PDA

Pogledaj Full Version : Anđeli čuvari

ZGabriel
18-01-2013, 22:34
za početak, evo šta Katekizam Katoličke Crkve kaže o anđelima:

328 Postojanje duhovnih, netjelesnih bića koje Sveto pismo obično naziva anđelima, vjerska je istina. Svjedočanstvo Pisma o tome je jasno kao što je i Predaja jednodušna.

329 Sveti Augustin u vezi s njima kaže: “Riječ anđeo označuje službu a ne narav. Pitaš kako se zove ta narav? – Duh. Pitaš za službu? – Anđeo. Duh je po onome što jest, anđeo po onome što čini. U cijelom svome biću anđeli su sluge i vjesnici Božji. Budući da “neprestano gledaju lice Oca mojega koji je na nebesima” (Mt 18,10), oni su moćni “izvršitelji njegovih naredaba, poslušni riječi njegovoj” (Ps 103,20).

330 Kao čisto duhovni stvorovi anđeli imaju razum i volju: oni su osobna i besmrtna stvorenja. Po savršenstvu nadilaze sva vidljiva stvorenja. O tome svjedoči sjaj njihove slave.

332 Sve tamo od stvaranja svijeta i tijekom cijele povijesti spasenja, anđeli najavljuju izdaleka ili izbliza spasenje i služe ostvarenju božanskog nauma: oni zatvaraju raj zemaljski, zaštićuju Lota, spašavaju Hagaru i njeno dijete, zaustavljaju Abrahamovu ruku; zakon se saopćuje “preko anđela” (Dj 7,53), oni vode Božji narod, najavljuju rođenja i pozive, oni su uz proroke; ovo su samo neki primjeri. Konačno anđeo Gabriel navješćuje rođenje Preteče i samoga Isusa.

333 Od Utjelovljenja do Uzašašća život utjelovljene Riječi okružen je anđeoskim klanjanjem i službom. Kad Bog “uvodi Prvorođenca u svijet, govori: Nek pred njim nice padnu svi anđeli Božji” (Heb 1,6). Njihov hvalospjev kod Kristova rođenja nije prestao odzvanjati u crkvenoj pohvali: “Slava Bogu na visini” (Lk 2,14). Oni zaštićuju Isusovo djetinjstvo, služe mu u pustinji, krijepe ga u smrtnoj borbi, kad bi ga bili mogli spasiti iz neprijateljske ruke kao negda Izraela. Anđeli su i blagovjesnici (Lk 2,10): navješćuju radosnu vijest o Utjelovljenju i o Uskrsnuću Kristovu. Oni će na Kristovu povratku, koji navješćuju, biti prisutni u službi njegova suda.

336 Od djetinjstva do smrti ljudski je život okružen njihovom zaštitom i zagovorom. “Svaki vjernik ima uza se anđela kao čuvara i pastira da ga vodi u život”. Već na zemlji kršćanski život po vjeri sudjeluje u blaženom društvu s anđelima i ljudima koji su sjedinjeni u Bogu.
U judaizmu i islamu, anđeli su duhovna bića koja služe Bogu i prenose poruke ljudima.

ovaj članak detaljnije objašnjava pojam anđela čuvara (http://hr.wikipedia.org/wiki/An%C4%91eo_%C4%8Duvar_%28kr%C5%A1%C4%87anstvo%29). tu ćete naći i dosta primjera iz Svetog pisma.

u ovom tekstu (http://www.hrhb.info/showthread.php?t=3292) koji sam postavila o blagdanu Anđela čuvara spominje se njihova pomoć.

jeste li ikad doživjeli nešto slično? vjerujete li da vas vaš anđeo čuvar prati i pomaže vam?

ZGabriel
18-01-2013, 23:21
evo, kao ohrabrenje da se uključite u razgovor :D ispričat ću vam šta se meni jednom dogodilo. vjerujem da su mi anđeli spasili život.

tek sam položila vozački ispit i vozila sam samo kratke relacije, od doma do rodbine na selu ili do susjednog grada. mama i ja smo krenule kod djeda i bake u selo nekih 15-16 km udaljeno od nas. izlazimo iz grada i ulazimo na regionalnu cestu gdje svi brzo voze. ja sam vozila sto na sat. ta cesta spaja dva manja grada i nitko ne obraća pažnju na znakove koji upozoravaju da se ulazi u naseljena mjesta. prolazimo ploču s oznakom "60" koju sam i ja inače ignorirala. i kroz glavu mi prođe "Uspori". ja usporim. pored ceste ima malo šljunka i onda uz cestu široki jarak s obje strane. iza jarka su kuće.
ulazim u zavoj, u susret mi ide ogromni kamion s prikolicom. cesta je dovoljno široka za oboje. imala sam neki neugodan osjećaj, tako na pola zavoja, a kamion vozi brže od mene. pomislila sam šta bi bilo da prijeđe na moju stranu...u tom času iza kamiona izlijeće crveni mercedes i ide ravno na mene. ja smotam desno i stisnem kočnicu. auto se ukopa u mjestu i ugasi se, naravno. oko mene oblak prašine, vozač kamiona trubi ovom luđaku, a ja držim volan i mislim šta bi bilo da nisam usporila.
kad se prašina malo slegla, upalim auto i nastavim vožnju kao da ništa nije bilo. mama šuti.
kad smo stigle kod djeda i bake, mama s vrata počne histerično plakati i zapomagati kako smo umalo poginule i kako nas je sam Bog spasio. poslije su drugi komentirali da sam reagirala neuobičajeno hladnokrvno za neiskusnog vozača i da sam se dobro snašla. a ja sam samo poslušala upozorenje. :)
dakle, ako čujete neki glas u glavi, ne mora biti da ste ludi, možda ste "samo" u opasnosti. :) poslušajte ga.

Loco
19-01-2013, 00:37
moja sestra je prije nekoliko godina nocu vozila auto i na monitoru radija procitala da ne smije stati. malo kasnije prosla pored nekog tipa koji je stopirao. nije se zaustavila. ovo mi je ona vise puta ispricala. ni dandanas joj nije jasno otkud ta poruka.

sagitarius
19-01-2013, 12:50
U životu sam imao mnogo doživljaja koji bi se mogli jasno definirati kao neobični, ali teško je izdvojiti posebno neki, osim jednog koji je i previše bio eksplicitan, jer sam u sebi zamolio svog Anđela da me pomiri s jednom osobom, kako bismo mogli okončati jedan jako složeni ali i jako plemeniti posao.
U sebi sam zamolio svog Anđela čuvara da ode i razgovara sa Anđelom čuvarom te osobe i tako utiću na tu osobu da me pogleda boljim očima kako bi naši odnosi krenuli u boljem smijeru...
Razmišljao sam bar da ne budem odbijen kada predložim spomenuti posao.
No desilo se nešto nevjerovatno i uistinu pravo čudo...
Nije prošlo ni pola sata po mojoj predanoj molitvi, zazvonio je telefon i ta osoba se ispričala za neke stvari i zamolila da skupa odradimo taj posao...
Tumačim da je Bogu bila mila moja želja za pomirenjem i spremnost na oprost, kao i sam cilj tog, kako rekoh, izuzetno humanog posla, te je "odobrio" mom Anđelu da učini ono što sam ga iskreno i zamolio..., eto čak i više, jer meni je zazvonio telefon...
Bio sam silno sretan zbog svega, ali malo i uplašen zbog brzine kojom se sve to tako desilo...
Nekako sam se poslije počeo ustručavati da ovako konkretno nešto zamolim - bez veće nevolje i prije svega duboke moralne opravdanosti, pa tako sada radije zahvaljujem i "drugujem" sa svojim Anđelom koji mi ponekad , volim to vjerovati, čini mi se ponešto i došapne.
Lijep je osjećaj -ja znam da nikad nisam sam.

pdv
19-01-2013, 13:01
Zna mi se dogodit da čujem taj neki unutarnji glas kada sam u nekoj opasnosti ili imam neki loš predosjećaj ali ne pridajem tome neku važnost i nisam se nikad pitala što je to zapravo :D Kao i što se često pitam ,nakon nekog događaja, što bi bilo da sam drugačije postupila.

ZGabriel
19-01-2013, 13:07
sagi, zašto se ustručavaš? :) zamisli koliko još dobra možeš učiniti...uz malu pomoć prijatelja. :018
ako tražiš nešto što nije po Božjem planu, to se ionako neće ostvariti. :nezna

ZGabriel
19-01-2013, 13:10
Zna mi se dogodit da čujem taj neki unutarnji glas kada sam u nekoj opasnosti ili imam neki loš predosjećaj ali ne pridajem tome neku važnost i nisam se nikad pitala što je to zapravo :D Kao i što se često pitam ,nakon nekog događaja, što bi bilo da sam drugačije postupila.

meni se (još) jednom dogodilo nešto neobično. mislila sam da je slučajnost, a onda sam par dana kasnije nabasala na jednu web stranicu punu takvih priča. ja sam inače prilično racionalna i mislim da za mnoge stvari postoji neko razumno objašnjenje. ali neke stvari se jednostavno ne mogu objasniti.

pdv
19-01-2013, 13:11
meni se (još) jednom dogodilo nešto neobično. mislila sam da je slučajnost, a onda sam par dana kasnije nabasala na jednu web stranicu punu takvih priča. ja sam inače prilično racionalna i mislim da za mnoge stvari postoji neko razumno objašnjenje. ali neke stvari se jednostavno ne mogu objasniti.

Vjerujem da ima takvih stvari ali ne mogu se pohvalit da sam ih doživjela. Možda nisam ni obraćala pažnju na to al' svaki dan života je ionako poprilično čudo :D

ZGabriel
19-01-2013, 13:12
Vjerujem da ima takvih stvari ali ne mogu se pohvalit da sam ih doživjela. Možda nisam ni obraćala pažnju na to al' svaki dan života je ionako poprilično čudo :D

:D drugi put obrati pažnju.

ZGabriel
24-01-2013, 19:11
Anđeli čuvari

Anđeo žalosti neka te očuva toga da bez elana ideš kroz život. Neka ti daruje nova krila da se vineš u visine i otuda pogledaš dolje na neuspjeh. Neka ti daruje novi polet da se uhvatiš u koštac sa zadaćama koje su pred tobom. No anđeo žalosti ne može te očuvati od boli koju nosi svaka žalost. Bol moraš izdržati. Ali, možeš biti siguran da u svojoj boli nisi sam,jer će te anđeo žalosti u njoj pratiti i preobraziti je u novu životnost. Možda ti anđeo žalosti pošalje i ljude koji će u tvojoj žalosti biti uz tebe, razumjeti te, suosjećati s tobom i otvoriti ti oči za ono što ti se sada nudi kao nova mogućnost.

Anđeo zaborava sigurno nas ne želi ohrabriti za to da zaboravimo imena svojih prijatelja ili da zaboravimo obveze koje smo preuzeli. Anđeo nas želi uputiti na to da zaboravimo nepravdu koju su nam drugi nanijeli. Anđeo zaborava osposobljava me za to da pokopam prošlo i ostavim da miruje. Pravi cilj zaborava sastoji se u tome da zaboravim sama sebe. Velika je milost moći prihvatiti sama sebe. Zaboraviti sebe umijeće je stvarno biti nazočan, biti sasvim u trenutku, potpuno se prepustiti onomu što upravo jest. Samo ako sebe zaboravim, ja sam uistinu tu. Želim ti anđela zaborava koji će te osloboditi tebe sama, koji će ti oduzeti potrebu da sve gledaš u odnosu na sebe, da se pri svemu moraš pitati što ti to koristi. Anđeo zaborava želi te uvesti u pravu slobodu, u slobodu od okova vlastitoga ega. Kad te anđeo nauči umijeće zaborava, osjetit ćeš koliko intenzivno opažaš sve oko sebe, kako odjednom postaješ sposoban uživati i kušati trenutak, kušati sam život, biti sasvim u kušanju i tako naslutiti bogatstvo bića. Anđeo zaborava dovest će tvoju dušu do njezina pravog određenja, da nadiđe samu sebe u Bogu, da zaboravi sebe i uroni u Boga.

Anđeo trijeznosti mogao bi ti postati blagoslovom kada razgovaraš s ljudima koji traže tvoj savjet, koji ti pričaju svoje probleme, koji ti govore o svojim ranjenostima, o svojoj srdžbi. Trijeznost zahtijeva zdrav odstup u odnosu na drugoga. Ako se gušiš od sažaljenja, ne možeš drugome pokazati nikakav put. Tvoje mu sažaljenje isprva možda čini dobro. Ali, nije dovoljno da se jedan drugome žalite kako je život težak. Anđeo trijeznosti može ti pomoći da ispravno ocijeniš i vlastitu situaciju. Da prestaneš dramatizirati svaki puta kad nije po tvojem te otkriješ način da se prema sebi odnosiš bolje. Često se daš voditi samo emocijama i na sve gledaš polazeći samo od svojih razočaranja, ranjenosti ili srdžbe. I onda si u stanju druge povrijediti, jer je to jedini način da vjeruješ u vlastitu veličinu. Želim ti , stoga, da te prati anđeo trijeznosti…

Anđeo strpljivosti neka te nauči da možeš čekati. Anđeo strpljivosti neka bude i uz nas kada nešto moramo trpjeti, kada treba izdržati mučnu situaciju. Strpljivo izdržati, ustrajati – kreposti su o kojima se danas gotovo i ne govori. No jako su nam potrebne da bismo ovladali svojim životom i s nadom savladali probleme našega svijeta. Zato ti želim anđela strpljivosti da se ne predaš čim se nađeš u teškim situacijama,kada ti se nešto učini neriješivim. Anđeo strpljivosti neka ti podari snage da u nečem ustraješ, i pouzdanja da će doći do promjene. Želim vam svima mnogo strpljivosti sa sobom i sa drugima ovih dana….

Anđeli dolaze neočekivano. Moraš biti otvoren da bi ih mogao susresti. Anđeli dolaze nečujno. Potrebna je duboka tišina da bi ih primijetio. Postoji jedan anđeo koji bi te htio uvesti u umijeće šutnje, u spasonosno ozračje tišine. Upravo nam je u ovom našem bučnom svijetu potrebno puno tišine da iznutra ozdravimo. Toliko smo puni buke da prečujemo sve tihe poticaje preko kojih Bog govori u našem srcu. Prostor šutnje je prostor u kojem prebiva Bog. To je prostor u koji ne mogu prodrijeti drugi ljudi sa svojim očekivanjima i zahtjevima, sa svojim sudovima i osudama. To je onaj prostor u meni u kojem ja mogu biti ja. To je prostor u kojem ću ostati netaknuta svim onim kršem koji drugi žele kod mene istovariti. Neka te uvijek prati anđeo tišine i neka te uvijek podsjeća da je taj prostor tišine već u tebi. Ti ga ne trebaš stvarati, moraš samo doći u dodir s njim. Tu prebiva ono čisto i pošteno u tebi što buka svijeta ne može pomutiti…

Hrabrost spada u stožerne kreposti. Hrabrost se pokazuje i u pasivnosti, u podnošenju boli. Hrabrost se mora uvijek iznova stjecati.
Anđeo hrabrosti stoji uz nas kad nadvladavamo svoju prirodnu sklonost i izdržimo upravo ondje gdje smo potrebni. Hrabar je onaj koji se ne plaši boli, koji ju, naprotiv, prihvaća i pokušava je što bolje podnositi. Hrabar je tko se ne povlači kad ga zadesi nesreća. Ostaje na nogama. Izdrži situaciju i kad ga ona boli. Želim ti anđela hrabrosti da se uistinu možeš nositi sa svojim životom, da ne uzmičeš kad ti u uši bude puhao protivan vjetar, da ne bježiš kad te zadesi nesreća. I želim ti hrabrost u ophođenju sa svakodnevnim sukobima, da budeš slobodan od potrebe da si posvuda omiljen. Neka uza te bude anđeo hrabrosti kad si u opasnosti da popustiš pred mišljenjem drugih, kad bi najradije napustio borbu radi blažena mira. Tko je hrabar izbjegava svaki lažan kompromis. Želim ti anđela hrabrosti ne samo pred neprijateljem, nego i pred prijateljem. Anđeo hrabrosti opire se i prijatelju ondje gdje je to potrebno. To učvršćuje prijateljstvo, umjesto da ga razara.

Rastajati se moramo i od navika, od pojedinih životnih razdoblja, od određenog načina života. Tko se nikada nije rastao od svojega djetinjstva – uvijek će imati infantilne zahtjeve na svoju okolinu. Bit će zauvijek rob svojih iluzija o životu. No, najprije se moramo rastati od rana naše životne povijesti. Nitko nije stjecao samo dobra niti samo loša iskustva. Anđeo rastanka neka ti pomogne rastati se od starih modela života koji ti otežavaju život, kao što je primjerice model perfekcionizma, koji te tjera da sve kontroliraš ili model samoranjavanja koji te tjera da krivicu tražiš uvijek u sebi ili da se omalovažavaš. Moraš napustiti model prema kojem još uvijek svojim postignućima nekome dokazuješ vlastitu vrijednost. Ali, najprije ti to moraš iskreno željeti. Ne rastanemo li se od starih modela života, prisiljeni smo nesvjesno ranjavati druge ili pak nesvjesno izazivamo situacije u kojima želimo pokazati drugima da su nas ranili i nametnuti im osjećaj krivnje. Anđeo rastanka neka ti pomogne da se rastaneš od svoje prošlosti i od starih modela života, da bi mogao živjeti u sadašnjosti i ostvarivati mogućnosti koje su u tebi, da bi u tebi raslo nešto novo, pozitivno i neslućeno… Duhovni život se za sv. Benedikta sastoji u tome da naučimo ljubiti život. Tko zaista hoće ljubiti život, mora se moći i odreći. Ako je netko sasvim ovisan o svojim potrebama i svakoj potrebi mora smjesta udovoljiti – nikada se neće radovati svom životu.

Anđeo životne radosti želi nas uvesti u umijeće istinskog života. U umijeće da sve drugo zaboravim i budem jedino u sadašnjem trenutku, da opažam samo ono što jest. Anđeo životne radosti oslobađa nas od naših sapetosti i dopušta mi da se oslobodim od proračunatosti. On mi već izjutra počinje otvarati oči za tajnu ovoga dana, za male radosti koje me čekaju, za svaki susret s ljudima koji me danas čeka. Uzima me za ruku i pokazuje mi da je život sam po sebi lijep. Ali, tko nevoljko ide kroz dan, neće se ni divnim zalaskom sunca osloboditi svoga mrzovoljnog raspoloženja. Želim ti da te anđeo životne radosti uvede u umijeće potpuna uživanja života, da te oslobodi ovisnosti o tvojim potrebama, da se raduješ svemu što ti se dariva iz dana u dan…

Svi čeznemo za mirom. Ali često ne nalazimo puta koji vodi do mira. Tu trebamo anđela mira koje će nas uvesti u tajnu mira, koji će nas nemirne ljude umiriti i darovati nam nutarnji kao i vanjski mir. Mir nije jednostavno ostvariv, nego je uvijek dar s kojim čovjek mora odgovorno postupati. Kad nas prati anđeo mira i našem životu daruje zadovoljstvo i pomirenje, tada i sami moramo postati anđeli mira za druge. Isus naziva blaženima mirotvorce koji su postali anđeli mira u ovome svijetu. Ne postoji samo mir među ljudima, nego i unutarnji mir, mir duše. Biblija zna da čovjek po sebi nije sposoban za mir sa sobom, sa stvorenjem i s ljudima. Stoga se sam Bog mora umiješati. On šalje svoga Sina, Isusa Krista, velikog Mironosca. Luka, grčki evanđelist, naviješta Isusa kao onoga koji drugačije od, Augusta cara mira, donosi mir cijelom svijetu, bez oružja, jedino svojom ljubavlju. Kad se rodio, anđeli su navijestili mir na zemlji. Anđeli su nam otvorili oči za mir koji mi sami ne uspijemo stvoriti. Ali anđeli nisu samo navjestitelji mira, nego nam i donose mir. Anđeo mira odgovoran je ne samo za zemlju, nego se brine i za tvoj unutarnji mir. Želim ti da vjeruješ anđelu mira, da se dadneš od njega pozvati i razgovarati s neprijateljima svoje duše, razgovarati i sa strancima i nepoznatim ljudima oko sebe, da bi mogao zaključiti sporazum koji traje. Samo tako može nastati mir, prostor ljubavi i slobode, u kojem nastaju blagostanje i dobro osjećanje, u kojem si u skladu sa sobom i čitavim stvorenjem, u kojem se odzvanja nešto od sklada raja u tvome svijetu.

Za neke se ljude govori da iz njih zrači toplina. U njihovoj se blizini čovjek osjeća ugodno. Uz njih je čovjeku toplo oko srca… Anđeo topline neka te osposobi za to da iz tebe zrači toplina, da se ljudi u tvojoj blizini osjećaju zaštićenima i voljenima. I neka uvijek iznova dade pronaći ljude koji će za tebe postati anđelima topline, u čijoj će se blizini odlediti tvoji zamrznuti osjećaji, u čijoj se blizini možeš zagrijati kad ozebeš u ovome hladnom svijetu. Pitanje je što ti možeš učiniti da bi te anđeo topline osposobio da u svoju okolinu zračiš toplinu. Važno je da se i sam griješ na toplini božanske ljubavi, kako bi imao toplo srce i za druge… Želim da oko sebe uvijek osjećaš anđela topline i da sam možeš drugima postati anđelom koji zrači toplinom i daje da im se zagrije srce.

Anđeli

http://forummladi.hbk.hr/