PDA

Pogledaj Full Version : Majčinska ljubav bi trebala biti bezuvjetna

SarajkaDjevojka
12-04-2013, 09:23
Majčinska ljubav je čista i bezuvjetna.Majka je najbolji prijatelj !Ove i slične tvrdnje obiteljska i društvena su svakodnevnica.Da li je to baš uvijek tako ?Postoje li majke koje bi zbog ljubavi, straha ili ovisnosti o muškarcu zabnemarile dobrobit djeteta ?Nazalost postoje iako ni zivotinjske vrste nisu poštedjene osjećaja ljubavi i odgovornosti prema mladuncima.Slučaj pretučene trogodišnje djevojčice iz okoline Travnika jedan je od takvih.Djevojčica stara tri godine brutalno je ovih dana pretučena od svog očuha u prisustvu majke.Još se nalazi u bolnici, a ljekari nisu sigurni u poslijedice koje će brutalno premlaćivanje ostaviti po njeno zdravlje.Majka se brani strahom i opovrgava optuzbe kako je sudionik u dogadjaju.Medjutim samo njeno prisustvo u toku tog dogadjaja za mene je doboljan dokaz njene krivnje.Kako je moguće da kod zene bilo koji osjećaj pa i ljubav prema muškarcu utiče na osjećaj ljubavi i odanosti prema sopstvenom djetetu ?

Trogodišnja djevojčica B. K. iz vlašićkog sela Vitovlje kod Travnika, koja je brutalno pretučena 20. marta, trenutno je zbog teških povreda vitalnih organa smještena na Pedijatrijskoj klinici u Sarajevu. Njena majka Selma Halilović u razgovoru za "Dnevni avaz" potvrdila je da je djevojčica bez svijesti i s masnicama po tijelu dovezena u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu te da je njenu kćerku pretukao očuh Senid Selman (25).

Dvadesetjednogodišnja Selma demantirala je navode nevjenčanog supruga, koji je policiji ispričao da je djevojčica sama pala s kreveta i udarila se. Razlog zbog kojeg je B. K. od očuha dobila batine, kako tvrdi Selma, jeste taj što je izvršila veliku nuždu u gaćice.

Tri mjeseca zajedno

- On nikada do tada nije bio nasilan. Zajedno smo bili tri mjeseca, tačnije od 19. novembra, živjeli smo kao podstanari. Nikada dok smo se zabavljali, nije pokazivao agresivnost, a kamoli da bi mogao nauditi mome djetetu. Kad smo se doselili, sve je bilo sasvim normalno. I taj dan sve je bilo normalno do trenutka kad mu je prišla i rekla da se ukakila u gaćice. To mu je zasmetalo i krenuo je prema njoj - kaže Selma.

Nakon vikanja i galame za to što je uradila, B. K. je od očuha Senida zadobila skoro smrtonosne udarce.

- Vikao je i pitao šta je uradila. Nije htjela da mu odgovori. Još više ga je naljutilo to što je samo stajala i nije mu odgovarala na pitanje pa je počeo tući. Nisam mogla da vjerujem šta radi. Šokirana, nepomično sam stajala i gledala. Tukao je moje dijete, a ja se nisam mogla pomaknuti da je odbranim. Kroz plač sam molila da prestane. Skupila sam neku snagu i dotrčala do njega jer nije prestao da je udara. Znam samo da se od prvog udarca zateturala, pala na leđa i udarila glavom o drvenu sećiju. Tukao ju je i dok je nepomično ležala. Čupala sam ga za ruke, noge, odvajala od nje - prisjeća se kroz suze Selma.

Prema njenim riječima, djevojčica tog dana nije gubila svijest, samo je plakala. Njeno zdravstveno stanje pogoršalo se sutra, a od teških povreda pala je i u komu.

- Tek kada je izašao napolje, uzela sam dijete, umila je, presvukla i stavila da spava. Sutradan sam vidjela da nije dobro. Krenula je preko sobe i pala u nesvijest. Dozivala sam je i polijevala vodom. Kada je došla sebi, tijelo joj se počelo kočiti. Pošto joj se i vilica ukočila, spustila sam je na pod da joj izvadim jezik da se ne bi ugušila. Kad više nisam znala šta uraditi, otrčala sam do komšinice da mi pomogne da je odvezem u Hitnu pomoć. Odatle su nas uputili u bolnicu u Travnik, a potom hitno za Sarajevo - kaže Selma.

Bila u komi

S obzirom na to da se radi o teškim tjelesnim povredama, djevojčica danima samo leži, plače i gleda u prazno te uopće ne priča.

- Trenutno je budna, svjesna je koliko-toliko, ali nema nikakve reakcije na doktore. Jedino se na moj glas i mojoj igri smije. S obzirom na to da je bila u komi, sada pomalo miče lijevom stranom. Danas (jučer, op. a.) su joj doktori uradili drugi magnetni nalaz, a na rezultate ću morati pričekati sedam dana. Još ne znam kakvo je stanje i hoće li više ikada pričati i šta će s njom biti. Najgore od svega je što će me sutra (danas, op. a.) s njom prebaciti u Zenicu na daljnje liječenje. Ja to ne želim. Radi njene i svoje sigurnosti, bojim se tamo otići - navodi Selma.

Trenutno joj je, kako kaže, potrebna podrška ljudi, s obzirom na to da je porodica od njenog muža Senida optužuje da je saučesnik u ovom strašnom događaju.

- Priča se da sam učestvovala u svemu. Ja svom djetetu ne bih mogla nauditi i neću dozvoliti da mi je neko uzme. Znam samo da se u Travnik ne želim vratiti. Iako su mi vrata očeve kuće uvijek otvorena, želim da se odatle maknem. Traumatično mi je da budem tamo gdje bih mogla ponovo sresti muža. Otac je star i ne može me zaštititi ako se ponovo pojavi. Želim iznova započeti svoj život i najviše bih voljela kada bi mi dobri ljudi pomogli i našli krov nad glavom u Sarajevu, daleko od njega i te kuće užasa. To što pričaju da bi mi socijalni radnici mogli uzeti dijete zbog neodgovornosti, najviše me boli - kaže Selma.

Tužit ću ga

Nasilni očuh Selman, iako je bio pušten da se brani sa slobode, ponovo je priveden, a Općinski sud u Travniku, na zahtjev Kantonalnog tužilaštva, odredio mu je jednomjesečni pritvor. Selma nam je priznala da će ga tužiti i tražiti da mu se odredi najviša i najstrožija kazna za ono što je uradio.

- Kad sam je odvezla u bolnicu, javila sam mu se da mu kažem da je dijete završilo u bolnici i da sam sve prijavila policiji. Tada mi nije prijetio, ali ga se bojim. Više nikada dijete neću dovesti u kontakt s njim i nadam se da će biti pravedno kažnjen za ono što je uradio - kaže Selma.

Apel za pomoć

Selmi i njenoj trogodišnjoj kćerki potrebna je pomoć u hrani, odjeći, obući, novcu...

- Ova djevojčica ne može da jede normalnu hranu, samo kašice koje joj majka ne može priuštiti. Nedostaje im svega, kašica, sokića, pelena, maramica i novaca - kaže Zijada Povlakić, prijateljica koja pomaže ovoj mladoj majci.

Sa pretučenom djevojčicom još se nalazi njena majka Selma H.

Podsjetimo, Općinski sud u Travniku u utorak je Selmanu odredio pritvor, zbog sumnje da je brutalno pretukao trogodišnju kćerku nevjenčane supruge. On je, naime, u policijskoj stanici prilikom drugog saslušanja djelimično priznao da je djevojčici nanio "određene tjelesne povrede", te je pritvor zatražen zbog težine učinjenog djela, mogućeg uticaj ana svjedoke ali i posebnih okolnosti, odnosno jer je postojala realna opasnost da bi njegov ostanak na slobodi mogao dovesti do narušavanja javnog reda i mira. Nakon prvog privođenja on je, podsjećamo, tvrdio da je djevojčica pala sa kreveta i tako se povrijedila, a nakon čega je pušten.

Kao što smo već pisali, Selman je prvi put uhapšen nakon što je Selma H. 20. marta donijela djevojčicu u trvaničku bolnicu sa vidnim povredama. Odmah nakon ukazane pomoći, djevojčica je prebačena u bolnicu Koševo. Zadržan je 48 sati, te pušten, jer organi istrage nisu imali osnova za njegovo dalje zadržavanje.

Iz Tužilaštva saznajemo da se još pokušava utvrditi da li je trogodišnja djevojčica fizički zlostavljana duži period. Naime, i nezvanično se moglo čuti da su prilikom pregleda u bolnici ljekari konstatovali povrede nastale u ranijem periodu.

SarajkaDjevojka
12-04-2013, 09:33
Mnogi od nas znamo da je na svijetu najvažnija ona osoba koja nam je podarila život, a to je naša majka. Majka je divna osoba koja nas čuva od svakoga zla, od svih prepreka koja nam se javljaju na životnom putu.

Svaka majka voli svoju djecu više negoli sebe jer ih je ona donijela na svijet. Ona im pruža majčinsku ljubav, što je djeci najvažnija stvar. Ljubav će majčinska postojati sve dok smrt ne rastavi majku od svoje djece.

Prvu riječ koju djeca kažu jest - mama. Majka je prva osoba koju osjetimo uz nas sve od malenih nogu. Prolazeći kroz život, učimo, zapažamo i osjećamo što znači ljubav i prema nekoj drugoj osobi. Zauvjek ćemo u našem srcu čuvati i nikad nećemo zaboraviti da imamo jednu majku koju volimo. I ako na svijetu ima još osoba koje volimo, jedan dječak u kojega se zaljubimo, kojemu kažemo da ga najviše na svijetu volimo, dobro mi znamo da to nije čista istina jer osobu koju najviše volimo jest majka. Majka je ona koja nam prenosi ljubav prema domovini. Nauči nas voljeti mjesto kojemu pripadamo, naš zavičaj. Nauči nas da nam nigdje neće biti bolje nego onamo gdje ćemo zauvjek pronaći mir našemu srcu, a to je u našoj lijepoj domovini. Uči nas da starije osobe poštujemo, da poštujemo onoga čovjeka koji nam daje jedan dobar savjet i nam želi nešto pokazati, naučiti, jer možda nekada će nam pomoći u nekoj situaciji, da nemamo predrasude prema toj osobi, da je ne sudimo kao jednu zlu osobu, nego da poštujemo njezino iskustvo.

Sve što smo učili u prvim godinama života učila je nas majka. Učila je nas što može značiti mir i sloga u jednoj obitelj, a najvažnije, ljubav, koja sama gradi jednu sretnu obitelj. Kada ćemo mi ispuniti bilo 40 ili 50 godina, majka će nas još uvijek smatrati djecom. U očima majke ćemo zauvjek ostati najdragocjenija stvar za koju bi i život dala, za koju će se žrtvovati ako je potrebno, uvijek za naše dobro. Ona će sve učiniti da nam podari materijalnu sigurnost, da imamo sve što poželimo, kao što to druga djeca imaju.

Temelj onoga što od naše majke naučimo jest da ne budemo sebični, da poštujemo ljude, da pomažemo osobama koje se nalaze u nevolji, da ne vidimo pred očima samo novac, nego da budemo zahvalni s malim što dobijemo od osobe kojoj pomažemo i to s jednim malim „hvala“ koji dolazi iz srca.

Sve to ćemo nositi s nama bilo gdje krenemo, jer će nam majčinska ljubav biti duboko u srcu bilo kamo putujemo i bilo koje mjesto posjetimo!

Petrica Lina

Inkvizitor
12-04-2013, 09:40
Koje degenerik moraš biti da premlatiš na mrtvo ime malo dijete, i to pazi razloga,..

nevjerovatne stvari..

SarajkaDjevojka
12-04-2013, 09:57
Bolesno.No ni majka svakako nije neduzna.Jer pazi :
Ovakav brutalan izljev bijesa sigurno njenom nevjenčanom suprugu nije prvi slučaj.Na djevojčici postoje znakovi ozljeda od prije.Drugo, ona kao majka je to nasilje prikrivala sigurno.Kako znam ?Tako što nije reagirala odmah i pokušala dijete odbraniti, nazvala policiju i potrazila liječničku pomoć za djevojčicu.Odmah, istog trenutka je to trebala učiniti !
Dakle to je bila uobičajna praksa u njihovoj obitelji.Maloumni idiot pretuče joj dijete u njenom prisustvu, ona ne reagira.Nakon izljeva njegovog bijesa i brutalnosti presvuče djevojčicu i uspava.Nju treba odmah optuziti za saučešništvo.Ja ne znam i je li ta policija maloumna i radnici centra za socijalnu skrb.Kako im nije jasno da majka laze i da nikad ne bi pozvala ni policiju a sigurno ne bi ni potrazila pomoć da djevojčica nije počela padati.To je toliko očigledno.

Slijedeće " Nevjenčani suprug nije nikad prije toga bio nasilan " no odbija se vratiti nemoćnom ocu koji je ne bi mogao zaštiti.Od koga ?Ako je ovo usamljen incident u njihovom vanbračnom zivotu, što će joj zaštita ?
Na kraju i pored svega, ona zamisli hej, koristeći tragediju čiji je saučesnik trazi mogućnost za novi početak.Nju treba kazneno goniti poput tog monstruma od očuha, ako ne i gore.Zabraniti joj priblizavanje djevojčici...

Eugen Savojski
12-04-2013, 11:49
U mom kraju se kaže , lakše je napraviti dijete nego zapržiti grah . Očito iz ovog svega se naslućuje da je Selma izabrala " lakši posao " . Majka , u punom značenju te riječi treba ubiti ili poginuti kad je njenom djetetu život ugrožen . Biološki otac ove nesretne curice ako nije bitanga i fukara koji je napustio Selmu i dijete , onda bi kao čovjek ,koji ima imalo časti i ponosa ovog bolesnika trebao već "izliječiti tabletom " 7,62 mm , jer je život i njegovog djeteta u pitanju . Može se Selma tobože braniti strahom od nasilnika , ona je dugo vremena ne čineći ništa i prikrivajući nasilje saučesnica u ovom zločinu nad nedužnim djetetom . Koji je kurac čekala , strah puno puta fizički slabijeg natjera na reakciju , jebeš i socijalne radnike i zakon jer i oni ne čineći ništa natjeraju ljude da uzmu pravdu u svoje ruke . Ponavljam , da je MAJKA trebala je na spavanju zaklati takvog monstruma , manju bi kaznu dobila nego što bi trebala dobiti u ovom slučaju ne poduzimajući ništa .

SarajkaDjevojka
12-04-2013, 15:57
U mom kraju se kaže , lakše je napraviti dijete nego zapržiti grah . Očito iz ovog svega se naslućuje da je Selma izabrala " lakši posao " . Majka , u punom značenju te riječi treba ubiti ili poginuti kad je njenom djetetu život ugrožen . Biološki otac ove nesretne curice ako nije bitanga i fukara koji je napustio Selmu i dijete , onda bi kao čovjek ,koji ima imalo časti i ponosa ovog bolesnika trebao već "izliječiti tabletom " 7,62 mm , jer je život i njegovog djeteta u pitanju . Može se Selma tobože braniti strahom od nasilnika , ona je dugo vremena ne čineći ništa i prikrivajući nasilje saučesnica u ovom zločinu nad nedužnim djetetom . Koji je kurac čekala , strah puno puta fizički slabijeg natjera na reakciju , jebeš i socijalne radnike i zakon jer i oni ne čineći ništa natjeraju ljude da uzmu pravdu u svoje ruke . Ponavljam , da je MAJKA trebala je na spavanju zaklati takvog monstruma , manju bi kaznu dobila nego što bi trebala dobiti u ovom slučaju ne poduzimajući ništa .

Iz njene ispovijesti moze se izvući samo jedan zaključak " Djevojčica je već dugo vremena bila zlostavljana u njenom prisustvu ".Ona kao majka nije preduzimala apsolutno ništa da zaštiti dijete.Nema drugog objašnjenja za izistanak njene ljudske i majčinske reakcije.Djevojčica uz njenu već postojeću neodgovornost moze u budućnosti jedino postati zrtva zlostavljanja njenog slijedećeg vanbračnog muza ili pak nje same.

Eugen Savojski
12-04-2013, 18:15
Iz njene ispovijesti moze se izvući samo jedan zaključak " Djevojčica je već dugo vremena bila zlostavljana u njenom prisustvu ".Ona kao majka nije preduzimala apsolutno ništa da zaštiti dijete.Nema drugog objašnjenja za izistanak njene ljudske i majčinske reakcije.Djevojčica uz njenu već postojeću neodgovornost moze u budućnosti jedino postati zrtva zlostavljanja njenog slijedećeg vanbračnog muza ili pak nje same.

Ma zamisli molim te , nakon svega našla se još i njena prijateljica pozivajući i igrajući na sentiment dobrih ljudi koji bi pomogli ovoj nakaradi od žene , donirajući hranu ,odjeću i novac da bi na nesreći curice njena prijateljica Selmica mogla parazitirati . Valjda će i u ovoj posranoj državi poslije ovakvog čina nebrige ženi koja vlastitu curicu ponudi na pladnju bolesniku da se na njoj iživljava , nekomu iz socijalnih službi pasti na pamet i proraditi bar zrnce ljudskosti pa joj dijete oduzeti i smjesti u odgovarajuću ustanovu. Ima ljudi koji bi u krajnjoj liniji takvo dijete i posvojili , ima i bračnih parova koji nemaju djece , sve navedene opcije su neusporedivo po curicu bolje nego da ostane sa ovakvom materešinom. A Selminom jebaču treba suditi za pokušaj ubojstva i kazniti ga višegodišnjom robijom .

Humphrey
12-04-2013, 20:56
Nikad mi nije bilo jasno zašto se očevi nikad ne pobune kad čuju takvu tvrdnju.

Stiliana
12-04-2013, 21:07
potpisujem eugena. džonom na monstrume.

ogledalce
12-04-2013, 21:41
kao prvo nije ona mater

kao drugo,nebi on više odao zemljom,,,,,,,,