PDA

Pogledaj Full Version : U gori raste zelen bor

TjelohraniteljOdSchwartza
30-12-2012, 23:32
Meni je recimo među boljim filmovima domaće kinematografije.To razdoblje WW2 me zanima jer mislim da su mnoge stvari prikazane pogrešno i trebat će vremena ispraviti krivu Drinu.
Mislim da je scenarij za ovaj film bio spis,odnosno memoari generala NOB-a Šibla.
Znam da je čovjek bio primoran podleći uređivačkom peru Vrdoljaku,koji je vrludao od onoga što je republičko i savezno rukovodstvo odredilo i onoga što je bilo mišljenje KPH/J,pa je time i slagan film koji naravno tipično NOB-ovski izgleda.

Scene junačenja partizanštine su uvijek naglašena,pa je tu izbjegnuto reći da je to uglavnom bila i skupina odrpanih pljačkaša i odmetnika.
Najbolja scena mi je bila dolazak pred utvrdu bojne Ustaške vojnice.Preobučeni partizani u odorama domobrana kojima se klimaju koljena pred ustima ustaških strojnica.
Oličenje domobrana kao običnih kukavica nije baš istinito,i tu je pomalo pretjerano.
Kao i svi filmovi koji dobivaju cenzorske ocjene,komunističko rukovodstvo je izbjegavalo pokazati scene gdje borci NOR-a čine nedjela i zločine,gdje pljačkaju i plae kuće.
Uglavnom i slijedeće godine ću pogledati film koji stoji u arhivi,a kojeg sam čekao kupiti na kiosku.
U gori raste zelen bor je dobar primjer ratnog filma.Žalosno je što poslijeratna pseudodemokratska vlast nije snimila nijedan film osim "Četveroreda",a koji bi se bavio tematikom rata.Naravno postoje i skevence filma"Živi i mrtvi"iz istoimene knjige g.Mlakića.
Roklicer je bio odličan u ulozi ustaškog časnika!

Svi ostali filmovi te tematike su puni krivotvorene partizanštine i komunističkog krivotvorenja da ih nije nužno ni nabrajati.

Vepar
03-01-2013, 15:47
Meni se sviđaju neke partizanske serije, "Kapelski kresovi" i "Velo misto". Od poslijeratnih "Duga mračna noć".

ogledalce
03-01-2013, 15:55
naj bolja serija koja je snimljena za vrime YU vladavine je SINOVI I PROSIJACI
a ratne serije,bezveze,sve Partizani pobiše,pih

TjelohraniteljOdSchwartza
03-01-2013, 20:29
Meni se sviđaju neke partizanske serije, "Kapelski kresovi" i "Velo misto". Od poslijeratnih "Duga mračna noć".To su krivotvorine uglavnom.