PDA

Pogledaj Full Version : U Egiptu ponovo bijesne protesti

SarajkaDjevojka
29-11-2012, 08:51
Protesti koji su počeli prije deset dana na Trgu Tahrir u Kairu protiv izmjena ustava koje želi provesti predsjednik Egipta Muhamed Mursi, ponovo su jutros intenzivirani.

U ulicama koje se nalaze u blizini Trga Tahrir demonstranti su gađali kamenjem sigurnosne snage, a policija je uzvraćala suzavcem kako bi ih rastjerala.

Demonstranti su uzvikivali i slogane poput "Revolucija se vratila nazad na trg, ali mi nećemo praviti korak nazad, ona će napraviti", ponovivši da neće prestati s protestima sve dok Mursi ne povuče izmjene ustava.

Mursi je u okviru donesenih ustavnih reformi razriješio dužnosti državnog tužioca Abdulmedžida Mahmuda i produžio mandat Ustavnoj komisiji. Takođe, dao je plaću porodicama ranjenih i ubijenih u revoluciji 25. januara, te donio odluku da se ponovo otvori proces istrage zvaničnika iz Mubarakovog perioda, te da će taj sudski proces biti zatvoren za javnost.

Opozicione snage vide ove odluke kao "pripreme za stvaranje nove diktature", dok ih Mursijeve pristalice smatraju "spašavanjem državnih institucija".

Poziv na drugi miting

Egipatska stranka Muslimanska braća pozvala je pristalice na novi miting u subotu u Kairu, u znak podrške egipatskom predsjedniku Mohamedu Morsiju.

Visoki zvaničnik Muslimanske braće Mahmud Gozlan najavio je, u izjavi za AFP, da će miting podrške biti održan u Kairu, bez navođenja tačne lokacije, pošto je Kasacioni sud saopćio da će obustaviti rad dok Morsi ne povuče svoj dekret.

Francuska agencija navodi da time sud dalje gura Morsi u ćorsokak, poslije masovnog izlaska Egipćana na ulice širom zemlje protiv njegovog apsolutističkog načina vladanja.

Pripadnici Muslimanske braće su planirali za utorak (jučer) miting podrške koji bi se poklopio s opozicionim protestom - najmasovnijim od kada je Morsi izabran u junu, ali je miting otkazan u posljednjem trenutku.

AFP najavljuje, pozivajući se na Muslimansku braću, da će se mitingu podrške Morsiju u subotu pridružiti i druge islamističke grupe.

Kontrarevolucionar Kaleb
03-12-2012, 17:09
Muslimasnka braća žele vratiti Egipat u kameno doba..?
Ali zašto oni to čine-jer ne vide!

sagitarius
05-12-2012, 22:03
Šteta, bolje bi bilo da se u islamskom svijetu ljudi prvo međusobno dogovore, da se usaglase i da se prime nekih činjenica koje su u odmaku u odnosu na njihova uvjerenja, vjeru i političke opcije, jer na taj način stvari u svijetu očito ne funkcioniraju...
Čemu služi organizacija islamskih zemalja..., tu treba tražiti rješenja ovog polusvijeta, a ne problem naturati uokolo, posebice ne nama u Europi, a zatim cijelom svijetu, kojem je puna kapa vlastitih briga da bi još brinuli probleme islamskih zemalja koje su inače jako problemaične i iz kojih dolaze sve one užasne terorističke prijetnje radio kojih smo svi veoma frustrirani.

NorthStand
05-12-2012, 23:12
primit će se oni činjenica, ko i ovi u Siriji.

Morro Vlachii
07-12-2012, 20:31
Već je ubijeno 8 ljudi.
Prosvjednici su poručili predsjedniku Egipta;mi smo te izabrali i pogriješili smo.Sada ćemo te skinuti!

Kontrarevolucionar Kaleb
17-12-2012, 18:39
Ne mogu vjerovati da Egipat tone u građanski rat?!
50 nepismenog stanovništva može povući Kopte u vrtlog bratoubilačkog rata.
Ako počnu rušiti piramide,napadnimo ih bombama!

Humphrey
03-07-2013, 21:07
www.vecernji.hr/vijesti/nemiri-egiptu-sedmero-mrtvih-sukobima-clanak-578436

U Egiptu opet nemiri,narod želi promjenu vlasti,vojska prijeti vojnim udarom, Mursi ne zna što bi,Mubarak se negdje smije.

Arapsko proljeće postalo arapsko ljeto,a kako stvari stoje izmijenit će se još pokoje godišnje doba.

Negdje se neka mumija okreće u grobu zbog ovih koji su naslijedili Egipat. Meni je samo žao kršćana koji žive tamo,ali i u drugim arapskim državama,oni će biti najveće,a prešućene,žrtve ovih sukoba.

Humphrey
04-07-2013, 10:40
Vojska preuzela vlast,demokracija u islamskom svijetu na svom vrhuncu.

NorthStand
04-07-2013, 13:50
šta god neki mislili o tome, ja sam mišljenja da bi i naša vojska trebala preuzet vlast u HR.

ovo što se događa u egiptu, ja bi preslikao ovdje. dakle masovni prosvijedi, i državni udar na ove propalitete na vlasti. posmico bi ih, milom ili silom, vojska bi ih pozatvarala do novih izbora i nove vlasti.

a ne da se čeka dvije godine, da nam drugovi naprave od države priljepak Beograda i Londona, te da unište i ovo malo ekonomije što funkcionira na zdravim temeljima.

žalosno je za gledat takve zemlje, kao što su Egipat i Turska da su u smislu svijesti i borbe za nešto, 1000 puta isprijed nas. a mi njih smatramo ciganima, i zaostalima, a oni nama mogu biti tate i mame u pogledu borbe za državne interese i ono što predstavlja volju većine, a ne manjine u državi. Milanovića i njegove kretene, je izabralo svega 30 posto od ukupnog broja birača, pametnom dosta.

Humphrey
04-07-2013, 14:32
Ne slažem se, demokracija je sjajna jer narod snosi posljedice svog izbora. Hrvati zaslužuju kukurikavce jer su ih izabrali,a i HDZ prije njih. Zaslužuju i gubitak države jer su izabrali EU.

Uostalom North, naša vojska u trenutnom stanju ne bi znala organizirati ni izlet u prirodu.
Bojim se da je HV detuđmanizacija najviše pogodila.

NorthStand
04-07-2013, 16:10
ma ja sam za radikalne rezove, nema napretka dok se u ovom narodu ne napravi revolucija koja će ove stare strukture i njihovu dječicu pomest za sva vremena.

na prosto je katastrofa napravljena s time, da se ne zna ko je bio dio tih starih struktura i da njihova djeca također ne bi smjela biti dio nove moderne hrvatske vlasti. npr Josipović kada gledaš, pa šta on debil ima radit ko predsjednik RH kad mu je tatica bio na golom otoku? pa gdje to još ima, nego u ovoj našoj maloj umobolnoj tvorevini.

slažem se HV je u kurcu, jer ga je Mesić sjebao, ali opet i branitelji su krivi da se samo jedan onaj PTSP ovac što se ubija zaletio s TNTom u hrvatski sabor učinio bi veliku uslugu ovoj državi i ovom narodu.

da ne govorim da svaki koji se ubije, a ne ubije barem jednog smrada s vlasti zapravo samo čini sam sebi štetu a krucijalno ništa ne promjeni u državi. ja osobno da sam bio branitelj, da imam PTSP i da sam odlučio okončat si život sigurno taj život ne bi okončao prije nego bi likvidirao par ovih štakora s vlasti.

HV po meni ima snagu, i svugdje vojska ima snagu, pogrešno je samo to što oni misle da nemaju tu snagu i da moraju pošto poto biti lojalni Josipović i ostalim državnim strukturama vlasti.

Egipat uz dužno poštovanje, ni ne može napravit promjene bez upliva vojske. a sve mi se čini, da bi i mi trebali ovdje vojnu huntu da svakog debila nalik milanoviću presiječe u pola mandata s dugim cijevima i potjera u mišiju rupu dok se ne uspostavi kvalitetnija i normalnija vlast.

Humphrey
06-07-2013, 14:13
Sad mursijeve pristaše na ulicama,a vojska ih ubija. Najveća je ironija što je danas nastavljeno suđenje Mubaraku zbog upravo ubijanja prosvjednika u arapskom proljeću.:smijeh:zbunjen:

Inkvizitor
06-07-2013, 14:30
Koje su to lude zemlje :facepalm

Humphrey
06-07-2013, 14:41
Demokracija nije za svakoga,nije ni za nas.

Zbog kršćana u Egiptu drago mi je što su makli Mursija,ali smiješno je kako zapad,pogotovo SAD sve ovo promatra u tišini.

Daju im 200 milijuna dolara vojne pomoći pa ne smije ispasti da toliki novac daju vojsci koja izvodi vojne udare.Smiješan svijet...

NorthStand
06-07-2013, 14:45
Sad mursijeve pristaše na ulicama,a vojska ih ubija. Najveća je ironija što je danas nastavljeno suđenje Mubaraku zbog upravo ubijanja prosvjednika u arapskom proljeću.:smijeh:zbunjen:

a čuj, islamske zemlje su najblesavije zemlje na svijetu. pa nije ni Turska ništa bolja, vidiš šta se tamo događa a planiraju je pripojit EU. koji su to debili ti europski političari, i moćnici najbolje ti to pokazuje. nakon silnih arapa po europi, samo nam još i turci fale da nas dodatno unakaze. ti liberalni idioti, koji sve toleriraju uništiti će europski kontinent, već su ga dobrano načeli s tim svim silnim emigrantima kojima su dali državljanstva a najgore tek predstoji.

Kolerik
20-07-2013, 17:11
Arapsko prolječe se pretvorilo u kaos...kakvo izneneađenje :013

sagitarius
22-07-2013, 12:30
Demokratiziranje nekog prethodno totalitarnog društva je uistinu revolucionaran posao, uz uvjet da oni koji to čine imaju toliko svijesti i znanja što su posljedice ulaska u kaos i što precizno činiti nakon rušenja tog režima...
Prateći događanja u arapskom svijetu, sve je razvidnije da je tu po svoj prilici riječ o domino efektu, nego li o ciljanoj i dobro osmišljenoj demokratizaciji i razrađenim metodima svih njenih faza sa jasnim ciljem i rezultatima svrgavanja režima.
Tako se događa to što se događa i u Siriji, a evo i u Egiptu... i ni po jada da su to promašene ideje, loša organizacija ili što ja znam već koji problem, nego tu se danas gine bez izgleda da stvari stanu i da se to zaustavi bez vanjskih intervencija i pomoći...
Pravo je pitanje koja je cijena "arapskog proljeća" za islamski svijet danas, jer odgovore na ta pitanja će kad-tad sami sebi jednog dana morati zatražiti, ne u smislu kajanja za rušenje diktatura, nego za to što su jedne diktatore zamijenuli drugi i što su upravo ti drugi bili začetnici kaosa i beskrajne agonije u kojem danas njihov narod vapije za pomoći iz vana.

Humphrey
29-11-2014, 18:09
Mubarak i nekoliko visokih časnika oslobođeni od optužbe za ubijanje prosvjednika.

Ti Egipćani su gluplji narod i od nas Hrvata, nakon toliko mrtvih vratili na vlast istu bagru koja sad oslobađa svog bivšeg gazdu i suradnike. Mrtve tko jebe.