PDA

Pogledaj Full Version : Hrvatske komparativne prednosti-zašto ne ide?

caporegime
16-12-2010, 17:57
Island. zemlja van svih tokova. ima samo ribu i gejzire. i dobro se živi.
Finska. ima samo jezera i nokiju. dobro se živi
Irska. otok koji ima tradiciju pubova i dobru glazbu. dobro se živi.
............

Hrvatska. ima more-turizam
-ribarstvo
-brodogradnja
-pomorski prijevoz

plodnu zemlju-proizvodnja hrane
-vinogradarstvo
-stočarstvo
-zemljoradnja

prometni položaj-transportne veze na pravcu europa-jugoistok-azija
-transportne veze na pravcu jugoistočna europa- sjeveroistpčna i istočna europa

u usporedbi s navedenim zemljama hrvatska ima svestranije resurse a nikakvu iskoristljivost.
je li to naroda, radnih navika, odnosa prema životu i radu ili nešto treće.
gdje je zapelo?

Graničar Jozo
17-12-2010, 12:37
Po mojim nekakvim skromnim (ozbiljno mislim da su skromne) procjenama problem je u nerazumijevanju uloge jedinica lokalne samouprave i općenito tih razvojnih agencija gdje svaka županija ima po jednu.

Uloga takvih institucija nije u sudjelovanju u razvoju nego u osiguranju svih potrebnih elemenata da bi se omogućio razvoj. dosta puta sam pročitao kako te institucije ne rade ništa, kako su lijenčine što je samo djelomično točno. Kod nas Hrvata se ne percipira ta potreba za proaktivnim djelovanjem (kako ovo smiješno zvuči) već se previše očekuje od JLS i razvojnih institucija. S druge strane razvojne institucije mogu zamisliti sve idealno, ali cijeli razvojni program padne na bizarnoj činjeni da poduzetnici nisu sredili sve potrebne papire.

ima jedna zanimljiva stvar koju sam nedavno pročitao, a to je besplatni novac. navodno je zbog toga ubijen i kenedy. cijela priča se svodi na novac koji se primi bez obveze vraćanja. recimo da je to kad nas mogla biti privatizacija da je napravljena kako treba.
http://www.hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=5720:osvrt-dinka-perice-povezanost-nekreditnog-novca-sa-ubojstvima-kennedya-i-kaczynskog&catid=2:gospodarstvo&Itemid=8

caporegime
22-12-2010, 12:49
zanima me jedna stvar.
svi pričaju oko bio dizela.
EU zahtijeva povećanje udjela tog goriva u ukupnoj masi goriva.
hrvatska ima prilike proizvoditi svoje gorivo dakle na slavonskim poljima stvarati nešto što skupo kupujemo na svjetskim tržištima.
a kad se počne priča o tome, oni koji bi trebali poticati takvu proizvodnju ili šute ili skreću s teme ili traže razloge da se to ne radi.
u čemu je stvar.
lijenost?
podmićeni od strane naftnih kompanija koje ne žele konkurenciju?
nešto treće?

zaba1111
22-12-2010, 20:45
Biodizel je veliki promašaj i glupost, ako ne i podvala. Nakon nekoliko godina vidjelo se da je neisplativ i besmislen u svakom pogledu jer se za njegovu prozvodnju uzima plodna zemlja i tako smanjuje proizvodnja hrane što je zaprijetilo manjkom hrane i poskupljenjem, zatim se povećala potrošnja pesticida i zagađenje okoliša, a sama proizvodnja zahtjeva potrošnju goriva i dorinosi povećanju CO2, a njegova praktična upotreba oslobađa jednaku količinu Co2 kao i nafta, ali se to poništi potrošnjom biljaka(fotosinteza troši Co2, stvara kisik) koje se koriste za u proizvodnju, ali sve je to slabo i efikasnije je pošumljavanje,a ionako na mjestu uzgoja tih industijiskih biljaka za biodizel bi bile neke druge sa sličnim učinkom.

Tako da je omjer uloženo:dobiveno pokazao potpunu neisplativost i kako čujem od toga se se više odustaje.

zaba1111
22-12-2010, 21:17
A što se tiče teme i gdje je zapelo, prema mom iskustvu u privatnoj firmi i u određenoj mjeri investiranju i praćenju ekonomije, problem se počeo razvijati onda kad se počelo živjeti preko realne mjere, što je inicirala država.
U HR se , u sporedbi s drugim EU državama, uopće nije živjlo loše, pogotovo kad se usporedi broj radnih sati po stanovniku i kvaliteta života.

I dok se živjelo po vlastitoj mjeri tada je koliko toliko išlo naprijed , nakon nastanka kreditne spirale, odnoso začaranog kruga povećanja kredita, koji je započela država prdajom imovine i zaduživanjem za pokrivanje nelikvidnosti, pokrivanje deficita i izgradnje autocesta, u kratkom roku je počela cirkulirati velika količina novca bez pokrića u realnoj ekonomiji, ali itekako pokrivenog državnom i građanskom imovimom, što je dovelo do povećanja ekonomske aktivnosti , osjećaja boljeg života i poboljšana ekonomske statistike, što je opet rezultiralo povećanjem cijena i velikim povećanjem poreznih prihoda, što povlači povećanje plaća, socijale, investiranje, graditeljstvo, potrošnja se rasplamsala, "ekonomija" cavte, svaki posao ide, što dovodi opet do povećanja kredita u poslovnom sektoru koji se razvija prema potrebama građana koji ,potaknuti sindikalnim ugovorima, EU perspektivom i povoljnim kreditima, se sve više zadužuju i troše, začarani krug ide dalje i na kraju dolazi do napuhnuća balona koji se prije 2 godine počeo ispuhivati i to će nastaviti dok se standard ne svede na realnu mjeru. Koliko će država biti u stanju sprovesti bolne rezove i adekvatne mjere, a koliko će kreditima i rasprodajom pokrivati manjke vidjet ćemo, ali što prije prekine lošu praksu poticanja nerealnog standarda to su bolji preduvjeti za boljitak u budućnosti, ako do toga ne dođe(a možda je već kasno) onda bez revolucije i nasilja i otimanja od suvremenih kolonizatora neće biti nikakve šanse za poboljšanje stndarda prosječnog pojedinca;

Srž problema je u prezaduženoj i državi i privatnom sektoru, odnosno ukupnoj ekonomiji koja je po svojoj strukturi nezdrava i neodrživa i sad je situacija takva da nema dovoljno ekonomskih izvora za servisiranje duga što vodi pojedinca , kao dijela svega toga,u suvremeno ropstvo.

caporegime
23-12-2010, 08:52
možemo li reći i da je problem onda u narodu kao kolektivu?
jer s ovoliko komparativnih prednosti, s tolikim dotokom kredita da se priličnop malo uspjelo napraviti.
jesmo li rastrošni, nesavjesni, haj lajf......
imam osjećaj da bi štedljivije zajednice, sjeverniji organizirani narodi s ovim prednostima i dosad potrošenom količinom novca učinili znatno više.

zaba1111
23-12-2010, 22:23
Narod je takakav kakav je, po tom pitanju sklon izgradnji imidža bez pokrića i moglo bi se reći s kompleksom bečkih konjušara pa ne voli baš zasukati rukave jer to kvari dobar imidž, ali ipak ,problem je u državi koja nije do kraja nikad ustrojena i koja zbog toga nije ustanju štiti svoje nacionalne interese niti odgajeti narod, odnosno usmjeravti trendove, drugi problem proizilazi iz prvog , a to je da nema dovoljno ljudskih kapaciteta i obrazovanih kadrova za stvaranje nacionalnih i ekonomskuh strategija, a treći problem je što sve to znaju oni koji su to u stanju iskoristiti i upleli su se u medije, kroje politiku, sugeriraju ekonomiju i to sve naravno zbog svog interesa, a to je preuzimanje svih nacionalnih bogatstava ili kako veliš komparativnih prednosti jer jednostavno žele da oni budu u prednosti gdje god je moguće i koliko god im se dozvoli.

Evo ovih dana je aktualno pruzimanje INE, mirovinski fondovi ju danas plaćaju po 2800 i ne žale para ,a ista ta Ina se od prije 2 godine pa do jučer na burzi prodavala od 900-1600 i oni nisu trzali da te dionice kupe , a danas se po duplo većoj cijeno otimaju za nju i takvih i puno gorih primjera igranja s budućim mirovinama ima nevjerovatno puno npr. opća pomama za dionicama na vrhuncu 2008.g. O toj , meni nevjerovatnoj, stvari koju rade profesionalci, sam pitao profia RajvoSA, pitao sam ga radi li se o neznanju ili nečasnim radnjama fondmenadžera pod okriljem stranih banaka, i on je tvrdio da to nije tako jednostavno i da je to uobičajeno.

Ja sam uvjeren da krupni kapital, a krupan je do neslućenih razmjera, se upliće u sve pore duštvenog i političkog života i da sve radi u skladu sa svojim strategijama o širenju i preuzimanju, a svi oni koji su investirali u dionice ili fondove , otprilike znaju kako se osjeća vlasnik udjela ,kako i o čemu razmišlja i koliko je socijalno osjetljiv. Radi se o tome da se očekuje isključivo dobit, najčešće bez velikog uvida u vlasništvo fonda, a pogptovo nema interesa za prava tamo nekih radnika koji iz takve perspektive postaju samo brojevi koji se po potrebi dodaju ili brišu.
I sad kad se pogleda iz psihologije pojedinca koji je uložio neku svoju ušteđevinicu i to prenese na ljude koji generacijama imaju enormno bogatstvi i moć , onda jedino logično što se može zaključiti je da oni , bez obzira na politička uređenja, trendove i stanje svijesti, pokušavaju zadržati moć i bogatstvo i da kao višestoljetne institucije za čuvanje moći i bogatstva, to čine i dalje. I sve drugo bi meni bilo neloigično.

Znači . neokolonijalisti vrebaju sa svih strana, a država im se , u skladu sa svojim interesom mora suprotstaviti, čuvajući svoja temeljna bogatstva i prilagođavajući se novonastalim situacijama, ali za to je potrebno imati državu, koje u punom smislu nema, i koja je kao takva , pogotovo s ovakvim bogatstvima, meta i planirani plijen
mnogim intersnim skupinama koje su u našem slučaju organiziraniji i močniji od same države.

caporegime
23-01-2011, 19:28
http://www.hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=11073:pokrenuto-osnivanje-hrvatske-seljake-konferencije-&catid=2:gospodarstvo&Itemid=8

caporegime
19-05-2011, 09:19
http://www.vecernji.hr/biznis/hrvatski-vinari-zaigrali-svjetskoj-vinarskoj-ligi-clanak-289043

ljudi možda ne znaju ali hrvatska spada u 15 prvi proizvođača i izvoznika vina u svijetu.
vino definitivno spada u kvalitetan hrvatski proizvod za kojega nije potrebna toliko velika reklama kao za druge proizvode s kojima bi trebali konkurirati svijetu.
nikad mi nije bilo niti neće, jasno zašto se aktivnije ne promovira vinarstvo.