PDA

Pogledaj Full Version : Nikola Tesla- Srbin ili Hrvat?

NorthStand
16-01-2013, 17:08
Tesla, potomak hrvatskih plemića

'Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prepreci došli preko Novog Vinodola. Preci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola. Moj pradjed stjecajem okolnosti morao je otići u Bosansku krajinu (Turska Hrvatska) i tamo se oženio pravoslavnom djevojkom i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla. To je zapravo nadimak'.

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/75699-nikola-tesla-nije-bio-srbin-vec-hrvat-beograd-70-godina-taji-podatke-o-njegovom-porijeklu.html

Hrvatska uzvraća udarac, zbog srpskog svojatanja Boškovića Andrića itd. :zubo mislim meni osobno je nebitno jel tesla srbin ili hrvat, ja ga poštujem ko čovjeka koji je stvarno uspio promjenit svijet, i koji je sve svoje znanje i novac ugradio u budućnost čovječanstva. tako da mi je nebitno jel srbin ili hrvat, ali svakako da je zanimljivo ovo svjedočenje iz njegovog dnevnika, koje je možda i istinito a koje Srbi iz očitih razloga ne žele objavit javno.

bandira
16-01-2013, 18:53
koje sad pametovanje,
čovik je ono šta se osjeća a Tesla se jasno izjasnio Srbinom

NorthStand
16-01-2013, 23:07
pa slažem se, važniji je osjećaj nego stvarna nacionalna pripadnost, zato i imamo na ovim prostorima hrpu "jugoslavena".

Inkvizitor
17-01-2013, 10:44
Teslini preci su sigurno nesrpskog porijekla, dal Hrvati ili Vlasi ne znam točno. Ako je taj dokument a koji se navodno nalazi u beogradskom muzeju Nikole Tesle točan onda je jasno.

Ni on nije nešto posebno fermao srpstvo a u Srbiji je bio koliko puta..jednom.

Tuna
17-01-2013, 10:53
Tesla je bio Srbin, i tko je god procitao ijednu njegovu knjigu to zna. U prvoj knjizi koju je napisao, opisujuci svoje djetinjstvo, pise kako je odrastao na srpskim narodnim pjesmama i pricama, te kako su ga one ponukale na prvi izum- pusku kojom je gadao kukuruz. Zanijeo se u igri pa je unistio previse kukuruza, zbog cega ga je otac udario prvi i jedini put u zivotu.

NorthStand
17-01-2013, 14:48
ma Tesla je prije svega velik čovjek i znanstvenik, nije bio opterećen negativno hrvatima, kao dobar dio njegovih sunarodnjaka, zato ga i poštujem. i ja mislim da je bio Srbin, jer kao što bandira kaže, ono si kako se osjećaš. zato u americi, i crnci i kinezi i arapi i europljani kažu da su amerikanci.

Inkvizitor
17-01-2013, 14:51
ma Tesla je prije svega velik čovjek i znanstvenik, nije bio opterećen negativno hrvatima, kao dobar dio njegovih sunarodnjaka, zato ga i poštujem. i ja mislim da je bio Srbin, jer kao što bandira kaže, ono si kako se osjećaš. zato u americi, i crnci i kinezi i arapi i europljani kažu da su amerikanci.

E jesi našao primjer.

I to što se netko tako osjeća ne znači ništa. Mogu se i ja osjećati kao Messi ali to ne znači da sam Messi.

milky way
17-01-2013, 15:20
Nikola Tesla spada u 10 najvaznijih ljudi u svijetskoj povijesti i naravno da je Hrvat.

Inkvizitor
17-01-2013, 15:23
Inače smatram da se toj važnosti u svjetskoj povijesti tj znanosti malo pretjeruje s Teslom.

milky way
17-01-2013, 15:28
Pretjerujeli se ili ne ovisi o necijim afinitetima ali cinjenica je da ga je enciklopedija britannica uvrstila tamo ali naravno kao srpsko-americkog znanstvenika i inovatora.

milky way
17-01-2013, 15:41
http://www.nsk.hr/iz-starih-hrvatskih-novina-o-nikoli-tesli-vizionaru-21-stoljeca/

Vepar
17-01-2013, 17:54
Inače smatram da se toj važnosti u svjetskoj povijesti tj znanosti malo pretjeruje s Teslom.

Ja bih rekao da ga se u dobrom dijelu svijeta još podcjenjuje. Inače bih volio da se pokaže točnim da je dijelom hrvatskog podrijetla.

TheBronxBomber
17-01-2013, 19:35

Ne samo da se ne pretjeruje - on je doista bio genij - vec je do adventa interneta bio nepoznat sirim slojevima ljudi na zapadu. Brizno su radili na tome da mu se zamete ostavstina i da mu se gubi vaznost i znacenje u ljudskoj i znanstvenoj povijesti. Nikada nije dozivio slavu Edisona, iako je Edison bio tek nesto vise od sarlatana...

Tesla je posebno postovan u svijetu informatike. Poznato je da mu se Google-ovci klanjaju i imaju strahopostovanje prema njegovom liku i djelu.

Tesla jos nije priznat i slavan koliko bi trebao biti. U tome je tragedija.

-AC njegovo

-Radio njegovo

-sve sto je bezicno - njegovo...

Sto je jos morao? :D :D

Inkvizitor
17-01-2013, 19:43
Ne samo da se ne pretjeruje - on je doista bio genij - vec je do adventa interneta bio nepoznat sirim slojevima ljudi na zapadu. Brizno su radili na tome da mu se zamete ostavstina i da mu se gubi vaznost i znacenje u ljudskoj i znanstvenoj povijesti. Nikada nije dozivio slavu Edisona, iako je Edison bio tek nesto vise od sarlatana...

Tesla je posebno postovan u svijetu informatike. Poznato je da mu se Google-ovci klanjaju i imaju strahopostovanje prema njegovom liku i djelu.

-AC njegovo

-Radio njegovo

Zar nije radio izumio onaj Talijan..

TheBronxBomber
17-01-2013, 19:46
Zar nije radio izumio onaj Talijan..

Marcone.

Americki vrhovni sud je priznao Tesli da je vec imao tu tehnologiju (i patenat) prije Marconea...

Samo sto Tesla to nije osposobio, a Marcone je. U tome je kvaka.

TheBronxBomber
17-01-2013, 20:02
Otis pond, inzenjer koji je radio za Teslu, rekao je, "Izgleda kao da te Marconi preduhitrio." Tesla je odgovorio, "Marconi je dobar pajdo. Neka nastavi. On koristi 17 mojih patenata."

http://www.pbs.org/tesla/ll/ll_whoradio.html

LOL

Inkvizitor
17-01-2013, 20:13
Jebiga, piše se na Marconea.

Uroš
17-01-2013, 23:35
Teslini preci su sigurno nesrpskog porijekla, dla Hrvati ili Vlasi ne znam točno. Ako je taj dokumnet točan a koji se navodno nalazi u beogradskom muzeju Nikole Tesle točan onda je jasno.

Ni on nije nešto posebno fermao srpstvo

Znači čuo si za neki dokument koji se, pazi ovo, "navodno" čuva u Teslinom muzeju ovde. Haha, koja lakrdija... I tu piše da nije Srbin, jedino nisi siguran je li Hrvat ili Vlah, pa kako ti se da majstore.

A naravno da nije fermao srpstvo, osim što ga je stalno isticao:

Ako budem imao sreće da ostvarim barem neke od svojih ideja, to će biti dobročinstvo za celo čovečanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi ta da je to delo jednog Srbina. (poseta Beogradu 1892.).

Ja sam, kao što vidite i čujete, ostao Srbin i ovde preko mora, gde se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi i da svojim znanjem i radom podižete slavu srpstva u svetu. (govor srpskim studentima u Njujorku 1936.)

Ponosan sam što sam potekao iz viteškog srpskog naroda, koji je u neprestanoj ljutoj borbi za svoje ideale i evropsku kulturu zadužio Evropu i svuda zaslužio čast i poštovanje čitavog sveta, naročito velike Amerike. (otpozdrav Udruženju jugoslovenskih inženjera koje mu je uputilo čestitke povodom 80. rođendana)

Uroš
17-01-2013, 23:39
a u Srbiji je bio koliko puta..jednom.

Jeste, u Srbiji je bio samo jednom ali mu to nije smetalo da testamentom odredi da mu se baš u toj jednom viđenoj Srbiji kako je napisao "prah čuva". Za tu jednom viđenu Srbiju je organizovao humanitarnu pomoć tokom Prvog svetskog rata, kad je išao kod državnog sekretara Lensinga da moli za pomoć Srbiji...

Uroš
17-01-2013, 23:44
Nikola Tesla spada u 10 najvaznijih ljudi u svijetskoj povijesti i naravno da je Hrvat.

Taj Hrvat bi, da je ostao u rodnom Smiljanu, vrlo verovatno skončao od ustaškog noža 1941. Ako bi on i pretekao, njegovi potomci sigurno ne bi 1995.

Stradao bi zbog toga što je Hrvat, podrazumeva se.

Uroš
17-01-2013, 23:46

I tako kažeš, preteruje se... Jebiga.

Uroš
17-01-2013, 23:52

-AC njegovo

-Radio njegovo

Teslu nazivaju "čovekom koji je izmislio XX vek".

Inače se nalazi u popisu "100 najvećih Amerikanaca". Ovamo je proglašen najznamenitijim Srbinom, ispred Svetog Save na drugom mestu.

Uroš
17-01-2013, 23:56
Otis pond, inzenjer koji je radio za Teslu, rekao je, "Izgleda kao da te Marconi preduhitrio." Tesla je odgovorio, "Marconi je dobar pajdo. Neka nastavi. On koristi 17 mojih patenata."

http://www.pbs.org/tesla/ll/ll_whoradio.html

LOL

Valjda kad se razišao s Edisonom je rekao "Nije mi žao što mi kradu ideje, žao mi je što nemaju svojih".

Inače je valjda jedini laureat koji je odbio Nobelovu nagradu.

milky way
18-01-2013, 03:17
Jel se sjecas tadiceve izjave "hrvati,nemojte mi zamjeriti ali Rudjer Boskovic je bio srbin katolik" , e pa urose nemoj mi zamjeriti ali Nikola Tesla je bio hrvatski pravoslavac.Da ja sad tu previse nelaprdam ali za razliku od Rudjera Boskovica koji sa srbijom nema ama bas nikakve veze na Nikolu Teslu u najmanju ruku hrvati imaju pravo ko i srbi a svatko tko se u startu odrice Tesle po mom misljenju spada u kategoriju spegelja & Co.

Nikola Tesla zagreb,22.svibanj 1892.g

"Smatram svojom dužnošću da kao rođeni sin svoje zemlje pomognem gradu Zagrebu u svakom pogledu savjetom i činom"

Dom i Sviet zagreb, 15.lipanj 1896.g

http://i45.tinypic.com/6yclmc.png

Inkvizitor
18-01-2013, 09:43
Jeste, u Srbiji je bio samo jednom ali mu to nije smetalo da testamentom odredi da mu se baš u toj jednom viđenoj Srbiji kako je napisao "prah čuva". Za tu jednom viđenu Srbiju je organizovao humanitarnu pomoć tokom Prvog svetskog rata, kad je išao kod državnog sekretara Lensinga da moli za pomoć Srbiji...

Pa čudno je da jedan tako osvješteni Srbin u doba najveće srpske ekspanzije i nacionalnog romantičarstva a to je kraj 19-og i početak 20-og stoljeća samo jednom pohodi Srbiju.

To što je vapio za pomoć Srbiji to ništa ne dokazuje. Čovjek je bio humanist i svakako je bio povezan sa srpstvom ali očito sebe nije pronalazio previše u tome. Možda i zbog tog pasusa iz njegovog dnevnika. Kao pametan čovjek znao je on na koji se sve način postajalo Srbinom. Za vrijeme Osmanlija a i poslije.

To što kažeš da je zaveštao Srbiji, pa ima i druga teorija da je izričito tražio da mu ništa od ostavštine ne završi u Beogradu ali je poslije njegove smrti, njegov rođak Sava Kosanović sve prenijeo u Beograd.On je čak mislim bio veleposlanik u Americi. Mislim na spise, dnevnike i to. ostalo su ionako pokupili Amerikanci.

Grunf
18-01-2013, 18:08

Nešto kao sa Štulićem u HR glazbi. Tesla je malo intrigantniji lik, čudniji i tajnovitiji i odmah je najbolji. :D

Vepar
18-01-2013, 18:47
Nešto kao sa Štulićem u HR glazbi. Tesla je malo intrigantniji lik, čudniji i tajnovitiji i odmah je najbolji. :D

Ne bih rekao, njegova djela govore da je zaista riječ o izvanserijskom geniju.

Vepar
18-01-2013, 18:47
Valjda kad se razišao s Edisonom je rekao "Nije mi žao što mi kradu ideje, žao mi je što nemaju svojih".

Inače je valjda jedini laureat koji je odbio Nobelovu nagradu.

Odbio je i Sartre za književnost, možda i još poneko.

NorthStand
19-01-2013, 14:40
E jesi našao primjer.

I to što se netko tako osjeća ne znači ništa. Mogu se i ja osjećati kao Messi ali to ne znači da sam Messi.

mislio sam reć, da je važniji osjeća nego stvarna nacionalna pripadnost. dakle, ako se čovjek osjeća srbinom, on je srbin nebitno jel hrvat. znam par takvih, tako da nema potrebe nikoga tjerat da misli da je hrvat ako on sam ne osjeća pripadnost hrvatima.

NorthStand
19-01-2013, 14:49

a jbg inkvi, ja osobno smatram da mimo njega nitko nije napravio toliko, o vlastitom trošku za znanost i napredak čovječanstva. a pitanje nacionalnosti sam potegnuo zbog ovog dnevnika, u kojem on navodi da su mi preci hrvati. ali opet, cijeli svijet Teslu zna i priznaje ko srbina, stari mu je nedvojbeno bio pravoslavac, dakle po meni tu je priči kraj. da je on hrvat, bio bi katolik i za života bi se tako nedvojbeno svrstao a ne bi pisao po dnevniku kako su mu preci hrvati. šta mi imamo od tog dnevnika, gotovo ništa. i da se dokaže da je hrvat, opet nakon silne propagande koja traje desetljećima on će u svijetu ostat srbin. a i realno kad se gleda njegov doprinos svijetu, manje je bitno jel srbin ili hrvat, a više to da je svima donio određeni napredak. Marcoen je tipično ciganski talijanski, ukrao njegov patent i tako je on naveden ko izumitelj radia, ali on je to ukrao Tesli. sramota, kako ga samo sram nije bilo poslje se kitit tuđim izumom. Tesla je bio neopterćen čovjek, i vidi se da je bio daleko isprijed vremena u kojem je živio.

Inkvizitor
19-01-2013, 14:54
ne znam ja šta je od toga istina

NorthStand
19-01-2013, 14:57
Taj Hrvat bi, da je ostao u rodnom Smiljanu, vrlo verovatno skončao od ustaškog noža 1941. Ako bi on i pretekao, njegovi potomci sigurno ne bi 1995.

Stradao bi zbog toga što je Hrvat, podrazumeva se.

ti si vidim još pod dojmom srpske propagande, kako ustaše nabijaju srpsku nejač na kolac? moram te razočarat, ni za vrijeme NDH mnogim srbima nije falilo ama baš ništa, osim što su bili pod strahom iz opravdanih razloga. ali bio je rat, dobro znate koliko ste imali ovdje četnika i partizana, koji su se aktivno iskazali u klanju hrvata, naravno o tome ne pričate, a koji su bili srpske nacionalnosti. zanimljivo, kako kad treba pričat o vašim zlodjelima, redovito šutite ili se pravite blesavi pa kao niste informirani u događaje.

nije istina, lažeš tipično srpski. on je decidirano zahtijevao da njegovo nitša ne završi u beogradu, ni prah ni denvnik ni ništa, ali vi ste ga naravno tipično srpski zapljenili. na kraju krajeva, on ko vaš "veliki srbin" je izjavio da je u mogućnosti srpsku mržnju pretvorit u električnu energiju osvijetlio bi cijeli svijet. :rofl to je izjavio, kad su mu neki radikalni srbi došli s ciljem da ga politički iskoriste u svoje svrhe. jasno je da srbija svojata teslu, na kraju krajeva on se nikad nije izjasnio da je hrvat, prema tome u neku ruku to imate i pravo. ali sumnja da je hrvat postoji, a naravno da je sada nakon toliko godina nakon njegove smrti to poprilično teško dokazat.

na kraju krajeva, gdje je Tesla rođen, u Hr ILI Srb? a joj izvini, zaboravio sam da smo mi isto dio "velike srbije", pa mi uteklo ovo hrvatska.

činjenica je da su svi veliki i priznati srbi, podrijetlom iz hrvatske, slučajnost? ne bih rekao, očito srbima hrvati i hrvatska država malo više znače nego što vi sami sebi priznajete. ovisni ste o nama, i stalno se vucarate ovdje, ali naravno kad god možete iskoristite trenutak da popljujete te iste hrvate, i hrvatsku državu koja vam je toliko dobroga dala. ni jednom joj niste rekli hvala, a očekujete šta? da se pripojimo srbiji, pa da svi srbi žive u jednoj državi? mislim da ćete se morat načekat, za takvo nešto.

NorthStand
19-01-2013, 15:11
ne znam ja šta je od toga istina

ma ja znam da je istina, Tesla je bio poštenjačina, dobričina, i vidi se da taj čovjek nije imao ni trunku mržnje u sebi. da je više takvih srba, ne bi nikad bilo ni svih onih nepotrebnih sranja u prošlosti između hrvata i srba. bio je miroljubiv čovjek, i imao je veliku sposobnost i viziju kako ovaj svijet učinit boljim. sjebo je mnoge svojim izumima, one koji su od svojih izuma htjeli debelo profitirat, on je sve svoje pare uvijek ulagao u znanost i napredak. nije uopće mario za njih, da je živio bi ko lord, a ne bi umro ko sirotinja u stančiću u new yorku.

Morro Vlachii
22-01-2013, 20:34
Politički Hrvat,običajem Srbin,porijeklom Vlah-eto to je Tesla.

Uroš
24-01-2013, 15:06
Hrvatska uzvraća udarac, zbog srpskog svojatanja Boškovića Andrića itd. :zubo mislim meni osobno je nebitno jel tesla srbin ili hrvat, ja ga poštujem ko čovjeka koji je stvarno uspio promjenit svijet, i koji je sve svoje znanje i novac ugradio u budućnost čovječanstva. tako da mi je nebitno jel srbin ili hrvat, ali svakako da je zanimljivo ovo svjedočenje iz njegovog dnevnika, koje je možda i istinito a koje Srbi iz očitih razloga ne žele objavit javno.

Srbi ne svojataju Andrića, Andrić je prosto srpski pisac i deo srpske književnosti.

On jeste etničkim poreklom Hrvat (ne i po izjašnjenju, bio je ubeđeni Jugosloven - a politički je bio mnogo bliži Srbima nego Hrvatima), ali je skoro ceo svoj opus napisao živeći u Beogradu gde je i umro, na srpskom jezikom i ekavskim narečjem. Jezik je ono što kvalifikuje pripadnost pisca nekoj književnosti. Tako se danas i Ežen Jonesko samtra francuskim piscem (iako se on nije libio da ističe svoje poreklo, za razliku od Andrića). Takođe i Srbin Vladan Desnica je hrvatski pisac i pripada hrvatskoj književnosti.

Inkvizitor
24-01-2013, 15:13
Srbi ne svojataju Andrića, Andrić je prosto srpski pisac i deo srpske književnosti.

On jeste etničkim poreklom Hrvat (ne i po izjašnjenju, bio je ubeđeni Jugosloven - a politički je bio mnogo bliži Srbima nego Hrvatima), ali je skoro ceo svoj opus napisao živeći u Beogradu gde je i umro, na srpskom jezikom i ekavskim narečjem. Jezik je ono što kvalifikuje pripadnost pisca nekoj književnosti. Tako se danas i Ežen Jonesko samtra francuskim piscem (iako se on nije libio da ističe svoje poreklo, za razliku od Andrića). Takođe i Srbin Vladan Desnica je hrvatski pisac i pripada hrvatskoj književnosti.

http://www.croatianhistory.net/gif/andri.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/Ivo_andric_prijavnica.jpg

Uroš
24-01-2013, 15:16
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d8/Ivo_Andric_declaring_himself_as_Serb.jpg

Inkvizitor
24-01-2013, 15:18
Te je godine Andrić uvršten u Srpsku čitanku povjesničara književnosti i visokog činovnika u Ministarstvu vanjskih poslova Vojislava Jovanovića Maramboa. Njemu Andrić u pismu piše: «(…) Dozvolite mi ovom prilikom da ispravim neke biograf.(ske) podatke: 1. Nema sumnje da sam ja Hrvat po rodu, koliko sam pak kao pisac ‘hrvatski’ to je drugo pitanje o kom neću da govorim, niti sam ja zvan da ga rešavam.(…). (Najvažnije) Nisam rođen 1891. nego 1892. (godina i dugova čovek uvek ima i previše.) (…).» [Dragić citirao prema: Ivo Andrić, Razvoj duhovnog života u Bosni pod uticajem turske vladavine, Beograd : Prosveta, 1997., str. 198

Uroš
24-01-2013, 15:26
Mislim, ovo je smešno, ti mi daješ kopiju iz Jagelonije, njega kao 21-godišnjeg mladića, ja tebi njegovo izjašnjenje kao zrelog čoveka. I šta sad?

Istina je da je čovek bio ubeđeni Jugosloven. Interesantno je doduše to sa njegovim jugoslovenstvom. Kad je posle dobijanja Nobelove nagrade tadašnji predsednik JAZU-a Grga Novak hteo da mu uruči počasnu gramatu JAZU-a on je odbio govoreći kako je on "već akademik, član SANU". Čudno zar ne, mada možda i ne toliko ako se zna da je JAZU u suštini bila jedna hrvatska institucija, najmanje je tu bilo jugoslovenstva...

Na kraju, vidimo i gde su više on i njegovo delo baštinjeno i cenjeno. Nema to veze sa tim što mu je grob u Beogradu, prosto Srbi ga doživljavaju kao svog pisca, dok vi ne, makar ne potpuno. S pravom, rekao bih.

Inkvizitor
24-01-2013, 15:35
Mislim, ovo je smešno ti mi daješ kopiju iz Jagelonije, njega kao 21-godišnjeg mladića, ja tebi njegovo izjašnjenje kao zrelog čoveka. I šta sad?

Istina je da je čovek bio ubeđeni Jugosloven. Interesantno je doduše to sa njegovim jugoslovenstvom. Kad ga je posle dobijanja Nobelove nagrade tadašnji predsednik JAZU-a Grga Novak hteo da mu uruči počasnu gramatu JAZU-a on je odbio govoreći kako je on "već akademik, član SANU". Čudno zar ne, mada možda i ne toliko ako se zna da je JAZU u suštini bila jedna hrvatska institucija, najmanje je tu bilo jugoslovenstva...

Na kraju, vidimo i gde je više on i njegovo delo baštinjeno i cennjeno. Nema to veze sa tim što mu je grob u Beogradu, prosto Srbi ga doživljavaju kao svog pisca, dok vi ne, makar ne potpuno. S pravom, rekao bih.

Čovjek je rođen u najčistijem i najkatoličkijem mjestu u BiH, centru katoličanstva kojeg zovu mali Rim..a to je Dolac kod Travnika, duhovno središte bosanskih Hrvata, gdje Srba nije bilo u blizini. I eto zar nije sramota da jedan Srbin bude s takvim pedigreom.

Čovjek je došao prvo u Zagreb tamo se izjasnio da je ono što je a to je Hrvat..po rođenju a što bi drugo i bio, tamo objavio prvu zbirku pjesma ..isto tako u Krakowu. U Zagrebu obolijeva i jedva preživljava i razočaran je Zagrebom i to ga je na neki način odredilo.

Bio je Jugoslaven , rojalist ali nikad Srbin. Sam je demantirao na kraju života da se ikad izjasnio Srbinom, a i kako bi kad veze nikakve sa Srbima nije imao u smislu roda. Bio je karijerist, veleposlanik u Berlinu nazočio potpisivanju trojnog pakta..a što je bio rodom to je jasno gore iz nejgovog citata kojeg si elegantno zaobišao.

Pisao je ekavicom i pripada srpskoj književnosti ali Andrić se nikad nije izjasnio Srbinom..to što je netko tu naškrabao u toj knjižici..tko zna kako je i što je.

Čovjek sa 21 godine pa nezreo..ajde molim te..

A ni u Beogradu ga nisu baš voljeli..nazivali su ga pravim Latinom ..hladnim jezuitom..tak da..mani se šupljaka Uroše..

NorthStand
24-01-2013, 16:28
Andrić je hrvat, a problem srba je taj što sve naše svojatate, i onda poslje nas optužuju za laganje i svojatanje. Dakle osobine koje sami imate, pripisujete drugima. To što ste vi lopovi i lažovi, ne znači i da smo mi. Ja bi se prije ubio, nego tvrdio za nekog srbina da je Hrvat. Zato i kažem da Teslu smatram srbinom, iako je dvojbeno dal je on to stvarno i bio. Jer majka mu je po svemu sudeći hrvatica, kalinić je hrvatsko prezime iz dalmacije. Ima sada nogometaš hrvatske reprezentacije, nikola kalinić bivši igrač hajduka.

I bošković je pravo srpsko prezime, npr Miho Bošković vaterpolist sigurno bi se složio s vama da je Ruđer Bošković srbin. Ili Ivan Gundulić, to su baš prava srpska prezimena. Ne znam šta vama treba to svojatanje tuđih gradova i ljudi, ali očito imate neke svoje razloge i motive.

Uroš
26-01-2013, 18:19
Te je godine Andrić uvršten u Srpsku čitanku povjesničara književnosti i visokog činovnika u Ministarstvu vanjskih poslova Vojislava Jovanovića Maramboa. Njemu Andrić u pismu piše: «(…) Dozvolite mi ovom prilikom da ispravim neke biograf.(ske) podatke: 1. Nema sumnje da sam ja Hrvat po rodu, koliko sam pak kao pisac ‘hrvatski’ to je drugo pitanje o kom neću da govorim, niti sam ja zvan da ga rešavam.(…). (Najvažnije) Nisam rođen 1891. nego 1892. (godina i dugova čovek uvek ima i previše.) (…).» [Dragić citirao prema: Ivo Andrić, Razvoj duhovnog života u Bosni pod uticajem turske vladavine, Beograd : Prosveta, 1997., str. 198

Ma dobro, možemo se nadgoranjavati sa citatima i fotokopijama dokumenata u nedogled, mogu ti odmah kontrirati s tim da kad je pristupao KPJ posle rata u prstupnici je napisao da je "Srbin" ili kad se venčavao sa Milicom Babić pedeset i neke naveo je da je po nacionalnosti Srbin.

Čovek je bio nacionalni (a i svaki drugi bogami) oportunista, variralo je to kod njega, jedina konstanta je jugoslovenstvo ali politički je nesumnjivo bio mnogo bliži Srbima nego Hrvatima. Uostalom, čak i u toj mladosti kad je povremeno iskrilo kod njega to hrvatstvo opet je bio pripadnik "Mlade Bosne", težio je cilju koji nije mogao biti udaljeniji Hrvatima. Pa vama je i dan-danas Gavrilo Princip terorista a "Mlada Bosna" teroristička velikosrpska organizacija, sledstveno izvuci zaključak šta je bio Ivo Andrić. Ali ne, kod vas nema doslednosti, prisvajate ga a pri tome vam ne smeta što se radilo o teroristi i velikosrbinu...

Uroš
26-01-2013, 18:29
Čovjek je rođen u najčistijem i najkatoličkijem mjestu u BiH, centru katoličanstva kojeg zovu mali Rim..a to je Dolac kod Travnika, duhovno središte bosanskih Hrvata, gdje Srba nije bilo u blizini. I eto zar nije sramota da jedan Srbin bude s takvim pedigreom.

Čovjek je došao prvo u Zagreb tamo se izjasnio da je ono što je a to je Hrvat..po rođenju a što bi drugo i bio, tamo objavio prvu zbirku pjesma ..isto tako u Krakowu. U Zagrebu obolijeva i jedva preživljava i razočaran je Zagrebom i to ga je na neki način odredilo.

Bio je Jugoslaven , rojalist ali nikad Srbin. Sam je demantirao na kraju života da se ikad izjasnio Srbinom, a i kako bi kad veze nikakve sa Srbima nije imao u smislu roda. Bio je karijerist, veleposlanik u Berlinu nazočio potpisivanju trojnog pakta..a što je bio rodom to je jasno gore iz nejgovog citata kojeg si elegantno zaobišao.

Pisao je ekavicom i pripada srpskoj književnosti ali Andrić se nikad nije izjasnio Srbinom..to što je netko tu naškrabao u toj knjižici..tko zna kako je i što je.

Čovjek sa 21 godine pa nezreo..ajde molim te..

A ni u Beogradu ga nisu baš voljeli..nazivali su ga pravim Latinom ..hladnim jezuitom..tak da..mani se šupljaka Uroše..

Ne vidim u čemu se sporimo, i ti i ja se slažemo da se radilo o Hrvatu poreklom (iz hrvatske, katoličke porodice; mada pitanje je koliko su ti katolici u srednjoj Bosni imali ikakvu hrvatsku nacionalnu svest u to vreme, nije je imao dobar deo Hrvatske a kamoli oni - ali ajde nek bude da je na ovim prostorima katoličanstvo=hrvatstvo), koji se uz male varijacije osećao Jugoslovenom, politički se držao srpske linije, a književno bio srpski pisac i kao takav deo srpske književnosti.

Inkvizitor
26-01-2013, 18:49
Ma dobro, možemo se nadgoranjavati sa citatima i fotokopijama dokumenata u nedogled, mogu ti odmah kontrirati s tim da kad je pristupao KPJ posle rata u prstupnici je napisao da je "Srbin" ili kad se venčavao sa Milicom Babić pedeset i neke naveo je da je po nacionalnosti Srbin.

Čovek je bio nacionalni (a i svaki drugi bogami) oportunista, variralo je to kod njega, jedina konstanta je jugoslovenstvo ali politički je nesumnjivo bio mnogo bliži Srbima nego Hrvatima. Uostalom, čak i u toj mladosti kad je povremeno iskrilo kod njega to hrvatstvo opet je bio pripadnik "Mlade Bosne", težio je cilju koji nije mogao biti udaljeniji Hrvatima. Pa vama je i dan-danas Gavrilo Princip terorista a "Mlada Bosna" teroristička velikosrpska organizacija, sledstveno izvuci zaključak šta je bio Ivo Andrić. Ali ne, kod vas nema doslednosti, prisvajate ga a pri tome vam ne smeta što se radilo o teroristi i velikosrbinu...

Ajde molim te. jedini koji ga prisvajate to ste vi u smislu da je Srbenda..pa mi navedi još nekog Srbina sa imenom IVO.

Imponira vam što je bio nobelovac pa vam dobro dođe za spiku da je eto Srbin Nobelovac.

da ponovim rođen je u duhovnom središtu Hrvata Bosne, Docu kod Travnika..tamo nema Srba..

genetski, po rodu, nema ništa s vama.

To što je on poslije iz karijerističkih pobuda bio ovo i ono to nitko ne spori..

Jakog mi njega Mladobosanca..tko je o njemu u tom kontekstu ikad išta pričao..

Ima njegov citat gdje govori što je po rodu a sve ostalo je nebitno..može reći i da je Marsovac..ima i takvih budala koji to govore na popisima pa im se ljudi smiju.

I njega Hrvati uopće ne svojataju..pa ja sam vodio polemike sa Hrvatima i to nacionalistima koji kažu Andrić je Srbin..to je tako odabrao..a ja kažem dajte mi dokaz da se izjasnio ikad Srbinom..ali njih to ne benda kao ni tebe.

čak postoji veliki odmak od njega..kod Hrvata..uopće ga ne smatraju svojim..

Uroš
26-01-2013, 18:57
I njega Hrvati uopće ne svojataju..pa ja sam vodio polemike sa Hrvatima i to nacionalistima koji kažu Andrić je Srbin..to je tako odabrao..a ja kažem dajte mi dokaz da se izjasnio ikad Srbinom..ali njih to ne benda kao ni tebe.

čak postoji veliki odmak od njega..kod Hrvata..uopće ga ne smatraju svojim..

Već sam ti naveo nekoliko dokaza i situacija kad se izjasnio Srbinom, što znajući celi kontekst njega kao jedne oportunističke ličnosti po meni nije dovoljno da se tvrdi da je bio Srbin. Bio je Jugosloven. Možda su ti tvoji drugari kad su to govorili mislili na njega kao političkog Srbina, što je mnogo bliže istini, on je ipak celo vreme bio na dominatno srpskoj liniji što u AU ("Mlada Bosna"), što u kraljevini i komunističkoj Jugoslaviji.

Srbi ga smatraju srpskim piscem i delom srpske književnosti, mislim onaj obrazovaniji deo Srba. Onaj drugi deo će to plitko poistovetiti sa nacionalnom pripadnošću.

Inkvizitor
26-01-2013, 19:02
Evo već sam ti naveo nekoliko dokaza i situacija kad se izjasnio Srbinom, što znajući celi kontekst njega kao jedne oportunističke ličnosti po meni nije dovoljno da se tvrdi da je bio Srbin. Bio je Jugosloven. Možda su ti tvoji drugari kad su to govorili mislili na njega kao političkog Srbina, što je mnogo bliže istini, on je ipak celo vreme bio na dominatno srpskoj liniji što u AU ("Mlada Bosna"), što u kraljevini i komunističkoj Jugoslaviji.

Srbi ga smatraju srpskim piscem i delom srpske književnosti, mislim onaj obrazovaniji deo Srba. Onaj drugi deo će to plitko poistovetiti sa nacionalnom pripadnošću.

Eee to je već druga stvar. Politički je bio više Srbin nego Hrvat. Postojao je kod nas čovjek Srećko Bijelić se zvao..bio je Srbin ali politički Hrvat veći od mnogih rođenih Hrvata...ali za mene on nije Hrvat nego Srbin. Iznimno sam ga poštovao ali kao Srbina.

Srpski pisac je bio, to nitko ne spori..ali ovi s kojim sam raspravljao to ne dijele na finese..Srbin i gotovo..

gerilac
26-01-2013, 19:37
Već sam ti naveo nekoliko dokaza i situacija kad se izjasnio Srbinom, što znajući celi kontekst njega kao jedne oportunističke ličnosti po meni nije dovoljno da se tvrdi da je bio Srbin. Bio je Jugosloven. Možda su ti tvoji drugari kad su to govorili mislili na njega kao političkog Srbina, što je mnogo bliže istini, on je ipak celo vreme bio na dominatno srpskoj liniji što u AU ("Mlada Bosna"), što u kraljevini i komunističkoj Jugoslaviji.

Dakle Uroše ovako bi išlo

Ivo Andrić po ocu Hrvat po majci Hrvat je jednostavno zbog toga što je stvarao u Beogradu i izjasnio se (mada je i to dvojbeno znajući vas ) kao Srbin jednostavno mora biti Srbin
Nikola Tesla po ocu i majci Srbin hajde ok ali nikada nije stvarao u Srbiji a i sam se znao izjasniti kao Hrvat je opet po vama Srbin
Ruđer Bošković rođen od majke Talijanke i oca Srbina ,mada nešto nisam siguran sudeći kako je djecu odgajao da je držao do srpstva i pravoslavlja,kršten u katoličkoj crkvi,bio i isusovac nikada nije stvarao u Srbiji,uzeo je i francusko državljanstvo ,nikada se nije izjasnio kao Srbin niti je kada stvarao u Srbiji niti ga je Srbija bilo kada podržavala ili mu pomagala i opet je on po vama nedvojbeno Srbin.

Pa evo vam među baš trojicom koje držite da su isključivo Srbi niz vratolomija vaših i nelogičnosti.Hajde mi protumači držite li se za sve trojicu istih kriterija i eto svi su Srbi.Namjerno sam stavio sve trojicu zajedno.a

Eto Uroše kada ja ovako sastavim svu trojicu i upitam na vašim portalima da mi pojasne po kojim kriterijima su sve trojica Srbi niko mi ne odgovori.Možda ti to uspiješ pa bi i ja imao još možda neko pitanje.:):)

Nadam se da ćeš mi odgovoriti i da nisam prezahtjevan.

Onu mi knjižicu ne moraš kopirati kao što vidim iz Beograda je popunjavao je Srbin iz srpske je ustanove pa mi je razumljivo da je i ćirilica i da je u rubrici narodnost upisano Srbin.Ivu Andrića sigurno nije opteretilo što će jedan činovnik upisati u istu.:):)

Inkvizitor
26-01-2013, 22:20
Odkud tebi da je otac Ruđera Boškovića bio Srbin?

bandira
27-01-2013, 11:55
Gerilac,
U Orahovom dolu postoji kuća u kojoj je rođen Nikola Bošković.

Od Nikoline rodbine, braće ili rođaka, nastala su nova prezimena, od Toma Boškovića-Tomičići, od Krista Boškovića-Kristići.
Navedene obitelji su hrvatske i uglavnom žive na području Dubrovnika, a djedovina im je u selu. Navodna Nikolina rodna kuća je u vlasništvu Tomičića koji za sebe kažu da su potomci Toma Boškovića. Vjerojatno i jesu, inače otkud im u vlasništvu kuća Boškovića.

Branislav Petroniević (profesor u Beogradu u doba kad Hrvatska ulazi u Kraljevinu SHS/Kraljevinu Jugoslaviju) piše ovo:
„On his father's side, the family of Boscovich is of purely Serbian origin, his grandfather, Bosko, having been an orthodox Serbian peasant of the village of Orakova in Herzegovina. His father, Nikola, was first a merchant in Novi Pazar (Old Serbia), but later settled in Dubrovnik (Ragusa, the famous republic in Southern Dalmatia), whither his father, Bosko, soon followed him, and where Nikola became a Roman Catholic.“

Iz tog naklapanja bez osnove poteklo je tobožnje srpstvo Boškovića, o kojem valja reći slijedeće:
ne postoji selo ni Orakova ni Orakovo ni Orahova ni Orahovo nego Orahov Dol
na tom području u to doba nije bilo Srba
Nikola Bošković NIJE bio trgovac rođen u Novom Pazaru iz koga se doselio u Dubrovnik, nego ga je poslodavac Gleđević nakon par godina rada u Dubrovniku poslao na neko vrijeme u Novi Pazar
nema traga nigdje (osim u Petronievićevoj mašti) da je Nikola prešao s pravoslavlja na katolicizam.

Da je Bošković bio pravoslavac po statutu dubrovačke republike ,svi druge vjere su morali boraviti i noćiti izvan Dubrovnika odnosno izvan gradskih zidina,ne bi se mogao naseliti i živjeti u Dubrovniku, svi Boškovići u Dubrovniku su Hrvati katolici

Što se tiče samog Orahovog Dola, selo je katoličko najmanje 400 godina unatrag.
Trebinjsko-Mrkanjski biskup Fra Dominik Andrijašević bilježi 1629. sela Orahov Do, Češljari i Golubinac i kaže da u njima živi samo 40 katoličkih obitelji. Nikola Bošković je rođen 1642.

možda je i ovaj Bošković Srbin?
Nakon službenog pohoda biskupiji 1675. godine biskup je Primi uvidio potrebu
osnivanja novih župa, ali tada nije imao na raspolaganju nijednog svećenika. Prilika za osnivanje nove župe pružila se 1677. godine. Te se godine u biskupiju vraća sa studija iz Ferma don Ilija Bošković iz Orahova Dola. Biskup dijeli župu Popovo na župu Ravno i Beleniće, kojoj je pripojena i misija Žurovići. Za župnika u župu Ravno stavlja mladomisnika don Iliju Boškovića.

1688., za vrijeme Morejskog rata kada katolici Popova traže vojnu pomoć od Austrije, jedan od potpisanih na molbi je Nikola Matijašev Bošković iz Orahova Dola.

Poznato je da su 1. kolovoza 1688., na nagovor Dubrovčana, »serdar Tomić i Milinko …aša Knežević, i ini Turci i krstjani Zažablja i Rasna« uputili molbu caru u Beč da ih primi pod svoje podaništvo. Očito stanovnici Zažablja i Hrasna nisu imali kakve koristi od toga pisma, te je ubrzo uslijedio i drug val preseljenja koji se dogodio u jesen 1688., kada je više od 70 obitelji došlo na mletački teritorij u dolini Neretve. Popovo je u to vrijeme ostalo relativno mirno, osim Orahova Dola, koji je stao na stranu Mlečana. Turci su se žestoko osvetili Orahovu Dolu. Kuće su sve spalili a narod je morao u izgnanstvo. Tom je prilikom pobjegao i njihov župnik don Ilija Bošković, koji se sklonio u Dubrovnik. U cijeloj Trebinjskoj biskupiji ostao je samo jedan svećenik, fra Ivan Bartulović, župnik u Belenićima. Zbog svih tih događanja Trebinjska je biskupija svedena na samo 60 kuća.

NorthStand
28-01-2013, 20:36
Ljudi moji, čak i Tesla koji se i izjašnjavo ko srbin je bio jednom u srbiji. Šta vam to govori, pa te ljude nije bilo briga za to njihovo današnje kićenje i svojatanje. Bošković, dokazano nije se izjašnjavao kao srbin, i ostali u europi smatraju ga hrvatskim znanstvenikom, naravno Srbi misle drugačije. :D

0+2=1
29-01-2013, 15:06
ako je tesla hrvat sto su hrvatske jedinice za vreme rata srusile spomenik teslinim roditeljima u selu smiljani? tesla je bre amerikanac srpskog porekla nista vise nista manje
a sto se tice andrica jeste hrvat ali covek je trazio da bude uvrsten u srpsku knjizevnost , jbg

caporegime
29-01-2013, 15:11
ako je tesla hrvat sto su hrvatske jedinice za vreme rata srusile spomenik teslinim roditeljima u selu smiljani? tesla je bre amerikanac srpskog porekla nista vise nista manje
a sto se tice andrica jeste hrvat ali covek je trazio da bude uvrsten u srpsku knjizevnost , jbg

čuj srušili....pa nisu ga srušili (ako su ga srušili) po direktivi
pa rušili su se i spomenici partizanskoj mornarici u podgori.
neki dibidusi su čak i maskotu tigra iz prve gardijske brigade, ohladili da mu izvade mast za teren (tigrova mast :misli:jao:jao)
tesla je svjetska baština.
ne znam zašto uopće previše raspravljati o tome.

farcry
05-05-2013, 19:31
Tesla je bio Srbin a ove ostale koje spominjete su bili Hrvati etnicki sad kako su se izjasnjavali njihova stvar.

http://www.youtube.com/watch?v=StDPvNWBCZQ

drago_krpina
06-05-2013, 15:53

Nama je bitno da je jedan od najvećih "srba" u "istoriji", voja šešelj, Hrvat iz istočne hercegovine, čiji su se preci za vreću brašna prodali u "veru" sv. save.
To je kajla u srpskoj guzici koju nikada nećete moći izvaditi.

Toliko o podrijetlu "srba" istočne hercegovine.

A što se tiče nikole tesle, on je prije amerikanac nego srbin.

Humphrey
06-05-2013, 16:13
Aseksualni vegetarijanac od kojeg je Edison napravio budalu. :D

farcry
06-05-2013, 22:59
Nama je bitno da je jedan od najvećih "srba" u "istoriji", voja šešelj, Hrvat iz istočne hercegovine, čiji su se preci za vreću brašna prodali u "veru" sv. save.
To je kajla u srpskoj guzici koju nikada nećete moći izvaditi.

Toliko o podrijetlu "srba" istočne hercegovine.

A što se tiče nikole tesle, on je prije amerikanac nego srbin.

Pa vama pola Hrvatske ima srpsko poreklo, ne postoji nijedan Hrvat da nema nekog frenda koji je Srbin ili polusrbin na kraju i Severina najpopularnija pevacica u Hrvatskoj a poslednje vreme bogme i u Srbiji :D ima srpsko poreklo. Seselja je Vuk Draskovic optuzivao za Hrvatsko poreklo rekavsi da nema nijednog Seselja u Srbiji nakon toga se javilo najmanje 5 ljudi koji se tako prezivaju.
Tanka je nit koja odredjuje nacionalnost posebno na ovim prostorima jer nacionalnost odredjuje vera, u Dubrovniku su nekada ziveli Srbi katolici i tako se izjasnjavali danas to ne postoji ako si katolik onda si Hrvat ako si pravoslavac onda si Srbin.

farcry
06-05-2013, 23:12
A da je Voja Seselj jedan od najvecih Srba u istoriji po meni nije daleko je on od toga....

Inkvizitor
06-05-2013, 23:12
U Dubrovniku je živjelo samo par Srba katolika. Ti si baš onaj srpski budalasti mitoman prve kategorije.

NorthStand
07-05-2013, 01:29

vjeruj mi, daleko više je partizanskih spomenika stradalo od srpskih u ratu. nas je jugoslavija devastirala, i nju se iskrenije mrzi od srbije i srba.

ja osobno ću lakše podnjet, četri C i belog orla nego zvijezdu peotokraku i druga Tita na nekom amblemu ili slici kako puši kubanku i folira se.

mene vaš srpski nacionalizam ne bi uopće smetao, da ne zadire u hrvatsko povijesno područije i da u hrvatima ne vidi neprijatelja.

no nije to tema, tema je Tesla i ja ga poštujem ko čovjeka znanstvenika i Srbina. i to je to, prije svega jer je bio nacionalno neopterećen i nije se bavio ovim našim glupostima kojima se mi bavimo od prvog svijetskog rata na ovamo!

NorthStand
07-05-2013, 01:36
Pa vama pola Hrvatske ima srpsko poreklo, ne postoji nijedan Hrvat da nema nekog frenda koji je Srbin ili polusrbin na kraju i Severina najpopularnija pevacica u Hrvatskoj a poslednje vreme bogme i u Srbiji :D ima srpsko poreklo. Seselja je Vuk Draskovic optuzivao za Hrvatsko poreklo rekavsi da nema nijednog Seselja u Srbiji nakon toga se javilo najmanje 5 ljudi koji se tako prezivaju.
Tanka je nit koja odredjuje nacionalnost posebno na ovim prostorima jer nacionalnost odredjuje vera, u Dubrovniku su nekada ziveli Srbi katolici i tako se izjasnjavali danas to ne postoji ako si katolik onda si Hrvat ako si pravoslavac onda si Srbin.

meni je baki djevojačko prezime bilo Radošević, jel moguće da sam i ja taj preobraženi Srbin Katolik a da toga nisam svijestan? :rofl

koji ste vi luđaci, taman i da netko stvarno je Srbin ili Hrvat džabe ti to ako se on poistovijećuje s titom i jugoslavenstvom ili ako ode u ameriku pa preko noći postane amerikanac. ta nacionalnost je vrlo zajebana stvar, i ona u biti varira najviše od osjećaja čovjeka i dal on ima potrebu prilagodit se nekome društvu u kojem živi. normalno da Hrvati žele da što više srba budu ili se osjećaju hrvatima, kao što i vi srbi ne želite hrvate u srbiji već "bunjevce i šokce" i šta sad? ajde, nećemo se pravit mutavi svatko navlači na svoju stranu to je prirodno u ljudskoj naravi.

farcry
07-05-2013, 21:52
U Dubrovniku je živjelo samo par Srba katolika. Ti si baš onaj srpski budalasti mitoman prve kategorije.

nosioci srpske narodne misli u Dubrovniku bili su uglavnom Srbi rimokatolici: Dum Ivan Stojanović, Lujo Vojnović, Luko Zore33 Pero Budmani34, Milan Rešetar35 itd. Jedan od prvih Srba rimokatolika u Dalmaciji Lovro Pavlović, advokat u Makarskoj i narodni poslanik Srpske narodne stranke u Dalmatinskom saboru, pisao je u nizu članaka da su pravoslavni i katolički Srbi jedan kompaktan narod, prirodna celina koja ne teži ni istoku ni zapadu. Lujo Bakotić36, jedan od vođa Srba katolika u Dalmaciji, pisao je da su Srbi katolici osobita dalmatinska pojava i da među njima ima radnika, seljaka ali najviše intelektualaca. Ima ih u celoj Dalmaciji ali najviše u Dubrovniku. „Ističući svoje srpstvo mi nismo pitali ni katoličke ni pravoslavne sveštenike da nam priznaju opravdanost tog svog osvedočenja, jer smo bili uvereni da imamo prava da ga ističemo:“37 Prema njegovim istraživanjima početkom XX veka u Dalmaciji, Boki i Dubrovniku bilo je oko 600.000 stanovnika a od toga 120.000 Srba pravoslavne vere i oko 20-25000 Srba katoličke vere. Srbi katolici nisu bili protivnici srpsko-hrvatskog sporazuma. Borili su se za stvaranje države izvan austrijskih okvira.

Među Srbima katolicima u Dalmaciji bilo je i onih čiji preci su bili pravoslavci. Jedan od njih je Lujo Vojnović, sin Koste Vojnovića, kneza užičkog, akademika i profesora Pravnog fakulteta u Zagrebu. Kosta Milutinović u svom delu O pokretu Srba katolika u Dalmaciji, Dubrovniku i Boki kotorskoj 1848-1914 govori da već sama „imena istaknutih dubrovačkih Srba katolika označavaju čitavu epohu u kulturnoj istoriji ne samo Dubrovnika već i čitavog jugoslovenskog Jadarana“.38 Nikola Tolja u svojoj doktorskoj disertaciji Književno značenje dubrovačkog časopisa „Srđ“ (1902-1908) koja je odbranjena u Zadru 1986. daje spisak Srba katolika među kojima su: Antun Fabris, Matija Ban, Valtazar Bogišić, Luko Zore, Medo Pucić, Niko Pucić39, Nikša Gradi, Pero Budmani, Marko Murat, Vid Vuletić Vukasović, Dum Ivan Stojanović, Kristo Dominković, Lujo Vojnović i dr.

farcry
07-05-2013, 22:08
meni je baki djevojačko prezime bilo Radošević, jel moguće da sam i ja taj preobraženi Srbin Katolik a da toga nisam svijestan? :rofl

koji ste vi luđaci, taman i da netko stvarno je Srbin ili Hrvat džabe ti to ako se on poistovijećuje s titom i jugoslavenstvom ili ako ode u ameriku pa preko noći postane amerikanac. ta nacionalnost je vrlo zajebana stvar, i ona u biti varira najviše od osjećaja čovjeka i dal on ima potrebu prilagodit se nekome društvu u kojem živi. normalno da Hrvati žele da što više srba budu ili se osjećaju hrvatima, kao što i vi srbi ne želite hrvate u srbiji već "bunjevce i šokce" i šta sad? ajde, nećemo se pravit mutavi svatko navlači na svoju stranu to je prirodno u ljudskoj naravi.

Ima u Srbiji dosta Radosevica slave svetog Nikolu tj. to im je slava, ko zna mozda, i mog preziemna ima u HR i SR a da nikakve rodbinske odnose nemam ni sa ovima u Hr niti sa ovima u Sr.

baranjac
07-05-2013, 22:20

AMEN, sve rečeno po mom mišljenju...
Tesla Srbin koji je prihvaćao Hrvatsku kao svoju državu, i ja ga kao takvog cijenim...

Inkvizitor
07-05-2013, 23:00
nosioci srpske narodne misli u Dubrovniku bili su uglavnom Srbi rimokatolici: Dum Ivan Stojanović, Lujo Vojnović, Luko Zore33 Pero Budmani34, Milan Rešetar35 itd. Jedan od prvih Srba rimokatolika u Dalmaciji Lovro Pavlović, advokat u Makarskoj i narodni poslanik Srpske narodne stranke u Dalmatinskom saboru, pisao je u nizu članaka da su pravoslavni i katolički Srbi jedan kompaktan narod, prirodna celina koja ne teži ni istoku ni zapadu. Lujo Bakotić36, jedan od vođa Srba katolika u Dalmaciji, pisao je da su Srbi katolici osobita dalmatinska pojava i da među njima ima radnika, seljaka ali najviše intelektualaca. Ima ih u celoj Dalmaciji ali najviše u Dubrovniku. „Ističući svoje srpstvo mi nismo pitali ni katoličke ni pravoslavne sveštenike da nam priznaju opravdanost tog svog osvedočenja, jer smo bili uvereni da imamo prava da ga ističemo:“37 Prema njegovim istraživanjima početkom XX veka u Dalmaciji, Boki i Dubrovniku bilo je oko 600.000 stanovnika a od toga 120.000 Srba pravoslavne vere i oko 20-25000 Srba katoličke vere. Srbi katolici nisu bili protivnici srpsko-hrvatskog sporazuma. Borili su se za stvaranje države izvan austrijskih okvira.

Među Srbima katolicima u Dalmaciji bilo je i onih čiji preci su bili pravoslavci. Jedan od njih je Lujo Vojnović, sin Koste Vojnovića, kneza užičkog, akademika i profesora Pravnog fakulteta u Zagrebu. Kosta Milutinović u svom delu O pokretu Srba katolika u Dalmaciji, Dubrovniku i Boki kotorskoj 1848-1914 govori da već sama „imena istaknutih dubrovačkih Srba katolika označavaju čitavu epohu u kulturnoj istoriji ne samo Dubrovnika već i čitavog jugoslovenskog Jadarana“.38 Nikola Tolja u svojoj doktorskoj disertaciji Književno značenje dubrovačkog časopisa „Srđ“ (1902-1908) koja je odbranjena u Zadru 1986. daje spisak Srba katolika među kojima su: Antun Fabris, Matija Ban, Valtazar Bogišić, Luko Zore, Medo Pucić, Niko Pucić39, Nikša Gradi, Pero Budmani, Marko Murat, Vid Vuletić Vukasović, Dum Ivan Stojanović, Kristo Dominković, Lujo Vojnović i dr.

par redikula u Dubrovniku i to je sve

jel ti znaš da je pravoslavcima bilo zabranjeno noćiti unutar dubrovačkih zidina

ne znaš mitomančiću..

a evo što o vama pišu Dubrovčani..

Ovako Dubrovčani gledaju na pretke Srba Prečana iz 17.stoljeća:

Iz planina kojijeh slijede
Njeke vlaške lupežine
Kojijeh mnoštvo na plijen grede,
dubrovačke u krajine

Oružje je njih tojaga,
divlje srce praća i kami,
I kamena tvrda snaga
U kamenijem svijem stranami

Kako divlje koze skaču,
I po grmu svud se veru;
Bosom nogom plešu draču
I njom mesa ne oderu.

Crna 'e zemlja njima postelja,
a uzglavje kami tvrdi;
Neznanoga jedu zelja;
Ko medvjedi svi su grdi.

Trpeći su u nevolji,
Lastan svaki trud imaju,
i za to su svi najbolji
da gradove potkopaju

farcry
07-05-2013, 23:56
par redikula u Dubrovniku i to je sve

jel ti znaš da je pravoslavcima bilo zabranjeno noćiti unutar dubrovačkih zidina

ne znaš mitomančiću..

a evo što o vama pišu Dubrovčani..

Ovako Dubrovčani gledaju na pretke Srba Prečana iz 17.stoljeća:

Iz planina kojijeh slijede
Njeke vlaške lupežine
Kojijeh mnoštvo na plijen grede,
dubrovačke u krajine

Oružje je njih tojaga,
divlje srce praća i kami,
I kamena tvrda snaga
U kamenijem svijem stranami

Kako divlje koze skaču,
I po grmu svud se veru;
Bosom nogom plešu draču
I njom mesa ne oderu.

Crna 'e zemlja njima postelja,
a uzglavje kami tvrdi;
Neznanoga jedu zelja;
Ko medvjedi svi su grdi.

Trpeći su u nevolji,
Lastan svaki trud imaju,
i za to su svi najbolji
da gradove potkopaju

Ovo je Dubrovacanin Janekta Palomotic napisao o Vlasima koji su sa Turcima napadali Dubrovnik oni sad ne valjaju a kad ih svojatate kao povijesne Hrvate onda su ok , i sta kazes samo par redikula.Kompleksi.

Skywalker
08-05-2013, 00:46
Ajde malo neke druge zanimljivosti o Tesli :

TESLA: Život je ritam koji se mora spoznati. Ja osjećam taj ritam i upravljam se po njemu i prepuštam mu se. On je vrlo zahvalan i dao mi je znanje koje imam. Sve što živi povezano je dubokim i divnim vezama: čovjek i zvijezde, nebo i Sunce, naše srce i kruženje beskonačnog broja svjetova. Te veze su neraskidive, ali one se mogu pripitomiti i umilostiviti tako d0 čovjek i sam počne stvarati nove i drugačije odnose u svijetu, a da stare ne naruši. Znanje dolazi iz kozmosa; naš vid je njegov najsavršeniji prijemnik. Imamo dva oka: zemaljsko i duhovno. Treba nastojati da ona postanu jedno oko. Univerzum je živ u svim svojim manifestacijama, poput kakve misleće životinje. Kamen je misaono i osjećajno biće, kao što su to biljke, zvijer i čovjek. Zvijezda koja sija traži da je gledamo, i da nismo odveć obuzeti sobom razumijeli bismo njen jezik i poruke. Svoje disanje, oči i uši čovjek mora uskladiti sa disanjem, očima i ušima univerzuma.

http://www.alfa-portal.com/slider/tesla-od-sebe-sam-stvorio-sto-sam-htio-misaoni-i-duhovni-stroj

Inkvizitor
08-05-2013, 07:53
Ovo je Dubrovacanin Janekta Palomotic napisao o Vlasima koji su sa Turcima napadali Dubrovnik oni sad ne valjaju a kad ih svojatate kao povijesne Hrvate onda su ok , i sta kazes samo par redikula.Kompleksi.

Tko svojata Vlahe. Pa on pjeva o pretečama današnjih Srba.

caporegime
08-05-2013, 10:05

da su u dubrovniku živjeli srbi katolici i da su bili svjesni tog svog statusa, vjeruj mi da bi i danas bili srbi.
međutim, kako to da su onda janjevci hrvati?
to su potomci katolika iz dubrovnika, trgovaca, koji su u 14 stoljecu doselili na kosovo.
kak oto da su oni hrvati i da tu spoznaju nose sa sobom stoljećima a kosovo i nije baš bilo područje na kojem bi zli vatikan mogao pohrvaćivati ljude.

kad će te konačno shvatiti da je priča o srbima katolicima formirana u velikosrpskoj kuhinji po kojoj bi se u mantalni sklop srba od kjih se očekivalo da su 100% uz srpski nacionalni program i od kojih se očekivalo da ga provode na terenu, ubacila informacija prema kojoj bi uvijek bili u pravu.

u dubrovniku su srbi uvijek bili teška manjina kako danas tako i nekad.
katolično stanovništvo dubrovnika i okolice je hrvatsko, baš kao što je i nekad katoličko a onda popravoslavljeno stanovništvo koje danas čini srbe u okolici, korijenski hrvatsko.

eto, a ti pronađi popis stanovništa iz kojega bi bilo vidljivo da su se dubrovčani izjašnjavali kao srbi.

farcry
08-05-2013, 14:08
da su u dubrovniku živjeli srbi katolici i da su bili svjesni tog svog statusa, vjeruj mi da bi i danas bili srbi.
međutim, kako to da su onda janjevci hrvati?
to su potomci katolika iz dubrovnika, trgovaca, koji su u 14 stoljecu doselili na kosovo.
kak oto da su oni hrvati i da tu spoznaju nose sa sobom stoljećima a kosovo i nije baš bilo područje na kojem bi zli vatikan mogao pohrvaćivati ljude.

kad će te konačno shvatiti da je priča o srbima katolicima formirana u velikosrpskoj kuhinji po kojoj bi se u mantalni sklop srba od kjih se očekivalo da su 100% uz srpski nacionalni program i od kojih se očekivalo da ga provode na terenu, ubacila informacija prema kojoj bi uvijek bili u pravu.

u dubrovniku su srbi uvijek bili teška manjina kako danas tako i nekad.
katolično stanovništvo dubrovnika i okolice je hrvatsko, baš kao što je i nekad katoličko a onda popravoslavljeno stanovništvo koje danas čini srbe u okolici, korijenski hrvatsko.

eto, a ti pronađi popis stanovništa iz kojega bi bilo vidljivo da su se dubrovčani izjašnjavali kao srbi.

Stanovnistvo Dubrovnika je Romanskog porekla posle su se vremenom Slavinizirali postali Hrvati neki Srbi itd..

Proces slavizacija dubrovačkih Romana otpočeo je rano i malo po malo provodio. Već u 13. stoljeću nalazilo se i kod vlastele, osobito kod ženskih, mnogo slovenskih osobnih imena, a među vlastelom i po nekoliko obiteljskih (Boleslavići, Gojislavići, Srećica, Crijevič). To dokazuje da se mala romanska oaza nije mogla oteti asimilaciji kompaktne slovenske okoline, iz koje su dolazile i neke odlične i bogatije obitelji, koje su čak primane u ekskluzivno kolo stare dubrovačke gospode - vlastele. Ali opet, otprilike do 15. stoljeća, obiteljski je jezik bio, bar kod vlastele, stari dalmatinski, pa je, tijekom tog stoljeća, i kod vlastele zamijenjen slovenskim. U početku 16. stoljeća već se samo spominjalo da su neki starci još govorili starim dubrovačkim jezikom.

Isto kao sto vecina katolickih hramova na Jadranu se pokusavaju prikazati Hrvatskim iako su to Romanski hramovi, takodje me niko ne moze ubediti da je to jedan te isti narod u Dalmaciji i Zagorju koji se razlikuju po mnogo cemu pocevsi od izgleda,mentaliteta itd...Uporedite Dalmtince i Zagorce sve ce biti jasno.

Inkvizitor
08-05-2013, 14:23
A uporedi i ti crnogorce za koje govorite da su Srbi i Vojvođanske lale..ili Torlake sa Juge Srbije..pa ćeš vidjeti razliku

Nisu se stanovnici Dubrovnika osjećali Srbima nikad..pače zabranjeno im je noćiti unutar gradskih zidina..osim to nešto budalaša Srba katolika s kraja 19 stoljeća s kojima se narod sprdao i koji su nestali u hipu kako su i došli

kako ono ide.

njeke vlaške lupežine

ćaos..

NorthStand
08-05-2013, 14:35
Ima u Srbiji dosta Radosevica slave svetog Nikolu tj. to im je slava, ko zna mozda, i mog preziemna ima u HR i SR a da nikakve rodbinske odnose nemam ni sa ovima u Hr niti sa ovima u Sr.

pa zato i kažem, možda i je ali njen stari je bio katolik i izjašnjavo se ko hrvat. isto kao što mi se svi ostali u obitelji, izjašnjavaju ko hrvati. dakle, i ja sam se smatram hrvatom. jednostavno, kako se percipiraš to ćeš i biti. pa makar bio srbin, ili kinez ako se percipiraš amerikancem to ćeš biti. kao što ovi danas slave nekakvo oslobođenje zagreba, a ja ne da ne slavim već zubima škrgućem jer se za mene dogodila okupacija hr i zg. sve je to stvar gledišta ne neke stvari, a nemamo svi isti pogled na istu temu!

Inkvizitor
08-05-2013, 15:29
Radoševića ima više Hrvata nego Srba..prezimne izvedeno iz prezimena Radoš kojeg u Hrvata ima na tisuće..

Srbi imaju ime Radoš ali rijetko.

Radoševići su u najvećem broju Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Solina, a u manjem broju su i Srbi (iz okolice Slatine). Razmjerno najviše Radoševića u proteklih sto godina rođeno je u Prnjavoru Čuntićkom kraj Petrinje, gdje se svaki drugi stanovnik prezivao Radošević. U Hrvatskoj danas živi oko dvije tisuće Radoševića u oko osamstopedeset domaćinstava (161. prezime prema brojnosti). Podjednako ih je bilo i sredinom prošlog stoljeća.

caporegime
08-05-2013, 16:32
Stanovnistvo Dubrovnika je Romanskog porekla posle su se vremenom Slavinizirali postali Hrvati neki Srbi itd..

Proces slavizacija dubrovačkih Romana otpočeo je rano i malo po malo provodio. Već u 13. stoljeću nalazilo se i kod vlastele, osobito kod ženskih, mnogo slovenskih osobnih imena, a među vlastelom i po nekoliko obiteljskih (Boleslavići, Gojislavići, Srećica, Crijevič). To dokazuje da se mala romanska oaza nije mogla oteti asimilaciji kompaktne slovenske okoline, iz koje su dolazile i neke odlične i bogatije obitelji, koje su čak primane u ekskluzivno kolo stare dubrovačke gospode - vlastele. Ali opet, otprilike do 15. stoljeća, obiteljski je jezik bio, bar kod vlastele, stari dalmatinski, pa je, tijekom tog stoljeća, i kod vlastele zamijenjen slovenskim. U početku 16. stoljeća već se samo spominjalo da su neki starci još govorili starim dubrovačkim jezikom.

Isto kao sto vecina katolickih hramova na Jadranu se pokusavaju prikazati Hrvatskim iako su to Romanski hramovi, takodje me niko ne moze ubediti da je to jedan te isti narod u Dalmaciji i Zagorju koji se razlikuju po mnogo cemu pocevsi od izgleda,mentaliteta itd...Uporedite Dalmtince i Zagorce sve ce biti jasno.

odi usporedi sabre i aškenaze.
a jedan su narod.
ne valja ti argument.

TheBronxBomber
08-05-2013, 17:46

Draskovici su bili hrvatski plemici i velikaska obitelj; dali su cetiri hrvatska bana.

Zanimljivo bi bilo znati sto Vuk "noz" Draskovic o tome misli. Steta sto mu Vojvoda Seselj nije znao odgovoriti. Dakle, i jedan i drugi nose hrvatska prezimena (Servi tada nisu ni imali prezimena, razumije se).

Vi ste Servi sredovjekovni hrvatski otpad. A u medjuvremenu su vam se pridruzili: Vlasi, Arnauti, Bugari, Turci, Hrvati, Rumunji.

Prava amalgam nacija.

Svi na okupu po turskom kalupu. Sve sto je muslimansko je tursko. Sve sto je pravoslavno je servsko. Tako bjese na Balkanu na hrvatskom govornom podrucju (jasno, vi Serbi se sluzite bastardiziranim hrvatskim jezikom).

Dodajte tome da posezete za podrucjima i zemljama koje nikada nisu bili u sklopu tih vasih knezevina, drzava i carstava onda je stvar jos tragikomicnija. Jer nikakva prava nemate na njih - osim sto na tim, najcesce hrvatskim zemljama, zivi pravoslavni zivalj koji je dosao s Turcima.

To bi bilo to, ukratko.

TheBronxBomber
08-05-2013, 17:54
takodje me niko ne moze ubediti da je to jedan te isti narod u Dalmaciji i Zagorju koji se razlikuju po mnogo cemu pocevsi od izgleda,mentaliteta itd...Uporedite Dalmtince i Zagorce sve ce biti jasno.

Nitko me ne moze uvjeriti da je jedan te isti servski narod u svim hrvatskim zemljama (s BiH, jasno) i u Srbiji.

S tim da su Hrvati-Zagorci i Hrvati-Dalmatinci u istoj Hrvatskoj drzavi, kao sto su bili u davnini - s njome se neprekidno identificiraju i pozivaju se na nju.

Kad se Servija prostirala zapadno od rijeke Drine?

NIKADA. Pa kako onda Bajna Luka moze biti servski grad, a stanovnistvo servsko u njemu? PRAVOSLAVLJE.

Pa onda dopusti drugome ono sto dopustas sebi.

farcry
09-05-2013, 01:53
Draskovici su bili hrvatski plemici i velikaska obitelj; dali su cetiri hrvatska bana.

Zanimljivo bi bilo znati sto Vuk "noz" Draskovic o tome misli. Steta sto mu Vojvoda Seselj nije znao odgovoriti. Dakle, i jedan i drugi nose hrvatska prezimena (Servi tada nisu ni imali prezimena, razumije se).

Vi ste Servi sredovjekovni hrvatski otpad. A u medjuvremenu su vam se pridruzili: Vlasi, Arnauti, Bugari, Turci, Hrvati, Rumunji.

Prava amalgam nacija.

Svi na okupu po turskom kalupu. Sve sto je muslimansko je tursko. Sve sto je pravoslavno je servsko. Tako bjese na Balkanu na hrvatskom govornom podrucju (jasno, vi Serbi se sluzite bastardiziranim hrvatskim jezikom).

Dodajte tome da posezete za podrucjima i zemljama koje nikada nisu bili u sklopu tih vasih knezevina, drzava i carstava onda je stvar jos tragikomicnija. Jer nikakva prava nemate na njih - osim sto na tim, najcesce hrvatskim zemljama, zivi pravoslavni zivalj koji je dosao s Turcima.

To bi bilo to, ukratko.

Mi smo Servi koji smo u 13 veku imali carevinu dok ste ste vi 1000 godina borili za drzavu razmisli o tome kada sledeci put budes pisao. Cao zivi u zabludi da si hrvatskog plemickog porekla.

farcry
09-05-2013, 02:01
Nitko me ne moze uvjeriti da je jedan te isti servski narod u svim hrvatskim zemljama (s BiH, jasno) i u Srbiji.

S tim da su Hrvati-Zagorci i Hrvati-Dalmatinci u istoj Hrvatskoj drzavi, kao sto su bili u davnini - s njome se neprekidno identificiraju i pozivaju se na nju.

Kad se Servija prostirala zapadno od rijeke Drine?

NIKADA. Pa kako onda Bajna Luka moze biti servski grad, a stanovnistvo servsko u njemu? PRAVOSLAVLJE.

Pa onda dopusti drugome ono sto dopustas sebi.

Evo ti citaj malo Domagoja http://news-bar.hr/slider/sokantno-otkrice-o-podrijetlu-hrvata/

TheBronxBomber
09-05-2013, 03:23
Mi smo Servi koji smo u 13 veku imali carevinu dok ste ste vi 1000 godina borili za drzavu razmisli o tome kada sledeci put budes pisao. Cao zivi u zabludi da si hrvatskog plemickog porekla.

Pisao sam o Draškovićima, što si vešto ignorisao, a ne o sebi. Ja sam seljačkoga roda. I ne pada mi na pamet proglasiti se plemićem - iako bih u odnosu na 99% Serva to i mogao učiniti.

Gusle zamijeniti žezlom je ipak karakteristično za kičaste Serve.

Dušan nikada nije osvojio Hrvatsku. Toliko o tome.

Inkvizitor
09-05-2013, 09:50
Evo ti citaj malo Domagoja http://news-bar.hr/slider/sokantno-otkrice-o-podrijetlu-hrvata/

Budalo to je portal za sprdanje isto ko što si ti ovdje za sprdnju..

baranjac
09-05-2013, 11:50

:D
pročitaj datum utemeljenja novina, 1.aprillili ti ništa ne govori?

moonlight
09-05-2013, 23:55
Jel TESLA Srbin ili Hrvat, ipak je Tesla.
Ni jedni niti drugi nismo predmet magnetske indukcije, zaslužimo...nije tema.

NorthStand
08-02-2014, 04:20
http://www.youtube.com/watch?v=yj7LoYXhR7k

Tesla je bio univerzalan čovjek, i živio je u vremenu prije partizana i ustaša pa nije bio ni opterećen previše ovim modernim političkim razmiricama između hrvata i srba. dapače, stremio je tome da se ne zamara tim političkim sukobima između naša dva naroda, jednostavno je bio čovjek i znanstvenik, a Srbi su ga objeručke prisvojili iako on osobno nikad nije previše hodočastio u SRB(samo jednom je bio u Beogradu), niti srbovao ko neki drugi srpski znanstvenici.

inače rođen je svega 15 kilometara dalje od rodne kuće mog starog, iako su mu minirali spomenike nije bilo potrebe za time, jer je čovjek bio normalan nije bio nikakav četnik i smatram i danas da ne treba normalne srbe proganjat, ali one idiote koji siju mržnju njih treba u red stavit bez milosti.

Mislim da nema nijednog dubljeg ispunjenja koje može obuzeti ljudsko srce kao osjećaj izumitelja kada vidi da se njegove ideje ostvaruju. Takvi osjećaji navedu čovjeka da zaboravi na hranu, spavanje ,prijatelje ,ljubav ,sve. N. Tesla.

NorthStand
08-02-2014, 04:22
Novac ne predstavlja toliku vrijednost kakvu je postavio čovjek prema njemu.

Sav novac ja sam ulagao u izume sa kojima sam omogućio nove pronalaske omogućujući čovječanstvu lakši život.

N. Tesla.

Vaša mržnja, pretvorena u električnu energiju,mogla bi osvjetljavati gradove i gradove (Hrvatima i Srbima početkom drugog svjetskog rata)

:rofl

NorthStand
08-02-2014, 04:31
Mada nisam vjernik u ortodoksnom smislu, oslanjam se na religiju, prvo, jer svaki čovjek mora da ima neki ideal – religiozni, umjetnički, naučni ili humanitarni – da bi njegov život imao nekog smisla. Drugo, jer sve velike religije sadrže mudre preporuke za dobar život, a koje važe danas kao i u doba kada su nastale.
Ne postoji sukob između ideala nauke i ideala religije, ali je nauka suprotstavljena teološkim dogmama jer se nauka zasniva na činjenicama. Za mene, univerzum je jednostavno velika mašina koja nikada nije postala i nikada neće nestati. Ljudsko biće nije izuzetak u prirodnom poretku stvari. Čovjek je, kao i univerzum, mašina. Ništa ne dopire do našeg uma niti utiče na naše djelovanje, posredno ili neposredno, a da nije odgovor na poruke koje čulima primamo iz spoljašnje sredine. Zbog sličnosti naše konstrukcije i naše okoline, svi slično odgovaramo na slične uticaje, a kao rezultat naših reakcija, dolazimo do razumijevanja. Tokom svih ovih vjekova, razvijali su se beskonačno složeni mehanizmi, međutim, ono što mi zovemo „duša“ ili „duh“, nije ništa više od zbira svih funkcija tijela. Kada ove funkcije nestanu, takođe nestaju i „duša“ ili „duh“.

NorthStand
08-02-2014, 04:52
Uništio sam svoju „seksualnost“ u dobi od 33 godine zbog izvjesne francuske glumice koja je toliko navaljivala na mene da se nisam mogao koncentrirati na posao. :rofl

Nikad nisam dodirnuo ženu.

Skywalker
01-02-2017, 20:32
Prava istina o Tesli: Ne, nikad nije govorio da je Hrvat

Telegram koji je Tesla poslao 1936. godine u Zagreb dr Mačeku ima svoj kontekst. Pismo tadašnjem vođi opozicije bilo je pre svega ljubazna zahvalnost za telegram koji je stigao u hotel „Njujorker", a kasnije je poptuno istrgnuto iz konteksta

Posebno pomenuti telegram koji je poslao iz čuvenog „Njujorkera", 26. maja 1936. godine, u Zagreb dr Vlatku Mačeku - Vlatku, a ne Vladku, kako ga je naslovio u depeši poslatoj Western Unionom - ima svoj kontekst. Pismo tadašnjem vođi opozicije, a kasnije tvorcu Banovine Hrvatske, a onda i potpredsedniku u Vladi Kraljevine Jugoslavije, bilo je pre svega ljubazna zahvalnost za telegram koji je stigao u hotel „Njujorker" dan ranije.

Celo Teslino pismo odgovora od 26. maja glasi: „Hvala na mnogo cienjenoj čestitki i počasti, jednako se ponosim moga srbskog roda i moje hrvatske domovine, živeli svi Jugoslaveni", u potpisu: Nikola Tesla. Ceo kontekst shvata se čitanjem prvog pisma, a ne samo Teslinog odgovora. Dan ranije, 25. maja 1936. godine, dr Maček uputio je čestitku Nikoli Tesli, naslovljenu na njegov dom u hotelu „Njujorker". U tom pismu, na koje je Tesla odgovorio sa „podjednako ponosan na svoje srpsko poreklo i hrvatsku domovinu", dr Maček mu piše:

„Velikom sinu naroda srbskog a domovine Hrvatske, vođi čovječanstva u borbi sa prirodom čestita u ime hrvatskoga naroda, dr Vlatko Maček", 25. maja 1936. godine. Tesla je u odgovoru citirao deo Mačekovog telegrama. Svakako, on nikada nije krio da je kosmopolita, čak ni kad je pozivao na borbu Ujedinjenih naroda protiv nacizma. Ali i tada je potencirao svoje poreklo.

http://www.nedeljnik.rs/media/portalnews/2017/Feb/01/o/Tesla-telegrami.jpg

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/prava-istina-o-tesli-ne-nije-govorio-da-je-hrvatska-njegova-domovina/

Grunf
01-02-2017, 21:05
Tesla koristi korienski pravopis. Prava Hrvatina. :naklon

mirv
02-02-2017, 15:05
Tip je bio velikosrbin i unitaristički Jugosloven, nije čak tehnički gledano niti rođen u Hrvatskoj jer je Smiljan tada bio pod izravnom upravom Habsburškog cara a Hrvatska se teškom mukom izborila da se Vojna Krajina vrati pod našu upravu što smo uspjeli tek 1881. godine. Taj jugočetnički šljam ne zaslužuje nikakve počasti u Hrvatskoj jer su svi slični njemu najgori povijestni neprijatelji ove države i naroda i to što ga se danas svojata i slavi je samo jadan kleptomanski pokušaj ove poluokupirane zemlje da se kiti tuđim perjem ili je to pak negativna ostavština iz Jugoslavije o kojoj nitko nije vodio računa, kao npr. štovanje zločinca Tita ili panjine Nazora i cijelog niza sličnih bezveznjaka. Da Tesla nije bio dobar znanstvenik bio bi običan četnik kao i svi njegovi traktoristi i jedva čekam dan kada će se netko u ovoj državi ozbiljno zamisliti i shvatiti da bez obzira na njegove znanstvene radove jugočetnicima nema mjesta u nacionalnoj memoriji hrvatskoga naroda, tim više što dotični uopće nije niti bio Hrvat na prvome mjestu.

Inkvizitor
02-02-2017, 15:12
Sasvim pogrešno. Tesla je bio integralni Jugoslaven i živio je u vremenu kad srpstvo još nije bilo formirano preko Drine. Čak postoji fusnota gdje se hvali svojim hrvatskim porijeklom a koja sen avodno nalazi u muzeju u Beogradu.

U Srbiji je bio samo jednom i to jedan dan maksimalno.

Ono kasnije što je SPC uz podršku Mađara uradila u Hrvatskoj od pravoslavaca posebni je padež.

U najmanju ruku nije bio nesklon Hrvatima. kad su kod njega došli četnički emisari u tijeku rata da ga traže..što su oni zamislili što i danas zamišljaju srpski budalaši..neko tajno oružje za uništenje ustaša ( Hrvata) Tesla im je odgovorio.." vaša mržnja pretvorena u energiju mogla bi obasjavati gradove" i odjebao ih u secundi.

ja isto ne volim Teslomaniju jer mislim da je pretjerana ali Tesla je bio bliži hrvatstvu nego srpstvu. a najbliži je bio Jugoslavenstvu ako je vjerovati nekadašnjem Jugoslavenu Meštroviću.

BWA
03-02-2017, 00:35
Tesla je bio bliži hrvatstvu nego srpstvu. a najbliži je bio Jugoslavenstvu ako je vjerovati nekadašnjem Jugoslavenu Meštroviću.

Ako je tako, zasto mu je zelja bila da mu na sahrani sviraju "Tamo daleko"...

imperator
03-02-2017, 14:21
http://www.prviprvinaskali.com/clanci/snimci/video-zapisi/tamo-daleko-daleko-kraj-mora-hrvatska-domoljubna-pjesma.html

Skywalker
03-02-2017, 22:22
Sasvim pogrešno. Tesla je bio integralni Jugoslaven i živio je u vremenu kad srpstvo još nije bilo formirano preko Drine. Čak postoji fusnota gdje se hvali svojim hrvatskim porijeklom akoja s enavodno nalazi u muzeju u Beogradu.

U Srbiji je bio samo jednom i to jedan dan maksimalno.

ja isto ne volim Teslomaniju jer mislim da je pretjerana ali Tesla je bio bliži hrvatstvu nego srpstvu. a najbliži je bio Jugoslavenstvu ako je vjerovati nekadašnjem Jugoslavenu Meštroviću.

Haha :D Evo od juce ne mogu da prestanem da se smejem ovoj tvojoj recenici "da je bio blizi hrvatstvu nego srpstvu".Da postoji Top lista provala na nedeljnim nivou,ova tvoja bi definitivno pobedila.

To sto pricas za "mrznju" i elektricitet se nije odnosilo samo na Srbe,vec je rekao za Srbe i Hrvate jer su se vec tada klali i ubijali.:)

-Ali ajde za trenutak da razmislimo zasto se on hvalio "hrvatskom domovinom" i "srpskim poreklom"...Ali kao sto smo videli u prethodnom mom upisu,i ta fama je konacno razbijena.Da li slucajno ili namerno,tek ta njegova izjava poprima pravo znacenje tek posto procitamo pismo koje mu je Vlatko Macek prvobitno uputio..Do sad vecina ljudi pojma nije imala kome on uopste to pise i odgovara,to da je ponosan na "hrvatsku domovinu" i "srpsko poreklo"...Sada sve to ima smisla..Tesla je vrlo verovatno bio kulturan i uctiv covek,te je stoga tako i odgovorio Vlatku Maceku na pismo,dakle ponavljajuci ono sto mu je ovaj napisao .."Velikom sinu naroda srbskog i domovine hrvatske".

-Hajde sad da zamislimo drugi razlog(ne znajuci za prvobitno Macekovo pismo upuceno njemu,tj Tesli).
-Srbi su do pocetka sukoba 1991 bili konstituvni narod u Hrvatskoj,cak i posle ustaskih zlocina prema Srbima tokom WWII,Srbi su i dalje smatrali Hrvatsku svojom "domovinom" ili "zemljom" na koju u najmanju ruku imaju podjednako imaju prava kao Hrvati...da ne pominjemo ista ta prava i posle WWI,kako vi predstavljate,da su Srbi sprovodili teror u Hrvatskoj po nalogu Kralja :)

-Da ne znamo koliko je Tesla stvarno podrzavao Jugoslaviju i bio njen veliki zagovornik,ovde bi mogli da pricamo da je Tesla ili bio "VelikoSrbin"(kako je vec napisao doticni mirv) i na perfidan nacin hteo da podseti da Srbi imaju podjednako pravo na Hrvatsku domovinu/zemlju bas kao i Hrvati...pred neki buduci veliki sukob,jel...
-Ali,to je fantazija,pripisivati jednom takvom naucniku,da se bavio takvim recenicama/floskulama..ili cime vec.On je jednostavno bio Jugosloven po politickom ubedjenju...To je u ono vreme bila neka napredna ideja...kao nekakav elitisticki klub medju naucnicima,piscima...Drugim recima,bio si nazadan ako si vec tada(odmah posle WWI) razmisljao o Velikoj Srbiji,ili nekim hrvatskim zeljama za samostalnoscu...Tesla se po tom pitanju nije razlikovao od najpoznatijih "Jugoslovenskih" umetnika,pisaca toga doba...Imajte na umu da je on od 1875-te vec u inostranstvu,Pariz,Grac,Budimpesta...a u Americi je od 1884-te godine...Mozemo slobodno reci da je na kraju zivota ponajvise bio Amerikanac,pa Srbin,pa tek onda Hrvat...iako bi se u Americi na ovakva pisanja verovatno smejali do sutra...kako ga mi svojatamo,kada znamo sta je sve tamo postigao,a da ga je Matica srpska odbila za stipendiju za studiranje...Vreme u kome je on otisao u inostranstvo se poklapa sa radjanjem jedne nove Srbije,koja se otrgla iz turskog zagrljaja,i krupnim koracima hita da oslobodi i preostale krajeve pod okupacijom,pa cak i njegovu rodnu Hrvatsku obuzima ta ideja,u kojoj se vec radjala ideja o jugoslovenstvu,doduse stidljivo,ali je zamisao vec dobijala osnovne konture o "istom narodu" itd..Dakle,opet,to je bila jedna napredna ideja u to vreme,i nekome od nasih ko je otisao u Ameriku u to vreme,sva ta dogadjanja na Balkanu su izazivala pozitivna osecanja...posebno,ako si bio rodjen u Hrvatskoj,a poreklom si Srbin...Lako ga je razumeti zasto je podrzavao tu ideju.

Ipak,nesumnjvo je nekoliko puta govorio da je Srbin:

"U meni moze biti nesto,sto moze biti i obmana,kao sto cesce biva kod mladjih ljudi,ali ako budem sretan da ostvarim bar neke od svojih ideala,to ce biti dobrocinstvo za celo covecanstvo.Ako se te moje nade ispune,najsladja misao bice mi ta,da je to delo jednog Srbina"
Beograd 1892

Sam Tesla je, prema rečima stručnjaka, 1919. godine, u časopisu Moji pronalasci objavio seriju autobiografskih priča, gde pominje anegdotu iz Pariza i trenutak kada na pitanje recepcionara hotela u kojem je odseo „koja je njegova titula", kaže da je „ona najveća moguća". „Viša od kraljevske, ja sam Srbin."

Prilikom jedine posete Beogradu 1892. godine, kao već svetski priznat naučnik, imao je posebnu poruku za srpski narod:

„Svoju radost, koju ja ovoga trenutka osećam, ja ne umem da vam iskažem, ali se radujem što mogu ovom prilikom da pred vama, mila braćo, izrazim svagda svoje najmilije zadovoljstvo, da sam bio i da vazda ostajem samo Srbin i ništa više... Dešava se, gospodo, da čovek, udaljen od svoje otadžbine, zanet poslom kakvim se ja zanimam, po katkad smete s uma svoje ime, svoju narodnost i svoju otadžbinu. Ali toga, gospodo, kod mene nikad nije bilo, a nadam se da i neće i ne može ikad ni biti. Ako se ja i ne nalazim među vama, da kao i vi što više privredim na oltar srpske misli, ja radim drugi posao, na drugi način proslavljam ime srpsko, i na drugi način radim i trudim se, da koliko mogu i ja što korisno privredim svome narodu i svojoj miloj braći. I ako ima kakve slave i zasluge za čovečanstvo, da se pripiše mome imenu, to ta počast više pripada srpskom imenu, srpskom narodu iz čije sam sredine ja ponikao."

Dalje je Tesla okupljenima govorio o „iskonskoj borbi naših predaka na Kosovu", i zahvalio im sledećim rečima:

„Braćo i drugovi! Hvala vam na tolikoj pažnji i odlikovanju. U vama gledam ja mlado Srpstvo, koje ima da radi na opštem zadatku sviju Srba. Vi ste budućnost Srpstva. Ja sam - kao što vidite i čujete - ostao Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi, i da svojim znanjem i radom podižete slavu Srpstva u svijetu."

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/nikola-tesla-bio-sam-i-vazda-ostajem-samo-srbin-i-nista-vise/

Grunf
04-02-2017, 00:18
Ako je tako, zasto mu je zelja bila da mu na sahrani sviraju "Tamo daleko"...

I to je odsvirao Balokovic. Hrvatski violinist za hrvatsku pjesmu. :ples

Inkvizitor
04-02-2017, 09:53
Haha :D Evo od juce ne mogu da prestanem da se smejem ovoj tvojoj recenici "da je bio blizi hrvatstvu nego srpstvu".Da postoji Top lista provala na nedeljnim nivou,ova tvoja bi definitivno pobedila.

Pa tvoje i je da se smiješ. Nije da prozboriš koju pametnu. A to što stavljaš razne isječke iz vaših sise-guzice-raality-Trump je Srbin novina ..moš mislit dokaza. čak nemaju osnovne pismenosti da znaju kako se pridjevi poput "srpski" pišu malim a ne velikim slovom. Trudit ću se pretipkat Meštrovićev razgovor s Teslom, gdje on baš govori o toj "pismenosti"

Inkvizitor
04-02-2017, 10:10
S Teslom sam se upoznao već prvog mjeseca svog boravka u New Yorku. Viđali smo se nekoliko puta i činilo mi se, da smo i zavoljeli jedna drugoga. On je bio neobično simpatičan čovjek, skroman u odnosima s nekim sustezljivim ponosom i pomalo tragičnim izražajem u licu, kao neki razočarani vitez. Nije bio mnogo govorljiv, ali kad bi započeo jednu temu, tjerao bi je do kraja i nije skakao s jednog predmeta na drugi.

Kod prvog susreta mi je propovjedao svoje uspomene iz svojih prijašnjih godina, o svojim studijama u Austriji, o svom odlasku i boravku u Parizu, te dolasku u Ameriku, bez namjere i želje da u Americi ostane. Iz Pariza je otišao nakon jedne tučnjave s nekim Francuzom, koji ga je nazvao "autre chien (autrichien-Austrijanac; autre chien- drugo pseto, prvo su Nijemci)

Opisivao je zatim svoje teško snalaženje u Americi, te svoje prve napore na polju izuma. Drugom je prilikom govorio o književnosti, njemačkoj, francuskoj i engelskoj. Naizust je znao mnoge Goethove i Heineove pjesme kao i pjesme Victora Hugoa i Shakespearea. Iz naše književnosti znao je gotovo cijelog Gundulića napamet. S priznanjem je govorio o Mažuraniću i Njegošu. Iz narodne je poezije spominjao ženske pjesme. Vuka i njegovu reformu nije mario.

-Uveo je čobanski jezik, pa umjesto da smo u profinjenosti jezika i pojmova pošli naprijed, otišli smo natrag.

Kad se u tom nismo složili, on bi počeo opet štogod citirati iz dubrovačkog pjesništva. Na moju primjedbu da je Vukovim pravopisom olakšana pismenost, odmahnuo je rukom.

-Ah! Molim vas, to nije važno. Nije za svakoga pismenost. Zar je ono pismenost kako vaše novine pišu.?...

Iz njegovih pisama koje mi je pisao, izbijao je jezik zagrebačkih "Narodnih novina".

Jednom poslije večere, dugo mi je pripovjedao o svojim izumima, kao i o tome kako su ga okrali i Edison i Marconi, te napokon Pupin. Tu je izgledao kao neki junak iz grčkih drama. isticao je kako je siromah i želi da umre kao siromah. Njegov ideal i svi njegovi napori bili su usmjereni na to da koristi napretku čovječanstva. Poslije toga je skrenuo u mistiku i pripovjedao mi, kako se još od mladosti prije spavanja, klečeći na golim koljenima, molio Bogu. Kad sam ga upitao, kakve su to molitve bile odgovorio mi je.

-One koje sam u djetinjstvu molio. Ali, da, tako sam se molio sve do svoje pedesete godine. Od toga se doba molim drugačije, nu to je svejedno, suština je ista, i ja se molim Bogu svakoga dana.

Poslije toga je poveo razgovor dokazujući, kako su umjetnost, poezija, glazba i izumi jedna te ista stvar. Njegove paralele i dokaze da je umjetnost isto što i izumi jedna te ista stvar. Njegove paralele i dokaze, da je umjetnost isto što i izum na polju fizike, nisam mogao slijediti i to sam mu rekao.

- A kako ne shvaćate? ideja je prva stvar , a ono što mi zovemo otkrićem ili praktičnom primjenom ideje, samo je posljedica, ili slučaj, baš kao glazbenika, kad svoju glazbu napiše ili vi isklešete u kamenu.

Skywalker
06-02-2017, 22:47
Pa tvoje i je da se smiješ. Nije da prozboriš koju pametnu. A to što stavljaš razne isječke iz vaših sise-guzice-raality-Trump je Srbin novina ..moš mislit dokaza. čak nemaju osnovne pismenosti da znaju kako se pridjevi poput "srpski" pišu malim a ne velikim slovom. Trudit ću se pretipkat Meštrovićev razgovor s Teslom, gdje on baš govori o toj "pismenosti"

-Znaci,imamo nekoliko dokaza u vidu pisama,govora,Teslinog oca Pravoslavnog svestenika,sahranu koju je obavio Pravoslavni svestenik...gde je nedvosmisleno prikazano i dokazano ko je i sta je on po nacionalnosti i politickom ubedjenju...a ti i dalje tvrdis da je on blizi hrvatsvu nego srsptvu ? :D
-Pa kako covek da se ne nasmeje na to?
-Pa on ima veze sa hrvatstvom tek toliko sto je razmenjivao pisma sa tadasnjim hrvatskim naucnicima,i vrlo verovatno politicarima...a sigurno u tolikoj meri i sa srpskim naucnicima i politicarima...koju su uzgred receno,tada vecinom bili politicki Jugosloveni...Uostalom,prilozi ovde kao dokaz bar jedno njegovo pismo gde on kaze da je po rodjenju Hrvat...Podsecam da je cak i ta cuvena recenica gde se ponosi "srpskim rodom i hrvatskom domovinom" konacno razresena kako je i zasto nastala...Znam da bi ti sad najradije iscupao tastaturu,i opsovao me...ali znas i sam da ne postoji nijedan papir koji dokazuje da je on po nacionalosti Hrvat :) Okacio si ovaj tekst gori...koji dokazuje sta TACNO ?

-Za tvoju informaciju...Nedeljnik uopste nije zuta stampa..poput Kurira,Informera,Srpskog Telegrafa..Oni nikako ne idu u isti kos..ali tebi je to opravdanje da tvrdis da se po svim srpskim novinama pisu budalastine....Taj Nedeljnik prenosi tekstove jednog Le Monde Diplomatique ili NY Times...Jel stvarno mislis da jedan obican nedeljnik tek tako moze da prenosi necije tekstove ???

Delegacija NY Times-a bila je prošle nedelje u Srbiji, i to na čelu sa direktorkom Nensi Li, koja je ovo izdanje NY Times-a nazvala najboljim na svetu, jer ne postoji tako jaka koncentracija kvalitetnih tekstova. Mi zajedno biramo 40 najboljih tekstova NY Times-a svakog meseca.

Mislim da je ovo važna stvar za srpsko novinarstvo, i mislim da ste posebno vi na FPN-u svakog meseca dobili udžbenik kako se pišu kvalitetni tekstovi.

Najjače oružje svetske intelektualne elite. Le Monde Diplomatique danas ima više od 70 izdanja širom sveta, na 25 jezika. Od jula ove godine, obnovljeno izdanje na srpskom jeziku izlazi jednom mesečno, kao poklon svim čitaocima NEDELJNIKA, sa najboljim tekstovima i ilustracijama iz svetskog izdanja, ali i sa aktuelnim temama koje se tiču Srbije i Balkana...

U pismu "svojoj braći u Americi", aprila 1942. godine poručuje da "kao najstariji Srbin, Jugoslaven, Amerikanac naše krvi u Sjedinjenim Državama..." treba pružiti podršku snagama koje se bore protiv nacističke pošasti i odazvati se pozivu predsednika SAD Frenklina Ruzvelta
http://www.nedeljnik.rs/media/portalnews/2017/Feb/06/o/tesla-mojoj-braci.jpg

U pismu "svojoj braći u Americi", aprila 1942. godine, govoreći da će se u toj godini odlučiti sudbina svega sveta i da snage zla okupljene oko Hitlera moraju biti uništene - a sam neće dočekati njihov poraz jer će umreti u januaru sledeće godine - govori o borcima u Jugoslaviji i poručuje im da "zbog toga, braćo i sestre, kao najstariji Srbin, Jugoslaven, Amerikanac naše krvi u Sjedinjenim Državama..." treba pružiti podršku snagama koje se bore protiv nacističke pošasti i odazvati se pozivu predsednika SAD Frenklina Ruzvelta.

"Koliku duševnu snagu, čvrstu odluku, neprestrašenost i junačstvo imali su oni naši još nerazvijeni dečaci kad su, pred nemačkim puškama radosno klicali: 'Mi smo srpska deca. Pucajte.'" U istom pismu "braći" Tesla ističe da se ne sme raspirivati mržnja protiv "svoje braće". "Nerazdruživa je sudbina Srba, Hrvata i Slovenaca u Staroj Postojbini, ma šta neprijatelj pokušao da radi", ispod čega je stavio svoj potpis.

Činjenica da je Tesla rođen u Smiljanu u Lici ne govori mnogo bez istorijskog konteksta: bila je to granična oblast Austrijskog carstva koje je od 1867. preraslo u Austrougarsku monarhiju, a Smiljan je od 1918. bio u sastavu države Jugoslavije i tek od proglašenja nezavisnosti države Hrvatske 1991. postao njen deo. Za svog života je Tesla bio državljanin Austrije, pa od 1867. Austrougarske, a od 1891. državljanin SAD. U etničkom i religioznom smislu bio je pravoslavni Srbin, a tako je i zaveden po rođenju (pogledati krštenicu) i po smrti (opelo je držao srpski prota u Njujorku).

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/tajna-teslinog-pisma-mi-smo-srpska-deca-pucajte/

BWA
07-02-2017, 01:52
Dzabe kacis, to je falsifikat...

Inkvizitor
07-02-2017, 08:21
-Znaci,imamo nekoliko dokaza u vidu pisama,govora,Teslinog oca Pravoslavnog svestenika,sahranu koju je obavio Pravoslavni svestenik...gde je nedvosmisleno prikazano i dokazano ko je i sta je on po nacionalnosti i politickom ubedjenju...a ti i dalje tvrdis da je on blizi hrvatsvu nego srsptvu ? :D
-Pa kako covek da se ne nasmeje na to?
-Pa on ima veze sa hrvatstvom tek toliko sto je razmenjivao pisma sa tadasnjim hrvatskim naucnicima,i vrlo verovatno politicarima...a sigurno u tolikoj meri i sa srpskim naucnicima i politicarima...koju su uzgred receno,tada vecinom bili politicki Jugosloveni...Uostalom,prilozi ovde kao dokaz bar jedno njegovo pismo gde on kaze da je po rodjenju Hrvat...Podsecam da je cak i ta cuvena recenica gde se ponosi "srpskim rodom i hrvatskom domovinom" konacno razresena kako je i zasto nastala...Znam da bi ti sad najradije iscupao tastaturu,i opsovao me...ali znas i sam da ne postoji nijedan papir koji dokazuje da je on po nacionalosti Hrvat :) Okacio si ovaj tekst gori...koji dokazuje sta TACNO ?

-Za tvoju informaciju...Nedeljnik uopste nije zuta stampa..poput Kurira,Informera,Srpskog Telegrafa..Oni nikako ne idu u isti kos..ali tebi je to opravdanje da tvrdis da se po svim srpskim novinama pisu budalastine....Taj Nedeljnik prenosi tekstove jednog Le Monde Diplomatique ili NY Times...Jel stvarno mislis da jedan obican nedeljnik tek tako moze da prenosi necije tekstove ???

ozbiljne preozbiljne novine a ne znaju da se pridjevi poput "srpski" "srpsko" "srpske" pišu početnim malim a ne velikim slovom. To valjda da bi se naglasilo srrppsssko :rofl:. Ako su vam to najozbiljnije novine, nije čudo da su vam one druge onakve..Trumpe-Srbine.

Ovim isječkom sam htio dokazat i dokazao sam, naravno ne bukvalcima da je Tesla bio vezan uz Zagreb, za Hrvatsku,da je cijenio Mažuranića, dubrovačku književnost, ( koja je vas naravno srspka jer svoje u to doba i nemate) od eventualnih "Srba" samo Njegoša, koji isto nema veze sa srpstvom a ima veze sa pretenzijama Petrovića da zasjednu na srpsko prijestolje a znamo kako je to završilo, izgonom kralja Nikole iz Crne Gore 1918-te, i do dolaska Petrovića u Crnoj Gori nema spomena srpstva, da prezire i ruga se stilu pisanja jugoslavenskih ( čitaj srpskih) novina koje su vjerovatno i onda kao i danas bile šund i laganje dok Meštrović govori da iz njegovih pisama proizilazi stil "zagrebačkih novina". Uostalom da je on bio takav Srbin pa on bi završio u Srbiji ako ne zastalno a ono više puta a ne jedan jedincati dan u svom vijeku. Pa kakv je to Srbin. Srbija je tada u usponu, već kraljevina ali Nikola ne hoda po Srbiji nego po Zagrebu, Grazu, Beču, Parizu. A to što pričate da nije rođen u Hrvatskoj nego u AU monarhiji...haha..to su vaši kompleksi..,to je kao da danas kažeš nije rođen u Austriji nego u Europskoj uniji. I to nam kažu oni koji su 300-400 godina bili obični turski pašaluk .Tesla je rođen u Hrvatskoj koliko god vama to bilo nepodnošljivo i tu činjenicu ne možete promjeniti.

U pismu "svojoj braći u Americi", aprila 1942. godine poručuje da "kao najstariji Srbin, Jugoslaven, Amerikanac naše krvi u Sjedinjenim Državama..." treba pružiti podršku snagama koje se bore protiv nacističke pošasti i odazvati se pozivu predsednika SAD Frenklina Ruzvelta
http://www.nedeljnik.rs/media/portalnews/2017/Feb/06/o/tesla-mojoj-braci.jpg

U pismu "svojoj braći u Americi", aprila 1942. godine, govoreći da će se u toj godini odlučiti sudbina svega sveta i da snage zla okupljene oko Hitlera moraju biti uništene - a sam neće dočekati njihov poraz jer će umreti u januaru sledeće godine - govori o borcima u Jugoslaviji i poručuje im da "zbog toga, braćo i sestre, kao najstariji Srbin, Jugoslaven, Amerikanac naše krvi u Sjedinjenim Državama..." treba pružiti podršku snagama koje se bore protiv nacističke pošasti i odazvati se pozivu predsednika SAD Frenklina Ruzvelta.

"Koliku duševnu snagu, čvrstu odluku, neprestrašenost i junačstvo imali su oni naši još nerazvijeni dečaci kad su, pred nemačkim puškama radosno klicali: 'Mi smo srpska deca. Pucajte.'" U istom pismu "braći" Tesla ističe da se ne sme raspirivati mržnja protiv "svoje braće". "Nerazdruživa je sudbina Srba, Hrvata i Slovenaca u Staroj Postojbini, ma šta neprijatelj pokušao da radi", ispod čega je stavio svoj potpis.

Činjenica da je Tesla rođen u Smiljanu u Lici ne govori mnogo bez istorijskog konteksta: bila je to granična oblast Austrijskog carstva koje je od 1867. preraslo u Austrougarsku monarhiju, a Smiljan je od 1918. bio u sastavu države Jugoslavije i tek od proglašenja nezavisnosti države Hrvatske 1991. postao njen deo. Za svog života je Tesla bio državljanin Austrije, pa od 1867. Austrougarske, a od 1891. državljanin SAD. U etničkom i religioznom smislu bio je pravoslavni Srbin, a tako je i zaveden po rođenju (pogledati krštenicu) i po smrti (opelo je držao srpski prota u Njujorku).

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/tajna-teslinog-pisma-mi-smo-srpska-deca-pucajte/

Da i što s tim. Uopće nisam govorio da se Tesla tu i tamo prigodno nije izjašnjavao kao Srbin,( pogotovo ako je mislio da bi to bilo poticajno u nekim vremenima ili se to od njega očekivalo) ako su dokumenti autentični. Flasifikat je lako napravit iako ja ne kažem da jeste. Uostalom bio je pravoslavac to nitko ne spori. Otac mu je bio pravoslavni sveštenik ali to u kontekstu njegove nacionalnosti ništa ne govori. Koliko je Hrvata a i drugih pod osmanlijskom vlašću pravoslavni prota prvo preveo iz katoličanstva u pravoslavlje a kasnije su svi oni automatski postali Srbe iako sa srpstvom nikakve veze nisu imali. O tome ti nadugo i naširoko piše jedan od najpoznatijih srpskih povjesničara ili istoričara, Ćorović, ali ti vjerovatno nisi ni čuo za njega. Pa je tako vrlo lako moguće da su i Tesle tako postali "Srbi".

"Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prapreci došli preko Novog Vinodolskog. Preci moje majke, Kalinići,također su hrvatski plemići iz Novog Vinodolskog. Moj pradjed, stjecajem okolnosti, morao je otići u Bosansku Krajinu (Turska Hrvatska). Tamo je oženio pravoslavku i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao "Tesla" prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud dolazi i moje sadašnje prezime Tesla, što je zapravo nadimak. Moj djed je bio časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota!"

Ove su rečenice iz neobjavljenog dnevnika Nikole Tesle. Citirani dio navodno je jedan od razloga zašto taj dnevnik slavnog znanstvenika nikad nije objavljen, već se u strogoj tajnosti skriva od javnosti u Beogradu, zajedno s mnogim tajnama koje su u njemu zapisane. Ove Tesline riječi, iz njegovog neobjavljenog dnevnika, prvi put u javnosti isplivale su 1977. u središnjoj informativnoj emisiji nekadašnje TV Zagreb. Te tvrdnje tada nisu izazvale nikakve reakcije, ni potvrdne ni oprečne. Na veliku tajnu iz tajnog dnevnika Nikole Tesle ponovno je podsjetio dr. Petar Vučić, autor brojnih stručnih i znanstvenih članaka iz područja politologije i gospodarstva te ustavnoga, financijskoga i autorskoga prava. U svojoj knjizi "Govor Hrvatima o ispravnom putu" uz mnoge zanimljivosti podsjetio nas je i na priču o dnevniku Nikole Tesle koji spletom okolnosti nikad nije ugledao svjetlo dana."Senzacionalno je kako hrvatska javnost ne zna za podatke iz Teslinog dnevnika premda se profesorica Ljubica Štefan, autorica brojnih knjiga, pobrinula da mnogi zanimljivi podaci dospiju u Hrvatsku. Ona je, ipak, dok je živjela u Beogradu, imala priliku vidjeti Teslin dnevnik i još neke tajne podatke. Mislili su da je ona Srpkinja i tako su joj pokazali neke strogo čuvane tajne" rekao je dr. Petar Vučić, poznati hrvatski inetelektualac čija je specijalnost geopolitika. Zapis iz tajnog dnevnika Nikole Tesle, koji se krije u državnom arhivu u Beogradu, objavljen je na 55. stranici knjige dr. Vučića.Njegova obitelj nije iz Smiljana niti postoji u tom selu prezime Tesla.

Tesla nije autor izjave "Ponosim se srpskim rodom i hrvatskom domovinom"

Svi se danas pozivaju na ovu Teslinu izjavu. Međutim malo se zna kako ta rečenica ne pripada svjetskom poznatom izumitelju. Izreka sa statusom parole, za Hrvate idealnoga stava za Srbe iz Hrvatske, parafraza je čestitke koju je povodom Teslinog 80. rođendana velikom pronalazaču 1936. uputio dr. Vlatko Maček, tadašnji predsjednik HSS-a. U čestitki je dr. Vlatko Maček napisao: "Obraćam vam se kao sinu srpskoga roda i hrvatske domovine" na što je Tesla ljubazno uzvratio da se ponosi i jednim i drugim, i to se kasnije pogrešno uzelo kao glavni dokaz osobnoga nacionalnoga izjašnjavanja najpoznatijeg znanstvenika s ovih područja. Sam Tesla Hrvate i Srbe podjednako je volio, često je recitirao narodne pjesme. Listajući brojne Tesline biografije, može se zaključiti da je bio rojalistički Jugoslaven naklonjen kralju Petru II. Karađorđeviću, s kojim se sastao 1942. u hotelu "New Yorker". Proveo je zadnjih 10 godina svog života u tom hotelu.Kad je 1930. otvoren "New Yorker" bio je najveći hotel na svijetu, raspolagao je s 2500 soba na 40 katova. Kad je stanoviti Joseph Kinney u izlogu hotela napravio "Hall of the Fame" (kuća slavnih), jedna pored druge našle su se fotografije Nikole Tesle, snimljene 1942. upravo u vrijeme posjeta tadašnjega jugoslavenskog kralja Petra Karađorđevića. S velikim znanstvenikom i kraljem na fotografiji je i Teslin nječak Sava Kosanović, tada još kraljevski diplomat. Odmah do te fotografije bila je izložena fotografija Muhammada Alija snimljena u sobi New Yorkera nakon njegovog poraza u Ožujku 1973. u meču protiv Joea Fraziera. U svojim dnevnicima objavljenim pod nazivom "Kraljevo naslijeđe" pod datumom 8. Srpnja 1942 mladi Petar II. je napisao: "Posjetio sam dr. Nikolu Teslu slavnoga američko-jugoslavenskog znanstvenika. Kad sam ga pozdravio, stari znanstvenik mi je rekao: "Izuzetno sam počašćen. Drago mi je što ste još tako mladi i radujem se što ćete jednom postati veliki vladar. Vjerujem da ću poživjeti do Vašeg povratka u oslobođenu Jugoslaviju. Od svoga oca ste naslijedili njegove posljednje riječi "Čuvajte mi Jugoslaviju". Ponosan sam što sam Srbin i Jugoslaven. Naš narod ne može izumrijeti. Čuvajte zato jedinstvo svih Jugoslavena - Srba, Hrvata i Slovenaca". Posljednji monarh iz srpske dinastije Karađorđevića uz to je opisao koliko su ga ganule starčeve riječi i da su nakon toga obojica zaplakali.Nije suvišno spomenuti da su Amerikanci i Englezi te 1942. Kralja Petra još smatrali saveznikom, i on je u SAD došao tražiti od Franklina D. Roosevelta zrakoplove za četnike. Dakle, premda su se kralj i veliki znanstvenik pozivali na jugoslavenstvo i pozdravljali ga, pri tom nisu mislili na isto. Dok je Tesla bio iskren Jugoslaven zaista začuđen kako se to Hrvati i Srbi ne mogu dogovoriti, kralj je bio šovinist kojem je jugoslavenstvo bilo samo najbolji način za provedbu velikosrpskih pretenzija. Profesor Bogdan Radiša, tadašnji voditelj informativne službe, u kraljevskom veleposlanstvu u Washingtonu često se susretao s genijem iz Like i svjedočio da su Tesla i njegov nječak Sava Kosanović predvodili bitku za razvijanje bratstva među Srbima i Hrvatima u Americi. Bogdan Radiša tvrdi da, premda je bio veliki znanstvenik, jedan od najvećih umova s ovih područja, zapravo nije uopće bio svjestan velikoga sukoba između Srba i Hrvata.U vrijeme najveće klaonice čak se u New Yorku uglavnom družio s Hrvatima kao što su Zlatko Baloković, violinist svjetskog glasa; pa braća Živčić; tada vrlo popularni boksači; te već spomenuti Ivan Meštrović.Kada je zbog jasnih antisrpskih stavova Teslin nječak Sava Kosanović 1943. dobio otkaz iz kraljevske diplomatske službe, slavni pronalazač tome se nije mogao načuditi i po riječima njegovog nječaka Kosanovića, to je dosta doprinijelo skoroj Teslinoj smrti.

Dakle mogu se ja pozivati na ovaj dokument. Trerbalo bi doći i otvoriti i javnosti dati na uvid Teslin dnevnik koji se navodno nalazi u Beogradu. pa nek s eobjavi što piše u njemu.

Tesla vjerovatno spada u onu masa čiji su potomci prešli na pravoslavlje pošto su pravoslavci bili priviligerani u odnosu na katolike u Osmanlijskom carstvu. kako i zašto, naravno mogao bi ti dokazati samo srpskim izvorima ali sumnjam da bi tebi to što značilo.

Zanimljivo kako se Srbi uvijek hvataju par izjava od Tesle ali ne npr Andrića kad je riječ o hrvatstvu.

Ne postoji nijedan papir kojim Andrić potpisuje srpsku narodnost. Josip Vidmar prema Josipu Brozu i Ivi Andriću bio je više nego otvoren.
»Ne, druže Andriću, po svemu ti si Hrvat«, kaže Vidmar Ivi Andriću.
»Čujte, druže Vidmar, ja nikada nisam poput Svetoga Petra zatajio ono što jesam. Ako mi vi govorite da sam Hrvat, ja kao Hrvat tome nemam što dodati«,

Radovan Popović, marljivi istraživač činjenica iz Andrićeva života, objavio je u spominjanom Životopisu pismo što ga Andrić 1923. godine piše Vojislavu Jovanoviću Marambou, sastavljaču školske čitanke (i visokom činovniku Ministarstva spoljnih poslova), zahvaljujući na “laskavom sudu” i tražeći da se isprave neki njegovi biografski podaci. Pod tačkom 1. Andrić piše: “Nema sumnje da sam ja Hrvat po rodu, koliko sam pak kao pisac ‘hrvatski’, to je drugo pitanje o kom neću da govorim, niti sam ja zvan da ga rešavam.

Dakle bar se nadam da sam te nečem naučio..a ti slobodno slobodno pošalji pismo tim "uglednim novinama" i nauči ih osnovnoj pismenosti..da nauče barem da se pridjevi pišu malim slovom..pa makar se to radilo o srrpssstvu. Neće srpstvo postati veće ako se piše početnim velikim slovom..

nemoš virovat..

Grunf
07-02-2017, 09:09
Jel i za Teslu vrijedi ono što i za Kusturicu? Da pripada onom narodu kojem su mu pradjedovi pripadali? :D

skater
08-02-2017, 17:36
Nikola Tesla je Amerikanac.

Humphrey
08-02-2017, 18:39
Tesla je aseksualni vegetarijanac.

Glavobranski Zrakomlat
09-02-2017, 10:20
Novak Djokovic (naravno i Nikola Tesla) je Hrvat

:vidiga

Ana Solun
05-12-2017, 13:48
Evo ovako ce te doci do dokaza: Pitaj te hrvata koj je rodjen u na primer Nemackoj sta je! Ako kaze da je Nemac i ako du mu roditelji Hrvarti, e onda je mozda i Tesla hrvat. :D Ja sam rodjena u Nemackoj, roditelji su mi Srbi, naravno da sam Srpkinja. Da li ja otisla jednom u 10 godina za Srbiju ili 5 puta godisnjem je totalno nebitno. Ja sam ono sto sam, Srpkinja. :D

Inkvizitor
05-12-2017, 14:18
U zadnje vrime smaraju s tim Teslom to je neviđeno. prije za vrijeme Juge nitko ga spominjao nije. Sad neka teslomaninja nastupila. Ne da bi se s vama otimao za nj, nego bi vam dao njega i pride još nekoliko Hrvata samo da se ratosiljamo priče.

Picaferaj
05-12-2017, 16:14
Evo ovako ce te doci do dokaza: Pitaj te hrvata koj je rodjen u na primer Nemackoj sta je! Ako kaze da je Nemac i ako du mu roditelji Hrvarti, e onda je mozda i Tesla hrvat. :D Ja sam rodjena u Nemackoj, roditelji su mi Srbi, naravno da sam Srpkinja. Da li ja otisla jednom u 10 godina za Srbiju ili 5 puta godisnjem je totalno nebitno. Ja sam ono sto sam, Srpkinja. :D

Tako je. Ako su Mojsije, Isusova mater, Fidel Castro, Napoleon, Gundulić itd bili Srbi što ne bi i Tesla to bio?

Grunf
05-12-2017, 18:38
Nikola Tesla je po vjeri Srbin, a po nacionalnosti Hrvat.

skater
05-12-2017, 19:14
Nikola Tesla je po vjeri Srbin, a po nacionalnosti Hrvat.

Po vjeri kršćanin/pravoslavac, po nacionalnosti (u smislu državljanstva na papiru) Austro-Ugar i Amerikanac.

pdv
06-12-2017, 11:34
Tako je. Ako su Mojsije, Isusova mater, Fidel Castro, Napoleon, Gundulić itd bili Srbi što ne bi i Tesla to bio?

:rofl :rofl

Aleksa
16-12-2017, 20:04

Ja te jednom uputih na delo Oca Domovine "Pasmina slavoserbska po Hervatskoj" u kojem on tvrdi da je Hervat Sava Nemanjić odvojio Hervatsku cerkvu od Bizanta.
Ako to nije kapitalna krađa onda ne znam šta je. Ali iz vaše perspektive verovatno su Srbi "ukrali" Savu od Hrvata, kao što sada kradu i Teslu. :D

Naravno vi možete verovati da je Sava bio Hrvat i biti na liniji Oca Domovine, ali barem biste mogli pokazati malo konsekventnosti i podići znamenitom Hrvatu Savi nekakav spomenik, jer nije mala stavr osamostaliti Crkvu. Ako se pak ne slažete sa Ocem, zašto ga ne detronizirate, i kažete da je pisao gluposti i da više ne može biti Ćaća?
A izgleda da će ostati i jedno i drugo, kao što to ide sa onom hiljadugodišnjom tradicijom. Čas se hvalimo neprekinutom državnošću od hiljadu godina, a kad se nešto naljutimo na sebe, onda govorimo kako nije čudo što nismo imali državu hiljadu godina, jer smo konjušari, puni izdajnika, ludi itd. Sve može, sve je relativno ( Možda je i Ajnštajn Hrvat). :D

Mesić je u svojstvu predsednika rekao da je Tesla Srbin, sin Hrvatske. Znači Srbin.
Ja imam običaj da šetam po prodavicama knjiga, i odem u tamo gde se prodaju knjige iz nauke. Nailazim na američke i druge strane autore koji pišu Teslinu biografiju. Ni u jednom slučaju nisam našao da je označen kao Hrvat. Jedina veza koja mu se pripisuje sa Hrvatima, je to što je "rođen u AU (današnja Hrvatska)".

Grunf
16-12-2017, 22:11
Starcevic je udaril na velikosrpsku ideju i izvrtanje velikohrvatskom idejom i izvrtanjem. Pametan covjek jer se na tu mitomaniju i megalomaniju moze samo istom mjerom uzvratiti.

Puntar2.0
16-12-2017, 22:26
Aleksha svjestno nesvjestno samo dokazuje kako je pravastvo reakcija na srpsko svojatanje Hrvata. Neki pametniji narodi bi izvukli neke zakljucke iz toga, ali dobro.

Aleksa
17-12-2017, 01:55
Starcevic je udaril na velikosrpsku ideju i izvrtanje velikohrvatskom idejom i izvrtanjem. Pametan covjek jer se na tu mitomaniju i megalomaniju moze samo istom mjerom uzvratiti.

Domovine sin bi barem nešto više morao da zna o pisanijima Oca Domovine. Da kaže neku konkretnu stvar, a ne daponavlja neke ideološke fraze. :D

Aleksha svjestno nesvjestno samo dokazuje kako je pravastvo reakcija na srpsko svojatanje Hrvata. Neki pametniji narodi bi izvukli neke zakljucke iz toga, ali dobro.

Pravaštvo je kad kažeš da je Tesla Hrvat, da je Sveti Sava Hrvat, i onda na brzinu kažeš da su Srbi lopovi.
Obasniću starčevićevštinu malo bolje na temi o Pernaru.

Picaferaj
17-12-2017, 04:20
Ja te jednom uputih na delo Oca Domovine "Pasmina slavoserbska po Hervatskoj" u kojem on tvrdi da je Hervat Sava Nemanjić odvojio Hervatsku cerkvu od Bizanta.
Ako to nije kapitalna krađa onda ne znam šta je. Ali iz vaše perspektive verovatno su Srbi "ukrali" Savu od Hrvata, kao što sada kradu i Teslu. :D

Naravno vi možete verovati da je Sava bio Hrvat i biti na liniji Oca Domovine, ali barem biste mogli pokazati malo konsekventnosti i podići znamenitom Hrvatu Savi nekakav spomenik, jer nije mala stavr osamostaliti Crkvu. Ako se pak ne slažete sa Ocem, zašto ga ne detronizirate, i kažete da je pisao gluposti i da više ne može biti Ćaća?
A izgleda da će ostati i jedno i drugo, kao što to ide sa onom hiljadugodišnjom tradicijom. Čas se hvalimo neprekinutom državnošću od hiljadu godina, a kad se nešto naljutimo na sebe, onda govorimo kako nije čudo što nismo imali državu hiljadu godina, jer smo konjušari, puni izdajnika, ludi itd. Sve može, sve je relativno ( Možda je i Ajnštajn Hrvat). :D

Mesić je u svojstvu predsednika rekao da je Tesla Srbin, sin Hrvatske. Znači Srbin.
Ja imam običaj da šetam po prodavicama knjiga, i odem u tamo gde se prodaju knjige iz nauke. Nailazim na američke i druge strane autore koji pišu Teslinu biografiju. Ni u jednom slučaju nisam našao da je označen kao Hrvat. Jedina veza koja mu se pripisuje sa Hrvatima, je to što je "rođen u AU (današnja Hrvatska)".
Mo'š ti mene upućivat na bilo šta al' ja knjige više ne čitam. Starčevićevu ni jednu nisam pročitao. Jesam dosta citata iz njegovih "dela" i svi su i danas relevantni i aktualni. On je koliko znam ( a možda ne znam dovoljno) pisao i govorio o slavoservima a ne o slavoserbima i pritom nije mislio na Srbe. A to što je taj Savo bio Hrvat..ne vidim nikakav problem u tome. Ako Napoleon i Castro mogu biti Srbi zašto Savo ne ni mogao biti Hrvat?

Nervozni listonoša
19-12-2017, 09:58
Mo'š ti mene upućivat na bilo šta al' ja knjige više ne čitam. Starčevićevu ni jednu nisam pročitao. Jesam dosta citata iz njegovih "dela" i svi su i danas relevantni i aktualni. On je koliko znam ( a možda ne znam dovoljno) pisao i govorio o slavoservima a ne o slavoserbima i pritom nije mislio na Srbe. A to što je taj Savo bio Hrvat..ne vidim nikakav problem u tome. Ako Napoleon i Castro mogu biti Srbi zašto Savo ne ni mogao biti Hrvat?

''Srbi'' su ustvari Turci - pravoslavne veroispovesti!

Teslin djed je bio Hrvat koji je za službom otišao u Bosnu - službovati u jedno selo turskih pravoslavaca tamo se zagledao u jednu pravoslavnu Turkinju - oženoi je i prešao na njenu veru!

I sad što je Nikola Tesla?

A čak ni to im prezime nije zapravo pravo - nego je nastalo od toga što su tog njegovog djeda, koji je imao ''izbačene zube'' njegovi novi sunarodnjaci prozvali - dali mu nadimak - Tesla!

I kad već pričam o tome pa i djed Vojislava Šešelja je ustvari bio Hrvat, a on im najveći Srbin - čak i vojvoda.

Srpska pravoslavna crkva je, to je poznato - prevodila pripadnike drugih vjera i narodnosti u srpstvo - na razne načine i to uopće nisu krili. Nego su čak i pisali o tome knjige.

Najpoznatiji prevoditelj po tom pitanju je srpski patrijarh Josif Rajčić - koji je za svog službovanja što je god mogao ''prevesti'' u Srbe - preveo - i to mu SPC stavlja u zasluge!

https://sh.wikipedia.org/wiki/Patrijarh_srpski_Josif

Basta
06-02-2018, 11:52
Nacionalno opredjeljenje se ne nasljeđuje nego je pitanje simpatija. Tesla je sam za sebe rekao da je Srbin, pametnom dovoljno.

Što se tiče podrijetla, potječe li iz hrvatskog backgrounda, to će vrijeme pokazati.

Kako god bilo, možemo biti zahvalni, a i ponosni, da se jedna osoba s ovih prostora uzdigla do takvih visina.

Pajdo
09-11-2018, 19:14
Prije svega,bio je čovjek,ljudina,koji se nije opterećivao sa glupošću ko i šta je.

Grunf
09-11-2018, 21:27
Tko smo i što smo, odakle dolazimo i kuda idemo je glavno pitanje čovječanstva na koje svaki čovjek želi pronaći odgovor. Tesla je i otišao u fiziku jer je propitkivao svoj identitet, a na kraju je shvatio da je Hrvat, naravno. :hrhb

Bojkr1804
03-12-2018, 14:07
„Moji roditelji su bili jako zabrinuti mojom strašću prema kocki. Posebno se ljutio otac. Ja mu, međutim, nikada nisam obećavao da neću igrati, već sam se na razne načine i dosta vulgarno pravdao...“, zapisao je Tesla. Epilog nije teško naslutiti: od januara 1878. godine Tesla više nije student Politehnike u Gracu. Izgubivši stipendiju, Tesla se po drugi put obraća Matici srpskoj. Iz molbe upućene 1. septembra 1878. saznajemo da je želeo da nastavi studije u Beču ili Pragu, ali ne u Pešti, jer je u to vreme pored nemačkog naučio francuski, italijanski i engleski, ali mađarski još nije znao. Ni ton poniznosti, koji je bio opšta odlika stila pri takvoj vrsti obraćanja, nije pomogao: Tesla je bio odbijen. Ali, 1902. godine je kao slavni naučnik oprostio „greh” Matici srpskoj i postao njen član.

Bojkr1804
03-12-2018, 15:11
Matica brižljivo čuva malobrojne dokumente koji je vezuju za Teslu. Pre svih, Teslinom rukom napisane, još u vreme njegovih studija (1876. i 1878.), dve molbe kojim traži stipendiju od "Slavne Matice srpske". Obe su odbijene, što je uverljivo obrazloženo u zapisnicima Matičinog Upravnog odbora.
- Kovaček je pokazao da su u oba slučaja njene odluke bile načelno čiste, u skladu sa striktno primenjenim normativima, bez traga bilo kakve Matičine diskriminacije. Dileme dakle ne može biti: Matica srpska se prema Nikoli Tesli, odličnom đaku, ali sinu uglednog ličkog prote, nije ogrešila - stipendiju je podarila, takođe odlikašu, jednom od sedmoro dece siromašnog aradskog šuce, Aleksandru Tabakoviću

Basta
03-05-2019, 12:32
Nacionalno opredjeljenje se ne nasljeđuje nego je pitanje simpatija. Tesla je sam za sebe rekao da je Srbin, pametnom dovoljno.

Što se tiče podrijetla, potječe li iz hrvatskog backgrounda, to će vrijeme pokazati.

Kako god bilo, možemo biti zahvalni, a i ponosni, da se jedna osoba s ovih prostora uzdigla do takvih visina.

Mali dodatak:

Proučavam obiteljsko stablo, bavim se DNA istraživanjem, trošim vrijeme na njekakvim siteovima, tako i na Geni.com. Moglo bi se uvjetno reći da se tamo slaže obiteljsko stablo cijelog čovječanstva.

Jednom sam u dokonim kasnim satima išao vidjet kakvo je stablo Nikole Milutinova Tesle. Zanimalo me jer se svašta pisalo o njegovom podrijetlu, a jopet nisam siguran ni u ono stablo njegovih predaka koje se iskitilo na Geni.com. Važno je napomenuti da smo mi katolici u prednosti pred pravoslavcima jer su se kod nas prezimena pojavila daleko prije, što je od ogromne pomoći kad se listaju matične knjige: Jure Matić je imao sina Antu Matića koji je imao sina Ivana Matića itd. Kod pravoslavnih je daleko teže pratit: Ivan Marković je imao sina Stojana Ivanovića koji je imao sina Jovana Stojanovića, a ovaj je imao sina Milutina Jovanovića. Ajme.

Njego, da se vratim na Teslu. Sudeći po stablu na Geni.com, Teslini preci su dugo vremena živjeli u okolini Livna i Buškog blata. Jedan od direktnih muških predaka se zvao Tomislav. Hm. Koliko Srba ima tamo ili ih je bilo prije, nemam pojma, to ostavljam poznavateljima tamošnje situacije. U svakom slučaju zanimljiv dodatak o Tesli.