PDA

Pogledaj Full Version : Kruh naš svagdašnji (tema o hrani općenito)

ZGabriel
19-01-2013, 14:02
kako se hranite? jedete li uvijek isto, ili volite isprobavati nova jela? čitate li savjete stručnjaka i "stručnjaka" :D o zdravoj prehrani? imate li omiljena jela?
brine li vas zakrečavanje krvnih žila zbog jaja sa slaninom? :D pazite li na unesene kalorije? :pizza

podijelite ručak s nama. :zubo opisno, naravno. :018

ako imate dobar recept za nešto...tu je tema o kuhanju (http://www.hrhb.info/showthread.php?t=2617)

kolačima se pohvalite ovdje. (http://www.hrhb.info/showthread.php?t=2676)

ZGabriel
19-01-2013, 14:56
da se pohvalim, ja sam skoro pa svejed kad je tradicionalna hrana u pitanju. egzotična jela izbjegavam, volim znati šta imam na tanjuru. :rofl neću odbiti neku tradicionalnu namirnicu pripremljenu na novi način. bitno je da je dobro pripremljeno i ukusno. lijepo dekoriran stoj je dodatni plus.
jedno desetak godina nisam jela meso, sad tu i tamo pojedem domaće, da olakšam život rodbini. :rofl inače moraju smišljati čime će me nahraniti kad dođem u goste. iako meni ne smeta pojesti komad kruha i sira dok ostali jedu pečenje...bitna je namjera. :)
voljela bih da mogu sa sigurnošću reći da kupujem domaće namirnice, bez viška kemikalija, nažalost, nisam sigurna u to. morat ću si posaditi nekakav vrt, makar na prozorskoj dasci. http://i1269.photobucket.com/albums/jj587/ZGabriela/repa.gif

pdv
19-01-2013, 15:00
Trudim se da hrana uvijek bude raznolika ali nekad zaista ide na živce ono pitanje ''Što ćemo sutra za ručak'' :rolleyes: Ne čitam nešto previše savjete stručnjaka jer i sama znam koje su namirnice dobre za zdrav i dug život :zubo Nekad se toga pridržavam, a nekad ne. No, uglavnom na mom stolu je često prisutna puretina, piletina i riba uz određene povrtne priloge. Od ostalog mesa spremam i svinjetinu,teletinu, janjetinu ali ja to baš ne jedem jer nisam neki ljubitelj. Da se mene pita svaki dan bi se jela manistra ili riža s nekim prilogom :zubo ali dobro da moram poštovati i tuđe želje u vezi ishrane jer bi vjerojatno uz ovakav način ishrane imala 150 kg. Ponekad znam spremati i divljač, ovisi što uspijem nabaviti ili dobiti od prijatelja :D

Općenito što se tiče spremanja jela nekako mi je najdraže ljeto jer stvarno bude hrpa povrća i voća i uvijek se da spremiti raznolikih jela dok smo zimi malo ograničeniji na neka teža jela. Meni osobno više paše ljetna prehrana. U kolačima, kako je već poznato tu, sam koma i nije mi do hvaljenja :cheer :D

pdv
19-01-2013, 15:03
Da, što se tiče domaće spize i ja se trudim imati domaće iako to uvijek nije jednostavno za nabaviti. Dok sam bila u Splitu uglavnom sam imala većinu povrća sa sela jer moji starci za svoje potrebe to uzgajaju pa me opskrbljuju. Naravno i sestra i ja im pomažemo u tome...to su trenutci kada skinem štikle i uzmem motiku u ruke :cheer :pink

mirr.or
20-01-2013, 03:17
ja se volim igrati kad kuham, a uglavnom spremam stara (provjerena, obična itd.) jela, al na novi način. eksperimentiram svaki put, inače bi mi bilo dosadno kuhat. uglavnom, kad sam dobro raspoložena i imam vremena, sve bude odlično, kad nemam vremena, nekad znam i preskočit ručak, pa i večeru i zadovoljim se naručivanjem pizze. neke egzotične stvari volim spremit kao prilog, to se uglavnom nitko ne usudi probat, pa ni ja, ali bude mi simpatično stavit na stol. poslije mi bude žao bacit, al, šta ću. :nezna

pošto ne jedem meso, a ne živim sama, svaki put spremam po dva jela, najčešće ista, samo u jedno dodam meso.

naravno, od svega najviše volim čokoladu i volim spremat i jesti sve što ima bilo kakvu vezu s čokoladom. ne razmišljam kako će se to odrazit na moje zdravlje, bez čokolade ja nisam ja.

isto, najčešće preskačem doručak. nekad ga prespavam, nekad izletim iz kuće prije nego i oči otvorim, ali i kad sam doma, ne budem gladna u to vrijeme, pa onda jednostavno ne jedem.

sagitarius
20-01-2013, 13:55
Definitivno mediteranska kuhinja je i dijetalna i zdrava i toliko hvaljena da i ovdje u "kontinentu" ne mogu da odolim izazovu koji ta kuhinja nosi sa sobom, a na prvom mjestu ne mogu odoliti izazovu morske ribe, plodova mora, ekstra djevičanskog maslinovog ulja, bijelog luka, posnog mesa, piletine i svih mogućih začina, među kojim na mojoj trpezi prednjaće đumbir, limun, jabukovo sirće, kalijumova sol, a onda i sve vrste sezonskog vrsta povrća i voća, mada je danas došlo vrijeme da se može i u sijećnju kupiti paradajz, zelena salata i malte ne sve...
Medicina kaže da se koronarne žile kao i kompletan krvožilni sustav kod čovjeka počinje zapušavati već od rođenja...
Kako sam se dosta davno rodio čini mi se da je došlo vrijeme da se maksimalno pazi što se jede, ne samo kalorijski, nego i po kvaliteti i nutricionističkim zakonomjernostima.
Ne brojim kalorije, još uvijek, ali stoga nastojim svaki dan popiti 3 šolje zelenog čaja i obavezno začinjavati salatu, pa i neka jela jabukovim sirćetom napravljenim od divljih neprskanih jabuka...
Za liniju i punu kontrolu nad svojom težinom nema boljeg.
Kako sam ljubitelj vina, ne rijetko se popije u dobrom raspoloženju poneka čaša crnog, suvog, stonog, a ljeti nemam ni ništa protiv umjereno ohlađenog piva...
Obožavam gljive i trudim se da ih imam na trpezi bar jednom u sedam do deset dana.
Što se tiće kruha, pojedem dnevno četiri parčeta, srednje odrezanih dakle ne da se može fotografirati kroz njega, nego recimo deblje odsjećeno...
I to je to.
E da, još da nadodam da maksimalno izbjegavam genetski modificiranu hranu tipa kineskog bijelog luka ili paradajza odgojenog na vati i izbodenog injekcijama da poraste veći i teži...
Užasavam se toga i svim silama se trudim da takve stvari eliminiram iz svog menija.

Marta
21-01-2013, 12:12
Ponekad mislim da bi me trebalo brinuti zakrecenje krvnih zila, jer jedem cesto ono sto je fino a ne ono sto je zdravo (pod zdravo mislim ono sto je strogo propisano kao iskljucivo zdrava hrana). :praline

Volim domacu, tradicionalnu hranu, to mi je na broj jedan, mada ne odbijam ni egzoticne stvari, mogu probati.

Naslov teme je kruh. Volim samun pojest, dobar samun, nema mi nista draze i finije. Inace volim razne kruhove, crne, zitaricne ali i bijele ... mada nisu bas zdravi.
Kruh sa heljdom slovi kao posbeno zdrav, fin je iz krusne peci.

Gledam da sve izbalansiram, al se ne opterecujem nicim, jer su mi zivotne navike takve, da se zdravo hranim, tako da nije strasno kad se nekad s necim i pretjera.

Svaki dan jedem i pijem jako puno voca, to mi je bitno, bez toga ne mogu.

ZGabriel
21-01-2013, 19:00
Medicina kaže da se koronarne žile kao i kompletan krvožilni sustav kod čovjeka počinje zapušavati već od rođenja...
Kako sam se dosta davno rodio čini mi se da je došlo vrijeme da se maksimalno pazi što se jede,

:rofl oprosti, ovo je tako simpatično rečeno.

ti se zapravo jako zdravo hraniš. doživjet ćeš barem stotu. ;)

ja sam jedno vrijeme dosta proučavala razne teorije o prehrani i svakoj se može naći neka zamjerka. svakih par godina pojavi se neka nova knjiga za kojom svi polude, naročito ako je neka čudotvorna dijeta u pitanju. onda oduševljenje splasne dok se ne pojavi nova teorija i tako ukrug. zapravo, najjednostavniji recept je - umjerenost u svemu. nikoga neće ubiti čaša vina ili kutija keksa, ako ih konzumira povremeno.
ja se držim pravila 80/20. kažu da se to pravilo može primijeniti na sve u životu. :D dakle, 80 % hrane koju jedem je zdravo i preporučljivo, onih 20 % baš i nije. :praline