PDA

Pogledaj Full Version : Papa dao ostavku!

zlatna ribica
11-02-2013, 13:28
Papa Benedikt XVI se povlači 'za dobro Crkve'

Glasnogovornik Vatikana objavio je nevjerojatnu vijest. Papa se povlači! Kako javlja Reuters, papa Benedikt XVI obrazložio je da "mu snaga više nije adekvatna da nastavi obnašati svoju dužnost", te da odlazi "za dobro Crkve". Benedikt XVI postat će tako drugi papa u povijesti koji je dao ostavku.

Papa Benedikt XVI. povlači se 28. veljače, obznanio je medijima glasnogovornik Vatikana.

2011. papa je izjavio kako neće oklijevati da se dobrovoljno povuče ako osjeti da više nije fizički, psihički ni duhovno u stanju voditi Katoličku crkvu. U travnju će navršiti 85 godina.

Mediji pišu kako se u zadnjih godinu dana dalo primijetiti da se papa kreće uz pomoć štapa i da ima problema s čitanjem tekstova.

Drugi papa u povijesti koji je dao ostavku

Prvi papa u povijesti koji je otišao svojevoljno s tog mjesta također je bio Benedikt - dogodilo se to 1045. godine kada je jedan od najmlađih papa ikad izabranih, Benedikt IX., odlučio prodati svoje mjesto. On je, razumljivo, i jedan od najomraženijih papa kojeg su nazivali "sramotom za Stolicu sv. Petra", a prigovarale su mu se i razne kontroverze - od organiziranja orgija do organiziranja ubojstava.

Izabran 2005. godine

Kardinalska je konklava Josepha Aloisa Ratzingera izabrala za papu (265. po redu) 19. travnja 2005. godine. S više od 78 godina starosti, Joseph Ratzinger je najstariji papa koji je izabran u zadnjih 275 godina, poslije pape Klementa XII. Benedikt XVI. je osmi Nijemac koji je izabran za papu, zadnji je bio nizozemsko-njemački Hadrijan VI. (1522.-1523.), dok je zadnji papa s imenom Benedikt bio je Benedikt XV., koji je služio od 1914. do 1922. godine.

Papa Pavao VI. imenovao je Josepha Aloisa Ratzingera za kardinala 27. lipnja 1977. godine, a četiri godine kasnije 1981. godine papa Ivan Pavao II. postavio ga je za pročelnika Kongregacije za nauk vjere.

http://danas.net.hr/svijet/papa-benedikt-xvi-se-povlaci

:misli

Isprva sammislila da je neka patka, al izgleda da ipak nije... :nezna

ZGabriel
11-02-2013, 13:33
ajd da i to vidimo...Papa ne daje ostavku. to je služba do zemaljske smrti. baš bi me začudilo da se to dogodi...

zlatna ribica
11-02-2013, 13:34
Piše na više portala :nezna

ZGabriel
11-02-2013, 13:36
Piše na više portala :nezna

da, znam, pročitala sam vijest na Reutersovoj stranici. Ivan Pavao II je bio u puno lošijem stanju ali se nije povukao. al dobro, ako Papa misli da tako treba, tko sam ja da se bunim? :D

Inkvizitor
11-02-2013, 13:37
Nisam ni znao da papa može dati ostavku

ZGabriel
11-02-2013, 13:38
Nisam ni znao da papa može dati ostavku

pa ni ne može, tj. dosad nije mogao, to je doživotna dužnost.

zlatna ribica
11-02-2013, 13:39
Evo i Pedevušica stavila članak:

http://www.hrhb.info/content.php?r=2822-Papa-Benedikt-XVI.-nema-vi%C2%9Ae-snage-Povla%C4%8Di-se-28.-velja%C4%8De

Ne znam, čudno mi je to... ne vjerujem da bi se zbog bolesti povukao. Ko što i veliš, Ivan Pavao II je bio u gorem stanju, pa se nije povukao. Papinstvo je služba do smrti.

Tko zna što stvarno stoji iza ovog...

pdv
11-02-2013, 13:41
Vjerojatno se čovjek ne osjeća dobro, a možda je i koja bolest u pitanju koja bi ga spriječavala u obnašanju ove dužnosti pa smatra da je bolje povući se. U svakom slučaju, po meni, je jako dobro odradio svoj nazovimo ga tako mandat. Puno bolje i iskrenije od Pape Ivana Pavla 2 unatoč tome što nije stekao simpatije kao njegov prethodnik.

pdv
11-02-2013, 13:42
Evo i Pedevušica stavila članak:

http://www.hrhb.info/content.php?r=2822-Papa-Benedikt-XVI.-nema-vi%C2%9Ae-snage-Povla%C4%8Di-se-28.-velja%C4%8De

Ne znam, čudno mi je to... ne vjerujem da bi se zbog bolesti povukao. Ko što i veliš, Ivan Pavao II je bio u gorem stanju, pa se nije povukao. Papinstvo je služba do smrti.

Tko zna što stvarno stoji iza ovog...

Pretpostavljam da je u pitanju neka bolest koja možda djeluje na um pa ne želi u takvom stanju biti na čelu Crkve.

zlatna ribica
11-02-2013, 13:44
Pretpostavljam da je u pitanju neka bolest koja možda djeluje na um pa ne želi u takvom stanju biti na čelu Crkve.

Može biti... al svejedno mi je čudno, jer je napravio presedan koji se 2000 godina nije desio. Ako ne računamo gore spomenutog Benedikta iz 1045. koji je svoje papinstvo - prodao :D

pdv
11-02-2013, 13:46
Može biti...

U svakom slučaju pfc ima još jednu dodatnu razbibrigu za slaganje kakvih zanimljivih teorijica :zubo

Marta
11-02-2013, 13:47
Kako kaze moj prijatelj fratar, nek sam i to dozivio.

zlatna ribica
11-02-2013, 13:48
U svakom slučaju pfc ima još jednu dodatnu razbibrigu za slaganje kakvih zanimljivih teorijica :zubo

:rofl Da... on sad sigurno slavi :D Jedan laminat manje :rofl

Inkvizitor
11-02-2013, 13:50
Šteta jer mi je Benedikt vrlo drag. On je bio i pročelnik kongregacije za nauk vjere, što je ajmo reć u neku ruku sljednica Inkvizicije pa možda i zato :zubo

Marta
11-02-2013, 13:52
Kad je Ratzinger postao Papa, naslov u Bildu je bio, WIR SIND PAPST!

Danas je ovakav: Unser deutscher Papst Benedikt tritt zurück.

Marta
11-02-2013, 13:52
Šteta jer mi je Benedikt vrlo drag. On je bio i pročelnik kongregacije za nauk vjere, što je ajmo reć u neku ruku sljednica Inkvizicije pa možda i zato :zubo

Prije njega je bio Hrvat na toj poziciji. ;)

ZGabriel
11-02-2013, 13:54
Kad je Ratzinger postao Papa, naslov u Bildu je bio, WIR SIND PAPST!

Danas je ovakav: Unser deutscher Papst Benedikt tritt zurück.

:rofl Bild...

Marta
11-02-2013, 13:57
:rofl Bild...

Bas sam neki dan kupila casopis na temu pape, kupila sam ga prije par godina i valjd bacila i prije Bozica je izislo malo obnovljeno izdanje.
Jako zanimljivo. Na srecu sam kupila, danas ih vise nece biti. :)

ZGabriel
11-02-2013, 14:20
73 gostiju pregleda ovaj pdf...:raspa ili :018? :D

interceptor
11-02-2013, 14:49
I meni je to pomalo čudno....Pa kad vidim da je tako davno, davno već jedan papa dao ostavku,onda se ne mogu preotet dojmu da crkva ili proživljava svoju neku krizu ili će je tek počet proživljavat...Dakako, ne želim biti "žalosna sova",ali ne mogu ne biti i skeptičan pa promišljati da možda Vatikan ne želi dovesti na pijedestal nekoga tko bi oportuno išao u korak sa izazovima današnjeg svijeta.A tako nam treba kao nikad čvrsta ruka i jaka osobnost u ovim jadnim turbulentnim vremenima...

Bukowski
11-02-2013, 15:56
Ja ću reć da mi nije krivo.Nikad mi ovaj papa nije "sjeo",i to zbog vjerovatno mnogima banalnog i plitkog razloga,fizičke pojave.Mada nisam pobornik antropomorfnih teorija Šime Đodana :kez ja duboko vjerujem da su "oči prozor duše",a ovaj papa nimalo ne izgleda kao dobar čovjek.Može mi reć ko šta oće,ali mene je u to da ipak "sudim prema koricama" život uvjerio,i nikad;NIKAD se nisam zaj..o u procjeni nečijeg karaktera.
Ako je ovo sve istina,sretan mu put i mirno more.
PS.Iman osjećaj da je poslje ovoga nekako vrijeme za pripadnika crne rase.Bumo vidli.

ZGabriel
11-02-2013, 16:01
Buki uvijek ima neku svoju teoriju. :rofl

ni meni ovaj Papa nije ispočetka "sjeo". ali Ivan Pavao II je bio Papa skoro cijeli moj život, bilo je teško zamisliti nekoga drugoga na njegovom mjestu.
Da, Benedikt je drukčiji od prethodnika, isto kao što je Bozanić drukčiji od Kuharića...ali svaki je djelovao u svoje vrijeme i na svoj način.

Marta
11-02-2013, 17:37
Josef Ratzinger je imao jasan cilj pred ocima, bogato iskustvo iza sebe, teolog posebne vrste koji je imao i bogato nasljedje.
Dosao je u poodmakloj tobi u poziciju koju je tesko bilo zauzeti. Ocekivanja su bila razlicita, svakako velika.
Tko je mislio da ce Ratzinger "reformirati" katolicku crkvu, taj je bio kratkovidan. Ostao je sebi vjeran, sto govori o njegovoj snazi i odlucnosti.

Humphrey
11-02-2013, 17:47
Šteta,ali ne sumnjam da je idućem Papi olakšao borbu time je što je Crkvu ostavio u dobrom stanju. Njegova duhovna i intelektualna snaga će sigurno faliti Crkvi.

Tko god bude idući Papa imat će veliki posao pred sobom.

TheBronxBomber
11-02-2013, 17:49
Ratzinger je dobar Papa; nije se dao previse vozat. Lijeve struje su strujile cijelo vrijeme a on je dobro kormilario. Ne zaboravite da su velike podjele u magisterijumu. Iste podjele koje haraju u drustvu i sekularnom svijetu, haraju i u crkvenoj hijerarhiji. Ima ih koji bi srusili crkvu kompletno ili je srozali do razine neprepoznatljivosti (zenski svecenici; pederluk; daljnja "liberalizacija"). Ovo su teski dani u svijetu. Daj Boze da ga naslijedi netko spreman za daljnju borbu i otpor.

Marta
11-02-2013, 17:51
Ratzinger je dobar Papa; nije se dao previse vozat. Lijeve struje su strujile cijelo vrijeme a on je dobro kormilario. Ne zaboravite da su velike podjele u magisterijumu. Iste podjele koje haraju u drustvu i sekularnom svijetu, haraju i u crkvenoj hijerarhiji. Ima ih koji bi srusili crkvu kompletno ili je srozali do razine neprepoznatljivosti (zenski svecenici; pederluk; daljnja "liberalizacija"). Ovo su teski dani u svijetu. Daj Boze da ga naslijedi netko spreman za daljnju borbu i otpor.

To je sada veliko pitanje, tko je sposoban nastaviti ovim putem. Ratzinger je veliki teolog, covjek koji ne odustaje od svojih ideja, koji nece pokleknuti. Imao je iskustva u Vatikanu, a to je jako bitno, danas mozda bitnije nego ikad.

Humphrey
11-02-2013, 17:56
To je sada veliko pitanje, tko je sposoban nastaviti ovim putem. Ratzinger je veliki teolog, covjek koji ne odustaje od svojih ideja, koji nece pokleknuti. Imao je iskustva u Vatikanu, a to je jako bitno, danas mozda bitnije nego ikad.

Nimalo ne sumnjam da je idući Papa netko blizak Benediktu.

Za razliku od recimo Hrvatske Crkva uvijek zna izabrati prave ljude za pravi trenutak:)

Inkvizitor
11-02-2013, 18:00

Za razliku od recimo Hrvatske Crkva uvijek zna izabrati prave ljude za pravi trenutak:)

Što, misliš da nije...

Ali ipak nisu mi uvjerljivi razlozi za povlačenje ;)

Marta
11-02-2013, 18:03

Ja se tome nadam, iskreno i duboko. Bilo je jasno da je oslabio, al nisam mislila da ce dati ostavku, bar ne tako rano.
Djelovao mi je jos snazno, bas kao stijena. Postoje stvari koje ne vidimo, o kojima ne mozemo razlucivati.

Ja se i dalje nadam da nisu neke izakulisne igre, to mi se jedino vuce kao neka negativna misao citav dan.
Mozda je upravo onako kao ste je bilo spekulirano 2005te kad jke ratzinger izabran, da ce to biti Papa koji ce utemeljiti put svom nasljedniku.
Ratzinger je bio kao stup nakon Ivana Pavla, dugogodisnji bliski suradnik, pa se nadam da ce i sljedeci papa biti izabran po principu koji si ti sada naveo.

Humphrey
11-02-2013, 18:03
Što, misliš da nije...

Ali ipak nisu mi uvjerljivi razlozi za povlačenje ;)

Zašto nisu uvjerljivi? Čovjek je njemac,ako ne može kvalitetno obavljati posao, onda ga je bolje prepustiti nekom drugom. :D

Hrvat bi otvorio bolovanje,ali ostavku ne bi dao :D

pdv
11-02-2013, 18:07
Zašto nisu uvjerljivi? Čovjek je njemac,ako ne može kvalitetno obavljati posao, onda ga je bolje prepustiti nekom drugom. :D

Hrvat bi otvorio bolovanje,ali ostavku ne bi dao :D

:rofl

A, dobro obično takve nagle odlaske uvijek prate neke teorije pa se svi pitaju što bi moglo biti iako je rješenje najčešće ono najjednostavnije.

TheBronxBomber
11-02-2013, 18:07

Sto se politike tice, da.

NU, Bozanic, i kad salje dobre i "ostre" poruke, neuvjerljiv je. Jednostavno je takav lik. Jebiga.

TheBronxBomber
11-02-2013, 18:10
Zakulisne igre su POJAM nase Crkve. Te se sve vaznije odvija u strogoj tajnosti. A Crkva, naravno, nije lisena ljudskih slabosti. To su velike borbe za moc, prestiz, itd... u to njihovom elitnom, svecenickom krugu.

Marta
11-02-2013, 18:12
Zakulisne igre su POJAM nase Crkve. Te se sve vaznije odvija u strogoj tajnosti. A Crkva, naravno, nije lisena ljudskih slabosti. To su velike borbe za moc, prestiz, itd... u to njihovom elitnom, svecenickom krugu.

Upravo to ostavlja prostora za razne spekulacije.

Humphrey
11-02-2013, 18:16

Tako i treba, mislim ima to neki loših strana,ali na kraju,kad bi dali recimo Hrvatima neki glas, idući Papa bi bio Mesić.Tako da elitizam i tajnovitost ima svoje nedostatke,ali i prednosti.

Bez obzira na sve zakulisne igrice koje se nesumnjam već odvijaju, stvar je u tome što oni uvijek izaberu Papu koji je najbolje rješenje,ne samo za taj trenutak nego za budućnost.

Papa Benedikt je bez sumnje Crkvu ostavio u dobrom stanju,postavio je neke temelje na kojima će idući nastaviti njegov posao.

TheBronxBomber
11-02-2013, 18:17
Tako i treba, mislim ima to neki loših strana,ali na kraju,kad bi dali recimo Hrvatima neki glas, idući Papa bi bio Mesić.Tako da elitizam i tajnovitost ima svoje nedostatke,ali i prednosti.

Bez obzira na sve zakulisne igrice koje se nesumnjam već odvijaju, stvar je u tome što oni uvijek izaberu Papu koji je najbolje rješenje,ne samo za taj trenutak nego za budućnost.

Papa Benedikt je bez sumnje Crkvu ostavio u dobrom stanju,postavio je neke temelje na kojima će idući nastaviti njegov posao.

Slazem se. :)

ZGabriel
11-02-2013, 18:32

opet se ponavljam :rofl ali ne mogu si pomoći, klasa optimist

Ti si Petar Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.

ne brinem se ja za Crkvu, ima tko se brine za nju.

bucko
11-02-2013, 18:37
jel bi vama smetalo ako bi novi papa bio crnac?

ZGabriel
11-02-2013, 18:38

:rofl zašto bi to ikome smetalo?

TheBronxBomber
11-02-2013, 18:50

Ne. Bilo bi neobicno, ali ne.

Humphrey
11-02-2013, 18:55

Ne, mene bi jedino smetao Papa koji bi bio Englez,ali i Bog se slaže sa mnom pa će u slučaju takvog ishoda zemlju pogoditi asteroid.

ZGabriel
11-02-2013, 18:57
Ne, mene bi jedino smetao Papa koji bi bio Englez,ali i Bog se slaže sa mnom pa će u slučaju takvog ishoda zemlju pogoditi asteroid.

:smijeh

nemoj tako, šta su engleski katolici prošli kroz povijest...svaka im čast.

Marta
11-02-2013, 19:13

:smijeh

Ovo je poprilicno istinito.

ZGabriel
11-02-2013, 20:45
evo i ovdje prijevod Papine izjave, nek se nađe. ;)

“Draga braćo, sazvao sam vas na ovaj konzistorij ne samo zbog triju kanonizacija, već i zato da vam priopćim jednu veoma važnu odluku za život Crkve. Nakon što sam se više put preispitao pred Bogom, došao sam do uvjerenja da mi moje snage, zbog poodmakle dobi, više ne dopuštaju vršiti na prikladan način moju papinsku službu. Veoma sam svjestan da se tu službu, zbog njezine duhovne naravi, mora obnašati ne samo djelima i riječima, već ništa manje patnjom i molitvom. No, u današnjem svijetu, izloženom brzim promjenama i potresanom veoma važnim pitanjima za život vjere, za upravljanje lađom svetog Petra i naviještanje evanđelja potrebni su također tjelesna i duševna snaga, koja se, posljednjih mjeseci, kod mene smanjila tako da moram priznati da nisam više sposoban dobro vršiti povjerenu mi službu. Zbog toga, duboko svjestan težine ovoga čina, u punoj slobodi, izjavljujem da se odričem službe Rimskog biskupa, nasljednika svetog Petra, koju su mi 19. travnja 2005. povjerili kardinali, tako da će od 28. veljače 2013., u 20 sati, stolica Svetog Petra biti upražnjena i morat će se sazvati – od strane onih kojima je to zadaća – konklave za izbor novog pape. Draga braćo, zahvaljujem vam od sveg srca za svu ljubav i rad kojima ste sa mnom nosili teret moje službe i molim oproštenje za sve moje pogreške. Povjerimo, sada, svetu Crkvu brizi Vrhovnog Pastira, Našega Gospodina Isusa Krista i zazovimo svetu Majku Mariju da svojom majčinskom dobrotom bude na pomoć ocima kardinalima u izboru novog pape. Što se mene osobno tiče, želim i ubuduće služiti svim srcem, čitavim životom posvećenim molitvi, svetu Crkvu Božju”, kazao je Papa u izjavi kojom se odriče papinske službe.

ika/rv/Bitno.net

moonlight
11-02-2013, 20:49
Kakav naslov teme...:(

totalna steta
11-02-2013, 20:55
ja mislim da bi novi papa mogao biti neko sa španjolskog govornog područja...latinska amerika i usa su područje gdje se katolička vjera najbrže širi i ne virujem da će vatikan to propustiti učvrstit...
posli wojtile bilo ko da je došao nebi mogao zamjenit karizmu od IP2...Tako da je ratzzi to odradio tipično njemački...ko golf...kako kažu purgeri ni vrit ni mimo ...

Stiliana
11-02-2013, 21:16

Zašto? To bi bila jedna od najboljih opcija, da je papa iz jedne od pretežito protestantskih zemalja.

NorthStand
11-02-2013, 23:50
nema veze, zaslužio je da ode na godišnji odmor. nadam se da će novi, biti jednako naklonjen hrvatskoj kao i on.

Bukowski
12-02-2013, 15:41
Šta ćeš Gabi,sumnjičav sam po prirodi.Kada ti je dijete narkoman i laže ti godinama,onda je povjerenje teško ponovo uspostavit.Ako je takvo stanje između djeteta i majke,ne znam zašto bi trebao slijepo vjerovati vladi.Ili crkvi.Moć kvari,a apsolutna moć kvari apsolutno.Vjerujem jedino i samo u Boga,Ali i tu nisam nasljepo došao,mada sam iz vjerničke familije,uvjek sam bio neka vrsta "aktivnog agnostika".U potrazi.Vjerujem da nešto postoji.A tek sam kroz propitkivanje o povijesti,o nastanku života,o teoriji evolucije postao čvrsto uvjeren.Da je to nešto upravo ono što Biblija kaže.
Reče neko pitaj i dat će ti se.Ili nešto slično.

E kad sam kod toga,na kojoj bi temi mogao pitat za vaše (mislim na sve,da se ne ufuraš,ti si mi ipak na ti :) ) stavove na temu stvaranje vs "Big bang"?Tj koliko ljudi Bibliju shvaćaju doslovno kao Sveto Pismo,kao povijesni zapis,a koliko kao alegoriju kako i kada im to paše.

DunjaBGD
13-02-2013, 01:16
Žao mi je što je Joseph Ratzinger bio primoran da se povuče, mada ujedno i pozdravljam to, utoliko što njegovo odstupanje shvatam kao odgovoran čin samospoznaje da nije više u stanju da obavlja tako delikatnu dužnost. Nadam se da bi to mogla postati praksa među poglavarima svih hrišćanskih crkvi, jer po mom sudu, neuporedivo je više degradirajuće, gledati duhovne predvodnike do samog gašenja njihovih života.

Danas su me frapirale slike i snimak iz Notre Dame-a, gde je nekoliko radikalnih polugolih feministkinja "slavilo" odlazak Pape...izgleda ko niskobudžetni horor..

http://www.youtube.com/watch?v=_k8ZlQJLZ-w&feature=player_embedded#!

zlatna ribica
28-02-2013, 12:31
Pontifikat prestaje u 20h: Papa helikopterom napušta Vatikan

Pontifikat Pape Benedikta XVI. (85) završava danas u 20 sati.

Ujutro u sedam sati slavio je u maloj kapeli svoju zadnju misu kao Papa. Nakon toga je doručkovao kruh, marmeladu i popiti kavu. Oko 11 sati Benedikt XVI. se u Apostolskoj palači sastao s kardinalima koji su već stigli u Rim. Nakon što se s njima pozdravi, u poslijepodnevnim satima helikopterom će otići u ljetnu papinsku rezidenciju u Castel Gandolfu. Tijekom leta koji će trajati oko petnaest minuta, zvonit će zvona rimskih crkava. Papa će s prozora rezidencije pozdraviti vjernike i to će biti njegovo posljednje pojavljivanje u javnosti kao rimskog biskupa. Točno u 20 sati ispred vrata rezidencije maknut će se Švicarska straža i zaštitu Benedikta XVI. preuzima policija.
Benedikt XVI. ostat će u Castel Gandolfu dok ne završi obnova vatikanskog samostana Mater Ecclesiae negdje ne proljeće. Nosit će jednostavnu bijelu odoru. Također više neće nositi crvene cipele nego smeđe. Nakon abdikacije Ratzingeru će se i dalje obraćati s "Vaša Svetosti", a nosit će titulu zaslužnog rimskog biskupa u mirovini.

Razdoblje "Prazne Stolice"

Benedikt XVI. je prvi Papa koji je abdicirao nakon 700 godina. Službeni razlog je starost. S dužnosti je odlučio otići 28. veljače, a to je najavio 11. veljače jer se na taj dan Blažena Djevica Marija prvi put ukazala djevojčici (14) u Lourdesu.
Nakon što Papa abdicira u Vatikanu nastupa sedisvakancija - razdoblje bez Pape, odnosno "Prazna Stolica". Za to vrijeme Crkvom će upravljati Kardinalski zbor, ali s vrlo ograničenim ovlastima. U to vrijeme mijenja se i grb Svete Stolice, odnosno iz njega će se ukloniti Papinska tijara iznad prekriženih ključeva.

Konklava prije 15. ožujka

Prema dosadašnjim pravilima Papa se birao najranije 15 i najkasnije 20 dana od smrti ili odlaska Pape. No Papa Benedikt XVI. je nedavno dopustio da konklava bude i ranije.
Zbog toga bi dekan Kardinalskog zbora Angelo Sodano trebao već u petak sazvati prvu opću kongregaciju kardinala za ponedjeljak. Kardinali će se tada početi dogovarati o datumu početka konklave. Tijekom razdoblja "Prazne Stolice", dekan Kardinalskog zbora kardinal Angelo Sodano predsjeda svakodnevnim sastancima, ili općim kongregacijama kardinala koji upravljaju Crkvom u prijelaznom razdoblju. No budući da Sodano ima više od 80 godina i nema pravo izbora novog Pape, njegovu će ulogu u otvaranju konklave preuzeti njegov zamjenik kardinal Giovanni Battista Re.

ZGabriel
01-03-2013, 20:20
Kako se bira novi papa (http://www.ktabkbih.net/info.asp?id=36552)

Humphrey
01-03-2013, 20:47
Kako se bira novi papa (http://www.ktabkbih.net/info.asp?id=36552)

Počeo sam gledati seriju o obitelji Borgia, dvije prošle epizode su bile o izboru pape, nadam se da su napredovali od tada :D

Iako, Rodrigo Borgia je bio faca :D

sagitarius
02-03-2013, 20:00
Šta ćeš Gabi,sumnjičav sam po prirodi.Kada ti je dijete narkoman i laže ti godinama,onda je povjerenje teško ponovo uspostavit.Ako je takvo stanje između djeteta i majke,ne znam zašto bi trebao slijepo vjerovati vladi.Ili crkvi.Moć kvari,a apsolutna moć kvari apsolutno.Vjerujem jedino i samo u Boga,Ali i tu nisam nasljepo došao,mada sam iz vjerničke familije,uvjek sam bio neka vrsta "aktivnog agnostika".U potrazi.Vjerujem da nešto postoji.A tek sam kroz propitkivanje o povijesti,o nastanku života,o teoriji evolucije postao čvrsto uvjeren.Da je to nešto upravo ono što Biblija kaže.
Reče neko pitaj i dat će ti se.Ili nešto slično.

E kad sam kod toga,na kojoj bi temi mogao pitat za vaše (mislim na sve,da se ne ufuraš,ti si mi ipak na ti :) ) stavove na temu stvaranje vs "Big bang"?Tj koliko ljudi Bibliju shvaćaju doslovno kao Sveto Pismo,kao povijesni zapis,a koliko kao alegoriju kako i kada im to paše.

Otvori na ovom podforumu temu, dadni uvod i naznake o smijeru diskusije i oprobaj se...

NorthStand
03-03-2013, 11:30
nek mu je sa srećom, nadam se da će novi biti crnac. treba nam jedan nearijevac na čelu crkve, a i poprilično sam siguran da će crnac puno bolje vladat crkvom nego neki talijan ili europejac. ratzinger je bio ok, jer je bio vjerni sluga godinama papi ivanu pavlu 2. pa sam znao da će biti dobar, u ove ostale nemam povjerenja. nadam se, da će biti neki iz obale bijelokosti. :D

ZGabriel
08-03-2013, 20:13
Konklave počinju u utorak, 12. ožujka 2013.!

[/URL] [URL="http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/konklave-pocinju-u-utorak-12-ozujka-2013/#"] (http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/konklave-pocinju-u-utorak-12-ozujka-2013/#)

Na osmoj generalnoj kongregaciji kardinali su odlučili da će konklave početi u utorak, 12. ožujka 2013, donosi Radio Vatikan (http://en.radiovaticana.va/news/2013/03/08/conclave_to_begin_tuesday_march_12th_/en1-671593).
Misa “pro eligendo Romano Pontifice” će biti služena u jutarnjim satima u bazilici Sv. Petra, dok će u popodnevnim satima kardinali ući u konklave.
bitno.net

ZGabriel
12-03-2013, 19:23
Vatikan, (IKA) – U Vatikanu su danas, prema odluci donesenoj na općoj kongregaciji Kardinalskog zbora 8. ožujka, počele konklave za izbor novog rimskog prvosvećenika. Po ulasku kardinala u svečanoj procesiji u Sikstinsku kapelu otpjevana je duhovska posljednica "Dođi Duše Presveti" (Veni Creator Spiritus). Pročitana je zatim zajednička prisega na latinskom kojom su se kardinali obvezali da će se strogo i savjesno pridržavati svih propisa vezanih uz izbor pape sadržanih u apostolskoj konstituciji Ivana Pavla II. Universi Dominici gregis i apostolskom pismu u obliku motu proprija Normas nonnullas pape Benedikta XVI. o nekim izmjenama propisa vezanih uz izbor rimskog prvosvećenika. Kardinali su se također obvezali da će držati u tajnosti sve što je na bilo koji način vezano uz izbor rimskog prvosvećenika a tiče se izravno ili neizravno glasanja na konklavama, kako tijekom izbora tako i poslije konklave. Nakon čitanja prisege, 115 kardinala elektora, počevši od kardinala Giovannija Battiste Rea i Tarcisija Bertonea, osobno su prisegnuli izgovarajući vlastito ime i kratki obrazac prisege na latinskom. Prisegu su položila i dvojica hrvatskih kardinala elektora vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić i zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. Pošto je prisegu položio i posljednji kardinal elektor ravnatelj Papinskih liturgijskih slavlja mons. Guido Marini je naredio: "extra omnes" (neka svi izađu) nakon čega su svi osim kardinala elektora napustili Sikstinu. Vrata Sikstinske kapele su se potom zatvorila. Uz kardinale izbornike u kapeli su ostali samo mons. Marini i kardinal Prosper Grech koji će kardinalima održati drugu od dvaju meditacija predviđenih apostolskom konstitucijom Universi Dominici gregis a po završetku meditacije i oni će napustiti Sikstinu. Time počinju konklave.

ZGabriel
12-03-2013, 19:25
Popis 115 kardinala koji biraju papu, razvrstanih po dobi

Kasper, Walter – kurijalni kardinal u miru, Njemačka
Poletto, Severino – nadbiskup Torina u miru, Italija
Sandoval Iniguez, Juan – nadbiskup Guadelajare u miru, Meksiko
Danneels, Godfried – nadbiskup Bruxellesa/Mechelena u miru, Belgija
Errázuriz Ossa, Francisco J. – nadbiskup Santiago de Chilea u miru, Čile (schönstattski svećenik)
Farina, Raffaele – kurijalni kardinal u miru, Italija (salezijanac)
Agnelo, Geraldo Majella, nadbiskup Sao Salvadora da Bahia u miru, Brazil
Meisner, Joachim – nadbiskup Kölna u miru, Njemačka
Vela Chiriboga, Raul Eduardo – nadbiskup Quitoa u miru, Ekvador

Pham Minh Mân, Jean-Baptiste – nadbiskup Thŕnh Phố Hô`Chí Minha, Vijetnam
Tettamanzi, Dionigi – nadbiskup Milana u miru, Italija
Monterisi, Francesco – kurijalni kardinal u miru, Italija
Hummes, Cláudio – kurijalni kardinal u miru, Brazil (franjevac)
Amigo Vallejo, Carlos – nadbiskup Seville u miru, Španjolska (franjevac)
Sardi, Paolo – kurijalni kardinal u miru, Italija
Cordes, Paul Josef – kurijalni kardinal u miru, Njemačka
Rode, Franc – kurijalni kardinal u miru, Slovenija (lazarist)
Bertone, Tarcisio – kardinal državni tajnik i kamerlengo, Italija (salezijanac)

Lajolo, Giovanni – kurijalni kardinal u miru, Italija
Naguib, Antonios – patrijarh u Aleksandriji u miru, iz Koptske katoličke Crkve
Rigali, Justin Francis – nadbiskup Philadelphije u miru, SAD
De Paolis, Velasio – kurijalni kardinal u miru, Italija (scalabrinijanac, misionar)
Abril y Castelló, Santos – kurijalni kardinal, Španjolska
Policarpo, José Da Cruz – patrijarh Lisabona, Portugal
Mahony, Roger Michael – nadbiskup Los Angelesa u miru, SAD
Terrazas Sandoval, Julio – nadbiskup u Santa Cruz de la Sierra, Bolivija (redemptorist)
Dias, Ivan – kurijalni kardinal u miru, Indija
Lehmann, Karl – biskup u Mainzu, Njemačka

Levada, William Joseph – kurijalni kardinal, SAD
Okogie Anthony Olubunmi, nadbiskup Lagosa u miru, Nigerija
Turcotte, Jean-Claude – nadbiskup Montreala u miru, Kanada
Rouco Varela, Antonio María – nadbiskup u Madridu, Španjolska
Ortega y Alamino, Jaime Lucas – nadbiskup u Havani, Kuba
López Rodríguez, Nicolás de Jesús – nadbiskup u Santo Domingu, Dominikanska Republika
Antonelli, Ennio – kurijalni kardinal u miru, Italija
Sarr, Théodore-Adrien – nadbiskup u Dakaru, Senegal
Bergoglio, Jorge Mario – nadbiskup u Buenos Airesu, Argentina (isusovac)
George, Francis Eugene – nadbiskup u Chicagu, SAD (oblat Bezgrešne Djevice)

Bačkis, Audrys Juozas – nadbiskup u Vilniusu, Litva
Assis, Raymundo Damasceno – nadbiskup u Aparecidu, Brazil
Nicora, Attilio – kurijalni kardinal, Italija
Martínez Sistach, Lluís – nadbiskup Barcelone, Španjolska
Vegliň, Antonio Maria – kurijalni kardinal, Italija
Romeo, Paolo – nadbiskup Palerma, Italija
Coccopalmerio, Francesco – kurijalni kardinal, Italija
Monteiro de Castro, Manuel – kurijalni kardinal, Portugal
Caffarra, Carlo – nadbiskup Bologne, Italija

Amato, Angelo – kurijalni kardinal, Italija (salezijanac)
O'Brien, Edwin Frederik – kurijalni kardinal, SAD
Dziwisz, Stanisław – nadbiskup u Krakowu, Poljska
Tong Hon, John – biskup Hongkonga, Kina
Brady, Seán Baptist – nadbiskup Armagha, Velika Britanija
Monsengwo Pasinya, Laurent – nadbiskup Kingshase, Demokratska Republika Kongo
Grocholewski, Zenon – kurijalni kardinal, Poljska
Toppo, Telesphore Placidus – nadbiskup Ranchia, Indija
Raď, Béchara Boutros – patrijarh Antiohije, Maronitska Crkva (marijamitski maronitski red)
Vallini,Agostino – kardinal nadbiskupije Rim, Italija

Wuerl, Donald William – nadbiskup u Washingtonu, SAD
Zubeir Wako, Gabriel – nadbiskup Khartuma, Sudan
Napier, Wilfrid Fox – nadbiskup u Durbanu, JAR (franjevac)
Pell, George – nadbiskup Sydneya, Australija
Scola, Angelo – nadbiskup u Milanu, Italija
Rivera Carrera, Norberto – nadbiskup Mexico Cityja, Meksiko
Urosa Savino, Jorge Liberato – nadbiskup Caracasa, Venezuela
Salazar Gómez, Rubén – nadbiskup Bogote, Kolumbija
Bertello, Giuseppe – kurijalni kardinal, Italija
Ravasi, Gianfranco – kurijalni kardinal, Italija

Vingt-Trois, André – nadbiskup u Parizu, Francuska
Rodríguez Maradiaga, Oscár – nadbiskup Tegucigalpa, Honduras (salezijanac)
Bagnasco, Angelo – nadbiskup Genove, Italija
Calcagno, Domenico – kurijalni kardinal, Italija
Duka, Dominik – nadbiskup Praga, Republika Češka (dominikanac)
Sepe, Crescenzio – nadbiskup Napulja, Italija
Tauran, Jean-Louis – kurijalni kardinal, Francuska
Versaldi, Giuseppe – kurijalni kardinal, Italija
Comastri, Angelo – generalni vikar Države Vatikan, Italija
Sandri, Leonardo – kurijalni kardinal, Argentina

Cipriani Thorne, Juan Luis – nadbiskup Lime, Peru
Onaiyekan, John Olorunfemi – nadbiskup Abuje, Nigerija
Ouellet, Marc – kurijalni kardinal, Kanada (suplicijanac)
O'Malley, Sean Patrick – nadbiskup Bostona, SAD (kapucin)
Pengo, Polycarp – nadbiskup Dar es Salaama, Tanzanija
Piacenza, Mauro – kurijalni kardinal, Italija
Ricard, Jean-Pierre – nadbiskup Bordeauxa, Francuska
Gracias, Oswald – nadbiskup Mumbaija, Indija
Njue, John – nadbiskup u Nairobiju, Kenija
Schönborn, Christoph – nadbiskup Beča, Austrija (dominikanac)

Alencherry, George – veliki nadbiskup Siro-malabariske Crkve, Indija
Sarah, Robert – kurijalni kardinal, Gvineja
Ryłko, Stanisław – kurijalni kardinal, Poljska
Puljić, Vinko – vrhbosanski nadbiskup (Sarajevo), BiH
Cańizares Llovera, Antonio – kurijalni kardinal, Španjolska
Filoni, Fernando – kurijalni kardinal, Italija
Collins, Thomas Christopher – nadbiskup Toronta, Kanada
Betori, Giuseppe – nadbiskup u Firenci, Italija
Braz de Aviz, Joăo – kurijalni kardinal, Brazil
Patabendige Don, Albert Malcolm Ranjith – nadbiskup Colomba, Sri Lanka

Burke, Raymond Leo – kurijalni nadbiskup, SAD
Turkson, Peter Kodwo Appiah – kurijalni kardinal, Gana
Robles Ortega, Francisco – nadbiskup Guadelajare, Meksiko
Bozanić, Josip – zagrebački nadbiskup, Hrvatska
Dinardo, Daniel N. – nadbiskup Galvestona/Houstona, SAD
Scherer, Odilo Pedro – nadbiskup u Săo Paolu, Brazil
Harvey, James Michael – kurijalni kardinal, SAD
Nycz, Kazimierz – nadbiskup Varšave, Poljska
Dolan, Timothy Michael – nadbiskup New Yorka, SAD
Koch, Kurt – kurijalni kardinal, Švicarska

Barbarin, Philippe – nadbiskup Lyona, Francuska
Erdö, Péter – nadbiskup Esztergoma/Budimpešte, Mađarska
Eijk, Willem Jacobus – nadbiskup Utrechta, Nizozemska
Marx, Reinhard – nadbiskup Münchena i Freisinga, Njemačka
Woelki, Rainer Maria – nadbiskup u Berlinu, Njemačka
Tagle, Luis Antonio Gokim – nadbiskup Manile, Filipini
Thottunakal, Baselios Cleemis – veliki nadbiskup Siro-malankarske Crkve, Indija

Izvor: radiovaticana.org

ZGabriel
12-03-2013, 19:39
Podrijetlo kardinala izbornika: Od 115 kardinala, 60 ih dolazi iz europskih zemalja

[/URL] [URL="http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/podrijetlo-kardinala-izbornika-od-115-kardinala-60-ih-dolazi-iz-europskih-zemalja/#"] (http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/podrijetlo-kardinala-izbornika-od-115-kardinala-60-ih-dolazi-iz-europskih-zemalja/#)
Država s najviše kardinala izbornika jest Italija, njih 28, potom slijede Sjedinjene Države s 11 kardinala, te Njemačka sa 6.

http://www.bitno.net/wp-content/uploads/2013/03/Podrijetlo-kardinala-izbornika.jpg (http://www.bitno.net/wp-content/uploads/2013/03/Podrijetlo-kardinala-izbornika.jpg)Foto: Radio Vatican

Zemljopisni je prikaz konklava vrlo raznolik što se tiče zemalja iz kojih potječu kardinali. Raznolik je također i što se tiče brojeva i statističkih podataka. Europa će, primjerice, na konklavama biti kontinent s najviše predstavnika. Od 115 kardinala izbornika koji će ući u Sikstinsku kapelu, 60 ih dolazi iz europskih zemalja; potom slijedi američki kontinent s 33 kardinala, Afrika s njih 11, iz Azije ih je 10, te iz Oceanije jedan.
Država s najviše kardinala izbornika jest Italija, njih 28, potom slijede Sjedinjene Države s 11 kardinala, te Njemačka sa 6. Po pet kardinala izbornika imaju Brazil, Španjolska i Indija. Zbog odustajanja kardinala izbornika iz Indonezije i Velike Britanije, te zemlje neće imati svojega predstavnika, dok će, naprotiv, biti nazočne zemlje kojih na konklavama 2005. godine nije bilo, kao što je, primjerice, Hong Kong, Egipat ili Kenija. Prema statističkim podatcima, 40 je kardinala radilo ili još rade u Rimskoj kuriji i u drugim crkvenim uredima u Rimu, a 67 je kardinala izbornika Benedikt XVI. uvrstio u Kardinalski zbor.
Srednja dob onih koji će birati novoga papu jest oko 71 godine. Na konklavama će biti nazočan i jedan 80-godišnji kardinal, Walter Kasper, koji ima pravo na glasanje jer je 80 godina navršio 5. ožujka, odnosno nakon početka sedisvakancije. Ako bi izbor pape potrajao, isto će pravilo biti primijenjeno na talijanskoga kardinala Poletta i meksičkoga Sandovala Ińigueza, koji će 80 godina navršiti 18., odnosno 20. ožujka. Najmlađi pak među kardinalima izbornicima jesu indijski kardinal Thottunkal, koji još nije navršio 54 godine, te filipinski kardinal Luis Antonio Tagle, koji će u lipnju navršiti 56 godina.
Raznoliki su također podatci o pripadnosti kardinala izbornika redovničkim zajednicama, kojih je ukupno 19, a njima valja pridružiti i peruanskoga kardinala Juana Cipriana Thornea, člana Osobne prelature Opus Dei. Najbrojniji su salezijanci, koji imaju 4 kardinala, zatim slijede franjevci, te dva dominikanca. Samo će jedan isusovac ući u konklave, argentinski kardinal Bergoglio, iako statistički podatci Papinskoga sveučilišta Gregoriana pokazuju da je 57 kardinala, odnosno oko 49%, pohađalo obrazovne ustanove koje Družba Isusova vodi u Rimu. Među njima su i dva profesora na sveučilištu Gregoriana: američki kardinal Dolan, te njemački kardinal Kasper.
Na kraju valja podsjetiti i na podjelu Kardinalskoga zbora na redove: redu biskupâ pripada 6 kardinala, redu patrijarhâ 4, 153 redu prezbiterâ, te 44 redu đakonâ. Kardinalski zbor, uključujući i kardinale bez prava izbora, ima ukupno 207 kardinala.

(rv/bitno.net)

totalna steta
12-03-2013, 19:45
jesu naša dvojica kardinala u igri za izbor?
teoretski jeli oni mogu biti izabrani za novog papu??

ZGabriel
12-03-2013, 19:49
jesu naša dvojica kardinala u igri za izbor?
teoretski jeli oni mogu biti izabrani za novog papu??

svi kardinali su u igri, osim onih koji unaprijed kažu da ne bi. :D

Komari
12-03-2013, 19:58
Timothy Dolan moj favorit
drugi mi je Turkson
:)

ZGabriel
12-03-2013, 20:02
Timothy Dolan moj favorit

:)

i moj. :D zbog ovoga

Nadbiskup New Yorka kardinal Timothy Dolan napisao je u ponedjeljak post na svojem blogu na dan prije nego se iz svoga grada zaputio za Rim na konklave, te u njemu svojim vjernicima poručio da će mu “nedostajati”.
“Naravno, ovo putovanje bit će prekrasno. Ali, stvarno volim biti vašim nadbiskupom”, rekao je Dolan i nastavio:
“Bože, molim Te, daj da se vratim doma do Cvjetnice. Neće proći niti jedan dan da ne mislim na vas. Ako ostanem dulje u Rimu, pošaljite mi maslac od kikirikija. Tamo ga nema”, napisao je nadbiskup.
“Kada budem dobio povlasticu da se pozdravim sa Svetim Ocem na dan njegova odlaska, reći ću mu da ga mi – ja i vi – volimo, molimo se za njega i zahvaliti mu”, napisao je nadbiskup.
Popularni kardinal često se u svojem blogu i na radijskoj emisiji koju vodi na postaji SiriusXM zna šaliti na račun svoje ljubavi prema hrani i borbe sa viškom kilograma. Tako je za slušatelje radija svojedobno prepričao anegdotu sa susreta sa blaženim Ivanom Pavlom II. koji se dogodio 2004., u vrijeme dok je Dolan bio nadbiskup Milwaukeeja.
“ Rekao sam papi: Sveti Oče, imam dobru vijest, nadbiskupija Milwaukeeja sve je veća. Papa me je pogledao i rekao: Vidim, kao i njezin nadbiskup”, prepričao je kardinal uz smijeh šalu blaženika na njegov račun.

ZGabriel
12-03-2013, 21:10
Vatikan, (IKA) – U 19.43 sati iz dimnjaka Sikstinske kapele vinuo se gusti crni dim. Time je obznanjeno da novi papa nije izabran u prvom glasovanju. Unatoč kiši na Trgu sv. Petra ispred Bazilike okupilo se više tisuća ljudi, među kojima i cijele rimske obitelji, kao i mnogobrojne novinarske ekipe iščekujući rezultat prvoga glasovanja kardinala izbornika.
Glasovanje se nastavlja sutra u 9.30 sati.
Konklave za izbor poglavara Katoličke Crkve započele su danas misom "za izbor rimskog prvosvećenika", svečanom procesijom i polaganjem prisege kardinala izbornika.

ZGabriel
13-03-2013, 12:52
Ponovno crni dim iz dimnjaka Sikstinske kapele (http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=149179)

Vatikan, (IKA) – Oko 11.40 sati iz dimnjaka Sikstinske kapele ponovno je izašao gusti crni dim, znak da novi papa nije izabran u prijepodnevna dva glasanja kardinala izbornika drugog dana konklave. Unatoč kiši na Trgu Sv. Petra okupilo se tisuće ljudi a svakog časa njihov se broj povećava. Na Trgu su i brojne novinarske ekipe iz Italije i svijeta koji iščekuju rezultate glasovanja kardinala okupljenih u Sikstinskoj kapeli.

ZGabriel
13-03-2013, 15:30
http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/601144_436301449785601_1513524806_n.jpg

sagitarius
13-03-2013, 20:18
Dobili smo novog Papu...Zavijorio se izgleda bijeli dim iz sikstinske kapele...

d celjski
13-03-2013, 20:20
Dobili smo novog Papu...Zavijorio se izgleda bijeli dim iz sikstinske kapele...
Kada izlaze s imenom?? nakon prestanka zvonjave ili...?

sagitarius
13-03-2013, 20:21
Ime novog Pape saznat će se vrlo brzo...

ZGabriel
13-03-2013, 20:26
Sagi, trk na novu temu :juhu