PDA

Pogledaj Full Version : Strateški ciljevi srpske agresije

Stranice : 1 [2]

Uroš
13-02-2012, 11:04
Mislim, ta tema Crnogorci-Srbi je široka i kompleksna, ne kažem da nema nekih nijansi i detalja na osnovu kojih se može stvoriti teza da su zasebna nacija od Srba. Niko ne misli da su Crnogorci kao Šumadinci, imaju specifičnosti u odnosu na ostatak Srpstva, da nemaju ne bi komunistima na kraju ni uspeo taj projekat stvaranja crnogorske nacije. Ali istorijski oni su do 1945. uvek bili deo Srpstva, a trećina njih po popisu se i dan-danas smatraju Srbima.

Mislim, ko su uopšte Crnogorci... Preteča moderne Crne Gore je obuhvatala mali prostor oko Cetinja, tzv. Stara Crna Gora. Tu i oko današnje Podgorice je pre toga u srednjem veku bilo središte Duklje. Tu se i zadržala neka svest o posebnosti Crnogoraca (državotvorna, ne nacionalna). Ni u srednjem veku ni kasnije dukljanska/crnogorska vlast nije išla iznad Kolašina. Ceo sever današnje Crne Gore je u srednjem veku od najranijih dana bio ne deo, nego središte Raške: bjelopoljski kraj, beranski kraj, itd. Taj deo potpada pod vlast Crne Gore tek od Balkanskih ratova 1912. - znači jedva 6 godina pre ujedinjenja. Pljevlja su ušla u sastav Crne Gore tek 1945. Sledi logično pitanje - jesu li oni gore Crnogorci? Kakva je njihova svest o nekom crnogorstvu?

Da ne pričam da sigurno bar 1/3 Srbijanaca (pre svega zapadna Srbija i zapadni delovi Šumadije) je korenom ili sa prostora današnje Crne Gore ili iz Hercegovine. Cela zapadna Srbija i dobar deo Šumadija je naseljen odatle. To su bili slabo naseljeni krajevi usled austrijsko-turskih ratova krajem XVII veka. Tokom celog XVIII i dobrim delom XIX veka su se u te udoline i uopšte mnogo pitomije krajeve slivali doseljenici iz Crne Gore, Hercegovine, Starog Vlaha (pribojsko-prijepoljski kraj). Meni je ćaletova familija iz Kosjerića (gradić u zapadnoj Srbiji) - to mesto su negde u XVIII veku osnovali doseljenici iz sela Kosijer pored Cetinja, danas kad ideš na more magistralom između Podgorice i Cetinja prolaziš kroz to selo.

caporegime
13-02-2012, 11:12
a da crnogoci ipak nisu slavensko pleme koje sa hrvatima dolazilo iz pravca karpata, povezano, orođeno i u savezništvu?
kao jedan od sastavnih dijelova iz kojih će se razvojem međusobnih odnosa i osjećajem bliskosti razviti hrvatki narod a na temelju toga nacija?

odnekud kopirah sijedeće pa možda da prokomentiraš.
zapamti, crnogorci ne pripadaju ni srbima ni hrvatima u najužem tumačenju budući su uz te narode išli i daljnja saveznička, srodna plemena, povezana obiteljskim, životnih, generacijskim vezama i poveznicama.....koja su vremenom prirastala tim narodima stvarajući prvo narode a znatno kasnije, na osnovi povijesne poveznice sa tim narodom i nacija.

u posljednjoj četvrtini XI vijeka, vizantijski pisac Jovan Skilica piše kako su vođe bugarskog ustanka pozvale u pomoć "Mihajla tadašnjeg vladara spomenutih Hrvata, koji je stolovao u Kotoru i Papratni i imao mnogo zemlje pod sobom". Ovaj im je poslao svoga sina Bodina zajedno sa savjetnikom Petrilom, ali kako je ustanak na kraju bio ugušen, Vizantinci zarobiše Bodina zajedno sa "onim koji bijaše kod Hrvata prvi do Petrila".f8 Iz toga što Skilica ujedno navodi kako "narod Srba, koje takođe zovu i Hrvatima, iziđe da pokori Bugare" - neki su naučnici zaključili da je Skilici naziv Hrvati u stvari sinonim za Srbe.f9 Ne prihvatajući ovo objašnjenje, Ljudmil Hauptman pretpostavlja da su "u Mihajlovoj državi dvjema historijskim pokrajinama odgovarala i dva vodeća plemena, t.j. u Raškoj Srbi, a u Duklji Hrvati". Svoju pretpostavku Hauptman zasniva i na kazivanju Nikifora Brijenija, zeta i saradnika Aleksija Komnena, sina vojskovođe koji je prodro u Mihajlovu Duklju. Brijenije, naime saopštava:

I "Hrvati i Dukljani, opet odmetnuvši se (1073. god.), pustošahu čitav Ilirik" (Drački temat, po Šišiću).

II "Kad Hrvati i Dukljani pustošahu Ilirik", Brijenijev otac skupi vojsku po naređenju cara Mihajla VII, te je povede "na Dukljane i Hrvate".

Hauptman, koji izvorno navodi ova vizantijska saopštenja iz XI vijeka, pretpostavlja da se radi o pleonazmu i smatra da Brijenije "označuje iste ljude jedanput geografski, drugi put plemenski, ili drugim riječima, da su Dukljani zapravo Hrvati"

na temelju čega dakle smatraš da su crnogorci baš srbi ili smatraš da su ih kasnije veze sa srbima učinile srbima?

Uroš
13-02-2012, 11:24
sori što upadam.....ali po ovoj prikazanoj logici.
u ndh su se svi muslimani smatrali kao hrvati i bili su vrlo dobro uključeni u rad vlasti ndh kao i ustaša.
danas se njihovi potomci smatraju bošnjacima, a srbi vole pričati kako su muslimani zapravo poturčeni srbi.
ako su se dakle u jednom povijesnom dijelu sami i dobrovoljno izjasnili kao hrvati, (još eksplicitnije nego ovi zelenaši koje navodiš i opsuješ a na temelju čega crnogorce smatraš srbima) možeš li po istom principu smatrati da su muslimani hrvati?
za tebe nema veze što se crnogorci, barem veći dio smatra crnogorcima, ti i h na temelji oboga što si napisano smatraš srbima.
smatraš li na temelju istog, dapače još i jačeg argumenta muslimane hrvatima a ne "poturčenim srbima"?

Dobro, ti pričaš o periodu od 3 godine koliko je trajala ta endehazija, sumnjam da se ta svest o nekom hrvatstvu uopšte primila kod njih. S druge strane, kod Crnogoraca se radi o vekovima ili bar od XIX veka kad se javljaju prvi znaci nacionalne svesti među običnim narodom, i srpstvo je prožimalo celo biće Crnogoraca (politika, prosveta, duhovnost, itd.).

Dobar deo, rekao bih većinski, današnjih Bošnjaka su etnički Srbi poreklom. Štoviše, mnogi su i Srbijanci poreklom - posle oslobođenja Srbije većina ovdašnjih muslimana je prebegla u Bosnu (Podrinje, Posavina). Dvojica vodećih bošnjačkih političara danas su Srbijanci poreklom - Bakir Izetbegović i Sulejman Tihić.

Inkvizitor je gore dobro napisao, Bošnjaci su konglomerat svega. Dobro je opazio za detalj oko prebega muslimana iz Ugarske u Bosanski vilajet - verovatno bi se svi iznenadili koliko u Bošnjacima danas ima ugarske krvi.

Inkvizitor
13-02-2012, 11:32
Ivan Meštrović- Uspomene na političke ljude i događaje.

Razgovor s Petrom Plamencom bivšim predsjednikom crnogorske vlade za vrijeme prvog svjetskog rata ( skraćeno)

Kod dra Milana Ćurčina bio je na ručku dr Petar Plamenac, bivši predsjednik crnogorske vlade za vrijeme prvog svjetskog rata. Došao je radi sina koji je studirao u Zagrebu. Poslije ručka Ćurčin ga je doveo k meni na razgovor baš o problemu stana i ishrane njegova sina u Zagrebu. Trebao sam ga i ja prepručiti da mu u nekoj gostionici dadu besplatnu hranu, jer otac nije imao sredstava da ga uzdržava, jer mu je bila oduzeta advokatura u Baru.

Ostavši sami, Plamenac je počeo govoriti o svojim osobnim poteškoćama, kao i poteškoćama Crne Gore. Kritizirao je Srbijance i njihov postupak za vrijeme rata i osuđivao prijetvorno pripojenje Crne Gore Srbiji. Oštro je osuđivao klevetanje kralja Nikole i protjerivanje crnogorske dinastije. Bio je do krajnjosti ogorčen i govorio je s puno mržnje. Ja sam ga slušao , a kad bih ga pokušavao umiriti, još bi se više razdražio, te isticao, da je jedino došao u namjeri da me obavjesti i da mi prikaže istinito stanje.

Kad sam mu rekao da će se sve to zaboraviti i izmijeniti, a osobito između Crnogoraca i Srbijanaca, ogorčeno je uzviknuo.

- Nikada ! Mi smo- reče mi- dva svijeta i nećemo da imamo s njima nikakva posla. Moguća je jedino rastava. Da nas je koliko Hrvata davno bismo se mi pobunili i otrgli. Nas nema nego šačica, ali ćemo sve upotrjebiti da se otresemo onih...Taj dan nije daleko, sve je pripravljeno. Aleksandrova Jugoslavija bit će uhvaćena u kliješta i zdrobljena kao crvljiv orah.

Zatim je pripovjedao, da je skoro bio u Rimu, a zatim je pošao u Beč, odakle sad i dolazi na putu kući. Pripovjedao je da je na talijanskom dvoru persona grata; tamo je priman kao da je član obitelji. I tako je saznao o planu i odluci, da se Jugoslavija raskomada. Pripovjedao je, da je nekoliko puta razgovarao sa Mussolinijem, koji ga je uputio da se u Beču sastane sa Stjepanom barunom Sarkotićem i da s njime razgovara. On se zaista tamo sastao i sa Sarkotićem i s još nekim časnikom, Hrvatom, koji da je izbačen iz jugoslavenske vojske.

Kad sam na Plamenčeva izlaganja smješkajući se odgovorio da to Duceu neće tako lako poći za rukom, jer će naići na tvrd orah, Plamenac mi je odgovorio.

- To je gotova stvar. Odluku su stvorili Hitler i Mussolini. Kad bi se i Aleksandrova vojska i borila, ne bi izdržala više od tjedan-dva dana.

.........................................

Ja sam se digao rekavši mu, da se u sedam sati moram naći s prijateljima u kavani. Izišli smo i on me pratio sve do kavane. Za to vrijeme mi je neprestano govorio protiv kralja Aleksandra, " koji ima djeda Nikole lukavost, ali nema njegovu pamet". Govorio mi je nadalje kako kralj Aleksandar bezdušno tretira svoju rodbinu po materi, kako ujni s djetetom ne da nego samo pet tisuća francuskih franaka na mjesec. Završio je stiskajući zube

- Njegova je sudbina zapečaćena.; prije godine dana on će biti ubijen

- Moram vas upozoriti gospodine ministre, da sam lojalan građanin ove države, a radi nje i kraljev.

Lecnuvši se Plemanac je odgovorio:

- Razumijem,a li ćete uvjeren sam, razumjeti čovjeka čija je zemlja potlačena , a njena sloboda ukinuta pa nećete...

- Neću gospodine Plamenac, ne bojte se.

tako smo se rastali i više se nikad nismo vidjeli. Njegovo pripovjedanje izgledalo mi je više kao izljev mržnje i bijesa, koji nema veze sa stvarnošću pa svemu tome nisam davao, ni što se njega tiče, ni općenito, nikava značenja.

caporegime
13-02-2012, 11:34
o tome čine li izbjeglice iz srbije, muslimanski izbjeglice, većinu u bošnjačkom nacionalnom korpusu je faktičko pitanje koje se ne može lako istražiti.
činjenica jest da su današnji muslimani bošnjaci mješavina od poturčenih stanovnika predturske bosne preko poturčenih hrvata iz slavnije, dalmacije, like i ostalih krajeva, poturčenoih srba koji su otišli u bosnu nakon stvaranja srpske kneževine pa sve do mađara, možda čak i slavena od koji su nastali slovaci, pa čak i iz erdelja odnosno transilvanije, što su i hrvatski i srpski povjesničari iz prošlih stoljeća manje uzimali u obzir.
u kojim omjerima, sad je to jako teško razlučiti.

bandira
13-02-2012, 11:39
Čitajući komšiju Uroša normalni čovjek se stvarno mora zapitati koliko je ustvari bolesno to srpsko društvo.Pri tome ne mislim na "nacionalistički" ispad tipa 2 pijana u krčmi zapjevala "Vilo Velebita" ili "Ustani bane"

Komšija Uroš je kako vidimo školovan,načitan...al teze koje ovde piše su stvarno za normalnog čovjeka bolesne.Ništa čudno kad znamo da svo sranje na ovim prostorima nije počelo iz srpske krčme,nego iz srpske akademije nauka.

U Hrvatskoj danas kad neko kaže Hrvatska do Zemuna riskira da ga odvedu u ludnicu,a granicu na Drini spominje njih 7/8 koji i dalje misle da su muslimani hrvatsko cvijeće.

Bez srama komšija Uroš piše kako su pokušali posrbiti makedonce,nisu uspjeli.

Sa muslimanima su napokon ispravili grešku iz drugog svjetskog rata i očistili ih u Podrinju.

Najzanimljivija ova teza sa Crnogorcima.

U povodu pokolja na Belvederu kod Cetinja 1936. godine, (jugoslavenska je vojska tijekom mirnog prosvjeda članova Crnogorske stranke ubila 6, ranila 30, a zatočila 100 prosvjednika) Drljević je izdao proglas u kojemu navodi da “sa viteških domova Crnogoraca, koji se odupiru beogradskom imperijalizmu, nikada nije skinuta zastava crnogorske slave, crnogorski krstaš barjak". Nakon toga zakratko biva uhićen. Posljednji put Drljević biva izabran u parlament 1938. na listi Udružene opozicije.

Nacionalni sastav Crne Gore, prema službenim rezultatima popisa 2011. koje je objavio Zavod za statistiku Crne Gore
Crnogorci 44,98%
Srbi 28,73%
Bošnjaci 8,65
Albanci 4,91%
Muslimani 3,31%
Romi 1,01%
Hrvati 0,97%
neizjašnjeni 4,87%

Dakle, manje od polovice Crnogoraca je trebalo dat privolu,ne odricanju od crnogorstva kao nacije,nego privolu za zajedničku državu.I nije prošlo.Ali po njima ,oni su Srbi.
Pa koliko bi onda glasovalo Crnogoraca da žele zajedničku država sa Srbima i da se odriču crnogorstva?

Pa di su ti srbocrnogorci?

Ja ponovo tvrdim,da nije bilo crnogske agresije na Dubrovnik,Konavle...poginulih,ranjenih...izviješća ljudi šta su tamo radili i doživjeli (izvrsna knjiga tadašnjeg rezerviste novinara Veseljka Koprivice "Sve je bilo meta"
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=sve+je+bilo+meta&source=web&cd=5&ved=0CD4QFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.monitor.co.me%2Findex.php%3Fo ption%3Dcom_content%26view%3Darticle%26id%3D3071%3 Aveseljko-koprivica-operacija-dubrovnik--sve-je-bilo-meta-x-uvajte-se-nacionalnog-integriteta%26catid%3D2110%3Abroj-1102%26Itemid%3D3335&ei=V-Q4T6znJc-UswbnhumrDA&usg=AFQjCNFSry3S5uwXGDROrXGp8V7UPqXYaw&sig2=5zqpzXl4xTWRHuaFgTUBXQ&cad=rja

koji je razotkrio svu sramotu te agresije,vjerovatno je 10-20% onih neodlučnih progledalo i nije više htjelo biti u društvu agresora.

A šta se tiće pašaluka,svaka država na ovim prostorima u kojoj sa Srbijom nisu Makedonija,Crna Gora,BiH je za Hrvate pašaluk.
Iz razloga šta sa pašalukom mi Hrvati uvijek možemo stati na megdan na našim granicama bez ikakvog problema.A pogotovo danas kad je riješeno srpsko pitanje u Hrvatskoj.

Da ne bi bilo u stilu moj tata je jači od tvoga,isto tako u nekoj znanstvenoj fantastici kad bi se odigralo,Hrvatska nema nikakvih šansi u nekoj zamišljenoj agresiji na Srbiju.

Sve ovo gori navodi da 90-ih nikakvog dogovora sa Srbima nije moglo biti jer Srbi ionako misle da je sve njihovo.
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=ru%C4%91er+bo%C5%A1kovi%C4%87+je+srbin&source=web&cd=7&ved=0CFgQFjAG&url=http%3A%2F%2Fwww.dnevniavaz.ba%2Fglobus%2Fregi on%2F75276-politika-prisvajanja-rudjer-boskovic-za-tadica-srbin-katolik.html&ei=Pec4T_WXI4_ltQbnlaHBDA&usg=AFQjCNF0bcebY1bPA17xp1whj7PmS9tc1A&sig2=_M7bSrOmLG9QeV7S4OYGqg&cad=rja

Što je najbolesnije,oni to misle i danas, te pripremaju nove generacije za novi pokušaj u budućnosti.

Inkvizitor
13-02-2012, 11:42
a da crnogoci ipak nisu slavensko pleme koje sa hrvatima dolazilo iz pravca karpata, povezano, orođeno i u savezništvu?
kao jedan od sastavnih dijelova iz kojih će se razvojem međusobnih odnosa i osjećajem bliskosti razviti hrvatki narod a na temelju toga nacija?

zapamti, crnogorci ne pripadaju ni srbima ni hrvatima u najužem tumačenju budući su uz te narode išli i daljnja saveznička, srodna plemena, povezana obiteljskim, životnih, generacijskim vezama i poveznicama.....koja su vremenom prirastala tim narodima stvarajući prvo narode a znatno kasnije, na osnovi povijesne poveznice sa tim narodom i nacija.

na temelju čega dakle smatraš da su crnogorci baš srbi ili smatraš da su ih kasnije veze sa srbima učinile srbima?

A gle ovo Vladimir Ćorović. Istorija srpskog naroda..

Savremeni izveštaji donose dosta pojedinosti o tom, kako je u XVII veku katoličko stanovništvo osetno nazadovalo u unutrašnjosti Turske, i to manje u korist islama koliko u korist pravoslavlja. Sima Milutinović izneo je u svojoj Istoriji Crne Gore, da je cetinjski vladika Ruvim preveo u pravoslavlje Kuče, Drekaloviće i Bratonožiće. Ruvim je bio savremenik Pajsijev i sedeo je dugo na vladičanskoj stolici. Njegovu aktivnost potvrđuju i rimski izveštaji. Među Bjelopavlićima bilo je 1633. god. svega još 200 katoličkih kuća, a 1635. god. među Zetom i Moračom broj katoličkih duša nije prelazio mnogo preko hiljade. Piperi, koji su još 1610. god. smatrani skoro svi kao katolici, postali su isto većim delom pravoslavni. U Popovu do 1627. god. od 12 crkava katoličkih 7 je prešlo u pravoslavne ruke; sličnih pojava je bilo i u okolini Trebinja. Ima isto tako vesti o prelasku katolika u pravoslavlje u Sremu, oko Rume i Mitrovice. Glavni razlog za to bio je taj, što katoličko više sveštenstvo u većini nije smelo da živi pod Turcima, nego se zadržavalo mahom u susednim hrišćanskim zemljama. Mnogo izveštaja govori o tom, kako puk po više godina nije video sveštenika među sobom. A bez neposrednog nadzora i stalnog održavanja veza stvari su prirodno morale ići na gore. Bosanski franjevci, koji su inače snosili sve tegobe sa svojim narodom, nisu van bosanskog područja bili rado viđeni, a i njihovom ponašanju u Bosni stavljali su papski vizitatori teške prekore.

Uroš
13-02-2012, 13:00

Razumem šta hoćeš da kažeš, ali znaš koje su delove Srbi (i to Srbi u užem smislu, prvobitno slovensko pleme) naselili po dolasku na Balkan: pa upravo severnu polovinu današnje Crne Gore. Dosad utvrđeno područje koje su naselili su slivovi reka Raške, reka Lima i Tare, i gornji tok Drine (današnji Fočanski kraj, tamo negde do Goražda i Višegrada). Nije to veliki prostor, veličine jedva koliko CG danas. Čiji je to onda etnički prostor ako ne srpski, šta mogu biti današnji Crnogorci iz tih krajeva nego etnički Srbi? Srpskog plemena nema u Šumadiji, Timočkoj krajini, Toplici i ostalim krajevima današnje Srbije - tamo su bili srodna slovenska plemena Timočani, Braničevci i sl. koji su se kasnije utopili u srpski element, ali ima ga ovde. Znači, ona iskonska postojbina Srba po dolasku na Balkan je, pored Raške oblasti, sever Crne Gore. Pa tu je stvorena prva srpska država, Kneževina Raška u svojoj najranijoj fazi je obuhvatala severnu polovinu Crne Gore.

U južnoj polovini, posebno primorje i zetska ravnica, je bilo miksa svega, najviše romanizovanih Ilira. Bilo je i par malih slovenskih plemena pout Lužana. U narednih par vekova (rani srednji vek) je srpski element sa severa prevladao i dole na jugu. Kao što su se Timočani i Braničevci gore na istoku utopili u Srbe, tako su i ova malena slovenska srodna plemena na jugu poput Lužana uradili isto. Poslovenili su se i Iliri. Ostalo je par enklava poput Kotora i Bara, koji su bili romanski, ostalo je sve bilo slovensko tj. etnički srpsko.

Uroš
13-02-2012, 13:14
Ivan Meštrović- Uspomene na političke ljude i događaje.

Razgovor s Petrom Plamencom bivšim predsjednikom crnogorske vlade za vrijeme prvog svjetskog rata ( skraćeno)

Kod dra Milana Ćurčina bio je na ručku dr Petar Plamenac, bivši predsjednik crnogorske vlade za vrijeme prvog svjetskog rata. Došao je radi sina koji je studirao u Zagrebu. Poslije ručka Ćurčin ga je doveo k meni na razgovor baš o problemu stana i ishrane njegova sina u Zagrebu. Trebao sam ga i ja prepručiti da mu u nekoj gostionici dadu besplatnu hranu, jer otac nije imao sredstava da ga uzdržava, jer mu je bila oduzeta advokatura u Baru.

Ostavši sami, Plamenac je počeo govoriti o svojim osobnim poteškoćama, kao i poteškoćama Crne Gore. Kritizirao je Srbijance i njihov postupak za vrijeme rata i osuđivao prijetvorno pripojenje Crne Gore Srbiji. Oštro je osuđivao klevetanje kralja Nikole i protjerivanje crnogorske dinastije. Bio je do krajnjosti ogorčen i govorio je s puno mržnje. Ja sam ga slušao , a kad bih ga pokušavao umiriti, još bi se više razdražio, te isticao, da je jedino došao u namjeri da me obavjesti i da mi prikaže istinito stanje.

Kad sam mu rekao da će se sve to zaboraviti i izmijeniti, a osobito između Crnogoraca i Srbijanaca, ogorčeno je uzviknuo.

- Nikada ! Mi smo- reče mi- dva svijeta i nećemo da imamo s njima nikakva posla. Moguća je jedino rastava. Da nas je koliko Hrvata davno bismo se mi pobunili i otrgli. Nas nema nego šačica, ali ćemo sve upotrjebiti da se otresemo onih...Taj dan nije daleko, sve je pripravljeno. Aleksandrova Jugoslavija bit će uhvaćena u kliješta i zdrobljena kao crvljiv orah.

Zatim je pripovjedao, da je skoro bio u Rimu, a zatim je pošao u Beč, odakle sad i dolazi na putu kući. Pripovjedao je da je na talijanskom dvoru persona grata; tamo je priman kao da je član obitelji. I tako je saznao o planu i odluci, da se Jugoslavija raskomada. Pripovjedao je, da je nekoliko puta razgovarao sa Mussolinijem, koji ga je uputio da se u Beču sastane sa Stjepanom barunom Sarkotićem i da s njime razgovara. On se zaista tamo sastao i sa Sarkotićem i s još nekim časnikom, Hrvatom, koji da je izbačen iz jugoslavenske vojske.

Kad sam na Plamenčeva izlaganja smješkajući se odgovorio da to Duceu neće tako lako poći za rukom, jer će naići na tvrd orah, Plamenac mi je odgovorio.

- To je gotova stvar. Odluku su stvorili Hitler i Mussolini. Kad bi se i Aleksandrova vojska i borila, ne bi izdržala više od tjedan-dva dana.

.........................................

Ja sam se digao rekavši mu, da se u sedam sati moram naći s prijateljima u kavani. Izišli smo i on me pratio sve do kavane. Za to vrijeme mi je neprestano govorio protiv kralja Aleksandra, " koji ima djeda Nikole lukavost, ali nema njegovu pamet". Govorio mi je nadalje kako kralj Aleksandar bezdušno tretira svoju rodbinu po materi, kako ujni s djetetom ne da nego samo pet tisuća francuskih franaka na mjesec. Završio je stiskajući zube

- Njegova je sudbina zapečaćena.; prije godine dana on će biti ubijen

- Moram vas upozoriti gospodine ministre, da sam lojalan građanin ove države, a radi nje i kraljev.

Lecnuvši se Plemanac je odgovorio:

- Razumijem,a li ćete uvjeren sam, razumjeti čovjeka čija je zemlja potlačena , a njena sloboda ukinuta pa nećete...

- Neću gospodine Plamenac, ne bojte se.

tako smo se rastali i više se nikad nismo vidjeli. Njegovo pripovjedanje izgledalo mi je više kao izljev mržnje i bijesa, koji nema veze sa stvarnošću pa svemu tome nisam davao, ni što se njega tiče, ni općenito, nikava značenja.

Ne znam koliko je baš relevantno mišljenje Plamenca i sličnih Plamencu. I kralj Nikola je umro u velikoj ozlojeđenosti prema Srbiji i svom unuku kralju Aleksandru, jer su svi njegovi politički planovi propali (nije se vratio iz emigracije u CG, ujedinjenje je obavljeno mimo Petrovića, i sl.). Iz ovog što si postavio se samo može zaključiti da ovo govori ogorčeni predstavnik predratnog crnogorskog establišmenta koji su u novoj državi izgubili pozicije pa su svoju ogorčenost reflektovali i na celo stanovništvo, koje je u ogromnom delu bilo lojalno i sa euforijom dočekalo ujedinjenje. Pobunom su i upravljali tzv. Gaetaši (crnogorska politička emigracija stacionirana u italijanskoj Gaeti po kapitulaciji CG u WWI), jer im nije dozvoljen povratak jer su sramno kapitulirali u ratu pred AU za razliku od srpskog vođstva koje je radije izabralo zbeg preko Albanije i odlazak na Krf, nego potpisivanje kapitulacije Srbije. Sin jednog takvog Gaetaša ti je Jovo Kapičić, masovni komunistički ubica i tvorac Golog otoka - to ti je taj profil ljudi... Nije ni čudo što su kasnije baš takvi, bili predvodnici crnogorske "emancipacije" od Srpstva.

Mislim ovakvih citata, samo suprotne sadržine, mogu ti staviti na desetine ovde.

Inkvizitor
13-02-2012, 13:21
Ne znam koliko je baš relevantno mišljenje Plamenca i sličnih Plamencu. I kralj Nikola je umro u velikoj ozlojeđenosti prema Srbiji i svom unuku kralju Aleksandru, jer su svi njegovi politički planovi propali (nije se vratio iz emigracije u CG, ujedinjenje je obavljeno mimo Petrovića, i sl.). Iz ovog što si postavio se samo može zaključiti da ovo govori ogorčeni predstavnik predratnog crnogorskog establišmenta koji su u novoj državi izgubili pozicije pa su svoju ogorčenost reflektovali i na celo stanovništvo, koje je u ogromnom delu bilo lojalno i sa euforijom dočekalo ujedinjenje. Pobunom su i upravljali tzv. Gaetaši (crnogorska politička emigracija stacionirana u italijanskoj Gaeti po kapitulaciji CG u WWI), jer im nije dozvoljen povratak jer su sramno kapitulirali u ratu pred AU za razliku od srpskog vođstva koje je radije izabralo zbeg preko Albanije i odlazak na Krf, nego potpisivanje kapitulacije Srbije. Sin jednog takvog Gaetaša ti je Jovo Kapičić, masovni komunistički ubica i tvorac Golog otoka - to ti je taj profil ljudi... Nije ni čudo što su kasnije baš takvi, bili predvodnici crnogorske "emancipacije" od Srpstva.

Mislim ovakvih citata, samo suprotne sadržine, mogu ti staviti na desetine ovde.

Petar Plamenac nije bilo tko..nego predjsednik crnogorske vlade u 1-om svjetskom ratu.

To je itekako relevantno a njegovo mišljenje, nema veće potvrde od crnogorskog referenduma o neovisnosti, što ćeš ti prevaliti komunistima a to nema veze s vezom. To što ti govoriš, to je faksifikat, Povijesni falsifikat.

Naravno da je bilo i drugačijih mišljenja, to nitko ne spori.

Koliko ja znam u Gaeti su završili nakon nesupjele bune i tamo se Kapičić rodio.

Što se tiče sramote.., Crnogorci su na vas kivni jer su vam vele štitili odstupnicu dok ste se vi povlačili a oni izginuli na Mojkovcu braneći vam odstupnicu.

Uroš
13-02-2012, 13:24
Nacionalni sastav Crne Gore, prema službenim rezultatima popisa 2011. koje je objavio Zavod za statistiku Crne Gore
Crnogorci 44,98%
Srbi 28,73%
Bošnjaci 8,65
Albanci 4,91%
Muslimani 3,31%
Romi 1,01%
Hrvati 0,97%
neizjašnjeni 4,87%

Dakle, manje od polovice Crnogoraca je trebalo dat privolu,ne odricanju od crnogorstva kao nacije,nego privolu za zajedničku državu.I nije prošlo.Ali po njima ,oni su Srbi.
Pa koliko bi onda glasovalo Crnogoraca da žele zajedničku država sa Srbima i da se odriču crnogorstva?

Pa di su ti srbocrnogorci?

Na referendumu o nezavisnosti CG 2006. rezultat je bio 55,4% naspram 44,5% za nezavisnost. Ono što je jasno je da pravoslavno stanovništvo (kojih je u CG 75%) većinski glasalo za zajednicu sa Srbima. To pravoslavno stanovništvo, izjašnjavali se oni nacionalno Crnogorcima ili Srbima, je ono na šta i vi mislimo kad kažemo Crnogorci. Sigurno da ne smatraš ni ti ni ja Crnogorcima Hrvate u Boki ili Šiptare u Ulcinju i Malesiji.

Prevagu na referendumu su donele manjine, onih 25% koliki im je udeo u stanovništvu Crne Gore. A razlika u korist suverenista je na kraju bila jedva 10%. Pa ti saberi 2 i 2... Istorijski i gleano u perspektivi nije tu ništa definitivno, klatno kod Crnogoraca ide u jednom ili u drugom pravcu, videćemo.

Uroš
13-02-2012, 13:32
Čisto da se razumemo, niko ne spori Crnogorcima da su nacija. Ako se izjašnjavaš da si Crnogorac i da nemaš veze sa Srbima, niko te ne može ubediti u suprotno. Izjasni se Eskimom ili Aboridžinom, ti si to. To je nečije najintimnije osećanje i osnovno pravo i niko normalan to ne negira.

Sporno je samo njihovo etničko poreklo i istorijski karakter. Oni su i po poreklu i istorijskom karakteru bili samo i ništa drugo do Srbi. "So srpstva" što bi rekao Marko Miljanov... Sporan je manir tih Crnogoraca da zadiru dalje u prošlost kad njihova istorija kao nacije počinje 1945., neka krenu od te godine i svi mirni. Komunisti su im naciju stvorili, ni prvima ni poslednjima. Makedoncima isto, Muslimanima (kasnije Bošnjacima) isto...

caporegime
13-02-2012, 13:37
a tek da vidiš kako su poljuvali srbiju u zadnjem ratu.
javlja se pred dubrovnikom neki nikšićaniin, junačan uslijed okruženja teškog oružja kontra par stotina branitelja s puškama, kako prigovara srbiji i govori kako je nikšić dao više mobiliziranih nego beograd....

Inkvizitor
13-02-2012, 13:45
Čisto da se razumemo, niko ne spori Crnogorcima da su nacija. Ako se izjašnjavaš da si Crnogorac i da nemaš veze sa Srbima, niko te ne može ubediti u suprotno. Izjasni se Eskimom ili Aboridžinom, ti si to. To je nečije najintimnije osećanje i osnovno pravo i niko normalan to ne negira.

Sporno je samo njihovo etničko poreklo i istorijski karakter. Oni su i po poreklu i istorijskom karakteru bili samo i ništa drugo do Srbi. "So srpstva" što bi rekao Marko Miljanov... Sporan je manir tih Crnogoraca da zadiru dalje u prošlost kad njihova istorija kao nacije počinje 1945., neka krenu od te godine i svi mirni. Komunisti su im naciju stvorili, ni prvima ni poslednjima. Makedoncima isto, Muslimanima (kasnije Bošnjacima) isto...

kako te netko može ozbiljno shvatiti kad lupetaš gluposti o komunističkom stvaranju crnogorske nacije kad ti je primjerima dokazano da to nije tako.

Ignorant.

caporegime
13-02-2012, 14:02
Na referendumu o nezavisnosti CG 2006. rezultat je bio 55,4% naspram 44,5% za nezavisnost. Ono što je jasno je da pravoslavno stanovništvo (kojih je u CG 75%) većinski glasalo za zajednicu sa Srbima. To pravoslavno stanovništvo, izjašnjavali se oni nacionalno Crnogorcima ili Srbima, je ono na šta i vi mislimo kad kažemo Crnogorci. Sigurno da ne smatraš ni ti ni ja Crnogorcima Hrvate u Boki ili Šiptare u Ulcinju i Malesiji.

Prevagu na referendumu su donele manjine, onih 25% koliki im je udeo u stanovništvu Crne Gore. A razlika u korist suverenista je na kraju bila jedva 10%. Pa ti saberi 2 i 2... Istorijski i gleano u perspektivi nije tu ništa definitivno, klatno kod Crnogoraca ide u jednom ili u drugom pravcu, videćemo.

pa i nije baš tako jednostavno. pravo glasa su imali i državljani s prebivalištem van crne gore.
najviše ih je u srbiji a tamo su ljudi bili skloniji uniji sa srbijom.
a i mnogi sandžački muslimani su glasali protiv jer bi osamostaljenje crne gore cijepalo njihov jedinstveni sandžački prostor na dvije države.
u tom smislu su neke političke skupine i vodile kampanje.

dakle, nije to baš tako lako izračunat kak osi ti sam izralunao.
kad bi gledali samo stanovnike koji žive u crnoj gori postotak za samostalnost bio bi i veći.

bandira
13-02-2012, 14:23
Koji bolesnik.Koja matematika.

75% po njemu Srba,sa dodatnim glasovima izvan Srbije,izgubili referendum od 25% manjinaca kojih je dio na sjeveru također glasovao za zajedničku državu.

Crnogorcima kao naciji kaže komšija istorija počinje sa komunistima 1945.Pa šta s njima možeš raspravljat.Nevjerovatno.

Da ne idemo dalje u povijest.Od 1852. ustrojena je Kneževina Crna Gora koju su do 1878. priznale sve države svijeta.
No, crnogorska neovisnost je nestala 1918. nelegalnim i nasilnim pripajanjem Kraljevini Srbiji, odnosno, Kraljevini SHS.

Graničar Jozo
13-02-2012, 14:34
Ignorant.

ne samo da je ignorant, nego je i mučki provokator :D

na pitanje zašto je grad banja luka postala srpskom nakon potresa 1969. odgovara da je vidio na šta ciljam, a to je da su srbi izazvali zemljotres da nasele banja luku (tako nekako). ajde dobro, ja kažem da je to nemoguće pa da su svi srbi 100-kilaši i da svi počnu kolektivno skakati opet ne bi uspjeli. eventualno da su imali kojeg teslu više umjesto garašanina, al to je već neka druga priča.

Kad se malo pribrao počeo je beljezgarit o nekim dugoročnim procesima industrijalizacije, što je u suštini točno, međutim namjerno u toj priči izostavlja 3 važna elementa.

Prvi je popis iz 1961. godine u kojemu srbi čine tek relativnu većinu u općini. Što znači da ni općina nije bila apsolutno srpska.

Drugi je izjašnjavanje muslimana, koji se tek od 1971. mogu izjasniti kao muslimani.

Treći je popis iz 1971. godine u kojemu je zabilježen nagli porast srpskog stanovništva, a koliki je to porast govori činjenica da su od relativne većine postali u dvije godine apsolutna većina.

Dakle, da je kojim slučajem ta selidba bila uvjetovana procesima industrijalizacije, kako to tvrdi mučki provokator, ne bi se nacionalna struktura stanovništva tako drastično promijenila, a posebno ne u korist Srba, jer su muslimani već 1971. dobili mogućnost nacionalnog izjašnjavanja kao Muslimani.

O događanjima 1991. ne treba ništa ni govoriti, to je ionako bio sve dogovor. :D

Uroš
13-02-2012, 14:47
pa i nije baš tako jednostavno. pravo glasa su imali i državljani s prebivalištem van crne gore.
najviše ih je u srbiji a tamo su ljudi bili skloniji uniji sa srbijom.
a i mnogi sandžački muslimani su glasali protiv jer bi osamostaljenje crne gore cijepalo njihov jedinstveni sandžački prostor na dvije države.
u tom smislu su neke političke skupine i vodile kampanje.

dakle, nije to baš tako lako izračunat kak osi ti sam izralunao.
kad bi gledali samo stanovnike koji žive u crnoj gori postotak za samostalnost bio bi i veći.

Baš suprotno.

Upravo državljanima Crne Gore s prebivalištem u Srbiji nije dato pravo glasa!!! Pa to je i bila najveća kontroverza tog referenduma. Srpska opozicija je zbog toga bila na korak od bojkota. Kao kompromis je, pod posredništvom EU (Havijera Solane) podignut cenzus na 55% da bi se priznali rezultati. Pa o tome se brujalo na sva zvona u to vreme, mislim to je toliko lako proverljivo, na internetu imaš gomilu materijala...

Mislim, logičan potez crnogorske vlasti. Na stotine hiljada je CG državljana koji žive i rade u Srbiji. Rodili se u CG, odselili se u Srbiju (studije, zapsolenje), ali po rođenju su zadržali državljanstvo matične republike (Ustav 1974. i pravo državljanstva republika). Da je toj populaciji dato pravo glasa na referendumu i da je samo 10-i deo otišao dole da glasa, rezultat bi bi skroz suprotan. Biračko telo u CG je nekih 450-460 hiljada, a razlika na referendumu je bila 25-30 hiljada glasova.

Znači, matematika je očigledna. Glasali su samo oni sa prebivalištem u Crnoj Gori. Od tih, a takvi su uvršteni u stalnu populaciju na popisu 2002. a slično je bilo i na ovom zadnjem, je 75% pravoslavnih (bilo da su se nacionalno izjasnili kao Crnogorcima ili Srbima), 25% manjina. Razlika na referendumu je bila 10%. Stvari su jasne, pravoslavci su znatnom većinom glasali za ostanak u zajednici sa Srbijom.

Ne čudi me da nisi toliko upoznat sa ovim finesama, nije se to u Hrvatskoj toliko pratilo kao kod nas ili dole kod njih u Crnoj Gori.

bandira
13-02-2012, 14:48
ne samo da je ignorant, nego je i mučki provokator :D

na pitanje zašto je grad banja luka postala srpskom nakon potresa 1969. odgovara da je vidio na šta ciljam, a to je da su srbi izazvali zemljotres da nasele banja luku (tako nekako). ajde dobro, ja kažem da je to nemoguće pa da su svi srbi 100-kilaši i da svi počnu kolektivno skakati opet ne bi uspjeli. eventualno da su imali kojeg teslu više umjesto garašanina, al to je već neka druga priča.

Kad se malo pribrao počeo je beljezgarit o nekim dugoročnim procesima industrijalizacije, što je u suštini točno, međutim namjerno u toj priči izostavlja 3 važna elementa.

Prvi je popis iz 1961. godine u kojemu srbi čine tek relativnu većinu u općini. Što znači da ni općina nije bila apsolutno srpska.

Drugi je izjašnjavanje muslimana, koji se tek od 1971. mogu izjasniti kao muslimani.

Treći je popis iz 1971. godine u kojemu je zabilježen nagli porast srpskog stanovništva, a koliki je to porast govori činjenica da su od relativne većine postali u dvije godine apsolutna većina.

Dakle, da je kojim slučajem ta selidba bila uvjetovana procesima industrijalizacije, kako to tvrdi mučki provokator, ne bi se nacionalna struktura stanovništva tako drastično promijenila, a posebno ne u korist Srba, jer su muslimani već 1971. dobili mogućnost nacionalnog izjašnjavanja kao Muslimani.

O događanjima 1991. ne treba ništa ni govoriti, to je ionako bio sve dogovor. :D

Kako se nismo dogovorili 1991 kad smo svi Srbi? Pa valjda se ukućani dogovaraju?

Uroš
13-02-2012, 14:49
Inkvizitore, na poslu sam, ne mogu na sve da stignem da repliciram, ali ne brini odgovoriću ti...

caporegime
13-02-2012, 15:08
pola muslimana u cg se izjašnjava crnogorcima. ako se inzistira na tome da su to sve poturčeni domicilni stanovnici zar im se može oduzeti pravo da se osjećaju crnogorcima i da ih se smatra manje vrijednima?
pola nacionalno izjašnjenih kao muslimani ili bošnjaci su glasovali za zajednicu sa srbijom.
ok, albanci ili hrvati su sigutrno glasovali za samostalnost ali koliko bi oni mogli utjecati na rezultate?

NorthStand
13-02-2012, 16:33
Ma neka oni pričaju što žele, ljudi moji BiH je nezavisna, i takva če i ostat ma koliko neki dio njenog teritorija htjeli odcijepit za sebe. Crna Gora je nezavisna, i šta god Uroš Mišić pričao ovdje iz svog kazamata, teško će nekog uvjerit da će se crnogorci u budućnosti te nezavisnosti odreć. Izdali su zahtijev da budu dio NATO saveza, i dio EU. Makedonci nezavisni, njih svojataju od kad postoje, a i oni se uguravaju njima jer se očito boje albanske terorističke ekspanzije. I tako u krug, al svi navedeni su nezavisni i to će vrlo vjerojatno ostat. Samo mi nisu jasni makedonci, koji imaju problem s tim šipcima i grcima, a opet stavljaju se na stranu srba koji su u aktivnoj koaliciji s njihovim neprijateljem grcima. Grci im blokirali ulazak u NATO, vjerojatno i u EU, i nikome ništa. Makedonci su barem meni pomalo čudni, i ne kužim šta zapravo izvode s tim koaliranjem s srbima na konto nekakvog animoziteta prema albancima.

I naravno da su manjine glasale za samostalnost CG, ali je činjenica da su svi crnogorci glasali za isto, a jedino Srbi bili protiv. Ovaj puta, nisu bili suzdržani kao i obično kad su referendumi o samostalnosti u pitanju. Sve u svemu, raspalo im se "carstvo" preko noći što bi se reklo. A zašto? Zato jer su megalmani, i jer misle da su veći i jači nego što obijektivno jesu. Ne znam gdje im je bila pamet udarit na hrvate, za koje su mogli pretpostavit da neće dobro proći u tom okršaju. Vjerojatno ni mi ne bi protiv objektivno slabijih slovenaca bolje prošli, jer motiv obrane vlastite zemlje, daleko je veći od motiva onih koji pokušavaju osvojit nečju zemlju. Al Srbi ko Srbi, bili presamouvijereni, i "velika srbija" im je mrtvo slovo na papiru. A to će i ostat, jer čisto sumnjam da će sjever kosova, i RS uspjet odcijepit, bez obzira na napore koje ulažu u tom smjeru.

NorthStand
13-02-2012, 16:36
Kako se nismo dogovorili 1991 kad smo svi Srbi? Pa valjda se ukućani dogovaraju?

Kako reče Šešelj, mi smo SRBI KATOLICI, kao i Ruđer Bošković! :rofl

NorthStand
13-02-2012, 16:43
A Kosovo je posebna tema, da nije bilo slobinog maltretiranja Albanci nikad ne bi dobili ovo što su dobili. A Srbi neka i dalje pričaju priče, kako se celi svet urotio protiv njih. A to što su oni masovno ubijali i protjerivali albance kroz povijest, nikome ništa. Pa prozivanje NATO saveza za bombardiranje, meni iskreno drago da vas izbombardirali da i vi malo osjetite, kako je to kad vam netko granate servira u "dnevni boravak". Tad ste imali priliku osjetit ono, što smo mi doživljavali od vaših "junaka". Kalibra Mladića Martića Hadžića Šljivančanina, i da ne nabrajam dalje. Sve se vraća, sve se plaća, rekli bi neki. Tako da, ja na ovu nezavisnost kosova gledam, kao isprovociranu nezavisnost s vaše strane. Jer vi se niste mogli pomirit s činjenicom da vam albanci žive, "na svetoj srpskoj zemlji", a na kraju ćete zbog nepromišljenih odluka i zločina trajno ostat bez njega. A da ste bili samo mrvicu normalniji, i na pragmatičniji način pokušali riješit to kosovsko pitanje u svoju korist, siguran sam da bi danas priča oko Kosova bila sasvim drugačija.

moonlight
13-02-2012, 18:32
Evo ja bi samo Uroša pitao što misli o dr. Radivoju Radiću i pokojnom akademiku Simi Ćirkoviću, baš me zanima?

Graničar Jozo
14-02-2012, 10:06
Vidim da je tema malo zamrla... Opaki odgovori se smišljaju :)

Jedan od najznačajnijih elemenata strateškog pozicioniranja Srba je preustroj JNA iz 1989. godine.

O tome se može nešto naći na interetu, a ja ću da ti pregled što je napisao admiral Lošo.

Preoblikovanje JNA iz vojske tipa "ideološke jednakosti" u srpsku imperijalnu silu

Budući da je JNA imala sva obilježja vojske tipa "ideološke jednakosti", preoblikovanje u srpsku imperijalnu silu odvijalo se dugotrajno i sustavno i to: (a) na polju jezika, (b) nacionalnog sastava, (c)upravnog i zapovjednog časničkog zbora i (d) ratnog umijeća.

U višenacionalnoj zajednici kakva je bila bivša Jugoslavija ravnopravnost naroda bila je zajamčena na formalno-pravnoj razini. Od toga nisu bile izuzete niti oružane snage (Zakon o službi u oružanim snagama i ostala pravila). Bitno narušavanje nastaje na jezičnom polju, koje sa stajališta njegova značenja za narod ima strategijsko obilježje. Službeni jezik u oružanim snagama bio je"srpskohrvatski", što se opravdavalo jedinstvom zapovijedanja i činjenicom da taj jezik govori(razumije) većina pučanstva bivše Jugoslavije. U biti, to je bila potpuna i sustavna srbizacija svih pripadnika oružanih snaga koji nisu bili Srbi.

Osim jezika očigledna neravnopravnost bila je u nacionalnom sastavu časničkog zbora gdje je postotak bio slijedeći:

Srbi 63,2%,

Crnogorci 6,2%,

Makedonci 6,3%,

Hrvati 12,6%,

Slovenci 2,8%,

Muslimani 2,4%,

Jugoslaveni 3,6%,

Albanci 0,6%,

Mađari 0,7% i ostali 1,6%.

Upravo pitanje nacionalne strukture djelatnog časničkog, a i pričuvnog zbora zbog teritorijalne obrane (TO) u višenacionalnoj državi, kakva je bila bivša Jugoslavija, zahtijeva usklađenost udjela pojedinih naroda. Jasno se uočava ne samo da je ta zastupljenost nesrazmjerna, nego da se radi o planiranom nacionalnom prikraćivanju cijelih naroda, poglavito hrvatskog. Svoju vršnu točku prikraćivanje će doseći u vremenu 1986.-1990. dakle, nakon Memoranduma SANU i preustroja oružanih snaga, kada postotak Srba u ukupnom časničkom zboru prelazi 70%.

Tako dugoročno planirano prikraćivanje uočljivo je i na razini upravnog i zapovjednog dijela JNA –višeg časničkog zbora (razina bojnika, brigadira i generala). Osim toga, neprekidno se provodila ideološka, politička i socijalna homogenizacija časničkog zbora. Njezin je cilj bilo projugoslavensko(čitaj prosrpsko) podruštvljene. Provodila se planski i gotovo nezapaženo u obliku dugogodišnjeg službovanja izvan vlastitog kulturnog, civilizacijskog i nacionalnog prostora. Samo na taj način može se objasniti "dosljedna" potreba za premještajima i djelatnom službom daleko od zavičaja, uz istodobno prodiranje Srba na ona područja na kojima je trebalo promijeniti nacionalnu strukturu. Velikosrpsko usmjerenje časnika na najznačajnijim vojnim dužnostima nije se postizavalo samo davanjem prednosti časnicima isključivo srpske (crnogorske) nacionalnosti, nego i njihovim odgojem. Na vojnim školama redovito se naglašavala srpska povijest i veličalo junaštvo srpske vojske. Sastavni dio tog plana bilo je i načelo da ročni sastav u što većem broju služi izvan svojih republika stvarajući tako nove moguće Jugoslavene kojima je zadaća "braniti svaki dio Jugoslavije".

Na polju ratnog umijeća (strategije) u osamdesetim godinama u svijetu se događa kopernikanski preokret jer na vojnu pozornicu stupa novi čimbenik - informacija. Za JNA kao da se nisu izvele operacije "Orlove kandže", "Prerijska vatra", "Kanjon El Dorado", "Mir za Galileju", "Corporate" i napokon "Pustinjska oluja". I dalje temeljna strategijska postavka ostaje "mirnodopska armija jednaka je ratnoj". U takvom gledištu krije se zbiljska uloga JNA, uloga koju će imati u ostvarivanju velikosrpskih ciljeva. Osim glomaznosti i zastarjelosti u tehničko-tehnološkom, organizacijskom i doktrinarnom smislu, konzervatizam JNA je najviše oblikovao sastav djelatnog kadra. Taj proces je bio dvosmjeran jer je na stvaranje glomazne i organizacijski i doktrinarno zastarjele vojske utjecao psiho-sociološki i obrazovni profil djelatnog sastava. Antiintelektualizam u takvoj vojsci bio je jako naglašen. To će izravno utjecati na operativnu sposobnost jer uopće nije postojala jasna doktrina obuke, a sve je to dodatno otežavao čvrsti tradicionalizam. Naglašena vezanost na revolucionarne stečevine NOB-a i težište na ideološko-političkom radu bili su jedan od temeljnih uzroka dogmatskom pristupu glede operativnog umijeća i, unutar toga, taktici uporabe postrojbi.

Završna dionica preoblikovanja JNA u srpsku imperijalnu silu

Početkom osamdesetih godina, počinje završna dionica preobražaja JNA u velikosrpsku imperijalnu oružanu silu. Dvije temeljne odrednice to uobličavaju:

preustroj oružanih snaga krajem 1986. i početkom 1987. Njima se ukidaju armije, divizije i pukovnije,a umjesto toga formiraju se vojne oblasti (vojišta), korpusi i brigade.

donošenje Strategije opće narodne obrane i društvene samozaštite SFRJ koju je Predsjedništvo usvojilo 20. svibnja 1987.

Obilježja i svrha preustroja OS (JNA i TO)

Iako je preustroj oružanih snaga proveden tijekom 1987., svoj začetak i pokusnu provedbu imao je u vremenu od 1981. (kosovska događanja) do 1985. kada je odlučeno o preustroju OS SFRJ. Tih pet godina na području Kosova sustavno je provjeravano funkcioniranje korpusa, u ovom slučaju 52. K.,koji je 1981. formiran s temeljnom zadaćom pacifikacije područja. Zaključak iz tog "laboratorijskog uzorka" bio je: ako je pacifikacija uspjela tamo gdje je 90% nesrpsko pučanstvo, onda nema nikakvih razloga da to ne uspije tamo gdje su uvjeti znatno povoljniji (Hrvatska, Bosna i Hercegovina).

Nakon uspješnog pokusa, napušta se dotadašnja armijska struktura koja je područno pokrivala republike, osim Hrvatske koja je bila "podijeljena" između 5. i 7. Armije. Može se uočiti da je takva armijska podjela, ako se uzme u obzir i teritorijalna obrana10imala "republičko" obilježje.

http://www.nsf-journal.hr/issues/zbornik_s1/Domazet_slike/figure1.jpg

Organizacija JNA na strategijskoj i operativnoj razini uglavnom se poklapala s republičkim i pokrajinskim granicama. Tako je svaka republika imala "svoju" armiju, a pokrajine "svoj" korpus. Zapovjednici armija, odnosno korpusa, najčešće su bili časnici iz tih republika. To je trebalo ukinuti. Zato se već 1981. razmišlja, 1985. uobličuje, a potom i provodi reorganizacija zapovijedanja i ustroja OS SFRJ (JNA i TO). Veljko Kadijević naznačit će kako je bit tog rješenja bio taj da se umjesto šest armija kopnene vojske formiraju tri vojišta (slika 2.) kojih je područna podjela potpuno zanemarila"administrativne" granice republika i pokrajina. Stožeri teritorijalne obrane republika i pokrajina u operativnom su smislu podređena zapovjedništvima vojišta, umjesto "vrhovnoj komandi", a područni stožeri teritorijalne obrane zapovjedništvima korpusa JNA. Ne želeći, kako sam kaže, ukazati i na druge strategijske i operativne povode, koji su uvjetovali takva rješenja, potrebno je naći odgovor. Koji su ti prikriveni povodi? Ti drugi prikriveni povodi su: (1) operativni razvoj gotovih snaga prema planovima uporabe za izvanredne prilike; (2) dovođenje na zapovjedna mjesta časnika s naglašenim opredjeljenjem za velikosrpsku ideju i; (3) uvježbavanje postrojbi na pravcima uporabe prema novom doktrinarnom pristupu "bitke u prostoru". Ta su nova organizacijska rješenja, prema Kadijeviću, bar donekle narušila već uhodani nadzor republika i pokrajina nad "svojom" teritorijalnom obranom i dosta su umanjila već legalizirani "njihov"utjecaj na JNA. Koliko je samo proturječna ova tvrdnja! Ona ipak dokazuje u kojoj je mjeri vojni establišment bio samostalan politički čimbenik i koliko je sam svjesno rušio glavno načelo JNA o oružanoj sili svih naroda i narodnosti pretvarajući se tako planski u imperijalnu srpsku vojnu silu mnogo prije nego što će doći do raspada Jugoslavije.

Kako je politički cilj "odredio" zapadnu granicu "Velike Srbije" na crti Virovitica, Karlovac, Karlobag nova vojno područna podjela to prati na način:

http://www.nsf-journal.hr/issues/zbornik_s1/Domazet_slike/figure2.jpg

1.VO + 3. VO + 1/3 3.VO + 2/3 VPO = "Velika Srbija"

Ovaj pseudo matematički izraz u strategijskom smislu znači: kako Hrvatskoj oteti vode Dunav i 2/3Jadrana?

Strategija ONO i DSZ SFRJ - vojno politička temeljnica za ostvarivanje veliko-srpskih političkih ciljeva

Za razliku od "strategije oružane borbe"15iz 1983. (koja novom strategijom nije formalno stavljena izvan snage kao nevažeća) Strategija ONO i DSZ rađena je kao opće vojni pristup rješenja problema obrane. Ona je u samom svojem nazivu, naročito u onom djelu koji govori o društvenoj samozaštiti, vojno-politička platforma koja ne samo razrađuje inačice "ugrožavanja" suvereniteta i teritorijalnog integriteta SFRJ, nego značajno naglašava svaki oblik destabilizacije društveno političkog ustroja i ekonomskog sustava. Prema toj strategiji JNA kao oružana sila za zaštitu teritorijalnog integriteta preoblikuje se u vojsku za očuvanje oligarhijskog socijalističkog (komunističkog) sustava. U tom smislu znakovito je četvrto poglavlje pod naslovom "vanredne prilike", poglavlje u kojem se raščlanjuje mogućnost destabilizacije društvenog sustava SFRJ i način njegovog sprečavanja. "Vanredne prilike" definiraju se kao društvena stanja koja nastaju na manjem ili većem dijelu ili na cjelokupnom području Jugoslavije kad unutrašnji neprijatelj, samostalno ili udružen sa snagama vanjskog neprijatelja (pojačao a.), koristeći proturječnosti društvenog razvoja, objektivne teško će, subjektivne slabosti i međunarodne prilike, pojačava subverzivne djelatnosti u okviru specijalnog rata ili planira poduzimanje opsežnih oružanih i drugih aktivnosti kojima se destabilizira društveni sustav i teži njegovom potpunom paraliziranju, čime se neposredno ugrožava nezavisnost zemlje, njezin suverenitet, teritorijalna cjelokupnost i Ustavom SFRJ utvrđeno društveno uređenje.

Prema ovakvoj definiciji uporaba snaga JNA moguća je na dva načina:

demonstracija sile i prijetnja njezinom uporabom u žarištima izražavanja neprijateljske djelatnosti;

izravno sudjelovanje dijela JNA u otklanjanju "vanrednih prilika" i njima izazvanih posljedica.

Uslijedit će mnogo rasprava i "stručnih" osvrta na temu izvanrednih prilika poglavito u "Biltenu" GŠJNA, a na visokoj vojno političkoj školi JNA biti će napisan i udžbenik. U okviru zakonskih postavki o uporabi oružanih snaga SFRJ, a radi pripreme za takvo stanje navode se zadaće koje je u svojem osvrtu dao nitko drugi nego general pukovnik Blagoje Adžić. Jedna je od glavnih zadaća "obuka i odgoj, naročito jedinica namijenjenih za angažiran je u eliminiranju vanrednih prilika, prema odgovarajućim planovima za vanredne prilike"

Što se može zaključiti iz ovakve "vojne strategije"? Ona to nedvojbeno nije. Prvo, nije logično da je izvanredno stanje ono polje u kojem će se uporabiti vojna sila; bilo bi logično da to budu policijske snage. Drugo, ako do takvog izvanrednog stanja ne dođe, ta strategija gubi svoj smisao. Da bi strategija imala smisla, izvanredno stanje treba izmisliti, potaknuti, proizvesti, pothranjivati, a potom u tom "determiniranom kaosu" uporabiti vojnu silu prema jasno razrađenom planu i s dugotrajno pripremanim, provjeravanim i uvježbavanim snagama. Dakle, već 1986/1987. u potpunosti je ostvarena povoljna srbizirana struktura časničkog zbora, uobličena strategija djelovanja, i preustrojene oružane snage. Ti će čimbenici već preobraženu JNA usmjeriti prema velikosrpskoj nacionalističkoj ideji prije nego što Milošević stupi na političku pozornicu kao izravni izvršitelj te iste ideje. Promjena granica, pa i onih unutarnjih, u federalnoj strukturi nije moguća bez vojne sile. Tek kad je ona stvorena (vojne oblasti) i idejno-politički usmjerena(Memorandum SANU), slijedi i realizacija.

Više o tome

http://www.scribd.com/doc/55993307/Davor-Domazet-Lo%C5%A1o-Kako-je-pripremana-agresija-na-RH-i-BIH

http://hrcak.srce.hr/file/4445

Uroš
14-02-2012, 10:35
kako te netko može ozbiljno shvatiti kad lupetaš gluposti o komunističkom stvaranju crnogorske nacije kad ti je primjerima dokazano da to nije tako.

Ignorant.

Kojim primerima je dokazano, odlomcima iz Meštrovićevih memoara... Ne znam koje ti argumente iznosiš osim što kopiraš raznorazne stvari sa interneta i što plasiraš neke opskurne teze za koje tražiš da ih pobijam. Tako je bilo za Božićnu pobunu koju si nazvao ustankom, tako je bilo i za zelenaše i bjelaše, itd.

I ti si ignorant jer nikako da se izjasniš na činjenicu da je u Ustavu Kraljevine Crne Gore iz 1910. stajalo da je "narodnost srbinska a vjera istočnopravoslavna"? Kako objašnjavaš taj fenomen?

Uporno ponavljam da niko ne spori da su Crnogorci imali zasebnu državotvornu svest, ono što je sporno (tj. uopšte nije sporno, stvari su jasne) da nisu imali zasebnu nacionalnu svest od Srba. Bili su Srbi. Do 1945.

bandira
14-02-2012, 10:37
Razmišljanje jednog crnogorca sa njihovog foruma

Opštepoznata stvar je da je Crna Gora okupirana od strane Jadranske armije srpske vojske, da je u njoj bio proglašen policijski čas, da je od naroda oduzeto svo oružje čak i trofejno, da je u tim uslovima u Podgorici održana Velika narodna skupština (srpskog) naroda, i da je zadnja stavka u zapisniku fatićeve riječi od danas više nijesmo Crnogorci od danas smo Srbi, da je neustavno i nezakonito detronizovana vladarska kuća Petrovića, da je neustavno nezakonito i podlo ukinuta Crna Gora kao država (anšlus) i priopjena Kraljevini rbiji (aneksija), da su Crnogorci kao nacija zabranjeni.
Nikuom slučaju Zetska banovina nije mgla biti smatrana Crnom Gorom već dijelom srbije jednako kao i Vardarska, Moravska, Dunavska, Drinska banovina koje su smatrane dijelom Srbije uključenim u Jugoslaviju.
Zato je i formirana Banovina Hrvatska od Primorske i Savske Banovine a Dravska je i onako smatrana slovenačkom. Vidi se ne samo da Srbija nije razparčana nego je vrlo proširila svoju teritoriju na današnje Vojvodinu, Bosnu i Crnu Goru. Ako se to zaista ne može viđeti ne znam što se vidi. Možda se šćela i srpska Dalmacija i Slavonija ali se moralo izići u susret Hrvatima pa im je davano i što nijesu tražili.

Jugosloveni tad nijesu postojali, a kao nacionalna kategoria integracije se javljaju tek u SFRJ i to dosta kasno kada je već bila izvjesna atomizacija Jugoslavije na nacionalne entitete. Crnogorcima je bilo zabranjeno da se nacionano i narodno određuju kao Crnogorci a takođe je bilo zabranjeno na kapi nositi išto drugo osim grba Srbije.

Crnogorci su zaista bili pobodnici ideje ujedinjenja što su, i pored podlog odnosa prema njima kao narodu i naciji i njihovoj vjekovnoj zemlji i slobodi, i dokazali 13 jula 1941. kad podižu opštenarodni ustanak jedini u Evropi u II Svjetskom ratu (svi drugi su mili marginalne političke bune) u znak želje za jedinstvenom zajedničkom zemljom. Crnogorci jesu smatrali sebe pripadnicima srpske vjere jer je postojala i turska vjera i latinska vjera.
Sami Crnogorci su prezirali Srbe smatrajući ih moralno posrnulim budući su trpjeli bezprimjerna poniženja od strane tuđeg naroda, bez pokušaja ikave pobune. To se smatarlo sramotnim ponašanjem. Mnogo su se višedivili na primjer Skenderbegu Kastriotu koji se tukao sa Turcima i to prilično uspješno, ili Makedoncima koji su, iako svaki put užasno kažnjavani, podizali nekoliko ustanaka i buna.

Crna Gora je tada bila patrijarhalna zaostala sredina u kojoj je vladao viteški duh prkosa i pobune protiv sile, a najviše dostignuće je odbrana slobode po cijenu života. Toga kod Srba nije bilo pola milenijuma i siguran budi da Crnogorci nijesu mislili da imaju išto zajedničko sa tim narodom.

Te priče što je pisalo neđe nešto treba prvo viđeti ko je pisao (a taj podatak nije napisan u originalnom dokumentu nego je naknadno dodat u štampi u nekoj srpskoj štampariji), Mada i sami vladari Crne Gore jesu bili halapljivi na prijsto Srbije. Tu njihovu, potpuno prirodnu želju za vlašću, potsticali su sa strane Rusi pa i samo Srbi (željni slobode ali nevoljni da se zanju biju, no ako može ko drugi daim je da).
I da Kralj Aleksandar koliko se god otimao i migoljio zapravo e bio marioneta centara moći srpskih nacionalnih elita i SPC.

Inkvizitor
14-02-2012, 10:50
Kojim primerima je dokazano, odlomcima iz Meštrovićevih memoara... Ne znam koje ti argumente iznosiš osim što kopiraš raznorazne stvari sa interneta i što plasiraš neke opskurne teze za koje tražiš da ih pobijam. Tako je bilo za Božićnu pobunu koju si nazvao ustankom, tako je bilo i za zelenaše i bjelaše, itd.

I ti si ignorant jer nikako da se izjasniš na činjenicu da je u Ustavu Kraljevine Crne Gore iz 1910. stajalo da je "narodnost srbinska a vjera istočnopravoslavna"? Kako objašnjavaš taj fenomen?

Uporno ponavljam da niko ne spori da su Crnogorci imali zasebnu državotvornu svest, ono što je sporno (tj. uopšte nije sporno, stvari su jasne) da nisu imali zasebnu nacionalnu svest od Srba. Bili su Srbi. Do 1945.

Ti nisi pri sebi..pobuna , ustanak u čemu je razlika..

ja sam samo stavio izvatke iz Meštrovićevih meomara kako bi pobio tvoiju idotsku tezu da Crnogorci postoje od 45-te.

io kako je razmišljao predsjendiok ratne crnogorske vlade..i ne samo on.

i to sam uspio, ne samo ja..

Inkvizitor
14-02-2012, 10:52
Razmišljanje jednog crnogorca sa njihovog foruma

Opštepoznata stvar je da je Crna Gora okupirana od strane Jadranske armije srpske vojske, da je u njoj bio proglašen policijski čas, da je od naroda oduzeto svo oružje čak i trofejno, da je u tim uslovima u Podgorici održana Velika narodna skupština (srpskog) naroda, i da je zadnja stavka u zapisniku fatićeve riječi od danas više nijesmo Crnogorci od danas smo Srbi, da je neustavno i nezakonito detronizovana vladarska kuća Petrovića, da je neustavno nezakonito i podlo ukinuta Crna Gora kao država (anšlus) i priopjena Kraljevini rbiji (aneksija), da su Crnogorci kao nacija zabranjeni.
.

Bio je na forumu hr jedan forumaš pod nickom Armadillo..to mi liči na nega..da je on tu pa da krene Srbima izbijat jedan po jedan presmiješni argument iz ruke..

bandira
14-02-2012, 11:31
Bio je na forumu hr jedan forumaš pod nickom Armadillo..to mi liči na nega..da je on tu pa da krene Srbima izbijat jedan po jedan presmiješni argument iz ruke..

Aleksandar I Ujedinitelj (ili Aca Palikuća kako je poznat u Crnoj Gori) poslije okupacije i anšlusa Crne Gore izdao proglas da se niđe ne smiju pojaviti znaci države Crne Gore (što je i razumljivo jer ju je unuštio) i da u Srbiji (jer još nema SHS i Jugoslavije) živi jedino narod Srba i da su svi drugi zabranjeni, naročito je zabranjeno da iko kaže da je Crnogorac. Zašto bi se nešto zabranjivalo ako nije postojalo?

Inače narod Srba nije pokazivao neku želju da se bije s Turcima naprotiv kad je podignut prvi ustanak (prvi ustanak su podigli Aganlija, Kučuk Alija, Mula Jusuf i Fočić Mehmed Aga) Srbi podižu svoj prvi ustanak ali ne protiv sultana nego protiv ustanika muslimana.

O kojih 600 godina borbe Srba protiv Turaka priča
Crnogorci jesu smatrali sebe pripadnicima srpske vjere jer je postojala i turska vjera i latinska vjera.
Sami Crnogorci su prezirali Srbe smatrajući ih moralno posrnulim budući su trpjeli bezprimjerna poniženja od strane tuđeg naroda, bez pokušaja ikave pobune. To se smatarlo sramotnim ponašanjem.
Mnogo su se više divili na primjer Skenderbegu Kastriotu koji se tukao sa Turcima i to prilično uspješno,
ili Makedoncima koji su, iako svaki put užasno kažnjavani, podizali nekoliko ustanaka i buna. Crna Gora je tada bila patrijarhalna zaostala sredina u kojoj je vladao viteški duh prkosa i pobune protiv sile, a najviše dostignuće je odbrana slobode po cijenu života.
Toga kod Srba nije bilo pola milenijuma i siguran budi da Crnogorci nijesu mislili da imaju išto zajedničko sa tim narodom.
Mada i sami vladari Crne Gore jesu bili halapljivi na prijstolje Srbije. Tu njihovu, potpuno prirodnu želju za vlašću, potsticali su sa strane Rusi pa i samo Srbi (željni slobode ali nevoljni da se zanju biju, no ako može ko drugi daim je da).

Srpski kralj nije morao praviti srpsku naciju ona je od ranije postojala ali je morao obrisati Crnogorce kao etnički i politički pojam (narod i naciju) pa je poslije anšlusa poništio CPC proglasivši njezino prisajedinjenje SPC-u.
Pa je na izuzetno brutalan način ugušio pobunu Crnogoraca ne protiv ujedinjenja jer ujedinjenja nije ni bilo nego protiv anšlusa.
Ne radi se nikakvim sporadičnim čarkama šačice zaluđenika nego o višegodišnjim ratnim operacijama sa hiladama mrtvih sa stotinama familija potpuno istrijebljenih
sravnjenim sa zemljom stotine sela sa potpuno uništenom svom imovinom desetina hiljada ljudi,
sa zločinima koje ne pamti ni najcrnja ljudska duša po brutalnosti, zlobi i mržnji.
Naravno da možeš reći da su to crnogorci radili Crnogorcima ali ti crnogorci su tvoji nacionalni Srbi, a instruktori su im bili etnički Srbi.

U Crnoj Gori se nalazi po zadnjem popisu 29% pripadnika srpske nacije. Znači ljudi koji su se izjasnili da su Nacionalno Srbi. Ako hoćeš da znaškoliko je etničkih Srba među njima odnosno Srba kojima su pretci bili Srbi i oni su isto Srbi nih je oko 2% po svim popisima iz vremena SFRJ. Zašto ti liči na šovinizam ako Crnogorci kažu da nijesu isti narod sa Srbima. Pa cijeli milenijum su živjeli svoj život imali svoju istoriju, kulturu, običaje koji nemaju ništozajedničko sa srpskom istorijom, kulturom i običajima. Fala Bogu živimo tu jedni pored drugih pa je i prirodno da smo morali kroz tih 1.000 godina neki put makar prozboriti.

Ja Srbe ne mrzim , ni su meni izuzetno mili možda i najmiliji na Balkanu ali ne vilom da mi iko kaže da nit sampostojao niti postojim. To nije tačno, hiljadu i kusur godina Crna Gora u kontinuitetu postoji. Nema veze što je mijenjala nazive jer su i drugi u okruženju takođe mijenjali nazive.

Crna Gora s pravom proteže svoju državnost do daleke prošlosti budući se nije mijenjala od prve suverene kraljevine južnih Slovena Duklje od 900. do 1186. Od tad do nestanka Duklje i nastanka Zete pod vlašću Nemanjića Duklja kao staro kraljevstvo ima svoju suverenu istoriju. Ne možemo pričati niokakvim etničkim grupama iz tog doba jer o tome ništo ne znamo a ono što se zna je toliko zbrkano da je bolje ne pominjati, makar za mene. Osvajanjem od strane Nemanjića Zeta nasljednica Duklje ima posebni status od 1186.do 1331.
Poslije toga Zetom vladaju dvije domaće dinastije Balšići i Crnojevići sasvim suvereno od 1350. do 1516.
Od 1493.pa do 1697 Crnom Gorom vladaju vladike CPC i ako se ne radi o čistom vladikatu.
Od 1697. počonje dinastija Petrovića ia ako se ne radi o pravoj dinastiji sa pravom primogeniture, i tako sve do 1918, politički 1921. kad se i formalno ukidaju svi ostatci Crne Gore kao države (mislim na CPC) a Crnogorci kao nacija i narod zbranjuju.

Onda od 1918 do 2006 postoje razne Jugoslavije, Karađorđevića,komunista, demokrata, kad ponovo postaje svoja.
Eto istorije Crne Gore u super kratkim crtama. Naravno da ne preskočim i Turke jer je Crna Gora bila vazalna zemlja Turskom carstvu. Sva preklapanja crnogorske istorije u ovih 1.100 godina jeste 145 godina vladavine Nemanjića i 23 godine Karađorđevića što je ukupno 168 godina ili 15,12% ukupno raspoloživog vremena, dok je preostaih 84,88% Crna Gora vodila svoj život.
To tako isada kad se poređa po godinama.

Uroš
14-02-2012, 11:42
pola muslimana u cg se izjašnjava crnogorcima. ako se inzistira na tome da su to sve poturčeni domicilni stanovnici zar im se može oduzeti pravo da se osjećaju crnogorcima i da ih se smatra manje vrijednima?
pola nacionalno izjašnjenih kao muslimani ili bošnjaci su glasovali za zajednicu sa srbijom.
ok, albanci ili hrvati su sigutrno glasovali za samostalnost ali koliko bi oni mogli utjecati na rezultate?

Da, ima Muslimana koji se nacionalno izjašavaju da su Crnogorci, ali broj samih Mulsimana je mali (i onih koji se izjašnjavaju nacionalno kao Muslimani i oni koji se izjašnjavaju Crnogorcima a muslimai su po veri) nije velik tako da oni ni na šta nisu ni mogli uticati. Uglavnom se radi o Muslimanima u Podgorici i Baru, tzv. varošanima. Bošnjaci se ne izjašnjavaju Crnogorcima.

Vrlo mali deo Bošnjaka je glasao za zajednicu. Reis crnogorski ih je pozvao da glasaju "po savesti", većini (čak i onima u cg delu Sandžaka) je veći prioritet bio da naude Srbiji i Srbima, bez obzira na cepanje njihovog etničkog prostora.

Uroš
14-02-2012, 11:49
Momci, neozbiljno je ovako diskutovati.

Čemu poenta rasprave, ako vi samo lepite citate sa drugih mesta, jedan lepi odlomke iz Meštrovićeve knjige, drugi s neba pa u rebra ubacuje neka dokumenta o rasporedu JNA u osvit rata, treći stavlja citate nekog lika sa drugog foruma.

Ili raspravljajmo jedni s drugima, ili fino da batalimo sve ovo. Ja se trudim da diskutujem na osnovu onog što znam i s čim sam upoznat, nisam siguran za neke od vas... Ajde za promenu zajebite te stvari, ili zovnite tog famoznog Crnogorca pa da sa njim diskutujem a vi koji nemate šta da kažete (osim da copypaste stvari sa neta) u vezi istorijskog i etničkog identiteta Crnogoraca bi bilo najbolje da iskulirate sve to... Ima drugih tema koje se tiču "strateških ciljeva srpske agresije", ne vrti se valjda sve oko Crnogoraca, pa tu ajde da razmenimo mišljenja i poneki argument, ako je to uopšte važno ovde.

Inkvizitor
14-02-2012, 11:50
Momci, neozbiljno je ovako diskutovati.

Čemu poenta rasprave, ako vi samo lepite citate sa drugih mesta, jedan lepi odlomke iz Meštrovićeve knjige, drugi s neba pa u rebra ubacuje neka dokumenta o rasporedu JNA u osvit rata, treći stavlja citate nekog lika sa drugog foruma.

Ili raspravljajmo jedni s drugima, ili fino da batalimo sve ovo. Ja se trudim da diskutujem na osnovu onog što znam i s čim sam upoznat, nisam siguran za neke od vas... Ajde za promenu zajebite te stvari, ili zovnite tog famoznog Crnogorca pa da sa njim diskutujem a vi koji nemate šta da kažete (osim da copypaste stvari sa neta) u vezi istorijskog i etničkog identiteta Crnogoraca bi bilo najbolje da iskulirate sve to... Ima drugih tema koje se tiču "strateških ciljeva srpske agresije", ne vrti se valjda sve oko Crnogoraca, pa tu ajde da raymenimo mišljenja i poneki argument, ako je to uopšte važno ovde.

A što ti nudiš..

rečenicu... nedvojbeno da su Crnogorci uvijek osjećali Srbima.

S glavnim argumentom na ono "nedvojbeno"

Graničar Jozo
14-02-2012, 11:58
Uroš, tema je strateški ciljevi sprske agresije.

Mene ne zanimaju Crnogorci, a niti smatram da je ovo prikladna tema za tu diskusiju (njivoh identitet)

Tako da postove pišem u skladu s naziovm teme, a ne vodim polemiku s tobom.

Inkvizitor
14-02-2012, 12:01
srpska agresija je išla u različite pravaca. Tako da ja mislim da je tema. I svi povijesni izvori, memoari, sve što je rečeno daje širu sliku a to što Urošu smeta to je njegov probllem.

Ionako je slab u argumentima a jak u srpskoj argumentaciji tipa "nedvojbeno" " bez sumnje" "svakako" " zna se" i sl.

caporegime
14-02-2012, 12:13
doćemo mi i do bugara, mađara.....pa opet u krug, hrvati, bosna i hercegovina, makedonci, crnogorci......

bandira
14-02-2012, 14:03
Uroš, tema je strateški ciljevi sprske agresije.

Mene ne zanimaju Crnogorci, a niti smatram da je ovo prikladna tema za tu diskusiju (njivoh identitet)

Tako da postove pišem u skladu s naziovm teme, a ne vodim polemiku s tobom.

Davor Domazet Lošo svakoga onoga kojeg zanima Domovinski rat,priprema,uzroci,posljedice...trenutno neće naći bolju knjigu od ove "Hrvatski Domovinski rat-strateški pogledi"

....uslijedila je Kosovska kriza 1981., vježba JNA 'Sloga 83' s ciljem oduzimanja oružja Teritorijalnoj obrani, stvaranje izvanrednih prilika, susret slovenskih i srbijanskih intelektualaca 1985. u Ljubljani gdje je odlučeno da Slovenija ode iz SFRJ, a Srbi od ostatka naprave veliku Srbiju, preustroj JNA od 1985. do 1987., te konačno obznana memoranduma SANU 1986. Po međunarodnom pravu, ako jedna država svoje područje ne kontrolira 5 godina može ga izgubiti. Dakle, imperativno moramo u petoj godini rata osloboditi naša područja.

iz knjige

http://img854.imageshack.us/img854/4489/vukovar023.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/854/vukovar023.jpg/)

http://img3.imageshack.us/img3/6319/vukovar024.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/3/vukovar024.jpg/)

JNA vježba obranu od NATO saveza,a po tom planu pokušava ispresijecati Hrvatsku 1991
http://img818.imageshack.us/img818/8527/vukovar020.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/818/vukovar020.jpg/)

http://img163.imageshack.us/img163/8022/vukovar027.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/163/vukovar027.jpg/)

NorthStand
14-02-2012, 20:58
Ovo što je Jozo graničar napiso na prošloj strani, je čisti dokaz kako su se Srbi godinama pripremali za sukob, i pomno ga planirali. Al bitno da i dan danas, neki sumnjaju u velikosrpske planove, i na sve moguće načine teret krivnje za rat žele prebacit na našu-hrvatsku stranu.

NorthStand
14-02-2012, 21:05
doćemo mi i do bugara, mađara.....pa opet u krug, hrvati, bosna i hercegovina, makedonci, crnogorci......

Pa i Bugari i Mađari su SRBI KATOLICI, samo toga još nisu svijesni. :rofl

Ne majke mi, kad čovjek čita način razmišlja tih srba. Pa to nije ni bolesno, to je stvarno tragično.

Uroš
24-02-2012, 19:24
srpska agresija je išla u različite pravaca. Tako da ja mislim da je tema. I svi povijesni izvori, memoari, sve što je rečeno daje širu sliku a to što Urošu smeta to je njegov probllem.

Ionako je slab u argumentima a jak u srpskoj argumentaciji tipa "nedvojbeno" " bez sumnje" "svakako" " zna se" i sl.

Care, ja sam izneo koliko hoćeš tvrdnji i svaku sam se trudio da argumentujem. Ni o jednoj od tih mojih tvrdnji se nisi izjasnio, možda i zato što jednostavno nisi toliko upoznat sa istorijom pa i trenutnom situacijom dole... Zato i lepiš citate iz memoara i prizivaš anonimne likove sa drugih foruma.

Koliko sam te puta pozvao da se izjasniš o činjenici da je u Ustavu Kraljevine Crne Gore u jednom članu stajalo "narodnost srbinska, vjera istočno-pravoslavna" ili bar o himni "Onamo, 'namo" gde sve puca od srpstva?! Ignorisao si... Navodio sam ti čak i primer iz lične porodične istorije, i priči o mojim korenima - i to si ignorisao... Zato ponavljam: kako je moguće da se cela zapadna Srbija (evo ti i karte predkumanovske Srbije (http://img820.imageshack.us/img820/8451/page1748pxssrbijapdf.jpg) naseli sa teritorije današnje Crne Gore i Hercegovine, a da tu danas nema nijednog jedinog Crnogorca već sve sami Srbi, ako već tvrdiš da su drugi narod? Kako to da slave slavu, iako se zna da su Srbi jedini pravoslavci koji imaju taj običaj? Zašto se ljube 3 puta? MIslim ovo su sve banalni primeri, ali s obzirom da od tebe nisam naišao na ozbiljniju argumentaciju, i ovo će dobro poslužiti...

Uroš
24-02-2012, 19:54
A dobro bi bilo da daš svoje viđenje na činjenicu da je zastava Kraljevine/Knjaževine Crne Gore bila identična trobojka kao srpska, samo s drugim (dinastičkim) grbom?

bandira
24-02-2012, 22:38
Care, ja sam izneo koliko hoćeš tvrdnji i svaku sam se trudio da argumentujem. Ni o jednoj od tih mojih tvrdnji se nisi izjasnio, možda i zato što jednostavno nisi toliko upoznat sa istorijom pa i trenutnom situacijom dole... Zato i lepiš citate iz memoara i prizivaš anonimne likove sa drugih foruma.

Koliko sam te puta pozvao da se izjasniš o činjenici da je u Ustavu Kraljevine Crne Gore u jednom članu stajalo "narodnost srbinska, vjera istočno-pravoslavna" ili bar o himni "Onamo, 'namo" gde sve puca od srpstva?! Ignorisao si... Navodio sam ti čak i primer iz lične porodične istorije, i priči o mojim korenima - i to si ignorisao... Zato ponavljam: kako je moguće da se cela zapadna Srbija (evo ti i karte predkumanovske Srbije (http://img820.imageshack.us/img820/8451/page1748pxssrbijapdf.jpg) naseli sa teritorije današnje Crne Gore i Hercegovine, a da tu danas nema nijednog jedinog Crnogorca već sve sami Srbi, ako već tvrdiš da su drugi narod? Kako to da slave slavu, iako se zna da su Srbi jedini pravoslavci koji imaju taj običaj? Zašto se ljube 3 puta? MIslim ovo su sve banalni primeri, ali s obzirom da od tebe nisam naišao na ozbiljniju argumentaciju, i ovo će dobro poslužiti...

Evo ti odgovoria crnogorac na svom forumu

Jedna srpska bajka:

Davno, davno u stara vremena zivehu Srbi, narod mnogo obrazovan i kulturan, koji je svaki dan ručavao sa zlatnim kašikama, a večerao sa srebrnim, a samo je koristio prste kada je jeo najveći srpski specijalitet - burek !

Kod tog naroda, cvjetala je nauka i obrazovanje i sport i savremene tehnologije!

Taj tako napredan narod, pokorise kasnije neki zli Azijati, ali ne zato sto su bili jači, nego zbog neke izdaje!

U isto vrijeme bio je jedan drugi narod, koji se nije predavao protiv tih Azijata, nego se vjekovima borio protiv njih, dok su se Srbi mirno razmnozavali u ropstvu!

I tako se taj narod - Crnogorci konacno izborio za svoju drzavu - Crnu Goru, zvanicno 27. drzavu u svijetu.

Ali ti Crnogorci se nisu u stvari borili za sebe i svoju slobodu nego za srpstvo ! (JUPI, JUPI, JU HU HU).

Do tog grandioznog saznanja dodjose ugledni srpski naucnici DR Kamenko Kukuruzovic i DR Ananije Pogačarevic.

Malo je nejasno zasto ti Crnogorci, ako su tako voljeli srpstvo ne dadose ime svojoj drzavi Juzna Srbija ili Kraljevina Srpska ili Republika Srpska jer obicno se drzava naziva po narodu koji u njoj zivi!

Zatim su Kamenko i Ananije napisli nova grandiozna djela, o tome kako su i Makedonci, ustvari Srbi samo to ne znaju, da su i Bugari Srbi, da su Hrvati ustvari Srbi, da su Bošnjaci takodje Srbi, a sada se pise novo djelo, genijalnog srpskog naucnika magistra Cvetka Jorgovankovica da je ISUS HRISTOS ustvari bio Srbin!

Napisano je 47 860 knjiga u Srbiji, na temu; "Srbi pobjednici u ratu"!
Ostaje malo nejasno zasto su njihov glavni grad od Hitlera oslobadjali Crnogorci i Crvena Armija !

Pocetkom 1990-tih Srbi su imali, (sto im je ostavio Tito!) 2000 topova, 1000 tenkova i 300 aviona.
Njihovi protivnici su imali noževe, čaklje, pajsere, pištolje, lovačke puške, praćke i ostalo "ubojito naoružanje".
I pored toga Srbi su ipak izgubili (skoro) sve ratove koje su vodili 90-tih.

Medjutim DR Kamenko Kukuruzovic je jasno objasnio u svom epohalnom djelu, da je u pitanju bila opet izdaja!

Prema tome neka se VelikoSrbi ne sjekiraju, kada se nesto ne poklapa sa srpskim bajkama, u pitanju je izdaja, izdaja!
JUPI JUPI JU HU HU

"Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

mardar
24-02-2012, 22:49
Evo ti odgovoria crnogorac na svom forumu

Jedna srpska bajka:

Davno, davno u stara vremena zivehu Srbi, narod mnogo obrazovan i kulturan, koji je svaki dan ručavao sa zlatnim kašikama, a večerao sa srebrnim, a samo je koristio prste kada je jeo najveći srpski specijalitet - burek !

Kod tog naroda, cvjetala je nauka i obrazovanje i sport i savremene tehnologije!

Taj tako napredan narod, pokorise kasnije neki zli Azijati, ali ne zato sto su bili jači, nego zbog neke izdaje!

U isto vrijeme bio je jedan drugi narod, koji se nije predavao protiv tih Azijata, nego se vjekovima borio protiv njih, dok su se Srbi mirno razmnozavali u ropstvu!

I tako se taj narod - Crnogorci konacno izborio za svoju drzavu - Crnu Goru, zvanicno 27. drzavu u svijetu.

Ali ti Crnogorci se nisu u stvari borili za sebe i svoju slobodu nego za srpstvo ! (JUPI, JUPI, JU HU HU).

Do tog grandioznog saznanja dodjose ugledni srpski naucnici DR Kamenko Kukuruzovic i DR Ananije Pogačarevic.

Malo je nejasno zasto ti Crnogorci, ako su tako voljeli srpstvo ne dadose ime svojoj drzavi Juzna Srbija ili Kraljevina Srpska ili Republika Srpska jer obicno se drzava naziva po narodu koji u njoj zivi!

Zatim su Kamenko i Ananije napisli nova grandiozna djela, o tome kako su i Makedonci, ustvari Srbi samo to ne znaju, da su i Bugari Srbi, da su Hrvati ustvari Srbi, da su Bošnjaci takodje Srbi, a sada se pise novo djelo, genijalnog srpskog naucnika magistra Cvetka Jorgovankovica da je ISUS HRISTOS ustvari bio Srbin!

Napisano je 47 860 knjiga u Srbiji, na temu; "Srbi pobjednici u ratu"!
Ostaje malo nejasno zasto su njihov glavni grad od Hitlera oslobadjali Crnogorci i Crvena Armija !

Pocetkom 1990-tih Srbi su imali, (sto im je ostavio Tito!) 2000 topova, 1000 tenkova i 300 aviona.
Njihovi protivnici su imali noževe, čaklje, pajsere, pištolje, lovačke puške, praćke i ostalo "ubojito naoružanje".
I pored toga Srbi su ipak izgubili (skoro) sve ratove koje su vodili 90-tih.

Medjutim DR Kamenko Kukuruzovic je jasno objasnio u svom epohalnom djelu, da je u pitanju bila opet izdaja!

Prema tome neka se VelikoSrbi ne sjekiraju, kada se nesto ne poklapa sa srpskim bajkama, u pitanju je izdaja, izdaja!
JUPI JUPI JU HU HU

"Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

Pa ko je autor da idem na naslovnicu :):)

Uroš
24-02-2012, 23:42
Bandira, samo lepi citate anonimnog lika sa nekog foruma i prihvataj to kao naučno dokazanu istinu. Sve to dosta govori u vezi tvoje kompetentnosti o temi u kojoj pokušavaš da učestvjueš. Slobodno ga zovi da dođe ovamo, pa da prodiskutujemo, jer od diskusije sa njegovim lepljenim citatima slaba vajda...

I inače si se proslavio sa onim biserom kako su ljudi iz Crne Gore sa prebivalištem u Srbiji imali pravo glasa na referendumu i trudom da porekneš notornu činjenicu da je većina pravoslavnog stanovništva na CG referendumu glasala za ostanak u zajednici sa Srbijom.

Mrav
25-02-2012, 00:45
četnici u forumu? šta je ovo?

mardar
25-02-2012, 01:02
četnici u forumu? šta je ovo?

Gdje opanak kročio iz bilo kojeg razloga svi su okolo postali Srbi.I Grci su Srbi pa vidiš kako troše.A ne zarađuju.

bandira
25-02-2012, 10:44
Bandira, samo lepi citate anonimnog lika sa nekog foruma i prihvataj to kao naučno dokazanu istinu. Sve to dosta govori u vezi tvoje kompetentnosti o temi u kojoj pokušavaš da učestvjueš. Slobodno ga zovi da dođe ovamo, pa da prodiskutujemo, jer od diskusije sa njegovim lepljenim citatima slaba vajda...

I inače si se proslavio sa onim biserom kako su ljudi iz Crne Gore sa prebivalištem u Srbiji imali pravo glasa na referendumu i trudom da porekneš notornu činjenicu da je većina pravoslavnog stanovništva na CG referendumu glasala za ostanak u zajednici sa Srbijom.

Koji tupan.
Da li su Hrvati sa prebivalištem u BiH,Njemačkoj ..glasali na referendumu o neovisnosti RH?

Svi oni crnogorci koji su radili,studirali..u Srbiji,a na osobnoj karti im mjesto boravka Crna Gora ,su imali pravo glasa.

Nešto da ti bude jasno.
Boli mene neka stvar da li se crnogorci osjećaju Srbi,Rusi ili Makedonci...O nekome tko je u jednom stoljeću 3 puta palia Konavle znan gdje ih triba smjestit.

Samo je meni fascinantna ta srpska opsjednutost teritorijem,svi Srbi u jednoj državi i ostalim fašističkim sranjima.
I ta sranja ne potječu od malog običnog čovika,nego od vaših akademika,političke elite,intelektualaca...
I oni pumpaju različitim mitovima,povijesnim lažima vaše generacije kako bi ih spremili za nove ratove.Traje to od kad su vam Nijemci i Britanci dali državu na berlinskom kongresu.

Samo smo se mi vaših sranja u budućnosti riješili.Sad smo u NATO,a kad propadne NATO,propala je zapadna civilizacija pa ionako više nije bitno.

mardar
25-02-2012, 12:03
Koji tupan.
Da li su Hrvati sa prebivalištem u BiH,Njemačkoj ..glasali na referendumu o neovisnosti RH?

Svi oni crnogorci koji su radili,studirali..u Srbiji,a na osobnoj karti im mjesto boravka Crna Gora ,su imali pravo glasa.

Nešto da ti bude jasno.
Boli mene neka stvar da li se crnogorci osjećaju Srbi,Rusi ili Makedonci...O nekome tko je u jednom stoljeću 3 puta palia Konavle znan gdje ih triba smjestit.

Samo je meni fascinantna ta srpska opsjednutost teritorijem,svi Srbi u jednoj državi i ostalim fašističkim sranjima.
I ta sranja ne potječu od malog običnog čovika,nego od vaših akademika,političke elite,intelektualaca...
I oni pumpaju različitim mitovima,povijesnim lažima vaše generacije kako bi ih spremili za nove ratove.Traje to od kad su vam Nijemci i Britanci dali državu na berlinskom kongresu.

Samo smo se mi vaših sranja u budućnosti riješili.Sad smo u NATO,a kad propadne NATO,propala je zapadna civilizacija pa ionako više nije bitno.

Kako svi Srbi i svuda kao jedan provlače svoje teze pokazuje i ovo :

Crnogorac 2 sat ago
Zarko Varajic nije Srbin.
On je Crnogorac rodjen u Niksic.
Srbi su jucer priznali i nezavisno Kosovo a jos bi svojatali i Crnu Goru.
3 people sviđalo se. Sviđa mi se. Odgovor

BLUFONAC 2 sat ago kao odgovor na Crnogorac
Milogorac, jezik u cvabalo..

Vi imate svoju naciju.. Nastala prije nekih 6 godina.. Zove se nacija Milogoraca I pod tom nacijom mozete da svojatate sve od tih 6 godina pa do danas...
Dakle, sve sto je vezano za Milogorstvo je vase... Ono sto je bilo Srpsko, odnosno Crnogorsko, je nase.. Bilo ostalo.. Tako bog zapovijeda, a ne ja..

Crna Gora, Srpska Sparta.. Srpski Pijemont.. Esencija Srpkog korijena.. Zajedno sa Hercegovinom.. A ti sebi stvaraj identitet kako hoces.. To ne treba da bude problem..

Srpska zemlja.. Srpske dinastije.. Srpski sveci.. .. Dakle.. Crna Gora mila, uvijek s nama bila.. Jedan narod. Dvije drzave...

Tako brate.. Da se zna red.. A ne prdoklacenje kako kome digne pimpek.

Zarko Varajic.. Srbin. ( Crnogorac ).. Naravno.

Znači red se zna .Obilaze portale i svuda iste priče..Razlika u priči je jako mala ili nikakva Srbi su nebeski narod i to je to

bandira
25-02-2012, 17:14
http://www.dnevno.hr/kolumne/ante_nazor/tko_je_antagonizirao_domace_srbe_u_zagrljaj_agreso ra_protiv_hrvatske/581957.html

crni bombarder
25-02-2012, 22:43
Na ovu temu, ja ipak najvise volim cuti sta o tome kaze Loso.

Njegova predavanja su prilicno zanimljiva.

Levica ga ne voli, proglasili su ga infantilnim paranoikom, ali to je valjda i dokaz koliko je covjek u pravu. Ne mogu oni podnijeti cinjenicu da iza svih srpskih megalomanija, stoje engleska govna.

Nedavno je onaj jugosloven Ivo Komsic na jednoj tv kuci izjavio, parafraziram: "Na pregovorima u Zenevi, Alija me vukao za rukav kad je isao na razgovore sa lordom Owenom, da budem svjedok onoga sto Owen govori, i na jednom tom sastanku lord Owen je predlozio Aliji stvaranje male muslimanske drzave, i na Alijino pitanje na kojoj teritoriji, Owen je dodao na teritoriji koju drze Hrvati, i da Hrvati moraju platiti cijenu rata".

Nicim izazvan. Ivo Komsic sigurno nije toliki covjek da to kaze sa nekom namjerom, tek mu je izletilo.

bandira
26-02-2012, 08:31
Kad realno sagledam situaciju vezanu za događanja na ovim prostorima i kao šta su se ponijeli Srbi, tako bi se vjerovatno ponio bilo koji narod.

i Rusi u postsovjetskim republikama su bili jednako nezadovoljni raspadom SSSRa, samo je Rusija imala drugu politiku od Srbije i nije podupirala kojekakve Martiće i Karadžiće.
i kad je autrougarska okupirala BIH, tamošnji muslimani su digli ustanak i tražili ostanak u osmanskom carstvu.
Ili zamislimo da je Vojvodina bila u uniji s Hrvatskom i poželjela se osamostalit- bi li Hrvati u Vojvodini to mirno prihvatili, a da imaju svo oružje i potporu Hrvatske??
Ili da se Dalmacija pokuša odvojit od Hrvatske?

Srbi su se ponašali sasvim očekivano i prirodno i to što su se borili za srpsku stvar je normalno, samo mi idu na živce ovi posljeratni borci za bolju prošlost sa spikom "ne bi mi da nije bilo..."
Što ne bi? Između neovisne Hrvatske i velike Srbije izabrali Srbiju?

master
26-02-2012, 10:04
Potpisujem svako slovo ovog upisa. Zar je teško priznati činjenice i raditi na tome da se ne ponovi prošlost? Negiranjem činjenica dovodimo se u situaciju da će se ovo pitanje stalno povlačiti, a ne dao Bog da opet dođe do nečega kad bi svi bili izjednačeni u startu vjerovatno bi došlo do naplate dugova.

NorthStand
26-02-2012, 15:51
Na ovu temu, ja ipak najvise volim cuti sta o tome kaze Loso.

Njegova predavanja su prilicno zanimljiva.

Levica ga ne voli, proglasili su ga infantilnim paranoikom, ali to je valjda i dokaz koliko je covjek u pravu. Ne mogu oni podnijeti cinjenicu da iza svih srpskih megalomanija, stoje engleska govna.

Nedavno je onaj jugosloven Ivo Komsic na jednoj tv kuci izjavio, parafraziram: "Na pregovorima u Zenevi, Alija me vukao za rukav kad je isao na razgovore sa lordom Owenom, da budem svjedok onoga sto Owen govori, i na jednom tom sastanku lord Owen je predlozio Aliji stvaranje male muslimanske drzave, i na Alijino pitanje na kojoj teritoriji, Owen je dodao na teritoriji koju drze Hrvati, i da Hrvati moraju platiti cijenu rata".

Nicim izazvan. Ivo Komsic sigurno nije toliki covjek da to kaze sa nekom namjerom, tek mu je izletilo.

"Hrvatska ljevica" itekako dobro zna sve to, i tko stoji iza srba, al njih to ne zanima oni su još uvijek u filmu da smo mi svi "braća slaveni". Hrvatska ljevica je valjda najgluplja sorta ljudi na svijetu, oni žive u nekom svom filmu, kao ne mrzimo srbe pa se iščuđavaju onima koji ih mrze ko da se ratovalo prije 140 godina, pa se sad čude što netko mrzi srbe. To su debili koji ne gledaju na ništa realno, već izmišljaju neke svoje stavove i svijetske odnose, koji s onima stvarnim nemaju nikakve veze. Najbolji primjer je odlazak Josipovića u Izrael, jel išta taj kreten jugoidni korisnog napravio tim posjetom, naravno da nije. Al bitno da se ispričao, i pričao o zmiji u srcima.

Englezi nas mrze, preziru doslovce. Govorim o njihovim političarima naravno, pa zar netko misli da je baš plod slučajnosti da su se na Bleiburgu pri razoružavanju naših vojnika, našli upravo englezi ko glavni pregovarači? Nazvali naše barbarima, i da će otvorit paljbu iz svojih tenkova i aviona, ako se ne predamo. A prije toga rekli da se na nas ne odnose ženevske konvencije, i ovi naši budalaši odložiše svejedno oružje. Ja mogu samo jamčit jedno, da sam bio na mjestu tih vojnika naših gore, pa barem bi dva smrdljiva engleza pogodio iz puške, prije nego bi me ubili. A ne ko ovca odložio oružje, i onda od ruke partizana završio u nekoj rupi zaklan ili streljan. No to je sve nebitno, za ovu temu samo govorim na koji način na nas gledaju englezi. Mi smo za njih stoka, zato su tako i postupili tada. Isto su radili u BiH, oni su vjerojatno i kumovali ratu hrvata i bošnjaka, jer su Bošnjacima dali do znanja da će im dat potporu ako krenu na nas. To su najveći smradovi na ovom svijetu, i ništa mi nije bilo ljepše za gledat od nacističkog bombardiranja londona i engleske tokom 2sr.

Čim su oni na jednoj strani, mi budimo na suprotnoj. S masonskim smećem, ni živ ni mrtav!

krndijabojs
06-08-2012, 18:33
Ono što je obeležilo srpsku politiku zadnjih vek i po je težnja da se objedini srpski politički prostor tj. prostor gde su Srbi apsolutna ili bar relativna većina. Pritom je naravno bilo i težnji za strateškim zaokruživanjem teritorije čija je logična posledica i osvajanje/pokušaj osvajanja nekih prostora koji nisu bili ni etnički srpski.

Sad kad pogledam unazad, uspeh je za Srbe u najboljem slučaju polovičan, a po meni i ispod toga. Razlog tome je par velikih (najveća stvaranje Jugoslavije) i podosta manjih grešaka koje smo sami napravili, i ništa manje nego možda i više: faktori na koje mi sami nismo mogli da utičemo (igre velikih sila, međunarodna politika).

Bilans...

Posle stogodišnje težnje za izlaskom na more (pritom mislim na pojas od Drača do Dubrovnika), Srbija nije u tome uspela. Posle stogodišnje težnje da se povrati i posledično sačuva Kosovo, nismo ni u tome uspeli. To su veliki neuspesi, neuspeh u pretvaranju srpskog etničkog prostora u Hrvatskoj u politički entitet koji je posledično doveo do nestanka Srba tamo, je ipak manji neuspeh. Boli i boleće taj poraz, ali je strateški manje bitan. Ova prva dva (Crna Gora i Kosovo) su ključna, posebno Crna Gora, a ironija je da smo je izgubili za zelenim stolom a ne na bojnom polju.

Uspeh je što smo dobili Vojvodinu koja je realno ogromni dobitak za srpstvo, nemerljiv... Uspeh je i konačni prelazak Drine, i stvaranje prve srpske države zapadno od te reke. Prvi uspeh je posledica pobede u Prvom svetskom ratu, drugi jedini realni dobitak u 3 rata u kojima smo 1990ih kao narod učestvovali (ostalo su porazi).

Moglo je više, puno više, posebno s obzirom na žrtve koje smo prineli ostvarenju svih tih ciljeva - palo je previše srpskih glava za ipak slab rezultat. Ali s obzirom da smo startovali početkom XIX veka kao mala polu-nezavisna kneževina od 37.841 km2 a na početku XXI veka imamo 2 države (Srbiju i Srpsku) sa 102.068 km2 u kojima danas živi 92-93% srpskog naroda na Balkanu, nije ni potpuni neuspeh. Ono što je važno je da smo se borili, svaka generacija Srba se trudila, borila, težila, neke su bile manje neke više uspešne - da nije te borbe i truda verovatno bi danas (s obzirom na veliki broj neprijateljskih naroda u okruženju i poziciji "kuće nasred puta") bili narod bez države ili bi ostali na onih 30-ak hiljada km2 nekadašnjeg pašaluka...

.................................................. .....