PDA

Pogledaj Full Version : Povijest ezoterije - u što vjeruju tajna društva?

Stiliana
03-04-2013, 10:44
Dakle, na temi se iznosi i komentira povijest i filozofija kakva se naučava u većini tajnih društava. Sve što budem prenosila je pročitano u knjizi Tajna povijest svijeta Jonathana Blacka koji tvrdi da ga je u materiju uputio jedan od suradnika (lik je radio u izdavaštvu) na kojeg je slučajno nabasao i koji je navodno član više tajnih društava a u jednom od njih čak i upućenik najvišeg reda. Što je možda samo zgodan način davanja nekakvog legitimiteta hrpetini podataka i naizgled suludih priča koje je ispisao...

Uglavnom, od početka civilizacije su postojale tzv. misterijske škole u kojima su se poučavale razne tehnike koje su trebale otvoriti duh novim spoznajama tj. izmijeniti stanje svijesti - one variraju od senzornih deprivacija, vježbi disanja i plesa pa do uzimanja halucinogenih droga, s tim da ovo potonje garantirano mijenja stanje svijesti ;)

Ako bi netko vani otkrio što se uči u tim školama taj bi bio pogubljen. Kad je u Rimu kršćanstvo postalo službena religija, ti se hramovi zatvaraju, a njihov nauk biva proglašen heretičkim. Tako se dakle i stvorila potreba za tajnim društvima.

U ikonografiji i kiparstvu poznavanje se tajnog nauka označavalo držanjem svitka, npr, rimski državnici sa svicima:

http://www.culture24.org.uk/asset_arena/8/42/17248/v0_master.jpg

(zanimljivo kako kip cara Augusta, kojeg Black poslije navodi kao upućenika ne drži nikakav svitak)

Đorđe Washington:

http://www.sonofthesouth.net/leefoundation/civil-war/Chantreys-statue-george-washington.jpg

Naravno, najtajniji dio nauka se prenosi usmeno, dok je onaj manje važan napisan na namjerno opskuran način, tako da ga ne razumije nitko 'iz vana'. (npr. brljotine od 600 svezaka Austrijanca Rudolfa Steinera, oca biodinamike koji se rodio u Hrvatskoj. Oni koji se razumiju u biodinamiku (ja nisam jedna od tih) znaju da Steinerove metode podrazumijevaju i neke prilično čudne postupke koji su djeluju više okultno nego znanstveno).

Napominjem za tankoćutne i osjetljive čitatelje da tema nije iznošenje mog osobnog vjerovanja ili stava, već onoga u što navodno vjeruju tajna društva te služi razonodi i zadovoljavanju kurioziteta - s tim da bi krajnji cilj trebao biti odgovor na često postavljana pitanja kao otkud masonima opsesija egipatskom mitologijom, zašto se dižu obelisci po europskim gradovima, što im predstavlja Atena, itd...

Ak vas je prpa, recite na vrijeme, ima još mjesta na kojim mogu pisat...

SarajkaDjevojka
03-04-2013, 10:56
http://www.ezoterija.com/biopir.htm

Mene zanima nešto poput ovoga.Zatim takodje mi je interesantno postojanje staklenih lobanja, za koje nisam sigurna gdje bi uopće bile svrstane.Da li imaju neki učinak ?Kako i zašto ?
Da li se o odgovor o učinku ovih predmeta nalazi u psihi ljudi ?- pa su na neke djelotvorni, a na neke nisu.

Stiliana
03-04-2013, 11:01
http://www.ezoterija.com/biopir.htm

Mene zanima nešto poput ovoga.Zatim takodje mi je interesantno postojanje staklenih lobanja, za koje nisam sigurna gdje bi uopće bile svrstane.Da li imaju neki učinak ?Kako i zašto ?
Da li se o odgovor o učinku ovih predmeta nalazi u psihi ljudi ?- pa su na neke djelotvorni, a na neke nisu.

Ja mislim da je ova bio-piramida fil za budale, nešto kao Hopi narukvice koje su nihove vlasnike trebala spasit od vanzemaljske invazije i promjene magnetskih polova...

Za te sam lubanje jučer gledala na TV (evo još jedan razlog zašto ga treba bacit kroz rpozor :D) kako navodno utječu na ljudsku psihu i da se u njima vide razne stvari, a čini mi se po sjećanju da je za njih čak dokazano da su nekakvi artefakti modernog doba i isto tako prevara... ali nisam sigurna, trebala bih to provjerit...

što se tiče psihe, zanimljivo jest kako se na alternativu mahom nakače labilne (blago rečeno) osobe koje u lubanji od stakla traže odgovore i životni mir.

SarajkaDjevojka
03-04-2013, 11:09
Ja mislim da je ova bio-piramida fil za budale, nešto kao Hopi narukvice koje su nihove vlasnike trebala spasit od vanzemaljske invazije i promjene magnetskih polova...

Za te sam lubanje jučer gledala na TV (evo još jedan razlog zašto ga treba bacit kroz rpozor :D) kako navodno utječu na ljudsku psihu i da se u njima vide razne stvari, a čini mi se po sjećanju da je za njih čak dokazano da su nekakvi artefakti modernog doba i isto tako prevara... ali nisam sigurna, trebala bih to provjerit...

što se tiče psihe, zanimljivo jest kako se na alternativu mahom nakače labilne (blago rečeno) osobe koje u lubanji od stakla traže odgovore i životni mir.

I ja sam gledala s mamom isti prilog.Tako su mi bili čudni sa oduševljenjem, jer se jedna od tih staklenih lobanja nalazi u HR.Taman kad pomisliš da će netko od njih nešto logično reći, demantiraju te :D
A što se tiče piramide i sličnih stvari, takodje sam mišljenja da jednostavno ljudi sebi stvore u glavama neki pozitivan naboj.I da to apsolutno nema veze, sa svojstvima pomenutih predmeta.Jednostavno sve je u psihi, tu se nalaze odgovori.Oni podvodljiviji i labilniji, ( što kazeš ) upitan učinak / dejstvo ( izazvano tko zna kakvim faktorima ) uvijek će prepisati nekom predmetu, dok stabilnijim i racionalnim osobama nemoguće je na taj način manipulirati.

Stiliana
03-04-2013, 11:29
Postanak svemira i njegova priroda

U samom temelju svih ezo nauka je ideja da je um došao prije materije (kako drukčije inače izvodit rituale i prodavat maglu) pa nije čudno ni što se postanak svemira, tj. sve materije iz koje je nastao i čovjek tumači na taj način. Vjeruju kako se neki implus protisnuo iz jedne dimenzije u drugu (ta prva dimenzija nije nikako definirana, kao nematrijalna ili materijalna) i kako je taj impuls Božji um. No ne dajte se zavarati kako se radio o Bogu u kojeg vjeruju Židovi, kršćani, muslimani ili bilo tko drugi. Taj je um religijski neutralan te se poslije vidi kako ezoterija prigrljuje i spaja razne bogove, od poganih pa do onog biblijskog, te ih zapravo doživljava kao emanacije ili pojavnosti tog prvog iskonskog uma koji je najlakše shvatiti jednostavno kao um.

Taj ishodni mentalni događaj koji je omogućio stvaranje našeg svemira je bio da se bog odrazio u samom sebi: pogledao je u zamišljeno zrcalo i zamislio bića nalik sebi: slobodna, kreativna i sposobna da preobraze same sebe i druge - svemir je stoga antropocentričan (skromno pomisliše oni) i svaka je čestica u njemu u skladu sa čovječanstvom. Um je pak usko povezan s materijom a ta je veza živa i dinamična: sve je u svemiru do nekog stupnja živo i svjesno i takvim je da bi odgovaralo na naše potrebe (ako ste čitali Tajnu onda vjerojatno znate da se i tamo 'propovijeda' sličan princip: cijeli se svemir roti da ti na pladnju posluži ono što želiš).

Stiliana
03-04-2013, 12:15
Sunce - kult sunca navodno ne počiva samo na činjenici što se radi o zvijezdi koja nam život znači, već i vjerovanju kako je Sunce leća kroz koju zrači duhovni utjecaj boga u zemaljsko kraljevsto. Ostali planeti također zrače utjecajem drugih bogova pa na ovom mjestu ni meni nije jasno tko to zrači preko sunca i zašto je njegovo zračenje važnije ili bolje od zračenja Venere ili Jupitera. No ovo svakako objašnjava vjerovanje u zodijak i utjecaj zvijezda na ljudski život - zapravo to je logična posljedica usklađenosti svemira s čovjekom. Čak i zvijezde služe da se vrte oko čovjeka. Poslije se ide toliko daleko da se znakove zodijaka objašnjava kao prikaz evolucije u kakvu vjeruju tajna društva: riba - vodenjak (vodozemac) - jarac (izlazak na kopno) što nakon par znakova gubi svaki smisao i vezu s mozgom.

Kao dokaz te 'univerzalne istine' koja je ispisana na nebu da je svatko vidi navodi se sličnost grčkog, indijskog i egipatskog horoskopa:

http://www.weaver-works.com/images/Dendera6.jpg

http://www.harekrsna.com/sun/features/01-09/zodiac2.jpg

Naravno, nije im palo na pamet da su to jednostavno precrtavali i preuzimali jedni od drugih :zubo

Stiliana
03-04-2013, 13:07
Stvaranje Sunčeva sustava i Gospodar Tame

Na početku je materija bila finija od svjetla i nalik nekakvom rijetkom plinu (kozmičkoj magli) koji u sebi nosi sve potrebno za stvaranje života. Taj je plin istoznačica stoga za Majku Svega Živoga koju iz mitologije znamo kao Geju, Cibelu, Semelu i druge božice Zemlje - dakle, ideja je to koja se preobražava kroz vrijeme tj. mijenja se skupa s ljudima. U Bibliji piše kako se tama prostirala nad bezdanom - a taj dio ezoteristi tumače kao da je Božicu napao suhi vjetar koji želi utrnuti sav život u svemiru. Taj vjetar je Saturn koji u drugim mitologijama nosi naslov Rex Mundi tj. Kralj/Knez ovog svijeta. Saturn upravlja tjelesnim životom, te je i bog uništenja ( sumnjam da je ovo točno pošto je Saturn/Kron bog vremena, a majka i otac su im upravo Zemlja i Nebo, tj. Gea i Uran) koji u grčkoj mitologiji proždire vlastitu djecu. On se u raznim dobima i u raznim oblicima vraća da bi ostvario svoj cilj: istisnuo život iz čovječanstva.

No Saturn je poražen što se u Bibliji opisalo ovako: Neka bude svjetlost.
Ako se ovo čini ludim, ludilo tek sad počinje: naime izraz Elohim iz Knjige Postanka je navodno množina koju je ispravno prevesti sa 'bogovi' (wiki kaže da se izraz koristi i za jedninu i za množinu) a ti su bogovi zapravo sedam duhova koji se manifestiraju iz sunca :013
Kako znaju da ih je baš sedam? Pa lako... Apolon, bog sunca, prikazan je sa sedam zraka koje mu izlaze iz glave, a u Knjizi mrtvih imamo sedam duhova Raa. Ako to nije dokaz, ne znam što jest :D

Summa summarum, Zemlju je od strašnog Saturna spasilo Sunce. Saturn se pretvara u zmaja/zmiju koja opasava svemir, a Sunčeva pobjednička rika zgrušava materiju - da je ovu priču netko zaista popušio teško je povjerovati, ali u knjizi C. S. Lewisa, autora Narnijskih kronika, Čarobnjakov nećak opisan je pjev lava Aslana od kojeh drhti zrak a pusta polja postaju zelene doline. Slučajnost ili ne, tko zna... čudno je u cijeloj priči što je Lewis, inače Tolkienov prijatelj, napisao Narnijske kronike kao svojevrsnu kršćansku alegoriju u kojoj Aslan predstavlja Isusa Krista.

Kao šlag na torti sve je ovo priča o tome kako je iz mineralnog kozmosa nastao biljni život (uz pomoć sunca, jel). Prve klice su se povezale u mrežu, biljno biće tj. protoljude (ili Adama). Kako u tom svemiru nema životinjskog elementa, u njemu nema ni žudnji ni briga te je stoga na svoj neki način idealan. No s vremenom (ne zaboravimo da se materija non stop zgušnjava) i čovjek postaje sve tvrđi te će eventualno i okoštat, vrhunac čega će bit zatvaranje lubanje. Zanimljivo je kako su se ti biljni ljudi navodno razmnožavali bespolno, te da masoni vjeruju kako će u budućnosti otkriti izgubljenu Riječ (da, onu iz Biblije) koja će učiniti oplodnju mogućom samim govorom.

U toj biljnoj priči svoje istaknuto mjesto ima mandragora jer njezin korijen ponekad nalikuje na ljudsku figuru:

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSYz1XSkUILhiWZHn8J0kmS0v74vavkd A3u1SHLLXGKUp_T3W-L

Isti je otrovan i halucinogen pa se koristi u raznim magijskim ritualima.

U tu se priču o ljudima-cvijeću uklapa i Herodotovo pisanje. On je pri posjeti egipatskom Memfisu u jednoj od dvorana vidio 345 drevnih kipova kraljeva koji su vladali prije Menesa i koji su bili biljna bića. Svećenici su mu rekli kako su se oni rađali jedan iz drugog.

Dosta za danas.

Humphrey
03-04-2013, 20:25
Zanimljiva tema za čitanje, ali ne vjerujem u tajna društva. Pogotovo ne ona koja su toliko tajna da svi za njih znaju.

Stiliana
04-04-2013, 18:49
Zanimljiva tema za čitanje, ali ne vjerujem u tajna društva. Pogotovo ne ona koja su toliko tajna da svi za njih znaju.

ha čuj... ako ne vjeruješ da postoje danas, bar je izvjesno da su postojali nekad. naravno, sve treba uzet s dozom kritike... ni ja ne vjerujem da su skoro ama baš sve povijesne ličnosti bile u tajnim društvima kako se danas priča. no opskurnih likova se uvijek nađe poput ovog Steinera koji preporuča da pripremiš polje za sadnju tako da smrvljeni kvarc nabiješ u kravlji rog i zakopaš pod zemlju, ili naribanu koru hrasta staviš u lubanju domaće životinje i zakopaš na mjesto gdje protječe najviše kišnice... i ljudi to ekšli rade, a ja i ti možda tu i tamo pojedemo nešto uzgojeno s takvih farmi :D

I da, htjela bih ispravit samu sebe - to što je Saturn bog vremena možda čak i podrazumijeva aspekt uništenja jer vrijeme zaista drobi sve u prah... eto.

Stiliana
04-04-2013, 19:20
Idemo dalje...

Dakle, vidjeli smo kako su u to nekakvo vrijeme raja Sunce i Zemlja bili skupa, no međutim dolazi do njihova razdvajanja i sada Sunce sjaji na Zemlju s neba. Iskvarenje svijeta se shvaća tako da je prevladala materija tj. da se Zemlja ohladila i zgusnula, a ljudi na njoj, nekoć biljna bića (ova brija o biljnom biću tj. vegetativnom kako ga nazivaju je bitna za inicijacijske rituale koje su poslije razvila tajna društva tj. jendostavnije objašnjeno: vjeruju da u čovjeku postoji taj vegetativni organizam koji je otvoren i podložan spiritualnosti, valjda baš zato jer potječe iz vremena kad su sunce i zemlja bili jedno/zauzimali isto mjesto što će pak reći kad su se duhovno i materijalno prožimali u jednakoj mjeri) - postaju polako animalniji.

Taj prijelazak iz biljnog u animalno je nužno loš, jer animalno sa sobom nosi žudnju, a žudnja remeti mir. Žudnja je tjelesna, materijalna i najčešće unosi razdor. Naravno, radi se o priči kako je Lucifer naveo čovjek na grijeh i tako prouzročio njegov pad iz raja. Simbol zmije koja s eovija oko stabla upravo prikazuje taj pad/prijelaz u animalno i slika je stvaranja kralježnice i središnjeg živčanog sustava.

Kandidati u inicijaciji za ulazak u tajno društvo stoga su često bili puštani da propadnu u rupu punu zmija te se vjeruje da je Komora kušnje u Keopsovoj piramidi služila toj svrsi.

Za Lucifera, čije samo ime kaže da je 'svjetlonoša' ili 'sin zore' se tako vjeruje da je povezan s životinjskom žudnjom i seksualnošću, no isto tako Sotona i Lucifer im nisu ista dva entiteta, isto kao što im Elohim i Jahve nisu isti bog. Naime, Sotonu/Saturna je obuzdao Elohim, sedmerostruki duh Sunca, dok je ovaj put Zemlju od Lucifera/Venere (tj. opsjene) spasio Jahve ili Mjesec tj. onaj koji reflektira Sunčevo svjetlo, odnosno jedan od sedam Elohima Sunca.

I dok se sjećam iz nekih opskurnih arheo brljotina s YouTube-a kako je Alah zaista ime boga mjeseca kod poganskih arapskih nomada, nikad prije nisam čula da to isto važi za hebrejskog/kršćanskog boga.

Uglavnom, te tri kozmičke epohe su zabilježene u imena za dane u tjednu: Saturday -Saturn's day, Sunday - Sun's day, Monday - Moon's day...
Tako kažu oni, a ja kažem: bullshit. Sva imena u tjednu (u engleskom) su dobila imena po poganskim bogovima (sunce, mjesec, tyw, wotan, thor, freya, saturn) a ne kozmičkim epohama...

Stiliana
04-04-2013, 19:40
Evolucija im je isto jako posebna priča. Već sam napisala kako je prihvaćeno da znakovi zodijaka prikazuju izlazak iz mora na kopno i kako neki horoskopi izgledaju isto jer razni narodi zračenje zvijezda doživljavaju na isti način (a zvijezde su kako rekoh materijalna tijela bogova). Tako npr. Grci zvijezdu Algol povezuju s Gorgonom Meduzom, Hebreji je zovu Sotonina glava ili Lilit, a Kinezi ''hrpa trupala'' ( neki veseo narod ti Kinezi). To vjerovanje ide toliko daleko da smatraju kako su se životinje razvijale pod utjecajem tih zvijezda, lav zbog Lava, bik zbog Bika ... kentauri, sirene, satiri i slična bića pak su pokušaj prijelaza u ljude tj. prethodnica modernih ljudi.

Naravno, tu ima i divova, potomaka anđela Nadglednika i ljudskih žena o kojima piše i Biblija i apokrifna Knjiga Henokova - znamo da je u Bibliji zbog zloće tih divova Bog potopio svijet. Navodno kipovi na Uskršnjim otocima jesu realni prikaz veličine tih pretpotopnih ljudi, kao i dva kipa Bude u afganistanskom Bamiyanu koji uopće nisu Buda već divovi (mislim da jedan od tih kipova bio visok preko pedeset metara, pa sad vi mislite ...) kojima su poslije gipsom nadodžontali karakterističnu budističku halju na originalni kamen. Gipsani ili ne gipsani, odletjeli su u zrak.

S obzirom da areheologija nije dala nikakav dokaz za postojanje kentaura ili fauna, ostalo je pak pitanje: što s čovječolikim majmunom? Taj je na svoju nesreću previše žustro hrlio iz animalne faze u ljudsku i zapravo nije nikakav naš predak, već degenerirani čovjek.

Stiliana
04-04-2013, 20:14
Izida, Oziris i Atena

Oziris je u mitologiji posljednji bog koji je vladao kao zemaljski kralj i za njegove je vladavine (i žene mu i sestre blizanke Izide) procvala civilizacija i blagostanje. Na njega je bio ljubomoran njegov brat Set (ime navodno povezano sa Sotonom) koji ga je na jednoj gozbi tobože u igri namamio da legne u sarkofag. Sarkofag/sanduk je zatvorio taljenim olovom ( navodno Sotonin metal) i bacio u Nil. Njega je nakon duge potrage pronašla Izida i tijelo odnijela na neki otok. Tamo ih je vidio Set koji je onda tijelo isjekao na 14 komada i razbacao po cijelom svijetu. Izida je opet morala na put - masoni se stoga nazivaju 'udovičnim sinovima' kako bi označili svoje sudjelovanje u toj potrazi. Tijelo je s vremenom pospajano, osim što mu je penis bio zauvijek izgubljen (pojele ga ribe u Nilu) pa ga je Izida zamijenila zlatnim. Raznim čarolijama iz Ozirisa je tako rođen Horus, bog sokol i novi gospodar svemira, koji će kasnije osvetiti očevu smrt.

Oziris tako postaje kraljem podzemnom svijeta koji se prikazuje sa zelenim licem i u debelim povojima (kao mumija).

Na prvu se priča tumači kao promjena zvijezda na nebu (Horus smjenjuje Seta, itd) i promjena godišnjih doba ( kad se na nebu pojavi Sirius, Izidina zvijezda, ona najavljuje i Orion (Ozirisa) koji pak najavljuje poplavu Nila) te je povezana s kultom plodnosti. Stoga je Orion ujedno i bog žetve i ljetne plodnosti ( za poplave Nila Egipćani su izrađivali male mumije od platna punjene zrnom, tzv. žitne bebe, iz kojih bi proklijalo zrno simboliziralo ponovno rođenog Oriona).

Slična je priča o Dionizu, kojeg Grci izjednačuju s Orionom. Njega su tek rođenog raščerečili Titani, jedino je Atena uspjela spasiti njegovo srce i odnijeti ga Zeusu. Zeus ga je zašio u svoje stegno odakle je on iskočio ponovo rođen i potpuno odrastao (ništa čudno ako znamo da je i Atena iskočila Zeusu iz glave)

Ovi mitovi su zapravo mitovi o svijesti. Svi moraju umrijeti da bi se ponovo rodili (poslije se vidi kako incijaciju u tajna društva gotovo uvijek uključuje 'iskustvo smrti', kandidata se uvjeri da će umrijeti ili biti ubijen ne bi li se tako promijenila njegova svijest) , no ključno je to što se Oziris rodio u više stanje svijeti (kako kaže: ja neću istrunuti, ja ću živjeti vječno). S obzirom na ulogu njegove muškosti u cijelom mitu, jasno je da se sile seksualnosti i sile smrti tijesnu isprepliću zajedno te tajna društva uče kako svjesno manipulirati njima (tj. zajebavat ljude i orgijat do besvijesti) jer su upravo one ključ u prelazak u više stanje svijesti.

Atena se pak opet pojavljuje kao važna božica jer je izradila famozni Paladij. Naime, Atena je imala prijateljicu (negdje i sestru) Paladu koju je jako voljela, ali je slučajno ubila kopljem prilikom vježbe. Ožalošćena, izrađuje prekrasan Paladin kip koji je obdaren moćima da mijenja svijet. Paladij se prvotno nalazio u Troji te je navodno pravi razlog trojanskog rata. Odnijeli su ga sa sobom Ahejci, a poslije je završio u Rimu pa Carigradu. Danas se navodno nalazi u istočnoj Europi što je i razlogom zašto masonske velesile nastoje steći vlast nad tim područjem.
Kao, loše im je na zapadu...

Stiliana
07-04-2013, 11:46
Da se malo vratim na ovu alternativnu evoluciju svemira i ljudi. U filmskom klasiku (koji je snimljen po knjizi) Čarobnjak iz Oza likovi Lava, Strašila i Limenog predstavljaju te tri faze razvoja: mineralnu (Limeni), biljnu (Strašilo) i animalnu (Lav).

http://i1.wp.com/vigilantcitizen.com/wp-content/uploads/2009/10/22281ozthe-wizard-of-oz-posters2.jpg?resize=400%2C283

S obzirom na to je i meni Čarobnjak iz Oza uvijek bio čudan (kad malo bolje razmislite o detaljima i jest čudan tj. naoko nepovezan s bilo kakvom bajkom, predajom, legendom ili ičime poznatim za razliku od druge fantastike s početka stoljeća koja mahom nije bila toliko 'invetivna') pa sam guglajući doznala da je autor Frank Baum zaista bio član Teozofijskog društva koja je osnovala Helena Blavatsky i kojem okultistička praksa nije bila strana. Društvo je vjerovalo da u svakoj religiji ima nešto istine koje će ih odvesti do jedne, univerzalne doktrine. Također vjeruju u reinkarnaciju (to ću poslije napisat kako i zašto) koja vodi, spiralnim usponom, prema ponovnom sjedinjenju s božanskim umom koji je stvorio svemir.

Možda baš iz tog razloga žuta staza kojom počinje put Dorothy Gale prema Smaragdnom gradu počinje kao spirala:

http://i2.wp.com/vigilantcitizen.com/wp-content/uploads/2009/10/spiralpath.jpg?resize=300%2C229

Sama žuta staza predstavlja budističku zlatnu stazu, Kanzas (koji je pust, siv i bezličan) materijalni svijet, Oz, logično, duhovni svijet, a pas Toto intuiciju na koju se treba oslanjati. Smaragdni grad je pak prikazan kao svjetla (iluminacija) u daljini koju treba dosegenuti:

http://i2.wp.com/vigilantcitizen.com/wp-content/uploads/2009/10/Wizard-of-Oz-Emerald-City.jpg?resize=435%2C326

Sama riječ Oz je kabalistička riječ s brojčanim značenjem 77 koja prikazuje djelovanje magije na materiju (neki u imenu Oz vide i posvetu bogu Ozirisu) no za čarobnjaka se ispostavlja da je šarlatan, varalica i k tome i bezobraznik. Taj šarlatan vjerojatno predstavlja kršćanskog i židovskog boga koji je strog i represivan i koji zapravo ne može pomoći likovima da dobiju ono po što su došli. Tu je još i cijela analiza značenja pjesme Somewhere over the rainbow, scene u kojoj Dorothy zaspe u polju maka, probudi je snijeg (navodno asocira upotrebu heroina i kokaina ali ne za 'širenje svijesti' već pomoć pri ispiranju mozga i manipulaciji drugim ljudima), itd, itd... koliko blogova i YT videa ima o tome, toliko je i raznih teorija i tumačenja. Uglavnom, i meni je Oz mutan posao. Ne tvrdim da je film nekom subliminalno ili bilo kako drukčije isprao mozak, no vrlo vjerojatno jest odraz razmišljanja i vjerovanja Franka Bauma.

Stiliana
07-04-2013, 12:35
Zaratustra

Njega se smješta u različito doba (neki u 5000 pr.Kr., neki u 600 g. pr. Kr.) a to tajna društva pravdaju pričom kako nije bio samo jedan Zaratustra. Uglavnom, po rođenju ga je htio ubiti iranski kralj no nije uspio u više navrata (svaki put bi ga nešto nadnaravno spriječilo u tome npr. kad je krenuo da ga ubije nožem još u kolijevci, ruka mu se tajanstveno oduzela). Sile zla su shvatile da je ne zemlju došao njihov veliki neprijatelj, pa su napale zemlju s legijama demona koje Zaratustra (osim što ih je prašio sljedećih 5 000 godina) klasificirao i čijom se klasifikacijom tajna društva služe i danas. Ovo je mjesto u povijesti u kojem ljudi shvaćaju kako više ne žive u svemiru koji je nužno dobronamjeran te počinju osjećati strah od destruktivnog kaosa.

U tu se priču upliće i spavanje za vrijeme kojeg inače ljudi gube animalnu svijest, a tijelo se vraća u vegetativno stanje (ta animalna svijest lebdi kao duh oko tijela). Čovjek, sad udaljen od sjetila, ulazi u drukčije stanje svijesti tj. doživljava svijet duhova. No u Zaratustrino doba ljudi su već bili toliko iskvareni da su im snovi postali kaotični i teški za tumačenje.

Dalje, Zaratustra je na povratku iz izgnanstva susreo šest preostalih Elohima koji su ga, na neki način, kušali. Morao je proći kroz vatru, što je obavio ne opekavši se, pa su mu na prsa izlili rastaljeno olovo (a to je navodno Sotonin metal) što je također preživio ni ne trepnuvši... U svakom slučaju, kralj ga je zatočio, pa je on pobjegao iz tamnice i nastavio biti ljuti boj protiv zla uz pomoć magičnih moći.

Zaratustra je po njima arhetip čarobnjaka prikazivan s visokim šeširom, plaštom posutim zvijezdama (simbol znanja koje su mu prenijeli elohimi) i orlom na ramenu. Zbilja ne znam otkud im ovo, ali jest prikazan na jednom mjestu sa svitkom u ruci:

http://images.tribe.net/tribe/upload/photo/f56/7f3/f567f326-62f0-42e8-9444-2a268a6e064f

Navodno je svoje sljedbenike inicirao po podzemnim špiljama gdje su izlagani raznim kušnjama i vježbama koje su ih trebale oslobodit straha od smrti. Autor zatim napominje kako se često misli da tajna društva opće za zlim duhovima, no oni to čine ne bi li se upoznali s mračnom strankom i kako bi se protiv nje mogli boriti :zubo I inače je frajer pozitivno nastrojen prema njima, pa to onda ni ne čudi...

Eh sada... ljudi se tada zapravo nisu bojali smrti pošto su vjerovali u zagrobni život, već su se bojali demona koji bi ih tamo mogli uvrebati. Incijacija je zato tu da im pokaže kako prebroditi to posmrtno putovanje. Na tamnoj strani mjeseca, po njihovom vjerovanju, žive demoni koji iz duše čupaju nečiste i iskvarene želje, a to traje trećinu vremena koje je pojedinac proživio na Zemlji. Tako pročišćen duh se iz lunarne sfere penje prema višima (navodno ove prelaske kroz zvjezdane sfere opisuje knjiga Mali princ, ja ga se slabo sjećam pa ne mogu ni komentirat ovaj navod). Ako ste bili upućeni u tajni nauk, onda ste znali imena duhova koji čuvaju ulaz u svaku sferu, te tajnim rukovanjima i formulama da bi ih se propustilo dalje.

U svim je drevnim religijama biće koje vodi ljudski duh bog planeta Merkura, ali samo tajna društva znaju da na pola puta dođe do promjene i da je biće koje preuzima vodstvo ni manje ni više nego Lucifer. Po njihovom nauku on jest zao, ali je isto tako i nužan jer bez njega ne bi došlo do prelaska u animalnu svijest (koja paradoksalno predstavlja ogreznuće u materiji i nazadovanje u odnosu na onaj biljni, rajski kozmos s početka priče). Uglavnom, na kraju puta i susreta s kozmičkim umom koji je sve stvorio, duša se spušta istim putem natrag i priprema za sljedeću inkarnaciju. Svrha putovanja kroz zvjezdane sfere jest to da postanemo svjesni njihova utjecaja na život i s tom sviješću tek se čovjek izdiže iznad njih, više ne kruži u istom krugu, već se spiralno njime uspinje i postaje sve savršeniji i sličniji onom praumu iz kojeg je potekao.

U svakoj sferi duh također dobije nekakav potreban dar. Priča o tome je utkana u bajku o Trnoružici.
Naime, na nekakvim hramskim pločicama je zapisana formula o prolasku kroz sedam vrata i sedam darova koji se pritom dobiju (plašt pokrovni, narukvice, kruna, itd.
Znamo da je šest vila Trnoružici dalo dobre darove, no sedma vila, koja je zapravo Saturn/Sotona, jest duh materijalizma koji proklinje dijete smrću. Ta je kazna poslije ublažena u san koji je zapravo život na zemlji (dakle, tek kad Trnoružica usne počinje živjeti na materijalnom nivou, a kad se probudi umre). Btw, ovo nije jedina bajka za koju se tvrdi da je prepakirana ezoterija. Staklenim se lijesom u kakav je položena Snjeguljica navodno koriste i rozenkrojceri (ne piše u koje svrhe, za pravi ukop ili u inicijaciji, nekako sumnjam da je za pravi sprovod).

Da dovršim priču u inicijaciji... svrha je njena također i da se ostvari svjestan, suradnički odnos s bestjelesnim duhovima. Koliko sam shvatila, po njima je većina velikih znanstvenika i umjetnika tako dobila 'pomoć' s one strane, ali o tom potom.

Usput budi rečeno, Zoroaster tj. Zaratustra je jedno od imena šarlatana/čarobnjaka iz Oza :D

Stiliana
07-04-2013, 12:59
Oko 2 500 pr. Kr. dogodio se događaj koji nije jasan ni samim upućenicima - u Kini se, među nomadskim plemenima (po Rudolfu Steineru kojeg je Jung, usput budi napomenuto, proglasio shizofreničnim) inkarnirao Lucifer. Taj događaj obilježava početak mudrosti, no razborite i praktične mudrosti koja govori kako se ponašati u vlastitom interesu, bez moralne ili religijske dimenzije i bez ideje božanskog reda. Lucifer je od rođenja odgajan isključivo u okvirima misterijske škole, a njime se bavio čitav krug magova, te mu je bilo dopušteno sudjelovanje u najtajnijim ceremonijama. S 40 godina starosti postao je prvi čovjek sposoban da o životu na zemlji razmišlja potpuno racionalno.

Kako se smatra da je Orfej svojom glazbom tj. notnim sustavom izmislio brojeve, tako se onda drži da su brojevi u ovo doba postali samo čiste mjere količine tj. da ljudi sada stječu slobodu mjerenja i gradnje. U tu priču ulazi Imhotep, poznati i kontroverzni graditelj Stepenaste piramide u Saqqari:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/09/Saqqara_pyramid.jpg/300px-Saqqara_pyramid.jpg

Ipak, ezoteristi drže kako je prva piramida zapravo Velika piramida na platou Gize, a da su mastabe i stepenaste piramide znak opadanja egipatske moći. Ne samo tu nego gotovo uvijek ezoterija nalaže da se stvari gledaju naopako jer ništa nije onako kako se čini. Pa ako arheologija kaže jedno, onda ezoterija mora drugo...

Naravno, u tom svjetlu se promatraju i zagrobni darovi za mrtve. Oni ne služe tome da se duh njima krijepi ili u njima uživa na drugom svijetu već zato da privuku duh da se što prije reinkarnira natrag na Zemlju. Tome služi i mumificiranje: ako se odbačeno tijelo sačuva, ostat će zanimljivo duhu koji ga je napustio. Stoga ni Velika piramida sa svojim oknima (koji izgledaju kao putevi koji bi odveli dušu van iz piramide) ne služi kao grobnica već divovski stroj za inkarniranje velikim božanstvima. Nisam spomenula kako se vjeruje da su stari bogovi zbog sve gušće materije napustili Zemlju i da obično mogu doći tek do Mjeseca. Sad valjda samo šapnu: beam me down Imhotep :cerek

Druga poznata građevina, kula babilonska i priča vezana za nju ilustracija je naroda i plemena koja se počinju povezivati sa svojim titularnim duhovima i anđelima voditeljima, te gube iz vida viša božanstva i kozmički um koji stoji iza svega.

Trotoar
11-04-2013, 08:46
bez pfc-a ova tema je osuđena na propast :D

Stiliana
11-04-2013, 09:26
bez pfc-a ova tema je osuđena na propast :D

gledi nas on :kez

Ajmo dalje...

Nastavljam s pričom o inicijaciji... već sam rekla kako je biljno/vegetativno tijelo od velike važnosti u ezoteriji. Ono je to koje upravlja vitalnim tjelesnim funkcijama i organima (ili čakrama) i njega se obrađuje dok inicijant spava. Što ta pbrada točno podrazumijeva nije opisano. U svakom slučaju, na ovaj se način u hramovima izvodilo i liječenje bolesnika, a san i spavanje su i dan danas dio inicijacije i tajna društva. Bolesnik bi spavao tri dana, a za to bi se vrijeme radilo na njegovom vegetativnom tijelu. Samom inicijantu se činilo da je bačen u mrak gdje bi se osjećao kao na rubu svijesti ili smrti, a poslije bi ga po dugim hodnicima vodilo biće sa životinjskom glavom ili mu prijetili drugi bogovi i demoni. Po egipatskoj Knjizi mrtvih morao im je reći: Ja sam gnostik, ja sam onaj koji zna.

To je forumala koja se izgovarala i u inicijciji i poslije smrti. Na kraju se dođe do unutrašnjeg svetišta hrama gdje bi se prikazala iscjeliteljska vizija Božice Majke koja doji dijete, slika koja potječe iz vremena kad su Zemlja i Sunce još uvijek bili jedno i koja očito ima moć da liječi.

Antika
11-04-2013, 09:53
I ja sam gledala s mamom isti prilog.Tako su mi bili čudni sa oduševljenjem, jer se jedna od tih staklenih lobanja nalazi u HR.Taman kad pomisliš da će netko od njih nešto logično reći, demantiraju te .

Za sada se staklene lobanje mogu objasniti samo na način kako se objašnjavaju i one okamenjene ribe i školjke, - koje se s vremena na vrijeme pronađu u kompletnom obliku. U stvari; te su ribe uginule u blatu koje se već sušilo. Kad se blato osušilo, unutra je riba istrunila a ostao njen oblik u vidu kalupa...
Naravno, kasnije je proces trajao stoljećima jer se u taj kalup povremeno taložio krečnjak.
Slično se moglo dogoditi sa staklenim (kristalnim) lubanjama, samo umjesto krečnjaka prazni je prostor popunila staklena masa.

Stiliana
11-04-2013, 10:20
Abraham i Izak također nisu pošteđeni uplitanja u tajni nauk. Abraham je navodno iniciran u Egiptu (gdje je oženio Hagaru), a na svom je putovanju sreo Melkisedeka, navedenog u Bibliji kao kralja Šalema i svećenika Boga svevišnjeg. Taj je Melkisedek zanimljiv pošto je u Bibliji o njemu napisano jako malo, dok se njegov lik u umjetnosti poslije pojavljuje neproporcionalno mnogo. Istina jest da o tom Mekisedeku pišu stvari u Bibliji koje se daju svakako protumačiti, no ništa što bi ovako na prvu bilo čudno ili ezotorično... koliko vidim na internetu, ljude najviše zanima kakve veze Isus ima s njim pošto piše u Bibliji kako je on svećenik po redu Melkisedekovu.

http://www.metahistory.org/images/melchizedek.jpg

Ovo je njegov kip na portalu katedrale u Chartresu za koju neki tvrde kako je jednako tajanstvena kao i piramide u Gizi. Izgrađena je u 12.st i nešto viša od Kipa slobode u New Yorku. O njoj mogu poslije. Vraćam se na Melkisedeka - na njegovu je oltaru trebao biti žrtvovan Izak, a ubijen je umjesto toga ovan koji se rogovima zapleo u obližnje grmlje. Ta dva roga simboliziraju dvije latice čeone čakre koja je već zapletena u materiju. Ona je dakle sada žrtvovana, a razlog tome je potreba da se prestanu opažati duhovni svjetovi kako bi se razvio mozak kao organ mišljenja. Jahve na taj način pomaže ljudima da krenu u razvoj individualne, slobodne volje čemu je kozmos stremio od početka.

Izak je poslije inciran do visokog stupnja te je shvaćao važnost tog novog lunarnog stupnja razvoja. Jer samo slobodna volja i slobodno razmišljanje su ono što ljudima omogućava da svjesno preoblikuju svijet.

Melkisedek je pak po njima svećenik Sunčevih misterija, a dokaz tome je i to što je živio u doba sunčevih hramova tj. velikih kamenih krugova kao npr. Carnac u Francuskoj:

http://blog.world-mysteries.com/wp-content/uploads/2011/05/carnac_stones.jpg

Ili Callanish u Škotskoj:

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSwg4xCSgLHWlKYDy0zRol4MhvhdZ3y1 ORxTurvm060vRvtYfxq

Krugovi su znak očekivanja rođenja boga Sunca iz utrobe Božice Majke.

Stiliana
11-04-2013, 12:02
Upućenik u egipatske misterije je bio i Mojsije. Gorući grm kojeg je vidio zapravo je po ezoteričkom nauku bila vizija vlastitog 'ja' koje ne uništava vatra očišćenja s druge strane groba. Važan je i njegov štap (pojavljivanje i simboličko značenja štapa je učestalo u ezoteriji, on gotovo uvijek označava biljni dimenziju kozmosa, a vidjeli smo da se štap spominje i kod Zaratustre koji je kao prvi čarobnjak utjecao na sliku koja se formirala o čarobnjacima) u priči sa zmijama (Aaronov štap se pretvorio u zmiju koja je potom progtala zmje(štapove) egipatskih dvorskih čarobnjaka, štapom je Mojsije udario u stijenu iz koje je onda potekla voda, itd)... taj je štap po predaji bio napravljen od edenskog stabla i simbol je svladanog Lucifera. Mojsije je naime po ovoj verziji ovladao biljnom dimenzijom kozmosa, a to je uradio uz pomoć snage volje i moralne discipline.

Dar koji daje Mojsije jest grižnja savjesti (vjerojatno vezano za donošenje ploča s Deset zapovijedi), ali i misaono i svjesno općenje s božanskim (što se očituje zapovijedima koje su zabranile slike i štovanje drugih idola. Znamo da su stare religije voljele naporne ceremonije, oblake dima, padanja u trans i lupanje po instrumentima - a što je sve služilo zatupljivanju svijesti). Deset zapovijedi su namijenjene naravno svima, no tajni nauk tj. kabala samo za odabrane. Mojsije je tako kabalu prenio samo sedamdeset staraca. Njeno porijeklo se vuče iz egipatske matematike koja se sačuvala u umjetnosi i graditeljstvu.

Egiptolog R.A. Schwaller de Lubicz (zapravo, gospodin je kako kaže Wiki okultist i proučavatelj 'svete geometrije') je otkrio proporcije hrama u Luxoru (ritualno polaganje temelja i posvećenje hrama se nazivalo Davanjem kuće gospodaru). Hram je naime izgrađen po božanskim proporcijama po kakvima je stvoren u čovjek. To bi izgledalo nekako ovako:

http://3.bp.blogspot.com/-zUz0RslUcDE/T1OIaBslUEI/AAAAAAAAAFI/NWLaNRVpLds/s1600/asd13.jpg

Egipćani su vjerovali da će se greške u gradnji odraziti na tijelu nadzornika gradnje u vidu neke rane ili bolesti, na odgovarajućem dijelu tijela.

Od egipatskih čuda matematike i umjetnosti tu je i udja oko:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_lrqc9xuEYP1r2qc3qo1_400.jpg

Ovi razlomci kad se zbroje iznose 63/64. Ako to obrnemo i onda podijelimo 64 s 63, dobijemo Pitagorin zarez. Pitagorin zarez je složen broj kao i pi, fi (kojeg zovu i zlatnim rezom) a Egipćani su u njima vidjeli principe pomoću kojih se materija istaložila iz uma. Danas znamo da su ti iracionalni brojevi univerzalne konstante koje opisuju obrasce u astronomiji, matematici i fizici. U starom Egiptu oni predstavljaju tajnu kozmičku harmoniju i zato su ugrađivani u proporcije hramova i piramida. Takve su građevina idealne i neizrecivo ugodne ljudskom duhu.

Veliki hramovi su puni i biljnih oblika. Npr. velika dvorana hipostila u Karnaku ima stupove u obliku rogoza:

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSA2ZHZnrOVNVmPVycdeBmAOhAMAiWTB xa4dDWFibn-sH7kEM9r

To je stoga jer je biljni život dao proporcije ljudskom tijelu tj. nametnuo zakrivljenosti u skladu s matematičkom formulom koju graditelji reproduciraju. Hram se tako gradi jer su bogovi izgubili sposobnost da prebivaju u tijelu od krvi i mesa, te je tako hram služio kao tijelo bogu.

Stiliana
11-04-2013, 13:59
Kabala

Osnovna knjiga kabalista je Zohar koja komentira pet Mojsijevih knjiga. Po kabalističkom nauku riječi i slova su proces po kojem se materijalizirao svijet. Bog ga je stvorio manipulacijom slova, slažući ih u obrasce, te stoga slova hebrejskog alfabeta posjeduju magična svojstva. A gdje je tu egipatska matematika? Pa svakom je slovu pripisan i broj (alef je jedan, bet je dva, itd.) pa je npr. numerička vrijednost Edenskog vrta 144, a stabla spoznaje 233. Kad podijelimo 233 s 144 dobit ćemo broj jako blizu tzv. zlatnog reza ( unutar četvrtog decimalnog mjesta).
Matematičari su tim sustavom pokušali pronaći poruke u Petoknjižju, no našli su navodno samo neka imena iz hebrejske povijesti (ali, zanimljivo, iz postbiblijskih vremena), no nikad ništa slično porukama (navodno su neki drugi znanstvenici, s Oxforda čini mi se, sustavom nekakvih šifra preskakanja ili ovako nešto izvukli tekstove nalik psalmima).

Za J. S. Bacha se priča da je svoje najljepše melodije skladao tako da je svakoj noti pridodao i slovo, te da su u njegovoj glazbi utkane i tajne poruke. O tome više na ovom linku: http://philosopherswheel.com/toccata.htm
Meni je to malo odveć za čitanje i proučavanje.

Za kraj, u ezoteričkim se krugovima jezik koji je natopljen slojevitim značenjem naziva zelenim jezikom ili jezikom ptica a kojim su se koristili Rabelais i Nostradamus (ovaj drugi je zbilja kralj nerazumljivog lupetanja) a navodno i sam Shakespeare. O potonjima će poslije opširnije biti riječ.

Stiliana
12-04-2013, 21:34
Ehnaton i Sotona

Egipatski faraon Ehnaton (tj Amenofis ili Amenhotep IV.) je poznat po uvođenju monoteističke religije u Egipat. Navodno je rođen s kromosomskim defektom od kojeg je imao ženske bokove i neobično izduženo lice, pa čak i bolovao od manije, deluzija i paranoje. Zatvorio je najveći hram na svijetu u Karnaku, osnovao novi kult i počeo graditi novu prijestolnicu (sve novo, novo, najnovije). Bog kojeg je štovao Ehnaton je bio Aton, bog sunčeve ploče, odnosno, kako to tumače ezoteristi samo fizičko Sunce. Kult Izide, Ozirisa i Amon-Raa je bio zabranjen a njihovi brojni hramovi srušeni. Zato se smatra kako je Ehnatonova nova religija bila monoteistički materijalizam koji je uništavao istinsku duhovnost, a nije pomoglo ni to što je sebe proglasio jedinim kanalom kojim se Atonova mudrost spušta na Zemlju - i to zato jer je time učinio cijeli svećenićki aparat suvišnim. Oni su ga na kraju i stajali glave - faraon je bio ubijen, njegov lik mahom uništen na spomenicima, nova prijestolnica napuštena ...

Ovaj se događaj među Egipćanima pamti kao Sethski događaj, odnosno sotonski, pošto je već rečeno kako je Sotona taj koji pokušava uništiti spiritualnost.

Taj besprizornik je zbilja izgledao čudno i spekulira se da je imao Marfanov sindrom:

http://www.examiner.com/images/blog/wysiwyg/image/akhenaten_womanly_statue(1).jpg

To je valjda i razlog zašto neki vjeruju da je Ehnaton bio vanzemaljac. A nešto im je i čudnovato s ovim prstom (ako je uopće njegov):

http://www.metmuseum.org/toah/images/h2/h2_1985.328.1.jpg

Stiliana
12-04-2013, 22:59
Solomonov hram

A evo i predmeta obožavanja mnogog masona i ostalih upućenika...

Solomonov hram prema arheologiji zapravo nije postojao tj. u odgovarajućem sloju nisu pronađeni nikakvi dokazi takve velebne građevine kakvu opisuje Biblija. Ovako bi nekako naime hram izgledao po biblijskom opisu:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bf/Jerusalem_Ugglan_1.jpg/800px-Jerusalem_Ugglan_1.jpg

No, skupina arheologa na čelu s Davidom Rohlom je dala alternativnu kronologiju biblijskih događaja kad su drukčije protumačili dva popisa kraljeva egipatske Treće međudinastije - oni navodno nisu vladali jedni poslije drugih, već paralelno. Takva kraća kronologija sad stavlja stvari na mjesto i u Solomonovo vrijeme 'smješta' ostatke arhitekture u feničkom stilu. Naime, kako su Židovi bili nomadski narod i nisu znali izgraditi takav velebni hram, Solomon je zaposlio Feničanina Hirama Abiffa.

U sredini je hrama bio čuvan Zavjetni kovčeg, a spominje se i čitavo more ( u Kuranu čak more od lijevane mjedi) koje je bilo atrakcijom u hramu i svjedočilo o genijalnosti Hirama Abiffa. Mason Albert Pike je napisao kako je Prvi hram sažeta slika kozmosa, sa sparenim stupovima, Joakimom i Boazom, koji prikazuju ulaženje duha u spiritualni i materijalni svijet. Dva stupa koja simboliziraju dualizam zaista se često pojavljuju u masonskoj arhitekturi. Npr:

http://i292.photobucket.com/albums/mm6/fishtheword/Masonic_Monument_Israel_200.jpg

http://i1.wp.com/vigilantcitizen.com/wp-content/uploads/2012/11/pillars.jpg?resize=500%2C375

I manje očito:

http://imageshack.us/a/img594/9159/zdjnr42filary.jpg

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRFjo1dZ5qRhfFZE4pgi7rPm6Wvn2WH0 lRW4EF2kfYSb0rf9rrHqw

http://3.bp.blogspot.com/-mJhTaH1RqTM/Tm1C5z8r_hI/AAAAAAAAAIc/gbTRlHqdFw4/s1600/2-imagesCAJFUUPG.jpg

Kako je Hiram bio Feničanin, a njihova je božica bila Ištar/Astarta tj. Venera, hram je dekoriran u skladu s tim. Izrezbareni mogranji i smaragdi na svećeničkim haljama imaju drukčije značenje ako znamo da se radi o voću i boji koji su pripisani Veneri. Dalje, navodno je zastor u hramu bio iskrojen u obliku petokrake koja je isto smatrana simbolom Venere - zbog Venerine orbite koja iscrtava peterokut:

http://www.tokenrock.com/stock/harmonics_venus2.jpg

U njemu neki vide pentagram, neki petokraku zvijezdu, a neki i cvijet s pet latica tj. ružu (rozenkrojceri). Uglavnom, zato je pentagram Venerin simbol... Masonske su lože oblikovane upravo prema jeruzalemskom hramu, a nad prijestoljem Velikog meštra upravo zato stoji petokraka Danica, upućenici se pozdravljaju grljenjem u pet faza, itd...

Po masonskoj predaji, Solomonova je zadaća bila spustiti čovječanstvo u materijalni svijet i pritom održati plamen duhovnosti. Istu zadaću koju će na sebe preuzeti masonerija u 17. stoljeću.