PDA

Pogledaj Full Version : In vino veritas

ZGabriel
08-01-2013, 18:40
http://www.savus-hotel.com/CMSadmin/data/upimages/vinograd.jpg

Proizvodnja vina seže daleko u povijest, nekih 5-6 tisuća godina prije Krista, na područje Bliskog Istoka i Egipta. Na Mediteranu su je popularizirali stari Grci i Rimljani, koji su, ne budi lijeni, sadili vinograde po svojim kolonijama. Tako su se vinogradi zahvaljujući Rimljanima proširili i sjevernije, u današnju Njemačku, Austriju a i Hrvatsku. :)
U Novi svijet prenijeli su ih španjolski osvajači, a u Australiju i Novi Zeland Englezi. Nizozemci su pak vinovu lozu odnijeli na jug Afrike.
Propast Rimskog carstva nije upropastila vinograde i vino, dapače. Proizvodnju su preuzeli redovnici jer je vino i sastavni dio kršćanskih obreda. Sigurno ste čuli za Dom(a) Perignon(a). E, pa to vam je katolički redovnik, benediktinac koji je usavršio proizvodnju šampanjca i čije ime nosi naslavniji od slavnih.
Zašto vam ovo pišem? Pišem u nadi da je naš dežurni znalac u blizini, jer hitno trebam pouzdanu informaciju. :shy
Pred sobom imam bocu rajnskog rizlinga vinara Tomšića iz Štrigove, pa sam u svojevrsnoj hamletovskoj dilemi - piti ili ne piti. :misli
Grunfek, pomozi mi da odlučim, ovi su ti takorekuć susjedi. Da otvorim bocu ili da je proslijedim? :D

Grunf
08-01-2013, 18:47
Štrigova ti je gornje Međimurje, brdovit kraj poznat po dobrim vinima. Tomšić mi je odnekud poznato, moguće je da sam ga probao na jednom domjenku, a onda se radi o odličnom vinu. No, moguće je da sam i pobrkao. U svakom slučaju, Međimurci ti imaju dobra vina. Na tvojem mjestu bih otvorio i popio, u biranom društvu naravno. :D

ZGabriel
08-01-2013, 18:50
Štrigova ti je gornje Međimurje, brdovit kraj poznat po dobrim vinima. Tomšić mi je odnekud poznato, moguće je da sam ga probao na jednom domjenku, a onda se radi o odličnom vinu. No, moguće je da sam i pobrkao. U svakom slučaju, Međimurci ti imaju dobra vina. Na tvojem mjestu bih otvorio i popio, u biranom društvu naravno. :D

to sam i namjeravala. :D

neobično mnogo zahvalna :naklon

Grunf
08-01-2013, 18:54
to sam i namjeravala. :D

neobično mnogo zahvalna :naklon

Nema na čemu. Kao modni ajatolah, budem ti preporučio što ćeš i odjenuti za tu priliku. :D

moonlight
08-01-2013, 18:56

:zubo

međimursko vino, najbrži put do stanja poremećene svijesti.

ZGabriel
08-01-2013, 18:58
Nema na čemu. Kao modni ajatolah, budem ti preporučio što ćeš i odjenuti za tu priliku. :D

već sam odjevena, hvala. :raspa bježim. :bokic

Grunf
08-01-2013, 18:59
:zubo

međimursko vino, najbrži put do stanja poremećene svijesti.

Tebi bi i francusko vino bilo takvo kad sam piješ noje. :zubo

Grunf
08-01-2013, 19:00
već sam odjevena, hvala. :raspa bježim. :bokic

Bok :bokic

moonlight
08-01-2013, 19:02
Tebi bi i francusko vino bilo takvo kad sam piješ noje. :zubo

Zagorci su se jako popravili u vinu, to da, ali Međimurci, kaj god...

caporegime
08-01-2013, 20:10
samo se valja držati jednostavnog pravila.
crna vina s mediterana, a bijela iz slavonije.
i naravno, da se vino ne zove, VINO, "vince" ili slični nazivi koji upućuju da se radi o još neutvrđenoj sirovini koja možda vuče na grožđe.
blatina, plavac, teran. to su sorte a ovo ostalo.......
bijela ionako sva pretvaram u gemišt a znalci kažu da je razlika između zagorskog tuduma i imotske kujundžuše u tome da od zagorskih vina glava puca ujutro dok od kujundžuše počinje pucati već dok piješ.

http://www.sm-art.ba/news/2009/03/24/blatina.jpg

ogledalce
08-01-2013, 20:23
svako udari u glavu ako ločeš preko načina:facepalm

Inkvizitor
08-01-2013, 20:43
jaki su ovi komentari od ogledalca :smijeh

Inkvizitor
08-01-2013, 20:44
i naravno, da se vino ne zove, VINO, "vince" ili slični nazivi koji upućuju da se radi o još neutvrđenoj sirovini koja možda vuče na grožđe.
bijela ionako sva pretvaram u gemišt a znalci kažu da je razlika između zagorskog tuduma i imotske kujundžuše u tome da od zagorskih vina glava puca ujutro dok od kujundžuše počinje pucati već dok piješ.

http://www.sm-art.ba/news/2009/03/24/blatina.jpg

Vina Imotske vinarije Matan, Ikan , Kujundžuša..pa se pivalo.

Matan plače, Kujundžuša cvili
utješi me moj Ikane mili :smijeh

ogledalce
08-01-2013, 20:58
inače ne pijem,samo za Božić i Novu godinu:zubo
ali najbolje mi je vino iz Čitluka:kez

Inkvizitor
08-01-2013, 21:51
Slabo pijem vina ali žilavka je najbolje vino koje sam pio, pogotov domaće..jednom sam bio u kupovini grožđa kod Čitluka..Veliki ili Mali Ograđenik..ne sjećam se točno..tu je kao najbolje..al fakat izgleda neobično..crvena zemlja..baš jaka oštro crvena..jednom sam kod zeta pio takvo neko vino i iako nisam vinpoija tako mi se svidjelo da sam počeo pit litru za večeru..i to cilo vino..:D bilo je kao mliko..dođem kući legnem i zaspem..sutra ništa..sve Ok..

i tako sam stuko tu pošiljku skoro sam..trajalo je par mjeseci..poslije je došlo drugo al nije više bilo to to..

e onakvo bi vino pio svaki dan..pitko, samo klizi a okus genijalan..

kažu da je Blatina još bolja..al ja ne mogu crno vino nikako..ko da me maljom netko mlatne

moonlight
08-01-2013, 22:16
Probaj pelješki plavac pa ćeš promjeniti mišljenje.

pdv
09-01-2013, 13:43
Probaj pelješki plavac pa ćeš promjeniti mišljenje.

Slažem se skroz s ovim. Općenito vino dobiveno od ove sorte je vrhunsko bez obzira da li je s Peljšca ili nekog otoka. Meni je uvijek bilo draže crno vino od bijelog baš zbog onog nekog punijeg, oporog okusa koje bijelo vino ne može postići. Iako, ova Žilavka koju Inkvi spominjen je meni skroz fina. Jednom sam probala hercegovačku i ostala skroz iznenađena okusom,a i boja je zaista predivna. Bistro vino skroz i to koje sam pila je imalo oko 12% alkohola što je pokazatelj dobrog vina pogotovo ako pričamo o bijelom vinu s ovim postotkom alkohola u sebi.

Ja stvarno volim vina :zubo pa ću napraviti neku moju listu najboljih u RH.

Plenković Zlatan plavac barrique (http://vino.hr/images/plenkovic_plavac_barrique3.jpg) - isto dolazi od sorte plavac mali i ima onako intenzivan miris i poprilično jak i trpak okus.

Grgić plavac mali (http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQkiXeOSzBFrubrCY9X6hkxq5rNJWBJB 9RpDdLZgHFfR_U6PZMmiuTxG6AIOw)- sama riječ govori koja je sorta grožđa. Dosta lakše i mekše vino od Plenkovićevog barriquea.

Miličić Dingač (http://vino.hr/images/milicic_dingac.jpg)- pelješko vino, isto sorte kao i dva gornja s tim da je okus malo drugačiji s obzirom da u prva dva se osjeti lagani miris bobičastog voća kao npr. kupine i borovnice dok se ovdje ima i okusa naranče i rogača.

Gracin Babić (http://www.vivat-finavina.hr/frontend/images/items/gracin_babic.jpg)- solazi od sorte Babić i ima drugačiji okus od plavca. Nekako je voćniji i nema onaj trpak okus u ustima kao plavac i dosta je crvenije boje valjda zbog te arome višnje u sebi.

Od bijelih :

Grgić Pošip (http://www.vrutak.hr/AdorShop/Content/ProductImages/454010.jpg) - dakle, sorta pošip. Suho bijelo vino umjerene kiseline. Mene dosta podsjeća na sortu grk. Lijepa, bistra, zlatno žuta boja.

Cebalo Grk (http://www.vrutak.hr/AdorShop/Content/ProductImages/850011.jpg)- sorta grk, kažu da je ovo dosta netipično vino za dalmatinsko područje jer je malo onako gorčeg okusa. A, ima u sebi oko 14% alkohola što poprilično jako i za crna vina.

Moje najdaže bijelo vino dolazi iz Istre Kozlović Malvazija (http://www.vrutak.hr/AdorShop/Content/ProductImages/270000.jpg)- slatkasto voćno vino koje okusom podsjeća na neko tropsko voće. Ima prekrasnu zlatnu boju i divno miriše, idelno vino za ljetne večeri :pink

Od pjenušaca najviše volim Veuve Clicquot brut i Moët & Chandon imperial.

Što se tiče naših vina van Dalmacije i Istre...nemam ih naviku piti. Probala jesam neke sorte ali jednostavno to nije vino koji mi odgovara. Najčešće je prekiselo za moj ukus.

Inkvizitor
09-01-2013, 15:03
kad niste probali hercegovačka vina dobra su i ta :raspa.

čije se vino pilo na bečkom dvoru :raspa

Grunf
09-01-2013, 17:32
Zagorci su se jako popravili u vinu, to da, ali Međimurci, kaj god...

Naj se srditi, ali pojma nemaš. :D

Grunf
09-01-2013, 17:33

Hercegovačka vina su se pila kad je zmanjkalo svega ostaloga. To je isto kao kad si gladan, a ništ ne radi pa ideš u najgoru pekaru koja postoji samo da nekaj pojedeš. :D

Inkvizitor
09-01-2013, 18:29
Hercegovačka vina su se pila kad je zmanjkalo svega ostaloga. To je isto kao kad si gladan, a ništ ne radi pa ideš u najgoru pekaru koja postoji samo da nekaj pojedeš. :D

ne fatam se na provokacije :raspa :kava

SarajkaDjevojka
09-01-2013, 18:39
http://www.erlebniskeller.at/keller.htm

Osobit dozivljaj, tko bude imao priliku.U središtu gradića na glavnom trgu nalazi se Fontana iz koje prilikom prezentacije u jesen teče na opću radost posjetitelja vino.

pdv
09-01-2013, 19:09

Dobra su, bar ovo što sam ja probala, ali nisu vrhunska ;)

ZGabriel
09-01-2013, 19:12

:D

Pred sobom imam bocu rajnskog rizlinga
samo da pohvalim međimursko bijelo vino. :D inače više volim crno, ali ovo je zbilja ukusno i pitko. nisam neki znalac pa se ograničavam na prosudbu "sviđa mi se - ne sviđa mi se". :D
ako budem imala priliku, probat ću i crno od istog proizvođača.
manju količinu sam "žrtvovala" za kuhanje, recept za lososa u bijelom vinu imate ovdje (http://www.hrhb.info/showthread.php?t=2617&p=167692#post167692).

Grunfek, prvi put kad sam probala alkohol (u 17. godini :018), pila sam hercegovačko vino. :D ostalo mi je u dobrom sjećanju, iako me dobro "udarilo". :rofl

Inkvizitor
09-01-2013, 19:34
Dobra su, bar ovo što sam ja probala, ali nisu vrhunska ;)

koji su parametri za vrhunska vina

želiš reći da bečki dvor nije znao što su to vrhunska vina

moonlight
09-01-2013, 19:50
Naj se srditi, ali pojma nemaš. :D

Ja sumpora ne volim, ne volim i basta.:(

pdv
09-01-2013, 20:10
koji su parametri za vrhunska vina

želiš reći da bečki dvor nije znao što su to vrhunska vina

Pa osim sorte grožda veliku ulogu ima i klima kao i područje na kojem vino raste. Dovoljno je uzeti najkvalitetniju sortu grožda i zasaditi je na obroncima Pelješca ili nekog brda u Dalmatinskoj zagori ili Hercegovini da se uoči razlika u kvaliteti vina. Onda su tu i načini obrade vina itd. Može se tebi sviđati hercegovačko vino ali jednostavno nije najbolje niti je taj kraj posebno poznat po vinima.

moonlight
09-01-2013, 20:24
Pavičić je jednom šovenski zaključio da su kurtuloroški sjevernjaci dio kulture piva i masti, a južnjaci vina i ulja.

A danas gdje god ideš iza Kapele, svi truse pivo, svi.

Inkvizitor
09-01-2013, 20:43
Pa osim sorte grožda veliku ulogu ima i klima kao i područje na kojem vino raste. Dovoljno je uzeti najkvalitetniju sortu grožda i zasaditi je na obroncima Pelješca ili nekog brda u Dalmatinskoj zagori ili Hercegovini da se uoči razlika u kvaliteti vina. Onda su tu i načini obrade vina itd. Može se tebi sviđati hercegovačko vino ali jednostavno nije najbolje niti je taj kraj posebno poznat po vinima.

mda..nije poznat..

Žilavka

autohtona hercegovačka vinska sorta dobre i redovite rodnosti, te sposobnosti nakupljanja šećera u grožđu, koji u dobrim godinama dostiže i do 25 %. Bosanski kralj Tvrtko I. Kotromanić (1338.-1391.) u povelji Čitluku (1353.) spominje vino žilavku, a to je dokaz da je ono i tada bilo hvaljeno i cijenjeno. Bečki dvor 1886. godine u blizini Mostara osniva vinogradarsko-vinarsku stanicu s podrumom iz kojeg se opskrbljuje vinom. Samo desetak godina kasnije za vino žilavku pročulo se i izvan granica njene domovine zahvaljujuć priznanjima koje su joj dodjeljene na ocjenjivanjima u Budimpešti (1896.), Bruxelles-Tervueren-u (1897.), Londonu, Marseilleu, Parizu i ponovno u Beču (1898.)

pdv
09-01-2013, 20:47
Imamo mi i Janicu pa to opet ne znači da smo skijaška nacija.

Inkvizitor
09-01-2013, 20:48
Imamo mi i Janicu pa to opet ne znači da smo skijaška nacija.

Ali je Janica bila vrhunska. Najbolja. :)

pdv
09-01-2013, 20:53
Ali je Janica bila vrhunska. Najbolja. :)

Ajd' onda je i žilavka najbolja :pink Ipak, rijetka su vina koja u tolikoj količini možeš strpat u sebe,a da ujutro ne osjećaš nikakve posljedice :D

Grunf
09-01-2013, 21:07

samo da pohvalim međimursko bijelo vino. :D inače više volim crno, ali ovo je zbilja ukusno i pitko. nisam neki znalac pa se ograničavam na prosudbu "sviđa mi se - ne sviđa mi se". :D
ako budem imala priliku, probat ću i crno od istog proizvođača.
manju količinu sam "žrtvovala" za kuhanje, recept za lososa u bijelom vinu imate ovdje (http://www.hrhb.info/showthread.php?t=2617&p=167692#post167692).

Grunfek, prvi put kad sam probala alkohol (u 17. godini :018), pila sam hercegovačko vino. :D ostalo mi je u dobrom sjećanju, iako me dobro "udarilo". :rofl

Jesi vidla Gabi da vino vredi? A da si slušala ove hejtere sad bi ga prolila. Sam ti slušaj mene. :D

Grunf
09-01-2013, 21:08
Pavičić je jednom šovenski zaključio da su kurtuloroški sjevernjaci dio kulture piva i masti, a južnjaci vina i ulja.

A danas gdje god ideš iza Kapele, svi truse pivo, svi.

I gdje god ideš di su bregi svi truse vino. Svi. :raspa

moonlight
09-01-2013, 21:13
I gdje god ideš di su bregi svi truse vino. Svi. :raspa

Je, al samo oni koji imaju odobrenje od MUP-a.

baj1992
09-01-2013, 23:07
svakako preporučam Plavac mali, pelješke proizvođače koje, Bogu hvala, obiđem svako ljeto, te Grk sa Korčule , jedino bijelo koje moj antigemištanski razum može podnijet, u stvari Grk je MRAK pa mu opraštam boju :-)

sagitarius
10-01-2013, 15:14
Prvi uvjet: Stono, suvo, crno
Drgi uvjet: gustoća, šmek i okus
Treći uvjet neka je ili iz hercegovačkog vinogorja ili otočno iz Hrvatske
Četvrti uvjet: dobra meza
Peti uvjet: uz dobre prijatelje i dragu rodbinu i obitelj
Prednost: Blatina
:rostilj:prvakava:shat

ogledalce
10-01-2013, 17:00
po mom ukusu je Mošt,slatko ko sok,al ošine kad se više popije:)

ZGabriel
11-01-2013, 11:13
Sam ti slušaj mene. :D

možda i hoću po pitanju alkohola, samo mi nemoj govoriti šta da obučem, o, ajatolaše. :D

kad sam već tu, koje vino preporučate uz janjetinu? :misli

moonlight
11-01-2013, 14:11
možda i hoću po pitanju alkohola, samo mi nemoj govoriti šta da obučem, o, ajatolaše. :D

kad sam već tu, koje vino preporučate uz janjetinu? :misli

Graševinu iz Iločkih podruma.

ZGabriel
11-01-2013, 14:28
ha, pogodila sam naslijepo. :raspa

moonlight
11-01-2013, 14:51
ha, pogodila sam naslijepo. :raspa

Kaj se događa Gabi, bojimo se da se ne odaš piću, da je janjetina samo paravan? :013

ZGabriel
11-01-2013, 14:57
Kaj se događa Gabi, bojimo se da se ne odaš piću, da je janjetina samo paravan? :013

ma kakvi, meni pola čaše vina dosta, i to razrijeđeno vodom. ja sam samo predložila slavonsko vino uz kninsku janjetinu. :D nekako mi bilo prikladno za multiregionalno društvo. :shat

pdv
11-01-2013, 16:53
Graševinu iz Iločkih podruma.

Vidiš ja bi za janjetinu i općenito tako teže meso uvijek preporučila crno vino. ALi sve je to stvar ukusa i nekim ljudima to ne odgovara. Uvijek su preporuke kako crno vino prilikom ispijanja treba biti na razini sobne temperature, a meni ako ne stavim leda to jednostavno nije to. ;)

moonlight
11-01-2013, 17:04
Vidiš ja bi za janjetinu i općenito tako teže meso uvijek preporučila crno vino. ALi sve je to stvar ukusa i nekim ljudima to ne odgovara. Uvijek su preporuke kako crno vino prilikom ispijanja treba biti na razini sobne temperature, a meni ako ne stavim leda to jednostavno nije to. ;)

Pa diš u crno hladno metat, ccccc
Crno i riba, da, zar ne ide, barem je meni takav osjećaj, lakša hrana crno(teže), teža hrana lakše(bilo).
Ma radi što hoćeš, neću te više spašavat. :014

pdv
11-01-2013, 17:15
Pa diš u crno hladno metat, ccccc
Crno i riba, da, zar ne ide, barem je meni takav osjećaj, lakša hrana crno(teže), teža hrana lakše(bilo).
Ma radi što hoćeš, neću te više spašavat. :014

Da, baš volim okus crnog hladnog vina :pink Koliko ja znam obično uz ribu i piletinu ide bijelo,a uz meso crno vino. ALi po meni su ta mjerila totalno glupa i mislim da ljudi trebaju spajati kombinacije kako im odgovaraju. Pa makar kombinacija bila ćevapi s kapulon i Dom Perignon :pink :D

moonlight
11-01-2013, 17:18

Da, baš volim okus crnog hladnog vina :pink Koliko ja znam obično uz ribu i piletinu ide bijelo,a uz meso crno vino. ALi po meni su ta mjerila totalno glupa i mislim da ljudi trebaju spajati kombinacije kako im odgovaraju. Pa makar kombinacija bila ćevapi s kapulon i Dom Perignon :pink :D

Crno vino i cigare...na pelješkim obroncima, neprocjenjivo.