PDA

Pogledaj Full Version : Hrvati Vojvodine

SarajkaDjevojka
07-01-2013, 10:02
Sumnjam da će ukinit latinicu jer je to međunarodni standard ali ovo drugo si u pravu, samo ta vlada je kao i prošla samo nominalno hrvatska. Ja se zalažem za reciprocitet. Koja prava imaju imaju Hrvati u Srbiji nek imaju i Srbi u Hrvatskoj. I još bi im dao dupla. Bez ikakvog straha jer je to ionako ništa.

U Srbiji ne postoji termin " nacionalna manjina ".Tako da je o bilo kakvim pravima izlišno raspravljati.Bošnjaci i Hrvati nemaju prava u RS, gdje su navodno konstitutivni narodi.Samo ime RS, dovoljno govori u prilog toj činjenici, da ne zalazimo dublje u problematiku i skrećemo s teme.

mirr.or
07-01-2013, 11:21
U Srbiji ne postoji termin " nacionalna manjina ".Tako da je o bilo kakvim pravima izlišno raspravljati.Bošnjaci i Hrvati nemaju prava u RS, gdje su navodno konstitutivni narodi.Samo ime RS, dovoljno govori u prilog toj činjenici, da ne zalazimo dublje u problematiku i skrećemo s teme.

malo ću skrenuti s teme, al ne mogu ne odgovorit na ovo, u Srbiji postoji termin nacionalna manjina, i naravno da uživaju veća prava nego oni koji nisu pripadnici manjine, i naravno da stalno glasno traže još veća prava i da su uvijek nezadovoljni, kao i sve nacionalne manjine gdje god im se daju takva prava, a daju im se u svakoj državi koja je mala i slaba i kojoj drugi određuju kako će donositi zakone. ja sam osobno apsolutno protiv takvih prava, bilo u Srbiji, bilo negdje drugo gdje su Srbi ti koji su "nacionalna manjina".

no, kad je Vukovar u pitanju, uopće nije čak ni pitanje nacionalne manjine, nego na neki način bezobrazluka koji se prodaje pod tu priču o pravima manjina.

dvojezičnost ima smisla negdje gdje se govore različiti jezici, i gdje bi natpisi na tablama bili nerazumljivi onome tko čita. u tom smislu mi je jasno zašto bi negdje bili natpisi na talijanskom, na mađarskom, rusinskom, albanskom... jasno mi je da grci imaju i transkripciju na engleski na tablama, jer bi u suprotnom imali masu izgubljenih turista koji ne znaju kud idu, ako bi se i odlučili doći... jasno mi je i da u Srbiji imamo table koje su na ćirilici i latinici, jer osim nas koji tu živimo i učimo tu ćirilicu još u vrtiću, tko bi se tu snašao. znači, dvojezičnost na tablama postoji negdje nekad, i ima apsolutno praktičnu svrhu, jer i table postoje da bi pokazale nekome put ili označile neko mjesto, ulicu, zgradu, šta god...

ćirilica i srpski natpisi u Vukovaru, dakle, ne bi imali nikakvu praktičnu svrhu, prije svega jer će svaki pripadnik te nacionalne manjine sasvim dobro razumjeti latinicu, ako ne i bolje nego ćirilicu, a čak i ako u posjetu primi nekog rođaka iz Srbije, ovaj se neće izgubiti jer latinicu zna, a jezik razumije. pored toga što ne bi koristilo nacionalnoj manjini, ta ćirilica i eventualni prijevod na srpski još kako će smetati onima koji su preživjeli strahote u tom istom gradu prije kojih 20 godina, i tu izgubili najmilije, pod nekim ćiriličnim parolama. s jedne strane, život ide dalje, i kad bi takav prijevod imao praktični značaj, ja ne bih bila protiv toga, čak i ako bi bilo bolno. ali, obzirom da nema praktičnu svrhu, kužim to kao namjerno sipanje soli na ranu i nečiju grubu zajebanciju.

SarajkaDjevojka
07-01-2013, 11:29
Koja to prava uzivaju nacionalne manjine u Vojvodini.Zanimljivo bi bilo da ih navedeš miror.Čitala sam Vojvodjanske Hrvate koji su sve samo ne zadovoljni u Srbiji.Obespravljenost i šikaniranje na svakom koraku.Isto je i u Sandzaku Muslimanima.Hapse ih pod izlikama da su vehabije, teroristi i sl.

O dvojezičnosti i beneficijama se ne smijemo javiti ni mi u BiH kao konstitutivni narod u RS-u.

Inkvizitor
07-01-2013, 11:30
Koja to prava uzivaju nacionalne manjine u Vojvodini.Zanimljivo bi bilo da ih navedeš miror.Čitala sam Vojvodjanske Hrvate koji su sve samo ne zadovoljni u Srbiji.Obespravljenost i šikaniranje na svakom koraku.Isto je i u Sandzaku Muslimanima.Hapse ih pod izlikama da su vehabije, teroristi i sl.

O dvojezičnosti i beneficijama se ne smijemo javiti ni mi u BiH kao konstitutivni narod u RS-u.

Imamju Mađari dosta prava u smislu dvojezičnosti mislim..

SarajkaDjevojka
07-01-2013, 11:37
Imamju Mađari dosta prava u smislu dvojezičnosti mislim..

A zbog čega ?Interesa.Preko koje drzave Srbi iz dijaspore su za vrijeme i nakon domovinskog rata ( neposredno ) ulazili u Srbiju ?Kine ?:)

Pa onda ta izmiješanost, blizina, plus Madjarski status u EU.
Da nabrajam dalje ?:)

Inkvizitor
07-01-2013, 11:38
A zbog čega ?Interesa.Preko koje drzave Srbi iz dijaspore su za vrijeme i nakon domovinskog rata ( neposredno ) ulazili u Srbiju ?Kine ?:)

Pa onda ta izmiješanost, blizina plus Madjarski status u EU.
Da nabrajam dalje ?:)

pa nisam pisao zašto imaju nego da imaju..valjda..

SarajkaDjevojka
07-01-2013, 11:55
pa nisam pisao zašto imaju nego da imaju..valjda..

Evo ustava... http://www.sllistbeograd.rs/documents/ustav_republike_srbije_lat.pdf

Pa da mi ne bi dalje presipali iz šupljeg u prazno, ako ima neki Vojvodjanski Hrvat ili Sandzaklija Musliman neka se jave na temu i objasne njegovu provedbu u praksi.Naravno onaj dio koji se odnosi o nacionalnim manjinama i njihovim osobnim iskustvima, pravima, beneficijama i sl.

mirr.or
08-01-2013, 13:30
Obzirom da već nemamo ovu temu, a da joj jeste mjesto na forumu, možda i prije nego nekim drugim temama, a tamo na Vukovaru smo ipak otišli s teme, prebacila sam postove. Kasnije ću odgovoriti na Sarin upis, a do tada ću na temu dodati link na članak sa ovog foruma koji se tiče ovog pitanja.

http://www.hrhb.info/content.php?r=2181-6.-svibnja-je-20.-godi%C2%9Anjica-po%C4%8Detka-progona-Hrvata-iz-Vojvodine

SarajkaDjevojka
08-01-2013, 13:41
Evo jedan link ( starijeg datuma ) o problemima hrvatske manjine.

http://hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=13878:genocid-nad-hrvatima-vojvodine-&catid=9:vijesti-dijaspora&Itemid=26

Osobito zanimljiv dio ...koji se tiče skorašnje povijesti a onda slijedi i dio teksta koji se tiče dalje povijesti...Za one koji nemaju vremena pročitati sve.No preporučujem.

Hrvatski novinari također ne pokazuju previše zanimanja za život Hrvata u Vojvodini. Dok s jedne strane strasno i s puno žara pišu o malobrojnim hrvatskim zločinima u obrambenome Domovinskom ratu, s druge strane besramno šute o zločinima koji su u vrijeme rata počinjeni nad Hrvatima, i to ne samo onima u Hrvatskoj i BiH, nego i u onima Vojvodini. Štoviše, neki od novinara falsificiranjem povijesnih činjenica žele u svojim novinarskim pamfletima dokazati kako je nad Srbima u Hrvatskoj počinjeno etničko čišćenje – a da je riječ o laži priznat će i svaki hrvatski Srbin s minimumom poštenja. Mi ćemo se u ovome članku ukratko pozabaviti stvarnim etničkim čišćenjem, etničkim čišćenjem divovskih razmjera, onome nad Hrvatima u Vojvodini. Iako u Vojvodini nije bilo rata, velikosrpska je politika baš tamo nazornije pokazala svoje genocidno lice. Genocidni projekt uništenja hrvatstva u Vojvodini započeo je još za vrijeme Prvoga svjetskog rata, a devedesete je doživio svoje krvavo finale – čitava hrvatska sela izbrisana su s karte Vojvodine, a kako bi se zameo svaki trag hrvatstva nekim od njih su promijenjena i imena.

SarajkaDjevojka
08-01-2013, 13:47
Za početak, kao uvod u temu, navodimo rekonstrukciju tragedije hrvatskog naroda u Srijemu u 20. st., koju je u knjizi «Svršetak vražjeg stoljeća» dao hrvatski književnik iz Srijema Vladimir Bošnjak:»Srijemski su Hrvati u XX. stoljeću dva puta okrutno kažnjeni. Nakon I. Svjetskog rata, na silu uvučeni u Jugoslaviju pod srpskim kraljem, ali su nekako uspjeli očuvati identitet, tomu je pomoglo i stvaranje Banovine Hrvatske. No, nakon II. svjetskog rata, srijemski su Hrvati doživjeli od komunističkih vlasti kaznu koja ih je, gotovo zauvijek izbrisala s karte hrvatskog etničkog prostora. Pobijene su tisuće srijemskih Hrvata, rijetki su uspjeli pobjeći, a oni koji su ostali nisu se smjeli činiti živima. Pogrešno se mislilo da su kažnjavani samo ustaše, ili oni Hrvati koji su aktivno sudjelovali u zločinima koje je ustaška vlast počinila u tih nekoliko godina NDH. Istina je da su poubijani mnogi koji nisu imali nikakve veze sa NDH, pa dakle ni sa ustašama, nego su zatirani po jednom kriteriju – zato što su Hrvati. Onom (ne)sretnom ostatku hrvatskog roda u Srijemu, dopušteno je živjeti, ali ništa više od toga. Nisu mogli ući u vlast, mjesta u kojima su još uvijek bili većinski narod bila su na marginama društvene skrbi, a ako je netko htio uću u krug povlaštenih, morao se izravno odreći svog nacionalnog opredjeljenja, što praktično znači da je morao tajiti ili posve izgubiti sve hrvatske atribute: jezik, vjeru i ime. Tako je u Srijemu Stjepan posao Stevan, Josipa – Joca, Vjeko – Veka i slično, a kod izjašnjavanja je morao reći da je ili Srbin, ili (češće) Jugoslaven. (...) Sve su hrvatske kulturne institucije u Srijemu ugušene nakon rata, a zgrade i imovina nacionalizirani, jedino je ostao Hrvatski dom u Slankamenu sačuvavši ime i zgradu». Do reprize je terora – kao i u mnogim drugim hrvatskim krajevima – došlo u vrijeme Domovinskog rata. «Svi će se Srijemci sjećati 1992. godine. Svi: od Šida do Slankamena, i od Petrovaradina do Zemuna. To je godina u kojoj su ponovno doživjeli teror poput onoga iz 1945. godine (...) Srijeme je napustilo više desetina tisuća Hrvata, a najčešći način odlaska bio je zamjena imanja sa Srbima iz Hrvatske. Milošević je to nazivao «humanim preseljenjem», a zapravo se radilo o etničkom čišćenju. (...) U tom teškom času srijemski Hrvati nikoga nisu imali ni iza, niti ispred sebe! U tom teškom času bilu su prepušteni sami sebi, jer nisu imali vlastitu elitu koja bi zagovarala njihove interese kako pred Srbijom, tako i pred Hrvatskom, ali i međunarodnom zajednicom. Sami na vjetrometini! (...) Srbija, dakako, nije htjela više trpjeti čak ni te, posrbljene Hrvate u Srijemu, koji bi se, jednog dana, ipak mogli nacionalno osvijestiti i zatražiti svoja prava u budućoj srpskoj državi».

SarajkaDjevojka
08-01-2013, 13:55
Rukopis velikosrpske politike

Rukopis velikosrpske politike po pojedinim mjestima

Hrtkovci

Na Đurđevdan 1991. četnički vojvoda Vojislav Šešelj prvi je puta javno pozvao na etničko čišćenje Hrvata iz mjesta Hrtkovci. Radilo se je, u biti, o nastavku genocidnog projekta započetog još znatno ranije. Još u vrijeme Prvoga svjetskog rata srpska je vojska popalila kuće u ovome mjestu, zapalila župni dvor i općinu s arhivom i grantirala crkvu. No, unatoč tome Hrvati su i dalje bili u mjestu najbrojniji narod sve do pred Drugi svjetski rat. U selu je tada živjelo oko 1400 Hrvata, 900 Mađara, 700 Nijemaca, te oko 40 Srba. Nakon Drugoga svjetskog rata etnička slika je izmijenjena povećanjem broja srpskoga stanovništva. U mjestu je tako 1971. živjelo 1500 Hrvata, 700 Mađara, 700 Srba i 180 Jugoslavena. Prema popisu iz 1981. Hrvati su i dalje najbrojniji narod. Nakon 1991. etnička slika je potpuno izmijenjena. U selu danas živi samo oko 600 katolika, i to uglavnom Mađara. Hrvata u selu gotovo više nema. Dakle, od najbrojnijeg naroda još 1981. g. Hrvati su danas pretvoreni u postotak manji od statističke pogrješke.

Nikinci

Hrvati u mjestu Nikinci proživjeli su sudbinu većine vojvođanskih Hrvata. U ožujku 1993. minirana je crkva. sv. Antuna Padovanskog. Miniraju se dvorišta mjesnih Hrvata. Hrvati su prisiljeni na iseljavanje. Od preratnih 1600 Hrvata danas u ovome nekad većinski hrvatskom mjestu živi njih oko 200.

Ruma

Hrvatima Rume velikosrpska je genocidna politika pokazala što ih čeka ako se ne isele u Hrvatsku na samu Novu godinu 1994. Tada je provaljeno u crkvu Uzvišenja sv. Križa; razbijeni su kipovi svetaca, razbiti i demolirani sporedni oltari, devastiran glavni olar. Poslije «Oluje» izbjegli krajiški Srbi upadaju u hrvatske kuće, vrijeđaju, prijete, mlate i kradu. Ukratko: pokazuju svu onu kulturu kakvu su pokazivali i u Hrvatskoj za vrijeme okupacije hrvatskih krajeva. Iz Rume se je iselilo 148 Hrvata.

Irig

U Irigu je 10. lipnja 1992. miniran župni ured. Dakako, kao poruka lokalnim Hrvatima. Srbi se nasilno useljavaju u kuće Hrvata i Mađara demonstrirajući pritom svoju naširoko prepoznatljivu kulturu. Iz Iriga i okolice iselilo se je 13 hrvatskih obitelji.

U prvom mom današnjem postu, na linku mozete pronaći daljnji redoslijed stradanja Hrvata kao i izvore koji su korišteni....

granicar
15-01-2013, 20:58
Ovo je najtočnija slika Hrvata u Srijemu. Evo, i nakon 22 godine od početka rata, nema pomaka u rasvjetljavanju tragične sudbine nekoliko desetaka tisuća srijemskih Hrvata, a o nekoliko desetaka žrtava da i ne govorim.

Inkvizitor
15-01-2013, 21:06
Jel se zna koliko je Hrvata ubijeno u Srijemu 90-tih?

mirr.or
15-01-2013, 21:14
napokon glas iz mog susjedstva. :cheer

NorthStand
16-01-2013, 00:36
Ovo je najtočnija slika Hrvata u Srijemu. Evo, i nakon 22 godine od početka rata, nema pomaka u rasvjetljavanju tragične sudbine nekoliko desetaka tisuća srijemskih Hrvata, a o nekoliko desetaka žrtava da i ne govorim.

ni ne nadaj se da će to biti ikad rasvijetljeno, jer Srbija za razliku od Hrvatske ne želi pričat o žrtvama drugih naroda pogotovo ne o žrtvama hrvata. dovoljno je za znati, da se u Srbiji nije ratovalo, a pogledajte na što liči hrvatsko stanovništvo u odnosu na prije rata. dakle, zamislimo hipotetski da se Hr drznula okupirat srbiju na način na koji je to uradila srbija hrvatskoj, šta mislite koje su šanse da bi ijedan hrvat ali doslovce ijedan opstao na teritoriju Srbije? ja mislim da su ravne nuli, ali to i govori o tome dok Srbi halabuče o svojih 250.000 srba iz oluje, s hrvatske strane ama baš nitko ne poteže sudbinu vojvođanskih odnosno srbijanskih hrvata, kao što se sustavno s hrvatske strane uz neviđenu servilnost srbiji prešućuje i sudbina banjalučkih odnosno bosansko posavskih hrvata. dakle sve je to plod čiste promišljenosti, kako naše veleizdajničke politike, tako i srpske koja se za sve ratne strahote i štetu želi izvući preko kurtoazne isprike jednog čovjeka zvanog Boris Tadić, koji će kao svojim izvinjenjem sve te silne nepravde i nesretne sudbine učinit hvale vrijednima. samo jasno je, da nijedna isprika bilo kojeg političara, ili otrcanih priča o suživotu hrvata i srba ne može isprat gorčinu činjenice da su toliki ljudi sustavno i ciljano protjerani i ubijeni, zbog činjenice da je politiku slobodana miloševića odobrio gotovo cijeli srpski narod, a onaj mali dio što nije taj je proglašen većim ustašama od ustaša. tako to ide u našoj divnoj susjednoj državi, koja očito još jako dugo iz svog mraka neće izaći. a možda je i tako bolje, samo neka mi sebe fino naoružamo i vodimo svoju brigu, a oni neka u mraku tapkaju i traže izlazak na svijetlo. samo bojim se da kad izađu jednom na njega, da će proći ko vampiri koliko dugo se u njemu već nalaze.

NorthStand
16-01-2013, 00:47
Rukopis velikosrpske politike

Rukopis velikosrpske politike po pojedinim mjestima

Hrtkovci

Na Đurđevdan 1991. četnički vojvoda Vojislav Šešelj prvi je puta javno pozvao na etničko čišćenje Hrvata iz mjesta Hrtkovci. Radilo se je, u biti, o nastavku genocidnog projekta započetog još znatno ranije. Još u vrijeme Prvoga svjetskog rata srpska je vojska popalila kuće u ovome mjestu, zapalila župni dvor i općinu s arhivom i grantirala crkvu. No, unatoč tome Hrvati su i dalje bili u mjestu najbrojniji narod sve do pred Drugi svjetski rat. U selu je tada živjelo oko 1400 Hrvata, 900 Mađara, 700 Nijemaca, te oko 40 Srba. Nakon Drugoga svjetskog rata etnička slika je izmijenjena povećanjem broja srpskoga stanovništva. U mjestu je tako 1971. živjelo 1500 Hrvata, 700 Mađara, 700 Srba i 180 Jugoslavena. Prema popisu iz 1981. Hrvati su i dalje najbrojniji narod. Nakon 1991. etnička slika je potpuno izmijenjena. U selu danas živi samo oko 600 katolika, i to uglavnom Mađara. Hrvata u selu gotovo više nema. Dakle, od najbrojnijeg naroda još 1981. g. Hrvati su danas pretvoreni u postotak manji od statističke pogrješke.

Nikinci

Hrvati u mjestu Nikinci proživjeli su sudbinu većine vojvođanskih Hrvata. U ožujku 1993. minirana je crkva. sv. Antuna Padovanskog. Miniraju se dvorišta mjesnih Hrvata. Hrvati su prisiljeni na iseljavanje. Od preratnih 1600 Hrvata danas u ovome nekad većinski hrvatskom mjestu živi njih oko 200.

Ruma

Hrvatima Rume velikosrpska je genocidna politika pokazala što ih čeka ako se ne isele u Hrvatsku na samu Novu godinu 1994. Tada je provaljeno u crkvu Uzvišenja sv. Križa; razbijeni su kipovi svetaca, razbiti i demolirani sporedni oltari, devastiran glavni olar. Poslije «Oluje» izbjegli krajiški Srbi upadaju u hrvatske kuće, vrijeđaju, prijete, mlate i kradu. Ukratko: pokazuju svu onu kulturu kakvu su pokazivali i u Hrvatskoj za vrijeme okupacije hrvatskih krajeva. Iz Rume se je iselilo 148 Hrvata.

Irig

U Irigu je 10. lipnja 1992. miniran župni ured. Dakako, kao poruka lokalnim Hrvatima. Srbi se nasilno useljavaju u kuće Hrvata i Mađara demonstrirajući pritom svoju naširoko prepoznatljivu kulturu. Iz Iriga i okolice iselilo se je 13 hrvatskih obitelji.

U prvom mom današnjem postu, na linku mozete pronaći daljnji redoslijed stradanja Hrvata kao i izvore koji su korišteni....

bitno da nama srbi pričaju i drže moralna predavanja, kada se u zagrebu napadne njihove novinare ili sportske djelatnike. a pogledajte malo šta sve oni tamo rade, i to ljudima koji tamo očito žele živjet bez ikakvih provokacija, ili pretenzija za njihovim teritorijem. palo mi na pamet ono kad je bilo sranje na rukometu, zagreb partizan, pa koje je to bilo kmečanje kad se napalo tzv "novinare", ili kad se prebilo one djelatnike zvezde, neke košarkaše, kao ne bi oni nas, evo vidimo po ovakvim stvarima na šta su sve spremni. naš čovjek tamo je reko, da su do prije godinu dana držali ovce u našoj katoličkoj crkvi. i sada će mi se takvi zgražat, što se napada srpske novinare u zagrebu? pa nisu novinari, djeca od 5 godina da mi se tu zgražaju što ih se pljunulo ili nogom u guzicu opalilo. ali to su srbi, u drugima vide i najmanji propust i pogrešku, ali svoja sranja revno metu pod tepih i kako ja volim reći prave se ludi. to im je oduvijek, dobro išlo.

granicar
16-01-2013, 07:32
Jel se zna koliko je Hrvata ubijeno u Srijemu 90-tih?

Prema službenim podacima, a to su oni koje su prikupili mjesni župnici jer drugi nisu mogli, ukupno je izravno ubijeno 26 osoba, i to u razdoblju jesen 91 - ljeto 92. Mnogo više je umrlo zbog posljedica maltretiranja od strane policije i raznih četničkih paravojnih formacija (zapravo, pripadnika službe sigurnosti, Udbe, kako god), a na stotine (ne pretjerujem) Hrvata pretrpjelo je batinanja, najčešće u svojim domovima. Zastrašivanje se nije završilo samo verbalnim nasiljem i tučom, nego i oružanim akcijama. Primjerice, samo u NOvom Slankamenu, mjestu sa većinskim hrvatskim stanovništvom (oko 80%), za nepunih osam mjeseci bačeno je 52 ručne bombe na hrvatske kuće, poglavito u dvorišta i predsoblja, bez žrtava, ali sa jasnom porukom. Već 1993. godine, iz ovoga mjesta je odselilo više od 300 obitelji, ili 70% Hrvata. Danas znamo da je sve bilo organizirano od strane države, ali bi ovdje bilo premalo prostora da se ovo potkrijepi.

granicar
16-01-2013, 07:38
bitno da nama srbi pričaju i drže moralna predavanja, kada se u zagrebu napadne njihove novinare ili sportske djelatnike. a pogledajte malo šta sve oni tamo rade, i to ljudima koji tamo očito žele živjet bez ikakvih provokacija, ili pretenzija za njihovim teritorijem. palo mi na pamet ono kad je bilo sranje na rukometu, zagreb partizan, pa koje je to bilo kmečanje kad se napalo tzv "novinare", ili kad se prebilo one djelatnike zvezde, neke košarkaše, kao ne bi oni nas, evo vidimo po ovakvim stvarima na šta su sve spremni. naš čovjek tamo je reko, da su do prije godinu dana držali ovce u našoj katoličkoj crkvi. i sada će mi se takvi zgražat, što se napada srpske novinare u zagrebu? pa nisu novinari, djeca od 5 godina da mi se tu zgražaju što ih se pljunulo ili nogom u guzicu opalilo. ali to su srbi, u drugima vide i najmanji propust i pogrešku, ali svoja sranja revno metu pod tepih i kako ja volim reći prave se ludi. to im je oduvijek, dobro išlo.

U Kukujevcima, nakon što su to mjesto napustili Hrvati, u župnu crkvu je uselio kompletnu pilanu Srbin iz Hrvatske! Tek nakon nekoliko godina, pod pritiskom međunarodnih institucija (jer se ipak radi o vatikanskoj imovini), on je iselio pilanu. Njegova isprika bila je slijedeća:"Kad već nema vjernika, šteta da tako veliki prostor stoji prazan, a meni je potrebna egzistencija!"

granicar
16-01-2013, 07:42
Za početak, kao uvod u temu, navodimo rekonstrukciju tragedije hrvatskog naroda u Srijemu u 20. st., koju je u knjizi «Svršetak vražjeg stoljeća» dao hrvatski književnik iz Srijema Vladimir Bošnjak:»Srijemski su Hrvati u XX. stoljeću dva puta okrutno kažnjeni. Nakon I. Svjetskog rata, na silu uvučeni u Jugoslaviju pod srpskim kraljem, ali su nekako uspjeli očuvati identitet, tomu je pomoglo i stvaranje Banovine Hrvatske. No, nakon II. svjetskog rata, srijemski su Hrvati doživjeli od komunističkih vlasti kaznu koja ih je, gotovo zauvijek izbrisala s karte hrvatskog etničkog prostora. Pobijene su tisuće srijemskih Hrvata, rijetki su uspjeli pobjeći, a oni koji su ostali nisu se smjeli činiti živima. Pogrešno se mislilo da su kažnjavani samo ustaše, ili oni Hrvati koji su aktivno sudjelovali u zločinima koje je ustaška vlast počinila u tih nekoliko godina NDH. Istina je da su poubijani mnogi koji nisu imali nikakve veze sa NDH, pa dakle ni sa ustašama, nego su zatirani po jednom kriteriju – zato što su Hrvati. Onom (ne)sretnom ostatku hrvatskog roda u Srijemu, dopušteno je živjeti, ali ništa više od toga. Nisu mogli ući u vlast, mjesta u kojima su još uvijek bili većinski narod bila su na marginama društvene skrbi, a ako je netko htio uću u krug povlaštenih, morao se izravno odreći svog nacionalnog opredjeljenja, što praktično znači da je morao tajiti ili posve izgubiti sve hrvatske atribute: jezik, vjeru i ime. Tako je u Srijemu Stjepan posao Stevan, Josipa – Joca, Vjeko – Veka i slično, a kod izjašnjavanja je morao reći da je ili Srbin, ili (češće) Jugoslaven. (...) Sve su hrvatske kulturne institucije u Srijemu ugušene nakon rata, a zgrade i imovina nacionalizirani, jedino je ostao Hrvatski dom u Slankamenu sačuvavši ime i zgradu». Do reprize je terora – kao i u mnogim drugim hrvatskim krajevima – došlo u vrijeme Domovinskog rata. «Svi će se Srijemci sjećati 1992. godine. Svi: od Šida do Slankamena, i od Petrovaradina do Zemuna. To je godina u kojoj su ponovno doživjeli teror poput onoga iz 1945. godine (...) Srijeme je napustilo više desetina tisuća Hrvata, a najčešći način odlaska bio je zamjena imanja sa Srbima iz Hrvatske. Milošević je to nazivao «humanim preseljenjem», a zapravo se radilo o etničkom čišćenju. (...) U tom teškom času srijemski Hrvati nikoga nisu imali ni iza, niti ispred sebe! U tom teškom času bilu su prepušteni sami sebi, jer nisu imali vlastitu elitu koja bi zagovarala njihove interese kako pred Srbijom, tako i pred Hrvatskom, ali i međunarodnom zajednicom. Sami na vjetrometini! (...) Srbija, dakako, nije htjela više trpjeti čak ni te, posrbljene Hrvate u Srijemu, koji bi se, jednog dana, ipak mogli nacionalno osvijestiti i zatražiti svoja prava u budućoj srpskoj državi».

Autoru ovog romana, vrlo brzo nakon objavljivanja i dvije-tri promocije, uskraćeno je bilo kakvo objavljivanje ili javno djelovanje. Nećete vjerovati, inicijatori ove "akcije" bili su iz hrvatske diplomacije! Očito da istina o stradanju srijemskih Hrvata nije politički ugodna za hrvatsku vlast.

ZGabriel
16-01-2013, 19:01
Već 1993. godine, iz ovoga mjesta je odselilo više od 300 obitelji, ili 70% Hrvata. Danas znamo da je sve bilo organizirano od strane države, ali bi ovdje bilo premalo prostora da se ovo potkrijepi.

jesu li se u njihove kuće uselili domaći Srbi, ili su mijenjali sa Srbima iz Hrvatske?

i kako je danas? onima koji se nisu dali zastrašiti? je li se itko od Hrvata vratio?

nadam se da nije previše pitanja odjednom. :)

granicar
18-01-2013, 11:18
jesu li se u njihove kuće uselili domaći Srbi, ili su mijenjali sa Srbima iz Hrvatske?

i kako je danas? onima koji se nisu dali zastrašiti? je li se itko od Hrvata vratio?

nadam se da nije previše pitanja odjednom. :)
Proces je bio odlično sinkroniziran. Najprije te "uvjere" da ti je život ugrožen, a onda se pojavi "spasitelj" u liku Srbina iz Hrvatske koji ti velikodušno ponudi zamjenu imanja, poglavito iz onih dijelova Hrvatske koji nikako nisu trebali postati dijelom Velike Srbije, prije svega Zapadna Slavonija. Domaći Srbi su bili servis koji je upućivao na točne adrese, a istodobno kupovao za male novce imovinu svojih dosadašnjih susjeda Hrvata, najčešće zemlju. Na scenu je stupila vlast koja je vrlo brzo zatirala svaki trag postojanja Hrvata u tim mjestima, promjenom imena ulica, škola, čak i uništavanjem kulturnih udruga (paljenje knjiga iz čitaonica i narodnih instrumenata i nošnji). Cilj je bio da se broj svede na razinu koja neće obvezivati srpsku vlast na bilo kakve ustupke, što znači da niti u jednoj srijemskoj općini nema više od 3% Hrvata, pa prema tome ne mogu ostvarivati svoja prava u oblasti obrazovanja, uporabe jezika i pisma i slično. Danas više nema organiziranih incidenata, ali je hrvatska zajednica posve skrajnuta i ignorirana, kao da ne postoji. Na raznim forumima Srbi pišu bajke o pravima Hrvata u Sbiji. Deklarativno, postoje pozitivni zakoni, ali na terenu se ništa ne primjenjuje. Eto, prema međudržavnom sporazumu što su ga potpisale Hrvatska i Srbija, Hrvati bi trebali biti jednako tretirani kao i Srbi u Hrvatskoj (premda je Srba 4 puta više), ali toga se pridržava jedino Hrvatska. Kad se to spomene ovdje u Srbiji, onda vele: "Malo vas je!", kao da je to opravdanje za nepoštivanje sporazuma.
Hrvati žive u Srbiji kao u predkršćanska vremena, upućeni samo jedni na druge, skoro potajice proslavljaju svoje praznike (čak i privatne) i polako odlaze u prošlost. Neki će poslati djecu u Hrvatsku na školovanje koji se nikada neće vratiti, neki će se asimilirati i to je proces koji je neminovan. Ovo se moglo i još uvijek može spriječiti samo ozbiljnim pristupom hrvatske države, a toga, svjesni smo, neće biti dokle god su u hrvatskoj na vlasti ovako neosjetljivi ljudi, da ne upotrijebim grublju riječ. Svatko tko je kritizirao hrvatsku diplomaciju, trajno je eliminiran iz društvenog života zajednice, kao da su te kritike bile neopravdane ili zlonamjerne.
Završavam. Sve što sam napisao, odnosi se na Hrvate u Srijemu i Beogradu. Subotica je druga priča, ali ondje nije ne dosegnuo srpski bič, budući je Subotica daleko od Beograda, pa se može tolerirati tamburanje i plesanje. U Zemunu i Srijemu nije ugodno, osobito ako se zna da su srijemski Hrvati uvijek bili u istoj državi s ostatkom Hrvata, osim danas. Još je tu i neugodno podsjećanje na NDH... Svejedno, lijep pozdrav iz Zemuna!

gerilac
18-01-2013, 11:39
Proces je bio odlično sinkroniziran. Najprije te "uvjere" da ti je život ugrožen, a onda se pojavi "spasitelj" u liku Srbina iz Hrvatske koji ti velikodušno ponudi zamjenu imanja, poglavito iz onih dijelova Hrvatske koji nikako nisu trebali postati dijelom Velike Srbije, prije svega Zapadna Slavonija. Domaći Srbi su bili servis koji je upućivao na točne adrese, a istodobno kupovao za male novce imovinu svojih dosadašnjih susjeda Hrvata, najčešće zemlju. Na scenu je stupila vlast koja je vrlo brzo zatirala svaki trag postojanja Hrvata u tim mjestima, promjenom imena ulica, škola, čak i uništavanjem kulturnih udruga (paljenje knjiga iz čitaonica i narodnih instrumenata i nošnji). Cilj je bio da se broj svede na razinu koja neće obvezivati srpsku vlast na bilo kakve ustupke, što znači da niti u jednoj srijemskoj općini nema više od 3% Hrvata, pa prema tome ne mogu ostvarivati svoja prava u oblasti obrazovanja, uporabe jezika i pisma i slično. Danas više nema organiziranih incidenata, ali je hrvatska zajednica posve skrajnuta i ignorirana, kao da ne postoji. Na raznim forumima Srbi pišu bajke o pravima Hrvata u Sbiji. Deklarativno, postoje pozitivni zakoni, ali na terenu se ništa ne primjenjuje. Eto, prema međudržavnom sporazumu što su ga potpisale Hrvatska i Srbija, Hrvati bi trebali biti jednako tretirani kao i Srbi u Hrvatskoj (premda je Srba 4 puta više), ali toga se pridržava jedino Hrvatska. Kad se to spomene ovdje u Srbiji, onda vele: "Malo vas je!", kao da je to opravdanje za nepoštivanje sporazuma.
Hrvati žive u Srbiji kao u predkršćanska vremena, upućeni samo jedni na druge, skoro potajice proslavljaju svoje praznike (čak i privatne) i polako odlaze u prošlost. Neki će poslati djecu u Hrvatsku na školovanje koji se nikada neće vratiti, neki će se asimilirati i to je proces koji je neminovan. Ovo se moglo i još uvijek može spriječiti samo ozbiljnim pristupom hrvatske države, a toga, svjesni smo, neće biti dokle god su u hrvatskoj na vlasti ovako neosjetljivi ljudi, da ne upotrijebim grublju riječ. Svatko tko je kritizirao hrvatsku diplomaciju, trajno je eliminiran iz društvenog života zajednice, kao da su te kritike bile neopravdane ili zlonamjerne.
Završavam. Sve što sam napisao, odnosi se na Hrvate u Srijemu i Beogradu. Subotica je druga priča, ali ondje nije ne dosegnuo srpski bič, budući je Subotica daleko od Beograda, pa se može tolerirati tamburanje i plesanje. U Zemunu i Srijemu nije ugodno, osobito ako se zna da su srijemski Hrvati uvijek bili u istoj državi s ostatkom Hrvata, osim danas. Još je tu i neugodno podsjećanje na NDH... Svejedno, lijep pozdrav iz Zemuna!

Gledao sam neki dokumentarac o nekom selu Srbiji/Vojvodini točno se zna kako je odveden i kako je ubijen ali kažnjenih nema .Sin mu i sada živi u tom mjestu.Čini mi se da su ga iz kavane izveli tako nešto i da niko nije ni pokušao da ih zaustavi.Razumio bih da je negdje gdje se pucalo i rat bio ovako baš i ne.

granicar
18-01-2013, 17:23
Gledao sam neki dokumentarac o nekom selu Srbiji/Vojvodini točno se zna kako je odveden i kako je ubijen ali kažnjenih nema .Sin mu i sada živi u tom mjestu.Čini mi se da su ga iz kavane izveli tako nešto i da niko nije ni pokušao da ih zaustavi.Razumio bih da je negdje gdje se pucalo i rat bio ovako baš i ne.

U srijemskom selu Golubinci, u svojoj obiteljskoj kući, zaklana je djevojka, Marija Purić. Nikada zločinac nije otkriven.
U Hrtkovcima je mjesni župnik, Nikola Kraljević, svučen do gola, privezan uz križ u porti crkve.
U Slankamenu su bačene 52 ručne bombe u dvorišta i kuće Hrvata. Jedna je kuća izrešetana, barem dvadeset mještana je brutalno pretučeno u vlastitim domovima.
Ima toga puno (26 izravnih žrtava), ali već je objavljivano, pa se ne bih ponavljao. To se sve događalo u državi u kojoj nije bilo rata.

ZGabriel
18-01-2013, 17:42
Cilj je bio da se broj svede na razinu koja neće obvezivati srpsku vlast na bilo kakve ustupke, što znači da niti u jednoj srijemskoj općini nema više od 3% Hrvata, pa prema tome ne mogu ostvarivati svoja prava u oblasti obrazovanja, uporabe jezika i pisma i slično. Danas više nema organiziranih incidenata, ali je hrvatska zajednica posve skrajnuta i ignorirana, kao da ne postoji. Na raznim forumima Srbi pišu bajke o pravima Hrvata u Sbiji. Deklarativno, postoje pozitivni zakoni, ali na terenu se ništa ne primjenjuje.

znam da će zvučati malo naivno, ali, postoji li neki način da se privuče pažnja EU i ostatka svijeta? od hrvatskih političara ne treba ništa očekivati, nažalost.

Marta
18-01-2013, 17:44
znam da će zvučati malo naivno, ali, postoji li neki način da se privuče pažnja EU i ostatka svijeta? od hrvatskih političara ne treba ništa očekivati, nažalost.

Da bi EU pokazala zanimanje mora Hrvatska skrenuti paznju na krsenje ljudskih prava svojih drzavljana.
Posto Hrvatskoj to nije u interesu, nema nekih velikih sansi da se EU pozabavi tom tematikom.

ZGabriel
18-01-2013, 17:46
Da bi EU pokazala zanimanje mora Hrvatska skrenuti paznju na krsenje ljudskih prava svojih drzavljana.
Posto Hrvatskoj to nije u interesu, nema nekih velikih sansi da se EU pozabavi tom tematikom.

hmmm, sad si mi dala ideju... :D

Marta
18-01-2013, 17:49
hmmm, sad si mi dala ideju... :D

Koju ideju?
Za Hrvate iz Vojvodine se nema tko zalagati. Srbija ih zeli otjerati, uzet im imovinu za sicu, kao sto zeli zemlju etnicki ocistiti od svih nesrba.
A Hrvatsku to ne zanima i to vec vise od 20 godina, sve da dodje do krvoprolica, nasi vladajuci bi rekli da je to problem unutar susjedne drzave.
Hrvatska je danas u boljoj poziciji za rijesavanje tog problema nego ikad, a vise okrece glavu od toga nego ikad. Isti slucaj je i s Hrvatima u BiH!
Nisu vise potrebni kao topovsko meso.

farcry
23-01-2013, 01:56
U srijemskom selu Golubinci, u svojoj obiteljskoj kući, zaklana je djevojka, Marija Purić. Nikada zločinac nije otkriven.
U Hrtkovcima je mjesni župnik, Nikola Kraljević, svučen do gola, privezan uz križ u porti crkve.
U Slankamenu su bačene 52 ručne bombe u dvorišta i kuće Hrvata. Jedna je kuća izrešetana, barem dvadeset mještana je brutalno pretučeno u vlastitim domovima.
Ima toga puno (26 izravnih žrtava), ali već je objavljivano, pa se ne bih ponavljao. To se sve događalo u državi u kojoj nije bilo rata.

Evo ti si hrvat iz zemuna i napisi da li ikada doziveo neprijatnost u zemunu zato sto si hrvat, a sto se tice hrtkovaca ime stoji i danas nije menjano nedavno sam prosao tuda u njemu i dalje zive hrvati.Po popisu iz 2011 god u Srbiji zivi 70.000 hrvata .

ZGabriel
24-01-2013, 10:42
evo i Mađari se bune (http://www.hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=25819:maarska-zajednica-prosvjeduje-zbog-ukidanja-latinice-u-novome-sadu-&catid=87:kulturna-batina&Itemid=358):

Predstavnici vojvođanskih Mađara u srijedu su ocijenili da novosadska vlast "vrijeđa manjine" i krši propise jer ne poštuje njihovo pravo na službenu uporabu jezika i pisma već umjesto toga uvodi ćirilicu kao jedino pismo u gradu, prenijeli u vojvođanski mediji.

...

Gradska vlast u Novome Sadu zamijenila je 13. siječnja latinične nazive pravca u gradskim autobusima nazivima isključivo na ćirilici, pod izlikom da time namjerava "pridonijeti povratku ćirilice na novosadske ulice".

Zamjena latiničnih naziva ćiriličnim svih gradskih institucija u Novome Sadu počela je nedugo poslije promjene vlasti u ovome gradu, početkom rujna 2012. godine.

Marta
24-01-2013, 10:57
Evo ti si hrvat iz zemuna i napisi da li ikada doziveo neprijatnost u zemunu zato sto si hrvat, a sto se tice hrtkovaca ime stoji i danas nije menjano nedavno sam prosao tuda u njemu i dalje zive hrvati.Po popisu iz 2011 god u Srbiji zivi 70.000 hrvata .

A prije ih je zivjelo koliko?

farcry
25-01-2013, 02:05
A prije ih je zivjelo koliko?

oko 105.000 ali do popisa 91 bunjevci i sokci su se uracunavali u Hrvate dok su od 91. bunjevci i sokci postali posebna etnicka grupa a sokci se broje kao ostali.

farcry
25-01-2013, 02:36
3000 hrvata je proterano iz Srbije tokom rata 91-95.

Inkvizitor
25-01-2013, 09:47
oko 105.000 ali do popisa 91 bunjevci i sokci su se uracunavali u Hrvate dok su od 91. bunjevci i sokci postali posebna etnicka grupa a sokci se broje kao ostali.

Šta su to Bunjevci i Šokci.

Zar se nisu svi Hrvati kolokvijalno od Srba nazivali Šokci a Srbi od Hrvata..Vlasi. Sad bi trebalo što..sve Srbe u Hrvatskoj popisati kao Vlahe da bi se postupilo po srpskom principu.

Marta
25-01-2013, 10:07
3000 hrvata je proterano iz Srbije tokom rata 91-95.

Ova mi brojka nekako nije vjerodostojna.

farcry
25-01-2013, 15:48
Šta su to Bunjevci i Šokci.

Zar se nisu svi Hrvati kolokvijalno od Srba nazivali Šokci a Srbi od Hrvata..Vlasi. Sad bi trebalo što..sve Srbe u Hrvatskoj popisati kao Vlahe da bi se postupilo po srpskom principu.

Iskreno nemam pojma koja je to nacija, na popisu iz 2011. popisani su tako i ima 16.700 Bunjevaca. Na primer pevac Zvonko Bogdan se izjasnio kao bunjevac imaju i svoj nacionalni savet itd..

Inkvizitor
25-01-2013, 15:49
Iskreno nemam pojma koja je to nacija, na popisu iz 2011. popisani su tako i ima 16.700 Bunjevaca. Na primer pevac Zvonko Bogdan se izjasnio kao bunjevac imaju i svoj nacionalni savet itd..

De pričaj mi malo o tome, baš me zanima..

granicar
29-01-2013, 16:45
Evo, u najkraćem odgovora na pitanja o Hrvatima u Srbiji (Vojvodini, Beogradu). Prije rata službeno bilo je 198 tisuća. Neslužbeno, barem duplo više, prema podacim iz župnih ureda koji su precizniji nego državni. U razdoblju 92-95 samo iz Srijema je odselilo više od 30 tisuća Hrvata (posljedica izravnog državnog terora nad njima, što god tko mislio da je) i još jedan dio iz Bačke, ali puno manji. Na popisu 2002. bilo je registrirano oko 70 tisuća, a na posljednjem 57 tisuća. Zanimljivo je usporediti broj Hrvata u Zemunu i Petrovaradinu. Prije ulaska u zajedničku državu sa Srbima, u Petrovaradinu je bilo 98% Hrvata, u Zemunu 30%, a danas u oba mjesta ima manje od 1%.
Glede neugodnosti u Zemunu... Telefonske prijetnje, otkazi s posla, natjerali su veliki broj zemunskih Hrvata na iseljenje. No, puno je gore bilo u selima, o čemu je ovdje već bilo riječi. Što reći na podatak da u Zemunu danas živi 1500 Hrvata, naspram 8500 koliko ih je (službeno) bilo 91-ve. Svjesni smo činjenice da su Hrvati i Srbi dva susjedna neprijateljska naroda, da ovakvo mišljenje ima sigurno 90% Srba, a isto je činjenica da se zemunski i srijemski Hrvati ni na koji način nisu ogriješili o svoje susjede za vrijeme posljednjega rata, a imali su razloga.

milky way
31-01-2013, 16:10
Htio sam pisati o politici ali bolje ne...

http://www.youtube.com/watch?v=eWH09HwlFYU

http://www.youtube.com/watch?v=9PfeddjNya4

http://i50.tinypic.com/2dm1qo.jpg

Pere Tumbas Hajo