PDA

Pogledaj Full Version : Operacija Bura 1992

farcry
29-12-2012, 16:43
Pozdrav svima nov sam na forumu, pratim vecinom sve teme i ima dosta dobrih forumasa koji barataju mnostvom informacija.Posto pisem iz Srbije hteo bih da upitam ovde na forumu i zeleo bih da cujem informacije sa hrvatske strane o operaciji "Bura" cini mi se 94 godine u istocnoj hercegovini po zvanicnim informacijama na koje sam nasao na interentu pise ovo :

Napad je planirao i predvodio hrvatski general Janko Bobetko. Napad je poceo prvim jutarnjim casovima. Plan je bio, buduci da je Mitrovdan slava koju slavi dosta boraca iz podrucja Nevesinja i okolnih sela, da se srbima nanesu teski gubici zbog slabije borbene gotovosti, da se probije front, da se uzme grad Nevesinje i da se nastavi dalje ka Gacku, Bileci, Foci i da se dodje do granice tadasnje SRJ. Dugorocne prognoze su bile optimisticke, jer se verovalo ako se front priblizi samim granicama SRJ, da ce se po automatizmu "dici ustanci" u Sandzaku i KiM.

Oko 4200 srpskih boraca je drzalo front u duzini od oko 100 Km. Napale su ih snage koje su brojale problizno 40 000 vojnika. Za 6 dana je ispaljeno preko 20 000 granata po polozajima srpske vojske. Na iznenadjenje nesretnih boraca koji su bili u prvim borbenim redovima, poceli su da pristizu kombiji i autobusi iz Nevesinja sa ljudima koji su bili na slavi kod svoje rodbine, kao i starci i zene. Ovaj neverovatan prizor je snimljen sa amaterskim kamerama, pustao se na RTS-u sada davne 1993. god. Kotu 690 (hrv - Scepan Kriz) su drzali Vukovi, pripadnici nevesinjske brigade na celu sa majorom Ivkovicem. Bas na toj Koti 690 je poginuo hrvatski legendarni borac Bozan Simovic. Polozaje oko sela Vranjevici je drzao legendarni Radovan Radovic sa bileckim dobrovoljcima.

To je iz srpskih izvora e sad bih voleo cuti hrvatske izvore. hvala unapred.

Inkvizitor
29-12-2012, 17:03
Šta veliš pristizale babe i deca. I baš 40 000 ljudi napadalo?

Koliko ti imaš godina kao prvo?

Eugen Savojski
29-12-2012, 17:52
Drži se ti i dalje srpskih izvora , dovoljno što si zasrao sa dolaskom

žena i staraca sa slave u ispomoć , još da su bila i deca koju su ranije

lavovi " pojeli " prizor bi stvarno bio " neverovatan " . Jeli pomoć pristigla

nesretnim ili nesrećnim srpskim borcima koji su danima odoljevali po srpskom

izvoru "deseterosrtuko" brojnijem i daleko "naoružanijem" neprijatelju. Hajde

bar im oružje nije hrđalo u rukama od prasetine koju su jeli na slavi.:vidiga:vidiga

Inkvizitor
29-12-2012, 18:23
ta ofenziva na Mitrovdan kako je zovu, to je ona bitka u Podveležju gdje je bilo stvarno gubitaka sa hrvatsko-muslimanske strane ali sve je to izmitogilizirano.

Božan Šimović je poginio iznad Stoca na Stjepan krstu..to mislim nema veze sa tom bitkom.

caporegime
29-12-2012, 18:53
Pozdrav svima nov sam na forumu, pratim vecinom sve teme i ima dosta dobrih forumasa koji barataju mnostvom informacija.Posto pisem iz Srbije hteo bih da upitam ovde na forumu i zeleo bih da cujem informacije sa hrvatske strane o operaciji "Bura" cini mi se 94 godine u istocnoj hercegovini po zvanicnim informacijama na koje sam nasao na interentu pise ovo :

Napad je planirao i predvodio hrvatski general Janko Bobetko. Napad je poceo prvim jutarnjim casovima. Plan je bio, buduci da je Mitrovdan slava koju slavi dosta boraca iz podrucja Nevesinja i okolnih sela, da se srbima nanesu teski gubici zbog slabije borbene gotovosti, da se probije front, da se uzme grad Nevesinje i da se nastavi dalje ka Gacku, Bileci, Foci i da se dodje do granice tadasnje SRJ. Dugorocne prognoze su bile optimisticke, jer se verovalo ako se front priblizi samim granicama SRJ, da ce se po automatizmu "dici ustanci" u Sandzaku i KiM.

Oko 4200 srpskih boraca je drzalo front u duzini od oko 100 Km. Napale su ih snage koje su brojale problizno 40 000 vojnika. Za 6 dana je ispaljeno preko 20 000 granata po polozajima srpske vojske. Na iznenadjenje nesretnih boraca koji su bili u prvim borbenim redovima, poceli su da pristizu kombiji i autobusi iz Nevesinja sa ljudima koji su bili na slavi kod svoje rodbine, kao i starci i zene. Ovaj neverovatan prizor je snimljen sa amaterskim kamerama, pustao se na RTS-u sada davne 1993. god. Kotu 690 (hrv - Scepan Kriz) su drzali Vukovi, pripadnici nevesinjske brigade na celu sa majorom Ivkovicem. Bas na toj Koti 690 je poginuo hrvatski legendarni borac Bozan Simovic. Polozaje oko sela Vranjevici je drzao legendarni Radovan Radovic sa bileckim dobrovoljcima.

To je iz srpskih izvora e sad bih voleo cuti hrvatske izvore. hvala unapred.

fulao si temu ali kad si već otvorio ajde da doznaš nešto više.
prvo. operacija bura je bila 1992 godine.
kako je moj blizak prijatelj u toj operaciji učestvovao o njoj znam dosta.
a to što znam razlikuje se od "službenih" srpskih izvora.
poprilično.
za početak nije bilo 40 000 ljudi nit fronte od 100 km.
ako je to tek dio standardnog srpskog mitološkog folklorita onda ajde ali ako te zanima nije bilo više od par tisuća u cijeloj operaciji a od toga tek nekoliko stotina u napadu.
išao je samo hvo a hv nije učestvovala.
napad je išao na podveležje (dakle vrlo mali dio fronta a nikakvih 100 km) a kako se išlo uzbrdo, bez tehnike i to na utvrđene srpske položaje pomaci su bili slabi.
ovaj moj je sa svojima ušao preduboko pa se zbog nedovoljnog prodora na drugim mjestima morao povlačiti.
napad je na kraju otkazan jer bez više ljudi osobito onih koji su već pripadali napadnim postrojbama (gardijske brigade kojih je bilo samo u hv-u i koje nisu bile predviđane za tu i slične operacije) i bez tehnike kao i postrojbi koje bi bile uvođene u borbu nakon izvršenih prodora, ne bi bilo smisla ni pomaka.
o tim pjevajućim ratnicima koji trče na front ravno sa slavlja ne bih ali kako nije bilo ni protunapada ni nekog pokušaja aktivnosti srba u smjeru iskorištavanja zaustavljanja napada očito da je srbima činjenica da nisu pomaknuti bila dovoljna za punu šaku brade.
nema podataka ni o nekim većim gubicima s hrvatske strane.
dakle osrednja bitčica, ali kako srbi vole ubaciti u cijelu priču malo epike, ispada ovako kako si ti napisao.

caporegime
29-12-2012, 19:01
evo, nije mi đavo dao mira pa sam zvao čovjeka na telefon.
kaže da nije bilo ni 1000 ljudi u akciji a ne 40 000.
gubici s naše strane nisu bili nešto veliki ali ih ne može precizirati.
prema slušanju srpskih radio veza i njihove komunikacije, ispadalo bi da je srba poginulo oko 70ak ali to mogu biti paušalne ocjene a ne vjerodostojan podatak.
ali, bilo kako bilo, napali smo ali nismo uspjeli.
a na kraju se gleda krajnji rezultat a ne prečke, stative i klupa na terenu.

Tomahawk
29-12-2012, 19:09
Operacija Bura 1992

Ako si mislio staviti poveznicu nije ti poslo za rukom, bar meni ju ne prikazuje kao poveznicu.

Inkvizitor
29-12-2012, 19:12
Ovo je srpska emisija u više djelova o toj bici..govore o 42 poginula sa srpske strane.

http://www.youtube.com/watch?v=xuJcxrSzx1I

caporegime
29-12-2012, 19:17
http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJALI/ISKAZI/DraganCurcic.pdf

evo šta o akciji govori ćurčija.
spominje božanovu pogibiju a postorojbe koje spominje su isključivo hvo postrojbe.
ovaj moj mi kaže da je na njegovom području poginulo 3-4 naša ali to je tek dio. bilo je gubitaka i drugdje.
da negdje pogine više od 20-30 ljudi manje više bi to učesnici znali.
moglo je s naše strane stradat 20-30-40 ljudi. to je zapravo puno ako ti se dogodi odjednom.

Tomahawk
29-12-2012, 19:24
Acija bila 1992. a oni prikazuju kriz na kojem pise 1993........ i zasto ispomoc zena i djece i staraca a poginulo ih samo 42? Dok je, po njima, Hrvata poginulo nekoliko stotina, i nisu trebali za popunu zene i djecu?

Pogledao sam ovaj dio do kraja, dosta za ovu godinu.....

Grunf
29-12-2012, 19:29
...Na iznenadjenje nesretnih boraca koji su bili u prvim borbenim redovima, poceli su da pristizu kombiji i autobusi iz Nevesinja sa ljudima koji su bili na slavi kod svoje rodbine, kao i starci i zene...

:rofl :rofl :rofl

Tomahawk
29-12-2012, 19:36
A nisu imali rezervne polozaje jer je u naseljima bilo Srba? :bang
:rofl

Najvjerojatnije nisu ni ocekivali nikakav napad i kad ih se napalo, panicarili su kako to samo Srbi znaju.

Koliko njih je drzalo 100km crte?

Inkvizitor
29-12-2012, 19:43
http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJALI/ISKAZI/DraganCurcic.pdf

evo šta o akciji govori ćurčija.
spominje božanovu pogibiju a postorojbe koje spominje su isključivo hvo postrojbe.
ovaj moj mi kaže da je na njegovom području poginulo 3-4 naša ali to je tek dio. bilo je gubitaka i drugdje.
da negdje pogine više od 20-30 ljudi manje više bi to učesnici znali.
moglo je s naše strane stradat 20-30-40 ljudi. to je zapravo puno ako ti se dogodi odjednom.

Sjećam se tog događaja iz rata. Govorilo se da je bilo dosta mrtvih..mislim da je HVo imao preko 20 poginulih u toj akciji. To po sjećanju. Ovi govore o 580 mrtvih. Pa to bi bila najveća pogibija u u jednom danu ili u dva tri dana u cijelom ratu. To se ne bi moglo sakriti.

Sjećam se izvještaja iz tog doba da ih je najviše poklopila srpska avijacija u odstupanju i tu je bilo najviše poginulih. Ne znam jesu li sudjelovali muslimani i koliko su oni imali gubitaka.

crni bombarder
29-12-2012, 20:07
I sta kazu, cilj bila Foca i Sandzak... na lijevom krilu pravac napada Temisvar-Kijev-Moskva, nastupa HVO!

crni bombarder
29-12-2012, 20:09
Ali hladno kazu "prema njihovim podacima, neprijatelj je imao 580 poginulih". Cijela jedna bojna.

Bolesna li je ta srpska mitologija, pa to je cudo jedno...

farcry
30-12-2012, 03:33
ok nema ljutnje samo sam hteo donzati vise o toj akciji iz drugih izvora, sada se spominje isto i neka ofanziva 1994 god na istocnu herecegovinu ako caporegime kaze da je operacija Bura bila 1992 koja je onda ova 94 te?

Inkvizitor
30-12-2012, 10:16
ok nema ljutnje samo sam hteo donzati vise o toj akciji iz drugih izvora, sada se spominje isto i neka ofanziva 1994 god na istocnu herecegovinu ako caporegime kaze da je operacija Bura bila 1992 koja je onda ova 94 te?

To je bila akcija Jesen 94 koju su poduzele muslimanske snage. Završila je fijaskom. Muslimanske snage su priznale 82 mrtva u toj akciji..

http://u.jimdo.com/www7/o/s7b4fa2d363a4bed0/img/i6536057ace710d81/1279212655/std/image.jpg

a ovo je srpski snimak nakon te akcije..

http://www.youtube.com/watch?v=5btP_KnOKIU

farcry
30-12-2012, 16:13
evo, nije mi đavo dao mira pa sam zvao čovjeka na telefon.
kaže da nije bilo ni 1000 ljudi u akciji a ne 40 000.
gubici s naše strane nisu bili nešto veliki ali ih ne može precizirati.
prema slušanju srpskih radio veza i njihove komunikacije, ispadalo bi da je srba poginulo oko 70ak ali to mogu biti paušalne ocjene a ne vjerodostojan podatak.
ali, bilo kako bilo, napali smo ali nismo uspjeli.
a na kraju se gleda krajnji rezultat a ne prečke, stative i klupa na terenu.

Imas li tacan podatak gubitaka sa hrvatske strane? Evo jos jedan deo iz srpskih izvora ali kao sto znamo da svako voli sebe uvelicati zato je najbolje poslusati i drugu stranu pa izvuci istinu.

Snage hrvatskog vijeca odbrane, postrojba za posebne namjene Ludvig Pavlovic, postrojba Ante Bruno Busic, ATJ Sirokobrijeska Kaznjenicka bojna, mostarske bojne, hercegovacka brigada, blagajske crne mambe, nekoliko odreda mudzahedina sa muslimanskim vojnicima iz Mostara i okoline su ucestvovale u ofanzivi.

Napad je uspesno odbijen posle nekoliko dana, nije izgubljen nijedan deo teritorije, srpska vojska je imala 42 mrtva i oko 350 ranjenih, dok su hrvatsko-muslimanske snage imale izmedju 600-900 mrtvih i oko 2400 ranjenih. (prema hrvatskim izvorima - 580 mrtvih i 1300 ranjenih)

farcry
30-12-2012, 16:15
To je bila akcija Jesen 94 koju su poduzele muslimanske snage. Završila je fijaskom. Muslimanske snage su priznale 82 mrtva u toj akciji..

http://u.jimdo.com/www7/o/s7b4fa2d363a4bed0/img/i6536057ace710d81/1279212655/std/image.jpg

a ovo je srpski snimak nakon te akcije..

http://www.youtube.com/watch?v=5btP_KnOKIU

Hvala inkvizitor.

Inkvizitor
30-12-2012, 17:26
Imas li tacan podatak gubitaka sa hrvatske strane? Evo jos jedan deo iz srpskih izvora ali kao sto znamo da svako voli sebe uvelicati zato je najbolje poslusati i drugu stranu pa izvuci istinu.

Snage hrvatskog vijeca odbrane, postrojba za posebne namjene Ludvig Pavlovic, postrojba Ante Bruno Busic, ATJ Sirokobrijeska Kaznjenicka bojna, mostarske bojne, hercegovacka brigada, blagajske crne mambe, nekoliko odreda mudzahedina sa muslimanskim vojnicima iz Mostara i okoline su ucestvovale u ofanzivi.

Napad je uspesno odbijen posle nekoliko dana, nije izgubljen nijedan deo teritorije, srpska vojska je imala 42 mrtva i oko 350 ranjenih, dok su hrvatsko-muslimanske snage imale izmedju 600-900 mrtvih i oko 2400 ranjenih. (prema hrvatskim izvorima - 580 mrtvih i 1300 ranjenih)

To su nebuloze. Da je bilo 580 mrtvih cijela hercegovina bi znala za to. 580 ljudi. U cijelom ratu ne znam da je igdje na jedan dan poginulo 580 vojnika.

caporegime
30-12-2012, 20:32

pa ako ti želiš vjerovati tim podacima.......izvoli. hrvatskih izvora o gubicima nema.
gdje je taj tvoj izvor to pronašao ne znam a ne zna, bit će, ni on.
po ovome imali bi gubitke duplo veće od broja ljudi koji su učestvovali u akciji.
guglaj, traži, kopaj ali nećeš ništa iskopati.
također, nećeš naći ni jedne snimke s hrvatskim gubicim, a kad vidiš te brojke, ispada da ih je bilo posijano ko maslačaka po livadi.
po ovim podacima, najmanje je 10 000 ljudi trebalo samo izvlačiti tolike mrtve i ranjene.
ja ti, ako želiš vjerovati, ponavljam ono što kažu sami sudionici.
uvrh glave je 1000 ljudi sudjelovalo u akciji a poginulo je 20 ak, maksimalno do 40 ak ljudi.
ali dobro, jedan mit smo već skinuli. HV nije učestovovala a vremenom ćemo i ostale.

bandira
30-12-2012, 21:52

za svaku hrvatsku žrtvu u ratu 1991-95 se zna ime prezime gdje je poginula,da li je bio vojnik ili civil...
obitelj svake žrtve prima mirovina i za baš svaku žrtvu postoji komisija koja je utvrdila način pogibelji ili je netko proglašen nestalim...
tako je mogućnost muljanja svedena na minum...
ako podatak nije istinit rodbina ili suborci će ukazat na pogrešku,još nisam upoznat sa nijednim slučajem lažiranja pogibelji pa da obitelj prima mirovinu...
meni nikada neće biti jasno srpsko razbacivanje ciframa i ljudskim sudbinama,to je po meni ruganje stvarnim žrtvama...

tako da su ove cifre sa hrvatske koje ti spominješ jednostavno glupost

farcry
30-12-2012, 22:14
Slazem se da je cifra preterana i to mnogo pokusao sam nesto naci na guglu u vezi ove bitke ali ima samo iz srpskih izvora nigde nema hrvatskih tako da verujem da je sve prenapunpano, i da je poginulo 500 ljudi i daje hrvatska vlast pokusala sakriti bilo bi nemoguce jer 500 ljudi nije kao 20 ili 30 .

caporegime
30-12-2012, 22:24
pa probaj samo uključiti logiku.
3000 mrtvih i ranjenih nije bilo na zapadnom frontu 1916 u jednom danu a kamoli u istočnoj hercegovini.
možeš sakriti 5-10-15 mrtvih viška ali brojka od 500 mrtvih je suluda.
pogotovo jer se referira na navodne hrvatske podatke a tih podataka nema.
da negdje pogine 50 a ne 500 ljudi imale bi šta kamere snimati.

u operaciji jesen 94 muslimani su imali 100njak mrtvih a srpska televizija si je itekako dala truda snimati poginule.
nemaš ni jednu snimku koja pokazuje i jednog a kamoli više mrtvih sa hrvatske strane a po ovoj srpskoj priči trebalo ih je biti kolikohoćeš po bregovima.
i da ne uključiš logiku, vjeruj očevicima.
a moji kažu ono što sam već napisao.

farcry
30-12-2012, 22:30
da, evo nesto o hercegovackom korpusu sa vikipedie vojske RS i sve sukobe koje su imali tokom celog rata:

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Hercegova%C4%8Dki_korpus

caporegime
30-12-2012, 22:36
rekao bih da pretjeruju.....
imaqš tu negdje povjesnicu 4. brigade, pa ćeš tamo puno bolje vidjeti što se događalo na dubrovačko-istočno hercegovačkom ratištu.
puno ovih stvari koje imaš u ovoj wiki povjesnici hercegovačkog korpusa se nije nikad ni dogodilo a mnogo toga je preuveličano kao da su se vodile neke lude bitke i napadi.
usporedi malo s drugim izvorima osobito protivne strane pa ćeš uočiti neke nepodudarnosti.

bandira
30-12-2012, 22:40
pa probaj samo uključiti logiku.
3000 mrtvih i ranjenih nije bilo na zapadnom frontu 1916 u jednom danu a kamoli u istočnoj hercegovini.
možeš sakriti 5-10-15 mrtvih viška ali brojka od 500 mrtvih je suluda.
pogotovo jer se referira na navodne hrvatske podatke a tih podataka nema.
da negdje pogine 50 a ne 500 ljudi imale bi šta kamere snimati.

u operaciji jesen 94 muslimani su imali 100njak mrtvih a srpska televizija si je itekako dala truda snimati poginule.
nemaš ni jednu snimku koja pokazuje i jednog a kamoli više mrtvih sa hrvatske strane a po ovoj srpskoj priči trebalo ih je biti kolikohoćeš po bregovima.
i da ne uključiš logiku, vjeruj očevicima.
a moji kažu ono što sam već napisao.

kako stvari stoje kod nas jednostavno ne možeš sakrit nikoga...
možeš u dogovoru sa obitelji odgoditi koji dan sahranu što se i radilo,da ne bude "puno" poginulih u jednom danu,možeš par dana kriti a onda počmu priče rekla kazala...

ponavljam,danas u miru u Hrvatskoj ne možeš sakrit nijednu žrtvu jer u rješenju mirovine piše mjesto i način stradavanja,
misliš da će netko danas riskirati posao i zatvor krivotvoriti nešto što se lako provjeri,pa nije pogibelj invalidska mirovina da netko odglumi PTSP ili od lječničke komisije kupi mirovinu...

Ne može netkome pisati npr da je poginuo 14. 6. 1993. a on poginio 3 dana poslje ili prije.Pa javili bi se njegovi suborci i rekli obitelji da taj podatak nije točan.Tek bi onda bila strka.A ponavljam takav slučaj nije zabilježen.
Danas skoro svaka brigada HV ima svoju monografiju i podaci su javniji da ne mogu biti javniji.

A tek jal naših generala,vojskovođa u stilu ovi izgubio ovoliko vojnika,ovi izgubio tu bitku,ljubomora.Pa tko bi šta uopće mogao sakriti.

bandira
30-12-2012, 22:57
da, evo nesto o hercegovackom korpusu sa vikipedie vojske RS i sve sukobe koje su imali tokom celog rata:

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Hercegova%C4%8Dki_korpus

obrambene borbe HV sa hercegovačkim korpusom počinju od 112 stranice,a napadajne operacije HV na 150 stranici

http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.4brigada-zng.hr%2Fmonografija&ei=pbbgUP-1I8jjtQbE8oGQCA&usg=AFQjCNEak9OZlT_dPYf6W_AQ1gajmtYPMQ&sig2=f7glo_yhomG-WjTCCeVecQ&bvm=bv.1355534169,d.Yms&cad=rja

ZGneredi
30-12-2012, 23:01
kako stvari stoje kod nas jednostavno ne možeš sakrit nikoga...
možeš u dogovoru sa obitelji odgoditi koji dan sahranu što se i radilo,da ne bude "puno" poginulih u jednom danu,možeš par dana kriti a onda počmu priče rekla kazala...

ponavljam,danas u miru u Hrvatskoj ne možeš sakrit nijednu žrtvu jer u rješenju mirovine piše mjesto i način stradavanja,
misliš da će netko danas riskirati posao i zatvor krivotvoriti nešto što se lako provjeri,pa nije pogibelj invalidska mirovina da netko odglumi PTSP ili od lječničke komisije kupi mirovinu...

Ne može netkome pisati npr da je poginuo 14. 6. 1993. a on poginio 3 dana poslje ili prije.Pa javili bi se njegovi suborci i rekli obitelji da taj podatak nije točan.Tek bi onda bila strka.A ponavljam takav slučaj nije zabilježen.
Danas skoro svaka brigada HV ima svoju monografiju i podaci su javniji da ne mogu biti javniji.

A tek jal naših generala,vojskovođa u stilu ovi izgubio ovoliko vojnika,ovi izgubio tu bitku,ljubomora.Pa tko bi šta uopće mogao sakriti.

mislim da je ovo istina, teško se može sakriti 10 pogibelji a ne 100 ili 500

ajmo malo okrenuti priču na istu temu iako nije odgovarajući topic...i vratiti se na Vukovar...za naše žrtve tamo se koliko toliko sve zna a koja bi bila makar približna brojka srpskih gubitaka, uključujući i nesrbe koji su bili u JNA i našli se tamo...ako me sjećanje ne vara tu se isto baratalo brojkom od tisuću-dvije (izvor JNA) do nekoliko desetaka tisuća u jeku naše vojne propagande...iskreno mislim da je bliže ovoj prvoj brojci (nekoliko tisuća) ali tko bi ga znao..
Također je svega bilo i sa brojkama oklopnjaka, aviona...

Inkvizitor
30-12-2012, 23:02
Nikad mi nije bila jasna ta srpska sklonost ka preuveličavanju i izmišljanju cifri. I to tako hladno. Kao da se radi o krompirima a ne ljudima.

Ili kao da će ti protivnički vojnici stvarno biti mrtvi ako oni zapišu da ih je toliko poginulo.

Npr u ovoj akciji Jesen 94 gdje su muslimanski diverzanti stvarno doživjeli tragediju, gdje ih snimaju mrtve poredane..a muslimani priznaju 82 poginula borca i letimičnim pregledom snimke, mada se naravno ne može izbrojati tako na brzinu, to je tu negdje.

A Srbi pišu 250.

Ova cifra o 580 vojnika je nebulozna. Pa o tome bi se pričalo mjesecima.

Kad je na Kupresu poginulo 160 vojnika HVO-a i dragovoljaca iz Hrvatske to je odjeknulo kao bomba. A kamoli 4 puta više.

Mogu razumjeti da se u ratu rade takve stvari radi propagande i i dizanja morala ali poslije rata a ionako se ne može sakriti ni nadodati. Kao što bandira kaže, kod nas je nemoguće jednu žrtvu sakriti a kamoli stotine. Svaka obitelj bi se bunila. Naši su po tome ažurni i točni i samo to je ispravno. laganje i muljanje, čemu to služi osim samozavaravanju i to se uvijek obije o glavu onome tko to radi..

Inkvizitor
31-12-2012, 09:22
Ovo piše na hrvatskoj wikipediji..

http://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Bura

farcry
31-12-2012, 16:12
Da to sam i ja nasao cak pise da je u toj operaciji poginuo Bozan Simovic takodje pise da su hrvatske snage imale velike gubitke zato me je to i bunilo.

caporegime
31-12-2012, 16:25
kad u jednom danu imaš desetak mrtvih, to ti otprilike znači da imaš i pedesetak ranjenih a to je šezdesetak ljudi izbačenih iz uporabe.
po vojnim mjerilima to su teški gubici.
kad vidiš same sudionike kako govore, onda se znaju spominjat i dva, tri mrtva ili desetak ranjenih kao teški gubici.
nije ovo više prvi ili drugi svjetski rat pa da se teški gubici mjere u desetinama tisuća.
pusti ti te priče o 590 poginulih. em ne postoje izvori na koje se pozivaju em ni jednim dokazom nisu potkrijepljnei.
tako su i naši pričali da je kod čepikuća u listopadu 91' poginulo 50 ak jna rezervista pa je poslije brojka svedena na razumnijih desetak

Inkvizitor
31-12-2012, 17:39
Wikipedia je manjkava..

Veliki gubici su sve preko 10 mrtvih plus ranjeni. Ako mene sjećanje dobro služi nakon te bitke govorilo se o 22 poginula HVo vojnika ali ne mogu se zakleti..

O cifri od 560 je suvišno pričati..da je tako bilo o tome bi se i danas pričalo a kamoli onda..o tome se nema što ozbiljno pričati.

knnsk
31-12-2012, 20:40
Nikad mi nije bila jasna ta srpska sklonost ka preuveličavanju i izmišljanju cifri. I to tako hladno. Kao da se radi o krompirima a ne ljudima.

Ili kao da će ti protivnički vojnici stvarno biti mrtvi ako oni zapišu da ih je toliko poginulo.

Npr u ovoj akciji Jesen 94 gdje su muslimanski diverzanti stvarno doživjeli tragediju, gdje ih snimaju mrtve poredane..a muslimani priznaju 82 poginula borca i letimičnim pregledom snimke, mada se naravno ne može izbrojati tako na brzinu, to je tu negdje.

A Srbi pišu 250.

Ova cifra o 580 vojnika je nebulozna. Pa o tome bi se pričalo mjesecima.

Kad je na Kupresu poginulo 160 vojnika HVO-a i dragovoljaca iz Hrvatske to je odjeknulo kao bomba. A kamoli 4 puta više.

Mogu razumjeti da se u ratu rade takve stvari radi propagande i i dizanja morala ali poslije rata a ionako se ne može sakriti ni nadodati. Kao što bandira kaže, kod nas je nemoguće jednu žrtvu sakriti a kamoli stotine. Svaka obitelj bi se bunila. Naši su po tome ažurni i točni i samo to je ispravno. laganje i muljanje, čemu to služi osim samozavaravanju i to se uvijek obije o glavu onome tko to radi..

Nije to samo srpska sklonost, imate i vi vasih momenata. Npr pricate da je u bici za vukovar poginulo 8000 vojnika JNA

caporegime
01-01-2013, 12:06
pričalo se i da je 15 000 mrtvih ali, naravno, brojke su višestruko niže nego što se u početku s njima baratalo.

Inkvizitor
01-01-2013, 12:13
Tu se pretjerivalo..al to je izdvojen slučaj. Kolale su tu svakakve cifre.

bandira
01-01-2013, 12:51
Nije to samo srpska sklonost, imate i vi vasih momenata. Npr pricate da je u bici za vukovar poginulo 8000 vojnika JNA

kažu Hrvati puno više

http://www.bbc.co.uk/croatian/indepth/story/2005/11/051118_vukovar_int.shtml

bez srpskih zvaničnih podataka je ludost lupati ciframa,
kad budu dostupne srpske žrtve sa imenom i prezimenom onda ćete po meni postati normalna država po pitanju vlasti i politike...
ovako je samo maltretiranje srpskog stanovništva od strane srpskih političara i priprema za nove obračune

http://www.mail-archive.com/srpskainformativnamreza@yahoogroups.com/msg03900.html

STANKOVIĆ- Kako se bližio Vukovar bio je sve veći broj žrtava. Petsto do šesto
vojnika već je nastradalo u istočnoj Slavoniji, kada se desio
Vukovar

odakle ovoliko poginulih do Vukovara,naprosto nemaju di bit poginuli? Mislim da se bitka za Vukovar računa od 25. 8. 1991. kada se direktno ukljuičila JNA.

NorthStand
01-01-2013, 14:18

čuj, greške se dogode kad počneš računat srcem a ne glavom. :D naravno, mi bi bili sretni da ih je pobijeno 8000, ali ajde bitno da se nisu probili kako su planirali meni i to dosta, a koliko ih je točno ubijeno to znaju oni koji su vodili evidenciju u beogradu. treba njih pitat, srbija sigurno ima točne podatke samo je pitanje dal će ih objavit.

farcry
01-01-2013, 20:15
U bitci za Vukovar is srpskih izvora poginulo je 1200 vojnika dok je 2500 bilo ranjeno na srpskoj strani dok hrvatski izvori su 900 poginulih na hrvatskoj strani a 700 ranjeno, vukovar je napala cela treca armija sa 30.000 ljudi naspram 6-7000 hv ali da ne pisemo o tome nije tema...

Inkvizitor
01-01-2013, 22:36
Plafon u Vukovaru je 1800 boraca s hrvatske strane.

crni bombarder
02-01-2013, 18:48
Ja sam negdje citao da je JNA baratala brojkom od 1550 poginulih na Vukovaru, ali samo svojih vojnika.

dodajmo tome Seseljeve, Arkanove, ove i one orlove, lokalne cetnike, nakupi se tu pozamasna brojka.

bandira
03-01-2013, 16:59
U bitci za Vukovar is srpskih izvora poginulo je 1200 vojnika dok je 2500 bilo ranjeno na srpskoj strani dok hrvatski izvori su 900 poginulih na hrvatskoj strani a 700 ranjeno, vukovar je napala cela treca armija sa 30.000 ljudi naspram 6-7000 hv ali da ne pisemo o tome nije tema...

to je cifra do okupacije,nakon toga je ubijeno još oko 600

Ministar branitelja Predrag Matić Fred je u emisiji Nedjeljom u 2 kazao da je broj vukovarskih branitelja 1991. godine bio 1803, dok danas 6500 vukovarskih branitelja prima mirovinu.

- To je istina. U veljači 1992. godine ja sam imao spisak u kojem je bilo oko 1800 branitelja koji su bili dio borbenog sektora i koji su branili Vukovar. Taj sam spisak predao MORH-u, kaže u razgovoru za PolitikuPlus zapovjednik obrane grada Vukovara Branko Borković - Mladi Jastreb.

farcry
03-01-2013, 18:22
Pa zasto onda ovi ostali primaju penziju ocigledno da se dosta tu ogrebalo o drzavni budzet.

caporegime
03-01-2013, 19:58
Pa zasto onda ovi ostali primaju penziju ocigledno da se dosta tu ogrebalo o drzavni budzet.

zato jer status branitelja imaju i ljudi koji nisu pucali nego su šarafili strujne vodove, kao gradonačelnik sabo.
ili koji su vozili kruh po skloništima, čuvali s dvocjevkama ulaze u skloništa, novinari radija vukovar, kuhari , bolničko osoblje........
plus lažnjaci.

bandira
03-01-2013, 21:19

ne vjerujem da svih 6 000 prima penziju ali postoje druge privilegije,
tko bi odbio branitelja Vukovara u Hrvatskoj po bilo kom pitanju?

http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDMQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.jutarnji.hr%2Fnepoznati-zivot-sefa-hep-a%2F307938%2F&ei=f-TlUKzCIYXJ4ATpoIAg&usg=AFQjCNEi_KOcY1ONR1yUTSUGKvDUjX6g9Q&sig2=E2wVK8-tmjH_otnqos5mOA&bvm=bv.1355534169,d.Yms&cad=rja

ZGneredi
03-01-2013, 21:40
zato jer status branitelja imaju i ljudi koji nisu pucali nego su šarafili strujne vodove, kao gradonačelnik sabo.
ili koji su vozili kruh po skloništima, čuvali s dvocjevkama ulaze u skloništa, novinari radija vukovar, kuhari , bolničko osoblje........
plus lažnjaci.

pa dobro, u ratu često i logistika ima svoje zasluge i zaslužuje pohvale...naročito logistika u vukovaru gdje su, što se tiče opasnosti, svi bili na prvoj crti i malo ispred nje

lažnjaci su druga priča i to je sramota koja se treba i mora ispraviti

patriot
03-01-2013, 23:36
nasa logistika te 91 zasluzuje kapu do poda,ona terenska..sastavljena zbrda zdola,a napravila je cuda..hitna i doktori te sestre u vukovaru,naklon do poda..vatrogasci i ljudi koji su se brinuli oko toga da grad funkcionira zbilja ok u onim uvjetima..voda,struja itd..ljudi koji su dostavljali potrebstine kukurynim putem,pa onda i zrakom..zene koje su se brinule za nase momke po prvim crtama i brinule oko hrane..svima im naklon do poda..1800 boraca bez takve stvarne i moralne potpore je doslovno nista..i svi oni za mene zasluzuju status branitelja..plus,koliko puta je pokojni marko ponovio da je njima kad krene granatiranje bilo deset puta gore,jer ove na prvoj crti radi blizine redovno preskacu granate

farcry
04-01-2013, 00:10
Kolika je penzija hrvatskih ratnih veterana ja sam cuo da se krece do 1000 eura ili je nekad tako bilo ?

bandira
04-01-2013, 13:02
nasa logistika te 91 zasluzuje kapu do poda,ona terenska..sastavljena zbrda zdola,a napravila je cuda..hitna i doktori te sestre u vukovaru,naklon do poda..vatrogasci i ljudi koji su se brinuli oko toga da grad funkcionira zbilja ok u onim uvjetima..voda,struja itd..ljudi koji su dostavljali potrebstine kukurynim putem,pa onda i zrakom..zene koje su se brinule za nase momke po prvim crtama i brinule oko hrane..svima im naklon do poda..1800 boraca bez takve stvarne i moralne potpore je doslovno nista..i svi oni za mene zasluzuju status branitelja..plus,koliko puta je pokojni marko ponovio da je njima kad krene granatiranje bilo deset puta gore,jer ove na prvoj crti radi blizine redovno preskacu granate

Slažem se u potpunosti.Našoj terenskoj logistici kapa do poda.Isto tako nemoguće je razlučiti ili vrednovati neke stvari.
Ako električar ili pekar u Vukovaru zaslužuje naklon do poda isti kao i gardist,ako si toga vukovarskog električara svrsta u branitelje,šta sa onim električarom koji je cijeli rat bio u Lori ili Borongaju?
Ili sa časnicima koji se cijeli rat nisu nosom makli iz Lore ili Borongaja?
Ne može to nitko više uredit i jednostavno ne želin više razmišljat o tome.

Farcry
U Hrvatskoj postoji oko 500.000 hrvatskih branitelja, a prema prvoj službenoj objavi Ministarstva branitelja, od 1990. do 2005. godine 1632 hrvatska branitelja počinila su samoubojstvo.
Svake godine život sebi oduzme između 100 i 120 branitelja, Prosječna životna dob branitelja koji počine suicid je 38 godina.

Na temelju Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata pravo na invalidsku mirovinu sredinom 2012 godine ostvarilo je 72.660 korisnika, a među braniteljima s invaliditetom najviše je onih koji imaju 20-postotno oštećenje organizma.
Korisnici HRVI invalidske mirovine, kojih je 54,5 tisuća, prosječno imaju po 20 godina staža.

Prosječna braniteljska mirovina iznosi 5284,85 kuna, no branitelji s najnižom mirovinom, kojih je tristotinjak u Hrvatskoj, prosječno primaju 2300 kuna.
Oko 7000 kuna iznosi, pak, obiteljska braniteljska mirovina koju prima 12 tisuća članova obitelji poginulih, zatočenih ili nestalih branitelja te preminulih korisnika HRVI mirovina.
Mislim kako sa manjim postotkom invaliditeta ide manja mirovina,a moraš imati preko 20% invaliditeta da bi dobio bar nekakvu mirovinu.
(1 euro=7,4 kune)

Većina branitelja, oko 80 posto njih, sama zarađuje za život i vlastitim radom prehranjuje sebe i obitelj.
Bitno je kod branitelja,veterana u Hrvatskoj ako nisu uspili izvući nekakav invaliditet to jest nisu pred lječničkom komisijom dobili mirovinu,nemaju danas praktički nikakva prava ni primanja ako nisu zaposleni.

farcry
05-01-2013, 00:29
Koliko toliko hrvatska drzava vodi racuna od svojim veteranima dok u Srbiji ja ne znam nikoga ko prima ratnu penziju samo ko je postao invalid u ratu dobija to a to je neka mizerna cifra, veteranima iz rata na kosovu jos uvek nisu isplacene dnevnice za 3 meseca koliko je rat trajao ali takodje znam generale jna koji primaju po 1000 e penziju!
Hvala bandira na odgovoru.

NorthStand
05-01-2013, 13:25
meni je bratić od mame, od prvog dana bio u ratu, i nema nikakvu "mirovinu", razlog je jednostavan nije ju ni tražio. on se vodio onom, branio sam svoje šta će mi mirovina. a danas krvavo zarađuje svoj kruh, radi na hrvatskim cestama i zimi i ljeti kad su temperature ekstremno visoke i niske. ali šta ćeš, takvi su više manje naši ljudi, uvijek glume neko poštenje pa izvise. po meni, svaki hrvatski branitelj imao je dužnost ne samo pravo prijavit se na mirovinsko i dobit tih svojih 6-7000 kuna, jer ih je krvavo zaslužio stvaranjem hrvatske države. meni je tetak bio ranjen u nogu, dobio medalju za sudjelovanje u oluji, i opet nije tražio mirovinu i umro je prije 9 godina od raka prostate za koju sam poprilično siguran da je dobio upravo u vojsci kad je često bio pothlađen u tom djelu tijela. prema tome, ne bih baš reko da se država naša odnosi prema braniteljima odgovorno, jer ona bi sama trebala dat tim ljudima mirovine i vodit o njima brigu bez da oni sami nešto traže. jer oni su o istoj toj državi vodili brigu, kad ona nije o njima. ali to je već jedna druga priča, a i nije tema.

Inkvizitor
05-01-2013, 13:28
Gdje odosmo od operacije Bura :zubo

caporegime
14-12-2013, 12:20
vratimo se na operaciju bura koju srbi zovu mitrovdanska bitka.

evo jednog materijala od strane srba koji obiluje nebuloznim podacima.

http://www.youtube.com/watch?v=xuJcxrSzx1I

počevši od brojke od 40 000 napadača :facepalm:zbunjen: pa do napadačkih gubitaka od 580 mrtvih i 1500 ranjenih :009

radilo se o jednoj nedovoljno isplaniranoj operaciji u kojoj je učestvovao isključivo hvo.
hv nije učestvovao pa priče o bobetku kao vođi operacije mogu samo izazvati smijeh.

iz videa se priznaju srpski gubici od 42 mrtva i 350 ranjenih. kako nam nisu poznati srpski gubici ove brojke možemo tumačiti kao najmanje.

priče o 20 000 granata, o trenucima "SLAVE" radi čega većina srpskih vojnika nije ni bila na položajima ( a pričaju o 24satnoj topničkoj pripremi ) više govore o tome kako srbi kad prežive vole od svog preživljavanja raditi mit i bajku.

580 mrtvih koje napominju da su kao sami hrvati priznali, pripadaju snovima.
ja pozivam bilo koga da bilo gdje pronađe takav podatak i neće ga naći iz jednostavnog razloga jer ne postoji.

da na onakvom terenu pogine 580 ljudi, toliku količinu mrtvih kao i ranjenih nije moguće izvući.
sjećamo se kako su srbi slavodobitno snimali muslimanske mrtve pri operaciji jesen 94 a bilo je tek oko 100njak poginulih.
dakle po ovoj srpskoj logici mogao si hodati satima i nailaziti svuda na mrtve i ranjene jer nije moguće izvući toliku količinu ljudi odjednom.
kako o tome nema snimaka ni podataka očito ovaj podatak spada u malo težu fikciju, simptomatičnu za srbe koji kad, kako rekosmo, prežive, od svog preživljavanja prave spektakl.

srećom ima sudionika ove akcije s hrvatske strane kojima ta akcija u cjelokupnom ratovanju i nije ostala u nekom dramatičnom sjećanju.
kako rekosmo, hv nije učestvovao, hvo je ne nekim mjestima probio ali na drugima nije.
na kraju je zbog nemogućnosti ubacivanja savježoh napadnih snaga otkazana akcija.
broj mrtvih je osrednji, nema podataka o tome ali po procjeni još manji nego srpski.
srbi su bili na povišenim položajima, na utvrđenim položajima, dobro opskrbljeni oružjem budući je jna samo promijenila ime a bili su na položajima gdje iza njih više nema ni hrvatskih ni muslimanskih sela.
nakon uspješne operacije lipanjske zore netko je pomislio kako će se vrlo lako ponovo odbaciti srbe a ta lakomislenost je koštala otkazivanja operacije.
hrvatski napad nije uspio ali ova spektakularna mitologija što su srbi stvorili od ove uspješne obrane, polako počinje nadmašivati nadrealizam montyja phytona.
uživajte u materijalima i pokušajte naći i jednog od tih famoznih 580 mrtvih.

treba reći i da su ti "junački" vojnici koji su kao ranjeni, bolesni trčali na front, u operaciji lipanjske zore, svega 5 mjeseci prije doživjeli tako težak poraz da ih je bilo teško sustići u bijegu.
zanimljiv nagli napadaj hrabrosti.

caporegime
07-09-2014, 14:02
u nedostatku postova, evo malo kako srbi gledaju na ove borbe.

Veliki broj ustaša, mudžahedina i plaćenika ostavio je kosti u Hercegovoj zemlji. Iskoristivši početne uspjehe i deblokadu Dubrovnika, neprijatelji su se osokolili i počeli su da vrše konstantne pritiske i napade na srpsku Hercegovinu. Međutim dobro ukopani, motivisani i svjesni šta će se desiti ako neprijatelj prođe Hercegovci su izdržavali sve napade. Do oslobađanja Trnova i Rogoja Hercegovina je bila skoro potpuno izolovana i sama. U Glavnom štabu HV pod komandom generala Janka Bobetka, nekadašnjeg oficira JNA koji je penzionisan nakon Maspoka, osmišljena je operacija Bura. Cilj operacije je bio da se zauzme Nevesinje i uništi nevesinjska brigada, Mostar oslobodi pritiska, i da to bude dalja osnovica ka zauzimanju Trebinja, Bileće i cijele Hercegovine.
Tokom septembra i oktobra dovlačene su i gomilane pješadijske, oklopne i artiljerijske jedinice. Procjenjuje se da je odnos snaha bio 10:1 u korist ustaša, što znači da je na jednog pripadnika Nevesinjske brigade koja je sa 4500 hiljade boraca držala sto kilometara fronta dolazilo 10 neprijateljskih vojnika. Specijalno su dovučene: jedinica za specijalne namjene Ludvig Pavlović, jedinica Ante Bušić, ATJ širokobriješka kažnječička četa, Crne Mambe – Blagaj, Hercegovačka brigada i mostarske brigade. Napadom je lično rukovodio Janko Bobetko. Plan je bio da se posle žestoke artiljerijske pripreme ubace specijalne jedinice u pozadinu, napadnu liniju snabdjevanja i sa leđa priđu braniocima dok bi mnogo jače snage napale frontalno. Napad je planiran na Mitorvdan zato što se znalo da tu slavu slavi velika većina stanovništva i da će borbena gotovost i budnost biti smanjena a linije slabije popunjene. Navikle su ustaše da napadaju na velike pravoslavne praznike i da čine velika zlodjela srpskom narodu. Zanimljivo je izvući logiku koalicije muslimana i ustaša jer tokom oktobra i novembra već su se krenuli razračunavati oko Mostara, Stoca i doline Neretve a ovamo su zajedno krenuli na srpski nišan.
U ranim časovima 8.11.1992. krenula je uraganska vatra iz svih artiljerijskih sredstava. VBR- ovi, dalekometni topovi, haubice, minobacači od 60, 80 120 mm, kao da je eksplodirao vulkan. Artiljerija je djelovala iz pravca Bune, aerodroma Mostar, Kozice, Goranata i Blagaja. Priprema je trajalo više od 6 sati. Nakon artiljerijske pripreme krenuo je pješadijski napad frontalno i napad ubačenih diverzanata. Napadalo se iz nekoliko pravaca Blagaj – Vranjevići – Kamena, Blagaj – Rabina, Zalik – Šipovac te Bijelo polje – Zemlje. Sv. Dimitrije je sačuvao svoje Srbe, jer tokom artiljerijsom napada većina boraca je bila kući slaveći njegovo ime a i oni što su bili na prvim linijama su bili zaštićeini i dobro ukopani.
Cijelo Nevesinje, cijela Hercegovina se digla na noge. Sve što je moglo da nosi pušku ili nekako da pomogne krenulo je na front. Druge linije i rezervnih položaja nije bilo. Borba do smrti, do poslednjeg jer se znalo šta će biti ako pukne linija i ustaše i balije provale u Nevesinje. Nastavili bi svoj krvavi pir koji nisu završili njihovi djedovi. Najžešće borbe bile su na čuvenoj koti 690 – Šćepan Krst.Taj položaj su držali Vukovi, pripadnici nevesinjske brigade na čelu sa majorom Ivkovićem. Na njih su krenuli specijalci iz jedinice „Ludvig Pavlović“ komadanta Božana Šimovića koji je i poginuo na ovoj koti tog dana naletjevši na minu. Posle nekoliko časova borbe povukli su se.Nisu mogli da se dugo oporave od pogibije komadanta.
Položaje na selu Vranjevci držao je vojvoda Rade Radović sa svojim dobrovoljcima. Pršti kamenje, ranjena zemlja vrišti od rana nanesenih od granata ali vojvoda i dobrovoljci se nisu pomjerili. Takođe u srpskoj pozadini poginuo je i komadant spec. jedinice „Leopardi“, koji su naletjeli na srpsku kuhinju. Jednog od najboljih specijalaca HVO – a ubio je srpski kuvar iz papovke. Tih prelomnih trenutaka kada su ginule najozloglašenije ustaše, akcija otupljuje i postepeno staje.
Padale su mine na grad i na bolnicu. Ionako siromašna varoš, imala je tokom 92. god. isto domicilnih stanovnika kao i izbjeglica. Djeca i žene su punile vreće sa pijeskom, lakši ranjenici su se digli i uzeli puške, starci su krenuli na front. Jedina misao svih duša tada je da linija ne smije da pukne. Sva 4 bataljona su brzo popunjena, zauzeli su svoje položaje i krenuli u bitku. Prage, trocjevci, minobacači su krenuli da kose bojovnike i crnokošuljaše. Stiže pomoć iz Bileće, Gacka i Ljubinja. Za jedan dan, ofanziva je slomljena a borbe su trajale još 5-6 dana. Tog dana zauvijek je oči sklopilo 40 junaka, koji stoje sa Obilićem rame uz rame.
Bio je to tužan dan za cijelu srpsku Hercegovinu. Sve je bilo zavijeno u crno, svi su plakali, ali ti div junaci su utkali svoje kosti u odbranu svoje otadžbine. Nema veće ljubavi nego dati život za bližnjeg svog. Ranjeno je oko 300 srpskih sokolova i pričinjena je ogromna materijalna šteta civilnim objektima. Ustaški gubici su bili oko 560 poginulih i preko 1200 ranjenih. Mada to nikad nisu priznali, vješto skrivajući podatke, dugo se širio smrad raspadnutih leševa koje nisu htjeli da pokupe. Lično je general Mladić doletio i odao priznanje cijeloj Hercegovini na neustrašivoj odbrani. Bila je to, ispostaviće se kasnije najveća ofanziva na srpsku Hercegovinu i jedna od ključnih bitaka za opstanak i ostanak srpskog naroda u BiH.

:rofl:rofl:rofl

BWA
09-11-2015, 13:56
Sta kazete nisu ucestvovali HV i ARBIH u ovoj operaciji...

http://i65.tinypic.com/20rwc4n.jpg

Inkvizitor
09-11-2015, 14:34
ABIh je tada bila slabašna, mislim da se čak vodila pod HVO-om, tek kasnije se odvojila To je još 92-ga godina.

Možda jebilo HV-ea, to je moguće.

BWA
09-11-2015, 14:42
Pa kaze da u akciji nije koristeno topnistvo...

http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJALI/RATNI%20DOKUMENTI/agresija_do_1992/1624.pdf

Inkvizitor
09-11-2015, 14:50
Tko je to rekao..

Hecegovac
25-03-2017, 23:23
Dokumentarac bitka za odbranu Hercegovine

https://youtu.be/pp5dc6_B4Ss

Hercegovac Srbin
26-03-2017, 00:23
@Hecegovac nije dobro bio postavljen video

https://www.youtube.com/watch?v=pp5dc6_B4Ss

Pozdravljam sve ljude dobre volje na forumu

Inkvizitor
26-03-2017, 13:06
Zanimljivo mi je da ovi srpski dokumentarci, kako su prepuni dramatike, preuveličavanja, umjesto da samo dokumentiraju što se dogodilo, dadnu čisto tehničke podatke...sve je nekako presoljeno..

Imaju Srbi i dobre dokumentarce..npr "Jedinica" ali ovakvi su stvarno negledljivi a pogotovo neslušljivi.

Grunf
26-03-2017, 13:18
Hercegovac Srbin, jel to Zriki? :D Sala, sala

Inkvizitor
26-03-2017, 13:22

:rofl :rofl

Hercegovac Srbin
27-03-2017, 22:02

Koji Zriki?

Hercegovac Srbin
27-03-2017, 22:11
Zanimljivo mi je da ovi srpski dokumentarci, kako su prepuni dramatike, preuveličavanja, umjesto da samo dokumentiraju što se dogodilo, dadnu čisto tehničke podatke...sve je nekako presoljeno..

Imaju Srbi i dobre dokumentarce..npr "Jedinica" ali ovakvi su stvarno negledljivi a pogotovo neslušljivi.

Mi smo 42 poginula vojnika i 250 ranjenika, a vi i muslimani

Doživeli ste poraz, da ne spominjem muslimansku ofanzivu 1994 Vi valja niste išli sa nima, ipak je pre bila 1993 i bratski sukob po zapadu Hercegovine.

Inkvizitor
28-03-2017, 12:38
Mi??'..mi ne znamo al ćete nam vi reć..

bez par stotina poginulih i par tisuća ranjenih ne dolazi u obzir priča..to smo već sve prešli...davno na topicu..

džaba što su cevi rigale danima ..na kraju je izišao stari Jova iz zemunice i potuko ustaše kvrgavom batinom i drškom od lopate..

bila je lopata i cijela al spalo željezo od vitlanja..

crni bombarder
28-03-2017, 14:14
Nismo izgubili, sve su to Franjo i Slobo dogovorili u Karadjordjevu.