PDA

Pogledaj Full Version : Poligamija vs Monogamija

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 12:10
U savremenom društvu normalno je da osobe u braku ili vezi uzdrzavaju se od vanbračnih izleta i ta pojava se naziva " prevara".
Radikalni islam zadnjih godina uzima svoj danak i na evropskom kontinentu i kod nas u BiH.Ti odnosi svojom nenormalnošću direktno ugrozavaju društvo kao cjelinu.Ne mogu da zamislim kako su ovakve pojave u šerijatu regulirane, imovinsko pravni odnosi i sl.
Obzirom da sekularne drzave priznaju samo jedan brak izmedju muškarca i zene, što prestavljaju ostale zene u ovakvim bračnim zajednicama ?Kakav je status djece ako su priznata ?Da li je običaj priznavati ih i sl ?Ne mogu razumjeti sa zenskog stajališta " kako zene u ovim zajednicama pristaju na uvjete ?"

VEHABIJA BILAL BOSNIĆ NAVODNO SAMO SA JEDNOM IZABRANICOM SKLOPIO BRAK Pod lupom policije jer ima četiri žene i šesnaestero djece

Husein Bilal Bosnić, vehabijski lider i propovjednik vehabizma iz Bužima, narednih će dana biti pod lupom policije pošto već godinama ima čak četiri žene, sa kojim živi pod istim krovom.

Nevladin sektor, koji se bavi zaštitom pripadnica nježnijeg pola, smatra da ovaj slučaj potencijalne poligamije mora da bude istražen, a u nadležnom MUP-u Unsko-sanskog kantona (USK) uvjeravaju da će to i da učine.

"Kazaću našim pripadnicima da to isprovjeravaju", rekao je Šefik Smlatić, ministar unutrašnjih poslova USK.

Da u Bosnićevim odajama žive čak četiri pripadnice nježnijeg pola, čula je i Azra Hasanbegović, direktor nevladine organizacije "Žena BiH", koja ističe da to nije dozvoljeno, ocjenjujući da je to "strašno i čuti".

"Vjerovatno je vjenčan samo sa jednom, a možda ni sa jednom. Ne znam šta ih je navelo na takvu zajednicu. Vjerovatno neznanje ili neimaština. Bilo bi dobro kada bismo se mi u ženskim organizacijama time pozabavile, zajedno sa institucijama, kako bismo vidjeli zašto su te žene na to pristale", naglašava Hasanbegovićeva.

I u Udruženju "Žene ženama" potvrdili su nam da nijedno pravilo ne dozvoljava da čovjek ima čak četiri izabranice.

"Prvo, pitanje je jesu li te žene iz BiH. Svi moraju da se uključe, te da se ispita zašto su one pristale na tako nešto i da li su na to pristale njihove obitelji", upozorava Nuna Zvizdić, izvršni direktor u Udruženju "Žene ženama".

Inače, Bosnićeve izabranice rodile su mu čak 16 potomaka, od kojih najstariji ima 20 godina, dok je najmlađeg dobio prije nekoliko mjeseci.

Međutim, iako je poznato da je Bosnić oženjen, ne zna se da li je brak sklopio sa jednom ili sa više pripadnica nježnijeg pola. Zakon je prekršen samo u drugom slučaju.

Naime, u Agenciji za ravnopravnost polova BiH podvlače da je, u skladu sa entitetskim krivičnim zakonima u našoj zemlji, zabranjena dvobračnost, a samim tim i višebračnost.

U toj agenciji pojašnjavaju da se porodičnim zakonima ne uređuju posebne zabrane u pogledu postojanja više vanbračnih zajednica.

"U slučaju postojanja vanbračnih životnih zajednica ne postoji utvrđena nadležnost organa za postupanje", naglašavaju u Agenciji za ravnopravnost polova BiH.

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 12:20
http://www.ordinacija.hr/budi-sretan/sexy-ordinacija/poligamija-vs-monogamija-kako-utjecu-na-plodnost-muskarca/

:D

caporegime
24-04-2013, 14:41
pa to je to. samo što se kod nas ne ugovara monogamija nego monogamni muškarac i dalje nastavlja živjeti poligamno. kaj ne?
kod žene je to već druga priča.

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 14:44
pa to je to. samo što se kod nas ne ugovara monogamija nego monogamni muškarac i dalje nastavlja živjeti poligamno. kaj ne?
kod žene je to već druga priča.

Nestrpljiva sam da pročitam tvoje vidjenje :D
Slobodno detaljiziraj !Kako bi ti uskladio 4 zene ?Kako bi riješio imovinsko pravne zavrzlame, sukobe unutar zajednice, prava i sl :D

mirr.or
24-04-2013, 14:44
dobro, al ljudi nisu miševi. :kez

caporegime
24-04-2013, 14:54
Nestrpljiva sam da pročitam tvoje vidjenje :D
Slobodno detaljiziraj !Kako bi ti uskladio 4 zene ?Kako bi riješio imovinsko pravne zavrzlame, sukobe unutar zajednice, prava i sl :D

lako. nijedna ne bi znala za drugu.
to zapravo i ne bi bile žene, više kao...uostalom ja sam se referirao na onu "novotariju" iz amerike gdje se ugovara monogamnost, poligamija i ostalo.
i kod nas toga ima odavno.
doduše polovično.
naime, muškarci nastaju biti poligamni ali žene ne. (službeno; jer neslužbeno bi svaki honorarni djed mraz u vrijeme božića mogao komotno imati jelene na dvije noge...

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 14:57
Ejssss

Mogu ti reći capo da pocjenjuješ zensku intuiciju.

mirr.or
24-04-2013, 14:58
Ejssss

intuicija nije dokaz. :smijeh al, šalu na stranu, uvijek sam znala. :zubo

caporegime
24-04-2013, 14:59
Ejssss

šta radim?
pRocjenjujem ili poDcjenjujem?
kakve veze ima ženska intuicija sa svime ovime?

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 15:02
šta radim?
pRocjenjujem ili poDcjenjujem?
kakve veze ima ženska intuicija sa svime ovime?

PoD..Kako nema ?Tvrdiš da si toliko dobar organizator da bi istovremeno 4 zene mogao varati, da ne znaju za postojanje jedne drugih ?

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 15:04
intuicija nije dokaz. :smijeh al, šalu na stranu, uvijek sam znala. :zubo

Mozda nije dokaz, ali je dobra osnova za sumnju..Iz sumnje se radja nepovjerenje, iz nepovjerenja preispitivanje ..Dokazi i čiča miča :)

I pad je let !

mirr.or
24-04-2013, 15:06
Mozda nije dokaz, ali je dobra osnova za sumnju..Iz sumnje se radja nepovjerenje, iz nepovjerenja preispitivanje ..Dokazi i čiča miča :)

I pad je let !

dobro, to za one koji se vole igrati detektiva. :D

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 15:07
dobro, to za one koji se vole igrati detektiva. :D

Ako se radi o Tebi Ti ne bi izigravala detektiva ?

mirr.or
24-04-2013, 15:08
Ako se radi o Tebi Ti ne bi izigravala detektiva ?

ako nije riječ o poslu, nikad. :D

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 15:11
ako nije riječ o poslu, nikad. :D

A ako je riječ o povrijedjenjom zdravom razumu ( da te pravi budalom kraće rečeno ) i to neki koji je mozda umno ograničeniji o tebe ?
Meni je to gore nego posao :D

mirr.or
24-04-2013, 15:14
A ako je riječ o povrijedjenjom zdravom razumu ( da te pravi budalom kraće rečeno ) i to neki koji je mozda umno ograničeniji o tebe ?
Meni je to gore nego posao :D

hahaha, to je već druga stvar. :D zdrav razum ne dam. :zubo

ne, šalim se. al ne bih sebe tlačila tražeći dokaze. čemu? da dokažem da sam u pravu? ako mi smeta takav odnos, radije odem, posebno ako je riječ o nekom umno ograničenom. :nezna

a u poslu trebam dokaze, ne može se samo otić. :D

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 15:18
hahaha, to je već druga stvar. :D zdrav razum ne dam. :zubo

ne, šalim se. al ne bih sebe tlačila tražeći dokaze. čemu? da dokažem da sam u pravu? ako mi smeta takav odnos, radije odem, posebno ako je riječ o nekom umno ograničenom. :nezna

a u poslu trebam dokaze, ne može se samo otić. :D

Posao se u principu nikad ne miješa sa emocijama.Emotivno - poslovan odnos = propast.
A što se dokaza tiče, oni sluze upravo zato da se umno ograničenom ili ( nebitno ) nekom " umno ravnopravnom " dokaze zdrav razum i moć rasudjivanja.
A za odlazak se slazem :D
Ako ćemo selagati..Ćao :)

mirr.or
24-04-2013, 15:22
Posao se u principu nikad ne miješa sa emocijama.Emotivno - poslovan odnos = propast.
A što se dokaza tiče, oni sluze upravo zato da se umno ograničenom ili ( nebitno ) nekom " umno ravnopravnom " dokaze zdrav razum i moć rasudjivanja.
A za odlazak se slazem :D
Ako ćemo selagati..Ćao :)

pa na posao sam mislila općenito, kao samo posao, nevezano uz temu. ali jedina oblast u kojoj bi trošila energiju i vrijeme na nekakvu istragu. :rofl

al što se laganja tiče, ma svatko nekad slaže, još nisam srela nikog tko nije slagao. samo je pitanje koliko druga strana to kuži i koliko joj smeta. ali u biti, da, ne volim laganja i muljanja, i ne razumijem potrebu za tim.

Stiliana
24-04-2013, 19:16
striktna monogamija, ako treba i vlastovnica jedno drugome, u suprotnom imam jedno drugo tursko rješenje za poligamiju (i sestrinske joj odnose): kolac u prkno.

nadam se da sam bila od pomoći.

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 19:40
striktna monogamija, ako treba i vlastovnica jedno drugome, u suprotnom imam jedno drugo tursko rješenje za poligamiju (i sestrinske joj odnose): kolac u prkno.

nadam se da sam bila od pomoći.

Koja si ti goropadnica :D

Stiliana
24-04-2013, 19:49
Koja si ti goropadnica :D

nope :raspa

ja sam rimokatolkinja ;)

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 19:50
nope :raspa

ja sam rimokatolkinja ;)

A ona akcija sa kolcem je radi umjetničkog dojma samo?Dadaš upisu na " tezini":)

Stiliana
24-04-2013, 19:57
A ona akcija sa kolcem je radi umjetničkog dojma samo?Dadaš upisu na " tezini":)

pa e... i vlad tepes je bio pravoslavan al je nabijao na kolac :zubo

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 20:04
pa e... i vlad tepes je bio pravoslavan al je nabijao na kolac :zubo

Ovo je strašno..

"Život je bio kompliciran i čudan. Da bih se zaštitila, morala sam održati vrijednost, a seks je jedina valuta, svaka žena u poligamiji to zna. Žena koja ima visok seksualni status sa svojim mužem, ima više moći od njegovih ostalih žena. Ona ima i više djece i djeca su polica osiguranja. Čak i ako njezin muž uzme novu i mlađu ženu, žena koja proizvodi čopor lijepe djece dobit će poštovanje", piše.

Sa 18 godina bila je prisiljena udati se za 50-godišnjaka kojeg nije poznavala, postala je četvrta od njegovih 13 žena i u 15 godina rodila mu je osmero djece. Priča je to Carolyn Jessop, žene koja je uspjela pobjeći iz poligamne sekte, izboriti se za skrbništvo nad svojom djecom i početi novi, kako ga naziva, normalan život.

Jessop je odrasla u zatvorenoj sekti poznatoj kao Church of the Fundamentalist Latter Day Saints (FLDS) koja vjeruje da je poligamija ključ do raja. U zajednici uz granicu država Utah i Arizona živi deset tisuća sljedbenika i poligamija je ono što ih definira te razlog zbog kojeg su se, opisuje Jessop, odvojili od mormonske crkve.

- Obitelj me odgojila da vjerujem u ljepotu poligamije - da je to prirodan i privilegiran način života jer znači živjeti prema božjim zakonima, koji uvijek donose više sreće. Odrasla sam vjerujući u mit, moj život je dokazao da je to laž - napisala je Jessop koja je svoje iskustvo, odnosno donedavni život opisala u knjizi "Escape" (Bijeg).

FLDS ih je, piše, naučio da su vani svi zli i da samo oni koji su dokazali svoju vrijednost mogu biti sačuvani u kraljevstvu nebeskom. Baka joj je, nastavlja, objasnila da je pluralni brak svet, a prema doktrini sekte muškarac mora imati više žena kako bi na nebu postao bog. Oni s najviše žena imali bi najveću moć, a njezin je otac jednu ženu imao do njezine desete godine. "Sjećam se dana kad je moja sestra Linda rekla da je odredio oženiti našu rođakinju Rosie. Bili smo iznenađeni, ali i sretni.

Rosie je zatrudnjela ubrzo nakon vjenčanja, ali je šesto djete moje majke, dječak, bilo rođeno par mjesci prije Rosiene kćeri. Dinamika u našoj obitelji se zamijenila. Dvije bebe u obitelji cijelo su vrijeme uspoređivane i moja se majka morala boriti za tatinu pažnju. Rosie je bila zgodna i popularna i zarađivala više novca jer je imala diplomu", napisala je Jessop koja se tada zaklela kako će se i ona obrazovati.

Kad je navršila 18 godina otkrila je ocu da želi postati pedijatrica, za što je ovaj morao tražiti dopuštenje proroka, Leroya Johnsona. "Uncle Roy" vodio je zajednicu još od 1954. i njezinu je ocu rekao da može postati učiteljica. Ali i da se prije odlaska na koledž mora udati za Merrila Jessopa.

"Znala sam to ime. Išla sam u školu s njegovim kćerima i sad bih trebala biti jedna od njihovih majki. Užasnuta sam pogledala svog oca, ali on mi je rekao: "Moraš prihvatiti. Ovo je izvanredan blagoslov", piše Jessop opisujući da je kasnije saznala kako je njezin otac, koji je imao posao s nekretninama, prijetio Merrilu, vlasniku građevinske tvrtke, tužbom zbog poslovnog dogovora. "Ujak Roy" je stvar sredio tako što se ona morala udati za 50-godišnjaka koji je tako ušao u obitelj i tužba je bila odbačena.

"Dva dana kasnije bili smo vjenčani. Merril mi je uzeo ruku i bilo je to prvi put da me dodirnuo. Izmijenili smo zavjete i zapečatili ih poljupcem, a Uncle Roy nas je uputio u važnost oplemenjivanja zemlje djecom kao načinom ispunjavanja naših obveza prema bogu. Kasnije u motelskoj sobi Merril je ugasio svjetla i ušao u krevet. Bila sam paralizirana. Nije bilo šanse da konzumiram brak.

Ali nisam imala izbora." Prve dvije žene njezina muža, Faunita i Ruth, bile su potlačene, ali je Merril bio vezan za treću suprugu, Barbaru, Ruthinu polusestru. Oboje su voljeli moć i dominaciju. Svaka od žena s Merrilom je imala četvero djece, a njoj je u tjednu bilo dopušteno da ostane na koledžu. U nekoliko mjeseci u kuću su došle još dvije, Cathleen i Tammy.

"Život je bio kompliciran i čudan. Da bih se zaštitila, morala sam održati vrijednost, a seks je jedina valuta, svaka žena u poligamiji to zna. Žena koja ima visok seksualni status sa svojim mužem, ima više moći od njegovih ostalih žena. Ona ima i više djece i djeca su polica osiguranja. Čak i ako njezin muž uzme novu i mlađu ženu, žena koja proizvodi čopor lijepe djece dobit će poštovanje", piše.

Ni godinu dana nakon vjenčanja i ona je ostala trudna i 20. prosinca 1987. rodila je sina Arthura. Sedam mjeseci poslije prisiljena je opet zatrudnjeti i osjećala se bolesno. Kako piše, jedan od razloga zašto je njezin muž žene uvijek držao trudnima jest iluzija da sa svakom od njih ima vezu.

Do njezine 25. godine svijet Carolyn Jessop bila su njezina djeca. Ali je omiljena supruga, Barbara, "osjećala da sam bila jedina od žena koja se nikad u potpunosti nije pokorila njezinu autoritetu". Stoga joj je krajem 1993. zajedno s mužem oduzela novac. Davala im je cijelu plaću i uskraćivali su joj novac za osnovne potrebe. Zatražila je od muža pet dolara za cipele za Arthura.

"Odbio je. Sigurno ima novca za cipele za tvog sina, rekla sam mu. Ima novca za one koji rade ono što ja hoću, odgovorio je", opisuje u knjizi trenutak kad je odlučila snaći se sama i počela potajno prodavati kozmetiku u zajednici gdje je bilo zabranjeno šminkanje. Toj zabrani 1996. godine pridružile su se još mnoge restrikcije, jer je tada umro Uncle Roy kojega je naslijedio novi prorok, Rulon Jeffs.

On je pak sa svojim sinom Warrenom zabranio odlaske u kino, internet se smio koristiti isključivo za posao, uveo je obavezno nošenje dugog donjeg rublja i zabranio da se nosi crvena boja. Posljednjoj je zabrani razlog bio to što je ta "boja rezervirana za našeg spasitelja".

U svibnju 1999. rodila je Harrisona, njezino sedmo i Merrilovo 53. dijete. Godinu dana kasnije djetetu je dijagnosticiran rak kralježnice, operiran je i ostao je trajno onesposobljen. Briga za njega ju je iscrpljivala i opet je bila trudna.

"Bryson, moje osmo i posljednje dijete, rođeno je kad sam odlučila pobjeći. Merril je bio siguran da nikad neću otići jer Harrison treba stalnu njegu. Ali napravila sam zalihu njegovih lijekova. Brinulo me što sam ga skidala s kisika koji mu je bio potreban za spavanje, ali bio je to rizik koji sam morala poduzeti. Morao je doći trenutak. Gledala sam i čekala mjesecima. Sada je pravo vrijeme i nisam si mogla priuštiti neuspjeh.

Dvije stvari koje su se morale dogoditi prije nego što sam mogla pobjeći su bile gotove: moj je muž otišao na poslovni put i svih osmero djece bilo mi je kod kuće. Izbor je bio: sloboda ili život u strahu. Nazvala sam svog brata: "Ako učinim to večeras, hoćeš li mi pomoći?" "Carolyn", rekao je, "učinit ću sve što mogu, ali čak i da odmah krenem, tamo najranije mogu biti u pet ujutro." Živio je 300 milja dalje i morao je voziti cijelu noć.  

"Hoćeš li to učiniti", trudila sam se ne zvučati očajno kao što sam se osjećala. "Bit ću tamo", rekao je. Moj brat Arthur otišao je četiri godine ranije i oženio se ženom koju je volio. Bila sam očajna, ali prvo sam morala smisliti što reći djeci. Bili su u dobi između 18 mjeseci i 15 godina. Stariji nikad ne bi otišli da su znali da napuštamo zajednicu. I toga sudbonosnog jutra, 22. travnja 2003., probudila sam svoju djecu u četiri ujutro i rekla im da je Harrison bolestan i da mora liječniku. Bila je to lažna priča. Stariji nisu htjeli ići, ali sam inzistirala. Brat me dočekao tri milje izvan grada i ušli smo u njegovu prikolicu. Pet sati kasnije stigli smo u Salt Lake City", piše.

Prvi put u 35 godina bila je slobodna, ali ju je Merril "ulovio" u nekoliko sati i tužio za skrbništvo. Prekretnica je bila kad ju je odlučio zastupati javni branitelj države Utah, Mark Shurtleff, koji je tim potezom riskirao svoju karijeru. No nakon što je saslušao njezinu priču, odlučio joj je pomoći. Godinu dana kasnije postala je prva žena koja je pobjegla iz FLDS-a i dobila skrbništvo nad svom svojom djecom.

"Bio je to ponosan dan", piše žena čija je priča šokirala Ameriku. Merril je nakon njezina razvoda oženio čak sedam novih žena. Ona je uspjela početi normalan život, ali je, kako piše, ispiranje mozga ostavilo traga na najstarijoj kćeri Betty koja se dva dana nakon 18. rođendana vratila u sektu. Otada je nisu uspjeli kontaktirati, i to joj slama srce.

"Mi ostali živimo, čini se, običnim životom. Ali moj novi život mi nikad neće biti običan. Prije tri godine, odlučila sam da ne mogu uzdržavati obitelj s učiteljskom plaćom i upisala sam tečaj za računovođu. Moj je učitelj bio Brian, muškarac koji je postao radosna prisutnost u mom životu. Nikad prije nisam voljela muškarca. S njim sam iskusila intimnost i nježnost koju nikad ne bih upoznala. Naučio me plesati i upoznao me sa svijetom izvan poligamije. Sloboda je izvanredna, a ljubav je čudo."
Ivana Rimac

Stiliana
24-04-2013, 20:08
to su neki ekstremni mormoni ... oni su relativno donedavno isto dozvoljavali poligamiju, ali kad su skužili da to dobro ne kotira kod normalnih amerikanaca, promijenili su mišljenje. po meni, samo još jedan od instrumenata manipuliranja ženama i dolaženja do vlastitog zadovoljstva preko grbače svih budala koje misle da je to Bogu okej... da jest, stvorio bi Adama, Evu, Maju i Ivančicu. A nije.

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 20:11
to su neki ekstremni mormoni ... oni su relativno donedavno isto dozvoljavali poligamiju, ali kad su skužili da to dobro ne kotira kod normalnih amerikanaca, promijenili su mišljenje. po meni, samo još jedan od instrumenata manipuliranja ženama i dolaženja do vlastitog zadovoljstva preko grbače svih budala koje misle da je to Bogu okej... da jest, stvorio bi Adama, Evu, Maju i Ivančicu. A nije.

Zbilja strašno.Ne mogu da shvatim te zene.Ako su već one pogubila kompase u zivotu, kako to mogu svojim kćerima priuštiti.Što ti kazeš, da je to normalno i ispravno ne bi njih nekoliko hiljada to upraznjavalo, nego cijeli svijet.

Humphrey
24-04-2013, 20:25
Meni je zanimljivo kako je naša civilizacija preskočila legalizaciju poligamije koja iako nama čudna ipak ne podrazumijeva redefiniranje braka, jer i dalje je to zajednica muškarca i žene ili u ovom slučaju žena,a istovremeno je omogučila nešto neprirodno poput istospolnih "brakova".

Za mene je monogamija,ali nemam ništa protiv poligamije.

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 20:35
Meni je zanimljivo kako je naša civilizacija preskočila legalizaciju poligamije koja iako nama čudna ipak ne podrazumijeva redefiniranje braka, jer i dalje je to zajednica muškarca i žene ili u ovom slučaju žena,a istovremeno je omogučila nešto neprirodno poput istospolnih "brakova".

Za mene je monogamija,ali nemam ništa protiv poligamije.

Kako ste velikodušni gospodine :D

Šta mislite o situaciji da zena ima više od jednog muza ?Dakle da smo u nekom višem " stadiju modernog matrijarhata ?"

Stiliana
24-04-2013, 20:37
Zbilja strašno.Ne mogu da shvatim te zene.Ako su već one pogubila kompase u zivotu, kako to mogu svojim kćerima priuštiti.Što ti kazeš, da je to normalno i ispravno ne bi njih nekoliko hiljada to upraznjavalo, nego cijeli svijet.

ne mogu ni ja, ali ima dovoljno jadnih i nesretnih ljudi u Americi koji će pristat i na poligamiju, samo da nisu sami. mislim da je kod nekih žena taj strah vjerojatno jači od razuma. ono, bolje jedna vesela obitelj s 10 -oro djece, nego sama s pletećim iglama... ne znam, možda i lupetam jer nisam nikad čitala o tim ženama i što im je bilo u glavu kad su se upustile u to, protivno svemu čemu su ih učili i što vide oko sebe.

caporegime
24-04-2013, 20:42
PoD..Kako nema ?Tvrdiš da si toliko dobar organizator da bi istovremeno 4 zene mogao varati, da ne znaju za postojanje jedne drugih ?

varati? nikad. ja ih mogu samo voljeti.
zašto ih opterećivati s drugim ženama?

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 20:43
ne mogu ni ja, ali ima dovoljno jadnih i nesretnih ljudi u Americi koji će pristat i na poligamiju, samo da nisu sami. mislim da je kod nekih žena taj strah vjerojatno jači od razuma. ono, bolje jedna vesela obitelj s 10 -oro djece, nego sama s pletećim iglama... ne znam, možda i lupetam jer nisam nikad čitala o tim ženama i što im je bilo u glavu kad su se upustile u to, protivno svemu čemu su ih učili i što vide oko sebe.

Pa ove mladje su odrastale u tim sredinama i ućili su ih da je to normalno ...Put u raj i sl.A starije odnosno majke tih djevojaka, su vjerovatno usamljene i nestabilne.Obuzete zeljom za obitelji i strahom od samoće ( nagadjam po tvojim smijernicama )
Mozda su iz problematičnih nesredjenih obitelji, pretjerano religioznih i sl.Moze biti milion razloga...

Humphrey
24-04-2013, 20:44
Kako ste velikodušni gospodine :D

Šta mislite o situaciji da zena ima više od jednog muza ?Dakle da smo u nekom višem " stadiju modernog matrijarhata ?"

Ne mogu zamisliti da postoje muškarci koji bi na to pristali,ali danas,u ovo doba feminizacije muškaraca, sve je moguće.

Ipak, nemam ništa protiv poligamije, čak i kad se radi o takvom slučaju.

Humphrey
24-04-2013, 20:47
Pa ove mladje su odrastale u tim sredinama i ućili su ih da je to normalno ...Put u raj i sl.A starije odnosno majke tih djevojaka, su vjerovatno usamljene i nestabilne.Obuzete zeljom za obitelji i strahom od samoće ( nagadjam po tvojim smijernicama )
Mozda su iz problematičnih nesredjenih obitelji, pretjerano religioznih i sl.Moze biti milion razloga...

Može biti milijun razloga osim onoga gdje one znaju u što se upuštaju,rade to svojevoljno(bez ikakvih pritisaka okoline ili vlastith frustracija) i što je najbitnije vjeruju u ispravnost takvog braka.

Stiliana
24-04-2013, 20:47
Ne mogu zamisliti da postoje muškarci koji bi na to pristali,ali danas,u ovo doba feminizacije muškaraca, sve je moguće.

Ipak, nemam ništa protiv poligamije, čak i kad se radi o takvom slučaju.

ja imam, jer je to destruktivan odnos, protivan svemu kršćanskom i ne vidim načina na koji se poligamija može uklopit u naprednu civilizaciju. Istinabog, čudi i mene kako nije legalizirana ako uzmemo u obzir da je obitelj i osnovna ekonomska jedinica i da je stvaranje obitelji (ovo je već malo pleme, a ne nuklearna obitelj kakvu znamo) u interesu kapitala...

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 20:51
Može biti milijun razloga osim onoga gdje one znaju u što se upuštaju,rade to svojevoljno(bez ikakvih pritisaka okoline ili vlastith frustracija) i što je najbitnije vjeruju u ispravnost takvog braka.

Razumijem da čovjek na vlastitom primjeru moze zakazati.No uvijek se na potomstvu ispravljaju takve greške.Ne mogu da shvatim da majke nisu uočile pogubnost i poslijedice takvih brakova u sopstvenim slučajevima..Te da su dozvolile i kćerima da ponove njihove promašene zivote..

Stiliana
24-04-2013, 20:52

da, vjerujem da je u korijenu svakog razloga kompleks manje vrijednosti. ono, većina tvojih sunarodnjakinja ima samo svog muškarca, a ti si se zadovoljila da svog dijeliš s još 3, 4, 5...

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 20:56
ja imam, jer je to destruktivan odnos, protivan svemu kršćanskom i ne vidim načina na koji se poligamija može uklopit u naprednu civilizaciju. Istinabog, čudi i mene kako nije legalizirana ako uzmemo u obzir da je obitelj i osnovna ekonomska jedinica i da je stvaranje obitelji (ovo je već malo pleme, a ne nuklearna obitelj kakvu znamo) u interesu kapitala...

Te bračne zajednice su društvene anomalije.Djeca u njima se uče prihvatanju takvog poremećenog bračnog odnosa.Izostanak moralne osude od strane roditelja koji to prakticiraju, dovodi djecu pred svršen čin.Htjela ili ne djeca to društvenu anomaliju prihvataju kao nešto normalno i samo po sebi razumljivo.

Stiliana
24-04-2013, 21:00
Te bračne zajednice su društvene anomalije.Djeca u njima se uče prihvatanju takvog poremećenog bračnog odnosa.Izostanak moralne osude od strane roditelja koji to prakticiraju, dovodi djecu pred svršen čin.Htjela ili ne djeca to društvenu anomaliju prihvataju kao nešto normalno i samo po sebi razumljivo.

pa dobro, imaš toga i sličnih boleština po raznim plemenima... tamo gdje ih je život nekako natjerao da u svrhu preživljavanja bude svak sa svakim (tipa, curi umre muž, oženi je njegov otac i slično). ovo je čista perverzija. neki stari jarac je smislio super način kako doć do puno žena i još ih uvjerit kako je sve to po volji Boga.

A drugi, kojima je kako vidim krivo što se nisu toga i sami sjetili :zubo, maštaju o danu kad će imat 4 žene... ovdje sve neki Hektori na forumu :zubo

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 21:06
pa dobro, imaš toga i sličnih boleština po raznim plemenima... tamo gdje ih je život nekako natjerao da u svrhu preživljavanja bude svak sa svakim (tipa, curi umre muž, oženi je njegov otac i slično). ovo je čista perverzija. neki stari jarac je smislio super način kako doć do puno žena i još ih uvjerit kako je sve to po volji Boga.

A drugi, kojima je kako vidim krivo što se nisu toga i sami sjetili :zubo, maštaju o danu kad će imat 4 žene... ovdje sve neki Hektori na forumu :zubo

Dobro, ta plemena su nešto drugo.Pa i ove zene koje su zrtve radikalnog Islama..Nemaju puno izbora.Medjutim jedna liječnica ili ekonomostica u USA, da dozvoli sebi ovakav podredjen polozaj u nekoj sekti je izgubila kompas i moć zdravog rasudjivanja.Ne mozeš za nju reći ekonomski je ovisna, poluzivilizirana, ili zatupljena religijom generacijama.Takodje nalazi se i u normalnoj okolini.

ogledalce
24-04-2013, 21:12
katastrofa,

fala Bogu pa smo civilizovani,,koliko toliko,,,
4 žene skupa,ma nema šanse,
a eno francuska odobrila istospolne brakove,di ovaj svit ode,,

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 21:19
Meni su i brakovi na ograničeno vrijeme takodje blago rečeno uzas.Saudijac dodje poslovno u neku slabije razvijenu muslimansku zemlju, te obzirom da Islam zabranjuje ljubavnice za par hiljada dolara kupi sebi na ograničeno vrijeme zenu.Moralno i ljudsko dno.

Humphrey
25-04-2013, 18:20
Koliko god to bilo čudno sa stajališta naše kršćanske kulture,poligamija mi je normalnija od istospolnih "brakova".

I zašto se ovdje napada takav način života kao nešto što ugnjetava žene? Ako išta, u takvim društvima najgore je mladićima koji teško mogu do žene. POgotovo ako su siromašniji.

Nije ni čudo da među mladim muslimanima mučeništvo izgleda privlačno, barem ih na kraju,po njihovom vjerovanju,čekaju djevice, žene do kojih nisu mogli ovako.:D

Te djevojke su se udale, osigurane su do kraja života i mislim da su većinom sretne,ako ništa,nisu nesretnije od prosječne zapadnjakinje koja se udala iz ljubavi.

SarajkaDjevojka
25-04-2013, 21:12
Koliko god to bilo čudno sa stajališta naše kršćanske kulture,poligamija mi je normalnija od istospolnih "brakova".

I zašto se ovdje napada takav način života kao nešto što ugnjetava žene? Ako išta, u takvim društvima najgore je mladićima koji teško mogu do žene. POgotovo ako su siromašniji.

Nije ni čudo da među mladim muslimanima mučeništvo izgleda privlačno, barem ih na kraju,po njihovom vjerovanju,čekaju djevice, žene do kojih nisu mogli ovako.:D

Te djevojke su se udale, osigurane su do kraja života i mislim da su većinom sretne,ako ništa,nisu nesretnije od prosječne zapadnjakinje koja se udala iz ljubavi.

Kako misliš osigurane do kraja zivota ?Ako su udate za nekog sejka iz arapskih emirata onda da.Kako šerijat regulira imovinsko pravne odnose ?To je pitanje za milion kuna.
Kako zena moze biti sretna ako joj zivot prolazi u ponizavajućem polozaju.Sex i fizička privlačnost ključ su uspjeha.Time se umile muškom gospodaru.Zar to nije ponizenje ?Plus stalna neizvijesnost, strah i očaj s godinama " dovešće gospodar mladju i ljepšu "..Ako je to formula sreće, uspjeha i zivotnog osiguranja ..onda ja stvarno sam zatečena.
Finansijska ovisnost zene u takvim brakovima je neupitna, što je najtuznije od svega.Trpi i ćuti..

Humphrey
26-04-2013, 11:01
Kako misliš osigurane do kraja zivota ?Ako su udate za nekog sejka iz arapskih emirata onda da.Kako šerijat regulira imovinsko pravne odnose ?To je pitanje za milion kuna.
Kako zena moze biti sretna ako joj zivot prolazi u ponizavajućem polozaju.Sex i fizička privlačnost ključ su uspjeha.Time se umile muškom gospodaru.Zar to nije ponizenje ?Plus stalna neizvijesnost, strah i očaj s godinama " dovešće gospodar mladju i ljepšu "..Ako je to formula sreće, uspjeha i zivotnog osiguranja ..onda ja stvarno sam zatečena.
Finansijska ovisnost zene u takvim brakovima je neupitna, što je najtuznije od svega.Trpi i ćuti..

Po čemu su u muslimanskom svijetu te žene u goroj situaciji od žena koje su u običnom braku?

Status žena u muslimanskom društvu nije problem poligamije nego je problem društva općenito.

Na zapadu bi one imale sva prava,znači muž je taj koji bi ostao bez ičega u slučaju razvoda od sve četiri.:D

Problem poligamije je socio-ekonomski, pogotovo kad se radi i o dogovorenim brakovima.Tada mlađi,siromašniji muškarci nemaju šanse jer roditelji svoje kćeri udaju za bogatije muškarce.

S obzirom da je brak mrtav na Zapadu,očito ni brakovi iz ljubavi nisu nešto što funkcionira.

SarajkaDjevojka
26-04-2013, 11:18
Po čemu su u muslimanskom svijetu te žene u goroj situaciji od žena koje su u običnom braku?

Status žena u muslimanskom društvu nije problem poligamije nego je problem društva općenito.

Na zapadu bi one imale sva prava,znači muž je taj koji bi ostao bez ičega u slučaju razvoda od sve četiri.:D

Problem poligamije je socio-ekonomski, pogotovo kad se radi i o dogovorenim brakovima.Tada mlađi,siromašniji muškarci nemaju šanse jer roditelji svoje kćeri udaju za bogatije muškarce.

S obzirom da je brak mrtav na Zapadu,očito ni brakovi iz ljubavi nisu nešto što funkcionira.

Status zene u islamskom svijetu nešto malo je iznad status kućnog ljubimca.Ne sporim ja tu činjenicu.Mislim da čak ni radikalni Islam nije toliko kriv, koliko zeni u Islamu prijeti opsnost od samog muškarca / čovjeka.Jer u principu islamake vjere mozda jeste propisano da zena mora pokriti tijelo od bludnih muških pogleda, no sasvim sigurno ostale novotarije poput onih crnih čadora i crnih maski uveli su niko drugi do muškarci.Muškarci u Islamu su apsolutni vladari zivota i smrti.Jedina zena koja se pominje kao ličnost je Muhamedova majka i Muhamedova miljenica zena Aiša.Inače uloga zene je toliko pod velom diskriminacije, da čak ne postoje ni gospe kojima se mole.Svi poslanici su muškarci, Allah je muškog roda itd.
Mozda zvučim besćutno ( vjernici oprostite ) no nazalost tako je.Muška uloga u Islamu u samom začetku religije je namjerno preuveličana da bi se psihološki zena od rodjenja mogla opravdano prestaviti kao stroj za reprodukciju.

Znači slazem se s tobom u vezi prvog dijela posta.

Ono što je medjutim sporno, a ti ističeš su ti siromašni muškarci koji će ostati neozenjeni jer su bez srestava, odnosno finansijski u teškom polozaju.Iskreno uopće nemam sućuti ni za njih a pogotovo njihovo mučeništvo.Da se pobune protiv tih šerijatskih pravila, učinili bi uslugu i zenskom rodu vjerovatno.

Na kraju bračna institucija je temelj društva.Ne treba je i pored svih poteškoća u današnjici potcjenjivati.Slazem se da je društvo pomalo zastranilo, da bračna zajednica je trenutno podcijenjena, no sve će to kad tad doći na svoje mjesto.