PDA

Pogledaj Full Version : 13. ratnik

Jager
21-11-2012, 16:22
Pozdrav svima!

Evo, prije par dana me ulovila nostalgija, a pošto HTV već dugo nije reprizirao ovaj film (što je čudno :D), odlučio sam ga skinuti, pardon, kupiti preko interneta.I moram reći da me oborio s nogu.Ponovo.Pa rekoh sam sebi, ajde da otvorim o ovom, meni jako dragom, filmu.

O čemu se radi?Jedan Arapin je gledao krivu ženu i za nagradu je poslan u rusku divljinu kao poslanik.I našao se u jednom normanskom kraljevstvu baš kad je stigao poziv u pomoć tim Normanima.I kako to biva, naš Arapin mora ići s pojačanjem ka sjeveru, htio on to ili ne.
Sad kad sam ovako napisao predobar uvod, ajmo malo o glumcima i redatelju.Film je okupio zanimljivu ekipicu - Antonia Banderasa, filmskog veterana Omara Sharifa i (u to vrijeme) no-namea Vladimira Kulicha (čovjek je mahom glumio sporedne uloge).Za redatelja i producenta je izabran (legenda) John McTiernan, a film je sniman prema knjizi Michaela Crichtona "Žderači mrtvih", poznatijeg i kao autora Jurskog parka.Sama knjiga je inspirirana epom o Beowulfu i putopisu ibn Fadlana.Za soundtrack filma je zadužen bio Graeme Rewell (da, ni ja nisam čuo za njega), plus pjevačica Lisa Gerrard (niti za nju nisam prije čuo, niste jedini).Unatoč svemu (čovjek bi pomislio da ništa nije moglo poći po zlu), film su pratili problemi.Veliki problemi.Probio je planirani budžet za nekih 80 milijuna dolara, a sam Sharif je govorio da McTiernan sam nije znao što snima, odnosno kako bi film trebao izgledati.Film je bio loše primljen među testnom publikom, te je Crichton uskočio u producentsku stolicu.Sa sobom je doveo svog pajdaša Jerrya Goldsmitha da napravi soundtrack za film (i pri čemu je ovaj rasturio ).Međutim, film je svejedno propao na tržištu - zaradio je oko 60 milja, a pošto kruže glasine da je ukupan budžet dostigao paprenu cijenu od 160 milja dolara, sama matematika je i više nego jasna.Kritike su pak bile podijeljene.Po svemrežju se priča da je Crichton izmasakrirao McTiernanov film, koji je trebao biti duži i krvaviji - je li to istina ili ne, tko će ga znati?

E sad moj vlastiti dojam - odakle početi?Moram priznati da su me srednji vijek i sukobi hladnim oružjem uvijek zanimali i privlačili na filmskom platnu, pa već tu film ima jedan plus kod mene.Tu je i izvrstan soundtrack, koju savršeno prianja uz sam film (osobno, soundtrack 13. ratnika meni spada među jedne od najboljih uopće).Sam film je vrlo sličan Predatoru - gotovo da i nema praznog hoda.Gotovo.Pratimo zanimljivu radnju koja nam ne daje odmora, osim kod sitne minutaže nekih sporednih razgovora među likovima.Sama priča je djelomično obavijena velom misterije, pošto mi ne znamo tko ili što napada to selo.Svijet, odnosno okružje, u filmu je predobro pogođeno.Pošto znam dvije ili tri o tadašnjoj povijesti, vjerujte mi na riječ .Lokalni bossovi koji se nazivaju kraljevima, "kraljevi" koji odlaze u bijeli svijet služiti drugima (guglajte Harald Hardrada), odnos među "dvorjanima", općenito grupe avanturista koji lutaju svijetom, praznovjerje, bitke, nepoznata i opasna divljina - sve je lijepo inkorporirano u film.Da bi riječ rekel.Film jedino pada na kostimografiji glavnih likova i naoružanju istih.Ali to za sam film i nije toliko bitno.Ukratko, film ima odličan soundtrack, odličnu fabulu, grupu ratnika-invidualaca koji su bad-ass face, srednjovjekovni setting i vrlo dobru atmosferu.Mana je to što se osjeti da je film skrpan pomalo od veće količine materijala, pa mi čak niti ne upoznajemo svih 13 ratnika (ja sam neke uspio skužiti tek nakon petog, šestog gledanja), i ima neke male rupe u radnji (koje su praktički neosjetne, ali onim pažljivim picajzlama poput mene ipak ne promaknu ).

Da skratim (jer sam se već raspisao :D), filmu dajem ocjenu 8.5/10.

Koji su vaši dojmovi?Je li vam film kultan (nekima je), prosječan ili jedva gledljiv (nekima ni to :D)?

Eh, skoro sam zaboravio okačiti frajerski citat iz filma, bez toga ne ide :

Buliwyf: "Ako je čovjek, tada mora spavati.Ako spava, onda ima jazbinu i mi imamo trag" :toljaga.

(ovo je zapravo iskopirani tekst s iste teme s jednog drugog foruma, ali nema smisla ga editirati...il iam jednostavno prelijen :D)

Trailer

http://www.youtube.com/watch?v=6nkTZKiOLzI

TjelohraniteljOdSchwartza
31-12-2012, 00:09
Film je ok..Ajde recimo više od običnog ok.
Mislio sam da je riječ o Vikinzima,a ne o Normanima.
Možda je glupo pitati ali područje o kojem se radi ne spominje se u filmu..?Mislim dal se govori oko kojeg rijeke,oko kojeg mora,kojeg gorja i sl.?

13.ratnik je meni kulerski film,pogotovo vođa vikinga Bywulf,ako se ne varam.
A opet ako se ne varam postoji neki film koji se zove Beowulf i govori o Vikinzima u Americi..?!