PDA

Pogledaj Full Version : Zašto branitelji presuđuju sebi

Antika
05-05-2013, 12:36
U Hrvatskoj skoro 2.000 veterana završilo život samoubistvom dok je taj broj u Bosni i Hercegovini gotov dva puta veći.

Ne može se to iskazati samo tako riječima, potrebno je da mnogi shvate nešto što je gotovo nevjerovatno, a to nešto osjećaju samo branitelji!!
Ali, kako će ljdi shvatiti kad svaki dan, od rata na ovamo, razne mudonje svaki dan izdaju po jednu ratnu knjigu,...i to..pišu ih isključivo oni koji su sjedili u kancelarijama dok su branitelji ratovali.

Ovako; složen je put kad netko postaje branitelj, mislim na branitelje sa prve crte gdje se dodiruju život i smrt!!

U svakom branitelju sa prve crte, kao prvo, mora da proradi neka neobična "vučija krv".

Dok se to ne desi, to je strašno stanje, ..koma i traume..traume po noći..strah u grlu...jeza..borba sa samim sobom!

Kad se branitelj prvi put suoči sa akcijom iz koje izvuče živu glavu (bez obzira je li akcija uspjela) u njemu se rađa neka neopisiva slava i ponos.

Nitko ga više nije mogao odvratiti da ne ide u neku sledeću akciju.

Zapovjednici koji su bili iznad takvih branitelja (po zapovjednoj dužnosti) nikada nisu izrekli onu poznatu rečenicu ; "JA VAM ZAPOVJEDAM!!!!!"

Ljudi moji, to se samo snima u filmu, naše branitelje zapovjednici su držali kao kap rose na dlanu...i nikada nisu zapovjedali da nešto urade, već su ih molili da razmisle mogu li to i to napraviti.

Pitate se što bi se desilo da su zapovjednici nastupali zapovjednički i arogantno?

Ma, ti su ljudi postali tako osjetljivi da su bili spremni ubijati i svoje zapovjednike, - za njih drske zapovjednike.

Pitate se što su se branitelji ubijali poslije rata???

Ništa im drugo nije preostalo, nisu mogli podnositi nepravdu oko sebe, i zato; podižući ruku samo na sebe znali su da čine manje zlo nego što bi morali. A, osjećali su da moraju nastavit ubijati sve one koji su se okoristili na račun branitelja.
Jedan veliki broj branitelja, koji su još živi, priželjkuje novi rat u kojem će prvo naplatiti dugove; dezerterima i ratnim profiterima iz svojih redova.

ljuta trava
05-05-2013, 12:40
Ne ubija ih rat , već mir .

Antika
05-05-2013, 12:43
Sjećam se bilo je davno.
Silazili smo po mećavi sa planine, vozilo nam ostalo u snijegu, tamo negdje pred zoru dolazimo blizu našeg policijskog punkta.
Još je mrkla noć, naša grupica već pristiže na punkt. Policajac se izdera (jer se nešto miče u mraku); "Stoj pucaću!!!"
Ja sam mislio da će se onaj prvi iz grupice oglasit i reć da smo mi ....da smo naši.
Ali ne, svi smo se promrznuti i bezvoljni i dalje kretali dok ovaj opet nije zavikao; "Stojte pucaću!!"
Nako će ti jedan iz naše grupe; "Pucaaaaj, svakako se mislim ubiti!!"
Svi smo prasnuli u smijeh, pa i onaj policajac na punktu..shvatio je da smo mi.

Antika
05-05-2013, 13:41
Sjećam se, dobro se sjećam, bilo je pred kraj rata; ljeto, nekako pred žetvu žita.
To smo se rano jutro okupili na poznatom mjestu sa kojeg smo odlazili na teren.
Svi smo uobičajno bili na okupu, to nam je jutro jedan suborac nedostajao, - bilo nam je žao što ga taj teren nema, svaki je put odlazio sa nama.
Bilo je neobično bez njega, mada je stalno bio šutljiv ali uvijek spreman - u svako doba noći staviti pancirku na sebe i pohitati u pomoć na brdo, naravno, kad bi zatrebalo.
Vraćamo se sa terena za 15-estak dana, saznajemo da se tom našem suborcu izgubio svaki trag.
Nitko nije mislio da bi mogao baš on podići ruku na sebe.
Nikada nije bio nasilan, bio je mlad, poslušan, pristojan, nije pio, a da jee bogda lakše bi pdnosio ratne traume.
Izgubila se svaka nada, svi su tragali za njim...
Pronašli smo ga u žitu, presudio je sam sebi, stavio kalašnjikov ispod vrata i ispalio jedan hitac.
Zašto sam ga morao i ja vidjeti u onom raspadajućem stanju...nikada ga nisam moga prežaliti?!
Kasnije smo saznali da se ubio ono isto jutro kad smo odlazili na teren,..netko je čuo to jutro samo jedan pucanj, i to, samo kilometar od moje kuće u polju, polju žita....

ogledalce
05-05-2013, 23:10
zašto????????

pa lipo im i još lipše im se država odužuje,
borili se za ovakvu državu u kojoj su zadnja rupa na svirali,i da opet komunjare prave raspašoj od njihove s krvi nalivene domovine,
da dezerteri imaju veće vojna prava od stvarnih branitelja,
ma pitam se zašto to čine, da sami sebi oduzimaju živote:misli

sramota sramota da nemože biti veća,,i zašto su ginuli i svoju krv prolivali,,:( svoje mlade kosti ostavili za Hrvatsku,,
tuga.......