PDA

Pogledaj Full Version : Habemus Papam!

ZGabriel
13-03-2013, 20:24
Bijeli dim se vije u Vatikanu! Imamo 266. Papu!!! :cerek

sagitarius
13-03-2013, 20:35
U 19 i 06 sati zavijorio se bijeli dim iz Siskstinske kapele, koji je označio da je izabran novi Papa.
Očekuje se da se vrlo brzo sazna i njegovo ime...

Humphrey
13-03-2013, 20:39
Nadajmo se mudrom izboru kardinala,Crkvi treba netko tko se neće povijati, netko tko će vođen snagom Duha Svetog i tradicijom voditi Crkvu kroz ova turbulentna vremena.

sagitarius
13-03-2013, 20:43
Najmanje je bitno odkud dolazi budući Papa, jer za Crkvu i cijelo katoličko pućanstvo je bitno da bude sposoban da se nosi sa izazovima modernog vremena, da bude jak diplomata, vispren, mudar i pravi predvodnik Kristova stada u vjeri, u misli i djelu.
U vremenu koje je pred Crkvu donijelo veliki broj problema, pa ako ćemo pravo i veoma brutalne, česte i žestoke napade na njen integritet i vjernike, kardinalski izbor novog Pape po Duhu Svetomu, trebao bi da bude odgovor Crkve i jasan znak da je katolička vjera prevazišla još jednu krizu iz koje je izišla osobno vjerujem mnogo jača, veća i prekaljenija.
Za to smo se prethodnih dana molili Onom koji štiti Crkvu i nad njom bdije - Duhu Svetomu.

Inkvizitor
13-03-2013, 20:48
Nadajmo se mudrom izboru kardinala,Crkvi treba netko tko se neće povijati, netko tko će vođen snagom Duha Svetog i tradicijom voditi Crkvu kroz ova turbulentna vremena.

I ja se nadam. Najbitnije je da ne podlegne floskuli o moderanizaciji crkve.

Grunf
13-03-2013, 21:20
Bijeli dim se vije u Vatikanu!

Ja ništ ne vidim s prozora.

Bukowski
13-03-2013, 21:21
I ja se nadam. Najbitnije je da ne podlegne floskuli o moderanizaciji crkve.

Sumnjam da će ovaj podleć tome,sudeći po ovome što sam na brzinu izguglao o njemu.I neka!Pa taman jedan vjernik ne ostao,Crkva mora držat svoja načela.Politikanstvo je mene osobno udaljilo od katoličke crkve.

Humphrey
13-03-2013, 21:32
Imamo papu Franju. Iznenadio me izbor,ugodno, jer sam se bojao da će ići na sigurno pa izabrati nekog Talijana, nekg iz užeg kruga u Vatikanu. Ali oni se odlučili za argentinca i to isusovca. Sa njima nema šale.:D

Imam dojam kako će nakon pape Franje Benedikt XVI kod neprijatelja Crkve ostati upamćen kao onaj liberalni,progresivni papa:D

Inkvizitor
13-03-2013, 21:34
I meni je drago da je Isusovac. Djeluje, smireno i jako :)

Samo čvrsta načela Isusovog nauka i ni pedlja odstupanja.

Eugen Savojski
13-03-2013, 21:39
Živio Papa Franjo :):):):):):):naklon:naklon:naklon:bravo:bravo:brav o

Inkvizitor
13-03-2013, 21:47
Prvi put Isusovac izabran za papu..

taj podatak nisam znao..

pdv
13-03-2013, 21:54
I mene je ovaj odabir više nego ugodno iznenadio. Drago mi je što je prevladala ova konzervativnija struja. Posebno me veseli i ovaj radosan skup vjernika unatoč svim medijskim pritiscima s kojima se Crkva bori.

ZGabriel
13-03-2013, 21:59
Imamo papu Franju. Iznenadio me izbor,ugodno, jer sam se bojao da će ići na sigurno pa izabrati nekog Talijana, nekg iz užeg kruga u Vatikanu. Ali oni se odlučili za argentinca i to isusovca. Sa njima nema šale.:D

Imam dojam kako će nakon pape Franje Benedikt XVI kod neprijatelja Crkve ostati upamćen kao onaj liberalni,progresivni papa:D

I tako je svaki put. Cudni su putevi Gospodnji...pastir siromasne crkve, isusovac koji je uzeo franjevacko ime...:naklon
Smajli je malo neprikladan al nemam bolji.

moonlight
13-03-2013, 22:01
Po čemu bi trebao ovaj papa biti konzervativan?
Pa već po imenu koji je uzeo je jasno da je usmjeren kao neka poveznica između liberalnijih i konzervativnijih struja u crkvi.
I okrenutost siromašnima, što je kao karinal obavljao u Buenos Airesu.
Zaslužila je to Latinska Amerika, prije svih danas u katoličkom svijetu.

Humphrey
13-03-2013, 22:02
Nitko tko dolazi iz svećeničkog reda čijem je poglavaru službena titula General tj. Praepositus Generalis ne može biti loš:)

pdv
13-03-2013, 22:06
Pa već po imenu koji je uzeo je jasno da je usmjeren kao neka poveznica između liberalnijih i konzervativnijih struja u crkvi.

Stekla sam takav dojam po ovome što sam na prvu pročitala o njemu. U svakom slučaju netko tko se bori protiv gay brakova i tko kaže da oni diskriminiraju djecu ne može biti liberal bar ne za ove koji imaju nešto drugačiji pojam liberalizma.

Humphrey
13-03-2013, 22:13
Nego, imamo mi Hrvati dosta poznatih Isusovaca, recimo Ruđer Bošković, sad kad sam njega spomenuo, hoće li srbi i Papu Franju proglasiti srbinom?

Morao sam to spoemnuti:D

moonlight
13-03-2013, 22:13
Stekla sam takav dojam po ovome što sam na prvu pročitala o njemu. U svakom slučaju netko tko se bori protiv gay brakova i tko kaže da oni diskriminiraju djecu ne može biti liberal bar ne za ove koji imaju nešto drugačiji pojam liberalizma.

Kao da su gay brakovi glavni problemi koji pritišću crkvu, otuđenost ljudi, konzumerizam, lažni liberalizam, to su neka važnija pitanja i borbe crkve...sigurno je da jedan takav kardinal s prostora može i ima volju mijenjati takvo stanje.

moonlight
13-03-2013, 22:14
Nego, imamo mi Hrvati dosta poznatih Isusovaca, recimo Ruđer Bošković, sad kad sam njega spomenuo, hoće li srbi i Papu Franju proglasiti srbinom?

Morao sam to spoemnuti:D

Pa zar nije i Petar Barbarić bio Isusovac....?

Humphrey
13-03-2013, 22:19
Kao da su gay brakovi glavni problemi koji pritišću crkvu, otuđenost ljudi, konzumerizam, lažni liberalizam, to su neka važnija pitanja i borbe crkve...sigurno je da jedan takav kardinal s prostora može i ima volju mijenjati takvo stanje.

Gay brakovi, kao i sve ostalo nabrojano su samo jedan od simptoma okretanja leđa Bogu i učenju Crkve.

Protiv toga se može boriti samo nuđenjem alternative, a alternativa je u tradiciji, u učenju koje Crkva propovijeda od samih početaka.

Kršćanske crkve koje su se pokušale "modernizirati" nemaju budućnosti jer ne nude ljudima ništa što ne mogu dobiti i bez crkve.

Ljudi žele tradiciju, ljudi žele stijenu na koju se mogu osloniti, koja će im uvijek biti orijentir kad se izgube.A to može biti jedino Crkva koja se ne prilagođava vremenu, nego ostaje čvrsta u svojoj vjeri i svojim stavovima.

pdv
13-03-2013, 22:20

Nisu jedini ali iz tih redova uglavnom dolazi najviše buke i zahtjeva kako bi papa trebao biti malo liberalniji. Ovo što navodiš nema veze s konzervatizmom pape i sasvim je normalno i očekivano da se svaki pozabavlja tim problemima. Npr. isticanje konzumerizma kao problema ne govori ništa o tome da li je papa liberalan ili konzervativan.

moonlight
13-03-2013, 22:29
Nisu jedini ali iz tih redova uglavnom dolazi najviše buke i zahtjeva kako bi papa trebao biti malo liberalniji. Ovo što navodiš nema veze s konzervatizmom pape i sasvim je normalno i očekivano da se svaki pozabavlja tim problemima. Npr. isticanje konzumerizma kao problema ne govori ništa o tome da li je papa liberalan ili konzervativan.

Hm, to sam naveo kao puno veći problem s kojim se mora u koštac uhvatit crkva.
Ostavimo gay aktivizam za neku drugu prigodu.

pdv
13-03-2013, 22:34
Hm, to sam naveo kao puno veći problem s kojim se mora u koštac uhvatit crkva.
Ostavimo gay aktivizam za neku drugu prigodu.

O, pa ima Crkva ogromnih problema kako u svojim redovima tako i u neprijateljima Crkve i naravno da se mora boriti protiv toga ali isključivo tradicijom, a ne prilagođavanjem nekim novim strujama i zahtjevima kao bi se trebala modernizirati.

moonlight
13-03-2013, 22:38
O, pa ima Crkva ogromnih problema kako u svojim redovima tako i u neprijateljima Crkve i naravno da se mora boriti protiv toga ali isključivo tradicijom, a ne prilagođavanjem nekim novim strujama i zahtjevima kao bi se trebala modernizirati.

Pa konzervativizam i ne daje odgovore niti se suočava s tim problemima, zato mislim da bi zbog sredine iz koje dolazi i imena koje je uzeo ovaj papa mogao pokrenuti snažniji aktivizam po tom pitanju.
Crkva mora biti živa stvar jer je koncipirana kao zajednica vjernika, ne može se samo tradicijom ogrnuti.

totalna steta
13-03-2013, 22:40
kao šta san i prognozira novi papa je iz latinske amerike...

dobro je to za crkvu i neka nama našeg vranje prvog !!:)

ZGabriel
13-03-2013, 22:46

je, je sveti Franjo je bio liberal samo takav. :D a Papa se bira po ljudskim mjerilima i zasluzi. :D

kad vas čitam pitam se jel mi pričamo o istoj crkvi. :misli

moonlight
13-03-2013, 22:48
je, je sveti Franjo je bio liberal samo takav. :D a Papa se bira po ljudskim mjerilima i zasluzi. :D

kad vas čitam pitam se jel mi pričamo o istoj crkvi. :misli

Pa za 13. stoljeće je svakako bio, i "liberal" i naprednjak.

pdv
13-03-2013, 22:57
Možda je uzeo ime inspiriran i Franjom Ksaverskim ;)

moonlight
13-03-2013, 22:59

Može i to biti, vidiš...

ZGabriel
13-03-2013, 23:03
Može i to biti, vidiš...

a možda i Franjom Tuđmanom. :zubo

moonlight
13-03-2013, 23:09
a možda i Franjom Tuđmanom. :zubo

Pa čemu glupiranje, dobro je primjetila...možda je stvarno inspiriran Franjom Ksaverskim pri odabiru papinskog imena.

NorthStand
13-03-2013, 23:14
http://www.vecernji.hr/vijesti/novi-papa-je-franjo-kardinal-bergoglio-argentine-clanak-523593

neki dan sam zazivao franju, i evo ga! :cerek

šalu na stranu, drago mi je da nije nitko iz europe, pogotvo da nije talijan. baš mi je drago da je argentinac, samo što već ima godina, ali mislim da će biti dobar papa. ipak je to prava katolička zemlja, a i čim srbi pričaju o tome da je surađivao s fašistima ne može biti loš. :rofl

ZGabriel
13-03-2013, 23:17
Pa čemu glupiranje, dobro je primjetila...možda je stvarno inspiriran Franjom Ksaverskim pri odabiru papinskog imena.

to ćemo možda saznati, ali budući da je isusovac, meni je nekako vjerojatnije da je odabrao ime osnivača drugog reda. recimo, zato da naglasi povezanost isusovačke obrazovanosti i strogosti i franjevačke jednostavnosti i poniznosti. iako zapravo i jedni i drugi imaju (ili bi trebali imati) sve te osobine, nekako je opći dojam o isusovcima i franjevcima takav. i uz to, da naglasi da smo svi mi jedna Crkva i da se ne držimo samo svog "sela".

ZGabriel
13-03-2013, 23:18
http://www.vecernji.hr/vijesti/novi-papa-je-franjo-kardinal-bergoglio-argentine-clanak-523593

neki dan sam zazivao franju, i evo ga! :cerek

šalu na stranu, drago mi je da nije nitko iz europe, pogotvo da nije talijan.

:zubo Jorge Mario Bergoglio je potomak talijanskih useljenika.

NorthStand
13-03-2013, 23:47
:zubo Jorge Mario Bergoglio je potomak talijanskih useljenika.

a nema veze, ipak je ta argentina morala ostavit traga u njemu. nego gade mi se ti talijani, koliko su papi imali misle da samo oni smiju imat papu. pun mi je kufer, njihovog egoizma. a i ko nacija, su mi baš ono dno dna. ne mogu ih ja probavit nikako, ovaj Franjo navija za San Lorenzo, bit će nešto od njega. :cerek

ZGabriel
13-03-2013, 23:52
a nema veze, ipak je ta argentina morala ostavit traga u njemu. nego gade mi se ti talijani, koliko su papi imali misle da samo oni smiju imat papu. pun mi je kufer, njihovog egoizma. a i ko nacija, su mi baš ono dno dna. ne mogu ih ja probavit nikako, ovaj Franjo navija za San Lorenzo, bit će nešto od njega. :cerek

:rofl :rofl
Papa je rimski biskup, normalno je da domaći žele domaćeg sina za biskupa. samo što su na krivom mjestu, pa su ujedno i srce kršćanstva. :rofl moraju i nas ostale uzet u obzir.

ZGabriel
14-03-2013, 00:12
Biografija pape Franje

[/URL] [URL="http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/biografija-pape-franje/#"] (http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/biografija-pape-franje/#)
http://www.bitno.net/wp-content/uploads/2013/03/580655_509109495819739_173154478_n1.jpg

Novi, 266. papa, isusovac je, Argentinac, Jorge Mario Bergoglio, sedamdesetšestogodišnji dosadašnji nadbiskup Buenos Airesa. Novi papa izabrao je ime Franjo. To je prvi puta u povijesti Crkve da je jedan rimski biskup uzeo to ime, a i prvi puta da je jedan isusovac izabran za papu, te da papa dolazi iz Latinske Amerike.
Jorge Mario Bergoglio rođen je 17. prosinca 1936. u Buenos Airesu, u obitelji s petero djece, a otac mu je bio talijanski imigrant, te novi papa ima i argentinsko i talijansko državljanstvo. Diplomirao je kemijsku tehnologiju, no poslije se odlučio za svećenički poziv te stupio u bogosloviju. U novicijat Družbe Isusove stupio je 11. ožujka 1958. godine. Humanističke studije završio je u Čileu, a 1963., po povratku u Buenos Aires, završio je filozofiju na Filozofskom fakultetu kolegija “San Jose” u San Miguelu.
Sljedeće dvije godine predavao je književnosti i psihologiju na kolegiju “Immacolata” u Santa Feu, a 1966. predavao je iste predmete na kolegiju “Salvatore” u Buenos Airesu.
Od 1967. do 1970. studirao je teologiju na Teološkom fakultetu kolegija “San Jose” u San Miguelu.
Za svećenika je zaređen 13. prosinca 1969. godine, a unutar Družbe Isusove proveo je svoj treći probandat 1970. – 1971. u Alcali de Henares u Španjolskoj, te je 22. travnja 1973. položio svoje doživotne zavjete.
Bio je magister novaka u Villa Barilari u San Miguelu (1972. – 1973.), profesor na Teološkom fakultetu, konzultor u svojoj Provinciji te rektor kolegija. Za provincijala Argentine izabran je 31. srpnja 1973. i tu je službu obnašao šest godina.
Između 1980. i 1986. godine bio je rektor kolegija i Filozofskoga i teološkog fakulteta u istoj kući, te župnik u biskupiji San Miguel.
U ožujku 1986. pošao je u Njemačku kako bi ondje dovršio rad na svojoj doktorskoj disertaciji, nakon čega su ga poglavari smjestili u kolegij “Salvatore” odakle je premješten u crkvu Družbe Isusove u gradu Cordobi, gdje je obnašao službu duhovnika i ispovjednika.
Blaženi Ivan Pavao II. imenovao ga je 20. svibnja 1992. pomoćnim biskupom Buenos Airesa, a 27. lipnja iste godine primio je u katedrali u Buenos Airesu biskupski red po rukama kardinala Antonija Quarracina. Suzareditelji su bili apostolski nuncij Ubaldo Calabresi i biskup Mercedes-Lujana Emilio Ognjenović.
Nadbiskupom koadjutorom Buenos Airesa imenovan je 3. lipnja 1997., a 28. veljače 1998., nakon smrti kardinala Qarracina, naslijedio ga je u nadbiskupskoj službi.
Kao nadbiskup putovao je javnim prijevoznim sredstvima, a umjesto biskupske palače, stanovao je u iznajmljenom stanu, te si je zaslužio nadimak “kardinal siromašnih”.
Govori španjolski, talijanski, a služi se i njemačkim jezikom. Poznat je i kao dobar kuhar, ljubitelj opere, prijatelj grčke klasike, Shakespearea i Dostojevskoga te kao dobar plivač, premda od djetinjstva ima poteškoća s plućima.

Napisao je knjige: “Meditationes para religiosos” (Razmatranja za redovnike) 1982., “Reflexiones sobre la vida apostolica” (Razmišljanja o apostolskom životu) 1986., i “Reflexiones de esperanza” (Razmišljanja o nadi) 1992.
Bio je ordinarij i za vjernike istočnoga obreda koji prebivaju u Argentini, a nemaju ordinarija vlastitoga obreda. Usto je bio i Veliki kancelar Argentinskog katoličkog sveučilišta.
Na 10. redovitoj općoj skupštini Sinode biskupa u listopadu 2001. bio je generalni relator.
Od studenoga 2005. do studenoga 2011. bio je predsjednik Argentinske biskupske konferencije.
Blaženi Ivan Pavao II. imenovao ga je kardinalom na konzistoriju 21. veljače 2001., a naslovna mu je crkva bila crkva Sv. Roberta Bellarmina. Bio je član Komisije za Latinsku Ameriku, Vijeća za obitelj, Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata, te Kongregacije za ustanove posvećenog života.

(ika/bitno.net)

Komari
14-03-2013, 01:38

I ja ovo mislim.
I meni je drago što upravo Isusovac - redovnik.. za Papu je zadnji put iz redovničkog staleža mislim bio izabran Grgur 16.

ZGabriel
14-03-2013, 09:30
Papa Franjo I. u svom prvom obraćanju nakon izbora za poglavara Crkve zahvalio je mnoštvu okupljenom na Trgu Sv. Petra na dočeku i pozvao vjernike da ga prate svojim molitvama. Pojavljivanje novog poglavara Katoličke Crkve na loži bazilike Sv. Petra okupljeno mnoštvo pozdravilo je burnim pljeskom i usklicima: “Živio Papa!”, “Franjo, Franjo”.

“Braćo i sestre, dobra večer. Znate da je dužnost konklave bila odabrati rimskog biskupa. Izgleda da su se kardinali odlučili potražiti ga gotovo na kraju svijeta”, našalio se novi Papa na račun svog argentinskog porijekla. “Hvala vam na dočeku, hvala cijeloj rimskoj zajednici i prije svega htio bih izmoliti molitvu za našeg biskupa u miru Benedikta XVI. da ga Gospodin blagoslovi i da ga Majka Božja čuva”, rekao je Papa a zatim je zajedno s vjernicima izmolio Očenaš i Zdravomariju. “Sada započinjemo taj put, put bratstva, ljubavi i međusobnog povjerenja. Molimo uvijek jedni za druge, za čitav svijet da zavlada veliko bratstvo. Želim da ovaj put Crkve koji danas započinjemo bude plodonosan za evangelizaciju ovog prekrasnog grada”.

Prije blagoslova Sveti je Otac zamolio vjernike za jednu uslugu: “Prije nego što biskup blagoslovi narod, molim vas da vi zamolite Gospodina da blagoslovi mene. Pomolite se za mene u tišini”. Sveti je Otac zatim podijelio svečani blagoslov “Urbi et orbi”. Nakon blagoslova Papa se još jednom obratio okupljenima: “Hvala vam na dočeku, molite za mene i vidimo se uskoro. Sutra ću se pomoliti Bogorodici da čuva cijeli Rim i za uspješan početak. Laku noć i želim vam ugodan odmor”, rekao je na kraju svoga prvog obraćanja papa Franjo I.

“Annuntio vobis gaudium magnum; habemus Papam: Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum Georgium Marium Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Bergoglio qui sibi nomen imposuit Francisci” (“Javljam vam radosnu vijest: Imamo Papu! To je uzoriti i prečasni gospodin Jorge Mario Bergoglio, kardinal Svete Rimske Crkve koji je uzeo ime Franjo”). Tim je riječima kardinal Jean-Louis Pierre Tauran objavio s lože bazilike sv. Petra ime 265. Petrova nasljednika. Prije svečane objave s lože bazilike Sv. Petra u Sikstinskoj kapeli upriličena je kratka ceremonija. Nakon što su rezultati glasovanja pokazali da ima dovoljan broj glasova, kardinalu Bergogliu obratio se kardinal Giovanni Battista Re pitanjem: “Prihvaćaš li svoj kanonski izbor za Rimskog prvosvećenika?” a nakon potvrdnog odgovora postavio mu je drugo pitanje: “Koje ime želiš uzeti?” Nakon te kratke ceremonije u Sikstinskoj kapeli spaljeni su glasački listići i bijelim dimom dan je znak da je novi Papa izabran. Bijeli se dim pojavio u 19.06 sati. Novoizabrani Petrov nasljednik zatim je ušao u tzv. Sobu suza (“Stanza delle lacrime”), koja je tako prozvana zbog emocija koje novoizabrane Petrove nasljednike obuzmu nakon izbora. U toj sobi novi je Papa obukao papinsku odjeću a zatim se vratio u Sikstinsku kapelu gdje se održala još jedna kratka svečanost s molitvom, čitanjem ulomka iz Evanđelja i završnom molitvom. Zatim je uslijedio svečani čin počasti i poslušnosti kardinala novom papi. Prije samog izlaska na ložu bazilike novi se Papa nakratko zaustavo u Pavlovoj kapeli gdje se kratko pomolio pred Presvetim.

http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/ovu-su-prve-rijeci-pape-franje-i-molimo-uvijek-za-nas-jedni-za-drugoga-za-cijeli-svijet/

ZGabriel
14-03-2013, 10:10
Predsjednik HBK i zadarski nadbiskup Želimir Puljić, po izboru kardinala Jorge Marija Bergoglia za papu Franju, svoje dojmove je iznio u specijalnom programu HKR-a.
Mons. Puljić istaknuo je četiri znakovitosti u tom izboru: 1. iznenađenje, jer medijski nije bio toliko eksponiran među onima koje su novinari spominjali; 2. nije iz Europe; 3. prvi isusovac u povijesti izbora papa; 4. njegova pojava.

Nadbiskup je doživio kako je Papa svoj prvi nastup izrazio s velikim strahopoštovanjem prema službi koju je prihvatio. 'Mogu samo zamisliti kako mu je bilo kad ga je kardinal Giovanni Battista Re pitao 'Prihvaćaš li?' Nakon što je izabran, pošao je obući se u sakristiju koja se zove Soba suza', rekao je nadbiskup.

Osobito znakovitim smatra trenutak kad je papa Franjo I. nagnuo svoju glavu prema narodu. Time je rekao: 'Molim vaš blagoslov, vašu molitvu, vašu preporuku Bogu, a onda ću ja vas blagosloviti'. 'I tu je snaga Crkve. Ne u znanju, ne u moći, nego u poniznosti, kao što je papa Benedikt XVI. to očitovao cijelim svojim služenjem', rekao je mons. Puljić, dirnut papinim naglaskom za molitvenom potporom: 'Pokazao je da mu je stalo do toga, nekoliko puta u svom kratkom obraćanju zamolio je da se molimo za njega. To je zaista dirljiva gesta.

Talijanski komentator je rekao: 'Ovo je nešto revolucionarno, nismo naviknuli na to'. Postoji protokol, zna se kad se papa pojavi što treba reći, koju molitvu izmoliti. A papa Franjo I. je dodao nešto što tamo ne piše. Ali time je uistinu 'uhvatio' ljude. Vidjelo se na trgu, ljudi su u tom trenutku također sagnuli glavu, neki upravili prema nebu. Ali većina se nagnula da u tišini i pobožnosti udovolji njegovoj želji. Molimo za tebe, Sveti Oče, hvala ti što si prihvatio, jer nije lako sada biti papa', rekao je mons. Puljić. Nadbiskup se složio s komentarom hrvatskog isusovca Mihalya Szentmartonija o trenutku izbora za papu koji je rekao da to nije glasovanje.

'To je trenutak kad se kardinali sastaju i pokušavaju odgonetnuti tko je taj. Već je on izabran. Bog je njega već izabrao. Već se zna tko je. Samo mi ne znamo tko je. Kardinali se moraju potruditi u tišini, samoći, sabranosti i molitvi pogoditi koga je Duh Sveti izabrao. I sam čin izbora je doista otajstven i mističan. Bogu hvala da je tako. Ovih dana Sikstinska kapela je jedino područje na kugli zemaljskoj koje nije izloženo na pozornici. Kamera nije ušla u taj prostor osim prije izbora. Kad je počeo izbor, rečeno je 'Svi van!'. To je poruka svijetu u kojem je sve izloženo. Danas nema intimnosti, privatnosti. Sikstinska kapela i izbor pape uspjeli su to sačuvati. I to je velika poruka. Poruka da Duh Sveti ne djeluje na trgu i ulici, nego u intimi', rekao je mons. Puljić. Nadbiskup nije osobno susreo novog papu kao nadbiskupa Buenos Airesa, ali je sudjelovao s njim na jednoj sinodi.

'Znao sam ga iz viđenja, slušao sam njegove intervente. Njegovi interventi su bili intelektualno zapaženi. Ugodno je iznenađenje. Dobro je da je s drugog kontinenta i nije loše što je porijeklo talijansko. I Talijanima će biti 'lakše' kad im dođe netko tko je njihove krvi, kako se kaže. Ljudi smo svi. U Argentini je puno Hrvata, moguće da ih je tamo susreo. Siguran sam da je imao prigode susresti se i s Hrvatima. Neće mu biti nepoznati', zaključio je nadbiskup Puljić.
(HKR/I.G.)

Bukowski
14-03-2013, 11:01
To sa Franjom Ksaverskim mi nije uopće palo napamet,zanimljivo jest,ali slažem se sa Zgabriel da nije taj slučaj.
To da je papa Talijan,u biti talijanskog podrijetla se vidi po prezimenu.Bergoglio je čisto talijansko prezime.Igrom slučaja poznam moka iz Mestrea koji se tako preziva :)
Meni je iznimno drago da je novi papa izabran iz Isusovačkog reda,mada sam tu na forumu pisao o tom redu i moglo se zaključit kakvo je moje mišljenje o njima.Tvrdo,i samo tvrdo.Crkva je imala isuviše politikanstva u povijesti,a nije trebala.Crkva bi po meni trebala više u skladu sa onom Martina Luthera "sola scriptura".Znam da i nije baš prikladno ali :)
Teološke nedoumice,pa i dogme,sve treba na raspravu,ali što se tiče mijenjanja stvari,i kada se odluči promjena,treba je pustit 100 godina da odleži.A ne daj Bože nekakve promjene uvodit radi podilaženja raznim stranama,od politike,do vjernika,pa i samom "vremenu".
Sveto Pismo,i to je to.
Želim svu sreću papi,i neka ga Bog blagoslovi,da bude ponizan i čvrst.

d celjski
14-03-2013, 11:38
http://i.imgur.com/EWjOxBc.jpg

:naklon:naklon:naklon

Humphrey
14-03-2013, 12:37

Platini prijeTI Vatikanu izbacivanjem iz svih natjecanja ako se pokažu istinitim neke tvrdnje da je Papa Franjo snimljen kako u ruci drži upaljenu bengalku na jednoj utakmici.

Vidno uzrujan, ali odlučan, Platini je izjavio kako se ne smije dozvoli takvo veličanje huligana kao što smo mogli vidjeti sinoć na trgu sv.Petra.:D

ZGabriel
14-03-2013, 15:04
Skromnost i duhovitost pape Franje

http://www.bitno.net/wp-content/uploads/2013/03/Skromnost-i-duhovitost-pape-Franje.jpg (http://www.bitno.net/wp-content/uploads/2013/03/Skromnost-i-duhovitost-pape-Franje.jpg)Foto: news.va

http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/skromnost-i-duhovitost-pape-franje/

Dolan je potvrdio da je Papa uzeo ime Franjo u čast svetog Franje Asiškog, te je izrazio uvjerenje da će njegov izbor biti “poticaj i pravi blagoslov” Crkvi u objema Amerikama. “Svi smo odahnuli jer znamo da imamo dobrog pastira. On je izvanredan čovjek, pouzdan i stabilan, krasne jednostavnosti i iskrenosti”, zaključio je svoj razgovor s novinarima Dolan.
D.M. | Bitno.net

NorthStand
14-03-2013, 15:42
I ja ovo mislim.
I meni je drago što upravo Isusovac - redovnik.. za Papu je zadnji put iz redovničkog staleža mislim bio izabran Grgur 16.

i ne samo to, strijelac je u horoskopu.... ko ja, znači bit će nešto od njega. :D

NorthStand
14-03-2013, 15:43

po ovome znam, da nije pogreška što je izabran. takvi fanatici nam trebaju, sad imamo i papu ultrasa. :rofl

ZGabriel
14-03-2013, 15:58
i ne samo to, strijelac je u horoskopu.... ko ja, znači bit će nešto od njega. :D

:rofl sigurno svako jutro prvo pročita horoskop. :rofl

budimo ozbiljni. :D

evo jednog lijepog članka o Franjinim prethodnicima. :cerek

Dvojac s Kormilarom

Piše: Marijan Križić

Odlazak pape Benedikta XVI.

Nakon odlaska Benedikta XVI. s mjesta prvoga čovjeka Katoličke crkve, završeno je jedno golemo poglavlje koje je trajalo pola stoljeća, a u kojem je Joseph Ratzinger – svećenik, doktor teologije, sveučilišni profesor, kardinal, a potom i poglavar Katoličke crkve – ostavio dubok i prepoznatljiv trag.

Pošle smo godine obilježili 50. godina od početka Drugoga vatikanskoga koncila. S odmakom od pola stoljeća možemo se složiti s Ivanom XXIII. da Koncil nije ideja samoga Pape, nego Duha Svetoga, a Ivan Dobri samo se spremno stavio na raspolanje njegovu pozivu i nadahnuću.

Na Drugome je vatikanskome koncilu, Ratzinger kao teolog i sveučilišni profesor, bio savjetnik kardinala Fringsa, te je ubrajan u "progresivne" teologe. Nadbiskupom i kardinalom imenovan je 1977., a papa Ivan Pavao II. imenovao ga je 1981. predstojnikom Kongregacije za nauk vjere. Kada je navršio 70 godina, molio je Papu da napusti Kongregaciju, ali ga Ivan Pavao II. nije uslišao. Tako je kardinal Ratzinger tijekom 27-godišnjega pontifikata pape Poljaka, ostao njegov najbliži suradnik.

Nakon smrti Ivana Pavla II., kardinal Ratzinger nadao se da će otići u mirovinu. Tijekom konklave, bojeći se "neželjena scenarija", ponovno je molio, ovaj put nebeskoga Učitelja "da mu to ne učini". Ali ni ovaj put nije bio uslišan. Očito je Isus želio do kraja umnožiti njegove talente i darovati ih Božjemu narodu. Kao papa uzeo je ime po Sv. Benediktu, zaštitiku Europe, naznačujući time u kojem pravcu i koje će naglaske imati njegov pontifikat. Tamo gdje je stao Ivan Pavao II., nastavio je Benedikt XVI. Prostor dopušta istaknuti samo neke bitnosti. Ivan Pavao II. prepoznao je duh vremena koji je zavladao svijetom i nasuprot agresivnoj kulturi smrti pozvao na kulturu života. Benedikt XVI., govoreći o diktaturi relativizma, zapravo govori o istoj stvari. Tamo gdje se umjesto vječne i nepromjenjive Istine, koja je zapravo i Put i Život, nameću relativne vrijednosti i lažna istina, brzo se skreće u stranputicu i smrt.

U svome znamenitome predavanju na sveučilištu u Regensburgu u jesen 2005., Benedikt XVI. ističe da je Europa kao dar Božje providnosti nastala sretnim spajanjem judeokršćanske objave, grčke mudrosti i rimske baštine. To je ona Europa koju je htio razgraditi Hitler, jer nije mogao zamisliti Europu koja u temeljima ima judejsku objavu, a samo kršćanstvo smatrao je židovskom podvalom. Umjesto Boga – Oca svih ljudi – koji je na svoju sliku stvorio čovjeka, htio je uspostaviti germansku pogansku duhovnost, a poganske bogove, stvorene po potrebama ljudskih hirova i ideja, postaviti kao mjerilo isto tako promjenjivih i relativnih istina.

Nacizam je politički slomljen, ali se neke njegove ideje, u različitim inačicama svako malo raspiruju.

Polemika koju je izazvao kotroverzni 4. modul zdravstvenoga odgoja, kojim se promovira tzv. rodna ideologija, rječiti je primjer diktature relativizma koji vodi u kulturu smrti. Alfred Kinsey, jedan od duhovnih začetnika rodne ideologije, u judaizmu i kršćanstvu prepoznao je najveće prepreke svojim idejama i planovima.

Može li se i smije li se u takvome svijetu u kojem se naziru planetarna (duhovna) previranja i borbe, koja slute na poglavlja "posljednjih vremena", napustiti brod koji škripi i stenje pod udarcima valova i vjetrova i u koji, preko palube i kroz pukotine navire voda, prijeteći da ga prevali i potopi?

Ipak, nakon osam godina služenja, Benedikt XVI. "nagodio" se sa svojim Učiteljem. Taj vrsni teolog (netko ga je nazvao "teološki Mozart"), filozof i mistik, nakon što je u molitvi prepoznao volju Božju, prepušta Petrovu stolicu onomu kojega je Duh Sveti odabrao (u to katolik ne bi trebao sumnjati) da novim poletom odgovori izazovima vremena. Crkva će u vremenu koje slijedi biti snažan svjedok, svjetlo na gori, sol svijeta, i ako zbog toga bude proganjana, njezino svjedočanstvo bit će još jače.

Nakon Ivana Pavla II., napušta nas i Benedikt XVI. – Petar i Pavao naših dana. Bio je to vrhunski dvojac koji je Crkvom upravljao 35 godina (znakovito!). Bio je to dvojac s Kormilarom – koji je, naravno, Krist. Kao i njegov poljski prethodnik, i ovaj papa Nijemac iskazao je posebnu ljubav prema hrvatskomu narodu, kada nas je u lipnju 2011. pohodio i iskazao nam ljubav – Kristovu ljubav. Radosni smo, također, što smo mu na onako veličanstveni način ljubav uzvratili.

Sam Benedikt XVI., nakon što je vjerno služio Kristu i Crkvi, želi se u molitvi posve pripremiti za vječni susret s Ocem. Njegova osobnost zrači danas takvom duhovnom snagom, kakva odlikuje svece: Sveci imaju svoje vlastito kraljevstvo, svoj sjaj, svoje pobjede, svoju slavu. Nije im potrebna ni zemaljska ni duhovna veličina… Njih promatraju Bog i anđeli, a ne tijela i radoznali duhovi; Bog im je dovoljan. Ovu prekrasnu Pascalovu misao, naveo je Walter Nigg u uvodu svoje iznimne knjige Veliki sveci, a koja je ovih dana objavljena u izdanju Veritasa.

http://www.veritas.hr/casopisi/2013_03/3_2013_moje_misljenje.html

NorthStand
14-03-2013, 17:31
:rofl :rofl
Papa je rimski biskup, normalno je da domaći žele domaćeg sina za biskupa. samo što su na krivom mjestu, pa su ujedno i srce kršćanstva. :rofl moraju i nas ostale uzet u obzir.

pa nisu samo katolici prisutni u rimu, odnosno u italiji. katolika je daleko najviše van europe, prema tome očekujem malo više zastupljenosti ovih sa strane jer ih je realno i najviše. papa ivan pavao 2, je bio ta prekretnica u otvaranju rima drugima. dok su talijani tamo stolovali, to je sve bilo strogo privatizirano. vojtila je katolicizam globalizirao, i vatikan se počeo cijenit ne samo od strane katolika već i od strane mnogih ateista i ostalih vjerskih neistomišljenika, odnosno pripadnika druge vjere. tako da mi je drago, kad god dođe "netko sa strane" za papu. a vojtila je vatikan modernizirao, i otvorio za sve. da nije bilo njega, sumnjam da bi sada argentinac bio papa. ipak je on rođen u argentini, bez obzira što je podrijetlom talijan. i tek drugi papa u povijesti, koji nije s europskog kontinenta.

:rofl sigurno svako jutro prvo pročita horoskop. :rofl

budimo ozbiljni. :D

evo jednog lijepog članka o Franjinim prethodnicima. :cerek

http://www.veritas.hr/casopisi/2013_03/3_2013_moje_misljenje.html

to što je papa, ne znači da ne čita horoskop. :rofl

ZGabriel
14-03-2013, 18:26
pa nisu samo katolici prisutni u rimu, odnosno u italiji. katolika je daleko najviše van europe, prema tome očekujem malo više zastupljenosti ovih sa strane jer ih je realno i najviše. papa ivan pavao 2, je bio ta prekretnica u otvaranju rima drugima. dok su talijani tamo stolovali, to je sve bilo strogo privatizirano. vojtila je katolicizam globalizirao, i vatikan se počeo cijenit ne samo od strane katolika već i od strane mnogih ateista i ostalih vjerskih neistomišljenika, odnosno pripadnika druge vjere. tako da mi je drago, kad god dođe "netko sa strane" za papu. a vojtila je vatikan modernizirao, i otvorio za sve. da nije bilo njega, sumnjam da bi sada argentinac bio papa. ipak je on rođen u argentini, bez obzira što je podrijetlom talijan. i tek drugi papa u povijesti, koji nije s europskog kontinenta.

North, ti si baš raspoložen za raspravu. :D Rimska biskupija je mjesna Crkva. da Sveta Stolica "sasvim slučajno" nije u Rimu, to bi bila biskupija kao i sve druge. i naravno da lokalni vjernici, kao svugdje u svijetu imaju lokalnog biskupa. e, sad, Rimljani ko Rimljani, imaju slavnu povijest pa i njihov biskup nije samo biskup, nego poglavar cijele Crkve. :D
da je Zagreb kojim slučajem centar svijeta, meni bi to bilo drago, ali bi mi bilo drago i da je moj biskup Hrvat. ljudi smo, svak voli svoje.

što se tiče ovog ostalog, vrijeme je takvo, cijeli svijet je umrežen i normalno da se to odražava i na Crkvu. ne na njene temelje, ali na način komunikacije svakako. da nema televizije i interneta, k'o da bismo mi znali tko je biskup u Argentini. :D i k'o da bi Papa mogao putovati po svijetu da nema aviona.

TheBronxBomber
14-03-2013, 19:18
Javite "novinarima" i "urednistvu" Vecernjeg lista da Papa Benedikt XVI nije nosio Pradine cipele. Rimski biskup ima posebnog schustera, pa tako je i Ratzinger nosio postole tog istog.

ZGabriel
14-03-2013, 19:20
Javite "novinarima" i "urednistvu" Vecernjeg lista da Papa Benedikt XVI nije nosio Pradine cipele. Rimski biskup ima posebnog schustera, pa tako je i Ratzinger nosio postole tog istog.

tu budalaštinu prenose godinama bez ikakve provjere. :rolleyes: Papine cipele izrađuje neki rimski postolar, nisam zapamtila ime...

NorthStand
14-03-2013, 19:29
North, ti si baš raspoložen za raspravu. :D Rimska biskupija je mjesna Crkva. da Sveta Stolica "sasvim slučajno" nije u Rimu, to bi bila biskupija kao i sve druge. i naravno da lokalni vjernici, kao svugdje u svijetu imaju lokalnog biskupa. e, sad, Rimljani ko Rimljani, imaju slavnu povijest pa i njihov biskup nije samo biskup, nego poglavar cijele Crkve. :D
da je Zagreb kojim slučajem centar svijeta, meni bi to bilo drago, ali bi mi bilo drago i da je moj biskup Hrvat. ljudi smo, svak voli svoje.

što se tiče ovog ostalog, vrijeme je takvo, cijeli svijet je umrežen i normalno da se to odražava i na Crkvu. ne na njene temelje, ali na način komunikacije svakako. da nema televizije i interneta, k'o da bismo mi znali tko je biskup u Argentini. :D i k'o da bi Papa mogao putovati po svijetu da nema aviona.

ja sam uvijek raspoložen za brbljanje, čim više tim bolje. :rofl

gle, svatko voli svoje, ali problem nastaje kad si neki uzimaju za pravo da svoje nameću drugima. imali smo takav primjer u obadvije jugoslavije, kad su si srbi uzimali za pravo ono što nisu drugima dozvoljavali. meni takvi debili nisu vrijedni ničega, osim prijezira. u redu je volit svoje, ali kad voliš svoje na način da automatski to svoje uzdižeš iznad drugih, to je provociranje. ili smo jednaki, ili nismo, ako nismo svatko na svoju stranu i doviđenja. ja se uvijek vodim onom, da sam među jednakima. nisam ni ispod, ni iznad drugih, od krvi i mesa sam ko i svi ostali. to mi je uvijek misao vodilja, i ne volim kad se netko izdiže iznad ostalih i uzima za pravo da svojata nešto što je zajedničko. katolička crkva je zajedničko dobro svih katolika, i kao takva ne može biti ničija prčija, pogotovo ne od strane talijana. evo primjer dinama, šta je mamić napravio od dinama. dakle jedan lik, si uzme za pravo da se izdigne iznad svih ostalih, malo je reći da mrzim takve debile. crkva je zajedničko dobro, i nju mora vodit čovjek koji nije opijen svojom veličinom veće veličinom crkve koju predstavlja, odnosno vjernicima koji u tu crkvu dolaze. nije on papa(kardinal, svećenik) zbog sebe, već zbog vjernika!

no da ne filozofiram više, talijane ne podnosim i ne želim ih gledat na čelu katoličke crkve. to je moj stav, zato sam navijo da crnac dođe ali bože moj ako ne može crnac dobro dođe i argentinac. http://www.hrhb.info/images/smilies/novi/002.gif

TheBronxBomber
14-03-2013, 19:34
tu budalaštinu prenose godinama bez ikakve provjere. :rolleyes: Papine cipele izrađuje neki rimski postolar, nisam zapamtila ime...

Jos jedan dokaz da svak ziv more radit za VL, a i da svak ziv tamo i radi...

:zvrko:

ZGabriel
14-03-2013, 19:39
crni North, kako si samo uspio stavit Srbe, Mamića i Papu u isti kontekst. :rofl :naklon :bravo

NorthStand
14-03-2013, 20:03
kako je reko tomahawk svojevremeno, lupam bez reda i rasporeda! :rofl

ko je vidio smišljat nekakve dubokoumne zaključke, što mi prvo padne na pamet to napišem. pa kome pravo, kome krivo. :D

sagitarius
14-03-2013, 20:05
crni North, kako si samo uspio stavit Srbe, Mamića i Papu u isti kontekst. :rofl :naklon :bravo

To samo Strijelac može. :)Pozdrav za Northa...:)

ZGabriel
14-03-2013, 20:07
:jao priča o horoskopu na pdf Religija...:jao

krepao mi je stari lap i sve ostalo na njemu, inače bih vam stavila jedan članak o djelovanju Sotone kroz zvijezde...

sagitarius
14-03-2013, 20:09
:jao priča o horoskopu na pdf Religija...:jao

krepao mi je stari lap i sve ostalo na njemu, inače bih vam stavila jedan članak o djelovanju Sotone kroz zvijezde...

U pravu si, malo se šalim, jasno, a ovaj mali off topic je u neku ruku dio slavlja i opuštanja nakon što smo dobili novog Svetog oca ... :)

ZGabriel
14-03-2013, 20:11
U pravu si, malo se šalim, jasno, a ovaj mali off topic je u neku ruku dio slavlja i opuštanja nakon što smo dobili novog Svetog oca ... :)

ma naravno, u to ime tebe ćemo prekrstit u sage=mudrac. ;) bolje zvuči, i bolje te opisuje.

sagitarius
14-03-2013, 20:14
ma naravno, u to ime tebe ćemo prekrstit u sage=mudrac. ;) bolje zvuči, i bolje te opisuje.
Sve ću promijenuti ako treba, ali ne svoju svetu vjeru i ubjeđenja...:)

ZGabriel
14-03-2013, 20:17
Sve ću promijenuti ako treba, ali ne svoju svetu vjeru i ubjeđenja...:)

dobro, onda sagi od danas uzima ime sagE. :D

sagitarius
14-03-2013, 20:25
dobro, onda sagi od danas uzima ime sagE. :D

O svemu tome, pa i više na nekoj drugoj temi...:)

NorthStand
15-03-2013, 00:37
To samo Strijelac može. :)Pozdrav za Northa...:)

ima nas, još malo i vladat ćemo svijetom. :D

zlatna ribica
15-03-2013, 10:06

Antonio Arellano :D Peruanac inače :D

Marta
15-03-2013, 10:31
Isusovac a ipak i Franjevac. :naklon

Bukowski
15-03-2013, 11:01
Gabriela
vidim da pratiš te neke stranice,imaš li kakav zanimljiv tekst o papi Ivanu Pavlu I?Onako,nešto zanimljivo a da nije ovo što ti "prvo" izbaci na googleu?Ili točnije,nekakav objektivan tekst o njegovom "sukobu" sa onim kardinalom koji je bio valjda glavni oko banke,ne mogu se sad sjetit imena (Di Vallo,ili tako nešto mislim da je bilo).
Aj zakelji link ako da.

ZGabriel
15-03-2013, 11:06
Gabriela
vidim da pratiš te neke stranice,imaš li kakav zanimljiv tekst o papi Ivanu Pavlu I?Onako,nešto zanimljivo a da nije ovo što ti "prvo" izbaci na googleu?Ili točnije,nekakav objektivan tekst o njegovom "sukobu" sa onim kardinalom koji je bio valjda glavni oko banke,ne mogu se sad sjetit imena (Di Vallo,ili tako nešto mislim da je bilo).
Aj zakelji link ako da.

potražit ću, ali ne sad. :D

ZGabriel
15-03-2013, 15:44
Papa Franjo slavio je prvu misu svoga pontifikata 14. ožujka u Sikstinskoj kapeli zajedno s ostalih 114 kardinala koji su sudjelovali u konklavama. Posebna misa “pro Ecclesia” (za Crkvu) slavljena je na latinskom. Na misi se čitao tekst iz Matejeva Evanđelja (16, 13-19) koji govori o Petrovoj ispovijesti vjere: “Ti si Krist-Pomazanik, Sin Boga živoga”. A Isus mu odgovara: “Blago tebi, Šimune, sine Jonin, jer ti to ne objavi tijelo i krv, nego Otac moj, koji je na nebesima. A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano na nebesima; a što god odriješiš na zemlji, bit će odriješeno na nebesima.” Prvo čitanje je bilo iz Knjige proroka Izaije a drugo iz Prve Petrove poslanice o živom kamenju koje izgrađuje Crkvu.
Papa je propovijedao s ambona a ne s oltara, a homilija je bila spontana, kratka i jezgrovita, izgovorena na talijanskom jeziku. Ova tri misna čitanja, primijetio je Papa, imaju nešto zajedničko: to je pokret. U prvom čitanju pokret je hod; u drugom čitanju pokret je u izgrađivanju; u trećem, u Evanđelju, pokret je u ispovijedanju. Hoditi, graditi, ispovijedati. Prvo što je Bog rekao Abrahamu je ovo: Mojim hodi putem i neporočan budi (Post 17, 1). Dakle, nastavio je Sveti Otac, naš je život hod. Naš je život hod i kad se zaustavimo, to nije dobro. Moramo uvijek hoditi, u Gospodinovoj prisutnosti, u Gospodinovoj svjetlosti, nastojeći živjeti onom neporočnošću koju Bog traži od Abrahama u obećanju.
Graditi. Graditi Crkvu, nastavio je zatim Papa. Govori se o kamenju: kamenje ima težinu; ali riječ je o živom kamenju, pomazanom Duhom Svetim. Izgrađivati Crkvu, Kristovu zaručnicu, na onom kamenu zaglavnom koji je sâm Gospodin.
Treće: ispovijedati. Možemo mi hoditi koliko želimo, možemo graditi mnogo toga, ali ako ne ispovijedamo Isusa Krista, nije dobro. Postajemo pobožna nevladina organizacija, ali ne Crkva, Gospodinova zaručnica. Kada se ne hodi, stoji se. Kada se ne gradi na kamenju što se dogodi? Dogodi se ono što se dogodi djeci na plaži kada grade kule od pijeska, sve se sruši, nema postojanosti. Papa je zatim citirao Leona Bloya koji je rekao: “Tko se ne moli Gospodinu, moli se đavlu”, jer “kada se ne ispovijeda Isusa Krista”, objasnio je Papa, “ispovijeda se svjetovnost zloduha”.
Hodati, graditi-izgrađivati, ispovijedati. Ali to nije lako jer u hodanju, građenju, ispovijedanju ponekad se dogode potresi i zastoji: to su pokreti koji nas vuku unatrag, rekao je Papa a zatim se osvrnuo na tekst Evanđelja koji se čitao na misi. Sâm Petar, rekao je Papa, koji je ispovijedio Isusa Krista kaže mu: Ti si Krist-Pomazanik, Sin Boga živoga. Ja te slijedim, ali nemojmo govoriti o križu. Slijedit ću te… bez križa. A kada hodamo bez križa, kada gradimo bez križa i kada ispovijedamo nekog Krista bez križa, primijetio je Papa, nismo Gospodinovi učenici: svjetovni smo. Biskupi smo, svećenici, kardinali, pape, ali nismo Gospodinovi učenici.
Želja mi je da svi, nakon ovih milosnih dana, rekao je papa Franjo, imamo hrabrosti – upravo hrabrosti – kročiti u Gospodinovoj prisutnosti, s Gospodinovim križem; da imamo hrabrosti graditi Crkvu na krvi koju je Gospodin prolio na križu i ispovijedati jedinu slavu – Krista raspetoga. I tako će Crkva ići naprijed.
Želim svima nama, zaključio je Papa, da nam Duh Sveti, molitva Gospe, naše Majke, udijeli tu milost: da hodimo, gradimo, ispovijedamo Isusa Krista raspetoga. Tako neka bude!
Na misi je upućena posebna molitva Bogu da Benedikt XVI. može služiti Crkvi “također u skrovitosti životom posvećenim molitvi i meditaciji”.
Izvor: IKA

ZGabriel
15-03-2013, 15:45
Vrhovni poglavar Družbe Isusove p. Adolfo Nicolás izdao je 14. ožujka priopćenje prigodom izbora za Papu kardinala Jorgea Maria Bergoglia, isusovca. Priopćenje prenosimo u cijelosti.U ime Družbe Isusove zahvaljujem Bogu za izbor novoga Pape, kardinala Joregea Maria Bergoglia SJ, koji otvara za Crkvu razdoblje puno nade.

Svi mi isusovci pratimo molitvama ovog našeg brata i zahvaljujemo mu na njegovoj velikodušnosti u prihvaćanju odgovornosti vođenja Crkve u ovom presudnom vremenu. Ime 'Franjo', kojim će se od sada nazivati, podsjeća na njegov evanđeoski duh blizine siromašnima, njegovo poistovjećivanje s jednostavnim ljudima i njegovo zalaganje za obnovu Crkve. Od prvoga trenutka od kada se predstavio pred narodom Božjim, dao je vidljivo svjedočanstvo svoje jednostavnosti, poniznosti, pastoralnog iskustva i duboke duhovnosti.

„Vlastiti značaj naše Družbe je, dakle, da je u isto vrijeme redovničko, apostolsko i svećeničko društvo i da je osobitim vezom ljubavi i služenja povezana s Rimskim prvosvećenikom“ (DO 2, 2). Zbog toga dijelimo radost čitave Crkve, dok želimo obnoviti svoju raspoloživost da budemo poslani u vinograd Gospodnji, u skladu s našim posebnim zavjetom poslušnosti koji nas na tako poseban način povezuje sa Svetim Ocem (35 GK 1, 17).

p. Adolfo Nicolás SJ
Vrhovni poglavar

http://www.isusovci.hr/clanak/258-priopcenje_p_generala_uz_izbor_novoga_pape

NorthStand
15-03-2013, 17:46
gabrijela je neko pobožno čeljade, u sve crkvene i vjerske običaje se razumješ. :D

imam neki osjećaj da će Franjo 1 biti dobar papa, ali naravno našeg Ivana Pavla 2 nikad nitko neće moći zamjeniti. s njim smo, barem mi hrvati bili posebno povezani. a i on s nama, tako da teško da možemo očekivat takvu vrstu odnosa pape i vatikana kad smo mi u pitanju. ali svakako da je čovjek, koji je informiran o hrvatima. čujem da ima neke kontakte s hrvatima u argentini, da se ispovijedao 30 godina kod nekog hrvata svećenika, i 5 kod drugo isto hrvata. tako da je očito informiran o nama, i treba očekivat pristojnu kvalitetu odnosa. samo što je ipak 76 godina puno, i tko zna koliko će još živjet?

ZGabriel
15-03-2013, 19:24
North, prebit ću te. :mad
ne, neću, zaronit ću te u kadu punu blagoslovljene vode, to ti je potrebnije. :D :pop

gledajte ovo :smijeh

Bitno.net ekskluzivno saznaje: Portir odbrusio papi Franji na telefon: ‘Ja sam Napoleon…’

Naš suradnik i vrlo omiljeni autor Petar Nodilo, mladi isusovac koji se nalazi na studiju u Rimu, gdje boravi u tamošnjoj isusovačkoj rezidenciji ekskluzivno za Bitno.net ispričao je nevjerojatnu današnju zgodu.

Jutros, točno u 10 i 15, papa Franjo je nazvao našu isusovačku kuću ovdje u Rimu želeći se javiti generalnom poglavaru Družbe Isusove, koje je i sam donedavno bio član. Zvao je osobno, a ne preko tajnika kako je inače odvajkada običaj kad Papa nekoga zove. Dobio je portirnicu generalne kurije. Papa, izgleda, nije imao osobni broj generalnog poglavara. Naš dobri portir Andreas, javio se na telefon.
„Dobar dan, ja sam papa Franjo, želio bih razgovarati s patrom Adolfom Nicolásom.“
„Da, a ja sam Napoleon“, promrmljao je portir. I tada uzvratio hladnim i odrješitim glasom.
„Tko je to?“
‘Papa je, naravno, odmah shvatio da mu ne vjerujem’, prepričao nam je portir, ‘pa je odmah nastavio vrlo blagim glasom’:
„Ne stvarno, ja sam papa Franjo, kako se Vi zovete?“
Portir se, kako nam je maloprije ispričao, tada silno prepao, shvativši najednom da je to stvarno Papa, a da je on bio bezobrazan. ‘Nisam mogao par sekundi ništa progovoriti’, kazao nam je s još uvijek blijedim licem, ‘a onda sam jedva odgovorio’:
„Ja sam Andreas…“
„Kako si Andreas?“ na to će odmah Papa.
„Dobro, dobro sam… oprostite… žao mi je… … malo sam zbunjen.“
„Ne brini, Andreas, spoji me samo s patrom Generalom, htio bih mu se zahvaliti na lijepome pismu koje mi je napisao.“
‘Tek tada sam se uspio pribrati’, prepričao je poslije, ‘i shvatio da ja, portir, pričam s Papom na telefon’:
„Oprostite, Vaša Svetosti, ja ću obavijestit patra Generala.“
„Ma ne, nema problema“, nato je rekao Papa, „neće biti potrebno.“
Nakon toga portir je preusmjerio poziv…
‘Morate znati’, opravdavao nam se portir kasnije, ‘da mi, dok sam na portirnici, svake dvije minute zvoni telefon i javlja se neki čudak i hoće pričati s Generalom. Kako sam mogao znati?’ Jedva smo ga utješili.

Ekskluzivno za Bitno.net: Petar Nodilo SJ

NorthStand
15-03-2013, 20:36
aj dođi, ako se usuđuješ. :D

mi smo franjini, franjo je naš! :cerek

ZGabriel
15-03-2013, 20:37
aj dođi, ako se usuđuješ. :D

mi smo franjini, franjo je naš! :cerek

*gura bačvu vodice*

ZGabriel
17-03-2013, 21:11
Prvi Angelus pape Franje: Bezgranična Božja strpljivost

[/URL] [URL="http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/prvi-angelus-pape-franje-bezgranicna-bozja-strpljivost/#"] (http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/prvi-angelus-pape-franje-bezgranicna-bozja-strpljivost/#)

Nagovor pape Franje uz molitvu Anđeo Gospodnji u nedjelju 17. ožujka 2013.

http://www.bitno.net/wp-content/uploads/2013/03/63014_584250974919844_1713322733_n1.jpg (http://www.bitno.net/wp-content/uploads/2013/03/63014_584250974919844_1713322733_n1.jpg)Screnshoot : CTV

Draga braćo i sestre!
Nakon prvog susreta u prošlu srijedu, danas mogu ponovno svima uputiti svoj pozdrav! I sretan samo što to činim u nedjelju, na dan Gospodnji! To je lijepo i važno za nas kršćane: susresti se nedjeljom, pozdraviti se, razgovarati kao sada ovdje, na trgu. Trgu koji, zahvaljujući medijima, ima svjetske dimenzije.
Na ovu petu korizmenu nedjelju Evanđelje nam donosi izvješće o preljubnici (usp. Iv 8, 1-11), koju Isus spašava od smrtne osude. Pogađa nas Isusov stav: ne čujemo od njega riječi prezira, ne čujemo riječi osude, već samo riječi ljubavi, milosrđa koje pozivaju na obraćenje. “Ni ja te ne osuđujem. Idi i odsada više nemoj griješiti! ” (r. 11). Ah, braćo i sestre, Božje lice je lice milosrdnog oca, koji uvijek ima strpljenja! Jeste li vi razmišljali o Božjoj strpljivosti, strpljenju koje ima sa svakim od nas? To je njegovo milosrđe. Trajna strpljivost: ima strpljenja s nama, razumije nas, čeka nas, ne umara se opraštati nam ako se znamo vratiti njemu srca skrušena: “Velika je ljubav Gospodnja”, kaže se u Psalmu.
Ovih sam dana imao priliku čitati knjigu jednog kardinala – kardinala Kaspera, jednog vrsnog teologa, dobrog teologa – o milosrđu. Ta mi se knjiga jako svidjela, ali nemojte misliti da reklamiram knjige mojih kardinala! To nipošto! Ali mi se jako svidjela, vrlo korisno štivo… Kardinal Kasper je govorio da na sâm spomen milosrđa, ta riječ mijenja sve. To je nešto najbolje što možemo čuti: mijenja svijet. Malo milosrđa čini svijet manje hladnim i pravednijim. Trebamo shvatiti dobro to milosrđe Boga, toga milosrdnog oca koji ima toliko strpljenja… Sjećamo se proroka Izaije, koji je rekao da kada bi naši grijesi bili poput grimiza, Božja ljubav bi ih učinila bijelima poput snijega! Lijepo je to milosrđe! Sjećam se kako je, nedugo nakon što sam zaređen za biskupa, godine 1992., stigao u Buenos Aires kip Gospe Fatimske te je održana velika misa za bolesne. Išao sam ispovijedati na toj misi. I gotovo na samom kraju mise ustao sam, jer sam morao podijeliti sakrament potvrde jednoj osobi. Tada mi je došla neka starija žena, ponizna, vrlo ponizna, imala je više od osamdeset godina. Ja sam je pogledao i rekao: “Nona” – jer se kod nas tako obraća starijim ženama: nona – “želite li se ispovijedati?” “Dŕ”, reče mi. “Ali ako niste sagriješili…”. A ona će meni: “Svi imamo grijeha”. “Ali možda vam Gospodin neće oprostiti…”. “Gospodin sve oprašta”, reče mi sigurnim glasom. “Ali kako vi to znate, gospođo?” “Kada Gospodin ne bi sve opraštao, svijeta ne bi bilo”. A meni je došlo da je pitam: “Recite mi, gospođo, jeste li studirali na Gregorijani?”, jer to je mudrost koju daje Duh Sveti: mudrost o Božjem milosrđu koja izvire iz nutrine. Ne zaboravimo te riječi: Bog se nikada ne umara opraštati nam, nikada! “Oče, u čemu je onda problem?”. E, problem je taj što se mi umaramo tražiti oproštenje! On se nikada ne umara opraštati, ali se mi ponekad umorimo tražiti oproštenje. Nemojmo se nikada umoriti, nemojmo se nikada umoriti! On je brižni Otac koji uvijek oprašta, koji ima ono milosrdno srce za sve. I mi naučimo biti milosrdni sa svima. Zazovimo zagovor Gospe koja je držala na svojim rukama utjelovljeno Božje milosrđe.
Sada svim izmolimo molitvu Anđeo Gospodnji

Nakon Angelusa
Upućujem srdačan pozdrav svim hodočasnicima. Hvala vam na vašem prihvaćanju i vašim molitvama! Molite za mene, molim vas. Ponovno grlim sve vjernike Rima i proširujem taj zagrljaj na sve vas, na sve vas koji dolazite iz raznih krajeva Italije i svijeta, kao i na one koji su povezani s nama komunikacijskim sredstvima. Izabrao sam ime zaštitnika Italije, svetoga Franje Asiškog, i to učvršćuje moju duhovnu povezanost s ovom zemljom, iz koje – kao što vam je poznato – moja obitelj vuče korijene. Ali Isus nas je pozvao da postanemo dio nove obitelji: svoje Crkve, u toj Božjoj obitelji, kročeći zajedno na putu Evanđelja. Neka vas Gospodin blagoslovi, neka vas Gospa čuva. Ne zaboravite ovo: Gospodin se nikada ne umara opraštati! Mi smo ti koji se umorimo tražiti oproštenje.
Ugodna nedjelja i dobar ručak svima!

Prijevod IKA

moonlight
18-03-2013, 02:24
Molitva 5 prstiju

(Sastavio ju je papa Franjo dok je još bio argentinski biskup)

1. Palac ti je najbliži prst, tako od njega počni moliti za one koji su ti najbliži.
Njih se najlakše sjetiti.
Moliti za one koje volimo, «slatka je zadaća».

2.Slijedeći prst je kažiprst:
Moli za one koji poučavaju, odgajaju i liječe.
Njima je potrebna podrška i mudrost u vođenju drugih pravim putem.
Sačuvaj ih u svojim molitvama.

3. Treći prst je najveći. Podsjeća nas na naše vođe, naše vladajuće, one koji imaju ovlasti.
Njima je potrebno Božje vodstvo.

4. Slijedeći prst je prstenjak. Iznenađujuće, ovaj prst se pokazao najosjetljivijim.
On nas podsjeća da molimo za nemoćne, bolesne i opterećene problemima. Potrebna im je tvoja molitva.

5. I na koncu, preostao nam je mali prst, najmanji od sviju. Mali prst, morao bi te podsjetiti da moliš za sebe. Kad završiš s molitvom za prve četiri grupe, sagledat
ćeš pravilnije svoje potrebe i bit ćeš pripravan učinkovitije moliti za sebe.

pdv
18-03-2013, 13:36
Molitva 5 prstiju

(Sastavio ju je papa Franjo dok je još bio argentinski biskup)

1. Palac ti je najbliži prst, tako od njega počni moliti za one koji su ti najbliži.
Njih se najlakše sjetiti.
Moliti za one koje volimo, «slatka je zadaća».

2.Slijedeći prst je kažiprst:
Moli za one koji poučavaju, odgajaju i liječe.
Njima je potrebna podrška i mudrost u vođenju drugih pravim putem.
Sačuvaj ih u svojim molitvama.

3. Treći prst je najveći. Podsjeća nas na naše vođe, naše vladajuće, one koji imaju ovlasti.
Njima je potrebno Božje vodstvo.

4. Slijedeći prst je prstenjak. Iznenađujuće, ovaj prst se pokazao najosjetljivijim.
On nas podsjeća da molimo za nemoćne, bolesne i opterećene problemima. Potrebna im je tvoja molitva.

5. I na koncu, preostao nam je mali prst, najmanji od sviju. Mali prst, morao bi te podsjetiti da moliš za sebe. Kad završiš s molitvom za prve četiri grupe, sagledat
ćeš pravilnije svoje potrebe i bit ćeš pripravan učinkovitije moliti za sebe.

Ovo je baš lijepo.