PDA

Pogledaj Full Version : Vojvodina - nova republika na Balkanu

SarajkaDjevojka
29-01-2013, 17:12
Koliko su ozbiljne prijetnje i kakva trenutno politička klima vlada u BG i NS ?Srbi ovo pitanje shvataju pomalo neozbiljno, kao i početne probleme na Kosovu.Da li srpske političke struje mogu smiriti prilike u Vojvodini ?Pitanja su na koja bi bilo pozeljno da dobijemo odgovor od tamošnjeg stanovništva...

http://www.aa.com.tr/ba/balkan/127502--vojvodina-zeli-biti-nova-republika-na-balkanu

Vojvodina - nova republika na Balkanu
29 Januar 2013 15:53 ( 29 Januar 2013 16:05)
Postoje nepremostive razlike između Srbije i Vojvodine koje se mogu držati zajedno samo silom kao, što se sada i radi, kazala je za AA dr. Janja Beč Neumann

farcry
29-01-2013, 19:10
Vojvodjanska stranka je deo odvojene frakcije LSV koja se raspada iznutra, u Zrenjaninu ceo odbor te stranke je presao u sns, zajedno (dok se nisu pokacili medjusobno oko para) imali su 0,01 glasova ispod statisticke greske.

SarajkaDjevojka
31-01-2013, 09:42
Srbi previše olako shvataju vojvodjansko pitanje.Iscrpili su je u ekonomskom smislu do kraja, da bi obezbijedili pogodnosti Beogradu.200.000 iseljenih Vojvodjana devedesetih nije zanemarljiva cifra, no taj podatak srpska javnost namjerno zaobilazi.Naravno kao i sve druge o " curenju stanovništva " prema inostranstvu.Sigurno će suočavanje sa poslijedicama ovakve politike u dugoročnom planu biti bolno.

Inkvizitor
31-01-2013, 09:45
Fantastično zvuči činjenica da bi se Srbi željeli odvojiti od Srba. Nakon toliko stremljenja da se osvoje tuđe pokrajine tj zemlje sad da se Srbi odvajaju od Srba. To je u domenu fantastike.

SarajkaDjevojka
31-01-2013, 10:00
Pa čuj, ako ljudima u Vojvodini to ekonomski dugoročno odgovara zašto ne ?Plus imaš ti Madjare i Hrvate, pa miješane brakove...

Zašto bi bilo nemoguće ?Odvoji se Crna Gora, a nema ni Crnogoraca par miliona.Priznaju li Srbi njima naciju ?Ne..No ljudi su uvidjeli štetnost ostanka u zajednici sa Srbijom, a i lijepo se izvukoše za umiješanost u rat devedesetih.Bez odgovornosti.A ne mozeš reći da nije bilo Nikšićkih i kojekakvih crnogorskih korpusa po BiH i HR.

Dakle ako je 200.000 ljudi dezertiralo devedesetih, zbog rata, zašto bi bilo nemoguće da Vojvodjani zele za sebe neku drugu i sigurniju političku i ekonomsku opciju ?
Imaju oni potencijala.No zapostavljeni su, taj dio uprkos resursima propada.Pa od srpstva i nacionalnosti odnosno pripadnosti srpskoj naciji se ne zivi ..

Inkvizitor
31-01-2013, 10:17
Pa čuj, ako ljudima u Vojvodini to ekonomski dugoročno odgovara zašto ne ?Plus imaš ti Madjare i Hrvate, pa miješane brakove...

Zašto bi bilo nemoguće ?Odvoji se Crna Gora, a nema ni Crnogoraca par miliona.Priznaju li Srbi njima naciju ?Ne..No ljudi su uvidjeli štetnost ostanka u zajednici sa Srbijom, a i lijepo se izvukoše za umiješanost u rat devedesetih.Bez odgovornosti.A ne mozeš reći da nije bilo Nikšićkih i kojekakvih crnogorskih korpusa po BiH i HR.

Dakle ako je 200.000 ljudi dezertiralo devedesetih, zbog rata, zašto bi bilo nemoguće da Vojvodjani zele za sebe neku drugu i sigurniju političku i ekonomsku opciju ?
Imaju oni potencijala.No zapostavljeni su, taj dio uprkos resursima propada.Pa od srpstva i nacionalnosti odnosno pripadnosti srpskoj naciji se ne zivi ..

To su različite stvari draga sarajko ako oprostite na intimiziranju u postu. Mješamo kruške i jabuke. Crnogorsko pitanje nije isto. Crnogorci odavno imaju svoj posebni subjektivitet tako da nije za usporedbu.

Hrvati u Vojvodini su svedeni na statističku grešku, Mađara doduše još ima u dobrom broju ali nedovoljno da oni nešto iniciraju. Mislim da je Srba tamo oko 75% A Srbi iz Vojvodine koji su bili u AU bili su najpismeniji dio srpstva i oni su ustvari pokrenuli svijest srpstva u 19 stoljeću..tako da mi ja ta priča malo nategnuta. Srbi su prije 100 godina činili ne znam koliko točno ali manje od 50% stanovništva današnje Vojvodine ali raznim pomjeranjima naroda sad su na tri četvrtine stanovništa a to je debela premoć

SarajkaDjevojka
31-01-2013, 10:26
Imaju Crnogorci subjektivitet, za mene ili tebe.No Srbija i općenito Srbi kao narod na njih ne gledaju tako.Što se tiče Vojvodine, mislim da su tamo najveći zagovornici srpstva upravo oni protjerani iz tkz Srpske Krajine.Takodje moraš priznati da je puno vode proteklo otkad su Ti Vojvodjanski Srbi pokrenuli ideju Srpstva.

Mislim da što se tiče interesa Vojvodina ih u cjelini vrlo malo moze ostvariti u okviru Srbije.BG je rupa bez dna, koja samo izvlači, a ništa ne ulaze.

Inkvizitor
31-01-2013, 10:33
Imaju Crnogorci subjektivitet, za mene ili tebe.No Srbija i općenito Srbi kao narod na njih ne gledaju tako.Što se tiče Vojvodine, mislim da su tamo najveći zagovornici srpstva upravo oni protjerani iz tkz Srpske Krajine.Takodje moraš priznati da je puno vode proteklo otkad su Ti Vojvodjanski Srbi pokrenuli ideju Srpstva.

Mislim da što se tiče interesa Vojvodina ih u cjelini vrlo malo moze ostvariti u okviru Srbije.BG je rupa bez dna, koja samo izvlači, a ništa ne ulaze.

ma to su njihovi interni problemi. Takve priče postoje i u Hrvatskoj. Zagreb sve vuče bla bla.

A što briga Crnogoraca kako srpstvo gleda na njih. Oni su se odvojili i basta. Da su htjeli ostat zajedno ostali bi. Ideja srpstva je ulupavana u crnogorske glave stoljećima i primila se u jedan dio glava ali crnogorska svijest o posebnosti je bila toliko jaka da je ipak prevladala. u Vojvodini nema tih OSNOVNIH pretpostavki. To nije posebana narod. Vojvodina je heterogena, nekad je bila i više ali danas je druga stvar.

ogledalce
31-01-2013, 10:46
eto dokaza da ih niko ne voli,mislim Srbiju,
nevole svoji svoje,čim se oće odvojiti od Srbije,
kako god ostade Beograd i Beogradski pašaluk,
ko ih šiša zaslužili su i gore,,

SarajkaDjevojka
31-01-2013, 10:46
Pa upravo je interes bio presudan po pitanju Crne Gore.Jer čekali su.Odvajanje im je posluzilo kao pranje ruku od " srpskih zločina " mada su i oni osobno odigrali ulogu u ratu devedesetih.Napad na Ravno, mislim da je uzvršio upravo Nikšićki korpus.A taj datum se uzima kao početak rata kod nas.

Uglavnom, mozda se neka slična svijest pojavi i kod Vojvodjana.Te presudnu ulogu odigra upravo interes.Problem koji takodje Srbi guraju pod tepih je "ukidanje " autonomije.To moze biti dobar razlog nekog novog početka.Svi hoće svoj dio kolača.

''Vojvodina nije nastala na teritoriji današnje Srbije. Nastala je u jednom kulturnom i civilizacijskom drugačijem ambijentu. Bila je jedno od najrazvijenijih područja bivše Jugoslavije, pored Srbije i Hrvatske. A sada je nedovoljno razvijeno područje Srbije, ispod je centralnog dijela Srbije.Vojvodina se od jogurt-revolucije 1988. godine stalno devastira, stagnira i propada. Smatram da je ustavni problem Srbije suštinski problem. Jer mi sada imamo autonomiju bez autonomije. To je samo autonomija na papiru'', kazao je za agenciju Anadolija predsjednik nevladine organizacije Vojvođanski klub Đorđe Subotić.

Uzmi primjer bespoštedne stranačke borbe u jednonacionalnoj drzavi.

Inkvizitor
31-01-2013, 10:55
Pa upravo je interes bio presudan po pitanju Crne Gore.Jer čekali su.Odvajanje im je posluzilo kao pranje ruku od " srpskih zločina " mada su i oni osobno odigrali ulogu u ratu devedesetih.Napad na Ravno, mislim da je uzvršio upravo Nikšićki korpus.A taj datum se uzima kao početak rata kod nas.

Uglavnom, mozda se neka slična svijest pojavi i kod Vojvodjana.Te presudnu ulogu odigra upravo interes.Problem koji takodje Srbi guraju pod tepih je ukidanje autonomije.To moze biti dobar razlog nekog novog početka.Svi hoće svoj dio kolača.

Interes ali i posebna svijest. Sam interes nije dovoljan. da nije bilo te svijesti o posebnosti ne bi bilo ni odavajanja. Taj sukob crnogorskih zelenaša i bjelaša nije od jučer. Bilo je u Crnoj Gori Srba većih od samih Srba ali bilo je i onih drugih. Crna Gora je dobila nezavisnost kad i Srbija. Na berlinskom kongresu 1878. Srbi su to uvijek smatrali drugom srpskom državom, nazivali Crnu goru srpskom spartom i bla bla..drugim okom u glavi a sad gdje je bilo to drugo oko sad je modrica.

Crnogorci su imali i tu jugoslavensku svijest a Nikšić je bio više prosrpski za razliku od npr Cetinja ali i tamo su se prilike promjenile

pogledaj proteste pri napadu na Dubronik na Cetinju

http://www.youtube.com/watch?v=oyMn99_nD2o

ili pogledaj npr ove snimke iz 1993

http://www.youtube.com/watch?v=vMwWazNAm1s

SarajkaDjevojka
31-01-2013, 10:56
eto dokaza da ih niko ne voli,mislim Srbiju,
nevole svoji svoje,čim se oće odvojiti od Srbije,
kako god ostade Beograd i Beogradski pašaluk,
ko ih šiša zaslužili su i gore,,

Dobro, činjenica stoji da je dio teksta oriopćenje nevladine udruge.No ako su ljudi od solidnog zivota, primanja i nekog standarda pali zbilja ovako nisko, onda sopstveni interesi mogu preovladati nacionalne.

SarajkaDjevojka
31-01-2013, 11:00
Interes ali i posebna svijest. Sam interes nije dovoljan. da nije bilo te svijesti o posebnosti ne bi bilo ni odavajanja. Taj sukob crnogorskih zelenaša i bjelaša nije od jučer. Bilo je u Crnoj Gori Srba većih od samih Srba ali bilo je i onih drugih. Crna Gora je dobila nezavisnost kad i Srbija. Na berlinskom kongresu 1878. Srbi su to uvijek smatrali drugom srpskom državom, nazivali Crnu goru srpskom spartom i bla bla..drugim okom u glavi a sad gdje je bilo to drugo oko sad je modrica.

Crnogorci su imali i tu jugoslavensku svijest a Nikšić je bio više prosrpski za razliku od npr Cetinja ali i tamo su se prilike promjenile

pogledaj proteste pri napadu na Dubronik na Cetinju

http://www.youtube.com/watch?v=oyMn99_nD2o

ili pogledaj npr ove snimke iz 1993

http://www.youtube.com/watch?v=vMwWazNAm1s

Jasno mi je u vezi Crne Gore bilo još kad je Tadić sazivao Srbe po regionu na onaj skup prošle godine.Na spisku su bili i istaknuti čelnici nekih stranki, par ministara no svi su uredno odbili pozive.
Dok su ovi naši iz RS-a potrčali desetak dana prije u obilazak BG sa porodicama.

Mislim da trenutno vladaju hladni politički odnosi izmedju Srbije i Crne gore.

Uroš
31-01-2013, 13:29
Znači i Vojvodina se otcepljuje?

Jel to ona Vojvodina koja je politički desnija od ostatka Srbije?

Jel to ona Vojvodina u kojoj danas u Novom Sadu, Zrenjaninu, Pančevu, Somboru, i svim većim gradovima je na vlasti desna varijanta?

Jel ono beše u pokrajinski parlament su ušli i radikali, iako su na nivou republike ostali ispod cenzusa?

Jel ono beše da su na lokalnim izborima u Novom Sadu su pored radikala i Pokret Dveri prešle cenzus, za razliku od Beogradu gde ni jedni ni drugi nisu prešli cenzus?

Jel ono Novi Sad jedini od većih gradova u Srbiji posle 5. oktobra imao radikala za graonačelnika?

Eto, par pitanja pa ako neko zna odgovore...

Uroš
31-01-2013, 13:37
Vojvodjanska stranka je deo odvojene frakcije LSV koja se raspada iznutra, u Zrenjaninu ceo odbor te stranke je presao u sns, zajedno (dok se nisu pokacili medjusobno oko para) imali su 0,01 glasova ispod statisticke greske.

Ja uopšte ne znam koje su to strančice, ta Vojvođanska partija koja se zalaže za federalnu Srbiju, nema ni jednog jedinog odbornika u nijednom vojvođanskom gradu, niti u pokrajinskoj skupštini. Vidim potpisuje se Janja Beč-Nojman, neka iz NVO Vojvođanska konvencija, šta je to?!

LSV, kao glavna autonomaška stranka je na nekih 15% podrške po rezultatima zadnjih pokrajinskih izbora. Uz Savez vojvođanskih Mađara, sve ostale glasove kupe "beogradske i centralističke stranke": DS, SNS, SPS, DSS, itd.

U Skupštinu Vojvodine su im radikali koji su za ukidanje autonomije, na vlasti u Novom Sadu su Dveri koje su isto za ukidanje autonomije, a ovamo se prenosi stav nekih NVO aktivista i neke Vojvođanske stranke koja je za federalizaciju Srbije, a koja nema ni jednog jedinog lokalnog odbornika niti pokrajinskog poslanika.

Uroš
31-01-2013, 13:41

Dirljiva je tvoja briga za Vojvodinu i vojvođanske Srbe, ali sve dok ti je na Trebeviću znak "Dobrodošli u Republiku Srpsku" i srpska trobojka mislim da bi ti preče bilo da razmišljaš kako da ti tu i formalno ne bude Srbija.

Jesu li skinuli državnu zastavu Srbije sa jarbola na granici Srpske i Federacije, izlaz iz Sarajeva ka Palama? Ili još stoji tu?

Blefer
31-01-2013, 13:47
i danas je vojvodina bastion srpstva mnogo više nego Beograd i šumadija tako da ovo što neke sarjka priželjkuju je samo vlažan san tj umesto da vidi kako da dogovori suživot sa svoijm komšijama ona i da uređuje tuđe dvorište

Uroš
31-01-2013, 13:49

Uglavnom, mozda se neka slična svijest pojavi i kod Vojvodjana.

Možda se pojavi svest i kod Vojvođana, zasad je nema. Isto tako zasad nema nijedne autonomaške političke stranke koja se zalaže za odvajanje Vojvodine iz Srbije, čak i ova kombi-stranka koju citiraš se ne zalaže za to, nego za neku njima znanu federalizaciju.

Tako, prvo nek se pojavi stranka koja je za odvajanje kao što je bio Liberalni savez u Crnoj Gori, pa da pričamo o naznakama neke svesti za odvajanjem. Do tada je možda prikladnije videti jel kod ljudi u Vojvodini postoji svest o ukidanju ovakve pokrajine Vojvodina, pošto stranke koje se za to zalažu (radikali i Dveri) imaju priličnu podršku...

Mada, opet kažem, bolje prvo proveri kakva je svest kod Srba u Srpskoj, oni su ti kudikamo bliži od ovih vojvođanskih Srba...

Uroš
31-01-2013, 13:58
Što se tiče Vojvodine, mislim da su tamo najveći zagovornici srpstva upravo oni protjerani iz tkz Srpske Krajine.Takodje moraš priznati da je puno vode proteklo otkad su Ti Vojvodjanski Srbi pokrenuli ideju Srpstva.

Jel znaš možda gde u Srbiji je bio najveći odziv na mobilizaciju u jesen 1991.?

Tada još u Srbiju nisu pristigli proterani Srbi.

Jel znaš možda gde se krio Ratko Mladić, jel negde u šumovitoj Šumadiji, negde u planinama Zlatibora i Kopaonika ili u ravnoj Vojvodini? Gde ga ono nađoše?

Uroš
31-01-2013, 14:07
i danas je vojvodina bastion srpstva mnogo više nego Beograd i šumadija tako da ovo što neke sarjka priželjkuju je samo vlažan san tj umesto da vidi kako da dogovori suživot sa svoijm komšijama ona i da uređuje tuđe dvorište

Bastion srpstva i danas i zadnjih 20 godina je Srpska. Srbija je više umorna od svega, na kolenima, nema tu više nacionalnog poleta i elana, sve se to izduvalo zaključno sa 1999-2000. godinom.

Ova generacija Srba u Srbiji je imala taj nacionalni zanos pre 25 godina, ali je završio u porazima i nacionalnim poniženjima. Tek generacija koja to ne bude pamtila tj. imala direktno lično iskustvo s tim, znači za nekih 30-40 godina, može ponovo da podigne celokupno srpstvo. Ove naša sadašnja generacija je svoje ispušila nažalost, nema tu više te unutrašnje snage u nama, da ne pričam sad o objektivnim mogućnostima i spoljnim faktorima.

farcry
31-01-2013, 14:23
Ja uopšte ne znam koje su to strančice, ta Vojvođanska partija koja se zalaže za federalnu Srbiju, nema ni jednog jedinog odbornika u nijednom vojvođanskom gradu, niti u pokrajinskoj skupštini. Vidim potpisuje se Janja Beč-Nojman, neka iz NVO Vojvođanska konvencija, šta je to?!

LSV, kao glavna autonomaška stranka je na nekih 15% podrške po rezultatima zadnjih pokrajinskih izbora. Uz Savez vojvođanskih Mađara, sve ostale glasove kupe "beogradske i centralističke stranke": DS, SNS, SPS, DSS, itd.

U Skupštinu Vojvodine su im radikali koji su za ukidanje autonomije, na vlasti u Novom Sadu su Dveri koje su isto za ukidanje autonomije, a ovamo se prenosi stav nekih NVO aktivista i neke Vojvođanske stranke koja je za federalizaciju Srbije, a koja nema ni jednog jedinog lokalnog odbornika niti pokrajinskog poslanika.

Janja Nojman je jevrejka na platnoj listi sorosevog "otvorenog drustva" znamo koliko Soros voli Srbiju i kolika mu je uloga u bombardovanju 99.te godine.

Uroš
31-01-2013, 14:52
To su različite stvari draga sarajko ako oprostite na intimiziranju u postu. Mješamo kruške i jabuke. Crnogorsko pitanje nije isto. Crnogorci odavno imaju svoj posebni subjektivitet tako da nije za usporedbu.

Hrvati u Vojvodini su svedeni na statističku grešku, Mađara doduše još ima u dobrom broju ali nedovoljno da oni nešto iniciraju. Mislim da je Srba tamo oko 75% A Srbi iz Vojvodine koji su bili u AU bili su najpismeniji dio srpstva i oni su ustvari pokrenuli svijest srpstva u 19 stoljeću..tako da mi ja ta priča malo nategnuta. Srbi su prije 100 godina činili ne znam koliko točno ali manje od 50% stanovništva današnje Vojvodine ali raznim pomjeranjima naroda sad su na tri četvrtine stanovništa a to je debela premoć

Ma nema to veze sa procentom Srba i koja je srpska većina u Vojvodini, pa sve i da su 90% u Vojvodini ne-Srbi koji žele odvajanje. Jednostavno, Srbija (kao i Hrvatska) je unitarna država, nije složena država (federacija). Čak ni većina federativnih država ne pruža svojim federalnim državama mogućnost otcepljenja (primer SAD, Ruske Federacije, itd.). Jedna od retkih federacija jkoja je dozvoljavala tu mogućnost je bila SRJ i Žabljačkim ustavom iz 1992. Crna Gora je imala pravo na samoopredeljenje kroz referendum.

Ustavom Srbije ne postoji mogućnost secesije, znači ne postoji ustavna mogućnost razdruživanja. Preostaje jedino nasilna secesija tj. da izbije rat i da se recimo zapuca na Pančevačkom mostu na izlazu iz Beograda ili tamo negde kod Batajnice, da zapuškara Srbin iz Pazove na Srbina iz Batajnice i udari granicu hahha.

SarajkaDjevojka
31-01-2013, 14:57
Dirljiva je tvoja briga za Vojvodinu i vojvođanske Srbe, ali sve dok ti je na Trebeviću znak "Dobrodošli u Republiku Srpsku" i srpska trobojka mislim da bi ti preče bilo da razmišljaš kako da ti tu i formalno ne bude Srbija.

Jesu li skinuli državnu zastavu Srbije sa jarbola na granici Srpske i Federacije, izlaz iz Sarajeva ka Palama? Ili još stoji tu?

Ispod Trebevića biće cvijeće Pavelića, dragi Uroše.:D

Što se tiče fašističkih obiljezja sa zadovoljstvom smo jedno uklonili a i drugo ćemo, kad dodje vrijeme.Niśta ne brini.Ako nisi u BG pašaluku, seli se na vrijeme i zidaj kuću trokatnicu :D

Uroš
31-01-2013, 14:57
Janja Nojman je jevrejka na platnoj listi sorosevog "otvorenog drustva" znamo koliko Soros voli Srbiju i kolika mu je uloga u bombardovanju 99.te godine.

Ma jasno, NVO perjanice poput nje, Sabahudina-Dinka Gruhonjića (Bošnjaka izbeglog u Novi Sad iz Banja Luke) i sl. su ti koji guraju priču o vojvođanskj posebnosti. Njihova relevantnost i podrška među građanima je mizerna ali je simptomatična pažnja koju im pružaju mediji u regionu. Evo, ovu vest je prenela turska novinska agencija Anadolija. Slučajno? Ne bih rekao...

Čudo kako nisu tako revnosni u prenošenju stavova ljudi iz Dveri, s obzirom da oni među građanima Vojvodinie imaju neuporedivo veće uporište od ovih Soroševih NVO plaćenika.

SarajkaDjevojka
31-01-2013, 14:59
Još kad Turci zauzmu onu bazu na Kosovu, pa udruzeno tursko - albanske snage ( mislim politički dakako ) uz potporu USA prošire Kosovo preko Šumadije :D

Uroš
31-01-2013, 15:05
Ispod Trebevića biće cvijeće Pavelića, dragi Uroše.:D

Što se tiče fašističkih obiljezja sa zadovoljstvom smo jedno uklonili a i drugo ćemo, kad dodje vrijeme.Niśta ne brini.Ako nisi u BG pašaluku, seli se na vrijeme i zidaj kuću trokatnicu :D

Moguće da će biti cveće Pavelića, niko ne zna šta donosi sutra. Ono što znamo je kako je sad, a sad je tamo granica Republike Srpske: znaš ono kad posle kilometar-dva izađeš iz glavnog ti grada i sačeka te velika tabletina "Dobrodošli u Republiku Srpsku" i visoki barjak na kojem se vijori srpska trobojka pardon državna zastava Republike Srbije.

Valjda će se konačno krenuti i sa izgradnjom velikog krsta na Trebeviću, u spomen svim palim srpskim borcima na tom području. Taj krst će dati dodatnu notu multietničkom, multikonfesionalnom i multikulturnom Sarajevu...

caporegime
31-01-2013, 15:19
ne čini mi se da je vojvodina podobna za samostalnost.
ne samo zato jer su srbi apsolutna većina, nego zato jer osim nekoliko perifernih struja ne vidim niakkvu političku snagu koja bi potakla stvari u tom smjeru.
ipak, i kod nas da je netko prije 15 godina rekao da će u budućnosti pederi marširati, abolirani četnici zasjesti na funkcije, djeca komunista i novovjeki jugofašisti imati zaleđe države u svojoj političkoj djelatnosti, proglasili bi ga ludim.
ipak, malo po malo, postepeno se sve mijenja.
kod nas je razlog taj što smo imali neviđenu interakciju domaćih kvislinga, medija i međunarodnih upliva koji su vremenom okrenuli vodu na svoj mlin.
srbija, kao poražena i slabo razvijena država još uvijek ima dovoljno gorčine da drži neku nacionalističku razinu ali vremenom, nakon što i onaj ostatak shvati da je velika srbija nemoguća misija, da je kosovo stvar sjećanja i nakon što im napune glavu da eu nema alternative, će i nju zahvatiti hrvatski sindrom i pretvaranje iz tvrdo nacionalne države u neku čudnu državu.
srbija još nije osjetila sav raskoš i sitni vez tih međunarodnih elemenata koji izvana u suradnji sa sdomaćom stokom filigranski razgrađuje državu.

pod tim uvjetima, nije nemoguće da netko polako i u vojvodini otupi sve one snage koje bi se u ovim uvjetima mogle čvršće suprotstaviti nekoj razgradnji države.
ne treba ni zaboraviti da je tijekom rata iz srbijew otišlo nekoliko stotina tisuća ljudi, koji bi se u nekim drugim okolnostima pridružili ovim "novoprogresivnim" i "liberalnim" snagama.

ipak, jedna druga stvar me zanima. a na to pitanje mi mogu odgovoriti samo članovi iz srbije.
potoji li neka gradacija odnosno stupnjevanje same srbije na krajeve koji su više ili manje nacionalno čvrsti odnosno krajeve u kojima je taj nacionalni zanos što veći ili manji ili ga uopće ni nema ili je još uvijek na visini.
u hrvatskoj koja je regionalno i mentalitetom mnogo raznolikija to je ipak nekako lakše za uočiti.
u subotici u kojoj su srbi oko 25% valjda su svi tvrdi nacionalisti dok je u puli oko 70% hrvata i manje više su svi jugojazavci (čast izuzecima)

SarajkaDjevojka
31-01-2013, 15:20
Moguće da će biti cveće Pavelića, niko ne zna šta donosi sutra. Ono što znamo je kako je sad, a sad je tamo granica Republike Srpske: znaš ono kad posle kilometar-dva izađeš iz glavnog ti grada i sačeka te velika tabletina "Dobrodošli u Republiku Srpsku" i visoki barjak na kojem se vijori srpska trobojka pardon državna zastava Republike Srbije.

Valjda će se konačno krenuti i sa izgradnjom velikog krsta na Trebeviću, u spomen svim palim srpskim borcima na tom području. Taj krst će dati dodatnu notu multietničkom, multikonfesionalnom i multikulturnom Sarajevu...

:D

I šta bi kad si se probudio iz mokrih snova ?

Otišlo Kosovo manastiri, a RS na smetlištu povijesti :D

caporegime
31-01-2013, 15:21
manje osobnih svađa a više analitičkog pristupa temi. i ne skrećite na bosanskohercegovačke političke prilike.

Uroš
31-01-2013, 15:27
srbija još nije osjetila sav raskoš i sitni vez tih međunarodnih elemenata koji izvana u suradnji sa sdomaćom stokom filigranski razgrađuje državu.

Jel to pričaš za zemlju u kojoj se parlamentarna stranka stranka zalaže za nezavisnost jednog dela te zemlje pod folskulom "prihvatanja realnosti", jel pričaš o toj zemlji?

O tome da u Srbiji ne postoji simbioza NVO-a, pojedinih političkih stranaka, medija itd. ne znam šta da ti kažem a da ne zaplačem od smeha. Ne znam ni odakle bih krenuo da ti obrazlažem koliko si u krivu...

Uroš
31-01-2013, 15:33
ipak, jedna druga stvar me zanima. a na to pitanje mi mogu odgovoriti samo članovi iz srbije.
potoji li neka gradacija odnosno stupnjevanje same srbije na krajeve koji su više ili manje nacionalno čvrsti odnosno krajeve u kojima je taj nacionalni zanos što veći ili manji ili ga uopće ni nema ili je još uvijek na visini.
u hrvatskoj koja je regionalno i mentalitetom mnogo raznolikija to je ipak nekako lakše za uočiti.
u subotici u kojoj su srbi oko 25% valjda su svi tvrdi nacionalisti dok je u puli oko 70% hrvata i manje više su svi jugojazavci (čast izuzecima)

Pa ako uzmemo za primer obrazac glasanja na izborima, onda je to Vojvodina. Tamo cenzus prelaze i poluraspadnuti SRS, u pokrajinskoj skupštini imaš recimo 5 radikala i samo 1 LDP-a. U Novom Sadu cenzus prelaze Dveri, a LDP ne. Novi Sad je 8 godina imao radikala gradonačelnika. Ovo samo ako uzmemo srpsko biračko telo u obzir, ali pošto u Vojvodini je 30ak% manjina koje uglavnom glasaju za DS (ili u slučaju Mađara za njihov Savez vojvođanskih Mađara) onda se ta slika malo razblaži...

A ako bih morao da merim onda mislim da je u celoj Srbiji verovatno Srem nacionalno "najtvrđi" kraj.

caporegime
31-01-2013, 15:39
nisi me razumio. naravno da u srbiji postoji sve to što si nabrojao ali tek vas očekuje ono što smo mi već proživjeli odnosno u onoj povećanoj mjeri.
kod nas su se takve strukture uvukle u kulturu, film, glazbu, teatar, književnost. stvarani su i plaćani ljudi, projekti, udruge koje na prvi pogled nemaju nikakve veze s politikom a čiji je jedini smisao bio da u određenom trenutku izvrše svoj dio utjecaja koji se na kraju ocrtava u ukupnoj svijesti ljudi.
mogao bi elaborirati stranice i stranice teksta u korist svojih tvrdnji ali nemam ni vremena ni živaca.
valja istaknuti i to da je u hrvatskoj bilo lakše jer je prilično veći broj hrvata čak i u vrijeme rata navijao da hrvatska izgubi rat odnosno dok je u srbiji desetljećima lagano razvijan nacionalni smjer kod nas su upravo antinacionalni elementi stvarali svoj svijet.
u vas su univerziteti odnosno fakulteti društvenih znanosti bili rasadnik nacionalizma dok su kod nas bili rasadnih jugoslavenštine.
s tim da smo mi hrvati-debili takvima pružili ruku i poštedili ih a kako su nam vratili upravo se sada vidi.
dakle toliko detaljno i toliko slojevit pristup u razgrađivanju još niste doživjeli upravo zbog stvari koje sam nabrojao, odnosno specifičnog političkog stanja zemlje koja je za potrebe rata do vrha nacionalno nabrijana a koja je taj isti rat izgubila u glavnim vidovima.
nažalost po tebe, smisao onoga što sam ja rekao je da pravu ofanzivu tih i takvih tek trebaš očekivati.

knnsk
31-01-2013, 15:46

Tamo gde se Srbi osecaju ugrozenim tamo im je jaca nacionalna svest. Npr Kosmet, Republika Srpska, Srna gora, Raska oblast. Tu je nacionalna svest najjaca. Sto se tice Vojvodine tamo je nacionalna svest dosta jaka i to pre svega kod starosedelaca. Glavni autonomasi su u stvari oni koje je Tito doselio iz Hercegovine, Crne gore, Like , B. Krajine i slicnih krajeva (koliko se secam Canak je rodom sa Korduna ili tako nesto). Sto se ostalih krajeva tice ja nacionalnu svest posmatram kroz koriscenje cirilice i mislim da tu prednjaci Sumadija. Juzna i istocna Srbija nemaju ni 5% cirilicnih natpisa tako da im je nacionalna svest nula.

Nisam siguran sta ti znaci ovo jugojazavac ali ako pod tim mislis na ljude koji pate za osamdesetim godinama onda ih je u Srbiji pun kurac narocito medju sredovecnom populacijom koja je u velikoj meri ostala bez posla

Blefer
31-01-2013, 15:46
U Srbiji pogotovo među gradskom rajom i dalje postoji nostalgija za Jugom, da nije bilo crnogoraca da se odvoje nikad u Srbiji ne bi bilo referenduma za samostalnost Srbije i nažalost te opcije i danas vode glavnu reč u državi, digla se prašina na nekim medijima oko ćirilice u Novom sadu više nego što HRT javlja o problemu ćirilice u Vukovaru samo što je mala razlika da je u Srbiji ćirilica zvanično pismo ali opet nekima smeta sve što makar malo miriše na S a kamoli Srbiju
igurno da će i narednom periodu biti pritisak da se i dalje denacionalizujemo ali nadam se da dobar deo naroda vidi u kom to pravcu vosi i da neće zarad 5 evra poverovati u šarenu lažu koja nam se servira lepo upakovana

knnsk
31-01-2013, 15:50
dok je u srbiji desetljećima lagano razvijan nacionalni smjer kod nas su upravo antinacionalni elementi stvarali svoj svijet.

U velikoj si zabludi sto se ovoga tice ali bi voleo da mi napises par recenica zasto ovako mislis

Inkvizitor
31-01-2013, 15:56
Capo je potpuno u pravu što se tiče razlika u Srbiji i Hrvatskoj.

Primjer. Puštanje Gotovine. Na hrvatskim medijima i javnom HTV-eu sve vrvi pričama o nekažnjnenim zločinima nad Srbima nakon Oluje..tako da bi neupućeni stekao dojam da su Hrvati napali jadne Srbe koji su nit išta krivi i jedva su čekali da se integriraju u Hrvatsku a Hrvati zločesti Hrvati ih napali bidne i nevoljne.

Onda gledam RTS jer me zanima mada unaprijed znam reakciju ali opet da vidim

Tamo isto priča..nevini Srbi, protjeralo, potjeralo..i ni jedne riječi što su Srbi radili.

Pa ako vi ne vidite razliku žao mi je.

Jedva je u onoj emisiji, Da Možda Ne, ona voditeljka pitala koga je više poginulo Srba il Hrvata..netko je rekao, više Hrvata ( i to duplo više op.a) a Štrbac veli..da al nas je puno manje..u postotku je više nas..a pita ona a kako je tako malo ljudi uspjelo pobiti toliko ljudi..a ovaj se onda vadi na JNA.

I to je bilo sve o spominjaju hrvatskih žrtava ili zločina a emisija i priča je bilo koliko hoćeš.

gdje su na RTS pandani Šprajcu, Stankoviću a evo sad i Latinu..nema ih. RTS je srpska tvrda srpska televizija.

Druga stvar..fakulteti u Srbiji su rasadnici nacionalizma..a ovdje kod nas anacionalizma..evo skandali ovih dana gdje jedna dekan fakulteta političkih znanosti radi skandal prema nekoj konzervetivnoj gošći iz USA. Inače dekan je bivši UJDI-jevac protvnik hrvatske samostalnosti.

gdje to im u Srbiji..nigdje.

Kod vas je čak i filozofski fakultet nacionalistički.

Ima toga još masu..

Vi imate Čedu i LDP na minornoj razini, kod nas takvi vladaju

Al nije da se mi sad uspoređujemo sa vama, nema to nigdje što ima kod nas. Naš jedan dio naroda je debelo anacionalan i mrzi vlastitu državu. To kod vas nema u tragovima. Ja vam to ne predbacujem čak pomalo zavidim.

Inkvizitor
31-01-2013, 15:57
U Srbiji pogotovo među gradskom rajom i dalje postoji nostalgija za Jugom, da nije bilo crnogoraca da se odvoje nikad u Srbiji ne bi bilo referenduma za samostalnost Srbije i nažalost te opcije i danas vode glavnu reč u državi, digla se prašina na nekim medijima oko ćirilice u Novom sadu više nego što HRT javlja o problemu ćirilice u Vukovaru samo što je mala razlika da je u Srbiji ćirilica zvanično pismo ali opet nekima smeta sve što makar malo miriše na S a kamoli Srbiju
igurno da će i narednom periodu biti pritisak da se i dalje denacionalizujemo ali nadam se da dobar deo naroda vidi u kom to pravcu vosi i da neće zarad 5 evra poverovati u šarenu lažu koja nam se servira lepo upakovana

Nije to zato jer su ljudi jugonostalgični nego zato jer su Crnu Goru smatrali srpskom zemljom..hehe..jesi našao primjer.

knnsk
31-01-2013, 16:03

Primjer. Puštanje Gotovine. Na hrvatskim medijima i javnom HTV-eu sve vrvi pričama o nekažnjnenim zločinima nad Srbima nakon Oluje..tako da bi neupućeni stekao dojam da su Hrvati napali jadne Srbe koji su nit išta krivi i jedva su čekali da se integriraju u Hrvatsku a Hrvati zločesti Hrvati ih napali bidne i nevoljne.

Tamo isto priča..nevini Srbi, protjeralo, potjeralo..i ni jedne riječi što su Srbi radili.

Jedva je u onoj emisiji, Da Možda Ne, ona voditeljka pitala koga je više poginulo Srba il Hrvata..netko je rekao, više Hrvata ( i to duplo više op.a) a Štrbac veli..da al nas je puno manje..u postotku je više nas..a pita ona a kako je tako malo ljudi uspjelo pobiti toliko ljudi..a ovaj se onda vadi na JNA.

I to je bilo sve o spominjaju hrvatskih žrtava ili zločina a emisija i priča je bilo koliko hoćeš.

gdje su na RTS pandani Šprajcu, Stankoviću a evo sad i Latinu..nema ih. RTS je srpska tvrda srpska televizija.

Druga stvar..fakulteti u Srbiji su rasadnici nacionalizma..a ovdje kod nas anacionalizma..evo skandali ovih dana gdje jedna dekan fakulteta političkih znanosti radi skandal prema nekoj konzervetivnoj gošći iz USA. Inače dekan je bivši UJDI-jevac protvnik hrvatske samostalnosti.

Ima toga još masu..

Al nije da se mi sad uspoređujemo sa vama, nema to nigdje što ima kod nas. Naš jedan dio naroda je debelo anacionalan i mrzi vlastitu državu. To kod vas nema u tragovima. Ja vam to ne predbacujem čak pomalo zavidim.

koliko si gluposti napricao pa to je neverovatno. Sto nisi naveo primer kad je oslobodjen Sljivancanin ili kad je hapsen Mladic i ostali pa da vidis tad sta je pricano na srpskim televizijama i kakve su emisije pustane.

Kad kazes da je filozofski fakultet rasadnik nacionalista u Srbiji onda se vidi koliko ti veze nemas sa stanjem u Srbiji.

Inkvizitor
31-01-2013, 16:19
koliko si gluposti napricao pa to je neverovatno. Sto nisi naveo primer kad je oslobodjen Sljivancanin ili kad je hapsen Mladic i ostali pa da vidis tad sta je pricano na srpskim televizijama i kakve su emisije pustane.

Kad kazes da je filozofski fakultet rasadnik nacionalista u Srbiji onda se vidi koliko ti veze nemas sa stanjem u Srbiji.

Čuj..to što ti napišeš koliko je gluposti napisano..izvoli demantirat a ostavi se tih poštapalica.

knnsk
31-01-2013, 16:50
fakulteti u srbiji nisu rasadnici nacionalizma, ima profesora koji su nacionalisti, a ima i profesora koji su antinacionalni i u vecini su. studenti u srbiji su uglavnom apoliticni i vecinu ih zabole kurac i za hrvatsku i za srbiju. veci procenat nacionalista se nalazi na istoriji i knjizevnosti
filozofski fakultet ti je rasadnik razlicitih cudaka koji imaju veze sa anarhijom i tako necim. Istorija je na filozofskom ali to je jedan mali deo tog fakulteta

Inkvizitor
31-01-2013, 16:55
fakulteti u srbiji nisu rasadnici nacionalizma, ima profesora koji su nacionalisti, a ima i profesora koji su antinacionalni i u vecini su. studenti u srbiji su uglavnom apoliticni i vecinu ih zabole kurac i za hrvatsku i za srbiju. veci procenat nacionalista se nalazi na istoriji i knjizevnosti
filozofski fakultet ti je rasadnik razlicitih cudaka koji imaju veze sa anarhijom i tako necim. Istorija je na filozofskom ali to je jedan mali deo tog fakulteta

Dobro vjerovatno je filozofski u odnosu na druge fakultete manje nacionalistički ali to ne znači da nije potpuno. Usporedio bih sa sa zagrebačkim filozofskim.

Ali to je samo mali segment priče..bit je ono što sam naveo. U Srbiji je jedna radikalna stranka dobijala koliko 40% potpore..a u Hrvatskoj takvi pandadni ili manje ekstremni jedva prelaze prag. I ne znam što se ti žacaš na tu činjenicu kad je lako provjerljiva. Vi imate za predsjednika bivšeg četničkog vojvodu za kojeg postoje indicije o počinjenom ratnom, zločinu, mi imamo koga, Josipovića jebate..

farcry
01-02-2013, 04:16
Dobro vjerovatno je filozofski u odnosu na druge fakultete manje nacionalistički ali to ne znači da nije potpuno. Usporedio bih sa sa zagrebačkim filozofskim.

Ali to je samo mali segment priče..bit je ono što sam naveo. U Srbiji je jedna radikalna stranka dobijala koliko 40% potpore..a u Hrvatskoj takvi pandadni ili manje ekstremni jedva prelaze prag. I ne znam što se ti žacaš na tu činjenicu kad je lako provjerljiva. Vi imate za predsjednika bivšeg četničkog vojvodu za kojeg postoje indicije o počinjenom ratnom, zločinu, mi imamo koga, Josipovića jebate..

Prvo slozio bih se sa ovime sto je napisao caporegime, hrvatsku je trenutno zahvatila struja "evropskih" vrednosti koje se sastoje u unistavanju i zatiranju svega nacionalnog ali nije to samo u hrvatskoj nego u svim evropskim zemljama.Dovode se na vlast najgori iz naroda, koji u biti mrze sam pomen nacionalnog jer takvi odgovaraju vladarima iz EU.
Nazalost EU je proces koji tesko bilo koja zemlja moze da zaustavi jaka je to masinerija sama jedna drzava tome ne moze stati na put u ovom slucaju mislim na Srbiju.
U Srbiji postoji zdrav nacionalani element i njega cini 50 % naroda dok je drugi deo odavno poleteo za bananom EU nadajuci se boljem zivotu kojeg nikada nece biti vidimo na primeru Bugarske i Rumunije.
Danas u srpskom parlamentu ne postoji partija koja se glasno zalaze protiv EU osim demokratske stranke srbije koja je do pre koju godinu bila za eu ali to je partija sastavljena od niza mlakonja koji su imali svoju sansu i propustili su je.
SRS i Dveri su partije koje nisu prosle cenzus na republickom nivou malo im je falilo sto me navodi na slutnju da su bili pokradeni na izborima, te dve partije su protiv ulazka Srbije u eu.
Sto se tice fakulteta pravni fakultet je najace uporiste nacionalista dok ih ima na filozofiji,istoriji itd..ali po mom misljenju najace uporiste nacionalizma u Srbiji je na tribinama i pokazalo se na Gej paradi koliko je to jaka snaga kada se ujedini.

Blefer
01-02-2013, 09:13
Nije to zato jer su ljudi jugonostalgični nego zato jer su Crnu Goru smatrali srpskom zemljom..hehe..jesi našao primjer.

ja imam utisak da većina Crnogoraca smatra Srbiju posebno beuograd svojom zemljom u zadnje vreme okomili su se i na Novi sad gde bukvalno drže sve i sudstvo i policiju i mafiju
Beograd i dalje žali za Jugoslavijom a to što ima na našim tv kao što je B92 vi na vašu sreću nikad nećete imati

Inkvizitor
01-02-2013, 09:16
ja imam utisak da većina Crnogoraca smatra Srbiju posebno beuograd svojom zemljom u zadnje vreme okomili su se i na Novi sad gde bukvalno drže sve i sudstvo i policiju i mafiju
Beograd i dalje žali za Jugoslavijom a to što ima na našim tv kao što je B92 vi na vašu sreću nikad nećete imati

Pa to može bit ali ja o tome nisam pričao. Mislim na ovo prvo.

A ako je tako kako kažeš..zašto su se odvajali?

A ovo drugo. u Hrvatskoj je jugonostalgija jaka. Ali srpska i hrvatska jugonostalgija nije isto. Srpska nostalgija za Jugoslavijom je nostalgija za dominacijom a hrvatska nostalgija za Jugoslavijom je štokholmski sindrom

Uroš
01-02-2013, 10:42
nisi me razumio. naravno da u srbiji postoji sve to što si nabrojao ali tek vas očekuje ono što smo mi već proživjeli odnosno u onoj povećanoj mjeri.
kod nas su se takve strukture uvukle u kulturu, film, glazbu, teatar, književnost. stvarani su i plaćani ljudi, projekti, udruge koje na prvi pogled nemaju nikakve veze s politikom a čiji je jedini smisao bio da u određenom trenutku izvrše svoj dio utjecaja koji se na kraju ocrtava u ukupnoj svijesti ljudi.
mogao bi elaborirati stranice i stranice teksta u korist svojih tvrdnji ali nemam ni vremena ni živaca.

Sve to što si naveo je prisutno i u Srbiji. To se kod nas eufemistički zove Druga Srbija, ili kako oni sebi vole da tepaju građanska Srbija. U javnosti su jako prisutni jer su stvorili medijsko-kulturni-aktivistički kartel i u mogućnosti su da formiraju mišljenje većem broju ljudi. Medijske perjanice Druge Srbije su ti radio i televizija B92, dnevnici Blic i Danas, nedeljnik Vreme, bezbroj internet sajtova i blogova (poput E-novina i Peščanika). Politički pokrovitelji su partije poput LDP-a, izuzetno su jaki i u kulturi: pozorište, film i književnost. Masa tzv. kulturnih poslenika iz tih krugova maltene drže banku po medijima i plasiraju svoje teze. Oni razvijaju jedan poseban pravac dosad nezabeležen igde drugde, autošovinizam - aposlutno blaćenje svega što ima iole nacionalni predznak, izazivanje kod ljudi stida što su Srbi, sve to naravno zamotaju u celofan neke preko potrebne katarze. Jednostavno žele da usade narodu neku biblijsku krivicu koja treba da se prenosi s generacije na generaciju i tako sve dok potpuno ne okajemo svoje grehe, otprilike za nekih 150-200 godina ako nas tada bude i bilo. Na to nadodaj NVO bulumentu (od nepatvorenih izdajnika poput Kandićke, Biserko i sl. do suptilnijih kakve su ove pro-EU organizacije poput Centra za demokratiju, itd.). Moralna vertikala te "Druge Srbije" je Latinka Perović, perjanica tzv. srpskih komunističkih liberala s kraja 60ih i početka 70ih godina (bila je sekretar CK SKS), nju zovu majkom građanske Srbije, valjda pandan Dobrici Ćosiću koji je otac srpske nacije, šta li...

Uroš
01-02-2013, 10:48
valja istaknuti i to da je u hrvatskoj bilo lakše jer je prilično veći broj hrvata čak i u vrijeme rata navijao da hrvatska izgubi rat odnosno dok je u srbiji desetljećima lagano razvijan nacionalni smjer kod nas su upravo antinacionalni elementi stvarali svoj svijet.

To što ti kažeš da je veliki broj Hrvata navijao da Hrvatska izgubi rat je tvoja lična opservacija i utisak, ono što ostaje za istoriju kao fakt jeste da kad je krenuo rat ste imali apsolutno političko jedinstvo: sve stranke su formirale vladu nacionalnog jedinstva, uključujući i levicu (SDP i sl.) za koje valjda tvrdiš da su navijali za poraz. Kod vas nije postojala stranka (a bogami ni neka javna ličnost, NVO aktivista i sl.) koja je priznavala Krajinu ni posredno ni neposredno, nije plasirala teze "jebiga, prihvatimo realnost, oni su faktički već 4 godine samostalni, hrvatski predsednik ne može mirno da dođe u Knin, na Kupi je granica tu je sada UNPROFOR, mi tu ne možemo ništa, itd.". E vidiš u Srbiji za koju misliš da je nacionalno svesna zemlja, takva stranka nam sedi u skupštini. Stranka koja otvoreno krši ustav, da krenemo samo od toga, iz izbora u izbore dobija dovoljno glasova od ljudi ovde da bi mogla da bude u skupštini...

Uroš
01-02-2013, 10:57

Kakve ti paralele povlačiš, jebeno...

Pa vama je Milanović dočekivao Gotovinu na aerodromu, Josipović upriličio svečani doček, slikali se s njim, šampanjci se otvaraju, fešta se pravi. Svake godine drže govore na proslavljanju Oluje, Maslenice, itd. I njih si našao da izjednačavaš sa LDP-om?! Jel možeš da zamisliš da Čeda da je na vlasti iz Haga dočeka jednog Vladimira Lazarevića ili Nebojšu Pavkovića, jel možeš da zamisliš situaciju da on za rat na Kosovu kaže da je bio pravedan, odbrambeni rat protiv šiptraskih terorista koji su hteli da stvore svoju državu i posledično Veliku Albaniju na teritoriji Srbije; jel možeš da zamisliš tako nešto od Čede, pošto je to diskurs onih koji su na vlasti u Hrvatskoj?

NorthStand
01-02-2013, 11:08

Ima toga još masu..

Tako su i za vrijeme drugog svijetskog rata, napravili mit da su oni jedine žrtve rata. Iritantni su ko i židovi kad krenu s svojim srceparajućim urlicima, da se razumjemo žao je meni svih tih stradalih ljudi, pogotovo nevinih. Ali iritantno je kad dođe jedan narod, nebitno jel on srpski i židovski i drugom narodu u ovom slučaju hrvatskom, nameće nekakvu potrebu da se oni izvini pokaje i pošteno iscmizdri nad njihovim žrtvama. Oni moraju konačno shvatit, da je to prije svega na osobnoj razini, i da nitko nije dužan klečat i plakat pred nikime. Kao što ni oni koji su likvidirali naše ljude tokom rata, nisu dužni pokajat se i cmizdrit za zlom koje su napravili. Dakle, ja na to ne gledam samo selektivno kad se radi o naših žrtvama, već općenito kad je o svim tim žrtvama rata riječ. Individualna je stvar, dal će netko izrazit kajanje i suosjećanje za nečje žrtve rata. Zato kažem da je iriitantno od strane nekih srba i židova, slušat kako imaju potrebu sugerirat hrvatima da su dužni pomolit se i kleknut isprijed njihovih žrtava, bilo u jasenovcu bili na nekom drugom mjestu gdje su stradali. Ja osobno ne vidim smisao, da nama dođu srbi i kaju se za ono što su radili u vukovaru. Dapače, to bi me još više razbijesnilo, ko onaj Tadić kao ispričavam se ali život ide dalje..... jbg, ne mogu ja to prožvakat i gotovo. Neka svaki narod oplakuje svoje žrtve, o koliko god da je velikom broju riječ, i neka ne očekuje da je druga strana dužna pokazat pijetet i kajanje jer nije. To je moj stav, kad su žrtve rata u pitanju.

A što se tiče ovog vezano uz temu, siguran sam da Vojvodina ima potencijal za odcijepljenje u budućnosti, i osobno podržavam njenu nezavisnot. Nezavisnost RS ne podržavam, iz dobro znanih razloga, a i siguran sam da RS ne može mirnim putem proglasit nezavisnost dok Vojvodina u budućnosti to može. Samo bi prije toga trebala sazrijet u pogledu da Srbi vojvodine, odluče raskinut taj podcijenjivački odnos Beograda i centralizam Srbije koji sigurno ide na njihovu štetu. Treba podržat sve te struje koje pokušavaju dodatno ponizit srbiju na međunaordnom planu, jer samo tako srbi će se moći bavit sobom a ne drugima. I to je moj stav o tome, iako Vojvodina kako sada stvari stoje neće tako skoro biti u prilici proglasit neazavisnot, ali uz pomoć amerike sve je moguće. :D

I što se tiče jugonostalgije, to si odlično primjetio. Srbi žale za jugoslavijom zbog dominacije koju su imali nad ostalim narodima, a ne zbog šizofrene ovisnosti o toj tvorevini kao osjetan broj "hrvata". To je vidljivo pogotovo u medijima, koji hrvatima redovno ispiru mozak kako nam je nekada bilo lijepo, a danas grdo. I kako je nacionalizam taj, koji je pokvario odnose u regiji. A prava je istina, da je nacionalizam u hr bio jači, vjerojatno bi se spriječilo sve ono što se događalo 1990ih. Jer nije nacionalizam bio taj, koji je srbe uvjeravao o genocidnosti hrvata. Već jugoslavenski fašizam, koji je za cilj imao primirit hrvatsku i hrvate, ko dokazano najveću prijetnju za opstana jugoslavije. Srbima jugoslavija nije smetala, dok su oni u njoj bili dominanti, ali kad se 1991 uvidjelo da je njen opstanak ugrožen a s time i srpska dominacija na ovim prostorima, srbi su brže bolje pohitali po oružje i mahnito zaurlali o srpskoj ugroženosti i genocidnim hrvatima. U tom grmu i leži razlog, zbog kojeg podržavam sve antisprske države i sve političke pokrete i ljude koji sustavno srbe bacaju u očaj. Jer samo teško očaj, srbe može spriječit da nam ponovo preko vojvode Nikolića ne navale na državu i narod. Postoji narodna poslovcia koja kaže, bolje spriječit nego lječit. Ako Vojvodina ko samostalna država, znači da će Srbija više gledat i mislit o svojim problemima, onda sam ja bez ikakve dileme za državnost vojvodine.

Uroš
01-02-2013, 11:10
dakle toliko detaljno i toliko slojevit pristup u razgrađivanju još niste doživjeli upravo zbog stvari koje sam nabrojao, odnosno specifičnog političkog stanja zemlje koja je za potrebe rata do vrha nacionalno nabrijana a koja je taj isti rat izgubila u glavnim vidovima.

Doživljavamo mi sve to, ok možemo se sporiti oko intenziteta toga, koliko je jako i sl., al sve je to prisutno i u Srbiji.

Mada slažem se sa tobom oko ove jedne stvari što si napomenuo. Bitna razlika između vas i nas je što ste vi pobednici, a mi smo iz svih tih ratova izašli kao poražena nacija koja svako malo doživljava poniženja, što proizvodi veliku nacionalnu frustraciju. Srbija je strahovito nacionalno frustrirana zemlja, to ti je neki siže stanja duha ovde. I paradokslano jedino ta frustracija i gorčina koja je prisutna u narodu sprečava da se priča ovog kvazi-građanskog, drugosrbijanskog fronta primi više među ljudima. Mada se i ovako prima, što zorno pokazuju rezultati LDP-a...

Blefer
01-02-2013, 12:24
Srbija je toliko dominirala u SFRJ da su joj tadašnji vlastodršci Tito i Kardelj oduzeli pravo nad dve pokrajine Ustavom iz 1974
koliko se u Beogradu pitao neki Srbin to možete da zamislite jer ko god se izjasnio kao Srbin bio je počišćen sa scene opstajali su samo jugovići karijeristi koje je boleo kurac i za srbe i za srbiju, dolazili su kadrovi iz cg,mkd,bih pa i hrvatske doduše većinom izkrajeva gde su Srbi bili većina ali ne mali broj spomenutih dalmatinaca partizana skrasio se u bg pa jedan frenki simatović potiče iz takve porodice

Inkvizitor
01-02-2013, 13:10
Srbija je toliko dominirala u SFRJ da su joj tadašnji vlastodršci Tito i Kardelj oduzeli pravo nad dve pokrajine Ustavom iz 1974
koliko se u Beogradu pitao neki Srbin to možete da zamislite jer ko god se izjasnio kao Srbin bio je počišćen sa scene opstajali su samo jugovići karijeristi koje je boleo kurac i za srbe i za srbiju, dolazili su kadrovi iz cg,mkd,bih pa i hrvatske doduše većinom izkrajeva gde su Srbi bili većina ali ne mali broj spomenutih dalmatinaca partizana skrasio se u bg pa jedan frenki simatović potiče iz takve porodice

A jadni. Baš mi vas žao. Sigurno su vam i spomenike knezu Mihajlu i Stepi Stepanovići rezrezali i sklonili s trgova.

Inkvizitor
01-02-2013, 13:32
Kakve ti paralele povlačiš, jebeno...

Pa vama je Milanović dočekivao Gotovinu na aerodromu, Josipović upriličio svečani doček, slikali se s njim, šampanjci se otvaraju, fešta se pravi. Svake godine drže govore na proslavljanju Oluje, Maslenice, itd. I njih si našao da izjednačavaš sa LDP-om?! Jel možeš da zamisliš da Čeda da je na vlasti iz Haga dočeka jednog Vladimira Lazarevića ili Nebojšu Pavkovića, jel možeš da zamisliš situaciju da on za rat na Kosovu kaže da je bio pravedan, odbrambeni rat protiv šiptraskih terorista koji su hteli da stvore svoju državu i posledično Veliku Albaniju na teritoriji Srbije; jel možeš da zamisliš tako nešto od Čede, pošto je to diskurs onih koji su na vlasti u Hrvatskoj?

A jesi ti vidio Milanovićevu kiselu facu na dočeku ko da je proguto živu žabu. Osim toga ima jedna razika. Gotovina je zapovjedao vojskom koja je civilne žrtve svela na minmum minumuma a vaši đenerali na Kosovu su se vodili taktikom spržene zemlje kao i u Hrvatskoj i Bih uz masakriranje civila i ratnih zarobljeniuka. da je Gotovina to radio i zapovjedao, sumnjma da bi ga itko dočekao I ovako su ga dočekali preko volje samo eto jer moraju..pozdravili bi njegovu osuđujuću presudu žešće i veselijeg srca nego oslobađajuću.

caporegime
01-02-2013, 13:52

nemoj tako. gledaj to s druge strane. srbija je time imala faktički tri glasa umjesto jednog.

Pa vama je Milanović dočekivao Gotovinu na aerodromu, Josipović upriličio svečani doček, slikali se s njim, šampanjci se otvaraju, fešta se pravi. Svake godine drže govore na proslavljanju Oluje, Maslenice
sve je već bilo pripremljeno za obraćanje javnosti i objašnjavanje kako je hrvatska ipak "zločinačka zemlja koja se mora suočiti s prošlošću." ti nisi svjestan koliko se ljudi iz vlasti a i šire, koji formalno seru o braniteljima, domovinskom ratu i nevinosti generala, umalo šlagiralo od muke zbog oslobađajuće presude.

za istoriju kao fakt jeste da kad je krenuo rat ste imali apsolutno političko jedinstvo: sve stranke su formirale vladu nacionalnog jedinstva, uključujući i levicu (SDP i sl.) za koje valjda tvrdiš da su navijali za poraz.
da je vukovar pao ne u 11 mj. nego u 9., da je pao zadar, gospić ili karlovac, dubrovnik vidio bi ti.
dobar dio takvih koje spominješ je bio za hrvatsku ne od ljubavi nego od silnog straha pred braniteljima ili bar onim dijelom koji je stvarno pokazao da je odlučan stati i braniti se.
da je nešto krenulo po zlu, imali bi ponovo neke nove partizanske odrede od "poštenih" hrvata za borbu protiv "ustaša" a da ne govoim o onima koji bi verbalno politički počeli tražiti grešku u ideji hrvatske neovisnosti.

Inkvizitor
01-02-2013, 14:05
Ne samo to. Njih je bilo strah da će ih četnik zaklat prije nego mu objasne da oni mrze ustaše više nego on. Srbija je krenula u rat beskompromisno, da je propagirala bratstvo i jedinstvo..imao bi opet partizanske brigade nadomak Zagreba i to sastavljene od Hrvata. Ovako..usrali su se.

što se tiče pritisaka na Srbijua u smislu teme, možebitnih problema u Vojvodini..ja mislim da će toga biti ali ne znam u kojoj mjeri. Mađari će sigurno zahtjevati svašta..ako dođe do pregovora..O itekako. Mutavi Hrvati vjerovatno neće ništa.

Ali ne znam do koje mjere. pritisak će biti ali koje mjere. Obično je bilo do neke mjere..nemojte puno Srbiju pristiskat..oni su ludi pa mogu stvarat probleme.

Šta god Srbi pričali nemaju oni u društvu toliko potencijalnih kvislinga ko mi. I čovjek kad sije žito sije ga na njivu dok se prima..,kad baci dvaput a ništa ne rodi ode na drugu njivu . Tako i ovi NGO-ovci. Siju tamo di se lakše prima.

I ne znam što se ljute na to. Kamo sreće da ih ni mi nemamo.

Blefer
01-02-2013, 15:23
to što je ostalo par spomenika srpskim velikanima ne znači da Srbijom nisu vladale komunjare a to da je Srbija imala tri glasa na nivou Jugoslavije je glupost koju ne bi ni dete iz vrtića izgovorilo, da je bilo tako ne bi Sloba preuzimao vlast po Vojvodini i Kosovu već bi samo uz pomoć CG i MkD uvek imao većinu, te pokrajine su i zamišljene kao kočnica Srbije naravno donete baš demokratski na nekom plenumu komunista u četri oko između Tita i Kardelja

bandira
01-02-2013, 18:11
To što ti kažeš da je veliki broj Hrvata navijao da Hrvatska izgubi rat je tvoja lična opservacija i utisak, ono što ostaje za istoriju kao fakt jeste da kad je krenuo rat ste imali apsolutno političko jedinstvo: sve stranke su formirale vladu nacionalnog jedinstva, uključujući i levicu (SDP i sl.) za koje valjda tvrdiš da su navijali za poraz. Kod vas nije postojala stranka (a bogami ni neka javna ličnost, NVO aktivista i sl.) koja je priznavala Krajinu ni posredno ni neposredno, nije plasirala teze "jebiga, prihvatimo realnost, oni su faktički već 4 godine samostalni, hrvatski predsednik ne može mirno da dođe u Knin, na Kupi je granica tu je sada UNPROFOR, mi tu ne možemo ništa, itd.". E vidiš u Srbiji za koju misliš da je nacionalno svesna zemlja, takva stranka nam sedi u skupštini. Stranka koja otvoreno krši ustav, da krenemo samo od toga, iz izbora u izbore dobija dovoljno glasova od ljudi ovde da bi mogla da bude u skupštini...

A rabota Goldsteina, Cviića, Gotovca, Pusićke, Banca i Žuneca što je objavio zloglasni "Erasmus-Gilda" još u ratu god. 1993, za povlačenjem Tuđmana s predsjedničke vlasti (a protiv općenarodnog izbora).
To nije bio samo obično prosvjedno pismo u zemlji, nego je bilo i ozbiljnih lobiranja po svijetu uz protuhrvatsku podršku i financiranje Georgea Soroša.
Godinu dana potom je uslijedio pokušaj državnog udara dvojca Manolić-Mesić, opet popraćen protuhrvatsko-denunciantskim pismom Američkom kongresu. Da je to možda i uspjelo, današnje Hrvatske jamačno više ne bi bilo.

Kod nas "levica" izlazi iz Sabora kad se glasovalo o neovisnosti Hrvatske,
kod nas "levica" traži ovo
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=qxIHi5UyEBc

a Krajinu nisu priznavali jel su "vejali" srpsku zastavu,da je bila jugolovenska nisam siguran.

Budite sigurni da niste osjetili na mali dio onoga o čemu vam capo piše,
još ste na marginima Europe,niste im trenutnom tolko bitni,samom pripremom ulaska u EU će te biti totalno porobljeni od raznih kvazi liberala,seksualnih odgoja,lantipravoslavlja,lezbi,pedera,kvazi umjetnika i ostalih poltrona uvlakača...još im niste tolko znimljivi

bandira
01-02-2013, 18:17
to što je ostalo par spomenika srpskim velikanima ne znači da Srbijom nisu vladale komunjare a to da je Srbija imala tri glasa na nivou Jugoslavije je glupost koju ne bi ni dete iz vrtića izgovorilo, da je bilo tako ne bi Sloba preuzimao vlast po Vojvodini i Kosovu već bi samo uz pomoć CG i MkD uvek imao većinu, te pokrajine su i zamišljene kao kočnica Srbije naravno donete baš demokratski na nekom plenumu komunista u četri oko između Tita i Kardelja

Zna se tko je vladao SFRJ,komunisti a istina je da ste se vi 1945 puno bolje od nas priklonili toj opciji.
Nismo mi bez razloga u doba SFRJ bili jedan od najraseljeniji narod na svijetu.Toliko nam je bilo dobro.

http://www.zaslike.com/files/xn85dto2pemmvubncqhh.jpg

ps.iz kojeg područja Srbije je bilo najviše gastabajtera?

Inkvizitor
01-02-2013, 18:28
Zna se tko je vladao SFRJ,komunisti a istina je da ste se vi 1945 puno bolje od nas priklonili toj opciji.
Nismo mi bez razloga u doba SFRJ bili jedan od najraseljeniji narod na svijetu.Toliko nam je bilo dobro.

http://www.zaslike.com/files/xn85dto2pemmvubncqhh.jpg

ps.iz kojeg područja Srbije je bilo najviše gastabajtera?

Tome treba dodati da je iz BiH vani bilo najviše Hrvata daleko najviše i po broju a naravno i u postotku..iako su najmalobrojniji.

Dvije općine sa najviše gastarbajtera u odnosu na broj stanovnika u cijeloj SFRJ su

1. Duvno (Tomislavgrad)
2. Livno

obje hrvatski većinske.

Manitu
12-02-2013, 15:26
Inkvizitor...ti ocigledno ne poznajes stanje u Srbiji. Jer zaista si napisao dosta gluposti. Nikad nisam isao na fakultet, tako da ne mogu da pisem o stanju na fakultetima i tome kakve su tamo bile struje i sl...samim tim i ovaj upis ce mi biti na nivou srednjoskolca. Kod nas je od 2000. godine stanje katastrofalno sto se tice tog nacionalnog identiteta i sl. Seselj je pred kraj 90ih i pocetkom 2000e imao recenicu koju je non stop ponavljao - "Strani placenici, domaci izadajnici". Tad smo se svi smejali u glas, pricali da je lud, da ne zna sta prica, da smara vise sa tom pricom i sl. A kako su demokrate dosle na vlast, nije prosla ni godina dana, svi smo to osetili. Odjednom nastaje na desetine nekih nevladinih organizacija, koje gostuju na svim televizijama, u svim emisijama i koje uvek dodju u coporu. Imas njuske kao sto su Sonja Biserko, Natasa Kandic, Biljana Vuco i razne zene u crnom i sl...koje nikada, ali NIKADA nisu rekle nista pozitivno o svojoj zemlji. Njihovo SVAKO izlaganje i javno kenjanje je kenjanje po Srbiji. Cak se nikad nisu ni zajebali pa im izletelo slucajno nesto pozitivno. Postoji LDP stranka, koju debelo placaju i koja isto tako radi protvi interesa Srbije. Mozda vama ovo sad zvuci kao preuvelicavanje i sl, al verujte mi da iz njihovih usta izlazi najveci govor mrznje i fasizam i to prema svom narodu. Za radio tv B92 si verovatno cuo. To je jedna od najgledanijih tv stanica u Srbiji. Udji im samo na teletekst i pogledaj nasove. Udji im na internet stranicu i pogledaj o cemu pisu i kojim recnikom. Njihove voditeljke u vestima kad spominju Ratka Mladica i Karadzica itd, to rade sa gadjenjem, i to sa ociglednim gadjenjem i ne biraju reci. O vama pisu sa ushicenjem, na pomen EU(koja si inace spomene zilijardu puta u toku jednih vesti) malo svrsnu po stolici, o rodoljubima i patriotama izvestavaju kao o klerofasistima i zaostalim cudacima, o navijacima kao huliganima...itd. O htr-u i rts-u i tome ko kako izvestava i kako ti je zao sto mi ne vidimo razliku...mislim da ti se svaki gradjanin Srbije nasmejao. Samo gradjani Srbije znaju kakve su emisije i koliko se pricalo od 2000. na ovamo o nasim zlocinima. Dokumentarci o Ratku, zlocinima, Arkanu, Jna, tigrovi, jso, Lukic, Skorpijoni, Srebrenici, vasi dokumentarni filmovi iz rata i sl...sa time smo bili obasipani zadnjih desetak godina. Dogodio se fenomen, za koji smo se svi slozili u prici na ulici i sl, kad su pusteni vasi generali. A taj fenomen je da se cela javnost slozila da je to skandal i bla bla. Ti si bas tad gledao rts:facepalm

caporegime
12-02-2013, 15:41
kod vas su problem nevladine organizacije i neke minorne strančice.
kod nas su problem glavne državne stranke.
kod vas imate tadića, umjerenog koji se ispriča u svoje ime ako je netko nekad od srba nanio nekome zlo.
kod nas imaš josipovića koji se u bih ispriča zbog LOŠE POLITIKE.
kod nas je najveća stranka sdp takva da formalno poštuje domovinski rat a sadržajno dijeli novce, podržava i hvali pojedince i udruge koji otvoreno istupaju protiv hrvatske države, nameću odgovornost samoj hrvatskoj za rat a osobito za neki tzv. udruženi zločinački poduhvat ili agresiju na bih.
mogao bih traktate pisati o ovome.
da, vi imate hrpu onih koji su takvi kao što si napisao.
mi takve imamo u većini medija, takve su sadržajno sve stranke vladajuće koalicije a i sam hdz kao fol nacionalna stranka je blagoslovio toliko toga što izravno udara na temelje državotvornosti da bi prosječan čovjek pomislio pa za koji kurac smo se upće borili za neovisnost.

Inkvizitor
12-02-2013, 16:49
Inkvizitor...ti ocigledno ne poznajes stanje u Srbiji. Jer zaista si napisao dosta gluposti. Nikad nisam isao na fakultet, tako da ne mogu da pisem o stanju na fakultetima i tome kakve su tamo bile struje i sl...samim tim i ovaj upis ce mi biti na nivou srednjoskolca. Kod nas je od 2000. godine stanje katastrofalno sto se tice tog nacionalnog identiteta i sl. Seselj je pred kraj 90ih i pocetkom 2000e imao recenicu koju je non stop ponavljao - "Strani placenici, domaci izadajnici". Tad smo se svi smejali u glas, pricali da je lud, da ne zna sta prica, da smara vise sa tom pricom i sl. A kako su demokrate dosle na vlast, nije prosla ni godina dana, svi smo to osetili. Odjednom nastaje na desetine nekih nevladinih organizacija, koje gostuju na svim televizijama, u svim emisijama i koje uvek dodju u coporu. Imas njuske kao sto su Sonja Biserko, Natasa Kandic, Biljana Vuco i razne zene u crnom i sl...koje nikada, ali NIKADA nisu rekle nista pozitivno o svojoj zemlji. Njihovo SVAKO izlaganje i javno kenjanje je kenjanje po Srbiji. Cak se nikad nisu ni zajebali pa im izletelo slucajno nesto pozitivno. Postoji LDP stranka, koju debelo placaju i koja isto tako radi protvi interesa Srbije. Mozda vama ovo sad zvuci kao preuvelicavanje i sl, al verujte mi da iz njihovih usta izlazi najveci govor mrznje i fasizam i to prema svom narodu. Za radio tv B92 si verovatno cuo. To je jedna od najgledanijih tv stanica u Srbiji. Udji im samo na teletekst i pogledaj nasove. Udji im na internet stranicu i pogledaj o cemu pisu i kojim recnikom. Njihove voditeljke u vestima kad spominju Ratka Mladica i Karadzica itd, to rade sa gadjenjem, i to sa ociglednim gadjenjem i ne biraju reci. O vama pisu sa ushicenjem, na pomen EU(koja si inace spomene zilijardu puta u toku jednih vesti) malo svrsnu po stolici, o rodoljubima i patriotama izvestavaju kao o klerofasistima i zaostalim cudacima, o navijacima kao huliganima...itd. O htr-u i rts-u i tome ko kako izvestava i kako ti je zao sto mi ne vidimo razliku...mislim da ti se svaki gradjanin Srbije nasmejao. Samo gradjani Srbije znaju kakve su emisije i koliko se pricalo od 2000. na ovamo o nasim zlocinima. Dokumentarci o Ratku, zlocinima, Arkanu, Jna, tigrovi, jso, Lukic, Skorpijoni, Srebrenici, vasi dokumentarni filmovi iz rata i sl...sa time smo bili obasipani zadnjih desetak godina. Dogodio se fenomen, za koji smo se svi slozili u prici na ulici i sl, kad su pusteni vasi generali. A taj fenomen je da se cela javnost slozila da je to skandal i bla bla. Ti si bas tad gledao rts:facepalm

Imam ja RTS na MAX TV-eu Imam i b92 doduše b92 info. Ponekad bi pogledao emisiju Utisak nedelje i ne vidim tu nešto strašno..a i bave se skoro u pravilu vašom unutrašnjom politikom. Gosti razni. Od Čede Jovanovića do ne znam Koštunice .I nije točno to što si napisao. Imate jedan odnos prema ratu u BiH gdje jesu bili dokumentarci o Mladiću i Srebrenici, to ne poričem. Ali govorim u odnosu na rat u HR.

Ja ne negiram da postoje takvi kod vas, uostalom gledao sam ih ali kod nas su oni na vlasti. Oni drže sve medije. Kod vas to nije slučaj.

Uostalom ako ti se da..otiđi na topic Recimo nešto o njima , na podforum politika pa će ti biti jasno ovo o čemu capo govori.

Manitu
12-02-2013, 17:03
Capo poenta je da mozda vi, odatle , iskrivljeno vidite sliku ovde...kao sto i mi , odavde, tako vidimo vas. Pa tako inkvizitor pomisli kako smo mi ovde nacionalno svesni, kako se drzimo zajedno, kako smo slozni oko nacionalnih interesa, a mi smo sve osim toga. Nama se bukvalno povraca koliko smo nisko pali i sta se sve radi od Srbije, ko nam je u vlasti, ko je u medijima i ko se pita za najbitnije stvari u zemlji. Na svim pozicijama, u kulturi, pozoristu, sportu i sl, su takodje postavljeni ljudi po stranckoj opredeljenosti. Rade onako kako im kaze drzavni vrh. Sad da ti pricam o Demokratskoj stranci i Tadicu i celoj toj politici koja je bla 12 godina na vlasti...o silnim izvinjavanjima, o tome kako se ophode prema ratnim veteranima, obrazovanju, EU, o Ivici Dacicu(slobinom govancetu, koji je bio u svim koalicijama i na vlasti ceo jebeni zivot) ili o SNS trenutnim vladarima, koji su preko noci promenili pricu za 360 stepeni. Od SRS, Seselja, preko velike Srbije, najgoreg protvinika EU,nadvikivanja sa suparnicima...do naocara, tihog govora, kraate, najveceg zagovornika Eu i sl. Nemamo ni jedne novine, niti tv stanicu koja je slobodna, bukvalno. Nego daleko je ovo od teme Vojvodina, samo mi je izgledalo neverovatno da vi tako vidite stanje ovde

DunjaBGD
13-02-2013, 03:18

Istina, Srbija je enormno manje regionalno-mentalitetski heterogena od Hrvatske, što je samo dokaz da i pored tih razlika, što kulturoloških, što mentalitetskih, što u istorijskom razvoju, u Hrvatskoj postoji neki gradivni element koji okuplja sve pod istu kapu - makar u situacijama spoljne ugroženosti ili u situacijama kada se pruža podrška ideji njene nezavisnosti i teritorijalne celovitosti (Primer - frenetična podrška generalima i pre i nakon oslobađajuće presude, mada tu treba dodati da je ne-manje važna i podrška države i političkih elita u vezi samog haškog postupka, iako vi tvrdite da su ovi današnji mentalni jugosi. Čak i ako jesu, neosporna je činjenica da umeju da nanjuše šta je u određenom trenutku državni interes, a poredbe radi - činjenica je i da kod nas, sem avionskih karata za najbliže članove porodice, velika većina haških optuženika nije imala ništa od države. Na našu sramotu, čak ni oficiri osumnjičeni za događaje na KiM).

Što se tiče tvog pitanja o gradaciji nacionalne svesti po određenim krajevima, ja tu ne vidim previše prostora za neko jasno niveliranje. Svaki kraj Srbije diše teško danas i bavi se skoro isključivo unutrašnjim pitanjima (zbog ekonomske situacije, kao i svuda okolo), ali s obzirom da dobro poznajem veliku većinu zemlje, znam i da je prosečnom Srbinu sve ok i haj-baj dok ne čačneš u njegovo..makar i verbalno. Tu dolazimo do apsurda, koji je očito prisutan i kod vas, ali, ako je za utehu - i u većini starijih članica EU: čemu onda toliko ispiranje mozgova od strane medija i na kraju krajeva, trošenje silne love na lobotomizovanje mase o potrebi vere u "kontinentalno građanstvo"? Rezultat svega toga u Srbiji je, da je nedavno podrška EU-integracijama spala na 41%, sa tendencijom daljeg pada.

Iako se u principu slažem sa @Urošem da smo u zadnjih XY godina državotvorno eutanizovani, nisam sigurna da li tu može da se stavi znak jednakosti sa nacionalnim sentimentima. ;)

DunjaBGD
13-02-2013, 03:40
Inače, u vezi same teme - toliko je izakana od strane srbomrzitelja "iz regiona", da mi više nije ni smešna, jer počinje da liči jedino na žalosno papagajsko ponavljanje začinjeno infantilnim pokušajima provokacije.

Za ove koji se lože da je nešto "oteto" od Mađara, Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat je pravilno, i prema zaslugama podeljeno između tri države - Srbije, Rumunije i Mađarske. Brinite o svom plotu, daleko više ima loto-teritorijalnih dobitaka u svim drugim Ex-Yu republikama nego što je to slučaj sa Srbijom. ;)

edit: pre ovog posta napisala sam još jedan, citirajući jednog od modova, ne razumem zašto ga nema?

caporegime
13-02-2013, 08:16
ni jedna tema nije smiješna ako je aktualna ili ako se barem o toj pojavi učestalije govori.
zasigurno da motiv teme nije nikakvo srbomrstvo.
počne li netko glasnije zastupati npr.emancipaciju istre, vrlo rado ćemo povesti raspravu.
što se postova tiče, skripta je stara i propusna pa ponekad postovi nestaju.
to se događa i meni.

Uroš
13-02-2013, 10:23
Inače, u vezi same teme - toliko je izakana od strane srbomrzitelja "iz regiona", da mi više nije ni smešna, jer počinje da liči jedino na žalosno papagajsko ponavljanje začinjeno infantilnim pokušajima provokacije.

Za ove koji se lože da je nešto "oteto" od Mađara, Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat je pravilno, i prema zaslugama podeljeno između tri države - Srbije, Rumunije i Mađarske. Brinite o svom plotu, daleko više ima loto-teritorijalnih dobitaka u svim drugim Ex-Yu republikama nego što je to slučaj sa Srbijom. ;)

Ma opušteno, neće se pisanjima na internet forumima Vojvodini ništa desiti, tu smo da diskutujemo. Činjenica je da smo kao nacija postali hipersenzibilni s obzirom na iskustvo s Kosovom, ono koga zmija ujede i guštera se plaši, ali makar oko Vojvodine ne bi trebali da se uzrujavamo, ona je veliki i trajni srpski dobitak iz XX veka...

A da je tema tendenciozna i maliciozna, jeste. Pogledaj ovaj deo foruma, imaš temu o Vojvodini, pa o Sandžaku, pa jednu o jugu Srbije, pa o stvaranju Velike Albanije, itd. Šta si očekivala, Hrvati su to, na koncu valjda dođe prirodan poriv Hrvatu integralisti želja za dezintegracijom Srbije, ne pravimo se naivni... Doduše, ovu temu je otvorila forumašica Bošnjakinja. Treba razumeti frustracije, imamo ih i mi kao narod, a kamoli neće Bošnjaci kojima na par kilometara od centra prestonice faktički počinje Srbija.

Uroš
13-02-2013, 10:37
ni jedna tema nije smiješna ako je aktualna ili ako se barem o toj pojavi učestalije govori.
počne li netko glasnije zastupati npr.emancipaciju istre, vrlo rado ćemo povesti raspravu..

Pa ne znam baš koliko je uopšte aktuelna tema u kontekstu Vojvodine republike. Tim pre što si pomenuo emancipaciju, tek to o emancipaciji tj. valjda nekom izdvajanju Vojvodine od ostatka Srbije, nije aktuelno. Ako sam u zabludi i grešim, a ništa lakše nego da mi fino navedeš jednu političku snagu, stranku (parlamentarnu ili vanparlamentarnu, nebitno), udruženje, NVO, istaknute pojedince, koja se zalaže za nezavisnost Vojvodine. Navedi jednu (ne moraš dve) i priznaću ti da je priča aktuelna i da je smislena ova tema na forumu.

Kad već pominješ Istru, interesantan fenomen tamo postoji. Očigledno je da je tamo mnogo izraženija regionalna svest pa čak i etno-distanca prema ostatku zemlje nego što je slučaj sa Vojvodinom prema ostatku Srbije. Naime, na zadnjem popisu u Istri nacionalnih Istrijana je bilo 12% dok u Vojvodini regionalno izjašnjenih (uprkos jakoj kampanji pojedinih krugova, lepljenja bilborda i plakata "Ja sam Vojvođanin") je bilo 1,5% - tu je najviše Vojvođana, ali ima i onih koji su se izjasnili kao Sremci, Banaćani, Bačvani. Sledeći tvoju logiku o aktuelnosti, ispada da je u Istri mnogo aktuelnija i s većim potencijalom priča o nekoj posebnosti, emancipaciji i štatijaznam... Naravno da su sve te eventualne priče oko Istre notorne budalaštine, kao što je budalaština i ova priča o Vojvodini, ali eto, svako ima svoje veselje valjda...

caporegime
13-02-2013, 11:53
to je zato jer dođeš svakih nekoliko dana pa ne možeš pohvatat smisao.
dunja je mislila da je tema srbomrzačko nadosiranje ali, ako treba možemo povesti i temu o emancipaciji, autonomiji ili što već i nekog dijela hrvatske, ako se pojavi kakva aktualnost u tom smislu.
ne ulazim u realitet mogućnosti odlaska vojvodine, štoviše mislim da je vrlo neizgledno ali uvijek neko počne s tom pričom pa samo želimo raspravit koliko je to uopće blizu neke ozbiljne pojave

DunjaBGD
13-02-2013, 16:03
@Uroše, ma nije moj komentar posledica zabrinutosti, više je opaska kako doživljavam višegodišnju poplavu sličnih tema po net-prostranstvima, ali u pravu ste i ti i Capo, treba uzeti u obzir da je to aktuelna poslastica za raspravu. Što se tiče hipersenzibilnosti, radije biram nju nego otupelost :D

Marta
13-02-2013, 16:08
Vojvodina bi mozda imala sanse za osamostaljenjem da nije Kosova. Kosovski problem je Srbiji ujedno i kec u rukavu na vecem politickom planu.

Inkvizitor
13-02-2013, 16:08
Ja ne znam što bi smetalo da se npr Vojvodina priključi Hrvatskoj. Tako bi se dva naša bratska naroda još zmešala a pošto Hrvati vole ići u Beograd časkom posla iz Zemuna u Beograd. Beograd bi se bolje razvijao , nastalo bi takmičenje između njega i Zemuna u uređenju grada, razvoju i sl.

DunjaBGD
13-02-2013, 16:19
počne li netko glasnije zastupati npr.emancipaciju istre, vrlo rado ćemo povesti raspravu.
što se postova tiče, skripta je stara i propusna pa ponekad postovi nestaju.
to se događa i meni.

Tebe sam citirala, odgovarajući ti na pitanje o regionalnoj gradaciji nac. svesti kod nas, i pisalo je nešto u stilu da moderator mora da odobri post.
Nebitno, ponoviću ukratko - ne mislim da tu ima puno prostora za nivelisanje, što se Srbije tiče. Krajevi sa 90+% Srba su naizgled operisani od nacionalnih strasti (nema "pretećeg" faktora), dok im ne dirneš u njihovo, makar i verbalno. U pravu si kad kažeš da je Hrvatska mnogo heterogenija kada su u pitanju regionalne mentalitetske razlike, ali tim pre ste vi nacionalno osvešteniji u poslednjih par decenija, jer ste i pored tih mnogo većih razlika uspeli da stvorite koheziju kada su u pitanju državno-politički interesi (primer - frenetična podrška generalima - ne samo ovim oslobođenim, i državno-materijalna pomoć u samim haškim procesima, što je Srbiji, na žalost, misaona imenica, kod nas su čak i oficiri optuženi za dešavanja na KiM zaboravljeni). Razumem da to vama izgleda drugačije, ali to može biti i posledica prevelikih očekivanja :), Hrvatska po meni, bar što se tiče njenih AVNOJevskih granica nema problem sa shvatanjem nacionalnih prioriteta, a van toga....to je tema za mnogo širu raspravu ;)

DunjaBGD
13-02-2013, 16:20
@Capo, tebe sam citirala, odgovarajući ti na pitanje o regionalnoj gradaciji nacionalne svesti kod nas, i pisalo je nešto u stilu da moderator mora da odobri post.
Nebitno, ponoviću ukratko - ne mislim da tu ima puno prostora za nivelisanje, što se Srbije tiče. Krajevi sa 90+% Srba su naizgled operisani od nacionalnih strasti (nema "pretećeg" faktora), dok im ne dirneš u njihovo, makar i verbalno. U pravu si kad kažeš da je Hrvatska mnogo heterogenija kada su u pitanju regionalne mentalitetske razlike, ali tim pre ste vi nacionalno osvešteniji u poslednjih par decenija, jer ste i pored tih mnogo većih razlika uspeli da stvorite koheziju kada su u pitanju državno-politički interesi (primer - frenetična podrška generalima - ne samo ovim oslobođenim, i državno-materijalna pomoć u samim haškim procesima, što je Srbiji, na žalost, misaona imenica, kod nas su čak i oficiri optuženi za dešavanja na KiM zaboravljeni). Razumem da to vama izgleda drugačije, ali to može biti i posledica prevelikih očekivanja :), Hrvatska po meni, bar što se tiče njenih AVNOJevskih granica nema problem sa shvatanjem nacionalnih prioriteta, a van toga....to je tema za mnogo širu raspravu ;)

DunjaBGD
13-02-2013, 16:22
Vojvodina bi mozda imala sanse za osamostaljenjem da nije Kosova. Kosovski problem je Srbiji ujedno i kec u rukavu na vecem politickom planu.

Do sada su susedi obično povezivali slučaj KiM sa Republikom Srpskom, ovo su novi elementi..

Inkvizitor
13-02-2013, 16:25
Pa ja taj post sa tvojim odgovorom capu vidim ;)

Marta
13-02-2013, 16:26
Do sada su susedi obično povezivali slučaj KiM sa Republikom Srpskom, ovo su novi elementi..

To spada maltene u istu kategoriju. Srbija nece dozvoliti da joj se bilo sta "oduzima", a za sve svoje prohtjeve argumentira sa Kosovom.
Po tom pitanju je RS maltene rijesen problem. Ona se ne mora spojiti sa Srbijom (sto je (bio) dugorocni plan) da bi ostvarila srpske interese. S te strane je ona ispunila svoju svrhu.

DunjaBGD
13-02-2013, 16:28
Ja ne znam što bi smetalo da se npr Vojvodina priključi Hrvatskoj. Tako bi se dva naša bratska naroda još zmešala a pošto Hrvati vole ići u Beograd časkom posla iz Zemuna u Beograd. Beograd bi se bolje razvijao , nastalo bi takmičenje između njega i Zemuna u uređenju grada, razvoju i sl.

Ne snalazim se još na forumu, pa ne nalazim odgovarajuće smajlije za ovo :)))

Zemun je slatka varošica, čak i da nije deo Beograda, nikad ne bi imao potencijala da postane grad u pravom smislu reči. Zdrava kompeticija bi mogla da postoji na mestima gde Hrvata ima nešto više u procentima, npr. u Subotici i okolini - ali se vi i tamo podeliste na 756 stranaka i frakcija, sa tendencijom da se najviše teži onima koji su trenutno na vlasti :P

DunjaBGD
13-02-2013, 16:29
Sad se vidi, jer sam izbacila citat i ponovila ga, izgleda ne sme da ga se citira ;))

Inkvizitor
13-02-2013, 16:31
Ne snalazim se još na forumu, pa ne nalazim odgovarajuće smajlije za ovo :)))

Zemun je slatka varošica, čak i da nije deo Beograda, nikad ne bi imao potencijala da postane grad u pravom smislu reči. Zdrava kompeticija bi mogla da postoji na mestima gde Hrvata ima nešto više u procentima, npr. u Subotici i okolini - ali se vi i tamo podeliste na 756 stranaka i frakcija, sa tendencijom da se najviše teži onima koji su trenutno na vlasti :P

Kakva varošica ima preko sto milja stanovnika..:014

A mi ćemo ulagat u Zemun a vi to nećete moć gledat samo tako..pa će se i Beograd razvit do neslućenih razmjera.

Razmislite o tom prijedlogu :shy

DunjaBGD
13-02-2013, 16:38
To spada maltene u istu kategoriju. Srbija nece dozvoliti da joj se bilo sta "oduzima", a za sve svoje prohtjeve argumentira sa Kosovom.
Po tom pitanju je RS maltene rijesen problem. Ona se ne mora spojiti sa Srbijom (sto je (bio) dugorocni plan) da bi ostvarila srpske interese. S te strane je ona ispunila svoju svrhu.

Pa nećemo se valjda povoditi kriterijumima da svaki deo Srbije koji ima komunističku izmišljotinu od autonomije, ili deo gde većinski živi srpski narod (Rep. Srpska) dolazi u predmet razmatranja o eventualnom otcepljenju ili ukidanju, sasvim je prirodno i normalno da se teži ka boljim i lagodnijim uslovima života, nasuprot stalnog podmetanja klipova i trzavica, to čak nije pitanje nacionalnog interesa, koliko zdravog razuma :D
Uostalom, vi u Hrvatskoj bi to najbolje trebalo da razumete, pozivali ste se na to decenijama.

Marta
13-02-2013, 16:43
Pa nećemo se valjda povoditi kriterijumima da svaki deo Srbije koji ima komunističku izmišljotinu od autonomije, ili deo gde većinski živi srpski narod (Rep. Srpska) dolazi u predmet razmatranja o eventualnom otcepljenju ili ukidanju, sasvim je prirodno i normalno da se teži ka boljim i lagodnijim uslovima života, nasuprot stalnog podmetanja klipova i trzavica, to čak nije pitanje nacionalnog interesa, koliko zdravog razuma :D
Uostalom, vi u Hrvatskoj bi to najbolje trebalo da razumete, pozivali ste se na to decenijama.

S razlikom da je RS dio jedne drzave koja se zove Bosna i Hercegovina i da je srpski narod tamo vecinski radi provedenog etnickog ciscenja, sto je jedinstveno u svijetu. ;)
No to nije problem niti je upitno, jer se takve stvari nece rijesavati nakon sto se pita Srbe za misljenje, zelje ili prohtjeve, nego na malo vecem politickom planu.
Bude li Vojvodina trazila osamostaljenje kao recimo Crna Gora i bude li ta zelja prilicno glasna a Srbija bude i dalje nastojala na ulasku u EU, karte ce se ponovno mijesati.
Kao sto niste dali Kosovo, tako necete ni Vojvodinu ... sve je to pitanje vremena, samo za Vojvodinu jos nije vrijeme.

DunjaBGD
13-02-2013, 16:45
Kakva varošica ima preko sto milja stanovnika..:014

A mi ćemo ulagat u Zemun a vi to nećete moć gledat samo tako..pa će se i Beograd razvit do neslućenih razmjera.

Razmislite o tom prijedlogu :shy

Hhahahaa ))

Samo ulažite, mi to uvek pozdravljamo, tim pre što te rubne delove ponekad zapostavljamo. :) Ja nisam pristalica reciprociteta u svemu, ako je hrvatsko tržište zarobljeno političkim pritiscima još uvek većinski zatvoreno za srpske firme, kod nas to nije slučaj, bar u tome nemamo instinkt mazohizma.
Dobrodošli u novi razvoj bivše vam prestonice :P

DunjaBGD
13-02-2013, 16:53
S razlikom da je RS dio jedne drzave koja se zove Bosna i Hercegovina i da je srpski narod tamo vecinski radi provedenog etnickog ciscenja, sto je jedinstveno u svijetu. ;)
No to nije problem niti je upitno, jer se takve stvari nece rijesavati nakon sto se pita Srbe za misljenje, zelje ili prohtjeve, nego na malo vecem politickom planu.
Bude li Vojvodina trazila osamostaljenje kao recimo Crna Gora i bude li ta zelja prilicno glasna a Srbija bude i dalje nastojala na ulasku u EU, karte ce se ponovno mijesati.
Kao sto niste dali Kosovo, tako necete ni Vojvodinu ... sve je to pitanje vremena, samo za Vojvodinu jos nije vrijeme.

Ne teraj me da ti pišem net-fraze o tome kako treba da mi navedeš koja država nije nastala na nekoj vrsti etničkog čišćenja..;)

Nego, u principu se slažem - bude li Vojvodina ikad tražila osamostaljenje, demokratskim putem, na referendumu, i ako većinski njeni građani to budu izglasali - C`est la Vie, idemo :)
A jel se ti slažeš da isti demokratski scenario i epilog bude i za Republiku Srpsku? :D

Uroš
13-02-2013, 16:54

De me prosvetli kako to Vojvodina može da traži osamostaljenje? Koji je to ustavni put, kojim mehanizmom se dolazi do toga da se Vojvodina izjašnjava o samostalnosti?

Alternativa ustavnom putu je nasilna secesija. Već sam pričao o zapucavanju i ratu onog iz Pazove sa onima iz Batajnice i dizanju barikada kod Pančevačkog mosta na ulasku u Beograd.

PS Inače ti je jako mudro poređenje jedne unitrane države (Srbije) sa federacijom/državnom zajednicom (SRJ/SCG) gde je Crna Gora ionako imala mogućnost otcepljenja/ostanka u federaciji. U aprilu 1992. Crnogorci su se 87% izjasnili za ostanak u zajednici sa Srbijom, 2006. su sa 55% glasali za odlazak.

Inkvizitor
13-02-2013, 16:54
Hhahahaa ))

Samo ulažite, mi to uvek pozdravljamo, tim pre što te rubne delove ponekad zapostavljamo. :) Ja nisam pristalica reciprociteta u svemu, ako je hrvatsko tržište zarobljeno političkim pritiscima još uvek većinski zatvoreno za srpske firme, kod nas to nije slučaj, bar u tome nemamo instinkt mazohizma.
Dobrodošli u novi razvoj bivše vam prestonice :P

Nije hrvatsko tržište zatvoreno za srpske firme, nego kapital ide tamo gdje mu je jeftinije. Tako Slovenci ulažu puno više kod nego mi kod njih jer je kod njih plata preko hiljadu evra a kod nas skoro upola manja.

Kad bi bio zloban rekao bi da ćete vi tako puno više ulagati na Kosovo..

Uroš
13-02-2013, 16:59
Nego, u principu se slažem - bude li Vojvodina ikad tražila osamostaljenje, demokratskim putem, na referendumu, i ako većinski njeni građani to budu izglasali - C`est la Vie, idemo :)

Vojvodina nije federalna jedinica niti država članica složene, federalne države ili konfederalne državne zajednice pa da ima pravo na referendum. Vojvodina je pokrajina u unitarnoj državi. Jednostavno ustavno-pravno ne postoji mogućnost za raspisivanjem referenduma. Čak ni većina federalnih država ne dozvoljava mogućnost ustavne secesije (Ruska Federacija, SAD, Brazil, itd.) al da ne idemo sad u detalje...

Jedina druga opcija je nasilna secesija, a to je realno koliko i da se Teksas ratom odvoji od SAD.

mirr.or
13-02-2013, 17:05

a to bi i meni olakšalo život. :cheer

Uroš
13-02-2013, 17:05
A jel se ti slažeš da isti demokratski scenario i epilog bude i za Republiku Srpsku? :D

Ja bih za genocidnu tvorevinu podigao cenzus na eventualnom referendumu. Ako je u CG prag bio na 55%, u Srpskoj se to mora dići na 90% - mislim da bi onda stvarno bilo stani-pani da referendum uspe, bili bi promili gore-dole...

DunjaBGD
13-02-2013, 17:08
De me prosvetli kako to Vojvodina može da traži osamostaljenje? Koji je to ustavni put, kojim mehanizmom se dolazi do toga da se Vojvodina izjašnjava o samostalnosti?

Alternativa ustavnom putu je nasilna secesija. Već sam pričao o zapucavanju i ratu onog iz Pazove sa onima iz Batajnice i dizanju barikada kod Pančevačkog mosta na ulasku u Beograd.

PS Inače ti je jako mudro poređenje jedne unitrane države (Srbije) sa federacijom/državnom zajednicom (SRJ/SCG) gde je Crna Gora ionako imala mogućnost otcepljenja/ostanka u federaciji. U aprilu 1992. Crnogorci su se 87% izjasnili za ostanak u zajednici sa Srbijom, 2006. su sa 55% glasali za odlazak.

U ovom kontekstu, nije ni čudo da perjanice "Druge Srbije" vrište u zadnje vreme po medijima da je potrebno donošenje novog Ustava, što zbog preambule, što zbog eventualnih novih momenata. Smešno je samo to što bi i da postoji mogućnost referendumskog odlučivanja, to bio SF.

Uroš
13-02-2013, 17:09
a to bi i meni olakšalo život. :cheer

Tako malo ti za sreću treba:)

Marta
13-02-2013, 17:10
Ne teraj me da ti pišem net-fraze o tome kako treba da mi navedeš koja država nije nastala na nekoj vrsti etničkog čišćenja..;)

Glupo je usporedjivat nekadasnja divljanja i ratove s etnickim ciscenjem u sred Europe na koncu 20tog stoljeca i 5 desetljeca nakon drugog svjetskog rata. To su cinjenice, desilo se etnicko ciscenje i vecinska srpsko stanovnistvo postoji jer se etnicki ocistio teritorij.

RS je dobila vrh onoga sto je za nju u sadasnjim okvirima bilo moguce. Njeno pitanje ce se rijesavat ako se dovede u pitanje postojanje muslimanske drzave na tom podrucju, onda ce postojat velika mogucnost da se potpuno osamostali ili ....

mirr.or
13-02-2013, 17:10
Tako malo ti za sreću treba:)

skromna sam. :nezna

Uroš
13-02-2013, 17:12
U ovom kontekstu, nije ni čudo da perjanice "Druge Srbije" vrište u zadnje vreme po medijima da je potrebno donošenje novog Ustava, što zbog preambule, što zbog eventualnih novih momenata. Smešno je samo to što bi i da postoji mogućnost referendumskog odlučivanja, to bio SF.

Pa verujem kakvo nezadovoljstvo vlada u južnoj Srbiji da bi veće šanse za uspeh imao referendum tamo nego u Vojvodini. Ili u Šumadiji. Eno u Kragujevcu na vlasti je regionalistička partija dok u Novom Sadu stoluju DSS i Dveri...

Uroš
13-02-2013, 17:13

Samo skromno i umereno, tako treba.

Uroš
13-02-2013, 17:14
Glupo je usporedjivat nekadasnja divljanja i ratove s etnickim ciscenjem u sred Europe na koncu 20tog stoljeca i 5 desetljeca nakon drugog svjetskog rata. To su cinjenice, desilo se etnicko ciscenje i vecinska srpsko stanovnistvo postoji jer se etnicki ocistio teritorij.

RS je dobila vrh onoga sto je za nju u sadasnjim okvirima bilo moguce. Njeno pitanje ce se rijesavat ako se dovede u pitanje postojanje muslimanske drzave na tom podrucju, onda ce postojat velika mogucnost da se potpuno osamostali ili ....

Dobro ti ide ova geopolitika, talenat je neosporan...

DunjaBGD
13-02-2013, 17:14
Nije hrvatsko tržište zatvoreno za srpske firme, nego kapital ide tamo gdje mu je jeftinije. Tako Slovenci ulažu puno više kod nego mi kod njih jer je kod njih plata preko hiljadu evra a kod nas skoro upola manja.

Kad bi bio zloban rekao bi da ćete vi tako puno više ulagati na Kosovo..

Ne bih da ti dociram, ali snimane su emisije o tome da su postojale političke prepreke za ulazak srpskih firmi, a postoje još uvek..
To što ti kažeš ima smisla za određene stvari (industrija, proizvodnja - u čemu su i Sr., a naročito Hrvatska razvijeni ko crkveni miševi, pa ni nemaju prostora da maštaju o širenju), ali nema smisla npr. za tajkunsko širenje, širenje trgovinskih lanaca, IT-branše, usluga i sl. Pa jedan Mišković pre hapšenja :D, nije mogao da otme deo kolača u Hr., dok je njegov brat po biznisu - Todorić, na svakom ćošku sa svojom IDEA-om prisutan kod nas ;)

DunjaBGD
13-02-2013, 17:17
Ja bih za genocidnu tvorevinu podigao cenzus na eventualnom referendumu. Ako je u CG prag bio na 55%, u Srpskoj se to mora dići na 90% - mislim da bi onda stvarno bilo stani-pani da referendum uspe, bili bi promili gore-dole...

:D :D

95, pa nek ide život..

Uroš
13-02-2013, 17:19
To je već previsoko ipak smo većina od jedva 90-91%...

DunjaBGD
13-02-2013, 17:21

Pa kako nisi uspela da središ to državljanstvo dok se u Hrvatskoj delilo šakom i kapom? Kapiram da je moglo da se uzme i ako ti je dedin ujak par godina bio na privremenom konobarskom radu na Jadranu? :D

DunjaBGD
13-02-2013, 17:25
To je već previsoko ipak smo većina od jedva 90-91%...

I manjine su lojalne manjem entitetu, naročito od kad ih je Teheran uverio koliki je izgled za svetlu budućnost u Federaciji :)

mirr.or
13-02-2013, 17:26
Pa kako nisi uspela da središ to državljanstvo dok se u Hrvatskoj delilo šakom i kapom? Kapiram da je moglo da se uzme i ako ti je dedin ujak par godina bio na privremenom konobarskom radu na Jadranu? :D

nije problem u državljanstvu nego u pivu, imam već par komada, ne trebam još jedno. :zubo iz zemuna bih mogla švercat svaki dan. :D i nekoliko puta. :zubo

Inkvizitor
13-02-2013, 17:30
nije problem u državljanstvu nego u pivu, imam već par komada, ne trebam još jedno. :zubo iz zemuna bih mogla švercat svaki dan. :D i nekoliko puta. :zubo

Pa zar nema u tim silnim Todorićevim trgovinama po Srbiji hrvatske pive :misli

mirr.or
13-02-2013, 17:31
Pa zar nema u tim silnim Todorićevim trgovinama po Srbiji hrvatske pive :misli

nema. :cry ima zato bajadera, pa kompenziram. kalorije su kalorije. :cheer

DunjaBGD
13-02-2013, 17:31

Aaaaaaaa piiivoo..

p.s. nemam pojma o čemu pričaš, ali me teši činjenica da su nam pokušaji humora sa severnijim vrstama Hrvata uvek bili nekompatibilni :)

mirr.or
13-02-2013, 17:36
Aaaaaaaa piiivoo..

p.s. nemam pojma o čemu pričaš, ali me teši činjenica da su nam pokušaji humora sa severnijim vrstama Hrvata uvek bili nekompatibilni :)

sad ja tebe ne kužim, al nije bitno. važno je sudjelovati. ;)

caporegime
13-02-2013, 18:01
samo da podsjetim da je ovo ipak ozbiljnija tema.
za opušteniju raspravu, premjestite se malo niže.

milky way
14-02-2013, 05:32
Capo poenta je da mozda vi, odatle , iskrivljeno vidite sliku ovde...kao sto i mi , odavde, tako vidimo vas. Pa tako inkvizitor pomisli kako smo mi ovde nacionalno svesni, kako se drzimo zajedno, kako smo slozni oko nacionalnih interesa, a mi smo sve osim toga. Nama se bukvalno povraca koliko smo nisko pali i sta se sve radi od Srbije, ko nam je u vlasti, ko je u medijima i ko se pita za najbitnije stvari u zemlji. Na svim pozicijama, u kulturi, pozoristu, sportu i sl, su takodje postavljeni ljudi po stranckoj opredeljenosti. Rade onako kako im kaze drzavni vrh. Sad da ti pricam o Demokratskoj stranci i Tadicu i celoj toj politici koja je bla 12 godina na vlasti...o silnim izvinjavanjima, o tome kako se ophode prema ratnim veteranima, obrazovanju, EU, o Ivici Dacicu(slobinom govancetu, koji je bio u svim koalicijama i na vlasti ceo jebeni zivot) ili o SNS trenutnim vladarima, koji su preko noci promenili pricu za 360 stepeni. Od SRS, Seselja, preko velike Srbije, najgoreg protvinika EU,nadvikivanja sa suparnicima...do naocara, tihog govora, kraate, najveceg zagovornika Eu i sl. Nemamo ni jedne novine, niti tv stanicu koja je slobodna, bukvalno. Nego daleko je ovo od teme Vojvodina, samo mi je izgledalo neverovatno da vi tako vidite stanje ovde

Prije nekoliko mjeseci sam na navijacima napisao da svi evropski nacionalisti moraju biti ujedinjeni pa tako i srpski i hrvatski(to neznaci da se trebamo voljeti) jer protivnik koji drzi sve medije je puno opasniji od onoga sa puskom.Ja sam uvjeren da sam pojam "nacija" nema svjetlu buducnost ukoliko nebude suradnje...
Takodjer bi naglasio da se nacionalisti vecinom "dizu na noge" kad je u pitanju rjesavanje posljedica a ne uzroka problema sto je vidljivo na nizu primjera...

granicar
25-03-2013, 11:11

Dunja, Dunja, ako je tebi smiješno kad Ivan Ivanović vrijeđa Hrvate, onda imaš ozbiljan problem s humorom "sjevernih Hrvata". Ja, primjerice, nikada ne bih tako vulgarno vrijeđao Srbe, a "sjeverni sam Hrvat" iz Zemuna. Pozdrav!

SarajkaDjevojka
12-04-2013, 23:27
"Stop razbijanju Srbije": U Vojvodini nema mjesta secesiji i separatizmu

(24SI) - Učesnici masovnog protesta u Novom Sadu poručili su da su protiv daljeg cijepanja Srbije i zatražili raspisivanje vanrednih pokrajinskih izbora.

Na skupu pod nazivom "Stop razbijanju Srbije" poručeno je da u Vojvodini nema mjesta secesiji i separatizmu i da se neće dozvoliti da aktuelna pokrajinska vlast koja je opljačkala državu cijepa Srbiju.

Predsjednik pokrajinskog odbora SPS Dušan Bajatović zatražio je danas ostavku predsjednika pokrajinske vlade Bojana Pajtića i raspisivanje vanrednih izbora u Vojvodini.

"Ostavit ćemo im jako malo vremena", poručio je Bajatović na protestnom skupu u Novom Sadu.

Pozivam ih da se hitno sjedne i da se dogovorimo kako ćemo da raspišemo nove pokrajinske izbore, da pobijedimo na njima zajedno sa vama, rekao je on obraćajući se okupljenima.

Bajatović je naveo da u Vojvodini neće biti separatizma, ne zato što ga, kako je dodao, neće pokrajinska vlast nego zato što to neće dozvoliti narod.

Prema njegovim riječima, vlast ima samo dva izbora - ili će ostavkom Bojana Pajtića biti raspisani izbori ili će to uraditi predsjednik vojvođanskog parlamenta Ištvan Pastor.

Miting je organizovalo nekoliko udruženja, a priključile su se i političke partije - Srpska napredna stranka, Demokratska stranka Srbije, Socijalistička partija Srbije, Jedinstvena Srbija, Partija ujedinjenih penzionera Srbije i Socijaldemokratska partija Srbije, studenti Univerziteta u Novom Sadu, Udruženi sindikat Srbije "Sloga", predstavnici drugih organizacija i udruženja građana.

Učesnici protesta "Stop razbijanju Srbije" okupili su se ispred vojvođanske vlade, noseći zastave Srbije, stranačke zastave i transparente s natpisima "Vojvodina je pokrajina Srbije, a ne novčanik DS", "Hoćemo izbore", "Pajtiću ostavka", "Hoću posao, a ne Deklaraciju".

Na svaki pomen predsjednika pokrajinske Vlade Bojana Pajtića čuju se zvižduci. Primjetno je pojačano prisustvo policije, a kako je ranije najavljeno iz MUP-a, policija će preuzeti sve potrebne mjere za održavanje javnog reda i mira i zaštitu lične i imovinske sigurnosti.

Skup je počeo 25-minutnim udaranjem dobošara, a zvanični dio programa nešto je kasnio zbog kvara na agregatu, a kako je rečeno u kabinetu predsjednika vojvođanska vlada nije dozvolila da koriste struju iz zgrade vlade.

Među govornicima su se našli i predstavnici vojvođanskih Bunjevaca i Slovaka, a okupljeni su ih prekidali povicima: "Izbori, izbori!", javlja Tanjug.

NorthStand
13-04-2013, 17:17
ovo je rezultat odbijanja dogovora s EU, kako siješ tako žanješ.