meni se sere od kapitalizma samo zbog jedne stvari, 10 posto debila uživa na grbači 90 posto ljudi. dakle, debela većina radi za Todoriće i njima slične. oni imaju bogatstva, da ne znaju šta će s parama dok neki kopaju po kanti za smeće. sory meni tu nešto ne štima, ne može da netko ima tolike puste miljarde a netko da nema ni za kruh to je izopačenost kapitalizma, gdje se samo gleda vrijednost novca ovo što priča milky. pun mi je kurac, da na mene netko gleda ko na novčanicu od 100 dolara. ja nisam novac, niti želim biti tretiran na taj način. to što je manjina napravila ovakav koncept svijeta, i svi ostali ga sljede ko ovce meni puca ona stvar. ja nisam ovca, niti ću ikada pristat na šišanje bez otpora! a drugi, neka se fino namjeste i uživaju u režiji manjini. meni je žalosno za pratit, da cijeli svijet neke stvari mjenja a samo mi stojimo na mjestu. isto tako, kapitalizam će umrijet bez obzira na neke velike zagovornike istog. nisam ja za nikakav socijalizam ili komunizam, ali boga mi nisam ni za ovakav kapitalizam. te priče, kako svijet nije smislio bolje riješenje me ne zanimaju. ja vidim svojim očima, da debela većina ljudi loše živi ma koliko neki tvrdili suprotno. ovo što mi imamo u hrvatskoj nije življenje, već preživljavanje! a to što postoji i grupa onih, što jako dobro žive onih s početka priče 10 posto što može na skijanje lljetovanje kockanje u las vegas ili dubaji me ne zanima. ionako ovaj svijet ne bi smio ovisit o stanju manjine, već baš suprotno. a tako funkcionira i Kina, i sve države koje bilježe rast BDP-a, taj rast bilježe jer se taj rast prebija preko nečijih leđa. a sigurno ne preko leđa razno raznih Todorića, i političara, već upravo običnih ljudi koji kao i obično plate najskuplji račun "napretka".

Domobran
18-06-2013, 14:32
Domobran, o kakvom božjem napretku ti pričaš? 90 posto ljudi, u turskoj brazilu i svim tim državama koje imaju rast BDP-a ne prosvijeduje sigurno zato jer dobro živi, već baš suprotno. meni se sere od kapitalizma samo zbog jedne stvari, 10 posto debila uživa na grbači 90 posto ljudi. dakle, debela većina radi za Todoriće i njima slične. oni imaju bogatstva, da ne znaju šta će s parama dok neki kopaju po kanti za smeće. sory meni tu nešto ne štima, ne može da netko ima tolike puste miljarde a netko da nema ni za kruh to je izopačenost kapitalizma, gdje se samo gleda vrijednost novca ovo što priča milky. pun mi je kurac, da na mene netko gleda ko na novčanicu od 100 dolara. ja nisam novac, niti želim biti tretiran na taj način. to što je manjina napravila ovakav koncept svijeta, i svi ostali ga sljede ko ovce meni puca ona stvar. ja nisam ovca, niti ću ikada pristat na šišanje bez otpora! a drugi, neka se fino namjeste i uživaju u režiji manjini. meni je žalosno za pratit, da cijeli svijet neke stvari mjenja a samo mi stojimo na mjestu. isto tako, kapitalizam će umrijet bez obzira na neke velike zagovornike istog. nisam ja za nikakav socijalizam ili komunizam, ali boga mi nisam ni za ovakav kapitalizam. te priče, kako svijet nije smislio bolje riješenje me ne zanimaju. ja vidim svojim očima, da debela većina ljudi loše živi ma koliko neki tvrdili suprotno. ovo što mi imamo u hrvatskoj nije življenje, već preživljavanje! a to što postoji i grupa onih, što jako dobro žive onih s početka priče 10 posto što može na skijanje lljetovanje kockanje u las vegas ili dubaji me ne zanima. ionako ovaj svijet ne bi smio ovisit o stanju manjine, već baš suprotno. a tako funkcionira i Kina, i sve države koje bilježe rast BDP-a, taj rast bilježe jer se taj rast prebija preko nečijih leđa. a sigurno ne preko leđa razno raznih Todorića, i političara, već upravo običnih ljudi koji kao i obično plate najskuplji račun "napretka".

Kad je to bilo bolje pa je sad nepravedno? Kako izgleda to pravedno i gdje postoji?
Bune se jer su nesposobni i zele ono sto imaju sposobni. Ima i na Zapadu nezadovoljnih koji se bune, strajkuju, zele od nekog iznad sebe pomoc.

Vrijednost novca je samo zamjena za vrijednost bilo kojeg dobra. Prije je netko imao 10 000 ovaca a netko ni ovcije koze- tko je tad bio kriv? Priroda? Vrag?
Ili je to jednostavno tako, od postanka.
To je kao kad bi se bunili oni sto nemaju niti jedne zene zato sto netko ima zenu i ljubavnicu. Ili, cak, i vise ljubavnica. Jednostavno ignorirajuci cinjenicu vidljivu iz Svemira- jedan je sposoban sa zenama dok drugi to nije.
Ili, forumskim jezikom govoreci- Nije DzoniBg kriv sto Grunf nema curu.

Ako ti ne zelis biti niciji novac nitko te nece na to tjerati, mozes zivjeti kako zelis, gdje zelis, s kim zelis, koliko dugo zelis.

Uostalom, u svakoj zemlji ima trulih bogatasa koliko i trulih siromaha, otprilike. Ekstremi su uvijek malobrojni, inace ne bi bili ekstremi.

Inkvizitor
18-06-2013, 15:07
To je pojednostavljeno gledište.

Postoje cijeli sistemi kako se nekoga drži na vrhu a nekoga na dnu.

Slobodno tržište je dobro ali ono u stvari jedva da i postoji. Pogotovo kod nas. Kakva je to sposbnost i kakvo je to tržište ako se stalno nekome povlađuje. Stalno nekoga protežira. A nije puno bolje ni vani.

Ti sutra napravi dobru firmu i kreni financirat ili pričat nešto kontra npr homoseksualaca, ode firma u stečaj. Ili se kreni bavit politikom pa kreni sa istom pričom pa ćeš vidjeti koliko ćeš trajati.

Ako ne kontrolira država tržište, kontroliraju ga lobiji.

To je samo primjer, malo je tu šta slobodno i ostavljeno kvaliteti i odabiru. Turaju ti pod nos ono što oni hoće da se tura.

DzoniBG
18-06-2013, 15:28
Kad je to bilo bolje pa je sad nepravedno? Kako izgleda to pravedno i gdje postoji?
Bune se jer su nesposobni i zele ono sto imaju sposobni. Ima i na Zapadu nezadovoljnih koji se bune, strajkuju, zele od nekog iznad sebe pomoc.

Vrijednost novca je samo zamjena za vrijednost bilo kojeg dobra. Prije je netko imao 10 000 ovaca a netko ni ovcije koze- tko je tad bio kriv? Priroda? Vrag?
To je kao kad bi se bunili oni sto nemaju niti jedne zene zato sto netko ima zenu i ljubavnicu. Ili, cak, i vise ljubavnica. Jednostavno ignorirajuci cinjenicu vidljivu iz Svemira- jedan je sposoban sa zenama dok drugi to nije.

Ako ti ne zelis biti niciji novac nitko te nece na to tjerati, mozes zivjeti kako zelis, gdje zelis, s kim zelis, koliko dugo zelis.

Uostalom, u svakoj zemlji ima trulih bogatasa koliko i trulih siromaha, otprilike. Ekstremi su uvijek malobrojni, inace ne bi bili ekstremi.

Nemoj Grunficku da zezas ;)

Delom mogu podrzati stav da pravde nikad nije bilo, i da je uvek u proslosti bio jos gori sistem... to je tacno, ali pitanje je dal time treba da budemo zadovoljni...

Zasto je tako bilo pre... jer je svest ljudi, i znanje bilo na niskom nivou... ako izuzmemo par velikih civilizacija koje su donele procvat, sve ostalo je bilo jad i beda, 99% ljudi nisu se odmakli od svog sela tad, gde se rodis, tu i umres, rijes zemlju plugom, bogu se molis da bude rodna godina, ili ces skapati od gladi, i ti, i tuce dece koje si morao da imas da bi imao ko da radi... ne znas nista, odes u crkvu, pomolis se Bogu... to je citav tvoj skromni svet koji si video...

Kao da odes danas u posetu u bolnicu za mentalno obolele, pa trljas ruke kako je tebi dobro... uvek moze gore, ali nije to pitanje, vec koliko bi moglo bolje...

Jeste, mi smo danas tehnoloski, informaciono, naucno...na vrhuncu, nikad vise nismo znali, i brze napredovali... ali koja je svrha toga, koji je krajnji cilj tehnologije koja omogucuje da ne radi stotine ljudi na njivi, nego prodje kombajn i sa jednim vozacem zaseje hektare zemlje... pa da bi svi imali korist od toga, da bi radili lakse poslove, imali vise slobodnog vremena...

Problem liberalnog kapitalizma je sto raspodala viska materijalnih dobara nije fer... svakako onaj koji radi vise, i produktivan je, mora imati vise od onog koji to ne radi...ali koja je to mera, gde je balans raspodele... nema ga, jer takav sistem favorizuje samo najjace, a to je obicno povezano sa time koliko vesto varas...i na berzi, i na trzistu, sa kojim mangama si u dealu pa ti omogucuju monopol, ko ti prosledjuje insajderske informacije kakva se kretanja ocekuju na globalnom planu... to je jedna full kontakt borba gde se ne preza ni od cega, mozes i prst u oko da mu stavis, samo ako ti donosi profit... a iluzija da ce te neki sud osuditi...hoce, samo ako tu nisi pustio pipke, ili si zasmetao nekom iznad sebe...

Mozes reci - to je tako, mi to ne mozemo da menjamo... mozda i ne mozemo, ali ja necu biti taj koji ce reci - e to je prava stvar... nije, to je daleko od onoga sto bi mogli da napravimo sa svim znanjem kojim imamo...

Pogledaj oko sebe, u ovim nasim napacenim drzavicama...koliko ima siromasnih, gladnih, bez ikakve nade... jel ti to ne bode oci... pa ako neki ispastaju grehe od pre, sta je sa onima koji su spremni da rade, znoj i krv da prosipaju za svoju porodicu, a nema posla...

Sta mi mozemo u mikrosredini - da dignes glas, izadjes na ulicu, izboris se za pravedniji zakon o radu, za povoljniji status trudnica i porodilja, da niko ne sme da im da otkaz... da postanemo osetljivi na sve marifetluke onih koji slobodnu utakmicu kapiraju kao divlji zapad....ne uplacuju doprinose, kasne sa platama...a puni ko brodovi, jahte i avione kupuju...

Prerasli smo valjda zivotinjski nivo, ono sto bi trebalo da nas karakterise je briga za najblize, okolinu u kojoj zivimo, nase zemljake, drzavu...ako hoces briga za bilo kog coveka... to je visi nivo svesti, a ne pravdanje surove gladijatorske borbe u kojoj se navija za jednog ili drugog krvopiju, a masa zadovoljna sa parcetom hleba... gde je tu izvorno hriscanstvo ako smo vernici - ljubav, vera, nada... nema, to je jedan ateisticki poredak duboko truo u svojoj bazi, koji u svom BIOS programu ima virus samounistenja.

Domobran
18-06-2013, 15:45
To je pojednostavljeno gledište.

Postoje cijeli sistemi kako se nekoga drži na vrhu a nekoga na dnu.
Ali isto tako postoje nacini da dodes od dna do vrha. Samo trebas u necemu biti sposoban i bolji od drugih. Luka Modric vjerojatno nema nista protiv slobodnog kapitalizma i protoka robe, vrijednosti i ljudi.

Slobodno tržište je dobro ali ono u stvari jedva da i postoji. Pogotovo kod nas. Kakva je to sposbnost i kakvo je to tržište ako se stalno nekome povlađuje. Stalno nekoga protežira. A nije puno bolje ni vani.

Slobodnije trziste jos nikad u povijesti nije postojalo, ovo je najslobodnije do sada. Sto ne znci kako nece biti jos slobodnije.

Ti sutra napravi dobru firmu i kreni financirat ili pričat nešto kontra npr homoseksualaca, ode firma u stečaj. Ili se kreni bavit politikom pa kreni sa istom pričom pa ćeš vidjeti koliko ćeš trajati.

Ne mozes tek tako parirati jakim lobijima, moras prvo stvoriti zaledinu. Moras imat jak svoj lobi i udruge i svasta nesto. Nisu ni homici dosli do ovog sto imaju tek tako, trebalo se tu dobro namuciti.

Ako ne kontrolira država tržište, kontroliraju ga lobiji.

Lobiji su legalni u liberalnom kapitalizmu. Hrvatska je dobro lobirala za vrijeme DR i uspjela se osamostaliti unatoc protivljenju mnogih.

To je samo primjer, malo je tu šta slobodno i ostavljeno kvaliteti i odabiru. Turaju ti pod nos ono što oni hoće da se tura.

Prije je bilo jos i gore. Sad mozes kako hoces.

Domobran
18-06-2013, 16:00
Nemoj Grunficku da zezas ;)

Delom mogu podrzati stav da pravde nikad nije bilo, i da je uvek u proslosti bio jos gori sistem... to je tacno, ali pitanje je dal time treba da budemo zadovoljni...

Ako je nesto najbolje do sada onda bi mogli probati biti zadovoljni, ali ne i okamenjeni, razvijamo se i dalje.

Zasto je tako bilo pre... jer je svest ljudi, i znanje bilo na niskom nivou... ako izuzmemo par velikih civilizacija koje su donele procvat, sve ostalo je bilo jad i beda, 99% ljudi nisu se odmakli od svog sela tad, gde se rodis, tu i umres, rijes zemlju plugom, bogu se molis da bude rodna godina, ili ces skapati od gladi, i ti, i tuce dece koje si morao da imas da bi imao ko da radi... ne znas nista, odes u crkvu, pomolis se Bogu... to je citav tvoj skromni svet koji si video...

Tako je i sada. Samo na visoj razini. I uvijek ce i biti, u svakom novom krugu naprtka. Iako ce neki, kao i sada, zivjeti na istoj rzini kao i prije 3000 godina.

Kao da odes danas u posetu u bolnicu za mentalno obolele, pa trljas ruke kako je tebi dobro... uvek moze gore, ali nije to pitanje, vec koliko bi moglo bolje...

Bolje od ovog ne moze, kao sto si vec reka- ovo je do sada najbolje.

Jeste, mi smo danas tehnoloski, informaciono, naucno...na vrhuncu, nikad vise nismo znali, i brze napredovali... ali koja je svrha toga, koji je krajnji cilj tehnologije koja omogucuje da ne radi stotine ljudi na njivi, nego prodje kombajn i sa jednim vozacem zaseje hektare zemlje... pa da bi svi imali korist od toga, da bi radili lakse poslove, imali vise slobodnog vremena...

Postajemo slobodniji.

Problem liberalnog kapitalizma je sto raspodala viska materijalnih dobara nije fer... svakako onaj koji radi vise, i produktivan je, mora imati vise od onog koji to ne radi...ali koja je to mera, gde je balans raspodele... nema ga, jer takav sistem favorizuje samo najjace, a to je obicno povezano sa time koliko vesto varas...i na berzi, i na trzistu, sa kojim mangama si u dealu pa ti omogucuju monopol, ko ti prosledjuje insajderske informacije kakva se kretanja ocekuju na globalnom planu... to je jedna full kontakt borba gde se ne preza ni od cega, mozes i prst u oko da mu stavis, samo ako ti donosi profit... a iluzija da ce te neki sud osuditi...hoce, samo ako tu nisi pustio pipke, ili si zasmetao nekom iznad sebe...

E, pa nismo svi rodeni biti glavni. Zasto se usporedujes s velikim igracima a srednji si sloj. Uporeduj se sa svojim roditeljima.

Mozes reci - to je tako, mi to ne mozemo da menjamo... mozda i ne mozemo, ali ja necu biti taj koji ce reci - e to je prava stvar... nije, to je daleko od onoga sto bi mogli da napravimo sa svim znanjem kojim imamo...

Pa onda uvedi boji sustav i zajebi ih sve. Nemas ti sta komu pametovati kao ce i sto ce on sa svojim novcem i bogatstvom- steci svoje pa ga prevazidi. To je jedini nacin.

Pogledaj oko sebe, u ovim nasim napacenim drzavicama...koliko ima siromasnih, gladnih, bez ikakve nade... jel ti to ne bode oci... pa ako neki ispastaju grehe od pre, sta je sa onima koji su spremni da rade, znoj i krv da prosipaju za svoju porodicu, a nema posla...

Evo gledam, i nigdje ne vidim nikog tko hoce raditi i radi a nema sto jesti. Jutros su terase bile pune, dvoje ljudi je zicalo novac, svi su ulazili i izlazili iz trgovina.. Dok su prije 50ak godina djeca umirala od gladi i na njih s egledalo samo kao na radnu snagu a danas imaju cak i svoja prava.

Sta mi mozemo u mikrosredini - da dignes glas, izadjes na ulicu, izboris se za pravedniji zakon o radu, za povoljniji status trudnica i porodilja, da niko ne sme da im da otkaz... da postanemo osetljivi na sve marifetluke onih koji slobodnu utakmicu kapiraju kao divlji zapad....ne uplacuju doprinose, kasne sa platama...a puni ko brodovi, jahte i avione kupuju...

Jao, a kad bi svi bili siromasni onda bi sve bilo ok. Jer oni koji su siromasni i nazadni, oni nisu odgovorni ni za sta, cak ni za sebe, ali su bogati odgovorni za sve.

Prerasli smo valjda zivotinjski nivo, ono sto bi trebalo da nas karakterise je briga za najblize, okolinu u kojoj zivimo, nase zemljake, drzavu...ako hoces briga za bilo kog coveka... to je visi nivo svesti, a ne pravdanje surove gladijatorske borbe u kojoj se navija za jednog ili drugog krvopiju, a masa zadovoljna sa parcetom hleba... gde je tu izvorno hriscanstvo ako smo vernici - ljubav, vera, nada... nema, to je jedan ateisticki poredak duboko truo u svojoj bazi, koji u svom BIOS programu ima virus samounistenja.

Tako mozes pitati svakog covjeka za bilo sto sto radi.
Evo, pogledaj sebe i pitaj se- gdje mi je izvorno krscanstvo? Ne znam nikog da zivi po njemu, cak ni svecenika.
Nikad prije nisu ni zene, ni trudnice, ni rodilje, ni bilo tko- imali veca prava i vrijednost.

DzoniBG
18-06-2013, 16:27
Da si sleteo padobranom iz Bazela juce, pa bi mogao da ti poverujem...

O cemu mi razgovaramo, jel zivimo u ovim krajevima, ili smo PR maheri Zemlje Dembelije.. to sto ti pricas, i ono sto ja gledam svojim ocima razlikuje se ko dupe i miliprot... ili meni treba bolja dioptrija, ili si ti u zabludi... neko prica gluposti definitivno...

To sto ti zastupas, mozde negde i u nekom vremenu da vazi, ali kad preslikas na sistem u kom mi zivimo, videces razvaline...

Koja srednja klasa, 70% stanovnistva se muci ko u tamnici, rmba za nekog novopecenog tajkuna, dobije nekih 500-600 evra, dolaze racuni, rate za kredit, deca traze za izlazak, hobi, putovanje... sastavljanje kraja s krajem, od 20-og do 30-og u mesecu zivi se na leru... mnogi uspevaju da ostavljaju utisak medju drugima da je sve u redu...ali kad pogledaju saldo...znoje se i cupaju kosu...

Ti pocinjes u uvodnom postu - ja sam nacionalista, i podrzavam (liberalni) kapitalizam...

To jedno drugo negira, jer se vrlo lako dodje do toga da upravo liberalizam, i globalizam koji se naslanja na to direktno ugrozavaju sve ono sto je stub nacije... Mi smo male zemlje, ozraceni smo hteli ili ne hteli svim tim uticajima... a oni razaraju celiju nacionalne drzave, jer podsticu individualizam na pogresan nacin. Kroz prava i slobode na nacin na koji nam serviraju rastura se porodica, brak, tradicionalizam, odnos prema religiji, prema kulturnim nacionalnim simbolima...

Ako hoces da udjes u njihovo drustvo, moras da budes deo gay lobija, da glasas za istopolne brakove, da se rugas crkvi... da sve gledas kroz novac, a onda nema granica, novac je postao cilj sam po sebi, a nije sredstvo da bi dosao do nekih visih ciljeva. To je taj zapadni model koji proklamuje da vredis onoliko koliko imas para... a posto smo mi krenuli u tu trku na 100 metara kad su drugi otrcali 80 metara... nismo imali kolonije, bili smo u ropstvu, u diktaturi, komunizmu, ratu...zavrsno sa najdivljijim kapitalizmom... za njih si vec zaokruzen kao baza za savremene robove. Prvo te formatiraju da zaboravis kome pripadas, a posle te bace da radis za njih za smesnu lovu...

Nama je primarni cilj da ocuvamo zdravo bice nacije... zato nas i osudjuju po njihovim sudovima, ne zato sto smo krivi ili nismo...njih to ne zanima, vec da bi nam po svaku cenu nametnuli teret krivice, da bi se posle lakse igrali sa nama. Nije opcija da se izolujemo kao pusto ostrvo, vec da svi zajedno stanemo i kazemo - mozemo da saradjujemo, ali necemo da vam sluzimo kao otirac tepiha... pa kad im to kazes, mozda te odmah obore dole, a mozda pocnu i da te vise postuju...

Ako u startu saginjes glavu, odmah ce te smatrati kao nizu sortu...ali to si sam kriv...

Domobran
18-06-2013, 17:11
Da si sleteo padobranom iz Bazela juce, pa bi mogao da ti poverujem...

O cemu mi razgovaramo, jel zivimo u ovim krajevima, ili smo PR maheri Zemlje Dembelije.. to sto ti pricas, i ono sto ja gledam svojim ocima razlikuje se ko dupe i miliprot... ili meni treba bolja dioptrija, ili si ti u zabludi... neko prica gluposti definitivno...

Ti zivis u Srbiji a ja u Hrvatskoj, i predstavljas mi kako je to isto.. Ti si u krivu.

To sto ti zastupas, mozde negde i u nekom vremenu da vazi, ali kad preslikas na sistem u kom mi zivimo, videces razvaline...

Ne bih ja nista preslikavao na Srbiju, ali u EU to vazi.

Koja srednja klasa, 70% stanovnistva se muci ko u tamnici, rmba za nekog novopecenog tajkuna, dobije nekih 500-600 evra, dolaze racuni, rate za kredit, deca traze za izlazak, hobi, putovanje... sastavljanje kraja s krajem, od 20-og do 30-og u mesecu zivi se na leru... mnogi uspevaju da ostavljaju utisak medju drugima da je sve u redu...ali kad pogledaju saldo...znoje se i cupaju kosu...

Neka se osamostale, vrate se na selo i sade sebi hranu.

Ti pocinjes u uvodnom postu - ja sam nacionalista, i podrzavam (liberalni) kapitalizam...

Lazes.

To jedno drugo negira, jer se vrlo lako dodje do toga da upravo liberalizam, i globalizam koji se naslanja na to direktno ugrozavaju sve ono sto je stub nacije... Mi smo male zemlje, ozraceni smo hteli ili ne hteli svim tim uticajima... a oni razaraju celiju nacionalne drzave, jer podsticu individualizam na pogresan nacin. Kroz prava i slobode na nacin na koji nam serviraju rastura se porodica, brak, tradicionalizam, odnos prema religiji, prema kulturnim nacionalnim simbolima...

Vi Srbi niste jos ni narod a vec pricas o naciji.
Normalno da vas ugrozava nesto sto stariji narodi i ne osjete.

Ako hoces da udjes u njihovo drustvo, moras da budes deo gay lobija, da glasas za istopolne brakove, da se rugas crkvi... da sve gledas kroz novac, a onda nema granica, novac je postao cilj sam po sebi, a nije sredstvo da bi dosao do nekih visih ciljeva. To je taj zapadni model koji proklamuje da vredis onoliko koliko imas para... a posto smo mi krenuli u tu trku na 100 metara kad su drugi otrcali 80 metara... nismo imali kolonije, bili smo u ropstvu, u diktaturi, komunizmu, ratu...zavrsno sa najdivljijim kapitalizmom... za njih si vec zaokruzen kao baza za savremene robove. Prvo te formatiraju da zaboravis kome pripadas, a posle te bace da radis za njih za smesnu lovu...

I Crkva sve gleda kroz novac, sto to onda znaci?
U svakom sustavu se gledalo tko koliko ima.
Mene napadas a sam izmisljas utopiju i predstavljas ju kao neku mogucu realnost.

I sto bi ti htjeo? Da tvojim rodenjem svi prestanu biti ono sto jesu kao bi svi imali iste "pocetne prilike"?
Gdje su tvoji preci bili, sto su radili, pa si ti na razini kojoj jesi i s imovinom koju imas?

Nama je primarni cilj da ocuvamo zdravo bice nacije... zato nas i osudjuju po njihovim sudovima, ne zato sto smo krivi ili nismo...njih to ne zanima, vec da bi nam po svaku cenu nametnuli teret krivice, da bi se posle lakse igrali sa nama. Nije opcija da se izolujemo kao pusto ostrvo, vec da svi zajedno stanemo i kazemo - mozemo da saradjujemo, ali necemo da vam sluzimo kao otirac tepiha... pa kad im to kazes, mozda te odmah obore dole, a mozda pocnu i da te vise postuju...

Srbi nikad nisu imali niti ce imati zdravu naciju. Skrpani ste i takvi cete i ostati. Kad vratite bizantu grb, rusima zastavu, nama jezik- sto vam ostaje? Jedino udruzivanje s Bosnjacima, sto je u BiH na djelu.

Ako u startu saginjes glavu, odmah ce te smatrati kao nizu sortu...ali to si sam kriv...
Mozes ti glavu dizati koliko hoces, cak i glas, i oruzje, ali u startu si niza vrsta. Inace bi slavio zivot.

DzoniBG
18-06-2013, 17:18
Sve sto si rekao o meni, rekao si ustvari o sebi... i donekle preslikao kakvi su to ljudi koji podrzavaju takve ideje...

Ne bih te vise uznemiravao...

NorthStand
18-06-2013, 18:24

ne kažem ja da je kapitalizam kriv, što netko nema žene i 10.000 ovaca, neke stvari čovjek sam krivo radi. ali za neke stvari, kriv je i "sustav". mi ovdje pričamo upravo o tome, o tom trulom sustavu koji nas uvjerava pored zdravih očiju i pameti da je sve divno i krasno. pa zašto onda većina ljudi, spaja kraj s krajem kad je sve tako čarobno?

evo npr, ja imam vikendicu i za tri dana "ljetovanja" potrošim 1200kn otprilike, a pazi ne plaćam smještaj šta misliš kako je onima koji moraju na more s plaćanjem smještaja koliko ljudi si može priuštit ljetovanje u hr? ili zimovanje u sloveniji austriji? to je ajmo reći neki luksuz, ali taj luksuz može ostvarit u vrh glave 20 posto hrvatskih građana.

šta je s ostalima, kad tako divno živimo kako nas uvjeravaju zašto i mi ne možemo sebi to priuštit? ja mogu ljetovanje, jer mi je baka radila u njemačkoj i s njenom lovom smo napravili vikendicu. da nije, ne bi bilo ni mog "besplatnog" ljetovanja! pametnom dosta.

što se tiče liberalnog kapitalizma, slažem se da je on do sad najbolje riješenje bio, ali u zadnjih 10tak godina to se radikalno mjenja na gore. cijela europa je u rukama šačice kretena, koji nam zavrću glavom kako kad i gdje stignu, i to nema više nikakve veze ni s kapitalizmom ni s ničim što ima veze s zdravim razumom. obijest pojedinc, je ono što je kapitalizam kod većine ljudi stavilo na popis za odstrel. nikad nije bilo dobro, kada jedan ili više njih koristi sustav da bi samo njemu bilo dobro a ostale ko jebe. treba napravit nekakvu ravnotežu, da ne bude previše ekstremno bogatih kao ni ekstremno siromašnih, dakle neka ravnoteža mora postojat. ako je nema, onda smo mi ko društvo osuđeni na propast jer se sve vrti oko one manjine kojoj je interes da vlada svijetom bez upita nas sirotinje i običnih smrtnika. ono što ja želim, je to da je veća moć u rukama običnih ljudi i da ova "elitna" grupacija na vrhu ne može bezbrižno mešetarit i radit što god im padne na pamet. dakle, da postoje neke sankcije koje će regulirat stanje na tržištu i koje neće dozvoljavat manjini da terorizira i iskorištava većinu. znam da je ovo što ja pričam malo idealistički, ali to je po meni pravedno sve ostalo je pogodovanje manjini koja živi predobro na račun ostalih. nije istina da su uvijeti za sve isti, jer da jesu onda bi mi imali na tisuće todorića u hrvatskoj a imamo ih svega par stotina! nije tržište jednako pristupačno i otvoreno svima, da je puno stvari bi bilo drugačije. zato i pričam da je kapitalizam, samo produbio neke čovjekove mane koje on ima sam po sebi. a to je sebičnost, obijest, egoizam, itd koji ne dopušta ostalima da se stave u istu ravan s njima. to je ko na titaniku, kad su vršili podjele na bogate i siromašne a na kraju kad je brod tonuo, boga mi potonuli i bogati jednako ko i siromašni. to su te umjetne pobdjele, koje neki stvaraju iz svojih osobnih razloga i taština. zato kapitalizam ne šljaka, da ga vode normalni ljudi vjerojatno bi sve bilo u redu. ali mi znamo da to nije tako, i zato nam i trebaju promjene ne kozmetičke već dubinske.

Domobran
18-06-2013, 19:21
ne kažem ja da je kapitalizam kriv, što netko nema žene i 10.000 ovaca, neke stvari čovjek sam krivo radi. ali za neke stvari, kriv je i "sustav". mi ovdje pričamo upravo o tome, o tom trulom sustavu koji nas uvjerava pored zdravih očiju i pameti da je sve divno i krasno. pa zašto onda većina ljudi, spaja kraj s krajem kad je sve tako čarobno?

Ne znam koji tebe sustav i na koji nacin uvjerva kako je sve bajkovito? Kad ja otvorim bilo koji medij nalazim samo kriminal, nesrece, bolesti, nezaposlenost, svade, poplave, suse..

evo npr, ja imam vikendicu i za tri dana "ljetovanja" potrošim 1200kn otprilike, a pazi ne plaćam smještaj šta misliš kako je onima koji moraju na more s plaćanjem smještaja koliko ljudi si može priuštit ljetovanje u hr? ili zimovanje u sloveniji austriji? to je ajmo reći neki luksuz, ali taj luksuz može ostvarit u vrh glave 20 posto hrvatskih građana.

Tko te tjerao trositi 400 kuna dnevno? Mogao si potrositi i 12 000 kuna za tri dana, neki i toliko trose, neki trose i 12 000 kuna dnevno, a neki i ne idu na more.
Cek postoje neki koji i ne zele ici na more, a neki su tamo i rodeni i zive, i svaki dan trose na moru. Mozes misliti koliko je njima more skupo.

šta je s ostalima, kad tako divno živimo kako nas uvjeravaju zašto i mi ne možemo sebi to priuštit? ja mogu ljetovanje, jer mi je baka radila u njemačkoj i s njenom lovom smo napravili vikendicu. da nije, ne bi bilo ni mog "besplatnog" ljetovanja! pametnom dosta.

Daj im ti svoju vikendicu.

što se tiče liberalnog kapitalizma, slažem se da je on do sad najbolje riješenje bio, ali u zadnjih 10tak godina to se radikalno mjenja na gore. cijela europa je u rukama šačice kretena, koji nam zavrću glavom kako kad i gdje stignu, i to nema više nikakve veze ni s kapitalizmom ni s ničim što ima veze s zdravim razumom. obijest pojedinc, je ono što je kapitalizam kod većine ljudi stavilo na popis za odstrel. nikad nije bilo dobro, kada jedan ili više njih koristi sustav da bi samo njemu bilo dobro a ostale ko jebe. treba napravit nekakvu ravnotežu, da ne bude previše ekstremno bogatih kao ni ekstremno siromašnih, dakle neka ravnoteža mora postojat. ako je nema, onda smo mi ko društvo osuđeni na propast jer se sve vrti oko one manjine kojoj je interes da vlada svijetom bez upita nas sirotinje i običnih smrtnika. ono što ja želim, je to da je veća moć u rukama običnih ljudi i da ova "elitna" grupacija na vrhu ne može bezbrižno mešetarit i radit što god im padne na pamet. dakle, da postoje neke sankcije koje će regulirat stanje na tržištu i koje neće dozvoljavat manjini da terorizira i iskorištava većinu. znam da je ovo što ja pričam malo idealistički, ali to je po meni pravedno sve ostalo je pogodovanje manjini koja živi predobro na račun ostalih. nije istina da su uvijeti za sve isti, jer da jesu onda bi mi imali na tisuće todorića u hrvatskoj a imamo ih svega par stotina! nije tržište jednako pristupačno i otvoreno svima, da je puno stvari bi bilo drugačije. zato i pričam da je kapitalizam, samo produbio neke čovjekove mane koje on ima sam po sebi. a to je sebičnost, obijest, egoizam, itd koji ne dopušta ostalima da se stave u istu ravan s njima. to je ko na titaniku, kad su vršili podjele na bogate i siromašne a na kraju kad je brod tonuo, boga mi potonuli i bogati jednako ko i siromašni. to su te umjetne pobdjele, koje neki stvaraju iz svojih osobnih razloga i taština. zato kapitalizam ne šljaka, da ga vode normalni ljudi vjerojatno bi sve bilo u redu. ali mi znamo da to nije tako, i zato nam i trebaju promjene ne kozmetičke već dubinske.

Nisu kreteni ako ih sacica vlada svima; naprotiv, to su vrlo pametni i mudri ljudi. Kao sto je tebi tvoja baka ostavila vikendicu tako su njima njihove praprapraprabake ostavile vlast nad Europom, a i sire.
Njih u stvari boli cosak kako se dansnji sustav zvati i do kad ce trjati. Oni su toliko sustava prosli, cak ih i stvorili, i u svakom su bili na vrhu. Stoljecima.

Ravnoteza je uvijek tu, Zemlja se jos nije prevrnula.

Oni su dopustili demokraciju, jer sad vladaju na suvremeniji nacin, ne trebaju bicevati, muciti- to umjesto njih radi "sloboda".
I sad bi oni trebali pitati nekog ko ni sebi ne moze pomoci za misljenje i savjet? Toga nikad nije bilo niti ce ikad biti. Njih vodi sudbina, a ne rulja.

Nitko nikom ne pogoduje, nego se svatko bori za sebe.

Ljudi su sad manje sebicni i egoisticni i vise empaticni nego ikad u covjekovoj povijesti. Ljudi su danas manje zivotinje nego ikada prije.

caporegime
18-06-2013, 19:25
ok, to se zove mazohizam.

pdv
18-06-2013, 20:20
Slazem se da svijet ide totalno nizbrdo a upravo najveci krivac za to je liberalni kapitalizam koji je stvorio potrosacko drustvo u kojem su moralne vrijednosti totalno marginalizirane a vazno je imati,posjedovati biti poznat itd.Mislim nisam ni ja neki pretjerani moralista ali kad vidim razno razne nakaze koje je izbacilo to "zapadno" drustvo vrti mi se u glavi pa cak i totalni ekstremizam mi postaje prihvatljiv.Takodjer ova nasilna globalizacija i agresivni multikulturalizam su produkt tog liberalnog kapitalizma koji marljivo radi na povecanju potrosackog drustva sa laznim stavom da je to u cilju napredka covjecanstva a istina je ta da u zadnjih 25 godina od pada zeljezne zavjese covjecanstvo nije napredovalo ni kurca pa cak je i internet iz doba hladnog rata.

Samo još treba shvatiti da je te likove izbacio državni intervencionizam, a ne liberalni kapitalizam i napokon ćemo možda i moći stvarati neko bolje i pravednije društvo. Smiješno mi je čitati stvari u kojima spominjete neke bogate pojedince koji su se obogatili isključivo i zahvaljujući državnoj zaštiti i provođenju raznih monopola od strane države, a onda sve to proglasite djelovanjem liberalnog kapitalizma. Zanimljivo je kako se taj liberalni kapitalizam najčešće spominje u političkim krugovima kao nešto negativno. Ništa novo, to je slično kao i ona priča da iznimno bogati ljudi ništa ne rade nego cijele dane hodaju po večerama, masažama i slično.

Inače, u potpunosti potpisujem Humphrey-ev post ;)

NorthStand
18-06-2013, 23:02
pdv- i Todorić kaže da je do svog bogatstva došo pošteno, samo srećom ja poznajem puno bogatih ljudi i znam da nijedan nije do tog svog kapitala došo poštenim radom. jer da je to tako, onda bi svi školovani radišni ljudi bili bogati a nisu. i to ne samo zaslugom, nesnalažljivosti ili loših poslovnih odluka, već zaslugom poštenja koje se u hr nagrađuje diskriminacijom. a svi oni koji su dio nekakve mreže, su nagrađeni povlaštenim mjestima u društvu i okreću ogromne pare(najbolji je primjer Mamić u nogometu, i svi oni koji pušu u njegov rog). ne znam zašto se neki prave blesavi, na tako očite stvari. liberalni kapitalizam je čovjeku uzeo dušu, i obraz kao i komunizam. sve se može kupit za pare, kad samo pratim ove silne sponzoruše ma riga mi se. sve ima svoju cijenu, a što je najgore obraza i stida više nitko nema. gotovo nitko. za vrijeme komunizma propadali smo ekonomski, ali smo barem bili ljudi. nisam živio u to vrijeme, ali znam šta pričaju moji starci i šta su pričali moj djed i baba za to vrijeme. dakle, ne u smislu jugonostalgije već u smislu ljudskih odnosa. danas ti odnosi, praktički ne postoje jer kao što je reko milky samo je bitna ponuda i potražnja, čovjek je nebitan. gadi mi se to, gadi mi se koncept ovog svijeta. i poštujem činjenicu da netko ima drugačije viđenje toga svega, ali ja sam uvijek za promjene ne vidim zašto bi se držali tog liberalnog kapitalizma ko pijanac plota? zašto ne bi stalno išli prema naprijed, i unaprijeđivali ovaj svijet novim idejama već se držali samo te ideje o liberalnog kapitalizmu jer su nam eto amerikanci jedini put istina i život po tom pitanju. jedan Island ima muda odjebat EU, s svojih 300.000 ljudi, a HR nije u stanju reći ne ni za puno bezbolnije stvari od EU pa stoga ni ne čudi da smo u kurcu. dok god se ovaj narod ne trgne iz letargije, i ne počne mjenjat stvari i način razmišljanja neće biti dobro.

ps, kako to da tamo gdje nema liberalnog kapitalizma uglavnom nema ni pedera i ostalih nuspojava globalnog doba?

mislim, kapitalizam je sigurno krivac za neka sranja koje prosiječni čovjek danas doživljava. i to guranje glave u pijesak, neće sigurno riješit nijedan od tih problema.

pdv
18-06-2013, 23:27
Northe, dragi, Todorić nije zaslugom liberalnog kapitalizma došao do današnjeg bogatstva već potpomognut državom i njihovim kapitalizmom. Tek ekonomska neovisnost pojedinca može donijeti neke promjene jer kada je čovjek neovisan i kada sam zarađuje svoj novac onda drugačije razmišlja. Dok god je ovisan o državi na bilo koji način javlja se jedan bolesan odnos. Kao i kod djeteta i odraslog čovjeka. S pet godina je normalno i poželjno da se držiš mamine suknje, s 25 to više nije ni normalno ni dobro za ikoga.

Kako misliš da nema nuspojava globalnog doba gdje nema liberalnog kapitalizma? To što se ne govori u islamskim zemljama npr. o homoseksualcima ne znači da ih nema. Ta društva su itekako povezana s kapitalom no kod njih su uglavnom režimski sustavi za ostatak naroda dok se vladajuće kaste bez problema časte primamljivim dobrima sa trulog Zapada.

NorthStand
18-06-2013, 23:52
od kad smo izašli iz komunizma, naglo su se pojavile ove napredne snage koje su iznad ostalih. ne želim ja povratak u komunizam, nema većeg protivnika komunizma i komunista od mene. ali stvar je u tome, da mi se ne sviđaju te povlaštene grupacije koje šire najgore moguće anomalije u društvu. štite jedne druge u zlu, i glavni su uzrok korupcije i kriminala u našem društvu. isto tako, nemam ništa protiv činjenice, da neki ljudi budu bogati nismo svi te sreće ali nisma ni ljubomoran ni zavidan da mi nečije bogatstvo smeta, pogotovo ne ako je pošteno stečeno. ali u tome i je problem, što nije, u hrvatskoj imaš možda 1 posto poštenih bogataša sve ostalo je teški šljam koji se omastio na grbači naroda, ili bolje reći na muci i krvi naroda.

naravno da ne želim generalizirat stvari, ali moje je mišljenje da ni liberalni kapitalizam nije nešto toliko dobro da ga treba promovirat pošto poto. uvijek treba tražit nešto bolje, nikad se ne smije s nečime zadovoljit i reći to je to od ovoga bolje ne može, jer uvijek može bolje. to je ono što ja želim reći, zašto bi se samo primjenjivalo pravila tog liberalnog kapitalizma kad se može izmislit i neka nova pravila, i neke nove modele upravlja državom i općenito javnim i privatnim dobrom?

ne vidim razloga, tom nepotrebnom ograničavanju. i tupom inzistiranju samo na jednom, kao što su nas za vrijeme komunizma sve uvjeravali da od komunizma boljeg nema, a svi danas znamo da ima i da smo izgubili dugih 45 godina na glupost.

što se tiče mame, tu se apsolutno s tobom slažem da svaka normalna osoba želi biti samostalna, i ne ovisit o nikome pa tako ni o svojim roditeljima odnosno šefovima itd. samo da bi to bio, moraš živjet u nekoj stvarno dobro sređenoj državi gdje će pravila za sve biti ista. a mi ne živimo u takvoj državi, i tu je naš problem. da se razumjemo, trenutno osim liberalnog kapitalizma još nije smišljeno ništa kvalitetnije ali mene smeta što se njega forsira na način an koji se svojedobno forsiralo komunizam, a znamo kako je to završilo, dakle želim reći treba uvijek težit promjenama i to promjenama na bolje ne na gore!

znam da je to lakše reći, nego napraviti ali izbora nitko nema, svi želimo živjet bolje i trebamo se potrudit da se neke stvari promjene. a neće se promjenit same od sebe, i dok god bude Linić uređivao financije, i Vrdoljak gospodarstvo. eto, nadam se da sam bar malo jasniji. a liberalni kapitalizam, mene najviše smeta ko i milkya ne toliko iz ekonomskih razloga, koliko zbog činjenice da promovira sve moguće kretenarije novog doba, kao što je pederluk i ostale umotvorine koje izviru iz bolesnih društava. islamske države i sjeverna koreja npr, nikad neće dozvolit javno promoviranje pederluka kako je to slučaj trenutno u hr. to samo navodim ko jedana banalan primjer, a ne nešto što bi mi striktno trebali sljedit, mi da smo pametni napravili bi svoj model države i prilagodili je sebi a ne pederima liberalnom kapitalizmu EU i da na nabrajam dalje, ali pošto nismo ne sumnjam da će sve ostat po starom i da ćemo samo izvršavat domaće zadaće od imperijalista kako smo to radili i u prošlosti. očito je da mali narodi, ne mogu biti slobodni ma koliko se oni trudili, a hrvati se ni ne trude pa stoga još lakše nama vladaju i manipuliraju kako im se ćefne.

NorthStand
18-06-2013, 23:58
:pink e da, pozdrav draga. :cerek

:cvijece

Inkvizitor
19-06-2013, 08:40
Samo još treba shvatiti da je te likove izbacio državni intervencionizam, a ne liberalni kapitalizam i napokon ćemo možda i moći stvarati neko bolje i pravednije društvo. Smiješno mi je čitati stvari u kojima spominjete neke bogate pojedince koji su se obogatili isključivo i zahvaljujući državnoj zaštiti i provođenju raznih monopola od strane države, a onda sve to proglasite djelovanjem liberalnog kapitalizma. Zanimljivo je kako se taj liberalni kapitalizam najčešće spominje u političkim krugovima kao nešto negativno. Ništa novo, to je slično kao i ona priča da iznimno bogati ljudi ništa ne rade nego cijele dane hodaju po večerama, masažama i slično.

Inače, u potpunosti potpisujem Humphrey-ev post ;)

Samo si elegantno preskočila ono što smo napisali. protežirala te država ili neki lobi, neki trust ili kartel, neka druga grupa...ista stvar..

Moš mislit da je u liberalnom kapitalizmu poštena i fer igra.

Sve je to obična farsa. Sjećam se onog događaja kad je Hrvatskoj zabranjeno da Libiji čini mi se..ili Iraku naređeno da prekine obnovu njihovu flote jer je kao ta zemlja pod sankcijama, izolirana, u kazni.

I mi naravno pognemo šiju i posao odrade Francuzi :rofl

Svjetska ekonomija je najčešće programirana. Malo tu ima iznenađenja.

Nema slobodnog tržišta nigdje. Sve je to pod nečijom paskom.

zaba1111
19-06-2013, 09:44
Ali isto tako postoje nacini da dodes od dna do vrha. Samo trebas u necemu biti sposoban i bolji od drugih. Luka Modric vjerojatno nema nista protiv slobodnog kapitalizma i protoka robe, vrijednosti i ljudi.

Stvar je u tome kakvo društvo želimo, ono u kojemu će Modrić i još desetorica uzeti sve ili ono u kojemu će Modrić imati toliko više od ostalih da još uvijek ima motiv da daje svoj maksimum i gdje će svi ostali imati dovoljno za život po zasluzi.

Realno je Modrić najbolji, ali to nikako ne smije biti razlog da zbog svoje sposobnosti on bude ikad u mogućnosti da uzme sve i tako ugrozi gotovo sve ostale,... znači problem liberalnog kapitalizma je u tome što je to sustav u kojem sposbniji mogu uzeti sve, a s druge strane države ne postoje da bi profitirali najsposobniji nego da bi se zaštitili ineteresi većine, da bi se to dvoje spojilo potrebno je svakako imati slobodno tržište i tržišno natjecanje kao poticaj gospodarskoj aktivnost, ali je u isto vrijeme potrebno imati i reguliran sustav i ograničenje koja štite osnovna ljudska prava i interese većine.

Teoretski je moguće da jednog dana ti najsposobniji , nakon što kupe vodu i nakon što zagade zrak , na kraju kupe i zrak i sve pod okriljem slobodnog tržišta, dakle pitanje želimo li to, želimo li da Modrić kupi cijeli hr nogomet ili želimo da ga oporezujemo i tako od njegovog dara svi profitiramo, a ujedno ga i zakonima ogranićimo da npr kupi cijelu HR, da kupi svu vodu, ,šume, parkove, plaže, javna dobra... i tako ugrozi kvalitetu života cijelog naroda.

Znači slobodno tržište je nužno, ali s definiranim pravilima i ograničenjima po mjeri većine građana, jer temljena ljudska prava moraju biti definirana većinskom voljom i ona ne smiju nikad postati tržišna kategorija, ako netko želi živjeti od zraka, vode i sklupljanja šumskih plodova, ako se želi prati na rijeci, sunčati na plaži i trćati po šumi... to mu ni u kom slučaju ne smije biti uskraćeno jer se netko tako obagotio da sve to može kupiti novcem koji ustvari nastao kao jedinčna mjera u sustavu koji je netko nametnuo.

NorthStand
19-06-2013, 16:08
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/89525-samo-pet-drzava-ima-skuplje-rezije-od-hrvatske.html

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/89537-ucjenjuju-li-perkovicevi-ljudi-ministra-orsata-miljenica-navodnim-porno-uratkom.html

"LIBERALNI KAPITALIZAM" na hrvatski način, štite se udbaši pod svaku cijenu dok se građanima nabijaju što veće režije. kao što sam reko, teror manjine nad većinom. poserem im se u usta, prvom ovom Orsatu a onda i cijeloj cro vladi.

pdv
19-06-2013, 22:05
od kad smo izašli iz komunizma, naglo su se pojavile ove napredne snage koje su iznad ostalih. ne želim ja povratak u komunizam, nema većeg protivnika komunizma i komunista od mene. ali stvar je u tome, da mi se ne sviđaju te povlaštene grupacije koje šire najgore moguće anomalije u društvu. štite jedne druge u zlu, i glavni su uzrok korupcije i kriminala u našem društvu. isto tako, nemam ništa protiv činjenice, da neki ljudi budu bogati nismo svi te sreće ali nisma ni ljubomoran ni zavidan da mi nečije bogatstvo smeta, pogotovo ne ako je pošteno stečeno. ali u tome i je problem, što nije, u hrvatskoj imaš možda 1 posto poštenih bogataša sve ostalo je teški šljam koji se omastio na grbači naroda, ili bolje reći na muci i krvi naroda.

naravno da ne želim generalizirat stvari, ali moje je mišljenje da ni liberalni kapitalizam nije nešto toliko dobro da ga treba promovirat pošto poto. uvijek treba tražit nešto bolje, nikad se ne smije s nečime zadovoljit i reći to je to od ovoga bolje ne može, jer uvijek može bolje. to je ono što ja želim reći, zašto bi se samo primjenjivalo pravila tog liberalnog kapitalizma kad se može izmislit i neka nova pravila, i neke nove modele upravlja državom i općenito javnim i privatnim dobrom?

ne vidim razloga, tom nepotrebnom ograničavanju. i tupom inzistiranju samo na jednom, kao što su nas za vrijeme komunizma sve uvjeravali da od komunizma boljeg nema, a svi danas znamo da ima i da smo izgubili dugih 45 godina na glupost.

što se tiče mame, tu se apsolutno s tobom slažem da svaka normalna osoba želi biti samostalna, i ne ovisit o nikome pa tako ni o svojim roditeljima odnosno šefovima itd. samo da bi to bio, moraš živjet u nekoj stvarno dobro sređenoj državi gdje će pravila za sve biti ista. a mi ne živimo u takvoj državi, i tu je naš problem. da se razumjemo, trenutno osim liberalnog kapitalizma još nije smišljeno ništa kvalitetnije ali mene smeta što se njega forsira na način an koji se svojedobno forsiralo komunizam, a znamo kako je to završilo, dakle želim reći treba uvijek težit promjenama i to promjenama na bolje ne na gore!

znam da je to lakše reći, nego napraviti ali izbora nitko nema, svi želimo živjet bolje i trebamo se potrudit da se neke stvari promjene. a neće se promjenit same od sebe, i dok god bude Linić uređivao financije, i Vrdoljak gospodarstvo. eto, nadam se da sam bar malo jasniji. a liberalni kapitalizam, mene najviše smeta ko i milkya ne toliko iz ekonomskih razloga, koliko zbog činjenice da promovira sve moguće kretenarije novog doba, kao što je pederluk i ostale umotvorine koje izviru iz bolesnih društava. islamske države i sjeverna koreja npr, nikad neće dozvolit javno promoviranje pederluka kako je to slučaj trenutno u hr. to samo navodim ko jedana banalan primjer, a ne nešto što bi mi striktno trebali sljedit, mi da smo pametni napravili bi svoj model države i prilagodili je sebi a ne pederima liberalnom kapitalizmu EU i da na nabrajam dalje, ali pošto nismo ne sumnjam da će sve ostat po starom i da ćemo samo izvršavat domaće zadaće od imperijalista kako smo to radili i u prošlosti. očito je da mali narodi, ne mogu biti slobodni ma koliko se oni trudili, a hrvati se ni ne trude pa stoga još lakše nama vladaju i manipuliraju kako im se ćefne.

I dalje ne razumiš šta ti pokušavam reći. Stalno se priča o liberalnom kapitalizmu koji uništava svijet, a kada malo rasčlanimo tržišta i svjetsku ekonomiju dolazimo do zapanjujućih rezultata, a taj je da liberalni kapitalizam u praksi ne postoji. Imaš političare koji vladaju svijetom i zahvaljujući državnim alatima provode tu vladavinu i za svoju osobnu korist. Pa u tom slučaju imaš razne monopole koje štiti država. Naime, na slobodnom tržištu monopol ne može opstati i ni jednom u povijesti ekonomije nisam naišla na takav oblik monopola. Sve je to stvarano i podupirano od strane države upravo zato da bi se nesposobnija ali podobnija manjina obogatila. Uništava se svaki oblik zdrave konkurencije jer takvi igrači ne vole konkurenciju. Dakle, sve ove stvari u bilo kojem gospodarstvu nisu posljedica liberalnog kapitala već državnog intervencionizma. Tko i kako je tu priču podvalio ni sam vrag ne zna ali liberalizacija tržišta i kapital nemaju veze s tim. I to je problem što ljudi ne shvaćaju da im državu siromaše njihovi političari, a ne špekulanti i kapital ali najlakše je optužiti špekulante jer sama ta riječ govori dovoljno za sebe. I, naravno, kapital kao i mračne sile kapitalizma stalno napominjujući kako mi neki darwinisti želimo oduzeti zdravstveno bolesnoj djeci iako ti tzv. darwinisti žele baš suprotno. Samo ponavljam ljudi su preovisni o državi.

Godinama se bavim financijama i vjeruj mi da sam se nagledala financijski neobrazovanih ljudi. Recimo, moji prijatelji mi samo dođu i kažu ''napravi nešto s ovim'' misleći na određenu svotu novca koju žele ostaviti sa strane i sačuvati. A, financije nisu nikakva posebna znanost međutim ne da im se zajebavat s tim jer se ne vole opterećavat i mislit iako to svatko može savladat, a radi se o njihovoj najvažnijoj stavci u životu jer sutra mogu , ne daj Bože, umrijeti ili ostati invalidi, a da pri tom uopće ne misle na svoju djecu koja ostaje iza njih. Njima se ne da s tim opterećivat...pazi s budućim osiguranjem svoje djece...i o čemu da mi dalje pričamo?

Takva je većina ljudi i jednostavno se oslanjaju na nekog drugog, kao da se boje odrasti, a političke elite to jako dobro koriste. Nije ovo samo kod nas problem ali kod društava koja su prošla kroz taj nesretni socijalizam je najizraženije.

:pink e da, pozdrav draga. :cerek

:cvijece

:kez

Samo si elegantno preskočila ono što smo napisali. protežirala te država ili neki lobi, neki trust ili kartel, neka druga grupa...ista stvar..

Moš mislit da je u liberalnom kapitalizmu poštena i fer igra.

Sve je to obična farsa. Sjećam se onog događaja kad je Hrvatskoj zabranjeno da Libiji čini mi se..ili Iraku naređeno da prekine obnovu njihovu flote jer je kao ta zemlja pod sankcijama, izolirana, u kazni.

I mi naravno pognemo šiju i posao odrade Francuzi :rofl

Svjetska ekonomija je najčešće programirana. Malo tu ima iznenađenja.

Nema slobodnog tržišta nigdje. Sve je to pod nečijom paskom.

Do kraja teksta si sam sebi odgovorio. Dakle, slobodnog tržišta nema ali ono je krivo za svjetski neuspjeh?

Opet ,kao i North, spominješ kapitalizam iako su u njega uključene državne intrige i političari. To onda liberalni kapitalizam nije.

Slobodno tržište može savršeno funkcionirati ali nekome ne odgovara da postoji i tu je igra više nego fer. Pazari su ti nešto najbliže što ćeš doći slobodnom tržištu i vidiš da sasvim dobro funkcioniraju. I nemaju nikakve lobije jer to nije zatvoren krug i ne možeš postavljati cijenu koju hoćeš jer te netko štiti, npr. država u slučaju monopola, već je cijena ona koju su dogovorili prodavač i kupac. Zakon ponude i potražnje. U svakom kreiranju cijene sudjeluje kupac jednako kao i prodavatelj.

Ista stvar je i sa cjelokupnim tržištem. Ljudi jednostavno imaju izbor otići kod drugoga ako im se ne sviđa kod trenutnog pružatelja usluga. Kada država nekog štiti onda je to nemoguće jer može postavljati uvjete koje želi i čekati da konkurencija padne pa onda podići cijene i ostati sam na tržištu.

DzoniBG
19-06-2013, 22:35
I dalje ne razumiš šta ti pokušavam reći. Stalno se priča o liberalnom kapitalizmu koji uništava svijet, a kada malo rasčlanimo tržišta i svjetsku ekonomiju dolazimo do zapanjujućih rezultata, a taj je da liberalni kapitalizam u praksi ne postoji. Imaš političare koji vladaju svijetom i zahvaljujući državnim alatima provode tu vladavinu i za svoju osobnu korist. Pa u tom slučaju imaš razne monopole koje štiti država. Naime, na slobodnom tržištu monopol ne može opstati i ni jednom u povijesti ekonomije nisam naišla na takav oblik monopola. Sve je to stvarano i podupirano od strane države upravo zato da bi se nesposobnija ali podobnija manjina obogatila. Uništava se svaki oblik zdrave konkurencije jer takvi igrači ne vole konkurenciju. Dakle, sve ove stvari u bilo kojem gospodarstvu nisu posljedica liberalnog kapitala već državnog intervencionizma. Tko i kako je tu priču podvalio ni sam vrag ne zna ali liberalizacija tržišta i kapital nemaju veze s tim. I to je problem što ljudi ne shvaćaju da im državu siromaše njihovi političari, a ne špekulanti i kapital ali najlakše je optužiti špekulante jer sama ta riječ govori dovoljno za sebe. I, naravno, kapital kao i mračne sile kapitalizma stalno napominjujući kako mi neki darwinisti želimo oduzeti zdravstveno bolesnoj djeci iako ti tzv. darwinisti žele baš suprotno. Samo ponavljam ljudi su preovisni o državi.

Do kraja teksta si sam sebi odgovorio. Dakle, slobodnog tržišta nema ali ono je krivo za svjetski neuspjeh?

Opet ,kao i North, spominješ kapitalizam iako su u njega uključene državne intrige i političari. To onda liberalni kapitalizam nije.

Slobodno tržište može savršeno funkcionirati ali nekome ne odgovara da postoji i tu je igra više nego fer. Pazari su ti nešto najbliže što ćeš doći slobodnom tržištu i vidiš da sasvim dobro funkcioniraju. I nemaju nikakve lobije jer to nije zatvoren krug i ne možeš postavljati cijenu koju hoćeš jer te netko štiti, npr. država u slučaju monopola, već je cijena ona koju su dogovorili prodavač i kupac. Zakon ponude i potražnje. U svakom kreiranju cijene sudjeluje kupac jednako kao i prodavatelj.

Ista stvar je i sa cjelokupnim tržištem. Ljudi jednostavno imaju izbor otići kod drugoga ako im se ne sviđa kod trenutnog pružatelja usluga. Kada država nekog štiti onda je to nemoguće jer može postavljati uvjete koje želi i čekati da konkurencija padne pa onda podići cijene i ostati sam na tržištu.

Poreznice, ajde onda da vidimo primer tog slobodnog kapitalistickog trzista... iz prakse, ne iz teorije...

Po ovome sto ti pises, to je neki idealizovani model koji niko nije dostigao, nalik komunizmu, na papiru zvuci fino, ali ono sto ljudi od njega naprave u reali je "budi-bog-s-nama".

Ti se zalazes za jedan ideolosko-ekonomski model, a pritom verovatno znajuci kakva je situacija u sredini gde ti zivis... ajde za tren da prihvatimo da bi to sve bilo bajno da neke zle chike to ne kvare... jel znas ko narusava pravila igre... pa upravo ljudska priroda, gramzivost, zelja za moci, kontrolom... mi smo koruptivni narodi i zemlje, smatra se da je normalno lekaru da odneses kafu i bombonjeru, gde god treba podmazati, nikog ni malo ne grize savest da tim svojim ponasanjem i on postaje saucesnik...
Znajuci kakva je politicka elita, i lose stanje pravosudja... ko to moze da primeni u praksi?! To je kao da pozelis da odes do Saturna... hoces ti, ali ces doveka tabanati trecim kamenom od sunca...

Ne prihvatas da to nije za nase narode... kao sto nije za tebe box, za mene balet...neke stvari ne idu da ga 'bes... mi smo patrijahalne juznjacke zemlje, jos uvek dosta vezane za familiju, nemamo mentalitet i odgoj individualaca podignutih od malih nogu da gledaju samo sebe i svoje dupe, bez ikakvih moralnih obzira.... i hvala bogu da je tako...

Putin je jednu stvar dobro rekao Obami - ne treba vise da budemo u konfliktu, ali nase kulture se razilaze, vi ste individualci, mi smo za kolektivni duh... da ne ulazim u pojedinosti, ali dobra je ovo paralela, mi smo Slo(a)veni iz juznih krajeva, nemamo u sebi ono sto imaju Nemci, Englezi, Amerikanci...i oni su taj svoj sistem gradili vekovima, jos od verskih podela, protestanata, kalvinista...

Zasto ne bi nasli kompromis... ne svakako komandna privreda, ali ne ni liberalni kapitalizam... dati mogucnost svakom preduzetniku da se razvije ako ima dobru ideju, ali uspostaviti neke granice, da mogu da se obuzdaju ako krenu da previse otimaju... ko ce to da spreci... ko ce spreciti Todorica, do skoro kod nas Miskovica...drzali su pola zemlje u svojoj saci... mozes ti da ga uhapsis, ali dok ne izgradis bolji sistem, samo ce neko uskociti na njegovo mesto...

Znaci ravnoteza izmedju kapitala sa jedne strane, i socijalne politike sa druge... ne moze jedno bez drugog...ako je slaba ekonomija, slabo se ubira porez, a zbog toga pate mnoge svere drustva...

milky way
19-06-2013, 23:43
@ pdv

Neoliberani kapitalizam nepostoji u potpunosti ali korporacije rade na tome a jedina prepreka na tom putu su im drzave i malo pomalo "kupujuci" politicke stranke i politicare sve su blize svom cilju.Jasno je ko dan da predsjednik usa,americka vlade te demokrati i republikanaci nisu autonomni da donose odluke u ime usa nego sve rade u dogovoru ili cak po naredbi najvecih americkih korporacija. Obrati pozornost da neoliberalni kapitalizam nije samo utopijski ekonomski nego i politicki sustav a sve ono sto nosi sa sobom je u totalnoj suprotnosti sa bilo cim sto ima nacionalni predznak.Kada neoliberalni kapitalizam zazivi u potpunosi to ce znaciti kao sto smo vec napisali vladavina korporacija i gubitak indentiteta,mislim neces preko noci izgubiti indentitet ali u nekom srednjoreocnom razdoblju nacije i drzave nemaju sanse da prezive u ovom danasnjem obliku.Kad kazem vladavina korporacija mislim na to da je samo slobodno trziste utopija pa ce najvece korporacije samo preuzeti ulogu drzave a kad si ti taj koji kontroliras najvaznije u danasnjem svijetu trziste automatski kontroliras i politicare ko korporacije u slucaju usa a to automatski znaci i da kontroliras sudsku,zakonodavno i izvrsu vlast.Ja osobno sam uvjeren da nacije nemaju svijetlu buducnost.

NorthStand
20-06-2013, 03:21

Godinama se bavim financijama i vjeruj mi da sam se nagledala financijski neobrazovanih ljudi. Recimo, moji prijatelji mi samo dođu i kažu ''napravi nešto s ovim'' misleći na određenu svotu novca koju žele ostaviti sa strane i sačuvati. A, financije nisu nikakva posebna znanost međutim ne da im se zajebavat s tim jer se ne vole opterećavat i mislit iako to svatko može savladat, a radi se o njihovoj najvažnijoj stavci u životu jer sutra mogu , ne daj Bože, umrijeti ili ostati invalidi, a da pri tom uopće ne misle na svoju djecu koja ostaje iza njih. Njima se ne da s tim opterećivat...pazi s budućim osiguranjem svoje djece...i o čemu da mi dalje pričamo?

Takva je većina ljudi i jednostavno se oslanjaju na nekog drugog, kao da se boje odrasti, a političke elite to jako dobro koriste. Nije ovo samo kod nas problem ali kod društava koja su prošla kroz taj nesretni socijalizam je najizraženije.

ja se slažem s tobom, da trenutni koncept kapitalizma tj liberlanog kapitalizma treba preformulirat. kad se to napravi, i ovo što ti pričaš onda će to i imat smisla. ali sumnjam da će to itko ikada napravit, jer ovi što su ovakav sistem napravili njima nije u interesu da se trenutno stanje mjenja. njima paše, da je sve u njihovim rukama, i da se narod ništa ne pita. ali bože moj, idealno ne postoji toga sam svijestan, ali treba težit tome da se nađe što bolji model upravljanja ekonomijom i državom. uvijek treba težit novim modelima, jer samo tako se može naprijed. znamo na što je čovječanstvo ličilo u srednjem vijeku, a vidimo na što liči danas. u ljudskoj je prirodi, da se stalno nešto mjenja. i tu ne vidim ništa spornoga, ako se te promjene događaju za dobrobit većine a ne manjine. to je sve što sam ja htio reći, a osobno se baš i ne kužim u ekonomiju tako da nisam baš kompetentan previše duboko analizirat uzroke današnje krize i svega ovogo što se događa. ali onako laički, primjećujem da stvari ne idu u željenom-dobrom smjeru.

milky way
20-06-2013, 12:53
(si mu vidio sliku Regana u avataru?)

Glumac u reklamama i statista u filmovima B produkcije. :kez Marioneta korporacija kao i svi njegovi nasljednici.Ako niste obvezno pogledajte film Michael Moore-a Capitalism: A Love Story

http://i41.tinypic.com/2lkcmtf.jpg

torrent

http://thepiratebay.sx/torrent/5390023/Capitalism_A_Love_Story[2009]DvDrip[Eng]-FXG

titlovi

http://titlovi.com/titlovi/capitalism--a-love-story-96924/

Thomas Bauer
20-06-2013, 23:12
Liberalni kapitalizam nema alternative. Što prije to shvatite, to bolje za vas.

I molio bih da o ovom pišu samo ljudi koji rade u realnom sektoru. Jerbo ljudi koji rade za državu i javni sektor su pristrani. To mi je kao da murijak piše o navijačima...

Uz to nemaju iskustva, pa mi je to kao da junfer piše erotske romane.

Komari
20-06-2013, 23:57
Michael Moore?
:smijeh

izdanak kapitalizma a i našao je lip način za zaradit lovušu. Prodaje ti komunističku bozu a zarada turbo kapitalistička..

veri najs.

Ovo kod nas nije ništa trenutno, doli treniranje ega i mržnja spram države koju nisu htjeli.

Još nisu našli ime za takvu ekonomiju i gospodarstvo.

Po mojem skromnom mišljenju narod bi se trebao usuglasiti što su mu to strateški resursi koji se apsolutno i pod kojim uvjetima neće dat privatniku-sttrancu u ruke. Svaki postupak kontra toga = jednako zatvor automatski..ono privođenje utvrđivanje djela i pravac buksa do 75 godine života .. ništa suđenje godinama i miljunijedan svjedok i slične stričke

Strateški resursi su: izvori vode i drugih energetskih potencijala, infrastruktura u vidu dalekovoda, žica, telekomunikacijske mreže, cesta, željeznice, vodovodne mreže, šume, poljoprivredno zemljište, more , obala..

Svi mogu dobiti pravo korištenja - distribucije ali pod strogim uvjetima da ničim ne ugrožavaju budućnost resursa i ne postanu ucjenjivači.

Banke pod strogu kontrolu i da ne može više od 49 posto banaka bit u vlasništvu strane države ili državljana.

Sve drugo privatnicima i daj bože što više konkurencije.

Poticati manjim porezima proizvođače hrane, a opičit porezima kojekave nazovi novine (a ne obrnuto što je sad slučaj)

Vratit obvezatni vojni rok

U državnim školama i fakultetima dizala bi se meni svako jutro zastava i pivala himna

Kojekave udruge bi bile pod strogom financijskom kontrolom, a i morali bi zadovoljit određen broj aktivnih članova (dakle plaćaju članarinu udruzi - kunu - kunu svejedno koliko), a ne da se 10 istih ljudi vrti po 200ijednu udrugu s istu ili sličnom svrhom i cicaju proračun i da odrađuju posal za financijere strance.

Posebno bi opičila kodeks za novinare za izgovorenu ili napisanu rič..i majkemi uvela bi nadzor strogi poštuju li novinarsku struku ili etiku, a i morali bi dobit licence za zvat se novinar i da mogu uopće bavit se novinarstvom. Jerbo ja ne vidim razliku između nadriliječnika i nadrinovinara..i jedan i druge mogu nanijet strahovitu štetu ljudskom životu. S tim da sada ovaj prvi može i kazneno odgovarat, a ovaj drugi još dobija nagrade. Bome bi on meni za kaznu pošumljava državu i to točno onoliko stabala koliko je tribalo bit posičeno da se njegove bljuvotine objave, a nakon toga na npr Jakuševac i ručno odvaja kvalitetni otpad od onog koji triba spalit.

otprilike to su nele - mali dio mojih ideja kako bi ovu državu trebalo organizirat

Komari
21-06-2013, 00:09
U stvari... ja bi jednog Putina uvezla
:kez

Thomas Bauer
21-06-2013, 07:18
Znači i tu vrvi od turbodomoljuba koji drkaju na Michaela Moorea. Jaoooooo...

Pa taj bi vas, skupa sa svojim istomišljenicima, pekao na ražnju...

Thomas Bauer
21-06-2013, 07:35
"Koliko smo zapravo desničari u ekonomskom smislu odnosno da li je uopće moguće biti desničar bez stavova o vođenju države u najvažnijem smislu. Da bi naš program bio desničarski morao bi se zasnivati , bar većim dijelom, na liberalnom kapitalizmu. Iako se svima diže kosa na glasi od liberalnog kapitalizma prvo treba pojasniti kako liberalni kapitaizam nije ono što trenutno imamo u
Hrvatskoj."

Odlucio sam se pokrenut temu zbog gore pokazanog neznanja osnove osnova politike!Liberalni kapitalizam je politicko ekonomski sustav a nastao je na temeljima liberalne politicke ideologije.Kako neko moze biti nacionalista ako se zalaze za ukidanje drzavnih ovlasti?Liberalni kapitalizam karakterizira uvjerenje da je privatni vlasnik najbolje i jedino rjesenje o cemu god se radilo jednako kao sto komunjare smatraju da sve treba biti u vlasti drzave,potpuno se zanemaruje opce dobro.Drzave,nacije i moralne vrijednosti su u potpunoj suprotnosti sa liberalnim kapitalizmom i mislim da negrijesim ako napisem da nacionalisti NIKADA nisu imali veceg neprijatelja od ovoga nakaznog sustava.

Nevjerojatno...

Ako pričamo o liberalnom kapitalizmu i njegovoj domovini Americi i političkom kontekstu, onda postoji stranka koja se zalaže i za liberalno društvo i za liberalni kapitalizam, ali to nisu Republikanci, nego Libertarijanci. I prilično su minorni. A zalažu se za veće osobne slobode, a manje tlačenja od strane države. Primjerice, oni su pro gay, ali su isto tako za slobodno nošenje oružja. Tako da se s ovim našim ljevičarima baš i ne bi previše slagali...

Liberalni kapitalizam NIJE nastao na temeljima liberalne poitičke ideologije, uopće ne znam što bi ti rekao nakon što si to napisao...

A ova priča kako bi nacionalisti trebali bit protiv kapitalističkog sustava... Pa sinko, upravo moderne nacije kao takve su i stvorene propašću feudalizma i stvaranjem tržišta koje je iznjedrilo nacionalne elite.

Ovaj antikapitalistički stav je maslo socijalizma i njegovog brata fašizma čiji tatica Benito se onda ipak predomislio jer je bio dovoljno pametan da skuži da će Italija bankrotirat ako uvedu socijalizam, pa se okrenuo korporatističkom kapitalizmu. Što i nije toliko daleko od ovog što mi imamo danas u Hrvatskoj...

Nadam se da si svjestan da propagiraš iste stavove ko Lenjin.

Sve to je kurac prema pravom tržišnom natjecanju. To je za muškarce. Ostalo je za pičkice...

Inkvizitor
21-06-2013, 11:04
Znači i tu vrvi od turbodomoljuba koji drkaju na Michaela Moorea. Jaoooooo...

Pa taj bi vas, skupa sa svojim istomišljenicima, pekao na ražnju...

Koliko sam ja vidio to je sa Moorom bila ironija.

A definicija turbodomoljuba je?

Thomas Bauer
21-06-2013, 11:08
Koliko sam ja vidio to je sa Moorom bila ironija.

A definicija turbodomoljuba je?

Pa mislim da Milkijev post gdje pljuje po Reaganu bez kojeg bi mi sad vrlo vjerojatno na vlasti i dalje imali SKJ, i nije bio ironija...

Ono, neću ja tu puno pisat jer vidim da je stanje uma duboko komunističko i da ljudi uglavnom pišu neviđene gluposti. Što i je tragedija, da se hrvatski nacionalisti, kao pripadnici naroda koji je toliko stradao od komunizma, zalažu za taj sustav...

Bo-les-no...

A pritom danas čak i komunističke zemlje poput Kine, shvaćaju da liberalni kapitalizam nema alternative, pa su pustile biznisu da se razmaše do neslućenih razmjera... Što i njima donosi blagostanje. Općenito, ljudi kod nas danas jako vole srat, a nikad nisu bili gladni. Pitajte Kineze kako su jeli pred 25 godina i kako jedu danas... Samo od toga krenite...

Inkvizitor
21-06-2013, 11:20
pa ja ne vidim da se ovdje itko zalaže za komunizam

zaba1111
21-06-2013, 11:26
Koja je ovo analgoija, ako je u Kini za vrijeme 100% komunizma i 0% kapitalizma bilo daleko lošije, nego danas kad je omjer 50:50, onda je to dokaz da je 100% kapitalizam i 0% socijalna država jedino ispravno rješenje, meni na logiku u ovom primjeru više vuče da je najbolji omjer 50:50.

Neko je gore pisao, i samo malo pretjerao u nabrajanju što sve treba zaštiti , znači optimalno rješenje je ravnopravna tržišna utakmica po jasno definiranim pravilima i ograničenjima po pitanju zaštite ljudskih prava i javnog i zajedničkog dobra pri čemu je besplatno školstvo i dobrim djelom zastupljeno visoko obrazovanje pod okriljem države, optimalan omjer ,ovisno o ekonomskim kretanjima i potrebama država, treba varirati između 85:15 i 70:30.
Ekstremni liberalni kapitalizam , kao i ekstremni komunizam su smak svijeta.

Thomas Bauer
21-06-2013, 11:29
pa ja ne vidim da se ovdje itko zalaže za komunizam

Kolokvijalno rečeno...

Svatko tko je protiv slobodnog tržišta se zalaže za neku vrstu socijalizma i njegove podvrste... Što kod mene izaziva osjećaj mučnine i povraćanja.

Taj neuspjeli ekperiment je propao i spada u prošlo svršeno vrijeme kao recimo bapska vjerovanja da ne smiješ pit vodu kad si znojan...

Ali sad sam malo čitao, ima i dobrih upisa, poput pdv-ovog ili Humphreyevog i još par...

Thomas Bauer
21-06-2013, 11:34
Koja je ovo analgoija, ako je u Kini za vrijeme 100% komunizma i 0% kapitalizma bilo daleko lošije, nego danas kad je omjer 50:50, onda je to dokaz da je 100% kapitalizam i 0% socijalna država jedino ispravno rješenje, meni na logiku u ovom primjeru više vuče da je najbolji omjer 50:50.

Neko je gore pisao, i samo malo pretjerao u nabrajanju što sve treba zaštiti , znači optimalno rješenje je ravnopravna tržišna utakmica po jasno definiranim pravilima i ograničenjima po pitanju zaštite ljudskih prava i javnog i zajedničkog dobra pri čemu je besplatno školstvo i dobrim djelom zastupljeno visoko obrazovanje pod okriljem države, optimalan omjer ,ovisno o ekonomskim kretanjima i potrebama država, treba varirati između 85:15 i 70:30.
Ekstremni liberalni kapitalizam , kao i ekstremni komunizam su smak svijeta.

Lako je tebi iz Zagreba srat kako je 50/50 super. Probaj u Kini izać na ulicu i protestirat... Kina ima liberalni kapitalizam u smislu da se država minimalno miješa u biznis. Ali se jako miješa u sve ostalo. Ako je to tebi super, okej...

Ništa sinko nije besplatno. To je floskuletina i mit. Uvijek to NETKO plaća...

Ja uopće ne mislim da bi sirotinji u Hrvatskoj bilo loše da imamo najekstremniji mogući liberalni kapitalizam... Mislim da bi im bilo puno bolje nego danas. Hrvati su i dalje nacija koja zna suosjećat i to bi ostali i tada. Ja bih odredio da se za humanitarne potrebe daje prema želji. Ali bi i taj sustav vodio tržišno i preofesionalno...

zaba1111
21-06-2013, 11:44
Nisam ja naveo Kinu kao pozitivan primjer za bilo što, nego sam pokušao razumjeti analogiju gdje si ti naveo kineski primjer kao dokaz kako je liberalni kapitalizam jedino ispravno rješenje, ja sam jasno napisao omjere između kojih, po potrebi , treba varirati.

100% LK podruzumjeva i apsolutno nikakva prava na liječenje za siromašne bebe o kojima si pisao u blogu i apsolutnu nemogućnost školovanja za svu siromašnu djecu jer im roditelji iz bilo kojih razloga nisu uspjeli u tržišnoj utakmici,...

zaba1111
21-06-2013, 11:47
I da, naravno da ništa nije besplatno, ali to nešto što definira osnovna ljudska prava valjda po pravici i trebaju platiti proporcionalno oni koji i koriste najviše resursa zajedničke nam planete, putem poreza ili koncesije, svejedno je već.

Thomas Bauer
21-06-2013, 11:54
Nisam ja naveo Kinu kao pozitivan primjer za bilo što, nego sam pokušao razumjeti analogiju gdje si ti naveo kineski primjer kao dokaz kako je liberalni kapitalizam jedino ispravno rješenje, ja sam jasno napisao omjere između kojih, po potrebi , treba varirati.

100% LK podruzumjeva i apsolutno nikakva prava na liječenje za siromašne bebe o kojima si pisao u blogu i apsolutnu nemogućnost školovanja za svu siromašnu djecu jer im roditelji iz bilo kojih razloga nisu uspjeli u tržišnoj utakmici,...

Za bolesne bebe para nema u Hrvatskoj koja mora plaćat milijardu državnih službenika, a u Bosni ne može dobit JMBG zbog ultrabirokratizirane spore države. Obje stvari su tekovine socijalizma, ne liberalnog kapitalizma.

Nema dečki nikakvih kompromisa. I Švedska odustaje i Finska i Danska... Svi odustaju od tog nekog soft kapitalizma. Jer ne šljaka. Ili jesi ili nisi...

Za bolesne bebe uvijek treba bit novca, uvijek postoje iznimke koje potvrđuju pravilo. Što ne znači da Hrvatska treba imat 12,5% zaposlenih u javnim poduzećima. Koji se svi mudro skrivaju iza bolesnih beba...

zaba1111
21-06-2013, 12:22
Sad opet analogija slična onoj s Kinom, slažem se HR je socijalistička država i to ju gura u nestanak pogotovo u okvirima globalnog tržišta, HR je nekonkurentna, skupa i njen standard nema pokriće u vlasitoj ekonomiji... HR definitivno to sve treba prestati biti i osloboditi poduzetništvo iz zatočeništva birokracije, treba prestati financirati promašene projekte i nepotrebnu administraciju, ali to nikako ne znači da HR treba potpuno prestati biti socijalna držva, nego treba biti socijalna u skladu sa svojim mogućnostima, a ne onoliko koliko je to netko poželio, HR i dalje treba financirati osnovno i u značajnoj mjeri i visoko školstvo, ali to ne znači da treba investirati milijarde u znanstvene novake koji služe jedino da se popravi statistika, HR ne treba ostaviti šume, rijeke i more neiskorištene, niti to smije jednokratno prodati, pogotovo u sustavu bez poreza, nego treba to aktivirati stavljenjem pod koncesije u jasno regulranim pravilima ,podložnim zakonskim promjenama ovisno o situaciji...

Uglavnom da ne duljim omjer treba u HR ići značajno prema LK, a općenito treba varirati od 70-85% na stranu lk u odnosu na komunizam.

zaba1111
21-06-2013, 12:34
Samo da ne ostane kriva informacija, u BIH bebe ne mogu dobiti jmbg jer velikobošnjaci negiraju činjenično stanje i žele da drugi broj u nizu označava regiju koja negira entitetske granice, dok Srbi logično to ne dozvoljavaju.

I kako veliš ili jesi ili nisi, nema između, iako naravno ima između i može varirati od 0 do 100, ali ako nema između, onda nema spominjanja radnica Kamesnkog i beba, vlasnik odlučio zatvoriti tvornicu i priča završena, znači ili jesi ili nisi za lk, ja sam npr za takav omljer gdje doista nemaš što spominjati radnice Kamnskog , dok bebe ipak moraju imati zdravstveno osiguranje.

Inkvizitor
21-06-2013, 12:38
Da Bauer, tamo si socijalno osjetljiv a ovdje prodaješ liberalni kapitalizam. A u njemu nema milosti. Tu se leti na ulicu bez pitanja.

Thomas Bauer
21-06-2013, 13:00
Ne brkati korupciju i klijentelizam s liberalnim kapitalizmom. Pdv vam je već nešto natuknuo na tu temu.

Bez stvarne pravne države, nema pravog liberalnog kapitalizma. To je prvi preduvjet.

Osim toga, ovo mi je bila lijeva kolumna. Sljedeća će bit desna. I tako ukrug. :D

Thomas Bauer
21-06-2013, 13:03
Sad opet analogija slična onoj s Kinom, slažem se HR je socijalistička država i to ju gura u nestanak pogotovo u okvirima globalnog tržišta, HR je nekonkurentna, skupa i njen standard nema pokriće u vlasitoj ekonomiji... HR definitivno to sve treba prestati biti i osloboditi poduzetništvo iz zatočeništva birokracije, treba prestati financirati promašene projekte i nepotrebnu administraciju, ali to nikako ne znači da HR treba potpuno prestati biti socijalna držva, nego treba biti socijalna u skladu sa svojim mogućnostima, a ne onoliko koliko je to netko poželio, HR i dalje treba financirati osnovno i u značajnoj mjeri i visoko školstvo, ali to ne znači da treba investirati milijarde u znanstvene novake koji služe jedino da se popravi statistika, HR ne treba ostaviti šume, rijeke i more neiskorištene, niti to smije jednokratno prodati, pogotovo u sustavu bez poreza, nego treba to aktivirati stavljenjem pod koncesije u jasno regulranim pravilima ,podložnim zakonskim promjenama ovisno o situaciji...

Uglavnom da ne duljim omjer treba u HR ići značajno prema LK, a općenito treba varirati od 70-85% na stranu lk u odnosu na komunizam.

X-čina samo takva.

Nije Švedska postala Amerika zadnjih godina. Ali je, baš kako si rekao, uskladila svoju razinu socijalne države sa svojim trenutnim mogućnostima. I baš to moramo učiniti i mi.

milky way
21-06-2013, 13:19
@Thomase

Nezalazam se ja za komunizam nego upravo za ovo sto pise zaba za socijalna prava u kapitalizmu koja nisu moguca bez nadzora i mjesanja drzave.Takodjer vec sam napisao da je neoliberalni kapitalizam isto kao i komunizam - utopija jer je apsolutno slobodno trziste nemoguce i sto ce dovesti do toga da ce na kraju korporacije zamjeniti ulogu drzave pa bi te zamolio da to prokomentiras u par recenica.Da li ti uopce shvacas da su neoliberalni kapitalizam i drzava u totalnoj suprotnosti,da za njegovo zazivljavanje kao uvjet nije potrebna savrseno uredjena drzava nego nepostojanje iste! Iako se od strane korporacija vrsi pritisak na drzave zapadne evrope da postepeno napuste kako kazes "soft" kapitalizam to je trenutno "mission impossible" a buducnost ko zna sto donosi uz totalno zaglupljivanje ljudi uz razno razne reality shows,celebrity-e itd.

http://i44.tinypic.com/2vj1jkm.jpg

torrent

http://thepiratebay.sx/torrent/6185752/Inside.Job.LiMiTED.BDRip.XviD-DEFACED

titlovi

http://titloteka.com/hr/inside-job-2010-3?lang=en

milky way
21-06-2013, 13:36
Nevjerojatno...

Ako pričamo o liberalnom kapitalizmu i njegovoj domovini Americi i političkom kontekstu, onda postoji stranka koja se zalaže i za liberalno društvo i za liberalni kapitalizam, ali to nisu Republikanci, nego Libertarijanci. I prilično su minorni. A zalažu se za veće osobne slobode, a manje tlačenja od strane države. Primjerice, oni su pro gay, ali su isto tako za slobodno nošenje oružja. Tako da se s ovim našim ljevičarima baš i ne bi previše slagali...

Liberalni kapitalizam NIJE nastao na temeljima liberalne poitičke ideologije, uopće ne znam što bi ti rekao nakon što si to napisao...

A ova priča kako bi nacionalisti trebali bit protiv kapitalističkog sustava... Pa sinko, upravo moderne nacije kao takve su i stvorene propašću feudalizma i stvaranjem tržišta koje je iznjedrilo nacionalne elite.

Ovaj antikapitalistički stav je maslo socijalizma i njegovog brata fašizma čiji tatica Benito se onda ipak predomislio jer je bio dovoljno pametan da skuži da će Italija bankrotirat ako uvedu socijalizam, pa se okrenuo korporatističkom kapitalizmu. Što i nije toliko daleko od ovog što mi imamo danas u Hrvatskoj...

Nadam se da si svjestan da propagiraš iste stavove ko Lenjin.

Sve to je kurac prema pravom tržišnom natjecanju. To je za muškarce. Ostalo je za pičkice...

Procitaj opet sta sam napisao,korporacije postepeno "kupujuci" politicare i politicke stranke preuzimaju vlast a to je najbolje vidljivo iz filma Michaela Moora zbog kojeg sam ga i postavio kod izglasavanja pomoci bnkama u kongresu u iznosu od 700 milijardi dolara kad je narod rekao NE ali demokrati i republikanci DA,takodjer je iz filma vidljivo kako su korporacije pustile pipke u politici i mozda republikanci nisu u nacelu za liberalno drustvo ali stajuci na stranu krupnog kapitala ko da jesu.Inace pomeni demokrati i republikanci isti racku,razlike nema.

Slazem se sa ovim boldanim ali bi jos samo nadodao uz jasna pravila koja odredjuje drzava i uz osnovna socijalna prava.

DzoniBG
21-06-2013, 14:13
Pa mislim da Milkijev post gdje pljuje po Reaganu bez kojeg bi mi sad vrlo vjerojatno na vlasti i dalje imali SKJ, i nije bio ironija...

Ono, neću ja tu puno pisat jer vidim da je stanje uma duboko komunističko i da ljudi uglavnom pišu neviđene gluposti. Što i je tragedija, da se hrvatski nacionalisti, kao pripadnici naroda koji je toliko stradao od komunizma, zalažu za taj sustav...

Bo-les-no...

A pritom danas čak i komunističke zemlje poput Kine, shvaćaju da liberalni kapitalizam nema alternative, pa su pustile biznisu da se razmaše do neslućenih razmjera... Što i njima donosi blagostanje. Općenito, ljudi kod nas danas jako vole srat, a nikad nisu bili gladni. Pitajte Kineze kako su jeli pred 25 godina i kako jedu danas... Samo od toga krenite...

Pitaj ti Kineze koliko njih zivi dobro...

Od 1.5 milijardi stanovnika, normalan zivot ima mozda 200 miliona...ostali zive siromasno i bedno... prosecna plata im je 300 eura, a citave oblasti zapadne Kine sa stotinama miliona stanovnika jedva prezivljava... na selu, u rudnicima, manjim gradovima...

Tehnoloski su dosta napredovali, razvili Shangaj i Peking, Olimpijadu 2008 su spektakularno napravili, zavrsili su Maglev superbrzu zeleznicu od aerodroma u Shangaju do centra grada... ali koja je cena toga... upravo to sto im je radna snaga smesno jeftina.

Steve Jobs je 2007 izabrao Kinu upravo zbog toga, napravili su potpuno novi industrijski grad Shedzen, u fabrici Foxconn je zaposleno 230.000 malih zutih mrava koji rade po 12 sati svaki dan na sklapanju iphone-a, za bednih 15 dolara dnevno...

Kineski model kapitalizma je poseban, daleko od toga da je to liberalno trziste, jos glavnu rec ima komunisticka partija koja kanalise tokove privrede... tek predstoji njima problem kad milioni siromasnih dignu pobunu... sad se jos to drzi pod kontrolom diktaturom, ubedljivo najvise smrtnih kazni se izvrsi tamo...ali nece moci doveka...

Da zakljucim, Kina nije nikakav model liberalnog blagostanja, to je supersila u nastajanju, na znoju i krvi miliona svojih robova koji rade od jutra do sutra da bi preziveli...

Thomas Bauer
21-06-2013, 17:44

Od 1.5 milijardi stanovnika, normalan zivot ima mozda 200 miliona...ostali zive siromasno i bedno... prosecna plata im je 300 eura, a citave oblasti zapadne Kine sa stotinama miliona stanovnika jedva prezivljava... na selu, u rudnicima, manjim gradovima...

Tehnoloski su dosta napredovali, razvili Shangaj i Peking, Olimpijadu 2008 su spektakularno napravili, zavrsili su Maglev superbrzu zeleznicu od aerodroma u Shangaju do centra grada... ali koja je cena toga... upravo to sto im je radna snaga smesno jeftina.

Steve Jobs je 2007 izabrao Kinu upravo zbog toga, napravili su potpuno novi industrijski grad Shedzen, u fabrici Foxconn je zaposleno 230.000 malih zutih mrava koji rade po 12 sati svaki dan na sklapanju iphone-a, za bednih 15 dolara dnevno...

Kineski model kapitalizma je poseban, daleko od toga da je to liberalno trziste, jos glavnu rec ima komunisticka partija koja kanalise tokove privrede... tek predstoji njima problem kad milioni siromasnih dignu pobunu... sad se jos to drzi pod kontrolom diktaturom, ubedljivo najvise smrtnih kazni se izvrsi tamo...ali nece moci doveka...

Da zakljucim, Kina nije nikakav model liberalnog blagostanja, to je supersila u nastajanju, na znoju i krvi miliona svojih robova koji rade od jutra do sutra da bi preziveli...

Milojko bre, ne seri. Od Hrvata su valjda Srbi jedini koji o ovoj temi imaju manje za reć, vi ste iz komunizma izašli ima 10 i kusur godina... :D

Elem, Kinezčad malooka je u zadnjih 25 godina učetverostručila unos mesa, ribe, mlijeka i jaja per capita . I to uopće nisam pročitao u nekoj knjizi koja se bavi ekonomijom, nego u Collapsu od Jareda Diamonda, dakle uvjetno rečeno lijevoj knjizi, mada lik nije šarlatančina i dogmat i stvari sagledava objektivno.

Što ćemo sad s tim? Znači kume, lako je nama sitima srat i podrigivat, ja po lignjama na žaru, a ti po leskovačkom vozu, probaj bit gladan pa se zalagat za socijalizam.

Pametiniji analitičarai dobro kažu da je Kina danas Amerika + milijardu seljaka. Drugim riječima, cca 300 milijuna ih živi ko Ameri, a ostali su i dalje seljaci. Ali svejedno i oni žive bolje nego pred 30 i više godina...

pdv
21-06-2013, 18:15
Poreznice, ajde onda da vidimo primer tog slobodnog kapitalistickog trzista... iz prakse, ne iz teorije...

Po ovome sto ti pises, to je neki idealizovani model koji niko nije dostigao, nalik komunizmu, na papiru zvuci fino, ali ono sto ljudi od njega naprave u reali je "budi-bog-s-nama".

Ti se zalazes za jedan ideolosko-ekonomski model, a pritom verovatno znajuci kakva je situacija u sredini gde ti zivis... ajde za tren da prihvatimo da bi to sve bilo bajno da neke zle chike to ne kvare... jel znas ko narusava pravila igre... pa upravo ljudska priroda, gramzivost, zelja za moci, kontrolom... mi smo koruptivni narodi i zemlje, smatra se da je normalno lekaru da odneses kafu i bombonjeru, gde god treba podmazati, nikog ni malo ne grize savest da tim svojim ponasanjem i on postaje saucesnik...
Znajuci kakva je politicka elita, i lose stanje pravosudja... ko to moze da primeni u praksi?! To je kao da pozelis da odes do Saturna... hoces ti, ali ces doveka tabanati trecim kamenom od sunca...

Ne prihvatas da to nije za nase narode... kao sto nije za tebe box, za mene balet...neke stvari ne idu da ga 'bes... mi smo patrijahalne juznjacke zemlje, jos uvek dosta vezane za familiju, nemamo mentalitet i odgoj individualaca podignutih od malih nogu da gledaju samo sebe i svoje dupe, bez ikakvih moralnih obzira.... i hvala bogu da je tako...

Putin je jednu stvar dobro rekao Obami - ne treba vise da budemo u konfliktu, ali nase kulture se razilaze, vi ste individualci, mi smo za kolektivni duh... da ne ulazim u pojedinosti, ali dobra je ovo paralela, mi smo Slo(a)veni iz juznih krajeva, nemamo u sebi ono sto imaju Nemci, Englezi, Amerikanci...i oni su taj svoj sistem gradili vekovima, jos od verskih podela, protestanata, kalvinista...

Zasto ne bi nasli kompromis... ne svakako komandna privreda, ali ne ni liberalni kapitalizam... dati mogucnost svakom preduzetniku da se razvije ako ima dobru ideju, ali uspostaviti neke granice, da mogu da se obuzdaju ako krenu da previse otimaju... ko ce to da spreci... ko ce spreciti Todorica, do skoro kod nas Miskovica...drzali su pola zemlje u svojoj saci... mozes ti da ga uhapsis, ali dok ne izgradis bolji sistem, samo ce neko uskociti na njegovo mesto...

Znaci ravnoteza izmedju kapitala sa jedne strane, i socijalne politike sa druge... ne moze jedno bez drugog...ako je slaba ekonomija, slabo se ubira porez, a zbog toga pate mnoge svere drustva...

Upravo zbog toga što se ubire previše poreza su ekonmije svijeta u padu i stalnim problemima. Ovo nije nikakav idealan model već prirodan i ispravan model u kojem tvoji prihodi ovise o tvojih soposbnosti pri čemu se socijalna politika odnosi samo na one nemoćne i slabe. Sve ostalo je bacanje i novca i vrimena u vitar, a koristi za bogaćenje toj malobrojnoj eliti o kojoj pričate. Pravi kapitalizam nikad niste osjetili ali znate da ste protiv toga. Samo mi je to čudno, a to je pokazatelj straha i skučenosti mentaliteta. Stalno plačete kako ništa ne funkcionira i kako je svugdje prisutna korupcija, a svaki post vam pršti o toga kako bi političarima dali još veću vlast. Mene samo zastrašuje što je taj mentalitet prisutan i kod mladih ljudi i iman osjećaj da ga se nikad nećemo riješit i unatoč tome što imamo lijepu zemlju uvik ćemo bit jad i bijeda jer niti volimo radit niti volimo mislit. Ljudi s takvim stavom nisu zaslužili ništa drugo nego socijalizam modernoga doba koji obiluje bogatim političarima, bogatim pojedincima iz sumnjivih krugova društva, kurvama, prevarantima i zatupljenom masom...jer, hej, ovi prije nabrojeni bolje znaju što treba masi nego masa sama.

@ pdv

Neoliberani kapitalizam nepostoji u potpunosti ali korporacije rade na tome a jedina prepreka na tom putu su im drzave i malo pomalo "kupujuci" politicke stranke i politicare sve su blize svom cilju.Jasno je ko dan da predsjednik usa,americka vlade te demokrati i republikanaci nisu autonomni da donose odluke u ime usa nego sve rade u dogovoru ili cak po naredbi najvecih americkih korporacija. Obrati pozornost da neoliberalni kapitalizam nije samo utopijski ekonomski nego i politicki sustav a sve ono sto nosi sa sobom je u totalnoj suprotnosti sa bilo cim sto ima nacionalni predznak.Kada neoliberalni kapitalizam zazivi u potpunosi to ce znaciti kao sto smo vec napisali vladavina korporacija i gubitak indentiteta,mislim neces preko noci izgubiti indentitet ali u nekom srednjoreocnom razdoblju nacije i drzave nemaju sanse da prezive u ovom danasnjem obliku.Kad kazem vladavina korporacija mislim na to da je samo slobodno trziste utopija pa ce najvece korporacije samo preuzeti ulogu drzave a kad si ti taj koji kontroliras najvaznije u danasnjem svijetu trziste automatski kontroliras i politicare ko korporacije u slucaju usa a to automatski znaci i da kontroliras sudsku,zakonodavno i izvrsu vlast.Ja osobno sam uvjeren da nacije nemaju svijetlu buducnost.

Liberalni kapitalizam uopće ne predstavlja neku prepreku postojanju države,a ove korporacije koje spominješ su nastale i ispravnim i neispravnim putem. Neke od njih poput Microsofta je država godinama uništavala i ograničavala, a kompanija ne može biti ispravnija nego je. Kapaitala ima i u ruke političara jedino dolazi ako oni to reguliraju zakonima i zabranama. Jednostavno trebate shvatiti da postoje jako pametni, talentirani i sposobni ljudi koji mogu zaraditi milione, a da pri tom nisu nikakvi prevaranti. I to što oni toliko mogu zaraditi nije ništa loše, dapače, djeluje pozitivno na cjelokupno društvo. Bogatstvo pojedinca se reflektira bogaćenjem i mase jer kada netko otvori tvornicu ili bilo koji posao u tvom gradu onda profitiraš i ti i tvoj grad od toga bez obzira radio u toj kompaniji ili ne.

No, slažem se da je free market utopija i da je njegov uspjeh nemoguć iz razloga što političkim elitama takvo nešto ne odgovara, a imaju i podršku u ljudim kojima je takva zamisao odbojna. Ovo o jednoj kompaniji na tržištu što pričaš je u uvjetima slobodnog tržišta nemoguće. Takvo nešto se događa samo u uvjetima državnog intervencionizma. Primjerice situacija sa HEP-om koja je bila do prije nekih par godina na RH tržištu u svijetu free marketa jednostavno nije moguća. Takve stvari se događaju samo kada država nešto proglasi iznimnim strateški bitnim resursom, napravi od toga monopol i izvlači lovu za privatne račune onih koji vode taj sektor.

ja se slažem s tobom, da trenutni koncept kapitalizma tj liberlanog kapitalizma treba preformulirat. kad se to napravi, i ovo što ti pričaš onda će to i imat smisla. ali sumnjam da će to itko ikada napravit, jer ovi što su ovakav sistem napravili njima nije u interesu da se trenutno stanje mjenja. njima paše, da je sve u njihovim rukama, i da se narod ništa ne pita. ali bože moj, idealno ne postoji toga sam svijestan, ali treba težit tome da se nađe što bolji model upravljanja ekonomijom i državom. uvijek treba težit novim modelima, jer samo tako se može naprijed. znamo na što je čovječanstvo ličilo u srednjem vijeku, a vidimo na što liči danas. u ljudskoj je prirodi, da se stalno nešto mjenja. i tu ne vidim ništa spornoga, ako se te promjene događaju za dobrobit većine a ne manjine. to je sve što sam ja htio reći, a osobno se baš i ne kužim u ekonomiju tako da nisam baš kompetentan previše duboko analizirat uzroke današnje krize i svega ovogo što se događa. ali onako laički, primjećujem da stvari ne idu u željenom-dobrom smjeru.

Nikako ne idu u dobro smjeru :D

caporegime
21-06-2013, 18:17
kako se ono kaže? there is no free meal.
na kraju uvijek netko plati a ja mislim da je najbolje da plaća onaj koji najviše želi neku uslugu.
teško reći nešto što dosada nije rečeno ali mislim da ja ne bi trebao snositi troškove zdravstva kao neki hipohondar koji dežura po bolnicama ili, jebiga, kao neki teški bolesnik.
a iskreno ne bih htio ni plaćati školovanje nekom dripcu koji iz pomodarstva htio zapaliti vani.
hoću reći, da, pomogao bih snosio troškove za teško bolesne ljude koji si ne mogu pomoći a teško im je.
da, htio bi pomoći školovanju nadarene djece ali da uzdržavam vječite studente i lijnečine ili one kji bi htjeli guzu smjestit u london ili amsterdam pa se poslije kurčit kad dođu doma.....to ne bih.
postavio bih letvicu na najviše.
liberalni kapitalizam a onda, gdje je moguće i optimalno, spuštao i uvodio neke ajmo to tako nazvat, intervencionističke (ne miješato s intervenzionizmom u smislu kako ga se kolokvijalno promatra) mjere tek toliko da se pokriju neki slučajevi koji bi u suprotnom, mogli izazvat teške posljedice za nezaštićeniji dio stanovništva.

pdv
21-06-2013, 18:31
X-čina samo takva.

Nije Švedska postala Amerika zadnjih godina. Ali je, baš kako si rekao, uskladila svoju razinu socijalne države sa svojim trenutnim mogućnostima. I baš to moramo učiniti i mi.

Švedskoj su svojevremeno prigovarali da je gora od Amerike :kez Bar kada govorimo o njenom tržištu koje je , čini mi se, više od 80% privatizirano. Oni su to što jesu zahvaljujući određenim povijesnim okolnostima ali i, prvenstveno, zahvaljujući liberalizaciji tržišta i kapitalizmu. No, naravno u glavama naših ljudi Švedska je socijalistički raj i oni stvarno misle kako je uspješna zbog socijalne politike i poštenih političara :facepalm

@Thomase

Nezalazam se ja za komunizam nego upravo za ovo sto pise zaba za socijalna prava u kapitalizmu koja nisu moguca bez nadzora i mjesanja drzave.Takodjer vec sam napisao da je neoliberalni kapitalizam isto kao i komunizam - utopija jer je apsolutno slobodno trziste nemoguce i sto ce dovesti do toga da ce na kraju korporacije zamjeniti ulogu drzave pa bi te zamolio da to prokomentiras u par recenica.Da li ti uopce shvacas da su neoliberalni kapitalizam i drzava u totalnoj suprotnosti,da za njegovo zazivljavanje kao uvjet nije potrebna savrseno uredjena drzava nego nepostojanje iste! Iako se od strane korporacija vrsi pritisak na drzave zapadne evrope da postepeno napuste kako kazes "soft" kapitalizam to je trenutno "mission impossible" a buducnost ko zna sto donosi uz totalno zaglupljivanje ljudi uz razno razne reality shows,celebrity-e itd.

Korporacije ne mogu zamijeniti uloge država nikako. Na slobodnom tržištu te nema tko štiti već ti svojom cjenovnom i poslovnom politikom stvaraš svoje ime. Takav oblik tržišta poznaje samo zakon konkurencije jer kupci zajedno s ponuđačima diktiraju uvjete. Opet kažem, pogledajte malo tržnice pa će te vidjet način funkcioniranja i kako uspijeva samo onaj tko može pogoditi i zadovoljiti potrebe kupaca. Bez obzira bio neki Bandićev kum i bez obzira da li taj netko ima najbolji iznajmljen stol na tržnici jer je Bandićev kum, kupac ide kod onog tko mu kvalitetom, cijenom ili nečim trećim, njemu bitnim, odgovara. Tako da jednostavno ne postoji ta situacija o kojoj pričaš u uvjetima free marketa jer su tamo pravila igra za sva ista. U slučaju državnog intervencionizma nisu pa se događaju razne manipulacije.

Kinezi, kao što reče Bauer, žive više nego dobro u odnosu na to kada su bili čista komunistička vlast. To nije nikavo liberalno tržište već koketiranje sa kapitalizmom i novcem sa Zapada s tim da su se u svemu tome malo zeznuili s obzirom da im je tržište vezano, najvećim dijelom za Ameriku. Pa ako Amerika malo promini ploču vrlo lako mogu kihnuti jer Kinezi SAD-u izvoze robu tj. stvarno proizvedenu vrijednost, a Amerika njima inflatorni dolar :kez Dakle, ovo je samo primjer popuštanja kineskih granica i otvaranje nekakvog kapitalizma koji čak i u tom obliku čini državu i njene građane bogatijima. Dakle, samim tim je nesumnjivo koji je model bolji.

pdv
21-06-2013, 18:32
kako se ono kaže? there is no free meal.
na kraju uvijek netko plati a ja mislim da je najbolje da plaća onaj koji najviše želi neku uslugu.
teško reći nešto što dosada nije rečeno ali mislim da ja ne bi trebao snositi troškove zdravstva kao neki hipohondar koji dežura po bolnicama ili, jebiga, kao neki teški bolesnik.
a iskreno ne bih htio ni plaćati školovanje nekom dripcu koji iz pomodarstva htio zapaliti vani.
hoću reći, da, pomogao bih snosio troškove za teško bolesne ljude koji si ne mogu pomoći a teško im je.
da, htio bi pomoći školovanju nadarene djece ali da uzdržavam vječite studente i lijnečine ili one kji bi htjeli guzu smjestit u london ili amsterdam pa se poslije kurčit kad dođu doma.....to ne bih.
postavio bih letvicu na najviše.
liberalni kapitalizam a onda, gdje je moguće i optimalno, spuštao i uvodio neke ajmo to tako nazvat, intervencionističke (ne miješato s intervenzionizmom u smislu kako ga se kolokvijalno promatra) mjere tek toliko da se pokriju neki slučajevi koji bi u suprotnom, mogli izazvat teške posljedice za nezaštićeniji dio stanovništva.

Tako nekako i ja na sve to gledam. Jak pravni okvir, zaštita slabih,a ostali izvolite na tržište i pokažite koliko vrijedite.

Humphrey
21-06-2013, 19:30
Švedskoj su svojevremeno prigovarali da je gora od Amerike :kez Bar kada govorimo o njenom tržištu koje je , čini mi se, više od 80% privatizirano. Oni su to što jesu zahvaljujući određenim povijesnim okolnostima ali i, prvenstveno, zahvaljujući liberalizaciji tržišta i kapitalizmu. No, naravno u glavama naših ljudi Švedska je socijalistički raj i oni stvarno misle kako je uspješna zbog socijalne politike i poštenih političara :facepalm

Upravo ovo, svi Švedsku spominju kao primjer socijalne države,a nikad kao primjer kapitalističke države gdje će ti država istina uzeti porezima dobar dio zarade,ali te neće sputavati ako imaš ideju i pamet da nešto pokreneš.

Švedska je prije svega država u kojoj se zakoni provode,otuda sve počinje. To su temelji zdravog društva.

Naravno treba pričekati pa vidjeti koliko će i taj raj potrajati.

Thomas Bauer
21-06-2013, 19:56
Ma to je to. Kod nas ljudi u načelu misle da je njima netko drugi, država ili ne znam tko, dužan osigurat posao i dobar standard.

Moš mislit...

Sad se polako trijeznimo, ali sudeći po mnogima, nije još dovoljna kriza. Bit će dobro tek kad se ljudi počnu vraćat na djedovinu i uzgajat voće i povrće...

Imam frenda koji je bio vrhunski u svom poslu, imao super plaću, pa je otišao iz Zagreba i sad uzgaja češnjak i ne znam kaj sve ne. Ako može on, može i neki šljaker s osnovnom školom.

Thomas Bauer
21-06-2013, 20:10
Upravo ovo, svi Švedsku spominju kao primjer socijalne države,a nikad kao primjer kapitalističke države gdje će ti država istina uzeti porezima dobar dio zarade,ali te neće sputavati ako imaš ideju i pamet da nešto pokreneš.

Švedska je prije svega država u kojoj se zakoni provode,otuda sve počinje. To su temelji zdravog društva.

Švedska je potpuno odustala od te priče i danas ima jeftiniju državu od pola Europe... Shvatili su da ne ide...

moonlight
21-06-2013, 21:35
Zaglibit ćemo u snovima...
Kao prvo Bauer dobro govori o mentalitetu, to nije ništa novo, mentalitet mogu mijenjati smjerovi, izabrani na izborima, političke elite.
Zakonskim i političkim zaokretom.
Imamo li to?
Nemamo.
Koja Švedska i koja izravna primjena?
I ja se slažem ukinuti mentalitet "daj mi", besplatno je, ali kako?
Mi smo toliko licemjerni danas kao narod, to je pomalo neizlječivo.
Lajka se na društvenim mrežama, pa gdje mislite da će se prava izboriti, ovdje?
I liberalni kapitalizam, ajmo proć po Hrvatskoj, u nas je definicija njega "di sam tu ja"...
To kaj mi ovdje pričamo , to je deset ljudi.
LJudi se boje ulice, mi nemamo mentalitet slobode izražavanja, nama je to uvijek neki upitnik, tko je iza, ispred...ž
Ali jako smo pametni kad u mraku sobe, i žena spava izražavamo glasno svoj lavež...

Aleksa
21-06-2013, 21:47
Šta je pravedno društvo u ekonomskom smilu? Tj. koja je to pravedna distribucija dobara?
Liberalni kapitalizam smatra da je pravedno da najsposobniji imaju više dobara od manje sposobnih.
Neoliberalni kapitalizam je postavio drugačiji koncept pravde: kapital je vrednost samo u društvenom kontekstu. Najsposobniji samo zahvaljujući društvu mogu da materijalizuju svoju sposobnost. Da li ja onda pravedno da nečim uzvrate društvu, budući da postojanju društva zahvajuju svoje uspehe?

Ko je čitao Andrićev roman "Gospođica" zapazio je na početku knjige citat jedne misli Sime Milutinovića Sarajlije: proklet je onaj kapital koji se ne koristi za dobrobit naroda (parafraza).

To su neka najopštija pitanja koja se tiču pojma i koncepta pravde u društvu.

Ako se složimo da je potrebna pravednija distribucija dobara tako da sposobnijima ne pripada sve, onda je pitanje kako izvesti takvu distribuciju.

Recimo država i njen aparat treba da bude finansirana isključivo od bogatih, jer oni imaju najveći uticaj na nju i praktično, zahvaljujući njoj su se i obogatili.
Pored slobodnog tržišta treba da postoji minimum dobara koja su dostupna svima, ili barem lako dostupna. Što se više širi skup tih dobara društvo je bogatije. Danas besplatno školstvo i zdravstvo, sutra besplatna struja i internet, pa što da ne i neke namirnice hrane. Danas je to moguće proizvesti u pri ovakvoj tehnologiji.

No ima tu i socijalne patologije. Uskraćivanjem dobara, lakše se gospodari ljudima, pa danas recimo nemamo besplatnu struju iako je lako moguće doći do rešenja. Ili automobile na jeftinija goriva od nafte.
S druge strane, ako bi mase imale dovoljno dobara za život bez rada, postale bi obesne, i verovatno bismo imali masu pijanica, narkomana i sl.

moonlight
21-06-2013, 21:50
Ti si Aleksa gori od Bakunjina.

Aleksa
21-06-2013, 21:59
Ti si Aleksa gori od Bakunjina.

Pa, zašto? Nisam baš dao neke kategorične odgovore. U principu mislim da svako društvo treba da teži što humanijem poretku, ali isto tako mislim da nema svako društvo stomak za to. Treba i narod da je obrazovan za društvo. I dobro je da se u bibliotekama mogu besplatno čitati knjige. A loše je što narod više voli da gleda realitije od toga. Svaki poredak počiva na pristanku onih nad kojima se vlada, a odricanje od obrazovanja je savremeni način pristanka. Malo širim priču, ali to jesu kompleksne stvari.

moonlight
21-06-2013, 22:14
Ma potsjetila me ta sintagma bogati=daju, financiraju, okoristili su se.
O ovom prostoru govorimo o prostoru korupcije, da, ali govorimo o mentalitetu.
Evo ja mogu iz pozicije Hrvatske reći da je uvijek bilo domoljubno potkradati državu(monarhiju) jer je to bio i domoljubni čin, tako se uvriježilo, duga je povijest toga.
Kada se teži humanijem onda je slijed događaja odlučan stav.
Nije teoretiziranje, nije snatrenje po portalima, mi to u Hrvatskoj nemamo, nemamo javni okupljajući stav po tom pitanju.
Vi ste na ulicama već 15 godina iz drugih pobuda , pa su nam i dalje figure na šahovskoj ploči na istim pozicijama, a izgubili ste kralja...:zubo

NorthStand
23-06-2013, 13:16
u hr treba samo gledat svoju guzicu, eto to treba u hr. jer nitko nije vrijedan ni trud ni znoja, ni bilo čega. što bi neki rekli, neka narodu bude još gore kad bolje ni ne zaslužuje.

isto tako, nije istina da samo domoljubi kradu monarhiju i državu, jer "socijalisti" a zapravo svima poznati komunisti od Linića do Čačića i svih ostalih s lijevica koji u ovoj našoj zaglupljenoj javnosti imaju status božanstva, kradu nemilice ali eto nitko u tome ne vidi ništa spornoga. u prenesenom značenju, ako HDZovac mazne jednu kunu to će biti prvorazredni skandla koji će se razvlačit po svim naslovnicimaa medija, ako SDPovac SKH mazne desetine miliona eura, to će biti prikazano kao nešto što se jednostavno moralo dogodit jer eto falilo je ljudima pa se nekako moralo te "rupe" u proračunu "zakrpat".

nas prije svega jebe, što smo jako jako licemjerna država, što se još uvije sve vrti oko partizana i ustaša, a u biti nije to uopće tema to je tema za raju, dok je cilj i desnima i ljevima isti doći na vlast i onda pošteno operušat i opljačkat što se može. država ovakvku kakvu mi imamo danas, bilo bi bolje da je nema i da ne postoji. to je moj stav. bolje da smo utopljeni u nekakvu uniju, jer je praktički isti kurac ko i da nismo. zato ova EU više ne može biti tretirana ko zlo, jer smo mi toliko bezlični postali, toliko malodušni i sebični, da ćemo se vrlo lijepo uklopit u carstvo lopovluka i klijentelizma koje vlada današnjom europom.

liberalni kapitalizam ima smisla u normalnoj državi, i normalno narodu, pošto mi to nismo nemamo šta više pričat na tu temu.

"normalno" predstavlja sve ono, što hrvati i hrvatska danas nisu a što se ima prilike vidjet u svakoj sređenijoj zemlji svijeta. npr Švicarska, Norveška, Island sve tri su odjebale EU. SAD Kina Japan, nijedna od tih zemalja nema na čelu države likove koji pričaju o agresiji vlastite zemlje, na neku susjednu. eto samo to za početak, a o ekonomiji ne treba ni pričat. koliko su naši genijalci ne-sposobni najbolje ocrtava podatak da nam BDP kontinuirano pada, a to će i nastavit bez obzira na ulazak u EU. valjda oni znaju šta treba napravit, da bi se taj negativni trend zaustavio. ovu učmalu tvorevinu, trebala satrat i zapalit do temelja svim političarima i ljevima i desnima kolektivno se najebat pošteno majke, i onda krenut s nule i iz pepela gradit novu državu i novi sustav vrijednosti i upravljanja zemljom, to je jedino riješenje a do toga nikad neće doći, zahvaljujući narodu koji baš zbog toga što ništa ne mrda i treba da živi ovako kako živi. kud sreće, da bude još par desetina tisuća skupljača plastičnih boca ove godine, samo neka se povećava taj broj dok god ne pogledamo istini u oči i ne pokušamo nešto promjenit, pa makar i na silu!

Thomas Bauer
23-06-2013, 13:31
liberalni kapitalizam ima smisla u normalnoj državi, i normalno narodu, pošto mi to nismo nemamo šta više pričat na tu temu.

Čekaj, ti si neki desničar, a svoj narod proglašavaš nenormalnim?!?!?!?!

Ja bih se složio da naš narod nije normalan, ali samo zato jer ne želi izać na ulice i jebat majku onima koji im muzu zadnju kunu iz džepa, parazitiraju na njima i još se pritom naslađuju. Ali puno toga će sad riješit EU i liberalizacija tržišta, kad već nismo mi...

NorthStand
24-06-2013, 00:39

Ja bih se složio da naš narod nije normalan, ali samo zato jer ne želi izać na ulice i jebat majku onima koji im muzu zadnju kunu iz džepa, parazitiraju na njima i još se pritom naslađuju. Ali puno toga će sad riješit EU i liberalizacija tržišta, kad već nismo mi...

naš narod je bolesno nenormalan, bira najgore moguće predstavnike vlasti. i zato svaki pojedinac mora gledat sebe, smisao kapitalizma i je u tome da se svatko individualno pobrine za sebe, a ne da država ili netko treći o njemu vodi računa i plaća njegove račune. stoga, živio kapitalizam samo u malo drugačijem obliku od ovog današnjeg, Regan je ok nemoj me krivo shvatit meni osobno Regan je neki oblik Putina samo što je vlado prije Putina. meni je svaki desničar ok, iako mislim da je tebi Regan primarno simpatičan zbog "liberalnog" kapitalizma. a meni zbog toga što je bio rigidni antikomunist, sve te antikomunističke organizacije i ljudi su meni špica. ne podnosim komunizam, blago rečeno.

Još manje mi se jebe kaj nas smatraju zgubidanim i propalicama. Baš u državi di je gradonačelnik jedinog grada Milan Bandić, kojeg, a propos, ti isti panjevi smatraju genijem i vizionarom.

a vidi ovdje kako si Bandića oprao, valjda bi Ostojić bio bolji? kad samo vidim onu njegovu psiho facu, userem se od muke.

Nas kolektivno peče savjest zato što nemamo kolektivnu svijest. Peče nas to kaj nemamo jaja SVI izać na ulice i podrobit i muriju i šajbe i Sabor i Vladu i SDP i HDZ i sva ta govna.

ovo si dobro reko, treba im svima kolektivno jebat majku, mogu brazilci mogu turci mogu francuzi samo hrvati čačkaju jaja dok nam državu vode u propast.

pdv
27-06-2013, 18:46
Šta je pravedno društvo u ekonomskom smilu? Tj. koja je to pravedna distribucija dobara?
Liberalni kapitalizam smatra da je pravedno da najsposobniji imaju više dobara od manje sposobnih.
Neoliberalni kapitalizam je postavio drugačiji koncept pravde: kapital je vrednost samo u društvenom kontekstu. Najsposobniji samo zahvaljujući društvu mogu da materijalizuju svoju sposobnost. Da li ja onda pravedno da nečim uzvrate društvu, budući da postojanju društva zahvajuju svoje uspehe?

Uzmimo primjer jednog sposobnog poduzetnika koji ima građevinsku firmu koja zapošljava 150 radnika. Taj poduzetnik za svaki svoj stroj, za svaki svoj posao, za svaku olovku u uredu mora platiti porez kao i za sve zaposlenike određene mirovinske, zdravstvene i porezne odbitke. Uz to, na svaku svoju dobit mora platiti porez.

Dakle, zahvaljujući tom kapitalistu 150 obitelji ima minimalno jednog člana koji ima primanja te kroz navedene poreze poduzetnik pomaže cjelokupan grad. Pa ,gospodo draga, što bi to jedan poduzetnik još trebao vratiti prirodi i društvu osim toga da vam da mogućnost da radite i da razvija mjesto u kojem živite? Možda dijeliti s vama dobit u koju je uložio svoj vlastiti kapital i svoj rizik da bi vaša socijalistička duša bila zadovoljna i da bi lajkajući po fejsu za vrime radnog vrimena mogli pričat o pravednoj raspodjeli dobara.

Osim toga velika većina bogatih ljudi uglavnom pokreće humanitarne akcije i velikim dijelom sudjeluje u istima. Dakle, konkretno pitam što je to što bi vas zadovoljilo i što vi smatrate pravednim da se vrati društvu?

Ko je čitao Andrićev roman "Gospođica" zapazio je na početku knjige citat jedne misli Sime Milutinovića Sarajlije: proklet je onaj kapital koji se ne koristi za dobrobit naroda (parafraza).

Glup je onaj tko se loži na ove poskočice. Kapital se uvijek koristi za dobrobit veće mase ljudi jer da nije tako onda ne bi uopće imao funkciju. Osoba koja drži novac u banci nema nikakvu zaradu jer mu većinu štednje pojede inflacija. Poduzetnici su ljudi koji to shvaćaju pa svoj novac investiraju ili u neke poslove s vrijednosnim papirima ili nekakve druge gospodarske aktivnosti npr. otvaranje tvornice. I jedno i drugo i sve što se investira je na dobrobit šire mase ljudi. Ne zato što je neki poduzetnik altruista već zato što on ne može zaraditi ,a da pri tome još netko ne zaradi.

To su neka najopštija pitanja koja se tiču pojma i koncepta pravde u društvu.

Općenito je glupo tražiti neku univerzalnu pravdu jer ista ne postoji. Pojam pravde je nešto što varira od čovjeka do čovjeka i svatko se vodi nekim svojim osobnim moralnim osjećajima. Dok god se priča o pravdi i raspodjeli spominje u istoj rečenici jasno je da nema ništa od toga. Kako ide ona priča kad su dva partizana odmarala i jeli svoj jadni obrok,a malo dalje od njih zapovjednici svoj pa jedan reče: '' Kad sam vidio da oficiri jedu iz jednog kazana, a mi iz drugog jasno mi je bilo da neće ništa bit od tog socijalizma''

Ako se složimo da je potrebna pravednija distribucija dobara tako da sposobnijima ne pripada sve, onda je pitanje kako izvesti takvu distribuciju.

Recimo država i njen aparat treba da bude finansirana isključivo od bogatih, jer oni imaju najveći uticaj na nju i praktično, zahvaljujući njoj su se i obogatili.
Pored slobodnog tržišta treba da postoji minimum dobara koja su dostupna svima, ili barem lako dostupna. Što se više širi skup tih dobara društvo je bogatije. Danas besplatno školstvo i zdravstvo, sutra besplatna struja i internet, pa što da ne i neke namirnice hrane. Danas je to moguće proizvesti u pri ovakvoj tehnologiji.

No ima tu i socijalne patologije. Uskraćivanjem dobara, lakše se gospodari ljudima, pa danas recimo nemamo besplatnu struju iako je lako moguće doći do rešenja. Ili automobile na jeftinija goriva od nafte.
S druge strane, ako bi mase imale dovoljno dobara za život bez rada, postale bi obesne, i verovatno bismo imali masu pijanica, narkomana i sl.

Uzmimo da je tvoj distribucija pravedna i pametna:

1. Kako određujemo i po kojim kriterijima tko je bogat?
2. Što ako nakon tri mjeseca te bogate osiromašimo, jer bogati su manjina u društvu, tko će onda plaćati za naše potrebe?
3. Koji je iznos te minimalne razine dostupnosti dobra i po kojim parametrima se ista određuje?

Za daljnja pitanja me zanima da li je ovaj tvoj sustav samo na području određenih zemalja ili na području cijelog svijeta?

pdv
27-06-2013, 18:47

Teško je izvući neke pametne prognoze s obzirom da je EU jedna ogromna birokratska tvorevina ali s obzirom da smo mi na dnu što se tiče te administracije onda ćemo vjerojatno osjetit neko poboljšanje.

kiša
27-06-2013, 19:19
Ma potsjetila me ta sintagma bogati=daju, financiraju, okoristili su se.
O ovom prostoru govorimo o prostoru korupcije, da, ali govorimo o mentalitetu.
Evo ja mogu iz pozicije Hrvatske reći da je uvijek bilo domoljubno potkradati državu(monarhiju) jer je to bio i domoljubni čin, tako se uvriježilo, duga je povijest toga.
Kada se teži humanijem onda je slijed događaja odlučan stav.
Nije teoretiziranje, nije snatrenje po portalima, mi to u Hrvatskoj nemamo, nemamo javni okupljajući stav po tom pitanju.
Vi ste na ulicama već 15 godina iz drugih pobuda , pa su nam i dalje figure na šahovskoj ploči na istim pozicijama, a izgubili ste kralja...:zubo
mentalitet potkradanja monarhije, je ima valjda ima i toga
iz razloga što jednostavno nismo u mogućnosti u poptunosti se identificirati s državom kao svojom, razni režimi su nam bili neprijatelji pa mi i dalje na neki način doživljavamo svaku vlast pa i onu izabranu od nas samih-neprijateljsku.

Humphrey
27-06-2013, 19:23
mentalitet potkradanja monarhije, je ima valjda ima i toga
iz razloga što jednostavno nismo u mogućnosti u poptunosti se identificirati s državom kao svojom, razni režimi su nam bili neprijatelji pa mi i dalje na neki način doživljavamo svaku vlast pa i onu izabranu od nas samih-neprijateljsku.

Iz mentaliteta trebamo izbaciti potkradanje i korupciju kao način postizanja nečega,ali moramo ostati oprezni i skeptični prema svakoj vlasti.

kiša
27-06-2013, 19:37
Iz mentaliteta trebamo izbaciti potkradanje i korupciju kao način postizanja nečega,ali moramo ostati oprezni i skeptični prema svakoj vlasti.
to je proces, a svi "podapinju "

kiša
27-06-2013, 19:45

i zakoni vrijede jednako za sve, i nije politika u svakoj pori društva
kod nas je jedini poslodavac, investitor, vlasnik-politika, i ona je iznda svih zakona ( ionako nepravednih )

Aleksa
28-06-2013, 13:36
Uzmimo primjer jednog sposobnog poduzetnika koji ima građevinsku firmu koja zapošljava 150 radnika. Taj poduzetnik za svaki svoj stroj, za svaki svoj posao, za svaku olovku u uredu mora platiti porez kao i za sve zaposlenike određene mirovinske, zdravstvene i porezne odbitke. Uz to, na svaku svoju dobit mora platiti porez.

Dakle, zahvaljujući tom kapitalistu 150 obitelji ima minimalno jednog člana koji ima primanja te kroz navedene poreze poduzetnik pomaže cjelokupan grad. Pa ,gospodo draga, što bi to jedan poduzetnik još trebao vratiti prirodi i društvu osim toga da vam da mogućnost da radite i da razvija mjesto u kojem živite? Možda dijeliti s vama dobit u koju je uložio svoj vlastiti kapital i svoj rizik da bi vaša socijalistička duša bila zadovoljna i da bi lajkajući po fejsu za vrime radnog vrimena mogli pričat o pravednoj raspodjeli dobara.

Osim toga velika većina bogatih ljudi uglavnom pokreće humanitarne akcije i velikim dijelom sudjeluje u istima. Dakle, konkretno pitam što je to što bi vas zadovoljilo i što vi smatrate pravednim da se vrati društvu?

Takvo ponašanje preduzetnika možda postoji u idealnom društvu. Realno je drugačije, i tvoj upis me podsetio na druge loše pojave. Ne treba zanemarivati činjenicu da krupni kapital svojim monopolskim kapacitetom može da uguši mnogo više manjih firmi, nego što zaposli novih radnika. Pred očima na niču ogromni trgovinski lanci, čiju kokurenciju nisu u stanju da izdrže porodične firme. Uvoz strane jeftine robe ugrožava našu proizvodnju. Možda je čak u Hrvatskoj izraženije nego u Srbiji, ali Grčka je najbolji primer kako ti krupni kapital, ne samo strani nego i domaći, potpuno razori privredu. I jedino što ti preostaje jeste da rasprodaješ zemlju.
Osim toga, iluzorno je vreovati da je krupni kapital takve pozicije osvojio u pravednoj konkurentosti slobodnog tržišta. Pogotovo na Balkanu. Monopoli se ostvaruju isključivo u dogovoru sa državom. U Srbiji jedan čovek monopoliše npr. izvoz šećera, drugi trgovinu prehrambenom robom, čak je monopolisan i otkup maline, pa se proizvođači iscrpljuju niskim cenama otkupa. Slobodno tržište je iluzija. I šta onda urade vajni preduzetnici. Doniraju stranke, doniraju humanitarne organizacije, ali kupe sebi i par kuća i koju jahtu, što znači da imaju više nego što im treba.

Glup je onaj tko se loži na ove poskočice. Kapital se uvijek koristi za dobrobit veće mase ljudi jer da nije tako onda ne bi uopće imao funkciju. Osoba koja drži novac u banci nema nikakvu zaradu jer mu većinu štednje pojede inflacija. Poduzetnici su ljudi koji to shvaćaju pa svoj novac investiraju ili u neke poslove s vrijednosnim papirima ili nekakve druge gospodarske aktivnosti npr. otvaranje tvornice. I jedno i drugo i sve što se investira je na dobrobit šire mase ljudi. Ne zato što je neki poduzetnik altruista već zato što on ne može zaraditi ,a da pri tome još netko ne zaradi.

Ma sve je u redu, treba da postoje preduzetnici, ali nešto ne valja u sistemu. Koga zanima preduzetnički altruizam. Čak i ako smo pobornici slobodnog tržišta, država treba da radi na njegovom održavanju, inače dobijamo njegov privid.

Općenito je glupo tražiti neku univerzalnu pravdu jer ista ne postoji. Pojam pravde je nešto što varira od čovjeka do čovjeka i svatko se vodi nekim svojim osobnim moralnim osjećajima. Dok god se priča o pravdi i raspodjeli spominje u istoj rečenici jasno je da nema ništa od toga. Kako ide ona priča kad su dva partizana odmarala i jeli svoj jadni obrok,a malo dalje od njih zapovjednici svoj pa jedan reče: '' Kad sam vidio da oficiri jedu iz jednog kazana, a mi iz drugog jasno mi je bilo da neće ništa bit od tog socijalizma''

Uzmimo da je tvoj distribucija pravedna i pametna:

1. Kako određujemo i po kojim kriterijima tko je bogat?
Pa napravi se uvid u imovinske karte, proceni se imovina, definišu se margine, siromaštva, proseka i bogatstva, pa se utvrdi ko je s ove ili one strane margine.

2. Što ako nakon tri mjeseca te bogate osiromašimo, jer bogati su manjina u društvu, tko će onda plaćati za naše potrebe?
Što bismo ih osiromašili. Možemo da ih progresivno oporezujemo do mere koja im ne narušava vitalnost. Tu vrednost distribuišeš na one koji nemaju, i dobiješ širu poresku osnovu.

3. Koji je iznos te minimalne razine dostupnosti dobra i po kojim parametrima se ista određuje?
Šta je danas besplatno osim vazduha? Odgovor na tvoje pitanje je drugo pitanje, šta država može da finansira da je ne košta puno. Može li školstvo i zdravstvo? Deo da, deo ne. Ali treba da postavi kao cilj da što veći obim zdravstvene zaštite bude besplatan. Ili da bude besplatan za neke kategorije stanovništva. Može li struja da bude besplatna za neke kategorije stanovništva?

Za daljnja pitanja me zanima da li je ovaj tvoj sustav samo na području određenih zemalja ili na području cijelog svijeta?
Za zemlje tog liberalnog kapitalizma. Mi smo došli u situaciju da izgleda samo diktatori brinu o nacionalnom bogatstvu. Čavez, Gadafi i sl.