PDA

Pogledaj Full Version : Adventski običaji

ZGabriel
27-11-2012, 19:16
U nedjelju započinje Došašće ili Advent, a s njim i nova crkvena godina.

Došašće ili advent je vrijeme u crkvenoj godini, kad se kršćani intenzivnije pripravljaju na svetkovine Božića i Bogojavljenja. To je istodobno vrijeme očekivanja Kristova dolaska na kraju vremenâ (Sudnji dan). Vrijeme došašća nije toliko obilježeno pokorom, koliko više radosnim i povjerljivim očekivanjem. Počinje nedjeljom koja pada između 27. studenoga i 3. prosinca (drukčije rečeno: nedjeljom koja je po kalendaru najbliža blagdanu svetoga Andrije apostola). Došašće obuhvaća tri tjedna te dane između četvrte nedjelje došašća i samog Božića.
Prvu nedjelju došašća karakterizira ponovni Kristov dolazak, drugu i treću osoba Ivana Krstitelja, četvrta predstavlja Mariju, Djevicu i Majku, koja je rodila Krista.
Liturgijska boja u došašću je ljubičasta, (kao u korizmi). U misi se izostavlja himan "Slava" u misi, da bi taj tipično božićni himan ("Slava Bogu na visini i na zemlji mir ljudima dobre volje…!") jače odnjeknuo na svetkovinu Kristova rođenja (Božić). U došašću su svakog jutra "zornice" puku omiljene rane mise na kojima se pjevaju tipične adventske pjesme. Primjerice "Pada s neba roso sveta", "Poslan bi anđel Gabrijel" i mnoge druge.
Kad se spomene Advent i adventski običaji, svima prvo na pamet padne adventski vjenčić. :D Ali on nije dio hrvatske katoličke tradicije, nego je "uvezen" iz Njemačke (o tome kasnije).

Ja se sjećam odlaska na zornicu svako jutro i sijanja pšenice. Na Badnjak bi moj otac donio granu (badnjak) i naslonio je pored ulaznih vrata (pretpostavljam da je to neki poganski običaj). Taj dan post nije obavezan, ali mi postimo. Za ručak se kuha grah "gnječ", i to nagusto, i onda se malo zgnječi (otud ime).

Koji su običaji u vašem kraju vezani za Advent/Došašće?

ZGabriel
27-11-2012, 19:17
Zornice

Adventske zornice imaju neku posebnu draž. Jedni kažu da jedva čekaju da pođu na tu ranu jutarnju euharistiju, da se tamo raspjevaju i da se u ranu zoru nekako duhovno osvježeni vraćaju kući. Drugi pak kažu da im je teško misliti na te dane, jer bi htjeli svaki dan prisustvovati zornicama, a ipak je teško rano ustajati svaki dan. Vjernici u gradu često ne znaju što zornice znače. Oni rano ustaju, nose djecu u vrtić, odlaze na posao, i tko da još misli na svoju religioznu dimenziju u rano jutro.

Živimo u stalnoj izmjeni dana i noći. Čini nam se kao da danju živimo, a noću zamremo. Duže ćeš živjeti ako manje spavaš, kažu ljudi. Noć je mračna, ona je pogodna za lopove, kradljivce i zasjede i čovjek je se boji. Danju slobodno hodamo, svi smo na ulicama, svi radimo, danju se sve vidi.

Noć je ujedno znak boli, tjeskobe i muke. Kao što postoji materijalna noć, postoji i noć duše. Postoje depresije koje ljude muče mjesecima i godinama. Postoje teške napasti i misli kojima se ljudi nikako ne mogu oprijeti. Postoje bolesti, tjeskobe koje ljude tjeraju da viču i uzdišu. Postoje samoće od kojih čovjek osjeća kao da umire. Postoje uvrede od kojih se čovjek nikada ne može oporaviti. Postoje strahovi od ispita, od odlaska na fronte, od umiranja ili gubitka drage osobe. Ljudi žele da sve te patnje što prije prođu. Oni čeznu da nakon tih mračnih noći svoje duše ugledaju jutarnje svjetlo. Oni vape za komadićem zdravlja, života, sigurnosti. Za malo dobrote i za malo pažnje prema njima. Kao što stražar jedva čeka zoru da se više ne mora bojati na stražarskom mjestu, tako i čovjek koji pati jedva čeka da završi ta patnja, da nestane bol, da ode od njega depresija, da pobijedi sumnje, napasti i zlo. U takvoj noći čovjek jedva čeka jutro. Kad se pojavi zora, on je presretan, kad se pojavi malo olakšanja, svjetla, radosti, nade i mira, tada sve u njemu buja od radosti.

Prvi kršćani su povezivali materijalnu noć i noć duše. Noću su odlazili na sastanke i tamo molili i slavili euharistiju kako bi doživjeli zoru svojih osjećaja, savjesti i duše, a onda izlazeći sa sastanaka doživjeli i kraj noći. Tako su ostale zornice kao jeka biblijskih riječi: srca gore, evo zore, podignite glave, evo, približilo se vaše otkupljenje. Noć je poodmakla, dan se približio. Kraj je patnji, dolazi oslobođenje. Kraj je grižnji savjesti, dolazi oproštenje i otkupljenje. Kraj je preziru, dolazi sloboda i ljubav. Kraj je nehumanosti, dolazi čovjekoljubivost Božja. Tako očekujući u svojim zornicama Božić, kršćani očekuju i konac svijeta, dolazak Isusa Krista, a to znači dolazak boljeg društva, dolazak mira, razumijevanja među ljudima, dobrote i topline u srcima.

Mnogim ljudima su noći duge. Ovisnici znaju da je njihova noć beznadna, alkoholičari se ne nadaju da njihova noć ima svanuće, napušteni nemaju nade da će biti opet prihvaćeni. Bolesni zatvorenik ne nada se da će ugledati slobodu. Ovisnik o svojim zločinstvima ne nada se da će opet biti častan čovjek. Čovjek stisnut grijehom ne vidi više nade. Svima njima žele zornice reći da će zora sigurno stići. Jer »Sunce pravde« dolazi u Isusu iz Nazareta. Svaki Božić obnavlja tu nadu. Crkva dovikuje čovječanstvu da se nada, Crkva želi pridignuti one koji su slomljena srca, da ožive.

Zora već sviće, dolazi dan i kraj tvojih muka. Ustani danas ranije, sjedni na rub kreveta i zavapi Bogu. Sjeti se da te on voli, to više što si patnik. Sjeti se da je Bog svemoguć, prihvati svoje muke i predaj ih u njegove ruke. Doživjet ćeš kako prihvaćena patnja oslobađa od patnje kad je s Isusom. - Nemoj očajavati. Dan se bliži.

Dr. Tomislav Ivančić, "Oaza života"

moonlight
27-11-2012, 19:23
Dobro, nije adventski običaj, ali znaš li ti Gabi što je "lilanje"?
Jesi se "lilala" kada?

Grunf
27-11-2012, 19:24
Koji su običaji u vašem kraju vezani za Advent/Došašće?

Sijanje pšenice i paljenje vijenca. :)

ZGabriel
27-11-2012, 19:30
Adventski "vjenčić" prvi je izradio njemački teolog i odgojitelj Wichern 1839. Djeca koju je udomio stalno su pitala "kad će Božić" pa je on od starog kotača izradio "vijenac" s 20 malih crvenih i 4 velike bijele svijeće. Svaki dan bi zapalio jednu crvenu svijeću, a nedjeljom bijelu.
Iz toga se razvio običaj izrade adventskog vjenčića s 4 svijeće. Obično se izrađuju od zimzelenih grančica. Zimzelen simbolizira život, a svijeće povećanje svjetla u očekivanju Isusovog rođenja (Krist - Svjetlo svijeta).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f9/Adventskranz_Porzellan.JPG/640px-Adventskranz_Porzellan.JPG

ZGabriel
27-11-2012, 19:30
Dobro, nije adventski običaj, ali znaš li ti Gabi što je "lilanje"?
Jesi se "lilala" kada?

nikad čula. pričaj. :)

Sijanje pšenice i paljenje vijenca. :)

paljenje? :misli

Grunf
27-11-2012, 19:33

Mislim svijeća. :)

moonlight
27-11-2012, 19:35

Pa uoči blagdana Sv.Ilije, 20.7. djeci se naprave posebne rašlje na koje se stavi snopić sijena, djeca onda trče ulicama noseći upaljeno sijeno na svojim plećima veselo vrišteći, te na taj način pozdravljajući sveca gromovnika:)
čudi me da nisi bila dio tog dijela djetinjstva, pa to je posavski običaj.

Grunf
27-11-2012, 19:37
Pa uoči blagdana Sv.Ilije, 20.7. djeci se naprave posebne rašlje na koje se stavi snopić sijena, djeca onda trče ulicama noseći upaljeno sijeno na svojim plećima veselo vrišteći, te na taj način pozdravljajući sveca gromovnika:)

Znam za to.

ZGabriel
27-11-2012, 19:37

u Garevcu je Ilina blagdan (imam rodbinu tamo), ali nisam čula za to. :nezna

ZGabriel
27-11-2012, 19:40
no, vratimo se zimskim radostima. :) jeste li unosili slamu u kuću na Badnjak? mama mi je pričala da su oni to radili. mi nismo. :tuzni

Grunf
27-11-2012, 19:41
no, vratimo se zimskim radostima. :) jeste li unosili slamu u kuću na Badnjak? mama mi je pričala da su oni to radili. mi nismo. :tuzni

Kakvog to smisla ima?

ZGabriel
27-11-2012, 20:33
Kakvog to smisla ima?

slama simbolizira jaslice u koje je položen mali Isus. ;)

evo i jedne tematske izložbe u Muzeju za umjetnost i obrt:

Izložba Advent u MUO (02.12.2012. do 06.01.2013.) posvećena je tradiciji slavljenja božićnih blagdana u kućnom i obiteljskom krugu.

To najveselije doba godine posebno je posvećeno djeci, darivanju, ukrašavanju doma, kićenju božićnog drvca, slanju čestitki te nezaobilaznim slasticama, mirisu mirodija i kolača.
Radosno doba božićnih blagdana mnogima je omiljena uspomena na odrastanje, a izložba u Muzeju za umjetnost i obrt podsjeća na Advent i božićno doba kakvo je nekad bilo.

više na stranici MUO (http://www.muo.hr/hr/aktualno/izlozbe/advent-u-muo,31.html)

pdv
27-11-2012, 20:44
Kod nas su pripreme za Božić počinjale uglavnom sijanjem pšenice za ispod bora. Poseban dan priprema je, naravno , sam Badnjak koji se u mojoj obitelji ponekad razlikovao što je ovisilo o tome da li ćemo božićne blagdane provesti na selu ili u Splitu. Dok sam bila manja češće smo bili na selu, a kada su baka i djed umrli onda smo nekako prorijedili te posjete i sada odemo samo kada moramo nešto obaviti gore ili kad nam neko umre :zubo

Ako bi išli na selo onda bi se trudili doći večer prije Badnjaka da smo već ujutro zajedno s ostatkom obitelji. Krenulo bi sa suhim smokvama, kavom, rakijom i slatkišima za nas djecu jer kao mi smo smjeli kršiti post. Zatim bi mama ili baka pekle fritule ili uštipke pogodne za dane kada se posti. Netko od muških bi otišao usjeći bor, a mi djeca bi s bakom odmotavali stare i pohabane božićne kuglice, zvjezdice, anđele i onaj vrh što ide na bor. Među tim ukrasima su bile i one užasno kičave trake koje bi bacali na ionako prenakićeni bor. Tada mi je i prabaka bila živa i uvijek me upozoravala da ću nešto razbit ili uništiti kao da sam jedini idiot u familiji. Nas dvije nismo nikad kliknule.

Kada bi stigao bor onda bi onako cijeli veseli i puni ushita krenuli na kićenje. Roditelji su nam uvijek dopuštali da samo kitimo (sestra i ja i dva rođaka) pa je to u većini slučajeva izgledalo jadno i nikakvo. Nije da su nam i kuglice išle u prilog s obzirom da su bile u šezdeset tisuća boja i da su baš nakićene ali baka je uvijek govorila kako su od kvalitetnog materijala i da takvih više nigdje ne možeš naći. Mislim, jadan je bio taj bor ali opet nekako šarmantan. Još se sjećam kako su bole one iglice dok bi, u naguravanju i želji da što prije ih stavimo, kitili bor. Možda nam je djed i podvalio smreku pod bor. Sad mi je to palo napamet ;)

Nakon kićenja naš dječji posao bi uglavnom završavao,a žene su spremale ručak. Obično je to bio bakalar koji bi se lagano krčkao na špaheru na drva. Potom bi otišli na komin staviti badnjake i tu bi se pjevale božićne pjesme. I pilo se vino iz bukara :pink Pa čak i mi mališani dok nitko nije gledao pa sad ne znam točno što ide nakon badnjaka :zubo

Navečer bi se spremali za misu svi veseli i raspoloženi iako je vani obično bilo hladno i zima je štipala za obraze. Uglavnom, prije izlaska iz kuće bi sredili stol sa raznom hranom, a ispratio bi nas miris kiselog kupusa i suhog mesa koje se krčkalo dok smo mi na misi. Božić bi uglavnom provodili u krugu obitelji,a sutradan bi išli u čestitanje. Iako bi i na Badnjak ljudi dolazili jedni kod drugih po neki predmet ili po nešto što im treba pa bi malo posjeli, popili, zapjevali :pink Eto, to su moji blagdani na selu...oću i o onima u gradu? :zubo Ne znam jesam off topic i promašila temu :D

pdv
27-11-2012, 20:45

Ovo je i meni tata pričao. I kod njih se slama unosila u kuću.

ZGabriel
27-11-2012, 20:52
Nisi uopće promašila temu. :pink baš te je lijepo čitati. :D

ja sam zaboravila dodati pečenje pečenice (odojka) ispred djedove kuće. :rofl ujaci su se grijali rakijom, a mi djeca smo trkali okolo i čekali da korica bude fino pečena da probamo. :D
danas je odnesemo u pekaru i uopće nije fora. :tuzni

sjećam se kako su jednom nećaci došli i uletjeli u kuhinju, a na pomoćnom stolu se izbečila pečenica. :rofl i oni su se izbečili na nju i u čudu pitali "a šta je ovo"? :rofl valjda nikadd prije nisu vidjeli pečenu svinjsku glavu.

ZGabriel
27-11-2012, 20:55
moram ubaciti i svoju omiljenu pjesmicu. :cheer (i mog srednjeg nećaka :love)

http://www.youtube.com/watch?v=PjZp69dVfjc

pdv
27-11-2012, 20:57
Ma da, na selu su blagdani uvijek bili čarobni. Sve nekako polagano, opušteno svi bliski, sve znaš. Normalno je svakom pružit ruku, poljubit se prilikom čestitanja..a, u gradu je sve to sterilnije i nema te opuštenosti. Da ne pričam o onim mirisima, hladnoći, pa još kad bi snijeg pao... :pink Starci se totalno smekšaju i nitko te ne viče ako nešto loše napraviš dok u gradu sve živo primjete i zvoncaju :D I tako :tuzni

ZGabriel
27-11-2012, 21:02
malo smo uranile s Božićnim pričama. :rofl nema veze, mi i bor okitimo barem dva tjedna prije.

pdv
27-11-2012, 21:03
Da, ima još ali kad počnemo ovako pričat odmah se čovjek nekako raznježni. Zaista je božićno vrijeme najljepše u godini :pink

ZGabriel
27-11-2012, 21:09
kad sam ja bila dijete, ispred djedove kuće protjecala je rječica Tolisa (poslije je presušila :tuzni). zimi bi se zaledila, pa smo se klizali po njoj. :pink onda kad se smrznemo, trk do peći da se malo ugrijemo, pa opet na klizanje. joj, kako se ova današnja djeca ne znaju zabavljati. :zubo

pdv
27-11-2012, 21:10
kad sam ja bila dijete, ispred djedove kuće protjecala je rječica Tolisa (poslije je presušila :tuzni). zimi bi se zaledila, pa smo se klizali po njoj. :pink onda kad se smrznemo, trk do peći da se malo ugrijemo, pa opet na klizanje. joj, kako se ova današnja djeca ne znaju zabavljati. :zubo

Tako sam i ja samo što je ovo moje bila neka lokva, a ne riječica pa sam upala do pola :pink Sva sreća što je djed naišao i nije me otkrio mami jer bi dobila po njuškici :zubo

moonlight
27-11-2012, 21:11

:kez
ja sam bio na njenom izvoru...

pdv
27-11-2012, 21:13

Jesi klizo u odijelu djeda Božićnjaka :D ili barem sa kapicom na glavi :cheer

ZGabriel
27-11-2012, 21:13
Tako sam i ja samo što je ovo moje bila neka lokva, a ne riječica pa sam upala do pola :pink Sva sreća što je djed naišao i nije me otkrio mami jer bi dobila po njuškici :zubo

i ja sam jednom propala. :D i to malo dalje od kuće, gdje je Tolisa bila malo šira, a led tanji. onda sam otišla kod ujaka da se osušim, jer bi bilo batina zbog prljanja svečane odjeće. :rofl uopće se nije kužila prljavština na meni. :rofl

ZGabriel
27-11-2012, 21:14

nije to ta Tolisa :mig

pdv
27-11-2012, 21:14
i ja sam jednom propala. :D i to malo dalje od kuće, gdje je Tolisa bila malo šira, a led tanji. onda sam otišla kod ujaka da se osušim, jer bi bilo batina zbog prljanja svečane odjeće. :rofl uopće se nije kužila prljavština na meni. :rofl

:rofl

To je poprilično opasno ali bilo je zabavno :pink

moonlight
27-11-2012, 21:16
nije to ta Tolisa :mig

Ne, nije, nije...:kokice1

jesi se "škaljkala" kada?:facepalm

ZGabriel
27-11-2012, 21:19
Ne, nije, nije...:kokice1

jesi se "škaljkala" kada?:facepalm

nisam ni to. ja sam ti seljo-beljo, znam samo za saonice i šlicuge. :tuzni

Inkvizitor
27-11-2012, 21:19
Kod nas skoro isto sve kao kod pedevuše..:cerek:

samo je kićenje isto takvog bora išlo dan ili dva prije badnjaka. To se čekalo i samo se brojalo kad će. Isti stari otrcani bor , umjetni kojeg je otac donio iz Njemačke sa svim onim uvijek istim kuglicama i kičastim trakama koje su meni bile najlipše na svitu. Posebnu čaroliju su davale lampice koje su žmigale, to je davalo sanjiv štih i samo bi buljili u njih. Nikad više takvog bora.

Na sam dan badnjaka prvo bi se ispegla pogača..ogromna pogača sa rastopljenim bombonima unutra. Muški bi u tri badnjaka dal hrastove ili bukove urezali nožem križ. Onda bi kad bi padala noć prvo istjerali ovce a pošto je to bilo vrijeme kad su se ovce već uveliko janjile a snijega bi obično bilo..ti mali janjčići su skakali uvis po metar od zemlje..ko neke velike grude snijega . Onda bi lomili pogaču a to bi dali nama dici a koju je bilo teško slomit jer je bila ogromna a naše ruke male. Kad bi napokon uspili onda bi davali komade pogače ovcama i kravama koje su to halapljivo jele iz naših dlanova. Kravi bi se na hrbatu napravio vinom križ za zdravlje stoke i dali bi im se da malo i pocugnu vina.

Onda bi se svi vratili u kuću a najstariji muški član obitelji i mi dica unili bi badnjake i slamu. Onda bi se rasprostrla slama po podu što je nama dici bilo najdraže ..:love..izmolila bi se krunica i večeralo bi se nešto posno. Onda bi otac iznio sve one divne njemačke slatkiše i dijelio. Bombone, čokolade, orase, lješnjake..a tko je bio najstrpljiviji i nije tražio..a meni a meni, daj meni, dobio bi najviše..i uvijek je to bila moja starija sestra koja je šutila pa bih je gledao poprijeko i uvijek bi rekao da ću slijedeće godine ja bit najstrpljiviji ali to se nikad nije desilo. :love

Onda bi iznijeli na stol piće i pršut, sir, kobasice i sve ostalo jer bi počeli čestitari. Prvo rodbina pa ond ai ostali. Tu bi se popilo, malo pojelo čestitalo Badnjak, nazdravilo..i onda smo mi s njima nastavili do slijedećih kuća, mi muški, žene nisu išle i tako sve do zadnje kuće. Dok bi se to obavilo približila bi se i ponoćka na koju se obavezno išlo. Imati petarde bilo je stvar prestiža. Ako imaš dvije-tri dobro je a ako imaš deset onda si glavni baja. Sve ti je žao zapalit i bacit. Pucale su signalne rakete, sve iznad crkve se vedrilo od pravog vatrometa..

Božić se išlo u crkvu obavezno i zajednički božićni ručak da nitko ne fali a poslije se išlo opet po kućama ili u gostione tko je bio stariji.

Svi su bili veseli, razdragani, iskreno veseli, sve je bilo puno pisme, veselja, vedrih lica..to je nestalo nestalo..

Koja vremena.

ZGabriel
27-11-2012, 21:21
:rofl

To je poprilično opasno ali bilo je zabavno :pink

u ono vrijeme Božić je bio radni dan, išlo se u školu. :facepalm jedva sam čekala vikend da na miru slavimo. :D a i kod tetke i kod djeda puno djece okolo. samo smo trkali i zabavljali se.

ljuta trava
27-11-2012, 21:21

samo je kićenje ist takvog bora išlo dan ili dva prije badnjaka. To se čekalo i samo se brojalo kad će. Isti stari otrcani bor , umjetni kojeg je otac donio iz Njemačke sa svim onim uivjek sitm kuglicama i kičastim trakama koje su meni bile najlipše na svitu. Posebnu čaroliju su davale lampice koje su žmigale, to je davalo sanjiv štih i samo bi buljili u njih. Nikad više takvog bora.

Na sam dan badnjaka prvo bi se ispegla pogača..ogromna pogača sa rastopljenim bombonima unutra. Muški bi u tri badnjaka dal hrastov ili bukova urezali nožom križ. Onda bi kad bi padal noć prvo istjerali ovce a potšo je to bilo vrijeme kad su se ovce već uveliko ojanjile a snijega bi obično bilo..ti mali janjčići su skakali uvis po metar od zemlje..ko neke velike grude snijega . Onda bi lomili pogaču a to bi dlai nama dici a koju je bilo teško slomit jer je bila ogromna a naše ruke male. Kad bi napokon uspili onda bi davali komade pogače ovcama i kravama koje su to halapljivo jele iz naših dlanova. Kravi bi se na hrbatu napravio vinom križ za zdravlje stoke i dali bi im se da malo i pocugnu vina.

Onda bi se svi vratili u kuću a najstariji muški član obitelji i mi dica unili bi badnjake i slamu. Onda bi se rasprostrla slama po podu što je nama dici bilo najdraže ..:love..izmolila bi se krunica i večeralo bi se nešto posno. Onda bi otac iznio sve one divne njemačke slatkiše i dijelio. Bombone, čokolade, orase, lješnjake..a tko je bio najstrpljiviji i nije tražio..a meni a meni dobio bi najviše..i uvijek je to bila moja starija sestra koja je šutila pa bih je gledoa poprijeko i uvijek bi rekao da ću slijedeće godine ja bit nbajstrpljiviji ali to se nikad nije desilo. :love

Ond abi iznijeli na stol piće i pršut, sir, kobasice i sve ostalo jer bi počeli čestitari. prvo rodbina pa ond ai ostali. Tu bi se popilo, malo pojelo čestitalo Badnjak, nazdravilo..i onda smo mi snjima nastavili do slijedećih kuća, mi muški, žene nisu išle i tako sve do zadnje kuće. Dok bi se to obavilo približila bi se i ponoćka na koju se obavezno išlo. Imati petarde bilo je stvar prestiža. Ako imaš dvije-tri dobro je a ako imaš deset onda si glavni baja. Sve ti je žao zapalit i bacit. Pucale su signalne rakete, sve iznad crkve se vedrilo od pravog vatrometa..

Božić se išlo u crkvu obavezno i zajednički božićni ručak da nitko ne fali a poslije se išlo opet po kućama ili u gostione tko je bio stariji.

Svi su bili veseli, razdragani, iskreno veseli, sve je bilo puno pisme, veselja, vedrih lica..to je nestalo nestalo..

Koja vremena.

Vrati ti mene u mladost .Sjećanja naviru ....

ljuta trava
27-11-2012, 21:22
u ono vrijeme Božić je bio radni dan, išlo se u školu. :facepalm jedva sam čekala vikend da na miru slavimo. :D a i kod tetke i kod djeda puno djece okolo. samo smo trkali i zabavljali se.

Unatoč silnim prijetnjama i nama i obitelji , nikada na Božić nisam bio u školi , kad ništa ne bi upalilo , markirao bih i skupio odmah 6 neopravdanih .

moonlight
27-11-2012, 21:23
nisam ni to. ja sam ti seljo-beljo, znam samo za saonice i šlicuge. :tuzni

e, pa di ćeš se sanjkat u Posavini, zato "škaljke"...koja glupa naprava i tanak led...bezveze:muka

ZGabriel
27-11-2012, 21:24
joj, Inkvi, koja priča. :pink

ljuta trava
27-11-2012, 21:24
e, pa di ćeš se sanjkat u Posavini, zato "škaljke"...koja glupa naprava i tanak led...bezveze:muka

Što su ,,škaljke,,?

ZGabriel
27-11-2012, 21:25

iznad Modriče Majna :pink blizu moje kuće. a djedova kuća isto malo povišena (par metara ali nama dosta).

pdv
27-11-2012, 21:26

samo je kićenje isto takvog bora išlo dan ili dva prije badnjaka. To se čekalo i samo se brojalo kad će. Isti stari otrcani bor , umjetni kojeg je otac donio iz Njemačke sa svim onim uvijek istim kuglicama i kičastim trakama koje su meni bile najlipše na svitu. Posebnu čaroliju su davale lampice koje su žmigale, to je davalo sanjiv štih i samo bi buljili u njih. Nikad više takvog bora.

Na sam dan badnjaka prvo bi se ispegla pogača..ogromna pogača sa rastopljenim bombonima unutra. Muški bi u tri badnjaka dal hrastove ili bukove urezali nožem križ. Onda bi kad bi padala noć prvo istjerali ovce a pošto je to bilo vrijeme kad su se ovce već uveliko ojanjile a snijega bi obično bilo..ti mali janjčići su skakali uvis po metar od zemlje..ko neke velike grude snijega . Onda bi lomili pogaču a to bi dali nama dici a koju je bilo teško slomit jer je bila ogromna a naše ruke male. Kad bi napokon uspili onda bi davali komade pogače ovcama i kravama koje su to halapljivo jele iz naših dlanova. Kravi bi se na hrbatu napravio vinom križ za zdravlje stoke i dali bi im se da malo i pocugnu vina.

Onda bi se svi vratili u kuću a najstariji muški član obitelji i mi dica unili bi badnjake i slamu. Onda bi se rasprostrla slama po podu što je nama dici bilo najdraže ..:love..izmolila bi se krunica i večeralo bi se nešto posno. Onda bi otac iznio sve one divne njemačke slatkiše i dijelio. Bombone, čokolade, orase, lješnjake..a tko je bio najstrpljiviji i nije tražio..a meni a meni dobio bi najviše..i uvijek je to bila moja starija sestra koja je šutila pa bih je gledao poprijeko i uvijek bi rekao da ću slijedeće godine ja bit najstrpljiviji ali to se nikad nije desilo. :love

Onda bi iznijeli na stol piće i pršut, sir, kobasice i sve ostalo jer bi počeli čestitari. Prvo rodbina pa ond ai ostali. Tu bi se popilo, malo pojelo čestitalo Badnjak, nazdravilo..i onda smo mi s njima nastavili do slijedećih kuća, mi muški, žene nisu išle i tako sve do zadnje kuće. Dok bi se to obavilo približila bi se i ponoćka na koju se obavezno išlo. Imati petarde bilo je stvar prestiža. Ako imaš dvije-tri dobro je a ako imaš deset onda si glavni baja. Sve ti je žao zapalit i bacit. Pucale su signalne rakete, sve iznad crkve se vedrilo od pravog vatrometa..

Koja vremena.

Da, zaboravila sam ovo sa kruhom i stokom tj. blagom kako je moja baka zvala životinje :D I kod nas se ta pogača radila, a ukrašavala se bajamima. A, nakon božićnog ručka bi se svića obavezno gasila kruhom umočenim u vino i svatko bi dio morao odgristi. Iako mi je bio grozan okus mislila sam tko zna što će mi se dogodit prekršim li tradiciju pa sam i ja grizla :D

ZGabriel
27-11-2012, 21:28
Da, zaboravila sam ovo sa kruhom i stokom tj. blagom kako je moja baka zvala životinje :D I kod nas se ta pogača radila, a ukrašavala se bajamima. A, nakon božićnog ručka bi se svića obavezno gasila kruhom umočenim u vino i svatko bi dio morao odgristi. Iako mi je bio grozan okus mislila sam tko zna što će mi se dogodit prekršim li tradiciju pa sam i ja grizla :D

joj, daaaa. i mi svijeću gasimo komadićem kruha, ali bez vina. :D i bez griženja, samo ugasimo, i to obavezno gasi "glava" obitelji.

Inkvizitor
27-11-2012, 21:30

I kod se zvalo blago..

da da i kod nas obavezno se svijeća gasila kruhom umočenim u vino. To je radila glava kuće, tj otac.

ZGabriel
27-11-2012, 21:30
Unatoč silnim prijetnjama i nama i obitelji , nikada na Božić nisam bio u školi , kad ništa ne bi upalilo , markirao bih i skupio odmah 6 neopravdanih .

ja sam išla (kuća preko puta škole) :zubo, ali svi su znali da slavim Božić i nitko me nije dirao. još bih sve počastila slatkišima. :D

pdv
27-11-2012, 21:31
Lipi naši običaji :pink

gorand556

Dođi ti kod mene na sanjkanje :D

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/417152_330182733686075_1331316842_n.jpg

moonlight
Što su ,,škaljke,,?

"Sanjke za led", sjedneš neko te povuče i odgurne, al moraš bit i dobar plivač u hladnoj vodi za svaki slučaj.

pdv
27-11-2012, 21:32
ja sam išla (kuća preko puta škole) :zubo, ali svi su znali da slavim Božić i nitko me nije dirao. još bih sve počastila slatkišima. :D

Hvala Bogu što nisam bila zakinuta za to i što nisam osjetila taj luđački sistem. Znam samo da su mi Božići u ratu bili tužni jer mi tate nije bilo tako da su i ova moja dječja sjećanja dijelom iz Jugoslavije :D

moonlight
27-11-2012, 21:33

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/417152_330182733686075_1331316842_n.jpg

Gdje je to točno?

pdv
27-11-2012, 21:34

Idilično je, pogotovo ova šuma :pink

Sad bi se grudala :cheer to je jedino što znam radit na snijegu :D

ZGabriel
joj, pričala sam vam svoje doživljaje sa sanjkanja na Siminom Brdu. :rofl sad me ova Goranova fotka podsjetila na to. :love

gorand556
Gdje je to točno?

Selo Pećnik , pokraj Modriče i Odžaka.

gorand556
27-11-2012, 21:35
Idilično je, pogotovo ova šuma :pink

Sad bi se grudala :cheer to je jedino što znam radit na snijegu :D

Plus što je ovo uslikano , kad su nekim čudom očistili cestu...Inače je to sve bijelo :)

A šume ima kolko hoćeš , čak i ja imam svoju :smijeh

moonlight
27-11-2012, 21:38
Selo Pećnik , pokraj Modriče i Odžaka.

Tamo se moramo s puškom o ramenu sanjkat:014

ZGabriel
27-11-2012, 21:39
Plus što je ovo uslikano , kad su nekim čudom očistili cestu...Inače je to sve bijelo :)

A šume ima kolko hoćeš , čak i ja imam svoju :smijeh

ne zoveš se ti džabe Goran. :D

moon, :smijeh

pdv
27-11-2012, 21:40
Tamo se moramo s puškom o ramenu sanjkat:014

:rofl :rofl

moonlight
27-11-2012, 21:50
Evo ja bih pohvalio zadnji Advent u ZG, vidim da će i ove godine biti sličnih manifestacija, osjeti se toplina Božića napokon, promenada, mirisi, čak su i Zrinjevac okitili s ukusom.

ZGabriel
27-11-2012, 21:53
i to ćemo negdje najavit. :D

pdv
27-11-2012, 22:05
Inače, cjelokupnom božićnom veselju je uvijek prethodila, skoro pa blagdan pod nazivom, svinjokolja :zubo

ZGabriel
27-11-2012, 22:10
Žive božićne jaslice (http://www.adventzagreb.com/index.php/hr/ostala-dogadanja/51-ive-boine-jaslice) Zajednica Cenacolo na Kaptolu u božićno vrijeme priređuje Žive jaslice.
Projekt koji su osmislili mladi, nekad marginalizirani ljudi na blizak i topao način oživljava atmosferu Isusova rođenja. Djevojke i mladići koji su nekoć hodali po samom rubu života na ovaj način dokazuju kako se život može promijeniti nabolje i kako se u njemu može uspjeti.
20.12.2012. - 7.1.2013.

Sjajnu scenografiju čine štalica, svratište, građani Betlehema, domaće životinje, uvjerljivi kostimi i glumci amateri koji utjelovljuju Svetu obitelj, mudrace s Istoka i pastire. Izvodeći predstave oni pridonose društvu i tako pokazuju svoj novi način života: „Ove jaslice simbol su našeg rođenja jer smo se u zajednici ponovno rodili.“
22.12., 23.12., 25.12., 26.12., 27.12., 28.12., 29.12., 30.12., 1.1.2013., 6.1.2013.:
16.15.h
17.00 h
19.00 h

ako ste u Zagrebu u to vrijeme, svakako pogledajte. :pink prošle godine je moja mala nećakinja "glumila" malog Isusa. :cerek

ZGabriel
27-11-2012, 22:12
Inače, cjelokupnom božićnom veselju je uvijek prethodila, skoro pa blagdan pod nazivom, svinjokolja :zubo

i to baš ovih dana, jer je Dan republike obuhvaćao najmanje 4 neradna dana. :rofl i znalo je biti snijega do koljena.

Marta
27-11-2012, 22:16
malo smo uranile s Božićnim pričama. :rofl nema veze, mi i bor okitimo barem dva tjedna prije.

Mi na sam badnjak. Volim to.

pdv
27-11-2012, 22:16
i to baš ovih dana, jer je Dan republike obuhvaćao najmanje 4 neradna dana. :rofl i znalo je biti snijega do koljena.

Samo ove godine, južina..pretoplo :cry ;)

ZGabriel
27-11-2012, 22:19
Mi na sam badnjak. Volim to.

ih, ko će dočekat. :D :velikodijete

Marta
27-11-2012, 22:23
ih, ko će dočekat. :D :velikodijete

bas to iscekivanje, ta radost ...

galija
28-11-2012, 10:08
Advent je kod nas obiljžen zornicama na kojima stvarno sudjeluje velik broj ljudi.Crkva bude baš prepuna.Pšenicu sijemo na Sv.Luciju.Bor se kiti par dana prije Badnjaka,na svu sreću malo je moderniziran ali ipak ne dostiže šarm onog šarenila iz djetinjstva.Mislim da pojam šarenilo još ne dočarava taj izgled.Sam Badnjak je obilježen postom,u mom domu se tradicionalno peče "kukuruza",kukuruzni beskvasni kruh.U sumrak unosimo badnjake,tri hrastove cjepanice sa urezanim znakom križa.Sada to rade moji sinovi:love
Prva se unosi uz riječi:Na dobro vam došla badnja večer!
Uzvraćamo:I s tobom Bog dao zajedno!
Druga:Na dobro vam došao Božić i Sveto porođenje Isusovo!
Treća:Na dobro vam došao Sv.Stipan!
Nakon toga se moli krunica!
Pepeo od izgorenih badnjaka se odnese na njive!
Naravno ispod bora su jaslice sa slamom i mahovinom,imamo malih problema sa ovčicama jer je najmlađem potomku strašno fora premještati i malo se poigrati figuricama,anđeli ponekad dobiju sve karakteristike super junaka.Izbjegavam darivanje na Božić u obliku igračaka ili nedaj Bože skupocjenih darova,obično se svede na slatkiše,orahe,bademe,pokoji medenjak...
Nakon ponoćke slijedi čestitanje i kušanje svih mogućih kolača,uključujući i "šape" jer što bi rekla moja baka "Božić bez šapa i kiselog kupusa nije Božić".
Za ručak se znakom križa pale tri svijeće,koje se na kraju ugase komadićem kruha umočenim u crno vino.Kao djeca smo morali pojesti jer je to sigurna zaštita od upale grla-opet bakina teorija:011
Božićno poslijepodne prođe u obilasku i čestitanju uz puno veselja i prekomjernog konzumiranja svega i svačega:kez

Marta
28-11-2012, 10:11
Galija iz kojeg si ti kraja?

ZGabriel
28-11-2012, 10:13
Božićno poslijepodne prođe u obilasku i čestitanju uz puno veselja i prekomjernog konzumiranja svega i svačega:kez

ovo mi je zanimljivo. :) mi na prvi dan Božića i na Uskrs ne idemo nikud, osim na misu. naravno, telefoni rade cijeli dan jer se čestita na sve strane. tek drugi dan krenu obilasci (obično se skupljamo u jednoj kući po danima :zubo)

Marta
28-11-2012, 10:14
ovo mi je zanimljivo. :) mi na prvi dan Božića i na Uskrs ne idemo nikud, osim na misu. naravno, telefoni rade cijeli dan jer se čestita na sve strane. tek drugi dan krenu obilasci (obično se skupljamo u jednoj kući po danima :zubo)

I mi hodamo na Bozic, al samo muski, kad oni prodju onda i zenske :love
Volim taj obicaj cestitarenje. Sve je to stvar tradicije i navike, al meni bi bio Bozic jako pust da sam citav dan u kuci. Mi zato ne idemo na Bozic u crkvu, nego na polnocku.

galija
28-11-2012, 10:18
[QUOTE=Marta;168987]Galija iz kojeg si ti kraja?[/QUOTE

Iz Posušja a točnije iz malog sela podno Zavelima

Marta
28-11-2012, 10:19

Pitam jer su nam isti obicaji. :)

galija
28-11-2012, 10:23
I mi hodamo na Bozic, al samo muski, kad oni prodju onda i zenske :love
Volim taj obicaj cestitarenje. Sve je to stvar tradicije i navike, al meni bi bio Bozic jako pust da sam citav dan u kuci. Mi zato ne idemo na Bozic u crkvu, nego na polnocku.

Da, čestitanje po komšiluku je obavezno!
Rodbina,prijatelji sve je to u điru po cili dan.
Mi idemo i na ponoćku ali obiteljski i na jutarnu misu u rodni kraj moga muža.To bude posebno veselo jer nakon mise sljedi "rakija" ,tj.svi ostanu malo nakon mise na zajedničkom okupljanju.Zanimljivost je i to da zadnja nevjesta koja je dobila naše prezime,mora donijeti kolače i častiti sve,tako da je sve bakice izljube i upoznaju:011

Marta
28-11-2012, 10:26
Da, čestitanje po komšiluku je obavezno!
Rodbina,prijatelji sve je to u điru po cili dan.
Mi idemo i na ponoćku ali obiteljski i na jutarnu misu u rodni kraj moga muža.To bude posebno veselo jer nakon mise sljedi "rakija" ,tj.svi ostanu malo nakon mise na zajedničkom okupljanju.Zanimljivost je i to da zadnja nevjesta koja je dobila naše prezime,mora donijeti kolače i častiti sve,tako da je sve bakice izljube i upoznaju:011

Ovo zadnje mi je super obicaj, da se nevista upozna sa svima. :011
Zna se kod koga se ide, ruta je odredjena. :) Meni je to jako lijepo.
Mi svijece gasimo okrenutom zlicom i crvenim vinom, a kod moje mame je bio obicaj kruhom. Vino se popije ili i vatru baci, kako tko.

galija
28-11-2012, 10:30
Pitam jer su nam isti obicaji. :)

Pa tu je to negdje,recimo ovo sa slamom je bilo puno više zastupljeno u TG. i puno više se gore sačuvala ta tradicija ali ja pokušavam ostaviti bar tragove nekih naših običaja
Ne moramo baš toliko potpasti pod utjecaj konzumerizma i amerikanizacije

ZGabriel
28-11-2012, 10:33
ali ako svi idu kod svakoga, vi zapravo Božić provedete na cesti. :zubo

galija
28-11-2012, 10:34

Trošimo kalorije od ručka:muka
Ugodno s korisnim:kez

Marta
28-11-2012, 10:42

Ne, nego u kuci :)
Zene su u kuci, muskarci hodaju, kad oni prodju, onda se svi zajedno druze.

ljuta trava
28-11-2012, 11:01
[QUOTE=Marta;168987]Galija iz kojeg si ti kraja?[/QUOTE

Zavelime moj debeli lade ....

galija
28-11-2012, 11:12
Zaboravila sam dodati još jedan adventski običaj koji je pokrenula naša Frama a na tragu tradicije naših stari.
Osmislili su jednu akciju tako da u sve dućane iza blagajni postave kutije za dobrovoljno prikupljanje namirnica.
Akcija je vrlo uspješna jer nije bitno koliko doprineseš,može biti i kilogram šećera...
Prije Božića se paketi podijele potrebitima tako da svi osjete Božić onoliko koliko je to moguće!
Zrno po zrno...

ljuta trava
28-11-2012, 11:17
Ovo sam pročitao prije nekoliko godina u Našim Ognjištima , pokušat ću bar prepričati po sjećanju , uvijek se sjetim te priče u predbožićno vrijeme .

Božićni kolači moje majke

U ona teška vremena , svi su otišli trbuhom za kruhom .Takvu sudbinu dijelila su i njena djeca .Jedni su u dalekoj Australiji , drugi u Kanadi , Njemačkoj , uglavnom razasuti na sve strane svijeta .
Negdje u adventsko vrijeme , dakle prije Božića , zazvonio je telefon u maloj kući , javila se majka , zove sin iz Australije ---

Mama,kako si , kako zdravlje ...tekla su pitanja , nije stigla na sve ni odgovoriti i uslijedilo je ono glavno :-Mama , molim te možeš li mi reći recept za one kolače koje si nam uvijek pripremala za Božić?----Mogu sine .--odgovorila je majka , i rekla sastojke , tako da nevjesta pripremi kolače po starom receptu .
Razgovor je nakon par minuta završio , i majka se vratila svom usamljenom životu ....

Nakon par dana , negdje pred sam Badnjak , opet je zvonio telefon , i ponovno je zvao sin iz Australije .

Mama, napravila mi je supruga one kolače , ali mama , nisu kao tvoji , da nisi slučajno mama nešto zaboravila ?---POnovno mu je rekla sve sastojke recepta , i on je po popisu sve provjerio , bilo je sve po receptu i opet pita :-Mama , jesi li slučajno zaboravila nešto ? --Tada se slomila , kroz suze mu je odgovorila --Ne znam sine , kad pripremam kolače za Božić , obično koja suza kapne , sama sam a vi ste svi daleko .

Na sam Badnjak , netko je zvonio na ulaznim vratima :-Otvorila je , sin , snaha i unuci stigli su za Božić iz daleke Australije .

Marta
28-11-2012, 11:59
Ovo sam pročitao prije nekoliko godina u Našim Ognjištima , pokušat ću bar prepričati po sjećanju , uvijek se sjetim te priče u predbožićno vrijeme .

U ona teška vremena , svi su otišli trbuhom za kruhom .Takvu sudbinu dijelila su i njena djeca .Jedni su u dalekoj Australiji , drugi u Kanadi , Njemačkoj , uglavnom razasuti na sve strane svijeta .
Negdje u adventsko vrijeme , dakle prije Božića , zazvonio je telefon u maloj kući , javila se majka , zove sin iz Australije ---

Mama,kako si , kako zdravlje ...tekla su pitanja , nije stigla na sve ni odgovoriti i uslijedilo je ono glavno :-Mama , molim te možeš li mi reći recept za one kolače koje si nam uvijek pripremala za Božić?----Mogu sine .--odgovorila je majka , i rekla sastojke , tako da nevjesta pripremi kolače po starom receptu .
Razgovor je nakon par minuta završio , i majka se vratila svom usamljenom životu ....

Nakon par dana , negdje pred sam Badnjak , opet je zvonio telefon , i ponovno je zvao sin iz Australije .

Mama, napravila mi je supruga one kolače , ali mama , nisu kao tvoji , da nisi slučajno mama nešto zaboravila ?---POnovno mu je rekla sve sastojke recepta , i on je po popisu sve provjerio , bilo je sve po receptu i opet pita :-Mama , jesi li slučajno zaboravila nešto ? --Tada se slomila , kroz suze mu je odgovorila --Ne znam sine , kad pripremam kolače za Božić , obično koja suza kapne , sama sam a vi ste svi daleko .

Na sam Badnjak , netko je zvonio na ulaznim vratima :-Otvorila je , sin , snaha i unuci stigli su za Božić iz daleke Australije .

Ovo je dirljivo, al je stvarnost naseg kraja sto je jos tuznije. Rasuli smo se po svijetu, otudjili i udaljili jedni od drugih.
To je razlog koji me vodi redovno u zavicaj, koji ne dopusta da zaboravim gdje su mi korjeni.

ljuta trava
28-11-2012, 12:00
Ovo je dirljivo, al je stvarnost naseg kraja sto je jos tuznije. Rasuli smo se po svijetu, otudjili i udaljili jedni od drugih.
To je razlog koji me vodi redovno u zavicaj, koji ne dopusta da zaboravim gdje su mi korjeni.

Sretna si , imaš mogućnost otići , mnogi na žalost u ovom vremenu besparice ni to ne mogu , ostaje im samo sjećanje .

Marta
28-11-2012, 12:05
Sretna si , imaš mogućnost otići , mnogi na žalost u ovom vremenu besparice ni to ne mogu , ostaje im samo sjećanje .

Kod mnogih je situacija zaista takva, na zalost. Al ima jako puno onih kojima nije bitno, kojima je bitnije nositi markiranu garderobu a zato ici samo godisnje u zavicaj, da bi se reklamirala ta ista garderoba.To je stvar mentalnog sklopa.
Vrijeme je takvo da svatko mora kalkulirati, al to je ujedno i stvar prioriteta.

ljuta trava
28-11-2012, 12:07
Kod mnogih je situacija zaista takva, na zalost. Al ima jako puno onih kojima nije bitno, kojima je bitnije nositi markiranu garderobu a zato ici samo godisnje u zavicaj, da bi se reklamirala ta ista garderoba.To je stvar mentalnog sklopa.
Vrijeme je takvo da svatko mora kalkulirati, al to je ujedno i stvar prioriteta.

Na žalost , to je točno , i istinito .

ZGabriel
29-11-2012, 17:31

i prošle godine si je prepričavao. :)

http://www.hrhb.info/showthread.php?t=1855

SarajkaDjevojka
29-11-2012, 17:32
http://www.ariscommunity.com/system/files/adfpreview/ARIS%20advent%20calendar.adf.preview.jpg

Radost za najmladje :)

ZGabriel
30-11-2012, 12:31
ako želite ukrasiti vrata i "natuknuti" susjedima da čekate Božić, evo jednostavne ideje:

http://www.handmadekultur.de/up/2012/11/kranz-600x625.jpg

potreban vam je "vijenac" od stiropora, igla za heklanje (ili kukičanje - znate ona s kukicom na vrhu :D), komadići platna u crvenoj i 4 nijanse zelene i cik-cak škare.

količina platna: 20 cmX140cm (dupla širina) - od svake boje po 20 cm!

cik-cak škarama izrežete platno na pravokutnike veličine 2X6 cm. iglom "utiskujete" pojedine pravokutnike u stiropor, cca. pola cm dubine. možete unaprijed napraviti neki dizajn ili slagati boje nasumično (ovo gore je dosta pravilno i uredno).

na naličje možete nalijepiti neku tkaninu (ako recimo imate staklena vrata). dodate vrpcu koju ćete okačiti na vrata i gotovo! :D

ako ne vjerujete meni, ovdje je uputstvo na njemačkom (http://www.handmadekultur.de/projekte/nochn-kranz-aus-stoff-flecken_36101). :D