PDA

Pogledaj Full Version : Instrukcije IZ za popis 2013-te

SarajkaDjevojka
29-11-2012, 11:27
Uskoro će popis stanovništva u BiH.IZ već mjesecima obaviještava gradjane bošnjačke nacionalnosti kako da se izjasne.Po Fb profilima statusi su obavezna pojava.Uz naznake " PODIJELITE DALJE ".

Nemaš prava iskočiti iz nacionalnog tora, " Slobodan neogradjena livada je upitna ispaša, a to se smatra izdajom.I to višestrukom.Svaki istup je izdaja bošnjštva, naroda, vjere, BiH ....

Cilj je dominirati u odnosu na ostala DVA naroda.Nikakvi Bosanci i Hercegovci nisu pozeljni jer će se Hrvati izjasniti Hrvatima, a Srbi Srbima.To je neupitno.

Zbunjenost bošnjačkog korpusa prilikom izjašnjavanja samo bi pogodovala drugima.Jedinstvo je jedini spas, a lični osjećaji, zelje i potrebe su opasnost u ključnom momentu opstanka :D

Do kada ćemo zivjeti opterećeni ? Zauvijek ili se nazire tračak svijetlosti u budućnosti napaćenih ljudi i BiH ?

crni bombarder
29-11-2012, 15:14
Koliko ja to razumijem, veci broj Bosnjaka = jaca Bosna, veci broj Bosanaca = slabija Bosna.

Na tom paradoksu pada sva politika laznih multietnicara, odnosno neposredno kazu da je Bosna u sustini bosnjacka, po njihovim postulatima.

pdv
29-11-2012, 17:35
Pa cilj popisa je da se ustanove točni podaci o građanima određene zemlje i u duhu toga se zahtjeva izjašnjavanje po pitanju vjere, nacionalnosti itd. To je zanimljivo pratiti u svim državama, a pogotovo u državi poput BIH. Nadam se da ćemo zahvaljujući ovom popisu moći utvrditi i podatke o protjeranim Hrvatima te kakva je etnička slika u nekadašnjim krajevima sa većinskim hrvatskim stanovništvom. Mene kao Hrvaticu to poprilično zanima, a ostale stvari su mi manje bitne :D

gerilac
30-11-2012, 09:30
Jebeno je ne znati ko si a tvrditi da jedini baštiniš i braniš "Bosnu".Uz slavljenje okupatora što je Turčin nedvojbeno bio.:bravo:bravo:evil:evil

ZGabriel
30-11-2012, 09:33
zašto ovu temu ne prebacite na BIH podforum? tamo bi je vidjelo više ljudi. :nezna sumnjam da Hrvate iz Hrvatske pretjerano zanima popis u BIH...

ljuta trava
30-11-2012, 09:33
Jebeno je ne znati ko si a tvrditi da jedini baštiniš i braniš "Bosnu".Uz slavljenje okupatora što je Turčin nedvojbeno bio.:bravo:bravo:evil:evil

:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl :rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl

Inkvizitor
30-11-2012, 09:37
zašto ovu temu ne prebacite na BIH podforum? tamo bi je vidjelo više ljudi. :nezna sumnjam da Hrvate iz Hrvatske pretjerano zanima popis u BIH...

Ovo nije forum Hrvata iz Hrvatske nego svih Hrvata. Pogle naziv portala.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 09:38
Pa ta promjena iz Muslimana u Bošnjake je očigledno zbunjujuća.Ne bih je nazvala krizom identiteta i neznanjem nego više poluneuspjelim pokušajem manipulacije.Taj termin kao odrednicu nisu usvojili ni Bošnjaci, te je svakako uslijed ove " nenormalizacije odnosa " tako nešto previše zaočekivati od jednog Hrvata ili Srbina.Mislim da je ta opcija ujedinjenja bosanskohercegovačkog korpusa svih vjera i nacija bio prvobitan bezsuspiješan plan.

Danas godinama poslije tome se odupire čak i dio bošnjačkog korpusa.Mogli bi tako doći u situaciju da se na popisu pojave Bosanci kao nova nacionalna odrednica.Bespredmetno je kalkulirati ciframa.

galija
30-11-2012, 09:40
Iskreno meni kao nekom kome je nacionalnost jako bitna,nije normalno da se bilo tko izjasni kao Bosanac ili nedaj Bože Hercegovac,to mi je na tragu onih Jugoslovenčića a svi znamo koliko je taj koncept promašen.

ljuta trava
30-11-2012, 09:41
Pa ta promjena iz Muslimana u Bošnjake je očigledno zbunjujuća.Ne bih je nazvala krizom identiteta i neznanjem nego više poluneuspjelim pokušajem manipulacije.Taj termin kao odrednicu nisu usvojili ni Bošnjaci, te je svakako uslijed ove " nenormalizacije odnosa " tako nešto previše zaočekivati od jednog Hrvata ili Srbina.Mislim da je ta opcija ujedinjenja bosanskohercegovačkog korpusa svih vjera i nacija bio prvobitan bezsuspiješan plan.

Danas godinama poslije tome se odupire čak i dio bošnjačkog korpusa.Mogli bi tako doći u situaciju da se na popisu pojave Bosanci kao nova nacionalna odrednica.Bespredmetno je kalkulirati ciframa.

Bit će zanimljivo samim popisivačima , posebno kad stariji ljudi krenu sa pitanjima :--Bolan Meho što smo mi danas ?

ljuta trava
30-11-2012, 09:43
Iskreno meni kao nekom kome je nacionalnost jako bitna,nije normalno da se bilo tko izjasni kao Bosanac ili nedaj Bože Hercegovac,to mi je na tragu onih Jugoslovenčića a svi znamo koliko je taj koncept promašen.

Ni jedan Hrvat , a ni Srbin se sigurno neće tako izjasniti , a treća strana će imati problema , nastat će podjela na Bošnjake , Bosance , Muslimane i tko zna kakve još nazive .

Marta
30-11-2012, 09:45
Ni jedan Hrvat , a ni Srbin se sigurno neće tako izjasniti , a treća strana će imati problema , nastat će podjela na Bošnjake , Bosance , Muslimane i tko zna kakve još nazive .

Zar se ne mora upisat nacionalnost? :shock :shock

Inkvizitor
30-11-2012, 09:45

osim Babinih oko Kladuše ja mislim da će se plebiscitarno bosanskohercegovački muslimani izjasniti kao Bošnjaci. Bit če tu nešto raje iz urbanih sredina i mješanih brakova koje će Bosančit..ali to će bit promili.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 09:48
Bit će zanimljivo samim popisivačima , posebno kad stariji ljudi krenu sa pitanjima :--Bolan Meho što smo mi danas ?

Pa naravno da hoće.Ljudi su neinformirani.Termin Bošnjak uopće ne povezuju kao odgovarajuću odrednicu.No bez sumnje hodze će to već poslije nove godine na " dzumi" pojašnjavati.SAFF je već donio odgovarajući proglas.Tako da za starija populacija neće biti gubitak sigurno :)

ljuta trava
30-11-2012, 09:49
osim Babinih oko Kladuše ja mislim da će se plebiscitarno bosanskohercegovački muslimani izjasniti kao Bošnjaci. Bit če tu nešto raje iz urbanih sredina i mješanih brakova koje će Bosančit..ali to će bit promili.

S obzirom da su tiskani šalabahteri sa ispravnim nazivom nacije , ne bih se čudio .Nego kako li će se izjasnit oni ,,hrvati,, iz KALESIJE , to će biti zanimljivo .

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 09:50

I Babini nisu više tako jedinstveni, no za ove iz urbanih sredina i ljude iz mješovitih brakova se slazem.

ljuta trava
30-11-2012, 09:51
Zar se ne mora upisat nacionalnost? :shock :shock

Mora se upisati nacionalnost , ali velikom dijelu muslimanskog stanovništva je to upravo najteže pitanje , zato se krenulo sa tiskanjem šalabahtera sa ispravnim nazivom nacije .

Inkvizitor
30-11-2012, 09:51
I Babini nisu više tako jedinstveni, no za ove iz urbanih sredina i ljude iz mješovitih brakova se slazem.

Pa nikad nitko nije 100% jedinstven ali govorimo o većini. Kako ćeš se ti izjasnit?'

ljuta trava
30-11-2012, 09:54
Pa nikad nitko nije 100% jedinstven ali govorimo o većini. Kako ćeš se ti izjasnit?'

A valjda kao Mostarka iz Stoca:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl

ZGabriel
30-11-2012, 09:54
Ovo nije forum Hrvata iz Hrvatske nego svih Hrvata. Pogle naziv portala.

naravno, ali na ovom podforumu će se tema izgubiti među drugima. :nezna na podforumu "HB i ostatak BIH" ima manje tema, bilo bi uočljivije. samo predlažem.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 09:57

Pa ako ne budem muljala svakako ne bi trebala biti obuhvaćena popisom.Kao ni Ti uostalom :)

ljuta trava
30-11-2012, 09:58
Pa ako ne budem muljala svakako ne bi trebala biti obuhvaćena popisom.Kao ni Ti uostalom :)

Kakvo muljanje , ako imaš BiH državljanstvo muljanja nema .

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 10:00
http://www.fzs.ba/Dem/Popis/Zakon%20o%20popisu-hr.pdf

Evo o popisu, ako nekog zanima.Tko će biti obuhvaćen.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 10:03
Kakvo muljanje , ako imaš BiH državljanstvo muljanja nema .

Nema veze BiH drzavljanstvo.Zadnju godinu nisam zavedena da radim ili se škoöujem na teritoriji BiH.Dakle ne " postojim".
Stan, kuća ili nekretnine biće uvedene no postoji niz uslova koje moraš popuniti da bi bio / la popisan.Imaš gore link u predhodnom postu.

ljuta trava
30-11-2012, 10:03
http://www.fzs.ba/Dem/Popis/Zakon%20o%20popisu-hr.pdf

Evo o popisu, ako nekog zanima.Tko će biti obuhvaćen.

Popisom će biti obuhvaćeni:
a) državljani Bosne i Hercegovine s prebivalištem ili boravištem u Bosni i Hercegovini, bez
obzira na to jesu li u trenutku popisa prisutni u Bosni Hercegovini ili su odsutni iz Bosne i
Hercegovine,

ljuta trava
30-11-2012, 10:04
Nema veze BiH drzavljanstvo.Zadnju godinu nisam zavedena da radim ili se škoöujem na teritoriji BiH.Dakle ne " postojim".
Stan, kuća ili nekretnine biće uvedene no postoji niz uslova koje moraš popuniti da bi bio / la popisan.Imaš gore link u predhodnom postu.

Ako je tako , znači da svi protjerani nemaju pravo biti popisani .

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 10:08
Popisom će biti obuhvaćeni:
a) državljani Bosne i Hercegovine s prebivalištem ili boravištem u Bosni i Hercegovini, bez
obzira na to jesu li u trenutku popisa prisutni u Bosni Hercegovini ili su odsutni iz Bosne i
Hercegovine,

No kako i koliko dugo odsutni ?
Mozeš popisati suprugu Koja je otišla u posjetu majci na desetak dana, u vrijeme uskrsa, djecu i sl.Pročitaj do kraja, komplicirani su dodaci.

ljuta trava
30-11-2012, 10:11
No kako i koliko dugo odsutni ?
Mozeš popisati suprugu Koja je otišla u posjetu majci na desetak dana, u vrijeme uskrsa, djecu i sl.Pročitaj do kraja, komplicirani su dodaci.

Sve mi je jasno , a sad zamisli kad na pr. u Srebrenici bude na popisu veći broj Bošnajka od onog prijeratnog , jer su se masovno prijavljivali za izbore .Što će neki likovati nakon izbora .Zakon je napravljen tako da onemogući velikom broju stanovnika pravo da budu popisani .

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 10:21
Sve mi je jasno , a sad zamisli kad na pr. u Srebrenici bude na popisu veći broj Bošnajka od onog prijeratnog , jer su se masovno prijavljivali za izbore .Što će neki likovati nakon izbora .Zakon je napravljen tako da onemogući velikom broju stanovnika pravo da budu popisani .

Te zakonske rupe " stoje ".Što se tiče protjeranih iz Podrinja naprimjer biće popisani ( ako imaju stalno mjesto prebivanja ) u KS ili TK, a ako su povratnici kao u dijelovima općine Zvornik tačnije Divič onda tamo.

Inkvizitor
30-11-2012, 10:22
Dobro..kako bi se ti izjasnila da ti dođu sa forumularom.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 10:25
Bosanka, Ateistica :D

Inkvizitor
30-11-2012, 10:27
Bosanka, Ateistica :D

Tako reci.

ZGabriel
30-11-2012, 10:43

neki sanjaju da je BIH Amerika, kao što su nekad za SFRJ. i nikako da se probude...

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 10:55
Tako reci.

Mogli bi Bosanci postati 4 kontitutivni narod :))

Inkvizitor
30-11-2012, 10:59

Bosanci su uvijek bili regionalizam a ne nacionalna odrednica..

Tebi je najbolje da se izjasniš Hrvaticom :nezna

gerilac
30-11-2012, 11:10

A kako ?Treba li za to promjena Ustava jesi li se raspitala.I dogovor sve tri naroda koji su sada konstitutivni .Ili će ostali silom Ustav mjenjati.:):)

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 11:12
Bosanci su uvijek bili regionalizam a ne nacionalna odrednica..

Tebi je najbolje da se izjasniš Hrvaticom :nezna

Pa je to je tačno u vezi regionalizma.No pošto se odrednica Bošnjak / inja veze isključivo za Muslimane, a ja sam vjerski neopredijeljena smatram poštenim izjasniti se Bosankom :D

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 11:13
A kako ?Treba li za to promjena Ustava jesi li se raspitala.I dogovor sve tri naroda koji su sada konstitutivni .Ili će ostali silom Ustav mjenjati.:):)

Ja kazem " mogli bi u nekoj budućnosti ".Dakle ...pretpostavka, ne tvrdnja.Nadam se da mozeš razlikovati :)

gerilac
30-11-2012, 11:17
Ja kazem " mogli bi u nekoj budućnosti ".Dakle ...pretpostavka, ne tvrdnja.Nadam se da mozeš razlikovati :)

Sarajko da nisi malo sklona slagati :):)

"Mogli bi Bosanci postati 4 kontitutivni narod "

Ne vidim nigdje ovo u "nekoj budućnosti "

gerilac
30-11-2012, 11:18
Podjeliše se bošnje a mi ni krivi ni dužni :):)

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 11:20
Mardar, jesi to Ti ?mogli bi, jeste buduće vrijeme.Sad koliko skorije, znak je pitanja :P

Nisam sklona lazima, tačno definišem što mislim reći :D

ZGabriel
30-11-2012, 11:21

jel ti to navijaš za povratak JugoslOvena? :zubo

usput, ne mogu ti se slati privatne poruke. :014

Marta
30-11-2012, 11:25

Sta se bunis, jos malo i moci ces reci da si Posavac, Hercegovac .... to ce biti "nacionalno" opredjeljenje.

gerilac
30-11-2012, 11:26
Pa Bog s tobom imaš li mail :):)

Marta
30-11-2012, 11:27
imam :love jesi piso? nisam bila davno na mailu :zubo

gerilac
30-11-2012, 11:29
Sta se bunis, jos malo i moci ces reci da si Posavac, Hercegovac .... to ce biti "nacionalno" opredjeljenje.

Daj Marta mogli bi onda ići i s onim Mostarac,Rožanin ,Livanjka ,Duvanjka :evil:evil:belj1:belj1:rofl:rofl

Marta
30-11-2012, 11:30
Daj Marta mogli bi onda ići i s onim Mostarac,Rožanin ,Livanjka ,Duvanjka :evil:evil:belj1:belj1:rofl:rofl

kad oni mogu, sto mi nemeremo ... :nezna

ZGabriel
30-11-2012, 11:30
Pa Bog s tobom imaš li mail :):)

ovako je zabavnije. :D

ispričavam se na offu. :)

mda, meni nisu jasni ti "krojači". mislim, jasna mi je namjera, ali valjda podcjenjuju ljude. ok, postoje ljudi koji potječu iz miješanih brakova i razumijem da se njima teško opredijeliti. ali valjda su odgajani u nekoj anacionalnoj sredini, pa zašto bi im bio problem biti nacionalno neopredijeljen? :nezna zašto izmišljati neku hibridnu naciju, kao što je bilo pokušaja s JugoslOvenima?

Marta
30-11-2012, 11:31
ovako je zabavnije. :D

ispričavam se na offu. :)

mda, meni nisu jasni ti "krojači". mislim, jasna mi je namjera, ali valjda podcjenjuju ljude. ok, postoje ljudi koji potječu iz miješanih brakova i razumijem da se njima teško opredijeliti. ali valjda su odgajani u nekoj anacionalnoj sredini, pa zašto bi im bio problem biti nacionalno neopredijeljen? :nezna zašto izmišljati neku hibridnu naciju, kao što je bilo pokušaja s JugoslOvenima?

ma tko ih sisa, sta ti zelis biti?
Posavka? ili cemo ici malo dalje pa ispitati odakle su tvoji prijeci doselili ... mozda bues Hercegovka, a tek onda muke ... kad se budes morala odlucit ...

gerilac
30-11-2012, 11:33
imam :love jesi piso? nisam bila davno na mailu :zubo

A joj ja ZGabrieli replicirao da ima mail.A ne sjećam se jesam li ti pisao i kada možda jesam

:zbunjen::zbunjen:

ZGabriel
30-11-2012, 11:34
ma tko ih sisa, sta ti zelis biti?
Posavka? ili cemo ici malo dalje pa ispitati odakle su tvoji prijeci doselili ... mozda bues Hercegovka, a tek onda muke ... kad se budes morala odlucit ...

s očeve strane Imoćanka. :smijeh tek sam sad na muci. :muka jesam li bosanska Hrvatica ili hrvatska Bosanka? :muka tko sam ja uopće i gdje da stavim iksić? :cry

Marta
A joj ja ZGabrieli replicirao da ima mail.A ne sjećam se jesam li ti pisao i kada možda jesam

:smijeh :smijeh
nema veze, znam da si i meni bio pisao, a ja tam ne idem bas cesto :zubo

ZGabriel

e sad si se uvalio. :rofl

gerilac
30-11-2012, 11:35
kad oni mogu, sto mi nemeremo ... :nezna

Pa možemo ali treba li nam to Marta.A joj nemojte mene sada pepati ovdje :):)

gerilac
30-11-2012, 11:36
Znaaaaaaaaaaaaaaaaaam zato sam odustao od škrabanja :):)

Marta
30-11-2012, 11:36
e sad si se uvalio. :rofl

tko ce koga tuc, ti mene ili ja tebe :lupa

:smijeh

pdv
30-11-2012, 11:38
Ljud, zašto chatate na jednoj ozbiljnoj temi? Ne razumin ovu potrebu za sjebavanjem svake imalo ozbiljne teme, a imate cili pdf za chat, cmakanje i plesanje :)

ZGabriel
30-11-2012, 11:43
u pravu si pedevušo, nek moderatori prebace offtopic na chat. ;) uključujući i ovu poruku.

Marta
30-11-2012, 11:45
s očeve strane Imoćanka. :smijeh tek sam sad na muci. :muka jesam li bosanska Hrvatica ili hrvatska Bosanka? :muka tko sam ja uopće i gdje da stavim iksić? :cry

hm :misli :misli

mozda ja zelim biti volksdeutsch ... st cu onda? :misli

Marta
30-11-2012, 11:58
Ljud, zašto chatate na jednoj ozbiljnoj temi? Ne razumin ovu potrebu za sjebavanjem svake imalo ozbiljne teme, a imate cili pdf za chat, cmakanje i plesanje :)

Inace si u pravu, ozbiljne teme se bi trebalo trolati. Al ovo izjasnjavanje je, kao sto mardar rece, smijuriji ziva :)

Aleksa
30-11-2012, 12:39
Pa je to je tačno u vezi regionalizma.No pošto se odrednica Bošnjak / inja veze isključivo za Muslimane, a ja sam vjerski neopredijeljena smatram poštenim izjasniti se Bosankom :D

Kako sam ja razumeo zamisao Muhameda Filipovića, preimenovanje Muslimana u Bošnjake 1993. godine učinjeno je da bi se izbegla verska odrednica u nazivu nacije. Do tada je dosta Muslimana (po nacionalnosti) zaista bilo ateista, članova KP i sl, i zaista bi izgledalo protivrečno samoodređenje tipa "Musliman (nacija) - ateista (veroispovest)". Naziv Bošnjak je rešenje koje nacionalno okuplja i muslimane i ateiste, naravno i katolike i pravoslavce koji se eventualno ne osećaju Hrvatima ili Srbima.
Zbog čega je "Bošnjak" od nacionalne odrednice koja okuplja različite veroispovesti stiglo do nacionalne odrednice isključivo onih koji se u verskom smilsu osećaju kao muslimani, valjda treba tražiti u činjenici da je Islamska VZ mnogo i vrlo aktivno uključena u bošnjačko nacionalno samoodređivanje. Tako da oni koji bi se eventualno osećali Bošnjacima a nisu vernici, tu ne vide mesta za sebe i prelaze na bosanski identitet.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 12:44
Zbog čega je "Bošnjak" od nacionalne odrednice koja okuplja različite veroispovesti stiglo do nacionalne odrednice isključivo onih koji se u verskom smilsu osećaju kao muslimani, valjda treba tražiti u činjenici da je Islamska VZ mnogo i vrlo aktivno uključena u bošnjačko nacionalno samoodređivanje. Tako da oni koji bi se eventualno osećali Bošnjacima a nisu vernici, tu ne vide mesta za sebe i prelaze na bosanski identitet.

Ovo je u potpunosti tačno.Zato ja ne zelim imati veze sa IZ i njenim manipulacijama :)

Inkvizitor
30-11-2012, 12:46
Zašto bi Bošnjak bio samo musliman. Kakve veze to ima.

nema to veze s onim što pričate. To je politička namisao a ne vjerska.

pdv
30-11-2012, 12:48

Ovo i mene zanima. Ako ste već Bošnjaci kakve veze vaša vjera ima s tim. Posebno se upisuje nacija, a posebno se upisuje vjeroispovijest. To je isto kao da Hrvati koji su ateisti za sebe traže neki drugi naziv.

Inkvizitor
30-11-2012, 12:53
Ovo i mene zanima. Ako ste već Bošnjaci kakve veze vaša vjera ima s tim. Posebno se upisuje nacija, a posebno se upisuje vjeroispovijest. To je isto kao da Hrvati koji su ateisti za sebe traže neki drugi naziv.

Ma nema veze nikakve naziv Bošnjaci je uzet da bi se reklo..evo mi smo Bošnjaci i jedini smo autohtoni stanovnici Bosne i ona samo nama pripada. Nema to nikakve veze s vjerom.

ZGabriel
30-11-2012, 12:53

ali Bošnjak kao nacija je nedavno izmišljen. :nezna nije ni čudo da izaziva toliko pomutnje. koliko ja znam, muslimani su se negdje do 60-ih izjašnjavali uglavnom kao Hrvati, onda im je Tito dao veliko M. pa su postali nacija. sad im to više ne odgovara, a nema više Jugoslavije da budu Jugoslaveni. Bosanac je regionalna odrednica, ne nacionalna, pa ni to nije dobro. živi kupus, ukratko.

Aleksa
30-11-2012, 12:55
Ovo je u potpunosti tačno.Zato ja ne zelim imati veze sa IZ i njenim manipulacijama :)

Pa to je tvoj pristup za koji ja ne mogu reći ni da je dobar ni loš. Recimo, ni ja nisam neki ljubitelj Crkve, smeta mi njen uticaj na nacionalnu politiku, ali baš i ne vidim da je rešenje da budem nešto drugo u nacionalnom smislu od onoga što je nacionalni identitet Crkve.

Po definicijama jeste, ali na popisima u Srbiji, Crnoj Gori, pretpostavljam i u Hrvatskoj, i sad u BiH, IZ vodi kampanju za nacionalno bošnjaštvo koristeći svoju infrastrukturu. To opet ne mora imati veze, to opet ne stavlja znak jednakosti između bošnjaštva i muslimanstva, ali nekim ljudima i smeta. Čaj su rezlutati popisa pokazali da kampanja i nije bila baš uspešna. Mene zanima da li je to kontraefekat kampanje, inercija predhodnih izjašnjavanja, ili efekat drugih kampanja. UCG npr. imaš Bošnjake, Muslimane, Crnogorce-muslimane, možda i Bosance zaboravio sam.

Inkvizitor
30-11-2012, 12:55
ali Bošnjak kao nacija je nedavno izmišljen. :nezna nije ni čudo da izaziva toliko pomutnje. koliko ja znam, muslimani su se negdje do 60-ih izjašnjavali uglavnom kao Hrvati, onda im je Tito dao veliko M. pa su postali nacija. sad im to više ne odgovara, a nema više Jugoslavije da budu Jugoslaveni. Bosanac je regionalna odrednica, ne nacionalna, pa ni to nije dobro. živi kupus, ukratko.

Bosanskim muslimanima je tek tada data mogućnost da se nacionalno izjašnjavaju ali samo po vjerskoj odrednici što je glupost. Prije toga su mogli samo kao Srbi ili Hrvati ili neopredjeljeni.

Alija je odbijao naziv Bošnjak jer je zastupao stajalište da su svi muslimani svijeta dio jednog ummeta i da je nacionalizam po islamu štetan.

na bošnjaštvo ga nagovorio Adil Zulfikarpašić..Alija se duog tome opirao..

pdv
30-11-2012, 12:58
Ma nema veze nikakve naziv Bošnjaci je uzet da bi se reklo..evo mi smo Bošnjaci i jedini smo autohtoni stanovnici Bosne i ona samo nama pripada. Nema to nikakve veze s vjerom.

Moram priznati da mi je sve to malo konfuzno. Kako misliš autohtoni stanovnici?

Da, vidim da su nastali problemi. Stoga mi nije jasno zašto jednostavno ne stave neki naziv bez obzira na vjeru.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 13:00

Ko alkar si.U sridu.Da naziv je vjerovatno preuzet zbog baštinjenja povijesti srednjevijekovne Bosne.

pdv
30-11-2012, 13:02
Ko alkar si.U sridu.Da naziv je vjerovatno preuzet zbog baštinjenja povijesti srednjevijekovne Bosne.

A, kakve veze Bošnjaci s tim imaju? ;) Ne možete svoje naziv temeljiti na hrvatskoj povijesti. Neozbiljno je.

Inkvizitor
30-11-2012, 13:02
Moram priznati da mi je sve to malo konfuzno. Kako misliš autohtoni stanovnici?

kak ne kužiš, Hrvatska=Hrvati.. Srbija= Srbi... Bosna= Bošnjaci

pdv
30-11-2012, 13:03

Sad mi je jasno. Samo što to nema nikakvog smisla.

Inkvizitor
30-11-2012, 13:03
A, kakve veze Bošnjaci s tim imaju? ;) Ne možete svoje naziv temeljiti na hrvatskoj povijesti. Neozbiljno je.

Oni to ne smatraju hrvatskom poviješću nego bošnjačkom..

iako istovremeno slave one koji su uništili tu srednjovjekovnu Bosnu..Osmanlije.

tu i jest paradoks..

konfuzija je to živa..

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 13:06
Vidite da su teme o BiH zanimljivije, nego o HDZ i kukurikavcima :)

pdv
30-11-2012, 13:07
Oni to ne smatraju hrvatskom poviješću nego bošnjačkom..

iako istovremeno slave one koji su uništili tu srednjovjekovnu Bosnu..Osmanlije.

tu i jest paradoks..

konfuzija je to živa..

Da, vidim. Jednom sam čitala neku raspravu na forumu u vezi bošnjačke povijesti i upravo je ovo što ti pišeš. Nevjerojatno je kako su im isprani mozgovi i kako unatoč tome što imaju otvorene granice naobrazbe zahvaljujući internetu i dalje stoje učahureni u neku totalno nebuloznu i logici neprihvatljivu priču.

ZGabriel
30-11-2012, 13:07
Bosanskim muslimanima je tek tada data mogućnost da se nacionalno izjašnjavaju ali samo po vjerskoj odrednici što je glupost. Prije toga su mogli samo kao Srbi ili Hrvati ili neopredjeljeni.

Alija je odbijao naziv Bošnjak jer je zastupao stajalište da su svi muslimani svijeta dio jednog ummeta i da je nacionalizam po islamu štetan.

na bošnjaštvo ga nagovorio Adil Zulfikarpašić..Alija se duog tome opirao..

zato i kažem da je kupus.

što nema apsolutno nikakve veze s povijesnim činjenicama. :rofl pa di su ti Bošnjaci bili dok su Hrvati vladali Bosnom? :D a, ne, ne, povijest počinje s upadom Turaka, ono prije se ne računa. i kad to proklamira "krema" jednog naroda, onda je sve jasno...

pdv
30-11-2012, 13:08
Vidite da su teme o BiH zanimljivije, nego o HDZ i kukurikavcima :)

Da, svakako :)

Ali i inače gdje god imaš tako više naroda na jednom prostoru teme moraju biti zanimljive.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 13:09
Stvaranjem nacije, stvara se povijest.Za stotinjak godina mozda sve ovo neće biti tako bitno.Pa ni polemike o srednjevjekovnoj Bosni, Hrvatima i Bošnjacima :D

Inkvizitor
30-11-2012, 13:11
Da, vidim. Jednom sam čitala neku raspravu na forumu u vezi bošnjačke povijesti i upravo je ovo što ti pišeš. Nevjerojatno je kako su im isprani mozgovi i kako unatoč tome što imaju otvorene granice naobrazbe zahvaljujući internetu i dalje stoje učahureni u neku totalno nebuloznu i logici neprihvatljivu priču.

ja kad pričam..a pričao sam milion puta na fhr-u i ka dpitam..kako možete slaviti istovremeno i srednjovjekovnu Bosnu i osmanlije koje su je uništila nikad ne dobijem konkretan odgovor jer ga i ne može biti jer je paradoks sam posebi..

Pitam kako možete slaviti i Stjepana Tomaševića i Sultana Fatiha koji je Stjepanu odrubio glavu

Znaš koju tezu onda zastupaju..kao svi su vladari Bosne..srednjovjekovni bili ok samo Tomašević nije..njega ne mirišu..

a da to nije slučajno zato jer mu je Fatih odrubio glavu?? :)

I znaš što kažu

Aleksa
30-11-2012, 13:13
Ah, te povijesne činjenice... One su onakve kakve jesu. Nikakvih garancija nemamo da su korektno prenesene. Osim toga, svako ih različito vrednuje. Kad smo sa mnom raspravljali o tome zašto Hrvati nisu ustali protiv AU, kao što Srbi jes protiv Osmanlija, dobio sam odgovor (od kolege Inkvija :D) da nije svaki okupator isti. Pa zašto bi onda za Bošnjake morao da turski okupator bude na isti način posmatran kao što je posmatran od strane Hrvata ili Srba?

Inkvizitor
30-11-2012, 13:16
Ah, te povijesne činjenice... One su onakve kakve jesu. Nikakvih garancija nemamo da su korektno prenesene. Osim toga, svako ih različito vrednuje. Kad smo sa mnom raspravljali o tome zašto Hrvati nisu ustali protiv AU, kao što Srbi jes protiv Osmanlija, dobio sam odgovor (od kolege Inkvija :D) da nije svaki okupator isti. Pa zašto bi onda za Bošnjake morao da turski okupator bude na isti način posmatran kao što je posmatran od strane Hrvata ili Srba?

pa to nije sporno da oni istovremeno ne svojataju i ove i one da ih ne ponavljam po stoti put. Tebi treba stavrno nekad sve crtat. I kad nacrtaš džaba. Ponekad pomislim da nisi baš sazrio u tintari .D

pdv
30-11-2012, 13:17
ja kad mpričam..a pričao sam milion puta na fhr-u i ka dpitam..kako možete slaviti istovremeno i srednjovjekovnu Bosnu i osmanlije koje su je uništila nikad ne dobijem konkretan odgovor jer ga i ne može biti jer je paradoks sam posebi..

Pitam kako možete slaviti i Stjepana Tomaševića i Sultana Fatiha koji je Stjepanu odrubio glavu

Znaš koju tezu onda zastupaju..kao svi su vladari Bosne..srednjovjekovni bili ok samo Tomašević nije..njega ne mirišu..

a da to nije slučajno zato jer mu je Fatih odrubio glavu?? :)

I znaš što kažu

Što ;)

Ali da, teze su im neobranjive skroz. Ono, žao ti bude čitat kako se izvlače. I zato ja i govorim kako su te intelektualne kreme društva pogubne ako manipuliraju povijesnim činjenicama i sa bilo kojom znanosti. Te gluposti su temelj za neke nove ratove tj. to je odlična priprema za nečije imperijalističke primisli jednog dana jer narod već imaš na svojoj strani. Dovoljno je pogledati koliko preko neta fanatično brane te tvrdnje iako im se na lijep način pokušava objasniti i dokazati ali ne žele prihvatiti.

Inkvizitor
30-11-2012, 13:19
Što ;)

Ali da, teze su im neobranjive skroz. Ono, žao ti bude čitat kako se izvlače. I zato ja i govorim kako su te intelektualne kreme društva pogubne ako manipuliraju povijesnim činjenicama i sa bilo kojom znanosti. Te gluposti su temelj za neke nove ratove tj. to je odlična priprema za nečije imperijalističke primisli jednog dana jer narod već imaš na svojoj strani. Dovoljno je pogledati koliko preko neta fanatično brane te tvrdnje iako im se na lijep način pokušava objasniti i dokazati ali ne žele prihvatiti.

ma ovo je ispod trebalo ići iznad..napisao sam što kažu... brzina..:D

pdv
30-11-2012, 13:21
ma ovo je ispod trebalo ići iznad..napisao sam što kažu... brzina..:D

aha, nadam se da nisi u svemu tako brz :evil :D

Aleksa
30-11-2012, 13:28
pa to nije sporno da oni istovremeno ne svojataju i ove i one da ih ne ponavljam po stoti put. Tebi treba stavrno nekad sve crtat. I kad nacrtaš džaba. Ponekad pomislim da nisi baš sazrio u tintari .D

Meni nije sporno ni svojatanje. Ako se ljudi prvenstveno identifikuju sa zemljom - Bosnom, normalno je da svojataju sve ono što je deo istorije te zemlje. A tu spadaju i Turci i predosmanska Bosna. To se zove moć amalgamacije. U logici, to se zove dijalektika, mirenje protivrečnosti. :)

pdv
30-11-2012, 13:31
Meni nije sporno ni svojatanje. Ako se ljudi prvenstveno identifikuju sa zemljom - Bosnom, normalno je da svojataju sve ono što je deo istorije te zemlje. A tu spadaju i Turci i predosmanska Bosna. To se zove moć amalgamacije. U logici, to se zove dijalektika, mirenje protivrečnosti. :)

Nije sporno svojatanje ali je sporno ne nazivanje stvari svojim imenom. Njihovi pretci su bili dio te povijesti ali ne na način na koji oni to žele prikazati i stvarati nešto izmišljeno na tim temeljima što s tim zapravo i nema veze.

To je isto kao da grupa koja se bori za mir u svijetu krene propagirati četničke metode ratovanja kao nešto na čemu se temelji njihova borba za mir :zubo

Aleksa
30-11-2012, 13:36
Nije sporno svojatanje ali je sporno ne nazivanje stvari svojim imenom. Njihovi pretci su bili dio te povijesti ali ne na način na koji oni to žele prikazati i stvarati nešto izmišljeno na tim temeljima što s tim zapravo i nema veze.

To je isto kao da grupa koja se bori za mir u svijetu krene propagirati četničke metode ratovanja kao nešto na čemu se temelji njihova borba za mir :zubo

Pa, daj malo usitni. Kako to oni žele prikazati?

pdv
30-11-2012, 13:46
Pa, daj malo usitni. Kako to oni žele prikazati?

Jel' ti mene zajebavaš?

Aleksa
30-11-2012, 13:50
Jel' ti mene zajebavaš?

Ne, uopšte. Želeo bih da to "žele prikazati" malo konkretizuješ, kako bih znao da ti odgovorim. Da budem siguran na šta misliš.

pdv
30-11-2012, 13:57
Ne, uopšte. Želeo bih da to "žele prikazati" malo konkretizuješ, kako bih znao da ti odgovorim. Da budem siguran na šta misliš.

Žele prikazati kako njima pripada pravo na srednjovjekovnu povijest Bosne, a da pri tome ne priznaju da je to tada bio hrvatski teritorij i da su zapravo nastali prihvaćanjem muslimanske vjere prilikom turskih osvajanja. Mene ne smeta hoće li se oni nazivati Bošnjacima ili Izvanzemaljcima ali nije u redu da svoju povijest temelji ne nečem krivom. Ili da uzimaju dio koji im ne pripada. Ja ne krijem da su tzv. Bošnjaci potomci srednjovjekovnih stanovnika Bosne ali ne na način na koji bi oni to htjeli prikazati. Uostalom, ne znaju ni oni što žele.

Vepar
30-11-2012, 14:06
Mislim da je Bošnjacima potrebna njihova republika, entitet, kao i drugim narodima. Vjerujem da je lutanje za vlastitim identitetom (uz određene iznimke, kako reče Inkvi) završeno, nakon formiranja vlastite nacije logično slijedi i stvaranje svoje nacionalne države. Naravno, ne baš onako velike kakvom je zamišljaju, ali Bože moj...

Aleksa
30-11-2012, 14:13
Žele prikazati kako njima pripada pravo na srednjovjekovnu povijest Bosne, a da pri tome ne priznaju da je to tada bio hrvatski teritorij i da su zapravo nastali prihvaćanjem muslimanske vjere prilikom turskih osvajanja. Mene ne smeta hoće li se oni nazivati Bošnjacima ili Izvanzemaljcima ali nije u redu da svoju povijest temelji ne nečem krivom. Ili da uzimaju dio koji im ne pripada. Ja ne krijem da su tzv. Bošnjaci potomci srednjovjekovnih stanovnika Bosne ali ne na način na koji bi oni to htjeli prikazati. Uostalom, ne znaju ni oni što žele.

Pa ako su im preci živeli u srednjevekovnoj Bosni, onda valjda i imaju pravo da povest svojih predaka smatraju svojom. A prihvatanje muslimanske vere samo je deo nacionalnog subjektiviziranja, i nije jedini. Uostalom, ako je Bosna uspostavljena kao zasebna srednjevekovna država, zašto bi priznavali da je to hrvatska teritorija? Hrvatska država se možda u još ranijoj prošlosti prostirala i preko nekoh delova Bosne, ali kako se prostirala tako je i otišla. Ili je sve hrvatska teritorija svako parče sveta gde je nekad neki Hrvat kročio?! Pa da to izjavi neki Srbin za svoje, ne bi ga Dunav oprao od optužbi da je mitoman.

A i to preuzimanje imena nije originalan Bošnjački izum. Jedan narod se samoprozvao Ilirima (pogodi koji :zubo) po istom obrascu, ili još bizarnijem, po antičkom narodu i njegovoj teritoriji koju je živeo tu i odavno iščezao. Da su Ilirske Provincije potrajale mao duže, možda bi se današnji stanovnici prostora od Save i duž primorja zvao Ilirima. A možda je i uzimanje hrvatskog imena ukalkulisano u nameru da se svojata prostor srednjevekovne hrvatske države, baš kao što i Bošnjaci navodno rade sa svojim aktuelnim imenom?!

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 14:17
Postoji još jedan problem.Vama eto smeta to naše svojatanje BiH.Pa zašto se onda ne identifikujete s nama skupa, pa da miroljubivo i bratski podijelimo to povijesno naslijedje ?

U kom grmu lezi zec ?Meni ne bi smetalo da je obrnut slučaj ...

Vepar
30-11-2012, 14:19
Vi se nećete identificirati s nama, kažete da niste Hrvati i da srednjovjekovna Bosna nije bila hrvatska zemlja.

pdv
30-11-2012, 14:19
Pa ako su im preci živeli u srednjevekovnoj Bosni, onda valjda i imaju pravo da povest svojih predaka smatraju svojom. A prihvatanje muslimanske vere samo je deo nacionalnog subjektiviziranja, i nije jedini. Uostalom, ako je Bosna uspostavljena kao zasebna srednjevekovna država, zašto bi priznavali da je to hrvatska teritorija? Hrvatska država se možda u još ranijoj prošlosti prostirala i preko nekoh delova Bosne, ali kako se prostirala tako je i otišla. Ili je sve hrvatska teritorija svako parče sveta gde je nekad neki Hrvat kročio?! Pa da to izjavi neki Srbin za svoje, ne bi ga Dunav oprao od optužbi da je mitoman.

A i to preuzimanje imena nije originalan Bošnjački izum. Jedan narod se samoprozvao Ilirima (pogodi koji :zubo) po istom obrascu, ili još bizarnijem, po antičkom narodu i njegovoj teritoriji koju je živeo tu i odavno iščezao. Da su Ilirske Provincije potrajale mao duže, možda bi se današnji stanovnici prostora od Save i duž primorja zvao Ilirima. A možda je i uzimanje hrvatskog imena ukalkulisano u nameru da se svojata prostor srednjevekovne hrvatske države, baš kao što i Bošnjaci navodno rade sa svojim aktuelnim imenom?!

Koje su vjere bili preci današnjih Bošnjaka?

Jel' ti čitaš što ja pišem? Tko im smeta da koriste povijest svojih predaka ali to nije ona povijest koju oni predstavljaju. Činjenica je da su njihovi preci bili Hrvati ili Srbi koji su prihvatili drugu vjeru i dio Turaka koji je naseljen. Dakle, to je njihova povijest. Mislim, na ova pitanja zašto bio priznali da je to bio hrvatski teritorij ne znam što bi ti rekla. Zašto bi netko u budućnosti nakon 100 godina priznao da je Beograd srpski teritorij :rolleyes: Možda zato što su to povijesne činjenice.

Aleksa
30-11-2012, 14:22
Postoji još jedan problem.Vama eto smeta to naše svojatanje BiH.Pa zašto se onda ne identifikujete s nama skupa, pa da miroljubivo i bratski podijelimo to povijesno naslijedje ?

Meni svojatanje ne smeta. Svako svojata na svoj način. Možda mi malo smetucka ta čistunačka poza u kojoj se drugi optužuje za svojatanje, a pri tome se ne gleda na sebe.

ZGabriel
30-11-2012, 14:24

pretpostavljam da se obraćaš Hrvatima? s kim da se identificiramo? tko ste to "vi"? moja obitelj stoljećima živi u Bosni, mi smo tamo autohtoni stanovnici. neće nam netko drugi ili deseti diktirati kako da se ponašamo. :nezna mislim da je to srž problema. postoje tri konstitutivna naroda u BIH. TRI, ne jedan. i da bi BIH kao država imala neke šanse, sva tri naroda moraju biti ravnopravna. kojekakvi trikovi i teorije neće promijeniti tu jednostavnu činjenicu. ja imam jednaka prava u Bosni kao i neki Jovo i Mujo. imam pravo na svoj jezik, svoje pismo, svoje medije, svoje predstavnike. sve drugo je prodavanje magle.
i poštedi nas bratstva i jedinstva, lijepo te molim. neki od nas još pamte Jugu. ;)

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 14:25
Vi se nećete identificirati s nama, kažete da niste Hrvati i da srednjovjekovna Bosna nije bila hrvatska zemlja.

Ja povijest nikad ne bi prisvojila, bez obzira na okolnosti ( tursku okupaciju i sl )... zarad budućih odnosa mozemo je svakako podijeliti na neki pravedan način.

I moji preci su zivjeli u BiH, nisu porijeklom marsovci.Što su sad okolnosti takve kakve jesu, povijesno je teško breme.

Aleksa
30-11-2012, 14:30

Pa ja sam objasnio jednom zašto Bošnjaci nisu Hrvati. Zato što su Hrvati jedan hrabar narod koji bi se pre do poslednjeg borio, i po cenu nestanka i gubitka teritorija, nego što bi prihvatio veru okupatora, dakle islam. Veru okupatora su prihvatali samo narodi lošije kakvoće, Srbi i možda ti stari Bošnjani. Eto. :)

Koje su vjere bili preci današnjih Bošnjaka?

Jel' ti čitaš što ja pišem? Tko im smeta da koriste povijest svojih predaka ali to nije ona povijest koju oni predstavljaju. Činjenica je da su njihovi preci bili Hrvati ili Srbi koji su prihvatili drugu vjeru i dio Turaka koji je naseljen. Dakle, to je njihova povijest. Mislim, na ova pitanja zašto bio priznali da je to bio hrvatski teritorij ne znam što bi ti rekla. Zašto bi netko u budućnosti nakon 100 godina priznao da je Beograd srpski teritorij :rolleyes: Možda zato što su to povijesne činjenice.

Pa oni kažu da su njihovi preci bili srednjevekovni stanavonci Bosne, prozvani Bošnjani, ali ne odriču da je bilo i Srba i Hrvata. Odriču ekstremisti. Posebna istorija Bosne formirala je narod koji se identifikuje sa tom zemljom i pretežno islamskom verom.
A na pitanje o prizanju te teritorije kao hrvatske, ja ti mogu reći šta da kažeš: šta je to što tu teritoriju čini hrvatskom? Kada je postala hrvatska i šta je glavni uslov njene transvremenske hrvatskosti?

Vepar
30-11-2012, 14:31
Ja povijest nikad ne bi prisvojila, bez obzira na okolnosti ( tursku okupaciju i sl )... zarad budućih odnosa mozemo je svakako podijeliti na neki pravedan način.

I moji preci su zivjeli u BiH, nisu porijeklom marsovci.Što su sad okolnosti takve kakve jesu, povijesno je teško breme.

Ali opet nema odgovora zašto se ne smatrate Hrvatima? Tako bi se sredile sve nesuglasice oko identiteta, povijesti itd.

ZGabriel
30-11-2012, 14:32
Ti si Gabi evoluirala iz paramecijuma u Hrvaticu.S tobom nema polemike.Imaš pravo !:)

dobar ti argument, kao i inače. ;) pretpostavljam da jeftinim pokušajem "humora" pokušavaš sakriti činjenicu da si malko izletjela. u laži su kratke noge, znaš.

Vepar
30-11-2012, 14:33
Pa ja sam objasnio jednom zašto Bošnjaci nisu Hrvati. Zato što su Hrvati jedan hrabar narod koji bi se pre do poslednjeg borio, i po cenu nestanka i gubitka teritorija, nego što bi prihvatio veru okupatora, dakle islam. Veru okupatora su prihvatali samo narodi lošije kakvoće, Srbi i možda ti stari Bošnjani. Eto. :)

Zgodno. Ako ja sad postanem Jehovin svjedok ili Hare Krišna, znači da je i moja kakvoća slaba?

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 14:34
dobar ti argument, kao i inače. ;) pretpostavljam da jeftinim pokušajem "humora" pokušavaš sakriti činjenicu da si malko izletjela. u laži su kratke noge, znaš.

Pokusavam te kulturno sa dozom humora otkačiti jer je takav dogovor.Ne zanima me dizanje tenzija trenutno, zbog nekih dragih ljudi.Imaj to u vidu.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 14:36
Ali opet nema odgovora zašto se ne smatrate Hrvatima? Tako bi se sredile sve nesuglasice oko identiteta, povijesti itd.

Zašto se VI ne smatrate Bošnjacima kad je to ionako bio naziv za stanovništvo srednjevjekovne BiH ?
Ili nije ?

ZGabriel
30-11-2012, 14:36
Pokusavam te kulturno sa dozom humora otkačiti jer je takav dogovor.Ne zanima me dizanje tenzija trenutno, zbog nekih dragih ljudi.Imaj to u vidu.

ja ne znam s kim si se ti dogovarala i oko čega - niti me zanimaju zakulisne spletke. ja sam pristojno replicirala na tvoj pokušaj "bratimljenja" odgovorom koji ćeš dobiti od 99 % Hrvata. :nezna a to što ti nemaš kontraargumenata, nije moj problem.

Vepar
30-11-2012, 14:37
Zašto se VI ne smatrate Bošnjacima kad je to ionako bio naziv za stanovništvo srednjevjekovne BiH ?
Ili nije ?

Regionalni naziv, kaj ne?

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 14:38
Regionalni naziv, kaj ne?

:D

Pa eto dogovorili smo se :)

Vepar
30-11-2012, 14:39
OK, regionalno Bosanci i Hercegovci, nacionalno Hrvati. Uvijek za kompromis.

Aleksa
30-11-2012, 14:41
Zgodno. Ako ja sad postanem Jehovin svjedok ili Hare Krišna, znači da je i moja kakvoća slaba?

Naprotiv, ako si dobrovoljno prešao na tu veru, sve je OK. Ali ako si prešao iz koristi, ili te neko prisilio, e to je diskutabilno. ;)

pdv
30-11-2012, 14:42
Pa oni kažu da su njihovi preci bili srednjevekovni stanavonci Bosne, prozvani Bošnjani, ali ne odriču da je bilo i Srba i Hrvata. Odriču ekstremisti. Posebna istorija Bosne formirala je narod koji se identifikuje sa tom zemljom i pretežno islamskom verom.
A na pitanje o prizanju te teritorije kao hrvatske, ja ti mogu reći šta da kažeš: šta je to što tu teritoriju čini hrvatskom? Kada je postala hrvatska i šta je glavni uslov njene transvremenske hrvatskosti?

O, Bože. Ajmo opet, koje vjere su bili ti srednjovjekovni Bošnjani?

Što se tiče hrvatske regije...valjda hrvatska vlast nad Bosnom, a i prvotni zapisi koji prikazuju da je vezana za katoličku vjeru daju puno pravo da je riječ o hrvatskim terotijima.

SarajkaDjevojka
OK, regionalno Bosanci i Hercegovci, nacionalno Hrvati. Uvijek za kompromis.

Ako ćemo dijeliti povijest srednjevjekovne Bosne onda regionalno Bosanci i Hercegovci a nacionalno Bošnjaci :)

Vjerski kako ti volja :))

Inkvizitor
Gabi i sarajka ne pretvarajte po ko zna koji put temu u obostranu nepodnošljivost. ne želimo biti taoci vaših svađa. Imate Pm za te stvari.

Držite se teme.

pdv
30-11-2012, 14:43
Ili nije ?

Da ali katoličko stanovništvo.

Inkvizitor
30-11-2012, 14:44
Ako ćemo dijeliti povijest srednjevjekovne Bosne onda regionalno Bosanci i Hercegovci a nacionalno Bošnjaci :)

Vjerski kako ti volja :))

Bosanac i Bošnjak je jedno te isto..nešto slično kao Hrvat i Hrvaćanin..otpada teorija.

i Bošnjak i Bosanac su bili regionalizmi a ne nacionalne odrednice.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 14:45
Gabi i sarajka ne pretvarajte po ko zna koji put temu u obostranu nepodnošljivost. ne želimo biti taoci vaših svađa. Imate Pm za te stvari.

Držite se teme.

Ne dijeli krivicu.Ja sasvim sigurno nisam skrenula s teme.Naprotiv ignoriram jeftine pokušaje provokacije humorom.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 14:46
Da ali katoličko stanovništvo.

Meni katoličanstvo, pravoslavlje ili pak budizam ne smetaju.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 14:49
Bosanac i Bošnjak je jedno te isto..nešto slično kao Hrvat i Hrvaćanin..otpada teorija.

i Bošnjak i Bosanac su bili regionalizmi a ne nacionalne odrednice.

Daj neki izvor ove tvrdnje.Ja sam povijest učila u AT.I naravno izvor da su Hrvati pod tim nazivom bili stanovnici srednjevjekovne BiH.

pdv
30-11-2012, 14:51
Meni katoličanstvo, pravoslavlje ili pak budizam ne smetaju.

Ne razumiš što ti pokušavam reći. Ne možete temeljiti svoje ime na pojmu Bošnjaci ako to nije ista kultura. Kako se možete zvati Bošnjacima ako ništa zajedničkog s njima nemate? Oni su vjerovali u Krista, imali su svoju vjeru, svoje običaje itd. koji nalikuju hrvatskim. Dočim današnji Bošnjaci imau filidžan, rahatlokum, feredžu itd. Dakle, ništa zajedničkog. Stoga ja kažem nije problem u nazivu, nek se svatko zove kako hoće, ali ne može se taj naziv temeljiti na nečem u čemu nema uporišta.

Aleksa
30-11-2012, 14:53
O, Bože. Ajmo opet, koje vjere su bili ti srednjovjekovni Bošnjani?

Što se tiče hrvatske regije...valjda hrvatska vlast nad Bosnom, a i prvotni zapisi koji prikazuju da je vezana za katoličku vjeru daju puno pravo da je riječ o hrvatskim terotijima.

Srednjevekovni Bošnjani su bili hrišćanske vere, ali različitih sekti.
Hrvatska vlast nad delovima Bosne, nikada nad celom, prestala je da postoji u ranom Srednjem veku i posle toga 1000 godina ništa. Nad delovima BiH uspostavljen je nekakav hrvatski državni subjekt 1939-1941. i nad celom BiH 1941-1945. Znači, nekih 8 godina u kojima taj hrvatski državni subjekt jedva da je vladao sam nad sobom. I to BiH čini hrvatskom regijom?
A što se tiče zapisa vezanih za katoličku veru, isto tako i Portugalci mogu isticati pravo na BiH. Pa i prvi srpski kraljevi su šetali od katoličanstva do pravoslavlja. Neka me neko ispravi, mislim da je posle Raskola 1054. dakle uspostavljanjem Katoličke i Pravoslavne crkve, hrvatska sredjevekovna država već bila pod vlašću Ugara.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 14:56
Ne razumiš što ti pokušavam reći. Ne možete temeljiti svoje ime na pojmu Bošnjaci ako to nije ista kultura. Kako se možete zvati Bošnjacima ako ništa zajedničkog s njima nemate? Oni su vjerovali u Krista, imali su svoju vjeru, svoje običaje itd. koji nalikuju hrvatskim. Dočim današnji Bošnjaci imau filidžan, rahatlokum, feredžu itd. Dakle, ništa zajedničkog. Stoga ja kažem nije problem u nazivu, nek se svatko zove kako hoće, ali ne može se taj naziv temeljiti na nečem u čemu nema uporišta.

Ja ne govorim o vjeri, sličnostima i razlikama.Naglasila sam i promijene dolaskom Osmanlija.Čak ne polušavam ni uporište osigurati, jer ne postoji.Postavljam jednostavna pitanja.

Dakle je li se stanovništvo srednjevjekovne Bosne zvalo Hrvatima ?

ZGabriel
30-11-2012, 14:56

Držite se teme.

Inkvi, ja bih ono što sam napisala o konstitutivnosti sva tri naroda, ponovila bilo kome, iz bilo kojeg naroda. to što neki imaju problema s percepcijom stvarnosti i misle da se svijet vrti oko njih, nije moj problem. da si ti napisao da se svrstamo uz Muslimane, isto bih ti odgovorila.
kad mi netko kaže da su Bošnjaci "temeljni" narod i nudi bratstvo, sve mi je jasno. ja znam tko sam i što sam, i nemam problema s tim hoće li netko biti Bošnjak, Bosanac, Eskim ili Klingonac, ali neka meni ne nameće ta "rješenja". o tome raspravljamo ovdje, jel tako?

Inkvizitor
30-11-2012, 14:58
Daj neki izvor ove tvrdnje.Ja sam povijest učila u AT.I naravno izvor da su Hrvati pod tim nazivom bili stanovnici srednjevjekovne BiH.

Povijest si učila u Austriji. I što s tim.? pa upravo su oni pokušali stvorit jedinstvenu bošnjačku naciju i nisu uspjeli. kakav dokaz želiš za to da je Bosanac regionailzam. Svi stanovnici Bosne su nazivani Bosancima bez obzira na vjeru i nacionalnu pripadnost. ne u nacionalnim smislu nego u regionalnom. Kao Ličani i Dalmatinci.

Inkvizitor
30-11-2012, 14:59
Inkvi, ja bih ono što sam napisala o konstitutivnosti sva tri naroda, ponovila bilo kome, iz bilo kojeg naroda. to što neki imaju problema s percepcijom stvarnosti i misle da se svijet vrti oko njih, nije moj problem. da si ti napisao da se svrstamo uz Muslimane, isto bih ti odgovorila.
kad mi netko kaže da su Bošnjaci "temeljni" narod i nudi bratstvo, sve mi je jasno. ja znam tko sam i što sam, i nemam problema s tim hoće li netko biti Bošnjak, Bosanac, Eskim ili Klingonac, ali neka meni ne nameće ta "rješenja". o tome raspravljamo ovdje, jel tako?

Nije problem taj tvoj post uopće..govorim o onome poslije..dajte ljudi nismo djeca..

pdv
30-11-2012, 15:00
Ja ne govorim o vjeri, sličnostima i razlikama.Naglasila sam i promijene dolaskom Osmanlija.Čak ne polušavam ni uporište osigurati, jer ne postoji.Postavljam jednostavna pitanja.

Dakle je li se stanovništvo srednjevjekovne Bosne zvalo Hrvatima ?

Da, nego kako misliš da se zvalo. Bošnjaci su regionalna odrednica kao i npr. Dalmatinci.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 15:01
Povijest si učila u Austriji. I što s tim.? pa upravo su oni pokušali stvorit jedinstvenu bošnjačku naciju i nisu uspjeli. kakav dokaz želiš za to da je Bosanac regionailzam. Svi stanovnici Bosne su nazivani Bosancima bez obzira na vjeru i nacionalnu pripadnost. ne u nacionalnim smislu nego u regionalnom. Kao Ličani i Dalmatinci.

bs.wikipedia.org/.../Historija_ ...Ovo je vrlo značajan dokument, jer govori da u Bosni žive Bošnjani, Bosanci kao stanovnici srednjovjekovne bosanske ...

Vepar tvrdi da trebam biti Hrvatica :)
Moj se post odnosi na ovo ustvari.

Inkvizitor
30-11-2012, 15:01
genijalni Meša Selimović je to najbolje opisao, mi možemo samo lamentirat

A mi nismo ničiji, uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz. Zar je onda čudno što smo siromašni? Stoljećima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro nećemo znati ni tko smo, zaboravljamo već da nešto i hoćemo, drugi nam čine čast da idemo pod njihovom zastavom jer svoje nemamo, mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo, najtužniji vilajet na svijetu, najnesretniji ljudi na svijetu, gubimo svoje lice a tuđe ne možemo da primimo, otkinuti a neprihvaćeni, strani svakome i onima čiji smo rod, i onima koji nas u rod ne primaju. Živimo na razmeđu svjetova, na granici naroda, svakome na udaru, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije, kao na grebenu. Sila nam je dosadila, i od nevolje smo stvorili vrlinu: postali smo pametni iz prkosa.

Šta smo to onda mi? Lude? Nesrecnici?

- Najzamršeniji ljudi na svijetu. Ni s kim istorija nije napravila takvu šalu kao s nama. Do juce smo bili ono što danas zelimo da zaboravimo. Ali nismo postali ni nešto drugo. Stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne mozemo više nikud. Otrgnuti smo, a nismo prihvaceni. Kao rukavac što ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema više toka ni ušca, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. S nejasnim osjecanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadništva, necemo da gledamo unazad, a nemamo kud da gledamo unaprijed, zato zadrzavamo vrijeme, u strahu od ma kakvog rješenja. Preziru nas i braca i došljaci, a mi il se branimo ponosom il mrznjom. Htjeli smo da se sacuvamo, a tako smo se izgubili, da više ne znamo ni šta smo. Nesreca je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i necemo iz nje. A sve se placa, pa i ova ljubav. Zar smo mi slucajno ovako pretjerano mekani i pretjerano surovi,raznjezeni i tvrdi, veseli i tuzni, spremni uvijek da iznenadimo svakoga, pa i sebe? Zar se slucajno zaklanjamo za ljubav, jedinu izvjesnost u ovoj neodredjenosti? Zar bez razloga puštamo da zivot prelazi preko nas, zar se bez razloga uništavamo, drukcije nego Dzemail, ali isto tako sigurno? A zašto to cinimo? Zato što nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno, znaci da smo pošteni. A kad smo pošteni, svaka cast našoj ludosti!

Odlomak iz "Derviš i smrt"

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 15:04
Dje nadje Mešu sad ?:))

pdv
30-11-2012, 15:06
bs.wikipedia.org/.../Historija_ ...Ovo je vrlo značajan dokument, jer govori da u Bosni žive Bošnjani, Bosanci kao stanovnici srednjovjekovne bosanske ...

Moj se post odnosi na ovo ustvari.

I u Dalmaciji žive Dalmatinci. U Slavoniji Ličani. Jedna od uske povezanosti Bosne sa Hrvatskom jest i politička titula ban koju su bosanski vladari od najranijih vremena nosili , a to je isključivo hrvatska politička titula.

ZGabriel
30-11-2012, 15:07
Nije problem taj tvoj post uopće..govorim o onome poslije..dajte ljudi nismo djeca..

onda je sve u redu. ne volim da mi se prišiva ono što nisam napisala.

Svi stanovnici Bosne su nazivani Bosancima bez obzira na vjeru i nacionalnu pripadnost. ne u nacionalnim smislu nego u regionalnom. Kao Ličani i Dalmatinci.

anegdota s početka devedesetih. kantina SC-a, sjedimo za stolom, kad me neki lik preko puta upita jesam li iz Bosne? ja kažem da, zašto? kaže on: daj mi objasni tko ste vi? postoje li Bosanci katolici, Bosanci pravoslavci i Bosanci muslimani? :009 ja kažem: ne, postoje Hrvati, Srbi i Muslimani, a ima i Jugoslavena. Židove nisam spominjala, onesvijestio bi se jadan. :D
mene od tog dana ne čudi da netko ne zna takve stvari, ali sve se može naučiti. :nezna

Inkvizitor
30-11-2012, 15:10
Dje nadje Mešu sad ?:))

pa kad ću ako neću sad...:)

al možda će ti se ova bolje svidit..:)

BOSNI,

Ponosna je Bosna moj zavičaj mili,

Tu je sunce žića granulo menika,

Djedovi su moji za nju krvcu lili,

Njojzi bit ću i ja čelenka i dika.

Povrh nje su vijenci prohujali burni,

Mnogo nas je ljutih sapinjalo jada,

Oblaci se i sad nad njom kupe tmurni,

Ali Hrvat jošte bori se i nada.

O predrago ime! Hiljadu je ljeta,

Što kraljevskim sjajem ponad Duvna sinu,

Ali makar sudba zadesi nas kleta,

Ti nam spase ponos, prava i starinu.

Dok svetinje ove Hrvat čuva svoje

Nikada ga sila uništiti ne će —

Čisto i presjajno — kao sunce što je —

I njemu će sinut sunce stare sreće.

Moje mlado srce taj već časak sluti.

Bez muke i znoja — znadem ne će doći.

Zato treba radit i ne počinuti

I kroz oštro trnje makar bilo proći.

Oj, premili rode! Tebe teško boli

Što nevjeru s bijede ti pretrpje mnogu,

Al ja baš te volim, što si bijedan toli

I jer žićem cijelim tebi pomoć mogu.

Raditi ću za te i slobodu tvoju,

U sreći ću tvojoj plaću tražit trudu,

Uklanjat se ne ću ni muci ni znoju,

Ma okupo njime tvoju svetu grudu.

Postojbino draga Mladena i Tvrtka!

Hrvatstvo mi tvoje baštinstvo je sveto.

Ah, neka je samrt i teška i gorka,

Za spas tvoj i sreću — mog života eto!

Musa Ćazim Ćatić

ZGabriel
30-11-2012, 15:12
nemoj tako Inkvi, evo jedna multikulti, nedefinirana. :D

Pitao jednom tako jednog vrli pitac neki
A kto je ta, a što je ta, da prostiš,
Odakle je ta Bosna rekti.
A zapitan odgovor njemu tad hitar dade
Bosna da prostiš jedna zemlja imade
I posna i bosa da prostiš
I hladna i gladna
I ktomu još da prostiš
Prkosna od sna

Aleksa
30-11-2012, 15:14
:( Mislim stvaaaarno...
Kad Srbi pevaju pesmice, govore im da su guslari i mitomani.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 15:18
Ustaj bane HR te zove !

No kako god ali Bošnjaci, Bosanci su odrednice na koje bi ja uvijek pristala ako se već pozivamo na povijest srednjevjekovne BiH.To nije nikakav pokušaj nametanja ili bratimljenja jednostavno je tako.I zao mi je što su ga samo Bošnjaci prisvojili.

SarajkaDjevojka
30-11-2012, 15:22
:( Mislim stvaaaarno...
Kad Srbi pevaju pesmice, govore im da su guslari i mitomani.

Aleksa, kroatiziraće Nas. :D

Inkvi se pravo posvetio :))

Aleksa
30-11-2012, 15:28
Aleksa, kroatiziraće Nas. :D

Inkvi se pravo posvetio :))

:rofl
Inkvi je postao guslar. PDV je postala mitoman. Ergo, svi smo mi pomalo Srbi, zar ne? :zubo

pdv
30-11-2012, 16:09
Da, baš sam čekala trenutak kada će Aleksa krenuti s tezom kako smo zapravo svi pokatoličeni Srbi ili da kažem Svbi :zubo