PDA

Pogledaj Full Version : Retardirani psihotestovi na testiranjima za posao

Vepar
26-03-2013, 12:38
Danas sam 3 sata rješavao psihotestove na nekom testiranju. Dobro, pola sata je bio neki test logike, ali sve ostalo vrijeme psihotestovi. Bilo ih je više, a prije svakoga je psihologica govorila da "nema točnih i netočnih odgovora". Ali, osim kratkog testiranja poznavanja MS Officea, to je jedini kriterij po kojima će birati kandidate. Znači postoje točni odgovori, a to su oni koje trebaš odabrati da bi dobio posao. Jako je zanimljivo da im je od svih mogućih sposobnosti, znanja i vještina najbitniji psihotest. A pitanja debilna, Bože sačuvaj. Nemam ni o testovima inteligencije Bog zna kakvo mišljenje, ali ovo je neusporedivo iritantnije i retardiranije.

Inače me pripadnici nijedne profesije ne mogu toliko naživcirati kao psiholozi.

SarajkaDjevojka
26-03-2013, 12:52
A nisu ni odvjetnici neka privilegovana kasta :D

A što se tiče pitanja, na tOčne i netOčne odgovore psihologinja ne misli bukvalno.Dakle svi su odgovori prihvatljivi u ovisnosti od mjesta na koje apliciraš.Od toga polazi uvijek kad riješavaš to.

Recimo pitanje o timskom radu i podpitanja su bitna u velikim korporacijama ili drzavnim ustanovama.Na njih obrati uvijek posebnu pozornost ako apliciraš na takvim mjestoma.
Postavi si pitanje uvijek " Što je bitno za mjesto na koje apliciram " i drzi se toga prilikom odgovora.Zaobilazenje istine ipnako će Ti biti u opisu radnog mjesta.Nemoj se previše ustručavati i izvlačiti iz sebe 100% iskrene odgovore.
Odgovaraj ono što poslodavci zele pročitati :D

Vepar
26-03-2013, 13:04
Od odvjetnika cijenim one koji se bave radnim i kaznenim pravom. U globalu je ta profesija u kurcu i ne obavlja se na častan način kao što bi trebala. Ali općenito psihologe smatram manje korisnima. Za bolesne ljude postoje psihijatri, a ovi nam hoće reći da smo za promatranje, kao neke egzotične životinje. Što se tiče savjeta, u pravu si i toga ću se držati ubuduće. Više mudrosti, a manje iskrenosti.

SarajkaDjevojka
26-03-2013, 13:12
Ako zeliš posao.Nazalost, no iskrenost se ne plaća :D

Obrati pozornost na pitanja posebno koja se tiču ambicija i napredovanja, slobodnog vremena i sl.Mogu biti ključna za dobijanje posla.
Ja Ti bukvalno formuliram teme, no znaš Ti sam prepoznati na što se odnosi što u tim testovima :D
Što se tiče ambicije umjerenost je kao i u svemu vrlina, a spreman si raditi prekovremeno i zrtvovati dio slobodnog vremena :D
To su pravi odgovori.

SarajkaDjevojka
26-03-2013, 13:15
Ne smiješ biti suviše rezerviran prema ljudima.A ni suviše srdačan i otvoren.I tako...Ako se radi o klijentima i kontaktu općenito.

Trudi se biti opušten.Ako prodješ sigurno imaš i neki dodatni kontakt sa budućim poslodavcem.

Vepar
26-03-2013, 13:28
Vjerojatno,, ali ti krugovi razgovra umaraju i živciraju.

Zanima me imaju li ti testovi svrhu, ako kandidati nisu iskreni?

SarajkaDjevojka
26-03-2013, 13:32
Pa polaziš od toga da i oni prije tebe nisu bili iskreni.Dakle, opet imaš više prihvatljivih opcija na raspolaganju.Mozda svrha psihotesta nije iskrenost nego promatranje kako ljudi funkcioniraju pod pritiskom.Ocjenjuju tvoju umješnost u snalazenju u nezavidnim situacijama, nelagodu i stepen tolerancije, nerovozu i sl.

Gledaj to i na takav način..

pdv
26-03-2013, 13:33
Od odvjetnika cijenim one koji se bave radnim i kaznenim pravom. U globalu je ta profesija u kurcu i ne obavlja se na častan način kao što bi trebala. Ali općenito psihologe smatram manje korisnima. Za bolesne ljude postoje psihijatri, a ovi nam hoće reći da smo za promatranje, kao neke egzotične životinje. Što se tiče savjeta, u pravu si i toga ću se držati ubuduće. Više mudrosti, a manje iskrenosti.

Ne već oni na temelju tih testova izvlače razne zaključke pa ako apliciraš za mjesto na nekoj razini managmenta onda je bitno da si npr. timski igrač. Pa će na temelju pitanja da li voliš skupne ili pojednačne sportove zaključiti da li si za tu razinu. Ili testovi koncentracije, brzine i slično koji su jako bitni za određena radna mjesta.

I budi svoj i prvenstveno se vodi tim da li si ti za taj određeni posao dobar kandidat ili se prijavljuješ samo zato što nešto želiš radit.

SarajkaDjevojka
26-03-2013, 13:35
A pdv tko danas ima taj luksuz da si moze priuštiti " biti svoj " i upravo to zelim raditi ..

Već duze Vepar trazi posao.Znam..

pdv
26-03-2013, 13:37
A pdv tko danas ima taj luksuz da si moze priuštiti " biti svoj " i upravo to zelim raditi ..

Već duze Vepar trazi posao.Znam..

Onaj tko replicira na mjesto koje ga zanima i za koje zna da je dobar i u tom slučaju sigurno neće pogriješiti na psiho testu :D

Ovi drugi se moraju prilagoditi i pisati što poslodavac želi čuti ali opet te mogu ogolit poslije na razgovoru ;)

Nego, Vepre za što si se testirao?

SarajkaDjevojka
26-03-2013, 13:42
Psiholozi ne idu na razgovore izmedju poslodavaca i kandidata.Rijetkost.Bar ovdje ne.Teško da će te poslodavac " ogoliti ".Većinom se podvode za ocjenom koju imaju.Doboljno je znati što si napisao.Ja bi se u današnjem svijetu vodila logikom.

Daleko od toga da Ti nisi u pravu pdv...Ne sporim.No zivot je nemilosrdan.A mudrosti i opreza nikad na odmet :D

Vepar
26-03-2013, 13:42
Ovo je bilo za HZZ, ali je sličan test i za ministarstva, samo dosta kraći.

pdv
26-03-2013, 14:07
Psiholozi ne idu na razgovore izmedju poslodavaca i kandidata.Rijetkost.Bar ovdje ne.Teško da će te poslodavac " ogoliti ".Većinom se podvode za ocjenom koju imaju.Doboljno je znati što si napisao.Ja bi se u današnjem svijetu vodila logikom.

Daleko od toga da Ti nisi u pravu pdv...Ne sporim.No zivot je nemilosrdan.A mudrosti i opreza nikad na odmet :D

Uglavnom ozbiljne firme imaju svoje psihologe i ljude iz ljudskih resursa koji im obavljaju ta testiranja. I većina poslodavaca te može razbit ka beba zvečku na razgovoru ako im se hoće :D Većina ima tu negdje riješene testove i tek se na usmenom kontaktu vidi kakav je kandidat. Ma ima tu masu caka,a na kandidatima je da se naoružaju strpljenjem.

Nije bit biti najpametniji niti najbolje riješiti test već biti nasnalažljiviji, a to postižeš pripremom koja je danas i više nego lagana zahvaljujući netu.

Ovo je bilo za HZZ, ali je sličan test i za ministarstva, samo dosta kraći.

Ta testiranja su općenita. Tek kada budeš konkurirao za neko konkretno radno mjesto vidit ćeš što se traži i što poslodavac želi. I nikad nećeš biti siguran jesi dobro riješio ili nisi. Npr. kada sam išla na jedno testiranje u banku bila sam katastrofa u onim psiho testovim i testovima koncentracije, bar se meni tako učinilo. Više od pola nisam uopće riješila. Većinu nisam stigla dok sam matematiku i stručna pitanja riješila poviše 90% i bila pozvana za razgovor. Imaš tu more caka i nekad možeš riješiti doslovno jedan zadatak koji je bitan i biti pozvan dalje. No, naravno ima tu i veza i svega pa je potrebno i malo sreće ali u svakom slučaju nije loše ići na testiranja i razbivati strah.

Vepar
26-03-2013, 15:13
Pa i ovo su konkretna mjesta - stručni/a savjetnik/ica za upravni spor i slično.