PDA

Pogledaj Full Version : Lika, Gorski kotar, Primorje, Istra

caporegime
12-12-2010, 22:42
Zbivanja u ovom dijelu Hrvatske

Vepar
12-02-2011, 21:14
http://www.vjesnik.hr/Pdf/2005%5C04%5C14%5C29A29.PDF

Evo što neodgovorni ljudi rade u ovom lijepom kraju. Kamo sreće da ta ciglana nikad nije radila, to je bila propala investicija od početka ,a i jako je izmjenila okoliš. Inače, ne žalim previše što su propali socijalistički giganti poput Cosmochemije iz Otočca, Marka Oreškovića iz Ličkog Osika, one tvornice celuloze u Plaškom itd. Oni jesu zapošljavali ljude, ali su bili ekološki neprihvatljivi i ekonomski neisplativi. Danas se u Lici srećom rezvija drugačija industrija, mali pogoni poput pivovare u Pazarištu, sirane u Krasnom (bilo je govora da se seli u Gospić, ne znam), punionice vode, još su u pogonu pilane u Perušiću i Lapcu, mislim da radi i tvornica vapna u Lešću. Privreda se diže, navodno je uz Istarsku jedina županija s većim izvozom od uvoza. Razvija se i turizam, uvijek su bile jake Plitvice i obala, sad i drugdje dolaze domaći i stranci, posebno talijanski lovci s kojima nisam baš oduševljen, ali dobro. Jedino poljoprivreda propada, nov sistem poticaja za mlijeko (poticaje dobivaju samo veliki, mali dobivaju manje od kune po litri) i prestanak organiziranog odvoza u mnogim selima naveli su mnoge ljude da odustanu od stočarstva. Zemlja se ne obrađuje, više nitko ne sadi krumpir u polju, samo u vrtu za sebe. Velik je problem i puno mladih u mirovini, kao i previše malih općina s velikom birokracijom.

caporegime
09-06-2011, 15:45
http://www.vecernji.hr/vijesti/mladi-nijemci-tulumare-istri-zbog-sunca-zabave-seksa-clanak-298192

vjerujem da će zlatnog ljiljana ovaj tekst motivirati da nastavi ljetovanja provoditi u hrvatskoj

NorthStand
15-06-2011, 01:25
Meni je stari iz donjih pazarišta, selo aleksinica.

Vepar
17-06-2011, 19:07
Meni je stari iz donjih pazarišta, selo aleksinica.

Super, zemo.:) Napiši koju o svom kraju.

NorthStand
23-06-2011, 02:05
A nema se tu šta puno pričat, puno praznih njiva i kuća. Uglavnom mladi pobjegli u grad, još samo stari životare u tom kraju. Rodna kuća mog starog pusta, did i baba pod zemljom. I tako, jebiga teško je kad mladi neće na selo, svi bi u gradu glumili barabu. haha

caporegime
23-06-2011, 12:57
vidi vidi, pa tu ima više ličana.
ajmo dečki, malo aktivnosti na rodnom kraju.ž
neki dan sam opet prolazio put juga i kad gledam tu liku, autocestu,......mislim da ima nade za novi uzlet. biće nešto.

Vepar
25-06-2011, 16:52
A nema se tu šta puno pričat, puno praznih njiva i kuća.

To je najtužnije.

NorthStand
27-06-2011, 21:35
vidi vidi, pa tu ima više ličana.
ajmo dečki, malo aktivnosti na rodnom kraju.ž
neki dan sam opet prolazio put juga i kad gledam tu liku, autocestu,......mislim da ima nade za novi uzlet. biće nešto.

Ma ima lika potencijala, to je bez dvojbe, al ima i hercegovina npr pa vidimo kako se taj potencijal u obadva slučaja koristi. Al normalno da treba uložit malo truda, pa bi se sigurno i trud povratio s nečim konkretnim.

NorthStand
27-06-2011, 21:40
To je najtužnije.

Ma da ljudi su stvarno pomrli, mi mladi smo uglavnom rođeni u drugim mjestima tj regijama, iako znamo odakle su nam roditelji porijeklom i ne odričemo se svojih korijena. Al je stvarno teško očekivat od bilo koga, tko već 20ak godina živi negdje da će se selit u mjesto gdje mu je netko od roditelja rođen. A sve da bi se oživio taj kraj, mislim naravno da ima i onih koji će tako postupit al ja razumjem da su takvi manjina. Iako ja osobno ne bi imo ništa protiv života na selu, dapače na selu je po meni pet puta ljepše za živjet nego u velikim sredinama i gradovima, samo se treba dobro organizirat. Al za takvo nešto bio bi mi potreban određeni kapital, i onda bi se možda i odlučio na takvu avanturu. Kako sad stvari stoje, to će još pričekat. Nego problem su oni mladi koji se rode u takvim sredinama, i onda bježe iz njih, ja da sam rođen bilo gdje na selu i da sam živio na selu 10ak godina vjerojatno nikad ne bih otišo u grad. Često sam dolazio kod dida u liku, i mogu reć da mi ti seoski poslovi nisu ni najmanje smetali, čak sam se volio opustit na taj način da radim nešto konkretno i korisno. Al eto, nije svatko za selo, kao što nije svatko ni za grad. Svatko sam bira, kako će živjet i gdje.