PDA

Pogledaj Full Version : Jorge Jure Francetić

TjelohraniteljOdSchwartza
07-04-2013, 17:22
Odlučih se pozabaviti starim člankom o J.Juri Francetiću,nećaku viteza Francetića,koji živi u River Plati.Ovaj članak sa popratio svojim pitanjima,pa se uključite ako nađete shodnim..

"..Moj stric Jure nije bio dio onoga lošeg što se povezuje s NDH. Što god tko pričao, on nije palio kuće i ubijao nevine kada se u Bosni probijao do Drine. Nije htio raditi isto što i četnici. Nakon što su mu Talijani 1942. u Otočcu ubili najboljeg prijatelja, Jure je pripremio tisuće svojih ‘crnaca’ koji su vlakom, preobučeni u civile, trebali krenuti u Liku istjerati Talijane. Bilo mu je dosta Talijana i prodaje hrvatske zemlje. Nije mario ni za Hitlera niti za ikoga drugog. Tražio je sastanak s Pavelićem, ali ovaj ga nije htio primiti. Tog je jutra nogom razbio vrata njegova ureda u kojem je s poglavnikom bio i Kvaternik. Tražio je dozvolu za napad na Talijane..."-kaže Jorge Jure Francetić,živući nećak ustaškog krilnika J.Francetića,koji je rođen i živi u River Plati u Argentini.On je prije godinu dvije dao intervjuu hrvatskim medijima.Mislim da se radilo o razdoblju prije parlamentarnih izbora 2011 godine..
Pitam se kojeg su to Francetićeva prijatelja Talijani ubili?Onda Jorge kaže da je Francetiću bilo dosta prodaje hrvatske zemlje i da je htio izbaciti Talijane?To znači da je Francetić htio zbaciti Poglavnika i sa svojom Crnom legijom preuzeti poglavničtvo NDH..?!
"..No, taj se napad nikada nije dogodio?
Kada je ušao u ured, sasuo je Paveliću sve u lice. Izravno ga je optužio da radi protiv interesa Hrvatske. Nije htio raspravljati, samo je tražio dozvolu za napad i dodatno oružje za ‘crnce’. I moj otac Nikola bio je u grupi koja je trebala krenuti u akciju s pripadnicima Ličke dragovoljačke pukovnije Delka Bogdanića. Pavelić se očito uplašio ove mogućnosti, možda i Jure Francetića kao osobe koja mu ruši autoritet. Ovaj mu je jasno rekao da više neće biti na njegovoj strani ako nastavi s ustupcima Talijanima i da u borbu kreće sam..."

Da je preživio,Francetić bi poveo puč protiv Pavelića,a ne Vokić i Lorković.Pitanje je tko je osim hercegovačkog klana/Artuković,Luburić..)podržavao Pavelića?!

Na pitanje zar je Poglavnik imao prste u pogibiji J.Francetića,Jorge Jure Francetić odgovara;"..
Apsolutno. Poglavnik se bojao da će se stvoriti drugi ustaški blok, uz njegov, onaj Francetićev. Vjerojatno je znao i da je plan nakon Like osloboditi i Dalmaciju. Moj stric trebao je letjeti u Liku jednim avionom, a u posljednji čas promijenjen je plan i dodijeljen mu je drugi avion. U njegov motor usuli su šećer pa je otkazao nad Likom i pao. Seljaci su napali Francetića koji je preživio nesreću. Izboli su ga vilama, a kasnije je preminuo u bolnici. Da je uspio u svom naumu, obični ljudi koje su Talijani maltretirali svi bi mu se bili pridružili. U partizane ne bi otišao nitko jer bi im on ponudio rješenje problema bez ideologije koju su širili komunisti, a narod je nije razumio..."

On napominje da njegova obitelj nikada nije vjerovala Paveliću.Iako je njegov otac Nikola Francetić bio časnik PTS.Kao i uvijek život je pun kontradiktornosti.

On opet kaže;"..Jure Francetić se borio za Hrvatsku. On je bio čovjek iz naroda, imao je karizmu revolucionara. Nije mu bio bitan vođa ili zapovjednik, već samo Hrvatska. Hitler uostalom nije dopustio niti naš izlazak na Drinu. Moj otac je sudjelovao u toj akciji i naša vojska je tada zapravo prevarila Nijemce. Mnoge stvari nisu onakve kakvima ih se predstavlja...."

Nije mi jasno ovo;Njemačka nije dozvolila izlazak na Drinu?
Na pitanje novinara o postojanju rasnih zakona u NDH,Jorge Jure kaže;"..
Gledajte, prvo, ja još uvijek imam popise vojnika Crne legije među kojima ima i Srba. Čak i Židova koji su se izjasnili kao Hrvati. Drugo, nemojte Francetića uspoređivati s Maksom Luburićem. On je zapovijedao vojskom divljaka, mladića od 18 godina koji su dobili činove časnika. To što su oni radili u Jasenovcu obična je svinjarija i zločin. Osobno, kao legalist i čovjek koji se zalaže za ljudska prava, nikada nisam volio Luburića niti smatrao da su sva ta ubijanja koja su njegovi ljudi izvršili bila opravdana. Dapače, potpuno suprotno..."I Pavelićeva supruga je bila Židovka,dodaje..

Napomenuo je da je deportacija Dinka Šakića častnika Ustaške obrane iz Luburićeva Zdruga opravdana i na mjestu.Pet je godina Jorge Jure Francetić volontirao u hrvatskom veleposlanstvu u Argentini.
Na pitanje što se dogodilo s njegovim ocem Nikom,kada mu je brat Jure poginuo u Slunju,Jorge Jure odgovara;"..
Tada se nije znala istina o tome kako je Jure završio i zbog čega pa je moj otac ostao uz poglavnika. Na kraju je bio šef njegovog osiguranja te je u toj funkciji pratio Pavelića prilikom bijega u Italiju ‘45. Tamo su se rastali i Pavelić mu je dao 30 zlatnih dukata. Dvije godine kasnije moj otac se ukrcao na prvi brod koji je krenuo prema Argentini. Majka je ostala još šest mjeseci u Italiji. Tada su je ulovili britanski špijuni i ‘ubili’ je od batina pokušavajući doznati gdje je moj otac. No, nije im rekla i uskoro je i ona došla ovamo. Mene su dobili 1960. godine, dakle rođen sam u Argentini..."

Na pitanje porijekla zlata J.J.Francetić objašnjava;"..
Silne gluposti su se pričale o našem bogatstvu koje smo navodno donijeli u Argentinu. Tog bogatstva nikada nije bilo, barem kada je obitelj Francetić u pitanju. Na samrtnoj postelji 1985. godine moj otac mi je dao tih svih 30 dukata, hrvatskih dukata, i rekao mi da ih odnesem predsjedniku Hrvatske ako ona ikada bude slobodna. Preko glasnogovornice Ureda predsjednika Danijele Barišić pokušao sam doći do Stjepana Mesića i uručiti mu to zlato. No, on me odbio pa u sefu zlato još uvijek čeka da ga vratim u Hrvatsku. Za druge priče i druge ljude ne znam, ovo je istina o mojoj obitelji. Nikakvog bogatstva nije bilo, a dukati su još uvijek na broju..."
U kakvom je odnosu bio Jorgeov otac sa Pavelićem nakon rata,on kaže;"
Mislim da su se vidjeli ovdje u Argentini kada je Pavelić tu bio. Znam i da taj odnos nije bio ništa posebno. U konačnici mog su oca prozivali nakon pokušaja atentata na Pavelića u Argentini jer se mislilo da je tako htio osvetiti svog brata Juru. To je također laž, moj je otac ovdje živio kao gospodin čovjek, miran i predan obitelji..."

U drugom nepovijesnom dijelu Jorge Jure Francetić govori o ratu i dojmovima oko političke strukture u Hrvatskoj.
On i kao Ruža Tomašić npr.iskreno želi napredak Hrvatske,iz tog istog osjećaja za domovinu.On se ne želi batrkati sa ostacima prošlosti,pa u daljenjem tekstu opisuje svoje utiske novije Hrvatske..
O 1990-91 god. Jorge Jure Francetić govori ovako;"..Tada je došla 1991. godine pa se s priča trebalo prijeći na djela. Gdje ste bili u to vrijeme?
Još 1990. godine otputovao sam u Liku. Čak sam jednom naišao na četničke barikade te se u nekom restoranu neugodno susreo s bradonjama. Bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi reagirali da su znali tko sam i kako se zovem. No, nisu doznali. Iako, evo da ne bi bilo zabune, ja s majčine strane imam i Srba u obitelji, prezivaju se Diklić. Bilo je smiješno i 1990. godine kada sam se u Otočcu susreo s rođakom, bratićem s majčine strane, generalom JNA, Ivom Biondićem. Inače, on je uvijek imao problema s Jovankom Broz jer je moja majka s njom išla u razred, nisu se voljele, pa je Biondića uvijek pitala gdje su ‘oni ustaški banditi koji su mu rod’. I tako, susretnemo se mi pokraj ograde kasarne i vojnici nas gledaju. On u generalskoj uniformi JNA, a ja u majici s natpisom ‘Croatia must be free - Crna legija’. Biondić mi je još tada rekao da bez sumnje uskoro počinje rat jer je krenulo stvaranje velike Srbije..."

Kao iskreni hrvatski domoljub Jure drži plakat kojim su oblijepili Buenos Aires upozorivši o zločinima koje se vezuju za Bleiburgu. Sudjelovao je i u Domovinskom ratu. Sedam je puta preodjeven u argentinske pripadnike UN-a odlazio na srpsku frontu.
O svom sudjelovanju u Domovinskom ratu Jorge kaže;"..Ne samo da sam bio u HV-u nego sam Hrvatskoj pomagao i na druge načine. Dakle, prvo što sam napravio bilo je da sam svoju tadašnju djevojku, inače Židovku Judit (naglašavam čisto za one koji me možda pogrešno doživljavaju), doveo u Zagreb i oženio se njome u crkvi sv. Petra. Danas imamo šestero djece. Kum nam je bio Ivo Rojnica. Uostalom, i Pavelićeva supruga bila je Židovka… ha ha ha… Zatim sam predsjednika Tuđmana upoznao s predsjednikom Argentine Menemom koji je Hrvatskoj prodao oružje. A mi, članovi moje obitelji, kada je počelo pucati, bacili smo se u prevrtanje obiteljske kuće u Lici. Četiri dana smo kopali uokolo jer smo vjerovali da je moj otac negdje zakopao oružje koje nam je hitno trebalo. Na žalost, nisam ništa našli. Kasnije, u vojsci, bio sam zadužen za neke posebne operacije..."
O susretu sa Sanaderom kaže;"..Nije baš danas na vlasti, ali moram reći pokoju o bivšem premijeru Ivi Sanaderu. Njemu me predstavio Ivo Rojnica. Kada je čuo tko sam, Sanader je reagirao riječima ‘svaka čast, vaš stric bio je pravi čovjek i veliki Hrvat’. Kako sam tada bio u HDZ-u i vjerovao u tu stranku, angažirao sam se uoči izbora na kojima je Sanader prvi put pobijedio. Tada sam osobno inicirao osnivanje Kluba 100, udruženja velikih hrvatskih poduzetnika u dijaspori, kojemu je jedan od ciljeva bio olakšati ulaganje u Hrvatsku, ali isto tako pomoći HDZ-u i Sanaderu. Organizirali smo sastanak u Clevelandu, a ljudi iz HDZ-a htjeli su da to bude u Zagrebu, što smo mi odbili. Zatim su htjeli preuzeti zasluge za ovu inicijativu i tako su preko noći izgubili naše povjerenje jer smo osjetili da nas žele iskoristiti. Nakon toga sa Sanaderom su prestali svi moji kontakti..."

Za osnivanje svoje stranke,dobio je 10.000 potpisa u Hercegovini.A što mu smeta u sadašnjoj hrvatskoj državi,koljenović Frncetića kaže;"..Mislim da će vam dovoljno reći podatak da ja kao Jure Francetić danas imam bolje odnose sa srpskim ambasadorom u Argentini nego s ljudima iz hrvatskog veleposlanstva u Buenos Airesu. Politika u Hrvatskoj je katastrofa. Probili su se laktaši, a ne ljudi koji nude znanje i ideje. Izvana gledano, posebno kada je dijaspora u pitanju, vidi se veliki potencijal Hrvatske. No, vidi se i to da političari željni osobnog bogaćenja sve to bacaju u vodu i pritom prikrivaju vlastitu nesposobnost. Dulje vrijeme živio sam dva tjedna u Argentini pa dva u Hrvatskoj. Stoga nisam u kategoriji dijaspore koja stvara romantiziranu sliku Hrvatske, već jako dobro znam kako se zaista teško živi u domovini..."

Iz HDZ-a su mi za mali novac nudili tvornicu u Senju. Odbio sam da se moji ne okreću u grobu¬
Tuđmana sam najbolje znao jer smo se sreli nekoliko puta. Zamjeram mu to što nije u cijelosti znao očistiti misli ljudi od pitanja tko je ustaša, a tko partizan. Da se mene pita, to se ne bi smjelo više spominjati. Što se drugih tiče, Nikica Valentić je kum mom djetetu, upoznao sam ili ugostio Matu Granića, Mladena Vedriša, Nadana Vidoševića, Ivana Jakovčića, Matu Crkvenca kojeg sam, šaleći se da je komunist, na ručak odveo u menzu gdje jedu studenti, mladi ljevičari. Vlasnik Heruca Biondić mi je rođak s majčine strane.

galija
07-04-2013, 19:30
A šta je ovaj netjak čekao s tim dukatima do 2000g. pa ih ponudio Mesiću..:facepalm
Inače, Jure Francetić:love

Inkvizitor
07-04-2013, 20:08
to je i meni upalo u oko. Mesiću ponudio zlatnike.:facepalm Al čudo da je ovaj odbio

11-04-2013, 17:55
A šta je ovaj netjak čekao s tim dukatima do 2000g. pa ih ponudio Mesiću..:facepalm
Inače, Jure Francetić:loveTko zna za dukate zašto..?
A ovo za Juru Francetića,upitnik..?Zašto?

Eugen Savojski
12-04-2013, 13:09
to je i meni upalo u oko. Mesiću ponudio zlatnike.:facepalm Al čudo da je ovaj odbio

Dukati se i daju ciganima da provjere njihovu vrijednost , zlatari

lažu da bi ih što jeftinije otkupili . Burduš ima iskustva jer je još

kao dijete pretresao džepove Hrvatima koje je ubio ćuko Tovariš.

galija
13-04-2013, 21:57
Tko zna za dukate zašto..?
A ovo za Juru Francetića,upitnik..?Zašto?

A zašto ne?
Možda bi trebali slijepo vjerovati u priče raznih Đilasa,Goldsteina.. koji optužuju Francetića za zločine u kupreškom selu a zaborave da je to selo bilo četničko uporište,zaborave spomenuti u kakvom stanju su "oslobodioci"ostavili Kupres 43 g.Ako oni mogu selektivno gledati povijest,zašto ja ne bi mogla?
A u toj selekciji ja ipak biram svoje:mig

ogledalce
23-04-2013, 11:12
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/21155_364517367001995_1546267451_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/529319_364501683670230_556537308_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/420614_364518417001890_1016425328_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/923053_364505833669815_676997495_n.jpg

02-05-2013, 17:25
Možda bi trebali slijepo vjerovati u priče raznih Đilasa,Goldsteina.. koji optužuju Francetića za zločine u kupreškom selu a zaborave da je to selo bilo četničko uporište,zaborave spomenuti u kakvom stanju su "oslobodioci"ostavili Kupres 43 g.Ako oni mogu selektivno gledati povijest,zašto ja ne bi mogla?
O kojim to zločinima oni govore?

Bobani
06-07-2015, 23:52
OTVORENO PISMO*UPRAVI VEČERNJOG LISTA

Bog! dragi moj Franjo,

Priloženo sam upravo dobio od Zvonimira Došena. Ja sam njemu sinoć poslao onaj intervju u Večenom Listu ne znajući da je on zato znao i već odgovorio večernjaku na te laži tog bolesnog sinovca Jure Francetića, kojeg je Večernji List iskoristio da napiše najgore gluposti o Juri Francetiću. Ako hoćeš i ako ti zatreba, spreman sam ti to kasnije poslati. Objavi ovo. Potrebno je suzbijati YU laži na svakom koraku.
Iskreni poZDravi svima.
Bog! Milan.

xxxxxxxx

Otvoreno pismo upravi Večernjeg lista

3. veljače 2011.

Gospodo,

Poznato je da su kroz čitavu povijest mnogi veliki ljudi u rodu imali slaboumnika ,izroda, svakovrsnih degenerata i kompletnih luđaka. Od toga nisu bili pošteđeni veliki umjetnici, naučenjaci,veliki vojskovođe,ni carevi. Ni jedan narod na ovoj našoj planeti nije od toga bio, nije danas, niti će u budućnosti biti pošteđen. Nu, izgleda da ih mi Hrvati sve u tome "šijemo".

U Večernjem listu od 11. siječnja 2011. objavljen je vrlo obsežan interview s Jorgem Francetićem sinovcem najglasovitijeg borca protiv četničkih koljačkih bandi u Bosni i Hercegovini u 2. svj. ratu. U tom vješto namještenom interviewu taj očito umno bolesni Argentinac iznosi niz fantastičnih i skrajnje blesavih tvrdnji koje više nego pariraju pustolovinama baruna Münchausena,a koje ne bi objavili ni najekstremniji tabloidi na svijetu. Vlasnici i uprava Večernjeg lista sigurno svoje novine ne smatraju tabloidom , nego jednim od, kako su i mnogi od nas do sada vjerovali, najumjerenijim od "antifašistički" (čit. jugokomunistički) orijentiranih novina u današnjoj Hrvatskoj. No, tiskanje ovakvih i mnogih drugih, izričito pro-komunističkih i pro-velikosrbskih antihrvatskih podmetaljki jasno ukazuje da su počam od 2001. svi hrvatski(?) mediji zajedno s komunističkom i mafijaško-udbaškom oligarhijom na vlasti ponovno stupili u - dirty war- protiv svega što je istinski hrvatsko. Kako drukčije iole pametan čovjek može shvatiti objavljivanje ovakvih para-gluposti, osobito kad su izgovorene od jednoga mizernog stvora kojemu se prije nego progovori ijednu riječ na licu očituje njegov imbecilski IQ, ako ne da su i Vaši mladi novinari, vjerni naslijednici Đorđa Ličine, Jelene Lovrić, Davora Butkovića i dr., a Vi urednici zatrovani neizliječivim virusom "antifašizma" od kojeg se očito i ne želite liječiti. Gospodo, urednici Večernjaka, tako blesave izjave tog jadnog degenerata, ne začuđuju nikaoga tko ima imalo razuma, jer one same jasan su dokaz da je on duševno poremećena osoba. Nu, što je začuđujuće je Vaš pokušaj da te njegove fantastične izmišljotine, koje se samo mogu izleći u glavi duševno bolesne osobe, čitateljstvu predstavite kao golu istinu, zaboravljajući pri tome da se time spustate na razinu njegovog intelekta. Objavljujući ovakve gluposti svoje novine stavljate u rang najblatnijih tabloida a sebe u rang najnečasnijih i najnedostojnijih novinara.

Pogledajmo neke od njegovih nevjerojatnih tvrdnji

On, rođen 1960. u Argentini, zna da je dr. Ante Pavelić naredio ubojstvo Jure Francetića (svoga najboljeg i najvjernijeg zapovijednika), jer je htio napasti na Talijane. On ne zna točno gdje je Jurin zrakoplov pao, ali zna da je pao za to što mu je Pavelić u rezervoar nasuo šećera. On zna da su Juru Srbi ubili vilama. On zna da je Jure silom ušao u Pavelićev ured tako što je najprije nogom razbio ulazna vrata i da je tada u tom uredu bio i Dido Kvaternik. On zna da je Jure, 'protiv Pavelićeve volje', išao u Gospić napasti Talijane. Nigdje drugdje, nego baš u Gospić gdje nisu imali nikakve moći, niti se tko na njih obazirao . On zna da je njegov otac Nikola, za koga dr Pavelić vjerojatno nikad nije ni čuo, ne samo na povlačenju pratio dra Pavelića, nego mu je ovaj za to dao 30 dukata. I još niz toliko smiješnih budalaština da je nemoguće shvatiti da bi i jedan novinar koji imalo drži (ako već ne do novinarske ) onda do ljudske časti i dostojanstva mogao i pomisliti na tiskanje takvih absurda. Ovdje se zacijelo radi o kompletnom nedostatku profesionalizma.

Prvo, svakome, pa i vašim novinarima, mora biti jasno da su svi zapovjednici Hrvatskih Oružanih Snaga za trajanja NDH , a posebno Jure Francetić, bili u podpunosti odani svome vođi i vrhovnom zapovijedniku i da nijedan nije ni pomišljao da bi se suprostavio njegooj zapovijedi. Na "sipanje šećera" u rezervoar nije se vrijedno ni obraćati, a Juru i pilota, poručnika Abjanića, lokalni srbočetnici smrtno su izranili sjekirama.

Nasilni ulaz, razbijanjem vrata, u Poglavnikov ured je priča za pijane i umobolne. Nu, kad kaže da je tu bio i Dido Kvaternik, isti onaj Dido koji je po Argentini protiv dra Pavelića, pa i samog Jure, pričao i pisao nevjerojatne laži i gluposti, može se zalkjučiti da je ovaj jadnik, ako je uopće pismen, to negdje pročitao u Didinim "analima". Ako je pak za vjerovati da je neke od tih priča čuo od svog oca, poput one o njegovoj pratnji Pavelića na povlačenju u Austriju, za što je od njega tobože dobio 30 dukata ( baš 30, isto koliko i Juda Iškariot srebrenjaka) , onda je više nego sigurno da je njegov otac u to vrieme bio totalno pijan ili se bio makao s pameti. Nikola Francetić nije ni prešao u Austriju, nego u Italiju, a oni koji su za njeg u Argentini ili bilo gdje čuli, bilo je samo za to što je bio brat legendarnog Jure Francetića. Nu,to se sigurno ne može smatrati Jurinom krivnjom, jer kako kaže stara poslovica - čovjek može birati prijatelje, ali ne može birati rodbinu. A kako tek razumjeti da je dr Pavelić dao ubiti svoga najboljeg vojskovođu, a uzeo njegova brata da mu osigurava život. Kako razumjeti da je dr Pavelić nosio i dijelio hrpe dukata svima i svakome, a da je odmah kad je stigao u Argentinu morao uzeti zidarski pribor i kao obični zidar ići zarađivati koru kruha za sebe i svoju obitelj?Dra Pavelića do Austrije i kasnije iz Austrije preko Alpa u Italiju pratili su malo poznatiji časnici,a ne nepoznanice poput Nikole Francetića. Dvojicu od njih (pukovnika Jakova Džala i bojnika Dinka Šakića) dobro sam poznavao. Drugo je opet pitanje kako je Nikola uspio prokrijumčariti te njegove dukate kroz logore Italije i kako ih je prenio u Argentinu? Kako je on to dok je,kao i svi koji su uspjeli izbjeći , gladovao u onim oskudnim godinama u Argentini uspio biti toliko suzdrživ i krjeposan da ih je u svoj toj neimaštini šparao u želji 'da ih vrati Hrvatskoj kad bude slobodna?' - Give me a break - rekli bi ovdje u Kanadi.

Neki od izbjeglica (najviše žene i djevojke) uspjeli su prenesti male količine svoga nakita, pa i po koji dukat, koje su u onim teškim, gladnim godinama bili prisiljeni prodati za šaku pesosa židovskim zlatarima i draguljarima u Buenos Airesu, Rosariju i drugim mjestima. Ovaj slaboumni fantast kaže da je oženjen Židovkom, pa je li potrebno puno mozgati o pdrijetlu njegova navodnog bogatstva ? Svakome tko ima imalo zdravu pamet i tko nema posebnih razloga za objavu ovakvih gluparija jasno je da su sve te njegove priče samo figment njegove bolesne mašte. Pogledajmo još nekoliko njegovih izjava koje spadaju u Freudovu galeriju:

Kaže da mu je otac dok je ležao na smrtnoj postelji dao dukate da ih vrati u Hrvatsku kad bude slobodna. Zašto onda te svoje dukate nije predao onome tko je bio najzaslužniji za oslobođenje Hrvatske - njenom prvom predsjedniku dr Franji Tuđmanu? Zašto je čekao da ih ponudi Mesiću, koji je izdao tu istu Hrvatsku? Mesiću koji je izručio Hagu one koji su se poput njegovog strica Jure Francetića borili za Slobodnu i Nezavisnu Hrvatsku, protiv istog onog krvnika i okupatora kome je vjerno služio Mesićev otac, a i sam Mesić? Jure Francetić se borio protiv velikosrbskih fašista i Titinih boljševika. Znači bio je antifašist i antikomunist. Ovaj Vam glupi Argentinac priča kako mu djeca nose majice s slikom sipljivog 'Ernestita' ,komunističkog masovnog ubojice "Che" Guevare, a istovremeno želi u Hrvatskoj osnovati svoju stranku koju bi nazvao 'Stranka legije'. Za to,kako kaže,radi poštovanja prema njegovome stricu, on ima veliku podršku u Hercegovini i Liki. Dobro poznam Otočac i ljude onoga kraja, pa kad sam ih upitao za ovoga luđaka i utiske koje je na njih ostavio prilikom njegove posjete Otočcu, ljudi se smiju i kažu da mu treba oprostiti jer nije zdrav u glavi .I to sve prije ovoga Vašega 'grandioznog' interviewa. Ne znam ima li negdje u Hecegovini bolnica za umobolne gdje bi ga Hercegovci, da se tamo pojavio prije ovih njegovih ( i Vaših) budalaština, sigurno smjestili, a sad bi više nego sigurno prošao mnogo gore.Treba li još ikome dokaz da sva ta njegova luđačka zavrzlama nije ništa drugo, nego produkt njegovoga poremećenog uma?

Kad znamo tko su stvarni šefovi današnjih medija u Hrvatskoj, nikoga ne treba čuditi što se objavljivanjem ovakvih ,dobro namještenih i plaštem stare "antifašističke propagande" omotanih dezinformacija, bez obzira na to od koga su preuzete i koliko su blesave, nikoga ne treba čuditi da su se jedne novine poput Večernjaka mogle spustiti na tu razinu.

Iz kojih krugova su vodeći novinari tih "hrvatskih" medija nije potrebno ni govoriti. Dosta je pročitati njihove napise o "zloglasnoj" Crnoj legiji i njenom zapovjedniku. Biti će zloglasnim za to što su kao i većina branitelja u ovome Domovinskom osloboditeljskom ratu dragovoljno stupili u obranu svoga naroda, uključivši i one koji ničime nisu zaslužili da ih se brani. I jedni i drugi dragovoljno su na kocku stavili svoje živote. Tko, kakvi i komu su bili vjerni Jure Francetić i ratnici Crne legije najbolje u svome 'Ratnom dnevniku" opisuje Vaš partizanski pukovnik Janko Lopičić, gdje kaže: "Zamislite kakvi su to bili fanatici. Kad se nađu opkoljeni i u bezizlaznoj situaciji,ni jedan se ne predaje. Bori do posljednjeg metka, a kad i taj ispali, s uzdignutom rukom i povikom -za poglavnika i dom spremni- skače s klisure u Drinu". Isti taj partizan o Vašim "antifašističkim herojima" kaže ovo: ".......Drug Koča (Popović) naredio je da se grad (Kupres) spali. Gori Kupres krvavo ustaško gnjezdo koje nas je koštalo toliko žrtava. Svi civili koji su zarobljeni predvedeni su pred prijeki narodni sud . Svaki je dobio zadatak da kaže -ČETIRISTO ČETRDESET I ČETIRI ČAVKE ČUČE NA ČETIRISTO ČETRDESET I ČETIRI ČUKE. Svaki koji nije to tačno izgovorio bio je streljan ( zna se da skoro svi muslimani i dobar broj katolika iz tih krajeva umjesto 'Č' izgovara 'Ć' ). Svi koji su tačno izgovorili, a imali su nekoga od rodbine u ustašama ili domobranima stradali su."

Nisam toliko naivan da bih očekivao da ćete ovo objaviti. Za to mi imamo dobar broj hrvatskih internetskih portala koji će to objaviti. Ovo sam Vam poslao samo za to da Vam savjetujem da ako i dalje namjeravate pisati takve ludorije - otvorite u Vašem Večernjem listu rubriku za luđake, pustolove, degenerate, izrode i patološke lažljivce. Ali, bilo bi Vam pametnije držati se one stare hebrejske poslovice koja kaže da pametan čovjek ( pa tako valjda i novinar) nikad ne prilazi jarcu sprijeda, magarcu odzada, niti budali bilo s koje strane.

Zvonimir R. Došen Hamilton, Kanada

From: zvonimir@sympatico.ca
To: froate@hotmail.com
Subject: Francetić
Date: Mon, 6 Jul 2015 12:48:43 +0000

Pozdrav Mile,

Evo ti šaljem ovo Otvoreno pismo koje sam 2011. poslao Večernjem listu u svezi s tom budalom, na žalost, sinovcem Jure Francetića.
Kako sam ti napomenuo, u Torontu je živio Jurin brat Mate, koji, moram reći, nije bio za ništa sposoban. Njega je pok. Gagro dovukao u Odpor samo radi toga što je bio Jurin brat.

U obitelji staroga Jure bila su četiri sina: Jure, Ante, zvani Tona, Nikola i Mate. Tonija su ubili poslije rata.

U Torontu sam upoznao i Jurina sina, mladoga Juru, kad je bio u posjeti stricu Mati. Htio je ići sa mnom u lov. Nije govorio engleski, a vrlo slabo hrvatski. Govorio je samo talijanski jer Jurina žena, njegova majka, bila je Talijanka. Negdje 90-ih bio je došao u Hrvatsku, onda se vratio u Italiju gdje ga je netko ubio.

Otac moje supruge, Mijo Cvitković bio je također iz Otočca. On je za vrieme rata služio u Hrvatskom
ratnom zrakoplovstvu na Koševu u Sarajevu, a njegov brat Ivan u 18. ustaškoj bojni. Mijina sestra, tetka moje supruge bila je udata za Jurinog rođaka. Jurina kuća i kuća toga rođaka su jedna do druge u Vivozama (dio Otočca). Bio sam tamo nekoliko puta kod rodbine. Danas je ta kuća u vlasništvu bratića moje supruge, Delka Šimatovića.

Ovaj mulac u Argentini je izrod i kreten - izgleda kao kreten oženio je neku židovku i tako došao do zlata koje kaže da je Poglavnik dao njegovome ocu.

Toliko o tome

Za Dom Spremni!

ZRD