PDA

Pogledaj Full Version : jesen 1995', što da se rat nastavio?

caporegime
06-03-2013, 23:48
HV pred banja lukom. abih pred dobojem. čeka se završna bitka. u kojem smjeru bi se kretali događaji.
molim više ubaciti taktičkih i vojnih elemenata a manje politiziranja.

master
06-03-2013, 23:55
u kojem smjeru bi se kretali

U smjeru Srbije, na traktorima. :belj1

farcry
07-03-2013, 04:39
HV pred banja lukom. abih pred dobojem. čeka se završna bitka. u kojem smjeru bi se kretali događaji.

Mene je uvek cudilo sta je imala Hrvatska Vojska traziti u Bosni, ako cemo tako onda je ona izvrsila agresiju na BIH jer teritoriju koju su napali se zvala Republika Srpska Bosne i Hercegovine.

bandira
07-03-2013, 06:36
Mene je uvek cudilo sta je imala Hrvatska Vojska traziti u Bosni, ako cemo tako onda je ona izvrsila agresiju na BIH jer teritoriju koju su napali se zvala Republika Srpska Bosne i Hercegovine.

jel te čudilo šta su amerikanci,rusi,englezi imali tražit 1945 u Berlinu?

šta ovi iz zapadne BiH imaju tražit u Hrvatskoj?
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=qtqFTLgdyos

šta su ovi iz Hercegovine radili kod Dubrovnika?
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=OmTnlGtFHMU

šta je tuzlanski korpus radio na Vukovaru?

SarajkaDjevojka
07-03-2013, 09:40

A ne čudi te agresija Srbije na teritoriji medjunarodno priznate drzave BiH ?I ta tkz RS i njen nastanak i to su ti takodje normalne okolnosti formiranja entički čistog prostora ( zločinima i protjerivanjem nesrpskog stanovništva )

Inkvizitor
07-03-2013, 09:47
Svatko će imati svoju hipotezu i svoju projekciju. Srbi kažu da bi Banjaluku odsudno branili a mi kažemo da bi pala. Istina je da najbolje srpske jedinice nisu bile razbijene ali bi ih morali povlačiti sa koridora i drugih strateških bitnih mjesta. Ako ih povuku s koridora onda pada koridor. Al to opet nije dobro jer si ih okružio i prisilio na borbu. Postoji i opcija predaje. Ako povuku iz istočne Bosne pada istočna Bosna. Hrvatska bi morala poslati bar još 5-6 brigada a ne znam kako bi to bilo prihvaćeno u Hrvatskoj. Do tada nije bilo puno gubitaka ali ako bi nastali malo veći ne znam.

Moje je mišljenje da bi zapadni dio RS pao ali to je sve sad ionako pretpostavka i svatko može tvrditi što hoće. Samo se jedno zna. Vojsku u povlačenju teško je zaustaviti. Mora se dogoditi neki veći preokret u glavama ljudi. Rat je ionako najčešće psihologija.

SarajkaDjevojka
07-03-2013, 09:51
Srpska odbrana je bila u općem rasulu.Pretpostavke su da bi Banjaluku branilo oko 27000 srpskih vojnika u tom trenutku, koji su raspolagali sa nešto teške artiljerije.

Definitivno bi morali dobiti pojačanje ( odakle upitno je ) da bi zadrzali svoje polozaje i odbranili grad.

Antika
07-03-2013, 09:57

Da se nisu dogodili zločini nad civilima u Oluji, amerika je bila spremna dozvoliti daljnje poraze Srba. ...palo bi sve do Banjaluke, to pouzdano znam!

Inkvizitor
07-03-2013, 10:00
Ova se rasprava vodila mali milion puta. Sjećam se jedne sa fhr-a. Srbi su kao i uvijek tvrdili da nema šanse da bi pala. Onda se javio neki lik, koji se predstavio kao ratni oficir VRS, imao je nick krol i rekao da bi se država najviše 2-3 dana, da je vladalo opće rasulo i da je evakuacija stanovništva već počela. Sad koliko je njegov identitet upitan, na internetu se svatko može predstaviti kako hoće. No pričao je neke detalje iz kojih se moglo zaključiti da zna neke stvari koje ne može znati baš svatko. Usput je omalovažavao ABiH govoreć da su se njima borili lijevom rukom.

SarajkaDjevojka
07-03-2013, 10:00
Ma kakvi zločini u Oluji ?Amerika je imala druge ciljeve i interese kad je spriječila konačni krah srpskog fašizma.Oluja sigurno nije razlog.

Inkvizitor
07-03-2013, 10:01
Da se nisu dogodili zločini nad civilima u Oluji, amerika je bila spremna dozvoliti daljnje poraze Srba. ...palo bi sve do Banjaluke, to pouzdano znam!

Pa sve do Banjaluke je i palo. A ti zločini nisu bili takvog opsega da bi se jedna takva akcija prekinula. Bili su minimalni, najmininalniji u svim ratovima. Više Amerikanci pobiju svatova u Afganistanu u samo jednom napadu.

SarajkaDjevojka
07-03-2013, 10:03
Ova se rasprava vodila mali milion puta. Sjećam se jedne sa fhr-a. Srbi su kao i uvijek tvrdili da nema šanse da bi pala. Onda se javio neki lik, koji se predsatavio kao ratni oficir VRS i rekao da bi se država najviše 2-3 dana, da je vladalo opće rasulo i da je evakuacija stanovništva već počela. Sad koliko je njegov identiet upitan, na internetu se svatko može predstaviti kako hoće. No pričao je neke detalje iz kojih se moglo zaključiti da zna neke stvari koje ne može znati baš svatko. Usput je omalovažavao ABiH govoreć da su se njima borili lijevom rukom.

Mislim da je našem zajedničkom djelovanju predhodila malo lošija kordinacija, no neupitno je da su Srbi bili stjerani u ćorsokak.Srpske priče, dotiču se u mitovima i neke vazdušne podrške koju su navodno bili u mogućnosti osigurati u rekordnom roku, no to su samo izlike.

SarajkaDjevojka
07-03-2013, 10:09
Srbi samo lupaju o Oluji, kao glavnom krivcu za nedaće.Nosilo je njih još vjetrova i pogadjalo vremenskih nepogoda.Maestral, pa Una ....

Ispade Oluja jedina neuspješna srpska vojno- odbrambena akcija.Slaviće je ko Kosovski boj :D

Antika
07-03-2013, 10:37
... A ti zločini nisu bili takvog opsega da bi se jedna takva akcija prekinula. Bili su minimalni,.

Mislim na zločine pljačke i ubijanja baka/deda, a ne na prekomjerno granatiranje. Za te su zločine prije saznali amerikanci nego zapovjednici HV-a....

Da Srbi nisu napravili zločin u Srebrenici Oluje nikad nebi bilo!

Blefer
07-03-2013, 10:44
šta bi bilo kad bi bilo je nezahvalno raspravljati ali sumnjamd da je glavna komanda hrvatskih snaga bila spremna da u rat sa RS uputi barem pola svoje vojske a bez pomoći iz Hrvatske Alijina vojska nije mogla ništa značajnije da uradi, najvažnije je pitanje i kako bi reagovale velike sile koje su ipak vukle konce u tom ratu, priče da su zbog zločina zaustavljali bili Srbe ili Hrvate su smešne jer da su hteli da sprečavaju zločine to bi uradili još posle Vukovara
BiH je interesna zona mnogih sila i teško je pobverovati da će ikad neko vladati kompletnom teritorijom jednostavno nemoguće je poništiti milione ljudi bilo u RS ili u federaciji jedino što se može desiti je izdvajanje i hrvatskog entiteta ali o tome bi trebalo da piše Hrvati iz BiH

Antika
07-03-2013, 10:45
.... Usput je omalovažavao ABiH govoreć da su se njima borili lijevom rukom.

Taj ti laže, nema on pojma kako su se borili muslimani.
Ja sam ratovao i protiv Srba i protiv Muslimana.

Srbi su bili kukavice, išli su u akciju samo onda kad su se mogli jednom rukom držati za tenk.
Nedaj ti Bože ratovati protiv Muslimana, ušli po noći među naše bunkere, ubili (zaklali) nam dvojicu, uzeli im pušku i mitraljez (pekatejca) i otišli ne primjećeni...

Saznali smo kad je naš prislušni centar otkrio njihov razgovor preko motorole. Javljali svojoj bazi da su ubili dvojicu i da nose pušku i PKT.

Inkvizitor
07-03-2013, 10:47
šta bi bilo kad bi bilo je nezahvalno raspravljati ali sumnjamd da je glavna komanda hrvatskih snaga bila spremna da u rat sa RS uputi barem pola svoje vojske a bez pomoći iz Hrvatske Alijina vojska nije mogla ništa značajnije da uradi, najvažnije je pitanje i kako bi reagovale velike sile koje su ipak vukle konce u tom ratu, priče da su zbog zločina zaustavljali bili Srbe ili Hrvate su smešne jer da su hteli da sprečavaju zločine to bi uradili još posle Vukovara
BiH je interesna zona mnogih sila i teško je pobverovati da će ikad neko vladati kompletnom teritorijom jednostavno nemoguće je poništiti milione ljudi bilo u RS ili u federaciji jedino što se može desiti je izdvajanje i hrvatskog entiteta ali o tome bi trebalo da piše Hrvati iz BiH

Točno a i evo sam Alija tvrdi to.

http://www.youtube.com/watch?v=-8DN0tTcCQ8

muslimanski vrh je u početku odbijao stati ali im je ond jasno zaprijećeno.

Inkvizitor
07-03-2013, 10:49

Srbi su bili kukavice, išli su u akciju samo onda kad su se mogli jednom rukom držati za tenk.
Nedaj ti Bože ratovati protiv Muslimana, ušli po noći među naše bunkere, ubili (zaklali) nam dvojicu, uzeli im pušku i mitraljez (pekatejca) i otišli ne primjećeni...

Saznali smo kad je naš prislušni centar otkrio njihov razgovor preko motorole. Javljali svojoj bazi da su ubili dvojicu i da nose pušku i PKT.

http://www.youtube.com/watch?v=g1DdSNTcDos

SarajkaDjevojka
07-03-2013, 10:53

Ostalo je 27000 dezorijentiranih Srba da brani Banjaluku, a ne milion.Zašto bi bilo potrebno upućivati pola HV u RS tada ?
Kordinacija mozda jeste bila upitna, no VI ste bili u rasulu zbog poraza i potiskivanja.Plus imali ste konstantne pristiske na dvije vazne bojišnice, jednostavno ste bili u nedoumici gdje koncentrirati najveći broj snaga ?Stanovništvo je bilo u panici, kamioni izbjeglica su bili svakodnevnica, dodatna otezavajuća okolnost.Ljudi su u panici slušali izvješća o vojnim porazima srpske vojske.To su sve faktori koji bi mogli presudno utjecati na konačan izhod.

Marta
07-03-2013, 11:26

Nikakvi oni borci/vojnici nisu bili, kad se im se ukazala prilika, klali su kao i cetnici, al to nije vojnik.
Muslimanski vojnici i cetnici se ne razlikuju previse.

Antika
07-03-2013, 11:29
Nikakvi oni borci/vojnici nisu bili, kad se im se ukazala prilika, klali su kao i cetnici, al to nije vojnik.
Muslimanski vojnici i cetnici se ne razlikuju previse.

Ma, nisi razumila, - klali su na prvoj crti boišnice, pokazivali su veliku hrabrost. Nije lako zarizikati pa se uvući na tuđe ratne položaje...

Inkvizitor
07-03-2013, 11:31
Držat se malo teme ne bi bilo zgorega.

Marta
07-03-2013, 11:33
Ma, nisi razumila, - klali su na prvoj crti boišnice, pokazivali su veliku hrabrost. Nije lako zarizikati pa se uvući na tuđe ratne položaje...

De bolan ... diverzantskih akcija je bilo sa svih strana, tako i sa njihovih. Mozda vise nego sa nasih, al je i to pitanje morala jedne vojske.
Vojnik koji ide u diverziju i razbuca polozaje se razliku od onoga koji ode u diverziju i zakolje vojnike/civile/medicinsko osoblje.

Antika
07-03-2013, 11:33
Držat se malo teme ne bi bilo zgorega.

Posebno ti sa onim videom!!

Antika
07-03-2013, 11:35
De bolan ..
Vojnik koji ide u diverziju i razbuca polozaje se razliku od onoga koji ode u diverziju i zakolje vojnike/civile/medicinsko osoblje.

Nemoj ti o tom više molim te!!!

Marta
07-03-2013, 11:37
Nemoj ti o tom više molim te!!!

Ajd pricaj nam malo o tim svojim akcijama. :kava

Antika
07-03-2013, 11:46
Ajd pricaj nam malo o tim svojim akcijama. :kava

Crni Vrhovi:

Te zime 93. ratište Prozor....Crni Vrhovi:
Gore u planini moja je jedinica držala položaje sa vrlo malim brojem ljudi,- bilo nas je 16, dvojicu nam ubili (zaklali) ostalo na 14.
U zapovjedništvu je bilo potpuno rasulo, zapovjednici su lagali brojno stanje vojske (jedni drugima) ..kako bi sačuvali svoje činove i funkc.
Na mojoj crti bojišnice bilo je prijavljeno da nas ima 100 (sto vojnika), u to sam siguran jer smo dobivali hrane za 100 ljudi.
Bili smo razvučeni po planini pa smo morali držati svako drugi bunker.

U jutro bi u snjegu nalazili njihove stope od čizama, i to, među našim položajima. Privlačili su nam se ko indijanci.
Naši dečki koji su nam donosili streljivo, predali su meni jedan papirić na kojem je pisalo da Muđžahedini, među našim položajima, koriste nekakvu šifru; "čisto...Magla"!
To je uhvatila naša služba za presluškivanje. Poruku smo pročitali samo ja i zapovjednik, i nakon toga je spalili tu u snijegu.
Znali smo da je riječ o najmanje dvojici diverzanata, ...jedan osmatra i drugog navodi....
Ako je "čisto", taj se kreće, a "magla" je nesigurno.
Jedno od sledećih jutara, javljaju nam da su uhvatili njihov razgovor koji je glasio;
"Ubio sam dvojicu, nosim jednu pušku i njihov PKT!"
Dakle nismo ni znali što se dešava; priklali, ubili, i uzeli im pušku i "pekatejca".
Kad smo obišli sve bunkere, nalazimo dvojicu u krvi; u jednog tek otvoren narezak, presavio poklopac i tek počeo jesti.
U drugog je bila u ruci oguljena kapula (crveni luk).
Eto kako su nas promatrali i koristili povoljnu priliku.

Marta
07-03-2013, 11:49
Unistavas temu. Ovo se moze prebaciti na drugu temu.
Sta zelis reci? Da su bili hrabri? Divis im se?

Antika
07-03-2013, 12:00
Unistavas temu.

To si sama tražila, sad ti ja kriv!

Sta zelis reci? Da su bili hrabri? Divis im se?
Nika im se nisam divio, jer sam znao da smo bolji od njih, ali o tome više neću pričati..i ne vuči me više za jezik!!!

caporegime
07-03-2013, 12:31
razvodnjavate temu. dakle, ajmo prvo o muslimanima.
sjećam se dobro 93' godine i ocjena naših vojnika koji su svi redom odali priznanje muslimanima na borbenosti.
omalovažavati ih, pogrešno je.
zanimljiv je ovaj opis od antike. moj kum je također tada bio na c.v. kod vakufa i ispričao mi je identičnu priču kako je na tom dijelu ratišta muslimanski diverzant nakon što je odradio akciju maznuo pkt.
ljeta 93' u gosima u gr. je bio i ćurčić iz ludviga sa još par ljudi i svi su ocijenili muslimane kao vrlo fanatične borce.

nemojte zaboraviti da je 5. korpus bio 4 godine defanzivna formacija. i to vrlo uspješna.
nakon 4 godine su dobili tenkove i topništvo od hv-a i krenuli u opći napad.
obrambene postrojbe jednostavno nemaju ni znanja i iskustva u široj napadnoj operaciji.
nakon brzog prodora , zauzimanja petrovca, ključa, krupe, nisu mogli održati ni širinu ni koordinaciju u daljnjem nastupu.
svaka vojska koja ide u veći napad na kraju se iscrpi i protunapadom biva zaustavljena a negdje i odbačena.
tako i hv 91' u zapadnoj slavoniji a tako i crvena armija svo do kraja rata na nekim odsjecima fronta.
tko na ove zakonitosti ne računa, vojska nije za njega.

znači vratimo se u listopad 95'.
hv drži bočac i pola manjače. vrs je prilično uzdrmana i ne funkcionira više kao uigrano tijelo kao proteklih godina.
s druge strane, imaju povoljan teren za obranu.
dolina vrbasa je idealna za zapriječiti je. jedna cesta u kanjonu. lijevo je dolina ugra i neproghodan i težak teren koji ide prema skender vakufu i kotor varošu.
u sredini ja manjača.
desno je područje koje se naslanja na prijedor. ali tamo djeluje abih koja je iscrpila svoje napadne resurse. bez vremena za oporavak ili pojačanja, nije u stanju na zadovoljavajući način ponovo preuzeti inicijativu.
hv i hvo s druge strane ima povoljne uvjete.
ima na raspolaganju 2 grd. br hv-a i 2-3 gr.br. hvo-a kao i nekoliko domobranskih postrojbi.

koridor je pod vatrom ali nema napada na njega. srbi još imaju 2-3 dobre brigade kojima mogu popunjavati rupe ali punjenjem jedne rupe ostaju druge. kako pronaći pravu formulu?

dakle, cilj je u što kraćem roku slomiti rs. poraziti vrs do kraja.
srbima je pak cilj održati rs.
iz miloševićevih transkripata je vidljivo da srj nema resurse za bitniju pomoć. vojska je trula i troma, međunarodni položaj nepovoljan. potencijalna žarišta na sandžaku i pogotovo kosovu su opasnost za samu srj.

kako dalje?

Inkvizitor
07-03-2013, 12:43
Imali su dobre diverzante, to im je bio najjačio dio. Linijaši ko i svuda. Kako gdje i kako tko.

Glavni problem njihove vojske je uz nedostatak oružja bila i taktička a pogotovo strateška nezrelost što me čudi jer su imali dosta oficira iz JNA.

Ove hipoteze su samo hipoteze. Može se i saželo se u par rečenica. BL se mogla obraniti ako bi Srbi dovukli sve što su imali pred nju. Onda bi pukli na drugom dijelu. Zapadni dio je bio gotov, završena priča a istočni se vjerovatno ne bi dirao zbog dodira sa Srbijom

Marta
07-03-2013, 12:56
Ovo za linijase oni s danasnje distance vole drasticno uvelicat. Koji su to njihovi vojni uspjesi? Gdje su oni to porazili protivnika?
Uzet cemo opet G. Vakuf za primjer, strateski bolji polozaj, sta su napravili od te prednosti? Nista. Osim tih diverzantskih akcija.
To im je bio najgori polozaj. Dovlacili su ih od svakud, nitko nije htjeo na te polozaje.

bandira
07-03-2013, 13:25

A nakon Oluje dozvolila Maestral i Južni Potez...

bandira
07-03-2013, 13:26
Mislim na zločine pljačke i ubijanja baka/deda, a ne na prekomjerno granatiranje. Za te su zločine prije saznali amerikanci nego zapovjednici HV-a....
Da Srbi nisu napravili zločin u Srebrenici Oluje nikad nebi bilo!

smiješan si

bandira
07-03-2013, 13:27

Koju su to uspješnu stratešku napadačku akciju odradili muslimani?

Antika
07-03-2013, 14:02
Koju su to uspješnu stratešku napadačku akciju odradili muslimani?

A, šta ću ti pričati kad je tebi važnije ono što si slušao u vjestima, - od onoga što smo mi proživljavali na prvoj crti.

Samo kad se sjeti Crnih Vrhova; bukve pucaju od leda, vatra ne može gorjeti,..ispališ nekoliko rafala pa zagrliš toplu puščanu cijev. Pred zoru te hvata san, oči se same sklapaju....u jutro u snijegu uokolo nailazimo na njihove stope od čizama.
Ne, ne, nije me bilo strah, rat sam shvaćao kao utakmicu...mržnji nije bilo mjesta..to me i spašavalo.

Antika
07-03-2013, 14:09
A nakon Oluje dozvolila Maestral i Južni Potez...

Nisi me razumio, Oluja je zaustavljena zbog pljačke, paleža, ubijanja civila.....trebalo se spojiti sa armijom BiH i HVO-om i, u što kraćem roku, sve ih stjerati što dalje, a možda i u beogradski pašaluk.
Ali što je tuje, imali smo dovoljno pljačkaša koji nas i dandanas sramote!!

bandira
07-03-2013, 14:15
Imali su dobre diverzante, to im je bio najjačio dio. Linijaši ko i svuda. Kako gdje i kako tko.

Glavni problem njihove vojske je uz nedostatak oružja bila i taktička a pogotovo strateška nezrelost što me čudi jer su imali dosta oficira iz JNA.

Ove hipoteze su samo hipoteze. Može se i saželo se u par rečenica. BL se mogla obraniti ako bi Srbi dovukli sve što su imali pred nju. Onda bi pukli na drugom dijelu. Zapadni dio je bio gotov, završena priča a istočni se vjerovatno ne bi dirao zbog dodira sa Srbijom

Muslimani nisu imali topništva te je normalno da se baziraju na pješačke postrojbe.Zapovjedni kadar katastrofa kao i srpski.Kad sam slušao onoga srpskog generala Milovanovića,koje on gluposti valja,odmah sam se sjetio naših Špegelja i Boljkovca.Ti ni dicu iz vrtića nebi znali vodit.

Naša sriča je bila šta su ove naše oficirine došle iz JNA trčale za kancelarijskim poslovima (čast izuzecima) a ratne postrojbe vodile časnici potekli iz Rakitija,Lučkog,inozemstva... uz naknadnu obuku američkih umirovljenih časnika.

Po meni HV nikada ne bi išao direktno na Banja Luku.
Pogotovo ne sa gardijskim brigadama.One su obučene za nešto drugo,a to je brzi prodori i odsjecanja.U Oluji je planirano da gardijske brigade zaobiđu Knin i naprave sa specijalcim opkoljavanje,kliješta kod Gračaca,a Gardijski zdrug i specijalne postrojbe vode uličnu gradsku borbu u Kninu.
Srbi pobigli i gartdijske brigade neplanski ušetale u grad.

HV bi u slučaju Banja Luke išao na njeno odsjecanje iako ne isključujem ni neko drugo mjesto napada i daljnjeg pritiska na Srbe.Zašto baš sa Manjače na Banja luku?
Zašto ne preko oraškog mostobrana forsirat koridor?
Zašto ne na Trebinje i Bileću?
Oluja je planirana godinama prije.Ljudi govore da su još po planovima iz 1993 znali kojim pravcima se ide i ništa ili vrlo malo se mijenjalo 1995,tako da su debilne priče kako su nam neki drugi planirali Oluju.

Osobno znam da su NATO časnici bili zaprepašteni da smo uspjeli dovesti u paljbenu mogućnost švedske rakete zarobljene u Žrnovnici.
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.slobodnadalmacija.hr%2FHrvats ka%2Ftabid%2F66%2FarticleType%2FArticleView%2Farti cleId%2F156630%2FDefault.aspx&ei=Vn04UfvjN-Os4ASW_oCIAg&usg=AFQjCNE-RRG9561FMWrDIsymNCg6YHeo1Q&sig2=TUCbW3W7zWNga3yZ5N1GhQ&bvm=bv.43287494,d.Yms&cad=rja

Pretpostavljam da je u Stožeru bilo više planova šta,kako,di i kojim putem.Ovako prognozirat šta bi bilo je nezahvalno,a pogotovo su me smiješne tvrdnje amerikanci zaustavili pad Banja Luke.
Čim su Srbi pristali vratiti istočnu Slavoniju Hrvatima Banja Luka više nije bila bitna.
Amerikakanci su jedino mogli biti garant da će se dogovor ispunit,a da nije bilo srpskog pristanka na Dayton nitko Hrvate ne bi zaustavio.

Da civilne žrtve Oluje zaustavile Hrvate.
Nakon pregleda svih arhiva,transkripta,civilnih izdajničkih udruga,save štrbca i vertasa... uspjelo se pronaći u Oluji i nakon nje imenom i prezimenom 44 srpske žrtve ratnog zločina.
Veće od tih 44 su bile hrvatske žrtve u svakom drugom mjestu gdje su Srbi ušli 1991 godine.

bandira
07-03-2013, 14:23
A, šta ću ti pričati kad je tebi važnije ono što si slušao u vjestima, - od onoga što smo mi proživljavali na prvoj crti.

Samo kad se sjeti Crnih Vrhova; bukve pucaju od leda, vatra ne može gorjeti,..ispališ nekoliko rafala pa zagrliš toplu puščanu cijev. Pred zoru te hvata san, oči se same sklapaju....u jutro u snijegu uokolo nailazimo na njihove stope od čizama.
Ne, ne, nije me bilo strah, rat sam shvaćao kao utakmicu...mržnji nije bilo mjesta..to me i spašavalo.

Nisi mi odgovorio,koju su napadačku akciju odradili kad su bili tako dobri,
pa onda te diverzante usporedi npr sa diverzantima na Maslenici ili npr sa onima koji su 4 godine bili na Velebitu?

bandira
07-03-2013, 14:29
Nisi me razumio, Oluja je zaustavljena zbog pljačke, paleža, ubijanja civila.....trebalo se spojiti sa armijom BiH i HVO-om i, u što kraćem roku, sve ih stjerati što dalje, a možda i u beogradski pašaluk.
Ali što je tuje, imali smo dovoljno pljačkaša koji nas i dandanas sramote!!

Tko je Oluju zaustavia? Skroz si se pogubia.

Tebe sramote i dandanas pljačkaši iz Oluje,a mene vesele ovi šta uvećavaju žrtve,
to je znak da smo potpuno čisti.

Inkvizitor
07-03-2013, 14:39

nije Crnih vrhova u množini nego Crni Vrh oko kojeg su se vodile borbe i koji je ostao u hrvatskim rukama.

Uostalom tamo si prenio pričanje nekog drugog..sa nekog foruma ili bloga a ne svoje doživljaje..ako sam ja dobro shvatio..

Antika
07-03-2013, 14:45
Nisi mi odgovorio,koju su napadačku akciju odradili ?

Meni su poznate njihove akcije u kojima nisu do kraja uspjeli, ali su njihovi pojedinci u tim akcijama pokazali veliku odlučnost...nakon čega smo i mi imali velikih žrtava.

Jesen 93. malo je falilo da ne zauzmu makljen iznad Prozora.
Naši dečki razbili diverzantsku skupinu, koja je imala pisanu zapovjed da brzom akcijom naprave koridor za veću vojnu formaciju (pisana zapovjed pronađena u džep zapovjednika po imenu Demo)

Nešto prije toga već zauzeli brdo Hum iznad Mostara, zahvaljujući 1. brigadi, tigrovi ga vratili isti da. Poginulo nekoliko pripadnika HVO-a i ranjen pedeovac iz Tigrova Pero.....

Inkvizitor
07-03-2013, 14:46
Meni su poznate njihove akcije u kojima nisu do kraja uspjeli, ali su njihovi pojedinci u tim akcijama pokazali veliku odlučnost...nakon čega smo i mi imali velikih žrtava.

Naši dečki razbili diverzantsku skupinu, koja je imala pisanu zapovjed da brzom akcijom naprave koridor za veću vojnu formaciju (pisana zapovjed pronađena u džep zapovjednika po imenu Demo)

Nešto prije toga već zauzeli brdo Hum iznad Mostara, zahvaljujući 1. brigadi, tigrovi ga vratili isti da. Poginulo nekoliko pripadnika HVO-a i ranjen pedeovac iz Tigrova Pero.....

I što je tu čudno..imali su uspjeha i poraza..

U kojoj si ti jedinici bio?

Antika
07-03-2013, 14:51
nije Crnih vrhova u množini nego Crni Vrh oko kojeg su se vodile borbe i koji je ostao u hrvatskim rukama.

Da si bio tamo i ti bi ih nazivao u množini, ja sam ih dosta puta gazio!!

Uostalom tamo si prenio pričanje nekog drugog..sa nekog foruma ili bloga a ne svoje doživljaje..ako sam ja dobro shvatio..
Zar ja ne smijem isto ispričati na više mjesta? To mi je jedina satisfakcija što mogu pričati istinu.

bandira
07-03-2013, 14:53

Malo je falilo da ne zauzmu Makljen, te zauzeli brdo Hum pa ga izgubili...
to ti argumenti o njihovoj snazi?

Antika
07-03-2013, 15:05
Malo je falilo da ne zauzmu Makljen, te zauzeli brdo Hum pa ga izgubili...
to ti argumenti o njihovoj snazi?

Ah, ti otvorio povjesne knjige koje su pisali oni koji nisu ratovali, već o ratu slušali, ..ja sam ti ponudio živu povijest a ti skroz kontra.

caporegime
07-03-2013, 15:44
antika, reci nam u kojoj si postrojbi bio?
i kad to kažeš to će biti zadje što se ima reći u vezi vakufa, crnog vrha i muslimanske vojske iz m-h rata.
držite se teme.

dakle, srbi se hvale da su na manjači skoncentrirali svoje najbolje snage. to je zapravo odlično jer bi onda snage za manevar i eventualni protunapad pozicionirali i umrtvili.
po meni je u tom slučaju trebalo napraviti slijedeće:
podignuti razinu djelovanja na odsjeku abih. ako treba, i slabijim snagama fingirati djelovanja prema manjači pa čak i prepustiti im prostor u eventualnom protunapadu. jebeš mrkonjić, pa i da ga srbi vrate. međutim, nekom novom operacijom iz smjera dvora na uni ili forsiranjem save (ono kako je trebala biti operacija una da je netko ozbiljno mislio napad iz tog smjera)
iskoristiti manevarski lakši prostor sjeverne bosne.
uz djelovanja na koridoru kojima bi se nanosila šteta eventualnim pojačanjima, ono što vrijedi od vrs bilo bi bacano s jedne strane na drugu, tako da bi uvijek ostao neki prazan prostor.
banja luka bi bila možda i najveći zalogaj za uzeti ali pitanje je koliko bi kod srba nakon svih tih poraza ostalo volje i morala za odsudnu bitku.
kod srba je bio primjetan tijekom rata, sindrom panike i gubljenja živaca pa gotovo da nije bilo mjesta koje bi se branilo pred udarom jačih snaga, nego bi odmah dolazilo do povlačenja.
istočna bosna bi tu ostala pat pozicija pošto se linija protezala na uglavnom planinskom i teško prohodnom terenu bez komunikacija na pravcu istok-zapad.
Abih bi mogla povući znatan dio svojih snaga na zapadni dio ratne pozornice bez straha da bi neki jači pritisak mogao ugroziti njihove istočne linije.
linija tuzla-sarajevo-konjic-mostar je bila linija koju je teško ijedna strana mogla pomicati na svoju stranu upravo radi teškog i komunikacijski siromašnog terena.
a o obacivanju kroz usko koridorsko grlo neke veće vojske, nema govora.
sve već od bojne koja bi pokušala proći, bilo bi izložene gustoj vatri koja bi pokrivala malo područje vatre kroz koje bi srbi morali proći što bi rezultiralo i materijalni a pogotovo psihičkih gubicima.

bandira
07-03-2013, 16:10
Ah, ti otvorio povjesne knjige koje su pisali oni koji nisu ratovali, već o ratu slušali, ..ja sam ti ponudio živu povijest a ti skroz kontra.

samo na Balkanu sramota kad ljudi čitaju knjige,puno lakše pametovat i ponavljat glupe teze.

Glavno da si ti bia sa amerikancima kad su nas zaustavili pred Banja Lukom zbog civilnih žrtava,pljačke u Oluji 2 miseca prije.

Dakle cili tvoj zaključak se svodi na stativu na Makljenu i autogol na Humu.

ps,kad sam se ja uključia u rat,druga strana me još prilično vrimena zvala paravojni.
Pretpostavljam da je to uključenje bilo puno prije tvoga.

Pozdrav i ideš na ignore,daljnja rasprava nema smisla

Antika
07-03-2013, 16:36
edit: a ja zaključujem da ne želiš reći u kojoj si postrojbi bio.
prema tome, izjasni se i prekini više priču o vakufu i muslimanima.

NorthStand
07-03-2013, 20:06

kako da ne, HV je imala pravo biti na teritoriju BiH, jer su famozni muslimani i srbi udarili po hrvatima u toj državi, a da pri tom hrvati nisu provocirali nikakve sukobe niti govorili da će se odcijepit, da će se pripojit RH itd. i famozna HRHB je nastala ko odgovor, na velikosrpsku agresiju i ko štit obrane, a poslje se i u slučaju s muslimanima pokazala ko prijeka nužda, jer i srbi i muslimani očito je nisu imali namjere živjet u suživotu s hrvatima već na uštrb hrvata doći u posjed njihovog teritorija na kojem žive ohoho desetljeća, može se reći i stoljeća. i onda talibani iz sarajeva danas vrlo glasno, bez imalo stida pričaju o agresiji na BiH. neka budu sretni da je Franjo bio na čelu hrvatske, jer da sam bio ja ili netko drugi malo više radikalno usredotoćen poslalo bi se 50.000 vojnika pa bi se smjer rata u BiH drastično promjenio u korist hrvata, i HVO. u tom slučaju, muslimani bi bili pregaženi ko plitak potok, a ne bi ni srbi prošli ništa puno bolje. najbolji dokaz tome je, južni potez gdje je svega 7200 ljudi uspjelo napravit značajan prodor prema banja luci. da je bilo još jače prisutnosti HV u BiH, što je po meni trebalo napravit i pod cijenu međuanordnih sankcija, hrvati bi uspjeli povratit sve što su muslimani oteli u srednjoj bosni a i dobar dio posavine i s time bi bili na toalnom dobitku. naravno, ovo je sve u slučaju da se krenulo aktivnije u rat na tom teritoriju kao što nije. ovo je sve ŠBBKBB, ali siguran sam da se to napravilo, mi bi danas kontrolirali najmanje 30 posto teritorija BiH, čisto dovoljno da se zadovolji hrvate u toj državi i da se osigura ravnopravnost u odnosu muslimane i srbe. pošto je jasno, da hrvati nemaju šta tražit u nikakvom zajedničkom entitetu s srbima ili muslimani, jer takva vrsta autonomije nas guši. nama treba naša autonomija, gdje ćemo mi biti jasno odvojeni od politike muslimana i srba u BiH. a to se na veliku žalost muslimana, ne može dogodit bez HRHB, zato im je ista trn u oku i zato i dan danas seru po njoj i Tuđmanu kojem bi komotno mogli kip sagradit u centru sarajeva. Tuđman ima veće zasluge za njihov opstanak od Izetbegovića, ali neka se zavaravaju da bi bez Tuđmanove podrške i Hrvatske oni bili u stanju odbijat srpske napade na početku rata. Kad im se sve oružje i ostale potrepštine za rat, i pomoć dolazila preko hrvatske, i sada nas još nakon svega imaju obraza prozivat. Ko Srbi su, obraz im je džon od cipele!

i da se vratim na capino pitanje, mislim da bi banja luka pala, ali to je sada više onako navijačka tvrdnja nego realnost pošto je rat stopiran znamo u čije ime, i pošto je blagoslovljena zločinačka tvorevina svima znana RS. u kojoj su Karadžić i Mladić, napravili sve ono što nikad nitko nije, osim prije toga turci. zato i srbe smatram najvećim smradovima, jer kad mogu oni će bez razmišljanja unakazit nekoga i poniziti na najbrutalniji način, a kad ne mogu ili još bolje kad njih netko zašarafi kako redovno oni šarafe, onda će žalopojke naricat i sazivat skupove u UN, u maniri Jeremića, i one poznate jadni bespomoćni srbi ugroženi od strane genocidnih hrvata. oni su jedini narod, za kojeg me savršeno boli kita, taman da ih sve potamane NATO bombarderi. možda nije ljudski, ali boga mi nije ljudski bilo ni ono što su oni radili po hrvatskoj i bih, pa se danas niti malo ne kaju već nas prozivaju bez imalo stida. jer smo na njihovu agresiju, odgovorili vrlo uspješnom obranom. pamtit će oni dugo Oluju, i Gotovinu. :cerek

a i danas govore, da bi ponovo napravili isto, a ja isto kažem da bi vrlo rado gledao reprizu iz krajine na teritoriju RS. dakle, traktorijada i masovni marš srba u odlasku. :cerek

realno, preko drine nikad nisu trebali ni preći, imaju svoju državu i malo im je, oni bi se teritorijalno proširili jer kao tijesno im je tamo. e pa slobodno, ali ne s ovu stranu drine. :nene

Antika
07-03-2013, 20:26
edit: a ja zaključujem da ne želiš reći u kojoj si postrojbi bio.
prema tome, izjasni se i prekini više priču o vakufu i muslimanima.

Jel´ ti uopće znaš što tražiš od mene, ako ti to kažem to ti je isto da sam ti rekao ime i prezime?
Zar nije dovoljno šo sam rekao da sam bio pripadnik HVO-a?

p.s.

Što si mi bez razloga izbrisao post?
Ili je to običaj na ovom forumu, kao dobrodošlica novim članovima?

totalna steta
07-03-2013, 20:30
antika, reci nam u kojoj si postrojbi bio?
i kad to kažeš to će biti zadje što se ima reći u vezi vakufa, crnog vrha i muslimanske vojske iz m-h rata.
držite se teme.

dakle, srbi se hvale da su na manjači skoncentrirali svoje najbolje snage. to je zapravo odlično jer bi onda snage za manevar i eventualni protunapad pozicionirali i umrtvili.
po meni je u tom slučaju trebalo napraviti slijedeće:
podignuti razinu djelovanja na odsjeku abih. ako treba, i slabijim snagama fingirati djelovanja prema manjači pa čak i prepustiti im prostor u eventualnom protunapadu. jebeš mrkonjić, pa i da ga srbi vrate. međutim, nekom novom operacijom iz smjera dvora na uni ili forsiranjem save (ono kako je trebala biti operacija una da je netko ozbiljno mislio napad iz tog smjera)
iskoristiti manevarski lakši prostor sjeverne bosne.
uz djelovanja na koridoru kojima bi se nanosila šteta eventualnim pojačanjima, ono što vrijedi od vrs bilo bi bacano s jedne strane na drugu, tako da bi uvijek ostao neki prazan prostor.
banja luka bi bila možda i najveći zalogaj za uzeti ali pitanje je koliko bi kod srba nakon svih tih poraza ostalo volje i morala za odsudnu bitku.
kod srba je bio primjetan tijekom rata, sindrom panike i gubljenja živaca pa gotovo da nije bilo mjesta koje bi se branilo pred udarom jačih snaga, nego bi odmah dolazilo do povlačenja.
istočna bosna bi tu ostala pat pozicija pošto se linija protezala na uglavnom planinskom i teško prohodnom terenu bez komunikacija na pravcu istok-zapad.
Abih bi mogla povući znatan dio svojih snaga na zapadni dio ratne pozornice bez straha da bi neki jači pritisak mogao ugroziti njihove istočne linije.
linija tuzla-sarajevo-konjic-mostar je bila linija koju je teško ijedna strana mogla pomicati na svoju stranu upravo radi teškog i komunikacijski siromašnog terena.
a o obacivanju kroz usko koridorsko grlo neke veće vojske, nema govora.
sve već od bojne koja bi pokušala proći, bilo bi izložene gustoj vatri koja bi pokrivala malo područje vatre kroz koje bi srbi morali proći što bi rezultiralo i materijalni a pogotovo psihičkih gubicima.

koji je hrvatski politički interes bio da nastave akcije u bih??
recimo solucija da smo nastavili borbe i izbacili srbe iz bih,muslimanski ljudski kapaciteti su dvaput veći nego hrvatski.ispada da bi očistili bih za njih,osim da smo ukomponirali bih u zajedničku državu s hrvatskom,ostalo mi je bila glupost forsirat banja luku i neka područja koja nisu hrvatska.
eventualno oslobađanje posavine iz orašja,ali onda prekidamo srbima odstupnicu,te bi morali pomagat muslimanima i oko sarajeva da oni oslobode svoje snage vezane za sarajevo.

farcry
08-03-2013, 04:45
Srbi samo lupaju o Oluji, kao glavnom krivcu za nedaće.Nosilo je njih još vjetrova i pogadjalo vremenskih nepogoda.Maestral, pa Una ....

Ispade Oluja jedina neuspješna srpska vojno- odbrambena akcija.Slaviće je ko Kosovski boj :D

U cemu je problem sto Srbi slave kosovski boj, prvo sto mnogi od vas ne kapiraju ovde Srbi slave taj boj zbog toga sto se jedna mala Srbija suprostavila jednoj sili kakva je bila Otomasko carstvo naglasavam sama, bila prva na bedemu odbrane Evrope od Islama iako su joj zapadna braca hriscani okrenuli ledja.
Ko zna da je tada Srbija uspela zadrzati Osmanlije mozda bi ti danas bila kraljica,princeza...a ne begovica.

caporegime
08-03-2013, 09:04
Jel´ ti uopće znaš što tražiš od mene, ako ti to kažem to ti je isto da sam ti rekao ime i prezime?
Zar nije dovoljno šo sam rekao da sam bio pripadnik HVO-a?

p.s.

Što si mi bez razloga izbrisao post?
Ili je to običaj na ovom forumu, kao dobrodošlica novim članovima?

znači ako mi kažeš koja si postrojba bio (broj ljudi od nekoliko stotina do nekoliko tisuća) kao da si m irekao ime i prezime.
ime i prezime mi nisi rekao ali ovom idiotskom izjavom si rekao da nisi zapravo nigdje ni bio.
kao novi član si se trebao upoznati s forumskim pravilima a osobito s obvezom poštovanja administracije.
(nemoj mi odgovarat i ni riječi više o vakufu i muslimanima)

Antika
08-03-2013, 10:01
edit: možemo mi sjest di hoćeš i kad hoćeš!

caporegime
08-03-2013, 10:51
evo tebi kume, jedan 48 satni ban pa kad se smiriš i naučiš raspravljati onda možemo iz početka.
sjebaji teme nekome drugome a imam osjećaj da u tome imaš poprilično iskustva.

NorthStand
08-03-2013, 21:12
koji je hrvatski politički interes bio da nastave akcije u bih??
recimo solucija da smo nastavili borbe i izbacili srbe iz bih,muslimanski ljudski kapaciteti su dvaput veći nego hrvatski.ispada da bi očistili bih za njih,osim da smo ukomponirali bih u zajedničku državu s hrvatskom,ostalo mi je bila glupost forsirat banja luku i neka područja koja nisu hrvatska.
eventualno oslobađanje posavine iz orašja,ali onda prekidamo srbima odstupnicu,te bi morali pomagat muslimanima i oko sarajeva da oni oslobode svoje snage vezane za sarajevo.

slažem se s tobom, danas kad gledam na stanje u bosi i hercegovini s odmakom, i pogotovo kako se danas muslimani pokvareno ponašaju prema hrvatima. i umjesto da su nas iskoristili za totalno uklanjanje srpske prijetnje, oni su doveli do toga da njih smatramo većom prijetnjom od srba. što po meni, oni trenutno to i jesu kad su hrvati BiH u pitanju, jer smo s njima zajednički u federaciji.

tako da moram se složit, da smo osvojili banja luku danas bi u njoj carevali muslimani a poprilično sam siguran da bi za nju najviše iskrvarili hrvati. ono što je po meni trebalo napravit, je povratit isključivo ona područja koja su prije rata bila naša. dakle posavina, središnja bosna, i naravno hercegovina i ostavit ovaj osvojeni dio glamoč grahovo drvar ko trofej i kaznu srbima što su uopće kretali u rat, i naravno napravit svoj entitet ko i oni, ili ako srbi nemaju entitet može i neko drugo riješenje. ali pristat na ukidanje HB, a u isto vrijeme opstaje RS za mene je čin velizdaje. na to nikad ne bih pristao, dakle mi povučemo svoju liniju koju držimo oružjem a srbi ju potvrde i diplomatskim putem, to meni ne ide u glavu. čemu to izmicianje, koga se mi bojimo nakon što smo 3 godine ratovali u toj BiH? hrvati su konstituvni narod te zemlje, i zaslužuju imat svoju autonomiju u najmanju ruku, a to što će razno razni kreteni kalibra Nobilo pričat o fašističkim tvorevinama, e to bi nas slatko zabolio tuki kad bi imali ucrtane svoje granice. mesko i manolić, mogli bi trubit po svim međunarodnim postojama, ali uzalud ono što se oružjem drži to je trajno. to su srbi jako dobro znali iskoristit za sebe, i ne može im se poreći da su se u BiH jako dobro izborili za svoj interes, iako nisu slučajno udarali po mostaru sarajevu itd, njihovi apetiti sigurno nisu bili samo ovih 49 posto kojih su dobili, jer su rat i sukob kreirali praktički na području cijele BiH.

rezime svega je, barem moj, da smo gadno pogriješili kad smo muslimanima vjeroavli, prvo kad smo ih naoružavali i primali izbjeglice, drugo kad smo na kraju rata pristali na pakt s njima i samim time utopili se u federaciju. ali šta je tu je, greške se ne mogu ispraviti, mogu se samo s vremenom malo korigirati. ovo teritorijalno preuređenje federacije nije loše zamišljeno, samo je pitanje šta će od toga biti na kraju, pogotovo kad su hrvati u pitanju. do kraja ove godine, valjda bi se trebalo znati kako će se preuredit ta federacija pa ćemo biti pametniji. sigurno je to da nismo ništa izgubili s time što nismo krenuli na banja luku, jer bi imali osjetno više mrtvih nego npr u Oluju, Banja Luka bi se sigurno bolje branila nego Krajina, tvrđi bi bio otpor osjetno. ali sve zasluge za eventualni pad, pobrali bi muslimani i danas bi u slučaju da su srbi otišli najviše muslimana živjelo u banja luci, bilo bi ko da je mi nismo ni osvojili. ovako neka se muslimani misle, i neka planiraju rat s srbima, ali sudeći po njima i koliko su opsjednuti nama mi ćemo im opet biti prvi na piku, i ako to bude tako treba ih dočekat baš onako kurčevito i propisno ih zgazit jednom za svagda.

mene samo jebe ta posavina, tu smo izvisili i to vjerojatno trajno.

BWA
30-12-2015, 19:18
U toku operacije Maestral i priblizavanja HV Banjaluci VRS je brojala 180.000 vojnika, ali veci broj je pokrivao istocni front i granicu ka Srbiji.
U memoarima Bila Klintona stoji da je HV napredovao onoliko koliko je Nato avijacija delovala po srpskim polozajima, svaki put ukoliko bi se prekinulo bombardovanje Srbi bi se konsolidovali pa smo morali tuci stalno po njihovim polozajima.
SAD su htele da postignu onoliko koliko je zamisljeno da bude teritorija republike Srpske 51 prema 49 u korist federacije BIH, Alija Izetbegovic je vrsio pritisak na Tudjmana da HV nastavi dalje dok mu je Tudjman prebacivao da 80% osvojenih teritorija je osvojila HV.
Posle toga SAD prisiljava Izetbegovica da prizna republiku Srpsku kao entitet sto je on tesko prihvatio, on se slagao da treba da postoji srpski entitet ali sporno mu je bilo ime.
Milosevic preti da ce uvesti VJ u rat ukoliko se nastavi ofanizva HV i ARBIH, SAD vrsi pritisak na Tudjmana koji prihvata samo ukoliko se mirnim putem istocna Slavonija integrise u Hrvatsku, Milosevic prihvata sve ostalo je istorija...

Inkvizitor
31-12-2015, 13:01
180 000 vojnika. Ako je bilo pola od toga, dobro je.

Dobri Pastir
31-12-2015, 17:35
Mileon osamsto hiljada ustaša naoružanih do zuba…

caporegime
01-01-2016, 19:29
U toku operacije Maestral i priblizavanja HV Banjaluci VRS je brojala 180.000 vojnika, ali veci broj je pokrivao istocni front i granicu ka Srbiji.
U memoarima Bila Klintona stoji da je HV napredovao onoliko koliko je Nato avijacija delovala po srpskim polozajima, svaki put ukoliko bi se prekinulo bombardovanje Srbi bi se konsolidovali pa smo morali tuci stalno po njihovim polozajima.
SAD su htele da postignu onoliko koliko je zamisljeno da bude teritorija republike Srpske 51 prema 49 u korist federacije BIH, Alija Izetbegovic je vrsio pritisak na Tudjmana da HV nastavi dalje dok mu je Tudjman prebacivao da 80% osvojenih teritorija je osvojila HV.
Posle toga SAD prisiljava Izetbegovica da prizna republiku Srpsku kao entitet sto je on tesko prihvatio, on se slagao da treba da postoji srpski entitet ali sporno mu je bilo ime.
Milosevic preti da ce uvesti VJ u rat ukoliko se nastavi ofanizva HV i ARBIH, SAD vrsi pritisak na Tudjmana koji prihvata samo ukoliko se mirnim putem istocna Slavonija integrise u Hrvatsku, Milosevic prihvata sve ostalo je istorija...

malo pretjeruješ.
ali ako te to tješi, par godina prije srbima su se priviđali prvo strani plaćenici-nindže pa onda leopard tenkovi a pred kraj je logično da se vide uvijek i svuda nato avioni.

BWA
02-01-2016, 01:20
malo pretjeruješ.
ali ako te to tješi, par godina prije srbima su se priviđali prvo strani plaćenici-nindže pa onda leopard tenkovi a pred kraj je logično da se vide uvijek i svuda nato avioni.

Pazi ovo vasi generali kazu culi smo nato avione u zraku....

http://www.youtube.com/watch?v=xQ4k0fiSQIU

Grunf
02-01-2016, 14:51
Clinton, naravno, kao svaki Amer mora preuzeti zasluge za okoncanje rata. Dobro mu stoji u biografiji pa malo nateze. Cinjenica je da je operacija Namjerna sila imala cilj micanje Sarajeva iz okruzenja, a ne ispomoc HV/HVO-u i ABIH u zapadnoj Bosni. Nasi su samo iskoristili srpsko bahacenje NATO savezu kako bi pokrenuli operaciju. NATO je nesto tukao po Banja Luci, ali nikakvu podrsku nije dao nasim snagama tak da Clinton sere kvake.

Grunf
02-01-2016, 14:52

Normalno da su culi kad je NATO uveo no fly zonu u BiH.

caporegime
02-01-2016, 15:28

ma, naravno da je tu nato letio.
imao si tada zonu zabrane letova iznad bih, koju je kontrolirao nato plus akciju namjerna sila.
kao što vidiš, čak ni srpska wikipedia ne govori ništa o angažmanu nato aviona u završnim opercijama.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%90%D0%A2%D0%9E_%D0%B1%D0%BE%D0%BC%D0%B1% D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5_%D 0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0% B5_%D0%A1%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B5

natovi avioni svakako nisu odmogli, ali ako misliš da su kao sastavni dio operacija, vršili zračnu podršku točno određenim akcijama na određenim pravcima, onda se varaš.

BWA
02-01-2016, 21:43
Vazdusne ofanzive agresora (NATO-a) je sigurno oslabila VRS, ali mi nije jasno kako neki nasi generali nisu izvukli neke pouke (pad Kupresa, Sanskog Mosta, Grahova, Glamoca, Sipova itd.)

Meni se vise cini, da smo se vise bavili Sarajevom i Podrinjom ( a tamo imali velike bespotrebne jedinice) !

Inkvizitor
02-01-2016, 21:56
NATO udari su svakako oslabili VRS i VRSK ako ništa na moralnom planu. Više na moralnom nego na materijalnom. jer nije ti baš svejedno ako znaš da te se tuče iz zraka modernom avijacijom.

To što je Banjaluka velik grad ne znači ništa. Sistemom domina pada sve. VJ zaboravi, ona je tad nepokretna a i nema kud doć u pomoć. Na istoku Slavonije je čeka 3 000 cijevi. Mora proć kroz zavjesu od čelika. To bi bilo samoubojstvo. Kroz uzani koridor isto tako. Uostalom nepokretna je. Nemamo što o tome uopće pričat..

VRS je mogla dovuć rezerve oko Banjaluke ali to je već vojska u padu morala i pukla bi na drugim frontovima. Ja nisam ni mislio da bi Banjaluka tako lako pala da na FHR -eu jedan oficir VRS nije pričao svoje viđenje. Tvrdio je da bi pala i da se ne bi branila dulje od dva dana, tek toliko da se stanovništvo evakuira.. Par dana najviše. Da se nisu plašili ABiH nego HV-ea. Naravno uvijek je moguće da je to neki fejk profil, ali čovjek je bez strasti razgovarao, i činilo se da je baš taj za koga se predstavlja.

Uglavnom moje je mišljenje da je rat potrajao još mjesec dana da bi sve zapadno od koridora palo a istočni dio naslonjen na Srbiju, održao bi se, mada bi i tu bilo svašta.

Srbiju su sankcije uništile. Bez sankcija to bi bila skroz druga priča.

BWA
03-01-2016, 00:32
Citao sam vidjenje tog oficira VRS na hr.forumu ali pitanje koliko je to pravi profil, npr. ako te zanima dosta mozes procitati o ovoj temi na KrajinaForce forumu, tu se takodje javljaju neki oficiri VRS sa svojom pricom...neki se slazu da bi BL pala a neki da se to nije moglo desiti jer je vojska imala dosta municije u skladistima, neki da ih je Arkan skupljao one koji su napustili polozaje itd...da se grad spremao za odbranu..Mladic je hteo linije izneti van BL da ne bi u ulicnim sukobima stradalo civilstvo itd..
Ima takodje sagledavanja cele situacije Hrvatskih clanova koji pisu na tom forumu, kao ucesnici dogadjaja njihovi postovi imaju vecu tezinu nego ovde nekih clanova koji su verovatno u vreme rata bili klinci a najbucniji su na forumu.

caporegime
03-01-2016, 14:18
Vazdusne ofanzive agresora (NATO-a) je sigurno oslabila VRS, ali mi nije jasno kako neki nasi generali nisu izvukli neke pouke (pad Kupresa, Sanskog Mosta, Grahova, Glamoca, Sipova itd.)

Meni se vise cini, da smo se vise bavili Sarajevom i Podrinjom ( a tamo imali velike bespotrebne jedinice) !

pa nije odmoglo.
ali ako pogledaš, kao pojačanja na područje zapdne bosne, vrs je uputila postrojbe u jačini oko 20ak brigada.

neki se slazu da bi BL pala a neki da se to nije moglo desiti jer je vojska imala dosta municije u skladistima, neki da ih je Arkan skupljao one koji su napustili polozaje itd...da se grad spremao za odbranu.

gledajući u teoriji, bl je bila zrela za pad ali nigdje tako kao ratu, planovi nisu suočeni s potpuno različitim završetkom od planiranih.
i vukovar je u teoriji bio zreo ne za pad nego da se preko njega pređe ko kroz plitak potok, pa je ispalo što je ispalo.
puno više od nato-a (koji je imao tek simboličnu ulogu) je prevagu donijela novo ustrojstvo postrojbi i ratna doktrina koju je hrvatska pokazala.
prvenstveno kao nužda budući u brojnosti i količini naoružanja nismo mogli parirati ni 95'.
1995 je vrs imao više teškog oružja nego hv, hvo i a bih skupa ali očito sustav zapovijedanja, strateško planiranje niti taktička izvedba nisu bili na razini koja bi garantirala da takva premoć bude odlučujući faktor u dovršavanju rata.

bandira
05-01-2016, 22:42

Nekoliko stvari nemaju logiku:
zašto je NATO avijacija djelovala npr na prijevoju Derale,pa na Južnom Potezu,pa odjednom prestala na Uni pa se ponovo vratila u Maestralu? Zar ne bi bilo logično da je djelovala i na Uni?

Alija Izetbegović nije moga vršiti nikakav pritisak na Tuđmana,jednostavno ga nije imao čime pritiskati.

Milošević nije ništa prijetio jer nije imao čime prijetiti,Milošević je samo želio prekinuti sankcije koje su vas dovele do toga da niste imali pričuve za 3 dana ratovanja.

Tuđman je stao kada mu je obećana reintegracija istočne Slavonije,a Dayton je zaživio kada su se Srbi odrekli Sarajeva.

bandira
05-01-2016, 23:01

Meni se čini da pišeš mitomaniju:

Prve pristigle jedinice u operaciji Vaganj 95 bile su: Prva drinska lpbr (mešovit sastav), Druga drinska lpbr (mešovit sastav), Brigada Istočnobosanskog korpusa (mešovit sastav), Prva srpska brigada (mešovit sastav), 65. zaštitni puk i 10. diverzantski odred. Sve mešovite brigade, mada su bile sveže, patile su od istih, ozbiljnih boljki: nije izvršena selekcija ljudstva pa su osim dobrovoljaca u sastav mešovitih brigada ulazili i redovni pripadnici matičnih brigada; mešovite brigade su imale simboličnu organsku vatrenu podršku i morale su da se u novim okolnostima oslanjaju na vatrenu podršku Drvarskog korpusa ili privremeno pridruženih baterija drugih jedinica; logistička podrška se obavljala u haotičnim uslovima bega civilnog stanovništva, a kako su linije komunikacije između matičnih korpusa i mešovitih brigada bile nesigurne i predugačke, nije bilo uslova za druge izvore logističkog obezbeđenja; komande brigada čije su matične opštine bile opustošene naletima hrvatsko-muslimanskih snaga prestale su da postoje u borbenom smislu (borci su napuštali jedinice kako bi zbrinuli porodice), ali su komande brigada zbog straha od kazni nastavili da šalju borbene izveštaje komandi Drvarskog korpusa i Glavnom štabu, što je potonje navodilo na pogrešan zaključak da su bokovi mešovitih brigada pokriveni; mešovite brigade su listom upotrebljivanje za ofanzivna dejstva, iako to njihov sastav objektivno nije dozvoljavao; vrlo mali broj pripadnik se ranije susreo sa raketno-oklopnim napadima neprijatelja što je u početku stvaralo paniku; sve mešovite brigade su bile privremenog sastava, što je značilo da se borci, uglavnom, nisu međusobno poznavali, zbog čega je dolazilo do nesporazuma a vrlo često i do nebrige.
Pored slabosti koje su ispoljavale mešovite brigade zadejstvovane u operaciji Vaganj 95, operativni nivo komandovanja (operativne grupe i korpusi) nije se postarao za dovoljno ozbezbeđenje borbenih dejstava, naročito ne za obaveštajni i logistički nivo.
Sredinom septembra, Glavni štab je uputio dodatne snage kako bi pojačao uzdrmane jedinice i da bi pokrenuo kontranapad. Osim još dve mešovite brigade, upućene su i najjače brigade Prvog krajiškog korpusa: 16.krajiška, 43.prijedorska, 6.sanska i 5.kozarska brigada. Na front su, takođe, stigli i 11. Dubička, Prva banjalučka, Druga krajiška brigada, Prvi bataljon vojne policije i Izviđački odred Prvog krajiškog korupsa, te jedan deo boraca Specijalne brigade policije iz istočnog dela Republike Srpske; na osnovu dogovora Karadžića i Jovice Stanišića, na front je stigla i Arkanova jedinica "Tigrovi“ (tri bataljona po 300 ljudi). Lokalnu osnovicu snaga Vojske Republike Srpske činile su brigade Drvarskog korpusa, 30. pešadijske divizije i druge brigade Prvog krajiškog kopusa.

Na osnovu direktive broj 8. Glavnog štaba, formirane su, u početnom periodu, četiri operativne grupe; istovremeno formirana je i jedna operativna grupa za širu zonu opštine Prijedor. U sastavu OG-2 bile su Prva banjalučka lpbr, Treća srpska (mešovita) lpbr. i brigada iz Istočnobosanskog kopusa (mešovita); sveukupno, 3800 vojnika. Operativnoj grupi je pridodata i Glamočka lpbr (po nekim informacijama, brigada je u ovo vreme imala 68 boraca), te jedan bataljon policije iz CSB Banjaluka; Operativna grupa je imala 35 cevi preko 100mm i 5 tenkova, te jedana divizion iz Mešovitog artiljerijskog puka Drvarskog korpusa.
Druga OG pokrivala je pravac Kupres-Glamoč, a zapovednik je bio general Momir Talić. Prva operativna grupa pokrivala je pravac Drvar-Glamoč, a njen zapovednik je bio general Radivoje Tomanić. U sastavu OG-1 bile su Petrovačka lpbr, Grahovska lpbr, 65. Zaštitni puk, Prva drinska brigada (mešovita) i 10. Diverzantski odred; u OG-1 je ušla i Druga drinska brigada (mešovita), a vatrenu podršku OG-1 pružao je Mešoviti artiljerijski puk Drvarskog korpusa bez jednog diviziona. Sveukupno, OG-1 je imala 5.000-5.500 vojnika.
Operativnom grupom 3 zapovedao je pukovnik Milan Atlagić. Zona odgovornosti OG-3 prostirala se pravcem Petrovac-Martin Brod. U sastavu OG-3 bile su Prva srpska brigada (1100-1300), 17. Ključka lpbr (1976), 15. Bihaćka lpbr (1520), Drvarska lpbr (1540) i 11. Krupska lpbr (1909) - sveukupno 8254 boraca.
Pored navedene tri OG, formirana je još jedna OG za odbranu opštine Prijedor u slučaju napada preko Une i za čuvanje desnog krila Operatvine grupe 3. Sastav OG-9 bio je: bataljon iz Srbačke brigade, dva bataljona iz Prnjavorske brigade, četa iz Sane, Prva novigradska brigada, radnički bataljon iz 43. mtbr, tri radnička bataljona iz 11. Dubičke lpbr; sveukupno 8.800 boraca.
Pored operativnih grupi, Glavni štab se u odbrani oslonio i na 30. pešadijsku diviziju, kojom je komandovao pukovnik Zec. Za vreme trajanja operacije Vaganj 95, divizija je imala 16.000 boraca, 110 cevi preko 100mm i 28 tenkova. U sastavu divizije, pored komande, bile su sledeće brigade: 31. Jurišna, 19. Donjevakufska, Prva šipovska, 7. Kupreška mtbr, 22. Kneževska, Prva kotorvaroška i 11. Mrkonjić grad brigada. Zona odgovornosti divizije protezala se od Kotor Varoši do Kupreša. Sve navedene jedinice su tokom trajanja operacije Vaganj 95 učestovala u borbenim dejstvima.

bandira
05-01-2016, 23:15
gledajući u teoriji, bl je bila zrela za pad ali nigdje tako kao ratu, planovi nisu suočeni s potpuno različitim završetkom od planiranih.
i vukovar je u teoriji bio zreo ne za pad nego da se preko njega pređe ko kroz plitak potok, pa je ispalo što je ispalo.
puno više od nato-a (koji je imao tek simboličnu ulogu) je prevagu donijela novo ustrojstvo postrojbi i ratna doktrina koju je hrvatska pokazala.
prvenstveno kao nužda budući u brojnosti i količini naoružanja nismo mogli parirati ni 95'.
1995 je vrs imao više teškog oružja nego hv, hvo i a bih skupa ali očito sustav zapovijedanja, strateško planiranje niti taktička izvedba nisu bili na razini koja bi garantirala da takva premoć bude odlučujući faktor u dovršavanju rata.

Na Mliništu je tada poginio Radoslav Lakić i poprilično niih iz specijalne brigada vojne policije, to jutro su jedinice VRS-a samo na Mliništima imali 40-tak mrtvih i 7 zarobljenih
"Specijalna brigada vojne policije je pre tačno 21 godinu krenula u svoja prva borbena dejstva. Bila je na svim delovima fronta, štitila srpski narod na svim prostorima i crtala granice današnje RS. Ovom jedinicom su komandovali oficiri čija je komanda uvek bila: „Za mnom", a to najbolje potvrđuje činjenica da su u borbenim akcijama poginuli i bivši komandant bataljona Radoslav Lakić i dvojica pomoćnika komandanta Radomir Popović i Mladen Predojević - kaže Keserović."
http://pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/story/23318/Korpusna+policija+obele%C5%BEila+21+godinu+od+form iranja.html

Srbi ni danas nerazume da je HV vodio modularni način ratovanja protiv zaostalog lineranog kojeg su provodili oficiri JNA.
HV je praktički ulazio u prazna mjesta..., prije toga bi Srbi bili porazbijani na linijama prije tih mjesta i gradova, pa neće valjda HV sa silnom opremom- tenkovima, bespilotniom letjelicama,Mi-24 jurišati na utvrđene gradove, prvo se linija popali i poplaši topničkom pripremom i bombardiranjem, zatim se vrši probijanje krila ili bokova, dovođenje do poluokruživanja, ostavljanje koridora za izvlačenje, zauzimanje dominantnih kvota i vrhova, što ti vrijedi držati Grahovo ako su svi vrhovi okolo zauzeti od strane neprijatelja- to je bilo uvezano moderno ratovanje, i tu se dogodi da razbiješ neprijatelja na prilazu pa onda on da izbjegne totalno uništenje i velike gubitke bježi pred tobom.
Zato teza o nekakvom dogovaranju drži vodu samo onima koji pojma nemaju o takvom načinu ratovanja,valjda smo i mi tribali jurišat ka u vrime Napoleona da bi se priznala vojna pobjeda.

Inkvizitor
05-01-2016, 23:18
Mislim da je jedan od najvećih razloga, brzog rasula srpske vojske u tzv Krajini i na području zapadnog dijela kojeg su kontrolirale srpske snage bio upravo ovaj naveden u tekstu.

Nesuočavanje većeg dijela boraca sa topničko-raketnim udrarima.

Srbi cijeli rat lupaju i šokirani su kad odjednom po njima lupa. I to precizno lupa, što su potvrdili sami srpski generali. A oni koji su bili tu, kažu da se nije štedilo.

Sjećam se svog prvog suočavanja, kad te lupa artiljerija. To je panika, čovjek se mora na to naviknut na tu užasnu riku granata i slušat kako ti slažu jednu za drugom.

I Srbi bi se navikli da je to malo duže trajalo.

Inače ratnici s tog prostora kažu da je bila najzajebanija neka specijalna murija iz Banjaluke, ili je to bila korpusna policija 1-og korpusa. Bušići su npr na jednom brdo pored Glamoča imali gubitke i nisu probili. Tu je poginuo brat mog prijatelja par metara od njega ( što je meni bilo čudno da dva brata idu u napadnu akciju jedan do drugoga).

NorthStand
06-01-2016, 01:10
smješno, pričat o NATO udarima na sprske položaje, ne kažem da Srbi to ne koriste ko argument za svoje poraze, ali to sigurno nije razlog njihovih poraza u ratu, i prekretnice u ratu. daleko više su amerikanci pomogli rusima u 2ww, nego nama NATO zračni udari u BiH 1990ih.

s time da je samo 1995 bila rokada žešća, i da su zbog srebrenice i politike terora usljedio i onaj malo žešći vazdužni napad na srbiju 1999, jer se opet slično počelo terorizirat kosovo, ali ovaj put treći put, treća sreća, nikolićeva tri poljupca su dobila odgovor u obliku granatiranja svih mogućih punktova po srbiji, pogotovo vojnih i prometnih. ko im je kriv, opet NATO ili oni sami ? srbima nikad nisu krivci u njih, već samo u drugih, a retardiranim hrvatima krivci su uvijek u hrvatskoj. za svaki rat u hrvatskoj se stvara psihoza kako su hrvati za njega krivi, dok kod srba psihoza kako su srbi žrtve uvijek i svugdje u svim ratovima. pa se tako događa da se sere po stepincu iz centra zagreba, da jedan nadobudni antifa povijesničar Klasić drobi da je Stepinac zločinac, postavljam pitanje tko će tom kretenu u hrvatskoj zabranit učenje naše djece nakon tog kretenluka da u srpskim medijima istupa i naziva stepinca zločincem ? dok god se u hrvatskoj ta antifašistička partizanska govna ne bude počelo kažnjavat za takve istupe, i djelit ime se otkaze po fakultetima i medijima, neće biti pomaka.

Srbi imaju svoje probleme, ali dojma sam da su ovi naši odnarođeni štakori sto puta veći problem hrvatksoj i uteg oko vrata od svih četnika iz RS ex RSK i Srbije zajedno !

sjetite se samo što su ovi naši udbaši kuhali u vrijeme pada Vukovara, kako su Posavinu zajebali, i kako su Barešića Paradžika i ostale rasne kapitalne hrvate pobili u počecima rata. s tom stokom se po meni odavno trebalo obračunat, ali očito nema tko, jer ni Tuđman koliko god ga mi hvalili iz samo sebi znanih razloga to nije imao ni muda ni znanja ni volje, i to će mu vječno ostati najveći krimen an njegovoj političkoj karijeri jer je ostavio gamad na životu, a imao je mehanizme da ih trajno udalji od svih vitalnih organa institucija ove države. sad možemo samo cvilit i govorit, kako je trebalo srbe ovako i onako, ali džaba nam pobjede u ratu kad nam sve pobjede u ratu anuliraju ovi udbaši i stoka sitnog zuba čuveni antifašisti. zašto se svakom hrvatu sere od antifašizma, jer je to zapravo nadimak za najveće izrode korov i šljam ovog društva eto zašto, zato jer oni nisu samo simbol borbe protiv fašizma, već i hrvatskog naroda i hrvatske države, jer su simbol zatiranja hrvata na ovim prostorima ko i četnici. i mogao bi ovako nabrajat sto dana, ali nema smisla. nije offtopic, udbaši i komunisti antifašisti čuveni europejci i socijal dmeokrati druga milanovića su doveli hrvatsku od pobjednika u ratu do gubitnika u miru, to su dragi moji krivi antifašisti a ne četnici.

zato neka mi nitko ta smrdljiva odnarođena govna, više ovdje ne spominje barem ne u pozitivnom kontekstu, skupo smo mi i 1945 a i 1991 platili njihov antifašizam.

želim reći, da smo srbe stukli u ratu, a antifašiste moramo u miru, ako želimo državu ostavit na životu i povratit joj onaj ponos i dostojanstvo koje je imala 1995 nakon Oluje. a koje su ovi odnarođeni Milanovićevi socijal demokratski proljevi i udbaši, od 2000e na ovamo srozali do neproepoznatljivosti, oni se nikad neće pomirit s hrvatksom državom i hrvatstvom, kao ni četnici, ali četnici su tamo preko tamo daleko, oni su blizu preblizu žive u našem okruženju i u našoj državi, meni više smrde govna u mojem dvorištu (Hrvatska) nego govna koja su u tuđem dvorišut(Srbija).

olivertwist
07-02-2016, 14:51

U smeru koji odredi onaj koji je citavu situaciju i doveo na te pozicije.Ono sto se zna da je taj smer vodio ka Dejtonu pa se iz toga vrlo lako moze i zakljuciti ko je HV doveo pred Banjaluku a ARBiH pred Doboj.Mislim, citava tema je besmislena jer je politika stvorila pretpostavljene pozicije,a traze se pretpostavke sta bi se dogodilo u nastavku s tim da se politika iskljuci iz cele price.
Zna se vrlo dobro sta mi Srbi mislimo o svim ovim dogadjajima i kako je doslo do njih a isto tako i sta vi s druge strane mislite o tome tako da je nepotrebno ovde iznositi neke argumente jer bi opet bilo Srbi kenjaju,ne mogu oni da izgube rat,mitomanija itd. Ali evo jednog pravog Hrvata,HDZ-ovca,Tudjmanovca,Hercegovca...gde ces vise.

https://youtu.be/kbiPeli4SrU?t=2751

caporegime
07-02-2016, 16:30
U smeru koji odredi onaj koji je citavu situaciju i doveo na te pozicije.Ono sto se zna da je taj smer vodio ka Dejtonu pa se iz toga vrlo lako moze i zakljuciti ko je HV doveo pred Banjaluku a ARBiH pred Doboj.Mislim, citava tema je besmislena jer je politika stvorila pretpostavljene pozicije,a traze se pretpostavke sta bi se dogodilo u nastavku s tim da se politika iskljuci iz cele price.
Zna se vrlo dobro sta mi Srbi mislimo o svim ovim dogadjajima i kako je doslo do njih a isto tako i sta vi s druge strane mislite o tome tako da je nepotrebno ovde iznositi neke argumente jer bi opet bilo Srbi kenjaju,ne mogu oni da izgube rat,mitomanija itd. Ali evo jednog pravog Hrvata,HDZ-ovca,Tudjmanovca,Hercegovca...gde ces vise.

https://youtu.be/kbiPeli4SrU?t=2751

vrlo "stručan" post. može ići i u udžbenik po radnim naslovom, "kako napisati post, a ne reći zapravo ništa suvislo."

olivertwist
11-02-2016, 11:27
Sve je rekao Ivo Miro Jovic,a njega ne mozete da optuzite za srpsku mitomaniju.Ovaj video je zanimljiv iz razloga sto su ovo do sada pricali samo Srbi,dok je bilo jasno da su i Hrvati ovoga svesni samo nisu zeleli da priznaju,jer kako slaviti najvece vojne pobede u povijesti a koje su zapravo plod politickih dogovora i trgovine na najvisem nivou.
Ovo je prvi put da jedan istaknuti predstavnik hrvatskog naroda izjavi nesto ovako,ali bez obzira na to bitno je da se cinjenice polako prihvataju i javno iznose i na drugoj strani.
Da nebi bilo zabune covek je u jednom trenutku napravio lapsus i rekao 1974.a vise je nego jasno da je mislio na 1994.To,da ovu izjavu nebi neko osporavao na osnovu ovog lapsusa.

Inkvizitor
11-02-2016, 11:34
Samo jedna info za tebe. Ivo Miro Jović nije Hercegovac.

A mišljenje jednog čovjeka je mišljenje jednog čovjeka a ne dogma i proglašena istina. To što je on rekao, reklo je još masu ljudi, svatko iz svog svjetonazora ili interesa. To ništa ne znači u smislu istine.

sagitarius
11-02-2016, 15:25
Samo jedna info za tebe. Ivo Miro Jović nije Hercegovac.

A mišljenje jednog čovjeka je mišljenje jednog čovjeka a ne dogma i proglašena istina. To što je on rekao, reklo je još masu ljudi, svatko iz svog svjetonazora ili interesa. To ništa ne znači u smislu istine.

Ma ja. Ivo Miro ima taj običaj da s vremena na vrijeme opali tako neke svoje priće, radi čega i nije u visokoj kadrovskoj križaljci HDZ BiH i još manje je nekakav "istaknuti predstavnik hrvatskog naroda", zapravo danas predstavlja sam sebe.

dobrinjac
12-02-2016, 07:38
Da se pridruzim temi,

Pricao mi je jedan ucesnik HVO-a:

U posavini tj.ostatku-Orasje,Samac se cekalo samo na "zeleno svjetlo"
Sve brigade su bile spremne da se proguli tamo prema Modrici Odzaku i spoji sa Gradaccom.
Kaze da su bili tolko nabrijani da je bio misljenja da bi ih rasturili za dva tri dana.

Mada bi taj potez znacio zatvaranje neprijatelja u obruc i da zbog toga HR strana nije dozvolila nikakava borbena dejstva na tom podrucju.

Opet sa druge strane sam negdje citao, kada su nasi bili pred BL da su iz Srbije krenule vece neprijateljske snage u pomoc i bile vec na pravcu Bijeljina-Brcko....
Pitanje bi bilo koliko i cega je krenulo (ako je krenulo) dali bi promjenilo situaciju na terenu.

Ja sam toga misljenja: da se rat nastavio,mi bi uzeli BL i krenuli dalje,ali bi zube izbili na ist. Slavoniji i Posavini....

caporegime
12-02-2016, 14:04
Kako da ne. Krenula spremna i svjeza vojska jugoslavije s najnovijom opremom i motiviranim ljudstvom. Ne budi naivan.

sagitarius
12-02-2016, 15:46
Amerika je zaustavila napredovanje saveznika i domaćih jedinica prema Banjaluci pod prijetnjom napada na savezničku armiju koja je zaustavljena pred Banjalukom...
U Hrvatskoj bi Srbija da je mogla zaustavila Oluju, međutim hrvatsku vojsku nije nitko mogao više zaustaviti i to su Miloševićevi komandanti odlično znali i Boga su molili da hrvatski bojovnici ne krenu preko granice ka Beogradu, radi čega je Milošević, što je javna tajna, digao beogradsku vojnu oblast i zadao im najvišu razinu pripravnosti.

Tu se i stalo i u Dejtonu okončalo.

dobrinjac
13-02-2016, 09:48
Kako da ne. Krenula spremna i svjeza vojska jugoslavije s najnovijom opremom i motiviranim ljudstvom. Ne budi naivan.

Toliko naivan nisam,koliko mislis da bi u to vjerovao...

Moguce da se radilo o par autobusa dobrovoljaca koji su krenuli kao i uvijek da braci pomognu kad zagusti:mmig

Ali nebi bas bio siguran u to da bi ih dalje gonili onim tempom kao u oluji.
Momenat iznenadjenja je bio vec opao,i pruzali su vec znacajnije otpore,i mislim da bi HV valjak bio za neko krace vrijeme zaustavljen.
Doslo bi do uspostavljanja linija i ogorcenih borbi...

bandira
13-02-2016, 11:15
Amerika je zaustavila napredovanje saveznika i domaćih jedinica prema Banjaluci pod prijetnjom napada na savezničku armiju koja je zaustavljena pred Banjalukom...
U Hrvatskoj bi Srbija da je mogla zaustavila Oluju, međutim hrvatsku vojsku nije nitko mogao više zaustaviti i to su Miloševićevi komandanti odlično znali i Boga su molili da hrvatski bojovnici ne krenu preko granice ka Beogradu, radi čega je Milošević, što je javna tajna, digao beogradsku vojnu oblast i zadao im najvišu razinu pripravnosti.

Tu se i stalo i u Dejtonu okončalo.

HV je stala kada je srpska strana pristala na mirnu reintegraciju istočne Slavonije uz američku garanciju,Zato je u prelaznom periodu "guvernat" istočne Slavonije bio američki general kao garant provedbe dogovorenoga.

Dobrinjac ,ne znam koje su postrojbe HVO kod Orašja bile sposobne za napadnu operaciju tako da mi tvoja teza ne drži vodu.

bandira
13-02-2016, 11:17
Toliko naivan nisam,koliko mislis da bi u to vjerovao...

Moguce da se radilo o par autobusa dobrovoljaca koji su krenuli kao i uvijek da braci pomognu kad zagusti:mmig

Ali nebi bas bio siguran u to da bi ih dalje gonili onim tempom kao u oluji.
Momenat iznenadjenja je bio vec opao,i pruzali su vec znacajnije otpore,i mislim da bi HV valjak bio za neko krace vrijeme zaustavljen.
Doslo bi do uspostavljanja linija i ogorcenih borbi...

Oluja je bila početkom kolovoza,a pred Banja Luku se došlo u listopadu.Nije baš da je tempo bio loš a ni momenat iznenađenja nije bio presudan.

sagitarius
13-02-2016, 15:33
HV je stala kada je srpska strana pristala na mirnu reintegraciju istočne Slavonije uz američku garanciju,Zato je u prelaznom periodu "guvernat" istočne Slavonije bio američki general kao garant provedbe dogovorenoga.

Dobrinjac ,ne znam koje su postrojbe HVO kod Orašja bile sposobne za napadnu operaciju tako da mi tvoja teza ne drži vodu.

Dobro, ali Amerika je striktno zabranila zauzimanje Banjaluke, jer je to bio uvjet srpske strane u Bih, da bi se išlo na pregovore u Dejton.
Hrvatska vojska jasno imala je svoje ciljeve, pa u tom smislu stoji da su i oni stali kada su Srbi pristali na mirnu reintegraciju istočne Slavonije.
To su bile "spojene posude", jedno nije moglo bez drugog...

dobrinjac
14-02-2016, 21:52

Pa dobro ako neznas koje postrojbe....ja znam.

Po tvome mi nekako zvuci kao da su se tamo cuvale neke straze i da se nista znacajno nije dogadjalo.
Ako ti nije poznato,neprijatelj je u ljeto 95 pokrenuo jednu od najjacih ofenziva da zauzme oraski dzep,pa je bio potucen do nogu.

I nakon toga je bio u defenzivnom polozaju,a kada je nastupila oluja dosta je njihovog ljudstva povuceno prema bos.krajini a mnogi su samostalno napustali polozaje da bi spasavali obitelji u krajini.
Tako da su manje-vise tada bili u rasulu...

I misljenja sam da bi te postrojbe,necu reci oslobodile Posavinu ali zasigurno bile u mogucnosti presjeci koridor i spojiti se sa Gradaccom.

dobrinjac
14-02-2016, 22:02
Oluja je bila početkom kolovoza,a pred Banja Luku se došlo u listopadu.Nije baš da je tempo bio loš a ni momenat iznenađenja nije bio presudan.

Napredovalo se brzo,zauzet je velik prostor...
Nisam bio ucesnik,ali kada se pogleda sto se islo blize BL sve je jaci bio otpor neprijatelja,a prebacivali su i dodatne snage iz istocne bosne.

ejsiejbi
15-02-2016, 22:02
Zanimljivo je citati nebuloze pojedinaca u vezi zauzimanja Banja Luke. Mislim da Hv u toku napada na Zapadnu Krajinu nigdje nije naisla na neki veci otpor VRS,stoga ne znam po cemu zakljucuju neki da bi pala Bl? Koji su to argumenti? Pao moral? Hahah...pa kad te pritjeraju u cosak nema izlaza nego da se branis, a VRS je i tada iako iscrpljena na mnogim linijama bila dobro spremna da se brani. Ja sam rodjen 1982 u Bl, iako klinac u tom periodu znam dosta stvari za razliku od pojedinaca koji su preko neta saznali iz 100te ruke i pisu hvalospjeve. Prvo i osnovno borba u urbanom podrucju, a Banjaluka itekako jeste je 5x teza od borbe na ravnicarsko-brdskom podrucju. Najbolji primjer je Vukovar koji se osvajao preko 2 i po mjeseca, a tri puta je manji od Bl (neulazeci u strategije i vodjstvo tadasnjg JNA kadra). Naime, ako uzmemo da je Bl tada bila pretrpana izbjeglicama, i da su prilicno zatvorene granice bile sa SRJ, u slucaju napada na Bl nema teoretskog ni logickog zakljucka da bi pala u periodu kracem od 2-3 mjeseca. Ne bi bilo izlaza, a borba bi bila jedina mogucnost. Mi smo u proljece 1994 otpoceli akciju zauzimanja Gorazda i usli u samo predgradje skoro bez ikakvih gubitaka+neprestano nas je gadjao nato (tom prilikom je 15 aprila oboren francuski Mirage), akcija je obustavljena iz ko zna kojih razloga, a mnogi nasi borci su i sami priznali da je i bolje jer bi tek onda nasi imali dosta vecih gubitaka prilikom zauzimanja, jer je trebalo svaku kucu i ulicu ocistiti, a muslimani nisu imali gdje jedino da se bore do posljednjeg. Drugi primjer. Hvo drzi u poluokruzenju muslimane u Mostaru, a Vrs je iza ledja u podvelezju. Godinu i po dana je HVo napadao slabo naoruzane muslimane, a ni ulice nisu uzeli. Primjera ima koliko hocete i iz modernog ratovanja, Donbass gdje su se borbe za aerodrom vodile preko godinu dana, Sirija itd. Mislim da je Hrvatska strana najvise dobila u tom prekidu vatre, dobili su Slavoniju, a da nisu izlagali prevelike zrtve napadom na BL.
Caporegiame... kako mislis da jugoslovenska vojska ne bi bila spremna da udje u BIH ukoliko bi doslo do toga (pretpostavimo). SRJ jeste u tom trenutku bila pogodjena inflacijom i trgovinskim embargom, ali vojska SRJ je tada bila na izuzetno visokom nivou, koliko god ti mislio da nije. Tada se dosta vise ulagalo u vojsku nego sada. Mozes li mi onda reci kako je VJ imala snage da razbije siptare i da istovremeno ratuje sa NATO paktom 1998/1999? Nije to velika vremenska diskrepanca u odnosu na kraj 1995... :)

Inkvizitor
15-02-2016, 22:28
Banjaluku bi bilo krvavo osvojit, teško osvojit ali pod uvjetom kad bi se branila. A mnogi su sa srpske strane govorili da se ne bi branila, da je bilo rasulo. Evakuacija je počela i to je sistem domina. Kad pada sve onda džaba i vojska i oružje. Defetizam je najgora stvar u jednoj vojsci. Najteža je stvar zaustaviti vojsku u povlačenju. Zapadni dio tzv RS je bio gotov, spasila ga je USA i međunarodna zajednica kao što su Bihać i Goražde prije toga spasili na isti način.

Vojska Jugoslavije je tada nepokretna i neučinkovita i nema kud ni doć u pomoć srpskoj vojsci u zapadnoj Bosni. Al to je čista fikcija, vojska bez goriva je nepokretna. VJ tada nikakvu opasnost nije predstavljala, to priznaju sami srpski generali na svojim sjednicama, izišli su transkripti.

NorthStand
16-02-2016, 00:45
volio bih vidjet "razbijanje" šiptara danas, ti uspoređuješ neusporedivo, vi ste imali svo oružje koje su skupljali desetljećima svi narodi SFRJ, uključujući i nas i muslimane i šipce.

dakle, sve oružje ili 90 posto najmanje ste pobrali iz naših skladišta, i s njime nas ubijali, a ovi kreteni i dalje po hrvatskoj slave partizane koji su direktni krivci za to, da ne govorim za 2ww i genocid koji su tada napraivli.

ali o čemu mi pričamo, vi ste Srbi uvijek bili majstori u korištenju tuđih budalaština, za to niste vi krivi već mi, i tu vam ja ništa ne prigovaram.

ali kad već pričaš o VJugoslavije onda bi morao znati da je ta vojska sljednik one JNA koja je zaustavljena u hrvatskoj, i to već u Vukovaru u kojem je dobro polomila svoje zube, iako ga je zauzela to je u klasičnom smislu bila pirova pobjeda za vas.

po meni BLuka ne bi šaptom pala, ali bi pala sigurno, vi ste bili demoralizirani, i samo zato je Slobo i potpisao Dayton on je znao da može izgubit još više, ako ne potpiše odmah ono što ima. a imao je 49 posto BiH, koji sigurno ne bi imao da je rat potrajao još koji mjesec, rasulo u RS je bilo evidentno i pitanje je koliko bi se BLuka dugo uspješno mogla branit s tako demoraliziranim vojnicima i ljudstvom. ista stvar je bila i u RSK. demoralizirani vojnik, ne vrijedni ni kurca, jedino su švabe u 2ww po meni igrali jednu od najvećih bitaka za opstanak u povijesti, i iako su Rusi pobjeđivali i bili apsolutni favorit u svim tim njihovim okršajima jer su imali puno više ljudstva i mehanizacije, dobri švabo je i dalje nizao veće gubitke rujama. tako da ruje i kad su ušle u berlin, ušle su boga mi dobro krvave i dobro su se morali naborit da ga zauzeli, a švabe nisu imale nikoga u tom momentu da im pomogne jer su bili u potpunom neprijateljskom okruženju, i s psihozom da je rat odavno izgubljen tim je značaj borbe njih u tim trenucima još veći.

mislim da takvo nešto, ipak ne bi gledali u BL i okolici BL 1995 da se kojim slučajem rat produžio još koji mjesec.

ejsiejbi
16-02-2016, 01:04
Pazi, ja sam sudionik tog vremena jer sam Banjalucanin pa znam kako se odvijalo u samom gradu i okolini jer mi je dosta rodbine i prijatelja odlazilo na front. Nije te 95te bilo govora o bjezanju iz BL, jer se nije imalo kuda, a i cisto sumnjam da bi ljudi napustali svoje kuce, preduzeca, skole itd. bez ispaljenog metka. Druga stvar je u slucaju Sipova, Mrkonjic Grada, Kljuca, Sanskog Mosta, Jajca itd. To su relativno mala mjesta po 10 hiljada ljudi, cak ni dan danas nemaju status grada, već opštine. Njih niko nije ni žalio što su pali koliko bi žalili za BL da je pala. Banjaluka je industrijski centar Krajine u to vrijeme bila, pa cisto sumnjam da bi neko tek tako odustao od svega, jer padom BL doslo bi do gasenja I onako slabe privrede (pored svega ostalog) u RS u to vrijeme. Druga stvar, padom BL u totalno okruženje bi se doveo i Prijedor koji je itekako krupan zalogaj i za ABIH i za HV. Prijedor se nalazi na nešto manje od 60km od BL. Dovodjenjem grada u totalnu blokadu ides mečki na rupu što bi naš narod rekao. Kao sto sam ranije navodio primjere totalne blokade Sarajeva, Goražda, Vukovara, Mostara gdje je urbano područje mnogo teže uzeti od livade i šume. Svaka ulica i svaki prozor je potencijalna opasnost, a artiljerijska priprema i dejstvovanje po gradu nema ni 5% efekta kao što ima kad se gruva po čistini.
Rasulo u VRS nije počelo te 1995 I po zavrsetku Oluje, vec mnogo ranije, krajem 1993 I početkom 1994te. Srpski narod nije očekivao da će rat potrajati toliko dugo, 4 godine. Očekivalo se par mjeseci I kraj. No medjutim, nekome je odugovlačenje rata islo na ruku. Cvjetao je šverc svim I svačim, prodavale su se uzete teritorije nizašta. Tih mjeseci se prodao Bihac, Goražde, Sarajevo se prodalo, Treskavica, Igman, Hercegovina itd…to je žestoko uticalo na moral vojske koja je ginula za nešto što će se sutradan vratiti nazad. Sve je to dovelo do eskalacije sukoba na liniji Karadzic-Mladic krajem 1993ce kada VRS blokira Banjaluku I najvažnije institucije s ciljem da se skine Mladic. Iza pobune dijela VRS stajao je Karadzic s ciljem da smakne Mladica koji ga je spriječavao u svojim poslovima I planovima. On je preko dijela ljudi u Vrs uhapsio preko stotinu vojnih starjesina u BL tih dana. Par dana nakon pobune I rješenja krize na sastanku vojnog I civilnog rukovodstva vode se žučne rasprave…citiram:

Nekoliko dana kasnije, tačnije 1. oktobra 1993. godine, zbog alarmantnog stanjau Vojsci RS, Karadžić je u Banjoj Luci održao sastanak sa generalima Vojske Republike Srpske:
- "Naša osnovna ideologija je srpstvo i srpska država. Nalazimo se na pragu haosa. Haos se desio u Republici Srpskoj Krajini, tamo nema političkog autoriteta. Jedan broj oficira radi protiv nas (protiv SDS). Mi imamo njihova imena". (Nije rekao koja, bilježi Ratko Mladić)
- "U jedinicama VP (Vojne policije) mnogo je onih sa kriminalnom prošlošću" - sugerisao je Karadžić.
Zatim je riječ uzeo Mladić. Njegovo izlaganje jasno ukazuje da je između Karadžića i njega bjesnio sukob i da je Karadžić kao predstavnik civilne vlasti uzurpirao brojne vojne nadležnosti:
- "Širi se nepoverenje u Vojsku RS i sumnje u postojeći kadar. Ima pokušaja i da se degradira i diskvalifikuje Služba bezbednosti Vojske RS kao i stvori rascep u rukovanju i komandovanju od vrhovne komande pa do čete. Vodi se istraga van institucija vojske o vojsci. Meša se civilna bezbednost i radi poslove koje su u nadležnosti vojne bezbednosti. Daje se previše prostora drugim, pa i paraslužbama na račun vojske i njenih službi" - lamentirao je Mladić.

Mladic u svojim dnevnicima navodi:

"Nedefinisan je status pojedinaca koji ne odgovaraju ni zašto, a hoće da se pitaju o svemu i doprinose opštoj konfuziji mešanjem u rukovođenje i komandovanje raznih faktora sa strane"...

Ono što je kočilo Srbe od samog početka sukoba u Bosni jeste stalno mješanje civilnih vlasti u vojne strategije I odluke. Tako se npr. ne proglasava ratno stanje niti mobilizacija tokom trajanja čitavog rata u RS, što pruža proctor švercerima I dezerterima da rade svoj posao a da pritom nikome ne odgovaraju jer nije postojao nikakv sud koji bi ih kaznio ili otjerao u rov jer nije proglaseno ratno stanje. S druge strane vec 1992ge Predsjedništvo Bih donosi odluku o proglašenju ratnog stanja I mobilizacije ljudstva. Ta nemobilizacija tokom rata dovodi do odliva velikog broja Srba u Srbiju vec početkom samog rata. Ostaje odredjen broj ljudi koji su bili spremni da ratuju kraci period, ali ne I četiri godine rata. Nije postojalo dovoljno ljudi da odbrani teritoriju od 71% iz 1993ce godine. Tako npr. Sarajevo brani ne više od 16000 ljudi od 150 000 predratnih Srba, dok s druge strane Sarajevo brani oko 70 000 naoruzanih I mobilisanih muslimana. Sve to dovodi do nezadovoljstva vojske jer što bi ja branio komšijinu kuću a on ispario u Beograd.

ejsiejbi
16-02-2016, 01:06
Napisem ogroman post i ne odgovori mi na topicu. Ne znam koji je k.?

Grunf
16-02-2016, 09:52
Novi članovi u prvih par postova moraju proći kroz škare cenzure. :D Mora im se odobriti poruka od moderatora.

Grunf
16-02-2016, 10:02
Pazi, ja sam sudionik tog vremena jer sam Banjalucanin pa znam kako se odvijalo u samom gradu i okolini jer mi je dosta rodbine i prijatelja odlazilo na front. Nije te 95te bilo govora o bjezanju iz BL, jer se nije imalo kuda, a i cisto sumnjam da bi ljudi napustali svoje kuce, preduzeca, skole itd. bez ispaljenog metka. Druga stvar je u slucaju Sipova, Mrkonjic Grada, Kljuca, Sanskog Mosta, Jajca itd. To su relativno mala mjesta po 10 hiljada ljudi, cak ni dan danas nemaju status grada, već opštine. Njih niko nije ni žalio što su pali koliko bi žalili za BL da je pala. Banjaluka je industrijski centar Krajine u to vrijeme bila, pa cisto sumnjam da bi neko tek tako odustao od svega, jer padom BL doslo bi do gasenja I onako slabe privrede (pored svega ostalog) u RS u to vrijeme. Druga stvar, padom BL u totalno okruženje bi se doveo i Prijedor koji je itekako krupan zalogaj i za ABIH i za HV. Prijedor se nalazi na nešto manje od 60km od BL. Dovodjenjem grada u totalnu blokadu ides mečki na rupu što bi naš narod rekao. Kao sto sam ranije navodio primjere totalne blokade Sarajeva, Goražda, Vukovara, Mostara gdje je urbano područje mnogo teže uzeti od livade i šume. Svaka ulica i svaki prozor je potencijalna opasnost, a artiljerijska priprema i dejstvovanje po gradu nema ni 5% efekta kao što ima kad se gruva po čistini.
Rasulo u VRS nije počelo te 1995 I po zavrsetku Oluje, vec mnogo ranije, krajem 1993 I početkom 1994te. Srpski narod nije očekivao da će rat potrajati toliko dugo, 4 godine. Očekivalo se par mjeseci I kraj. No medjutim, nekome je odugovlačenje rata islo na ruku. Cvjetao je šverc svim I svačim, prodavale su se uzete teritorije nizašta. Tih mjeseci se prodao Bihac, Goražde, Sarajevo se prodalo, Treskavica, Igman, Hercegovina itd…to je žestoko uticalo na moral vojske koja je ginula za nešto što će se sutradan vratiti nazad. Sve je to dovelo do eskalacije sukoba na liniji Karadzic-Mladic krajem 1993ce kada VRS blokira Banjaluku I najvažnije institucije s ciljem da se skine Mladic. Iza pobune dijela VRS stajao je Karadzic s ciljem da smakne Mladica koji ga je spriječavao u svojim poslovima I planovima. On je preko dijela ljudi u Vrs uhapsio preko stotinu vojnih starjesina u BL tih dana. Par dana nakon pobune I rješenja krize na sastanku vojnog I civilnog rukovodstva vode se žučne rasprave…citiram:

Mladic u svojim dnevnicima navodi:

Ono što je kočilo Srbe od samog početka sukoba u Bosni jeste stalno mješanje civilnih vlasti u vojne strategije I odluke. Tako se npr. ne proglasava ratno stanje niti mobilizacija tokom trajanja čitavog rata u RS, što pruža proctor švercerima I dezerterima da rade svoj posao a da pritom nikome ne odgovaraju jer nije postojao nikakv sud koji bi ih kaznio ili otjerao u rov jer nije proglaseno ratno stanje. S druge strane vec 1992ge Predsjedništvo Bih donosi odluku o proglašenju ratnog stanja I mobilizacije ljudstva. Ta nemobilizacija tokom rata dovodi do odliva velikog broja Srba u Srbiju vec početkom samog rata. Ostaje odredjen broj ljudi koji su bili spremni da ratuju kraci period, ali ne I četiri godine rata. Nije postojalo dovoljno ljudi da odbrani teritoriju od 71% iz 1993ce godine. Tako npr. Sarajevo brani ne više od 16000 ljudi od 150 000 predratnih Srba, dok s druge strane Sarajevo brani oko 70 000 naoruzanih I mobilisanih muslimana. Sve to dovodi do nezadovoljstva vojske jer što bi ja branio komšijinu kuću a on ispario u Beograd.

Raspad je počeo već krajem 1991. kad je JNA polomila zube i nije ostvarila zacrtane ciljeve. Nakon toga slijedi transformacija u 3 vojske i polagani gubitak rata. I Milošević je bio protiv Mladića, a i Karadžića jer su mu kvarili planove. Nisu kužili višu politiku koju je Slobo kužio. Zato im je i uveo sankcije, jer su htjeli voditi rat do kraja svijeta i ugroziti Slobin imidž mirotvorca, a i pozicije SRJ i cjelokupnog srpskog naroda.

Crni Božo
17-02-2016, 16:41
@Banjalučan

Procjena je da bi Banja Luka brzo pala jer se pokazalo da Srbi "vole pokazivati svoje vozačke sposobnosti" kada zagusti i zaspe ih kiša granata.
I tu je Tuđman pokazao svoju vojno-taktičku genijalnost ostavivši vam koridor kod Brčkog kuda ste mogli nesmetano "curiti" prema matici Srbiji.
A naravno da bi bilo jako teško očistiti grad od preko 100 tisuća stanovnika da se udarilo "u tvrdo".

Što se zapadnijih gradova tiče (poput Novog, Prijedora, Dubice), predmnijeva se da bi to područje bilo očišćeno prije samoga napada na Banja Luku.

Naravno, ova diskusija preko 20 godina nakon tih događaja doslovno spada u besmislenu ŠBBKBB sferu.

caporegime
17-02-2016, 16:57
Zanimljivo je citati nebuloze pojedinaca u vezi zauzimanja Banja Luke. Mislim da Hv u toku napada na Zapadnu Krajinu nigdje nije naisla na neki veci otpor VRS,stoga ne znam po cemu zakljucuju neki da bi pala Bl? Koji su to argumenti? Pao moral? Hahah...pa kad te pritjeraju u cosak nema izlaza nego da se branis, a VRS je i tada iako iscrpljena na mnogim linijama bila dobro spremna da se brani. Ja sam rodjen 1982 u Bl, iako klinac u tom periodu znam dosta stvari za razliku od pojedinaca koji su preko neta saznali iz 100te ruke i pisu hvalospjeve. Prvo i osnovno borba u urbanom podrucju, a Banjaluka itekako jeste je 5x teza od borbe na ravnicarsko-brdskom podrucju. Najbolji primjer je Vukovar koji se osvajao preko 2 i po mjeseca, a tri puta je manji od Bl (neulazeci u strategije i vodjstvo tadasnjg JNA kadra). Naime, ako uzmemo da je Bl tada bila pretrpana izbjeglicama, i da su prilicno zatvorene granice bile sa SRJ, u slucaju napada na Bl nema teoretskog ni logickog zakljucka da bi pala u periodu kracem od 2-3 mjeseca. Ne bi bilo izlaza, a borba bi bila jedina mogucnost. Mi smo u proljece 1994 otpoceli akciju zauzimanja Gorazda i usli u samo predgradje skoro bez ikakvih gubitaka+neprestano nas je gadjao nato (tom prilikom je 15 aprila oboren francuski Mirage), akcija je obustavljena iz ko zna kojih razloga, a mnogi nasi borci su i sami priznali da je i bolje jer bi tek onda nasi imali dosta vecih gubitaka prilikom zauzimanja, jer je trebalo svaku kucu i ulicu ocistiti, a muslimani nisu imali gdje jedino da se bore do posljednjeg. Drugi primjer. Hvo drzi u poluokruzenju muslimane u Mostaru, a Vrs je iza ledja u podvelezju. Godinu i po dana je HVo napadao slabo naoruzane muslimane, a ni ulice nisu uzeli. Primjera ima koliko hocete i iz modernog ratovanja, Donbass gdje su se borbe za aerodrom vodile preko godinu dana, Sirija itd. Mislim da je Hrvatska strana najvise dobila u tom prekidu vatre, dobili su Slavoniju, a da nisu izlagali prevelike zrtve napadom na BL.
Caporegiame... kako mislis da jugoslovenska vojska ne bi bila spremna da udje u BIH ukoliko bi doslo do toga (pretpostavimo). SRJ jeste u tom trenutku bila pogodjena inflacijom i trgovinskim embargom, ali vojska SRJ je tada bila na izuzetno visokom nivou, koliko god ti mislio da nije. Tada se dosta vise ulagalo u vojsku nego sada. Mozes li mi onda reci kako je VJ imala snage da razbije siptare i da istovremeno ratuje sa NATO paktom 1998/1999? Nije to velika vremenska diskrepanca u odnosu na kraj 1995... :)

bez uvrede ali jedine nebuloze sam pročitao čitajući tvoj post

Mislim da Hv u toku napada na Zapadnu Krajinu nigdje nije naisla na neki veci otpor VRS,stoga ne znam po cemu zakljucuju neki da bi pala Bl? Koji su to argumenti? Pao moral? Hahah...pa kad te pritjeraju u cosak nema izlaza nego da se branis, a VRS je i tada iako iscrpljena na mnogim linijama bila dobro spremna da se brani.

želiš li reći da se vrs nije dalo pružati otpor?
da grahovo, glamoč, drvar, šipovo, jajce, mrkonjić nisu bili zanimljivi srbima za obranu?
da su to bili nebitni krajevi?
otpor je bio takav da je slomljen nokautom u svakoj akciji. a to više govori o onome koji se pokušava braniti a ne uspijeva.
o kojem ćošku ti govoriš ja ne znam ali u istoj vrsti ćoška su bili ljudi iz ovih mjeta pa im nije padalo na pamet braniti se do kraja.
o obrni vrs najbolje govore porazi u jesen 1995 iako su u oružju nadmašivali drugu stranu.

Prvo i osnovno borba u urbanom podrucju, a Banjaluka itekako jeste je 5x teza od borbe na ravnicarsko-brdskom podrucju. Najbolji primjer je Vukovar koji se osvajao preko 2 i po mjeseca, a tri puta je manji od Bl (neulazeci u strategije i vodjstvo tadasnjg JNA kadra). Naime, ako uzmemo da je Bl tada bila pretrpana izbjeglicama, i da su prilicno zatvorene granice bile sa SRJ, u slucaju napada na Bl nema teoretskog ni logickog zakljucka da bi pala u periodu kracem od 2-3 mjeseca.

u teoriji da.
u praksi se pokazalo srbi ni jednom nisu bili spremni stati i tući se do zadnjeg.
misliš da bi oni koji su imali iskustvo poraza i bježanije po zapadnoj bosni, koji su pamtili jedino poraze pred hv-om odjednom postali čvrsti branitelji otporni na strah i malodušnost? možda ai možda ja poševim scarlet johansson.

Caporegiame... kako mislis da jugoslovenska vojska ne bi bila spremna da udje u BIH ukoliko bi doslo do toga (pretpostavimo). SRJ jeste u tom trenutku bila pogodjena inflacijom i trgovinskim embargom, ali vojska SRJ je tada bila na izuzetno visokom nivou, koliko god ti mislio da nije. Tada se dosta vise ulagalo u vojsku nego sada. Mozes li mi onda reci kako je VJ imala snage da razbije siptare i da istovremeno ratuje sa NATO paktom 1998/1999? Nije to velika vremenska diskrepanca u odnosu na kraj 1995...

Godinu i po dana je HVo napadao slabo naoruzane muslimane, a ni ulice nisu uzeli.

nije točno. nije poduzeta ni jedna akcija u cilju zauzimanja mostara. sukob u mostaru je počeo pokušajem abih da na prepad zauzme grad. to što si ti slušao poslije rata od onih koji naknadno stvaraju povijest je tvoj problem.

Caporegiame... kako mislis da jugoslovenska vojska ne bi bila spremna da udje u BIH ukoliko bi doslo do toga (pretpostavimo). SRJ jeste u tom trenutku bila pogodjena inflacijom i trgovinskim embargom, ali vojska SRJ je tada bila na izuzetno visokom nivou, koliko god ti mislio da nije. Tada se dosta vise ulagalo u vojsku nego sada. Mozes li mi onda reci kako je VJ imala snage da razbije siptare i da istovremeno ratuje sa NATO paktom 1998/1999? Nije to velika vremenska diskrepanca u odnosu na kraj 1995...

mogu. i to vrlo lako. VJ je tada bila ista ona jna iz 1991. formacijski, kadrovski, oružano. ista na spora jna punjena rezervistima sa istim oficirima uhljebima.
koja je u ratu 1991 da ne vrijedi ništa i koja je trošila ogromene resurseza zauzmanje nekoliko sela i koja je iskrvarila na vukovaru.
pokupaj zamisliti istu ekipu, mobiliziranih ljudi koji su pod sankcijama već tri godine, koji su polugladni i koji 3 godine gledaju ratne profitere, švercere i ostale koji naravmno neće ići ginuti. sa zarđalom opremom s malo goriva.
a s druge strane više nije naoružani narod nego profi vojska s tradicijm pobjeda protiv srba već od zapadne slavinije 1991 ili dubrovačko hercegovačkog ratišta 1992.
na vom mjestu ne bih spoinjao rat na kosovu jer se radilo prednosti 5:1 protiv ustanika koji nisu imali ni minobacače a kamoli tenkove i ostalo.
s takvima ste se jebavali skoro godinu dana, ali zanimljivo, nisu poput krajinskih srba utovarili sve na traktore i skinuli odore nego su se koliko toliko trudili, bježali, skrivali, pa opet napadli iz busije.
rat s natoom se sveo na skrivanje po šumi i molitva bogu da ne padne bomba baš na tu rupu. ili tvrdiš da su se tu odigravale neke bitke.
ako kažeš "ratuju s nato paktom, misliš da je tih nekoiko aviona cijeli nato pakt?
s druge strane uvijek ćete govoriti kako je hv pobijedila tek 20% srba.
moraš malo izjednačiti kriterije

Druga stvar je u slucaju Sipova, Mrkonjic Grada, Kljuca, Sanskog Mosta, Jajca itd. To su relativno mala mjesta po 10 hiljada ljudi, cak ni dan danas nemaju status grada, već opštine.

vizet, busovača, kiseljak, žepče......su još manji pa se za njih tuklo do samoga kraja.
jesi li primijetio da srbi nemaju ni jedna slučaj da su odlučili ostati tući se do kraja protiv nadmoćnijeg protivnika nego su čim bi zagustilo, velikodušno prepuštali vekovne teritorije i bježali punom brzinom.

ejsiejbi
18-02-2016, 01:46
bez uvrede ali jedine nebuloze sam pročitao čitajući tvoj post
Bez uvrede al mislim da si ti sam po sebi zestoka nebuloza. Pises i kritikujes bez ikakvih argumenata, pocev od navijackih tema pa sve do ove teme. Kenjas svima, a ustvari si za paraolimpijade. Uspio si u zivotu ako mislis da si pobjednik al stoji i dalje cinjenica da si retard ;) Puna ti usta Srba, hmmm kad srbi udare kao nedavno u Atini tebe nema, a ima te na internetu. Bravo! Daj argumente i pokazi suprotno, a ne neka poredjenja u kojima bi jebo scarlet johanson ;)

želiš li reći da se vrs nije dalo pružati otpor?
da grahovo, glamoč, drvar, šipovo, jajce, mrkonjić nisu bili zanimljivi srbima za obranu?
da su to bili nebitni krajevi?
otpor je bio takav da je slomljen nokautom u svakoj akciji. a to više govori o onome koji se pokušava braniti a ne uspijeva.
o kojem ćošku ti govoriš ja ne znam ali u istoj vrsti ćoška su bili ljudi iz ovih mjeta pa im nije padalo na pamet braniti se do kraja.
o obrni vrs najbolje govore porazi u jesen 1995 iako su u oružju nadmašivali drugu stranu.

Naravno da se dao otpor sa srpske strane koliko se moglo u tom datom trenutku. Vidis Abih je pokusala napasti na Novi Grad i Prijedor pa sa te strane opkoliti BL, ali malo se zeznuli. Vrs im zube slomila u prvom kontranapadu i odbila ih do Kljuca. Vidis tu su bile malo jace snage VRS.
Grahovo, Glamoc, Jajce itd tokom rata brani Drugi Krajiski korpus, najslabiji korpus VRS, i po ljudstvu i po tehnici, vise je bio divizija nego korpus. S druge strane, 100x je lakse proci kroz Kupres i glamocko polje nego kroz Kanjon Vrbasa. Vidis tu jedva i automobili prolaze, a ne vojni transporteri i tenkovi, posto pretpostavljam da ni na mapi nisi vidio BL, a ne uzivo.

u teoriji da.
u praksi se pokazalo srbi ni jednom nisu bili spremni stati i tući se do zadnjeg.
misliš da bi oni koji su imali iskustvo poraza i bježanije po zapadnoj bosni, koji su pamtili jedino poraze pred hv-om odjednom postali čvrsti branitelji otporni na strah i malodušnost? možda ai možda ja poševim scarlet johansson.

U teoriji i praksi DA. U tvojoj glavi NE. Ukrajinska vojska je godinu dana granatirala aerodrom u Donbassu koji su rusi zauzeli, pa vidi nakon 10 000 ispaljenih granata nisu ga uspjeli zauzeti, a BL je malo krupniji zalogaj i za vas i za turke, sve i da jedna brigada u njoj ostane. Jbg kad moze tisucu branitelja vukovara odbraniti grad od 30 tisuca krvolocnih cetnika, sto ne bi i jedna sasvim dobro opremljena i kaljena brigada kao sto je 16ta krajiska (banjalucka). A vidi taj grad je tokom rata dao 4 brigade vojske i bataljon specijalne policije ;) U praksi se pokazalo da smo odbranili sledece tokom rata: Ilijas i Ilidza preko 100napada od turaka, odbranjeni do kraja rata. Sarajevo, 100 napada turaka i 5 deblokada u kojima je preko 50000 muslimana pojedinacno ucestvovalo, svaki put odbijeni do kraja rata. Trebinje, desetine vasih napada na reon Popovog polja , trebinjske šume, svaki put odbijeni do kraja rata, Teslic, X napada od strane turaka i El mudzahih, svaki put odbijeni, Kotor Varos i Dio Vlasica, X napada, svaki put odranjeno do kraja rata, Treskavica, stotine napada Abih na srpske polozaje odbranjeno do kraja 1994te kada Unprofor daje Abih odredjene kote, Bjelasnica, Igman, Borci iznad Konjica, Nevesinje, Visegrad, Ugljevik, Brcko itd... Vidis praksa malo drugacije pokazuje nego tvoja imaginacija u glavi, jer da nije tako ne bi imali 49% Srpske teritorije vec 0% tokom rata.

nije točno. nije poduzeta ni jedna akcija u cilju zauzimanja mostara. sukob u mostaru je počeo pokušajem abih da na prepad zauzme grad. to što si ti slušao poslije rata od onih koji naknadno stvaraju povijest je tvoj problem.

Sva sreca pa sam kroz posao svako malo u Mostaru, I sva sreca da sam upoznao pojedince koji su bili pripadnici 41 mostarske brigade Abih s jedne strane, I pripadnike HVO-a Mostar. Ne moras ti meni govoriti kako je poceo sukob jer postoje uvijek dvije istine kada si ti u pitanju. Vi tokom godinu I po rata niste šantićevu ulicu prešli, a ne da ste nešto konkretnije uradili. I kad niste napadali nego se uvijek branili, odkud HV u Mostaru tacnije:
http://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/10346452_610506542381256_7471933293312666322_n.jpg ?oh=22b606535a487f86b960d0b483ea075c&oe=576919DA
http://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/v/t1.0-9/10369918_610506479047929_7803934921066167766_n.jpg ?oh=be7c9525ae0186790a079da88557379e&oe=572787AB
http://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/v/t1.0-9/10445969_610506322381278_5009171954045583039_n.jpg ?oh=774b92f30b5e720c822d400aecf5971f&oe=576F2904
http://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-ash2/v/t1.0-9/10439381_610506662381244_7243001558453413634_n.jpg ?oh=26bd21a14df65c0f3f780d8d93759853&oe=5759BFAD

na vom mjestu ne bih spoinjao rat na kosovu jer se radilo prednosti 5:1 protiv ustanika koji nisu imali ni minobacače a kamoli tenkove i ostalo.
s takvima ste se jebavali skoro godinu dana, ali zanimljivo, nisu poput krajinskih srba utovarili sve na traktore i skinuli odore nego su se koliko toliko trudili, bježali, skrivali, pa opet napadli iz busije.
rat s natoom se sveo na skrivanje po šumi i molitva bogu da ne padne bomba baš na tu rupu. ili tvrdiš da su se tu odigravale neke bitke.
ako kažeš "ratuju s nato paktom, misliš da je tih nekoiko aviona cijeli nato pakt?
s druge strane uvijek ćete govoriti kako je hv pobijedila tek 20% srba.
moraš malo izjednačiti kriterije

Sa takvima smo se jebavali godinu dana jer su gerilski ratovali, tipicno za muslimane 90tih. Napadni vojsku I policiju pa se ubaci medju civile, pa kad udari vojska, izadje na CNN-u kako Srbi kolju nevine civile. Primjer iz srebrenice:
http://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t1.0-9/12662601_900422590074652_390164515255679933_n.jpg? oh=8d44a7d79d9f2fedf2d8738546222490&oe=575E0CD8

Wikipedio ne bi se slozio da nisu bjezali, jesu itekako. Preko 100 000 kosovskih albanaca je zapalilo u Albaniju tokom 1999te, cak im je Nato pakt u koga su se kleli (kao I vi) bombardovao kolonu izbjeglica misleci das u Srbi ;)

http://www.youtube.com/watch?v=6zfFkS4hh58
Tih nekoliko aviona nije nekoliko vec

During the 78-day war, NATO crews flew 33,000 combat missions over Yugoslavia, dropped more than 20,000 laser or satellite-guided weapons and concluded that 99.6% found their targets.1 Of the more than one thousand planes used in the operation, 725 were American. Four hundred and fifty precision Tomahawk and 90 air-launched Cruise missiles were used.2 All told, 79,000 tons of explosives were dropped, including 152 containers with 35,450 cluster bombs, thermo-visual and graphite bombs.3 Despite this tremendous firepower used against a country the size of Ohio and a military that heavily relied on 1960-70’s Soviet technology, more and more reports are surfacing that the Yugoslav Army emerged from this war virtually unscathed.
http://www.iacenter.org/warcrime/19_army.htm

Da zakljucimo par aviona izvelo 33000 letova...Bravo matematiko!

vizet, busovača, kiseljak, žepče......su još manji pa se za njih tuklo do samoga kraja.
jesi li primijetio da srbi nemaju ni jedna slučaj da su odlučili ostati tući se do kraja protiv nadmoćnijeg protivnika nego su čim bi zagustilo, velikodušno prepuštali vekovne teritorije i bježali punom brzinom.

Decko svega si se mogao uhvatiti, al srednje Bosne nikako. Pa Abih vas je razvalila tamo da ste preko srpske teritorije morali bjezati (toliko o ostajanju do zadnje).

http://www.youtube.com/watch?v=wZNNkaVr760
Vitez, Busovaca, Travnik, Kresevo, Maglaj, Zenica itd. sve je zavrsilo u turskim rukama… ;)
Da sumiramo, sledeci put kad budes htio da se pravis pametan bar se raspitaj iz prve ruke a ne od Minhenske bojne ;) blatis ime I slavu čestitih Hrvata, njima bi uvijek ruku pruzio!

BWA
18-02-2016, 02:29
Vojska Jugoslavije je tada nepokretna i neučinkovita i nema kud ni doć u pomoć srpskoj vojsci u zapadnoj Bosni. Al to je čista fikcija, vojska bez goriva je nepokretna. VJ tada nikakvu opasnost nije predstavljala, to priznaju sami srpski generali na svojim sjednicama, izišli su transkripti.

Da VJ nije predstavljala opasnost Tudjman bi posao u pohode na istocnu Slavoniju,izgleda da je on znao da sta je VJ posedovala..ta ista Vojska Jugoslavije je u tom momentu posedovala 6 tenkovskih divizija a samo jedna 549. motorizovana brigada je imala tenkova koliko cela Hrvatska armija..plus na to kada se doda da bi Srbija zvanicno bila u ratu, opsta mobilizacija ko na Kosovu plus VRS. Hrvatima nikako nije bilo u interesu da se priblizavaju granicama Srbije to je Tudjman znao.
Kako god vidim veliku dozu podcenjivanja Srba ovde uopste, tako je radila jedna navijacka grupa sa prostora Hrvatske pa im se to nedavno obilo o glavu..

Azzurri
18-02-2016, 03:19
Pa reci onda otvoreno da su Srbi prekodrinjani sjebali svoju braću prečane jer Srbi prekodrinjani i nisu baš bili zainteresirani za pomoć svojoj braći s ove naše strane drine, osim tu i tamo onih vikend ratnika i zagriženih nacionalista, ali to su minorne brojke.

Grunf
18-02-2016, 09:37
Da VJ nije predstavljala opasnost Tudjman bi posao u pohode na istocnu Slavoniju,izgleda da je on znao da sta je VJ posedovala..ta ista Vojska Jugoslavije je u tom momentu posedovala 6 tenkovskih divizija a samo jedna 549. motorizovana brigada je imala tenkova koliko cela Hrvatska armija..plus na to kada se doda da bi Srbija zvanicno bila u ratu, opsta mobilizacija ko na Kosovu plus VRS. Hrvatima nikako nije bilo u interesu da se priblizavaju granicama Srbije to je Tudjman znao.
Kako god vidim veliku dozu podcenjivanja Srba ovde uopste, tako je radila jedna navijacka grupa sa prostora Hrvatske pa im se to nedavno obilo o glavu..

Ali nije posjedovala benzina da upogoni te sve tenkove. Milošević i ekipa na savjetu obrane su rekli da ak HV krene prema Vojvodini da je ugrožen sam opstanak SRJ te 1995. Ali Hrvatsku i HV je jedino zanimalo oslobođenje domovine.

Inkvizitor
18-02-2016, 10:22

što to vrijedi kad su divizije nepokretne. Pa vi tada prodajete benzin i to smiksani u bocama. Ono malo goriva što imate čuva se za neku stratešku rezervu. Nema, nema goriva,

na istočnu Slavoniju se nije išlo ne zbog ravnice i tu dobro ukopana linija može nanijet teške gubitke. Nju se jednostavno ostavilo za kasnije. I išlo bi se na nju. Plan je već bio napravljen. Da se nije pristalo na mirnu reintegraciju išlo bi se. To isto da pitaš što se u Bljesku nije išlo na Knin. Išlo se etapu po etapu. Hrvatska vojska je sve te godine u stvaranju, naoružavanju.

Pusti sad navijačke priče. I oko toga bi se moglo ovdje ali dole je podforum. Činjenica stoji da se niste baš pokazali kad je trebalo braniti teritorij u kojem ste prije rata bili velika većina tipa Glamoč, Grahovo, Drvar, Šipovo, Nisu to nešto naseljeni krajevi ali svejedno, strateški su bitni.

BWA
18-02-2016, 12:44
Pa reci onda otvoreno da su Srbi prekodrinjani sjebali svoju braću prečane jer Srbi prekodrinjani i nisu baš bili zainteresirani za pomoć svojoj braći s ove naše strane drine, osim tu i tamo onih vikend ratnika i zagriženih nacionalista, ali to su minorne brojke.

Nisu ih sjebali, Srbija je koliko mogla pomagala Srbe u Bosni ali taj rat su oni izneli sa svojih 27.000 vojnika koji su zivote dali da bi danas postojala ta RS.

BWA
18-02-2016, 13:10
što to vrijedi kad su divizije nepokretne. Pa vi tada prodajete benzin i to smiksani u bocama. Ono malo goriva što imate čuva se za neku stratešku rezervu. Nema, nema goriva,

Pises jer nisi informisan al dobro. Te 95 godine u Srbiji se normalno sluzio vojni rok, obuka se odvijala normalno za sve mehanizovane jedinice i bilo je goriva za funkcionisanje vojske, drzava je bila glavni svercer nafte preko Rumunije imalo je goriva itekako. Hehe pa sta mislis ko je Srbima u Bosni za 4 god rata slao gorivo.
Ti transkripti su se na kraju ispostavili kao lazni, Dimitirjevic je uhapsen pocetkom 98 god kao strani agent i spijun, posle 2001. Perisica je uhapsila spcijalana policija VJ, uhvacen je kako predaje tajna dokumenta VJ americkom izaslaniku.

ejsiejbi
18-02-2016, 16:10
Gorivo im argument za mobilnost i snagu jedne vojske kao sto je bila VJ. :shlag Pa VRS je dejstvovala 5 godina na svim mogucim frontovima i protiv Abih i protiv HV i HVO pa su se opet snalazili za gorivo. Vidis tako 1993ce kada su se uvele sankcije SRJ, Hercegovacki korpus VRS nabavlja gorivo bas od vas, linijom Bileća-Stolac-Čapljina-luka Ploče i to u sred rata s vama.
Dovoljno je bilo 5 profesionalnih brigada vojske Jugoslavije ukljuciti u rat u Bosni direktno sa punom mehanizacijom, ljudstvom i komandnim kadrom da se rijesi pitanje Bosne za manje od pola godine. Zato su se i uvele sankcije. Ono sto je srpsku vojsku najvise mucilo je ljudstvo. Tehnike je bilo, oruzja je bilo dovoljno, NAFTE JE BILO, jedino smo kaskali u ljudstvu, a trebalo je prekriti 71% iz 1993ce u Bih. To je ono sto sam ranije pisao da je ne pokretanje mobilizacije u srpskim redovima izazvalo problem.
Da su se prikljucile barem 2-3 brigade iz SRJ pokrili bi te praznine koje smo slabo odrzavali pogotovo u Zapadnoj krajini i Kupresu.
Al jbg. SRJ nije imala goriva zato su srbi i ispusili rat. Danke gorivo :)

Inkvizitor
18-02-2016, 18:14
Pises jer nisi informisan al dobro. Te 95 godine u Srbiji se normalno sluzio vojni rok, obuka se odvijala normalno za sve mehanizovane jedinice i bilo je goriva za funkcionisanje vojske, drzava je bila glavni svercer nafte preko Rumunije imalo je goriva itekako. Hehe pa sta mislis ko je Srbima u Bosni za 4 god rata slao gorivo.
Ti transkripti su se na kraju ispostavili kao lazni, Dimitirjevic je uhapsen pocetkom 98 god kao strani agent i spijun, posle 2001. Perisica je uhapsila spcijalana policija VJ, uhvacen je kako predaje tajna dokumenta VJ americkom izaslaniku.

Slala im je većinom Hrvatska. Pa svojim sam očima gledao kolonu od brat bratu 50 cisterni kako preko TG-a ide prema tada još zauzetom Kupresu. To je bio uvjet da se preko vaših teritorija izvuku Hrvati Srednje Bosne. Ipak su te Hrvate usput opljačkali onako da se običaj ne izgubi. Na kraju ipada, da TI ipak nemaš pojma.

bandira
18-02-2016, 18:22

Kad je u Oluji nastupila opća bežanija,niste stigli niti dokumente da popalite.
Neki od tih dokumenata su:

http://www.igreklik.com/slike/images/73353667272476285463_thumb.jpg (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=73353667272476285463.jpg)

http://www.igreklik.com/slike/images/26553935083910648995_thumb.jpg (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=26553935083910648995.jpg)

bandira
18-02-2016, 18:28
Vitez, Busovaca, Travnik, Kresevo, Maglaj, Zenica itd. sve je zavrsilo u turskim rukama… ;)
Da sumiramo, sledeci put kad budes htio da se pravis pametan bar se raspitaj iz prve ruke a ne od Minhenske bojne ;) blatis ime I slavu čestitih Hrvata, njima bi uvijek ruku pruzio!

Postoji li u vas komšija povijest a da nije mitomanija?

bandira
18-02-2016, 18:39
Grahovo, Glamoc, Jajce itd tokom rata brani Drugi Krajiski korpus, najslabiji korpus VRS, i po ljudstvu i po tehnici, vise je bio divizija nego korpus. S druge strane, 100x je lakse proci kroz Kupres i glamocko polje nego kroz Kanjon Vrbasa. Vidis tu jedva i automobili prolaze, a ne vojni transporteri i tenkovi, posto pretpostavljam da ni na mapi nisi vidio BL, a ne uzivo.

Na Mliništu je tada poginio Radoslav Lakić i poprilično niih iz specijalne brigada vojne policije, to jutro su jedinice VRS-a samo na Mliništima imali 40-tak mrtvih i 7 zarobljenih
"Specijalna brigada vojne policije je pre tačno 21 godinu krenula u svoja prva borbena dejstva. Bila je na svim delovima fronta, štitila srpski narod na svim prostorima i crtala granice današnje RS. Ovom jedinicom su komandovali oficiri čija je komanda uvek bila: „Za mnom", a to najbolje potvrđuje činjenica da su u borbenim akcijama poginuli i bivši komandant bataljona Radoslav Lakić i dvojica pomoćnika komandanta Radomir Popović i Mladen Predojević - kaže Keserović."

Prve pristigle jedinice u operaciji Vaganj 95 bile su: Prva drinska lpbr (mešovit sastav), Druga drinska lpbr (mešovit sastav), Brigada Istočnobosanskog korpusa (mešovit sastav), Prva srpska brigada (mešovit sastav), 65. zaštitni puk i 10. diverzantski odred. Sve mešovite brigade, mada su bile sveže, patile su od istih, ozbiljnih boljki: nije izvršena selekcija ljudstva pa su osim dobrovoljaca u sastav mešovitih brigada ulazili i redovni pripadnici matičnih brigada; mešovite brigade su imale simboličnu organsku vatrenu podršku i morale su da se u novim okolnostima oslanjaju na vatrenu podršku Drvarskog korpusa ili privremeno pridruženih baterija drugih jedinica; logistička podrška se obavljala u haotičnim uslovima bega civilnog stanovništva, a kako su linije komunikacije između matičnih korpusa i mešovitih brigada bile nesigurne i predugačke, nije bilo uslova za druge izvore logističkog obezbeđenja; komande brigada čije su matične opštine bile opustošene naletima hrvatsko-muslimanskih snaga prestale su da postoje u borbenom smislu (borci su napuštali jedinice kako bi zbrinuli porodice), ali su komande brigada zbog straha od kazni nastavili da šalju borbene izveštaje komandi Drvarskog korpusa i Glavnom štabu, što je potonje navodilo na pogrešan zaključak da su bokovi mešovitih brigada pokriveni; mešovite brigade su listom upotrebljivanje za ofanzivna dejstva, iako to njihov sastav objektivno nije dozvoljavao; vrlo mali broj pripadnik se ranije susreo sa raketno-oklopnim napadima neprijatelja što je u početku stvaralo paniku; sve mešovite brigade su bile privremenog sastava, što je značilo da se borci, uglavnom, nisu međusobno poznavali, zbog čega je dolazilo do nesporazuma a vrlo često i do nebrige.
Pored slabosti koje su ispoljavale mešovite brigade zadejstvovane u operaciji Vaganj 95, operativni nivo komandovanja (operativne grupe i korpusi) nije se postarao za dovoljno ozbezbeđenje borbenih dejstava, naročito ne za obaveštajni i logistički nivo.
Sredinom septembra, Glavni štab je uputio dodatne snage kako bi pojačao uzdrmane jedinice i da bi pokrenuo kontranapad. Osim još dve mešovite brigade, upućene su i najjače brigade Prvog krajiškog korpusa: 16.krajiška, 43.prijedorska, 6.sanska i 5.kozarska brigada. Na front su, takođe, stigli i 11. Dubička, Prva banjalučka, Druga krajiška brigada, Prvi bataljon vojne policije i Izviđački odred Prvog krajiškog korupsa, te jedan deo boraca Specijalne brigade policije iz istočnog dela Republike Srpske; na osnovu dogovora Karadžića i Jovice Stanišića, na front je stigla i Arkanova jedinica "Tigrovi“ (tri bataljona po 300 ljudi). Lokalnu osnovicu snaga Vojske Republike Srpske činile su brigade Drvarskog korpusa, 30. pešadijske divizije i druge brigade Prvog krajiškog kopusa.

Na osnovu direktive broj 8. Glavnog štaba, formirane su, u početnom periodu, četiri operativne grupe; istovremeno formirana je i jedna operativna grupa za širu zonu opštine Prijedor. U sastavu OG-2 bile su Prva banjalučka lpbr, Treća srpska (mešovita) lpbr. i brigada iz Istočnobosanskog kopusa (mešovita); sveukupno, 3800 vojnika. Operativnoj grupi je pridodata i Glamočka lpbr (po nekim informacijama, brigada je u ovo vreme imala 68 boraca), te jedan bataljon policije iz CSB Banjaluka; Operativna grupa je imala 35 cevi preko 100mm i 5 tenkova, te jedana divizion iz Mešovitog artiljerijskog puka Drvarskog korpusa.
Druga OG pokrivala je pravac Kupres-Glamoč, a zapovednik je bio general Momir Talić. Prva operativna grupa pokrivala je pravac Drvar-Glamoč, a njen zapovednik je bio general Radivoje Tomanić. U sastavu OG-1 bile su Petrovačka lpbr, Grahovska lpbr, 65. Zaštitni puk, Prva drinska brigada (mešovita) i 10. Diverzantski odred; u OG-1 je ušla i Druga drinska brigada (mešovita), a vatrenu podršku OG-1 pružao je Mešoviti artiljerijski puk Drvarskog korpusa bez jednog diviziona. Sveukupno, OG-1 je imala 5.000-5.500 vojnika.
Operativnom grupom 3 zapovedao je pukovnik Milan Atlagić. Zona odgovornosti OG-3 prostirala se pravcem Petrovac-Martin Brod. U sastavu OG-3 bile su Prva srpska brigada (1100-1300), 17. Ključka lpbr (1976), 15. Bihaćka lpbr (1520), Drvarska lpbr (1540) i 11. Krupska lpbr (1909) - sveukupno 8254 boraca.
Pored navedene tri OG, formirana je još jedna OG za odbranu opštine Prijedor u slučaju napada preko Une i za čuvanje desnog krila Operatvine grupe 3. Sastav OG-9 bio je: bataljon iz Srbačke brigade, dva bataljona iz Prnjavorske brigade, četa iz Sane, Prva novigradska brigada, radnički bataljon iz 43. mtbr, tri radnička bataljona iz 11. Dubičke lpbr; sveukupno 8.800 boraca.
Pored operativnih grupi, Glavni štab se u odbrani oslonio i na 30. pešadijsku diviziju, kojom je komandovao pukovnik Zec. Za vreme trajanja operacije Vaganj 95, divizija je imala 16.000 boraca, 110 cevi preko 100mm i 28 tenkova. U sastavu divizije, pored komande, bile su sledeće brigade: 31. Jurišna, 19. Donjevakufska, Prva šipovska, 7. Kupreška mtbr, 22. Kneževska, Prva kotorvaroška i 11. Mrkonjić grad brigada. Zona odgovornosti divizije protezala se od Kotor Varoši do Kupreša. Sve navedene jedinice su tokom trajanja operacije Vaganj 95 učestovala u borbenim dejstvima.

Grunf
18-02-2016, 18:40
:rofl

Vitez, Busovaca i Kresevo su ipak pali znaci...

bandira
18-02-2016, 18:41
Sva sreca pa sam kroz posao svako malo u Mostaru, I sva sreca da sam upoznao pojedince koji su bili pripadnici 41 mostarske brigade Abih s jedne strane, I pripadnike HVO-a Mostar. Ne moras ti meni govoriti kako je poceo sukob jer postoje uvijek dvije istine kada si ti u pitanju. Vi tokom godinu I po rata niste šantićevu ulicu prešli, a ne da ste nešto konkretnije uradili. I kad niste napadali nego se uvijek branili, odkud HV u Mostaru tacnije:
http://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/10346452_610506542381256_7471933293312666322_n.jpg ?oh=22b606535a487f86b960d0b483ea075c&oe=576919DA
http://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/v/t1.0-9/10369918_610506479047929_7803934921066167766_n.jpg ?oh=be7c9525ae0186790a079da88557379e&oe=572787AB
http://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/v/t1.0-9/10445969_610506322381278_5009171954045583039_n.jpg ?oh=774b92f30b5e720c822d400aecf5971f&oe=576F2904
http://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-ash2/v/t1.0-9/10439381_610506662381244_7243001558453413634_n.jpg ?oh=26bd21a14df65c0f3f780d8d93759853&oe=5759BFAD

!

I možel li navesti te dvije brigade HV koje su bile u Mostaru i nisu ga uspili zauzeti?

BWA
18-02-2016, 20:54
Slala im je većinom Hrvatska. Pa svojim sam očima gledao kolonu od brat bratu 50 cisterni kako preko TG-a ide prema tada još zauzetom Kupresu. To je bio uvjet da se preko vaših teritorija izvuku Hrvati Srednje Bosne. Ipak su te Hrvate usput opljačkali onako da se običaj ne izgubi. Na kraju ipada, da TI ipak nemaš pojma.

Upoznat sam sa time da im je Hrvatska slala naftu i da je bilo medjusobnog sverca ali daleko od toga da je to bila kolicina koja je izfinansirala ceo rat, ti kada bi znao da se Dunavom sa rumunske granice nafta svercovala teretnim brodovima a preko bugarske cisternama onda bi video da je ova prica o nedostatku goriva za VJ nerealna.

totalna steta
19-02-2016, 17:17
Činjenica da ratna inicijativa tog trenutka bila debelo na strani Hrvata i Muslimana...nema potrebe lijepiti ona videa di Arkan postrojava vojnike VRS i pere po njima,to je jako dobar pokazatelj stanja i duha u srpskoj vojsci tada.

Pitanje uključivanja izravno vojske SRJ u punom kapacitetu u Bosanski sukob, bi po mom mišljenju dovelo do iste onakve akcije Nato snaga kakvu ste imali 1999 ,samo šta bi ovde Nato imao i snage na terenu tj.HV I ABIH,tako da bi poraz srpskih snaga u Bih bio potpun.
Mislim da je to Slobo jako dobro znao,pogotovo šta i 91 god kad je imao potpunu inicijativu,legalitet i prevlast nije mogao zbog svjetskih geopolitičkih prilika intervenirat svim kapacitetima u Hrv i kasnije u Bih.

Vjerujem da su Ameri dali zeleno svjetlo za čišćenje Banja Luke da bi ista vrlo brzo pala jer se Srbima držao koridor otvoren za povlačenje i oni bi vec to proglasili izdajom pogotovo šta bi se i Nato umješao u kritičnim momentima.

Vojno,vjerovatno bi naši davali više artiljerijsku podršku dok bi balije pješadijski napadale jer za tako veliki grad osvojit nužna bi bila koordinacija obiju vojska.

Pa i ako poklopimo malo i jedne i druge ,nije velika šteta(kao šta je bila situacija kod jednog planiranog napada di su balije požurile)
:zubo:mmig

NorthStand
19-02-2016, 18:05
to je kao da netko 1944 kaže, da je rat tada završio kojim slučajem da se hitler odlučio predat i kapitulirat a što nije, da nije bilo potpisivanja "mirovnog ugovora" u tom slučaju jel, da bi Nijemci amere na zapadu i ruje na istoku došli glave.

jednsotavno kad ratna inicijativa krene na nečiju stranu, to je znak da ova druga strana je u velikim problemima, i da će joj trebat pravo čudo da se konsolidira i dovede u red da spasi živu glavu.

toga je Slobo bio svijestan, karadžić i mladić ne, Slobo je bio daleko inteligenniji od većine srba, zato su ga i Srbi proglasili izdajnikom, da je bilo po tim srpskim budalama ala Šešelj, ne sumnjam niti najmanje da bi mi danas ribičiju imali na Drini.

umjesto da se kreteni zahvale Slobi, oni čovjeka isporučili u Hag ko izdajnika. :rofl

je izdao vas je, tako što vas je naoružao do zuba, i omogućio vam višestoljetni san o "velikoj srbiji", i kada ste vi na bojnom polju zakazali, onda ste svu krivnju morali svalit na nesretnog Slobu, koji je pod pritiskom vlastitog naroda morao krenut u rat 1990ih.

uvjeren sam da Slobo nije imao narod koji ga je tjerao u rat, da bi se SFRJ vjerojatno mirno raspala, ali Srbija nije Treći Rajh, u trećem Rajhu narod sluša Furera. a u Srbiji Furer sluša narod, u protivnom Fureru pada glava. :kez

NorthStand
19-02-2016, 18:21
Slobo je igrao igru da je on mirotvorac, i da on spašava Jugu od povampirenih ustaša i fašista iz hrvatske, a ustaša je naravno Franjo Tuđman partizanski general, i do kraja života zagriženi Titoist. :rofl

hahaha u kojoj mi bolesnoj regiji živimo, ali to je upalilo, u samim počecima rata Tuđman nije imao nikakvu potporu zapada, svi pa i amerikanci nisu bili voljni saslušat našeg partizanskog generala i on je iako njihov antifašist, dobio odjeb po kratkom postupku.

sad zamislite da smo imali stvarno nekog ustaša, ala pavelić maks luburić slavko kvaternik itd, pa ti bi nas udruženo s srbima počeli rokat NATO avionima, a to je vjerojatno i bio cilj Slobe, samo nije upalio. ipak im nismo toliko napeti, da zbog nas ratuju.

i što je na kraju bilo, bilo je to da tek kad je ameriima prekipjela europska nesposobnost, i odugovlačenej riješavanje krize, oni su se opredjelili za Tuđmana jer su znali da je on jeidni koji može uspješno riješit taj problem, i to na jedini način na koji to SRBI mogu shvatit, i sam Clinton je rekao da Srbi moraju doživjet vojne poraze i udarce, da bi pristali pregovoarat o prestanku rata, dakle zato su oni podržali Tuđmana, a ne zato jer smo mi zapadni ljubimci, i zato jer nas ustaše Vatikan i ceo svet jako voli kako Srbi seru.

i zato je Tuđman došao na brijune, gdje je drug Tito svojevremeno prčio jovanku, da utvrdi na koji način Srbe treba dovesti pameti.

http://www.youtube.com/watch?v=NvsOIYmW6wU

šta je dalje bilo znamo, rekli bi neki ostalo je povijest, a Srbima ostaje nada da će svoje smrdljive opanke i brabonjke opet u nekim yugo partizanskim mitomanijama naselit u krajeve u kojima nikad nisu bili niti će biti većina. pa onda opet, ajmo jovo na novo, ja samo znam koliko god hrvatska partizana i yugo idiota stvorila, mi ćemo na kraju uvijek s njima i srbima izaći na kraj, jer je neminovnost da je partnerstvo srba i hrvata političko, osuđeno na propast, upravo zbog srba i njihove želje da tlače hrvate i da nam se šepure po državi ko nekakvi gospodari, to ni partizani kao što vidimo po primjeru Tuđmana ne mogu prihvatiti, nije Tuđman ko partizan slučajno u BG dok je tamo stolovao shvatio koje su namjere srba, i što oni zapravo žele u toj državi zvanoj SFRJ. zato je kao i najvjerniji titin general, i postao najveći zagovornik NDH.

http://www.youtube.com/watch?v=f_NvMOj6IjQ

zna Franjo jako dobro, da su zbog te i takve Jugoslavije, Srbi vladali hrvatskom 68 godina, da su zbog te i takve jugoslavije nastale ustaše, i da zbog nje i njenih zagovornika će i postojat dok god budu postojali jugoslaveni i antifašisti usrani, postoajt će i ustaše. to je neminovnost, ne može u srbiji bujat četništvo, u hrvatskoj partizanluk, a da se to ne reflektira ustaštvom, neka ta gospoda partizani i četnici budu svijesni te činjenice i neka se prestanu zavaravat da će zato jer su ustaše izgubile rat, Hrvati postati njihove kurve i otirač za noge. nećemo, i da sto puta izgubimo rat, pokorit se nikome nećemo, i ako već morate vladat nama morat ćete nas prije toga sve pobit. jer još se nije rodio taj koji je hrvatima odredio da će biti stranci i sluge u svojoj vlastitoj državi. taj antifašist Tito i njemu slični, moraju znati da Hrvati ne pristaju na eksperimente kojekakvih komunista i propalih ideologija koje žele nama vladat, za korist drugih naroda i država. mi na to ne pristajemo, i dok god vi gospodo strani sluganovići budete tretirali hrvate ko svoje roblje, postojat će i Ustaše. pametnom dosta.

caporegime
19-02-2016, 20:17
Bez uvrede al mislim da si ti sam po sebi zestoka nebuloza. Pises i kritikujes bez ikakvih argumenata, pocev od navijackih tema pa sve do ove teme. Kenjas svima, a ustvari si za paraolimpijade. Uspio si u zivotu ako mislis da si pobjednik al stoji i dalje cinjenica da si retard Puna ti usta Srba, hmmm kad srbi udare kao nedavno u Atini tebe nema, a ima te na internetu. Bravo! Daj argumente i pokazi suprotno, a ne neka poredjenja u kojima bi jebo scarlet johanson

argumente si dobio a to što ih ne možeš podnijeti je nešto drugo.
ja osobno mislim da si ti retard, da rodila retardirana a je svaki od kandidata za tvog oca također retard.
jesi li ti bio u ateni možda?

Naravno da se dao otpor sa srpske strane koliko se moglo u tom datom trenutku. Vidis Abih je pokusala napasti na Novi Grad i Prijedor pa sa te strane opkoliti BL, ali malo se zeznuli. Vrs im zube slomila u prvom kontranapadu i odbila ih do Kljuca. Vidis tu su bile malo jace snage VRS.

dakle, kad se skupe najjače snage, sve što mogu napraviti je hodat po brdima od sanskog mosta do ključa.
je li možda zauzet ključ? i di je sad sanski most?
šta li reć o tome što li je slomljeno u bosanskoj krupi, petrovcu, ključu......
reci nam nešto o kotranapadima na mrkonjić, šipovo, glamoč........
vidiš, tu i nisu bile najjače snage hv-a.

U teoriji i praksi DA. U tvojoj glavi NE. Ukrajinska vojska je godinu dana granatirala aerodrom u Donbassu koji su rusi zauzeli, pa vidi nakon 10 000 ispaljenih granata nisu ga uspjeli zauzeti, a BL je malo krupniji zalogaj i za vas i za turke, sve i da jedna brigada u njoj ostane. Jbg kad moze tisucu branitelja vukovara odbraniti grad od 30 tisuca krvolocnih cetnika, sto ne bi i jedna sasvim dobro opremljena i kaljena brigada kao sto je 16ta krajiska (banjalucka). A vidi taj grad je tokom rata dao 4 brigade vojske i bataljon specijalne policije

nisam vidio da je i jedna brigada odlčila ostati i braniti se do kraja na također vekovnim teritorijama. da je slučajno osvojena banja luka ti vi vjerojatno iz daljnie srao; e samo probajte na bijeljinu, zube ćemo vam polomiti. je li tako?

Ilijas i Ilidza preko 100napada od turaka, odbranjeni do kraja rata. Sarajevo, 100 napada turaka i 5 deblokada u kojima je preko 50000 muslimana pojedinacno ucestvovalo, svaki put odbijeni do kraja rata. Trebinje, desetine vasih napada na reon Popovog polja , trebinjske šume, svaki put odbijeni do kraja rata, Teslic, X napada od strane turaka i El mudzahih, svaki put odbijeni, Kotor Varos i Dio Vlasica, X napada, svaki put odranjeno do kraja rata, Treskavica, stotine napada Abih na srpske polozaje odbranjeno do kraja 1994te kada Unprofor daje Abih odredjene kote, Bjelasnica, Igman, Borci iznad Konjica, Nevesinje, Visegrad, Ugljevik, Brcko itd... Vidis praksa malo drugacije pokazuje nego tvoja imaginacija u glavi,

praksa pokazuje da ni u jednom slučaju niste imali svoje srebrenice, srednje bosne, goražda, vukovare....... možda zato jer je bilo isplativije bježati nego krvarit.

desetine vasih napada na reon Popovog polja , trebinjske šume, svaki put odbijeni do kraja rata

kako da ne. tisuće napada. što se napalo, osvojilo se. što se nije trebalo, nije se ni napadalo. srećom, ti s sa svojih 10 godina tada ima uvid u sve.

I kad niste napadali nego se uvijek branili, odkud HV u Mostaru tacnije:

vidim da si nesvjesno priznao da hv znači uspješan napad.. jes da ti je logika poprilično glupa (dakle potpuno svojstvena tebi) ali jesu li te možda kao malog plašili da će doći hv ako ne budeš pojeo do kraja ili ako ne pospremiš tenisice nakon što se vratiš iz pješčanika.

Sa takvima smo se jebavali godinu dana jer su gerilski ratovali
vi niste ni to.

Dovoljno je bilo 5 profesionalnih brigada vojske Jugoslavije ukljuciti u rat u Bosni direktno sa punom mehanizacijom, ljudstvom i komandnim kadrom da se rijesi pitanje Bosne za manje od pola godine.

kao što se riješilo u vukovaru? tamo je bilo još više ljudi i tehnike.

ecko svega si se mogao uhvatiti, al srednje Bosne nikako. Pa Abih vas je razvalila tamo da ste preko srpske teritorije morali bjezati (toliko o ostajanju do zadnje).

Vitez, Busovaca, Travnik, Kresevo, Maglaj, Zenica itd. sve je zavrsilo u turskim rukama…
Da sumiramo, sledeci put kad budes htio da se pravis pametan bar se raspitaj iz prve ruke a ne od Minhenske bojne blatis ime I slavu čestitih Hrvata, njima bi uvijek ruku pruzio!

mali, ovo ti je šećer na kraju. stvarno si glup. koliki tebe kompleksi lupaju kad pored zdravih očiju vidiš ono što želiš vidjeti. baš si glup.
s druge strane mene nazivaš glupim i istodobno pričaš kako su vitez, busovača, kreševo završili u muslimanskim rukama, ha ha .
u vrijeme rata si još srao u gaće a meni govoriš da se raspitam.

i kako se nadalje s tobom raspravljati? možemo ovako do sudnjega dana ali ako vidljivo i svjesno lupetaš jedno iako ti se podastre drugo onda ti i nisi došao ovdje raspravljati nego srati.
kad se ulazi u tuđu kuću onda se ponaša pristojno a ti nisi ni sjeo već si počeo srati i vrijeđati.
to možda možeš u svom okruženju ali ovdje nećeš.

caporegime
19-02-2016, 20:22

druškane, pa ne budi neozbiljan. ako je itko podcjenjivao drugoga to su bili srbi, pa si imao prilike vidjeti kako je završilo.
i kad 50 ljudi napadne 25 ljudi misliš li da je to pravi pokazatelj?
ti klinci su bili duplo malobrojniji pa su pokazali puno više nego vaša ekipa iz obrenovca kad su ih cigani zaskočili na cesti, a nije ih bilo duplo više.

Skywalker
19-02-2016, 20:59
je izdao vas je, tako što vas je naoružao do zuba, i omogućio vam višestoljetni san o "velikoj srbiji", i kada ste vi na bojnom polju zakazali, onda ste svu krivnju morali svalit na nesretnog Slobu, koji je pod pritiskom vlastitog naroda morao krenut u rat 1990ih.

uvjeren sam da Slobo nije imao narod koji ga je tjerao u rat, da bi se SFRJ vjerojatno mirno raspala, ali Srbija nije Treći Rajh, u trećem Rajhu narod sluša Furera. a u Srbiji Furer sluša narod, u protivnom Fureru pada glava. :kez

Slobo je samo hteo da ostane sto duze na vlasti..bio je spreman sve da uradi zarad tog cilja...I kad gledas kroz tu prizmu,shvatices mnoge stvari...Kako ga je Zapad vise pritiskao da ode sa vlasti,on je pravio sve vece i vece greske.Prakticno je bio idealan primer Predsednika jedne male neposlusne zemlje,koga treba svrgnuti sa vlasti...To smo skupo platili sa Kosovom..Da je bio neko pametniji u tim godinama,mislim da bi uspeli da izbegnemo sukob sa NATO 1999,i vrlo verovatno sacuvamo bar sever Kosova...Zapad je znao da Milosevic popusta pod pritiskom...i stalno su ga tako primoravali da igra po njihovim pravilima.

On da je hteo Veliku Srbiju,ne bi prepustio Vukovar 1998(ok,tad je vec znao za moguci sukob sa NATO oko Kosova,ali to je taj pritisak o kome pisem,a kojima su ga saterali u cosak..na kraju,bukvalno cosak u Hagu u tamnici.
I nemoj sad da pisete,da VJ nije bila sposobna za ratovanje,pa se zato sve prepustilo,jer nema logike da hoces da pravis Veliku Srbiju,a nisi sposoban ni samu Srbiju da sacuvas...i to oko eventualnog ulaska VJ u otvoren sukob sa HV i mundzosima...Nesto tu debelo ne stima u vasoj logici.

On da je hteo Veliku Srbiju,ne bi "izdao" Krajinu...Nesto mi ne ulazi u glavu,da hoces da pravis Veliku Srbiju,pa ne radis nista po tom pitanju..Ko je onda hteo Veliku Srbiju ? Srbi iz Krajine? Ja vam tvrdim da vecina tih Srba ni tad a ni danas nema isti osecaj kao Srbi rodjeni ovde...Oni nisu bili zadojeni idejom Velike Srbije...To sto je Seselj isao tamo i drzao govore...njima je to toliko bilo strano...kao da im pricas o razbijanju atoma u cestice...
Oni su se borili da se opet ne bi ponovila NDH...Oni su odrasli uz te price,oni imaju babe i dede ubijene za vreme NDH...Pogledaj snimke sa pocetka rata,svi oni pricaju da nece dozvoliti da ih ustase ponovo kolju,itd...Niko ne spominje Veliku Srbiju...Tacno je,kazu:"Ovo je nasa zemlja,srpska zemlja,tu smo rodjeni"...ali oni u tom trenutku nemaju svest o Velikoj Srbiji...
Oni danas i dalje zale za Krajinom..Imam neku rodbinu zibeglu odatle...Oni i dalje zive u 1995,i dalje mastaju o Zrmanji,Kninu i "crvenim zgradama"...Srbija je za njih asocijaciju na izdaju,izbeglicke kampove...nuzno zlo,takoreci...Hrvatsku mrze,a Srbiju ne vole.

Mogao je da izazove rat,mogao je da krade izbore,ubijao politicke protivnike(bukvalno naredjivao likvidaciju)...Da je u pocetku imao veliku podrsku,tacno je,i to niko ne spori..ali je i SPO bio jak te 1991...Ko zna,mozda da je Vuk dosao tad na vlast,mozda bi ranije poceo da propoveda kako je EU super stvar,kao sto danas radi za njih...ko moze da tvrdi suprotno ??

Slobo-Izbori 1996 pokradeni,isto je hteo i 2000-te...ali je Zapadu vec dosadilo da se zaje8ava sa njim,pa su rekli aj ti druze malo u Hag,a od Srbije cemo da napravimo naseg poltrona,kao sto i jesmo danas...Upravo smo potpisali sporazum za NATO,a o tome mozda na dr.temi.

Inkvizitor
19-02-2016, 22:13
Kako odolit a ne obrisat ovako debilan post..

Skywalker
19-02-2016, 22:23
Potrudi se da napises ne toliko debilan post.Ne bi trebalo da ti bude tesko,zar ne :)

A ja ti kazem da taj narod tu nije imao pojma o Velikoj Srbiji...jer znam kako danas razmisljaju,cesto pricam sa ljudima koji su izbegli odatle...Srbija za njih nikada nece biti njihova drzava.Znam da ti je tesko da shvatis...ali je tako.
A ja znam sta ce neko da okaci...okacice one snimke iz 1989 iz Srba i sa Kosova,ili odakle vec,i recice evo masu sprskim zastavama,pevaju o Velikoj Srbiji...znaci spremaju se za rat....a dobro se zna da je tu dolazila masa iz svih krajeva bivse Jugoslavije...Pa i vi ste mahali hrvatskim zastavama na utakmicama i mitinzima HDZa,pa niko nije rekao,aha,evo ih planiraju Veliku Hrvatsku.

Pa Milosevic je imao organizovane mitingase...koji su isli gde god je trebalo...CG,Novi Sad,Kosovo...pa i u Hrvatsku...Tvrdim ti,obican narod odatle nije imao pojma o Velikoj Srbiji...Samo nisu hteli da im se ponovi WWII,jer su odrasli na tim pricama,itd.

Inkvizitor
19-02-2016, 22:44
Uglavnom, tko ih jebe. Željeli su živjeti u Srbiji, pa eto im Srbija.

bandira
19-02-2016, 22:48
Potrudi se da napises ne toliko debilan post.Ne bi trebalo da ti bude tesko,zar ne :)

A ja ti kazem da taj narod tu nije imao pojma o Velikoj Srbiji...jer znam kako danas razmisljaju,cesto pricam sa ljudima koji su izbegli odatle...Srbija za njih nikada nece biti njihova drzava.Znam da ti je tesko da shvatis...ali je tako.
A ja znam sta ce neko da okaci...okacice one snimke iz 1989 iz Srba i sa Kosova,ili odakle vec,i recice evo masu sprskim zastavama,pevaju o Velikoj Srbiji...znaci spremaju se za rat....a dobro se zna da je tu dolazila masa iz svih krajeva bivse Jugoslavije...Pa i vi ste mahali hrvatskim zastavama na utakmicama i mitinzima HDZa,pa niko nije rekao,aha,evo ih planiraju Veliku Hrvatsku.

Pa Milosevic je imao organizovane mitingase...koji su isli gde god je trebalo...CG,Novi Sad,Kosovo...pa i u Hrvatsku...Tvrdim ti,obican narod odatle nije imao pojma o Velikoj Srbiji...Samo nisu hteli da im se ponovi WWII,jer su odrasli na tim pricama,itd.

Ovo je već deseti put da ti opet svoje nebuloze o jadnim Srbima koji nisu znali šta hoće nego su jadni samo htjeli da ih nitko ne dira...i ja ti svaki put postavim da su oni vrlo dobro znali šta žele a to je Srbija.A ti napokon odluči jel to velika ili mala Srbija.

Plakat za referendum

http://www.igreklik.com/slike/images/75980931733158285638_thumb.jpg (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=75980931733158285638.jpg)

vrlo jasno šta Srbi žele
http://i.imgur.com/rg61WaNs.jpg (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=13636896791971530077.jpg&file_imgur=rg61WaN.jpg)

i šta je najluđe od svega,skoro 70 000 Srba iz Srbije sudjeluju na referendumu u Hrvatskoj tražeći srpsku autonomiju
http://i.imgur.com/BaWXqgis.jpg (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=88349219229436234924.jpg&file_imgur=BaWXqgi.jpg)

bandira
19-02-2016, 22:53
Slobo je samo hteo da ostane sto duze na vlasti..bio je spreman sve da uradi zarad tog cilja...I kad gledas kroz tu prizmu,shvatices mnoge stvari...Kako ga je Zapad vise pritiskao da ode sa vlasti,on je pravio sve vece i vece greske.Prakticno je bio idealan primer Predsednika jedne male neposlusne zemlje,koga treba svrgnuti sa vlasti...To smo skupo platili sa Kosovom..Da je bio neko pametniji u tim godinama,mislim da bi uspeli da izbegnemo sukob sa NATO 1999,i vrlo verovatno sacuvamo bar sever Kosova...Zapad je znao da Milosevic popusta pod pritiskom...i stalno su ga tako primoravali da igra po njihovim pravilima.

On da je hteo Veliku Srbiju,ne bi prepustio Vukovar 1998(ok,tad je vec znao za moguci sukob sa NATO oko Kosova,ali to je taj pritisak o kome pisem,a kojima su ga saterali u cosak..na kraju,bukvalno cosak u Hagu u tamnici.
I nemoj sad da pisete,da VJ nije bila sposobna za ratovanje,pa se zato sve prepustilo,jer nema logike da hoces da pravis Veliku Srbiju,a nisi sposoban ni samu Srbiju da sacuvas...i to oko eventualnog ulaska VJ u otvoren sukob sa HV i mundzosima...Nesto tu debelo ne stima u vasoj logici.

On da je hteo Veliku Srbiju,ne bi "izdao" Krajinu...Nesto mi ne ulazi u glavu,da hoces da pravis Veliku Srbiju,pa ne radis nista po tom pitanju..Ko je onda hteo Veliku Srbiju ? Srbi iz Krajine? Ja vam tvrdim da vecina tih Srba ni tad a ni danas nema isti osecaj kao Srbi rodjeni ovde...Oni nisu bili zadojeni idejom Velike Srbije...To sto je Seselj isao tamo i drzao govore...njima je to toliko bilo strano...kao da im pricas o razbijanju atoma u cestice...
Oni su se borili da se opet ne bi ponovila NDH...Oni su odrasli uz te price,oni imaju babe i dede ubijene za vreme NDH...Pogledaj snimke sa pocetka rata,svi oni pricaju da nece dozvoliti da ih ustase ponovo kolju,itd...Niko ne spominje Veliku Srbiju...Tacno je,kazu:"Ovo je nasa zemlja,srpska zemlja,tu smo rodjeni"...ali oni u tom trenutku nemaju svest o Velikoj Srbiji...
Oni danas i dalje zale za Krajinom..Imam neku rodbinu zibeglu odatle...Oni i dalje zive u 1995,i dalje mastaju o Zrmanji,Kninu i "crvenim zgradama"...Srbija je za njih asocijaciju na izdaju,izbeglicke kampove...nuzno zlo,takoreci...Hrvatsku mrze,a Srbiju ne vole.

Mogao je da izazove rat,mogao je da krade izbore,ubijao politicke protivnike(bukvalno naredjivao likvidaciju)...Da je u pocetku imao veliku podrsku,tacno je,i to niko ne spori..ali je i SPO bio jak te 1991...Ko zna,mozda da je Vuk dosao tad na vlast,mozda bi ranije poceo da propoveda kako je EU super stvar,kao sto danas radi za njih...ko moze da tvrdi suprotno ??

Slobo-Izbori 1996 pokradeni,isto je hteo i 2000-te...ali je Zapadu vec dosadilo da se zaje8ava sa njim,pa su rekli aj ti druze malo u Hag,a od Srbije cemo da napravimo naseg poltrona,kao sto i jesmo danas...Upravo smo potpisali sporazum za NATO,a o tome mozda na dr.temi.

jel trebam ponovo stavljat one vaše dokumente o ljudskoj,finaciskoj,vojnoj pomoći iz Srbije svo vrijeme trajanja paradržave da ti ne bi i dalje pisao ove nebuloze demantirane desetine puta na ovom forumu

raketni sustav doveden iz srbije 1994
http://i.imgur.com/FNcHmcMs.jpg (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=13883306972367243480.jpg&file_imgur=FNcHmcM.jpg)

financiranje cjelokupne TO krajine
http://i.imgur.com/vfGaGORs.jpg (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=52224421194915277926.jpg&file_imgur=vfGaGOR.jpg)

ljudstvo iz srbije
http://i.imgur.com/GQ9ZQOYs.jpg (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=37194460345026189474.jpg&file_imgur=GQ9ZQOY.jpg)

philly
19-02-2016, 23:06
svaka čast bandira šta imaš živaca svaki put argumentirano poklopit pop-up mitomane :D ... tu i tamo izlete sa svojon mitomanijon ka pop-up reklame :D, i svaki put ih poklopiš s artiljerijon, a oni nikako da se dozvaju pameti :zubo

NorthStand
20-02-2016, 01:09

pa mi ne samo da planiramo, mi mic po mic ostvarujemo zamisli poglavnika NDH, kao i predsjednika RH Franje, banovina hrvatska sve je bliža i bliža, a Srbija "grande" sve manja i manja. :rofl

i mi smo odrasli na pričama da partizanski i četnički kozojebi, ubijaju stotine tisuća nevinih hrvata, ali nikad nitko za to nije odgovarao kako ste vi jugo četničke krvopije pobili ustaše i domobrane koncem 2ww, dakle seljoberu ne pričaj mi o pravdi, vi ste svoju stoku dobro namirili, a ja kada budem namirivao svoju za svoje ubijene, sjetit ćete se kako izgleda pakao kad mene upoznate.

300.000 hrvata su pobili komunisti, najmanje, i 100.000 četnici, jel tebi jasno da vi niste nikakva nevinašca krpelju srpski ?

NorthStand
20-02-2016, 01:18
svaka čast bandira šta imaš živaca svaki put argumentirano poklopit pop-up mitomane :D ... tu i tamo izlete sa svojon mitomanijon ka pop-up reklame :D, i svaki put ih poklopiš s artiljerijon, a oni nikako da se dozvaju pameti :zubo

oni znaju da ćemo im mi pičku polupat, zato su u strahu velike oči, sad bi oni opet reda radili, ali ne kuže da im hercegovina nije atena, i da im vukovar nije gazimestan. bude li ovdje ikada više rata, crno im se piše, evo nama dolaze minobacači koji će uredno begorađanku rokat u slučaju da mi procijenimo da srpčad treba dignut u zrak.

u svakom slučaju, ustaše su se totalno unezvijerile, i opasnost za crveno-crno bele turke je golema. pa moraju skupljat jeftine poene u ateni, a ja ih jedva čekam na našem domaćem terenu da ih okrenemo ko janje na ražnju. krajnje je vrijeme, da upoznaju moje ličke običaje. :kez

uostalom kad ste čuli da Srbi imaju argumente, njihov jedini argument je Srbija do tokija, i ponavljanje sličnih fraza milion puta, s njima nema smisla raspravljat, oni ne priznaju argumente kao ni inkvizitor, kad god ih razbijem argumentima brišu mi poruke i revidiraju moja besprijekorno ispravna stajališta, jer ne mogu podnest da netko bistrije razmišlja od njih.

to je kad se igraš junaka, pa ispadneš pizda. nisam ja srbima kriv, što oni uglavnom ispadaju pizde, a jednom se i njima moralo dogodit da uhvate grupicu hrvata na prepad, iako se hvale da im to nije prvi put, nego da su ovaj put uspjeli snimit događaj, sve pet, ja kad bude gostovao partizan i zvezda u zagrebu obavezno nosim fotić sa sobom, da mogu dokumentirat bježaniju i izuvanje iz cipela dotične bagre, jer nema ništa slađe nego kad srbin jauče i kmeči, dok ga nemilosrdno divljački cipelariš.

bez brige Srbi, od vas milosti ne tražim, slobodno pucajte bodite i ubijajte, jer budite sigurni da ću upravo to ja radit vama kada vas uhvatim na čistini jednom a uhvatit ću, makar u novom svijetskom ratu, ali da ću vas tarambat gore nego ustaše u to se možete kladit.

bgstreeter86
20-02-2016, 01:29
oni znaju da ćemo im mi pičku polupat, zato su u strahu velike oči

ti picku mozes da polupas samo tastaturi jer te tamo gde se picke lupaju redovno nema :north

bandira
20-02-2016, 15:21
Uglavnom, tko ih jebe. Željeli su živjeti u Srbiji, pa eto im Srbija.

iseljavanju j porodice nakon vracanja Vukovara u hrvatski pravni poredak.

https://youtu.be/bcZatEDj4E4

https://youtu.be/KJSAfO5Q8Mo

NorthStand
20-02-2016, 19:00
ti picku mozes da polupas samo tastaturi jer te tamo gde se picke lupaju redovno nema :north

http://www.youtube.com/watch?v=rBGHDaDVZmM

bješte, evo ustaše su navalile. :rofl

vidi što ste silni, vidi što ste zajebani, vidi što ste kurčeviti, vidi što ste tvrdi, vidi što ste opaki, i vidi što ste bezobrazni, jednom turčin uvijek turčin, zapamti turčine kad vas Hrvati uhvate na čistini, ni prašina od vas neće ostati.

a to tko će koga tući tastaturom, ništa ne brini, ja mogu i šakama i nogama i letvama i rogljama, svakome po zasluzi, a vi Srbi ćete od mene uvijek dobit ono što i zaslužujete. kad se samo sjetim svjedočanstva što ste radili ustašama i domobranima od bleiburga, do gevgelije, vjeruj mi nikad to vama i ovim domaćim izdajicama neću zaboravit, i svaki put kad bude rat ovdje svakome ću vratit milo za drago nazad, mene usrani saveznici i saveznici saveznika ne zanimaju niti najmanje, oni koji ubijaju hrvate oni koji su spremni uništit hrvatsku, a meni popuju o antifašizmu, dobit će od mene točno ono što zaslužuju, a to je rafalna paljba, pa slobodno skupa s ovim našim tito partija jugo armija debilima vrištite o fašizmu i ustašizaciji hrvatske, nema tog srbina i domaćeg izroda paritzanskog koji mene može skrenut s puta hrvatskog, nema te sile Božje i vražje koja mom narodu i meni može oduzet pravo na slobodu, i na NDH! nema, a vi ako vam se ne sviđa što reče vaš dženeral Šljivančanin u Vukovaru 1991, ODITE TAMO GDJE VAM SE SVIĐA, U SRBIJU ILI RUSIJU SAMO ŠTO DALJE OD HRVATSKE.

baranjac
20-02-2016, 22:08
http://www.youtube.com/watch?v=rBGHDaDVZmM

bješte, evo ustaše su navalile. :rofl

Skoro mi suza krenula...

Skywalker
21-02-2016, 19:04
Pa dobro,ne znam sta vam znace stalno ti snimci...Mozemo i mi da kacimo vase provlacenje kroz kukuruze oko Vukovara,ali ne vidim svrhu tome.
Prozivate taj srpski narod odatle za kukavicluk,a na drugoj temi pisete kako vas je ustvari jako mali broj branio Hrvatsku...svoje ministre prozivate da kazu gde su bili 1991,itd.Ne razumem stvarno...Onda je i veci deo vaseg naroda hrabar koliko i mi,i brz u bezanju...Samo sto su ti Hrvati bezali iz svoje maticne drzave,a ovi Srbi,kako ce se ispostaviti,ipak iz tudje...Sta je veci kukavicluk,procenite sami.

Azzurri
21-02-2016, 20:28
Samo sto su ti Hrvati bezali iz svoje maticne drzave,a ovi Srbi,kako ce se ispostaviti,ipak iz tudje...Sta je veci kukavicluk,procenite sami.

Nisi u pravu. Hrvatska je također država i Srba koji su lojalni istoj. Nije zanemariv broj Srba branitelja bija u HV-u. Da većina Srba nije išla rušit ustavno-pravni poredak RH svojin gerilskim akcijama, Hrvatska bi i dan danas bila njihova država.

Srbi prečani iz Hrvatske imaju puno više zajedničkih stvari s Hrvatima nego sa Srbima iz Srbije. Od genetike, kulture do govora. Da nisu pravoslavni, gotovo da razlike između tih Srba i Hrvata ne bi bilo.

caporegime
21-02-2016, 20:41
Pa dobro,ne znam sta vam znace stalno ti snimci...Mozemo i mi da kacimo vase provlacenje kroz kukuruze oko Vukovara,ali ne vidim svrhu tome.
Prozivate taj srpski narod odatle za kukavicluk,a na drugoj temi pisete kako vas je ustvari jako mali broj branio Hrvatsku...svoje ministre prozivate da kazu gde su bili 1991,itd.Ne razumem stvarno...Onda je i veci deo vaseg naroda hrabar koliko i mi,i brz u bezanju...Samo sto su ti Hrvati bezali iz svoje maticne drzave,a ovi Srbi,kako ce se ispostaviti,ipak iz tudje...Sta je veci kukavicluk,procenite sami.

misliš nenaoružani ljudi su bježali pred vojskom.
šta li tek reć o vojsci koja je pobjegla čim je zagustilo a ostavila svoj narod po principu, spašavaj svoju glavu pa kud koji mili moji, dok se ustaše ne predomisle.
a bili su u zemlji koju su smatrali svojom,ne?

moram priznati da sam fasciniran ovim misaonim konstrukcijama kojima se pokušava samome sebi isprati mozak i promijeniti stvarnost.
možda sky ima teorju pri kojoj u svojoj zemlji djeluju podzemne vode mističnog djelovanja pa pripadnici matičnog naroda postaju jači, otporni na metke, pretvaraju grančice u puške.....
ko će ga znati ali pored ovakve argumentacije s druge strane, s naše nije potrebno ništa reći. dovoljno je samo ostaviti ono što dolazi s druge strane

NorthStand
11-08-2016, 19:05
Đuro Svračić je sve objasnio, da se rat nastavio, ni RS ne bi bilo.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=59843909&postcount=9426

neka "antifašisti" s šubarom na glavi, zahvale amerikancima i hoolbruku što ih je toliko mrzio da je inzistirao da srbijanci dobiju najmanje 49 posto ni manje ni više 49 psoto "jedine i nedjeljive" koju su samo Hrvati aka Ustaše napadali i podjelili.

joj što je lijepo živjet ovdje, i slušat ove jugoslavenčine zadrigle koje s ovim srbima uvijek petljaju tako da hrvate uvale u govna. a fascinantno je za pratit koliko ima tih budala, koje nakon svega što se događalo u SFRJ i prije Kraljevini ne znaju ništa, Hrvati su bolestan narod to se najbolje vidi po tome da smo nakon terora u Kraljevini dali Titu 140.000 partizana da napravi još jednu, naravno goru Jugoslaviju SFRJOT samo za idijot-e.

nema šta mi nećemo mazohisti popušit, nema šta mi mazohisti nećemo tolerirat, eto i Tuđman koliko je inzistirao da se dinamo ne zove dinamo jer da je to komunistički simbol, a on ostavio komunističke simbole netaknute širom zemlje, Tito mu osto u uredu i nakon smrti, o čemu mi pričamo ? čak ni jedna istinska povijesna veličina kao Tuđman, nije mogao bez određenog kretenizma. pa šta mi imamo dalje pričat, mjenjat ime dinamo a ostavit mesića manolića i perkovića na slobodi, pa to je takav idiotizam da ja to ne mogu riječima objasnit. nisu SRBI krivi za ništa, sve smo mi Hrvati krivi, da nije bilo nas da Tito nije imao 140.000 hrvata na svojoj strani, kurac bi napravio Jugoslaviju, toga budite svi svijesni isto koliko i činjenice da je rat potrajao mi bi došli do Drine i Zemuna, izašli bi na povijesne granice i poglavnik Pavelić bi konačno odahnuo i rekao "moja misija je konačno izvršena uspješno". :D

NorthStand
11-08-2016, 19:09
Skoro mi suza krenula...

http://www.forum.hr/showpost.php?p=59843909&postcount=9426

i Đuri, Đuro je ovo objasnio perfekcija jedna, teško da itko može bolje. Srbijanci i prečani su potučeni do nogu, ostala im je samo atena i akcije delija da se kurče o superirosnosti srba nad hrvatima.

nema je, niti je ikada bilo, akcije koje Srbi izvode su meni uvijek nalik na dobro smišljeni zločin, ali nakon svakog zločina dolazi kazna, pa je tako stigla i Oluja, pa će i nakon atene delije kad tad stići kazna.

ja uvijek kažem, kako oni nama kažu, "nikad vam nećemo dovoljno vratit za jasenovac" a ja kažem nikad vam nećemo dovoljno vratit za voždovanje u kraljevini i sfrj, za bleiburg i vukovar. nikada.

tako to ide na ovim prostorima, kao kad antifašisti kažu da su ustaše najveća sramota u hrvatskoj povijesti, a svaki normalan čovjek zna da od tih antifašista nema većih govana, čak su i Srbi manja govna od njih.

BWA
18-03-2018, 16:10
http://www.youtube.com/watch?v=Dqxh2SezpJ4