PDA

Pogledaj Full Version : Porez- od zloglasnosti do dokaza domoljublja

Humphrey
07-01-2013, 15:57
Porez se kroz većinu povijesti gledao kao namet elita malom čovjek i ljudi koji su ga prikupljali su bili zloglasni i prezirani, pogotovo ako se radilo o nekom tko prikuplja porez od svog naroda za stranog vladara.

U međuvremenu porez je postao dokaz domoljublja, poštenja, znak kako si dobar građanin ako ga plaćaš. Ali iako se percepcija promijenila, nitko ni danas ne plaća rado, nego većina misli kako bi netko drugi trebao plaćati više, a oni manje.

Ipak ima onih koji,zahvaljujući svojim mogućnosti, odbijaju plaćati porez svojoj državi jer ga ona oporezuje više nego neka druga.To nisu ljudi koji krše zakon, nego ljudi koji uzimaju druga državljanstva kako bi u tim povoljnijim klimama plaćali manje.

Sada je u svijetu najpoznatiji porezni buntovnik Gerard Depardue, francuski glumac koji je preselio u Belgiju kako bi izbjegao plaćanje poreza od 70% kojeg je socijalistički predsjednik Francuske naumio nametnuti svima koji zarađuju više od milijun eura. Depardue je uzeo i rusko državljanstvo.

Tog cijenjenog glumca neki u Francuskoj gledaju kao izdajnika, a neki ga podržavaju. Mi imamo takvu situaciju sa našim tenisačima, njih se uglavnom spominje kao one koji eto ne plaćaju porez Hrvatskoj i zbog toga se dovodi u pitanje njihovo domoljublje.

Kakav je vaš stav, ima li država pravo nametati velike poreze svojim državljanima koji pošteno zarađuju svoj novac?Često se iza takvih poteza skriva populizam kojim se ide niz dlaku onima sa malim primanjima.Ljude koji odbijaju takav sustav se naziva izdajicama i sl.

Inkvizitor
07-01-2013, 16:05
Pa i meni je pravedno da tko ima više više da da, a to je kršćanski pa i ljudski.

osim toga ako netko ima veću plaću više mu s ei uzima kao i firmama koje imaju veću dobit..

O tim ekstra porezima ne znam što bi mislio.

pdv
07-01-2013, 17:56
Osobno plaćam sve žive poreze iako mi često dođe da ne plaćam :zubo Razlog tome je što sa mojom teško zarađenom lovom upravljaju razno razni idioti pa imamo situaciju u kojoj profesori na fakultetima dobivaju subvencionirane, skupe ,dizajnerske okvire za naočale i to im spada u medicinska pomagala, a jedno dijete koje ima problema u razvoju mora izaći u novine da bi ga socijalne službe primjetile.

Poreze svaki normalan,sposoban i hrabar čovjek ne bi trebao plaćati. Meni fali hrabrosti. :D

Potpuno podržavam gosp. Gerard Deparduea i njegovu želju da zaštiti svoj novac. Već sam nekoliko puta isticala da nemam ništa protiv minimalnog oblika države međutim hraniti ove parazite i davati lovu u ruke ekipi kao što je Linić mogu samo budale ka šta sam i sama. A, svi građani koji svoj novac ulažu u druge zemlje to rade baš zato što im se u tim drugim zemljama isplati i mislim da bi bilo pametnije kada bi se svi pitali tko je kriv što naši sportaši iznose novac vani, a ne po onom starom običaju uhvatiti pljuvati po ljudima i propitivati njihovo domoljublje.

pdv
07-01-2013, 17:58
Pa i meni je pravedno da tko ima više više da da, a to je kršćanski pa i ljudski.

osim toga ako netko ima veću plaću više mu s ei uzima kao i firmama koje imaju veću dobit..

O tim ekstra porezima ne znam što bi mislio.

Firmama se uzima po istoj stopi od 20%. Oni koji više zarađuju i više uplaćuju. ista stvar je i s plaćama. Ako imaš 20% na 1000 i isti taj postotak na 20 000 kn opet će ovaj drugi više uplatiti u proračun. Postavlja se pitanje zašto želite da se ovog drugog oporezuje po većoj stopi nego prvog kada svejedno daje više.

Humphrey
07-01-2013, 18:06
Iako sm tenisače uzeo kao primjer, jer njih se obično spominje u tom kontekstu, ja i ne znam koliko oni poreza plaćaju.Kako se njihova zarada oporezuje?

Inkvizitor
07-01-2013, 18:06
Dobro u pravu si za nešto..ali kako bi se financirale vojska, policija itd..

pdv
07-01-2013, 18:14
Iako sm tenisače uzeo kao primjer, jer njih se obično spominje u tom kontekstu, ja i ne znam koliko oni poreza plaćaju.Kako se njihova zarada oporezuje?

Oporezuje se njihova zarada po turnirima. Mislim da u svakoj zemlji postoji određeno pravilo s tim da se sjećam kako su se bunili nešto u Engleskoj i prijetili nenastupanjem na Wimbledonu kada su im htjeli oporezivati i zaradu od sponzorskih ugovora primjenom dvostrukog oporezivanja.

Dobro u pravu si za nešto..ali kako bi se financirale vojska, policija itd..

To bi spadalo u potrebe minimalne države tj. te osnovne djelatnosti. Ali recimo vrtići, škole i slično bi se financirali dijelom privatnim sektorom,a dijelom državnim.

Humphrey
07-01-2013, 18:19
Oporezuje se njihova zarada po turnirima. Mislim da u svakoj zemlji postoji određeno pravilo s tim da se sjećam kako su se bunili nešto u Engleskoj i prijetili nenastupanjem na Wimbledonu kada su im htjeli oporezivati i zaradu od sponzorskih ugovora primjenom dvostrukog oporezivanja.

To bi spadalo u potrebe minimalne države tj. te osnovne djelatnosti. Ali recimo vrtići, škole i slično bi se financirali dijelom privatnim sektorom,a dijelom državnim.

Samo malo, znači oni plate porez u državi u kojoj se održava turnir, a onda plate i porez na zaradu u toj godini u Hrvatskoj?

pdv
07-01-2013, 18:29
Samo malo, znači oni plate porez u državi u kojoj se održava turnir, a onda plate i porez na zaradu u toj godini u Hrvatskoj?

Zaradu koju ostvare na turnirima odmah umanjuju za porez i plaćaju u državi u kojoj se odigrao turnir. Na kraju godine moraju podnijeti poreznu prijavu gdje prijavljuju i zaradu od turnira i ostalih prihoda tipa tih sponzorstava, marketinških kampanja itd. državi u kojoj su prijavljeni. S tim da im se oduzima porez od turnira jer je već plaćen. To je to dvostruko oporezivanje koje te štiti da ne plaćaš dva puta isto.

zaba1111
07-01-2013, 20:19
Podržavam sve zakonske mogućnosti da se plati što manje poreza, na državi je da se organizira tako da odljev kapitala bude što manji, međutim danas u vrijeme globaizacije većina instrumenta za zaštitu vlastitog kapitala, bogatstava , potencijala i svega ostaog je nestala. Ovo je dobar primjer što znači globaizacija, sposoban pojedinac zaradi ogroman novac i država nema mogućnost da ga oporezuje jer on danas jednostavno promijeni sredinu, s druge strane taj isti pojedinac u novu sredinu donosi taj isti ogroman novac koji nema relanu vrijednost u toj sredini, nego višestruko veću jer su donedavno ekonomije bile zatvoreni sustavi i vrijednost novca je određena zasebnim tržišnim uvjetima i sad taj s takvim novcem kupi "pola" nove države i na kraju imamo da je osiromašio i svoju državu zbog iznošenja kapitala i ovu u koju je došao jer je novcem bez pokriuća kupio u njoj resurse, odnosno uzeo ih od te države.
Globallizacija je osmišljena zato da minorna manjina preuzme skoro sva bogatstva i vrijednosti diljem globaliziranog svijeta, e sad je po nekima pošteno i u redu jer su oni sposobni, međutim to za države koje imaju za osnovnu svrhu štiti interese većine svojih građana je pogubno što se danas jasno vidi po cijelom svijetu.

Stiliana
09-01-2013, 11:59
svi su pomalo u pravu. i ovi koji tvrde da je na neki način izdajnički prijavit se u monte carlo a u isto vrijeme rado pričat kako si hrvat. ljubav se prema zemlji ne pokazuje samo riječima. s druge strane, nema sumnje da su dosadašnje vlade (a vjerojatno i one buduće) nesposobni lopovi koje ne bi mogli namirat da nam je more od nafte, a otoci od zlata. i meni se gadi linić koji steže pojas svima a ima toliko želuca da ode čekat Novu godinu u Dubai (zaradio je čovjek), gadi mi se ona ženska iz porezne koja proziva druge, a sama je dugovala koliko poreza, gadi mi se premijer koji veli kako će 2013. biti teža nego 2012. i onda mahne: ćao dečki, žurim na skijanje... njima najradije ne bih dala ni svojih 10 lipa.

no na stranu ti likovi iz Alana Forda... što mislim o Obelixu i ruskom državljanstvu? Pa nisam baš upućena, ali mislim da je porez od 70% malo prebrutalan :nezna Inače se slažem da se jače oporezuju svi koji zarađuju šesterocifrene svote i nadalje.