PDA

Pogledaj Full Version : Srbi opet pod Turcima

SarajkaDjevojka
10-01-2013, 13:58
Da mediji itekako mogu manipulirati svakodnevnicom govori u prilog slijedeći tekst.Uticaj turskih sapunica kreira dječiju svijest, postavlja nove moralne standarde i izdvaja idole.Kako se roditelji i društvo nose sa ovim fenomenom u Srbiji i da li su upravo oni neposredni krivci?
Često se Bošnjaci optuzuju za identifikovanje sa Turskom kulturom i poviješću u BiH i na to se uglavnom gleda sa zgrazavanjem i porugom.Što to Srbe tjera da se identificiraju sa pestogodišnjim vladarima ?Vjera zasigurno ne.Osmanlijska kulturna zaostavštinja koje se stide čak i kad su turcizmi kao posudjenice u pitanju, a tiču se srpskog jezika.Kazu da tih turcizama u skoro pa svakodnevnom govoru ima preko 3000.Da li upravo ta činjenica pomaze mališanima da brze uče ?

Srbi, a naročito djeca, sve više pod uticajem popularnosti serija uče turski jezik, oblače se kao junaci iz “Hiljadu i jedne noći”, pa čak i svojim avatarima na društvenim mrežama daju imena junaka iz turskih serija poput Sulejmana, Hurem, Sultanije, Bali-bega i mnogih drugih.

To je sve zato što nemamo svoj identitet, kaže za Telegraf kulturolog Ratko Božović. U redakciju ovog lista javljaju se zabrinuti roditelji koji se žale da njihova djeca pretjerano imitiraju junake iz turskih serija, naročito Sulejmana Veličanstvenog.

M. P. (37) iz Beograda kaže da njena devetogodišnja ćerka sa drugarima već priča turski, da se igraju Sulejmana i Hurem.

- Ovo je strašno, deca nam pričaju turski, igraju se na turskom, oblače se kao devojke iz harema, a kada se igraju, to je igra Sulejmana i Hurem, u kojem se dečaci otimaju za ulogu Sulejmana i Bali-bega, dok se devojčice svađaju koja od njih će glumiti Hurem. Na Fejsbuku su svojim avatarima dali turska imena, a ne svoja – priča ova zabrinuta majka

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/4169/srbi_opet_pod_turcima.html

gerilac
10-01-2013, 18:14
Često se Bošnjaci optuzuju za identifikovanje sa Turskom kulturom i poviješću u BiH i na to se uglavnom gleda sa zgrazavanjem i porugom

A to se kao bošnjaci eto ne identificiraju sa turskom kulturom.Devedeset posto ih smatra ovdje ne okupatorom već "braćom".Nekako bi i razumio identificiranje sa današnjom Turskom ali sa osmanlijama ne .Mislim baš ne razumijem.

Stiliana
10-01-2013, 21:03
mene full zanima gdje to djeca nađu robu za obuć se kao Turci? :zubo

a isto mi nije jasno ako tim roditeljima smeta što djeca imitiraju Turke, nek im onda ne daju da gledaju sapunicu. dam se kladit da su to sve i upili sjedeći uz matere i babe i TV...

treće. nema to veze s nedostatkom vlastitog identiteta, tako jednostavno mediji djeluju na djecu. da je serija o srpskim junacima i caru dušanu, djeca bi se furala na to... ma bezvezarija.

galija
10-01-2013, 21:48
Izjava "zabrinute" majke je vrh vrhova!!!:rofl:rofl:rofl

Inkvizitor
10-01-2013, 21:49
Meni nije jasno da postoje turske sapunice..

galija
10-01-2013, 21:59
"Možemo li zamisliti situaciju gdje pred televizorom sjedi mučenica Diva Grabovčeva i gleda seriju „Sulejman Veličanstveni“? Bi li mogli zamisliti da tu seriju sa simpatijama prate majke i djevojke koje su bile prvu bračnu noć doslovno silovane od Turčina?...

Ako bi se to dogodilo onda odobravam omamljenom puku da uživa u prizorima te filmske serije. Bi li mi, tu mislim na narod koji je pretrpio „turski zulum“ mogli zamisliti da se načini film o Hitleru i da ga nazovu Veličanstveni Hitler i da Židovi gledaju kako taj Hitler postaje njihov idol? Toliko su nas raspametili da ni najosnovnije znakove vremena ne prepoznajemo."

Dobar komentar na sveopće ludilo:bang

Inkvizitor
10-01-2013, 22:14
Još mi samo fali da Talijani krenu snimat junačke epove.

Stiliana
10-01-2013, 22:32
Meni nije jasno da postoje turske sapunice..

ne pretjerujmo... đe ćeš veće sapunice od turske, to najbolje rade ti siromašni narodi gdje treba sirotinju zabavit poslije ručka ili večere. srećom pa smo i mi siromašni i imamo vremena za gledat šrot :D

Stiliana
10-01-2013, 22:35
"Možemo li zamisliti situaciju gdje pred televizorom sjedi mučenica Diva Grabovčeva i gleda seriju „Sulejman Veličanstveni“? Bi li mogli zamisliti da tu seriju sa simpatijama prate majke i djevojke koje su bile prvu bračnu noć doslovno silovane od Turčina?...

Ako bi se to dogodilo onda odobravam omamljenom puku da uživa u prizorima te filmske serije. Bi li mi, tu mislim na narod koji je pretrpio „turski zulum“ mogli zamisliti da se načini film o Hitleru i da ga nazovu Veličanstveni Hitler i da Židovi gledaju kako taj Hitler postaje njihov idol? Toliko su nas raspametili da ni najosnovnije znakove vremena ne prepoznajemo."

Dobar komentar na sveopće ludilo:bang
opet pretjerivanje. uz dužno poštovanje, ali sulejman nije isto što i hitler. s hitlerom se može usporedit staljin npr, ne može sad svaki osvajač ma koliko okrutan bio... jedno su Aleksandar Makedonski, Napoleon, Sulejman, William Osvajač .... a drugo je Hitler.

Iako se slažem da je gledanje ove serije oblik blagog mazohizma.

Inkvizitor
10-01-2013, 22:48
opet pretjerivanje. uz dužno poštovanje, ali sulejman nije isto što i hitler. s hitlerom se može usporedit staljin npr, ne može sad svaki osvajač ma koliko okrutan bio... jedno su Aleksandar Makedonski, Napoleon, Sulejman, William Osvajač .... a drugo je Hitler.

Zašto..on je meni Hitlerov rang. Surovost u svojoj esenciji.

Inkvizitor
10-01-2013, 22:48
ne pretjerujmo... đe ćeš veće sapunice od turske, to najbolje rade ti siromašni narodi gdje treba sirotinju zabavit poslije ručka ili večere. srećom pa smo i mi siromašni i imamo vremena za gledat šrot :D

ma da..taman to priliči toj kulturi..

Stiliana
10-01-2013, 23:30
Zašto..on je meni Hitlerov rang. Surovost u svojoj esenciji.

pretjeruješ... i Asirci su bili okrutni pa opet nisu kao Hitler. Malo je tko sustavno ubijao kao čika Adi.

SarajkaDjevojka
11-01-2013, 09:00
Ja ne mogu da vjerujem da roditelji dozvoljavaju uopće gledanje takvog programa djeci.To je totalno zaglupljujuće.Nepotrebno.Zna se koje su emisije prigodne za koji dječiji uzrast.Te sapunice su mi više zabava za dokone domaćice a ne za djecu.I na kraju koliko dnevno ta djeca provode pred tv uopće i koliko je to zdravo za njihovu psihu ?

Ne mogu vjerovati da jedna majka ne moze svakodnevno osmisliti nešto zabavno i korisno za svoje dijete.Počevši od neke sportske aktivnosti, čitanja, šetnje, igranja pa i pomoći u kući.Najlakše je zasjesti pred tv i zaglupljivati i sebe i djecu takvim programom.Nisam za zabranu uvodjenja gledanja tv, igranja igrica ili PC, no u svemu mora postojati neka mjera.A odabir televizijskog programa sigurno ne bi trebao biti takvog i sličnog sadrzaja.

Inkvizitor
11-01-2013, 09:10
Što se tiče same teme. Pa poznato je da u Srbiji postoji protuturski mit u službenoj historigrafiji no kad se pogledaju povijesne činjenice vidi se kako su Srbi prosperirali u onome što je njima najbitnije. Širenju. Da nije bilo Osmanlija danas ne bi bilo ni RS niti bi ikad postojala tzv RSK. Možda od tuda ta podsvjesna turkofilija. Kako no reče onaj srpski povjesničar. samo su u osmanlijskom carstvu srpske zemlje bile na okupu. o toj temi se može danima. Srbija je bila vazalna zemlja i najveći srpski junaci su bili turski vazali poput Marka Mrnjavčevića alias Kraljevićča Marka koji je i poginio kao turski vazal. Vazalni odnos je sklopljen odmah nakon Boja na Kosovu kad kneginja Milica daje svoju najmlađu kćer Oliveru Bajazitu za ženu a zauzvrat Bajazit daje Stefanu, svome šurjaku a Lazarovom sinu i Oliverovom bratu, titulu despota a ovaj ratuje za njega u bici na Nikopolju protiv kršćanske alijanse i u bici kod Angore kad Mongoli tuku Osmanlije i gdje Bajazit umire u zarobljeništvu. Na opustošene krajeve zapadno od Drine Osmanlije naseljvaju Vlahe, nomadski narod koji kasnije pod utjecajem SPC postaju Srbi. Bilo je tu nešto i orginalnih Srba. Služili su kao akindžije..predhodnica Osmanlijske vojske zadužene za upade, pljačku i sijanje straha prije glavnog napada osmanlijske vojske..SPC je imao dopuštenje od sultana da kupi crkveni porez tzv. devširmu od svih kršćana na Balkanu pa tako i od katolika na koje su Osmanlije gledali kao neprijateljske a kome plaćaš porez...tome pripadaš..i tako se srpstvo širilo..itd itd..

SarajkaDjevojka
11-01-2013, 09:31
Ove serije će ih definitivno upropastiti psihološki u negativnom smislu.Po mom mišljenju Srbi su dosad u svim sukobima na ovim prostorima crpili negativnost, nasilništvo pa mogu slobodno reći i varvarsko ponašanje upravo iz dugogodišnje potčinjenosti Turcima.Turci kao da su prije par stotina godina psihološki riješili bili uništiti srpski narod u budućnosti.Tim kojekakvim nametima, zulumom i provodjenjem zakona toliko su Srbe potčinili, obespravili i frustirali da oni kao nacija ni toliko vremena poslije nisu u stanju normalno funkcionirati.Nazalost, prepuni su bili prikrivenog gnjeva, zlobe i osjećaja vječite zakinutosti nečim ili nekim.U EX Jugoslaviji su imali najveća prava, no ni ona im nisu bila dovoljna da smire strasti, netrepeljivost i mrznju prema nama susjedima.Kako inače objasniti dogadjaje devedesetih ?

Kako objasniti Mladićev govor pred Srebrenicom i pominjanje Dahija ?Mladić nije bio srpski seljak, domaćin i neobrazovana osoba, nego oficir Tkz JNA.Odrastao u komunističkom sistemu, izgradio karijeru oficira i vojnika.

Zato mi je sad čudna ta iznenadna Turkofilija i podvodljivost.Kako se moze tako jednostavno preći put iz totalne, mrznje, netrepeljivosti i frustiranosti u obozavanje ?
Da li je uopće normalno ići toliko iz krajnosti u krajnost ?

SarajkaDjevojka
11-01-2013, 10:28
Na kraju da se nadovezem u vezi srpskog vazalstva jer je moj predhodni post mozda nejasan.Srbi se jesu širili pod Turcima, no sve te beneficije skupo i nerado su plaćene.Da bi se srpski puk drzao u podredjenom polozaju, obavljao duznosti i bezpogovorno sluzio, Turci su obezbijedjivali beneficije.Ali po svojim standardima.Neprikosnoveni vladari koji su sluzenje i odanost nagradjivali, no uz slijepu poslušnost.Zato Srbi ne mogu zanemariti dobitak koji su ostvarili teritorijalno se proširujući, a ni visoke cijene koje su platili zato.Vječni unutarnji sukob generacijama unaprijed koji traje.Realni ga priznaju, a dio se samozavarava.

Stiliana
11-01-2013, 19:50
Ove serije će ih definitivno upropastiti psihološki u negativnom smislu.Po mom mišljenju Srbi su dosad u svim sukobima na ovim prostorima crpili negativnost, nasilništvo pa mogu slobodno reći i varvarsko ponašanje upravo iz dugogodišnje potčinjenosti Turcima.Turci kao da su prije par stotina godina psihološki riješili bili uništiti srpski narod u budućnosti.Tim kojekakvim nametima, zulumom i provodjenjem zakona toliko su Srbe potčinili, obespravili i frustirali da oni kao nacija ni toliko vremena poslije nisu u stanju normalno funkcionirati.Nazalost, prepuni su bili prikrivenog gnjeva, zlobe i osjećaja vječite zakinutosti nečim ili nekim.U EX Jugoslaviji su imali najveća prava, no ni ona im nisu bila dovoljna da smire strasti, netrepeljivost i mrznju prema nama susjedima.Kako inače objasniti dogadjaje devedesetih ?

Kako objasniti Mladićev govor pred Srebrenicom i pominjanje Dahija ?Mladić nije bio srpski seljak, domaćin i neobrazovana osoba, nego oficir Tkz JNA.Odrastao u komunističkom sistemu, izgradio karijeru oficira i vojnika.

Zato mi je sad čudna ta iznenadna Turkofilija i podvodljivost.Kako se moze tako jednostavno preći put iz totalne, mrznje, netrepeljivosti i frustiranosti u obozavanje ?
Da li je uopće normalno ići toliko iz krajnosti u krajnost ?

ti si u pravu. srbi mrze muslimane zbog turskog zuluma, a kako uz to ide gledanje turskih sapunica, ja stvarno ne znam... Hrvatska je druga priča, to sve kužim, ali pošto ne živim u Srbiji, fakat nemam pojma što ljude tamo privlači turskim serijama.

Što se tiče same teme. Pa poznato je da u Srbiji postoji protuturski mit u službenoj historigrafiji no kad se pogledaju povijesne činjenice vidi se kako su Srbi prosperirali u onome što je njima najbitnije. Širenju. Da nije bilo Osmanlija danas ne bi bilo ni RS niti bi ikad postojala tzv RSK. Možda od tuda ta podsvjesna turkofilija. Kako no reče onaj srpski povjesničar. samo su u osmanlijskom carstvu srpske zemlje bile na okupu. o toj temi se može danima. Srbija je bila vazalna zemlja i najveći srpski junaci su bili turski vazali poput Marka Mrnjavčevića alias Kraljevićča Marka koji je i poginio kao turski vazal. Vazalni odnos je sklopljen odmah nakon Boja na Kosovu kad kneginja Milica daje svoju najmlađu kćer Oliveru Bajazitu za ženu a zauzvrat Bajazit daje Stefanu, svome šurjaku a Lazarovom sinu i Oliverovom bratu, titulu despota a ovaj ratuje za njega u bici na Nikopolju protiv kršćanske alijanse i u bici kod Angore kad Mongoli tuku Osmanlije i gdje Bajazit umire u zarobljeništvu. Na opustošene krajeve zapadno od Drine Osmanlije naseljvaju Vlahe, nomadski narod koji kasnije pod utjecajem SPC postaju Srbi. Bilo je tu nešto i orginalnih Srba. Služili su kao akindžije..predhodnica Osmanlijske vojske zadužene za upade, pljačku i sijanje straha prije glavnog napada osmanlijske vojske..SPC je imao dopuštenje od sultana da kupi crkveni porez tzv. devširmu od svih kršćana na Balkanu pa tako i od katolika na koje su Osmanlije gledali kao neprijateljske a kome plaćaš porez...tome pripadaš..i tako se srpstvo širilo..itd itd..

ma joj daj Onte... sve je to tako, ali u to, a to je najbitnije, ne vjeruju ni sami Srbi.

granicar
19-01-2013, 21:36
Kad živite u Srbiji, a niste Srbin, onda lakše možete promatrati neke opće pojave. Tako je bilo s ekstremnom religioznošću, pa dokazivanjem biblijskog podrijetla, pa pretvaranje poraza u pobjede,... Glede turskih serija, čim su počele s emitiranjem u Srbiji, čuo sam od jednoga liječnika (inače mog poznanika) kako je to sve smišljeno u EU, zapravo Njemačkoj. Navodno, Turskoj se neće dopustiti punopravno članstvo u EU, ali će im zato biti dopuštena djelomična restauracija otomanskoga carstva, odnosno veliki utjecaj u Srbiji i BiH. Kako bi to započeli na vrijeme, potrebno je priviknuti lokalno pučanstvo na jezik i kulturu, a TV-novele su idealne za to. Dakle, ako to izgovori jedan liječnik i k tome još u to iskreno i vjeruje,...

SarajkaDjevojka
19-01-2013, 23:17
Ne mogu vjerovati očima :D

Znači opet laziranje povijesti slijedi i ublazavanje turskih zakona, provedbi i zuluma.
Šokirana sam svijesću prosječnog Srbina.Ajd što ovi pretjeruju u BiH..ali Srbi ????

NorthStand
27-01-2013, 21:06

kako može biti pretjerivanje, to da su nam zbog tih osmanlija srbi i tzv bošnjaci okupirali zemlju? ako je to pretjerivanje, onda sam ja svakako za pretjerivanje. Hitler nama nije ono što je židovima, zašto bi mi vodili židovsku brigu? može li mi itko argumentirano objasnit, zašto hrvati stalno moraju vodit tuđu brigu? šta nas briga šta je njih hićo potamanio, to je njihov problem, ne naš. naš je daleko veći problem bio sulejman veličanstveni, kao i nedavno slobodan milošević, prestanimo se konačno bavit tuđim brigama i problemima jer svojih imamo toliko da nas glava može bolit svaki dan. tako smo malen narod, a stalno oplakujemo druge, dok u isto vrijeme vlastite žrtve prešućujemo i guramo pod tepih, kako samo ova bagra na vlasti besramno šuti o partizanskim i komunističkim zločinima, ali ustaške redovno obilaze i upiru prstom, kao i u one zločine koje su počinili hrvatski branitelji od 1991-1995.

slobodno neka se ljuti tko god hoće, ali ja ću se izrazit slobodno jer imam na to pravo, dakle moj stav o hitleru ne može biti ni približno tako loš kao što je prema sulejmanu ili slobodanu, ili musoliniju, titi itd. razlog je jednostavan, hitler je s svojom vojskom uništio kraljevinu jugoslaviju u kojoj smo mi bili tlačeni i ko narod politički marginalizirani, to partizani i zadrte komunjare neće tako reći, ali ja ću reći jer me stvarno nije briga šta će se tko ljutit na ovo šta ja iznosim. neka se slobodno ljuti, jer govorim istinu. Hitler je nas može slobodno reći oslobodio od srpskog sluganstva, a onda je došo Tito koji nam je svojom partizanskom borbom to sluganstvo vratio u funkciju, prema tome pričat o Hitleru iz hrvatskog ugla strogo negativno nije normalno pogotovo kad se uzme u obzir ono što je bilo prije Hitlera, a o tome mnogi ne pričaju. Isto tako, proučite kako su odreagirali Litva Estonija i te države nakon što je Hićo ušo u njihove zemlje, to je bilo neviđeno slavlje jer su dotične zemlje dakle baltičke uvijek strepile da odjebu ruse, koji su ih stalno držali u šaci. Prema tome, mali narodi nemaju šta gledat interese velikih naroda, već svoje interese, a za mnoge je Hitler bio osloboditelj a ne okupator kako to nas divni hrvatski antifašisti uče. Hitler bi za hrvate mogo biti okupator, jedino u slučaju da smo mi imali svoju samostalnu državu pa da je onda on došo i okupiro nas s svojom nacističkom vojskom kao npr dansku. To su argumenti, a ne ove srceparajuće priče kako nas je divna antifa usrećila. A nigdje niti jednog argumenta s čime su nas to usrećili, možda određeni krajevi jesu poglavito istra i dalmacija ali šta je s ostatkom hrvatske? pa ne vrti se sve dragi moji oko istre rijeke i dalmacije, ja gledam cijelu sliku a ne samo djelomičnu. pričaju o "kvislinškoj NDH", a hrvatska prije toga bila sastavni dio KRALJEVINE JUGOSLAVIJE. divno, ako je to kvislinšizam, onda sam ja svakako za kvislinšizam. to su sve debilne fraze, ovih jugo debila koji nemajni niti jedan jedini argument za svoju borbu, pa nam prodaju svoje fore i iluzije pa tko se upeca upeca. srećom, ja nisam od onih koji puši te njihove priče. za kvislinšizam, mi smo morali imat totalno slobodnu državu, koja bi se zvala Hrvatska ili Kraljevina Hrvatska, i onda da su došle ustaše i tu državu prepustile nacistima, kao Vichy. to bi bio kvislinišizam, a ne ono kad nemaš ništa, pa nešto dobiješ i onda još sereš na to što si dobio.

prema tome, ako se tako stvari postave, jasno je da Hitler iz hrvatskog ugla ne može biti ono što je sulejman, za nas je sulejman daleko veće zlo bio. iako ne negiram da je nacizam zlo, i da je hitler s svojom politikom totalne germanske dominacije nad ostalim narodima pogriješio, i da je zločin koji je napravio nad židovima odnosno holokaust i rasni zakoni neoprostiv, ali šta danas imamo? europu punu svega i svačega, za 50 godina tko zna na što će ličit europa. malo smo opet previše otišli u krajnost, s tzv ljudskim slobodama. i gdje se svakome dozvoljava da radi što mu padne na pamet, neki red i pravila ponašanja moraju postojat, to je moje stajalište. i ne može sve biti dozvoljeno, nešto može biti i zabranjeno.

Inkvizitor
27-01-2013, 21:28
Samo što trebaš znat da je Hitler bio zan očuvanje Jugoslavije do puča. Bolila njega patka i za Hrvate i za Srbe..to je njemu bilo periferno..nije ga uopće zanimalo..

NorthStand
28-01-2013, 05:57
ma jebe se meni za njega, samo želim reći da nije baš sve crno i bijelo, iskreno briga me za sve te države i nacije koje su mimo nas. njihovi interesi me ne zanimaju, zanimaju me naši interesi, a u našem interesu je bilo to da se sruši kraljevina jugoslavija. dal preko hitlera, dal preko churchila nebitno, samo žalosno je činjenica da saveznici nisu napravili ništa da je unište, već su je podržavali, kako onu prvu tako i drugu jugoslaviju. sve do krvavog sloma 1990ih, a naravno da će veliki uvijek gledat svoje interese, zato i kažem da ih treba odjebat i gledat svoje. šta nas briga koliko je koga pobijeno u njihovim ratovima, mi imamo toliko vlastitih žrtava koje ne obilježavamo. iako su turci poraženi još davne 1593, posljedice njihove politike osjećamo i danas. razvalili su nam pola teritorija, a na drugu polovicu naselili srbe. to su napravili i u bosni, samo što su tamo još radikalnije uništili ljude islamizacijom i nasiljem, pa su mnogi prebjegli u današnje krajeve hrvatske. i ostavili pustu zemlju, na koju su uglavnom naseljavani srbi, a velik ostatak stanovništva je islamiziran, nešto srba ali ponajviše hrvata. nama hitler, nije napravio ni približno štete ko npr turska politika i ti njihovi osvajači. i npr ovo što se sada događa na kosovu između srba i albanaca, je opet direktna posljedica njihove politike. a nama su najviše napakostili, masakrirali su nam ljude na svakom koraku, baš zato što smo im se mi uz skenderbega najžešće suprostavili. prema tome, hitler je zločinac globalnih dimenzija, a sulejman veličanstveni i turci isključivo "hrvatskih dimenzija". i jedan i drugi su za osudu, ali stvar je u tome da bi mi hrvati ipak trebali više računa vodit po pitanju vlastitih žrtava, i onoga što je štetno za nas. antifašizam je pozitivan, koliko i antikomunizam, ali zna se tko predstavlja antifašiste u hr. prema tome, naravno da sam rezerviran po tom pitanju i da se sigurno neću kitit nečime čime se kiti vesna pusić i milorad pupovac ili stipe mesić. želim reći, da mi se moramo više povijesno usredotočit na ono što je bilo štetno po nas, a ne po ostale narode i političke saveznike u svijetu. šta nas briga za jedne britance, amerikance, i ruse i njihovu pobjedu u drugom svijetskom ratu, kad hrvatska nije postala samostalna tom pobjedom? šta mi slavimo zapravo, pod tim antifašizmom? ja ne slavim ništa, jer 1945 nismo došli do slobode, već tek 1995. turci su samo doprinjeli tom hrvatskom dugogodišnjem lutanju, i baš zbog toga za mene će biti nemjerljivo veći problem s povijesnog gledišta od hitlera. hitler je uzurpirao hrvatsku 5 godina, tursku politiku osjećamo i dan danas. po meni, on i turci nisu za usporedbu, jer su nas turci svojom politikom ponižavali puno puno duže. i puno više štete napravili, kad se sve rezimira. em smo teritorijalno popušili dobar dio zemlje na kojoj smo živjeli, em su nam se i pojavili srbi ovdje, pa poslje njih je i došlo do te famozne ideje o jugoslaviji, i tako znamo do kakvih je nesreća sve ta ideja dovela. prema tome, kronologija događaja po hrvate je za...ana, i baš zato ne smije se samo reći hitler i staljin, hitler i staljin su bili globalno sranje, ali mi smo imali i puno većih neprijatelja od njih. musolini talijani, srbi, domaći paraziti koji nemaju trunke nacionalne svijesti i pripadnosti, koji se srame što su hrvati i iz dana u dan ponižavaju sve one koji razmišljaju iti malo hrvatski, oni su za mene 100 puta veći problem od hitlera i takvih panjeva koji su imali megalomanske zamisli za sebe i svoj narod. imamo mi šta za čistit i u vlastitom dvorištu, hitler je bio i prošao, to je ono što želim reć. a turci i njihovi osvajači, za mene su uvjerljivo najveći neprijatelj koji je hrvatsku zadesio u povijesti. jer posljedice njihovog haračenja, osjećamo i danas. svaki narod treba gledat svoje neprijatelje, a ne gledat tko je neprijatelj americi, rusiji, kini i šta ja znam kojoj velikoj sili i zemlji. šta nas briga kakve oni probleme imaju s nekim, mi imamo dovoljno svojih neprijatelja, i trebamo samo o njima razmišljat. ionako oni igraju ping pong s nama, i fašizam i komunizam iskoristili su naš narod za svoje potrebe! ne naše, i to ljudima mora biti jasno. njih interes naše zemlje, i naroda nikad nije zanimao. a imamo u susjedstvu narode, koje i dan danas itekako zanima hrvatski teritorij. prema tome, danas imamo drugačije neprijatelje, i ne treba svoju energiju trošit na hitlera i takve likove koji više ne postoje. već na one koji su tu, i koji su nam sada prijetnja, to sam želio reći.

Inkvizitor
28-01-2013, 08:52
North razdvajaj malo tekst..ovako je teško čitljiv. Pritisni nekad razmak između rečenica.

Hitler je globalni zločinac a Sulejman ipak lokalni bez obzira na veličinu Osmanlijskog carstva. Malo je to dotaknulo Britance ili Francuze osim kod pojedinih vojni kao npr kod Nikopolja. To je ipak najviše naš balkanski problem.

To što njega Turci romantiziraju, razumljivo je. Glancaju svoju povijest ali mi nije jasno da to gledaju Srbi a pogotovo Hrvati. Dok je Srbija i imala neke i to ne baš male u konačnici koristi od prodora Osmanlija jer da nije bilo tog prodora nikad ne bi vidjeli Vojvodine, zapadne Bosne i Hrvatske pa ni Beograda koji je u vrijeme prodora Osmanlija mađarski grad tj utvrda, Hrvati nemaju nikakve razloge da gledaju tu romantiziranu šarenu laž.

To je kao da Židovi gledaju ljubavnu sagu između Hitlera i Eve Braun. Dakle., nemoguće. A što to Hrvati i Srbi gledaju..to je dokaz koliko ni jedni ni drugi sebe ne cijene. Ni svoju povijest. U principu ne gledam ikakve zatupljujuće sapunice ili vrlo rijetko ali ovu ne gledam iz principa jer je to ruganje.

Srbi su isto stradali pod Osmanlijama, jer su ih ovi držali u zaostalosti, mimoišli su ih svi kulturni procesi koji su se odvijali u Europi ali su ih raširili po Balkanu..stvorili potku koju će oni kasnije aktivirati u cilju stvaranja svoje velike države.

Do dolaska Osmanlija Srba zapadno od rijeke Bosne nije bilo uopće.

A nas, nas su oglodali ko pas kost..nestalo nam je pola naroda..odselilo u AU i Italiju..i tamo se asimiliralo..ono što je ostalo Gradišćanskih Hrvata i Moliških..to je samo sitna kap u moru potencijala koji je izgubljen. Ja sam jednom rekao da bi najbolje bilo da su nas Osmanlije okupirali..tako bi izbjegli stalne borbe i povlačenje, gubljenje teritorija. 400 godina permanetnog ratovanja i pustošenja naših zemalja, demografski nas je ostavilo na malom narodu koji je imao potencijal da danas bude reda srednje veličine od 30 -40 miliona ljudi..kao Poljaka npr. Onda su skočili na mene, da šta ja pričam..

A Hrvati..sa Sulejmanom smo se tukli možda više nego itko..Nikola Jurišić pod Kisegom..Zrinjski pod Sigetom. Oba puta smo ga zaustavili u pohodu na Beč a Zrinski mu je posredno došao i glave. Umro je pod sigetskim zidinama. I Hrvati umjesto da snimaju serije i filmove o Jurišiću i Zrinskom gledaju neku tursku sapunjaru o toj Hurem i Sulji kao čemu..ljubavniku i šta sve još ne.

Mazohizam, štokholmski sindrom.

SarajkaDjevojka
28-01-2013, 09:32
Ta serija o Sulejmanu ima samo jedan cilj " uljepšati i civilizirati turska osvajanja.Niti je dvor izgledao onako raskošno, a sigurno se ni zene nisu oblačile provokativno.
Inače su mi sve sapunice bez obzira na tematiku bezveze.Ne zovu ih dzaba " trakavice ".Bez, početka i kraja serije.

NorthStand
28-01-2013, 18:23
North razdvajaj malo tekst..ovako je teško čitljiv. Pritisni nekad razmak između rečenica.

Hitler je globalni zločinac a Sulejman ipak lokalni bez obzira na veličinu Osmanlijskog carstva. Malo je to dotaknulo Britance ili Francuze osim kod pojedinih vojni kao npr kod Nikopolja. To je ipak najviše naš balkanski problem.

To što njega Turci romantiziraju, razumljivo je. Glancaju svoju povijest ali mi nije jasno da to gledaju Srbi a pogotovo Hrvati. Dok je Srbija i imala neke i to ne baš male u konačnici koristi od prodora Osmanlija jer da nije bilo tog prodora nikad ne bi vidjeli Vojvodine, zapadne Bosne i Hrvatske pa ni Beograda koji je u vrijeme prodora Osmanlija mađarski grad tj utvrda, Hrvati nemaju nikakve razloge da gledaju tu romantiziranu šarenu laž.

To je kao da Židovi gledaju ljubavnu sagu između Hitlera i Eve Braun. Dakle., nemoguće. A što to Hrvati i Srbi gledaju..to je dokaz koliko ni jedni ni drugi sebe ne cijene. Ni svoju povijest. U principu ne gledam ikakve zatupljujuće sapunice ili vrlo rijetko ali ovu ne gledam iz principa jer je to ruganje.

Srbi su isto stradali pod Osmanlijama, jer su ih ovi držali u zaostalosti, mimoišli su ih svi kulturni procesi koji su se odvijali u Europi ali su ih raširili po Balkanu..stvorili potku koju će oni kasnije aktivirati u cilju stvaranja svoje velike države.

Do dolaska Osmanlija Srba zapadno od rijeke Bosne nije bilo uopće.

A nas, nas su oglodali ko pas kost..nestalo nam je pola naroda..odselilo u AU i Italiju..i tamo se asimiliralo..ono što je ostalo Gradišćanskih Hrvata i Moliških..to je samo sitna kap u moru potencijala koji je izgubljen. Ja sam jednom rekao da bi najbolje bilo da su nas Osmanlije okupirali..tako bi izbjegli stalne borbe i povlačenje, gubljenje teritorija. 400 godina permanetnog ratovanja i pustošenja naših zemalja, demografski nas je ostavilo na malom narodu koji je imao potencijal da danas bude reda srednje veličine od 30 -40 miliona ljudi..kao Poljaka npr. Onda su skočili na mene, da šta ja pričam..

A Hrvati..sa Sulejmanom smo se tukli možda više nego itko..Nikola Jurišić pod Kisegom..Zrinjski pod Sigetom. Oba puta smo ga zaustavili u pohodu na Beč a Zrinski mu je posredno došao i glave. Umro je pod sigetskim zidinama. I Hrvati umjesto da snimaju serije i filmove o Jurišiću i Zrinskom gledaju neku tursku sapunjaru o toj Hurem i Sulji kao čemu..ljubavniku i šta sve još ne.

Mazohizam, štokholmski sindrom.

pa to i ja mislim, evo danas opet partizanski filmovi, kako stvari stoje HRT će i za 50 godina prikazivat slavne partizanske bitke, u kojima nisu sudjelovali svi hrvati, već jedan dio hrvata. oni ko da žele da te podjele, na partizane i ustaše što duže potraju. ne žele radit emisije i filmove, posvećene ovome što ti kažeš našim bitkama gdje smo zajednički ko narod se borili protiv naših neprijatelja. ne žele pričat o stvarnim junacima, koji su našoj državi i narodu u svoje vrijeme dali sve, pa i život. njima je zanimljiviji Sulejman, i Boško Buha. ili žikina dinastija, koja samo dodatno zaglupljuje ovaj narod, ali to njima i je cilj, da budemo glup narod. jer samosvijestan i pametan narod, neće dozvolit ponižavanje kakvo mi dozvoljavamo. a hrvatskoj politici, očito treba narod koji će bit mazohistički nastrojen a ne sadistički, srbi pak preferiraju sadistički stav jer im propaganda uvijek ide u smjeru "ugroženi srbi". takve rade i emisije serije filmove, i s time si nabrijavaju djecu za neke buduće sukobe. dobro, možda nas ne bi bilo 40 miliona, ali bi nas bilo svakako 15 miliona, vjerojatno puno više, a i većina od tih 15 miliona živjela bi u našoj zemllji, a ne pola po cijelom svijetu kako je sada slučaj. vjerojatno ne bi imali jugoslavije, i tome slične umotvorine, već bi postojali na karti svijeta puno prije 1991.

srba je bilo ono što sam ja uspio proučit u podrinju, dakle na samoj granici sa srbijom, ali to je bilo neusporedivo s brojem srba koji je naseljen naknadno u bosnu i hercegovinu. ali mislim da su oni najviše naseljeni za dvije jugoslavije, na teritorij hrvatske i bosne, a znamo s kojim ciljem. pa nije slučajno srpska politika i srbi, sustavno demografski mjenjala kartu hrvatske i bosne i hercegovine. apetit za velikom srbijom, nije od jučer, a najbrži plan da se to ostvari je ako se ljudi odnosno srbi nasele na taj teritorij. i to su oni radili fantastično, i masovno. kukaju za zločinima u vrijeme ndh, a u nekim mjestima nakon 1945 ima ih daleleko više nego 1941. a da ne govorim koliko ih je samo naseljeno na banovinu, nakon drugog svijetskog rata, ili liku to znam jer su mi roditelji od tamo. a sve to na neki način ima veze, i sa Suljom i Mujom iz Istanbula. :D šteta šta se nije pomoglo bizantu, drugačije bi to bilo sve, ali jbg zapadnu europu nikad nije pretjerano zanimalo šta se događa na balkanu i bliskom istoku.

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 08:10
http://www.kurir-info.rs/bali-beg-srpkinje-vole-moje-brkove-clanak-759747

:D

Bali-beg: Srpkinje vole moje brkove!
Na mejl produkcije stižu pisma mojih obožavateljki iz zemalja u kojima se prikazuje serija. Žene iz Srbije su prilično aktivne i daju mi komplimente

♦ Verovatno si već mnogo puta čuo koliko si popularan u Srbiji. Kad ćemo moći da te vidimo u našoj zemlji?
- Svakodnevno na mejl produkcije stižu pisma mojih obožavateljki iz raznih zemalja u kojima se serija prikazuje. Srpkinje su prilično aktivne i uglavnom mi daju komplimente. Ono što je interesantno jeste činjenica da žene iz Srbije konstantno hvale moje brkove, isti slučaj je i s Turkinjama. Pružiću im priliku da me bolje upoznaju, družićemo se!

♦ Dakle, dolaziš?
- Da, naravno! Verujem da me devojka neće pustiti da se sam družim sa svim prelepim ženama, ali sigurno dolazim.

ogledalce
24-04-2013, 08:29
Bali-beg,,na stranu što je Turčin, al je faca,s onim brčićima :cerek

i dobro si rekla Saro,ono je sve uljepšano ona serija,nemislim da je bilo onako ženama u haremu i onakva raskoš,,:(

SarajkaDjevojka
24-04-2013, 08:36
Bali-beg,,na stranu što je Turčin, al je faca,s onim brčićima :cerek

i dobro si rekla Saro,ono je sve uljepšano ona serija,nemislim da je bilo onako ženama u haremu i onakva raskoš,,:(

Turci su postali moćna industrija koja izvozi sve :D
Od prodavanja magle i sapunica do falš markirane robe.U Instanbulu imaš radnje gdje ti prišivaju kojekakve tikete ( D&G, Prada i sl ).Prodaju dugmiće, kajševe i ostale markirane falš sitnice :)
A one haljine i raskoš u haremu dio su umjetničkog dojma.Mada je Turčin ovaj sexy a i onaj što glumio onog drugog Ezela čini mi se :)