PDA

Pogledaj Full Version : New age

ZGabriel
30-01-2013, 21:52
htjela sam prvo stavit temu na Religiju. onda sam se spredomislila. :rofl nek ostane ležerna i neozbiljna, kako i spada. :vidiga

New Age je raznorodan duhovni pokret nastao u zadnja tri desetljeća 20. stoljeća, u zapadnim zemljama. Temeljna osobina new agea je samostalno provođenje duhovnosti, uz odbacivanje religioznih dogmi. U hrvatskom jeziku uglavnom se koristi izvorni naziv.
Vjerovanja ovog pokreta često su apstraktna uopćavanja religijskih dogmi i ezoterijskih učenja. New age ne slijedi zajedničku istovjetnu doktrinu; ono nije organizirana religija, new age su razni pokreti koji uključuju skupine okupljene oko jednog vođe ili oko neke ideje koja je preostala kao učenje nadarenih pojedinaca. Odbacuje se hijerarhijski religijski ustroj, proučavaju se mističnih grane ortodoksnih vjerskih tradicija, a značajna je i orijentacija na ezoterične i okultne doktrine cijeloga svijeta te parcijalno usvajanje modernih znanstvenih i paraznanstvenih paradigmi. Ovaj pokret karakteriziraju fokusiranost na unutarnji osobni duhovni razvoj i odmak od širega društvenog angažmana, naglasak na mističnom i duhovnom kao najvažnijoj dimenziji ljudskoga postojanja te naglasak na prirodnom zdravlju i duhovnom iscjeljivanju. New Age uvodi i popularizira mnoge prakse i metode alternativne medicine. Osobito se naglašava važnost holističkog svjetonazora što se tumači kao cjelovitost tijela duše i duha.
čitala sam neke njihove autore, čak sam i slušala neke emisije na internetu. vrlo zabavno, moram priznati. :D ako ste imalo upoznati s velikim svjetskim religijama, lako se primijeti da ih stalno citiraju. ubacite riječi "Svemir" ili "Izvor" umjesto Bog i dobijete "new age".

neki new age "stručnjaci" istražuju anđele ili prethodne živote ili se bave indijanskim mitovima i tamo traže pomoć i rješenje za svoje probleme... svega tu ima. a i Edo Maajka spominje tetu Louise Hay u jednoj svojoj pjesmi. :bravo

zaba1111
30-01-2013, 22:49
New age je iz kršćanske perspektive čisti sotonizam, nepriznavanje autoriteta i usmjerenost na vlastito božanstvo.