PDA

Pogledaj Full Version : Tuginata pusta da ostane...

ZGabriel
01-02-2013, 19:01
naslov teme "posudila" sam od Štulića. :D on je u jednom davnom intervjuu rekao otprilike da je tuđina riječ sastavljena od dva pojma: tuga i tuđa zemlja. ima tu nešto.
iz naših je krajeva puno ljudi otišlo "na privremeni rad" u inozemstvo pa se to privremeno oteglo na cijeli život. tu mislim prvenstveno na "gastarbajtere" koji su potražili posao u europskim zemljama.

u prvom valu, krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih, uglavnom su išli "neprilagođeni", da ih tako nazovem. posao nisu mogli dobiti zbog nacionalnosti ili vjeroispovijesti, pa su se otisnuli preko granice. uglavnom su slabije obrazovani, nisu govorili jezik zemlje u koju su došli i ponijeli su svoje selo sa sobom. radili su lošije poslove, družili se sa zemljacima i ostali negdje na pola puta.

druga su skupina obrazovani ljudi, dosta ih je otišlo nakon Hrvatskog proljeća zbog direktnog političkog progona, ili kasnije. oni su u startu imali bolju poziciju od prvih i brže su se "snašli", naročito ako govore strane jezike. lakše su se uklopili u novu sredinu i mnogima ne pada na pamet da se vraćaju, osim u sporadičnu posjetu starom kraju. neki su pak jedva dočekali devedesete i Tuđmanov poziv da se vrate. mnogi su se pokajali zbog te odluke.

treća su skupina ljudi koji su napustili zemlju devedesetih, zbog rata. oni su mješavina prve dvije skupine. neki jedva čekaju da se vrate, neki su se pomirili s tim da više neće vidjeti kućni prag, naročito ako je otišla cijela obitelj (pritom mislim na više generacija) i ako su završili na drugom kontinentu.

to je neka moja slika, nepotpuna, doduše. ne poznajem sve gastarbajtere i njihove prilike.

da čujem vas. :)

ogledalce
01-02-2013, 21:28
moje rodbine čak mogu reć,bliže rodbine je otišlo dosta vanka,što Europa,Amerika,Australija,
i do sad niko se nije poželio vratiti za stalno,dođu često al ne misle na povratak,
a ja to razumim,otišlo je bez ičega,,,,tamo je steklo sve ,dica se rodila,školala,poženilo,poudalo,,
neki čak i neznaju Hrvatski jezik,a stari neće da ostave unučad,i to je to,kome da se vrate ovamo,jadu i bjedi u ovoj državi,

samo u jednu je i dobro što je Tito puštao preko granice,
šta bi bilo da nije dao,ovamo ti nema života a neda ti vanka,narod bi jadni pocrkao od gladi,ako nisi u partiji,

sashka
03-02-2013, 14:24
Ime teme je iz stare Makedonske pesme.

ZGabriel
03-02-2013, 14:28
Ime teme je iz stare Makedonske pesme.

znam, Štulić je napravio obradu. :)

http://www.youtube.com/watch?v=r0Wht-IK2ts

Marta
05-02-2013, 15:10
ne mogu klipove postaviti, pa cu samo link staviti

http://www.youtube.com/watch?v=0JiTHMS1XpM

http://www.youtube.com/watch?v=6Q-GuRrAeJ8

http://www.youtube.com/watch?v=gH-S2e2OkYY

totalna steta
05-02-2013, 15:23
Uff...odakle poceti...dva dida,tri strica,tri ujca,dva tetka,brat.....sve je to zivilo ili zivi vani...po meni najgore prosla ona generacija 60koja je krampala po njemackoj ,zivili po barakama,a doma zidali ogromne kasarne po selima.oni koji su poveli zenu i djecu ti su bar zivili normalni zivot i gradili nekretnine po moru u kojima danas uzivaju penziju.ovi iz baraka nazalost vecina nisu ni docekali penziju.

Inkvizitor
05-02-2013, 16:04
ekonomska emigracija je uništila naše krajeve pogotovo dio hercegovine i posebno Livno i Duvno kao dva mjesta sa najvećim brojem gastrabajtera u bivšoj SFRJ odnosu na br stanovnika. Duvno na prvom a Livno na drugom mistu.

otišli su nepismeni, rmbali po gradilištima, živjeli u barakama, mukali kad bi kupovali govedinu a roktali kad bi kupovali svinjetinu, dosta ih se propilo, prokockali sve, oboljeli..ne svi naravno.

Oni malo mlađi odveli žene e ti su nešto bolje prošli, djeca su bila tu, s njima..živjelo se normalno..

naši krajevi su opustjeli zbog toga tako da Duvno ima manje stanovnika nego na kraju 19 stoljeća.

A samo 1961 moje selo je imalo 3 400 stanovnika i preko 100 rođene djece..to mi je pokazao svećenik u matičnim knjigama krštenih. Sad selo ima oko 500 stalnih a rađa se negdje 7-8 djece i to u dobroj godini..a cijela duvanjska općina jedva natjera na 200 rođenih koliko je prije emigracijskog vala koji je počeo 1962 imalo samo moje selo godinu prije

Više u Berlinu ima obitelji iz sela nego u samom selu.

Djeca im više manje natucaju hrvatski a djeca njihove djece će bit dovršeni Nijemci, Švicaraci li štatijaznam..

Tuginata nije pusta ostala nego naši krajevi

A oni sad, vrate se neki kad su u mirovini, neki ostanu s djecom..umiru počesto čim odu u mirovinu

Marta
05-02-2013, 17:19
Uff...odakle poceti...dva dida,tri strica,tri ujca,dva tetka,brat.....sve je to zivilo ili zivi vani...po meni najgore prosla ona generacija 60koja je krampala po njemackoj ,zivili po barakama,a doma zidali ogromne kasarne po selima.oni koji su poveli zenu i djecu ti su bar zivili normalni zivot i gradili nekretnine po moru u kojima danas uzivaju penziju.ovi iz baraka nazalost vecina nisu ni docekali penziju.

Platili su najvecu cjenu koju su platiti mogli, da bi im obitelji bolje zivjele. O tome mogu pisati romane, al mi se ne da.
Sto je najgore, ta njihova djeca su cesto teski kreteni. To je ono najgore u toj prici.

totalna steta
06-02-2013, 00:54
Platili su najvecu cjenu koju su platiti mogli, da bi im obitelji bolje zivjele. O tome mogu pisati romane, al mi se ne da.
Sto je najgore, ta njihova djeca su cesto teski kreteni. To je ono najgore u toj prici.

To je i mene ko pomorca najvise strah.trudis se i boris za familiju a dica rastu bez tebe.zakurac sve pare ovog svita ako krenu naopako.opet nemam im sta ni prigovorit kad se sjetim sebe kakvi sam bija!!

Marta
06-02-2013, 11:43
To je i mene ko pomorca najvise strah.trudis se i boris za familiju a dica rastu bez tebe.zakurac sve pare ovog svita ako krenu naopako.opet nemam im sta ni prigovorit kad se sjetim sebe kakvi sam bija!!

U nasem kraju imas toliko poremecenih vrijednosti da je to nekad strahota slusat i gledat. Srce mi se stegne kad vidim tu kolicinu bescutnosti u ljudima i to prema svojim roditeljima.
Oni ne bi prezivjeli ni godinu takvog zivota.

ZGabriel
06-02-2013, 12:15

to bi se moglo dogoditi i da su ostali doma. ljudi su različiti. u ovom slučaju možda više dolazi do izražaja zbog fizičke udaljenosti. :nezna

Marta
06-02-2013, 12:44
to bi se moglo dogoditi i da su ostali doma. ljudi su različiti. u ovom slučaju možda više dolazi do izražaja zbog fizičke udaljenosti. :nezna

Ne, ovo na sto ja mislim je bas fenomen jedne generacije gastarbajterske djece.
Al znas kako se kaze ... odgajaju i oni svoju .... nista ih bolje ne ceka ...

galija
06-02-2013, 23:43
Priča koja je obilježila naše krajeve.Ja nekako osjećam veliko poštovanje prema tim našim starcima.Otišli su doslovno iz ničega ali imali su taj duh snalažljivosti i hrabrosti.Istina da su se teško snalazili,nekad i na smišne načine ali su se snalazili.Rmbali,muku mučili jer su znali šta ih ovamo čeka,koliko tuge,jada i sirotinje.Ja sam isto gastarbajtersko dite ali moji starci su odabrali teži put,odlučili su da mi ovdje odrastemo.Iz perspektive roditelja sad mi izgleda strašno,nezamislivo ali...Kad sad gledam unatrag...znam da su imali pravo.Umisto svakodnevne ljubavi usadili su nam ljubav za ovo naše parče zemlje,poštovanje za njihovu žrtvu i želju da unatoč svemu radimo i opstanemo tu.I danas je slično vrime u hb kao i onda,život te tjera da naučiš isčupati maksimum od mrvica,i usput naravno malo zaje.bat državu jer i ona nas isto zaje.aje,i ona nakarada nekad a i ova danas:evil
Moji starci će se vratiti ali ne dolaze u praznu kuću,dolaze dici i unucima a kako im je bilo samo oni znaju.Ja znam da nama fali taj dio djetinjstva,bezbrižnosti i svega što nosi obiteljski život ali nekako to naučiš kompenzirati drugim vrijednostima a i ponos ti neda da te bilo šta slomi.