PDA

Pogledaj Full Version : Skrivena kulturna baština

Antika
04-03-2013, 14:01
http://oi47.tinypic.com/im2kxw.jpg

Rijetki se mogu pohvaliti da su ikada prije vidjeli ovu prelijepu kamenu skulpturu! To se posebno odnosi na ljubušake, jer se ova skulptura nalazi svega pet minuta vožnje od centra grada.
Pitate se zašto je tako tajanstvena,- evo da to pojasnim?
Tamo negdje sve do 90-tih godina Crkva nikada nije u javnosti prestavljala ovaj "križ", iz razloga što na njemu zatičemo čudne ornamente koji se nikada nisu spominjali na križevima u kršćanstvu.
Mislili su kako bi ova skulptura križa mogla pripadati nekim poganskim običajima...
Negdje krajem 90-tih, poznati ljubuški homerolog Krešo Vujević izlazi u javnost sa svojom tezom o mogućoj lokaciji Homerove troje u ljubuškom polju, a ovu skulpturu kao i nekropolu stećaka u blizini nje pripisuje homerovu vremenu. On za kamenu skulpturu kaže da u biti prestavlja kameni mač zaboden u zemlju. Takvi se običaji nadgrobnih spomenika spominju u Ilijadi i Odiseji. Dakle, Krešo same stećke pomjera iz srednjeg vijeka skroz u antičko razdoblje prije Krista.
Još ostaje zagonetno što nekome smeta njegova teorija?
Dakako da smeta ljubuškim intelektualcima koji se nisu upuštali u duboke analize Homerovih djela, a niti sa Krešom mogu raspravljati na tu temu...
Bilo kako bilo, vrijeme je da ovaj prelijepi kameni monolit napokon upozna šira javnost i da bude zaštićen kao vrijedan spomenik kulturne baštine.

Antika
04-03-2013, 20:02
http://oi48.tinypic.com/24ep2ck.jpg

Ovo je druga strana kamenog Mača/Križa sa identično istim ornamentima.

moonlight
04-03-2013, 20:45
Zašto bi automatski bilo razložno da ga se svrsta u razdoblje antike?
Ako ga opisuje Homer u Ilijadi, on je kao običaj pokopa ratnika mogao "preživjeti" i do srednjeg vijeka.
Ili da Turci "zatrpaju" Hisarlik,i zamjenimo Schliemanna Krešom Vujevićem.

Antika
04-03-2013, 21:52
Zašto bi automatski bilo razložno da ga se svrsta u razdoblje antike?

Homer u svojim djelima spominje stećke kao nadgrobne spomenike uz koji se, kao spomenik, postavljaju oruđa ili oružja pokojnika.
Dakle, nemamo pravo stećke vezati isključivo za srednji vjek kao do sada, jer se spominju mnogo ranije.

Ne znam koliko te zanima Krešina verzija Homerove Troje, - ali evo ukratko.

On isključivo slijedi geografske opise iz Ilijade i pobija sve dosadašnje verzije lokacije. Najveći mu je uspjeh što je u Ilijadi pronašao elemente geografije koji svjedoče da se lokacija Troje mora nalaziti u kontinentalnosti, - Troju od mora mora dijeliti neki brdski masiv.

moonlight
05-03-2013, 01:34
Homer u svojim djelima spominje stećke kao nadgrobne spomenike uz koji se, kao spomenik, postavljaju oruđa ili oružja pokojnika.
Dakle, nemamo pravo stećke vezati isključivo za srednji vjek kao do sada, jer se spominju mnogo ranije.

Ne znam koliko te zanima Krešina verzija Homerove Troje, - ali evo ukratko.

On isključivo slijedi geografske opise iz Ilijade i pobija sve dosadašnje verzije lokacije. Najveći mu je uspjeh što je u Ilijadi pronašao elemente geografije koji svjedoče da se lokacija Troje mora nalaziti u kontinentalnosti, - Troju od mora mora dijeliti neki brdski masiv.

Koliki je taj masiv obzirom na opsadu grada, koju opisuje Homer, na onu 10godišnju...?Kada sva grčka vojska lako stiže do njega, a u ključnoj bitci čak prevarom skriva ulagunama brodove hineći povlačenje, gdje i koji masiv stoji ispred njih?
Pa razumio sam da Homer spominje stećke, o tome sam i naveo u postu, križ kao označavanje ima svoju povijest duboko prije Krista, što naravno ne mora igrati nikakvu ulogu za Kršćanstvo, jer se on na tu religiju veže za događaj, a ne na nasljeđe.
Ovdje se radi o nasljeđu, po čemu takvo obilježavanje grobova ne bi preživilo antičko doba?
Govori li igdje on o tome, to me zanima, a ne prostodušno isčitavanje Ilijade...a kao homerolog.

Antika
05-03-2013, 08:46
Koliki je taj masiv obzirom na opsadu grada, koju opisuje Homer, na onu 10godišnju...?Kada sva grčka vojska lako stiže do njega, a u ključnoj bitci čak prevarom skriva ulagunama brodove hineći povlačenje, gdje i koji masiv stoji ispred njih?
.

Ne znam koliko je pametno da ti tumačim teoriju spomenutog autora, jer kako vidim ti se držiš klasičnog tumačenja po pitanju problematike Troje. Njegova mi se teorija svidjela jer se poziva na činjenice. Na primjer; dobro je poznato da se Ilijada javlja najmanje 400 godina nakon razaranja Troje, te da je njezin autor nepoznat.
Krešo tvrdi da je nepoznati autor samo iskoristio priču o trojanskom ratu, i u tu priču upleo neke geografske predjele koji su samo njemu poznati.
Neću te više stim opterećivati, jer je ta teorija toliko šokantna i nije baš lako shvatljiva...
Još nešto, u toj Krešinoj teoriji stoji kako je autor Ilijade namjerno upleo neku tajnu mapu koju je želio ostaviti za buduće naraštaje.
Po njemu je taj nepoznati autor Ilijade nitko drugi već prorok Jeremija!

Antika
05-03-2013, 08:59
..... gdje i koji masiv stoji ispred njih?
.

Možda te zainteresira način kako je pronašao taj brdski masiv između mora i Troje, pa evo...:

Na jednom mjestu Ilijade kralj Agamemnnon promatra trojansku vojsku na nekoj "pupčastoj ravnici" kako u noći pale vatre i pjesmom proslavljaju pobjedu toga dana. Krešo tvrdi da je autoru Ilijade bio cilj da opiše udaljenost između promatrača i te ravnice, - mislim ako već čuje svirku i pjesmu ljudi.

Sa tog istog mjesta kralj se Agamemnom okreće prema svojim brodovima i vojsci, te sam sebi od jada čupa kose, jer gleda svoju mnogobrojnu vojsku.

Dakle, autor teorije tumači kako je namjerno opisan taj događaj kao jedan sitni element složene geografske mape. Opet tamo u nastavku taj dio spominje kad vojnici idu od mora i brodova po drva na brdo Idu... išli su uz neko brdo pa su se opet dugo spuštali....

Antika
07-03-2013, 08:50
Svakom novom teoretičaru dajem za pravo sve dok mu netko od službenih znanstvenika ne ospori ono što dokazuje.
Možda je to razlog što me tumačenje Kreše Vujevića i, njegova knjiga "Troja nije u Troji", toliko zaokupirala da sam u više navrata mnogima, umjesto njega, - tumačio njegovu teoriju.
Dakle, on je uvjeren kako Ilijada i Odiseja skrivaju neku tajanstvenu mapu, koja je namjerno upletena u ta djela kako bi ostala sačuvana za buduće naraštaje.
Nadalje, otišao je toliko daleko te se pozabavio problematikom tajanstvenog autora tih vrhunskih djela.
Po njegovom mišljenju, Ilijadu je naposao prorok Jeremija sa namjerom da ostavi tajanstvenu mapu lokacije na kojoj je sakrio ZAVJETNI KOVČEG............................!?

Stiliana
11-03-2013, 23:37
I od cijele Troje ostao jedan stećak?

Zanimljivo.

Antika
12-03-2013, 21:26
ima još jedan!

knnsk
13-03-2013, 11:04
neverovatno je koliko troja ima lokacija :) ljudi su zesce opcinjeni trojom i etrurcima za koje takodje ima gomila legendi

evo jos par tekstova o lokaciji drevne troje

prvi:

Sva ova navedena predanja su prepoznatljiva po tri veoma važne činjenice: Dardan je, uistinu, postojao na ovim našim prostorima i grane njegovog rodoslova naslanjaju se na minojsku i ahajsku lozu; druga činjenica je da je, najvjerovatnije, pripadao etrurskom narodu, koji je u to vrijeme živio u sjeveroistočnom dijelu Srbije i sjeverozapadnom dijelu Rumunije sa glavnim gradom Rašicom i, konačno, treća činjenica je da je postojanje male Dardanije naučno utvrđeno na prostoru Crne Gore oko Prokletija, u srednjem i sjevernom dijelu Albanije i srednje i južne Srbije!
Pravilnim razmišljanjem, nakon ovih saznanja, moguće je pronaći geografsku odrednicu Troje! Vraćamo se u potpunosti teoriji Domazetovića! Na osnovu Homerovog spjeva u kojem on kazuje da se Troja nalazi na spoju dvije svete trojanske rijeke Skamandra i Simoisa, odnosno Simoenta: "A kad dođu do Troje, do dviju rijeka, tamo gdje sastavljaju Skamandar i Simois vale", on zaključuje da se slavni grad nalazi na spoju Zete i Morače, upravo na mjestu Duklje!
Trojanska planina Ida predstavlja veliki lanac planina od rijeke Neretve do Južne Morave. Gorostasni lanac Prokletija zauzima među njima središno mjesto sa nekoliko vrhova preko 2.000 metara. Ida je, inače, dobila ime po Dardanovom sinu Idaju, odnosno Idu. Na vrhu današnjih Prokletija, tačnije na vrhu Hum Orahovski nastanio se Idaj, tu mu je otac izgradio hram u kojem je čuvao sveti Paladijum i svete ikone. Hum Orahovski, gdje se nalazio hram nazivao se Pergam.
Naša sveta planina Lovćen bila je sveta i u prastaro vrijeme i nije je, slavni Njegoš slučajno izabrao za mjesto svojeg vječitog počinka! Ona je, u stvari, bila Olimp, koji predstavlja svetu trojansku planinu na kojoj su Iliri, Dardanci, Trojanci, Ahejci, Tebanci i drugi smjestili dvanaest velikih olimpijskih bogova. Na najvišem vrhu Štirovniku živi po "Ilijadi" Div bog ili Zevs, vrhovni bog, sa skupštinom bogova, a na ostalim vrhovima ostali bogovi, poređani po njihovoj veličini. Grad Troja i trojanska ravnica, sa Skadarskim jezerom, jasno su uočljivi sa tih vrhova.
Trački Sam je po Domazetoviću, vrh Orjen planine Orjen. Dobio je naziv u vrijeme vladavine kralja Trakije Areja, po princu Samonu, koji je bio sin Kilenjanke Rene i boga Hermesa. Veli vrh na Orjenu je, u stvari, Atos. Planine Tračke gore mogu se poistovjetiti sa istočnim lancem Prokletija.
Vrh Gargar, koji Homer pominje u petnaestom pjevanju, jeste vrh Vila na Prokletijama.
Pored planina, pokazatelj da se Troja nalazila u Zetskoj ravnici jeste i lanac bregova i brežuljaka koji se spominje u "Ilijadi". Najprije, vis Batija ili Mirina Humka i Visoki brijeg pored Skamandra. Batija se nalazi južno od Troje i to je Gorica, koja se danas nalazi sjeverno od središta Podgorice. Bogovi su, uvažavajući kraljicu Amazonki Mirinu, brežuljak nazvali po njoj-Mirina humka ili Humka Mire skakačice. Po drugom tumačenju brdo je dobilo ime Batea po kćerki trojanskog kralja Teukra. Visoki brežuljak pored rijeke Skamandar može se postovjetiti sa brdom Ljubović, južno od središta Podgorice.
Pored planina, brežuljaka i rijeka važne za određivanje mjesta Troje jesu i pećine! Iako u ovom dijelu Crne Gore postoji preko dvjesta pećina, jama i ponora, samo tri su koristili Posejdon i Tetida! Posjedon je koristio dvije pećine – jedna je kod grada Ege na Lempu (danas S. Zambelić, preko puta Mamule). Druga špilja Posejdonova je bila između Imbra (Grblja) i Teneda i može se poistovjetiti sa pećinom koja se nalazila pored Petrovca na moru. Tetida je koristila špilju u oblasti poluostrva Oštro u Bokokotorskom zalivu.
Domazetović na osnovu svih navoda i pomnog izučavanja "Ilijade" zaključuje da se grad Troja, odnosno prva antička Troja, nalazio na prostoru Crne Gore, sa odredištem sjeverno od Podgorice, na mjestu antičkog grada Dekleje, koji je podignut na temeljima srušene Troje, a koji je danas poznat pod nazivom - Duklja!
(U sljedeĆem broju: Tajne Skadarskog jezera )

PIŠE: MILIJA PAJKOVIĆ Dnevni list "DAN"

DRUGI:

Meksički historičar Roberto Salinas Price koji boravi u BiH ponovo je ustvrdio da je drevna grčka država Troja smještena u širem prostoru hercegovačke Gabele, a ne u Maloj Aziji.
Salinas već godinama zagovara teoriju da je Troja smještena u Hercegovini, te da je obuhvaćala i dio sadašnje Dalmacije.
Glavni grad Troje, prema historičaru, bio je Daorson, odnosno gradina kod Stoca, dok kao njen sveti grad Ilios on navodi Gabelu.
Salinasovu teoriju o Gabeli kao drevnoj Troji podržavaju njegove kolege s američkih univerziteta.
Salinas je rekao da "akademska zajednica u BiH ne preduzima ništa vezano za istraživanje historijskih činjenica oko Troje".
"Homerova Troja se nalazi na području Gabele u Hercegovini. Troja ne može biti nigdje drugo nego - u Gabeli", tvrdi Salinas gotovo 20 godina.

TRECI

Geografske odlike Troje su oko Skadra
Jaćimović je opovrgao oba krivotvorenja Bečko-berlinske istorijske škole. U svojoj nevelikoj knjizi: „Troja, srpska prestonica Skadar“, objavljena na srpskom i ruskom jeziku, uverljivo dokazuje da je Trojanski rat, opevan u Homerovoj „Ilijadi“ i „Odiseji“, bio obračun srpskih državica niklih na morskim obalama Sredozemlja i u dubini Balkana. On upućuje čitaoca, da nije moguće pronaći planinu u Hisarliku (gde je Šlimanova Troja), koja bi se mogla videti – zajedno s Trojom i morskom obalom, kako je to sve posmatrao, s Tračkog vrha (na Šar planini), Bog Posejdon:

„Cela se otuda Idska planina mogla da vidi,
Vidio se Prijamov grad i ahejske lađe“.

Milutin Jaćimović kaže, da se sa Šar planine, ili s Koraba, mogu videti: Prokletije, Troja i morska obala Jadrana – kako to opisuje i ovaj stih „Ilijade“, a takve slike nema na Hisarliku. Na Hisarliku nema ni reke, koja bi predstavljala, vodom bogatu, Skamandar, koja, pre nego što se ulije u more, nosi vodu i osam svojih pritoka. A na Hisarliku, pored Šlimanove Troje, teče jedna mala reka, više potok. I kad su letnje žege, ona presuši. Autor nas upućuje još na jednu besmislicu u vezi s prirodnom okoline navodne Troje na Hisarliku. „Ilijada“ spominje, u blizini stvarne Troje, pored reke Skamandar, još jednu reku – ni nalik potoku na Hisarliku. Reč je o reci Simoneti, koju je Jaćimović prepoznao kao reku Drim, a siguran je - da je antički Skamandar današnja reka Bojana. Drim i Bojanu spaja i danas jedan vodeni rukavac, koji se spominje i u „Ilijadi“. Evo opisa Troje i te dve reke s rukavcem u „Ilijadi“, što nijedan istraživač, osim onih iz Bečko-berlinske istorijske škole, ne bi mogao vezati za geografsku sliku na Hisarliku:

„A kad stignu do Troje i dveju tamošnjih reka,
Onde gde Simonet i Skamandar združuju vale,
Tu zaustavi konje beloruka Boginja Hera,
Od kola ispregne njih i maglom pokrije gustom,
A Bog Simonet njima ambrosije dade da jedu“.
....

negde sam citao i da je troja bila u okolini gacka i jos gomilu nekih tekstova

moj drugar je istoricar i zestok je nacionalista ali se smeje kad cita tekstove gde neko kenja da je troja npr srpski grad ili da se nalazi bilo gde osim u maloj aziji. Veruje da se istorija sluzi naucnim metodom koji ne moze da pogresi :)

Antika
13-03-2013, 12:00
moj drugar je istoricar i zestok je nacionalista ali se smeje kad cita tekstove gde neko kenja da je troja npr srpski grad ili da se nalazi bilo gde osim u maloj aziji. Veruje da se istorija sluzi naucnim metodom koji ne moze da pogresi :)

Ako je tvoj drugar istoricar trebao bi znati da se Ilijada pojavljuje u javnosti najmanje 4 stoljeća nakon razaranja Troje, odnosno, nakon što su već bile poznate sve priče o razaranju Troje.

Dakle, autor Ilijade nije mogao pouzdano znati jeli se uopće zbio trojanski rat, ili su sve te priče izmišljene??

Problematiku Troje krasi nešto o čemu malo tko govori; a to su geografski predjeli u Ilijadi koji nikome nikada nisu bili poznati. U početku se mislilo da ih autor sam izmišlja kako bi stihovi dobili na ljepoti pjevanja. Mnogo kasnije, pažljivim čitanjem, uviđa se kako svi geografski elementi pripadaju jednoj čvrstoj povezanoj cjelini nepoznatog područja.

Dakle, Troja nije zagubljena već nikada nije pronađen geografski lokalitet u koji autor Ilijade smješta trojanski rat!!

knnsk
13-03-2013, 14:54
pretpostavljam da zna kad je napisana ilijada a poenta mog posta je bila da on potpuno veruje u zvanicnu verziju odnosno da je troja tamo gde istoricari kazu da jeste i on ne ostavlja ni malo prostora za neku gresku jer veruje u naucni metod na kome se zasniva istorija. Ovde je troja samo primer, on veruje u zvanicnu istoriju u globalu. to sam napisao jer su svi koje ja poznajem a da studiraju ili su zavrsili istoriju u tom fazonu. vecina njih su nacionalisti i svi se sprdaju na racun deretica koji je u tripu srbi narod najstariji

ja nisam znao da je ilijada pisana 400 godina nakon razaranja troje i to mi je bas zanimljivo. meni je najrealnije da je on cuo za neki epski rat koji se desio mnogo godina pre njega i da je pod tim utiskom iz nekog svog ugla napisao delo u kome je opisao neko narodno predanje o tom dogadjaju a kapiram da je to ono sto si i ti gore napisao. e sad definitivno je on opisao neki predeo i to dosta detaljno tako da pretpostavljam da taj predeo i postoji. ali mozda je on tu i ziveo pa je resio da taj rat smestu u njegovu okolinu.

Antika
13-03-2013, 17:26
....

ja nisam znao da je ilijada pisana 400 godina nakon razaranja troje i to mi je bas zanimljivo. meni je najrealnije da je on cuo za neki epski rat koji se desio mnogo godina pre njega i da je pod tim utiskom iz nekog svog ugla napisao delo u kome je opisao neko narodno predanje o tom dogadjaju a kapiram da je to ono sto si i ti gore napisao. e sad definitivno je on opisao neki predeo i to dosta detaljno tako da pretpostavljam da taj predeo i postoji. ali mozda je on tu i ziveo pa je resio da taj rat smestu u njegovu okolinu.

Meni je zanimljivo kako brzo proničeš u novo tumačenje, ako me do kraja saslušaš vidjeti ćeš da njegovo tumačenje ima smisla.
Nakon što je K. V. otkrio u Ilijdi da geografski predjeli sačinjavaju jednu cjelinu, krenuo je u povijesnu potragu za njezinim autorom.
Iz cijele te dugogodišnje potrage uspio je isčeprkati mogućnost kako se radi o proroku Jeremiji.

Ako uzmemo to razdoblje od 400 godina, točno se poklapa sa vremenom razaranja Jeruzalema. Prije razaranja Jeremija određuje pratioce, uzima ZAVJETNI KOVČEG i odlaze u nepoznato.

Još piše u Bibliji kako su neki pratioci otišli ponovo kako bi obilježili put ali puta više nisu pronašli.

Bez obzira što kralj Babilonski daje Jeremiji potpunu slobodu, ipak mu tajno određuje pratioce da prate svaki njegov korak.
Naravno, cilj im je bio otkriti mjesto tajne pećine sa Z.K..
Evo, po ovoj novoj verziji tumačenja Ilijade, Jeremiji je uspjelo na čudesan način stvoriti tajanstvenu mapu za buduće naraštaje.

Antika
13-03-2013, 17:34
pretpostavljam da zna kad je napisana ilijada a poenta mog posta je bila da on potpuno veruje u zvanicnu verziju odnosno da je troja tamo gde istoricari kazu da jeste .

Povijesničari nikada nisu zauzeli službeni stav gdje se nalazila Troja. U povijesti su bile samo poznate zanimljive priče o nekakvim trojanskim ratovanjima koje su se prepričavale s koljena na koljeno sve do pojave Ilijade ( naprimjer kao što bi bile priče o balkanskim ratovima. pa bi uzeli pričati i o Musi Kesedžiji kako je sa svojim vrancom letio za vilom raviolom. Niko se nikada nije pitao za mjesto tog događaja jer su znali da je to samo zanimljiva priča, Ali autor ilijade svim tim pričama udahnjuje stvarni život i sve smješta u desetogodišnje ratovanje)....
. Ilijada je ta koja je svim tim pričama dala jedan zanimljiv smisao. Točno se opisuje mjesto iskrcavanja ahejske vojske na morskoj obali gdje se u samoj blizini ulujeva trojanska rijeka Skamander. Skamander u Ilijadi uopće nije plovan, brodovi su ostali na obali, a vojska prema Troji kreće sjeverno preko nekog brdskog masiva. U cijelom tom pokretanju i u više navrata autor ilijade ostavlja dio po dio svoje mape....

knnsk
13-03-2013, 21:16
Meni je zanimljivo kako brzo proničeš u novo tumačenje, ako me do kraja saslušaš vidjeti ćeš da njegovo tumačenje ima smisla.
Nakon što je K. V. otkrio u Ilijdi da geografski predjeli sačinjavaju jednu cjelinu, krenuo je u povijesnu potragu za njezinim autorom.
Iz cijele te dugogodišnje potrage uspio je isčeprkati mogućnost kako se radi o proroku Jeremiji.

Ako uzmemo to razdoblje od 400 godina, točno se poklapa sa vremenom razaranja Jeruzalema. Prije razaranja Jeremija određuje pratioce, uzima ZAVJETNI KOVČEG i odlaze u nepoznato.

Još piše u Bibliji kako su neki pratioci otišli ponovo kako bi obilježili put ali puta više nisu pronašli.

Bez obzira što kralj Babilonski daje Jeremiji potpunu slobodu, ipak mu tajno određuje pratioce da prate svaki njegov korak.
Naravno, cilj im je bio otkriti mjesto tajne pećine sa Z.K..
Evo, po ovoj novoj verziji tumačenja Ilijade, Jeremiji je uspjelo na čudesan način stvoriti tajanstvenu mapu za buduće naraštaje.

ovaj deo sa lokacijom opisanom u ilijadi mi je interesantan jer verujem da stvarno postoji i mozda se prava troja tu i nalazi jer sam upravo citao da naucnici samo pretpostavljaju da je troja koju su iskopali u maloj aziji ustvari homerova troja. ali ove price sa prorocima i mapama za buduca pokolenja me smaraju jer me podsecaju na retardirane americke filmove :)

ps
a sta ima u tom kovcegu?:)

Antika
13-03-2013, 22:23
ovaj deo sa lokacijom opisanom u ilijadi mi je interesantan jer verujem da stvarno postoji

Ilijada je prepuna nekakvim geografskim elementima, koji su samo na prvi pogled ne povezani, - ali ako se dobro poznaje Ilijada te je elemente moguće pažljivo posložiti u jednu cjelinu.
Na primjer; Grčka mitologija od davnina priča o dvoboju izmeđ Ahileja i Hektora pod zidinama Troje. Autor Ilijade koristi te hladne događaje kako bi kroz njih upleo što više detalja svoje mape. Tako, prije nego Ahilej ubije Hektora, autor im omogućava optrčavanje oko zidina grada, pritom opisuje sve detalje oko grada. Zanimljivi su izvori na istočnoj strani grada, jedan je hladan kao led ili snijeg dok se topi, a drugi je topal i iz njega se izvija oblak vodene pare te izdaleka sliči ognju koji gori.
Uz još mnogo toga, autor kaže da su njih dvojica optrčali grad tri puta u tijeku jednoga dana, - ovim je ostavio približnu veličinu samoga grada.

i mozda se prava troja tu i nalazi jer sam upravo citao da naucnici samo pretpostavljaju da je troja koju su iskopali u maloj aziji ustvari homerova troja.

Tradicija vječiti smješta Troju u Malu Aziju jer su sa tog djele svijeta pristizale priče o svim tim događajima. Svi se ti događaji isprepliću sa fantastičnim bajkama, zato nitko nije ozbiljno razmišljao o lokaciji događaja... Svima je bilo smiješno kad se njemački arheolog "Šliman" pojavio na tim predjelima sa namjerom potrage za lokacijom. To bi bilo isto kao da se sad međunama pojavi neki stranac i da se raspitiva o mjestu gdje se mogla nalaziti kuća od Crvenkapice.

ps
a sta ima u tom kovcegu?:)

ZAVJETNI KOVČEG je najveća tajna čovječanstva, sadrži dvije kamene ploče na kojima je Mojsije urezao 10 Zapovijedi.

Upravo u Ilijadi ima snažna asocijacija na Z.K. jer Trojanci sahranjuju Hektora u zlatnom kovčegu. Nakon tog detalja Ilijada naglo završava i ostavlja zlatni kovčeg, svim budućim tragačima, kao mamac za kojim će tajno tragati, - ali ga nitko nije spominjao, samo su spominjali Troju ali nikako lokaciju Hektorova groba.

Morro Vlachii
11-04-2013, 18:49
Stećci su ostaci Crkve Bosanske,odnosno patarena zar ne..?

Koliko ima u stećaka osim ovog u blizini?Zar je to jedini na većoj udaljenosti?

Antika
11-04-2013, 19:01
Stećci su ostaci Crkve Bosanske,odnosno patarena zar ne..?

NE, stećci sežu u daleku prošlost, još od Homera, - prije 28 stoljeća.
Ako si čitao Ilijadu i Odiseju to bi trebao znati, - tamo ti se lijepo spominju, i koja je njihova namjena!!

baj1992
11-04-2013, 20:12
di je točno to,pls na karti točka ako može, u Ljubuškom sam svako ljeto pa bi pogledao izbliza,a kao što sei spominje u 1.postu,nije baš poznat i u vodičima,

nego pitanje za lokace, jel se Hutovo obnovilo il je još zgarište?

Antika
11-04-2013, 21:17
di je točno to,pls na karti točka ako može, u Ljubuškom sam svako ljeto pa bi pogledao izbliza,a kao što sei spominje u 1.postu,nije baš poznat i u vodičima,

nego pitanje za lokace, jel se Hutovo obnovilo il je još zgarište?

To mjesto ne mogu naći niti Ljubušaci bez mene ili još par osoba.
Ako te toliko zanima, kad dođeš dole samo se ti meni javi - ja te odvedem i još kavu popijemo.

Hutovo;
Misliš zgarište zbog požara; ma, to se obnavlja brzo, požar ne škodi toliko močvarama kako se kuka, - samo da izvuku neku paru.

Morro Vlachii
11-04-2013, 22:02
NE, stećci sežu u daleku prošlost, još od Homera, - prije 28 stoljeća.
Ako si čitao Ilijadu i Odiseju to bi trebao znati, - tamo ti se lijepo spominju, i koja je njihova namjena!!
Govorimo o ovim stećcima..biljezima.
Kako onda može biti križ,a govoriš o vremenu Homera?
I zar nije potvrđeno da je to ostatak patarena koji su pisali na tim stećcima?Spominje se djed itd..(poglavar Crkve Bosanske tj.bosansko-humski krstjani/apostolni krščani..)

Antika
11-04-2013, 22:20
Govorimo o ovim stećcima..biljezima.
I ja govorim o ovi stećcima, ovdje su od vremena autora Ilijade, on je živio na ovim prostorima i zato ima razloga da priča o stećcima i njihovoj namjeni.

Kako onda može biti križ,a govoriš o vremenu Homera?

Ne može biti križ, na strani sam takve teorije.

I zar nije potvrđeno da je to ostatak patarena koji su pisali na tim stećcima?Spominje se djed itd..(poglavar Crkve Bosanske tj.bosansko-humski krstjani/apostolni krščani..)

Ništa ti ne govori o vremenu stećaka to što piše na njima, ..i danas osvane neki novi natpis na zgradi koja je građena u prošlom stoljeću.

Morro Vlachii
12-04-2013, 20:52
I ja govorim o ovi stećcima, ovdje su od vremena autora Ilijade, on je živio na ovim prostorima i zato ima razloga da priča o stećcima i njihovoj namjeni.Hmm...to mi nije neka stabilna teza.Ne odbacujem u potpunosti,ali 90 % sam siguran da je od patarena,odnos prijeturske Bosne i Huma..
Spominju se ti biljegi koje postavljaju,pa ne moram vrtjeti svoju sumnuu prema Homeru koji svakako opisuje i naše prostore,ali stećci nisu dokazi tome..
Antika je bila prije stećaka..tako mi se pari.

Ništa ti ne govori o vremenu stećaka to što piše na njima, ..i danas osvane neki novi natpis na zgradi koja je građena u prošlom stoljeću.Ovo te ne razumijem što hočeš reći..?

Antika
13-04-2013, 10:09
Kako ne razumijes; na stecima se pisalo i crtalo tijekom svih proslih stoljeca.
Po cemu si siguran da Homer spominje nase prostore?

Morro Vlachii
13-04-2013, 13:54
Kako ne razumijes; na stecima se pisalo i crtalo tijekom svih proslih stoljeca.Da,i to što se napisalo na stećcima se i dešifriralo.
Detaljno sam pročitao i proučio djelo"Povijest BIH"u izdanju HKD Napredak 1939 godine.
Tamo se vrlo pomno i strčno analiziraju stećci,i sve se svodi na te uzku povezanost patarena,i srednjovjekovne prijeturske BIH,koja je bila poznata kao protivnik pape i bizantskih despota.
S druge strane,u BIH je izdana i druga knjiga D.Lovrenovića o tome da su,po njegovoj tezi,stećci pripadali i patarenima i katolicima i pravoslavcima,i da su se odnosili na ondašnje obgate i utjecajne ljude višeg staleža.
Ovdje je članak;http://www.mvinfo.hr/najnovije-knjige-opsirnije.php?ppar=8985

Po cemu si siguran da Homer spominje nase prostore?Hočeš reći po čemu sam siguran da ne spominje i da se to ne odnosi na stećke..?
Pa upravo zbog tih simbola križa,kola i sl.Ornamenti mi ne ukazuju na razdoblje 2800 pr.n.e.
Na Hvaru postoje grčki ageri,u gradu Farosu(današnji Starigrad),ili recimo na Visu(Issa)postoje ostaci grčke kulture,ili recimo vučedolske kulture..ni na jednom nema križa,ili kako ti započinješ tezu okrenutog mača..
Ne tvrdim ja da je tvoja teza loša,kažem samo da je neodrživa.
Vrijeme Homera imao svoje znakove.Stećci po meni ne pripadaju tome.Grci su spaljivali svoje mrtve.Pa vjerujem da je tako bilo i među područjima od Peloponeza do Huma..Ovo kažem samo kao mogućnost..

Ima i primjer ovoga,što nije škodno za proučiti,ako već spominjemo Homera;http://www.jutarnji.hr/arheoloska-senzacija-kod-topuskog/1048012/

Antika
13-04-2013, 14:49
Da bude jasnije:
Nitko nikada nije dokazao pravo vrijeme nastanka stecaka.
Podrzavam stav dr. Djure Baslera; po njemu bi trebalo uspordjevati crteze i ornamente sa stecaka sa crteuima i ornamentima sa poznatih nekropola u Europi.
Ja samo tvrdim i imam dokaze da stecci nisu nastali u srednjem vjeku, vec da sezu u Homerovo razdoblje Antike.

Morro Vlachii
14-04-2013, 18:43
Da bude jasnije:
Nitko nikada nije dokazao pravo vrijeme nastanka stecaka.
Podrzavam stav dr. Djure Baslera; po njemu bi trebalo uspordjevati crteze i ornamente sa stecaka sa crteuima i ornamentima sa poznatih nekropola u Europi.
Ja samo tvrdim i imam dokaze da stecci nisu nastali u srednjem vjeku, vec da sezu u Homerovo razdoblje Antike.
Da,razumim te.

Ali geolozi i antropolozi mogu biti dovoljno precizni da procjene stećke.Mislim da je Homer bliži vučedolskoj kulturi,ali to je samo moje mišljenje..:shy

Antika
15-04-2013, 16:43
Da,razumim te.

Ali geolozi i antropolozi mogu biti dovoljno precizni da procjene stećke.

Oni su najmanje pozvani da odrede starost nastanka nekih oblika iz kamena. Da su stećci rađeni iz drveta, starost bi im se mogla utvrditi gotovo sa stopostotnom preciznosću. Iz razloga što drvo i sve organske tvari imaju u sebi zarobljene izotope radioaktivnog ugljika C14. Taj ugljik trenutno i mi udišemo, dok se nalazi u nama on već prolazi kroz vremensku fazu raspada, - ili otkucavanja vremenskog mehanizma kojeg ima u sebi. Pošto se taj ugljik metabolizmom stalno izlučuje i svaki dan živi organizmi upijaju novi; - kad tad, - prestane život on ostaje zarobljen u tijelima i biljkama, te i dalje doslovno otkucava kao vremenska stoljetna/tisućljetna naprava.

Točno se zna koliko je prošlo godina od smrti nekog živog organizma kad se taj ugljik ponovno izdvoji i analizira.

Mislim da je Homer bliži vučedolskoj kulturi,ali to je samo moje mišljenje..:shy

Meni je Vučedolska kultura upitna zbog meni neprihvatljive teorije tumačanjea iste od dr. Durmana.

Najbolji je primjer vučedolska Golubica koju nikada nisam moga prihvatiti kao takvu, Već je taj arheološki nalaz po meni; ništa drugo već običan radionički predmet za izradu obuće.

Dakle, Vučedolska Golubica je radionički predmet onoga vremena:

http://www.mvep.hr/images/05-o-hrvatskoj/kult-pov-pregled/04.jpg

Morro Vlachii
12-05-2013, 12:39
Oni su najmanje pozvani da odrede starost nastanka nekih oblika iz kamena.Nisam mislio da oni mogu reći točnu godinu,ali mogu li nekako odrediti kada su nastali ornamenti?Kada je rukom izdjelan natpis koji stoji na stećcima..?

A tvoja teza da stećci postoje od Homera mogu biti jedino točni kada bi imali nekrščanske ornamente.
Na stećcima su ipak ornamenti krščanstva kojima su znak dali ili katoličci,patareni ili pravoslavci..To još nije konačno utvrđeno.

moonlight
12-05-2013, 23:11
Oni su najmanje pozvani da odrede starost nastanka nekih oblika iz kamena. Da su stećci rađeni iz drveta, starost bi im se mogla utvrditi gotovo sa stopostotnom preciznosću. Iz razloga što drvo i sve organske tvari imaju u sebi zarobljene izotope radioaktivnog ugljika C14. Taj ugljik trenutno i mi udišemo, dok se nalazi u nama on već prolazi kroz vremensku fazu raspada, - ili otkucavanja vremenskog mehanizma kojeg ima u sebi. Pošto se taj ugljik metabolizmom stalno izlučuje i svaki dan živi organizmi upijaju novi; - kad tad, - prestane život on ostaje zarobljen u tijelima i biljkama, te i dalje doslovno otkucava kao vremenska stoljetna/tisućljetna naprava.

Točno se zna koliko je prošlo godina od smrti nekog živog organizma kad se taj ugljik ponovno izdvoji i analizira.

Meni je Vučedolska kultura upitna zbog meni neprihvatljive teorije tumačanjea iste od dr. Durmana.

Najbolji je primjer vučedolska Golubica koju nikada nisam moga prihvatiti kao takvu, Već je taj arheološki nalaz po meni; ništa drugo već običan radionički predmet za izradu obuće.

Dakle, Vučedolska Golubica je radionički predmet onoga vremena:

http://www.mvep.hr/images/05-o-hrvatskoj/kult-pov-pregled/04.jpg

Kalup za izradu obuće?
Šališ se...
Pa dobro je poznato da se štovanje i kult boga Hefesta( boga kovača) proširio po jugoistoku europe, tako je prisutan i u Vučedolskoj kulturi, između 2800-2400 pr.Kr.
Očito je dokazano da je imala obrednu ulogu, zapravo , radi se o jarebici koja se često pojavljuje uz samog Hefesta, kovači su u ono vrijeme imali najveću ulogu, u ovoj kulturi najvećim dijelom govorimo još o bakrenom dobu, sami njezini ornamenti i simboli jasno govore da je imala jasnu namjenu, a ne da je mogla poslužiti kao kalup za izradu obuće.
Toliko je dokazano da se zapravo radi o obrednoj boci s otvorom na vrhu u obliku jarebice.

Antika
13-05-2013, 09:57
... radi se o jarebici koja se često pojavljuje uz samog Hefesta, kovači su u ono vrijeme imali najveću ulogu, u ovoj kulturi najvećim dijelom govorimo još o bakrenom dobu, .

U te svoje staove uključi malo razmišljanja!

Otkuda nekome pravo da uz ovu skulpturu veže Hefesta???... Kad ovaj glineni predmet nema veze sa kovačkim zanatom, - prije bi je priklonili pekarima!:misli

Antika
13-05-2013, 10:03
...

A tvoja teza da stećci postoje od Homera mogu biti jedino točni kada bi imali nekrščanske ornamente.

Nije ovo moja teza, ovo je činjenica, treba pročitati Ilijadu i Odiseju, a to se nije čitalo, - lakše je bilo prepisati lektiru.

..Na stećcima su ipak ornamenti krščanstva
Vidi se da ne poznaješ problematiku stećaka!!:mad

moonlight
13-05-2013, 17:44
U te svoje staove uključi malo razmišljanja!

Otkuda nekome pravo da uz ovu skulpturu veže Hefesta???... Kad ovaj glineni predmet nema veze sa kovačkim zanatom, - prije bi je priklonili pekarima!:misli

Ili botaničarima, jel tako?

Poznat ti je mit o Hefestu, kao i niz drugih mitoloških priča o grčkim božanstvima.
Po njoj Hefest je hrom na obje noge, ružan i neugledan, odbačen od majke...
Jarebica prilikom leženja jaja također pod teretom hromo se kreće, jednako tako glumi hromost i pri opasnosti, jer tako "svojom bolešću" odbija predatora i izbjegava da bude obrok nekome drugome.
Tako je i postala simbolom Hefesta u prirodi.
Mislim , nije to uopće tako nepoznato, zato se čudim što se čudiš.
Ali to da si zaključio da je predmet mogući kalup za obuću je ipak preveć...:)

Antika
13-05-2013, 18:54
Ili botaničarima, jel tako?

Može i tako samo mi nemoj Hefesta uvlačiti u simboliku sa vučedolskim kalupom za obuću!

Samo da te ispravim; Hefesta majka nikada nije odbacila, Hefest je bio vezan za majku. Jedne je prilike pokušao majku odbraniti od Zeusa, - dok ju je tukao.

Zeus ga zgrabio za nogu i bacio sa Olimpa. Sjećam se da je to komentirao sam Hefest u Ilijadi, i na kraju rekao;

"..Cijeli sam padao dan, i kad zalazaše sunce padnem na Lemos.."

moonlight
13-05-2013, 19:26
Može i tako samo mi nemoj Hefesta uvlačiti u simboliku sa vučedolskim kalupom za obuću!

Samo da te ispravim; Hefesta majka nikada nije odbacila, Hefest je bio vezan za majku. Jedne je prilike pokušao majku odbraniti od Zeusa, - dok ju je tukao.

Zeus ga zgrabio za nogu i bacio sa Olimpa. Sjećam se da je to komentirao sam Hefest u Ilijadi, i na kraju rekao;

"..Cijeli sam padao dan, i kad zalazaše sunce padnem na Lemos.."

Aj čekam sljedeću tezu, ovu o kalupu ćemo Durmanu, Miličevićki postat, znam da će imati razumjevanja da promjene rezultate svojih istraživanja:rofl

Antika
13-05-2013, 20:56
Aj čekam sljedeću tezu, ovu o kalupu ćemo Durmanu, ...

Sledeća ti je teza o Durmanovu vučedolskom kalendaru, kalendaru koji se po njemu temelji na temelju promatranja zvijezde Sirijus. :mad:misli

Eve što Durman ima svoje stavove vezave za arheologiju, to mu nekako prolazi, - ali da mi se tako ozbiljno upušta u astronomska tumačenja, e to mu nikako ne prolazi!