PDA

Pogledaj Full Version : Silovanje kao najgnusniji čin ratnog zločina

SarajkaDjevojka
16-01-2013, 13:28
Gospodja Marija Slišković presjednica "udruge zena u domovinskom ratu " predlaze novi zakon koji bi obuhvaćao i zločine silovanja počinjene na teritoriji BiH.
Najveći problem je primjena tog zakona kod nas, obzirom da će se sigurno RS usprotiviti njegovoj primjeni.
Zalosna je činjenica da zene obilazeći razne institucije sučeljavaju se i godinama poslije sa zločincima i svojim traumama iz prošlosti.
O tome bi trebalo javno govoriti, a nadlezne drzavne institucije bi se trebale uključiti takodje u pomoć zrtvama.

Zakon bi trebao prestavljati uzor i ostalim zemljama u kojima su se dešavali zločini silovanja.

Tekst u cijelosti mozete pročitati na slijedećoj poveznici...

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/intervju/nema-kraja-rata-bez-sudjenja-zlocinaca

SarajkaDjevojka
16-01-2013, 13:36
Potresno svjedočanstvo jedne zene i odlomak iz knjige o " nedodirljivom generalu strancu, koji je zajedno sa četnicima činio zločine "Koliko je još ovakvih stranaca koji su svjesno učestvovali u našoj tragediji ?

Odlomak iz knjige “Molila sam da me ubiju – zločin nad ženom BiH” u izdanju Centra za istraživanje i dokumentaciju Saveza logoraša BiH.
Izjava koja potvrđuje zločin protiv čovječnosti-zločin protiv žene- zločin silovanja od strane generala Mekenzia
… Ujutro sam se probudila oko šest sati, zbunjena, ne znajući šta se događa, šta mi je sa bebom, gdje se nalazi, da li ima potrebnu njegu, da li ću je ikada vidjeti. Oko 13 sati jedan vojni policajac unio mi je jelo. Cijeli dan sam u sobi bila sama. Navečer, oko 21 sat u sobu je ušao major Vlado iz Vogošće i naredio mi da se spremim i pođem s njim. Donio mi je jednu kesu u kojoj se nalazilo čisto, ali već nošeno žensko rublje. Kada sam se spremila poveo me je do svog džipa kojim me je, zajedno sa još dvojicom vojnika, odvezao u jednu veću vikendicu. Rekao mi je da, ukoliko želim da se sretnem sa svojom bebom, moram biti veoma pametna, jer će me u vikendici posjetiti jedan gospodin, stranac, koji mi može puno pomoći ako budem dobra prema njemu. Zaključao me je u vikendicu koja se sastojala od jedne veoma prostrane prostorije i sanitarnih prostorija u prizemlju i tri manje spavaće sobe u potkrovlju. U vikendici je bio televizor i radioaparat. Bojala sam se svoga položaja, a puno više sam strepila šta mi je sa bebom. Ubrzo poslije toga, u prostoriju je ušao stariji oficir sa dva pratioca. Prepoznala sam generala Luisa Mekenzia, koji mi je prišao sa ispruženom rukom, oslovivši me sa “gospođice” {na engleskom jeziku}. U desnoj ruci je držao pupoljak crvene ruže, koji mi je prestrašenoj i nespretno utrpao u ruke. Dok je to činio, iz sobe su izašli njegovi pratioci i zaključali vrata. General Mekenzi me je pitao kako se zovem, odakle sam… Šutjela sam i pravila se da ništa ne razumijem. Slijegala sam ramenima i polahko uzmicala, dok mi je general Mekenzi rekao na engleskom jeziku: “Gospođice, vi veoma dobro govorite engleski i vi sve razumijete. Ovdje sam da vam pomognem. To je vaš interes. Ljubav vođena interesom je najjača ljubav”. Shvatila sam u kakvom sam se položaju nalazila. Zatočena o odvojena od svoje devetomjesečne bebe. Oboje smo bili bespomoćni i zatočeni. Svako opiranje bilo je suludo. Opirala bi se, da sam bila sama, da od mene niko nije zavisio. Ovako, mislila sam na svoga sina i bila sam spremna podnijeti i patnju i poniženje i fizičku i duševnu bol samo da bih se sastala sa njim, makar i u uvjetima zatočenja i neizvjesnosti koju zatočenje sa sobom nosi. Uz šund muziku iz Srbije, sa radija, general je priznao svoju strast, a ja branila svoju zatočenu bebu. Stusnutih zuba, stisnuta srca… To je trajalo, sa manjim prekidima, više od dvadeset minuta. General me je posjetio 7-8 puta. Molila sam ga da utiče na četnike da mi vrate bebu i da nas oslobode. Uvjek je govorio: ” Sutra, sutra, strpi se…”. Nakon dvadesetak dana iz vikendice su me u Vogošću odvezla dvojica vojnika i predala majoru Vladi… Nije me general Mekenzi na seksualan odnos prisilio šakama. Nije me oborio. Sama sam legla. Nije me tukao, prisiljavao, ali me je imao kao bespomoćnicu, zatočenicu. Dok je izigravao džentlmena sa ružom, soba je bila zakčkučana, a oko kuće je bila četnička vojnička straža. Ovo svjedočenje činim bez ikakve prisile, da odahnem, da mi bude lakše u želji da se nekad sretnem sa generalom, Luisom Mekenziem, posebno da mu javno na televiziji postavim par pitanja i da ga pogledam pravo u oči velikog prijatelja četničko-srpskih ratnih zločinaca.

SarajkaDjevojka
16-01-2013, 13:51
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/65991-dusan-ivkovic-silovatelj-vukovarskih-zena-pobjegao-iz-hrvatske-prije-izricanja-presude.html

Dušan Ivković, srpski teritorijalac i silovatelj vukovarskih žena, pobjegao je prije izricanja presude kojom je osuđen na pet i pol godina nakon što je nazočio svim suđenjima!

'Sunčica je imala samo osam mjeseci kada je zatočena sa svojom majkom u okupiranom Vukovaru. Njenu majku su zatvorili u stanu i držali kao roblje za silovanje. Sunčica nije znala što čine njenoj majci, plakala je jer ju je trebala za sebe. Srpski vojnici kojima je svojim plačem ometala uživanje u vršenju zločina, bacali bi svoje teške vojničke jakne na nju. Nekim čudom, Sunčica se nije ugušila pod tim vojničkim odorama, preživjela je osmomjesečna zatočenica. Dvadeset godina poslije ,Sunčica je odrasla djevojka i zna sve što su činili njoj i njenoj majci. Sunčica je jaka, preživjela je okupatorske odore onda i prešućivanje zločina nad njom i njenom majkom. Hrvatska je satkana od snage mnogih Sunčica.'

ogledalce
16-01-2013, 13:58
da sam ja zakon
ko god je silovao,pa bilo to u ratu ili van rata,
najprije bi ostao bez ku..ca
i onda još doživotna robija,,
sve do jednom,,

SarajkaDjevojka
16-01-2013, 13:59
Zbilja je šteta što za neke zivotinje u ljudskom obličju ne postoji smrtna kazna.

Morro Vlachii
22-01-2013, 21:05
da sam ja zakon
ko god je silovao,pa bilo to u ratu ili van rata,
najprije bi ostao bez ku..ca
i onda još doživotna robija,,
sve do jednom,,
Hmm..genetski otpad riješiti po kratkom postupku.Zatvor je trošak za te kruvine sinove.Metak u potiljak.

Stonewall Jackson
23-01-2013, 15:07
U ratu vidis svasta i sve mozes provariti..Tako i kuzim,odnosno mogu shvatiti i izivljavanja nad zarobljenicima..palezi,kradje,rusenje vjerskih objekata..Mogu shvatiti i ubijanja vojnika,njihovih simpatizera..Ni u ludilu ne opravdavam jer maltretiranja i izivljavanja su cin isfrustriranih jazavaca..

Ali mi nikada nece biti jasno i nikada necu shvatiti ubostva neduznih,pogotovo djece..onda maltretiranje staraca i zena..a silovanje,kao i ubojstvo djece je automatski metak u glavu na licu mjesta..
Tu nema presedana i to jasno treba dati do znanja svakoj postrojbi prije kretanja u akciju..Osim sto baca enormnu ljagu na samu postrojbu i kontekst rata,nanoseci ogromnu stetu povijesnoj istini,ubijanje djece i silovanje je najgnusniji cin ljudskog ponasanja..neprihvatljiv za drustvo,jednostavno neprihvatljiv..

pdv
23-01-2013, 18:48
Ratna vremena u kojima određeni ljudi imaju dovljno moći,a određeni su slabi i nezašićeni su idealna vremena za razne zvijeri koje samo žive u ljudskim tijelima. To vrijeme bezakonja i divljaštva često iz ljudi zna izvući ono najgore pa osim silovanja nad ženama česta su i nad muškarcima kao ratnim zarobljenicima. Djecu da i ne spominjemo :( Normalnom čovjeku nikada neće biti jasno kako netko može sprovoditi bilio kakav oblik nasilja,a pogotovo ako je riječ o najnemoćnijima i najnezaštićenijima. Silovanja nad ženama se često vrše i planski jer na taj način žene mogu ostati trudne čime se želi promijeniti demografska slika zemlja.

Ono što više smeta u svemu ovome je sramotan odnos hrvatskih vlasti spram ovog problema. Nažalost, ni žene ni muškarci nisu dobili adekvatnu pomoć nakon prijeđenih tortura.

Mene je uvijek zanimala kod ovih stvari kako se ti ljudi koji su radili zvjerstva mogu vratiti normalnom životu, kako uopće mogu funkcionirati znajući da su nekog silovali, unakazili, mučili...

Inkvizitor
23-01-2013, 18:56
Ne možeš kriterije koje vrijede za obične ljude koristiti i za takve. Oni su sadisti, poremećni likovi koji i u miru rade ili bi radili takve stvari a rat ih samo raspomami i popuste im sve kočnice.

Oni i ne smatraju to nečim lošim, ljudi bez savjesti, bez empatije..bar velika većina. Neke vjerovatno i proganja.

pdv
23-01-2013, 19:10
Nevjerojatno mi je kako se samo tako mogu vratiti u normalno stanje. Kao da funkcioniraju na neki prekidač pa dok traje bezakonje i dok su sigurni da neće biti kažnjeni rade zvjerstva, a pojavom zakon se samo smire. Imaš pravo, to su neshvatljive stvari. Bolesnici!

TheBronxBomber
23-01-2013, 19:29
"Ljudi" koji maltretiraju, zlostavljaju i ubijaju nemocne su kukavice. Vrlo jednostavno. Ne bi im padalo napamet to ciniti u razlicitim okolnostima u kojima bi mozebitna zrtva bila makar blizu neke ravnoteze.

U neravnopravnim okolnostima, izlaze vec spomenuti sadisti i bolesnici. No, postoje razlicite situacije i razliciti ljudi koji su mozda nekad bili dobri, ali su izgubili skrupule i ljudskost zbog zrtava i podnesene kalvarije i dogodi se osveta.

Najgori su ljudi koji iskoristavaju guzvu i (re)balans odnosa i moci i idu u lov na nemocne i obespravljene. Ciste kukavice koje cekaju trenutak kako zabost. U biti obicne p*ckice.

To se dogadja na svim razinama, svim situacijama i u svim sredinama. Npr., jucer najveci verbalni i pisani zastitnici svetih krava, sutra njihovi najveci progonitelji. Ovisno o balansu moci.

Vidjeno kroz povijest bezbroj puta....

TheBronxBomber
23-01-2013, 19:33
Ljudi koji jucer brane, npr., Zidove od anti-semita (a koji u biti to nisu, vec su legitimni kriticari s legitimnom kritikom), sutra ce puniti vlakove i jame tim istim Zidovima kad se okolnosti promjene; kad to postane oportuno.

Inkvizitor
23-01-2013, 21:05
Nevjerojatno mi je kako se samo tako mogu vratiti u normalno stanje. Kao da funkcioniraju na neki prekidač pa dok traje bezakonje i dok su sigurni da neće biti kažnjeni rade zvjerstva, a pojavom zakon se samo smire. Imaš pravo, to su neshvatljive stvari. Bolesnici!

Pa ne vraćaju se oni u normalno stanje. Tj. to stanje njima je normalno ali nije po društvenoj i psihološkoj kategorizaciji.

pdv
24-01-2013, 13:32
"Ljudi" koji maltretiraju, zlostavljaju i ubijaju nemocne su kukavice. Vrlo jednostavno. Ne bi im padalo napamet to ciniti u razlicitim okolnostima u kojima bi mozebitna zrtva bila makar blizu neke ravnoteze.

U neravnopravnim okolnostima, izlaze vec spomenuti sadisti i bolesnici. No, postoje razlicite situacije i razliciti ljudi koji su mozda nekad bili dobri, ali su izgubili skrupule i ljudskost zbog zrtava i podnesene kalvarije i dogodi se osveta.

Najgori su ljudi koji iskoristavaju guzvu i (re)balans odnosa i moci i idu u lov na nemocne i obespravljene. Ciste kukavice koje cekaju trenutak kako zabost. U biti obicne p*ckice.

To se dogadja na svim razinama, svim situacijama i u svim sredinama. Npr., jucer najveci verbalni i pisani zastitnici svetih krava, sutra njihovi najveci progonitelji. Ovisno o balansu moci.

Vidjeno kroz povijest bezbroj puta....

Ma da, jasna mi je ta demonstracija moći kada si u čoporu ili kada imaš moć pa se iživljavaš. Samo ne mogu shvatiti kako se dalje može živjeti s tim. Kako kažeš tih stvari ima na svim razinama ali jedna je stvar mržnja pretočena u pisanje i maltretiranje određene skupine ljudi na taj način, a sasvim druga stvar je baš iživljavanje putem fizičkog nasilja. Vjerojatno se to verbalno nasilje zapravo događa u uvjetima kada fizičko nije moguće...možda bi takvu sklonost pokazali i oni koji zasad mrze riječima.

Pa ne vraćaju se oni u normalno stanje. Tj. to stanje njima je normalno ali nije po društvenoj i psihološkoj kategorizaciji.

Da ali tko to zna ako ta osoba nije podvrgnuta nekoj psihološkoj procjeni. Nisu rijetki slučajevi da silovatelji i razni čuvari iz logora danas žive u svojim kućama, sa svojim obiteljim, idu najnormalnije na posao i ne odaju nikakvu naznaku da su zapravo zvijeri.

Inkvizitor
24-01-2013, 13:48
Da ali tko to zna ako ta osoba nije podvrgnuta nekoj psihološkoj procjeni. Nisu rijetki slučajevi da silovatelji i razni čuvari iz logora danas žive u svojim kućama, sa svojim obiteljim, idu najnormalnije na posao i ne odaju nikakvu naznaku da su zapravo zvijeri.

Pa zato jer oni imaju poremećenu svijest. Oni ne smatraju da su uradili nešto zlo. A kad nemaš osjećaj grižnje savjesti onda te savjest i ne peče. Jooj ponavljam se.

pdv
24-01-2013, 13:50
Pa zato jer oni imaju poremećenu svijest. Oni ne smatraju da su uradili nešto zlo. A kad nemaš osjećaj grižnje savjesti onda te savjest i ne peče. Jooj ponavljam se.

Ok, neću više :D

Inkvizitor
24-01-2013, 13:54
Inače silovanje koje se radi u ratu nije samo plod muške požude nego je to i ratni cilj uništenja protivnika. Poniziti, uniziti jednu društvenu grupu, pokazati nadmoć nad neprijateljem uništavati mu supstancu, poniziti ga do kraja.

Masovna silovanja mogu biti samo plod ratne strategije.

pdv
24-01-2013, 14:03
Pa da, gdje je vojska disciplinirana i gdje ima bojazan od odgovaranja za počinjeni zločin takve stvari nisu moguće. Pojedinačni slučajevi da ali masovno zasigurno ne. Sve je to stvar politike i zapovjedništva.

Marta
24-01-2013, 14:03
Inače silovanje koje se radi u ratu nije samo plod muške požude nego je to i ratni cilj uništenja protivnika. Poniziti, uniziti jednu društvenu grupu, pokazati nadmoć nad neprijateljem uništavati mu supstancu, poniziti ga do kraja.

Masovna silovanja mogu biti samo plod ratne strategije.

Na nasim prostorima je bilo i jednog i drugog. Ratna strategija je bila pod broj jedan, al bilo je i dovoljno onih pacijenata koji nisu razmisljali tako daleko.